De Krebbesteegkwestie in 1923 H ANZE-HOEK JE Wat is de Cineac INTERESSANT SCHRIJVEN I DINSDAG 31 OCTOBER STADSNIEUWS *laar Pari jach voorbeeld Kinderwerk GEDENK DE ARMEN en Allerheiligentocht District* Arbeidsbeurs Tel. 838 I i In’t Gulden Vlies KAMER VAN KOOPHANDEL PANZERA Vroeger: Krebbezteef Princessestraat Krebbesteeg Actie gevraagd tegen de warenhuizenbedryven Een nieuw filmtheater in de hoofdstad OPERA-CONCERT ITAtlAAN- SCHE OPERA GEM. BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN GRAALNIEUWS Inschrijvingen Handelsregister 2430 October 1933 Propaganda-avond voer de tennissport Verdag cong^be heer G. v. d. Bosch geeft een toekomstbeeld van de straat/ die thans naar hem ver noemd is er I re- onzen Jaargang over X - nog met deelt U Thans: v. d. Boschstraat de van een nfeuwe- Om op het Ingezonden stuk van den heer Van den Bosch terug te komen, dit schetste nog even de adressenge en gezin- veronder- Het raadslid Oevers zal meermalen met het Hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Landbouw In een open landauer door de nieuwe straat rijden en dan In herinnering brengen, hoe hij reed* in 1917 „een lans gebroken heeft” voor de totstandkoming van deze straat; hoe hij in 1931 voor die straat met 13 onvervaarde mannen ,.pal" stond, lak hebbend aan *n wet. houder, die niet van goeden wille was; hij heeft toen betoogd, dat 13 raadsleden meer oordeel hadden dan één wethouder, omdat volgens Bartjes 13 X 1 13 is. In 1923 had hij echter zijn plek geschuurd, omdat Westerhof er vóór en zijn (Govers’) fractie er tegen was. en ook. omdat hij toen weer eens meer voor de Princlpestraat voelde, welke bovendien bul. ten het hart omging.” i de de Indend :kx te De heer*”Kilhne bracht verslag uit van het te Breda gehouden Mlddenstandscongres. Op het congres was merkbaar, dat de R K. Middenstand zich zijn beteekenis bewust is ge worden. Het werkprogram, de grondwet voor den R.K. Middenstand, samengesteld door dr. van Beurden, werd aangenomen. Spr. noemde dit congres, dat om door een 12-tal Kamerleden en een vertegenwoordiger van den minister bijgewoond werd, een evene ment van vérstrekkende beteekenis voor den middenstand, hoewel het. zooals dr. Koenraad zei. meer economisch drn op beginselen was ingesteld. Men ziet het: in afzien baren tijd is een rek baar begrip; de ondervinding heeft dat ook hier geleerd. Van de nijvere middenstanders, die er him zaken hebben, is nog niet veel te bespeu ren. Overigens sehijnt er In dien goeden ouden tijd ook al een zwart-rood verbond In den Raad bestaan te hebben. Het zg monsterverbond van thans Is dus geen nieuws onder de zon. Doch volgen we dén schrijver verder bij het geven van zijn toekomstbeeld: Spr. eindigde zijn verslag met een opmerking om belang te stellen in het werk en streven van de Hanze. De voorzitter bracht den heer Kilhne voor zjjn uitgebreid en goedgedocumenteerd rapport hartelijk dank. De heer Keysper spoorde de leden aan een bezoek te brengen aan den in December alhier wen van alle leden te richten met een aanspo- te houden R. K. Blindenavond. logisch-goed op Van den heer de Jong, melkslijter. was een vraag ingekomen inzake leverantie van melk aan de Piusstichtingbet bestuur heeft een conferentie aangevraagd met de regenten van genoemde stichting, om deze en andere klach ten inzake leveranties te bespreken; na eenlge discussie werd besloten, dat de heer Bos, voor zitter van St. Rochus, bij die conferentie te genwoordig zou zijn. Een desbetreffend schrijven van „St. Isldo- rus” werd op gelijke wijze behandeld. Een schrijven van den heer Admiraal inzage het ventverbod werd aangehouden met het oog op de behandeling dezer kwestie in den Raad. Wegens het mlddernachfceliik uur volgde hier na sluiting .-En zoo zal onze beroemde Langestraat in afxienbaren tjjd een nieuwe zijstraat rijker zijn, breeder dan eenlge der vele nauwe zij straten, welke zij heeft, waarin 1 zich steeds meer en meer uitbreidend verkeer in het hart van de stad zich kan ontspannen. En meer dere nijver», middenstanders zullen in die pleuwe straat voor een besbheiden bete broods en een weinig gepaste ontspanning zich af- sloven en een #mooien. ronden penning af dragen voor de berooide schatkist, weshalve wethouder Thomsen den dag zal zegenen, waarop, ondanks hem, 't besluit tot stichting dier straat genomen werd, den hlstorischen dag. waarop hij. op meer wetenschappelijke dan overtuigende wijze zijn flnantleel beleid verdedigde tegen een..zwart-rood verbond.” Er komt de laatste jaren een nieuwe frisschc geest bij de Overheidslichamen, die een of an der „bedrijf te exploiteeren hebben. Voorheen ontbrak het daar maar al te dikwijls aan koop manschap en werd de stelregel gehuldigd dat de klant er was voor het bedrijf en niet het bedrijf voor den klant. Deze oude zuurdeesem moge nog niet geheel verdwenen zijn bij som mige bedrijven met een monopolistisch karak ter tot andere, die concurrentie te vreezen heb ben dringt het zoo langzamerhand door, dat ook zij de moderne bedrijfsvoering noodig hebben om in het leven te blijven. Zoo wordt door re clame getracht klanken te winnen en door .ser vice” de gewonnen klant te behouden. Gelukkig magg econstateerd. dat ons ge meentebestuur óók dezen weg uit gaat. Een bewijs daarvan is gisterenavond geleverd. Men weet, dat vorig jaar bij den aanleg van den nieuwen toegangsweg tot ons sportpark, óók een 8-tal tennisbanen zijn aangelegd. Dezen zomer echter waren deze banen nog niet alle verhuurd. Dit bracht de leiding van het bedrijf op het denkbeeld een avond te organiseeren. waar de worden. Deze is gisteren gehouden en het mag gezegd met onverwacht groot succes. De gemeentelijke bioscoopzaal boven de handels- school was geheel gevuld met een bijzonder aan dachtig publiek, waaronder zich, naast natuur lijk veel jongeren, toch ook heel wat ouderen 1 bevonden. Mede aanwezig waren Wethouder v. Slingerland, de heeren Schenk, directeur van Hier stelt de schrijver de afwijzende houding van het toenmalige college ten opzichte van het Krebbesteegvraagstuk aan de kaak. Intusschen kan weth. Leesberg nog wel wat wachten met het gaan zien naar de etalages en behoeft de heer Cloeck zich niet te geneeren. als hij even tueel met mr. Marchant de v. d. Boschstraat passeert; zonder er de .Jioog-politieke redenen” bij te halen, kan hij met een gerust geweten verklaren, dat hij aan de totstandkoming van deze straat part noch deel heeft. Ook de burgemeester voert de schrijver in zijn toekomstbeeld ten tooneele: fragmenten utt dezen leerzamen „En de burgemeester zal als hij Jllustre vreemdelingen" de schoonheid van Alkmaar toont, hen verhalen, dat dit een historische plek is; het tooneel van veel strijd, van ern stige. maar gelukkig bloedlooze broedertwis ten. Hij zal hen wijzen op het mooie Prove niershuis van Nordingen. waaraan de straat haar naam ..Proveniersstraat” dankt; hjj zal niet nalaten er op te wijzen, dat deze straat veel toe bijgedragen heeft, dat men ten slotte in Alkmaar gemakkelijker tot (d^) Har monie kwam. een toekomstbeeld van de verbreede Krebbe steeg. die de schrijver In zijn vreugde al reeds zag als een fraaie winkelstraat. Als hij wist, hoe een leeljjk aspect de naar hem genoemde straat thans biedt, ongetwijfeld zou deze vurige strijder voor Alkmaars stadsschoon zich in zijn graf omdraaien van ergernis. Wellicht zou hij de Krebbesteeg weer terugwenschen in haar vroegeren staat vin „openbaar urinoir”, zooals de steeg vroeger on-aesthetisch wel genoemd werd. In zijn vreugde over het ten derde male ge- genomen raadsbesluit, schreef de heer Van den Bosch toentertijd als volgt: eneenlge afgevaardigden van den Ned. Lawn- tennisbond. Nadat Wethouder van Slingerland de bijeen komst met een korte, heldere uiteenzetting der bedoeling van dezen avond, geopend had. was het woord aan den heer C. Vreedenburgh, pro pagandist van den Tennlsbond. Deze bij uitstek deskundige hield een heel in teressante causerie over de tennissport. Eerst wees hij op het genot, dat deze sport in zjjn verschillende phasen biedt, om daarna een aan tal middelen aan de hand te doen om het spel peil te verbeteren. Een dezer middelen: de ten- nisfllm. werd meteen in praktijk gebracht. Zoo- zagen wij uiterst le.rzame opnamen van fore- hand-drlve. backhand, volley en smash. Deze werden gedemonstreerd door spelers van de super-klasse. als Helen Wills, Tilden. Timmer. Kea Bouman. Lacoste en Feret De groote waarde van deze film zat vooral hierin, dat de opnamen telkens vertraagd wa- renopgenomen. waardoor het mogelijk was den stand van het lichaam en de beweging van het racket tot in de finesses te volgen. Een aantal opnamen van groote wedstrijden besloot avond. Wethouder van Slingerland dankte spreker en aanwezigen en spoorde de tennisliefhebbers aan van de door de gemeente aangelegde banen ge bruik te maken. Dan zal het misschien ook mo gelijk zijn, aaa enkele naar voren gekomen wen schen tegemoet te komen. Of de burgemeester nog zoolang zijn hooge functie zal vervullen, totdat hij aan ..lllustre vreemdelingen’’ de in een mooie winkelstraat gemetamorphoseerde Krebbesteeg als een his torische plek zal kunnen toonen. we helpen het Alkmaar wenschen, doch we betwijfelen het zeer. Dat Raads nestor, de heer Govers nog eens op de door den heer v. d. Bosch geschetste wijze de nieuwe straat zal passeeren, is nl?t uitgesloten; dat kan nog een feit worden; hij kan er dan nog van gewagen, dat hij. toen, het Krebbesteeg-vraagstuk de laatste maal in den Raad ter tafel kwam, hij er toch maar weer voor was; niet omdat Westerhof» fractie er tegen was. maar, omdat de Princlpestraat er nu toch al was. Na in zijn stukje schiedenis te hebben aangeroerd speeld te hebben op een stellenderwijze gezonden de Kroon tot onteigening". Van den Bosch zijn toekomstbeeld volgende woorden Vanavond om 730 uur is er Lof in de 8t. Laurentluskerk. Verdronkenoord voor alle deelneemsters van den Allerheiligentocht. Van daaruit neemt de stoet een aanvang volgens de aangegeven route. Verdronkenoord. Bierkade. Laat. Rltsevoort. Oude Gracht (Zuid) tot aan Klein Nieuwland. Oude Gracht (noord). Rltsevoort. Hellooerbrug. Kennemersingel. St. Jozefkerk alwaar een klein Lof zal gehouden worden. Daarna wordt de stoet ontbonden, wij verzoeken alle deelneemsters beleefd op tijd aanwezig te zijn. Op AUerheillgendag is het Graalhuls geslo ten. Dus geen clubs. Nieuwe zaken: T. en W. Boekee. Middenweg. Breezand. kweeken van en handeldrijven in bloembollen en aanverwante artikelen. A Raap, street B 139. St. Maarten, winke lier in kruidenierswaren. Wijzigingen: Coöp. Boerenleeenbank Heeren- weg 156. Egmond-Blnnen, statuten- en be stuurswijziging. R van Zoonen. Hoogzjjde C 63, Nieuwe Nle- dorp, slagerij. Overgegaan aan: W Langedjjk. Opheffingen: P. Bruijn. Dorpsstraat A 134. Zuld-Scharwoude, groentenhandel. Asm. het bureau van politie zijn gisteren een drietal kinderen van pijn. 7 jaar, die spelen derwijs een paar keien op de rails van de spoorbaan AlkmaarEgmond hadden gelegd, ernstig berispt in het bijzijn van hun ouders. De machinist van de tram, welke aldaar pas seerde. wist door krachtig: remmen de tram tot stilstand te brengen, waardoor een ongeluk werd voorkomen. Geopend voor werkgevers van 913 en van 25 uur. Voor werknemers uitsluitend van 9 12 uur. Op Maandag- en Donderdagvond van 78 uur. Bemiddeling voor vrouwelijk personeel op werkdagen van 35 uur (uitgezonderd op Zaterdag). v De directeur van bovengenoemd burgiu mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 112 grondwerkers, 69 tim merlieden, 35 metselaars, 22 opperlieden, 38 schilders, 17 stucadoors. 9 voegers. 8 betonwer kers, 2 steenbikkers. 1 bouwkundige. 2 bouwk. teekenaar, 1 waterb. opzichter, 4 opz.-teeke- naars, 1 stuc, opperman, 3 straatmakers, 1 straatmaker-opperman. 1 glas in loodzetter. Groep metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 15 bankwerkers, 1 blikbewerker. 3 carrosserie bouwers. 1 carrosseriewerker 3 electrlciens, 1 fitter, 1 fralser, 1 Instrumentmaker. 2 kern-, makers, 4 ketelmakers. 6 klinkers. 1 koperslager. 5 loodgieters. 2 lijnwerkers. 4 machinisten, 2 mach, teekenaars. 9 metaaldraaiers. 1 metaal- schaver, 3 metaalslljpers, 10 monteurs, 3 plaat werkers, 1 rijwielhersteller, 2 schepsbouwers, 1 scheepsteekenaar. 3 scheepstimmerlieden, 6 smeden 11 stokers, 1 tandtechnlker. 1 voor- slaander, 4 vuurwerkers, 4 wagenmakers. 12 Uzerwerkers. 1 zandberelder. 5 zandvormers. Groep voedlngs- en genotmiddelen: 50 sigaren makers, 1 sigarensorteering. 4 sigarenkistenplak ker». 1 tabaksstripper. 4 tabaksbewerkers, 1 bosjesmaker. 11 bakkers, 2 slagers, 2 koks, 1 bierbottelaar. Groep boek- en steendrukkers: 2 lettertótters. Groep Houtbewerking: 16 meubelmakers. 4 meubelstoffeerders. 3 mach, houtbewerkers. 3 kis tenmakers, 2 borstelmakers, 1 carrosserlebeklee- Groep landbouwbedrijven: 11 tuinlieden, 15 boerenarbeiders, bloemisten. Groep handel: 13 vertegenwoordigers. 7 win kelbedienden. Groep verkeerswezen: 35 clfitüffeurs. 5 koet siers. 16 pakhuisknechts, 11 magazijnbedienden. 3 kellners. Overige beroepen: 5 boekbinders. 5 incasseer ders, 11 kantoorbedienden, 1 secretarie-ambte- naar. 1 onderwijzer, 1 verpleger. 1 kalkbrander, 1 huldenzouter. 10 kleermakers. 3 zakkenstop- pers, 1 rletwerker. 1 schoenmaker. 1 verfnerelder. 40 transportarbeiders «n 252 los-arbeidera. Gedeeltelijk werkloos: 55 metaalbewerkers, 8 sigarenmakers, overige beroepen 4. Jeugdige werkloozen: 14. Geplaatst: 15 werkzoekenden. rijken avond bij te wonen. En zij kunnen er van verzekerd zijn, dat de ItalianefS. zooals altijd, de harten van de toe hoorders weer zullen vangen in den van hen onovertroffen heerlijk bel-canto. Ware stormen Met het toekomstbeeld van den heer Van den Bosch was, zooals gebleken is. de leerzame ge schiedenis van de Krebbesteeg nog niet vol tooid. De Raad wikt, maar het college van B. en W. beschikt; en zoo kwam de ..papieren Prin clpestraat” er In feite nog eerder dan de met drie raadsbesluiten bestelde „Provenlerstraat". Een mooie straat is de St. Laurensstraat niet geworden; ze kan het nog worden; evenals wij ten opzichte van de Van Den Boschstraat nog de illusie koesteren, dat het eens een mooie winkelstraat wordt. In den zomer van 1934 zal daarmede een begin gemaakt kunnen worden, als de heer Llnd zijn pand daar gaat verbou wen. Moge dan ook spoedig de andere zijde van de straat volgen, opdat de groote flnancieele offers, die de gemeente zich voor de tot stand- komlng van deze straat getroost heeft, niet Ijdel gebracht zullen blijken te zijn. De Van den Boschstraat zal dan een straat worden, den man waardig, naar wlen zij, als waardeering voor diens loffelijk streven, noemd is. ..slechts verzoekschrift aan besluit de heer de In alle kerken van onze stad zdllen morgen blijkens een in dit blad voorkomende aankon diging onder de rubriek annonces, liefdadig- heidspredicatlën gehouden worden onder alle HH. Missen met schaalcollecte. waarvan dé opbrengst strekt ten bate der R.K. armen, die hun onderhoud ontvangen van het R.K Paro chieel Armbestuur. Evenals het vorig jaar heeft het bestuur voor deze Inzameling van liefdegiften uitgekozen den feestdag van Allerheiligen en van de Kerkelijke Overheid toestemming bekomen liefdadlghelds- predlcatién te doen houden met open schaal collecte onder alle H H Missen. Met opzet is dezen dag opnieuw gekozen om dat de feestdag van Allerheiligen zich zoo bi- zonder eigent voor het brengen van geldelijke offergaven. De nijpende zorgen in dezen moeitevollen tijd die ook het R.K. Armbestuur medemaakt. bren gen het bestuur ertoe de geloofsgenooten tot meer geldelljken steun op te wekken. Immers de uitgaven stijgen voortdurend, ter wijl de ontvangsten eerder af- dan toenemen, hetgeen ook in 1932 tot een aanzienlijk tekort heeft geleid Het is bekend dat de Armenwet hét beginsel huldigt dat de liefdadigheid der kerkelijke arm besturen behoort voor te gaan aan den steun uit de openbare kassen. Op dien voorrang der Katholieke Charitas behooren wU trotsch te zijn, want zij is gege ven op godsdienstige en historische gronden. Die voorrang is ook onmisbaar los van de wetsbepaling, omdat ze geheel uit de Katho lieke beginselen volgt en ons de mogelijkheid geeft aan onzen godsdienstplicht van armenver zorging te voldoen. De bedeellng uit de openbare kassen geschiedt uit de belastlngpenningen van alle burgers, doch het geven in den vorm van belasting vol doet geenszins aan hetgeen onze godsdienstige overtuiging van ons vordert. Juist de vrijwilligheid der gave geeft ver dienste en voldoening. Uit eigen middelen kan het Armbestuur de Katholieke armen lang niét voldoende steunen en zelfs bij een zeer laag ondersteunlngsbedrag ontstaan er belangrijke tekorten. Met den komenden wintertijd in het verschiet en de nog altijd heerschende werkloosheid voor oogen durft het R.K. Armbestuur ook in deze voor zoovelen zoo zorgvolle tijden opnieuw een beroep doen op de offervaardigheid der Katho lieken en hen. wanneer zij morgen de llefdadig- heldsprecatiën zullen aanhoord hebben, toe te roepen: gedenk de armenI van applaus, luid geroep om toegiften zullen weer door de zaal weerklinken. Medewerking aan dit concert (3 Nov.) zul len verleenen: Soprano dramatico Serafine dl Leo, soprano leggero Hüde Reggiani. mezzo- soprano Gianna Rubbisl. tenore leggero Lulgl Fort, tenore lirico Pietro Marlottl. baritone An tenore Reall en basso Jose Font. Vermeldlngswaardig is nog. dat dezelfde po pulaire prijs van de Augustus-concerten ook voor dit concert gehandhaafd blijft, terwijl voorts de plaatsbespreking reeds Woensdag 1 November om 11 uur aanvangt. Voor verdere bijzonderheden zie men de in dit nummer geplaatste advertentie. ..De wethouder van P. W., mr. Leesberg, za] met vrouw en kroost de etalages gaan bezichtigen der nieuwe winkels, ‘n de nieuwe straat verrezen en zeggen, dat de vervelende winkellooze straat, waarover hij eens sprak, .slechts veronderstellender wijze” werd ge noemd. De dan waarschijnlijk ex-wethouder Cloeck (dat heeft hij goed bekeken! Red.) zal, al» hij mr. Marchant begeleidt, wanneer zij door de nieuwe straat naar de Harmonie gaan, waar hij voor de talrjjk-saamgestroomde kiezers zijn vlekkeloos-vrijzinnig democratisch beleid zal betoogen. met gepaste fierheid zeggen: ook aan de totstandkoming van deze mooie (sic) straat heb ik. niet zonder succes,, mijn be scheiden aandeel gehad. Het historisch gor dijn. waarmede B. en W toen ik nog geen wethouder was. zoo onhandig manoeuvreer den. heb ik opgeheven; alleen om ..hoog politieke” redenen heb ik een oogenblik den schijn aangenomen, dat Ik van deze straat, steeds het voorwerp van mijn liefde, niets meer moest hebben, maar Gerrit van den Bosch weet wel beter; die heeft mij leeren kennen.” -■ ring niet in warenhutsbedrjjven te koopen, doch bij den middenstand. Eventueel verder voe ren actie wil spr. in een ledenvergadering be spreken, De heer Kilhne waarschuwt tegen overijlde besluiten en vreest, dat een hierbedoelde cir culaire een wapen kan zijn in handen van het grootbedrijf om nog heviger actie tegen den middenstand te voeren. De heer C. Keysper onderschrijft dit. Spr. acht het voeren van actie meer liggend op het terrein van den Bond. Meerdere stemmen gingen op om hier direct aan te pakken en de actie niet op de lange baan te schuiven. De heer Schilder wijst op Den Bosch, waar mlddenstandsvrouwen, die in warenhuizen koo pen. op de film .worden opgenomen en zoo be kend worden aan de ledenvergadering. Rector Vis vroeg bij de acties den organisato- rlschen weg te bewandelen; spr. geeft in over weging den heer v. d. Brule uit Rotterdam op een vergadering van den Vrouwenbond te laten spreken. De heer Admiraal vraagt een actie door mid del van het „N.-H. I gblad”. De heer Lansen wijst er op. dat vele midden- standers-winkeliers artikelen verkoopen, die eigenlijk niet in hun branche thuishooren. Ook dit is een fout. De heer v. Kessel stelt voor, dit schrijven in handen van het bestuur te stellen; op de agen da stond dit punt niet vermeld. Na eenige discussie wordt hiertoe heloten. Mededeellng werd nog gedaan van den dezen inter te houden R. K. Esperantocursus. Frankrijk e grootste zanger Panzera zal op het jubileumconcert van de Alkmaarsche Kamermuziekvereeniglng op Woensdag I November as. in den Schouwburg „Harmonie” het volgende programma ten gehoore brengen: het Sportpark. Hoek, directeur van Plantsoenen Bij het doorbladeren van onzen jaargang over 1928 viel ons oog toevalligerwijze op een inge zonden stuk van het toenmalige raadslid wijlen den heer G. Th. v. d. Bosch, dat als artikel met vetten kop een plaatsje kreeg bovenaan de stadspagina. Het feit, dat de Krebbe steeg, waarover het ingezonden stuk ging, thans naar den schrijver van dat stuk genoemd is. was voor ons aanleiding deze pennevrucht van den oud-strijder voor Alkmaars verfraaiing eens na te lezen, om daarna te constateeren. dat zijn ontboezemingen, nu. tien jaar later, nu de verbreedlng van de Krebbesteeg een feit gewor den is. weer actueel geworden zijn. In de 7 Juni 1923 gehouden raadsvergadering besloot de Raad toen echter al voor den derden keer om tot verbreeding van de Kreb besteeg over te gaan; uit de bijlage over dat onderwerp bleek ons, dat op 6 Maart 1922 voor de tweede maal een dergelijk besluit genomen was; wanneer het den eersten keer geschied is, konden wij zoo gauw niet achterhalen; we mee nen ons te herinneren, dat het in 1917 was. In 1923 ging de strijd over de vraag, welke straat zal er het eerst komen? De Princlpe straat, thans St. Laurensstraat, of de verbreede Krebbesteeg. door den heer Van den Bosch al bij voorbaat Proveniersstraat genoemd, naar het op de Nleuwesloot staande Proveniershuis. Op de gemeentebegrooting 1923 stond alreeds een bedrag voor de Krebbesteeg-verbreedlng uitgetrokken; voor de Princlpestraat. de ver binding tusschen Choorstraat en Nleuwesloot. een post pro memorie. Een aantal inwoners uit de gemeente, onze toenmalige raadsoverzichtschrijver noemt de adressanten „eenige leden der ünle-soclëtelt”, richtte een adres tot de Kroop, met het ver zoek, het Krebbesteeg-beslult. als zijnde in strijd met het algemeen belang, te vernietigen. Men ziet, er was toen ook al een Hooger-beroep- bacil! Ged. Staten, die aan de Kroon hierover moesten advlseeren, vroegen aan den Raad een besluit over de vraag, of deze de beide plannen tot uitvoering wenschte te zien of een van beiden. B. en W. stelden voor te besluiten, dat de Raad belde plannen wenschte uit te voeren. Bjj nadere lezing van raadsverslag en raads- overzlcht, blijkt het de bedoeling van B. en W. geweest te zjjn, dat de Krebbesteegverbreedlng van de baan zou raken en het besluit, voorzoo- ver het de verbinding ChoorstraatNleuwesloot betrof, zou worden aangenomen. De Raad besliste echter in tegenovergestelden zin: de Krebbesteeg wordt verbreed en de Prin clpestraat,,,,.,, daar praten we misschien later wel eens over Dat de geschiedenis geleerd heeft, dat. ondanks dit derde raadsbesluit tot verbree- ding van de Krebbesteeg. deze nog tien jaar op zich liet wachten en de genoemde verbin dingsweg. die men toen (nog) niet wilde, er nog eerder kwam, onder den naam van St. Laurensstraat Is merkwaardig genoeg om hier even vast te leggen. Het zal wel niemand verwonderen, dat de heer Van den Bosch in die bewuste raadsver gadering het debat opende met ‘n een-kolom- lange rede, welke onze verslaggever in extenso opnam. Wij zullen onze lezers niet vermoeien met het weergeven van dit pleidooi voor de Krebbesteegverbreedlng en er slechts op wijzen, dat de heer Van den Bosch er In niet geringe mate zijn verwondering over uitsprak, dat de Raad voor de derde maal eenzelfde besluit moest nemen. Wat zou de goede man gezegd hebben, als hij had geweten, dat ook na dit derde be sluit de uitvoering nog tien jaar op zich zou laten wachten en het Krebbesteegvraagstuk nog zoo dikwijls een punt van bespreking in de zaal der vroedschap i uitmaken? Ook de heer Westerhof, toen nog ..maar ge woon raadslid", mengde zich in het debat, vol gens onzen verslaggever in de volgende bewoor dingen: „als de drie heeren. de burgemeester. Leesberg cn Thomsen (weth.) Cloeck zit er voor spek en boonen iets niet willen, dan komt het .niet tot stand. Als de burgemeester hier burgemeester wil blijven, dan zal hij soe peler moeten worden”. Nu weten we meteen, waarom mr. Wendelaar geen burgemeester zal blijven; hij is sinds 1933 niet soepeler geworden en 's heeren Westerhof s geheime machtige relaties hebben hem het bur gemeesterschap ontnomen! Tusschen haakjes, we hebben den burgemeester nooit anders dan soepel gekend, al zaten we in 1923 nog niet aan de perstafel in de raadszaal. In ,.’t Wapen van Heemskerk” van den heer Th. van Gijzen vergaderde gisteravond Hanze-afdeellng Alkmaar. We merkten op deze vergadering tal nieuwe gezichten, vooral van jongeren op. De voorzitter opende met Chr. groet en wees vervolgens op het te constateeren feit, dat vele Hanze-leden niet politiek geschoold zijn; men interesseert zich in sommige kringen voor het Fascisme. Spr. geeft toe. dat er voor den middenstander aanleiding bestaat om ontevreden te zijn en wijst in dit verband op de Instellingen van het groot-kapltaal als warenhuizen e.d., die er op gericht zjjn den middenstand te vernietigen. De werkloosheid wordt daardoor ook in den middenstand in de hand gewerkt. Men ziet, dat de regeering niet of te weinig optreedt tegen wantoestanden in ’t zakenleven, wat betreft belasting, werktijdenbesluit, winkel sluiting en lichttarieven. Te midden van deze duisternis komt.... de maande maan, die haar licht aan de zon ontleent en schijnbaar mensehengezicht vertoont, maar zelf geen licht heeft. Laten we aldus besloot spr. ons echter richten tot de Zon. het licht van God. en ons niet wenden tot het duistere Fascisme met zijn onzekere toekomst. De notulen van de in Sept, gehouden ver gadering werden conform goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelt de voor zitter mee, dat de wijziging van de automaten kwestie van hoogerhand aan de orde wordt gesteld; de lezing van dr. Bromberg op de vorige vergadering heeft tot gevolg gehad, dat een 9-tal leden is toegetreden. N. a v. een ver zoek om een Commissie van Bijstand in het leven te roepen, deelt de voorzitter mee. dat zij, die bijstand wenschen. zich kunnen richten tot den geestelijk adviseur; getracht zal wor den een commissie te vormen, zoo mogelijk uit niet-Hanzeleden. Ook is van het bestuur in de volgende ver gadering een voorstel te wachten tot vorming van een voorschotbank, waaraan zeer nijpend behoefte bestaat. Medegedeeld wordt, dat zich 9 nieuwe leden hebben aangemeld. Van den heer C. Schilfer was een schrijven ingekotnen, waarin actie verzocht werd tegen het warenhuisbedrijf. De voorzitter zegt, dat deze brief de volle sympathie van het bestuur heeft; wat er ech ter voor actie gevoerd moet worden, wil het bestuur nog eens onder de oogen zien; spr. vraagt van de vergadering machtiging voor het bestuur om stappen te doen, die het bestuur wenschelU** acht, b.v een circulaire tot de vrou. Hierna kwam In behandeling de agenda van de 8 November te Den Haag te houden Cen trale Raadsvergadering. Van de afd. Behagen was een schrijven inge komen, dat zU voor de vacature in het H. B. den heer P. Luyckx. Den Helder, candldaat stelt. Gevraagd werd dezen candldaat te steu nen. De heer Van Kessel stelt voor den afgevaar digde vrij mandaat te verleenen, omdat het H. B. misschien een ander wenscht, met het oog op bet opengekomen secretariaat. De heer Joh. Apeldoorn acht het toch ge- wenscht de candidatuur-Luyckx te steunen, om dat er dan iemand uit het Noorderkwartier in het bestuur kan komen. De’ heer Keysper onderschrijft dit betoog en is voor een bindend mandaat om den heer Luyckx te kiezen. De voorzitter voegt hieraan de verwachting toe, dat de afgevaardigde zich dan aan het n^ndaat zal houden. Besloten werd den afgevaardigde bii mandaad te geven, om den heer Luycl kiezen. Besloten werd den heer Struycken weer te herkiezen als lid van den Middenstandszaad. De Bondsbegrootlng tot een bedrag van ƒ42 800, gaf geen aanleiding tot opmerkingen Tot afgevaardigde naar den Centralen Raad werd gekozen de heer Raat, met 23 st. De heer C. W. Keysper, die 12 st. kreeg, werd plaatsvervanger. Besloten werd het voorstel-Delft inzake op richting van een Mlddenstandsziekenfonds niet te steunen. T.a.v. het voorstel .Zaandam Inzake verae- kering werd vrij mandaat verleend. Op voorstel van den heer C W Keysper werd besloten het voorstel Delft om meer rondvraag met debat toe te staan, eventueel te steunen. Besloten werd het voorstel-lnzake spreek beurten te amendeeren met het voorstel cm voor spreekbeurten niet meer dan een uur der Centr. raadsvergadering beschikbaar te stellen. Voor demonstratief vertoon, zooals Rijswijk wilde voorstellen, voelde de vergadering niet. Het voorstel-RijswUk om met den B. B. N. samen te werken in de actie voor de BedrySS- auto-houders t. a. v. de dreigende regeerings- maatregelen werd gesteund. Het is ons een vreugde te kunnen berichten, dat de in Alkmaar en Omstreken zoo gelief de Itallaansche zangsterren op Vrijdag as. weer eens een opera-concert komen geven. Bij een dergelijk opera-concert is heel Alkmaar paraat. Dan maken alle liefhebbers (sters) van opera-zang zich op ule voor hen zoo belang- Zooals reeds in een kort bericht werd vermeld, zal binnenkort een nieuw filmtheater worden gebouwd in de Regulfersbreestraat te Amster dam. ter plaatse, waar thans het „Café de la Paix" in nietsdoen zijn dagen slijt. In verband met deze plannen hebben wM onderhoud gehad met den directeur der nié) onderneming, den heer A. Penning, thans di recteur van het film-theater ,JDe Uitkijk” Het niéuwe theater, dat van heel anderen aard zal zijn da* de thans in Nederland bestaande bioscopen, wordt geëxploiteerd door de Fra2)sche groep, die de bekende Cinéac-theaters in Parijs, Brussel. Antwerpen en Gent in beleer Hééft. Het zal dan ook den naam „Cinéac” (<?fné- actualitelten) dragen en naar het Fransché mo del worden gebouwd. Pe zaal, die om redenen van acoustiek in ei- vorm wordt gebouwd, zal 650 zitplaatseb be vatten. De deuren gaan automatisch open en dicht, wanneer een bezoeker nadert, hetgeen veroorzaakt wordt door een onzichtbaren straal, die breekt of in werking treedt, wanneer een bezoeker al of niet in de nabijheid komt Het verkeer in het gebouw loopt in één richting met het gevolg, dat ook Ingang en uitgang twee verschillende deuren noodig maken. t De voorstellingen in de „Cinéac” beginnen om tien uur voormiddag» en eindigen om 12 uur ’s nachts zonder onderbreking. Om ook kinderen., zonder bezwaren in de zaal te kunnen toelaten. zal er een halfduister heerSchen. zoodat steeds contróle mogelijk is. Bovendien kunnen oiiders, indien zij zulks wenschen. gedaan krijgen, dat het uur van binnenkomst en het uur vat ver trek op de biljetten der kinderen wordenaf ge stempeld. Deze bijzondere zorg voor dé kinde ren vindt haar oorzAak fn het feit, dat de pro gramma’s niet de vaak bedenkelijke -i’speel films zullen vertoonen, doch uitsluitend docu mentaire films. Journalen, teekenfllms, enz. Ieder programma duurt ongeveer een uyr. het geen van invloed is op dé entrée-prijzen? die on geveer „den prijs van een kopje koffie” zullen bedragen, zooals de heer Penlng veeteeggend opmerkte. Alleen de balconplaatsen zuBen' er duurder zijn dan de plaatsen in de zaal. Naast het projectledoek geluids-scherm na tuurlijk) zal ook een .stil" scherm hangen, waarop tijdens de pauze nieuwsberichten, beurs- noteeringen. sportberichten, enz. zullen gepro jecteerd worden, zoodat de bezoeker Ook de „bl- oscöopkrant” te lezen krijgt. Er zijn echter nog meer gemakken. Tusschen 12 en 2 uur zal de bezoeker in een zaal, achter in het gebouw, gelegenheid hebben een koffie tafel te gebruiken. In de zaal zelf echter zal noch tijdens de voorstelling, noch tusschen de voorstellingen ’n consumptie gebruikt kunnen worden. Op 1 December wordt begonnen met de af braak van het „Café de la Paix” De plannen zjjn door de autoriteiten goedgekeurd en de bouw zal met grooten spoed worden voltrokken. Wapneer eenmaal de „Cinéac” in de Regu- llersbreestraat een nieuw accent zal brengen, zal dit ongetwijfeldhet stadsbeeld kunnen op fleuren. Met name zal het wandelend publiek een open, blik kunnen slaan in de cabine van het theater Deze cabine n.l„ die geheel van glas zal zijn, zal aan de straatzijde en slechts op drie met^ noogte liggen, zoodat men van de over zijde der straat een ruimen Inkijk heeft in hek geheimste hol van een bioscoop, waardoor de aandacht vermoedelijk evert .sterk zal getrokken worden «Is de zichtbaar draaiende rotatie-per- sen der dagbladen plegen te doen. Amsterdam zal dus binnen afzienbaren tijd ook zijn „Cinéac” hebben ën ook Den Haag, Rotterdam en Utrecht zullen de hunne hebben, die als geheel de Nederlandsche Cinéac zullen vormen, waarvan de leiding in handen is van den heer Penning. Met belangstelling zien wjj de werkzaamheden van de nieuwe onderneming tegemoet. Uit er varing weten wij, dat de Parijsche en de Brus- selsche „Cinéac” zich doorloopend in een druk bezoek mogen verheugen. Het zal Interessant zijn te observeeren. hoe het Nederlandsche pu bliek op deze nieuwigheid, die bovendien een frappant blijk van activiteit Is. zal reageeren. Wordt het een succes, dan zal niemand dit kun nen betreuren. Drie Aria’s uit Orfeo van Monteverdi, drie liederen van Duparc. Les Prières Caplet (op speciaal verzoek), Le Nozze dl Figaro (Air de Figaro et final du Ier Acte) Mozart Don Giovanni (Sérènade „Deh Vlenl alia Flnes- tra”. Air de Champagne) Mozart. Ballero (Chant des Bergers de Haute Auvergne) Canteloube. Le Mer Guy-Ropartz. La Cara- vane Chausson en La Damnation de Faust (Trots Airs de Méphlstophélès) van Berlioz. Magdelelne Panzera zal hem aan den vleugel begeleiden. Naar aanleiding van zijn optreden in Am sterdam schreef: „De Telegraaf": De eerste noten kwamen en er was een oogenblik van duizel: heel de verruk king van den „Pelleas" leefde weer op en werd weer zichtbaar, tastbaar, hoorbaarZoo onvergetelUk als deze „Pelleas” ons was: hij werd nu weer tot een levende gebeurtenis. „Alg. Handelsblad”De llederavond van Pan- zera is een triomf geworden zooals we die in de kleine zaal het Concertgebouw zelden beleven. .Het Volk": Zelden hoort men een zanger, die aan een zoo prachtig orgaan een zoo volmaakt beheerschte techniek, brandende muzikaliteit en van intelligentie doorstroomde voordrachts kunst paart. „Vaderland”: Alles Is een wonder van vol maaktheid In deze zangkunst. .Avondpost”: Dit is zangkunst van de aller hoogste orde, imponeerend en tegelijkertijd rag fijn In alle nuancen en liggingen. „De Krebbesteeg gaat dus verdwijnen, Provenlerstraat ga^f komen -en met Krebbesteeg verdwijnt tevens de papieren .Frincipestraat”, wat redelijk is in dezen tijd, waarin men zoo gemakkelijk principes over boord gooit Een wijze Raad plaatse dan later een logisch-goed ontworpen „Verlengde Choorstraat” op het uitbreidingsplan van Alkmaar. Geen straat in Alkmaar zal echter ooit kunnen bogen op een voorgeschiedenis als de weldra, hopen we, (ijdele hoop! Red.) komende ..Provenlerstraat”. Het is wel geen mooie geschiedenis, maar wel een leerzame en daarom waard om te worden vastgelegd. Moge zjj er toe strekken, dat men leeren moge, dat de beste wijze, om een stad goed te be sturen en tot bloei te brengen niet het minst bestaat tot het uitvoeren van den redelijken wil van hen. die geroepen zijn, de stad mede te besturen, wat men naar mijn meenlng het beste kan doen, wanneer men het Koninklijke motto ,Jk Dien” tot het zijne maakt”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15