ONS BLAD laa Premier Sarraut de kamer t llH r Ig in lllll St. Willihrordus RADIO RECORD „U moet nog veel leeren, mijnheer de Procureur-Generaal” Het nieuws van heden DIMITROF WEER UIT DE ZAAL GEZET BEGROOTINGSEVEN- Goering voor het WICHT NOODZAKELIJK Hof ENGELAND HOUDT ZICH AAN LOCARNO DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Leverancier van ziekenfondsen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 4 NOVEMBER 1933 Het Weer1 KONING BORIS OPENT HET PARLEMENT o o ONTVAMGLAMPEN VANAF F 2.50 1 van N.V. Gloeilampenfabriek voort gezet De regeeringtverklaring Uitlating van Ar aki Dictator op Malta J 4PANS ST AA TSSCHA TKIST 7* Kamerontbinding De buitenlandsche politiek Daladier zal worden Tot Dinsdag het zwijgen opgelegd Uniformverbod In het Saargebied Tweespalt in Japans kabinet De Bulgaar verzocht het Kamerlid Lou de Visser alt getuige te hooren Door de regeeringtcommittie voorgesteld DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam de Ruijterw 242. Tel. 82797 Kapitaal- Volksverzekering S llll f i 1 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 28 BUREAUX f HOf 6, ALKMAAR Telefoon Adminitlrolio 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Negen negers bij brand omgekomen Nieuwe eenschoteldag in Duitschland Radiaa" Herdenking van Painlevé te anwalt. Hierop wordt besloten Dimitrof ▼oor drie zittingsdagen uit te slui ten. De Bulgaar wordt door beamb ten weggevoerd. Te Osaka is een gebouw gesticht, dat alleen ten doel heeft om den goudschat der Bank van Japan te bewaren. In de modernste safes bevinden zich goudstaven ter waarde van 350 millioen Yen. WSKNDtay/; (0EWffi(>-4 !v, K5XW \\\5WITrTnT77;.7Z7777^1^ Reda van ondcretaateeacretarie Eden: gaan politiek van isolement NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Beriyn; naar ver- van van K3 A 1 van en ROME, 3 Nov. Mussolini aal de Itallaanscbe Kamer na bel Kerstreces ontbinden. (United Prees) Stand o* Zaterdag sur 1*1 7M Vorig» stand: MS Na de pauze wordt de kellner Heyta gehoord. De president vraagt hem, wanneer hy In 1932 en 193J Tanef, Dimitrof en Popof te Berlijn ge ilen heeft. De getuige verklaart, dat hy ze In 1932 in het geheel niet gezien heeft. Wel In Februari 1933. Zijn chef. Michalski, heeft hem de foto’s uit de courant laten zien en toen herinnerde hij zich, dat deze heeren wel eens In het café waren ge weest. President: Is dat wel Juist en weet u het heel zeker? Getuige: Ja. President: Had een der heeren een snor? Getuige: Dat weet Ik niet. President: Was Tanel slank of dik? Getuige: Net als Ik (vroolijkheid. want de ge tuige te absoluut niet slank, terwijl Tanef klein en slank te). De beklaagden staan op en de getuige zal ze nu bij hun naam noemen en aanwijzen. Eerst houdt hij Popof voor Tanef, maar als hij Tanef ziet herkent hij hem. Procureur-generaalHeeft u vandaag voor het begin der zitting de beklaagden gezien? Getuige: Ja ik heb ze gezien. Per kwarleel voor Alkmaar f 2.— Voer builen Alkmaor I 2 85 Mei geïllustreerd Zondagsblad f 0 60 hooger Dagblad uitgegeven door de NV Drukkerij De Spearnesled Haarlem Dim.trof: Is het juut, dat in Rus land ieder zijn naam naar believen kan wjjzigen? Getuige: Dat is inderdaad toege staan. Dimitrof: Ik hecht veel waarde aan dit antwoord, omdat ik basud ben, dat het O. M. zoo weinig van Russische verhoudingen weet. Voorzitter roept Dimitrof tot de orde. Dimitrof (half luid) U heeft nog veel te leeren, Herr Oberreichs- Dtmltrof verzoekt eveneens een aantal getuigen te willen hoorén, en stelt os. voor, den leider der Communistische Partij Hol land. het Nederlandsche Tweede Kamer-lld Lou de Visser, als getuige te hooren over de houding van Van der Lubbe ten op zichte van de Communistische Party. Voorts wenscht hij dat als getuigen zullen worden gehoord de door commissaris Hete- slg In Nederland ondervraagde vrienden van Van der Lubbe, oa. Van Albada en Vink uit Leiden, over de betrekkingen tus- schen Van der Lubbe en de z.g. groep van Internationale Communisten In Nederland. De Senaat zal later hierover beslissen. PARIJS. 3 Nov- (Reuter). In het verloop der avondzlUlng van de Fransche Kamer stelde de socialist Bedoux de vraag, op welke meerder heid de regeerlng eigenlijk wilde steunen. Om 11 uur werd een pauze Ingelegd, om de fracties in staat te stellen, haar houding by de stemming te bepalen. Voortzetting RUksdagbrandproees te Dimitrof alt de gerechtszaal verwijderd. Ssrraut's rogeeringsverklartag In de Fransche Kamer. Nader meldt VD., dat omstreeks 1 uur ge- itemd werd over een voorstel. Ingediend door den plaatsvervangende» leider der rad- toe. fractie. Delbos. waarbij vertrouwen in de regee. ring werd uitgesproken. Het voorstel werd aan genomen met 320 tegen 32 stemmen en een op vallend aantal blanco stemmen. Aanvullend meldt Reuter, dat het grootste gedeelte der rechtsch» partijen, een deel der middenpartijen en de meeste socialisten blanco stemden. 76° V Ook vandaag kreeg de president het weer te kwaad met den Bulgaar Dimitrof, die voor den zooveelsten keer door Dr. Bünger uit de zittingzaal verwijderd werd. Te Sofia werd deze week het Bulgaarsche parlement door den kontng geopend. Hier boven de monarch in gesprek met soldaten van de Kamerwacht. Er zyn geruchten In omloop aangaande een politieke wyzlging op de baste van een veel- beteekenende uitlating van generaal Araki, gisteren gedaan. Arak! verklaarde, dat hU verschillende voor stellen neeft ingediend sinds de opening der vyf ministersconferentie, maar dat hy tot nu toe nog niets heeft gehoord van den secretaris generaal van het kabinet. Daarom wil hy den toestand nog een dag of veertien aanzien. Het blykt. dat een ernstige kloof bestaat tusschen de zienswijze der verschillende ministers en die van Arakl in zake zijn voorstel voor de blnnenlandsche politiek, in het byzonder met het oog op de landbouw-, opvoedlngs- en sociale vraagstukken. MALTA, 3 Nov. (Reuter.) De gouverneur heeft een wet uitgevaardigd, waarbij hy alle be voegdheden van ministerie en parlement op zich neemt. NEW-YORK. 3 Nov. (VD.) In het stadsdeel Brooklyn Is een houten huurkazerne, welke drie etages had. afgebrand. Daar het vuur te laat werd ontdekt, zyn negen negers, o.w. 8 kinderen, om het leven gekomen. Van de negen geredde bewoners werden drie, die door uit het ream te springen wilden ontsnappen, ern stig gewond. LONDEN. 3 Nov. VD) De parlementaire onderstaatssecretaris van Bultenlandsche Zaken. Anthony Eden, heeft vanavond te Skipton een toespraak ehouden, waarin hy sprak over het Locarno-pact. Hy weas er op. dat Ingeval van een flagrante schending dezer overeenkomst door een der partyen Engeland verplicht te. onmlddoliyk de benadeelde party ter hulp te snellen, indien direct op' eden noc 'z: ':eiyk te „Het ligt evenwel In onze eigen beoordeellng of deze erpll-htlng toepasselijk te. Het verdrag van Locarno voorziet er riet In op welke wtjse een der partijen zich er aar zou unnen ont trekken Eenlge critici hebben gesuggereerd dat indien ui' i mogelyk zoi zijn. Brittannlë zieh niet zou laten betrekken in eenigen Europee- schen oorlog. Juist ’t tegenovergestelde te waar, wy zullen niet een anderen oorlog uit den weg gaan door te zeggen, dat wy in geen geval een onrechtvaardig aangevallen staat ter hulp zullen snellen. Brittannlë heeft nog steeds zyn verantwoordelijkheid als groote mogendheid. In dian we er voor vreezen ons te kwijten vsn deze verantwoordeiykheld dan zulten we ooden tot 'n ramp, welke zal volgen. Vandaag aan den dag te een politiek van isolement een politiek van dwaasheid. Zelfs Indien wy terug ouden willen komen op onze woorden, zouden wjj dat niet kunnen. Maar natuuriyk te er geen kwestie van dat wy dat zouden doen. Zooala Bald-dn on langs heeft gezegd Wat Brittannlë heef* ge- teekend zal het nakomen. Brlttann.ë la rijn handteekenlng Jegens België nagekomen. Zyn handteekenlng op deze overeenkomsten van Lo carno te heilig". Als eerste getuige wordt gehoord mevrouw Wetes uit Moskou. Zy spreekt vry goed Dultsch en legt ook in het Dultsch den eed af In den religieuzen vorm. Zy verklaart oa. dat haar man, die als docent colleges geeft over het com munisme. door ziekte verhinderd te aanwezig te zijn. Desgewenscht kan zy dit door een me dische verklaring bevestigen. zy kent Popof. die met zyn vrouw drie maan den by hen gelogeerd heeft In een bultenver- hiyf te Tomlnlno, een voorstad te Moskou, sedert het begin van Februari 1932. Einde Juli was Popof met zyn vrouw naar de badplaats Soeksoe op de Krlm vertrokken, vanwaar hy o' geveer tegen het einde van October terug kwam. Mevrouw Wetes vertelt dan. dat zy Popof slechts onder den naam Petkof heeft gekend. Zijn waren naam heeft zU eerst gehoord van zyn ▼rouw, toen hy te Beriyn gearresteerd was. De naam Petkof was zyn partijnaam. Uit verdere vragen biykt, dat ook Wetes een partynaam te. Haar werkeil)ken naam wil ge tuige niet zeggen. De voorzitter wijst erop, dat zij dan eigenlijk een meineed heeft afgelegd, doch hy wil dit voorlooplg nog laten passeeren. Het O. M. vraagt dan of getuige Dimitrof en Tanef kent. Tanef kent getuige In het geheel niet, den naam Dimitrof heeft zy wel gehoord Ook ge looft zy wel hem gezien te hebben, doch dat weet zy niet zeker. Popof verklaart, dat het getuigenis in groote trekken Juist te. Het O. M. vraagt dan of getuige weet, dat Popof In Januari 1932 In Beriyn te gezien, en vraagt of getuige haar verklaring volhoudt. Getuige zegt, dat wat riJ heeft gezegd, Juist Is. Verwachting: Zwakke tot matigen wind alt Noordelijke richtingen, nevelig i tol licht of balfbewolkt, weinig of geen vegen, weinig verandering in temperatuur Verdere vooruitzichten onzeker. Nach tvuratverwachUngWasrsrhUnlyk lichte tot matige nachtvorst. Zon op 7.92 onder t.25 Licht op 4.M 19 November L. K. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlIllllllllllllllllllllllllllimiHIl SAARBRUCKEN. 3 Nov De regeerlngscom- mtesarls voor het Saargebied heeft een decreet voorgesteld, waarbij voor het Saargebied het dragen van party-unlformen en van politieke Insignes wordt verboden. Voorts wordt verboden het beoefenen terrelnsport, optochten en het deelnemen zoowel binnen als bulten het Saargebied aan verboden organisaties, het Inzamelen gelden of goederen voor politieke doeleinden Let houden van vergaderingen of meetings zon der voorafgaande kenntegving aan de autori teiten. Verder bevat het decreet een verscher- plng van het verbod van bepaalde soorten druk werk. Ten slotte wordt met straf bedreigd *n ieder, die na het referendum over den toekomsttgen sta tus van het Saargebied den maatschappeiyken boycot over anderen uitspreekt. KEULEN. 3 Nov. (Reuter). In verband met het succes van den ëénschotel-Zondag In Oc tober. zal aanstaanden Zondag wederom In ge heel Duitschland. zoowel bij particulieren als in de restaurants een een-gangs-maaltyd wor den opgediend. Iedereen wordt verzocht het op deze wjjze bespaarde geld aan de regeerlng te zenden, die het voor het organteeeren van hulp gedurende len aanstaanden winter zal gebruiken. De vo rige maal heeft deze campagne byna S mlllloen Mark opgebracht. Nadat de Kamer weer bijeengekomen las minister-president Sarraut de regeeringsver- klarlng voor. De regeerlng. aldus de verklaring, verzoekt het parlement om vertrouwen en om het toe- i staan van de middelen die de veiligheid van Frank rijks lot en van het democratisch regime moeten waarborgen door herstel van den eco- nomlachen en flnancleelen toestand. Tegenover een wereld, die aan de verwarring te prijsgegeven en waarin de gedachte aan geweld en aan af- zien der kostbare vrijheid de welvaart van allen In gevaar brengt, willen wy aantoonen, dat Frankrijk In staat te door het vrije spel der republlkelnsche Instellingen en den burgermoed zijner zonen den wil en de kracht te vinden om de huidige moeiiykheden te overwinnen. Met betrekking tot het begrootlngsevenwlcht huldigt de huidige regeerlng dezelfde opvattin gen ate de vorige. Zy verlangt bezuinigingen, het afschaffen van misbruiken en de bestryding van belastingontduiking. Na herstel van het begrootlngsevenwlcht moet een belastlngherzie- nlng warden ingevoerd die door normale oclas- tlnghefflngen de fiscale eerlijkheid herstelt De hiermede jterbonden belastingverlagingen sullen een gunstljpn Invloed hebben op het economisch leven en widen tot een verlaging van de koeten i van levensonderhoud. Frankryk blijft bereid deel te nemen aan de i Internationale samenwerking voor het herstel i van den economise hen vrede, maar zoolang de i huidige economisch chaos voortduurt, heeft Frankryk het recht en den plicht, zyn econo- i mtech lot te verzekeren. Het dumpen op de geldmarkten dwingt Frankryk zyn landbouw. wijnbouw en Industrie te beschermen. Van de oontlngenteerlngspolltlek moet gebruik worden gemaakt om concessies te verkrijgen. Frankryk moet zyn koloniaal ryk ten volle explolteeren en de economische relaties tusschen moederland en koloniën ultbrelden. De vredesgedachte onder de volken en onder de rassen komt geheel overeen met de Fransche bultenlandsche politiek, de nieuwe regeerlng houdt zich aan de rlchtiynen van de vorige en wil de hoogere belangen van Frankrijk behar tigen. De regeerlng verwacht van de eerbiediging der verdragsverplichtingen en van een recht- r vaardige toepassing van het Volkenbondspact de regeling der kwesties, die op het oogenbMk zoo zwaar drukken op het materieele en mo- reele lot der volken. De regeerlng voert haar bultenlandsche politiek In een geest van soli dariteit en Internationale samenwerking Deze politiek houdt vast aan alle vriendschappen welke Frankrijk heeft gesloten In het belang van vrede en veiligheid. Frankryk zal trouw biyven aan zyn verplich tingen en zich niet afkeeren van de te Genève in volkomen solidariteit met alle onderteeke- naars der vredesverdragen en van het Volken- bondsstatuut aanvaarde taak. Frankryk zal het aangevatte werk voortaetten volgens de belangrUkste grondslagen, welke met Engeland, de Vereenlgde Staten en Italië, zoo mede In volledige overeenstemming met de an dere met Frankrijk bevriende volken principieel zyn vastgelegd. Frankryk te rustig en sterk en het zal zonder hartstocht blyven. omdat bet Zich In staat weet zijn recht te doen eerbiedigen Dit recht valt onder de huidige omstandig* PARIJS. 3 Nov. Zoowel In Kamer en Senaat werd heden de overleden staatsman en geleer de Paul Painlevé herdacht. Belde lichamen leg den vervolgens een pauze In ten teeken rouw. In de Kamer werd een herdenkingsrede ge houden door voorzitter Bouteaon. die Painlevé schetste ate den wetenschappeiyken raadgever van de republiek en ais den organisator der nationale verdediging. Minister-president Sar raut zelde In een prachtige geïmproviseerds toe spraak. dat het voorbeeld van Paul Painlevé temidden van onze droefheid de stoutste ver wachtingen van sociale rechtvaardigheid oproept, die kunnen steunen op 'n weldadige levensweten schap. Langdurige toejuichingen volgden, waar op de Kamer met algemeens stemmen de communisten uitgezonderd besloot om Paln- levé's stoffelijk overschot in het Panthéon by te zetten. heden samen met het recht van alle volken, die oprecht vasthouden aan de handhaving van den vrede, vooral Engeland dat, nadat het soo edel moedig met Frankryk alle beproevingen heeft gedeeld, thans door de stem van een van zUn meest op den vóórgrond tredende staatslieden (Baldwin Red.) <fe nadrukkeiyke Instemming van zUn regeering met het van kracht blyven van het verdrag van Locarno heeft bevestigd; voorts Italië welks recente diplomatieke stappen nog eens duldeiyk den wil toonden, om met Frankryk samen te werken; de VJL. die even eens het vredeswerk bevorderen; en Rusland, dat de wereld zyn nlet-aanvalspacten heeft ge schonken. Voorts sprak Barraut over de vrien den In België, Polen en in de Kleine Entente, die zeker van hun Innige verbondenheid met Frankrijk, zich hebben aangesloten by de Fran sche plannen en onderhandellngen Het land, soo eindigt de regeeringsverklaring, heeft vertrouwen In de ontwikkeling der demo cratie en In de instellingen van het parlemen taire stelsel. Vervolgens werd een begin gemaakt met de behandeling der interpellaties over de algemeene Fransche politiek. Eerste spreker was Bergery, die verklaarde “In de aanwezigheid van Ptétri In bet kabinet den eersten stap te zien naar *n concentratie Hy noemde Barraut „den vader van de formule Het communisme te de vijand”. Om 7 uur werd de zitting verdaagd tot 9 uur. BERLIJN, 3 Nov. Na de gebrulkeiyke onder breking op Donderdag te heden het proces in den Rijksdag voortgezet. Op de getuigenlijst voor vandaag staan 18 namen, waaronder die van twee vrouwelyke getuigen uit Rusland, en wel mevrouw Wetes en mevrouw Arbore uit Moskou. Belden zouden opheldering kunnen ge ven over het verbiyt en het optreden van den beklaagde Popof. Dimitrof te vandaag weer toegelaten. Het verloop van de zitting van eergisteren wordt door voorlezing van het protocol te zijner ken nis gebracht. BERLIJN. 3 November. (W. B.) Naar wij vernemen zal Minister Goering morgenochtend om half tien als getuige in ’t Rjjksdagbrand- proces verschijnen. Procureur-generaal: Toch kan hy ze niet be schrijven. zoodat men geen conclusies kan trek ken uit het feit, dat hy geen beschryvlng kan geven van de heeren, die hy toen In het café gezien heeft. De 53-Jarlge mevrouw Hartung, die vervol gens als getuige wordt gehoord was tot het jaar 1929 lid der K. P D en heeft volgens haar zeg gen In het bureau der .Rote Hllfe” In de Dorot 11 eenstrasse den secretaris der emi grantenhulp wel eens geholpen, zy weet zeker, dat Dimitrof in 1923 herhaaldelyk op het bureau der „Rote Hllfe” te geweest. ZU wist niet hoe hy heette, maar de secretaris heeft haar verteld, dat het de vertegenwoordiger was van de in Duitschland wonende Bulgaarsche emigranten. President' Kwamen de Bulgaarsche emigran ten rechtstreeks met Dimitrof in contact? Getuige: Neen, ze onderhandelden met hem drxir een tusschenpersoon. Dimitrof was te „deftig” om zich rechtstreeks met die lui te bemoeien. Toen Ik het portret van Dimitrof in de cou rant zag Maan, zei ik dadeiyk by mUzelf, dat te de man, dl toen de vertegenwoordiger der Bulgaarscne emigranten was. President: U heeft ook by de confrontatie gezegd, dat u beklaagde Dimitrof absoluut her kende. Heeft u vroeger Popof ook wel eens gezien? Getuige: Ik weet heel zeker, dat ik Popof t>u een vrouw gezien heb, die Bulgaarsche emi granten had Inwonen. Tanef komt my ook bekend voor. Dr. Telehert: Mevr Rtechkowskl. in wier wo ning u Popof zou gezien hebben, heeft by het verklaardj dat M Popof nlet De president van den senaat, dr. Bünger. doet dan mededeellng van de besluiten van den Se naat Inzake het verzoek van dr. Sack tot het hooren van verschillende g«!tuigen. De Senaat heeft besloten de voormalige soclaal-dsmocra- tteche Ryksdag-afgevaardlgden dr. Hertz en dr. Rudolf Breltacheld niet ate getuigen te hoo ren. Bovendien heeft de Senaat besloten de dos siers van de strafzaken wegen diefstal en roof van getuige Lebermann te raadplegen en in lichtingen te vragen by het politiepresidium te Hamburg, of Lebermann onder observatie van een overheidsinstelling In een gesticht was ondergebracht. Op verzoek van dr. Sack zal worden nagegaan aan de hand van de pre sentielijsten, in wat voor RUksdag- en com missievergaderingen de RUksdagafgevaardlgden op verschillende tydstlppen zyn geweest. Nadat Dimitrof de zaal heeft verlaten wordt de volgende getuige uit Moskou. Mevr Arbore. gehoord. Desgevraagd verklaart zU. dat dit tiaar we rkeiyke naam te. Naar haar weten heeft Popof geleefd van de opbrengst van zUn wetenschappeiyk werk op het gebied der politieke economie. Zy heeft Popof zoowel on der zyn werkeiyken naam als onder den naam Petkof gekend. Een tUd lang heëft zy Op dezelf de étage gewoond ate Popof en ate zoodanig heeft zU hem tot eind October gezien. Hiermede te het verhoor «^er beide getuigen uit Moskou beëindigd en vertchynt in de ge tuigenbank de banketbakker Johan Michalski, die mededeelt, dat de drie beklaagden dikwyte In zyn huls waren. Dimitrof had hy van het jiajaar 1932 tot het begin van 1933 dikwijls ge zien en Tanef sedert Maart 1932 tot het begin van 1933. De president WUst getuige erop, dat Tanet volgens lijn pas op 24 Febr. 1933 te Beriyn is aangekomen De getuige kan echter weinig meer over de drie Bulgaren mededeelen. Ten aanzien van Popof gelooft hU. dat hy deze met den ander kan hebben verwisseld. Popof en Tsnef spreken opgewonden met bun tolk, die ten slotte voor hen vertaald wat getuige Michalski gezegd heeft. Belden verklaren dat de mededeelingen van dezen getuige niet kloppen. Hierna wordt ge pauzeerd. Negen negen b(j brand omgekomen. Z. H. Ezr. Mgr Aengenent alt Rome Florence vertrokken. Motorsloep met den Marine-commandant aan boord afgedreven, doch behouden to Nienwe- dlep binnengebracht. Gecompliceerd auto-ongeval te Oversehle. Wijziging In de Nederlandsche zwemploeg, die aan bet lournool te Brussel deelneemt. vooronderzoek kende. Getuige: Dat weet ik. Dr. Telehert: Toen u met mevr. Rtechkowskl geconfronteerd werd, kon u niet precies zeggen waar u Popof gezien had Getuige verklaart dan. dat ze toen niet wist hoe Dimitrof heette. 2> heeft dat pas latei tehoord. Beklaagde Popof verklaart, dat hy In het Jaar 1928 leen enkelen dag In Duitschland is geweest, maar In Rusland. In de maanden Juni en Juli vertoefde hy aan de Zwarte Zee. De zitting wordt daarop tot Zaterdag daagd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1