Berechting van de muiters Vaseline, Chesebrough I MARKTEN VOOR ZEEKRIJGSRAAD TE SOERABAJA DINSDAG 31 OCTOBER VAN DE R.K. STAATSPARTIJ Twee belangrijke bijeenkomsten Zes aparte groepen PATER TH. HOOSEMANS f Installatie van de studiecommissie GEZANT TE WASHINGTON 8- Suikersmokkelarjj AARDAPPELCENTRALE IE OM MINDER WERKTIJD TWEEDE ZESDAAGSCHE :n De procedure UIT DEN HAAGSCHEN RAAD INDISCHE INVOERRECHTEN Bestendiging opcentenheffing N De verdediging ADVERTENTIE-WEZEN HET Tegen misstanden DOOD LANGS DEN WEG Spoor van den aanrijder ontbreekt Donderdag keuring van de baan dobrde N.W.U. ie schepelingen met moeite TEWERKSTELLING VAN WERKLOOZEN BRUTALE INBREKERS BETRAPT DE GEVAARLIJKE DIJK TE HAASTRECHT Benoeming van jhr. Van Haersma de With te verwachten Pijnstillend en geneeskrachtig Erkenning van handelaren Een goede slag van de politie Doch de aanvaller naar het ziekenhuis De overbevolking van universiteiten Weer twee auto’s naar beneden gestort DOOR GAS BEDWELMD n Een Adres van het N.V.V. Het bewijsmateriaal was reeds ge- heel bjjeen vóór de zitting „WERKHANDEN” Provinciën." 9 „Blanke huid- >•(1 van Het requisitoir inlandsch matroos le 040—130. inlandsch kwartiermees- inlandach matroos le le klasse. inlandsen matroos de korporaal - mon - inlandscb stoker-olieman. 16 inlandsch stoker-olieman. inlandsch stoker. le klasse, In den Wieringenneerpolder in- C Hr. Ms. ,J)e Zeven 14: 16; Boven. ad lui heid otn dienen. Eenlge grond voor de verwachting, dat ■male toestand zal terugkeeren. bestaat er ■x bijgebracht Te nacht in den afgeloopen enkele ers- seds :nst rerk op lex« x'h 337 092 868 722 392 757 op 23 1888 mg en jfee op een Op stal an- zoo en, iet ïld er- lo- :he sr- iet [en I In in tel iet >rd zal len tn- len n- rte 00: van be sen «e- tm- In den afgeloopen nacht is de Maastrichte naar Caelen te Eysden dood langs den weg ge vonden. Vermoedelijk is hu aangereden. He laas ontbreekt ieder spoor van den vermoede- HJken aanrader. De heer L. te Purmerend. ambtenaar van de arbeidsbemiddeling, is Zondagavond aangeval len door een arbeider, genaamd v D. die van de arbeidsbemiddeling zou zfjn uitgesloten. De heer L. verdedigde zich met zijn wandel stok zoodanig, dat de aanvaller in het gasthuis moest worden verbonden. Van de zaak is proces-verbaai opgemaakt. éener boete volgens de statuten der Nederland- sche Aardappelcentrale. Zeventien beklaagden zalten worden verde digd door den officier van administratie der tweede klasse 11. C. van t Hof. Twee andere beklaagden worden verdedigd n officier van administratie der tweede 1. G. A. Mabieu. Al deze gevangenisstraffen worden geëischt onder aftrek van den tijd. doorgebracht in preventieve hechtenis met ontslag uit den mi litairen dienst en uitsluiting van de bevoegd- verder bij de gewapende macht te rzii der, - ut- «e- Dlt m der den 'oor Hen ■lae Ulf de verklaring van den commandant van „De Zeven Provinciën”, kap.-luit. ter ■ee B. Eikenboom, die vervolgens wordt voorgelezen, blijkt, dat de commandant der Marine voor het vertrek „m Zeven provinciën” uit Soerabaja de ottlyr heeft gegeven om de geladen pistolen gereed te houden, aangezien de toestand aan boord van „De Zeven Provinciën” onrustig werd geacht. Uit deze verklaring blijkt, dat kapi tein Eikenboom van een tegenovergestelde meening was en dat hfl van de order van den commandant der Marine is afgeweken. Maastricht hebben agenten een auto beladen met duizenden kilo's suiker aangehouden. Naar wij vernemen is binnenkort de be noeming te verwachten van jhr. mr. H. M. vanHaersma de With, gezant te Praag, tot Hr. Ms. gezant te Washington. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige op lage.) Als een bom tn de Zondagsche rust van den 5en Februari 1933 sloeg het bericht, dat aan boord van Hr. Ms Pantserschlp ,De Zeven Pro vinciën” muiterij was uitgebroken. Aan winkel puien en in de groote café's werden bulletins aangeslagen, waarvoor zich opgewonden en op sensatie belustemenschen verdrongen. Van dien dag af werd het contact tusschen het krantenlezend publiek en de pers verdiept door een vloed van Aneta-telegrammen en beschou wingen, waaronder vooral de scherpe meening van dr. Coljjn, afgedrukt in een „Vaderland”- intervlew. indruk maakte. Het eerste Aneta- telegram. dat ons dien Zondag bereikte, luidde als volgt: de u -verst! de machine was een defect, waarvoor hulp van een monteia was togeroepen. Toen deze aan boord kwam, gingen de drie opvarenden, die zich blijkbaar reeds onwel gevoelden uit de machinekamer naar het dek en vielen, daar aangekomen, allen bewusteloos neer. Ook de monteur werd in de machinekamer wat duize lig. Toen hij de opvarenden hoorde vallen, be gaf hij zich direct naar het dek, en beproefde de bewusteloogen bij te brengen, doch dit ge lukte niet. Gelukkig kwam spoedig hulp op- dagen. Direct werd om een dokter en een zuur stof-apparaat geteloneerd Dr. Boswijk was .raat SOERABAYA, 31 Oct. (Aneta). De president van den Zeekrjjgsraad, kap.-luit, ter zee Dorren, opent de zitting met een inleidend woord, waar in hjj het ontstellend bericht omtrent het uit breken van de muiterij memoreerde. Spr. ver volgde met de woorden: „De beschaming, in geleld door de massa-ongehoorzaamheid te Soerabaya was dus voltcoid. De smaad, aan gedaan aan een van H..M. oorlogsschepen, nog wel dragende een roemrijke naam. welke her- den grootste der vlootvoogden, wek*- Opgewonden luitenant Dan is aan de orde de verklaring van den gezaghebber van het Oouvemementsstoom- schlp „Aldebaran", waaruit blijkt, dat luitenant ter zee le klasse Fels van „De Zeven Provin ciën” des avonds aan boord van de „Aldeba ran" is gekomen en bij deze gelegenheid meld de, dat er mufterij op „De Zeven Provinciën” was uitgebroken. Luit. Fels was bij die gelegen heid zoo opgewonden, dat men hem zijn re volver heeft afgenomen, uit vreds, dat hjj daar mede zich zelf zou verwonden. In de verkla ring wordt voorts gezegd, dat de bemanning van de ..Aldebaran” „De Zeven Provinciën niet kon overrompelen, omdat de „Aldebaran geen troepen aan boord had. Daarna wordt de verklaring voorgelezen van den luit, ter zee 2e klasse H. L. van Boven. Deze officier stelde vast, dat het hem bekend was, dat vooruit twee rijen gewapende schepelingen in hinderlaag waren. Deze beschikten over een voorraad handgranaten. Volgens een aanvullende varklaring. afge legd door den beklaagde Ramelan. inlandsch matroos 3e klasse, zou de inlandsche schepe ling Paradja hem gelas hebben op de officie ren te schieten, waarbij hjj de woorden gebe zigd zou hebben: „Als je niet schiet, zal ik jou neerschieten RADIO-ACTIEVE COMPRESSEN bij Rheumatlek. jicht, spit. Zenuwpijnen, Spataderen, enz. Vraag gratis Brochure aan bij. Al.üE.M' i' E I MHI M EXTRAI.E A'dam W.. Stadhouderskade 6. Geb. Atlanta De Nederlandsche Aardappelcentrale deelt aan alle handelaren in aardappelen mede, dat in gaande 2 November 1933 alleen vervoerbewjjzen onder de geldende bepalingen, namens de cen trale, zullen worden .afgegeven aan hen. die hun erkennlngskaart toonen bij de aanvrage. De Nederlandsche Aardappelcentrale zal geen genoegen nemen met de bewering, dat aanvra gers niet zouden hebben kunnen weten, dat er kenning vereischt is; aanvragers dragen zelf de verantwoording todien zij nalatig zijn In het afhalen hunner erkennlngskaart. De plaatselijke secretarissen van den Nederl. Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen, den Ned. Bond van Handelaren in aardappelen als ook de R.K. Bond van Handelaren in aardap pelen zullen aan de belanghebbenden gaarne nadere inlichtingen geven omtrent de erkenning. Een leder zij dus thans gewaarschuwd Wat betreft den teler-handelaar. wordt 1 vol gende medegedeeld: Zij. die slechts enkele tientallen hectoliters van hun geheelen teelt aan consumenten afleve ren. zullen niet als teler-handelaar kunnen wor den erkend. In elk geval moet de teler-handelaar steeds gewoon zijn geweest voor 4 September 33 de opbrengst van zjjn verbouw geheel of groo- tendeels aan consumenten af te leveren, en ten slotte wordt hij enkel voor den verkoop van zijn eigen teelt erkend. Misbruik maken van die erkenning wordt ge straft met intrekking der erkenning of oplegging Hierna wordt voorgelezen de getuigenverkla ring van een schildwacht, daarin gezegd werd, dat de inlandsche kwartiermeester Tuhumena. 2e klasse, onder een voorwendsel de geweren van de schildwachten geladen had voor-de muiterij. Te Rotterdam heeft de politie Zondagavond* een Inbreker weten te arresteeren, die met een onbekenden helper een woning in de Teylinger- straat was binnengedrongen. Toen de agent hurt, toen ze de woning wilden verlaten, vroeg, wie ze waren, noemden zjj den naam van den bewoner. Doch een der. mannen zag op dat moment kans plotseling te verdwij nen. De andere werd toen naar het bureau Berg- singel gebracht. Het bleek een goede bekende van de politie te zijn. Zjjn kameraad is nog steeds voortvluchtig. In,de woning was alles doorzocht, maar niets gestolen. Zaterdag heeft in een der zalen van het de partement van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen de installatievergadering plaats ge vonden van de commissie ter bestudeering van het vragstauk der Overbevolking van Universi- telten en Hoogescholen. De voorzitter der commissie. Staatsraad mr. J. Limburg, sprak een welkomstwoord tot alle aanwezigen en richtte zich daarbij speciaal tot den chef der afdeellng Onderwijs van het departement van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen. mr. A. J. L. van Beeck Ca 1- k o e n. den voorzitter van het Ned. Comité der „International Student Service", prof. dr. N. v. Wijk en den chef der afdeellng Bevolkings statistiek van het Centraal Bureau voor Sta tistiek. den heer O. de Zoete. Vervolgens bracht spr. hulde aan Prof van Wfjk voor zijn initiatief om de t>estudeering van de vraag van de overbevolking der Unlversitel- ten en het teveel aan intellectueel-geschoolden ter hand te nemen, bij de uitvoering van welk voornemen hij krachtdadig werd bijgestaan door den heer Cramer, die thans de algemeene secretaris van de opgerichte commissie is. Mr. Limburg schetste voorts de groote betee- kenis van het vraagstuk. Hierna werd het woord gevoerd door prof dr. N. van WUk. voorzitter van het Nederlandsch IB S.-comité. HU wees erop, dat reeds geduren de de voorbereidingsperiode aangenaam contact heeft bestaan met het departement van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen. Spr. hoopte, dat het werk, dat thans gaat aanvangen, in hooge mate ten goede kome aan onze jonge intellectueelen en ons Vaderland. Daarna nield dr. Ph. J. Idenburg. chef der Afdeellng OnderwUsstatistlek van het Cen traal Bureau voor Statistiek, een rede over „Het vraagstuk van het te veel aan studenten bU ons booger onderwUs en de overvulling der intellectueele Arbeidsmarkt", waarbij spr o.a. wees op de maatschappelijke gevolgen der over- vullii de n( niet. Nieuwe talrijke leergierigen komen ons on derwijs overstroomen. Om tot een oplossing van dit probleem te komen moet allereerst een duidelijk Inzicht in de feiten worden verkregen. In dit verband gaf spr. een overzicht van de werkmethode, terwijl hij tenslotte erop wees, dat de te onderzoeken verschijnselen van geweldige beteekems zjjn om hun onderwijskundig en economisch, zoowel als om hun moreel en gees telijk, gevolg. Hierna werd overgegaan tot de vervulling van de vacature van vlce-voorzltter, waartoe dr. Ph. J. Idenburg bij acclamatie werd gekozen. De fiscaal, de officier van admi nistratie 2e klasse L. P. van Boven, thans requisitoir nemend, kwam tot de volgende eischen voor de eerste groep van negentien beklaagden: .andagtoiddag zijn op een motorkotter in 'exelscne haven, drie personen door gas- fWertfg bijna om het leven gekomen. Aan Zaterdagmiddag reed een tankwagen van de „Vekoma” in de richting Gouda in de buurt schap Beneden Haastrecht. BU het passeeren van een kleinen auto, die aan de rechterzijde van den weg stond, kwam de zware wagen te veel links, de kantlaag van het wegdek brok kelde af. een oogenblik bleef het gevaarte nog op de heg steunen, om dan omlaag te storten De wagen maakte een geheelen salto en kwam met de wielen diep in den grond onder aan den dUk tot stilstand. De chauffeur en een naast hem zittend klein meisje kwamen vnjwel ongedeerd uit de cabine te voorschUn. Het meisje had een paar schrammetjes van glas scherven. In de cabine was een groote ’.'erwoes- ting aangericht; het stuurrad was weggerukt. Gelukkig werd echter geen persoonlijk letsel veroorzaakt- De zware wagen is niet dan met groote moeite. Maandagmiddag gelicht. Van wege den Provincialen Waterstaat werden op de gevaarlijke plaats waarschuwingsteekens ge plaatst. Het is echter totaal een raadsel dat dit zeer gevaarlUke gedeelte van den Haastrecht- schen dUk. waar wekelijks ongelukken plaats vinden nauwelijks was de tankwagen gelicht of reeds opnieuw stortte een vrachtauto den dUk niet afdoende wordt versterkt. Zondag is in de Trappisten-abdij te Achel op 72-jarigen leeftijd overleden pater Thad daeus Hoosemans. De overledene, die nog paa op 13 September van dit jaar zijn gouden kloosterfeest vierde, is geboren te Leeuwarden Oct. 1861 en priester gewUd'op 26 Mei Boswijk spoedig ter plaatse, terwijl ook het api direct aanwezig was. De beide knechten en Vlaming waren vrij spoedig bil, doch'-t?' schipper P. v. d. Vis Azn. moest in een wo ning worden binnengedragen en het gelukte eerst na gerulmen tUd ook dezen bij te bren gen. 't Schijnt, dat zich in de machinekamer onverbrande gas had opgehoopt. Omtrent de procedure kan worden mede gedeeld, dat deze uiteraard belangrijk afwjjkt van de procedure voor een civielen rechter, aangezien het bewijsmateriaal voor den Zee- krjjgsraad reeds geheel bijeen is vóór de zit ting. De proceesen-verbaal, waarin de verhooren van beklaagden en getuigen in deze muiterij- zaak zjjn opgenomen, omvatten in totaal 4000 getypte folio-vellen De procenure ter openbare zitting kan kort zijn, tenzU een de beklaagden op voorlezing van het proces-verbaai zou staan, hetgeen in dit proces niet wordt verwacht, daar alle beklaag den vrijwel volledig bekenden tijdens de ver hoeren. BU een vlot verloop kan de berechting van elke groep in een dag afloopen, waarna de raadsman tjjd kan vragen om het requisitoir te bestudeeren. Tmschen de berechting van elk der ws groe pen zal een tijdruimte van vier weken liggen, opdat de Zcekrijgsraad zich telkens voldoende zal kunnen voorbereiden. Zooals ons de directie van de Tweede Am- sterdamsche Zesdaagsche bericht, wordt de op nieuw opgebouwde wielerbaan Donderdagmid dag 2 November as. door de Technische Com missie der Nederlandsche Wielren Unie ge keurd. Direct na overgave der baan aan de di rectie, begint ook op genoemden datum de of- ficieele training en stelt de directie de baan lederen dag vanaf 2 uur des middags tot het intreden der duisternis ter beschikking aan de door haar gevraagde amateurs en beroepsren ners. KIWILARANG, klasse. 18 jaar. TUHt’MENNA. ter, 10 jaar. MAMPITTY, klasse. 14 Jaar. SOEDEJANA, Inlandsch matroos le kl.. 15 jaar. PARINUSSA, inlandsch«matroos lp kl-, 8 jaar. WAHAP 6 jaar. MOHAMMED S.ARIF. inlandsch matroos 2e klasse. 9 jaar. inlandsch De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren met 39 van de 45 uitgebrachte stemmen benoemd tot directeur van het gemeentelijk onderwijs museum en der schoolbioscoop (vacature wijlen Jhr. dr. Ellas) den heer C. van der Wijk, leeraar aan de Nederlandsche Middelbare Handels- school te Rotterdam. Voorts werd de motie Van Langen ten gun ste van de onverkorte handhaving van den werkloozensteun, waarover to de vorige ver andering met 2020 dé stemmen staakte, met 2520 stemmen verworpen. Ingediend is «en wetsontwerp tot bestendi ging voor het jaar 1934 van de lijdelijke opcen ten op de invoerrechten in Nederlandscb-Indië. In de Memorie van Toelichting deelt de Mi nister van Koloniën mede, dat het voornemen bestaat eerlang bij de Staten-Generaal een wetsvoorstel aanhangig te maken, strekkende tot vervanging van het bestaand tarief door een nieuw en tot regeling van de heffing van op centen op dat nieuwe tarief. Aangezien niet de zekerheid bestaat, dat dit tarief zoo tijdig het Staatsblad zal bereiken, dat de inwerkingtreding op 1 Januari 1934. zal kun nen plaats vinden, dient voorzien te worden in de noodzakelijkheid van bestendiging van de opcentenheffing op het bestaand tarief, zoo lang het nieuwe tarief nog niet werkt Hiertoe strekt dit wetsontwerp. De redactie Is zoo gekozen, dat. zoodra het vigeerend tarief van Invoerrechten door het hoogerbedoeld nieu we zal zijn vervangen, de opcentenheffing op eerstgenoemd tarief automatisch vervalt, zoodat dubbele heffing van opcenten wordt vermeden Met het oog op het spoedeischend karakter van het wetsontwerp bestond geen gelegenheid den Volksraad daarover te hooren. Intusachen heeft het college zich door aanneming van af deellng III der begroeting voor 1934 reeds in beginsel met het heffen van de opcenten op het bestaand tarief vereenlgd. De heer Van Haersma de With werd 15 Juni 1884 te Utrecht geboren: hij studeerde aan de Universlteit aldaar en promoveerde in 1900 tot doctor in de rechtswetenschappen. In 1910 werd hU geplaatst aan het ministerie van Bul- tenlandsche Zaken en vtog hij zijn diploma tieke loopbaan aan als gezantschapsattaché te Weenen. Achtereenvolgens was hij daarna ge zantschapssecretaris te St. Petersburg, zaakge lastigde te Boekarest en gezantschapssecretaris te Weenen. Vervolgens werd hjj secretaris van den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en woonde als zoodanig met den minister de conferentie bij, welke in 1919 te Parijs voor den Oppersten Raad van de geallieerde en geassocieerde mo gendheden over de Belgische kwestie werd ge-, houden: alsmede de eerste Volkenbondsverga- dertogen en de Vlootconferentie te Washing ton. Daarna was hij gezantschapsraad te Ko penhagen en zaakgelastigde in Noorwegen en gezant in Portugal. Op zjjn ver^pek werd hij in Juni 193<L.ter be schikking gesteld en vestigde hjj zich metter woon, te Njjkerk. Eenlge jaren geleden heeft hij zich in bui tengewone missie naar Etlopië begeven, ten einde aldaar. H. M. de Koningin te vertegen woordigen bij de kroning van den Negus van Abessynlë. Jhr Van Haersma de With werd in Januari 1932 benoemd tot gezant te Praag als opvolger van dr. Muller. Hij is kamerheer 1. b. d. van H. M. Koningin, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Officier in de orde van Oranje-Nassau, ridder in de Kroonorde van België, comman deur in de Kroonorde van Roemenië en in de St. Olafsorde van Noorwegen. te terecht diepe verontwaardiging. De feiten dulden op een zekere verwording, welkende krijgstucht dieper ondergraaft, dan men wilde bekennen.” Spr. besloot zijn toespraak met de woorden: „Moge de berechting, welke thans aanvangt, bijdragen tot de opklaring en de ver steviging van de nieuwe, onverbreekbare be grippen omtrent gezag en tucht, en geve God ons wijsheid om deze zaak tot een beslissing te brengen, welk eeen goede justitie vordert.” Op Zaterdag 18 Novejnber as zal, naar „De Volkskrant" verneemt, te Utrecht door het Partijbestuur een kernleidersdag worden geor ganiseerd voor de kemleiders in de R- K. Staatspartij. Op 25 November vergadert de Partijraad en in Decembei wordt een door de Partij te be leggen groote demonstratieve bijeenkomst ge houden. In den na,cht van Zaterdag op Zondag heeft het pantserschip „De Zeven Provin ciën” de haven van Oleh Leh verlaten, terwijl de commandant, kap.-luit. ter zee P. Eikenboom en een gedeelte van den staf aan land waren. BlU^os nadere berichten van den gou verneur van Atjeh heeft het inlandsch per soneel. dat aan boord was, muiterij ge pleegd. Het schip wordt achtervolgd door het gouvemementsvaartuig „Aldebaran." waar op de commandant fan „De Zeven Provin ciën," officieren, Europeesche onderofficie ren en matrozen zijn ingescheept. Het civiele en militaire bestuur in de omgeving is op de hoogte gebracht van den toestand. De ..Zeven Provinciën” is opgemerkt ter hoogte van Poelëh Breneh, koersende om de Zuid. Het verloop de” muiterij zal een ieder nog wel duidelijk voor oogen staan, zoodat wij bij het begin der rechtzitting te Soerabaja kunnen volstaan met onze lezers er aan te herinneren, dat op den zesden dag na den opstand op het pantsérschlp de commandant van het achter volgend Indisch eskader de muiters sommeer de tot onvoorwaardelijke overgave. Toen hier aan niet werd voldaan, wierp een Dornier- Wall-vllegboot ten bom. tengevolge waarvan twee-en-twintig menschen om het leven kwa men, en de bemanning zich overgaf SOERABAJA, 31 Oct. (Aneta). De Zeekrügsraad te Soerabaja, die beden een aanvang maakte met de berechting van de eerste groep der muiters van „De Zeven Provinciën” is als volgt' samengesteld: President: kapitein-Iuitenant ter see C. J. O, Dorren. Leden: J. C. Nidelstein Walter, luitenant ter Zee der eerste klasse H. P i 11 o, luitenant ter zee der eerste klasse G. G. B o- Z u w a, officier van den Marine- stoomvaartdienst der eerste klasse J. W a 1 r a v e n. Fiscaal: officier van administratie der tweede klasse L. P. Secretaris: officier van nistratie der tweede klasse S. D. Duyverman. Op desbetreffende vragen van het Kamerlid Wijnkoop heeft Minister Slotemaker de Bruine geantwoord, dat een verzoek tot plaatsing van werkloozen uit de gemeente Oostzaan bij de Rijkswerkverschaffing in den Wlerlngermeer- polder is uitgegaan van het gemeentebestuur. Aangezien de minister met burgemeester en wethouders van oordeel is. dat een dergelijke tewerkstelling, welke zich beperkt tot een met groot aantal arbeiders, op grond van de op gedane ervaringen, noodig is om de werkwillig- heid van verschillende werkloozen, te toetsen, bestond er voor hem geen aanleiding toe te staan, de werkloozen. die weigerden in den Wieringenneerpolder te gaan werken, bij de ge meentelijke van Rukswege gesubsidieerde werk verschaffing te plaatsen. De vraag of de gemeentelijke werkverschaf fing welllch' voor de gemeente een voordeellgei oplossing was dan de tewerkstelling in den Wieringenneerpolder, vereischt onder de ge geven omstandigheden geen nader onderzoek, daar het hier ging om plaatsing bjj de ge meentelijke werkverschaffing van arbeiders, die weigerden naar de Rijkswerkverschaffing te gaan. Een adres van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenlgingen heeft een adres aan de Regeerlng gezonden waarin wordt aang .'drongen de werktijden van de arbeiders in “en groot aantal bedrijven in ons land, welke volgens het adres 60 tot 80 uur en meer bedragen, tot 48 uur per week terug te brengen. Daarnaast wordt de medewerking der Regeerlng gevraagd om te komen tot een 40-urige werkweek. Volgens adres sant zouden daardoor Xn 50.000 werkloozen werk vinden. De Regeenng wordt verzocht, op korten termijn de veftegenwoordigrs der werkgevers- en werknemersorganisaties van de afzonderlijke bedrijven tot een besperkmg uit te noodlgen. om te trachten in gemeenschappelijk overleg tot een gewenschte arbeidstijdverkor ting te komen. di£ü \e^nu^a^n^tamhrtleadro^:| AMBTENAAR AANGEVALLEN bedrijf te Leiden reeds van verschillende zijden betuigingen van Instemming met haar werkwijze en doel heeft ontvangen Zij hoopt er In te slagen om langs minnelijken weg en door mid del van arbitrage tot oplossingen van enkele kwesties, welke onder de aandach der Com missie zijn gebracht, te komen. Intusschen is haar gebleken, dat het goed is dat zij haar pogen om te trachten met wedewerking van belanghebbenden en betrokken vereenlglngen in het algemeen belang tot een georganiseerde be strijding van verwerpelijke praktijken op het gebied van advertentie-colportage te komen, onverzwakt voortzet. FOSUMAH. tear. 8 jaar. RAMELAN. inla^idseh matroos 3e klauw, 6 jaar. SOEWARSO, inlandsch matroos-telegra- Hst, 6 jaar. ARDAN1, alias Digdodarma. I nlandsch matroos Ze klasse, 8 jaar. SALEH. inlandsch matroos-schrijver, 8 jaar. MINT JE,* inlandsch HENDRIK, 16 jaar. SOEHABDJA, inlandsch stoker 2e klasse, 14 jaar. ABDUL KARIM, inlandsch stoker le kl., 7 7 jaar ACHMAD. 9 jaar. ALI ALIAS PARTODIKARDJO, landscb stoker le klasse, 7 jaar. TATAPIKALAWAN, inlandsch stoker le klasse, 9 jaar. BEVERWIJK. 30 October R.K Coöp. Tuinders- eer „Kennemerland” Breekpeen 4070 cent. Spinazie 35—80 cent. Sla 1520 cent. Postelein 6063 cent. Andlfvle 1535 cent per kist. Wor telen 46.5 cent. Rasostelen 3 cent. Peterselie 13 cent. Selderie 13 cent. Prei 37 cent per bos. Bloemkool I 810 cent, idem II 2.54 ct. Tomaten 822 cent per K O. Aardbeien 2480 cent per dooe’e Druiven 3038 cent. Snliboonen 4050 cent. Dikke Boonen 2245 cent Spercle- boonen z. dr. 45 cent per K G. Roode kool 45 cent. Gele kool 35 cent per stuk Boerenkool 1520 cent per kist. 'Soruiten 7—14 cent per K.G. Groene kool 23 cent. Knollen 26 cent per stuk. BEVERWIJK. 30 Oct. Bloemenveiling „*t Cen trum" Chrysanten, tros per 100 bos: Harvester 4.009.00. Montblanc 8 0020 00. Nov. Zon 10.00 17.00. Rayonnante 3.0010.00. Bismarck 4.00 IPOO. Normandl» 5.00—1200. Phoenix 5 0014.00. Gold Blinder 40010 00. Orlon 4.0012 00. Pat- tlsson 4 0013.00, Nina Bliek 2.008.00. Nelly 2 008 00. The Perl 5 00—15.00. Juliana 3 00 9.00. Blanche de Poltton 5.0012 00. Matamonn 4.001100. Edith Cavell 2.00—17.00. Pulling 2.00 15 00 Rozen: Briarcliff 2090 cent. Hadley 20 120 cent. Roaelandia 2085 cent. Noack 20- 100 cent. Elk 815 cent Groen 630 cent. Gladiolen ep Dahlia's hebben dit seizoen afge daan. - BODEGRAVEN. 31 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 382 wagens. 16213 stuks, le soort met R.M. 25.00 28.00. 2e soort met RM 22.0024.00. zware met R M tot 30.00. Handel vlug BROEK OP LANGENDIJK. 31 Oct. 9800 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen ld>0. Drielingen 0.500.60 5000 K.G. Wortelen 2 60. 41000 K.G. Roode kool 1.00—1.70. 52000 K.G. Gele kool 1.00—1.30 32000 K.G. Vroege Witte kool 0 40—1.30. 13000 K.G. Deensche Witte kool 0 80—1.10. 13000 K.G. Uien: Gele JUien 1 10—2 40, Gele Drielingen 1.10. Gele Nep 220. 7500 stuks Bloemkool: le soort 1.607.00, 2e soort 0.75—1.60. 1700 K.G. Bleten 0.90—1.20. BREDA. 30 Oct. Veemarkt Op de markt van heden werden aangevoerd In totaal 124 stuks vee. t.w 77 stuks hoornvee en 47 biggen. Kalf- vee 100 00—170 00. Biggen 8.00—12.00 Vette vaarzen: le kwal 0.27029. 2e kwal. 0 21025. 3e kwal. 0.160.20 per pond geslacht. Vette koelen: le kwal. 0 200.23. 2e kwal. 0.160.19, 3e kwal 0.120.15 oer pond geslacht. Handel De handel waa goed De prijzen waren iets minder dan vorige week. De blggenhandel was zeer kalm. GRONINGEN. 31 Oct. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien: le soort 190.00200 2e soort 160.00 170: kalfvaarzen: le soort 160 00170. 2e soort 100.00140; stieren: le Boort 0.360.38. 2e soort 0 280 30: slachtvee: le soort 0 480 50. 2e soort 0.3B0 40; vette kalveren: le soort 0.700.74. 2e soort 0 540 60: vette Lammeren 8.0012. vette schapen 18 0023. Biggen 6.009 per stuk idem 1.00140 per week Vette varkens: le soort 0 34 --0.35. 2e soort 0.310.33. Zouters 0.350.87. Aanvoer 1709 runderen. 826 kalveren. 1462 schapen. 708 varkens en 570 biggen. Marktverloop. Het kalf-, «melk- en opsetvee werd niet vlug maar, prtlshoudend verhandeld. Slachtvee en stieren nauwelliks prtlshoudend. Prima vette kalveren ruim zoo hoog. In afwil- kende soorten handel minder vlug Nuchtere kalveren lager: de prbzen schommelden van 3 00 5.00. In wolvee verliep de handel in het al gemeen minder vlug en nauwelliks prtlshoudend. Door de rundveecentrale werden heden geen koelen aangekocht. dit Is gesteld op morgen (Woensdag) van 810 uur. LEIDEN. 3 Oct Veemarkt Aanvoer 371 var kens: 354 zware 0 370.38. 17 lichte 0.36. Han del matig. NOORD-SCHARWOUDE. 31 Oct 6300 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 1.50. Drielingen 050. 9600 K.G. Uien: Gele Nep 2.20. Drielingen I. 001 10. Uien 1.902.10. Grove Uien 2 202.50, 1600 K G. Peen 1.40—2 80. 1400 K G. Kroten 0.40 —1.10 61200 K.G Roode kool 1.00—1.80 39200 K.G Gew Witte kool 1 251.40. 9700 K.G. D. Witte kool 0 70—0 90 24000 K.G. Gele kool 1.00 1.10 600 stuks Bloemkool 2.203 00 per 100 st. PURMEREND. 31 O-t 14 stapels kl. boeren kaas 22 50 per 50 K.G. 1562 K G. Boter. Melk- boter 1.55—1.70. Welboter 150—1.60 per K.G. 800 Runderen: 400 vette koelen 0520.62 per K.G„ stug: 260 melk- en geldekoeien 90.00— 190.00 per stuk, stug; 40 stieren 0.300 44 per K.G., stug: 25 paarden 60.00130.00 per stuk, matig; 71 vette kalveren 0500.70 per K.G., zeer stug; 187 nuchtere kalveren 5.00—16.00, fokkalveren 5 0017.00 per stuk, stug; 268 vette varkens- 0360.39 per K.G.. matig; 62 magere varkens 11.0027.00 per stuk, stug; 300 biggen 9.0013.00 per stuk, matig; 1145 scha pen 8.0022.00 per stuk, stug: 43 bokken 3.00 7.00 per stuk, matig; 270 ganzen 2503.25 per stuk, stug; piepkuikens 0.42140.50 per K.G. Klpeieren 5.506.00. Eendeieren 3.40 per 100. Oude kippen en hanen 0.350.45 per K.G. Een- den 0.401.10, Konijnen 0.30235 per stuk. Duiven 0 40 per pond. PURMEREND. 30 Oct. ..Afslagvereen Beem- ster. Purmerend en Omstreken" Aard snoeien: BI Eigenheimers 0 50. Blauwe 0.75 per 25 K G. Snliboonen: Stok 3.005 40 per 15 K.G. Toma ten: A 7.4019.60. C 5.001160 per 100 K.G. Witlof 080—1.30 per 10 K G. Bloemkool 1.50 II. 00. Roode kool 1.004 60. Savove kool 1.00 4.40 per 100 bos Sprultkool 0.202.10 per 15 K.G. Boerenkool 0.260 42 per 10 K.G Spinazie 0.180.74 Postelein 0 62 per 6 KG. Sla 050 140 per 100 krop Andtlvie 0 120 44 per kist. Bleten 4.007 50 per 1000 stuks. Wortelen 3 60 —880 per 100 bos Uien 0.440 58. idem Drlel. 0 210.30. Idem Nep 0.52 per 25 KG. Druiven: Frankenthalers 0.220.42. Allcant 0300.30 p. K.G. Appels: Westl. Bellefleur 2 60^-4 40 Brab. Bellefleur 3.407.00. Zoete Bellefleur 3.00—6.10. Bismarck-appel 5 0010.00. Bramlev Seedling 4.0011.60. Groninger Kroon 4 3010 80. Kan- dijzoet 7.00. Luntersche Pippeling 6 0010 00. Present van Engeland 4.1010 60. Relnette. goud 7 0015.20. idem oranje 6.001000. Zoeteveen 1604.60 per 100 KG Peren; Beurré Clalrgeau 8.0030.60. Beurré Superfln 5.8014.80 Boeren groen 6.0010.00. Doyenne du Comm. 26.00— 38.40. St. Germalnpeer 4.50650, Gleser Wilde man 4.00—10.00. Kamperveen 4.005 00. Nouveau Poiteau 6 6010 80. Soldat Laboureur 15 00— 21.80. Wlnterlouwtie 4 008.00, Wlnterlan 450 7.50 oer 100 K.G. WARMENHUIZEN. 80 Oct. Roode kool 1.00 1.30. idem 2e soort 1.00. Deensche Witte kool 050, Schotsche Muizen 0.60 per 100 K.O. n n 7 e n if u d t. Ki te *- Verzorgt Uw handen goed. Ieder een ziet ze en waardeert goed verzorgde handen. Wat voor werk met Vaseline bereikt ge alles.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 17