Voor jeugdige werkloozen Bezuinigingen bij Justitie i I belangrijk rapport r Dienststukken «I DIAMANT I J i t R.K. MELKHANDELAREN ii DE ZEDENVERWILDERING Volksstemming in Oostenrijk Df AMANT Bak- PI DONDERDAG 26 OCTOBER I I I Braadvet en 45 cent per pond GEVAARLIJKE STROOPER De vergoeding 9 ql Tot DE LEENING-PROMOTOR Roosevelts goudpolitiek De financiering RAADSLEDEN LIEPEN WEG Gestoorde zitting te Ussehnonde Theoretische arbeid FT* Ti Ontwikkeling alleen onvoldoende Het politieoptreden in zake de kansspelen Wilde schietpartij te Warschau Jachtopziener aangevallen in de duinen Actueele zuivel aangelegenheden besproken op de najaarsver gadering te Leiden Tusschen nationalistische en rege ringsgezinde studenten Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Justitie- begrooting DE ROULETTE DRAAIT NIET MEER Minister Kalff verricht de plechtigheid Dollfuss zou eerst nog het resultaat in Duitschland willen af wachten LOONSVERLAGING BIJ HET HOOGOVENBEDR1JF Dezen winter: CASINO TE ZANDVOORT GESLOTEN MGR. M. BRANS O. M. CAP. NAAR ROME OPENING VERKEERSBRÜG OVER DE WAAL DUITSCHE VRACHTBOOT VASTGELOOPEN Het fijnere, het échte bak en braadvetvoor brui ne jus bruin vleesch kostelijke winterstamppot Op iederen reep den naam De treinramp in Frankrijk Het opplakken van boycot-zegels niet toegestaan In hooger beroep dezelfde straf opgelegd Vereeniging van Nederlandsche Pluimvee-exporteurs Stopzetting te Maastricht ZELDZAME KOEIENTROUW en deelnemers I 'I I im BI Methode en aard van het werk De officieele goudprys in Amerika i'U Leiding De mogelijkheden van samenvoe ging van theoretische scholing en praktische werk zaamheid nu toe 38 dooden Pi Voor den kleinhandel De minimumprijs Steun aan margarinemengers - V die objecten ovf-e D. tU<L Henk i I ernstlgen misstand. die met Alleen, Indien den jeugdigen werkloosen de mo gelijkheid tot practisch werken wordt geboden, mllen «Ij op den duur hun arbeidsgeschiktheid hun belangstelling kunnen behouden. De Jeugdige werkloozen krDgen het gevoel, dat al die theorie toch niets geeft, als men niet in de gelegenheid wordt gesteld haar in prak tijk te brengen. Ie. Zich In verbinding stenen met reeds be staande organisaties, die objecten kunnen verschaffen, welke door Jeugdige werkloo zen kunnen worden uitgevoerd. ge in De plechtige opening der nieuwe verkeers- brug over de Waal by Zalt-Bommel op 18 No vember as. zal, naar men ons bericht, geschie den door den Minister van Waterstaat. Het is bovendien ook objectief gezien een groot nadeel, dat een zoo groot aantal Jongeren geen gelegenheid heeft de door haar veroverde bekwaamheid en ervaring toe te passen. centrale ont wikke ls Het ge^al heeft zich voorgedaan, dat een door een gemeentebestuur verstrekte re- tour-enveloppe ter Inzending van de kennis geving (door middel van de z<. individueels kaarten) bedoeld by art. 9 tweede lid van het Werkloosheidsbesluit 1917. werd terug ontvangen, voorzien van een zegel uitgaande van de 8D AP en het N.V.V. inzake de boycot van Duitsche waren. Het behoeft geen betoog, dat het opplak ken van zegels als hier bedoeld, op dienst stukken niet is toegestaan. Ik verzoek U er op toe te zien, dat dit niet geschiedt en dienststukken voorzien van zulk een zegel te weigeren. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen ge zonden, betreffende zegels op dienststukken. Deze circulaire luidt als volgt; Het spreekt vanzelf, dat het waar hier geen sprake is van werkverschaffing, zooals er voor de volwassenen bestaat niet in de bedoeling kan liggen een loon uit te betalen. Bovendien acht de commissie het niet tactvol van loon te spreken, daar er onwillekeurig hierdoor verwar ring sou ontstaan met betrekking tot de werk verschaffing by volwassenen. Maar wel acht de commissie het uitkeeren van een vergoeding beslist noodzakeiyk. t 3e. Een beroep doen op in de Gemeente be staande particuliere vereeniglngen. Bovendien acht de Commissie het geven van de mogeiykheid tot practisch werken een middel om grootere groepen werklooaen in den arbeid te betrekken, die tot nu niet aan het cursuswerk vergoeding per uur, progressief naar den leef- wilden of konden deelnemen. 2e. Oprichten van organisaties, kunnen verschaffen. De deelnemers aan het practlsche werk die nen zich te verplichten ook de theoretische cursussen te volgen. Theoretisch en practisch werk sullen één geheel moeten vormen. Op order van den Officier van Justitie te Maastricht heeft de politie Dinsdagmiddag den exploitanten van het „UUe jeu d' adresse” in de sociëteit „Momus” aan het Vrijthof te Maas tricht aangezegd, deze speelgelegenheid voor loopig te sluiten. Evenals de ontwikkelingsarbeid voor jeugdige werkloozen, zal ook de practlsche arbeid gefi nancierd moeten worden door de overheid, in dien de objecten ten algemeenen nutte zyn; door de overheid, particulieren en de betrokken instellingen, indien ze particuliere instellingen of vereeniglngen ten goede komen. De commissie begrijpt, dat de financiering van dezen arbeid voor Jeugdige werkloozen nu nog in heel wat Gemeenten moeilijkheden zal veroorzaken, omdat men reeds zooveel vérschtl- lende kapitaalsuitgaven heeft te doen. Toch be hoeven deze geen belemmering te zyn om het werk te beginnen. Er liggen verschillende mo gelijkheden. Van particuliere zyde kan groote medewer king worden verleend. In verschillende gemeen ten zegden particuliere vereeniglngen finan- cieele medewerking toe, terwjjl ook door middel van lijsten, particulieren in de gelegenheid kun nen worden gesteld biyk van hun belangstelling te geven voor dezen arbeid. Samenvattend kunnen dus de volgende moge lijkheden worden genoemd: In de eerste plaats, zooals reeds gezegd, uit paedagoglsche overwegingen. In de tweede plaats echter uit practlsche noodzaak. De jongeren, die dergeiyk practisch werk zullen verrichten, slyt^n werkkleedlng, eventueel ook fietsen en gereedschap zy ontvangen geen ondersteuning, terwijl zij wel degelyk kleinere uitgaven hebben te doen. Bovendien blijkt, dat de belangste.llng op den duur niet blijft bestaan, indien niet eenige geldeiyke vergoeding gegeven wordt. Wil men bet practlsche werk doen slagen en indirect dus ook het theoretische ontwikke lingswerk dan zal men tot het geven van een vergoeding dienen over te gaan. De regeling hiervan zal geheel plaatselijk moeten geschieden, rekening houdend met de omstandigheden. De commissie acht bet in bet algemeen aan- I bevelenswaardlg een regeling in te voeren van De ervaring van het laatste jaar met het ontwikkelingswerk voor Jeugdige werkloo sen, heeft de Landelyke Commissie ter be strijding van de gevolgen der Jeugdwerk loosheid tot de overtuiging gebracht, dat hoe goed en noodzakelijk de organisatie van theoretische cursussen in vakopleiding en algemeene ontwikkeling ook is deze niet voldoende zijn om de nadeellge gevol gen der jeugdwerkloosheid te bestryden. De Landelijke Commissie achtte het nood- aakelijk naar andere middelen uit te zien. zy meende een dergeiyk middel gevonden te hebben in het plaatselyk samenvoegen van theoretische scholing en practise he werkzaamheid. WARSCHAU. 25 Oct. (V. D.) Hedenmiddag is het bij *t universiteitsgebouw van Warschau tot ernstige botsingen gekomen tusachen na tionalistische en regeeringsgezinde studenten. Het kwam tot een wilde schietpartij. Vier studenten werden ernstig gewond door revol verschoten. terwijl acht studenten betrekke lijk licht zijn gewond. Allen moesten zij in een ziekenhuis worden opgenomen. De schoten werden het eerst gelost door eeni ge leden der jeugdorganisatie van het eenigen tijd geleden ontbonden nationalistische „leger van groot-Polen”. De student, die het eerst heeft geschoten, kon worden gearresteerd. Te Berllcum beeft zich een treffend geval van dierentrouw voorgedaan, vertelt bet „Volk”. De veehouder V. V. verkocht één zijner koeien. Het dier werd naar Den Bosch vervoer<1. Wie schetst echter de verbazing van den voormaü- gen eigenaar, toen hij eenige dagen later de koe voor de stalpoort vond staan. Het hrrait was van de verandering biykbaar niet gediend geweest en was naar zijn ouden baas terugga- Hetgeen beteekent. dkt men over veel meer ervaringsmateriaal beschikt dan een jaar te voren. In het algemeen is gebleken, dat de cursussen in vakopleiding en algemeene ontwikkeling in een dringende behoefte voorzien. Dat zy vol doende zyn om den nood der werklooze Jeugd te lenigen, is daarmede geenszins gezegd. In by na alle Gemeenten, waar reeds gedurende tongeren tijd ontwikkelingscursussen werden georganiseerd, heeft men. dikwijls ondanks de goede organisatie, te kampen met een groot ver loop der cursussen. En men kan zeggen, dat bet verloop, Lc. de geringere deelname toeneemt, naarmate het uitzicht voor de jongeren op wer- keiyken arbeid minder wordt. Het Haagsche Gerechtshof heeft gisteroch tend arrest gewezen in een zaak tegen den 41- jarigen bankier L L.. thans gedetineerd, die door de Haagsche rechtbank terzake vanWer- duistering ten nadeele van verschillende bul- tenlandsche kerkelyke leeningen is veroordeeld tot 1% jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voorarrest. Het Hof, opnieuw rechtdoende, veroordeelde verdachte tot 1% Jaar gevangenisstraf met af trek van zes maanden prev. hechtenis. ontwikkelen: personen, die door den Raad van Toezicht wegens malversaties of wangedrag van het tableau der advocaten geschrapt zyn, biyven als zaakwaarnemer gevestigd en oefenen op die wyze hun praktyk rustig verder uit, waarbU zy door grootscheepsche reclame het onwetende publiek tot zich trekken, terwyi het maken van reclame aan de advocaten niet geoorloofd is. Het publiek wordt hiervan de dupe. Acht de Minister den tyd niet gekomen aan zulke ge schrapte advocaten het uitoefenen van elke rechtspraktyk onmogelyk te maken? Sommige leden drongen aan op krachtig op treden tegen elke propaganda, die ongehoor zaamheid aan de wetten des Ryks, ln-gevaar- brenging van de veiligheid van den Staat of bedreiging ten doel heeft. Vele leden waren van meening, dat strenger moet worden opgetreden tegen de verschynselen, welke uiting zyn van de verwildering onzer ze den. Zoo werd gewezen op de excessen van het strand- en badleven, op verspreiding van onze- deiyke lectuur, op het voorkomen van schan dalen, byv. ter gelegenheid van de Kaagweek. op het feit, dat men 's avonds langs de wegen steeds meer auto's kan aantreffen, waarin pa ren zich onbehoorlijk gedragen. Met betrekking tot de zg. natuurbaden, welke in den laatsten tyd allerwege worden opgericht, vroegen sommige leden den Minister of deze niet van oordeel is dat zulke inrichtingen, vooral op het platteland, gevaren voor de openbare zedelykheid meebrengen. Ook werden strengere maatregelen gevraagd tegen de propaganda voor het toepassen van neo-malthuslaansche middelen. Van verschillende zyden werden maatregelen gevraagd om het weerzinwekkende euvel te be stryden, dat bultenlandsche vrouwen door het aangaan van schynhuweiyken met Nederland sche mannen bereiken, dat zy haar „beroep” in Nederland veilig kunnen uitoefenen, zonder aan uitwijking bloot te staan. Verscheidene leden spraken hun afkeuring uit tot de advocatuur bezig is zich te I over het feit, dat de politie inzake de kansspe- Ten einde de mogeiykheden hiervan nader te bestudeeren. stelde zy een sub-comniisUe in, welke onderstaand rapport uitbracht. Sinds de Landelijke Commissie ter bestrijding van de Gevolgen der Jeugdwerkloosheid, in September 1932, de bekende Serie Rapporten en Wenken uitgaf in de. brochure: .Zorg voor werklooze Jeugd”, is het aantal der Gemeenten, waar ontwikkelingswerk voor jeugdige werkloo- a^^aprdtgeorganlseerd, aanmerkeiyk uitge- De commlssie\>eeft hoofdzakeiyk gedacht aan het te werk stellen van jeugdige werkloozen by werk-objecten, die in de Gemeenten, waarin de Jongeren wonen, kunnen worden uitgevoerd, met andere woorden by plaatselyk werk; en wel om twee redenen. In de eerste plaats zal het daardoor mogelijk zijn het practisch en het theoretisch werk aan elkaar te verbinden. In de tweede plaats zal het op deze manier uitgesloten zyn. dat men con- curreerend optreedt met de werkverschaffing voor de volwassenen. Wat bet practlsche plaatselyke werk betreft, stelt de commissie het zich zoo voor, dat dit zooveel mogelyk in de middag-uren zou moeten worden verricht. De ochtenduren dienen be schikbaar te blijven voor bet theoretische ont wikkelingswerk. ipen objecten de jeugd ten Naar wy vernemen zullen met Ingang van 1 December as. de loonen voor de ambtenaren van het noogoven bedrijf te Umulden met 4 pC*. worden verlaagd. len zoo weinig krachtig is opgetreden en bijv, te Schevenlngen eerst op den laatsten avond heeft ingegrepen, zy meenden dat het kansspel in ieder geval door zyn „aanhang” een beden- keiyke sfeer schept en reeds daarom verboden dient te worden. Andere leden zouden het niet onjuist vinden, indien de mogeiykheid tot het beoefenen van zulke spelen uitsluitend in de badplaatsen ge durende het zomerseizoen geopend bleef. Sommige leden herhaalden hun reeds vaker uitgesproken meening. dat de positie van vreem delingen hier te lande onvoldoende geregeld is en drongen op herziening aan. In ieder geval zouden zy wenschen dat geen uitzettingen plaats hadden, zonder dat het Departement van Justi tie daarin gekend is. v In verband met laster en leugen in sommige nieuwsbladen, waartegen gerechteiyke vervolging weinig baat, vestigden enkele leden de aandacht op het in Oostenryk bestaande en daar, naar zy meenden te weten, inzonderheid preventief, gunstig werkende „droit de réponse", krachtens welk recht men op dezelfde plaats, waar in een courant een onjuiste mededeellng heeft gestaan, een tegenspraak kan plaatsen, welke de courant verplicht is op te nemen. Gevraagd werd of de regeerlng invoering van een zoodanig recht wil bevorderen, althans overwegen. Sommige leden wezen op een beschikking van den kantonrechter te Harlingen, op een tot hem gericht verzoek om in de wachtkamer van het kantongerecht aldaar een kaart op te hangen met een Friesch opschrift van de volgende be- teekenls: „Wie gewoon is Friesch te spreken, behoeft dit hier niet na te laten.” In deze be schikking werd o.m. overwogen: „dat geen wet het gebruik van de Friesche taal in de recht zaal verbiedt en daaruit impliciet volgt dat aan zoodanige Friezen, die zich gemakkeiyker in bet Friesch uiten, bet mogelyk behoort te zyn als Nederlandsche onderdanen gebruik te maken van een in Nederland gesproken en geschreven taal.” Deze leden vroegen of een kantonrechter bevoegd is te bepalen, dat naast de officieele taal des Ryks een andere taal wordt toegelaten. Acht de Minister dit geen teeken van verkeerd separatisme? Enkele leden stelden de vraag waarom juist by het Gerechtshof te Amsterdam de bezetting met twee raadsheeren moest worden verminderd. Gistermorgen Is een Duitsche vrachtboot, ge naamd „Wagogo” uit Hamburg op weg naar Vllssingen vastgeloopen op het Zuiderstrand te Westkapelle by dykpaal 32. Een Belgische loods bevindt zich aan boord van het vrachtschip Twee sleepbooten bevinden zich by het schip, dat vermoedeiyk niet geladen is. ter assistentie. De practlsche arbeid, die verricht wordt, zal werkeUjk nuttige arbeid dienen te zyn, zooveel mogelyk geiykend op den arbeid in bet vrije bedrijf uitgeoefend. Hetgeen beteekent, dat de arbeid ook In normaal tempo zal moeten wor den verricht. Er zal voor gewaakt dienen te worden, dat dit werk op geeneriel wyze concurrentie aan doet aan de normale arbeidsmarkt, en zoo min mogelyk objecten onttrekt aan de werkver schaffing voor volwassenen. Waar eenigszins mogelyk. zal moeten uitvoeren, die speciaal Wede komen. De commissie beeft de ervaring opgedaan, dat er voorloopig voldoende van dergeUJke ob jecten te vinden zyn. Als mogeiykheden noemt zy vooreerst objec ten ten algemeenen nutte, zooals het aanleggen van sportvelden, speelweiden en speeltuinen, het inrichten van zwemplaatsen voor jongeren, de bouw en Inrichting van jeugdherbergen, ob- Jecten ten algemeenen nutte in engeren zin, objecten, die anders beslist niet ter band zou den zyn genomen (aanleg van parken en bos- •chen en onderhoud hiervan b.v.l. Men over- legge echter steeds met de betreffende vak bonden. Vervolgens objecten ten nutte van particuliere ^mvenlglngen of instellingen, oa. het bouwen so restaureeren van clubhuizen en het bouwen ’*n een uitzichttoren, een boothuis enz_ op ëiien vereeniglngsterrein. WASHINGTON, 25 Oct. (V. D.) Président Roosevelt heeft na breedvoerige besprekingen met de leiders der Reconstruction Finance Cor poration en het departement van Financiën den inkoopprijs voor de thans door de Ameri- kaansche regeerlng in te leiden goudaankoopen voor de eerste maal vastgesteld op 31J8 dollar per ounce (28 gram). Deze goudprijs is 1.56 dollar booger dan de officieele koers van Dinsdag en 37 dollarcent hooger dan de goudprijs te Londen van Woens- Excursies en leerfllms zullen juist kroepen byzonder in aanmerking .y°°r groepen zal verder aandacht aan de j. athle- worden besteed, j kan veel by- jongeren. Hoewel in het bovenstaand rapport slechts gesproken Is van jeugdige werkloozen, d.wx. werkloozen niet ouder dan 24 jaar, heeft de commissie de vraag onder de oogen gezien, wat er zou kunnen worden gedaan voor vele 24-30 Jarigen, die niet in de termen vallen om by de werkverschaffing voor volwassenen te worden Ingedeeld. De commissie is van oordeel, dat het onge- wenscht moet worden geacht deze werkloozen onder te brengen by het practlsche werk voor de beneden 24-jarlgen. zy acht het echter noodzakeiyk, dat voor deze groep speciale maat regelen worden genomen. Vooral voor diegenen onder hen, die zekeren moreelen steun noodlg hebben, acht de commissie een tewerkstelling zeer gewenscht. Er is gedacht aan de mogeiyk- held om hiervoor leegstaande werkverschaf- flngskampen voor volwassen te gebruiken. Waar de practlsche arbeid steeds met de theo- **U»che gepaard aal moeten gaan, zullen de deelnemers zooals boven reeds is opgemerkt “- in staat moeten worden gesteld de theoreti sche cursussen te volgen. De geschoolde arbeiders zullen !n de eerste Neats de vakopleldingscursussen moeten vol len, naast die voor algemeene ontwikkeling. »°or de ongeschoolden zal de meeste aandacht •*n de cursussen voor algemeene ontwikkeling tnoeten worden besteed. Men zal er dan daarby •chter rekening mee moeten houden, dat de be- “tiBsteliing voor theoretische vakken by de on- •cochoolden in bet algemeen zeer gering is. onderwijs aal daarom zooveel mogelyk ^cben aan te sluiten by de praktyk van bet "Meiyksch leven. s Z. H. de Paus bezichtigt de nieuwe verwar- mingscentrale in de Vaticaansche stad. Waar de elsch is gesteld, dat theoretisch werk één geheel Ulteraard uc gen arbeid, die voor de jeugdige werkloozen in bepaalde plaats wordt staan onder een algemeene, Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de Justitiebegrootlng wordt het vol gende ontleend: Het bevreemdde sommige leden, dat deze mi nister, die op 11 Maart 1927 de bekende motie indiende, welke motie leidde tot niet-ophefflng van een groot aantal kantongerechten, thans een voorstel tot opheffing van verscheidene ge rechten aankondigt. Sommige leden uitten opnieuw de klacht, dat de behandeling van aanvragen om naturalisatie soms zeer lang duurt; zy spraken van termynen van tien jaar. Andere leden achtten de klachten over lan gen duur van behandeling der aanvragen over dreven Zy achten het overigens speciaal in dezen tyd. nu zooveel vreemdelingen zich in ons land vestigen en maatregelen betreffende het werken van vreemdelingen hier te lande aan hangig zijn, geboden, by de verleenlng van het Nederlanderschap buitengewoon voorzichtig te werk te gaan. Met klem werd aangedrongen op spoedige indiening van een wetsontwerp betreffende het executierecht. Benige leden vestigden de aandacht van den Minister op een betrekking U. -- Dinsdagavond is het Casino te Zandvoort gesloten. Het was er zóó druk, dat geen plaats meer aan de speeltafels te krijgen was. Wy schatten het aantal bezoekers op minstens twaalfhonderd. Om kwart over elf werd aange- kondlgd, dat de laatste spelen zouden worden gedaan, en weldra klonk van alle tafels voor de laatste maal het .Jien ne va plus”. De ta fels werden opgebroken en tot drie uur was er nog gelegenheid om te dansen. De directie en ook de Zandvoortsche autori teiten hopen, dat het volgend seizoen weer met nlewsn moed zal kunnen worden begonnen, zooal niet met Straperlo, dan toch met een ander „behendigheidsspel”. Onder .Methode en aard van het Werk” is de elsch gesteld, dat het practlsche werk zooveel mogelyk het karakter moet dragen van den ar beid, in het vrije bedryf uitgeoefend. Dat wil aeggèn, dat er van de jongeren een normale arbeidsprestatie geëischt moet worden. Het werk kan echter voor de jongeren zelf eerst werkeiyk zooveel mogelyk op normalen arbeid geiyken. Indien hun eenige vergoeding voor hun prestatie wordt gegeven. BERLIJN, 25 Oct. (W. B.) Naar in goed Ingelichte kringen te Innsbrilck ver luidt, staat Oostenrijk een groote verras sing te wachten. Er wordt nameiyk gezegd, dat Bonds kanselier Dollfuss ernstig van plan is zich nog dit jaar door een volksstemming naar Duitsch voorbeeld een sterke basis te ver schaffen. Alvorens een definitief besluit te nemen wil Dollfuss nog het resultaat der Duitsche volksstemming afwachten. i Woensdag is te Utrecht een vergadering houden van vooraanstaande exporteurs pluimvee cn wild. De vergadering was druk bezocht. Opgericht werd de Vereeniging van Nederlandsche Pluimvee-exporteurs. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Th. Moorman, Goor, voorzitter, W. van Schalk, Den lip, vice-voorzltter, J. Koens. Velp, secretaris, J. Homstra, Amsterdam, en A. H. P. Engels, Zwolle. Als administrateur werd toegevoegd Hentzen, Rochussenstraat 251. Rotterdam, waar het adres van de vereeniging is geves tigd. Zyn Hoogw. Excellentie Mgr. Mathias Brans OM.Cap„ tit. Bisschop van Coma en Aposto lisch Vicaris van Padang, is Dinsdagmorgen naar Rome vertrokken, om zyn bezoek te bren gen aan den H. Stoel. zyn Hoogw. Exc. wordt op zyn reis vergezeld door den Hoogeerw. Pater Albertus, Gardiaan te Langeweg. leeftydsgrens van 24 jaar te stellen. De deelnemers zullen gerecruteerd dienen te worden uit de verschillende groepen crisls- werkloozen. Naar het oordeel der commissie zullen echter het eerst de boven 18-jarigen, en daarvan zooveel mogelyk de ongeschoolden In aanmerking moeten komen. 4e. Het Gemeentebestuur verzoeken om mede werking, itr den vorm van het beschikbaar stellen van-grond, materiaal, enz. Van het verstrekken van gelden behoeft dan nog geen sprake te zyn. Woensdagmorgen is de jachtopziener Jansen, in dienst op het landgoed van jhr. Boreel van Hoogelanden te Wyk aan Duin, in de duinen bewusteloos gevonden, aldus meldt „Het Volk”. Men heeft hem naar zyn woning gebracht, waar hy na geruimen tyd by ken nis is gekomen en de mededeellng deed, dat vermoedelyk een strooper een poging heeft ge daan hem te worgen. Hy heeft slechts een vaag signalement van den dader kunnen op geven. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. practisch en moeten vormen, aanbeveling de geheele - -1 een georganiseerd, te doen --voor het geheel verantwoordeiyke leiding. In eerste Instantie kan dit zyn de commissie, die ter plaatse met het llngswerk voor jeugdige werkloozen is belast. Daarnaast zal men natuuriyk over deskundige technische leiding moeten beschikken Voor de verdere practlsche leiding zal men zooveel mogelyk werklooze technici en andere inteUectueelen, en werklooze volwassen arbei- ders moeten trachten te krygen. Hoewel reeds In de eerste brochure der Lan- deiyke Commissie de wenschelykheid is uit gesproken, de Jeugdige werkloozen te scheiden van de volwassenen by het ontwikkelingswerk, is het in de practyk dlkwyis niet mogelyk ge bleken aan deze wensch te voldoen. Toch meent de commissie, dat het voor het practlsche werk noodzakeiyk is eeu maximum In café-re«taurant ..Zomerzorg” te Lelden Is Dinsdagmiddag de najaarsbondsvergaderlng ge houden van den R.K. Bond van Handelaren in Melk en Melkproducten. Deze vergadering viel samen met de viering van het twlntig-jarig bestaan van de afd. Leiden van bovengenoemden bond. De voorz- van de Leldsche afdeellng „St. Paschalls”, de heer J. P. v. d. Holst, sprak, na dat de vergadering met den chr. groet was ge opend, een welkomstwoord tot hoofdbestuur en leden- De bondsvoorzitter, de heer G J. Buyker uit Rotterdam, dankte den hear\x-<l. Holst voor zyn woorden. Spr. uitte "ïyn*beste wenschen voor het welslagen der vergadering. Nadat de voorzitter de Leldsche afdeellng met haar vierde lustrum had gelukgewenscht, werd tot behandeling der agenda overgegaan. De secretaris doet eenige mededeelingen over gevoerde correspondentie met de Crisis Zuivel Centrale Inzake den minimumprijs. Hier werd geen resultaat bereikt, waarop het bestuur zich rechtstreeks tot Minister Verschuur heeft ge wend. In zyn antwoord deelt de Minister mede, dat de mlnlmumprys gemiddeld op 3 cent was vastgesteld. In den afgeloopen zomer werd 3% cent uitbetaald, dus cent teveel. Nu is het 3% of K te weinig. Werd er dus eerst te veel ge geven. dan moet men nu met iets minder ook maar genoegen nemen. Ten overvloede wordt er I nog bygevoegd, dat men zich aan de gewyzlgde omstandigheden moet aanpassen Het schrijven wordt daarop aangehouden tot de behandeling der afdeelings-voorstellen. Aan de orde kwam vervolgens de bespreking I van de consumptlemelkregellng. De heer Helsloot (bestuur) wees op de ver schillende ongunstige bepalingen in het oude contract. Voor Noord Holland bepleitte hy af- I schaffing van de 20 pCt boven den tax in de z.g. wintermaanden. Verder stelde hy voor, dat by aanvaarding I van het contract, dat de veehouder al de tnelk. die hy wint, moet afleveren ook aan degenen, die een contract hebben. De voorz wyst er in dit verband op, dat de I Crisis Zuivel Centrale de bepalingen in zeer I korten tyd heeft opgesteld. Zy zal, by vernieu- I wing der contracten, wel met de practyk reke- I ning houden. Van de afd. Rotterdam was een voorstel in gekomen tot steun aan de margarine-mengers, I zoodat ze dan voor denzelfden prijs zouden I kunnen leveren als de Unie, in den vorm van I het vaststellen door de regeerlng van een ml- I nlmumprys voor mengers. Het H.B. is van meening. dat een actie alleen I dan eenige kans van slagen heeft, als verzocht wordt aan de regeerlng. dat Ingeval van geen I levering, of van levering voor te hoogen prijs, I alsdan een dergeiyke leverantie wordt overge- I heveld of uitgevoerd door de margarine- I fabrieken- De heer v- Zwieten (bestuur) zet het prae- I advies van het H.B. nader uiteen en zegt voor. I loopig weinig heil te zien in bedoeld voorstel. Spr. zou willen adviseeren de Zuivel Centrale I te verzoeken, dat iemand, die van zyn grossiers r te weinig ontvangt, dit kwantum rechtstreeks van de fabriek betrekt. Naar aanleiding hiervan ontspon zich nog een langdurige discussie, waarby R'dam nog pre- I ciseerde, dat zy den prijs voor afname van I melangeurs op 1.02 ƒ104 wilde vastgesteld I zien- De heer V. Zwieten kantte zich echter I sterk tegen het vaststellen van een prijs. Het praeadvles van het H. B. werd tenslotte I aangenomen. Hierna kwam In behandeling een voorstel van de afd. Amsterdam, waarin betoogd wordt, I dat de productie van melange voor het komende I winterseizoen worde opgevoerd. Dit voorstel I werd teruggenomen, omdat, gezien de bespre- I klngen over den huldigen toestand, hier geen resultaat met dit voorstel zou worden bereikt. Amsterdam stelde vervolgens voor een pro- testvergadering te houden, uitgeschreven door den Bond, teneinde de bestaande grieven op radicale wyze te laten doordringen In het oor I van den betrokken minister. De minimumprijs, I vastgesteld op 9 cent, wordt nog niet verhoogd, I trots alle gegeven adviezen en gedane ver zoeken. Het hoofdbestuur wil wel een protestverga- dering organiseeren, mits daaraan het geheele I bedrijf, .w. de melkinrichtingen enz. medewer- I ken. De heer Helsloot (A’dam) lichtte het voorstel I nader toe, waarop de heer v. d. Walle (Den I Haag) betoogde, dat hy In een protestverga- I dering weinig heil zag, terwyi anderen aan- I voerden, dat men aan een maximumprijs van I 9 cent niets heeft. Deze prijs Is Juist voldoende I om de concurrenten te laten leven. De voorz. drong er op aan. dat alle afdee- I Ungen, zoo mogelyk plaatselyk, tezamen met de melkinrichtingen, by de Crisis Zuivel Cen- I trale om een hoogeren prijs aandringen. De afd. Amsterdam handhaafde haar voor- I stel, waarop de heer v. d Holst (Lelden) be toogde. dat een protestvergadering dan eerst recht heeft, indien men alle middelen heeft I aangewend om verandering te krijgen. Langs organisatorlschen weg moeten de redelyke I eischen onteer de oogen der betrokkenen wor- den gebracht. Nadat de heer v. Zwieten nog een uiteenzet ting van de situatie had gegeven, werd het I praeadvles van het H. B. aangenomen. De geesteiyk adviseur van den Bond, pater H. Brandsma uit Delft, verkreeg hierna het woord I en feliciteerde de afd. Leiden, die reeds 20 jaar 1 geleden de stem des Pausen volgde en zich I katholiek organiseerde. Spr. wijst dan op de voordeelen, die de R K I organisatie biedt en somt op in welken vorm de I geesteiyke en stoffelyke belangen der leden I steeds zyn behartigd, terwyi spr. besluit.met I. den wensch. dat een terugblik in het verleden I moge aanzetten moedig voort te gaan op den I ingeslagen weg. daarby voor oogen houdend het I voorbeeld van St Paschalls, den heiligen schaap- I herder. I Hierna werd voortgegaan met de verdere be- I behandeling der afdeellngsvoorstellen. Leiden stelde voor een actie te ontwikkelen I 1 by de Crisis Zuivel Centrale en de regeerlng, I waardoor een advies, gegeven door de Commis sie van Bijstand er plaatse, ook wordt opge- I j volgd. De heer Doeswyk lichtte het voorstel tóe en I zei. dat op het oogenblik melkvergunnlngen worden uitgegeven aan werkloozen die tegen I 1 een minimumprijs werken- Daar kan een ge- vestlgd melkhandelaar niet tegen op. Het voorstel werd door het H. B. overgeno- men ter onderzoek- Verder stelde Leiden voor, datf een actie wordt ontwikkeld by de Crisis Zuivel Centrale, I opdat in de Commissie van Bystand de bona I fide kleinhandel meer recht word wedervaren. I De heer Doeswyk lichtte hierby toe. dat de I kleinhandelaren tegenover de melkinrichtingen onevenredig vertegenwoordigd zyn. De voorz. zegt, dat dit voorstel in het bestuur zal worden overwogen. Tot plaats voor de volgende bondsvergadering i wordt Umulden aangewezen. Na de vergadering werd een gemeenschap- I peiyk diner gehouden, terwyi de dag werd be sloten met een feestavond ter gelegenheid van het vierde lustrum der Leldsche afdeellng. By den aanvang van de Dinsdagavond ge houden Raadsvergadering van IJseelmonde heeft de heer C. in het Veld (c. h.) den voor zitter, burgemeester B. P. Hazenberg, veraocht. in verband met bet feit, dat door mr. van Trlgt een klacht wegens valschheld in ge schrifte was ingediend en mede in verband met zyn beleid van den laatsten tijd, het pre sidium neer te leggen. Toen de burgemeester hierop. Bonder den spreker te beantwoorden, de notulen aan de orde stelde, verlieten tien van de dertien raads leden onmlddellyk de vergadering. Slechte twee a.-r. raadsleden bleven zitten. Een raade- lld was afwezig. De vergadering werd hierna verdaagd. PARUS, 5 October (V. D.) Het ernstige spoorwegongeluk by Bonneville heeft tot nu toe aan 38 personen het leven gekost. Van de gewonden, die naar het ziekenhuis zyn over gebracht. zyn 6 Woensdag in den loop van den dag overleden. voor deze komen. wvciuci aanuacnt Uchameiyke opvoeding (sportbeoefening Hek gymnastiek) moeten Juist de Uchameiyke training dragen tot het fit biyven der s r«*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5