H y M I Medische kroniek Bezuinigingen op weermacht onze i Plichten van Staat en onderdaan Hl i» TRA GISCH A UTO ONGEL UK BIJ DE HEMBRUG HET ZENDERVRAAGSTUK DE COMMISSIE-IDENBURG F Jljl I? P ZATERDAG 28 OCTOBER HET CONSISTORIE IN HET VATIC A AN In 4 Twee inzittenden ver- j» dronken HET CR1SIS-BOTERMERK - Bijeenkomst op Brakkenstein Rede pastoor Beukering Ambtenaar en Overheid Audiëntie Uit de textielindustrie i •i De aanbouw bij de marine Naar een gezamenlijke exploitatie Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Defensie- begrooting De Koningin-Moeder in ons land terug De besprekingen in de residentie Minister de Wilde irJtet met de bestaande zend er toestand en niet eens Gesloten personen-auto in het Noord zeekanaal gereden Voor- en nazorg voor krankzinnigen Het R. K. Overheidspersoneel vraagt een-nadere verklaring DISTRIBUTIE VAN FRUIT EN GROENTEN LEEKEPREEKEN De vorige week hield Z. H. Paus Pius XI een consistorie. Hierboven een overzicht van de plechtigheid. De H. Vader op den troon, omgeven door het H. College van Kardinalen M j Samenstelling der delegaties t iü Een R.K. Kostersdag te Nijmegen Via Arnhem naar Het Loo c bereid-' schen Het HOMO SAPIENS t TH. H. SCHLICHTINO. t d De Centrale Bond van Ned. Verbruiks-coö- peraties heeft te 's-Gravenhege cpgericht de eerste rayon-coöperatle voor de distributie van groenten en fruit. De fabriek van de NV. tot Expl. van Anker- mlt’s Katoenfabrieken te Deventer is weder dege- zyn De crislszulvelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 29 October tot 4 November de prys van het crlsisbotermerk op 90 cent per KG en die van de vervoervergunnlng voor buitenland - sche boter op f 1.per K.O. is vastgesteld. past de dagelyksche H. kennis van het Kerkelyk Jaar Is noodzakeiyk; spr. betreurde tol land nog niet beschikt kan wor- k kostersschool. •nd vestigde Z.Eerw. bijzonder de net zoo rijke Kostersorgaan, dat Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week géén audiëntie verleenen. Het bestuur der R. K. Centrale van Burger lijk Overheidspersoneel, Donderdag in verga dering bijeen, besloot, naar aanleiding van het besluit van den Ministerraad, dat de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke open bare actie tegen de overheid en haar beleid, aan den voorzitter van den Raad van Ministers een schrijven te richten, inhoudend het verzoek een nadere verklaring omtrent de he teek en u van genoemde beslissing te mogen ontvangen, aangezien volgens het oordeel van het bestuur zich verschillende vragen voordoen betreffende de interpretatie van deze regeeringsbeslissing. Gisteravond om acht minuten over negen kwam een luxe auto met het nummer G. Z 6479. bestuurd door dr. van der Sluis met als Inzittenden het echtpaar Sleben uit Bakkum (N.-H.), uit de richting Zaandam voor de pont aan de Hembrug. De pont lag op dat moment echter aan de overzijde, Waardoor aan de zijde van het ka naai, waar de auto aankwam, het waarschu- wingsseln .stop" brandde. De bestuurder van den auto schijnt dit ech ter niet te hebben begrepen en in plaats van stil te houden reed de auto langzaam door in de richting van het kanaal. Een paar oogge tuigen trachtten nog door schreeuwen den chauffeur opmerkzaam te maken en zoo het onheil te voorkomen, maar men heeft dit niet meer gehoord, zoodat de auto pardoes in het Noordzeekanaal terechtkwam, dat daar ter plaatse bijna vier meter diep is. De auto ver. dween onder de oppervlakte. Dr. van der Sluis heeft nog kans gezien een portier te openen en wist zoodoende aan den dood te ontsnappen. Onmiddellijk begaven zich eenige personen, die zich in de nabijheid bevonden, in een roei boot naar de plaats des onhells. Het mocht hun echter niet meer gelukken de belde andere in zittenden, den heer en mevr. S. te bevrijden. Door een beambte van de ArtiHerie-Inrichtingen werd onmiddellijk de politie te Zaandam en van het bureau Spaarndammerstraat te Am sterdam. gewaarschuwd, welke laatste de Am. sterdamsche brandweer alarmeerde, die on. middellijk met een kraanwagen uitrukte. De auto werd toen op het droge gebracht. Kunst matige ademhaling bij den heer en mevr. S mocht niet meer baten. Beide slachtoffers zijn door den G. G. D. naar het Wilhelmina Gast huis overgebracht. De bestuurder, dr. van der Sluis Is er vrijwel Heeft de burger als individu zijn verplich tingen tegenover de overheid, ook de genzeen schap zelf, de Staat, heeft zware plichten, die niet minder verwaarloosd zijn. De Staat moet openlijk God erkennenl Het bewijs daarvoor is niet moeilijk te leveren. Elk li H M. de Koningin-Moeder is gistermorgen van haar verblijf in Zwitserland hier te lande teruggexeerd. Aan den Internationalen trein, die pijn. half tien te Arnhem arriveert, was een koninklijk salonrjjtulg gekoppeld, dat H. M. op het Arnhemsche station verliet, om over te stap pen in haar hof-auto, die op het perron gereed stond en waarmede zij zich naar Het Loo begaf H. M. zal daar eenige» dagen vertoeven, alvorens, weder voor den komenden winter het paleis aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage te betrekken. Hierna was het woord aan den Zeereerw spreker, pastoor Beukering uit Haarlem. Allereerst wees Z.Eerw. op het doel van deze Kostersdagen n m dat allen zich weer eens op nieuw indenken de waardigheid en verheven heid. die naast de verplichtingen het mooie ambt van koster met zich brengen. Allereerst behandelde Z E. het kosterschap in zijn hoogwaardige bediening. Spr- schetste den Custor als de bewaarder van het Heiligdom, ging de uitbreiding der be dieningen welke in den loop der jaren gescha pen waren na. en wees vooral op het stichtende voorbeeld dat van den koster op allen uit moet gaan. Z Eerw. releveerde de vroegere wijding die, gedaan door den Bisschop. bij de aanvaarding van het ambt gedaan werd en hoopte dat in den loop der tijden deze kosterwijdlng opnieuw naar voren zal kuuieu--- Ook op het dragen der toga, geen nieuwig heid. legde spreker allen nadruk. Dan schetste Z E. het kostersambt als een moeilijke bediening, waarin vooral naar voren gebracht werd de werkzaamheden, die vaak den geheelen dag bezetten, maar vooral op de Zon en Feestdagen den geheelen persoon vragen. is er in dien geest nog wel meer ge daan. Rotterdam heeft reeds sedert 7 jaren een dergeiyken dienst voor de nazorg. Daar ko men dus alle berichten in van de gestichts- artsen over de patiënten, daar worden zij dade lijk na hun ontslag „cpgevangen”; en omdat die dienst in verband staat met den Genees kundigen Dienst en met Maatschappelijke Steun, kan men daar allerlei maatregelen ne men. Behalve de nazorg is er ook de voorzorg. Ook dit is een punt van groot belang. Helaas komt het neg wel voor, dat een patiënt eerst dan deskundig behandeld wordt, als het ei genlijk al te laat is. Wanneer er een begin Is van een melancholie, een depressie of vooral een schizophrenic, 'te het van groot belang, er vreeg bij te zijn. Bij dit alles spelen de financiën een groote rol. De kosten van de krankzinnigenverpleging drukken vrij zwaar op de gemeenschap. Alleen al aan verpleglngskosten voor armlastige krank - ^ani zinnlgen betaalt Amsterdam 3 mlllioen per - jaar. Daarbij komt dan nog de zorg voor da zwakzinnigen, voor de verpleegden in Paviljoen IV en Valeriusklinlek, voor de achterlijke kin deren; en dan komt men tezamen op een be drag van ongeveer 4 mlllioen. Amsterdam be taalt de verpleging vcor 3500 krankzinnigen, die leder ongeveer 800 per jaar kosten. De belangen van de schatkist en van de verpleeg den vallen hier gedeeltelijk samen. Immers In dien het mogelijk is, een verpleegde eerder te ontslaan, wat men bij het bestaan van een goe de nazorg nog al eens kan doen. Is dit meest al voor den verpleegde aangenaam en voor de gemeenschap goedkooper. Want hoe goed ook de verpleging in de gestichten moge zijn, het verblijf aldaar wordt door niemand begeerd. Uit den "aard der zaak is het er eentonig, en er zijn zcovele patiënten, waaraan men niets doen kan dan verplegen, maar die voor de behandeling niet meer toegankelijk zijn. Jaren geleden heeft een bezoeker de behandeling In een gesticht als volgt beschreven: „De patiënten liepen In den tuin, de zusters schrobden den vloer, de hoofdzuster vulde lijsten in en de dokters zaten op het laboratorium.” Het is heel aardig ge zegd. maar Ik zou er mijn naam niet gaarne onder zetten. Maar wel is het waar, dat het voor vele patiënten beter en aangenamer Is, wanneer ze vroeger ontslagen kunnen worden. Ook In Amsterdam wil men nu deze voor- en nazorg goed organiseeren. Er te 20.000 voor uitgetrokken cp de Begrooting, en twee psychiaters zullen daaraan hun diensten ver leenen. Het komt* alles aan op de samenwerking tusschen den Geneesk. Dienst, de Psychiatri sche klinieken te Amsterdam, den Maatschappe- Hjken Steun, de gestichten en de particuliere. vereenlgingen. De afdeellng voor- en nazorg van den Geneeskundigen Dienst zal natuurlijk het middenpunt vormen. Daar zal men nauw keurig verzamelen alle gegevens over de pa tiënten. zoodat de geheele ziektegeschiedenis van den patiënt, als het noodlg is. kan worden doorgegeven aan de kliniek, het gesticht of de particuliere vereenlging. Dit zijn in hoofdzaak de confessloneele vereenlgingen, omdat het na tuurlijk zeer wenschelijk is. dat de patiënten steun en bemoediging ontvangen van hen. in wie zij het meest vertrouwen stellen. De bezoekers zullen dan de patiënten geregeld bezoeken, rap porten opmaken en die maatregelen voorstellen, die In het belang van den verpleegde zijn. De katholieke vereenlging. die wel uit het Wlt-Oele Kruis gevormd zal moeten worden, is neg niet gereed. Een behoorlijke tegemoetkoming van de gemeente is hier natuurlijk alleszins billijk. Wij vertrouwen. dat dit belangrijke en heilzame werk spoedig tot stand moge komen. schepsel voelt van nature en zijn verstand zegt het hem, dat de mensch, die uit Gods hand is ‘pper terug- vereenng tot göds. Lan bindt Jchen, de lapptf is zonder letsel afgekomen. Hfj had eenige schram men en beenwonden opgeloopen en kon na In het gemeente.ziekenhuls te Zaandam te zijn verbonden naar zijn woonplaats terugkeeren. Daar het Amsterdamsen grondgebied betreft is de auto door de Amsterdamsche politie, die onder leiding van commissaris Thumann aan wezig was, voor onderzoek In beslag genomen. Naar wij uit zekere bron verne men wijdt Minister de Wilde ern stige aandacht asm het zender- vraagstuk. De leiders der omroep- vereenigingen zijn dezer dagen door hem ontvangen en vonden gelegen heid den Minister hun bevindingen over de tegenwoordige regeling en hun verlangen voor een mogelijke verandering kenbaar te maken. Binnenkort zal door de regee ring beraadslaagd worden, tot een gezamenlijke exploitatie der zenders te komen. De wijze, waarop dit ge schieden zal is nog niet zeker, maar zonder twijfel zal bij de te nemen besluiten vast staan, dat de zend tijden niet veranderd worden. De oorzaak van het tragisch ongeval Is moei lijk na te gaan. De verlichting van den oprit was goed. Volgens ooggetuigen reed de dokter met een matige snelheid, wat ook hieruit af te leiden valt, dat de auto betrekkelyk zeer dicht by den kant lag. Waarschijnlijk was het uitzicht belemmerd door de hevige regenvlagen. De dokter, die zelf door het Inslaan van een der ruiten uit den auto was gekropen, werd uit het water gehaald door een militaire politie en een voorbijganger. De belde verongelukten waren ongeveer 43 jaar oud. -w v v at moet men doen met iemand, die pas \A/ genezen ontslagen is uit een krankzln- nlgengestlcht? Alleen reeds het woord .genezen” doet iemand al vragend opkijken. Want Inderdaad, totaal generen behoeft men niet te zijn, om ontslagen te worden, maar de patiënt behoeft slechts zooveel beter te zijn, dat hU weer zonder gevaar onder de men- schen kan komen. Immers, de allervoornaamste reden van opname In een ankzlnnigenge- stlcht Is nog altijd de gevaarlijkheid voor zich zelf en voor anderen. De patiënt verlaat dan het krankzinnigen gesticht, zeer verheugd eindelijk dat oord te kunnen verlaten, maar van den anderen kant angstig, voor wat er nu gebeuren zal. of de genezing zal aanhouden, of er werk voor hem of haar zal zUn te vinden. De patiënt vraagt zich af. hoe de oude omgeving hem of haar zal ontvangen, en of men daar wel eenig begrip zal hebben voor de moeilijkheden. In heel veel gevallen werd en wordt de patiënt verder aan zichzelf overgelaten. De gestlchtsartsen hadden in t algemeen toch al niet zoo heel veel contact met den huisarts, en de huisarts zelf heeft ook vaak den patiënt maar enkele malen gezien, voordat deze In een gesticht moest worden opgenomen. De patiënt is dus wel zeer aan zich zelf overgelaten. De gestlchtsartsen begrepen, dat het zóó toch eigenlijk niet goed was. De patiënt moest verder In contact blijven met dengene. die hem of haar behandeld had. In Duitschland is men er het eerst mee begonnen, en men ontdekte al heel spoedig, dat dit in een Instelling was. waar men eigenlijk niet buiten kan. Want wat valt er onder de nazorg? Juist die dingen, die voor den patiënt van vitaal belang zijn: de patiënt moet in een passende omgeving geplaatst worden, soetale moeilijkheden moeten uit den weg ge ruimd worden, bovenal moet er iemand zijn, aan wlen de patiënt zijn hart kan uitstorten. HlefWin Nederland is de nazorg het eerst in gesteld door Dr. Pameijer, vroeger gestlchts- dlrecteur, thans inspecteur by het staatstoe zicht op het Krankzinnigenwezen. Daarna zyn er twee gestichten begonnen met een z.g. ..bui tendienst”. de gestichten Apeldoomsche Bosch en de Willem Amtsz-stlchtlng. De „buiten dienst” bestond dan daarin, dat een der genees- heeren buiten het gesticht op bepaalde tyden zitting hield om met de vroegere verpleegden het contact te bewaren, maatregelen In te lel den en aldus een eventueele wederlnstorting te voorkbtnen, in t algemeen hun levensgeluk te bevorderen. Later Gelijktijdig is te Naaldwyk opgericht een pro ducenten-coöperatie van tuinders. De rayen- coöperatie draagt den naam van „Beider Be lang” U. A. Leden zyn een aantal verbruiks coöperaties benevens genoemde producenten coöperatie. Het bestuur en de raad van commissarissen is paritatisch samengesteld uit vertegenwoordi gers van de georganiseerde tuinders en de ver- brulks-coöperatles De georganiseerde tuinders leveren hun pro ducten aan de verbruiks-coöperatle .Hel der Belang” die In verschillende tot het rayon behoorende steden, waar verbruiks-cooperatles bestaan, deze producten onder haar leden zal distri bueeren. De winsten van het bedryf zullen voor de eene helft den verbrulks-coöperatles. vcor de andere helft den leden der producenten-coö- peratie van tuinders ten goede komen. By de oprichting van de coöperatie „Beider Belang’ heeft de bedoeling voorgezeten den verbruikers dagelyks van versche groenten van uitstekende kwaliteit tegen concurreerenden prys te voorzien en den tuinders een meer loonen- den prys voor him producten te geven. Het betreft hier dus een samenwerking tus- producenten en consumenten, waarby beider belangen Ineenvloeien. secretariaat van de coöperatie .Helder Belang” is gevestigd te ’s-Gravenhage, Swee- linckpleln 47. De tweede Nederlandsche Katholieke Kos tersdag op Brakkenstein by Nymegen gehou den. Is weder een goede daad geweest in het plan tot verheffing van de NederL Katholieke Kosters. Des morgens werd een plechtige Hoogmis op gedragen door de Weleerw. pater Boerakker met a'sis ten tie van de Eerw paters Kaas en Loerakker, allen van het Klooster Brakken stein. De Zeereerw. pater Schelstraate leidde den volkszang, welke in de kosters goede be oefenaars bleek te bezitten. Onder de aanwezigen merkten wy zeer vele Eerw. heeren Geestelyken w o. den Zeereerw. pater Verwilst O. P. een bekende llturgist en Bisschoppelijk Inspecteur van het Onderwijs, de Zeereerw. pater Schelstraate. overste van het Klooster Brakkenstein en secretaris van het Eucharistisch Secretariaat den Zeereerw pater Jos. Govaert. 8.SJ3- oud Vicaris van Brakkenstein. pater Vermeer O P en den heer Remi Schelstraete, die met den Overste en pater Engelen van Brakkenstein den eersten Kostersdag zoo schitterend deden slagen. In zyn openingswoord verwelkomde pater Engelen 8.S.8 allereerst den Zeereerw heer pastoor Beukering. pater Verwilst en de kos ters. die In zoo groote schare uit het geheele land opkwamen. held, die eens de trots was der Nederlandsche staatkunde. Verscheidene leden vestigden voorts de aan dacht op de by velen levende gedachte, dat onder de beroeps- en verlofsofflcieren zich een aantal aanhangers van het fascisme bevindt. Gaarne zouden zy vernemen, of den Minister hiervan Iets bekend is. en (pdien de genoemde gedachte In overeenstemming met de werke- lykheid Is. welke maatregelen hy zich dan voorstelt In dat opzicht te nemen. Enkele leden achtten het gewenscht. dat de Minister zyn medewerking zal verleenen aan het mogeiyk maken van een verlaging van het pell van het Ijsselmeer. Zy vroegen, welke de bezwaren zyn. die totdusver vanwege het de partement van Defensie tegen een zoodanige verlaging zyn opgeworpen. Met voldoening hadden vele leden gecon stateerd, dat voor den aanbouw by de Marine een aanzienlyk hooger bedrag dan ten vorlgen jare geraamd is geworden. Verscheidene andere leden zagen thans hun reeds jaren vaststaande meenlng. dat Neder land zich niet de weelde van een gevechtsvloot kan veroorloven, ten volle bevestigd. Naar hun overtuiging bestaat er by de leiding ook te veel neiging tot het aanhouden van oud materiaal. Van de 76 vaartuigen zyn er minstens 23. welke voor de defensie geen waarde meer hebben Van deze zyn er slechts enkele nog als oefen schip bruikbaar. Het aanhouden van al deze oude schepen vergt groote uitgaven voor on- derheid en herstelling. Ook zyn zy doorgaans duur in exploitatie. Enkele leden sprakan de hoop uit. dat thans spoedig een regeling zal worden tot stand ge bracht inzake de verdeeling van de kosten tusschen Nederland en Ned.-Indië. Opgemerkt werd, dat het proces betreffende de multery op „De Zeven Provinciën" wel zeer lang duurt. Enkele leden vroegen in dit verband, waarom geen amnestie was toegepast, aangezien toch reeds vele slachtoffers zyn gevallen. Het voor arrest op het eiland Onrust achtten deze leden een noodelooze verzwaring van de straf. Dat de verdachten niet in de gelegenheid werden gesteld, hun eigen verdedigers te kiezen, oor deelden zy onjuist Wat dit laatste betreft, werd van andere zyde opgemerkt, dat de toegevoegde militaire verdedigers juist biyk hebben gegeven van groote objectiviteit. Sommige leden meenden, dat het aanbeve ling verdient, jeugdige werkloozen aan te moe digen tot dienstneming In het leger en het aantal vrywilligers. dat men op die wyae ver krijgt, In mindering te brengen van het con tingent. Andere leden achtten dit denkbeeld practlsch onuitvoerbaar. Verscheidene leden, die vooropstelden d&t zy principieel niet afwyzend staan tegen het treffen van maatregelen ter bescherming va o de burgeriyke bevolking tegen aanvallen uit dc lucht, vreesden dat de kosten van zoodauige maatregelen dermate hoog zullen zyn. nat n een doeltreffende regeling op dit gebied oi. <uiv« n.*wciamu<icavi> ie mogelyk zullen maken. op volle capaciteit gaan werken. eeft de overheid zware verplichtingen en groote verantwoordelykheid, grooter al naaf mate de hoogte, waarop de gezag drager staat, ook de onderdaan en de gemeen- jehap zelf hebben him plichten. Aan de ver. I vulling daarvan hapert heel veel; de verwaar- i loosing van deze plichten Is voor een niet ge ring deel oorzaak van de staatkundige woelln- I gen. welke wy beleven. Daar zyn op de eerste plaats de pUchten van den staatsburger tegenover de wereldlyke over, heid. Wanneer zooals wy eerder aantoonden de staat en het staatsgezag van goddeiyken oorsprong zyn, dan „dienen de burgers de ma jesteit van het gezag met eerbiedige en I willige waardeerlng te ómrlngen.” Klinkt dit niet byna als een spottemy enze ooren? Den aUerlaatsten tyd Is er weer een streven waarneembaar om het Voor den eerbied ten op lichte van het gezag op te nemen. In de landen, waar men aan den democratl- achen regeeringsvorm den rug toekeerde is de vereering voor den leider der bovendryvende staatkundige party zelfs tot een byna blinde vereering omgeslagen. En ook in andere landen is daarvan onmiskenbaar een weerslag te vin den Maar hoe diep was het respect der massa voor de overheid gezonken, vóór dat deze re actie intrad! Het was een der ergste uitwassen der democratie, dat straattypen uit de onder ste lagen van het volk tot stadsrgeeerder werden gekozen en het eene deel der burgery tot ergernis, het andere tot vermaak strekte. Minder erg voor het gezagsdecorum, maar niet minder gevaariyk voor het gezagsprestige was het feit, dat de stoelen der afgevaardigden in de vertegenwoordigende lichamen steeds meer bezet werden door volksleiders, die hun brood winning zochten in de politiek en die by hun wetgevenden arbeid hun kiezers naar de oogen keken- Zoodoende verdween geleideiyk aan het noodzakeluke respect van den onderdaan voor de overheid, te meer, naarmate het regeeren een afwegen van partybelangen werd en meer leek op een jacht naar bezoldigingen en pen. sioenen. Waar bleef by zulk een gesteltenis de over tuiging, welke Paus Leo allen staatsburgers trachtte In te scherpen: „wanneer zy zich er eenmaal van doordrongen hebben, dat nen, die In overheid zyn gesteld, dragers van een gezag dat door God Is gegeven, zullen zy begrypen, dat het noodzakeiyke plicht van rechtvaardigheid is, te gehoorzamen aan de overheid en haar onderdanigheid en trouw te beloven met een zekere mate van liefde als van kinderen ten opzichte van hun ouders?” Nu weten wy wel, dat ..het verachten van het wettig gezag, wie ook de drager er van moge zyn, even ongeoorloofd is als het weerstaan aan den wil van God." Maar het fa tale van den democratischen regeeringsvorm is. dat de massa zoo moeliyk het onderscheid tusschen prepoon -en ambtsdrager vatten kan. Wanneer efil absolute monarch, een gezalfde koning. zich misdroeg, zelfs wanneer hy of di rect of door door hem aangestelde gouverneurs al te strenge wetten uitvaardigde, dan nog kon het volk bukken onder het gezag, zy het zuch tend en geschokt in zyn liefde en aanhanke- lykheid. Het groote voordeel van de democratie, van den regeeringsvorm van het tot medezeggen schap gerypte volk was; dat het zyn eigen volksvertegenwoordigers in de wetgevende ver gaderingen kon aanwyzen. Maar wanneer dat voorrecht ontaardt In een streven om de po litieke leiders te maken tot marionetten van den volkswil, dan is er al heel spoedig geen sprake meer van eerbied voor wettig gezag. Dit misbruik van het kiesrecht heeft de laatste kwarteeuw het gezag der wetgevenöe vergade- ringen en der gezagdragers ondergraven. Wat kon er op deze wyrè terecht komen van Pau lus’ bevelen: „Alle ziel zy aan de hoogere mach ten onderdanig;" en „wie aan het gezag weer staat, weerstaat aan Gods ordening!" De con- stitutloneele vorst werd als staatsomament bescaouwd; de president van een republiek was nog minder; de ministers waren stukken in een kegelspel en de afgevaardigden In de wetgeven de lichamen waren de spelers De verslagen in de dagbladen beschreven de openbare zittin gen stryk en zet als „uitvoeringen”, als ijco- mediesEn aan de besluiten van zulke perso nen en zulke colleges dankten alle openbare: ge zagdragers hun bestaan! Waar bleef op den duur by de massa het noodzakeiyke respect voor de overheid? Slechts van een ordening, waarby de onder daan zyn plicht van gehoorzaamheid en eer bied tegenover het wettig gezag vervult en be- hooriyk vervullen kan, is weer een welvarende Staat te verwachten. Verschenen te het Voorloopig Verslag der Tweede Kanier over hoofdstuk Vin der Ryks- begrootlng 1934 (Departement van Defensie). voortgekomen en weer tot zyn S( keert, aan dienzelfden Schep] schuldig Is. Maar wanneer die pliclïl dienst voor ieder af zonder lyk geldt, hy evenzeer de verzamelirfï der me gemeenschap. Want ook de maats] afhankeiyk van God: zy te door Hem ontstaan, biyft slechte door Zyn wil In stand en is Voor haar bloei en welvaart van Hem afhankelijk. De plicht om God te dienen geldt dus voor de gemeenschap evengoed als voor het individu. De wyze waarop die plicht vervuld wordt kan echter niet dezelfde zyn. De mensch vindt i in het beleven van zijn godsdienst de aangewezen Dianier om zich van zijn verplichtingen tegen over zijn Schepper te kwijten: hij kan bidden, de geboden onderhouden, godsdienstoefeningen bijwonen Voor den Staat is het nakomen van -dien plicht niet soo eenvoudig. In het openlijk optreden van zijn vertegenwoordigers, de over heidspersonen en in zijn wetgeving, zal hij op de eerste plaats ook de geboden dienen te on derhouden en voor de naleving daarvan door 1 de onderdanen zorg moeten dragen. Zeer 111 het bijzonder komen hierbij in aan- merking de heiliging van Gods naam en de Zondagsheiliging, de bestryding der openbare zedeloosheid en verder In de strafwetten, het burgerlyk recht, de sociale wetgeving en de belastingheffing, het betrachten van de wetten van rechtvaardigheid en naastenliefde. Het be hoeft weinig betoog, dat aan dit alles in onze moderne Staten heel wat ontbreekt. En wan neer wy de eischen nagaan, die Leo XIII In dit verband aan de jtaten stelt, dan ontwaren we zelfs een huiveringwekkend tekort. De verlich te Paus schreef in zyn Immortale Dei, dat de staten zich niet zonder groote schuld mogen gedragen alsof God niet bestond, noch de zorg voor den godsdienst als hun geheel vreemd en als tot niets dienstig van zich af werpen noch een godsdienst aannemen naar verkiezing. En hy ïprvolgt dan letteriyk: ..maar zy moeten by de Godsvereerlng dat gebruik en die wyze vol gen, waarop God overeenkomstig zyn aanwy- dng wil vereerd worden. Heilig moet dus voor de overheden de napm van God zyn; en tot haar voornaamste plichten moet gerekend wor den den godsdienst met dankbaarheid aan te nemen, met welwillendheid te beschermen, met het gezag en de kracht der wetten te beveili gen en niets vast te stellen of te verordenen, wat met haar bloei in stryd te.” De groote Paus bewyst dit dan verder met een klemmend be toog over de tydelykheid-van dit leven, dat tot ‘s menschen eeuwige bestemming moet voeren, zoodat de staat tot zware plicht heeft In dit vergankelijke leven aan zyn burgers zooveel mo gelyk steun te verleenen om hun einddoel te bereiken. Ja. zelfs ging Leo XIII zoo ver een geheel hoofdstuk van zyn beroemde encycliek te wyden aan deze gedachte, dat, waar een maal de plicht om God te eeren voor den Staat onafwysboar te, het niet hetzelfde is, welken vorm van godsdienst hy aanneemt. Hy te ver plicht de eenig vare kerk, dus dé katholieke kerk en wel deze uitsluitend te erkennenl Hoe ver staan hier theorie en practyk van elkaar! De landen waar de katholieke gods dienst staatsgodsdienst was gebleven, zyn in de revoluties van de vorige en deze eeuw gelel- deiyk aan In aantal afgenomen. En helaas moet gezegd worden, dat daar, waar de mo gelijkheid nog was om het ideaal van den ka tholieken staat volkomen uit te leven, er door vorsten en staatslieden maar bitter weinig naar gestreefd werd. De zoogenaamde katholieke landen waren allerminst een voorbeeld voor de andere! Practlsch voldoet nergens ter wereld eenigé staat aan die eischen, welke aan een christeiyk bewind gesteld moeten worden Het te niet moeliyk te bewyzen, dat een groot deel van de tegenwoordige maatschappelyke ellende, van de onrust en de wryvlngen In onze samen leving aan dit ontbreken van christeiyke be ginselen in de staatkunde moet worden toege schreven.'Van het ideaal van een zuiver katho lieken staat staan wy zoover af, dat daarover practlsch zelfs niet te praten is. Het eenig be reikbare is een staatkunde, waarin althans de algemeen christelijke beginselen tot basis van wetgeving worden genomen. En hoeveel wordt ook dan nog daarby door „de politiek” vertroe beld! Een bestudeering van de verhouding tusschen kerk en staat toont wel het beste aan hoe ver wy In onzen tyd van den idealen staat zyn 'afgedwaald. Juist nu allerlei staatkundige be ginselen opgeld doen, nu de menschheid biyk. baar met veel oude en ook veel inderdaad ver keerde beginselen en practyken op staatkundig gebied wil afrekenen, is het de tyd om ons om trent die verhouding tusschen kerk en staat heldere begrippen eigen te maken* Hierover dus een volgende maal! Aangezien het op 27 April 1933 afgesloten Nederlandsch-Duitsche douanevei drag op 31 December a.s. afloopt, te het noodzakeiyk ge worden, onderhandelingen te voeren over de regeling van de economische betrekkingen tus schen Nederland en Duitschland na genoemd tijdstip. De onderhandelingen zyn Vrydag In Den Haag geopend. Zij worden van Nederland sche zyde gevoerd door een delegatie onder leiding van dr. Hlrschfeld. dlrecteur-generaal van Handel en Ny ver held en van Dultsche zyde door een delegatie onder leiding van dr. Koeh ler, „Mlnisterialdirektor im Reichsministerlum für Emahrung und Landwirtschaft”. In verband met het bovenstaande bericht vernemen wy verder, dat de Nederlandsche delegatieals volgt te samengesteld: dr. Hlrsch feld: voorzitter, Ir. Bonthuis, Ir. Joustra, dr. Nederbragt. dr. Posthuma. mr. Rles. mr. Schaepman. mr. Steen berg he, de heer Valstar en dr. Van der Waals. De Dir.tsche delegatie bestaat. behalve uit den voorzitter, dr. Koehler, uit dr. Bewzler. dr. Flach, dr. Walter en dr. Wucher. Vele leden achten geen reden aanwezig, over deze begrootingjnet de Regeering uitvoerig van gedachtWKte wisèelen, zoolang niet bekend te. welke maarregelen de Commissie-Idenburg zal ontwerpen en w^t de Regeering daarna zal voorstellen, terr-einde de als noodzakeiyk voor opgestelde bezuiniging van 12 mlllioen gulden te bereiken. Zy beschouwden deze geheele be grooting als een voorlooplge. waarin verschil lende wyziglngen zullen plaats hebben, als de genoemde Commissie haar rapport tal hebben uitgebracht. Naar de meenlng van verscheidene leden kunnen, afgezien van wat de Commlssie-Iden - burg zal rapporteeren, reeds nu tal van maat regelen worden aangewezen, welke tot bespa ring voeren. Zoo te het jaariyksch contingent veel te groot. Ook volgens het rapport-Welter kan met een veel kleinere lichting worden vol staan. Vermindering van het aantal divisies tot drie is zeer wel mogelyk. Alle administratieve werkzaamheden zouden aan onder-offlcleren kunnen worden opgedragen. De herhalingsoefe ningen kunnen aanzienlyk worden ingekrom pen. Het bestaande beroepspersonee! kan nog voor een groot deel door reserve-personeel worden vervangen. Het aantal officieren te. vooral wat .de opper- en hoofdofficieren be treft. veel te groot. Intusschen werd algemeen de wensch uitge sproken. dat de Minister de Kamer zal inlich ten omtrent werken Inzake de richting, waarin de voorgenomen bezuiniging zal zyn te zoeken welke de Regeering aan de Commtesle-Iden- burg mocht hebben gegeven. Verscheidene leden gaven opnieuw als hun meenlng te kennen, dat voor ons land van bewapening geen heil te verwachten te. Verscheidene leden gaven uiting aan hun misnoegen over de maatregelen, door den Mi nister van Defensie genomen ten opzichte var. het lidmaatschap van de S. D. A. P., van orga nisaties, aangesloten by het N. V. V. en van de marinebonden. Zy zagen daarin een ontoelaat bare inbreuk op het recht van vereenlging en een afkeurenswaardige aantasting van de vry- Het diepe geloof, de eeriykheld en stipte ma tigheid. gepaard gaande met een eerbied die van binnen uit moet gaan, legde Z E. met na druk vast. By alle deze Communie. C en wat Latf het. dat in B den over eer In dit vert aandacht op vooral het doel zoo duidelyk aantoont. In zyn betoog wees spr. op vele foutjes uit sleur Ook over den smaak voor versieringen viel hier veel te leeren. De Weleerw. pater Engelen dankte den Z E spreker voor deze mooie en vooral nuttige les en hoopte dat alle kosters als sympathie deze woorden In daden zouden omaetten. De bedoeling van deze kostersbeweglng te thans voldoende bekend. Spr- wees op de reeds gevormde kringen en citeerde een schrijven van Z. J}. Exc. Mgr Aengenent die In zyn goed keuring aanspoorde zich te stellen onder de geésteiyke Vaders der kostersbeweglng, .de Paters van Brakkenstein- - Spr. dankte <k>k Pater Verwilst O. P. die zyn medewerking niet onthield en achter wlen honderden llturgteten met belakigstelling de ontwikkeling der bewe ging volgen. Z Eerw. wees in 'een vurig betoog op de groote liefde van het H. Sacrament. Zoo die nende voor den levenden God zal het ambt licht vallen en precies gaan als met de hedendaagsche gelukkige armen, die ten voor beeld zullen strekken voor 01en. De dienende liefde zal hen bezielen en sterken. Spr besloot met een warme aanbeveling voor propaganda van het Kostersblad. Een plechtig Lof met assistentie werd door Pater Kaas 8.8.8. gecelebreerd, waarna een ge zamenlijke thee het afscheid bracht tot 1934.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5