Wat wil de Katholieke Middenstand Buitenlandsche kerkelijke leeningen I' BURGERS CO. 'S BANK BESTUURDERSDA GEN GESLAAGD ZATERDAG 28 OCTOBER Spoorwegpensioenf onds Tweede Kamer over het tekort belangen Verslag van den curator u BENOEMINGEN Herfstbloemen-stilleven In het bisdom Den Bosch en „CHRONOS EEN HAZARDSPEL ZILVEREN JUBILEA VERBODEN VERGADERINGEN Voor militairen te Den Helder Het roode drie pijlen vlaggetje KORTE VLAGGENSTRIJD HET ZONDAGSMISSAAL COLLECTE VOOR BLINDEN Doch gelden ten eigen bate jen D ACTIE VAN AMBTENAREN De vakorganisatie DE ACTIE BIJ DE „SPHINX” ONDERWIJS-INSPECTEUR In het Aartsbisdom REIZEN NAAR JAPAN Tegen het fascisme Audiëntie DOOR DRIJFRIEM GEGREPEN Arbeidster zwaar gewond Examen krankzinnigenverpleging Taak der standsorganisatie De sociaal-politieke taak ru- BAKKERIJ-SANEER1NG J Herinneringen aan de Sodalitas Medicorum-affaire en aan den leeningspromotor Leenes De exploitant te Schiebroek vrijgesproken OVERTREDING VAN HET UNIFORMVERBOD I». et j I II I I 1 u it t* 0. w Wat meer haast wel gewenscht Het beginsel- en werkprogram van de Hanie van verschillende kanten belicht Miseigen der Dominicanen in de Bron van Christelyken Geest l)k- syn de 25 Jaar Statenlid van Noord- Brabant Als de gemeente een vlag koopt Academische examens werd in over 1 Staten curator luiden als f jte. nep taal che sociale O. O. Lo geman. rt t- van «ten asse. rong 1- ■e, >V e. st in den die be- van zul- uden jong eden ieren deed wor- fte- ats- idat die rtet ■ar- col- fas- ron- k>n- ver- 'ou- ion- be- •pg-*- v i en gen He rles on- bld." iking lenst In- d in weer een dm offi- chte. ibad igen, zal ehe- echt E. Za- aan nar- I rat- had ge sten lijks and ■oo- De heeren J. J. J. de Vlam, te Eindhoven, lid van Oed. Staten van Noord-Brabant en Jhr. Mr. F. van Ryckevorsel. te Berlicum. oud-lid van Oed. Staten, herdachten Vrijdag den dag. dat zij voor 25 jaren werden beëedigd als leden van Piov. Staten van Noord-Brabant. Het College van Oed. Staten, de ambtenaren van de Prov. Griffie en die vaji den Prov. Wa terstaat zonden fraaie ‘bloemstukken. In de najaarvergaderlng van Prov. zullen de jubilarissen worden gehuldigd. tot wegneming van de vooroordeelen tegen den middenstand en vóór het bestaansrecht van den zelfstandigen middenstand in het licht der ka tholieke maatschappijbeschouwing. De katholieke middenstand soeke meer con tact met de arbeiders- en vrouwenbeweging, met de gemeentelijke overheid en de katholieke raadsfracties, doch tevenf*moet de standssoll- daritelt in eigen kring boo krachtig mogelijk worden bevorderd. Het Bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenlgingen heeft ’n adres gericht aan den Minister-President, waarin wordt gecon cludeerd. dat door het besluit van den Minister raad de rechten der ambtenaren op ernstige wijze dreigen te worden aangetast. Het Bestuur van het N.V.V. dringt op in trekking ervan aan. Te Deventer zijn Donderdagavond aangehou den W. P. en G„ belden afkomtsig uit Am sterdam, verdacht van het plegen van oplich ting. De politie werd gewaarschuwd, dat P- bjj een firma te Deventer een ruit had Ingeslagen en ernstig aan zijn handen verwond was. Nadat de man in het ziekenhuis was geholpen, werd hij naar het politiebureau overgebracht, waar hij in het bezit werd gevonden van papieren der Neder!. Vereeniglng tot Werkverschaffing aan blinden en andeSe invaliden te Amsterdam en waarop aanteekeningen waren gemaakt van geïnde bedragen voor blindenzorg. O. had even eens dergeljjke papieren in zijn bezit. Bij na vraag bjj de politie te Amsterdam werd ver nomen. dat men te doen had met personen, die er hun werk van maken gelden te verzamelen voor blindenverzorging, terwijl als vaststaand mag worden aangenomen, dat het grootste ge deelte van dit geld in eigen zak verdwijnt. Als verdacht van oplichting zal proces verbaal worden opgemaakt. Op de NV van de Bande Stoomschoenfabriek te Veldhoven is Vrijdagmiddag een ernstig on geluk gebeurd. De 26-jarige arbeidster A. Saris uit Meerveldhoven had de onvoorzichtigheid met haar hoofd te dicht bij de machine te ko men, waaraan zij werkte. Plotseling werd het meisje door een drijfriem gegrepen en voor haar medearbeidsters ter hulp hadden kunnen* snellen werd haar het haar en de hoofdhuid geheel afgerukt. Nadat geneeskundige hulp was Ingeroepen, werd de qpgelukklge in deemls- wekkenden toestand naar het Binnengasthuis te Eindhoven vervoerd. Hedenmorgen bleek ons by informatie, dat het gevaar geweken was. Z. H. Exc. de Blsschop van ’s-Hertogenboech heeft de benoeming van den Weleerw. Pater L. A. W. Vos MSP tot kapelaan te Oolrle Ingetrokken en heeft benoemd tot kapelaan te Oolrle den Weleerw. Pater Antonlus Elfrink M. S.F.; tot kapelaan te Borneren den Weleerw. Pater L. A. W. Vos MSP. tot kapelaan te Nijmegen (Parochie Christus Koning) don Weleerw. heer F. M. J. van Bakel en tot kape laan te Nijmegen (H. Augustinus) den Weleerw. Pater O. J Wllens O.Carm., die kapelaan was te Boxmeer. In de mlddagbijeenkomst sprak Drs. H. L. Jansen, leider der economische atdeeling van het bureau van den NR.K.M. over de soclaal- conomlsche taak der vakorganisatie. Spreker begon met uiteen te zetten de betee- kenls en de waarde van algemeene handelsken. nls voor den middenstand. Meer In het bijzon der zijn deze punten van belang nu In den hedendaagschen concurrentiestrijd de midden stand tegenstanders ontmoet, die juist op dit punt uitermate goed zijn uitgerust. Ook voor de toekomst blijft de ontwikkeling van den kleinondernemer op dit terrein van bijzondere beteekenis. Soms is men geneigd van een pu- bllekrechteiykie bedrijfsorganisatie zich een ver keerd beeld te vormen. Zeer zeker zal een der gelijke organisatie de indtvldueele ondernemers binden in hun vrijheid, maar toch zal zij nooit In de plaats van de ondernemers treden, maar slechts den weg effenen tot gezonde concurren tie Bij gezonde concurrentie hebben echter per soonlijke geschiktheid en kunde de hoogste be teekenis en beslist niet meer zooals thans vaak, het gebrek aan kieskeurigheid In concurrentie middelen- Daarmo blijft persoonlijke vorming voor den kleinondernemer ook voor de toekomst gebiedende eisch. Na aldus te hebben gewezen oo de taak van de vakorganisatie In de ontwikkeling van hare leden individueel, besprak spr. de bevordering van de economische samenwerking der bedrjjfs- genooten door die organisatie. Tenslotte stelde spreker aan de orde eenlge vormen van prtvaatrechtelyke bedrijfsorgani satie. zooals deze thans groeiende zijn OS. in het bakkersbedrijf. De privaatrechtelijke weg. welke thans hier en daar wordt gevolgd, is daarom slechts een doorgangsstadium op den weg naar definitieve bedrjjfsordenlng. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft met Ingang van 1 November as. aan den Zeereerw. heer Deken Pastoor P. W. A. Pleck te Breukelen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Aartsbisschoppelijk Inspecteur der R. K. Bijzondere Lagere Scholen In het Deke naat Breukelen, onder dankzegging voor de als zoodanig bewezen diensten, en heeft met Ingang van 1 November In diens plaats be noemd tot Aartsbisschoppelijk Inspecteur den Zeereerw. heer Pastoor Dr. O. A. H. IJsselmui- den te Uithoorn. Bij Oamlzoenaorder Is het aan alle militairen verboden om de lezing bjj te wonen van de Vereenlglngen „Jongeren Vredesactle" en ..Kerk en Vrede” in het gebouw U.8.O. te Den Helder; spreker Ds. P. J. Smlds. Eveneens Is verboden de openbare oprich tingsvergadering van den StrUdbond tegen het Fascisme, welke wordt gehouden op Woensdag 1 November as. te Den Helder In het gebouw ..Thalla”, waarbij als spreker zal optreden het lid van de C.P.H. W. Brommert. Eventueele volgende vergaderingen van deze vereenlglngen en bond mogen ook niet door mllitafren worden bUgewoond. Op 6 October heeft voor den Rotterdamschen kantonrechter de zaak gediend van den 50-Jari. gen L. v. L., uit Den Haag, exploitant van het ..Chronos”-behendtgheldsspel te Schiebroek. dlè verdacht werd van overtreding van de gewij zigde politieverordening van Schiebroek. waa-bij alle spelen, waarin voor de deelnemers geldelijk voordeel of verlies kon voortvloeien, verboden zijn. In de dagvaarding werd gesteld dat het Chronosspel een behendigheidsspel en geen hazardspel Is. De ambtenaar van het O. M„ mr. E. W. R. v. d. Kun heeft toen onverblndend- verklaring van de verordening geëischt. aange zien de afkondiging met spoed geschied was, zonder dat de reden van die spoedelschendheld waren aangegeven. De kantonrechter bepaalde bij zijn uitspraak, dat het onderzoek niet volledig was geweest, en gelastte alsnog het hooren van den verdachte en van enkele getuigen. Bjj de nadere behandeling, welke Vrijdag plaats vond, achtte het O. M„ op grond van de getuigenverklaringen niet bewezen, zooals In de dagvaarding was ten laste gelegd, het gelegen heid geven tot het deelnemen aan een behendig heidsspel, dat niet Is een hazardspel of een ’oterij. Spreker gaf als zijn meenlng te kennen, dat niet de spelers van het spel behendigheid behoefden te hebben, doch de rouleur. Hij elschte ten slotte vrijspraak van den ver dachte. De kantonrechter, onmiddellijk vonnis wij zend, sprak verdachte vrij. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen zal In de volgen de week Woensdag. Donderdag en Zaterdag geen audiëntie verleenen. Organlsaties-actles dienen feitelyk goed te zijn gefundeerd; wij dienen de fouten van het distributiestelsel In algemeenen zin te bestrij den, maar wU dienen daarnaast op te komen In samenwerking met het Trustkantoor voor Belegging en Administratie gevoerde beleid in de aangelegenheid der Sodalltas-Medlcorum- leenlng en het daardoor opgewekte verzet der obllgatlehouders onder leiding van de commls- sle-van Asch van Wjjck. 2 Het eenlge tot nog toe bewezen verwijt, dat men in deze aangelegenheid aan de com binatie Bank-Trustkantoor kan maken, doch dat op zichzelf de afzetting van het Trustkan toor als trustee rechtvaardigt, is het verzuim om de obllgatlehouders tijdig van den toestand der leenlng op de hoogte te stellen Over som mige oncjerdeelen van het beleid kan men ver schillend oordeelen. maar opzettelijke benadee- llng van de obllgatlehouders Is tot nog toe In geen enkel geval bewezen. 3 Nóch de Bank en het Trustkantoor nóch de commlssle-van Asch van Wjjck zijn bedacht geweest op het vermijden van een reeks pro cessen In Hongarije en in Nederland, waarvan te voorzien was, dat zy langdurig en kostbaar zouden worden. Belde partijen treft hier even veel verwyt: de Bank en het Trustkantoor om dat zjj niet In hun afzetting hebben berust, de commissie omdat zij het recht van de Bank op restitutie van de door haar aan de obllgatie- houders voor drie coupons betaalde f 102 000 niet heeft willen erkennen. 4 Het gevolg is geweest, dat de Bank zich ten koste van haar eigen middelen en het geld van anderen te gronde heeft geprocedeerd en dat de commissie op de schouders van de obli- gatlehouders een schuld by de Central Es- compte Bank te Boedapest heeft geladen, die thans kan worden geschat op 300.000 400.000 Pengö 100.000 f 150 000). Zy heeft deze Hongaarsche bank ter verzekering van dit cre- dlet een veel sterkere machtspö'ltle verschaft dan Burgers en Co*s Bank vroeger innam. Daarna heeft zy de Bank by wyze van schik king erkend als echuldelscheres voor 216 000. te betalen in vyftlen jaar. en haar eer*te hy potheek op het beste deel van het onderpand toegezegd. Hetgeen na terugbetaling van deze bedragen mocht overschieten komt aan de hou ders der preferente obligaties, waarvan ten hoogste 100.000 In handen van anderen dan de houders der oorspronkelyke obligaties is of kan komen. 5 De weinige algemeen preferente crediteu ren In dit failli'sement kunnen op Integrale betaling van het aan hen verschuldigde reke nen. De stoor de’ byzonder preferente en de con currente crediteuren te verwachten ultkeeringen worden practise!) uitsluitend bepaald door het geen de onder 4 genoemde vordering mocht opbrengen. Over de tegenwoordige waarde van het onderpand ontbreken betrouwbare zakeiyke gegevens. 6 Door de poging der commissie om zich aan de nakoming der getroffen schikking te onttrekken, na daarvan alle voordeelen te heb ben genoten, dreigen nieuwe processen en moei lijkheden ontketend te worden, waarvan het einde niet spoedig kan worden verwacht Exemplaren van dit verslag zyn. zoolang de voorraad strekt, voor belangstellenden te be komen by den curator mr. D. J. Veegens, Ko ninginnegracht no. 15. Den Haag. De president der Bredasche Rechtbank heeft de Centrale Bakkery Commissie veroordeeld, cm een bakker, die niet het .saneerlngscon- tract heeft onderteekend en op de zwarte lyst was geplaatst omdat hy zyn brood 2 ets. onder den vastgestelden prys verkocht, van deze lijst af te voeren, In afwachting van een uitspraak der rechtbank. van H BATAVIA. 27 Oct. (ANETA). Naar aanleiding van de animo welke In de Inheemsche wereld te constateeren valt voor een reis naar Japan, is besloten dat In Maart 1034 een nieuw gezel schap naar Japan zal vertrekken, bestaande uit Inheemsche Volksraadsleden en Inheemsche doctoren. Aangezien de curator in het dientengevolge gerezen geschil party is, meent hy het aan de schuldelschers te moeten overlaten zich op grond van de feiten over deze houding zelf een oordeel te vormen. HU volstaat met te verkla ren, dat hy. hoewel het In den geest van den tyd schynt te liggen, dat debiteuren zich aan hun wettig aangegane verbintenissen kunnen onttrekken door deze eenzijdig nietig te ver klaren. bet In het belang van de crediteuren der Bank waartoe mlddeliyk <nl. via de grootste credltrice het Trustkantoor) de bena deelde obllgatlehouders en leenlngdebltrices be- hooren als zyn plicht beschouwt met alle wettige en geoorloofde middelen de (volgens zyn gegevens niet aan redeiyken twytel on derhevige) rechtsgeldigheid der schikking van 25 Mei 1932 staande te houden en de Hot- landsch-Hongaarsche Bad- en Terreinexploita- tie MaatschappU tot nakoming van haar ver plichtingen te dwingen. De conclusies van den volgt 1 Burgers en Co’s Bank is In staat van fail lissement geraakt tengevolge van het door haar Door de examencommissie van de R. K. Oe- stlchtsartsen-vereeniglng g'erden de over gangsexamens afgenomen In de 8t. Bavostlch- tlng te Noordwykerhout. De uitslag der examens luidt: Eerste overgangsexamen. 5 candldaten. Oeslaagd: C. van den Broek, E. J. M. Broug. M. F Driessen. J. Esser (Br. Manclus), A. J. O. Streep en A. J. M. Kriek. Tweede overgangsexamen 9 candldaten. Geslaagd: J. W. Oregoor, J. Heemskerk. J. van der Meer. P. H. Pastoors, P. Stax (Br Geminus), A. Vereantvoort (Br. Lldanus) en J. Wlnnemuller. Onder goedkeuring en instemming van den Hoogeerw. pater provinciaal der Dominicanen, hebben de paters fr. D. van der Oeest te Rotterdam en O. van Kalmhout te Zwolle het initiatief genomen om in het wekeiyksche Zon dagsmissaai Bron van Chrlstelyxen Oeest het volledig Domlnlcaansche Mlselgen op te nemen, waardoor de bezoekers ook van de Dominica ner kerken in Nederland In de gelegenheid worden gesteld, zonder verwyzlngen, de Zon- dagsche Misgebeden met den priester aan het altaar te volgen. Zooals men weet onderscheidt zich het mls elgen der Dominicanen, zoowel in het vaste gedeelte als In de wisselende teksten, op be langrijke wyze van dat der Romeinen. Hier door springt der te duldelyker In het oog, dat de uitgifte van het Dominicaner rituaal voor de kerkbezoekers van byzonder belang moet worden geacht. Het initiatief is met succes bekroond: door de medewerking van de Nederlandsche paro chies der Dominicanen en door den steun van de Federatie van liturgische vereenlglngen In Nederland Is de totstandkoming van de Do minicaner misgebeden In het 'Zondagsmissaai Bron van Christeiyken Oeest thans verzekerd. Met Ingang van het nieuwe kerkeiyke jaar zal met deze uitgave worden begonnen. In de ochtend-btjeenkomst sprak de heer H E. van den Brule, lid van den Gemeenteraad te Rotterdam en lid van het Bondsbestuur over de sociaal-economlsche taak der standsorga nisatie. Nu het liberalisme, aldus spr ook In onze klingen 'nog niet geheel is overwonnen, steekt reeds weer het fascisme den kop op. Hiertegen, over hebben wy ons eigen doel te handhaven en onze princlpieele zelfstandigheid In de soelale en politieke beweging, volgend de leiding der geesteiyke overheid en strevend naar het doel door „Quadrageslmo Anno” gesteld: sociale rechtvaardigheid en liefde, gekristalliseerd In een waarachtige maatachappeiyke ordening. De middenstand streve naar een breede so ciaal-economische ontwikkeling, hy Interesseere zich niet alleen voor eigen zaak en bedryf; hy orlënteere zich op de maatschappelijke en gees, telyke stroomlngen. Vrydag heeft de kantonrechter te Rotterdam mr. O. C. Tleleman de eerste zaak behandeld die betrekking heeft op overtreding van het unl- formverbod. De 25-jarlge typograaf B. K. had op zyn flets een rood vlaggetje met drie pyien meegevoerd, dat uiting zou zyn van een politiek streven. Verdachte was niet verschenen. De ambtenaar van het O.M. mr. E. W R. v. d. Kun achtte het ten laste gelegde bewezen. Het Is van algemeene bekendheid dat de 3 pijlenvlag een uiting is van socialistisch streven. In Dultschland gold dit teeken als tegenhanger van het hakenkruis. Het wordt slechts gevoerd door personen van een socialistische richting. De ambtenaar elschte f 10 boete subs, twee dagen hechtenis. De kantonrechter zal over acht dagen schrifteiyk vonnis wijzen. De RK. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem besloot voortaan Jaarlijks by het be gin van het Winterseizoen bestuursdagen te be leggen voor de besturen der aangesloten veree- nlgingen. De eerste bestuursdagen van den boud zyn gehouden op Donderdag 19 October In het Re- traltenhuls te Bergen voor de afdeellngen in Noord-Holland en op Dinsdag 24 October in het Retraltenhuls te Noordwykerhout voor de afdeellngen in Zuid-Holland en Zeeland. Beide dagen zyn een volledig succes gewor den en werden door ongeveer 130 bestuurders en geesteiyke adviseurs der afdeellngen van den Bond bezocht. Als algemeen onderwerp kwam aan de orde het nieuwe Beginsel- en Werkprogram van den Ned. RK Middenstandsbond. Dit onderwerp werd belicht door een drie-tal sprekers, wier inleidingen door een opgewekte en vruchtbare gedachtenwisseling werden gevolgd. Het schynt tyd te worden, dat de bevoegde in stanties achter die uitvoering eens wat meer haast laten zetten. Anders schynt het gevaar niet denkbeeldig, dat steeds meerderen uit louter baloorighetd aan het bestaande regeeringstelsel hun vertrouwen opzeggen en overloopen naar wat zy het fas cisme noemen. Het is de hoogste tyd. aldus spreker, dat on ze katholieke sociale beweging en speciaal onze katholieke middenstandsbeweging te wapen loopt en overgaat tot een positieven aanval op het fascisme, evenals wy dit In 1918 hebben gedaan tegen het socialisme en tegen het revolutionaire gevaar van dien kant. Het is de hoogste tyd. dat wy met meer kracht opkomen voor de gi-oote belangen, die door die fascistische beweging worden bedreigd en voor de verwezeniyklng van onze eigen idea len en wenschen op maaischappeiyk terrein. Spreker wees uitvoerig op de maatachapoeiyke en economische gevaren van de fascistische be weging en demonstreerde aan de hand van het program van den N. 8. B. dat een denkend ka tholiek zich In dien kring niet thuis kan voelen. De beste bestrydlng van het fascistische ge vaar in Nederland Is een krachtig optreden van onze eigen katholieke sociale politiek bewe ging, voor de verwezeniyklng van onze eigen elschen. Oelukkig kunnen wy constateeren, dat dit èn door de sociale organisaties èn door de katho lieke Staatsparty wordt begrepen. Spreker wees in dit verband op den vrucht baren arbeid van den Raad van Overleg der vier katholieke standsorganlaatles De arbeiders by de ,.8phinx"-fabrieken te Maastricht hebben van de directie geëischt, dat de 15 pet. loonsverlaging, die was aangekon- dlgd vóór de onderhandellngen met de vak- bondsbesturen waren afgeloopen, wordt terug genomen. Maandag zullen de arbeiders een definitief besluit nemen. q In de gemeentebegrootlng van Maasland was een post uitgetrokken voor aanschaffing van een nieuwe torenvlag. In de gemeenteraadsvergadering van Vrijdag vroeg de heer Noor dam, om. wanneer tot aan koop daarvan wordt overgegaan, dan een nationale vlag te kopen. „Dus Oronje, blanje, bleu." concludeerde de voorzitter. Dat stemde de heer Noordam nog niet aan stonds geheel toe. De heer Bcudesteln was het met den bur gemeester eens, het rood, wit. blauw kwam in deze tyden wel wat in verval. De heer Noordam deed geen bepaald voorstel; .als het in ieder geval de nationale vlag is," verzocht hy. Welk dundoek aal nu den Maaslandachen toren gaan sieren? vóór haar oprichting waren uitgegeven Over 1928 keerde de Bank 23 pet. en 1929, niettegenstaande de verdubbeling van het kapitaal, selfs 47 pet. dividend uit. In totaal stelde zy in deze drie Jaren de inschryvlng open op 33 leeningen. alle op ëén na van R. K. kerkeiyke Instellingen, waarvan 6 632 400 geplaatst werd. Het boekjaar 1930 sloot daarentegen met een verlies van ruim 14.000 zonder afschryvingen, dat voor een klein deel aan de veranderde conjunctuur en voor een groot deel aan het ongelukkige verloop van de Sodalitas Medlco- rumleenlng te wijten was. dat het emlsslebedrijf tot stilstand bracht. Deze leenlng. waarvan zander overdryving gezegd kan worden, dat zy tot een financieel schandaal heeft geleld, heeft zoowel hier te lande als in Hongarye tot een verwoeden stryd In en bulten de rechtszalen aanleiding gegeven. De Bank heeft in deze door verschillende oor- taken steeds Ingewikkelder en verwarder ge worden zaak groote sommen geld vastgelegd. De vastgeloopen po*itle. waarin zy dientenge volge kwam te verkeeren, is de aanleiding ge worden tot tal van onverdedigbare handelingen by het beheer van een aantal andere leeningen ten nadëele van de obllgaUehouders en de de bitrices. die tenslotte hebben geleld tot de In hechtenisneming van den heer Leenes en de faillietverklaring van het Trustkantoor en de Bank. De Superior van de Sodalitas Is voor het beheer van het vermogen van zyn instelling en van het Zoutbad volstrekt onbekwaam ge bleken. Het eindresultaat was. dat het Zoutbad, dat In elke zaak als schuldenaar of als borg be trokken werd. 90 crediteuren had. die tezamen rond 600 000 Pengö te vorderen hadden en het In <^en loop van 1K8 met een stortvloed van processen en execuues overstroomden. Waar het restant van de leenlng en dit bedrag ge bleven zyn, is by gebreke van een behooriyke boekhouding zelfs niet by benadering op te geven. Alles is in den flnancieelen baaierd van Robert Koch ca. verdwenen. De Bank en het Trustkantoor hebben be weerd. dat deze feiten niet dadelyk te hunner kennis zyn gekomen en dat zy de eerste on rustbarende berichten eerst einde 1927 hebben remonjen De curator heeft by zijn uitvoerig onderzoek in de omvangrijke dossiers geen aanwUzlngen. voor het tegendeel kunnen ont dekken. Het wil den curator voorkomen, dat de hoo- gere kerkeiyke autoriteiten, onder wie de geesteiyke Robert Koch ressorteerde, uit hoof de van hun disciplinaire bevoegdheid gerech tigd en verplicht waren geweest onverwyid In grypen. zoodra te hunner kennis kwam, dat leze in zyn hoedanigheid van directeur van aet Zoutbad in een publiek financieel schan daal betrokken geraakt was. De vraag. In hoe- rerre hier naast moreele ook burgerrechteiyke ■ansprakeiykheid naar Hongaarsch recht aan wezig was en In rechte geldend kon worden temaakt. is later, zeer ten nadeele van de ibllgatlehouders. ten onrechte op den achter pand geraakt. Deze stelling van den heer Leenes had in ieder geval een beter lot ver diend dan te worden ter zijde geschoven als een «itvlucht ter afwending van de aandacht van de tekortkomingen van de Bank en het Trust- tantoor. De Bank en het Trustkantoor hebben de dbllgatiehouders tot den zomer van 1930 van tl het voorgevallene onkundig gelaten. Dit was mogeiyk, doordat de Bank de drie op 1 December 1928 en 1 Juni en 1 December 1929 herschenen coupons der leenlng uit eigen middelen betaald heeft waarmede telkens een bedrag van 34.000 gemoeid was. Het Trust kantoor had daartoe van niemand een op dracht of een verzoek ontvangen. Wel heeft 6e heer Leenes later beweerd, dat hierop door »f namerts den Aartsbisschop zou zyn aange* drongen, maar de curator heeft deze bewering, die niet klopt met hetgeen van elders omtrent de houding van dien hoogwaardigheidsbeklee- der bekend is, niet kunnen verlfleeren. Het wil den curator voorkomen, dat de trustee op zyn laatst nadat de saneerings-com missie haar werkzaamheden had gestaakt aan de obligatiehoudérs op een vergadering of door middel van een bericht in de flnancleele en dagbladpers opening van zaken had moeten geven Dat dit niet is geschied en dat de Bank er zelfs toe ,is overgegaan een aanzleniyk be drag uit eigen middelen voor te schieten kan de curator slechts verklaren uit de omstan digheid. dat de Bank verschillende eml-sies In voorbereiding had. Na 1 December 1928 heeft zy nog de Inschrijving opengesteld op een tiental obligatieleeningen. waaronder zeer be- langryke. De verplichting van het Trustkantoor om de houders van Sodalitas-obllgatles in te lichten is op den achtergrond geschoven ter wille van het belang van de Bank, die hel wel slagen van haar lucratieve nieuwe emissle- transacties niet in gevaar wenschte te zien gebracht door het openlijk noodlydend worden van een harer vroegere leeningen. Geconstateerd dient te worden, dat de heer Irenes, van welke ongunstige zUde hU zich later ook moge hebben doen kennen, gedu rende de tot nu toe beschreven periode met grooten yver en niet aonder succes heeft ge- beechermlng van het sociaal en economisch ge zonde kleln-bedryf, speciaal in het distributle- wesen, tegen het grootbedryf en andere con- curreerende ondernemingsvormen. Wy willen beperking van de In sociaal op zicht minder gewenschte ondernemingsvormen in de distributie, speciaal van het grootbedryf, tot een aantal, dat op economische gronden ge motiveerd is, en niet meer. WU willen afdoende onderdrukking, niet al leen van de oneeriyke concurrentie, maar van de onbehooriyke concurrentie In al haar vor men. wy willen verwUdering uit de warenhuizen van allerlei nevenbedryven en -diensten aan den consument, die met de warendistributie als zoo danig geen verband houden. Maar wy willen ook ordening van de verschil lende bedryfstakken, voorzoover zy In midden- standsondernemlngen worden uitgeoefend. Wy willen de mogelykheld van vestiging en uitbrei ding van ondernemingen voortaan zien gebonden aan bepaalde elschen van volwaardigheid voor lederen bedryfstak apart te stelign, waaraan de nieuweling heeft te voldoen. Zoolang de georganiseerde bedryfsgenooten zelf nog niet over de wettelyke bèvoegdheld beschikken om al deze dingen te regelen, zal de overheid de bevoegdheid moeten ontvan gen om die regelingen te treffen in overleg met de organisaties. Ziedaar in het kort het program, waarmede de Ned. RK Middenstandsbond de nooden en behoeften van den middenstand tegemoet treedt. Spreker releveerde dan het mlddenstands- urgentle-program, dat de Ned. R.K Mldden- stansbond begin September j.l aan de regeering heeft aangeboden. De curator in het Faillissement van de Naamlooze Vennootschap Burgers en Co's Bank te 's Gravenhage. mr. D J. Veegens. heeft In de heden gehouden verificatievergadering een uitvoerig verslag uitgebracht, waaraan het vol gende Is ontleend: De gefailleerde naamlooze vennootschap 31 JuU 1923 opgericht ter voortzetting van de zaken, die haar directeuren, de heeren E C M. N Burgers en W M A Vlntges, sinds November 1922 onder denrelfden naam had den gedreven. Het geplaatste en volgestorte kapitaal bedroeg 40 000— De jaren 1923 en 1924 gaven belangryke verliezen. Het verlles- saldo per 31 December 1924 bedroeg ruim 23.000.—dus meer dan de helft van het geplaatste kapitaal. In de jaren 1925 en 1926 werden kleine winsten behaald, doch In 1927 kwam er een volledige omkeer. De behaalde resultaten waren zóó gunstig, dat de oprich tingskosten en het restant-verliessaldo geheel konden worden afgeschreven, waarna nog 5 pet. dividend kon worden uitgekeerd. De Bank was zich namelyk gaan toeleggen op het emitteeren van hoog rendeerende obli- gatieleeningen van buitenlandsche R. K. ker keiyke instellingen, waartoe zy in Januari 1927 den heer Is. Leenes als chef van haar emissie-5, afdeeling had aangesteld. Hy ontwikkelde als zoodanig een groote activiteit en werd al spoe dig de leidepde figuur, zoowel by de Bank waarin hy sinds 1929 de helft van het tot 80.000.verhoogde aandelenkapitaal bezat. te N V. Trustkantoor voor Belegging de aandeelen hem vodr twee aWW^^Wbchoordnn Deze laatste In het einde van 1927 opgerichte vennootschap, hierna te noemen het Trustkantoor, trad als trustee by de leeningen op. voor zoover deze Biykens het Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer In zake het wetsontwerp machtiging tot tydeiyke afwyklng van de overeenkomst 1930 NB. hadden enkele leden bezwaar tegen hetgeen by dit ontwerp wordt voorgesteld. Op deze wyze toch zal het tekort van het Spoor wegpensioenfonds weder worden opgevoerd. Dat tekort Is toch reeds zeer aanzleniyk. B1U- kens de voorlaatste wetenschappeiyke balans was er per 1 October 1923 reeds een tekort van 191.2 mlUloen gulden. Slechts 37% pet. van hetgeen het fonds moest bevatten was toen aanwezig. Het tekort zou In zestig^ an nuïteiten worden aangezuiverd. Intusschén is per 31 December 1930 een nieuwe balans op gemaakt, waarby het tekort weder met 49 millloen bleek te zyn toegenomen. Met betrek king tot dit laatste bedrag moet nog een voor ziening by de wet worden getroffen. In stede van zulk een voorziening wordt thans een re geling voorgesteld, waarvan het practise he goede zal zyn, dat gedurende een aantal jaren zelfs de thans reeds niet meer voldoende an nuïteit niet in het fonds zal worden gestort. Andere leden, die den hlerbedoelden maat regel aeker niet minder betreurden, meenden echter, dat die in de huidige omstandigheden niet alleen gerechtvaardigd doch zelfs geboden moet worden geacht. —rkt “n regeling der zaak, die door de vphnri.» de Bank 811 het Trustkantoor geboden werd. Bank en Trustkantoor waren door het op- ~Hde,n va,n de «mtóslehedryvlgheld. door het 11 verloopen Van de verontruste effecten- cuentèle der Bank en door de groote uitgaven, die In de Sodalitas-Medicorum-zaak verkwist waren, innerlyk zoozeer verzwakt, dat de in eenstorting niet meer was te verhoeden, Het Trustkantoor is In zyn verplichtingen als trustee In verschillende andere leeningen ernstig te kort geschoten, met name moesten volgens de voorwaarden van verschillende lee ningen door de debltrlces gestelde effecten depóts aanwezig zyn. welke hetzy ln het ge heel niet, hetzy niet geheel, hetzy niet, zooals bepaald waa ln courante ter beurze van Am sterdam genoteerde beleggingsfondsen aanwe zig waren. Van diverse dèbltrices waren gelden ontvangen voor aflossing of Inkoop van obli gaties. echter was voor een aanzleniyk bedrag nog niet ingekocht. Zelfs waren, naar den cu rator is gebleken, enkele leeningen tusschen de Bank en/of het Trustkantoor en de debltrlce geheel afgeloopen en de hypotheek geroyeerd, terwyi de obligaties nog gedeelteiyk ln omloop waren en de rente uit eigen middelen doorbe taald werdl Deze handelingen zyn veel laak baarder dan al hetgeen voorgevallen Is In de Sodalitas-Medicorum-zaak. waarvan zooveel meer ophef gemaakt is. Tot de activa rekent de curator niet de ten namg der Bank gestelde hypothecaire schuld vorderingen. Waarvoor obligaties in omloop zyn. Vast staat dat de gezameniyke obllgatlehouders schuldelschers en hypotheekhouders zyn en dat de Bank als hun vertegenwoordigster met uit gebreide bevoegdheid fungeert. Voor de bedragen, die door verschillende Hongaarsche debitrices ingevolge het transfer moratorium by de Hongaarsche Nationale Bank gedeponeerd zyn. geldt hetzelfde. De opstelling der ontvangsten en uitgaven over het tydvak 8 December 1932 tot en met 1 October 1933 luidt ontvangsten 9.24096; uit gaven 3.960 23 Saldo 5280 73 De curator meende er by den aanvang van het faillissement op te mogen rekenen, dat de commlssle-van Asch van Wjjck en de Hol- landtchHongaarsche Bad- en Terreinexploita- tle MaatschappU op loyale wyze uitvoering zouden geven aan de schikking van 25 Mei 1932. zyn verwachtingen zyn ln dit opzicht te leurgesteld. Bedoelde maatschappy heeft hem verrast met de mededeellng. dat zy de schik king als van nul en geener waarde beschouwt, waartoe zij zich beroept op Hongaarsche wets bepalingen en op wanprestaties, waaraan de Bank ca. zich zouden hebben schuldig ge maakt. LEIDEN. Bevorderd tot doctor ln de Rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld: „De Ne der landsche radio-wetgeving geschiedkundig ontwikkeld”, de heer A. A. M. Enserlnck ge boren te 's-Oravenhage. ®®slBaKd: cand. ex rechten: de dames O. M. Vink, O. A. Vogelaar. A. E. de Vries en de heer P. B. M. ten Bosch. Doet, ex. Indische rechten mej. In den namiddag tenslotte sprak Mr. F. J. H. directeur van het Centraal Hanzebureau in het Bisdom Haarlem, over de sociaal-politieke taak onzer middenstandsbeweging Als wy de brandende vraagstukken Zien, waar voor de middenstand momenteel staat. dan mogen wy constateeren. dat gelukkig onze ka tholieke organisatie tegenover die vraagstukken haar taak en haar plicht kent en dat ons nieuw beginsel- en werkprogram in al die vraag stukken helder en juist richting wyst. Wy willen zoo krachtig en liefst zoo spoedig mogeiyk ordening van het economisch leven ln de verschillende bedryfstakken door de georga niseerde patroons en arbeiders zelf met wette- lyke bevoegdheid onder toezicht van den staat. WU willen maatregelen van de overheid tot

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 19