3000 JAAR GESCHIEDENIS VELO’S zijn niet duur E TWEE BEURS VAN AMSTERDAM I I „VOLKSOPVOEDERS” ik k I HET KAPITOOL MARKTEN Einstein en Freud lil I ZATERDAG 28 OCTOBER BOEKBESPREKING IH PROVINCIAAL NIEUWS ST.‘ PANCRAS Beurs-thermometer ZATERDAG 28 OCTOBER 1933 ROME: HET KAPITOOL j WASCHMACHINES vanaf fl.3O.- WRINGMACHINES vanaf fl. 13.- 13.5 I Prof. Einstein e Ik steeds pus-complexen. heer Drs. WIM THEUNISSEN O. 3. DE RAAD VERGADERT 1' De dat toonen. ••■(((••••(■I■•••••■(••(■(••I Vorige be- i Maar het recht meet zegevieren: en wat 's het recht? Dat Is de macht van de vele zwakken tegenover de weinige sterken. Door die vereenl- ging ontstaan dan gevoelsbanden, die het beste middel zijn tot bewaring van den vrede. De oorzaak van den oorlog ligt In den vernieti gingsdrang van den mensch. Om deze tegen te gaan, moet men dus de Jlerde" opwekken, en uitgaven met 43 50% 47% 45 SI 47% Continental Oil Shell Union Oil 167% 8SH 57 23 13.10 100 100% 16»/* 5% 100 101 17% 116 ook een nieuwe druk uit bü da Wereld-Biblio- theek van het boek „Psycho-analyse” van Freud De eerste druk verscheen in 1817. twee Be de jaarwedden vestigde 170 11% 93»/* 4% 10114 102% 101% 99% 86% 87 4414 8 125 115 170 11 93 4% 93 70% 36»/* 27Vs 25 4$y* 49 174 72% 2»/a 10 6*4 14*/* 3% 14 Scheepvaart Java Ch. Japan Holi. Amerika Lijn Dito Oem. Elgend. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Suiker H. V. A. Jav. Cultuur N 1 8. U. Vorstenlanden Actions idem 92% 7*% 36% 27 *25 45% 48 1’4 71% 2*/* 9% 8% 13*4 3*4 14*4 169 85 57 23 13.50 20% 1*4 1*/* 6*/* 44 20% 1% IV* 6*4 43% Spoorwegen Union Padflo Wabash Brie Kansas City South. South. Ral’.w Chic. Miiw. Maxwell L, Or Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Sllau V L G. O. Allied Intercontln. Rubber 85»/. 54 24*/. >5% 211 131% E. 53 a. Vorige alotkoersen. Heden 10H4 102V, 101% 99% 86?4 86?4 44 8 125% 115 Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah StaaUleeningen 8 Nederland 1933 4K Nederland 1B18 4K Nederland 1B17 4 Nederland 1B33 4K N Ind IBM AB 4K N Ind. 1B31 SK Youngleen. 1830 84% 53% 241/. 15% 213 26»/* 6% 12*4 15% treffende dezen post in. De heer C. DUIJF was van meenlng. dat men tn dezen tijd op de kruimeltjes moet letten, waarom spr. voorstelde, de salarissen van de wethouders van f 150.tot t 100.te verla gen en het presentiegeld van de raadsleden met f 1.Bovendien zou spr.. Indien het mo- gelUk was. de pensioenbijdrage op de ambte- naars-salarissen willen verhalen. De VOORZITTER verklaarde zich ten stel ligste tegen het voorstel, om van de wethouders te verlagen. Spr. de aandacht op. dat vooral in dezen tUd, werkzaamheden Boven alles uit de groet: .Balve Dea Ro ma, namens allen die eens waren, nu zijn, en altijd zijn zullen, uw zoden, bereid te lijden en te sterven voor uw macht en uw grootheid” (woorden van Mussojini op de Mostra!) Als er vanaf het kleine balcon maar één wachtwoord zou klinken, dan zouden de honderden auto’s en de honder den en honderden voetgangers Ineens stop pen en het zou één roep zijn: Praesente! Uit alle wegen en straten zouden ze ko men in marschtempo tot de legers van jon gens van 8 jaar: ze zouden de Piazza in een ommezien tot 'n Marsveld hebben herscha pen, waar één woord zou ten aanval roe pen. Het is machtig indrukwekkend dit alles te bedenken vóór het nationale monument waar dag en nacht de marmeren bronnen hun ruischend lied doen hooren. Ik loop de merkwaardig is het verwijt, dat het .jnllltalrisme" atavistisch is. Zegt u dat toch aan de Franache soldaten, dat te atavistisch zijn, m.a.w. dat hun voorvaderen hetzelfde gedaan hebben. Ze zouden waarschijnlijk antwoorden, dat dat geen reden is. om niet (onder bepaalde omstandigheden) te vechten, dat immers hun voorvaderen ook gegeten en gedronken Rebben, en dat de kinderen daarin geen reden zien, den hongerdood te sterven. Deze helf-zachte.' allea begrijpende hoogmoed van dit scort schrijvera la in werkelijkheid de kanker van de Nederlandsche beschaving. Mul- tatull was een ander man, hü zeide duidelijk: ..Menigte, ik veracht u”. Laat de heer v. Such- telen hetzelfde doen: laat hij tot de menschen, tot zijn groentevrouw, zijn dienstbode en den postbode zeggen: gij zijt zco ontwikkeld als een kind van vijf, zes Jaren. Laat hij naar het stadhuis gaan en tot de atavistische bureau craten zeggen: „Ambtenaren. gü gedraagt u als Kanlnefaten. als Kelten en kinderen, wat zeg ik. als menschapen." Dat is tenminste dul- d e 1 ij k e onzin. Maar ik geef toe, dat dat een nadeel kan zijn. T. 8. 9% 19% 13% 27% 6% 12% 16 Waarschijnlijk uit vrees voor het feit, deze begrootlngsvergadering wel eens wat extra tijd zou kunnen vorderen, kwam de raad dezer gemeente gisteren reeds om 3 uur in den mid dag bijeen. De publieke „tribune” bevatte slechts belangstellenden, wat niet bepaald veel noemd kon worden voor een vergadering, waar op de begroeting werd behandeld. Na de opening door den voorzitter, den heer Kroonenberg, werden de notulen vastgesteld. Vermeldenswaard is het, dat de heer M. DUIJF het niet ..nam” dat er in de notulen stond, dat hij in de vorige vergadering (de be kende ruzie tusschen de heeren DuUf en Van Kampen) iets onredelijks had gezegd. De VOORZITTER trachtte aan te toonen, dat dit niet door den samensteller van de no tulen werd beweerd, maar door wethouder Van Kampen, wiens woorden in de notulen waren jiog toezicht daarop te houden. De heer Duljf i h y'v eze twee geleerden hebben tezamen een I 1 klein boekje uitgegeven, getiteld „Waar- f om oorlog?" Het is geschreven op ultnoodlglng van het Internationale Instituut voor Intellectueele Sa menwerking. Wie dat instituut vermen waar schijnlijk een klein groepje, dat zich dezen breeden titel ala een mantel heeft cmgehan- gen la mij onbekend; In elk geval is het opgericht met een tendens tegen de behande ling der Joden door de Duitschers. In het voor bijgaan zü gezegd, dat deze behandeling inder daad zeer vreemd is. Want terwijl er vele totaal onschuldige lagere employé'a en vele evenzeer onschuldige, en zeer verdienstelijke ge leerden uit hun ambt of betrekking gezet zijn, heeft men van eenlge molestatie van de Jood- sche bankiers, courantenbezltters, of industrl- eelen niets gehoord. Hoe men overigens over het Jcodeche probleem moge denken, feit is het, dat de slag geheel onschuldige groepen getroffen heeft. Met Prof. Einstein Is de zaak werkelijk eenlgs- zlns anders gesteld. Het is een algemeen be kend feit, dat de grondlegger van de relatlvl- telts-theorie met zich en met zijn theorie heeft laten sollen, zoodat deze theorie vulgair gebruikt werd als strijdmiddel voor atheïsme en mate rialisme. Daar die theorie geheel buiten deze zaken omgaat, had de Professor dat niet moe ten toestaan. Enfin, Einstein en Freud hebben elkaar nu een brief geschreven, Einstein stelt het pro bleem, en Freud geeft het antwoord. Het ant woord van Freud laat zich lezen, hoewel het toch wel logisch heel vreemde dingen bevat maar het schrijven van Einstein is ontstellend. De geheele kwestie, waar het om gaat, wordt gewoon bulten discussie gelaten. „Daar ik zelf een mensch ben die vrij is van aandoeningen van nationalen aard, komt mij de buitenkant van het probleem, de kwestie der organisatie, een voudig voor: de staten scheppen een wetgeven de en rechtsprekende „overheid” voor de be slechting van alle tusschen hen ontstaande con flicten." Dat Einstein, als Jood, niets om de nationale kwesties der Europeesche volkeren geeft, is goed te begrijpen: maar dat hü als wetenschappelijk man het eigenlijk probleem, dl. het naast el kaar bestaan van souverelne staten zender bloe dig conflict, zoo maar voorbij gaat, is verbijs terend. Verder komt de bekende dooddoener, dat de oorlog eigenlijk gemaakt werdt door de heer- schende klasse, en de wapenfabrikanten. Het volk wordt dan bewerkt door de school, de pers en meestal ook de godsdienstige organisaties. Het antwoord van Freud behelst, dat in het dierenrijk „waarvan de mensch zich niet moest ultslultén.” alle conflicten door geweld warden beslist. (Men vraagt zich af, waar vandaan de mensch, als dier, dan de vreemde pretentie haalt, om het zonder geweld te willen stellen). hield aan zijn voorstel vast, hij meende dat het voor f 150 ook wel kon. De heer C Duljf was het niet met den voorzit ter eens. het Hoogheemraadschap heeft het toezicht op de wegen. De voorzitter toonde aan. dat de opzichter desondanks toch nog genood zaakt is regelmatig toezicht uit te oefenen. Met de stemmen van de heeren Duljf voor, werd hun voorstel verworpen. Nadat de heer Lek nog eenlge critlek op B. en W. betreffende de begroeting had uitgeoefend, waarbij hij de houding van dit college struis vogelpolitiek noemde en de heer Duljf ook nog de cijfers had becrltlseerd en de voorzitter zich tegen deze aanvallen had verdedigd en had ver klaard. dat men in desen tijd geen half jaar kan vooruitzien, werd de begroeting met alge- meene stemmen aangenomen. Vastgesteld werden een heffing van 150 op centen op de personeele belasting. 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting. 80 opcenten op de gebouwde eigendommen en 20 opcenten op de ongebouwde eigendommen. Goedgekeurd werden hierna de begroetingen van het Gasbedrijf, met een bedrag van f 94.740 aan Inkomsten en uitgaven op den gewonen dienst en f 23.420 op den kapltaaldlenst, van het ElectriclteltabedriJf met een bedrag van f 77.809 op den gewonen dienst en van f 12.225 op den kapltaaldlenst en de begrootlng van het Bur gerlijk Armbestuur met een bedrag van f 8407.18 aan Inkomsten en uitgaven. Hiermee waa tevena het einde gekomen van deze bewogen raadszitting, die tegen de ver wachting In, reeds om tien over vijf was afge- loopen. zorgen dat er gevoelsbanden ontstaan. Ten laatste kan men ook de bovenlaag, de heer- schende klasse goed opvoeden. Freud la hier dus volkomen materialist: recht Is voor hem slechts een kwestie van macht, van virtueel geweld. De gevoelsbanden ontstaan vol gens hem door belangengemeenschap, maar de praktijk leert anders. Heeft ooit Iemand ge hoord. dat aandeelhouders van eenzelfde ven nootschap elkaar liefhebben. Het werken voor eenzelfde ideaal, zeker, dat maakt gevoelsban den, maar gemeenschappelijke „belangen" ma ken geen liefde. De vrienden van Freud nemen dergelijke boek jes met vreugde op. Tot hen behoort ook Nico van Suchtelen. de eerste leider van de Wereld bibliotheek. HU bespreekt het beekje met en thousiasme in het tijdschrift ..Leven en Wer ken". „De relatlviteitsleer." zegt hU. „werkt op de zielszieke massa, die snakt naar de oude „zekerheid”, als een roode lap op een getergden stier, ook jd begrijpt zij van ’s mans leer even weinig als een Ariër van rassentheorie. De hou ding van het Nationaal-Sociallsme tegenover beide geleerden is volkomen die van een neu- rotlcus-ln-verzet tegen zUn arts; de massa ver weert zich woedend tegen haar genezing: de kri tiek en de analyse barer waan-idealen." Ik kan het niet helpen, maar ik vind zoo iets kostelijk. Stel u voor, dat de Nazi's genezen zouden zijn, wanneer zij maar de relativiteits theorie wilden aanvaarden. Ik hoor den Nazi al zeggen: Ja, nu Ik inzie, dat Einstein gelVk heeft, en dat de stralen van de zon toch ei genlijk niet geheel rechtlUnig zijn, zie Ik tege- HJkertUd duidelijk in. dat ik niet nationalistisch moet zUn, en dat het Marxisme eigenlijk heel goed is, en dat wü weer zoo spoedig mogelijk een parlementaire democratie moeten hebben. Overigens is de bespreking niet geheel nauw keurig; hü verdoezelt, dat Freud het recht uit het geweld laat ontstaan, waarom hü dit er niet vierkant bUschrUft, begrijp Ut niet. Verder schrijft hü dat de kans on een goede heer- schende klasse thans ongunstiger is dan ooit „dank zü de aanmatiging van bet staatsgezag en het denkverbod der kerk (blz. 53)." Maar Freud zegt op blz. 53: „Dat de aanmatiging van het staatsgezag en het denkverbod der kerk voor het kweeken van zoo'n bovenlaag niet gun stig zijn, behoeft niet te worden betoogd." De heer Nico van Suchtelen, die het doet voorko men, alsof staat en kerk alleen en uitsluitend de schuld hebben, dikt de anU-clericale en antl- staatsgezlnde tendenz nog even aan, terwül hU doet alsof hü citeert. Bovendien geeft hü daar door blük Freud niet te begrijpen. De heer N. v. Suchtelen schrüft trouwens wel meer dingen, waarover men zich verwon dert. Het Is merkwaardig, hoe alle mogelüke dingen, die door de psycho-analyse worden ver kondigd. zonder meer door de aanhangers wor den gesllxt. In een voorafgaande bespreking nl. van een boek van Fedor Vergin: „Het onbe wuste Europa”, schrüft de heer N. v. 8. „Bu- reaukratle en mUltalrisme herkennen wü als Infantiele, atavistische verschünselen" en». De bureaukratle Is dus een terugslag op de bureau- kratlsche tendensen van den oermensch. ZUn dan de Batavieren met kaartregisters en boek houding den RUn komen afzaaken? Ik laat ver dere vroolüke fantasleén met vertrouwen aan de lezers over. In dit psycho-analytlsch boek van Vergln le zen we natuurlük ook. dat de menschheld thans nog slechts de geestelük-zedelüke ontwikkeling heeft van een vüf- of zesjarig kind. De recen sent. de heer van Suchtelen, beseft niet, dat hü ongewUd Ironisch is als hü opmerkt, dat het boek vol „verrassende opmerkingen" ia. Tegelijk met het verschünen van het bespro ken werkje, met de loffelüke bespreking, komt De werkzaamheid van den heer Nico van Suchtelen lijkt mü in dit opzicht ongewenscht en gevaarlük. Niet alsof Ik van de uitwerking dier ideeën versterking van revolutlonnalre nei gingen vrees. Niet alsof het nu het ergste is. dat een aantal menschen weer met vage en domme ideeën geïnfecteerd worden. Het onge- wenschte en gevaarlüke ia gelegen in de zelfver heffing, die door deze geschriften bü de men schen wordt opgewekt. Iedereen, die een derge- lük boekje met instemming leest, meent plot seling de geheele wereld te verstaan. Men ont dekt overal atavismen, vader-complexen, Oedl- oeroude magie onze moderne politiek, beaamt N. v. 8., leeft nog grootendeels onder den ban van oer-oude magie en büte- loof) enz. enz. Even alotkoersen. Hecfën 11 5% Vederl. Staatsleen. vast Ctemeenteletnprijshoudend Youngleentng vaat Phflfp» luier 7nfle»er 4Jt« prüshoadend Koninklijke prijshoudend H V A vaster Rubber onveranderd rabakonveranderd Amerik. waarden ....beter 150 opcenten op de personeele belas ting; B. A. en werkverschaffing heb ben veel noodlg; herhaalde ruzies tusschen de heeren onderling. voorzitter deelt standjes uit. Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MÜ Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’s Pat. Nieuwe Philips KUch. Accoustlek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecot U. 8. Steel U. 8. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Boeton MUnbouw Alg Exploratie Redjang Lebong Petroleum Kon Olie Gaboes Perlak Peudawa T TT T U wisten het al in de dagen van on- yy xen Gymnasiumtijd: het Kapitool is het symbool van Rome’s grootheid, het middelpunt van 3000 jaren geschiede nis. Al blijft het duizendmaal waar, dat de Sint Pieter en het Vaticaan het eerst op doeken voor lederen pelgrim en Romebe. zoekér, al gaat zijn laatste groet uit naar den heerlijken koepel, toch vinden we in het Kapitool het wonderbare centrum der Latijnsche en Romelnsche wereld. Hier is het middelpunt der „urbs antiqua” en even als vóór 3000 jaren is deze plaats het heilige asylum voor aUe vreemdelingen. Het doet goed hier eens na te denken over dien stroom, dien oceaan van wereldgeschiedenis, die van hier uit alle landen en zeeën heeft omspoeld en die In den naarn Roma stroom) zulk een pakkende Illustratie vindt. Ginds op den Palatljnschen heuvel, achter de indrukwekkende ruïnes der Keizerpalei zen, zijn de Latijnsche herders aangekomen, wegvluchtend voor de gevaarlijke werking 'der vulkanen van Alba. Al vóór 1100 v. Chr. (getuige het prae. hlstorlsch kerkhof bij het förum) werd het fundament gelegd voor een wereldrijk, dat als geen ander in het brandpunt van de we reldgeschiedenis staan zou. En zoo nestel den zich op de hoogten die hun toevlucht hadden geboden, de nakomelingen der eer ste herders. Generaties v<jlgden op genera ties; rustig graasde het vee op de zich steeds uitbreidende weidegronden. De grimmige wolven trokken zich terug en dankbaar of ferde, men den Faunus Lupercus, den af- weerder der wolven In een grot van den Palatijnschen heuveL Het doet goed dat eerste begin van het latere Imperialistisch Rome op te roepen, hier aan den voet van het ruiterstandbeeld van den Keizerphllosoof Marcus Aurelius: den ondanks feilen oorlog toch contempla tief Ingestelden geest, die het wereldburger rijk van de Stoa tot het nieuw geloof van Rome wilde maken. Was het Mussolini zelf niet die, als altijd In fortissimo’s sprekend, het Kapitool genoemd heeft: de heiligste plaats na Golgotha voor alle volkeren der beschaafde wereld?! (op de Fascistische tentoonstelling zelfs aangeduld). Was hij het niet die hier vóór de beeltenis der Dea Roma tot de weerbare manschappen uitriep: door uw werk zal van hier Jupiter’s adelaar omhoog stijgen, vanaf dezen godenberg, dit centrum der wereld?! (vlammende woerden op de Mostra). Vanaf het Kapi tool kan men de jachtende drift van het steeds jagende nieuwe Italië het best na gaan. Het is Inderdaad niet toevallig, dat aan den voet van het Kapitool als het wa re, de dictator zijn schepter zwaait. Hij geeft de leiding aan de Pareen die spinnen van de draden der eeuwige stad. Eens was de achtergrond van alle streven en geweld de Jupitertempel op het Kapitool. Met dien tempel als achtergrond donderde Cicero In zijn redevoeringen tegen den revolutlon- nair Catillna. Tegen de wanden van dien alles overheerschenden tempel klonken de felle woorden van Antonlus In zijn lijkrede op Caesar Nu Is het beeld omgekeerd. Over de Piazza Venezia heen, daar waar de beide i Corsl samentreffen met de Via Nazionale en met dien meest grandlozen aller wegen, de Via deU’Impero, schalt de krachtige stem van den dictator tegen het pompeuze mo nument van het vereenigd Italië. De auto's razen, van alle kanten de Piazza krui send, over dit middelpunt der Internatio nale wereld. NEUX AUSWAHL ZÜM LES EN UND UEBERSETZEN von Dr. W. J. Noordhoek. Uitg.: J. B. Wolters, GroningenDen Haag. Een prachtige bundel verhalen en schetsen schetsen met leerzamen Inhoud vooral van verschillende knappe schrijvers. .Modern Dultsch" en „levende taal" noemt achr. terecht, wat hü bundelde. Ook is het niet gemakkelük: dit is volkomen te verklaren, wül de lees- en vertaaloefenlngen bestem zün voor de middelste klassen der Mlddelb. scholen en Gymnasia. We twüfelen niet, of de leeraren dezer on derwijs-Inrichtingen zullen dit degelüke en doeltreffende werk gaarne en met succes In hun klassen gebruiken. Jammer genoeg zün er enkele hoofdstukken, oj*. een der „Christusle genden" van Telma Lagerldf. en een stuk uit „lil. Zeitung” over Zwingll, welke het mooie werk voor onze onderwlja-lnrichtlngen min der geschikt maken. De begrooUng Aangeboden werd hierna de gemeentebegroo- tlng voor het jaar 1834. Deze begrootlng sloot met een bedrag aan inkomsten en voor den gewonen dienst van f 65.728.51 een post van onvoorzien van slechts f 789.69. B en W. hadden van alels geprobeerd om dezen laatsten post grooter te doen zün, doch dit was hun niet mogen gelukken. De ramingen voor de verschillende posten waren reeds zoo laag mo- gelük gesteld om het bedrag, dat B. A. en de werkverschaffing In 1934 meer noodlg zouden hebben (dit bedrag was ongeveer f 8500.zoo veel mogelük te dekken. Echter was dit nog niet voldoende, waarom men de verschillende belastingen sterk moest verhoogen. Gelük men weet heeft men Indertüd, nog niet lang geleden, een bedrag van f 9000.van den kapltaaldlenst. dat men daarop had bespaard, overgeheveld naar den gewonen dienst, ten be hoeve van de jaren 1933 en 1934, doch 1933 sou waarschünlük .reeds zooveel van dit bedrag noodlg hebben, dat men er voor 1934 niet al te zeker* van kon zün, dat van dit bedrag vol doende over zou zün om de meerdere uitgaven van dat jaar te dekken. Dat was de reden, dat de belasting volgens B. en W. moest worden verhoogd. Voor het B. A. zou een subsidie van f 7000 noodlg zün f 2500.meer dan verleden Jaar) terwül de werkverschaffing f 6000.— zou vra gen (f 4000.meer dan vorig Jaar). Voor den kapltaaldlenst was aan Inkomsten en uitgaven beraamd f 8.077.83. De heer LEK ultte zün verwondering over t feit, dat er nu plotseling 150 opcenten op de personeele belasting moesten komen, terwül T vorig Jaar geen opcenten werden geheven. Spr. stelde voor den post f 100.vergoeding voor het huls van den heer van Kampen, te schrap pen. HU hoopte, dat de voorzitter in staat sou zün van het Rük een hoogere subsidie voor de werkverschaffing te verkrügen. De VOORZITTER was van meenlng, dat de poet voor het huls van den heer v. Kampen moest blüven gehandhaafd als een soort ver goeding voor den verbouw van diens kantoor. Spr. beschouwde het van de gemeente als een moreelen plicht, deze vergoeding te geven. De heer M. DUIJF maakte ook eenige bezwa ren. doch de VOORZITTER toonde nog eens grondig aan. dat het niets anders dan vanzelf sprekend was, dat deze post wordt gehand haafd. De heer LEK trok hierop zün voorstel TWINTIG MONDELINGE EXA MENS VOOR DIPLOMA B: ES PERANTO door P. Heilker. Uitg.: Van Gorcum A Co., Assen. We kunnen met onze beoordeel Ing over dit werkje heel kort zün. Er valt alleen van te zeggen, dat de 20 zeer getrouwe verslagen van examens voor het B-dlploma (leeraar Esperan to), van de hand van een der bekwaamsten onder de kenners en leiders der Esperanto-be- weglng, zonder eenlgen twüfel zal beantwoor den aan het doel, dat de schrijver zich met de uitgave stelde: Ze als betrouwbaren gids te doen dienen voor het mondeling examen. En we onderschrijven nog gaarne H.’s wensch dat dit „eerste nummer in „Vangorcuma Espe ra nto-Libretaro” door vele andere moge ge volgd worden.” vermeld. OJ. was deze verklaring van den voorzitter er geheel naast. De samensteller Het hier wel degelijk zün eigen meenlng om het hoekje glu ren. In hoeverre de gewraakte opmerking juist was. Is een andere kwestie. Van de Ingekomen stukken vermelden we een verzoek van de Ouderscommissie. om een sub sidie voor een cursus voor de rüpere jeugd. Na zeer uitvoerige uiteenzettingen ven den VOOR ZITTER. betreffende de gevoerde onderhande- Iingen tusschen B. en W. en deze commissie en na eenige discussie, werd besloten een subsidie te verleenen van f 60. B. en W. wilden gaarne, dat de afzonderlüke cursusse^ voor jongens en meisjes werden ge combineerd. teneinde daardoor een verminde ring van kosten te verkrügen. Hiertegen werd echter van vsrchillende kanten rnstlg bezwaar gemaakt. Werd het onderwüs weer gescheiden gegeven, dan zou de subsidie 100.moeten zün. Uit bovengemeld besluit blükt echter, dat de meerderheid deze bezwaren niet zoozeer deelde en liever de f 40.bespaarde. Op het verzoek van Gezinsverpleging, om het subsidie voor het komende jaar te handha ven. werd goedgunstig beschikt. Verschillende andere verzoeken om subsidie werden afgewezen, vanwege de crisis In de ge meente financiën. Besloten werd een éénrlchtlngverkeer te be palen voor de Steenenlaan van Oost naar West, voor de Zandboschlaan van West naar Oost en voor de Kerklaan van Oost naar West. er de wethouders hun meer zien toenemen. De heer M. DUIJF steunde het voorstel om de jaarwedden te Verlagen. Hü wist ook wel. dat het wethouderschap veel werk met slch brengt, maar spr meende, dat nu de finan ciën voor alles gingen. De heer SNEL was ook tegen de verlaging. Sinds de heer Muurllng wethouder is, was de geheele actie, om de jaarwedden van de wet houders te verlagen, niets dan sarledü. Op deze woorden vloog de geheele raad. B. en W. Incluis, overeind en protesteerde heftig tegen deze woorden van den heer SneL De heer LEK zeide zelfs tegen den Snel: „als Je je fatsoen niet kan houden, /U je er maar uit.” Na eenlge vergeefsche pogingen gelukte het den voorzitter de gemoederen wat te doen be daren. Tenslotte werd met de stemmen van de hee ren DuUf voor, hun voorstel verworpen. De heer Lek stemde blanco. Aan de orde was hierna de kwestie van de verlaging der presentiegelden. De heer LEK verklaarde zich tegen de ver laging. doch de heer M. DUIJF waa van meenlng dat 2 gulden genoeg was. Er viel op de raadsvergaderingen toch maar weinig te praten, men wist toch wel vooruit, hoe de zaken zouden draaien. Kortom, de heer M DuUf bedoelde blükbaar niets anders, dan dat de raadsleden met twee gulden s. 1. genoeg be loond waren voor het ja en neen knikken De raadsleden zouden dus volgens den heer DuUf naar de püpen van B. en W dansen. Het sprak natuurlük vanzelf, dat de andere heeren dit zoo maar niet op zich lieten zitten. Allereerst wees de VOORZITTER den heer Maarten DuUf op strenge wüze terecht over zün uitlating, die de voorzitter als ontoelaat baar kwalificeerde. De heer DuUf wist hierop niets anders te antwoorden, dan: „wlen de schoen past, trekke hem aan". De heer SNEL deed ook nog een dult In het zakje, door den heer M. Duüf toe te voegen, dat hü en zün medestander hadden afgedaan met het dwars zitten van anderen, nu was het hun beurt om dwars gezeten te worden Na dezen heftlgen uitval werd het vooratel- Duüf verworpen, evenals het voorstel.Duüf om de pensloenbüdrage te verhalen op de amb tenaren, daar dit In geen enkel opzicht voor deel met zich bracht. De heer M. DUIJF stelde hierna voor het salaris van den gemeenteopzichter te verlagen van f 200 tot f 150. Doordat verschillende we gen aan het Hoogheemraadschap waren over gedaan, was het werk van dezen functionaris vanzelf minder geworden en kon daarom zün salaris wel wat minder. De voorzitter bestreed dit voorstel en legde er den nadruk op. dat de gemeente-opzlchter steeds op uitstekende wüze zün taak vervult en zeer veel voor de belangen van de gemeente doet. Door zün goeden kük op de zaken weet hü de gemeente dlkwüls voordeelen te bezorgen. Bo vendien, al waren de bedoelde wegen niet meer van de gemeente, de opzichter heeft evengoed AMSTERDAM. 27 October. Anajovls. Met handel In 1931er ad 11.80. lB33er ad 9.75. ALKMAAR. 28 October Boter- en glerenmarkt. Boter, fabriek late soort 73.583.5 ct„ Keren 5.506, eendeleren 3M. ALKMAAR, 28 Oct. Veemarkt 4 Paarden 70.00—120.00, 13 Melkkoeien 100 00—225.00, 12 nuchtere Slachtkalveren 8.001600, 107 vette Schapen 14.0019.00, Overhouders 7.0012.09, 4 Schrammen 28.00—30.00, 21 Biggen (10 we ken) 10.00—14.00, 2 Bokken en Geiten 1.00—3.00 per stuk. Handel matig. ALKMAAR, 37 October. Graanmarkt Aange veerd werden totaal 1111 H.L. 56 ILL. tarwe 3.26 tot 7 H L rogge. 335 HL. gerat 4—6. 333 K L. haver 5.506.35. 158 H L. boonenbruine boonen 11—18. citroen boonen 1*15. duiven boonen 8.35 tof 8.37%. witte boonen 1019.50. 73 H.L. geel mosterdzaad 13 3813.25. 37 H L. karwilzaad 36 31.60. 38 H.L. olauwmaanraad 1930. 197 HL. erwten: groene kleine 8.7510 50. Idem groote 15.5019. Idem grauwe 10—35. Idem vale 141». tuinbonnen 8 50. Allee per 100 Kg. Handel atug. BROEK OP LANOENDTJK 28 October. Aan gevoerd werden: 16000 Kg. aardappelen: Bchot- eche mulaen 7080 ct.. Blauwe Eigenheimers 3. drielingen 4060 ct 1300 K.". wortelen 3.30 3.70. 31000 Kg roode kool 1—1 30. 31000 Kg gele kool 11.10. 35000 Kg. vroege witte kool 0 *0 1 35. 6100 Kg Deenacha witte kool 8090 et„ *700 Kg. uien: gele uien 1 803.30 gele drielingen 0.90—1, 3700 stuks bloemkool: 1ste soort 1.70 80. Idem 3e soort 1.50 3200 Kg. bleten 6000 ct.. 600 Kg rammenas 1.10. BROEK OP LANGKNDIJK. 37 Oct. Elfde bloem- bollenveiling. Het aangevoerde plantgoed kon worden geplaatst. 38 K.O. Murillo's 6-7 brachten 0 13 per K G. op 360 KG. Iris Imperator kon het niet verder brengen dan 0.01 per K G. Van Will. Copland plantgoed waa een partijtje van 35 K G. aangevoerd, welke met 0 09 ner K G. werden betaald. Het vierde partütle. dat kon worden verkocht waa 10 K G. Witte Due Max. waarvoor wil 0.04 oer K G. noteerden. Dit was de laatste veiling, welke door de L. G. C. werd gehouden. Men wacht er nu op. dat de bollen door de regeerlng worden overeen-'men. Deze regeerlngsvelllngen. waar hoofdzakelllk de doorgedraald* bollen van dezen zomer aullen worden geveild, zullen echter nog wel een week of drie op zich laten wachten. BOVENKARSPKL. 37 Oct. „De Tuinbouw" 39 baal Uien: groote gele 0 951.00. drielingen 0*00*5. nep 105 per baal. 1*5930 stuks Bloem kool: le soort 3.101180, 2e soort 0 75—3 60. 3e soort 0.752.00 per 100 stuks *400 K.G Gele kool 1.00. 2680 K.G. Witte kool 1.401 50 per 100 K.G. 3 zak Blaboonen: enkele 1.65 per 15 KG. 1800 K.G groote Bleten 0 60. 4200 K.G. kleine 0.90—1.00 per 100 K.O. HBILOO, 37 October. Coöp Vélllngavereenlglng „St. Willlbrord." Aardbeien 1924 ct. per doos je. andijvie 40110 ct. per 100. kropsla 5080 ct. Per 100, spr,ultkool 510 ct dubbele stamslaboo- nen 3237 'ct.. enkele stamslaboonen 1829 ct., snllboonen 36—-34 ct.. tomaten 410 ct. per Kg wortelen 3148 ot.. selderie 1036 ct. per 10 bos. NOORD-8CHARWOUDK. 28 October. Aange voerd werden: 9600 Kg aardappelen: Schotsche muizen 70 ct,. drielingen 4080 ct., Frlso 1.70. 55 Kg. spercleboonen 4 2011. 7600 K<t. uien: ge le nep 2.302 70. drielingen 0.90—1.10. uien 1.80 tot 2.30. grove uien 2.302 60. 7000 Kg. kroten 0.601. 56800 Kg. roode kool 1 190. 36000 Kg. gew. witte kool 1.251.30. 18000 Kg. Deensche witte kool 0.80—1.30. 32200 Kg. gel* kool 1 1.10. OBDAM. 28 Oct „De Tuinbouw" 17500 K G. Drielingen 0.500.70. 5800 K.G. Deensche kool 0.80—1.00. 41800 K G. Roode kool 100. 19000 K.G. Gele kool 1.00. 1100 K G. Witte kool 0.40. 2000 K.G. Uien 1.90—2.10. 135 KG. Drielingen 0 80. 15000 KG. Roode Bleten 0.60. 1100 stuks Bloemkool 1.806.20. 30 KG Slaboonen 0.60 0.83 TER AAR. 37 Oct. Centrale Veiling. Kasboo- nen 180—8.75. Kasstek 0.70—1.40. Witte Pron kers 3085 cent. Prlncesaeboonen 1 509.40. Bloemkool 1.87 cent. Peen 34 cent. Roode kool 34 cent. Bavoyo kool 24 cent. Sla 0 80— 3310. Appelen 0.801.10. Snrvlten 2.80, Andijvie 612 cent. Spinazie 10 cent. Uien 1.803.10. To maten- A 8.308.80, B 7.1010 40. C 4.304.90. CC 1.00—1.30. BB 5.60. Gesch. 3.20. Voortaan ral er eenmaal per week Tomsten- velllng gehouden worden. n.l. op Dlnadag. doch groenten wordt geveild op Dinsdag en Vrildag. WARMKNHUIZKN. 37 Oct. Gele Nep 3.60. Gele Drielingen 0.60 Roode kool 1.001.60. Gele kool 1.00. Witte kool 125 per 100 K G. WESTLAND. 37 Oct. Middelprlls van de West- landecha veilingen. Blauwe druiven 26—43 ct., aardbeien 1.20138. AllcanV* 2338 ct.. Colman 2649 ct.. Gros Maroe 2433 ct.. witte druiven 2349 ct.. prlncesse boonen 1343 ct.. snllboonen 2038 ct.. dubbele boonen 428 ct.. postelein 4-J-8 5 ct.. spinazie 49 ct. stoofappelen 47.5 ct. stoofperen 6.3—10 ct.. tafelappelen 817 ct.. ta felheren 1047 ct. per Kg., tomaten 0.803 30. Idem B 0.93—9 60. Idem C 095—150. Idem CC 0 25 tot 0.60 per bakle. andijvie 8060 ct. oer kist, bloemkool 36. eieren 5 207 30. roode kool 1.25 tot 4 50. savove kool 1.503.70 sla 1 202 30 oer 100. peen 23. prei 0 50130 selderie 0.32 5 1.10 per 100 bos. spruiten 0.601.60 per kist, uien 3050 ct., rammenas 3050 ct. per kist. trappen op, voorbij het bronzen standbeeld van Cola di Rienzo, een geest uit het grijs verleden die als revolutionnair de oude Romelnsche Republiek weer wilde herstel len, hier zijn gloedvolle redevoeringen hield maar het volk minder kende dan zijn groo- ten revolutionnalren nakomeling. En ik sta stil bij de kool van den adelaar en over denk In vogelvlucht mede den gang van zijn wiekslag. In den schemer neem Ik den weg naar den Palatljn: daar bij de wieg van ons aller heerlijke Rome, zet ik mij neer en schouw van daar uit naar het ruïnenveld van het forum. Om mij, en onder mij passeert de geschiedenis der Keizers, en dankbaar ben ik den dramaturg Tacitus wiens Annales Iedere docent hier het best en zinrijkst le zen kan. Eeuwen en eeuwen trekken voor bij In Roma, den stroom der wereldgeschie denis; alsof de 3000 jaren geleden uitge brande kraters en vulkanen van Alba weer zijn losgebarsten, licht de roode vlammen schijn op het colosseum en op de drie kolos sale bogen van de basilica van Konstan- tijn. De cypressen In dé Farnesische tuinen hoog op den Palatljn ruischen over mijn hoofd en drieduizend jaren wereldgeschie denis smelten Ineen; begin en einde, al het vergankelijke en de wijde eeuwigheid. Roma, October 1933. - - v'

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15