Oud-minister Donner beleedigd Schippersconflict leed wui eiken daq w Begrooting Buitenlandsche Zaken luaRADIO-PROGRAMMA HET OORDEEL VAN DE TWEEDE KAMER Regeling van den graansteun DE ACCOUNTANT R.H. IN H00GER BEROEP DONDERDAG 26 OCTOBER a Rijnvaart Goederenvervoer over onze Rijnhavens Meening voorz. de Bruin f Belgische kwestie Voor graan en voor meel standpunt, dat hU In dit Geen terreur getuigen k décharge te Requisitoir Telegram aan Minister Verhouding tot Rusland SMOKKELHANDEL IN ROGGE „Een slecht mensch” gaat u ook maar De verschuldigde belasting stand «P Het Hot aal 7 November as. arrest wjjaen. De president zeide, dat hiermede 1X de reden „Be houding der bevrachtingscom- missie is onbillijk” verklaart ons de voorzitter van de Alg. Schippersbond Verdeeling der Werkzaamheden maakt stichting van twee centrales noodig De politieke toestand in Duitschland De Peru-Chili-combinatie wint met 30 GOEDEREN IN DE DOODE HAND NEDERLANDSCH B-ELFTAL— D.F.C. (Praag) 74 Volkenbond, Belgische kwestie, een hand elsverdrag met Sovjet-R usland Bevestiging van vonnis geëischt Weer verschillende partyen in beslag genomen Een verdiende overwinning SPARTA—„PER U-CHILI” „Op de vingers tikken” Tydens de behandeling legde de verdediger mr. Stomps zijn taak neer Economische en Consulaire Directie ik Geen beurtregeling nu Hiermede kwam bet einde Vrijdag 27 Oct. 1933 8.30 Populair orkest o. L rij4) lacker o. 1. 4 Gier en B-ploeg der als volgt bU VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OGIDS (DWS). Mindere WEENEN, 517 M. 6 20 Fragmenten uit ..Indigo' van Johan Strauss 9.06 Piano recital 10.06 Dansmuziek. Naar aanleiding van bovenstaand feit, heb ben wjj een onderhoud gehad met den heer G. de Bruin, voorzitter van de Afdeellng Am sterdam van den Algemeenen Schippersbond. a den steun aan de blnnenlandsche gra nen; b. den import van granen; c. den import van producten van granen en zaden: d. de verwerking van granen en daaruit bereide producten. roep, die echter zijn gevraagde bemoeiingen in deze aangelegenheid op reglementaire gronden heeft afgewezen. 1 ma hei ho me hel dei dei 40 vee coi Mi den i wel mind af M re bo inl zeven r, als F van Ns n. Verd.: Neen, een slecht menach als H. uit het dossier, heeft geen vragen meer te stellen. President: U moet zulke gekke dingen niet zeggen. Wij vinden u geen slecht mensch. Ja in het dossier. Pres-Och O evei „vei talii min e Men gere het last! men «tijg dooi die zijn Staa verli maa er t van het M pari dat reet solu ting bij i mog bere rect< A Dt de op heef door 1 dri do ga an bet ma wel dir nie een de zijd ove de revi voo belt schi Be lieke BLO in 1 Eers de F cent 30 o «leid zoo acht wet. Het ligt dan ook in de bedoeling dezen arbeid en de daaraan verbonden moeilijkheden bin nen korten tijd te verdeelen over een tweetal organisaties, mede In verband met het feit, dat dank zij de hierboven vermeide snelheid van handelen, reeds thans zal kunnen worden be gonnen'met de uitvoering van daarvoor in aan merking komende granen, rogge en gerst. In verband hiermede kunnen de door beide bo venbedoelde organisaties te verrichten werk zaamheden worden onderscheiden In: Mr. Stomps: Mijnheer de president mag Ik het woord voor een persoonlijk feit? President: ,Jk heb het onderzoek gesloten” Mr- Stomps: „Ik vroeg het woord voor een persoonlijk feit.” President: „Dat kan Ik in het geheel hier niet toestaan." reet een corner op die bijna succes heeft. Twee minuten later maakt Drok er met een hoog schot 53 van. Na tien minuten komt er a!s de Praagsche backs den bal van richting doen veranderen een plotseling schot van Petting* <62). Als er een goed half uur gespeeld is grijpt Veenendaal mis en komt het derde doel punt voor de gasten (63). Kort daarop slaat Veenendaal opnieuw een blunder door niet uit te loopen, waarvan de Praagsche rechtsbinnen profiteert en er 64 van maakt. Twee minuten voor het einde zet Mjjnders voor en weet Slot kans mooi te benutten en te doelpunten, daarmede het einde van dezen wedstrijd bren gend op een 74 overwinning voor de onzen. De heer De Bruin deelde ons mede, dat de schippers unaniem op het standpunt staan, dat de bevrachting niet mag worden stopgezet, en dat de schepen voor bevrachting ter beschik king dienen te blijven. In dit verband heeft Dinsdagavond in café ..De Pool” een drukbe zochte vergadering plaats gehad, waar o.m. het besluit is genomen dat geen enkele schipper zich op eenigerlei wijze aan een daad van ter reur schuldig zal maken. 5.40 Populair concert 736 Symphonleconcert 10.10 Verdachte werd hierop in de gelegenheid ge steld zich te verdedigen. Vooraf verzocht mr- Jellinghaus hem zich kalm te houden en niet bulten de zaak te gaan. Desondanks moest verdachte er herhaaldeltfk op worden gewezen dat hjj bulten de orde ging. Verdacht wond rich hoe langer hoe meer op roepende: „U kunt mij straffen en nog eens straffen, maar Ik moet mijn recht hebben” en: .....TT hebt rekening te houden met het hoog ste recht" Als verdachte wederom de particuliere aan-’ gelegenheden van de getuigen wil gaan be spreken en de president hem deswege weer tot de orde roept, pakt verdachte zijn papieren bij een en zegt er mee te zullen eindigen. Hierop sloot de president het onderzoek. BUI SSEL. 509 M, muziek orkest mans In een vlot gespeelden wedstrijd heeft de Nederlandsche B-ploeg gisteravond in het V.Ü.C.-stadion te Den Haag een alleszins ver diende 74 overwinning behaald op het Praag sche D. F. C. Het Nederlandsche B-elftal was samengesteld Doel: Veenendaal (Naaldwijk). Achter: van Diepenbeek (Ajax) en Lelieveld (VUC). Midden: Vrouwdeunt. (Foijenoord), Schorel Van het wetsontwerp tot heffing van een be lasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand luidt artikel S: Indien de belastbare som minder bedraagt dan ƒ11.000 is geen belasting verschuldigd. Be draagt zij ƒ11.000 of meer doch minder dan 30.000 dan is verschuldigd 3 van elke geheele som van ƒ1000 waarmede de belastbare som 10.000 te boven gaat. Is de belastbare som ƒ30.000 of meer, dan is de belasting ƒ2 /an elke geheele som van ƒ1000. De verdeeling van deze werkzaamheden is zoodanig geregeld, dat alles wat betreft de granen, dus zoowel de steun als de import, wordt opgedragen aan de Stichting Nederland sche Graancentrale, terwijl alles wat betreft de producten van die granen, dus zoowe) de import als de verwerking daarvan, wordt op gedragen aan de Stichting Nederlandsche Meel centrale. Een uitzondering hierop maakt het artikel rijst, waarvan zoowel het graan als de pro ducten vallen onder de bemoeienis der Neder landsche Meelcentrale. Een gevolg van boven staand is natuurlijk, dat de thans bestaande vereeniging Nederlandsche Meelcentrale moet worden opgeheven. De contröle op het geheel blijft opgedragen ’aan het Regeeringsbureau voor de uitvoering van de Tarwewet-1931. De aard barer werk zaamheden brengt mede, dat de stichting Ne- .ndscha Meelcentrale behalve regelend, contrmerend optreedt bij de verwerking Met dat al is een verwikkeling geschapen i zoo zeide onze zegsman die de schip- i pers niet hebben gewild. Namens de schip- i pers is dan ook hedenmorgen aan den Mi- i nister van Economische Zaken een tele- i gram gezbriden, waarin de schippers te ken nen geven dat zy gewillig zijn om te laden i voor de gewone tarieven, dat er schepen ge- noegzaam ter beschikking zijn en dat zij 1 bereid zijn de regeling ter hand te nemen i op gewone Amsterdamsche vorwaarden. De heer De Bruin heeft zich verder nog ge- wend tot den secretaris van den Raad van Be- f Gistermorgen bleek, dat de commissie in haar standpunt niet de minste wijziging had ge bracht. zoodat alles stop stond, tot misnoegen naar de heer De Bruin ons verzekerde van een deel der bevrachters, dat geheel op de hand der schippers was. De mogelijkheid om buiten de commissie om schepen te bevrachten, wordt door de commissie verhinderd doordat zij een bepaling heeft-afgekondigd, waarbij, op de schippersbeurs, in het z.g. wachtlokaal, alleen mogen worden toegelaten die schippers., die bij de Amsterdamsche Bevrachtingscommissie zijn ingeschreven, met het gevolg, dat ook de Rijn schippers en de schippers voor de benedenvaart naar België niet op de beurs worden toegelaten. vracht van 150 ton baijd met de kwaliteit geladen. Volgens Naar ons ter oore komt zijn door de tarwe- en meelcentrale bijzondere maat regelen genomen om te voorkomen, dat de smokkelhandel in rogge, welke in Zeeuwsch Vlaanderen zoo goed als tot het verleden behoort, zich zou verplaatsen naar Noord- Brabant. Controleurs der centrale hebben dezer dagen wederom verschillende par tijen gesmokkelde rogge in beslag ge nomen. DAVENTRY. 1554 M. 1230 Orgel reci tal 12,60 B.B.C.-dansorkest o. 1, v. Henry Hall 1.36 Concert door het Nort hern Studlo-orkest o. 1. v. John Bridge 3.20 Concert 4.10 Oramofoonmuzlek 4 50 Concert door het Metropole-orkest o. 1. v. Emile Colombo 9.40 Gramofoon- muzlek 11.26 Harry Roy en zijn band. PARUS (Elfel). 1446 M. 7.50 Concert 8.36 Populair concert o. 1. v. E. Flament. PARIJS (Radio). 1725 M. 8.05 Qramo- foonmuzlek 12.50 Oramofoonmuzlek 7 40 Oramofoonmuzlek 9.05 Radlotoo- neel. Volledige Inlichtingen werden gevraagd over het stadium, waarin de minister de z.g. Belgi sche kwestie bij zjjn optreden heeft aangetrof fen en over het vraagstuk inneemt. In dit verband werd ter sprake gebracht het geen in de laatste ja ren in de Centrale Rijn- vaartcommissie is geschied Daaruit toch bleek, dat de Belgische regeering haar doel niet meer uitsluitend door onderhandelingen met de Ned. regeering trachtte te verwezenlijken. Deze leden vroegen overlegging van alle documenten, ■welke betrekking hebben op de pogingen, in de Rijnvaartcommissie gedaan om haar be voegdheid met betrekking tot Nederlands water gebied verder uit te breiden. Daarbij zouden zij tevens gaarne worden ingelicht over de hou ding, door de regeering tegenover die pogingen aangenomen. Het oordeel der regeering werd gevraagd Over het feit, dat België, hoewel het Verdrag van 1839 niet is gewijzigd, zich gedraagt alsof de neutraliteit van dat land is opgeheven. Te dien opzichte is 't voor Nederland van bijzonder belang, dat België met Frankrijk een militaire overeenkomst heeft getroffen, ten gevolge waar- van dgofputenlirria langs -de Franscbe oostgrens i wordt doorgetrokken door België tot aan de Nederlandsche grens. Immers, daaruit ontstaat het gevaar, dat een gewapend conflict tusschen genoemde landen en Duitschland op Neder- landsch territoir zal worden uitgevochten. Andere leden zagen in den bouw van forten In de nabijheid der Nederlandsche grens eer een beveiliging dan een bedreiging van ons land en waren In elk geval van oordeel, dat België's faftht, zulke versterkingen aan te leggen, buiten elk verband staat met het ver drag van 1839. Hiertegenover werd weder gesteld, dat het Officieel aanknoopen van handelsrelaties toch In elk geval met zich brengt het toelaten hier te lande van een z.g.n. handelsdelegatle, aan welke zekere vrijheden moeten worden ver- Eenige leden zouden gaarne worden ingelicht omtrent den invloed van het Duitsche natio- naal-socialisme eenerzjjds op de grensbevolking in Limburg, anderzijds op in Duitschland wo nende Nederlanders. Men zou willen weten, hoe de economische en politieke positie van al deze Nederlanders onder het nieuwe Duitsche re giem is. Is het waar, dat drang, zoo niet dwang op hen wordt uttgeoefend, om zich bij de nat- soc beweging aan te sluiten? Ook werd de vraag gesteld of de regeering bijzondere maatregelen heeft getroffen om de belangen van Nederland in Duitschland te be schermen. In verband hiermede werd gevraagd of de regeering reden aanwezig acht om te trachten te voorkomen, dat van der Lubbe, de beklaagde in bet proces van den Rijksdag- brand, veroordeeld wordt krachtens wetsbe palingen. welke niet bestonden op het oogen- blik van het plegen van de daad. Ook omtrent de rechtspositie van Duitsche politieke vluch telingen in ons land werden Inlichtingen ge vraagd. Gaarne zouden verscheidene leden wor den Ingelicht omtrent 's ministers standpunt met betrekking tot het vraagstuk van de boycot, door particulieren tegenover eenlg an der land ondernomen. - Verscheidene leden verzochten volledig te worden ingelicht omtrent den loop van zaken met betrekking tot bet Duitsche transfer moratorium. ik niet. Ik ben ondersteunde van het armbe stuur. Door mr- Stomps werd aan het Hof verzocht behalve de vier gedagvaarde getuigen k dé charge nog vier anderen te doen hooren. Op de vraag van den president waarom ver dachte hooger beroep had aangeteekend, ant- derlai ook van de verschillende producten. Het is om deze reden, een voordeel, dat de Directeur van de Stichting Nederlandsche Meetcentrale tevens de functie van Hoofdcontroleur ,der Tarwewet- 1933 vervult. De verdere bijzonderheden alsmede de voor belanghebbenden noodlge aanwijzingen zullen door de betrokken Organisaties nader worden vermeld. Verscheidene leden zouden gaarne zien, dat de geheele economische politiek geconcen treerd werd aan het Departement van Econo mische Zaken en drongen op dien grond aan op opheffing van de Economische en Consu laire Directie. Van verschillende andere zijden werd tegen dit denkbeeld bezwaar gemaakt. Men meende, dat het ongewenscht zou zijn, de buitenland sche handelspolitiek, die een integreerend deel vormt van de algemeene buitenlandsche poli tiek der Regeering, geheel in handen te stel len van het Departement van Economische Zaken. Sommige der hier aan het woord zijnde leden vroegen, noe op het oogenblik de samenwerking tusschen de hier besproken afdeellng van het Departement van Buitenlandsche Zaken met de gelijksoortige afdeellng van het Departe ment van Economische Zaken geregeld is en of die samenwerking doelmatig en bevredigend is te achten, v _y. Mr. Baron Speijart van Woerden, requisitoir nemend, achtte de termen van het vonnis der rechtbank niet juist. Immers de geïncrimineer de woorden zijn geschreven naar aanleiding van door den Minister in de Kamer beantwoordde vragen. Volgens de grondwet was de Minister in rechtmatige uitoefening zijner functie. Spr. komt dan tot den persoon van H-, die blijken geeft zoozeer te zijn teleurgesteld nu zijn verdediger zijn taak als zoodanig neerlegt. Deze toeh kon weten dat het Hof waar het hier een eenvoudige beleedlglng gold niet kon overgaan tot het hooren van tal van personen over za ken. zooals Regeering politiek, faits et gestes van leiders van groote concerns etc. etc. Van bevoegde zijde wordt ons het volgende medegedeeld Teneinde te voorkomen dat een groote voor invoer zou plaatshebben en tevens zooveel mo gelijk ook den geheelen oogst 1933 der t» steu nen gewassen van de steunmaatregelen te doen profiteeren, moest, na de tot standjiomlng van de aanvulling van de landbouwcflsiswet 1933 op 5 Augustus 1933 zeer snel worden gewerkt. Daar het om deze reden niet mogelUk was reeds op 14 Augustus daarvoor een blijvende regeling te maken, werd by wyze van tyde- lijken maatregel de stichting Tljdeiyke Graan centrale opgericht. De leiding dezer organisatie werd apgeriragen aan een bestuur, bestaande uit den Voorzitter der Meelcentrale en den Voorzitter en Secretaris van de Centrale Tar- we-Organlsatie, terwijl de Directeur van de Meelcentrale in zyn kwaliteit van Directeur der Tydeiyke Graancentrale met de dagelijksche leiding was belast. De moeiiykheden by het plotseling aanvaar den van een nieuwe veel omvattende taak, waaraan een groote geldelljke verantwoorde lijkheid was verbonden, werden nog verhoegd. doordat met het oog op later te nemen maat regelen overgegaan moest worden tot het her kenbaar maken van bepaalde partyen van in gevoerde monopolieproducten. leend; vrijheden, welke in handen van Sowjet- vertegenwoordigers niet zonder gevaar zyn. Sommige leden meenden te weten, dat in Rotterdam en den Haag Russische centra be staan, schynbaar alleen ter behartiging van economische belangen. Gaarne zou men ver nemen, of de regeering van het bestaan en van het werkelyke doel van deze centra op de hoogte is. Het verhoor van getuige J. H. v. d- Velden leidde tot een zelfde resultaat- Daarna wordt nog gehoord de heer J. W. Ro- senstok die volgens verdachte door Kröller kapot zou zyn gemaakt, pok aan dit ondervra gen wordt spoedig een einde gemaakt. Op den spoorwegovergang op den Rijksweg naar Deventer reed Dinsdagmiddag een per sonenauto tegen een paaltje. Dit gebeurde by het uitwyken voor een uit tegen overgestelde richting aankomenden vracht- auto. De bestuurder van den luxe auto raakte' daarop de macht over zyn stuur kwyt. waarna de wagen tegen een boom botste. Een der in zittenden, de heer B. Meeuwse uit Twello. vloog door het portierraam en werd zoo ern stig, o*, aan het hoofd gewond, dat hy in het ziekenhuis te Deventer moest worden opgeno men. Verscheidene leden vestigden opnieuw de aandacht op het streven, het natuuriyke goe derenvervoer over onze Rynhavens ten voor- deele van andere landen van die havens weg te trekken. Duitschland tracht door scherp be rekende spoorwegtarieven het vervoer te trek ken naar de Duitsche Noordzeehavens. De be kende surtaxes dienen om het goederenver keer naar Antwerpen te leiden; de vrye sleep dienst tusschen Dordrecht en Antwerpen even zeer. Gevraagd werd, of de Regeering niet van oordeel is, dat deze toestand niet kan worden bestendigd zonder dat eenige maatregel van verweer wordt getroffen. Eenige leden vonden In deze beschouwing aanleiding tot het stellen van de vraag, of het juist is, dat men van Duitsche zyde geneigd Is aan de bovenbedoelde tarievenpoli Hek der spoorwegen een eind te maken. Naar werd opgemerkt, is een saneering van de z.g.n. benedensleepvaart, d.w.z. het sleep- bootbedruf van Dordrecht en Rotterdam en omstreken naar Antwerpen en Gent, welk be- dryf wordt uitgeoefend door 200 k 250 sleep- booten, waarvan ongeveer 1/5 onder Belgische en 4 5 onder Hol'andsche vlag, dringend nood- zakeiyk. Gevraagd werd, of de Minister bereid is met de Belgische Regeering overeenstemming te zoeken over een ten aanzien van dit bedrijf in het leven te roepen regeling. Van verschillende zyden werd onze verhou ding tot Rusland ter sprake gebracht. Verscheidene leden meenden, dat de poli tieke toestand van Rusland thans zoodanig is geconsolideerd, dat het op den duur niet wen- scheiyk en zelfs niet mogeiyk zal biyken te zyn de totstandkoming van diplomatiek ver keer met dat land af te wyzen. In het by- zonder brengen ook onze handelsbelangen een erkenning van dat land, dat ons een, vooral In de tegenwoordige omstandigheden zoozeer op prijs te stellen, ruime mogeiykheld tot ex port biedt, mede. Onze scheepvaartbelangen niet minder. Men vestigde er de aandacht op, dat andere naties, zooals Groot-Britannië en Frankryk. ons reeds lang op dezen weg zyn voorgegaan. Naar verluidt, wordt ten onzent de aanknooping van handelsverbindingen door particulieren reeds voorbereid. Gaarne zouden de leden, hier aan het woord, indien van dit laatste aan de regeering iets bekend Is, daar over worden Ingelicht. Een deel der hier aan het woord zynde leden meende wel, dat by herstel der diplomatieke betrekkingen de volle aandacht der regeering op de gedragingen der Russische vertegen woordiging gevestigd zou moeten biyven. Vele leden achtten het aanknoopen van di plomatieke betrekkingen met Rusland om meer dan één reden niet gewenscht. Andere leden betoogden, dat een economisch contact met Rusland zeer goed mogeiyk Is zonder dat een offlcleele erkenning van dat land plaats heeft. Hiertegenover werd weder gesteld, dat het Mr. Jellinghaus die als president de inleidende vragen den verdachte naar zyn beroep vroeg, kreeg ten antwoorddat weet De heer De Bruin deelde ons mede, dat het conflict Dinsdagmiddag te 12 uur ontstaan is. By de gewone bevrachting was er n.l. een voor Leeuwarden bestemde anthraciet, welke in ver! in drie partyen moest wori het tarief van Amsterdam zou daarvoor worden betaald 3.85 per last. Reeds enkele malen was deze vracht op de beurs aangeboden, doch het feit dat zy in drie partyen geladen moest wor- d»n, terwyi de lading bovendien moest worden afgedekt, gaf den betrokken schipper aanleiding 3.per last te vragen. De scheepsbevrachter bleek uiteindeiyk niet ongenegen te zyn dit be drag te betalen, aangezien hy zelf reeds ge komen was tot een bedrag van 2.95. Toen de schipper op betaling van 3.bleef aan dringen, heeft de Bevrachtlngs-commissie maatregelen genomen en hem gestraft met acht dagen schorsing. De schipper heeft van dezen maatregel op de beurs, waar op dat oogenblik een 400 tal schippers byeen was, mededeeling gedaan. Algemeen wordt deze maatregel als een on rechtvaardige daad beschouwd, zoodat eenpa rig besloten werd niet meer te nummeren. In verband met het verloop dat de zaak nam. heeft onze zqgsnyn zich toen in verbinding ge steld met d^®Rrachtlngscommissle, teneinde de zaak te bespreken en te pogen haar in der minne te regelen. De houding van de commissie, aldus de heer De Bruin, maakte echter het bereiken van een oplossing onmogeiyk. De commissie stelde den elsch, dat dadeiyk met het nummeren moest worden begonnen, waarby zy te kennen gaf dat zy bereid was, den gestraften schipper Don derdag te ontvangen. Indien hy zyn excuus zou aanbieden, zou het misschien mogelyk zyn, dat hy weer werd aangenomen. De heer De Bruin antwoordde, dat hy deze houding onbiliyk achtte en hy stelde de com missie verantwoordeiyk voor de eventueel daar uit voortvloeiende verwikkelingen. Van het standpunt der commissie heeft hy aan de schippers mededeeling gedaan; een half uur later het was toen ongeveer half vyf werd in de beurs door -dan omroeper namens de commissie medegedeeld, dat de beurtregeling buiten werking was gesteld. Opnieuw heeft onze zegsman zich toen tot de commissie gewend, zonder dat zyn poging een succes heeft mogen opleveren. Voor het Haagsche gerechtshof heeft in hoo ger beroep gisteren terecht gestaan de 45-jarige accountant R. H. te Hlllegersberg, die wegens eenvoudige beleediging aangedaan aan een ambtenaar gedurende en ter zake van de rechtmatige uitoefening zyner bediening (de oud-minister van justitie mr. J. Donner) is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Verdachte werd door mr- B. W. Stomps uit Heemstede als verdediger bygestaan. Leemans I Franz André. KALt'NDBORG. 1153 M. 11.20 Strilk- orkest o. 1. v. Leonard Gyldmark 2.00 Pianospel 2.20 Orkest van restaurant „Wivex” o 1. v Teddy Petersen 7.30 Vera Nielsen zingt Engelsche liederen 9.46 Kamermuziek door een trio. BERLIJN, 419 M. 3.60 Populair con cert door de Alfred Booxkapel 930 Be richten en dansmuziek. HAMBIRG. 372 M. muziek - Spr. heeft uit een persooniyk onderhoud met verdachte de ervaring, dat deze in een toe stand van overspanning was geraakt en hij nu maar niet reallseeren kan dat men niet via een misdrijf tot bet verkrijgen van recht kan komen. Ware dit anders gellbest en zou herhaling voor de toekomst buitengesloten zyn, dan zou spr. een requisitoir genomen hebben zooals hy van plan was te doen- Thans ziet spr. zich echter genoodzaakt be vestiging van het vonnis te requlreeren. (HBS) en Breitner (ADO). Voor: De Gier (Eindhoven), Slot Ditmars (DHC), Drok (RFC) (DFC). Het begin was veel belovend. De zette onmiddeliyk een termen aanval op. E3 werd vlot samengespeeld en aardig geschoten. Toen de gasten daarop in den aanval kwa men, ontstonden er eenige gevaariyke momen ten voor liet doel van Veenendaal. minuten nemen de Hollanders de lei^u Slot met een pracht kopbal een cornëP De Gier in een doelpunt omzet (10). een kwartier gespeeld is hebben de gastin wederom succes. Na goed samenspel van den linkervleugel zet Ditmars scherp voor en De Gier weet er met een fraai schot 20 van te maken. Na 20 minuten spelens weet Lelieveld een toegekende penalty goed te benutten (30> Twee minuten later maakt Mijnders als er een snelle aanval is opgezet door goed samen spel na een prachtlgen voorzet er 40 van. Het is nu de beurt aan de gasten. De links binnen wdrt iïlri'dten frte-Rirt Tiet eerste tegen- punt te scoren (41) dat even voor de rust als de rechtsbuiten het leder vry voor de voe ten krijgt, door een tweede gevolgd wordt (43). Er ontwikkelt zich nu een vrij opgaand spel met onze iandgenooten in den aanval Met een 42 voorsprong voor de onzen komt de rust. Na de hervatting wordt Lelieveld vervangen door Pettuiga (Hermes DVS) en Schorel door v. d. Wilde (VUC). Het begin levert reeds dl- De volgende getuige is de gep. luit, kol Knage- Deze gaf eenige inlichtingen omtrent zyn be vindingen omtrent verdachte als militair. Get. had hem leeren kennen als bekwaam, bedachtzaam en niet opvliegend. Verdachte stelde nog eenige vragen omtrent zyn huiselyke omstandigheden, doch ook deze vragen worden gecoupeerd. Verd.: Mynheer Knage zitten. President: Dat moet ik zeggen. (Tot den ge tuige) Dank u. Volgende getuige is de heer J. Fehres, wien eveneens vragen gesteld worden waarin sprake is van vernietiging van zyn eigen en H.’s gezin. President: Dat doet toch hier niets ter zake. Verdachte windt zich dan zoodanig op. dat de president hem tot de orde moest roepen. Pres.: Nog iets te vragen? ,JCan niet nalaten u nu toch even op de vingers te tikken," schrift een vriendelijke lezer. Nu, zooals hij het doet willen we eiken dag wel op de vingers getikt worden. Hij kapit telt ons van te weinig nederigheid en menschelijk opzicht in ons stukje Jie kantjes er afloopen” maar hij voegt er zoo’n allervriendelijkste instem ming met deze rubriek aan toe, ja besluit zelfs dat hy alleen fn’op merking zond „om gelegenheid te hebben u van mijn weerdeering eenigszins blijk te geven." Wat de vingertikkerij zelf betreft over nederigheid en menschelijk op zicht. och. ...we zyn nu eenmaal journalist. Laten we z’n episteltje mogen ge bruiken voor een kapittel. 1 We tikken elkaar graag allemaal op de vingers. We doen het o zoo gaarne een ander.... en dan goed gevoelig! wy zyn boos als ze het ons doen! Het is soms noodig elkaar op de vingers te tikken. Misschien hadden wy 't zelf wel verdiend: we zullen ons geweten onderzoeken. Maar la ten we ’t steeds doen als dé'vriende- lyke schrijver. Raakmaar zóó, dat men niet boos kan worden. MILAAN. 331 M. 4.30 Kamermuziek 6.00 Oramofoonmuzlek 7.00 idem. ROME. 441 M. 4.35 Vocaal en instru mentaal concert 7.35 Gramoïoonmuzlek 8.50 Dansmuziek. woordde verdachte, dat hy niet had beleedigd maar de waarheid had gesproken. Voorts telde verd. in het algemeen belang te hebben gehandeld. Verdachte werd er op gewezen dat terzake van eenvoudige beleediging geen bewys van waarheid wordt toegelaten- Dit is wel by smaad het geval. H-: Ik heb ook onder dwang gehandeld. Reeds acht jaar loop ik werkloos rond. Mr- Stomps besprak den tekst der dagvaar ding, constateerde dat de woorden „zyne Christeiyke Excellentie Minister Donner spreekt bepaald onwaarheid in de belde Kamers der 8t. Generaal” vallen onder smaad als genoemd in art. 381-263 W v. S en niet 266. Pleiter vroeg te dezen aanzien 'sHofs be- slissing- Mr. baron Speyart van Woerden adv.-gen. constateerde, dat deze en andere door ver dachte neergeschreven uitdrukkingen niet op een bepaald feit doelem Spr. achtte het vonnis der rechtbank juist. Het Hof begaf zich hierop in raadkamer en deelde na korten tyd van beraadslaging mede, dat het Hof ten deze geen smaadschrift aan nam. 12.20 Gramofoon- 1.30 Concert door het klein van het N. I. R. o. 1. v. P. Lee- 5.20 Populair concert door het radlo-orkest o. 1. v. Franz André 6.35 Gramofopnmuzlek 7.10 Concert door het populair'orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Buiten landsche Zaken. «vv». ösc m. ia w jropu 1.30 Oramofoonmuzlek Concert 5.20 Oramofoonmuzlek Concert door bet Noragorkest van 1 nover o. 1. Z/. 1Z Populair concert door het kleine Norag- vervalt om alsnog laten hooren. Pleiter zeide af te zien van het getuigen verhoor van Minister Donner, doch stelde prijs op het hooren van ds den Hertog uit Rotter dam en van den gep. luit.-kol. der mil. adm. F. G. Knage- Verdachte verzocht ook nog eenige getuigen te doen hooren. De president zeide dit van geenerlel belang voor deze zaak te- achten. Spr. bleef op be korting aandringen. Mr. Stomps zeide toen met beide eerstge noemde getuigen en het verhoor van den heer R. J. Aalberts te kunnen volstaan. Verdachte was het hiermede niet eens en wilde ook nog den heer Fehres uit Rotterdam doen hooren. Pres-: Maar ik kan toch uw heele familie en kennissenkring niet hooren om uit te maken of hier van beleediging sprake is. Adv.-gen.: U mag nooit beleedigen. Al het door u aangevoerde staat er buiten- Verdachte bekende daarna de geïncrimineer de woorden te hebben gebezigd. Alvorens tot het getuigenverhoor over te te gaan verzocht de president mr. Stomps kort te zyn en voegde daaraan toe, dat hy alle vragen die niet aan de orde zyn zou weigeren. De eerste getuige R. J- Aalberts. zeide den heer A gedurende 1 jaar te kennen- Pres.: Dus na dit feit. Er is dus geen aanlei ding dezen getuige verder te hoeren. Mr Stomps wil get- verklaren of H. als mor phinist Pres.: Dat doet niet ter zake. Mr. Stomps Ja. maar in de stukken staat Pres.: U behoeft middels getuigen niet alles te weerleggen wat in het dossier staat. Mr. Stomps „Mjjnheer »e president ik leg hierby mijn verdediging neer.” Hierop zeide H. op een vraag van den presi dent, dat hy nu zelf de vragen zou stellen. Ds. den Hertog uit Rotterdam werd een vraag gesteld welke niet toegelaten werd. Daar de Amsterdamsche schippers naar aan leiding van de bèstrafflng van een hunner, gis ter weigerden eenige vracht aan te nemen, heeft de Beviachtingscommlssie besloten de beurt regeling buiten werking te stellen en haar goed keuring te verleenen aan alle bevrachtingen welke worden afgesloten. Enkele leden waren van meening. dat Neder land zich uit den Volkenbond behoort terug te trekken. Deze heeft slechts teleurstelling ge wekt. Andere leden weerspraken deze meening. Juist in een tyd als nu. waarin het alom groeiend nationalisme dreigt de volken steeds meer van elkaar te vervreemden, en den oor- logsfakkel te ontsteken, is het noodig de teere plant van samenwerking en eenheid, te Genève bloeiend, te beschermen en tot ontwikkeling te brengen. Erkennend, dat een klein land slechts met groote voorzichtigheid kan trachten invloed ten goede uit te oefenen, gaven sommige der hier aan het woord zynde leden uiting aan hun wensch. dat, ook door Nederlandschen invloed, een herziening van het Verdrag van Versailles zal worden bevorderd, dat door één onzer voor aanstaande staatslieden zoo terecht een monu ment van economisch onverstand is genoemd. Van andere zyde werd opgemerkt dat het hier geen Volkenbondsverdrag betreft en het dus niet op den weg der Ned. regeering ligt, zich met dit vraagstuk in te laten. Voor ongeveer zesduizend toeschouwers heeft Woensdagmiddag in het Sparta-Stadion Rotterdam een wedstryd plaats gehad tusschen Sparta en het toerende Zuld-Amerikaansehe elftal Peru—Chili. Reeds in de eerste minuut wisten de Zukl- Amerikanen. die buitengewoon hard van stapel liepen en daardoor de Rotterdammers arer^ rompelden, de leiding te nemen. Na een half uur vergrootte Schneeberger u» een voorzet van Pacheco den voorsprong 03. Met dezen stand ging de rust in- In de tweede helft slaagden de Zuid-Ameri- kanen erin vrijwel voortdurend de leiding behouden. Desondanks bleef Sparta zeer 8oeu party geven. j. Ongeveer een kwartier voor !)et einde voe Fernandez met een fraai schot den tot 0—3. 12.40 Populaire 3 20 820 door het NoraRorkest van Han- Otto Ebel von Sosen —9 40 orkest o. 1. v. AdoÜ Seeker. LANGENBEBG. 472 M. 11 20 Populair concert door het omroeporkest van Müh lacker o. 1. v. Gustav Görlich 12.55 Po pulair concert door het Westfaalsche om roeporkest o. 1. Werner Göhre 2.05 Kamermuziek 3 20 Concert door het orkest van den West-Duitschen omroep o. 1. v. Kühn 10.05 Concert door het or kest van den West-Du 1 toch en omroep o. L Kühn. BEROMl NSTER, 460 M. 7.40 Populair concert door het omroeporkest o. 1. v. Nep- pach 8.05 Populair concert door het omroeporkest. HUIZEN. 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foonmuziek 10.30 Morgendienst door ds. Th. A. Hoen 11.00 Bespeling van het studio-orgel. S. P. Visser 12.00 Politie berichten 12 15 Oramofoonmuzlek 12.30 Ensemble v. d. Horst 2.00 Gramo- foonmuziek 2.30 Chr. lectuur: ..Bloe sems" en „Van nature boos” uit .Penseel streekjes" van L. LoorGoedhart 3.00 Zangrecital door Nico Gerard Kruyff 3.45 Rustpoos 4.00 Oramofoonmuzlek 4.15 Concert 6.00 Tsjalkofsko-program- ma 6.30 A. J. Herwlg: „Tuinwerk, dat voor den winter komt” 7.00 Politiebe richten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Literair halfuurtje. W. ten Kate Jzn.: ..Het zonnetje in het Paradijs’’ van Hen- drlka Kuyper van Oordt 8.00 Het NCRV- klein-orkest o. 1. v. P. v. d. Hurk 10.45 Oramofoonmuzlek 11.30 Sluiting. HILVERSUM. 296 M. VARA 8 00 Oramofoonmuzlek VPRO 10.00 Morgen wijding VARA 10.15 Frans Nlenhuys draagt voor 10.30 Orgelspel door Cor Steyn 11.00 Oramofoonmuzlek 11.15 Frans Nlenhuys draagt voor 11.30 Pia norecital door Rosine de Cocq AVRO 12.00 Ensemble Rentmeester. Af gewisseld door gramofoonmuzlek 2.30 Causerie door P. J. Schenk; „Het aanplanten van vruchtboomen in kleine siertulnen” 3.00 Oramofoonmuzlek VARA 4.00 Or gelspel door Joh. Jong 4.50 Na school tijd. Een wonderlijk avontuur van oom Keesje 5.30 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 6.00 Cor Steyn. accordeon en Joh. Jong, piano 6.10 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 6.40 Het Fascisme Dr. W. Banning: ..Het Nationaal Socialisme in Duitschland tot 1933" 7 00 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot VPRO 8.00 Cursus. Religie -op bouw. Spr. dr. W. Banning 8.30 Concert 9.00 ..Menschen in dezen tijd”. MeJ. dr. N. A. Bruining 9.30 Con cert 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dlas 10.15 Een Nederlandsen hervormer. Jan Gerritsen-Versteghe. Spr. prof. dr. J. Lindeboom 10.45 Oramo foonmuzlek VARA 11.00 Oramofoonmu zlek 12.00 Sluiting. LI XEMBOI RG, 1191 M. 7 50 Neder landsche avond: symphonic van Tchai- kowsky 8.35 Vocaal concert 9.20 Vioolconcert door Jan Dömer 10.15 Heruitzending van het concert uit „du Nord”. WARSCHAU, 1411 M. Dansmuziek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6