Dimitrof uit de zaal gezet Auto te water Heete grond in Mandsjoerije De pest in Indië „Hier rust in den Heer!” N DE BULGAAR IS WEER TE BRUTAAL ORGANISATIES VAN TERRORISTEN I DONDERDAG 2 NOVEMBER Stemmingsbeeld van den naherfst in een grootstadspark kort De verduistering te Tjiandjoer DOOR EEN TREIN GEGREPEN Geen invoering capitulantenstelsel Gepensionneerd militair gedood BEZUINIGINGSPLANNEN Corruptie bü de kolonisatie Ook op medisch gebied Fascistische activiteit Toelating Leger des Heils op Bali Apothekers-assistent Explosie-proefne- mingen Teruggekeerde gene raals Jonge vrouw en haar zoontje verdronken Onder Loenersloot in het Merwede- kanaal gereden Inmiddels werd het aftreden van Boeng Inderdaad reeds bericht. wil LEIDEN. Geslaagd de dames O. W. A Hooge- werff en N. van Muiswinkel. „Het Japonic he regime verkeert op het oogenblik niet in behaaglijke positie” Een topjaar Torgler doet strikvragen „De atmosfeer is geladen” zy iicuucu RUWCiAU, gcoaaiu, evvuguv, gcTiwvu CT1 gehoopt zooals wij. Zij hebben zich verheugd, zy hebben getreurd, zy hebben geleden en ge. streden. En alles is nu voor hen voorby als een schimmenspel. Nu hebben zy het doel bereikt, dat ook ons onafscheidbaar biyft vasthouden: den dood. En uit hun zwygend graf roept leder ons de wet dezer wereld toe: ..Eens zal de mensch moeten pterven.” (Hebr. 9. 27). Torgler zoa den 23eten Febr. aan den journalist Zimmermann verklaard hebben, dat er allerlei dingen te wachten waren Mevrouw Torgler als getuige Dimitrof Vrijdag ver- u dl zijn. sld.” middag bo (Van een e 40 co br i be I I 1 de voorzitter, over de en dr BUITENZORG, 1 Nov. (Aneta). Naar wij ver nemen heeft de faacistenleider De Bree, die bij de Algemeene Rekenkamer werkzaam is, een ambtenaar van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel aangezegd stukken uit het archief van dit Departement te verstrekken. Dit feit werd door den betrokken ambtenaar aan het hoofd van genoemd Departement gesigna leerd. BATAVIA, 1 Nov. (Anea). De .Java-Bode’’ meldt, dat de invoering van het capitulanten stelsel volkomen uitgesloten kan worden geacht, daar de regeering van Ned.-Indië reeds In het begin van dit jaar, blijkens een aan den Volks raad gerichte nota een volstrekt afwijzend stand punt hiertegenover Inneemt. Het Departement van Koloniën opperde ter zake slechts een vage suggestie. vaj 1 da 1 tai voi tei vo be vo 1 ge nu me «et I v« ik i var me het 1 het dat Ol ma get wlr mij er Ik tan nal I ttar drc TANDJONG KARANG, 1 Nov. (Aneta). Op de kolonlsatleterrelnen Oedong Tataan Is een oor- ruptie-zaak ontdekt. In verband daarmede heeft de resident den asslstent-wedana ontslagen. Nader zal worden beslist of dit ontslag met de mutatie eervol dan wel oneervol zal zijn. De kolontaatlelelder de heer B. Is geschorst. In de week voor de rijksdagverkiezingen In had de F' Torgler: „Ik stel vast, dat ik slechts éénmaal In de zaal van de „Neue Welt” heb gesproken en wel in 1925. Sedert dien niet meer. Ik heb nooit In net Karl Liebknecht-huis een kantoor gehad, en mij slechts zelden even In dat huis opgehouden.” Getuige: „Ik wilde slechts zeggen, dat Ik hem In het Karl Liebknechthuis, waar het kan toor is, aangetroffen heb.” Dr. Sack: Uit een mededeellng van een fa milielid van v. d. Lubbe blijkt, dat deze m Januari of Februari 1925 in het geheel niet in Dusseldorp geweest kan zijn.” BATAVIA, 1 Nov. (Aneta). De Raad van Justitie te Batavia heeft de zaak der verduis tering bij den Regentachapsraad van Tjiandjoer uitgesteld tot 8 November as. BATAVIA, 1 Nov. (Aneta). De ..Java-Bode” meldt, dat alle inspecteurs van den Dienst voor Volksgezondheid, directeuren van groote, Cen trale Burgerlijke Ziekeninrichtingen en Krank zinnigengestichten, zoomede de hoogleeraren prof. De Langen en prof. Radsma, een gezamen lijk request aan de regeering onderteekenden. waarin ernstig wordt gewaarschuwd tegen de uiterste bezuinigingsplannen, welke thans aan de orde zijn gesteld en waartoe os. behoort het ontslag van vijftien Europeesche en negen-en- twintlg Inheemsche artsen, opheffing van enkele ziekeninrichtingen enz. In het request wordt gewezen op de totale ontwrichting van den Dienst voor Volksgezond heid. welke hiervan het gevolg zou zijn. Reques- tran ten doen een beroep op den gouverneur- generaal om al wat mogelijk is te doen om de bezuinigingen minder ver door te voeren. BATAVIA. 1 Nov. (Aneta). Het hoofd van den Dienst voor Volksgezondheid, de heer dr. Offringa, ziet geen bezuiniging in de geopperde samenvoeging van de Ned.-Indische Artsen school te Boerabaja en de Medische Hoogeschool te Batavia, stellig niet in de eerste jaren. Woensdagmiddag omstreeks 3 uur heeft on der Loenersloot. gemeente Abcoude-Baam- brugge een ernstig auto-ongeval plaats gehad, hetwelk twee slachtoffers heeft geëlscht BATAVIA, 31 öct. (Aneta) De heer A Yzen- brandt,, een 45-Jarig gepensionneerd militair, is gisteravond in de buurt van Meester-Comelis door een trein gegrepen en gedood. Hierop vroeg de president, hoe het kwam, dat get. zich na. zoovele jaren alles nog zoo goed kon herinneren, waarop get. antwoordde dat hü aanteekenlngen had gemaakt, welke zijn vrouw helaas verbrand had. Het OM. spreekt zijn verbazing uit, dat Torgler zelf niet zijn vrouw heeft opgebeld. Torgler antwoordt hierop, dat hij reeds in bijzonderen correspondent in AandsjoekWb) u het conflict tusschen Rusland en Japan zich met den dag meer toespitst, heeft Japan een iets mildere houding tegen heidsdellcten veroordeeld, eenmaal wegens mui terij en voorts voor nog enkele, andere delicten. Kunzach was vroeger lid van de Onafhanke lijke 8. P. D. en sedert 1932 van de K. P. D. In 1932 wero hy uit deze partij gezet. Hij heeft voor de party ook koerlerdlensten verricht. Hy las den naom V. d. Lubbe in de krant. Daarna herinnerde hy zich, dat hy op een conferentie te Dusseldorf in 1925 een v. d. Lubbe heeft ont moet. De leider van die byeenkomst was Heinz Neumann geweest. Verder waren volgens ge tuige drie Nederlanders verschenen, o. a. v. d. Lubbe. Dezr: was de vergadering voorgesteld ongeveer met de woorden, dat men in Neder land thans de vorming van de R. F. B. wilde beginnen. V. d. Lubbe had zich bereid verklaard, de jeugdbeweging op touw te zetten en later de leiding ervan te aanvaarden. V. d. Lubbe had dan een paar woorden gesproken, maar in zulk slecht Dultsch, dat men hem niet vo’gen kon. Get. had hem c-> een leeftyd van ongeveer 16 jaar geschat. Op de vraag van den president, of in die vergadering ook over terreur gesproken was. antwoordt getuige, dat de terreur wel is waar niet rechtstreeks was aanbevolen, maar dat men toch gezegd had. dat elke terreur met een nog scherper terreur beantwoord moest worden. Daarom besloten ztf vBt Europa door Rusland en verder langs den Turksktb naar Sinkiang (Chlneesch Turkestan) te reizen. Zy worden vergezeld van generaal Choe Mlngchia, die zal optreden als chef van hun staf. Van Suiklang uit gaat de reis per vliegtuig naar Oostelyk Kirin (ten Westen van Wladiwostosk). Zy hadden groote haast, teneinde nog voor het Inzetten van den winter by hun troepen te zyn. Wanneer deze regels in druk verscWjnen zullen de bevelhebbers vermoedelijk wel reeds in Kirin zyn aangekomen. In Kirin en overig Mandsjoerye kunnen zy over ca. 100.000 man troepen beschikken. Intusschen hadden de vrijwilligers in Kirin besloten, om het .oude handwerk maar alvast te hervatten. Het resultaat was een opmarsch naar Ton Lln, een stad, gelegen in de nabyheid van de Koreaansche grens, die na een gevecht van twee dagen op de Japanners werd her overd. Dan was er nog een andere generaal, die brandde van ongeduld, om nog eens tegen de Japanners ten velde te trekken en wel Ting Chao. Deze wist zich van een legerkas te voor zien en slaagde er reeds in, naar Mandsjoerye terug te keeren, alwaar hy zich by zyn vrijwil ligers voegde, die er inmiddels ook al weer op los zyn getrokken. De actie der vrywilllgegs wordt gesteund door tal van fanatieke terroristische organisaties. De leden van deze organisaties gaan van het prin cipe uit, dat sterven niet erg is, tndien men een Japanner doodt en dat sterven een voor recht is. Indien men meerdere Japanners doodt Aanslagen op Japanners zyn onder deze om standigheden aan de orde van den dag. Het meerendeel der burgeri) heult samen met deze terroristen, vooral diegenen, wier goederen onteigend zyn ten bate van Japansche immi granten en dat zyn er niet weinigen. Dientenge volge wordt het optreden van de Japansche en Mandsjoekwo-politie tegen de terroristen, die er ook meermalen in stagen Mandsjoekwo- troepen tot muiterij te bewegen, zeer bemoei lijkt. Het Japansche régime In Mandsjoerye ver keert op het oogenblik niet in een behaaglijke positie en toch moet Mandsjoerije de basis worden, van waaruit eventueel de militaire opera ties tegen Rusland zullen beginnen. Het rijke Mandsjoerye dreigt een land van bloed en tra nen te worden. p Allerzielen, komen weer tal van geloo- f 1 vlgen naar de kerkhoven, om de graven van hun dierbare overledenen te versleren en er te bidden. Misschien gaan ze ook stil voor by langs de lange rijen graven, wy moesten dat veel meer doen. De rust van het kerkhof is een Indrukwekkende preek voor nadenkende menschen. De grafsteenen spreken een stom, me maar toch zeer duideiyke taal. Op iedere zerk staan slechts enkele woorden En toch zyn deze opschriften indrukwekkend door haar re gelmatige herhaling. Een naam bekend of on. bekend, mlschlen een vrome spreuk en dan twee data, het begin en het einde van een tyds. periode, die eens een menschenleven omvatte. Meestal enkele tientallen jaren, soms slechts eenige dagen, dikwyis ook byna een eeuw. Maar steeds luidt het geboren*overleden. Dat is de werkeiykheid. Al het andere is byzaak. Op lederen steen staat het onherroepeiyk geboren overleden. Dat is een harde wet van deze wereld! Allen die daar onder die grafsteenen rusten, hebben geleefd Juist zooals wy het doen, hebben gewerkt, gezaaid, geoogst, gevreesd gqhoopt zooals wy. zy 1-„_1_ BATAVIA, 1 Nov. (Aneta) Het Hoofd van den Dienst der Volksgezondheid, de heer dr. Offringa, constateerde dat de jongste cyfers omtrent het voorkomen van pest In Ned.-Indië aantonnen, dat 1933 een topjaar zal worden. Het aantal pestvry gemaakte woningen liep sedert 1915. toen 230.000 woningen werden ver beterd. terug tot 50.000. By het huldig tempo der woningverbetering zal de Preanger nog 30 jaar met pest besmet Na de pauze verkltdart Torgler dat de ont moeting in de tram van den laatsten getuige noch op Donderdagavond den 23 Februari noen den Zaterdag daarvoor kan geweest zyn. Als getuige wordt dan de mynwerker Kun zach gehoord, wiens beëedlging uitgeste’.d wordt. Getuige is tweemaal wegens zedeiyk- Getuige: „In uw bureau en in vergaderin gen." Torgler: „Waar was mijn bureau?” Getuige: ,Jn het Karl Liebknecht Haus.** Torgler: „Op welke verdieping?” Getuige: „Op de tweede." Torgler: „Op welke vergaderingen hebt my gehoord?” In de „Neue Welt" in Neuköln in 1930 en vroeger.” De journalist Zimmermann, die eenige dagen vóór den brand Torgler in de tram gesproken heeft, waarschyniyk op 23 Februari, deelt mede dat Torgler hem toen In een gesprek heeft gezegd: ,.Er zyn van allerlei dingen te wachten, de atmosfeer Is geladen. Als het „Fanal” schynt. dan zullen de heeren wel In hun schulp kruipen." President: ,.Wat hebt u onder ..Fanal” ver staan?" Getuige: „Ik heb niet aan een vuurteeken. maar een alarmteeken gedacht. Ik was der- geiyke dreigende uitdrukkingen van Torgler uit zyn politieke activiteit gewend." De president vraagt Torgler wat hy hierop te zeggen heeft. Torgler: „Mynheer de voorzitter, gisteren heb Ik my verbaasd over de onwaarheden, welke toen gezegd zyn. thans verbaas Ik my. dat een man. die aanspraak maakt op intelli gentie. by het hoogste gerechtshof met derge- lyke verklaringen aankomt. Houdt Zimmer mann my voor een ezel. Gelooft hy, dat ik. die wist, dat hy een Dultsch-nationaal is, hem zou’ zeggen: „Er zal een signaal komen, en alles zal veranderen?" De president vraagt getuige, of hy zich niet In het woord ..Fanal" vergist heeft en waarom hy eerst op 6 October met deze verklaring is gekomen. Getuige antwoordt, dat de uitdruk king hem eerst niet zoozeer was opgevallen, maar toen de brand uitbrak had hy het ver band gelegd. Hy had echter gedacht, dat de bezwarende verklaringen tegen Torgler zoo tal rijk zouden zyn, dat zyn verklaring van geen waarde zou zyn Dr Sack wijst getuige er op. dat in Beriyn het woord ..Fanal" overal werd gebruikt in de beteekenls van brand. De brand zou het ..Fa nal” tot een bloedigen burgeroorlog zyn. Was hem als journalist dit ontgaan en hem niet op gevallen dat Torgler Juist dat woord gebruikte? Getuige verklaart daarop, dat men zich in de psyche van dien tyd moest verplaatsen. Een mensch. die in de voorste ryen van het natio nale strydfront heeft gestreden. gelUk hy. ver liest het gevoel voor den zin van zulke woorden President: ..Waar het op aankomt is. of het woord ..Fanal" is gebruikt De auto Is tater in den middag door een kraanwagen op het droge gebracht en in be slag genomen. De drie geredde personen zyn per auto naar Den Haag vervoerd. De burgemeester van Abcoude, jhr. Dedel, was spoedig ter piaatse en leidde persoonlijk de verschillende werkzaamheden. Een vborloopig onderzoek werd door politie en veldwachters ingesteld. doch omtrent de oor zaak van dit wel heel droevige ongeval, kon men ons nog niets positiefs zeggen. China trachten aan te nemen, terwyi tegeiy- kertyd Rusland toenadering tot Amerika heeft gezocht. Dat Japan zich minder onvrlendeiyk tegen China tracht te gedragen heeft ten doel te voorkomen, dat Chineesche troepen by een mogeiyken oorlog met Rusland het den linkervleugel van de oprukkende Japansche le gers lastig zouden maken. Overigens bestond de Japansche toeschlete- lykheld ten aanzien van China toch nog slechts hierin, dat Tokio aan Nanking verlenging van den bestaanden wapenstilstand heeft aangebo den, zonder dat China Mandsjoekwo behoeft te erkennen, terwyi dan de streek bezuiden den Grooten Muur onder gemeenschappeiyk” mili taire contröle van China en Japan zou komen. De Chineesche minister van financiën, mr. T. V. Soeng. schynt by TSjang Kal Tsjek nog een laatste poging te hebben aangewend, om hem te bewegen van verdere flirtations met Japan af te zien. Soeng weet aeer goed, dat Japen zich den taatsten tyd op het terrein der internationale politiek in toenemende mate ge ïsoleerd heeft en acht het by een naderende uitbarsting tusschen Rusland en Japan voor Dat wy allen eens met de grootste zekerheid den dood ten prooi zullen vallen is de eenige waarheid, die geen enkele wysgeer nog ooit heeft durven ontkennen. En deze waarheid is heusch de moeite wel waard dat wy. haastige en jak. kerende menschen der twintigste eeuw daarby eens stil staan. Vooral op den dag, die zooals geen andere ons aan den dood doet denken Op alle graven liggen kransen en bloemen of brandende kaarsen. Het zyn kransen en bloe men die spoedig verwelken. Lichten die spoedig zyn gedoofd, even vergankelyk en vluchtig als het leven zelf. Wie kan zich op Allerzielen ont rukken aan den indruk van zoo’n diep indruk. wekkende Kerkhof-preek? Wie kan nadenkend langs de rijen graven loopen zonder diep ont roerd te worden door de gedachte dat ook zyn leven lijkt op de schaduw van een wolk die over de heide glydt? Dat ook spoedig van hem iets meer over zal zyn, dan een tot stof geworden lyk. waarop een grafsteen ligt met het opschrift Geboren overleden? En dan onze onsterfeiyke ziel. De dood zou niet zoo iets ernstigs zyn als de ziel er niet was. Als de andere zyde van het graf met zyn oordeel er niet was. met zyn eindeloos geluk of ondergang. Hoe komt het dan toch, dat wy ge- loovige christenen, daaraan zoo weinig denken of willen denken? Dat wy zoo gaarne onze oogen sluiten voor den blik naar den onelndi. gen horizon achter dit leven. Dat wy geheel on ze aandacht besteden en ons onderdompelen in de dageiyksche beslommeringen. Hoe komt het, dat wy geheel opgaan In de zorgen en moeiten van dit tydeiyk bestaan, dat ons geheel ver vult! Hoe komt het. dat ons leven steeds weer geiykt op den vrek van Jezus’ parabel, die zyn schuren en pakhuizen had gevuld en toen te vreden sprak: .Rust nu uit myn ziel, eet en drink; want gy hebt een ryke oogst gehad" en tot wien God toen sprak: .Dwaas, heden zal ik Uw ziel nog van U opelschen!" By eenieder, die nadenkend langs de graven wandelt, dringt zich de vraag op: „Hoe zouden deze dooden nu hun leven doorbrengen, als ze nog eens opnieuw leven mochten, met de ken nis. die hen nu is gegeven, met de wijsheid van bot andere leven Zouden wy die vraag niet voor ons elgén leven kunnen benutten, daar .wy thans nog mogen leven? 'Zóó leven als wy op ons sterfbed zouden wenschen geleefd te hebben! Hoeveel dwaas heden. zonden en dwalingen zouden ons dan tespaard Nyven. In de laatste levensoogenblik- ken krijgen die dingen een heel ander ulteriyk. Zy krygen dan een geheel andere waarde De illusies, die ons leven zoo dlkwyis beheerschen. verdwynen dan: de illusies, die ons nog dikwyis overweldigen, -omdat we ze beschouwen vanuit een aardsch standpunt. Reeds menigeen is het vergaan als de „lachende wijsgeer”. Wilhelm Busch, die op zyn sterfbed niet meer lachte, maar stil zyn lievelingsboeken van Kant en Schopenhauer ter zyde legde en zuchtend sprak: .Hun sleutels passen wel op veel deuren van deze wereld, maar niet op de uitgangspoort Maar juist op deze uitgangspoort komt het op aan. Wanneer ons laatste uur is geslagen, dan zal het voor ons hetzelfde zyn of we iang of kort hebben geleefd, of we ryk of arm. beroemd of ongeacht zyn geweest, of we geldmagnaat of bedelaar waren. Dat alles trekt voor de oogen van een stervende voorby als de ochtendmist voor de opgaande zon. Het eenigst belangrijke is dan nog, of wjj by de goede ultgangspoort zyn gekomen, die toe gang geeft tot het eeuwige Vaderhuis. Op vele grafsteenen lezen we: .Hier rust In den Heer!” Hoe dikwyis is dit woord slechts een ydel-schoone phrase. Hoe vaak slechts een vrome wensch van de nabestaanden! Moge God ons helpen, opdat het voor ons eenmaal waarheid moge zyn. wanneer het ge grift staat op de steen, die op ons nietig over schot zal rusten. BU de brag over het Merwedekanaal, on der Loenersloot. is de bestourder van den wagen. de ongeveer 18-jarige chauffeur K„ uit Dm Haag, den verkeerden weg ingestagen. In plaats van den hoofdweg te volgen, is hy vermoedrlyk door onbe kendheid van den weg ter piaatse het zandweggetje naar Nigteveeht opgereden. Plotseling schijnt de,wagen t< zijn gaan slingeren met het noodlottig gevolg, dat de auto met de vijf personen In het Merwede kanaal terecht kwam. Onmlddeliyk schoten verschillende omstanders, die. het ongeluk zagen gebeuren te hulp. Vry spoedig kon den de vyf personen dan ook uit den wagen op het droge worden gebracht. De, chauffeur en mevrouw M. hadden zich direct uit den wagen kunnen bevrijden, terwijl de drie anderen er uit moesten wor den gehaald. O. m. werd nog door een der omstanders enkele malen gedoken. Intus- schen was dr. Van Doorn, uit Abcoude ge waarschuwd, die slechts den dood kon oon- stateeren bU de Jonge vrouw en haar tien jarig zoontje. Het kleine meisje^ alsmede mevr. Muller kwamen er vry goed af. Mevr. M. had zelfs nog gepoogd door kunstmatige ademhaling toe te passen de levensgeesten van haar schoondochter op te wekken, evenwel sen der resultaat. Ook dr. Van D. mocht daar niet meer in slagen. Een auto van een taxi-maatschappy uit Den Haag bevond zich op weg van de residentie naar Laren. In den wagen waren, behalve de bestuurder, nog vier personen gezeten, nj. de ongeveer 60-jarige mevrouw Muller, echtgenoote van een gepensionneerd arts uit Nederlandsch- Indië en thans woonachtig te Den Haag, voorts een schoondochter van mevroirw M. en haar twee jonge kinderen, een jongen van 10 en een meisje van 8 jaar. De familie was op weg naar Laren, om daar een zoontje, dat te La ren in een rusthuis verpleegd wordt, te bezoe ken. Torgler: Jk heb er heelemaal niet over gedacht om aldus met getuige te spreken. Juist voor my, die de politieke situatie zoo precies moet kennen, zou het een groote fout geweest zyn, als ik niet alles in het werk had gesteld om zulk een daad als den rijksdagbrand te verhinderen, omdat ik moest weten, dat deze daad juist tegen de K-P-D. zou worden uitg< Hierna wordt gepauzeep Getuige Staneck. de volgende getuige, die rechercheur is. heeft in opdracht van commis saris Heisig getuige Kunzack herhaaldelyk nauwkeurig over de exploisie-proefnemingen op de Wuhlheidc ondervraagd en van het resultaat daagvan pioces-ver baal opgemaakt. Getuige verklaart, öat Kunzack met alle beslistheid op de herhaalde vragen steeds weer heeft gezegd, dat hy heel nauwkeurig wist, dat de commu nistische afgevaardigden Kasper en Torgler bij die proefnemingen aanwezig waren geweest. Getuige is met Kunzack ook naar de heide ge gaan om de kuilen te vinden, die door de proef nemingen gemaakt waren. Hy kon echter de plaats niet terugvinden. Ook de boschwachter wist niets van een kuil. Op 2 Mei is getuige met een rechercheur nog eens naar de helde gereden om daar opgravingen te doen. Er werd Inderdaad een kuil van ongeveer 1.80 tot 2 M. in het vierkant en 1.25 M. diepte gevonden. Daarin bevonden zich stukken linoleum, een afgebroken hamersteel en overbiyfselen van een pak spykers Torgler: ..Ik heb nooit in myn leven kennis gemaakt met Kunzack. Ik heb nooit proefne mingen op de Wuhlhelde medegemaakt en weet ook niets van een kuil en proeven met ontp'offingsmiddelen. Alles wat Kunzack heeft gezegd, kan in geen geval in overeenstemming met de waarheid zyn. De president wijst getuige op de verklaring van Torgler en vraagt hem met nadruk of hy er by biyft. dat Torgler en Kasper op de Wuhl- heide zijn geweest. Getuige: Ja. Dr. Sack stelt voor den gewezen afgevaar digde Kasper als getuige te verhoeren, evenals den gewezen advocaat Rosenfeld, die op het oogenblik in Parijs woont Rosenfeld is bereid naar Duitachland te komen en dr. Sack kent zyn adres. Verder stelt de advocaat voor, de getuigen te ondervragen, die zich in een zelfde situatie bevinden als Rosenfeld. Hiervoor ko men o. a. in aanmerking de gewezen afgevaar digde mevr. Reese, de gewezen secretaris van de sociaal-democratische party dr. Hertz de gewezen socialistische afgevaardigde Breitscheid. De procureur-generaal behoudt zich voor nader zyn standpunt ten aan den van die voor stellen te bepalen. Het Hof kan slechts ’n vrij geleide geven voor kwesties, welke tot zyn com petentie beliooren. De zitting wordt daarop tot daagd. BATAVIA. 1 Nov. (Aneta). Ten aanzien van de toelating van het Leger des Hells op Ball kan worden medegedeeld, dat terzake eenzelfde maatstaf zal worden aangelegd als by de toe lating van de Missie en Zending. Het leprozenvraagstuk zal niet langer In hoofdzaak als een sociaal doch voornameiyk als een medisch probleem worden behandeld. De president vraagt mevrouw Torgler of zy wil getuigen, zy is daartoe bereid en verklaart dan' Omstreeks 8 uur telefoneerde mevrouw Kasper Zy vroeg of myn man thuis was. Toen Ik daarop neen zelde, zelde zy: „By my is van morgen vroeg de politie geweest.” Ik zelde daarop- ,Jk heb hetzelfde bezoek» Voor de tweede maal werd omstreeks 9 uur getelefoneerd nX door mevrouw Kühne, die my vertelde dat de politie by haar was geweest en haar man gearresteerd was. Mevrouw Kühne zelde, dat zy by my wilde komen en vroeg my haar aan het station af te halen. Ik ant woordde, dat dit niet ging, omdat ik bezoek had. Getuige Spiets handhaaft zyn verklaring Mevrouw Torgler eveneens, ook als de president de opmerking maakt, dat het toch heel on- waarschyniyk is, dat de politiebeambte niet zou hebben ingegrepen, als hy had hooren zeggen: „ik heb hetzelfde bezoek." Mevrouw Torgler verklaart verder, dat ge tuige Spitz zich vergist omtrent het tydstip der gesprekken. Het was 9 uur. Om 11 uur was de politie al lang uit haar huls weg. Haar man had omstreeks 9.30 k 9.45 uur getelefoneerd, en toen heeft zy hem gezegd „dat de politie er was geweest”. OM.: Hoe verklaart u, dat uw man op den dag na den brand met zooveel menschen tele foneerde en niet met u?" Mevrouw Torgler: „Hy zal gedacht hebben, dat ik reeds sliep.” Het OM. wijst mevrouw Torgler erop, dat haar zoon in Londen heeft gezegd, dat Torgler niet naar huis was gekomen om veilighelds- BERLIJN, 1 Nov. Waarschyniyk In ver band met het sensationeele begin van de zitting van gisteren was de zaal heden morgen by de opening van de zitting weer geheel gevuld. Ook vanmorgei} heeft de sensatie niet ontbroken, want opnieuw heeft de president het noodig geoordeeld den Bulgaarschen beklaagde Dimitrof van het bywonen van de zitting van heden uit te sluiten, en wel voomameiyk naar aanleiding van de in de zitting van gisteren door Dimitrof gemaakte opmerkingen. Bij het begin van de zitting legt de president de volgende verklaring af: Volgens het stenogram van gisteren heeft Di mitrof gezegd: De kring van getuigen a charge tegen ons communisti sche beklaagden, welke heden met dezen getuige (bedoeld was Leber- mann) gesloten ia is begonnen met de ryks- dagafgevaardlgden der nationaal-soclalistische party en geëindigd met een dief. Deze uitlating heb ik natuuriyk niet gehoord, anders had ik daartegen scherp geprotesteerd, want zy is een ongehoorde brutaliteit. Dimitrof: .Mynheer de president De president valt beklaagde in de rede en verklaart dat hy thans het woord niet krijgt. Dimitrof roept; „De „VÖIktacbe Beobachter” kan tevreden zijn.” De president pleegt een overleg met den senaat en ver klaart, dat Dimitrof om deze uit lating van deze zitting is uitgesloten en weggeleid moet worden. Dimitrof uit zich verontwaardigd. De president verzoekt Dimitrof snel weg te brengen. Onder luid protest verlaat deze de zaal. Getuige Spietz .ambtenaar van de recherche, die den 28sten Februari in Torglers huis is geweest, verklaart dat mevrouw Torgler hem heeft opengedaan en gezegd heeft dat Torgler tri de provincie op reis was. Om 8 uur en om 10 uur werd er getelefoneerd. Getuige hoorde een vrouwestern; mevrouw Torgler antwoordde beide keeren, dat zy onverwacht bezoek had gekregen en niet vry was. Beklaagde Torgler zegt dat zyn vrouw heel goed in de meening kon verkeeren dat hy in de provincie was. Hy had nJ. op zich genomen om -- - J’ de provincie te spreken. De eerste keer waarschyniyk mevrouw Kühne opgebeld, tweede maal mevrouw Kasper. Het OM. spreekt zyn verbazing uit. Leipzig heeft meegedeeld, dat hy omstreeks 930 uur zyn vrouw heeft opgebeld en haar heeft meegedeeld, dat hy naar het politiebureau ging. Het O.M. vraagt, waarom Torgler niet reeds *s avonds zyn vrouw heeft opgeroepen om haar te vertellen, dat hy niet thuis kwam. Torgler: „Ik had ’s avonds reeds bij Stawicki het plan naar de politie te gaan om de valsche geruchten op te helderen.” Het OM.: „Als u reeds 's avonds dit van plan was, was er des te meer reden om uw vrouw te verwittigen Torgler: .Myn vrouw zou waarschyniyk om dien tyd, ’s nachts één uur, reeds in slaap zyn. Het was niet absoluut noodig haar te alarmee- ren, en haar dingen te vertellen, welke ook tot morgen konden wachten.” Dr. Parisius: „Torgler beweert omstreeks 9.30 Uur ’s morgens zyn vrouw te hebben opgebeld. Ik vraag getuige ,die tot pl.m. 11 uur in Torgler’s hute was, of hy iets van dat gesprek gemerkt heeft.” Getuige: zyn slechts twee telefoonge sprekken gevoerd, en het was belde keeren een vrou western." Dr Sack stelt voor om mevrouw Torgler, mevrouw Kühne en mevrouw Kasper als ge tuigen te hooren. China niet urgent, om met Japan in betere relaties te komen. Temeer niet, waar Canton zich steeds scherper gaat verzetten tegen de halfslachtige politiek, die door Nanking tegen over Japan gevoerd wordt. Soehg heeft zyn zwager Tsjang Kal Tsjek echter niet kunnen overtuigen en er is zelfs een mln of meer gespannen verhouding tus schen belden ontstaan, mede ook tengevolge van het feit, dat Soeng in Europa en Amerika niet de financieele hulp heeft weten te ver krijgen die men verwachtte. Er wordt reeds gemompeld, dat Soeng uit de regeering zal treden. In Japansche kringen heeft men zich over de Russlsch-Amerlkaansche toenadering niet weinig bezorgd gemaakt Een Nlpponsch pers bureau heeft de Japansche openbare meening trachten te verhitten, door het bericht de we reld in te zenden, dat er ook een verdrag tus schen China en Amerika tot stand Is gekomen. Toen dit zoowel door Nanking als door Was hington werd tegengesproken, gooide de Ja pansche pers het over een anderen boeg en men kreeg te vernemen, dat de regeering te Tokio aan Amerika het sluiten van een non agressiepact heeft voorgesteld, doch dat Ame rika dit geweigerd heeft. In Mandsjoerye zyn de anti-Japansche ele menten zich van de hier geschetste ontwikke ling der verhoudingen zeer scherp bewust. De geest van verzet tegen de Japansche overheer- sching komt met den dag bruusker tot uiting. De leiders van de antl-Japansche beweging in Mandsjoerye hebben contact gezocht met den Polltleken Raad van Zuid-Chlna. Deze politieke raad is de invloedrijke Kuo- mlntang-organlsatle, onder welke de regeering van Canton gesteld is. Canton heeft toegezegd, een hernieuwde actie van de Chineesche vrij willigers in Mandsjoerije te zullen steunen. In September JJ. werden te Canton de ge neraals Wang Teh Lln en Kung Hln Yung door den Polltleken Raad van Zuld-China met groote plechtigheid beëedlgd ata commandant en vice-commandant van de Chineesche vry- scharen in Mandsjoerije. Beide generaals hebben destyds tal van Ja pansche afdeellngen in de pan gehakt. Dé Ja panners zouden daarom alles in het werk stel len, oen den terugkeer van de beide vechtjas sen naar Mandsjoerye te verhinderen. redenen. Dan ligt het toch voor de hand, dat u ook op de hoogte zou zyn gesteld." Mevrouw Torgler: „Dat herinner ik my niet, het is al 8 maanden geleden.” Het OM..Het Is echter van byzonder belang of uw man toen reeds zulk een vrees koesterde.” Torgler: ,Het is my niet heelemaal dulde- lyk, waarom het OM. nog eens wil hooren dat myn vrienden vreesden, dat ik door politieke tegenstanders overvallen zou worden. Acht de procureur-generaal het dan werkeiyk in het politieke belang van Duitschland noodig, dat zulke verklaringen herhaald worden?" Procureur-generaal: „Beklaagde Torgler, ver val niet in de fouten van Dimitrof. Wy zullen rustig en zakelyk blyven.” Daarna wordt de beambte der recherche, Hohmann, gehoord, die Kühne gearresteerd heeft. Getuige verklaart dat hy Kühne in zyn wo ning heeft aangetroffen. Ik zag een man, die in zyn hemd stond. Ik vroeg Kühne wie dat was. waarop zyn vrouw zelde: „dat is bezoek.” President: „Hebt u dan niet gevraagd, wie het was?” Getuige..Neen, daartoe had ik niet hat recht. Ik had uitsluitend het bevel Kühne te arresteeren.” President: .Als u geweten hadt. dat het Torgler was, had u hem dan gearresteerd?” Getuige: ,jfeen” Op een vraag van dr. Sack verklaart de president, dat getuige Lebermann nóg eens zal worden gehoord. Dr. Sack verzoekt by het verhoor ook na te gaan of Lebermann in het krankzinnigengesticht Blankenhorn gezeten heeft en of hy by de politie niet bekend is wegens oplichting i Dr. Seuffert wyst getuige er op, dat hy aan den rechter van instructie een brief heeft ge zonden, waarin hy zich als getuige aanbiedt, dat hy de medeplichtigen van v. d. Lubbe tal opsporen en zich bereid verklaart de verbor gen schuilhoeken der onwettige terreurgroepen by de vrouweiyke partygenooten vast te stel len. ,Jk garandeer", aldus de brief, „dat ik dat binnen acht dagen tot stand zal hebben ge bracht." Advocaat Sack merkt op, dat het opvallend is. dat juist Kunzack. die twee malen wegens zedenmLsdxl.n en telkens tot een jaar gevange nisstraf is veroordeeld, zich aanbiedt die schuil plaats der illegalen by de vrouweiyke kamera den uit te vinden. Getuige legt dan verklaringen af van een exploeie-proefnemlng op de Wuhlhelde. Op de vraag van den president, wie behalve Kaspier en de overigen nog daarby zyn geweest, antwoordde getuige: „Naar myn meening te oordeelen naar zyn ulteriyk, Torgler. De presi- sldent wyst getuige op een vroegere verklaring, waarby hy met beslistheid betoogde, dat twee der aanwezige personen Torgler en Kasper waren." De getuige geeft toe, dat hy Torgler slechts van ^anzlen kent. President: Is het nu Torgler of niet? Getuige: Naar myn meening, ja. Getuige schildert vervolgens hoe men na de ontp'offingsproefnemingen weer naar de stad terugkeerde en in het restaurant in de Gor- litzerstrasss kwam, waar de eerste vuurwerk- maker, die de leiding had, een voordracht hield. O. a. heeft deze verklaard, dat als men sco ver was, men niets moest ontzien en, waar mognyk, openbare gebouwen in de lucht moest doen vliegen. President„Kunt u onder eede getuigen, dat hy op openbare gebouwen gewezen heeft, die in de lucht moesten vliegen?” Getuige„Ja.” President: „Heeft hlf ook iets over brand stichtingen gezegd?” Getuige„Neen.” Nadat de president getuige gewezen heeft op uitlatingen by de Instructie over brand stichtingen en het hulp Inroepen van vrouwen, zegt Torgler: „Getuige heeft gezegd, dat hy my kent. Waar hebt u my leeren kennen?”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 22