Bij ruwe handen PUROL de film Uit de wereld van m i De smalfilm De muiters voor den Zeekrijgsraad VERKEERD INGELICHT HUN GEEST VERGIFTIGD J I DONDERDAG 2 NOVEMBER FEN GEVAARLIJK OOGENBLIK Voorkeur voor arbeid boven steun Oud-wethouder staat terecht Schietlustige Duitsche beambten DE STAKING DER KATOENSPINNERS IN AMERIKA J De steunverlaging Vyf Nederlanders plaatsen zich CONFLICT IN DEN K.N.A.S.B.? De wedstrijd 1933 MEISJE ME FANTASIE Onwaar verhaal over aanranding Ned. Paneuropa Vereeniging a CONCOURS HIPPIQUE TE GENEVE Critiek op kweekschool te Makassar Ook België neemt maat regelen Nog drie weken uitstel voor de groote steden? Doodvonnis in duistere affaire De Minister heeft geenzins het plan de werkverschaffing te verminderen Daar geen letsel werd toegebrachl kan met vrijheidsstraf als hoofd straf worden volstaan Moedige amateurs op het gevaar lijke pad ONEERLIJKE PENNING MEESTER HET GRENSINCIDENT TE KERKRADE AIX EN PROVENCE, 31 Ort. In de wak tegen de gezusters Schmidt en den advocaat Carret Is laatstgenoemde ter dood veroordeeld. Voor de gezusters waren verzachtende omstan digheden aanwezig, zij werden tot tien jaar eenzame opeluiting veroordeeld. De andere be trokkenen werden vrijgesproken. De verhouding tusschen Regeering en ambtenaren Amsterdamsche vereenigingen voorloopig uitgetreden j i. „Kis"-jongens gebracht. Schlmmelketel 1931 met „Fik- ge- 5 Het betreft hier een veelvoudige moord- bedrogaffalre. De uit een Beiersche offlciers- faml'.le afkomstige gezusters waren betrokken in een serie duistere moorden en bedriegerijen, die den advocaat mlllloenen franca opleverden. Hierop wordt een pauze gehouden. SOERABAJA, 1 Nov. (Aneta) Het requisitoir van den fiscaal bij den Zeekrijgsraad. den offi cier van administratie der tweede klasse L. P. van Boven, in de zaak van de 19 eerste beklaag den, bevatte nog een aantal bijzonderheden, waaromtrent nog kan worden gemeld, dat zjj allereerst een uiteenzetting bevatten, waarom deze 19 beklaagden als eersten werden voor geroepen. Na een breedvoerige repliek van 'den fiscaal, den officier van administratie der tweede klasse L. P. van Boven, verzoekt de raadsman uitstel van dupliek, hetgeen wordt toegestaan. Hedenochtend voortzetting. heeft verbruikt ten eigen bate- bevestiging van het vonnis (anderhalf jaar met aftrek („Vossius") door enkele verdienstelijke pogingen gestemd was. Eenzelfde gevoel van overvalt den beoordeelaar Zjj toch, aldus spreker, rijn de ontwerpers van het plan om eigenmachtig met de „De Zeven Provinciën” onder stoom te gaan en ■aar Soerabaja terug te keeren. Dit initia tief is geheel afkomstig van inlandsche schepelingen, waarbij echter gerekend werd op den steun, althans op het uitblijven ven tegenstand van de zijde der Europeesche schepelingen. Het plan slaagde zooals het werd beraamd, dank sjj den grooten invloed van de oudere inlandsche schepelingen op de jongere en mede dank zjj het feit, dat de officieren en onderofficieren aan boord zich door de groote overmacht der gewapende schepelingen er van lieten weerhouden tot, geweld over te gaan. De negentien hoofdschuldigen komen onder strenge bewaking de rechtszaal binnen. Toen hunne namen werden afgeroepen riepen zjj om beurten ..Present” en vervolgens namen zy plaats op vier banken tegenover de tafel, waaraan de Krijgsraad gezeteld was. De beklaagden zijn allen jong. Hunne leef tijden varieeren tusschen de 20 en 34 jaar. Alleen de tweede beklaagde, de Inlandsch” kwartiermeester R. Tuhumena, is een man van boven de 30. Klokslag negen uur weerklinkt het comman do „Geeft acht”. Op dit commando staan alle aanwezigen In de zaal op. ook de beklaagden en brengen het militaire saluut. De President van den Zeekrijgsraad, kapiteln- lui tenant ter Zee C. J. O Dorren, geeft hier op het sein, dat men zal plaatsnemen. Pleiter kwalificeert deze muiterij niet als revolutionnair, doch als een onbezonnen <*aad, begaan door menschen met een ver giftigden geest, waarbij hun inzicht in de militaire plichten is vertroebeld. Spreker zette uiteen, dat beide beklaag den gehandeld hebben onder den dwang van hun leiders. HU wees op den verderfe- hjken invloed van de Kweekschool voor In- landsch Marine-personeel te Mnkacsar op het karakter van de Inlanders en betoogde: „Met ethiek vormt men geen militairen uit Inlandsche kweekellngen”. Bij motorwedstrijden te Londen reed een met twee personen bemand motorrijwiel tegen de afscheiding. Men ziet duidelijk, dat de toeschouwer^ zich het gevaar nog niet bewust waren, toen onze fotograaf de opname maakte De beklaagden luisteren aandachtig naar de toespraak van den President en de voorlezing van de ten laste legging. Er is een tolk aanwezig, die desgewenscht ge raadpleegd kan worden. Alleen de beklaagde Wahap, Inlandsch ma troos der eerste klasse, verzoekt voorhouding in de Maleische laai. met den verschil bestuur 1 i De luitenant ter zee tweede klasse H. L. van Boven wees er de multerlj-leiders Paradja, J Hendrik en de korporaal Bosschart Zondag morgen 5 Februari op, dat zij Soerabaja met de „De Zeven Provinciën" nimmer zouden berei ken. waarop in den namiddag van dienzelfden dag het bekende radlo-gram werd gezonden, waarin werd gezegd, dat de muiters in overleg met de officieren besloten hadden voor Soera baja het schip over te geven en den comman dant met vollen eerbied aan boord te ontvan gen. De fiscaal acht echter hierdoor de doelstel ling, n.l. het bewerkstelligen van de bevrjjdlng der te Soerabaja gearresteerde kameraden nog niet opgegeven. Dit blijkt, aldus het requisitoir, ook uit den aandrang, dien de korporaal Bosschart op Dins dag 7 Februari heeft uitgeoefend om den com mandant alsnog aan boord te nemen. De fiscaal wijst er nog op. dat allen, die pogen zich te verschoonen door te wijzen op de uitge oefende bedreiging met geweld, zich beroepen op reeds overleden personen. Alleen de beklaagde Ramelan. Inlandsch ma troos der derde klasse, noemt in dit verband den korporaal Bosschart. By de afmeting van de straf verzoekt t-de fiscaal rekening te houden met het feit, dat de eerste beklaagde, de Inlandsche matroos der eerste klasse J. K. Kawilarang, met een pistool Spr. requireerde van de rechtbank van voorarrest). Als verdediger Uit de voorlezingen blijkt nog. dat de Inland sche kwartiermeester Tuhumena. toen de .De Zeven Provinciën” te Oleh-Leh lag. een geweer heeft genomen en dit met scherp heeft geladen, onder het zeggen van de woorden: ,Jk zal jullie Kisjongens. die nog niet zoo bedreven zijn, eens laten zien hoe je je geweer moet laden." (Ver moedelijk is met kisjongens bedoeld jongens af komstig van de Kweekschool voor Inlandsche Marine-Schepelingen). Uit de verklaringen, afkomstig van den lui tenant ter Zee der tweede klasse H. L. van Bo ven blijkt nog. dat de officieren aan boord van de ,De Zeven Provinciën” met verlangen heb ben uitgezien naar de komst van bet eskader, dat het muiterschip tegemoet zou varen, en dat deze officieren door het lange uitblijven van dit eskader en door hunne onzekerheid omtrent de kituatle te Soerabaja vreesden voor een ver ergering van den toestand. Naarmate de verklaringen zijn voorgelezen worden die achtereenvolgens door de beklaag den onderteekend. Ten huize van den heer J. C. Mol (Multifilm te Haarlem) den kundigen maker van de te recht befaamde films over kristallen, bloemen en microscopische diersoorten, heeft dezer dagen de keuring plaats gehad van de films, die in gezonden waren voor den nationalen wedstrijd van dit jaar. De permanente jury der Neder landsche Smalfilmliga, bestaande uit de hee- ren A. van Domburg. M. K. H. Franken, L. J. Jordaan, J. C. Mol en G. J. Teunissen. heeft een inzending van niet minder dan twintig films te beoordeelen gehad en werd evenals het vorige jaar ook thans weer na enkele minder verhef fende smalfilm-prestaties, voor haar moeite be loond by net aanschouwen van meer dan een verrassend en gaaf experiment. De wedstrijd omvatte vijf groepen, te weten: Groep A; Films naar het bekroonde scenario „Illusie” van Rico j. Bulthuis, 's-Gravenhage (bekroond door het tijdschrift „Filmliga”). Groep B: Films naar een scenario (speelfilms) vrij ter keuze van den maker, gesonorlseerd. Groep C: als B. echter niet gesonorlseerd. Groep D: Documentaire films (reis, folklore, natuur, kinderfilms, reportage, enz.) gesonorl seerd. Groep E: Als D. echter niet gesonorlseerd. In alle groepen konden films van de formaten 8. 9.5 en 16 m.m. mededingen, hetgeen zjj dan ook hebben gedaan. Naar het scenario „Illusie” waren niet mln- Bovendien zouden deze Inlandsche beklaag den niet tot hun daad zijn gekomen. Indien zy niet hadden kunnen rekenen op de afzijdigheid van de Europeesche schepelingen. Het verloop heeft aangetoond, dat die afzij digheid overging in een daadwerkelijke hulp. Tenslotte wijst de verdediger er op. dat de be ïnvloeding door de personeelsbonden voor In landsch Marine-personeel wellicht nog funester gevolgen had dan bjj het Europeesene personeel. SOERABAJA, 1 Nov. (Aneta) Hedenfnorgen heeft de Zeekrijgsraad de berechting voortgezet van de eerste groep der beklaagden. De raadsman* voor twee beklaagden, de offi cier van administratie der tweede klasse B G. A. Mahieu. bepleitte vrijspraak voor den In- landschen matroos-telegrafist Soewarso, als zijn de onschuldig aan het hem ten laste gelegde. Voorts pleitte de verdediger de uiterste cle mentie voor den beklaagde Ardanl alias Dig- dodarmo, Inlandsch matroos der tweede klasse. fiscaal, dat met vrijheidsstraf als kan worden volstaan nu aan geen der aanwezige officieren of onderofficieren eenig letsel is toe- Onze landgenoot ritmeester wist zich met „Ernica” vierde te plaatsen, even eens met 0 fouten in een tijd van 50 sec., ter wijl luitenant Greter met „Fiksle” de tiende plaats bezette met 3K fout in 1 min. 54 5 sec Het parcours was zeer zwaar, hoewel het niet hoog vzas. Slechts 8 deelnemers waaronder ritmeester Schummelketel konden het parcours zonder fouten afleggen. In totaal wisten zich 22 deelnemers te plaatsen, waaronder vijf Ne- der'anders, n.l. ritmeester Schummelketel met ..Ernica”. luitenant Greter met ..Fikste”, rit meester Schummelketel met „Feldblume”, lui tenant van Lennep met „Danseuse Rose” en luitenant Greter met „Piccolo Amore hetgeen dus een mooi resultaat is. De uitslagen waren als volgt: BRUSSEL, 31 Oct. (V. D.) De Belgische geerlng heeft den ambtenaren het' lidmaat schap verboden van organisaties, wier actie tegen den staat gericht is. Deze maatregel richt zich voornamelijk tegen de Vlaamsche Nationaal-Sociallsten, de z.g. Dinasos en de communisten. Het Amsterdamsche Gerechtshof zette Dins dag de behandeling voort van de strafzaak tegen den oud-wethouder van Den Helder, D. C. A de Z. Verd. was door de arrondissements rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van zeven maanden voorarrest wegens verduis tering. Als penningmeester van den Bond van Kor poraals en minder marinepersoneel zou de man in het tljaperk Januari 1923 tot Aug. omstreeks 1 20.000 hebben verduisterd. Verd. ontkende zich aan de verduisteringen te hebben schuldig gemaakt. Op 6 Sept, diende de zaak in hooger be roep: het Hof achtte het na de verhooren als nog noodig enkele getuigen te dagvaarden. In de vorige zitting werd om. gehoord de accoun tant Engelgeer. die een boekenonderzoek had ingesteld. De sergeant-schrljver Haak verklaar de. dat njj als secretaris van het afdeellngs- bestuur van den bond in Indië herhaaldelijk geld heeft gestuurd aan het hoofdbestuur te Den He'der. waarvoor hij qultantles ontving, geteekend door den heer Groothof, niet door verdachte. Vanda ig wordt eerst gehoord de heer Jore oud korporaal-machinlst by de Kon. Marine. Getuige was in Juni 1930 voorzitter van den Bond van Korporaals der Marine. Get. was door den boekhouder Groothof ge waarschuwd. dat er een groot kastekort was De cijfers van de boeken en de inhoud van de BATAVIA, 1 Nov. (Aneta). Een persgesprek dat de luitenant ter zee ie klasse Meyer by zyn aankomst in Nederland heeft toegestaan aan een van de Hollandsche bladen, heeft scherpe com mentaar uitgelokt by de Indische pers. Zoo schrijft het .Nieuws van den Dag v. N.-L” een artikel, waarin wordt uiteen gezet dat, in tegen stelling met de be weringen van den heer Meyer, van een onjuiste voorlichting van de pers Inzake de affaire van de „De Zeven Provinciën” geen sprake is. De .Locomotief” bevat een hoofdartikel, waar in het blad tot zyn leedwezen constateert dat het Interview bewUst: ^Dat er volkomen niets veranderd is, dat er in bepaalde Marine-kringen een mentaliteit heerscht, die met lamlendig nauweiyks voldoende gekarakteriseerd is en dat onze kranlgste zee-offlcleren niet kunnen goed maken wat sommigen van hen met groote hard nekkigheid biyven bederven.” De toespraak waarmede de President de zit ting opent, wordt door de geheele zaal onder de grootste stilte aangehoord. In deze redevoering heeft de President ook het feit besproken, dat straks geoordeeld zal moeten worden over de officieren. En hy zeide daarby, dat, hoewel nor maliter van lederen officier moet geëischt wor den. dat de plicht tot handhaving tot in den dood by hem te allen tyde het zwaarst moet wegen, toch veel gevraagd zal worden van de wijsheid van den Zeekrijgsraad om by de waar- deering van den schuldvraag de betrokken per- sooniykheden en de heerschende omstandig heden op de juiste beteekenls te schatten. Ook in de weermacht, aldus de President, braken nieuwere denkbeelden baan, maakten velen zich het begrip eigen, dat „avec la disci pline 11 y a des accomodements”.. was gewapend, toen hy op Zondag 5 Februari van den luitenant ter zee der tweede klasse H. L. van Boven de uitlevering van eenige schepe lingen vorder^, dat toen de Inlandsche kwar tiermeester R. Tuhumena de navigatie voerde, de Inlandsche matroos der eerste klasse Manu- putti voorzien was van een geladen pistool, dat de Inlandsche matroos der derde klasse Rame lan een schot met scherp uit een geweer loste toen eenige officieren over het tentdek snelden om zich naar voren te begeven. Ten aaBzlen van de strafmaat betoogt de i hoofdstraf In verband met de reeds vermelde mededee- lingen van zekeren P. 8. uit Bleyerhelde. dat hy in de z.g. Beemden zou zyn beschoten door een Duitschen beambte, die zich op Nederlandse!) gebied bevond, heeft de Kerkraadsche politie behalve 8. nog een vler-tal personen gehoord. Uit het uitgebreide onderzoek is gebleken, dat in de aangifte van 8. wel eenige overdryvlng, doch ook waarheid schuilt. Het voorgevallene by de grens heeft zich op twee tijdstippen afgespeeld. Des morgens om half zeven werden 8.. die alleen was. op Duitsch gebied door een Duitschen beambte twee kooitjes met vogeltjes ontnomen. Toen zouden reeds twee schoten gelost zyn. Circa tien uur bevond zich 8. weer in de Beemden, nu met vier kameraden. 8. had biykbaar de bedoeling van den beambte de in beslag genomen kooitjes en vogeltjes terug te vragen. Uit de verklaringen der vier getuigen, die op veertig meter afstand alles hebben ge hoord en gezien wat gebeurd is, moet gebleken zyn. dat de Duitsche beambte, nadat zyn hond 8. had aangevallen vast staat niet of de hond zich heeft losgerukt of door den beambte werd losgelaten wel 15 M. op Nederlandse!) gebied is geloopen in de richting van 8. en ook een schot heeft gelost in diens richting, zoodat er Inderdaad van een .grensincident” kan gespro ken worden. De Duitsche beambte beweert, niet op Ne derlandsen gebied te zyn geweest. trad op mr. Buiskool uit Schagen, xdle op juridische gronden vrijspraak pleitte. Arrest 14 November. AMSTERDAM, 1 November. In verband de organisatie van de wedstrijden om Herfstbeker is eenigen tyd ge'eden van meening ontstaan tusschen het van den Konlnkiyken Nederiandschen Amateur Schermbond en de Amsterdamsche scherm - clubs. Onderhandelingen inzake deze kwestie zyn gaande. Hangende deze kwestie zyn met Ingang van 1 November, voorloopig de volgen de schermclubs uit den KN.A.SB. getreden; Amsterdamsche Schermclub. V.V.G.A.. Incasso- bank. DOS.. D.T.V.. H.B.M en DOS terwijl ook de schermclub Het Gooi om dezelfde re denen voorloopig bedankt heeft voor het lid maatschap. Met uitzondering «an de Vereeni ging Giandomenici betreft het hier dus alle Amsterdamsche schermvereenigingen. Naar wy voorts nog vernemen, zullen een dezer dagen verdere besprekingen worden gehouden. Moch ten de as. onderhandellngeh een gunstig ver loop heboen. dan zullen/de Amsterdamsche vereenigingen waarschijnlijk weer tot den KN. AS.B. toetreden. In den Staat New Yersey is een algemeene staking onder de katoenspinners uitge broken. Onze foto geeft een straattooneel te Paterson weer. De stakers gingen de politie te lijf met steenen en vuurwapens. De politie op haar beurt schoot met machinegeweren en wierp met traangasbommen kas klopten niet. Get. is met den boekhouder naar verd. gegaan, hem werd een tennyn van veertien dagen gegeven om de fouten op te sporen. Het biykt. dat verd. in Juni 1931 een bedrag van 1600 noodig voor een der leden, die naar Indië ging, om daar de belangen van den Bond te behartigen, niet in kas had. Verd. had toen 1000 van de bank gehaald, 600 fourneerde hy uit de kas. Er moest echter 10.000 in de kas zyn. Het vermogen van den bond bestond nog slechts uit de resteerende 5000, op de bank en e'ders geplaatst Verdachte houdt vol. dat die 18000 inder daad in kas waren, hy had ze echter niet on der zyn directe berusting Hy had aan Groo- hof en Jore gezegd, dat de financleele toestand van den bond zeer slecht was. Get. Jore ontkent dit echter. Verd. beweert, dat hy zyn verzekeringspolis heeft beleend, om het kastekort te dekken, tegen zyn medebe stuursleden had hy hiervan niet gesproken. „Het schynt toch, 'dat u dat wilde zendingen vreemd. Zoo trof men by den een een bewonderenswaardige vrijmoedigheid tegen over het voorgeschreven scenario, terwyi de an der zich door den scenarist te zeer de wet liet voorschrijven. Niettemin waren alle drie de in zendingen van „Illusie" interessant en voor amateurs verdiensteiyk. hetgeen men te meer waardeert als men. zooals schryver dezes, een niet zeer groote bewondering voor het scenario kan hebben. Het hoogtepunt van den wedstrijd was dit is de subjectieve meening van een jurylid Carré’s film ..Kleuterschool”, waarin het prach tige materiaal dat in kinderen schuilt, meester- lyk werd verwerkt. Deze film, die evenals „De Straat” het vorige jaar te lang van adem is, verraadt overigens een zeer zuiver gevoel voor tempo en rhythme. een juiste appreciatie van het détail en een opmerkelyken Kijk op de ver bindingen van close-up en long-shot, waardoor men ontkomt aan het gevoel in een enge ruimte opgesloten te zyn. die men in dit geval een school in de meeste gevallen een atelier zou noemen. Dat de film te lang is. is inderdaad een feit, maar tegeiyk een bewys. dat Carré zyn spelen met het filminstrument niet spoe dig moe is en wat méér zegt: dat hy zyn in strument langer dan noodig is in bedwang weet te houden. Het element amateurisme is in deze film nauweiyks. in alle andere films duldelyk merkbaar. In sommige pogingen als b.v. „Oud- Delft" en „Vossius op parade” ontbreekt ten eenenmale het begrip van film, dat immers zelfs door de grootste technische tekortkomingen heen baan breekt. Hier echter werkt een gebrek aan zelfbeheersching („Oud-Delft”) met talrijke herhalingen en een te veel aan zelfoverschatting doodeiyk op een jury, die reeds hoopvol wanhoop wanneer hy ziet, hoe een amateur pogingen doet om de „Vamp” op de smalfilm te introduceeren, zooals in .Le vens” geschiedde, waar een tmitatie-Jean Har low jammeriy k aan haar eind komt In het algemeen echter mogen we vaststellen, dat ook deze nationale wedstrijd een bewys is van moedig pogen met goede resultaten van het werk onzer Nederlandsche smalfilmers. wien wil in den komenden internationalen stryd alle succes toewenschen. Naar aanleiding van een bericht in de „Vooruit” betreffende de werkverschaffing, waarin o.m. gezegd wordt, dat er stagnatie is in de goedkeuring van werkverschaffings- plannen en dat de minister van sociale zaken den goedkooperen vorm van steunverleenlng de voorkeur geeft boven bevordering der werkver- scMaffing, hebben wy ons tot minister Slote- maker de Bruine gewend met het verzoek aan gaande deze gelegenheid nadere inlichtingen te willen verstrekken. De minister was hiertoe bereid en begon met er op te wyzen. dat het hier bovenbedoelde be richt reeds eerder in de pers de ronde heeft gedaan. Hy merkte op. dat er biykbaar menschen zyn, die toegang hebben tot de socialistische pers en Mie behoefte hebben aan legendevor ming. Op de vraag of er van het bericht dus niets waar is. antwoordde de minister als volgt: Het is best mogeiyk. dat het onderzoek naar aanvragen voorloopig Iets meer tyd neemt aan gezien by de voorbereiding thans ook het ad vies van enkele deskundige instanties wordt Ingewonnen, hetgeen vroeger niet het geval was. Reeds met het oog op df juiste financie ring van de beperkte rljksmiddelen. beveelt deze gewyzlgde werkmethode zich aan. Voorts wil ik er de aandacht op vestigen, dat het buitengewoon opvallend is hoe vlot men in noodiydende gemeenten is met het indienen van aanvragen. Ook worden er dlkwyis plannen ingedlend,, waarvan een zeer belangrijk deel van het geld aan materiaal wordt uitgegeven. Het is duide- lyk, dat in deze en andere gevallen een nauw keurig onderzoek noodig is. Dit heeft evenwel niet te maken met de stelling van de „Vooruit”, als zou Ik er naar streven om de werkverschaf fing door steunverleenlng te vervangen. Daarvan is letteriyk geen woord waar. Ieder eenvoudig lezer van het bericht zal dit onmiddeliyk bemerken. Er staat, dat de minis ter aan den Directeur-generaal voor de Steun verleenlng en Werkverschaffing beloften doet maar dat geen daden volgen. Sedert myn optreden zyn er eenige honderden subsidle-aanvragen afgehandeld. Hieronder is een groot ondrdeel van het Twente-Rynkanaal. waarby de machinale arbeid zooveel mogelyk vervangen wordt door handenarbeid, om op deze wyze den grooter aantal arbeiders te werk te kunnen stellen. Het aantal tewerkgestelden bedraagt op dit oogenbllk ongeveer veertigduizend en beweegt zich nog steeds in stygende lyn. Wanneer er plannen moeten worden afgewe zen. dan zeggen wy dat dadelyk. Zoethouden met beloften is hier geen gewoonte. Bovendien heeft men nog zeer onlangs in de pers kunnen lezen, dat in Gelderland op myn initiatief door Ged. Staten er ernstig naar wordt gestreefd om het aantal tewerkgestelden in onderscheidene gemeenten uit te breiden. Niet alleen in Gelder land is het streven van het departement op dat doel gericht. Ook voor andere streken zyn wy uiterst waakzaam. Dit is dus precies het te gendeel van wat de „Vooruit” wil doen gelooven. Ook -my is het volkomen bekend, dat werk verschaffing uit- moreele overweging verre de voorkeur verdient boven steunverleenlng". Een zeventienjarig meisje heeft by de politie te Gennep aangifte gedaan dat zy Dinsdag avond op den Hatertschenweg te Nymegeir was aangerand door een autobestuurder, die haar in den wagen gestopt zou hebben en meegeno men tot Bergen, waar hy haar langs den weg gelegd had. Het meisje is toen ’s nachts van Bergen naar Gennep geloopen. waar zy zich by de politie meldde. Zy kon slechts een vaag signalement Van den chauffeur geven, het nummer van den beige wagen kende z‘j niet. Het meisje verklaarde, dat haar geen geweld was aangedaan. By nader informatie by de politie bleek ons. dat het geheele verhaal der aanranding op phantasle berustte. In zyn pleidooi heeft de verdediger van de eerste 17 beklaagden de officier van admini stratie der tweede klasse H. C. van t Hof uit eengezet. dat de kwalificatie van het misdrijf als „muitery aan boord van een oorlogsvaar tuig, zich ergens bevindend waar geen onmld- deliyke hulp verkrygbaar is” onjuist moet wor den genoemd, aangezien in de onmlddeliyke na- byheid van Oleh-Leh wel degelyk zeer behoor- lyke hulp te verkrygen was. der dan drie films vervaardigd, waarvan de film, vervaardigd door vier leden van de Elnd- hovensche afdeeling der Smalfilmliga, bekroond werd. In de serie speelfilms-met-geluid is geen be kroning gevallen, waaruit men gelieve af te lel den. dat de jury een maatstaf aanlegde, meer rekening houdende met de gezonde toepassing van de film, ook op het smalle celluloid, dan met de goede bedoeling der inzenders, *n stand punt. dat het eenige juiste dient genoemd te worden., wanneer men het wel meent met de film. De groep C. daarentegen, de stomme speel films dus, kreeg een bekroning in de film „Ca- mera-avontuurv an P. Keinders. In de serie ge- sonoriseerde documentaire kon slechts een twee de prys veroverd worden, togekend aan de film „Schoolreisje”. In de stomme documentaire ten slotte viel de eerste prijs als vanzelf op de su perieure fllfa) ..Kleuterschool” van Carré, den- zelfde, die het vorige jaar in samenwerking met Scheffer ,X>e Straat” bekroond zag. Hiermede zijn de voornaamste accenten uit dezen wedstryd genoemd, maar er zouden ko lommen te schryven zyn over de velerlei aspec ten. die de pogingen dezer filmamateurs op roepen. Daar is allereerst het opmerkelyk ver schijnsel. dat de drie films, die gemaakt werden naar het scenario „Illusie”, een dusdanige over eenkomst vertoonen, dat men reeds hierin een bewys mag zien voor de stelling, dat het sce nario een grooten invloed op de fllmreallsatie hebben kan. terwyi anderzyds ontelbare nuan ces de verschillen in de creatieve eigenschap pen doch bleef by de andere achter in de di- drie inzendingen door een zuivere keuze der ty pen doch bleef by de anderen achter in de di recte toepassing der filmische mogeiykheden. o.a. door zuiverder rhythmiek. De wyze waarop de pryswinnaars het psychologisch hoogtepunt met een byzonderen. hoewel onopvallenden nadruk wisten te belichten en als een point d'argue, even aanhielden, bleef den anderen In- SOERABAJA*, 1 Now. (Aneta). De berechting van de muiters van de „De Zeven Provinciën” in de zitting van den Zeekrijgsraad van gisteren leverde nog de volgende bijzonderheden op: 1. kapitein Filipponi (Italië) 0 fouten 49 3/5 3/5 sec. 3. kapitein FUipponi (Italië) O fouten 49 3/5 sec. 3. luitenant de Castries (Frankrijk) 0 fouten 49 4,5 sec. 4. ritmeester Schummelketel (Nederland) met ..Ernica'’ 0 louten SO sec. 10 luitenant Greter (Nederland) sie” 3K fouten 1 mln. 5 4/5 sec. 16 ritmeester Schummelketel met „Feldblu me” 4 ft. 50 3/5 sec 31. luitenant van Lenneo (Nederland) met „Danseuse Rose”. 32. luitenant Greter (Nederland) met „Pic colo Amore” Pres.: verMwUgen." Vervolgens wordt de boekhouder Groothof gehoord. Get is sedert 7 Mei 1920 in dienst van den Bond geweest; hy was belast met een onderdeel van de boekhouding. Verd. hield ais administrateur toezicht. Contröle van het bestuur was er niet. Een verslag werd uiterst onregelmatig uitgebracht, soms gingen er twee of drie jaar overheen vóór er weer een vers’ag werd uitgebracht. Get. heeft nooit gevraagd naar de f 18 000 in kas. over de mogelykheld van een goede be legging van dit groote bedrag heeft hy nooit gesproken. By de betalingen kwam echter stagnatie, ter- wyi het kassaldo in de boeken steeds grooter werd. Tusschen verdachte en getuige Groothof ont wikkelt zich een debat over het al of niet aanwezig zyn van het kassaldo. Getuige van der Mast, bediende op het kan toor van den Bond, is wegens ziekte niet ver schenen. zyn verklaring, af gelegd voor de rechtbank te Alkmaar, wordt voorgelezen. Het woord is dan aan den procureur-generaal mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten. Spr. zegt o.m. dat uit de balansen biykt, dat op 1 Juni 1928 het kassaldo 18.000 bedroeg. Verd. moest hiervan op de hoogte zyn. In 1031 moest dit saldo zyn opgeloopen tot 23 5 34.000. Hy heeft ^verzwegen, dat hy het kassaldo niet had. van èen vergissing of een fout in de boek houding is geen sprake. Zeer gevaariyk was het voor verd.. dat hy zyn eigen kas by bank en giro vermengde met die van den bond Door den accountant is be rekend. dat de verduisterde som ten minste 18000 bedraagt. Het is zeer waarschyniyk. dat verd. pl.m. 2000 per jaar uit de kas De secretaris der Nederlandsche Paneuropa Vereeniging, Mr. L. J. ^n der Valk, zal op Vrij dag. 3 November des avonds om 6.15 voor den K.R.O.. Station Huizen. Golflengte 1875 M- een causerie houden over Paneuropa. Woensdag Is te Genève het groote Concours Hippique dat van 15 November gehouden wordt, aangevangen. Aan dit ruiterfeest wordt deelgenomen door 8 landen met 56 ruiters en 136 paarden. Begonnen werd met een springconcours om den „Prix de l’Etrie” Winnaar werd de Dul»- scher Holst met 0 fouten in 46 2/5 sec. By de conferentie van de wethouders der groote gemeenten was, zooals men zich zal her inneren, de datum van Ingang voor de verla ging va nden werkloozensteun op heden steld. By informatie is echter aan „Het Volk” ge bleken, dat het departement van Sociale Za ken aan de gemeenten een overgangstermijn heeft toegestaan om de verlaging met eenige geleidelykheid In te voeren. Deze termyn heeft een lengte van drie we ken en gaat op 1 November as. In. By den dienst van Maatschappelyk Hulpbe toon in Den Haag was men Dinsdag nog niet in het bezit van de offlcleele, departemen tale toestemming. Zoodra men die echter ontvangen heeft, zal cverleg met de verschillende organisaties plaats vinden. 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 21