Dimitrof uit de zaal gezet Mandsjoerije Heete grond m De pest in Indië „Hier rustin den Heer!” N ORGANISATIES VAN TERRORISTEN DE BULGAAR IS WEER TE BRUTAAL ff DONDERDAG 2 NOVEMBER Stemmingsbeeld van den naherfst in een groot stadspark kort u De verduistering te Tjiandjoer DOOR EEN TREIN GEGREPEN Geen invoering capitulantenstelsel Gepensionneerd militair gedood BEZUINIGINGSPLANNEN Corruptie bij de kolonisatie Ook op medisch gebied Fascistische activiteit Toelating Leger des Heils op Bali Apothekers-assistent Teruggekeerde gene raals Jonge vrouw en haar zoontje verdronken Explosie-proef ne mingen Onder Loenersloot in het Merwede- kanaal gereden J Japansche regime verkeert op het oogenblik niet in behaaglijke positie” Torgler zou den 23sten Febr. den journalist Zimmermann verklaard hebben, dat er allerlei dingen te wachten waren It i Een topjaar' Torgler doet strikvragen I had. Mevrouw Torgler als getuige aan Dimitrof Vrijdag ver- handhaaft zün A dat als men zoo waar Inmiddels werd het aftreden van Soeng inderdaad reeds bericht. en dr BATAVIA, 31 Oct. (Aneta) De heer A- Yzen- brandt, een 45-jarig gepensionneerd militair, is gisteravond in de buurt van Meester-Comelis door een trein gegrepen en gedood. LEIDEN. Geklaagd de dames C. W. A. Hooge- werfl en N. van Muiswinkel. de gehoord. S W Hierop vroeg de president, hoe het kwam, dat get. zich na zoovele jaren alles nog zoo goed kon herinneren, waarop get. antwoordde dat hü aanteekeningen had gemaakt, welke zün vrouw helaas verbrand had. BATAVIA. 1 Nov. (Aneta). Het hoofd van den Dienst voor Volksgezondheid, de heer dr. Offringa. ziet geen bezuiniging in de geopperde samenvoeging van de Ned.-Indische Artsen school te Soerabaja en de Medische Hoogeschool te Batavia, stellig niet in de eerste jaren. BATAVIA, 1 Nov. (Aneta). Ten aanzien van de toelating van het Leger des Heils op Ball kan worden medegedeeld, dat terzake eenzelfde maatstaf zal worden aangelegd als bij de tc..- lating van de Missie en Zending. Het leprozenvraagstuk zal niet langer in hoofdzaak als een sociaal doch voornamelijk als een medisch probleem worden behandeld. (Van een bijzonderen correspondent in Mandsjoekwo) u het conflict tusschen Rusland en Japan zich met den dag meer toespitst, heeft Japan een iets mildere houding tegen BATAVIA. 1 Nov. (Aneta). De Raad van Justitie te Batavia heeft de zaak der verduis tering bij den Regentschapsraad van Tjiandjoer uitgesteld tot 8 November a.s. Torgler: „Ik stel vast, dat ik slechts éénmaal in de zaal van de „Neue Welt" heb gesproken en wel in 1925. Sedert dien niet meer. Ik heb nooit in net Karl Liebknecht-huis een kantoor gehad, en mij slechts zelden even in dat huls opgehouden.” Getuige: „Ik wilde slechts zeggen, dat ik hem In het Karl Liebknechthuis, waar het kan toor is, aangetroffen heb.’ litzerstrasse kwam, waar de maker, die de leiding had, hield. O. a. heeft deze verklaard, ver was, men niets moest ontzien en, mogelijk, openbare gebouwen in de lucht moest doen vliegen. President: ..Kunt u onder eede getuigen, dat hij op openbare gebouwen gewezen heeft, die in de lucht moesten vliegen?” Getuige: „Ja.” s President: „Heeft hij ook iets over brand stichtingen gezegd?" Getuige: „Neen.” Nadat de president getuige gewezen heeft op uitlatingen bij de instructie over brand stichtingen en het hulp Inroepen van vrouwen, zegt Torgler: „Getuige heeft gezegd, dat hij my kent. Waar hebt u mij leeren kennen?” BERLIJN, 1 Nov. Waarschijnlijk in ver band met het sensationeele begin van de zitting van gisteren was de zaal heden morgen bij de opening van de zitting weer geheel gevuld. Ook vanmorgen heeft de «nsatle niet ontbroken, want opnieuw heeft de president het noodig geoordeeld den Bulgaarschen beklaagde Dimitrof van het bijwonen van de zitting van heden uit te sluiten, en wel voornamelijk naar aanleiding van de in de zitting van gisteren door Dimitrof gemaakte opmerkingen. Bij het begin van de zitting legt de president de volgende verklaring af: Volgens het stenogram van gisteren heeft Di mitrof gezegd: De kring van getuigen A charge tegen ons communisti sche beklaagden, welke heden met dezen getuige (bedoeld was Leber mann) gesloten is, is begonnen met de rijks dagafgevaardigden der nationaal-soclalistische partij en geëindigd met een dief. Deze uitlating heb ik natuurlijk niet gehoord, anders had ik daartegen scherp geprotesteerd, want zü Is een ongehoorde brutaliteit. Dimitrof: .Mijnheer de president De president valt beklaagde in de rede en verklaart dat hij thans het woord niet krijgt. Dimitrof roept; „De „Völkische Beobachter” kan tevreden rijn.” ,JDe atmosfeer is geladen” De Journalist Zimmermann, die eenige dagen vóór den brand Torgler In de tram gesproken heeft, waarschijnlijk op 23 Februari, deelt mede dat Torgler hem toen in een gesprek heeft gezegd: „Er zijn van allerlei dingen te wachten, de atmosfeer is geladen. Als het •.Fanal" schijnt, dan zullen de heeren wel in hun schulp kruipen." President: „Wat hebt u onder .JFanal” ver staan?” Getuige: „Ik heb niet aan een vuurteeken. maar een alarmteeken gedacht. Ik was der gelijke dreigende uitdrukkingen van Torgler uit zijn politieke activiteit gewend.” De president vraagt Torgler wat hij hierop TANDJONG KARANG. 1 Nov. (Aneta). Op de kolonisatieterrelnen Gedong Tataan Is een cor- ruptie-zaak ontdekt. In verband daarmede heeft de resident den assistent-wedana ontslagen. Nader zal worden beslist of dit ontslag met de mutatie eervol dan wel oneervol zal zijn. De kokmisatieleider de heer B. is geschorst. BATAVIA. 1 Nov. (Anea). De „Java-Bode” meldt, dat de invoering van het capitulanten stelsel volkomen uitgesloten kan worden geacht, daar de regeering van Ned.-Indië reeds in het begin van dit Jaar, blijkens een aan den Volks raad gerichte nota een volstrekt afwijzend stand punt hiertegenover inneemt. Het Departement van Koloniën opperde ter zake slechts een vage suggestie. BATAVIA, 1 Nov. (Aneta). De .Java-Bode" meldt, dat alle Inspecteurs van den Dienst voor Volksgezondheid, directeuren van groote Cen trale Burgerlijke Ziekeninrichtingen en Krank zinnigengestichten, zoomede de hoogleeraren prof. De Langen en prof Radsma. een gezamen lijk request aan de regeering onderteekenden, waarin ernstig wordt gewaarschuwd tegen de uiterste bezuinigingsplannen, welke thans aan de orde zijn gesteld en waartoe oai behoort het ontslag van vijftien Europeesche en negen-en- twlntig inheemsche artsen, opheffing van enkele ziekeninrichtingen enz. In het request wordt gewezen op de totale ontwrichting van den Dienst voor Volksgezond heid. welke hiervan het gevolg zou zijn. Reques- tranten doen een beroep op den gouvemeur- generaal om al wat mogelijk is te doen om de bezuinigingen minder ver door te voeren. Dr. Sack: Uit een mededeeling van een fa milielid van v. d. Lubbe blijkt, dat deze m Januari of Februari 1925 in het geheel niet JT Dusseldorp geweest kan zijn.” De president pleegt een overleg met den senaat en ver klaart, dat Dimitrof om deze uit lating van deze zitting is uitgesloten en weggeleid moet worden. Dimitrof uit zich verontwaardigd. De president verzoekt Dimitrof snel weg te brengen. Onder luid protest verlaat deze de zaal. p Allerzielen, komen weer tal van gelqp- f 1 vigen naar de kerkhoven, om de graven van hun dierbare overledenen te versieren en er te bidden. Misschien gaan ze ook stil voorbij langs de lange rijen graven. Wü moesten dat veel meer doen. De rust van het kerkhof is een indrukwekkende preek voor nadenkende menschen. De grafsteenen spreken een stom me maar toch zeer duidelijke taal. Op iedere zerk staan slechts enkele woorden En toch zijn deze opschriften Indrukwekkend door haar re gelmatige herhaling. Een naam bekend of on. bekend, mlschien een vrome spreuk en dan twee data, het begin en het einde van een tijds periode, die eens een menschenleven omvatte. Meestal enkele tientallen jaren, soms slechts eenige dagen, dikwijls ook bijna een eeuw. Maar steeds luidt het geboren overleden. Dat is de werkelijkheid. Al het andere te bijzaak. Op lederen steen staat het onherroepelijk geboren overleden. Dat te een harde wet van deze wereld! Allen die daar onder die grafsteenen rusten, hebben geleefd juist zooals wij het doen. hebben gewerkt, gezaaid, geoogst, gevreesd China niet urgent, om met Japan In betere relaties te komen. Temeer niet, waar Canton zich steeds scherper gaat verzetten tegen de halfslachtige politiek, die door Nanking tegen over Japan gevoerd wordt. Soeng heeft zijn zwager TSjang Kai Tsjek echter niet kunnen overtuigen en er te zelfs een mln of meer gespannen verhouding tus schen beiden ontstaan, mede ook tengevolge van het feit, dat Soeng in Europa en Amerika niet de financleele hulp heeft weten te ver krijgen, die men verwachtte. Er wordt reeds gemompeld, dat Soeng uit de regeering zal treden. In Japansche kringen heeft men zich over de Russlsch-Amerikaansche toenadering niet weinig bezorgd gemaakt- Een Nipponsch pers bureau heeft de Japansche openbare meening trachten te verhitten, door het bericht de we reld in te zenden, dat er ook een verdrag tus schen China en Amerika tot stand is gekomen. Toen dit zoowel door Nanking als door Was hington werd tegengesproken, gooide de Ja pansche pers het over een anderen boeg en men kreeg te vernemen, dat de regeering te Tokio aan Amerika het sluiten van een non agressiepact heeft voorgesteld, doch dat Ame rika dit geweigerd heeft. In Mandsjoerije zijn de antl-Japansche ele menten zich van de hier geschetste ontwikke ling der verhoudingen zeer scherp bewust. De geest van verzet tegen de Japansche overheer- schlng komt met den dag bruusker tot uiting. De leiders van de anti-Japensche bèweging in Mandsjoerije hebben contact gezocht met den Politieken Raad van Zuid-China. Deze politieke raad te de invloedrijke Kuo- mintang-organlsatie, onder welke de regeering van Canton gesteld te. Canton heeft toegezegd, een hernieuwde actie van de Chlneesche vrij willigers in Mandsjoerije te zullen steunen. In September J.L werden te Canton de ge neraals Wang Teh Lin en Kung Hln Yung mr. door dén Politieken Raad van Zuid-China met groote plechtigheid beëedigd als commandant en vice-commandant van de Chlneesche vrij- scharen in Mandsjoerije. Beide generaals hebben destijds tal van Ja pansche afdeelingen in de pan gehakt. De Ja panners zouden daarom alles in het werk stel len, om den terugkeer van de beide vechtjas sen naar Mandsjoerije te verhinderen. Daarom besloten zij via Europa door Rusland en verder langs den Turksklb naar Sinklang (Chineesch Turkestan) te reizen Zij worden vergezeld van generaal Choe Mingchia, die zal optreden als chef van hun staf. Van Smkiang uit gaat de reis per vliegtuig naar Oostelijk Kirin (ten Westen van Wladiwostosk). Zij hadden groote haast, teneinde nog voor het inzetten van den winter bij hun troepen te zijn. Wanneer deze regels in druk verschijnen zullen de bevelhebbers vermoedelijk wel reeds in Klrin zijn aangekomen. In Kirin en overig Mandsjoerije kunnen zij over ca. 100.000 man troepen beschikken. Intusschen hadden de vrijwilligers in Kirin besloten, om het oude handwerk maar alvast te hervatten. Het resultaat was een opmarsch naar Ton Lin, een stad, gelegen in de nabijheid van de Koreaansche grens, die na een gevecht van twee dagen op de Japanners werd her overd. Dan was er nog een andere generaal, die brandde van ongeduld, om nog eens tegen de Japanners ten velde te trekken en wel Ting Chao. Deze wist zich van een legerkas te voor zien en slaagde er reeds in, naar Mandsjoerije terug te keeren. alwaar hij zich bij zijn vrijwil ligers voegde, die er inmiddels ook al weer op los zijn getrokken. De actie der vrijwilligers wordt gesteund door dal van fanatieke terroristische organisaties. De Yden van deze organisaties gaan van het prin cipe uit, dat sterven niet erg te, indien men een Japanner doodt en dat sterven een voor recht is. Indien men meerdere Japanners doodt Aanslagen op Japanners zijn onder deze om standigheden aan de orde van den dag. Het meerendeel der burgerij heult samen met deze terroristen, vooral ditgenen, wier goederen onteigend zijn ten bate van Japansche immi granten en dat zijn er niet weinigen. Dientenge volge wordt het optreden van de Japansche en Mandsjoekwo-politie tegen de terroristen, die er ook meermalen in slagen Mandsjoekwo- troepen tot muiterij te bewegen, zeer bemoei lijkt. Het Japansche régime In Mandsjoerije ver keert op het oogenblik niet in een behaaglijke positie en toch moet Mandsjoerije de baste worden, van waaruit eventueel de militaire opera ties tegen Rusland zullen beginnen. Het rijke Mandsjoerije dreigt een land van bloed en tra nen te worden. BUITENZORG. 1 Nov. (Aneta). Naar wij ver nemen heeft de fasctetenletder De Bree, die bij de Algemeene Rekenkamer werkzaam te, een ambtenaar van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel aangezegd stukken uit het archief van dit Departement te verstrekken. Dit feit werd door den betrokken ambtenaar aan het hoofd van genoemd Departement gesigna leerd. Zij en gehoopt zooals wij. Zij hebben zich verheugd, zij hebben getreurd, zij hebben geleden en ge_ streden. En alles te nu voor hen voorbij als een schimmenspel. Nu hebben zij het doel bereikt, dat ook ons onafscheidbaar blijft vasthouden: den dood. En uit hun zwijgend graf roept ieder ons de wet dezer wereld toe: ..Eens zal de mensch moeten sterven.” (Hebr. 9. 27). Dat wij allen eens met de grootste zekerheid den dood ten prooi zullen vallen is de eenige waarheid, die geen enkele wijsgeer nog oplt heeft durven ontkennen. En deze waarheid is heusch de moeite wel waard dat wij. haastige en jak_ kerende menschen der twintigste eeuw daarbij eens stil staan. Vooral op den dag, die zooals geen andere ons aan den dood doet denken. Op alle graven liggen kransen en bloemen of brandende kaarsen. Het zijn kransen en bloe men die spoedig verwelken. Lichten die spoedig zijn gedoofd, even vergankelijk en vluchtig ate het leven zelf. Wie kan zich op Allerzielen ont_ rukken aan den indruk van zoo’n diep indruk wekkende Kerkhof-preek? Wie kan nadenkend langs de rijen graven loepen zonder diep ont roerd te worden door de gedachte dat ook zijn leven lijkt op de schaduw van een wplk die over de heide glijdt? Dat ook spoedig van hem iets meer over zal zijn, dan een tot stof geworden HJk, waarop een grafsteen ligt met het opschrift Geboren overleden? En dan onze onsterfelijke ziel. De dood zou niet zoo iets ernstigs zijn als de ziel er niet was. Als de andere zijde van het graf met zijn oordeel er niet was. met zijn eindeloos geiuk of ondergang. Hoe komt het dan toch, dat wij ge- loovlge christenen, daaraan zoo weinig denken of willen denken? Dat wij zoo gaarne onze oogen sluiten voor den blik naar den onelndi- gen horizon achter dit leven. Dat wij geheel on ze aandacht besteden en ons onderdompelen in de dageüjksche beslommeringen. Hoe komt het, dat wjj geheel opgaan in de zorgen en moeiten van dit lijdelijk bestaan, dat ons geheel ver vult! Hoe komt het, dat ons leven steeds weer gelijkt op jlen vrek van Jezus' parabel, die zlja schuren en pakhuizen had gevuld en toen te vreden sprak: „Rust nu uit mijn ziel, eet en drink; want gij hebt een rijke oogst gehad” en tot wien God toen sprak: „Dwaas, heden zal ik Uw ziel nog van U opetechen!" BIJ eenieder, die nadenkend langs de graven wandelt, dringt zich de vraag op: „Hoe zouden deze dooden nu hun leven doorbrengen, als ze nog eens opnieuw leven mochten, met de ken nis, die ben nu te gegeven, met de wijsheid van het andere leven?” Zouden wjj die vraag niet voor ons eigen leven kunnen benutten, daar wij thans nog mogen heidsdelicten veroordeeld, eenmaal wegens mui terij en voorts voor nog enkele andere delicten. Kunzach was vroeger lid van de Onafhanke lijke 8. P. D. en sedert 1932 van de K. P. D. In 1932 wero hjj uit deze partij gezet. Hij heeft voor de partij ook koerierdiensten verricht. Hij las den naam V. d. Lubbe in de krant. Daarna herinnerde hjj zich, dat hjj op een conferentie te Dusseldorf in 1925 een v. d. Lubbe heeft ont moet. De leider van die bijeenkomst was Heinz Neumann geweest. Verder waren volgens ge tuige drie Nederlanders verschenen, o. a. v. d. Lubbe. Deze was de vergadering voorgesteld ongfeveer met de woorden, dat men in Neder land thans de vorming van de R. F, B. wilde beginnen. V. d. Lubbe had zich bereid verklaard, de jeugdbeweging op touw te zetten en later de leiding ervan te aanvaarden. V. d. Lubbe had dan een paar woorden gesproken, maar in zulk slecht Dultsch, dat men hem niet vo'gen kon. Get. had hem op een leeftijd van ongeveer 16 jaar geschat Op de vraag van den president, of in die vergaderfng ook over terreur gesproken was, antwoordt getuige, dat de, terreur wel is waar niet rechtstreeks was aanbevolen, maar dat men toch gezegd had. dat elke terreur met een nog scherper terreur beantwoord moest worden. Getuige Spietz .ambtenaar van de recherche. I die den 28sten Februari in Torglers huls is I geweest, verklaart dat mevrouw Torgler hem heeft opengedaan en gezegd heeft dat Torgler in de provincie op reis was. Om 8 uur en om jj 10 uur werd er getelefoneerd. Getuige hoorde if een vrouwestem; mevrouw Torgler antwoordde beide keeren, dat zij onverwacht bezoek had gekregen en niet vrij was. Beklaagde Torgler zegt dat zijn vrouw heel goed in de meening kon verkeeren dat hij in Ij de provincie was. Hij had n.l. op zich genomen om in de week voor de rjjksdagverkiezingen in H de provincie te spreken. De eerste keer had I waarschijnlijk mevrouw Kühne opgebeld, de tweede maal mevrouw Kasper. Het O.M. spreekt zijn verbazing uit. dat Ir Torgler zelf niet zijn vrouw heeft opgebeld. I Torgler antwoordt hierop, dat hij reeds in Leipzig heeft meegedeeld, dat hij omstreeks 930 uur zijn vrouw heeft opgebeld en haar beeft meegedeeld, dat hij naar het politiebureau I ging. I Het O.M. vraagt, waarom Torgler niet reeds h avonds zijn vrouw heeft opgeroepen om haar I te vertellen, dat hij niet thuis kwam. I Torgler: „Ik had 's avonds reeds bij Stawicki II het plan naar de politie te gaan om de valsche I geruchten op te helderen” I Het OM.: „Als u reeds 's avonds dit van plan was, was er des te meer reden om uw vrouw I te verwittigen." Torgler: .Mijn vrouw zou waarschijnlijk om dien tijd, ’s nachts één uur, reeds in slaap zijn. K Het was niet absoluut noodig haar te alarmee- H ren, en haar dingen te vertellen, welke ook tot morgen konden wachten.” Dr. Parisius: „Torgler beweert omstreeks 930 II uur ’s morgens zijn vrouw te hebben opgebeld. Ik vraag getuige ,die tot pl.m. 11 uur in Torgler's |f huis was, of hij iets van dat gesprek gemerkt I beeft.” Getuige: „Er zijn slechts twee telefoonge- Vrekken gevoerd, en het was beide keeren een Wouwestem." Dr. Sack stelt voor om mevrouw Torgler, Mevrouw Kühne en mevrouw Kasper als ge tuigen te hooren. BATAVIA, 1 Nov. (Aneta) Het Hoofd van den Dienst der Volksgezondheid, de heer dr. Offringa, constateerde dat de jongste cijfers omtrent het voorkomen van pest in Ned.-Indië aantoonen. dat 1933 een topjaar zal worden. Het aantal pestvrü gemaakte woningen liep sedert 1915, toen 230.000 woningen werden ver beterd. terug tot 50.000. Bij het huidig tempo der woningverbetering zal de Preanger nog 30 jaar met pest besmet zijn. leven? Zóó leven als wij op ons sterfbed zouden wenschen geleefd te hebben! Hoeveel dwaas heden. zonden en dwalingen zouden ons dan bespaard blijven In de laatste levensoogenblik ken krijgen die diftgen een heel ander uiterlijk. ZIJ krijgen dan een geheel andere waarde. De illusies, die ons leven zoo dikwijls beheerschen, verdwijnen dan; de illusies, die ons nog dikwijls overweldigen, omdat we ze beschouwen vanuit een aardsch standpunt. Reeds menigeen is het vergaan als de „lachende wijsgeer”. Wilhelm Busch, die op zijn sterfbed niet meer lachte, maar stil zijn lievelingsboeken van Kant en Schopenhauer ter zijde legde en zuchtend sprak: Hun sleutels passen wel op veel deuren van deze wereld, maar niet op de uitgangspoort Maar juist op deze uitgangspoort komt het op aan. Wanneer ons laatste uur is geslagen, dan zal het voor ons hetzelfde zijn of we lang of kort hebben geleefd, of we rijk of arm. beroemd of ongeacht zijn geweest, of we geldmagnaat of bedelaar waren. Dat alles trekt voor de oogen van een stervende voorbij als de ochtendmist voor de opgaande zon. Het eenigst belangrijke Is dan nog. of by de goede uitgangspoort zijn gekomen, die toe gang geeft tot het eeuwige Vaderhuis. Op vele grafsteenen lezen we: ..Hier rust in den Heer!” Hoe dikwijls is dit woord slechts een ijdel-schoone phrase. Hoe vaak slechts een vrome wensch van de nabestaanden! Moge God ons helpen, opdat het voor ons eenmaal waarheid moge zijn, wanneer het ge grift staat op de steen, die op ons nietig over schot zal rusten. Torgler: .Ik heb er heelemaal niet over gedacht om aldus met getuige te spreken. Juist voor mij, die de politieke situatie zoo precies moet kennen, zou het een groote fout geweest zijn, als ik niet alles in het werk had gesteld om zulk eeh daad als den rijksdagbrand te verhinderen, omdat ik moest weten, dat deze daad juist tegen de K P D. zou werden uitgespeeld.” Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze verklaart Torgler dat de ont moeting in de tram van den laatsten getuige noch op Donderdagavond den 23 Februari noen den Zaterdag daarvoor kan geweest zijn. Als getuige wordt dan de mijnwerker Kun zach gehoord, wiens beëedlging uitgesteld wordt. Getuige is tweemaal wegens zedelyk- Getuige: „In uw bureau en in vergaderin gen.” Torgler: „Waar was mijn bureau?” Getuige: „In het Karl Liebknecht Haus.” Torgler: „Op welke verdieping?” Getuige: „Op de tweede." Torgler: „Op welke vergaderingen hebt mij gehoord?” In de „Neue Welt” in Neuköln in 1930 en vroeger.” I Getuige Spietz handhaaft zijn verklaring. Mevrouw Torgler eveneens, ook als de president I opmerking maakt, dat het toch heel on- Waarschijnlijk is, dat de politiebeambte niet zou hebben ingegrepen. als hij had hooren zeggen: I Jk heb hetzelfde bezoek." Mevrouw Torgler verklaart verder, dat ge- I bilge Spitz zich vergist omtrent het tijdstip der I t*sprekken. Het was 9 uur. Om 11 uur was I politie al lang uit haar huls weg. Haar Man had omstreeks 9.30 a 9.45 uur getelefoneerd. toen heeft zij hem gezegd „dat de politie B vas geweest”. F*-Hoe verklaart u, dat uw man op den H*** tta den brand met zooveel menschen tele- J «meerde en niet met u?” Mevrouw Torgler: „Hij zal gedacht hebben, I “t ik reeds sliep.” I k ^et wjjst mevrouw Torgler erop, dat i yy 80011 to Londen heeft gezegd, dat Torgler naar huis was gekomen om veiligheids- Woensdagmiddag omstreeks 3 uur heeft on der Loenersloot. gemeente Abeoude-Baam- brugge een ernstig auto-ongeval plaats gehad, hetwelk twee slachtoffers heeft geëischt B(j de brag over het Merwedekanaal, on- der Loenersloot, is de bestuurder van den wagen, de ongeveer 18-jarige chauffeur K„ uit Dm Haag, den verkeerden weg Ingeslagen. In plaats van den hoofdweg te volgen, is hij vermoedtlijk door onbe kendheid van den weg ter plaatse het zandweggetje naar Nigtëveeht opgereden. Plotseling schijnt de wagen te' zjjn gaan slingeren met het noodlottig gevolg, dat de auto met de vijf personen in het Merwede- kanaal terecht kwam. Onmiddellijk schoten verschillende omstanders, die het ongeluk sagen gebeuren te hulp. Vrjj spoedig kon den de vijf personen dan ook uit den wagen op het droge worden gebracht. Do chauffeur en mevrouw M. hadden zich direct uit den wagen kunnen bevrijden, terwijl de drie anderen er uit moesten wor den gehaald. O. m. werd nog door een der omstandrrs enkele malen gedoken. Intus schen was dr. Van Doorn, uit Abcoude ge waarschuwd. die slechts den dood kon con- stateeren bij de jonge vrouw en haar tien jarig zoontje. Het kleine meisje, alsidfede mevr. Muller kwamen er vrij goed af. Mevr. M. had zelfs nog gepoogd door kunstmatige adfmhaling toe te passen de levensgeesten van haar schoondochter op te wekken, evenwel .sen der resultaat. Ook dr. Van D. mocht daar niet meer in slagen. China trachten aan te nemen, terwijl tegelij kertijd Rusland toenadering tot Amerika heeft gezocht. Dat Japan zich minder onvriendelijk tegen China tracht te gedragen heeft ten doel te voorkomen, dat Chineesche troepen by een mogeljjken oorlog met Rusland het den linkervleugel van de oprukkende Japansche le gers lastig zouden maken. Overigens bestond de Japanschetoeschiete lijkheid ten aanzien van China toch nog slechts hierin, dat Tokio aan Nanking verlenging van den bestaanden wapenstilstand heeft aangebo den. zonder dat China Mandsjoekwo behoeft te erkennen, terwijl dan de streek bezuiden den Grooten Muur onder gemeenschappelijke mili taire contróle van China en Japan zou komen. De Chlneesche minister van financiën. 1~. T. V. Soeng, schijnt bij TSjang Kai TSJek nog een laatste poging te hebben aangewend, om hem te bewegen van verdere flirtations met Japan af te zien. Soeng weet zeer goed, dat Japan zich den laatsten tijd op het terrein der Internationale politiek lp toenemende mate ge ïsoleerd heeft en acht het bij een naderende uitbarsting tusschen Rusland en Japan voor Een auto van een taxi-maatschappij uft Den Haag bevond zich op weg van de residentie naar Laren. In den wagen waren, behalve de bestuurder, nog vier personen gezeten, n.l. de ongeveer 60-jarige mevrouw Muller, echtgenoote van een gepensionneerd arts uit Nederlandsch- Indië en thans woonachtig te Den Haag, voorts een schoondochter van mevrouw M. en haar twee jonge kinderen, een Jongen van 10 ten een meisje van 8 jaar. De familie was op weg naar Laren, om daar een zoontje, dat te La ren in een rusthuis verpleegd wordt, te bezoe ken. De auto is later in den middag door een kraanwagen op het droge gebracht en in be slag genomen. De drie geredde personen zijn per auto naar Den Haag vervoerd. De burgemeester van Abcoude, jhr. Dedel, was spoedig ter plaatse en leidde persoonlijk de verschillende werkzaamheden. Een voorlooplg onderzoek werd door politie en veldwachters ingesteld. doch omtrent de oor zaak van dit wel heel droevige ongeval, kon men ons nog niets positiefs zeggen. Getuige Staneck. de volgende getuige, die rechercheur is, heeft in opdracht van commis- Tr-r\4- uaie saris Heisig getuige Kunzack herhaaldelijk WCA t nauwkeurig over de exploisie-proefnemingen op de Wuhlheide ondervraagd en van het resultaat daarvan proces-verbaal opgemaakt. Getuige verklaart, dat Kunzack met alle beslistheid op de herhaalde vragen steeds weer heeft gezegd, dat hjj heel nauwkeurig wist, dat de commu nistische afgevaardigden Kasper en Torgler bij die proefnemingen aanwezig waren geweest. Getuige is met Kunzack ook naar de heide ge gaan om de kuilen te vinden, die door de proef nemingen gemaakt waren. HU kon echter de plaats niet terugvinden. Ook de boschwachter wist niets van een kuil. Op 2 Mei is getuige met een rechercheur nog eens naar de heide gereden om daar opgravingen te doen. Er werd inderdaad een kuil van ongeveer 1.80 tot 2 M. in het vierkant en 1.25 M. diepte gevonden. Daarin bevonden zich stukken linoleum, een afgebroken hamersteel en overblijfselen van een pak spijkers Torgler: „Ik heb nooit in mijn leven kennis gemaakt met Kunzack. Ik heb nooit proefne mingen op de Wuhlheide medegemaakt en weet ook niets van een kuil en proeven met ontp'offingsmiddelen. Alles wat Kunzack heeft gezegd, kan In geen geval in overeenstemming met de waarheid zijn. De president wijst getuige op de verklaring van Torgler en vraagt hem met nadruk of hij er bij blijft, dat Torgler en Kasper op de Wuhl heide zijn geweest. Getuige: Ja. Dr. Sack stelt voor den gewezen afgevaar digde Kasper als getuige te verhooren, evenals den gewezen advocaat Rosenfeld, die op het oogenblik in Parijs woont Rosenfeld is bereid naar Duitschland te komen en dr. Sack kent zijn adres. Verder stelt de advocaat voor, de getuigen te ondervragen, die zich in een zelfde situatie bevinden als Rosenfeld. Hiervoor ko men o. a. in aanmerking de gewezen afgevaar digde mevr. Reese, de gewezen secretaris van de sociaal-democratische partij dr. Hertz de gewezen socialistische afgevaardigde Breitscheld. De procureur-generaal behoudt zich voor nader zijn standpunt ten aanzien van die voor stellen te bepalen. Het Hof kan slechts 'n vrij geleide gever voor kwesties, welke tot zijn com petentie behooren. De zitting wordt daarop tot daagd. gentle, bjj het hoogste gerechtshof met derge- tijke verklaringen aankomt. Houdt Zimmer mann mij voor een ezel. Gelooft hij. dat ik. die wist, dat hjj een Duitsch-natlonaal is, hem zou zeggen: „Er zal een signaal komen, en alles zal veranderen?” De president vraagt getuige, of hij zich niet In het woord ..Fana!” vergist heeft eh waarom hij eerst op 6 October met deze verklaring is gekomen. Getuige antwoordt, dat de uitdruk king hem eerst niet zoozeer was opgevallen, maar toen de brand uitbrak had hü het ver band gelegd. Hü had echter gedacht, dat de bezwarende verklaringen tegen Torgler zoo tal rijk zouden zün, dat zün verklaring van geen waarde zou zün. Dr. Back wijst getuige er op. dat in Berlijn het woord .Fanal" overal werd gebruikt In de beteekenls van brand. De brand zou het „Fa nal” tot een bloedigen burgeroorlog zün. Was hem als journalist dit ontgaan en hem niet op gevallen dat Torgler juist dat woord gebruikte? Getuige verklaart daarop, dat men zich in de psyche van dien tijd moest verplaatsen. Een mensch. die in de voorste rijen van het natio nale strydfront heeft gestreden, gelük hü, ver liest het gevoel voor den zin van zulke woorden. President: .Waar het op aankomt is. of het woord „Fanal" is gebruikt De president vraagt mevrouw Torgler of zü getuigen. Zü is daartoe bereid en verklaart •ian: „Omstreeks 8 uur telefoneerde mevrouw I Kasper. Zij vroeg of mün man thuis was. Toen i| ik daarop neen zeide, zelde zü: ,.BÜ mü is van- morgen vroeg de politie geweest.” Ik zeide daarop: .Jk heb hetzelfde bezoek." r Voor de tweede maal werd omstreeks 9 uur K getelefoneerd n.l. door mevrouw Kühne, die mü vertelde dat de politie bü haar was geweest en haar man gearresteerd was. Mevrouw Kühne zeide. dat zü bü mü wilde komen en vroeg mü haar aan het station af te halen. Ik ant- Moordde, dat dit niet ging, omdat ik bezoek redenen. Dan ligt het toch voor de hand dat u ook op de hoogte zou zün gesteld Mevrouw Torgler: „Dat herinner ik mü niet, het is al 8 maanden geleden." Het Ö.M.„Het is echter van büzonder belang of uw man toen reeds zulk een vrees koesterde.” Torgler: ..Het is mü niet heelemaal duide- lük. waarom het OM. nog eens wil hooren dat mün vrienden vreesden, dat ik door politieke tegenstanders overvallen zou worden. Acht de procureur-generaal het dan werkelük in het politieke belang van Duitschland noodig dat zulke verklaringen herhaald worden?” Procureur-generaal: „Beklaagde Torgler, ver val niet in de fouten van Dimitrof. Wü zullen rustig en zakelük blüven.” Daarna wordt de beambte der recherche, Hohmann, gehoord, die Kühne gearresteerd heeft. Getuige verklaart dat hü Kühne in zün wo ning heeft aangetroffen. Ik zag een man. die in zün hemd stond. Ik vroeg Kühne wie dat was. waarop zün vrouw zeide: „dat is bezoek." President: „Hebt u dan niet gevraagd wie het was?” Getuige: „Neen, daartoe had ik niet hert recht. Ik had uitsluitend het bevel Kühne te arresteeren." President: .Als u geweten hadt. dat het Torgler was, had u hem dan gearresteerd?" Getuige: „Neen.” Op een vraag van dr. Sack verklaart de president, dat getuige Lebermann nog eens zal worden gehoord. Dr. Sack verzoekt bü het verhoor ook na te gaan of Lebermann in het krankzinnigengesticht Blankenhorn gezeten heeft en of hü bü de politie niet bekend is wegens oplichting. te zeggen heeft. Torgler: .Münheer de voorzitter, gisteren heb ik mü verbaasd over de onwaarheden, welke toen gezegd zün. thans verbaas ik mü. dat een man. die aanspraak maakt op intelli- Dr. Seuffert wüst getuige er op, dat hü aan den rechter van instructie een brief heeft ge zonden, waarin hü zich als getuige aanbiedt, dat hü de medeplichtigen van v. d. Lubbe zal opsporenen zich bereid verklaart de verbor gen schuilhoeken der onwettige terreurgroepen bü de vrouwelüke partügenooten vast te stel len. „Ik garandeer", aldus de brief, „dat ik dat? binnen acht dagen tot stand zal hebben ge bracht.” Advocaat Sack merkt op. dat het opvallend is, dat juist Kunzack, die twee malen wegens zedenmisdrüven telkens tot een jaar gevange nisstraf is veroordeeld, zich aanbiedt die schuil plaats der illegalen bü de vrouwelüke kamera den uit te vinden. Getuige legt dan verklaringen af van een -explosie-proefneming op de Wuhlheide. Op de vraag van den president, wie behalve Kasper en de overigen nog daarbü zün geweest, antwoordde getuige: „Naar mün meening te öordeelen naar zün uiterlük, Torgler. De presi- sident wüst getuige op een vroegere verklaring, waarbü hü met beslistheid betoogde, dat twee der aanwezige personen Torgler en Kasper waren." De getuige geeft toe. dat hü Torgler slechts van aanzien kent. President: Is het nu Torgler of niet? Getuige: Naar mün meening. ja. Getuige schildert vervolgens hoe men na de ontp'offingsproefnemlngen weer naar de stad terugkeerde en in het restaurant in de Gor- eerste vuurwerk- een voordracht

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9