PROVINCIAAL NIEUWS 0 01 N AT I O N A L E IF DE GRAAL IN ENGELAND GU DOUWE EGBERTS ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI PAARSMERK MARKTEN IN C HET TQO Hluiiiiiiin DONDERDAG 2 NOVEMBER Oud-wethouder staat terecht NOORDSCHARWOUDE DE DRANKSMOKKELAFFAIRE DEN HELDER EGMOND-BINNEN OUDKARSPEL HOOGKARSPEL MEDEMBLIK HOORN In den Wieringermeerpolder Een grootsch succes W eer bericht Uitvoer in September LEVENSVE RZ EK E RING-BAN K TEWERKSTELLING VAN WERKLOOZEN ELKERLYCK IN DE ALBERT HALL „De Hollandsche Craalmeisjes vormden met de Engelsche één harmonisch geheel” ONEERLIJKE PENNING MEESTER speelt S betaalt f 10.000 aan Uw terven G 'EEN NE1 SLAG1 Leeftijd II uitbeenen. poors traj TEXEL SCHAGEN ver- crisis-comlté worden. Groothof Requisitoir De het eigenlijk^ stuk geheel op haar rekening. tot 438 ROTTERDAM .1 OM 43 CtttLnAOAOt, Indien gij van Uw 3Olte jaar af jaarlijks 167*stort Pk da Vergadering S. R. C. Dezer dagen verga derde onze R. K. Voetbalclub 8. R. C. Uit het verslag der verlotlngyom missie bleek ver- de Plaat van 1 SER/ BISI, REAI Aot Ryksa auto met d weg g Won tenden bescha De a kweekt Helder lp. loor Llel houdt alhier toonei Job. E deze „Kind Kruis' prijzen; i 1932 Tot jaar. R.K. vergadt aid Be regelen kostwln •angeh; In ve cnderhi Door een set arbeidei beidscoi Tot i werd ge let ■ouw 1 maand De Z< lijk adv aan. on zoeken socialen Vt»SCHAfT U WOtKtN V AN O tN O V STORMWAARSCHUWING8DIEN De Stormwaarschuwingsdienst van h Neder! Met. Instituut te De Bilt seinde dag te 1555 uur aan de posten van De: Hoek van Holland: Attentieseln blijft. Zon op 6.58 onder 4.29 Licht V.M. 8.18 vm. Het woord is dan aan den procureur-generaal mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten. Spr. zegt o.m dat uit de balansen blijkt, dat op 1 Juni 1928 het kassaldo 18.000 bedroeg. Verd. moest hiervan op de hoogte zyn. In 1931 moest dit saldo zijn opgeloopen tot 23 a 24 000. HU heeft verzwegen, dat hU het kassaldo niet had. van een vergissing of een fout in de boek houding is geen sprake. Zeer gevaarlijk was het voor verd.. dat hjj zjjn eigen kas bU bank en giro vermengde met die van den bond. Door den accountant is be rekend. dat de verduisterde som ten minste 18-000 bedraagt. Het Is zeer waarschijnlijk, dat verd. pl.m. 2000 per jaar uit de kas heeft verbruikt ten eigen bate. bevestiging van het vonnis (anderhalf jaar met aftrek voeren van sterken drank resp. tot vier, drie en zes maanden gevangenisstraf. behandeling. Na nog eenlge minder belangrijke besprekin gen volgde sluiting. van beheer voor geLIchtbedry ven geslaagd is van het gedeelte boven net tot aan de oostelijke Oudkarspel en tevens het gedeelte aan de westzijde van Heerhugowaard tot aan Gaten in den dijk In de glooiing van den dijk nabij Nieuweschild zijn een paar gaten ge slagen, die echter spoedig weer zijn dichtge maakt, althans voorloopig. De geheele dijk zal wel onderhanden genomen wordqn. - Hoogste barometerstand: 775.8 te Akure; Laagste barometerstand: 7471 te Wishij Verwachting: Krachtige to tigen. Westelijke tot Noord-WestelUk Noordelijken wind, zwaar bewolkt met lUke opklaringen, waarschijnlijk regen- 4 gelbuien, Iets kouder. De Arr. Rechtbank te Alkmaar veroordeelde heden P. D._ Directeur N. V. Chemica te Den Helder, J. J.' W„ schipper te Urk en J. J. S. J„ chauffeur te Rotterdam, die de vorige week te recht hebben gestaan wegens het frauduleus In- JubileumconcertDe voorzitter van „Nieuw Leven" spreekt een hartelijk woord van welkom tot de talrbke aanwezigen, en in het bijzonder tot de zeereerw. heeren pastoor en kapelaan burgemeester Peters en mevrouw en tot „Ami citia”. Spreker wenscht den zeereerw. heer pastoor geluk met een vereeniglng als .Nieuw Leven", welke door geheel Médemblik op hoo- gen prijs wordt gesteld, feliciteert den direc teur, den heer Moeskops, met zijn jubileerende vereeniglng. Als no. 1 werd gezongen „Mijn taal” van F. Roeske. Dit nummer was het eerste nummer, dat in stuqje werd genomen na de oprichting, waarna ..Salve Regina” (Oberhoffer). Alsnu kwam „Amicitia” op het podium en gal een 4-tal nummers, waaronder een alt-saxe- phoon-solo van den heer P. Spanjaart. De zeereerw. heer pastoor spreekt dan en Een Gemeenteontvanger kan geen kassier xjjn. By Kon. Besluit is ongegrond verklaard het beroep van den raad dezer gemeente tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een nieuwe verordening betreffende het beheer der Gemeen te-bedry ven. Het bezwaar van Ged. Staten was, dat blij kens art. 9 dier verordening de Gemeente-ont- vanger zou optreden als kassier van gemeente bedrijven. Deze werkzaamheden aan den ge- meente-ontvanger opdragen, acht de Kroon in strijd met de Gemeentewet. Spr. requireerde van de rechtbank van voorarrest). Als verdediger Volgens de maandstatistlek van dep uitvoer Is de uitvoer van kleiaardappelen In Septem ber ruim 3000 ton minder geweest dan in de- met groote vóldoening constateeren, dat" wij d? kansen voor een Katholieke vereeniglng zooali de Graal schromelijk onderschat hadden. Een vereeniglng die het waagt in de Royal Al bert Hall een „Mass Performance” van „Every- man" te geven, heeft haar kritieke periode ach ter zich. Het is waar dat de Engelsche meisjes ruim 400 in getal de medewerking hadden van een honderdtal uit Holland overgekomen Graalleden, die tusschen de tooneelen door de koren zongen en de reien dansten, maar hoezeer de prestaties der Hollandsche gasten ook onze waardeerlng verdienen, en hoezeer zij het stuk in zijn geheel ook opluisterden, de koren en symbolische dansen behooren natuurlijk niet tot het oude „Sinnespel" en de jonge Londensche „Grall" heeft dus de verantwoordelijkheid voor dat de verloting een netto saldo had opgeleverd van t 127.04. Alle loten waren verkocht. Tevens kwam naar voren dat de finantieele positie der Vereeniglng belangrijk was verbeterd, doordat een flink bedrag van loopende schulden kon worden afgelost, terwijl rente van aandeelen MT betaald en 2 aandeelen, de nos 4 en, 22 wan uitgeloot. Besloten werd binnenkort een avond te organ seereri, waarop de spelregels zullen worden b handeld. Nadat nog eenlge hulsht&deiyke aangelegd heden waren besproken, volgde sluiting. De Gemeente-Begroeting 1934 Wij verne men dat er van verschillende gilden ernstige op positie zal komen in den Raad tegen de door B. en W. voorgestelde belastingverhooglng. Men wil op andere wijze middelen aan de hand doen om dit te voorkomen, wat slechts is toe te Jui chen. Openb Beenute vergader openbaa van het merend, dykgraa; Nadat maling de elecB breiden. Vastge bestuur verblyfkc Met al gesteld 1 ambtenaj De te s meester Als nie i vastgeste! 1 hulpmi 16 werkli Voorts secretaris tjjd is. Afgewe van hét echter d« zy daartt Beslote: Rjjperwet diafabriel Nog w der salari en daam gaderen: Personalia Te "s Gravenhage slaagde voor pet examen „Spreekonderwijs", uitgaande van de Vereniging voor Logopaedie en Phoniatrie de heet O. Lest, hoofd der school voor B. L. O. alhier Gemeen begrooting dagen het Verèchil Voorgestel) raadsleden de vroede «ul'.en ont’ De werk Niet mind •chaffing •ubsidtesc Voerd. De Verhoogd meen te te fontfsbelast e ffmeei ifiS Maar moeten wij, hetgeen wij hedenmiddag aanschouwd hebben, beoordeelen als kunst als tooneel-, als acteerkunst? Neen; dit moeten wij Crióis-coUeete De alhier gehouden speld- lesdag’ ten bate van het crisisfonds heeft op gebracht 319 .92 S. De groote collecte van eenlge wekn geleden bracht op 7224)1. Crisis-comlté Het plaatselyk i vergaderde ten raadhuize. Medegedeeld werd, dat er op de circulaires voor een bedrag van f 242 was geteekend. met nog enkele vaste maandeljjksche bijdragen Men besloot den lichtbeeldenavond. waarvoor de heer Ten Bruggencate van Helloo zich be schikbaar heeft gesteld, te houden op 30 Novem ber. Vertoond zal worden „Een reis naar indlë”. Als de zaal van den heer Deutekom vry is, zal de vertooning daar worden gehouden, zoo niet, dan is het bij den heer J. de Bakker. Men besloot, een schrijven aan den burgemees ter te zenden, waarin de afkeuring door het co mité’' wordt uitgesproken over hel feit, dat de burgemeester by de benoeming van 'n lid vpor 7 comité de door het comité opgemaakte voor dracht van vier damei geheel heeft genegeerd en den heer Kanser heeft benoemd. Deze heeft de benoeming evenwel niet aangenomen. Het comité was van oordeel, dat er te weinig dames in het comité waren, waarom de genoemde voordracht was opgemaakt. Na de uitvoering met den heer Ten Bruggen cate zal met de verdeeling der gelden begonnen trad op mr. Buiskool uit Behagen, die op Juridische gronden vryspraak pleitte. Arrest 14 November. voorzitter kon hiermee zijn instemming >L Na nog eenlge bespreking werd het voorstel de Boer aangenomen. Bij de samenstelling der begrooting was ge bleken. dat deze zou kunnen sluiten zonder be lastingverhooglng. Om echter op eventueele te genvallers in het jaar 1934 voorbereid te zyn. stellen B.' en W. voor om. ter versterking van den post onvoorziene uitgaven, voor 19341935 40 opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen. Ook met deze geringe heffing blyft de gemeente op belastinggebied in een zeer gunstige positie, t.w. 40 en 10 opcenten op gebouwde resp. ongebouwde eigendommen. 25 opcenten personeele belasting en 3e klasse gemeentefonds belasting, waar vele gemeenten niet aan kunnen tippen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen De gemeentebegrooting 1934 werd behandeld in den tijd van slechts tien minuten. Algemeene beschouwingen werden niet gehouden, wat den voorzitter deed opmerken, dat het beleid van B. en W. in het verloopen jaar dus tot tevreden heid is geweest en ook bet hoofd der politie geen klachten treffen. Alleen vroeg de heer Eecen, wat B. en W. er toe geleid heeft om voor werkverschaffing, waar voor vorig jaar 2000 was geraamd en in 1932 3213.70 was uitgegeven, thans f 6000 uit te trekken. De toelichting scheen hem wat opti mistisch. Voorzitter antwoordde, dat de raming voor 1933 tusschentyds van 2000 tot 9000 is op gevoerd. Op het moment zyn er slechts zes ge deeltelijk. werklooze transportarbeiders, die steun trekken, én overigens worden er geen uitgaven gedaan voor steunverleening en werkverschaffing aan werkloozen. welke toestand wel tot in het voorjaar van 1934 zal bestaan blyven. Dit geeft dus wel eenlge reden tot optimistische raming. Zonder verdere opmerkingen werd de gemeen tebegrooting vastgesteld in ontvangsten en uit gaven op 79.362.06 met een post onvoorzien van 2.894.33. Vervolgens werden vastgesteld de begroetingen van de Lichtbedryven. Het tarief van het vast recht voor electrlciteit zal worden bepaald op 18 cent. Inplaats van 23 cent per K.W.U., wat naar de meening van den directeur een vermeer dering van het gebruik tot gevolg zal hebben. Tenslotte werd de begrooting van het Burger- lyk Armbestuur vastgesteld op een bedrag van 8203.70, met een gemeentelyk subsidie van 7200. Goedgevonden werd het eventueel verstrekken van ten brandstoffentoeslag van 1 aan on dersteunde werkloozen. De heer De Boer drong aan op weder-lnvoe- rlng van de baggerregeling voor tuinbouwers on derling, wier toestand tegenwoordig zoo slecht is. De voorzitter zegt, dat B. en W. zich over een en ander in verbinding zullen stellen met de Ned. Helde Maatschappy. Hierna sluiting. Het Amsterdamsche Gerechtshof zette Dins dag de behandeling voort van de strafzaak tegen den oud-wethouder van. Den Helder, D. C. A de Z. Verd. was door de arrondissements rechtbank u Alkmaar veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van zeven maanden voorarrest wegens verduis- Verd. ontkende zich c-„ te hebben schuldig gemaakt. Op 6 Sept, diende de zaak in hooger be roep; het Hof achtte het na de verhooren w ls- nog noodig enkele getuigen te dagvaarden. In de vorige zitting werd om. gehoord de accoun tant Engelgeer, die* een boekenonderzoek had ingesteld. De sergesnt-schryver Haak verklaar de, dat njj als secretaris van het afdelings bestuur van den bond in Indlë herhaaldelyk geld heeft gestuurd aan het hoofdbestuur te Den Helder, waarvoor hy quitanties ontving, geteekend door den heer Groothof, niet door verdachte. Vandaag wordt eerst gehoord de heer Jore. oud korporaal-machlnist by de Kon. Marine. van den Getuige was in Juni 1930 voorzitter Bond van Korporaals der Marine. Get. was door den boekhouder Groothof ge waarschuwd. dat er een groot kastekort was De cyfers van de boeken en de inhoud van de klopten niet. Get. is met den boekhouder naar verd. gegaan, hem werd een termyn van veertien dagen gegeven om de fouten op te sporen. Bet biykt, dat verd. in Juni 1931 een bedrag van 1600 noodig voor een der leden, die naar Indlë ging, om daar de belangen van den Bond te behartigen, niet in kas had. Verd. had toen 1000 van de bank gehaald, 600 fourneerde hjj uit de kas. Er moest echter 10.000 in de kas zyn. Het vermogen van den bond bestond nog slechts uit de resteerende 5000, op de minder geweest dan In de zelfde maand van vefleden jaar. Ook de uit- voerprUs was nog 0.16 per 1— - 1933 2.14. De uitvoer van pootaardappelen is echter met een veel grooter quantum achteruitgegaan. In Sept. 1932 was de uitvoer byna 11 000 ton, ter wijl in ■September 1933 slechts 2700 ton werd uitgevoerd. De prijs van pootaardappelen was ongeveer 4.10 per 100 K.G., wat pl.m. 050 per 100 KG. minder was dan verleden jaar. Roodekool was er een weinig meer uitge voerd. terwyi ook de pryzen iet* hooger waren, v bank en elders geplaatst Verdachte houdt vol. dat die 18000 inder daad in kas waren, hy had ze echter niet on der zyn directe berusting Hy had aan Groo- hof en Jore gezegd, dat de flnancieele toestand van den bond zeer slecht was. Get. Jore ontkent dit echter. Verd. beweert, dat hy zyn verzekeringspolis heeft beleend, om het kastekort te dekken, tegen zyn medebe stuursleden had hy hiervan niet gesproken. „Het schynt toch, dat u dat wilde zegt dat de voorzitter hem heeft gefeliciteerd met deze vereeniglng, en terecht verheug ik my. Welke pastoor zou niet gaarne zoon ver- eenlging bezitten. Wél is „Nieuw Leven” geen absoluut godsdienstige vereeniglng, maar toch wel ook doordat het uitsluitend katholieke leden zyn. Twaalf en een half jaar is het schoone doel gevolgd: beschaving en veredeling te brengen door de schoone zang. .Nieuw Leven" steeds nieuw door nieuwe leden en door steeds nieuwe lauweren, laat het ook zyn dat voortdurend nieuwe donateurs •Nieuw Leven” hecht en sterk maken. Burgemeester Peters houdt een humoristi sche rede, feliciteert de vereeniglng als de bruid, de directeur als de bruidegom, welke hun 12X-jarig h uweiyksfeest vieren. In vreugde werd verder de avond doorge bracht, terwyi verschillende sprekers nog het woord voerden. -- weer ’n weinig minder, n.l. 100 K.G. De uitvoerwaarde was in Op desbetreffende vragen van het Kamerlid Wynkoop heeft Minister Slotemaker de Brume geantwoord, dat een verzoek tot plaatsing van werkloozen uit de gemeente Oostzaan by de Rykswerkverschafflng in den Wieringermeer polder is uitgegaan van het gemeentebestuur. Aangezien de minister met burgemeester en wethouders van oordeel is, dat een dergeiyke tewerkstelling, welke zich beperkt tot een met groot aantal arbeiders, op grond van de op gedane ervaringen, noodig is om de werkwillig- heid van verschillende werkloozen te toetsen bestond er voor hem geen aanleiding toe te staan, de werkloozen, die weigerden in dtn Wieringermeerpolder te gaan werken, by de ge- meentelijke van Rykswege gesubsidieerde werk verschaffing te plaatsen. De vraag of de gemeenteiyke werkverschaf fing wellicht, voor de gemeente een voordeellgei oplossing was dan de tewerkstelling in den Wieringermeerpolder, vereischt onder de ge geven omstandigheden geen nader onderzoek, daar het hier ging om plaatsing by de ge- meenteiyke werkverschaffing van arbeiders, die weigerden naar de Rykswerkverschaffing te gaan. „Everyman” is, geiyk den meesten uwer be kend zal zyn, het Engelsche pendant van het Nederlandsche „Elckeriyk". Het is er zelfs een hier en daar zeer goede, doch over het geheel geen schitterende vertaling van. Dit altnans wordt met stelligheid hieruit afgeleid dat de Nederlandsche exemplaren gedrukt werden on geveer tien jaren vóór de eerste opvoering van ..Everyman". Dit „Morality Play” (geiyk de Engelschen een .sinnespel” noemden) verhief zich ver boven de middelmatige spelen van den- zelfden aard, die in den loop der vyftiende eeuw geschreven waren. Het maakte te Londen groo- ten opgang, maar de kort daarop uitgebroken Hervorming was oorzaak dat het, wegens zyn Katholieke tendenzen, in diepe ongenade en reeds spoedig in vergetelheid geraakte. In het begin onzer eeuw werd het oorspronkelyke manuscript gedrukt en voor opvoering geschikt gemaakt De eerste opvoering, in 1902, veroorzaakte een ware sensatie in het kunstminnende Londen en sinds dien is ..Everyman" herhaaldelyk „gegeven", ofschoon het uit den aard der zaak geen „repertoire stuk" worden kon. Over de vraag of het. zich tot een massa- opvoering leent, loopen de meenlngen uiteen. Van streng-artlstiek standpunt bezien zyn er aan zulk een opvoering, hoe voortreffeiyk zy op zichzelf ook zyn moge, zeer zeker groote na- deelen verbonden, maar die nadeelen zyn Juist voor een .sinnespel” geringer dan voor elk an der stuk, wy kunnen ons niet de Forum scène uit Julius Caesar voorstellen met 15 Brutussen. 22 Marcus Antoniussen en 36 doode Julius Caesars, wy weten zelfs niet of. wanneer wy ooit ertoe komen mochten een .sinnespel” te schrilven. wy het als auteur byzonder prettig zouden vinden wanneer er een massa-opvoering van gegeven werd. Maar Amicitia Woensdag 8 November zal het salon-orkest ..Amicitia” een concert geven in het R. K. Verenigingsgebouw. Hoewl dez ver eeniglng reeds vele malen aanvullend optrad, treedt zy nu zelfstandig op Het zal dus offi cieel zijn eerste concert geven. Opgericht in 1931 met acht leden, telt dit ensemble thans twaalf werkende leden. De heer J. Spigt was bij de oprichting zoo bereidwillig het voorzitterschap op zich’ te ne men. terwyi burgemeester Middelhoff door aan- vaarc van het beschermheerschap van zyn medewerking biyk gaf. De leden hebben deze medewrking gewaardeerd, wat uit de presta ties van dit koor reeds is gebleken. Teneinde afwisseling te brengen in het pro gramma heeft Amicitiae zich de medewrking verzekerd van de zeer gunstig bekend staande R. K. Gem. Zangvereeniging „Niuw Leven” te Medmblik. We zyn overtuigd, dat geen enkele muziekliefhebben dezen kuntavond zal willen missen. Gemeenteraad Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester H. C. Leemhorst. Aanwezig 15 leden. Aangeboden werd de gemeente-begrooting Pres.: verzwygen.” Vervolgens wordt de boekhouder gehoord. Get. is sedert 7 Mei 1920 in dienst van den Bond geweest; hy was belast met een onderdeel van de boekhouding. Verd. hield ais administrateur toezicht. Contróle van het bestuur was er niet. Een verslag werd uiterst onregelmatig uitgebracht, soms gingen er twee of drie jaar overheen vóór er weer een vers’ag werd uitgebracht. Get. heeft nooit gevraagd naar de 18 000 In kas. over de mogelykheid van een goede be legging vrfn dit groote bedrag heeft hy nooit gesproken. By de betalingen kwam echter stagnatie, ter- wyi het kassaldo in de boeken steeds grooter werd. Tusschen verdachte en getuige Groothof ont wikkelt zich een debat over het al of niet aanwezig zyn van het kassaldo. Getuige van der Mast, bediende op het kan toor van den Bond, is wegens ziekte niet ver schenen. zyn verklaring, afgelegd voor de rechtbank te Alkmaar, wordt voorgelezen. In de Schoolstraat zal een lantaarn een betere plaats krygen, thans zit ze te veel in de boomen. Het Burgeriyk Armbestuur werd aangevuld met twee leden, de heeren J. Pepping en P. Bommer. De heer van de Reep vroeg of er nog niets gevonden was om de werkloozen aan werk te helpen. Hy had eèn desbetreffend voorstel nu reeds op de agenda verwacht. De Voorzitter antwoordde, dat er gezocht wordt en gecorrespondeerd met den minister en de provincie. Antwoorden waren nog niet bin nengekomen. Hy was ook huiverig, werk te laten verrichten, dat de gemeente ook in de toekomst op lasten zet. De heer Straathof zou meer werk willen maken van den Vennewaters- weg, maar ook dit punt is nog niet ryp voor (Van onzen Londenschen correspondent) 3 en goed jaar geleden na het Eucharis- tisch Congres te Dublin werden te Lon den pogingen in het werk gesteld een Engel sche „Graal", een vereeniglng van Katholieke meisjes, te stichten volgens het Hollandsche model. Z. Em. Kardinaal Bourne, de Aartsbis schop van Westminster, hechtte niet alleen zyn goedkeuring aan het plan, doch steunde het daadwerkeiyk, terwyi andere Katholieke geeste lijken die een belangrijke rol speelden In de propaganda van ons geloof in Engeland er geest driftig voor gestemd waren, o.a. Bisschop Meyer en Father Martindale SJ. Dat de „Grall" heden in Londens grootste zaal, de Albert Hall, ten aanschouwe van een paar duizend personen „Everyman zou opvoe ren. en wel met een succes waaraan geen der aanwezigen een oogenbllk getwyfeld kan heb ben, zullen zestien maanden geleden de meest optimlstischen ternauwernood hebben durven hopen. Maar zestien maanden zijn een lang tydsverloop voor de jeugd, lang genoeg om won deren te volbrengen. En de Graal is Immers een Jeugdbeweging! Engeland en vooral Londen zijn bovendien geen zeer vruchtbaar terrein voor vereenlgings- leven in den vastelandschen zin van het woord. De Engelschman is niet van nature een ver- eenigingsman. Den Londenaar wordt het boven dien door de onmeteiyke afstanden zyner stad zeer moeUyk. vaak byna onmogeiyk gemaakt, een werkzaam aandeel te hebben in den “rbe^ der vereenigingen, waartoe hy wèl behoort, wy. die Londen en zyn verhoudingen meenen te kennen, waren sceptisch gestemd toen wy het was gelooven wy. in Juni, 1932 - voor het eerst hoorden dat pogingen aangewend zouden wor den om „ook hier een Graal te beginnen wy dachten er het onze van. Na enkele niaanden begonnen wy te denken aan de mogeiykh^d -lat wy ons vergist hadden. Thans kunnen wy Burg. Stand Geborenzoon van J. PosthumusHbekemeijer; 2 dochters van E. SteinUiterschudt; dochter van A. Sperling Thyssen. Overleden: G. Borst 65 jaar; E. WitBals 53 j.; J. de Smit. 69 jaar; H. C. Ahuis 19 jaar. juist niet, ook al vonden wy de opvoering mooi. Er is zeer veel moois, dat geen kunst is en het ook niet beweert te zyn. wy gelooven zelfs dat vele van de schoonste dingen op aarde en in de beschavingsgeschiedenis va» het menschdom hun supreme schoonheid zouden missen Indien zy wèl kunst waren. Wy zouden onwaarheid schrijven indien wy, in misplaatsten yver om een .Jlef woordje" te zeggen, beweerden vanmiddag werkelyk „kunst” te hebben gezien en gehoord, wy kunnen van eenlge honderden meisjes, die, met heel enkele uitzonderingen misschien, in het geheel geen kunstenaressen zyn, ook geen kunst verwachten. Maar wanneer zy ons naar de Albert Hall laten komen om een opvoering bij te wonen, dan kun- pen wy Iets anders en onder zekere omstandig heden zelfs iets beters verwachten dan kunst. nJ. iets moois. wy hebben de massa-opvoering var^ .Every man”. ofschoon zy gèèn kunst was, mooi ge vonden. Vaak ook hebben wy opvoeringen, die wèl kunst waren, leelyk gevonden. wy geven hier natuuriyk een persooniyke meening. een peraoonlyken Indruk weer. Ongetwyfeld leed het stuk eronder dat de „verpersooniyklngen” (Everyman, Fellpwtói] Kindred. Strenght, Death, Discretion enk.) 4o< groepen voorgesteld werden. Maas de opvoering zelf, los van het stuk, kreeg aldus een geheel eigen karakter, en moest er even aan gewoon raken. Men moest even vertrouwd raken met het denkbeeld dat de zes meisjes, die .Every man” voorstelden. niet zes verschillende per sonen, doch één enkel en ondeelbaar karakter waren. Ofschoon dit zestal zeer zeker alle andere groepen overtrof, hebben ook laatstgenoemden, uit hoeveel talryker individuen elk barer ook samengesteld was, door eenheid van gebaar be weging en stem het ons reeds zeer spoedig ge- makkeiyk gemaakt ook in haar eenheid van wezen en karakter te gelooven. De door de Hollandsche Graal-meisjes onder koorgezang uitgevoerde dansen vormden met het eigeniyke stuk één harmonisch geheel en droe gen er toe by den algemeenen indruk te ver- hoogen. Maar de ware schoonheid was, behalve in den diepen zin van het spel, gelegen in de oprechtheid en overgave der speelsters (een on juist woord dat wy gemakshalve bezigen) en in de harmonische aankleeding. waarin de 250 Bot- ticelllsche „engelen” boven het platform, een ondanks hun bewonderenswaardige onbeweeg lijkheid levend element van groote schoonheid vormden. Ons eenig bezwaar was dat er druk ker met gekleurde schynwerpere gewerkt werd dan oJ. het karakter van het spel gedoogde Na de opvoering defileerden de Hollandsche en eenlge Engelsche Graalmeisjes. met haar vaandels door de arena en zongen het GraaUied. Bil haar verschynen gaf Kardinaal Bourne, die met bisschop Biermans, den superieur-generaal der St Josephsvereeniglng en bisschop Mcyer de opvoering bywoonde. het sein tot een applaus, dat tot een daverende huldebetuiging aangroelde. tering. Als penningmeester van den Bond van Kor poraals en minder marinepersoneel zou de man in het tyaperk Januari 1923 tot Aug. 1931 omstreeks 20.000 hebben verduisterd. Vërd. ontkende zich aan de verduisteringen Raadsvergadering. De Voorzitter deelde mede, dat er op 4 November een byeenkomst zou gehouden worden van verscheidene burge meesters van de duinstreek, waarin besproken zou worden het samenstellen van een verorde ning betreffende onzedige kleeding. In de vorige raadsvergadering had het lid Bras hierop aan gedrongen. De heer A. Wittebrood had bericht zyne be noeming tot lid-werknemer van het agentschap A.B. en W.V. aan te nemen. Aan een paar aan geslotenen aan het electrisch net werd voor een jaar uitstel van betaling verleend in de kosten van aanleg. Het voorstel van het lid V. de Reep om g"heele kwytscheldlng te geven vond de Voorzitter onbillijk tegenover inge zetenen. die wel betaald hadden. B. en W. van Alkmaar betuigden dank voor de verleende bydrage voor verbetering van den Hoeverweg. De vastgestelde bouwverordening moest in overeenstemming gebracth worden met de pro vinciale regeling. Dit punt werd aangehouden. Een paar aanvragen om subsidie zullen by de begrooting behandeld worden. Aan den pensioenraad was gebleken, dat enkele jaren geleden ambtenaren in dienst der gemeente waren, voor wien ge<en pensioenstor- ting was voldaan. De gemeente werd daarom uitgenoodigd alsnog 552.35 te betalen plus rente. Op voorstel van B. en W. werd besloten, dit schryvsn voor kennisgeving aan te nemen, zoo- dat dit bedrag niet zal voldaan worden. De Bond van Koffiehuishouders verzocht om ver laging van pesoneele lasten. Ook de Kamer van Koophandel schreef in dien geest. Besloten werd de blljartbelasting, die 20 plus 100 op centen bedroeg, tot de helft te verlagen. Een voorstel van het lid Van Dam om ook de be lasting op paarden af te schaffen kon geen by- val vinden, omdat de gemeentekas deze in komsten niet kan missen. Aan de pachters van gemeente-landeryen werd voor 1933 een verlaging van 30 pet. toe gestaan. Het R.K. Lyceum te Alkmaar verzocht om een subsidie voor 1933 groot 150 per leerling. Na eenige bespreking wordt f 100 toegestaan. De commissie tot onderzoek van de gemeente- rekening 1932 adviseerde tot onveranderde vaststelling. B. en W. stelden voor het paardenpad uit den Vennewatersweg te verwyderen. De polder was daarmee in zyn gedeelte reeds begonnen. Dit ’voorstel werd als een verbetering van dien weg, die in slechten toestand verkeert, be schouwd. Later zou de weg <4an met een bind middel kunnen behandeld worden. De verpachting van de gemeente-landeryen zal plaats hebben op 8 Nov. des avonds om 7 u. Deze maal worden d?ze slechts voor 2 jaar ver huurd, alleen voor het bouwland worden 2 optiejaren gegeven. Raadsvergadering De raad kwam Dinsdag avond in voltallige zitting bVeen. De voorzitter deelde mee, dat de commissie in de overneming grondsch electrisch grens van Hanze De heer Jn Bat heeft bedankt als voorzitter van de R- K. Middenstandsvereni- ging De Hanze. afdeeling Hoogkarspel de sluis te Noord-Scharwoude. en wel voor de som van 2750, nadat door het G. E. B. te Heerhugowaard eerst j 4500 was gevraagd. HUIde komt toe aan de commissie van beheer en het dageluksch bestuur der gemeente, welke ondanks de vele- moeilykheden hebben doorge zet, met dit resultaat. Einkele verzoeken om subsidie werden vervol gens afgewezende afdeeling Langenduk L. T. B kreeg 10 subsidie voor haar tuinbouvftursus irf de twee volgende winterhalfjaren. De heer J. G.. Vogelenzang verzocht eervol ontslag als gemeente-geneesheer, ingaande 1 Oct. 1933, wat hem onder dankzegging voor de langdurige diensten, de gemeente bewezen, leend werd. In zyn plaats werd benoemd heer J. de Wit. Bij deze wisseling van functionnarissen maak te de raad tevens van de gelegenheid gebruik om de jaarwedde van den gemeente-geneesheer. die tot heden 1250 bedroeg, tot 750 te ver lagen, terwyi de belooning voor het verrichten van doodschouw en kostelooze vaccinatie, van 250 op 100 per jaar gebracht werd. Een en ander op grond, dat de hieraan verbonden werkzaamheden belangrijk minder zyn, dan by de instelling dezer betrekkingen, o.a. doordat vele minder-gesitueerden thans in het zg. dok- tersfonds zyn. Een adres van het R. K. Schoolbestuur te Noord-Scharwoude met verzoek om een bydrage van 100 voor den cursus voor de schoolvrije jeugd 19331934 werd om prae-advles naar B. en W. gezonden. Een adres om verlaging van personeele be lasting voor caféhouders werd afgewezen, op grond, dat men voor een bepaalde groep geen uitzonderingen kan maken. De Oudercommissie der lagere school verzocht over te gaan tot aanstelling van een schoolarts. B. en W. stellen voor af te wachten, wtn de pogingen van de Vereeniglng van Nederl. Ge meenten tot instelling van een districtsschool- artsendienst zullen opleveren. Tot heden stuitte dit op ae weinige medewerking der gemeente Alkmaar. De heer De Boer gevoelde veel voor een schoolarts. Hy deed het voorstel, dat B. en W. zich in verbinding stellen met de gemeentebe sturen der andere Langendyker gemeenten om gezamenlijk een schoolartsendienst op te rich ten. De voorzitter kon hiermee zyn instemming betuigen. AMSTERDAM 1 Nov. Veemarkt. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 337 vette kalveren: ie kw. 0.550.60. 3è kw. 0 48 0.54. 3e kw. 0.400 46 oer K.G. slachtgewlcht. 237 vette kalveren: ie kw. 0 580 80. 3e kw. 0.48 054. 3e kw. 0.400.48 per K.G. levefid gewicht! 20 nuchtere kalveren 6.00—8.00 per stuk. 373 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G 0.46r-0.47. zware varkens 0 <4O 45 vette varkens 0.420 44 per KG slachtgewlcht. Marktverloop. Vette kalveren korte aanvoer, handel stug, pritzen hooger. Varkens korte aan voer. weinig handel, pritzen lager en afloop slecht. BODEGRAVEN. 31 Oct. Kaas Aanvoer 382 partlien. waaronder 380 met HM, 16313 stnks. wegende pl.m. 145917 KG. Goudache kaas met R M le soort 35 0028.00. Idem 2e soort 33.00 3400. zwaardere tot 30.00. Handel vlug. BLOKKER. 30 October. „Op hoop van Zegen Andijvie 0.50. Bloemkool 1ste soort 33. Idem 3e soort 1.503. witlof 1131. putjes kool 1.00, spruitjes 9 10- Soldat 1332. Novo 8.4014 80. Bur. Clav 1427. Calvll 1114.20. St. Germ. 4.80500. Caleoas 1114. Bur. v Schoonhoven 813. Groninger Kroon 7 90. Druiven 3136. To maten 7.1011. Bellefleur 46.40. Boerengroen 6 108.60. Br. Seedling 5 408 30. Conselle 17.70 tot 21. Giese Wildeman 7.208.50. Goudrelnet 8— 13.90. Gratlool f—4.50. Pr. van Engeland 810.50. Wtnterjannen 4.806.70. Zoete Ermgaard 7.80— 15.30. Jac. Lebel 8.80^-850. Mr Drlel 11.8016. BROEK OP LANGENDUK. 1 Nov. LangendU- ker Groenten veiling. 2100 stuks Bloemkool 3e s. 1.50. lecerf 4 80. reuzen 4.107.80 per 100 stuks. 51000 K.G. Roode kool: le s 1.001.70. 38000 K.G. Gele kool le s ,1 00 38000 K G. Witte kool le s 0 401 30 18000 K.G. Deensche Witte kool 0 801 10. 9600 K.G Uien Gele Uien 2 002.30. Gele Drielingen 1 10 11000 K.G Bleten 080 1.00. 3000 K.G. AndUvie 0.50. 3200 K.G Aardap pelen: Schotsche Muizen 0 60. Blauwe 2 20. Drie lingen 0 50. alles per 100 K G. BROEK OP LANGENDUK. 2 Itev 1200 K.G. AardappelenSchotsche Muizen 0.70, Drielin gen 050. 50000 K.G. Roode kool 1.00—190. 36000"' K.G. Gele kool 1.001.10. 15000 K.G. Vroege Witte kool 0.40—125. 8600 KG. Deen sche Witte kool 0.70—150 4600 K.G. Uien: Gele Uien 2.10—2.40. Gele Drielingen 1.10, Gele Nep 2.40. 2700 stuks Bloemkool: le soort 2.90 6 60..2e soort 1.50—1.60. 870 K.G. Druiven: AU-' canters 20.20—2850. Frankenthalers 30.00 32.60. BARNEVELD, 2 Nov. Aanvoer kipelefen: 570000 stuks. Prijs 5.80—6.60 per 100. Handel vlug. GRONINGEN. 31 October. Graan beurs In- landsche rogge 5556.75. Wlntergerst 3.304.10. Zomergerst 3.503.90. Haver iwltl 4.605.05. Zwarte haver 4.254 60. Groene erwten 7.50 9 75. Waalsche boenen 67. Koolzaad 914 25. Karwlizaad 2229.25. Gele mosterdzaad 81355. Blauw maanzaad 1530. Buitenlandsche gerst 3.904.35. Ronde mals 4.404 70, Platte mals 4.45-4 80. NOORD-SCHARWOUDE. 3 Nov. 5000 K.G. AardappelenSchotsche Muizen 0.60. Drielingen 0.60. 1000 KG. Uien: Drielingen 0.901.00. Uien 2 IO2 30. Grove Uien 2.40. 1300 K.G. Peen 2.80. Idem kleins 150. 83600 K.G. Roode kool 1.00— 1 80 66600 K.G. Gew. Witte kool 1551.30. 3200 KG. D Witte kool 0.70—080. 11200 K.G. Gele kool 1 00 420 stuks Bloemkool 2.30 per 100 stuks. PURMEREND. 31 Oct. Coop Centrale Eieren veiling Purmerend GA. Aanvoer 70000 at. Een deneieren 3.703.80 per 100 40000 stuks Klpele- ren: 70-80 KG. 6 00—6 40. 65-66 KG. 5 70—6 00. 63-64 K.G. 5 605.80. 60-62 K.G. 550580. 58-5» KG 5.40—5.70. 58-57 K.G. S 53g. 5 005.40. 50-52 K.G. 4.10—4.80. 48-50 K.G. 350 4 20 WIANIS. 31 Oct. Wllnlssche Elervelllng. Aan voer 24837 stuks. Klpeleren 5.60650. Eendele- ren 2 60 3 20 per 100 stuks SCHAGEN. 3 Nov. ElerveiUng. 37000 klpeleren. 55-57 5.10. 58-60 5.60. 61-63 5.405.70. 64-87 5 60 —5.70. kleine witte 3 70—4.30. Broedeleren 630. 900 Eendeieren 3.40350. SCHAGEN. 2 Nov Veemarkt. 3 Paarden 75.00-- 100 00 2 Stieren 60.00—120 00, 404 magere Gel- dekoelen 120.00—160 00. 50 vette Geldekoelen 160 00225’00. 75 Vaarzen 70.00100.00. 65 Graskalveren 20 00—55 00. 14 nuchtere Kalveren 5.0015.00. 81 Schapen 16.00—32 00, 179 Owt- houders 9.0014 00. Bokken en Geiten 3.00—6.00. 35 vette varkens per K G 0.36—038. 19 Biggen 8.0014.00. 20 Konynen 0301.00. 49 Kippen 0 Volendam. 31 Oct. Heden werden aan 4e veiling aangevoerd 38404 Eendeneieren 3.70—334. WOERDEN. 1 Nov. Aanvoer 383 partijen kaes. le kw. met RM 25.00—28 00. 3e kw. met RX 22 0024.00. zware 29 00 Handel vlug. WESTLAND. 1 Nov. Mlddelprtjs v. d. We*l. veilingen. Bloemkool 0.503.00. Eieren 6.44 8 00 Roode kool 1.50230. Savoye kool 134— 2 20 Groene kool 1 00—2 20 per 100. Boerenlo 1030 cent. Spruiten 0.601 25 per kist. Dn ven 2053 cent, dubbele Boonen 2035 c« Prlncesseboonen 2641 cent. Snijboonen 7-4 cent. Sjalotten 2935 cent. Postelein 38 c* Spinazie 25 cent. Stoofappelen 48 ct.. 8tf peren 510 cent. Tafelappelen 1035 cent, I telneten 1630 cent per K G Tomaten 1.00—U per bak Uien 3040 cent per kist. Peen 2X 3.60, Selderie 0.701.00. Prei 1.20150 per <00 bos. Scboreeneeren 1.60—0.20 per 100 K.G. dienst 1934. sluitende als volgt: Gewone dienst 1.118.969.81, onvoorzien 10.424.79, kapltaal- dienst in ontvangst en uitgaaf ƒ858.361.12. De gemeente-rekening sluit over 1932 met een nadeelig saldo van f 10.433.89 en dè kapl- taaldienst met een batig saldo van 138.161.77. Van, de gemeenteiyke bedrijven boekte Ket gasbedryf over 1932 een winst van ƒ26.565.22; het electricltettsbedrijf een winst van ƒ26.974.27; de reinigingsdienst een verlies van 18807.12; het slachthuisbedryf een winst van ƒ1.271.43 en het grondbedrijf een verlies van 5.623.91. Hierna kwam in behandeling het voorstel tot het doen afgraven in werkverschaffing van den dyk loopende van de Rykswerkinrichtlng tot aan de z.g. zandbakken. De raad konwlch met dit voorstel vereem- gen De heer Plomper merkte op dat verschil lende gemeenten geen antwoord ontvangen op hun aanvrage om subsidie by het rijk. De voor zitter zegde toe niet eerder aan het werk te zullen lat<Ri beginnen dan wanneer deze sub sidie met zekerheid Verkregen is. Voorts zal een onderzoek worden ingesteld naar de scnaftgelegenheid by de werkverschaf fing in de Wieringermeer. Hierna ontstond een discussie - over het be noemen van. een politie-agent. De voorzitter zegde toe aat in de benoeming niet zal worden voorzien voordat de raad hierin gekend is. Het verzoek om 75 subsidie van het be stuur van het Instituut voor Arbeidersontwik- ke'ing werd' met 10 tegen 5 stemmen verwor pen (voor de S.D.A.P.)’. v Goedgekeurd werden de begrooting van den Brandraad, dienst 1934 met een eindcyfer van f 4622, en öe rekening v^n het Kerkenarmen fonds. alsmede het voorspel tot het verleenen van een cxtra-crediet1 van ƒ395 voor» het ver strekken van kleeding aan werkloozen. Aangenomen werd het voorstel tot verhoo- ging der kosten voor het uitreiken van pas poorten en bewijzen Van Nederlanderschap Voorts verd besloten tot verkoop van een stuk grond aan de Kruitmolenstraat tegen den prys van^f 6.50 per M2. Het verzoek van den Ned. Bond van Koffie huis- en Restauranthouders tot verlaging der personeele belasting werd op voorste! van den heer Spaander aangehouden tot by de behan deling der begrooting. Het voorstel tot aanvulling van de verorde ning tot regeling van het georganiseerd over leg voor de ambtenaren in diens| der gemeen te kwam hierna In behandeling. De heeren Bossert en Dorhout hebben in- dertyd het .voorstel gedaan te bepalen, dat de betreffende dienst-chef (s) de vergadering van het G. O. op verzoek zouden moeten bewo nen. In de vergadering van het G. O. kon dit voorstel geen meerderheid verwerven. Na vele discussies werd ten slotte een vooe- stel-Dorhout met 9 tegen 5 stemmen aangek nomen, waarby de betreffende dienstchef ver plicht wordt, de vergadering van het G. by te wonen. De periodiek aftredende leden J. F. Baesjou en S. H. Boot van de Commissie van Toezicht, op het West-Friesch Museum werden herbe noemd. - l wat zyn oorzaak zal vinden in het hooger stellen van den minlmumprys welke op het oogenbllk 1— per 100 K.G. is tegen ver leden jaar 0.60 per 100 K.G. Ook witte- en savoyekool had een grooteren export, nJ. 1140 ton tegen 707 in September 1932. Ook hier van was de prys een 40 cent hooger dan leden jaar. met waarschyniyk dezelfde oorzaak. Ook bloemkool was er meer geëxporteerd. 2500 ton tegen verleden jaar 1000 ton. De gemiddel de exportprys was ongeveer 0.60 hooger dan in 1932. De peen heeft een gunstige uitzondering ge maakt. De export is 1X keer zoo groot geweest dan verleden jaar, terwyi de prys het dubbele was. Dit jaar was de exportprijs van peen 4-per 100 K.G., terwyi de uitvoerwaarde in September 1932 2.02 was. De uien daarentegen hebben het niet zoo best gedaan; De uitvoer is weliswaar toegeno men met iflm. 3000 ton tot 14.430 ton. De zyn gedaald van 3.80 in September op 2.90 in dezelfde maand van dit I 50cf.*y>M. i 20*. p* om. J 10*.pJfrooe>

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2