PROVINCIAAL NIEUWS I bel; onz tigi voll dim lan< bjjz grer verc die ecor Vooi de t alge land gen, steei levei In e< geldt ook C W. KOOY MARKTEN WEST-FRIESCHE EDITIE West-Friesland biedt aan VOOR ADVERTENTIEN IN DE llllllllllllllllllllllllllllllllH WATERSCHAPSBELANGEN MEDEMBLIK Tegen opheffing der Bannen EDAM NIEUWVEEN ASSENDELFT ENKHU1ZÈN OUDER-AMSTEL GRAFT GROOTEBROEK OOSTERWIJZEND BARS1NGERHORN VOLENDAM DE RIJP HOOGKARSPEL DEN HELDER ANNA-PAULOWNA HOORN W eer bericht WER VERSHOOF Waarom vinden wii WESTWOUD van WENDE MEN ZICH TOT DEN HEER HOORN 2e BOOMLAAN 34 ZWAAGDIJK U aeen advertentie Ernstig auto-ongeluk in den IJpolder Eenheid in het Jongens- jeugdwerk Deken Lacaaaen eere-voorzitter van het R. K. Juvenaat DE LOONSVERLAGING BIJ DE HOOGOVENS Ook vermindering van werktyd? Een zwaar en een licht gewonde Steunregeling inheemsche gerst oogst 1933 De beste Paardedekken 2.50 De beste Koedekken 1. 12 beste dikke witte touwen 1.50 J. Veldhuis - Breed - Hoorn en van gezonden over het is St. Willibrord en aard gelden heeft leiding van bet 8.D.A.P.-voorstel om een 4 de ver- boden te Alkmaar, voor ƒ9000. Is we- ï'sjeven van de „St. Bonifaclus”. Donderdagavond 7 uur: Kardinaal van Rossum. van gaande Café Tolhek. Het bekende café Tolhek al hier werd Woensdagavond ten verkoop aange- Hoogste bieder was de heer J. de Wit Vestiging industrie De kunstpaardenhaar- fabriek zal worden uitgebreid Dezer dagen zal de eerste paal voor de uitbreiding worden ge slagen. De plannen voor de vestiging van een schoen industrie in het dorp nemen vasterën vorm aan. Wü meenen te weten dat de vestiging er van vrijwel verzekerd is. Persom Per trar 1000-tal sa, tapet k Goedere in ia De delljl kens< tells de o Reed; van i meln; om v bet 1; on for grave thans rijn o bloeid Oostzi ried er teehai gelege Mldde Naarn den, Hollar Zuider slecht; rij. Ot andere land, ten n< Vanda kanal e land v Wadde altham de ove toen in ache vt waterw werden ste ber voermli der eet dienste dam ei Rottere handel; betrekt van sp spaarzi door d< ais via via Nie wegnet stap on verlosst Intus door d bedeeld ons lan achen i frequen zeer gei stile Fr accent ven, vu aan, zo onderst; teerend cor- erger Uitstag dammen De Gezellenbond „K. V." speelde een retumwedstryd tegen de Gezellen damclub ,X>. O- O." te Bovenkarspel. ,K. V-“ verloor met 139. Weggeloopen. Aan de Nes werd een tweetal jongelui aangehouden door de Rijkspolitie, die waren weggeloopen uit een weeshuis te Am sterdam. De jongens hadden gestlchtskleeding aan. dus liepen wel in 1 oog. zy beweerden op weg te zijn naar Gouda. Zij zijn weer naar oun tehuis teruggebracht. Oeaellen-niewws Op de jX gehouden Woensdagsvondbjjeenkomst hield de senior een lezing met het onderwerp: Het verheerlijkte Kruis. De burgemeester zal vermoedeljjk 3 No vember als inleider aanwezig zijn. Het 1-jarig bestaan der vereeniging zal Zon dag 5 November op feestelijke wijze herdacht worden- Brand Woensdagavond brak brand uit in de auto-garage van den heer Koster. Door daat optreden van de brandweer werd i voorkomen. Strun aan jeugdige werkloozen De gemeen teraad besloot Inzake steunverleening aan jonge werkloozen zich aan te sluiten by de in deze omgeving gestichte commissie, welke zich bezig houdt met het vraagstuk der ontwikkeling en ontspanning van jeugdige werkloozen. Voor 1933 werd een bedrag van I 50.uitge trokken en voor 1934 zal by de behandeling der begrooting een bedrag worden vaslgesteld. Het L verkeer henwati Hechts i verkeer Uit hun taris de warden dan ook biaandb ..Vont hoofdve: tal kar en de i keersnet door he cehtra i bun iso De t; *en bela hien ei ♦oorheei Per vrs dienst, t •onenvei «emaakt frequent een 750 O en 2 Het Medemblikker Tolhuis Het van ouds bekende hotel „Het Medemblikker Tolhuis” is door Notaris G. W. Koerman in publieke vei ling gebracht en verkocht aan den heer J. de Wit uit Alkmaar voor 9000. De verplichte overname van inventaris bedroeg 1.100. lijk ontbijt. De groepen vergaderen de volgende week als volgt: Dinsdagavond na het lof: Dr. Schaepman en heven De bestuursleden, die niet aan de beurt van aftreden zijn en nog geen 70 jaar zijn, derkoggen optreden, n-1. de H.H- Langedjjk. Koo- zullen als schouwmeesters voor de Vier Noor- men. Commandeur en Weel. Voor de Banne is de omslag met 190 per HA. verlaagd. Ontslag hulpkeurmeester De commissie van uitvoering van den Vleeschkeuringsdiensi in den ..Kring Barslngerhorn” heeft besloten om aan den hulpkeurmeester. den heer L. Workum, ontslag te verleenen uit den keurings dienst. De heer Workum blijft in lossen dienst aan de noodslachtplaats werkzaam. Men vroeg of B. en W. geen pogingen kon den aanwenden om van het Rijk eenlge tege moetkoming te verkrijgen in de onkosten, die daardoor op de schouders van het gemeente- bestuur zijn gelegd, waarop de VOORZrrrtK antwoordde, dat deze pogingen reeds zijn ge daan bij den Minister, doch zonder resultaat. Dan was er een schrijven van de raadsleden dr. P. Feenstra. Kuiper en W. Biersteker in gekomen betreffende verhaal van pensioens bijdragen. De eerst-ondergeteekende legde vooral nadruk op de groote vermindering van de loonen'voor het rijkspersoneel, om niet te spreken van de loonen In het particulier be drijf. Hij meende daarom, dat de tijd gekomen was. om de loonen van het gemeentepersoneel te verlagen met 3% pCt. voor eigen en 5 pCt. voor weduwen- en weezenpensloen. Bij de rondvraag kwam de slechte verlich ting van de gemeente ter sprake. De wethouder antwoordde, dat thans maat regelen genomen zijn, om de straatverlichting zoo economisch mogelijk te doen zijn. Hierna sluiting. Opgehesen De banne Hoog en Laag Zwaagdyk is met ingang van 1 October opge- Ten toonstelling. Het bestuur van onze zoo gunstig bekende Handwerkschool heeft een tentoonstelling georganiseerd op Zondag 29 Oc tober van 2 tot 5 uur In „Ons Huls”. Laten de ouders nu eens komen. onder leiding van burgemeester van Zooals reeds gemeld, heeft de directie der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken vast gesteld, dat op de salarissen van alle ambte naren en beambten 4 pCt. gekort zal worden. Hierbij is bepaald dat van de salarissen der ambtenaren, die per maand betaald worden, ae eerste M niet bekort w ordt, terwijl van hen die op weekloon arbeiden, de eerste 13 vrij blyft. Deze nieuwe regeling zal 1 December in gaan. Tevens gaan er geruchten, dat de directie het plan zou hebben, op enkele onderdeelen van het bedrijf den werktijd aanzienlijk te ver minderen. lan financiën, bulten wiens voorstel is tot stand geko- van den heer nomen. Hierna werd de gemeente-begrootlng 1934 aangeboden, waarna sluiting. Brand Door onbekende oorzaak Is afge brand de bakkerij van den heer Bruin, alhier. Hoogste stand: 7743 te Isafjord. Laagste stand: 743.7 te Blavansheek. Verwachting: Matige tot krach- tigen. Westelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, iets kouder. St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging Zondag vond de opening plaats van het winterseizoen door een algemeene H. Communie, waarna ge meenschappelijk ontbijt, waarbij de Vice-Prae- ses. kapelaan R. Oud, een kernachtige toespraak hield. Woensdag had de eerste ontwikkellngsavond I plaats. De Senior Th. Temme sprak een rede uit, waarin de klacht werd geult, dat er nog immer te «reinig vertrouwen in het Bestuur ge steld wordt. Verschillende wenken werden ge geven. wenschen uitgesproken. De enthousiaste toespraak oogstte dankbaar applaus. Hierna hield de Vice-Praeses een lezing met als onderwerp: „De crltlek op de Eerw. Geeste lijkheid. Voor de districtsontwikkelingsclub gaven zich op: boekhouden 8; Esperanto 8 en motorcursus 1 lid. Dpnderdagnamiddag te omstreeks kwart voor vijf had op den Hemweg te Amsterdam een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij een per soon zwaar en een ander licht werd gewond. Een vrachtauto, waarop, behalve de chauf feur, nog drie personen waren gezeten, reed vanaf de Hembrug in de richting van de stad. Vermoedelijk doordat twee auto’s van tegen overgestelde richting kwamen, raakte de chauf feur op een gegeven moment het beheer over zijn stuur kwijt. Hij remde sterk, waardoor de wagen slipte en tegen een lantaarnpaal terecht kwam. Door den schok vloog de auto over den kop. De chauffeur werd licht gewond. De naast hem zittende persoon is er echter zeer ernstig aan toe. Door den O. G. en G D. is hij naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. De auto behoorde aan de firma Van Egas in de Leg- meerstraat. De wagen werd ernstig beschadigd. Suiker-accijns. De Rijkspolitie hield te Dulvendrecht aan een partij Tan 2250 K.O. sui ker. waarvan de verschuldigde belasting (accijns) niet bleek voldaan te zijn. Tegen het alsnog zol- doen der belasting werd de suiker niet in be slag genomen. „Nieuw Leven" As. Zondag viert de be kende R. K. Gemengde Zangvereeniglng „Nieuw Leven” haar 13H jarig bestaan. Des avonds wordt een feestconcert gegeven waar aan bovendien zal medewerken het Syrnpho- nieorkest „Amlcitla”, Hoogkarspel. Tevens zal dan gelegenheid worden gegeven, de jubilee- rende vereenigingen te compllmenteeren. lement vast te stellen voor de gemeentelijke instelling van het Gemeentelijk Armbestuur. De naam zou moeten veranderd in Maatschap pelijk Hulpbetoon, de raad de bestuursleden verkiezen, voorzitter uit B. en W., 4 leden uit den Raad. 4 leden uit arbeidersgroep, 4 leden uit andere groepen van de bevolking. Het advies van het Gem. Armbestuur op dit voorstel was: contra- Aangedrongen wo/dt om alle geestesrichtingen uit de gemeente daar In te vertegenwoordigen ook die welke geheel of gedeeltelijk voor hun eigen behoeftlgen zorgen (kath. Prot Naar aanleiding van een vraag van den heer Kuyken hoe de besturen van de kerkgenoot schappen zijn samengesteld, spreekt de voor zitter zéér waardeerende woorden over die be sturen die het een eerepllcht achten voor hun eigen armen te zorgen met hun eigen pa- rochieele financiën, waar dus een nlet-aange- slotene ook niets mee te maken heeft, en dat zij in deze benarde tijden dan pas bij het ge meentelijk armbestuur om hulp komen als hun middelen zijn uitgeput. Het S.D.A.p.-voorstel wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Het voorstel van B. en W.: den Raad de be noemingen op aanbeveling van B. en W. met de garantie dat zy er naar zullen strevén ook geschikte arbeiders te advlseeren hetgeen ook de wensch was' van de R. K. fractie by monde van den heer v. d. Bergen, wordt zJist. aange- mevr. BehagenGroeneveld, die een wolzaak drijft aan het Breed, het slachtoffer werd. Terwijl de eigenaresse even den winkel verliet, heeft men kans gezien, een bedrag van onge veer f 300 te ontvreemden. De politie is het nog niet gelukt, een spoor van den dader te vinden. Week-end van de Graal In vereeniging met de Graalwacht van Hoogkarspel hield ..de Graal” een week-end in het clubgebouw. By aankomst van de afdeeling uit Hoogkarspel. welke den tocht in marsch-tempo had ge maakt, vond een harteiyke begroeting plaats. Allereerst door Mej. v. d. Meer, vrouwe van Nazareth en vervolgens door de Graalleldster en de leden van Westwoud Mej. v. d. Meer gaf daarna een uiteenzetting van deze twee-daag- sche samenkomst, bedoeld als een verdieping van de Graal-gedachte. De volgende morgen werd ingezet met alge meene H. Communie waarna gezameniyk de H Mis werd bygewoond. Mej. v. Leuse, Vrouwe van Nazareth, die voor deze gelegenheid was overgekometR^fcield in de loop van den dag een beschouwing over het bidden. Na een Hinken wandeltocht was het afscheid gekomen De deelneemsters waren vol enthousiasme over de geslaagde dagen. Raadsvergadering. Een openbare vergade ring van den gemeenteraad is uitgeschreven tegen Dinsdag 31 October as. des voorm. 9 uur. Agenda: Statenplan ,J4.V. Java”, wyzigtng verordening vermakelykheidsbelasting en Kam- peerverbod, Vastrecht electriclteit, wyziglng steunregeling, Verlaging personeele belasting voor café's. Verkooping. Donderdagmorgen had in het Heeren'ogement ten overstaan van den -notaris P. de GrientDreux de verkooping plaats van onderstaande hulzen en landeryen. Een huismanswonlng met aanhoorigheden. erf en eenlge perceelen weiland In den Zuld- polder by Edam, groot 113630 H.A., In huur by den heer T. Beets cz. Kooper P. Doordenbai te Katwoude voor ƒ30.479. Een huismanswonlng met aanhoorigheden, erf en eenlge perceelen weiland in den Zuid- polder aan het Volendammerpad te Edam, groot 17.83.70 HA, In huur by den heer 6. Beets Cz. Kooper W. P. Costerus Pz. voor de Spinfabriek te Edam voor 35336. Een huismanswonlng met aanhoorigheden. erf en eenlge perceelen weiland in „De Zee vang” aan den Warderzeedyk te Edam, groot 14.13.45 H-A.. In huur by den heer M. Stolp. Koopster: de stichting Oud-Adrlanus te Am- sterdam voor 22.792. Een burgerwoonhuls met steeg, schuur en erf aan den Burgemeester Versteeghslngel te Edam, groot 1.74 Are. bewoond door C. Beets Mz. Hoogste bod J. Groot Lz ƒ2850. Kooper J. van Zanen te Edam voor ƒ2970. Zlekenhoisverpleging. Woensdag eerste jaarvergadering gehouden van deze eeniging onder voorzitterschap van den heer D. Byi. Na opening kwam aan de orde de rekening over 1932-33. Deze gaf aan een totaalbedrag van (3050.17 In ontvangsten en uitgaven en een zui vere winst van 1340.37. Het voorstel om het tweede boekjaar op de zelfde wyze verder te gaan werd aangenomen. Door de controlecommissie, bestaande uit de heeren E. Corver, A. Keet en W. Noom werd een gunstig rapport uitgebracht, waarna aan den administrateur, den heer 8. Kroon decharge werd verleend. Een voorstel van het bestuur om den wacht-” tyd voor nieuwe leden van een jaar terug te brengen op drie maanden voor afdeeling A. en een half jaar voor afdeeling B. werd na eenlge discussie aangenomen. Wat betreft afdeeling B. deed het bestuur het volgende voorstel. Gebleken is, dat voof een operatie de rekening van den chirurg wisselt van bedragen ad 35 tot 180. Dit is naar ge lang in welke klasse men verpleegt wordt. Hier door ontstaan moeliykheden. Om hierin meer uniformiteit te krygen zal in 1 vervolg niet meer betaald worden dan 40 per operatie. Wat betreft de ligging der leden is geen bezwaar. Men krygt van de vereeniging niet meer ver goed dan het 3e klas tarief. Het meerdere moet men zelf betalen. Aangenomen. De leden van afdeeling A. die voor rekening van het Zaanlandsch Ziekenfonds een operatie moeten ondergaan krijgen in ’t vervolg de ver voerkosten naar en van het ziekenhuis vergoed. Dit was tot nog toe niet het geval. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat in dc plaats van den heer H. A. Hoogenstein werd gekozen de heer H. Vrouwe. Hanse In hotel v. Diepen is een vergade ring gehouden van de afdeeling van de Hanze, onder voorzitterschap van den heer J. Buys. Deze deelde mede dat de organisatie met de verschillende groepen thans zóó is ingericht, dat iedere vakgroep apart vergadert, zoodat het op een Hanzevergadering niet meer kan voorvallen dat menschen uit een andez^ vak over zaken van een of andere vakgroep zullen beslissen. Medegedeeld werd dat een onderhoud heeft plaats gehad met den heer D. Kooiman, lid van Ged. Staten, over de waterverontreiniging en de betaling der kosten. Deze zaak zal verder by het Prov. Bestuur aanhangig worden ge maakt. Besloten werd vervolgens een winkelweek- comlté op te richten, waarin zitting kregen de heeren N. de Wit en 8. Tol. In de 8.AJ4.T.OB.-commissie werden be noemd de heeren 6. Tol en C. Nieuweboer. Tot lid van heb bestuur werd benoemd de heer J. Buis, van de vakgroep bouwpatroons. In samenwerking met de afdeeling van den R. K. Volksbond zullen er verschillende ont- wlkkellngsavonden worden georganiseerd, waarop oa. de Zeereerw. heer Rector Bots als spreker zal optreden over fascisme en demo cratie. Na besprekingen van huishoudelyken werd de vergadering gesloten. Onder voorzitterschap van den directeur der K. J. C. in het bisdom Haarlem is Woensdag te ’s-Gravenhage de drukbezochte jaarverga dering gehouden van het R.K. Juvenaat in het bisdom. In een harteiyk afscheidswoord heeft rector Mol dep afgetreden voorzitter deken Lucassen gehuldigd en bedankt voor alles, hetgeen hy gedurende acht jaar voor het Jeugdwerk heeft gedaan. Onder levendig applaus der vergadering werd het voorstel aangenomen om deken Lucassen tot eerevoorzltter te benoemen. Deze dankte voor deze van veel waArdeerlng getuigende be noeming. die de banden tusschen hem en het Juvenaat hecht zal doen biyven. Het jaarrapport, uitgebracht door den secre taris, rector 8. Braakman, vermeldde, dat in het afgeloopen jaar 13 nieuwe afdeelingen tot stand kwamen. Twee afdeelingen werden uit gebrek aan leden opgeheven. Het aantal afdee lingen is thans 175 met 10912 leden. In 141 patronaten zyn 1241 medewerkers, waarvan er 200 zyn gediplomeerd. Het financieel verslag van den penning meester. den heer A. Backhuys. wees uit, dat er in het afgeloopen jaar gewerkt was met een batig saldo van 3098. Hierna was het woord aan directeur Mol, die een inleiding hield over de centralisatie van het jeugdwerk. Het wds noodlg, om een vaste richtiyn te krygen en eenheid te brengen in t jeugdwerk. By het experimenteeren tot nu toe ontbrak iedere vaste lyn, wat ten nadeele kwam aan de vorming van de jongens. De toestand van decentralisatie der laatste jaren was onhoudbaar en niet In het belang van de vorming van de jeugd zelf. Evenals by de meisjes was ook by de jongens een straffe centrale leiding noodlg. Of we nu de oplossing hebben, moet worden afgewacht: het is een poging. Spr. zette vervolgens de centralisatie volgens de blsschoppeiyke voorschriften nader uiteen en riep aller medewerking in om dezen opzet, die in het belang van de mannelyke jeugd is, te doen slagen. Na gedachtenwlsseltng over deze inleiding en enkele besprekingen van huishoudelyken aard werd de vergadering onder dank geslo ten. Georganiseerd door de Commissie uit de Ver. eenlglng Waterschapsbelangen eh Verkeerswe gen in weit-Friesland werd in de ..Doelen’’ te Purmerend een vergadering gehouden van in gelanden der Bannen in Noord-Holland *t Hoogheemraadschap Noordhollands Noorder kwartier. Deze vergadering stond den heer G. j. de Goede, Wijdenes. Als eerste spreker trad op de heer P. Rijkels, secretaris van de banne Ransdorp, over de plan nen tot opheffing der bannen. Spr. merkte op, dat de ingelanden steeds zeer tevreden zyn over de werkwijze van de ban- besturen. Volgens een aan de banbesturen gezonden circulaire zouden Ged. Staten van N -Holland het dien kant uit willen lelden, dat de taak der bannen werd overgenomen door de Water schappen. Er is echter steeds tegen- deze opheffing ge streden door de Ingelanden, terwyi deze actie zoo sterk mogeiyk dient te worden doorgezet, omd^t de belangen van de ingelanden hier mede op het spel staan. De heer V. Kay, Heemraad der Vier Noor- der Koggen, besprak hieerna de ontevreden heid der ingelanden ten opzichte van het Hoog heemraadschap. Door den L. T. B. en de Holl. Maatschappy van Landbouw waren reeds rapporten Ingediend met opmerkingen over de werkwyze van het Hoogheemraadschap, doch over de hooge aan slagen was weinig of niets vermeld. De beheerskosten van het Hoogheemraad schap bedragen 96.000, waarby nog niet zijn de pensioenkosten ten bedrage van 32.000. De beheerskosten van het Hoogheemraadschap zyn 50 pct. hooger dan die van de Vier Noorder Koggen. De technische dienst elscht zelfs 69 pet. meer kosten. Spr. meende, dat het Hoogheemraadschap wel zou kunnen worden opgeheven, wanneer geen wegen werden aangekocht. De 215 KM. dyk zouden door de Waterschappen kunnen worden overgenomen, terwyi de Hondsbossfche Zeewe ring zoo sterk is gemaakt, dat deze weinig kos ten van onderhoud met zich zal brengen. Als derde en laatste spreker trad op de heer J. Barendregt* akkerbouwer in den Grooten Upolder. Deze spr. memoreerde, dat het Hoogheem raad in de dagen van nood is tot stand geko men, n.l. toen de Watersnood een groot ge deelte van Noord-Holland in 1914 teisterde. Door de afsluiting van de Zuiderzee is de bestaanszekerheid verdwenen, doch derom een bestaansmogelijkheid in geroepen door plannen tot opheffii bannen. Spr. meende echter, dat het meer dan tijd is, dat het Hoogheemraadschap wordt opge heven. Nadat eenlge vragen waren gesteld, werd de vergadering, welke niet zoo’n belangstelling had als men verwachtte, door burgemeester De Goede gesloten. Belangrijke verbetering Naar aanleiding van een verzoek om verbetering te bevorderen van den Westerdljk. waarin talryke onover- zichteiyke bochten voorkomen, terwyi ook de eenzydige dwarshelllng aanleiding kan geven tot slippen, bntvlngen de ANWB, en de KJ4. A.C. van de betrokken wegbestuur het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier bericht, dat het voornemens is, in sa menwerking met de gemeente Hoorn verschil lende verbeteringen aan te brengen aan den weg op den Westerdyk van Hoorn tot de z.g. „Zandbakken”. Deze verbeteringen zullen, be houdens de noodige ontheffing van de Dyk- verordening en de noodjge vergunning Inge volge het reglement op de Wegen door Ged. Staten, bestaan in het aanzieniyk verflauwen van de bochten en het vergrooten van de kruinsbreedte van den weg, gepaard met een verlaging van den aanwezigen tuimel- dyk, waardoor tevens het uitricht in de boch ten aanzieniyk wordt verbeterd. Gemeenteraad Woensdagavond vergader de de raad der gemeente, aanwezig waren alle leden. Van de mededeellngen moeten vermeld: dat door den Minister van Sociale Zaken het sub sidie aan deze gemeente in de kosten van steunverleening aan crisiswerkloozen over 1932 is vastgesteld op 55 pCt., dat het Dag. Bestuur van den Anna-Paulowna-P<jlder bericht heeft gegeven dat het aandeel der gemeente in de ultkeering Ingevolge de Wegenbydrageverorde- nlng f 2400 Is; dat te Breezand een tulnbouw- wlntercursus gegeven wordt door de heeren A. Kager en I. J. Schroevers te Julianadorp. De Coöp. Bloembollenveillngsvereenlging breezand” leed voor het boekjaar 1932—1933 een verlies van f 2910.05. Het verzoek van de Esperantoclub „La Verda Btelo” om beschikbaarstelling van een school lokaal en aanschaffing van een leerboek voor een cursus In esperanto voor werkloozen Is toegestaan. Het verzoek van Mej. P. J. Krispijn om ont slag als onderwyzeres aan de O. L. school II (Breezand) met Ingang van 1 Nov. a.s. zal eer vol worden gegeven onder dank voor bewezen diensten. Het voorstel om in de vacature van School II te voorzien door overplaatsing van Mej. A. Diepgrond van School III (Oostpolder) en deze plaats te bezetten door overplaatsing van den heer J. J. Zaadnoordyk, thans onder- wyzer aan school I (KI. Sluis) geadviseerd door den inspecteur en den Minister van O- K. en W. werd z.hst. aangenomen. Aangenomen wordt het voorstel tot wijziging van de verordening op het Vervolgonderwijs. By minder dan 8 leerlingen zal geen cursus worden gegeven. De honoraria worden resp met f 0 25 en f 030 per lesuur verminderd. Voor 7 openbaar Vervolgonderwijs worden benoemd te Breezand: de heer de Vries en de beer De Wilde: te KI. Sluis: de heer 7 Hart en de heer Hamelink; te Oosterpolderde heer Van Dyk. Enkele ontheffingen van aanslagen In het schoolgeld worden toegestaan. Een uitgebeelde discussie ontstaat naar tan reg- Protest. Alhier vergaderde een 60-tal huis eigenaars in protestvergadering tegen het Raadsbesluit betreffende straatbelasting. Na ve lerlei meening moest dit niet uitgevoerd wor den. Een commissie werd benoemd om zoo mo- geiyk intrekking van straatbelasting te bevor deren, bestaande uit de heeren Campfens, de Vries, C. van Dyk, Joha en van Ankeren. 7 Gfoene Kruis. In de jaarvergadering van 7 Groene Kruis was volgens de verslagen. 7 ledental verminderd, mede door oprichting van het Wlt-Gele Kruis. De inkomsten bedroe gen ƒ879 62, de uitgaven ƒ321.48, nog in kas 558.04. Het verplegingsmateriaal was in goede orde. De aftredende bestuursleden werden her kozen; In de vacature v. d. IJsel werd D. P. Akerboom gekozen. Verbetering. Naar wy vernemen zal de Oosterwyzend binnenkort worden voorzien van een asphaltbetondeklaag, wat voor de bewoners van genoemden weg een groote verbetering zal worden. Jonge Wachten Zondag as. feest van Christus’ Koningschap (jelui hoogtydag), alge meene H. Communie, waarna gemeenschappe- AM8TERDAM. 26 Oct. Vlach Aaiunvoeni door 12 motorbolters benevens conslgnatlezen dingen. Afgesloten aan de Gemeente Vlachlui De Ruilterkade Amsterdam. Besonunlng der bit tere: 4130—646 40 Hondschot per kist 12 oo_2 15.00. kleine Schol 6 009.00, Schar 2 OO—ïstT Tarbot 0.60. groote Tohgen per 10 stuks 1 1.50. middel Tongen per 10 stuks 105140 kleine Tongen per 10 stuks 0.701.00. Aal ner pond 20—30 cent. Bot per pond 10 15 cent. Harder Bokking per 100 stuks 2.002.25 Gar nalen per mand van 25. KG. 4.50—6.00 AMSTERDAM. 26 Oct. Etervelllng. Hoogste nrH. 530. tnlddelprtis 4.905.30. laagste prijs 3 30, Eendeleren 3.203.30. Dagaanvoer 80 Weekaanyoer 180.000. Handel kalm. BOVENKARSPEL 35 Oct. ,X>e Tuinbouw" 88H baat Uien: grof 1.00. groote gele 0.95—100 per baal. 127820 stuks Bloemkool: le soort 3 in 8.40. 2e soort 0.903.10 3e soort 0.752 10 4100 K.G. Rootle kool 1.001.20. 4400 K.G. Gele kool 1 00. 450 KG Witte kool 0.40—135 per 100 KG 24875 K.G Bleten: groote 0 60. kleine 0.901 oó per 100 K.G. ALKACAAR. 37 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 88 stapels, wegende 100.000 K.G. 44 fabr. kl 33 (Xk 4 fabr. comm. 33.00. 1 fabr. mldd. 33.00, 13 heèZ renkl. 31.00. Handel goed. BROEK OP LANOENDIJK. 37’ Oct. 3600 K G Aardappelen: Schotsche Muizen 130, BI Eigen heimers 3.30. Drielingen 0.70. 45000 K.G Roode kool 1.00—1 60. 19 K.G. Gele kool 1.00—110 38 K.G. Vroege Witte kool 0.40125. 6600 KG Deensche Witte kool 0 801.10. 13 K.G. Uien- Gele Uien 2.002.40, Gele Drielingen 1.001 lo’ Gele Nep 2.80. 4100 stuks Bloemkool: le soort 1.505.40. 2e soort 0.751.60. 800 K.G. Bleten 1.00. BOVENKARSPEL. Bloembollenvelllngsver. W- Frleeland" Aanvoer ruim 10.000.000 stiiks. Noteerlng: America 13 op 0.801.10. Mr Alke- made 13 op 0.660.75. Anmut 13 op 0.600 80 Athalanta 13 op l.oa Albatros 13 op 1.25. Apricot 13 op 0.80—1.00, Bar. Joe Hulot 13 op 0.750 90 Baron van WUnbergen 13 op 0.901.10, Boule de Nelge 13 op 0.700.90, Bellnde 13 op 0301 05. Brimstone 13 op 1.10, Blauwe Vogel 13 op 1.3Ó— 1.35. Blériot 13 op 1.001.30. Catharina 13 op 0.801.00. Crimson Glow 13 op 0.750.90. Chris 13 op 1.15. Charles Dickens 13 op 0.90130 Early Sunrise 13 op 0.650.90. Energie 13 op 1 001.35, Empress of India 13 op 0 80 105, Flaming Sword 13 op 0.750 95 Flora 13 op 130, Golden West 13 op 0.700.95, Halley 13 op 0 70 0.90. L’ Immaculée 13 op 0.600.90. Jacoba v. Beleren 13 op 0 851.00. Juno 13 op 0 65030. Idem 10-13 0.40. Llebesfeuer 13 op 130130. Lady Boreel 12 op 0.750.95, Lilac Wonder 13 op 0.700.95, Leviathan 13 op 1.001.10. Mester Wletse 13 qp 0 901.10. Mac Laren 13 op 1.50— 130, Mar. Poch 13 op 0.700.95, Mevrouw van Konijnenburg 13 op 1.808.10. Mount Everest 13 op 0 .600.90. Maidenblush 13 op 0 70—035. Mont Cents 13 op 0.70035. Mellust 13 op 0 70 0.80. Niagara 13 op 1.001.10. Van der Neer 13 op 0.801.00. Nancy Hancks 13 op 0.70036. Nimrod 13 op 0.750.85. Odln 13 op 0.75035. Idem 10-13 0.500.60. Orange Queen 13 op 0 70 0 90. Orange Brillant 13 op 0.700.90. Peace 13 on 030—0.90, Panama 13 op 0.901.10. Prince of Wales 13 op 0301.00. Idem 10-13 0.50. Pink Perfection 13 op 0.801 00. pntzert Triumph 13 op 1.403.05. Pink Beauty 13 op 0.801.00, Pendleton 13 oo 0.801.00. Quo Vadts 13 op 0 70 0 90. Rosette 13 op 0.800.90. Red Emperor 13 op 0.700.90. Rose Précose 12 op 0.80—1.00. Rol Solell 13 op 1.301.60. Souvenir 13 op 030— 120. Schwaben 14 op 1 301.60, Sara Bernhardt 12 op 030—0 90. Trudel Gróte 13 oo 1.301.60, Thomas Edison 13 op 1302.10. The Queen 13 op 0750.90. Venus 13 op 0.901.10, Virginia 13 qp 0 851.00. Vanessa 13 op 0.800.95. White Giant 13 op 0.600 80. Wllh Priteers Andenken 13 OP 0.70—0.85. White City 13 op 0 70—030. Willy Wisman 13 op 0301.10. Yvonne 13 op 0 70—0.90. Yellow Hammer 13 op 1.40135. al les per 100 stuks. Noteerlng Llllum: Regale 20 op 5.507.60. Idem 18-30 3.00330. Idem 16-18 2 403 00 ner 100 stuks BLOKKER 25 Oct ..On Hoop van Zegen” Andijvie 0.501.40. Bloemkool: le soort 4.70 7.30. 2e soort 3.004.10. 3e soort 1.50. Putleskool 1.80. Snijboonen 14 0031 00. Wortelen 2 103.80. Novo 11.201520, Calvll 11.0016.00. Soldat 1800—25 00 Wijnpeer 7.80 Conference 21.00. Curé 73010.80. Wlnteriouwen 5.207.00, Ster- appelen 11.001800. St. Germain 5 408 00. Druiven 23.0030.00. Noten 16.00. Bellefleur 4 30 6.50, Br. Seedling 5.007.40. Conselller 13.00— 20.40. Goudrelnet 6 7013.10. Gratiool 3.10 5 10. Kleermaker 7.003.30. Wlnterjannen 4.70 6.40. Zoete Ermgaard 7.1010.70, Jac. Lebsl 4.908.80. Bismarck 5.10. ENKHUIZEN. 26 Oct. Vlsch 24 vaartuigen met 4000 pond Z N Bot 11 7514 00 8 vaartuigen met 960 pond Koraal 0.180 20. 8 vaartuigen met 600 pond Korbot 9 3510 65. 1 vaartuig met 80 pond Schol 6.657.95, 2 vaartuigen met 750 pond Hoekbot 13 9514.15. 2 span met 800 pond Sleenbot 11 8012 20 ENKHUIZEN. 26 Oct. Grauwe Erwten 14.00— 17 00 Vale groote 15.0018 00. Wllkervale 10 00 —1100. Bruine Boonen 10 00—11 00 Mosterdzaad 15 0017.00, Maanzaad 10.0011.00, KarwJJzaad 14 00. HOOFDDORP, 36 Oct. l Boerennoteerlngenbfj Granen en Zaden. Rogge 7.007 50. Ch. Gerst 4 00—4 25. Wlntergérst 4 004 25. Haver f.75— 6.00. Dulvenboonen 8.509.00, Paardenboonen 6.006.50. Groene Erwten 9.0010.00. Vale Erw ten 8.000.00. Gele Mosterd 12.001330. Kana- rlezaad 6 006 50. Karwlfzaad 30 0031.00, Blauwmaanzaad 19 0030.00. Per 100 K.G. LEIDEN Melkvelllng „Lelden". Week van 29 Oct. tot en met 4 Nov.: Consumptiemelk 1ste kL 6 50. Idem 2de klas 6.25. 3de klas 6 00. Industrle- melk van 5 406 20 MEDEMBLIK. 35 Oct. ..St. Joseph” Bloem kool 1.509 00. Witte kool 135130. Roode kool 1 001.40. Savoye kool 1 00—1 50 per .100 stuks. Uien: groote gele 0.650 95. kleine gele 0.40, Bie ten 0.600 95. nep 0.700 90 per halven Ha- Slaboonen 0.700.90 per zakje. NIEUW-VENNEP. Eierenveiling 6500 Kippen eieren 6.306.80. 1200 Kulkeneleren 5 40—5 80. 300 Eendeneieren 4.905 30 Pluimvee: oude Kip pen 0.45—085. jonge Hanen 0.450.65, Benden 0.450.65. Konynen „6.25—1.15. NOORD-SCHARWOUDE. 27 Oct. 11300 KG. AardappelenSchotsche Muizen 0.70. Drielingen 0300.70. BI. Eigenheimers 3.20. Friso 1.60130, 50 K G. Spercleboonen 2.60630. 5400 K.G. Uien: Drielingen 1.101 20. Uien 130—3.40. Grove Uien 2 302.60. 1200 K.G. Peen 1.402 30. 700 KG. Kroten 0 901.00. 38500 K.G. Roode kool 1.00— 1.60. 33100 K.G. Gew Witte kool 0.40135. 11600 K.G. D. Witte kool 0.90—1.20 9000 K.G. Gele kool 1.001.10. 245 stuks Bloemkool 4.40 p. 100 stuks. UITHOORN. 26 Oct. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 535 stuks Goudsche kaas: 1ste •oort R.M 34.0027.00. 3e soort RM 20.0023 00. Handel vlug. WOGNUM. 36 Oct. Druiven 033037. Witlof 0.090.18. Sprultkool 73011.10. Bloemkool 1.50 —630. Slaboonen 0310.35, Snüboonen 0.34— 036, Spinazie 8.0013.00. Appelen 0.060.13, Peren 0 040 11. WINKEL. 26 Oct. Appelen 8 00—11.00. Peren 2.00—20.00. Druiven 12.00. Slaboonen 3 00—800. Aardappelen 1.00130. Bieten 1.00. Sprultkool 3.006.00, Uien 1.101.40 per 50 K.G. Komkom mers 1.003 00. WARMXNHUIZEN. 26 Oct. Uien, drielingen 1.10. Peen 3.303.60. Idem kleine 1.00. Slaboo nen 8.50, Roode kool 1.001.30, Gele kool 1.00. Deensche Witte kool 1.40. Witte kool 135 per 100 K.G. ZWAAG. 25 Oct. Veillngsvereen „Bangert en O." Slaboonen 6.0035.00. Snijboonen 85.00— 33.00. Druiven 26.0042.00. Spinazie 5.00—16 00. Postelein 3308.00. Roode kool 1.001.90. Gele kool 1.001.70, Sprultkool 7.0013.00. Uien ,170 —3.00. Witlof 13.00—22.00. Jac. Lebel 8.00—11 00, Present 7 00—17 00. Goudrelnet 8.00—2000. Zoete 5.00—16.00. Kleypeer 5 30—7.00. Wlnterlouw 5_00 —7.40 per 100 K.G. Bloemkool 4.00—10^0. 81a 0.702.40, Wortelen 3.00—5.10. Gieser 730— 9 00 Boerengroen 5.00—8 20. Gratiool 4 90. Novo 10.0019.00. Soldat 20 00—30.00. Kleermakers 6.0011.00, William 17.00—27.00 per 100 stuks. Geslaagd De dames N. v. d. Schans. R. Breed en R. Ravensteln slaagden voor het exa men lingerie, terwyi voor het examen costumière slaagde mej. H. v. Stigt, allen alhier. Alle dames zyn leerlingen van de Eerwaarde Zusters te Hoorn. Nu de maatregelen In verband met boven staande zteunregeling vaststaan, geven wy hier onder een samenvatting daarvan: De toeslag welke op Inheemsche gerst van Oogst 1933 aan de gersttelers zal worden uitbe taald en die op f 330 per 100 K.O. ia gesteld, wordt uitsluitend uitgekeerd aan: a. degenen, die vóór 16 Augustus J.l. gerst heb ben verkocht en daarvan behoriyke opgave heb ben gedaan; b. degenen, wier voorraad gedorschte gerst by de Inventarisatie op 30 September JJ. door de Gewesteiyke Tarwe-Organisatie is vastgesteld; c. degenen, die hun ongedorschte gerst onder controle afdorschen. De onder a. en b. genoemde hoeveelheden zyn reeds vastgelegd en behoeven dus geen na der toelichting. Van de onder c. genoemde gerst dient te wor den opgemerkt, dat deze alleen dAn voor ver goeding in aanmerking komt als de dorsching na kennisgave aan en in overleg met den Distr.- Secretarls, onder contröle geschiedt. De dorsch- resultaten worden op dorschopgavenvastge legd, welke opgave door den teler en de con- tróle moeten worden geteekend; de toeslag wordt berekend over het schoone gewicht. Op alle gerst die gedorscht wordt zonder inachtna- me van deze bepalingen, verbeurt de teler zijn recht op vergoeding. Het ligt in de bedoeling de vergoedingen eerst te betalen nadat alle onder a„ b. en c. genoem de gegevens zijn verzameld, dus wanneer de ge- heele oogst zal zjjn gedorscht; wel wordt een voorschotregeling in overweging genomen. Nadrukkeiyk wordt er op gewezen, dat gerst odle, alle waarschuwingen ten spyt. gedurende het tijdvak 16 Augustus1 October 1933 door de teelrs Is verkocht, niet wordt gesteund. Feestdag Zondag, Christus' Koningschap, de voornaamste feestdag der Kath. Jongens- Vereenlging. zal een algemeene H. Communie voor alle Patronaatsleden plaats hebben, ge volgd door een gemeenschappeiyk ontbyt. De Patronaatsbyeenkomst des avonds zal wederom een feesteUjk karakter dragen. Ver schillende spelen met daaraan verbonden prij zen zullen worden gehouden. Blnnenbrand Door het omvallen van een petroleumlamp ontstond gistermorgen vroeg brand in de afgekeurde woning van V. Door de uitstroomende olie verspreidde het vuur zich snel, doch met 2 slangen op de water leiding wist men het vuur meester te worden. De meubelen zyn verbrand of beschadigd. Niets kon gered worden. De spuit behoefde geen dienst te doen. De Faad vergaderde dezer dagen. Onder de ingekomen stukken was de be kende brief van A. de Boer te Wormerveer inzake zyn veroordeellng terzake het misdryf opzetteiyke brandstichting. B. en W. hadden voorgesteld dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, maar dat was niet naar den zin van den heer Schoeffelenberger, die een scherp pleidooi hield tegen de justitie. Het voorstel tot wyziglng van de verorde ning betreffende de indeellng van werkzaam heden ter secretarie kon in de oogen van den heer EIJLDERS geen genade vinden, waar deze de bezuiniging betwistte. De bedoeling is. om de 6 afdeelingen in te krimpen tot 4. Na eenlge discussie wordt ten slotte het voorstel aangenomen. Een aantal voorstellen in verband met art. 72 L. O.-wet 1920. om medewerking te ver leenen aan verschillende aanvragen van onder scheidene schoolbesturen van byzondere scho len worden na een korte discussie alle goed gekeurd. Het voorstel tot het toekennen van een per- soonlyke toelage aan B Zondervan, informator by den dienst van sociale ?aken, was thans aan de orde. B. en W. wilden het salaris van f 2000. opvoeren met een jaariyksche toelage van f 300. Uit den raad kwam nogal eenig verzet tegen deze manier van handelen. Veel woorden werden door den wethouder gesproken, maar de raad was niet te vermur wen om die toelage toe te kennen. De raad wilde liever nog wat wachten en eerst eens zien wat de bewuste ambtenaar kan presteeren In een dienst, die pas 1 November in werking treedt. De wethouder v; medewerking dit t men,, verdedigt zyn standpunt tegen dit voor stel. Verschillende heeren repliceerden waarby het zoo nu en dan nogal eens rumoerig toe ging en ten slotte werd het voorstel verwor pen met 18 tegen 2 stemmen, die van de wet houders. Een voorstel van den heer BIERSTEKER, om den informator in toongroep 2000f 2400 te plaatsen, werd eveneens verworpen met 14 tegen 6 stemmen. Het voorstel tot het verleenen van een sub sidie aan de ondernemers van den autobus- winterdlenst op Huisduinen tot een bedrag van 750.werd na ampele discussie aangeno men. Een bedrag van 1100 werd verleend voor het treffen van voorzieningen aan riJksterrein in verband met huur van strand en de aan wezigheid van een rijwielpad naby de Don kere Duinen. By beantwoording van gestelde vragen kwa men ook ter sprake de ontslagen op ‘s Ryks werf en het stopzetten van delegaties aan de vrouwen van marine-schepelingen. Werkverschaffing In verband met het in werkverschaffing doen uitvoeren van het ver- breeden en verlagen van den dyk langs het IJselmeer, loopende van de RUkswerklnrichtlng tot aan de z.g. zandbakken, wenden B. en W. zich met een uitvoerig schrijven tot den Raad. Het Hoogheemraadschap is bereid medewer king te verleenen. zy net onder bepaalde voor waarden. Na uitvoering van de werken zal de dyk een hoogte hebben van M. 4- AP., wat een verlaging beteekent van 70 cM. De kosten van dit werk worden geraamd op 15.200, waarvan 13300 arbeidsloon. Hiervan zal het Ryk en de provincie 75 pet. bijdragen, terwyi het Hoogheemraadschap een bijdrage van 1600 verleent, zoodat de gemeente een bedrag van 2125 brijgt te betalen. B. en W. stellen den Raad voor, het werk op deze voorwaarden te doen uitvoeren en de benoodlgde gelden uit het leenlngafonds te putten. Bratale diefstal Woensdagmiddag een brutale diefstal plaats gehad, waarvan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2