Mogelijkheden in het Noorden Bedrijfsraden en corporaties Mgr. G. Brandsma Alleen algemeene richtlijnen Groningen en de afsluitdijk COMMISSIE VAN ADVIES GEÏNSTALLEERD DINSDAG 7 NOVEMBER Geen salarisbedragen aangegeven waterschappen in Noord-Holland Reeders verdacht no- DE PETROLEUMPRODUCTIE Samenwerking noodig Geen overheidsdwang Antwoord van den voorzitter JONGEN OVERREDEN Controle 1. H. Exc. Mgr. Brandsma, die heden te Leeuwarden de H. Bisschopswijding ontving Het rapport van de commissie- Schouten zal dezer dagen verschijnen De plechtige bisschopswijding te Leeuwarden Van het z.g. wegbrengen van een schip Een fusie van belang voor ons Indië Apostolisch prefect van Kavironde Overste en Congomissie Frauduleus beheer van n s' van Ged. Staten van Noord-Hol- welke (Foto Dlesfeldt, Utrecht). De plechtigheden 7 we satiea. wereld. die De contröl UpwTWtvtfe boeken en kassen van onderschei dene waterschappen in de provincie heeft aan het licht gebracht, dat in eenige gevallen frau duleus beheer heeft plaats gevonden. In totaal beliep de fraude meer dan 27.000, doch door krachtig optreden van Ged. Staten zijn de te korten bijna alle aangezuiverd uit de bezittin gen van de betrokken penningmeesters of uit hun aekerheidsstelllng of ook wel door borgen. Groningen 14.289 13.457 8.265 14.040 21.869 Friesland 2.453 2.091 505 1.806 2.635 kas schappen. mengestelden bedrijfsraad is evenmin veel gun- sig resultaat te verwachten. Taak der commissie Spr. wees hierbij op de belangrijke taak der commissie, die volgens de wet den minister, al vorens deze tot instelling van een bedrjjfsraad cvergaat, van advies moet dienen omtrent de wensc.be Hjkhe id daarvan en over haar samen stelling. met tarwe 1UI 1928 1929 1930 1931 in De De men PO- om van Het standpunt, door verscheiden besturen van provincies, gemeenten en waterschappen reeds ingenomen, om met een nieuwe loonregeling te wachten totdat het rapport der commissie- Schouten zou zijn verschenen ook ingeno men door Gedeputeerde Staten van Zuld-Hol- land bij de indiening der begroeting voor 1934 blijkt hiermede dus niet overeen te stemmen. Ook bij de behandeling van de wijziging der Ambtenarenwet in de Tweede Kamer bleek trouwens duidelijk, dat naar het oordeel van den Minister van Binnenlandsche Zaken de lagere besturen hun verantwoordelijkheid ten volle moeten blijven dragen en zelf de ver- eischte regelingen dienen te heffen, zonder mo gelijk ingrijpen van de regeering af te wachten. De Minister van Sociale Zaken heeft heden In een der lokalen van zijn departement ge ïnstalleerd de onlangs door hem Ingestelde com missie, als bedoeld in art. 8 van de Bedrjjfs- radenwet. Aan de installatie-rede van den Minister ont- leenen wjj het volgende: Neemt men in aanmerking de belangrijke pre ventieve werking, welke uitgaat van de we tenschap. dat plotseling en natuurlijk zonder voorafgaande waarschuwing kascontröle uit Haarlem kan plaats hebben, dan blijkt wel het groote nut van dezen nieuwen maatregel van het provinciaal bestuur^ en dat vooral in deze tijden van flnancleelen druk, waarin het gevaar voor fraude niet denkbeeldig is. De voorzitter der commissie, prof- mr- A. C. Josephus Jitta, antwoordde met een rede, waar aan wij de volgende passage ontleenen. Toen Monseigneur Nolens mij korten tijd voor zijn dood mededeelde, dat ongesteldheid hem tot zijn grootste leedwezen verhinderde, de ver gadering van den Hoogen Raad van Arbeid, waarin het voorontwerp van de bedrijfsraden- wet zou worden behandeld, te presldeeren, voeg de hij daaraan toe, dat hij dit vooral betreurde, omdat hij gaarne zou hebben uitgesproken, hoe het nut van een dergelijk orgaan van overleg en advies in het mijnbedrijf in de zoogenaamde contactcommissie was gebleken. Mijn ervaring als Rijksbemiddelaar heeft mij geleerd (en dat is ook de ervaring van mijn ambtgenooten), hoe het streven tot wederzijdse!) begrijpen van degenen, die u terecht niet de partijen, maar de bedrijfsgenooten hebt ge noemd, onder den drang der omstandigheden van den laatsten tijd is toegenomen. Het zou mij niet passen, daar ik mijn mede leden nog niet heb kunnen raadplegen, te spre ken over de wijze, waarop wij onze taak zullen vervullen. Maar wel durf ik u zonder eenlg overleg de verzekering geven, dat wjj bij onze adviezen aan de belangen der bedrijven, de belangen der be drijfsgenooten en niet het minst aan het alge meen belang alle aandacht zullen schenken. Geboren te Sneek op 2 Juni 1874, studeerde Gorgonlus Brandsma te Megen. te Roosendaal en te Mill Hill, in welke laatstgenoemde plaats hij op 23 September 1899 in de kapel van het Moederhuis tot priester werd gewijd. Terstond daarop vertrok hjj met elf andere pasgewijde priesters, waaronder vijf Hollanders, naar het vicariaat van den Boven-Njjl. waar hij eenige jaren werkzaam was op de hoofdstatie Kam- palan. hoofdstad van Oeganda. Een zijner eer ste missiewerken werd daar het bouwen van een huis voor den blsschop. Mgr. Hanlon, en het opmeten van 17 vierkante mijlen grond, waarop de missie recht had ten behoeve van haar staties en catechumenaten. Na van 1902 tot 1904 als pastoor te Nazigo. van 1904 tot 1906 te Kamoll en daarna zeven jaar te Mumias werkzaam te zijn geweest, keerde Father Brands ma in 1914 naar Europa terug voor het Alge meene Kapittel der Congregatie, dat te Mill Hill gehouden werd. Minister Slotemaker de Bruine over den groei van het be- d rijf sr ad enst elsel Te tien uur betrad de Aartsbisschop met ge volg het kerkgebouw, waar hij ontvangen werd door den pastoor, tevens deken der stad, eere- kanunnik J. H. de Vaas. Tusschen de twee as- sisteerende bisschoppen werd in den stoet ook de wijdeling naar het priesterkoor geleid, wlen als ceremoniarius terzijde stond father B. Hey- boer. missionaris van Mill-Hlll. Na een korte aanbidding voor het Allerheiligste, werden de conotcreerende Bisschoppen voor het hoog altaar. de wijdeling voor een der zijaltaren, met rochet, stool en koorkap bekleed; de bisschoppen droegen den witten mijter. Vervolgens betrad ook de wijdeling weder het priesterkoor en In 1915, in vollen oorlogstijd, vertrok hij weer naar zijn gevechtsveld Afrika. Aangewezen als overste der Congo-missie, kwam hij in Augustus 1915 te Basankusu. hoofdstatie dier missie, aan. Tijdens zijn eerste rondreis, waar het hem dui delijk werd, hoe vele verwoestingen de slaap ziekte onder de bevolking aanrichtte, was hij wel in de gelegenheid zijn program op te stel len: uitbreiding van het aantal missieposten; oplossing van het vrouwenvraagstuk op de missiestaties en verbetering van het onderricht aan de jeugdige mannelijke doopleerlingen. De jaarverslagen toonen, hoe sedert 1914 het bekeeringswerk met rassche schreden vooruit ging. De vier oorlogsjaren bleken de vrucht baarste te zjjn ooit door de missie gekend. De openbare veiligheid onder toezicht van staats beambten en justitie, goede loonen en huisves ting op posten en plantages, markt en ruilhan del bevorderden de onderlinge verdraagzaam heid. De missie wist dezen gunstigen tjjd te be nutten om haar geestelijken oogst binnen te halen. Waren er in 1914 nog slechts drie of vier missiestaties met een 2500 katholieken; in 1923 was het getal katholieken reeds bij de tiendui zend. terwijl er nog een grooter aantal geregeld het godsdienstonderwijs volgde- In 1924 vertrok Father Brandsma wederom naar Europa, en tijdens zijn verblijf aldaar wist hjj twee Zustercongregaties in België te winnen voor zijn Congo-missie. waar tot dan toe geen Zusters werkzaam waren geweest. In 1925 maakte hjj een reis naar Rome, waar hij 6 De cember werd aangesteld tot Apostolisch prefect van Kavlrondo, het land waar hjj zijn eerste mlssie-jaren had doorgebracht. Aan het vruchtbare missionarisleven van Mgr. G. Brandsma, dat heden, feestdag van St. Willlbrord, bekroond is door de plechtige bis schopswijding in de 8t. Bonifaciuskerk te Leeuwarden, ontleenen wij de volgende bijzon derheden. Ha een overzicht te hebben gegeven van de totstandkoming der wet, ontkende de Minister, dat zij reeds thans door de feiten achterhaald zou zijn, gelijk door sommige leden in het voor- loopig verslag van de Tweede Kamer op hoofd stuk I der Rijksbegrooting Is opgemerkt. De arbeid tot uitvoering der Bedryfsraden- wet, aldus de Minister, kan eenige concretl- seering geven aan den geest onzer dagen. „Algemeen wil men iets. Ik begrijp zeer wel, dat men reikhalzend en met ongeduld uitziet naar betere dagen; want wij leven in een kwa den tijd. 2>er veel ellende is er ik kom er dagelijks mede in aanraking en vooralsnog weinig uitzicht op betering in de naaste toe komst. Men ziet wanorde om zich heen en be grijpt terecht, dat zonder orde de maatschappij niet bestaan kan. En als beginsel en uiting van orde noemt men dan de „corporatieve maat schappij”, meermalen ook de bedrijfsorganisa tie. Ik meen de kern van al dit streven te grijpen door het aldus te zeggen: naast staats- almacht en staatsonthouding staat de Idee van maatschappelijke organen, die een taak zullen hebben ter vermijding van de beide genoemde klippen. Ik ben overtuigd, dat met zulke ideeën de De wijdingsplechtigheid werd verricht door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, terzijde gestaan door dr. J. A. Geerdlnk. secretaris van het Aartsbisdom, als ceremoniarius. Mede-consecrators waren Z. H. Exc. Mgr. J. Biermans, algemeen overste der St. Josephscongregatie van Mill Hill, met den missionaris Father H. Knuwer, van dezelfde congregatie als ceremoniarius en 2 H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Blsschop van Roer mond met assistentie van drs. J. L. Moonen, secretaris van zijn bisdom. werd het Pauselijk decreet, dat de benoeming van Mgr. Brandsma inhield, voorgelezen, ge volgd door de ritueel voorgeschreven ondervra ging van den te wijden blsschop. om de recht zinnigheid in de leer van den candidaat op de proef te stellen. Hierna nam de H. Mis. die door consecrator en wijdeling tezamen aan het hoogaltaar ge concelebreerd werd, een aanvang. Tijdens deze Mis vóór bet evangelie werd de nieuwe bisschap bekleed, gewijd en gezalfd. Presbyter assistens was bij deze plechtigheid de zeereerw. heer J. van Galkom, deken en pas toor te Sneek; als troon-diakens fungeerden de zeereerw. heeren M. P. P. Rath, deken en pas toor te Helmond en L. I. D. B. Buve, deken en pastoor van Groningen. Assistenten van den consecrandus waren pastoor H. Th. Swlnkels, van Uden en kapelaan G. M. M. Brandsma. van Helmond. Als diaken en subdiaken deden dienst de twee broers, neven van den wijde ling. prof. dr. Titus Brandsma, O. Carm., van de RK. Unlversitelt te Nijmegen en pater Hen- rlcus Brandsma. O.F.M. uit Delft. De lagere functies werden waargenomen door een acht tal studenten van het St Joseph-Misslehuis der Congregatie van Mill-Hlll te Roosendaal. Velen waren bjj de bisschopswijding van dezen zoon van Friesland op eigen Frieschen bodem tegenwoordig: wij merkten o.a. op Mgr. Mério. protonotarius-apostolicus en algemeen directeur van het genootschap der H. Kindsheid. De plechtigheden werden door den K.R.O. ovter Huizen uitgezonden, waarbij pater lector J. Dito O.P. voor den microfoon de beschrijvende toelichting gaf. Groote opschudding heeft te IJmulden ver wekt het feit, dat er ernstige verdenking is gerezen tegen de reeders P. van de Urn. 65, „Spaarnestroom”. In de St. Bonifaciuskerk te Leeuwarden heeft hedenmorgen de plechtige Bisschopswijding plaats gehad van Mgr. G. Brandsma. opl Julljl. benoemd tot apostolisch-vlcaris van Kisumu en titulair bisschop van Bargala. met de benoeming van Mgr. Brandsma tot on afhankelijke Prefectuur verheven werd, bestond toen uit 7 missiestaties, waar 18 missionarissen werkten. Het land beslaat een oppervlakte, even groot als geheel Engeland, en het centrum wordt gevormd door Kisumu of Port Florence, een plaats aan de Noord-Oostpunt van het Victorla-meer. Reeds in 1908 had Mgr. Brandsma als jong missionaris daar een statie geopend, waar hij tot 1910 zijn standplaats had. Tijdens de acht jaren. dat Mgr. Brandsma er de prefectuur had. verdriedubbelde zich In Kavlrondo de katholieke bevolking, en werden er nog eens zeven missiestaties geopend, maar ook werden er verschillende andere gropte wer ken ondernomen. Er is nu een normaalschool te Yala, die bestuurd wordt door Canadeesche broeders, en een Catechistenschool te Eregi. De Zusters Ursulinen van Bergen en de Zusters van de St. Joseph's Congregatie hebben in ver schillende plaatsen scholen en ziekenhuizen. Studenten uit Kavirondo-land bereiden zich voor op het H. Priesterschap op het Seminarie van het naburige Vicariaat van den Boven Mijl. Geen wonder dan, dat Rome de Prefectuur van Kavlrondo 26 April 1932 verhief tot een Apos tolisch Vicariaat. En op 1 Juli j 1. kwam het telegram, dat meldde, dat Mgr. Brandsma die daar reeds vijftien jaren van zjjn Missieleven heeft doorgebracht, benoemd is tot Apostolisch Vicaris, en titulair-blsschop van Bargain. Wjj wenschen den nieuwen kerkvorst., den derden Nederlander van de Mill-HUl-congregatie wlen deze eer te beurt valt, 's Hemels zegen bjj zjjn verderen arbeid in de missielanden van Oeganda. Kavlrondo, dat tot dan toe deel uitwmaakt had van bet Vicariaat van den Boven-NUl, en Waar bijv, het con amore samen werken van werkgevers en werknemers zou ontbreken, waar sprake is van partijen en niet van bedrijfsge nooten, daar kan bedrijfsorganisatie niet ge dijen. Daarentegen zijn goede verhoudingen op maatschappelijk gebied de onmisbare voorwaar de om tot eep goed geordende samenleving te geraken. De Bedrjjfsradenwet nu brengt de beide groepep van belanghebbenden uit het be drijf in hecht verband bijeen om tezamen de verschillende behoeften van het bedrijf op so ciaal gebied te onderzoeken en om den weg aan te geven» die tot betere verhoudingen lelden kan. Zoo beteekent dus de instelling van bedrijfs raden, dat algemeene Ideeën worden omgezet in practische daden. Veel zal hierbij uiteraard afhangen van een goed beleid bij de instelling van zulke raden. Wordt een raad ingesteld In een bedrijf, dat er niet rijp voor is, waar bijv, samenwerking tus schen werkgever en arbeider nog al te zelden aanwezig is, dan zal daarmede eer kwaad dan goed gedaan worden. Van een onpractlsch «A* Naar de „Telegraaf” verneemt is het rap port der door den Minister van Binnenlandsche Zaken Ingestelde commlssie-Schouten be staande uit een zestal Tweede-Kamerleden w zeer binnenkort te verwachten. Deze commissie heeft tot taak den Minister normen aan te geven, welke de regeering eventueel kunnen dienen bij toepassing van haar nieuwe bevoegdheid volgens de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen wijziging van de Ambtenarenwet, namelijk bij provin ciale besturen, gemeentebesturen en water schapsbesturen aan te dringen op wijziging van de bezoldiging van het personeel hunner in stellingen en desnoods bij Koninklijk besluit zelf nieuwe salarisregelingen vast te stellen. Het oude familiewapen door Mgr. Brandsma tot Bisschopwapen verheven. De wapen spreuk beteekent„Gij zijt het Licht der wereld", het woord van Christus tot Zijn Apostelen. Uit de mededeelingen van den machinist van dezen trawler zou namelijk gebleken zijn, dat het zinken van de „Spaarnestroom nabij de Deensche kust pp 12 Juni jj. te wijten zou zijn aan het z.g. wegbrengen van schepen. Deze machinist heeft zich thans met de lltle te Amsterdam in verbinding gesteld nadere verklaringen omtrent de toedracht het z.g. ongeval te verstrekken. Bittere armoede heeft hem, zoo vertelt „Het Volk”, destijds genoopt tot X afleggen van gen meineed tegenover den Raad van de Scheep vaart, bij wlen het ongeval in onderzoek was. Hij deed zulks op aanwijzing van zijn patroon, die hem er op wees, dat hij anders zonder werk zou komen. Korten tijd later maakte hij een reis met de „Rijnstroom", op welke reis alle netten succes sievelijk vernietigd werden. Het bleek, dat dit de laatste reis van het schip was onder verzeke ring. De reeders hebben ook dit geld ge ïncasseerd, waarna de boot werd opgelegd en de machinist toch ontslagen werd. De justitie heeft thans de zaak in onder zoek. In tegenstelling met de meenihg. bij velen ontstaan, dat deze commissie bedragen zou advlseeren van regeerlngswege te- bevorderen of vast te stellen voor de salarissen van alle groepen van ambtenaren der provincies, ge meenten en waterschappen, zal het rapport geen salarisschalen bevatten, zooals b.v. in het Rjjksbezoldlgingsbesluit voor de rijksambtena- ren voorkomende. De commissie zal geen sala risbedragen aangeven, maar alleen algemeene richtlijnen betreffende groepsindeellngen voor bezoldigingen, pensloenverhaal, bezoldiging van jeugdige personen, kindertoelage en andere be ginselen, bjj bezoldigingsregelingen in aanmer king komende. Soms ging dat over duizenden guldens. Meer malen ook waren de kassen van verschillende polders, bij één functionaris berustende, door- eengemengd. Zooals men weet, schrijft de „Telegraaf", geeft het nieuwe algemeen waterschapsreglement voor Noord-Holland aan Ged. Staten de be voegdheid, contróle uit te oefenen over boeken en kas van de penningmeesters der water schappen. Ged. Staten maken sedert eenige maanden van deze bevoegdheid gebruik en hoe nuttig en noodzakelijk dit moet worden geacht bleek wel uit de tot dusver opgedane ervarin gen. Het aantal vanwege de provinciale griffie op genomen kassen en onderzochte administraties was tot nu toe omstreeks honderd In niet min der dan een vierde gedeelte daarvan werd de waterschapskas niet afzonderlijk bewaard, doch waren de gelden van het waterschap *met de particuliere middelen van den beheerder ver mengd. belangrijk deel voor den export. Van het geproduceerde aardappelmeel wordt gemid deld twee derden uitgevoerd, van het stroo. carton 85 pCt. Het eerste product gaat voor een groot deel naar Groot-Brittannië, dan volgen Italië, België, de Vereenigde Staten en Frankrijk. De stroocarton-export ge schiedt voor een overwegend deel naar Groot-Brittannië en naar de verschillende andere deelen van het British Common wealth. Vooral voor deze laatste groep van exportlanden kan vervoer naar een onzer groote zeehavens en gebruikmaking van den dijk noodzakelijk en nuttig blijken. De ex port naar Groot-Brittannië zelf gaat over Delfzijl. Voor de binnenlandsche consumptie der veenkoloniale producten, het vervoer van de uit het aardappelmeel bereide glucose naar suikerwerkfabrieken, koekbakkerjjen en jamfabrieken, en van het carton naar alle fabrieken die deze stof als emballage of anderszins benutten, zal de kortere ver binding met Noord-Holland zeker van groot belang zijn. De veelheid der aanwen dingen van deze producten maakt het ech ter moeilijk, voor dit verkeer meer In bij zonderheden te treden. Er is echter nog een groot bezwaar rer- bonden aan het verkeer over den afsluit dijk, en dat Is de jammerlijke toestand waarin vooral aan de oostzijde de toegangs wegen verkeeren. De Friesche Kamer van Koophandel heeft daarop in een adres aan den minister van Waterstaat in 1930 reeds de aandacht gevestigd. Het gaat in hoofd, zaak om twee verbindingen: die van Zu rig met Leeuwarden en die van Zurig met Sneek, het centrum van den Zuid-Oost- hoek. In het eerstgenoemde traject moet in de eerste plaats verbeterd worden het ge deelte Zurig-Harlingen, dat over den Zee dijk loopt en rijk is aan alle nadeelen die aan een dijkweg eigen zijn. De reizigers die per autobus van Leeuwarden naar Amster dam gaan, moeten dan ook in Harlingen in een klein busje overstappen, omdat met een groote bus op dezen weg die toch waar lijk van primair belang is, niet te manoeu- vreeren valt. Intusschen is met de verbete ring van dit weggedeelte reeds een begin gemaakt. Maar ook de traversen door Har lingen en Franeker laten alles te wenschen over. Het kost heel wat chauffeurs-acroba- tiek om de groote Ato-bussen te Harlingen door de St. Jacobusstraat en te Franeker door de Dijkstraat te wringen. Een parkeer verbod in deze straten, waar een enkele „aan den kant” gezette auto het geheele verkeer kan stopzetten, is al het minste wkt men hier doen moet. De weg ZurigSneek. bestaat niet! Wie dat traject per auto wil afleggen, moet zijn weg kiezen óf over Pingjum, óf over Makkum, die in geen van beide geval len over rozen leidt. Een directe verbinding via Witmarsum en verder door naar Hee- renveen staat op het wegenplan en zal, naar wij hopen, niet te lang op zich laten wachten, daar hierdoor een groot deel van de mogelijkheden van den afsluitdijk spe ciaal voor den veehandel verloren zoude gaan. Ook aan de Westzijde zal met be spoediging van den aanleg van den gepro- jecteerden weg Amsterdam—Purmerend Den Oever nuttig werk verricht worden. De Nederlandsche Kolpnlale Petroleum Maat schappij deelt ons mede: In aansluiting op vroegere in de bladen ver schenen berichten, kan thans worden mefifje deeld, dat behoudens de goedkeuring van aan- deelhouders de voorgenomen belangengemeen schap van de Standard Oil Company of New- Jersey, de Socony-Vacuum Corporation en de N. V. Nederlandsche Koloniale Petroleum Maatschappij, voor wat betreft den afzet van producten in het Oosten, eerlang haar beslag zal krijgen. De zaak komt hierop neer, dat de verkoop-organlsaties van de Standard Oil Company of New Jersey en van de Socony-Va cuum Corporation In groote gedeelten van Azië en Afrika in één nieuwe groote onderneming, Standard-Vacuum OU Company geheeten, zul len worden te zamen gebracht en gefusionneerd, welke onderneming aan de producten van de N.V. Nederlandsche Koloniale Petroleum Maat schappij een afzetgebied zal verzekeren. Voort» ligt het in de bedoeUng dat de N. K. P. M. te zijner tijd den verkoop van hare producten in Nederlandse!) Indië onder haar eigen naam in handen zal nemen. Voor het evenwicht en de stabiUtelt der ver houdingen op oliegebied in het Oosten, te een en ander van groot belang te achten, terwijl de zaak niet minder van gewicht is voor Indië zelf en voor de Indische schatkist, omdat Indië daardoor het centrum van productie zal wor den voor de afzetgebieden in dat gedeelte der Gistermiddag is de 14-jarige E. Barelds, fiets reed, aangereden door stui De genomen en bjj omwonenden binnengedragen. Een geneesheer, die onmlddellijk ter plaatse was. achtte den toestand van den Jongen zeer zorgwekkend en liet hem naar het ziekenhuis vervoeren. De auto, waarvan de remmen niet voldoende bleken te werken is door de politie in beslag genomen. De commissie heb ik met zorg samengesteld. Zij bestaat uit een voorzitter, vertegenwoordi gers van werkgevers en werknemers, weten schappelijke leden en ambtenaren. De vertegenwoordigers der werkgevers koos ik ditmaal nog alleen uit de Industrieëele organl- Ik heb daarmede (naar gij begrijpen zult) geenszins te kennen willen gegeven, middenstand en landbouw terrein bedrijfsraden nimmer zullen thuis Alleen ben ik van oordeel, dat het aanbeveling verdiende, met de toepassing der wet allereerst ervaring te verkrijgen op het gebted der in dustrie. Met de bede, dat het uwer commissie gegeven moge zijn, In belangrijke mate bij te dragen tot verbetering van de toestanden op het maat schappelijk terrein en voor uw deel deze wet tot een levende wet te maken, verklaar ik uw commissie geïnstalleerd. TW Ta de „mogelijkheden van den af- sluitdljk" overwogen te hebben voor •*- het veeteeltgewest Friesland, willen wij ook nog eenige beschouwing wijden aan de economische structuur van Groningen en den invloed dien de nieuwe verkeersweg daarop kan uitoefenen. Vanzelfsprekend is deze altijd geringer dan die ten aanzien van Friesland, daar de route over den dijk slechts in aanmerking komt voor het ver keer met Noord-Holland, en deze verbinding met Amsterdam b.v. al niet veel korter meer is dan die via Amersfoort en Hilver sum. De drogere kleibodem van Groningen leent zich beter dan die van Friesland voor landbouw, en de provincie is dan ook een van onze voornaamste graangebieden. Nu is het zeer wel mogelijk dat ondanks den xkolossalen wereld-graanvoorrakd en dank zij de autarkie die thans alom als hoogste eco nomische wijsheid wordt verkondigd, dit graanareaal groote tijden tegemoet gaat, dat de eeuwenoude Groningsche Koren markt voor het gehele land van belang zal worden, doch het graanvervoer, dat over wegend per water plaats vindt, zal o. 1. nooit groot nut van den nieuwen autoweg kunnen krijgen, tenzij de prtfs in de toe komst zoo ver wordt opgedreven, dat ook voor graan het duurdere autovervoer loo- nend zal worden. In dit verband mag ge wezen worden op de enorme toename der tarwe-teelt in de noordelijke provinciën, on der Invloed van de crisis-tarwewet, blijkt uit het volgende overzicht: Hectaren bebouwd dat zijn, waar behooren. Volkomen juist noemt de Memorie van Toelichting tot het ontwerp der Bedrjjfs- radenwet d» taak van den Staat in deze: consoildeeren wat gegroeid is en ztlmuleeren tot verderen groet. Met dwang valt hier geen succes *e hoeken. Deze uitbreiding van het tarwe-areaal is gegaan ten koste van de meeste andere culturen, speciaal van de andere graansoor ten en van fabrieksaardappelen. Van meer belang kan de nieuwe ver keersweg wellicht zijn voor de groenteteelt, die in Groningen een belangrijk bestaans middel voor de bevolking is. Ook hier valt een uitbreiding der bebouwing te constatee- rèn: in 1931 bedroeg voor Groningen de totaal met groenten bebouwde oppervlakte 10.552 H. A. tegen 9.259 H. A. in 1930. Het is ons bekend (jat er destijds plannen be stonden bjj de groentetelers om collectief hun producten per vrachtauto over den dijk te gaan vervoeren, doch het lijkt ons te be twijfelen of er veel zal komen van afzet in Noord- en Zuid-Holland, waar men met de eigen tuinbouwproducten al geen raad weet. Meer reëel lijkt ons echter de mogelijk heid van aanvoer van kunstmeststoffen over den afsluitdijk. Voorheen werd zwa velzure ammoniak voornamelijk uit Duitschland langs den Rijn, het Merwede- Kanaal en de Zuiderzee aangevoerd om vanuit Harlingen over het heele gewest ge distribueerd te worden. Nu deze waterweg door den afsluitdijk is af gesneden, lijkt het ons niet onwaarschijn lijk dat de meststoffen vanuit de Holland- sche havens over den afsluitdijk naar de plaats van bestemming worden gebracht. Gelijk in Friesland de industrie in nauw verband staat met de veeteelt, is zij in Gro ningen geheel afhankelijk van den land, bouw. De meest kenmerkende landbouwin dustrieën zijn de aardappelmeel- en stroo- cartonfabricage, die in de Veenkoloniën ge vestigd zijn. Nauw verband met den graan bouw hield ook de bierbrouwerij die in het begin der vorige eeuw in Groningen reerde. Over de veenkoloniën bezitten we een achat van gegevens in het pas verschenen standaardwéMrvan Dr. H. J. Keuning: „De Groninger Veenkoloniën”, waaraan we het volgende een en ander ontleenen. veenkoloniale landbouwindustriën zijn ty pisch regionaal georiënteerd voor hun grondstoffenaanvoer. De aardappelmeelfa brieken, die overwegend op coöperatieve basis worden gefinancierd, betrekken al hun aanvoer uit de veenkoloniën zelf, de car- tonfabrieken slechts voor twee vijfden, doch de overige grondstof komt geheel uit het kleigebied der provincie. De aanvoer der aardappelen geschiedt geheel langs de ka nalen, de aanvoer van stroo deels ook per vrachtauto. In verband met de slechte omstandighe den voor de bloembollenteelt in Noord-Hol land ligt het voor de hand dat een belang rijk deel der geestgronden aldaar vrij komt voor aardappelteelt. Ook in de Wieringer- meer worden aardappelen verbouwd. Of schoon deze goede eigenlijk té goede gronden in de eerste plaats voor den teelt van consumptieaardappelen zijn aan gewezen, willen we toch de mogelijkheid van betrekking dezer gebieden binnen de «feer der Veenkoloniale aardappelmeelln- dustrie even aanstippen. De vervoerkosten zouden hier een ernstig woordje meespre ken: deze zijn voor het vervoer van aard appelen betrekkelijk zeer hoog, daar vol gens Dr. Keuning uit 1 H.L. aardappelen van 60 K.G. slechts 11 K.G. meel kan wor den bereid. Intusschen is het vervoer te wa ter, vooral in de Veenkoloniën zelf, ook zeer duur, dank zij het fantastisch groote aantal bruggen en sluizen dat de vaart op de kanalen aldaar belemmert. Dr. Keuning geeft als voorbeeld de vaart van Hooge. zand naar Bareveld, waarbij 37 beweegbare bruggen en 2 sluizen gepasseerd moeten worden, hetgeen aan een schip van 100 ton aan brug- en sluisgelden f 7.38 */2 kost. Waar op de landwegen verreweg de meeste tollen in de laatste twee jaren zijn opgehe sen, heeft het autoverkeer langs de overi gens zeer onvoldoende wegen in de veen koloniën toch een belangrijken voorsprong. Belde industrieën werken voor een zeer juiste richting wordt ingeslagen. Maar zij vra gen concretiseering. Men moet weten, wat men bedoelt. Ik noem maar het m-J'ijke probleem van de blijvende overheidstaak, omdat immers het algemeen belang, het nationale belang, niet gevormd wordt door de som der onderscheiden bedrijfsbelangen. Men moet voorts een redelijk vermoeden kunnen koesteren, dat de geestes houding aanwezig is, die onmisbare voorwaarde heeten mag voor ieder slagen op dit erf. ordening en de bedrjjfsvrede. waarnaar thans zoo oprecht verlangt, doch die wij voor het huidig productieleven nog niet als een his torisch verwerkelijkt gegeven kennen, zij kun nen niet door maatregelen van boven af wor den aangebracht als een sterrenhemel op een tooneel. Een levend organisme als de maat schappij laat zich niet dwingen in kunstmatige bouwsels. in de kom van het dorp De Wijk (Dr.) op zfin i;;.- een luxe-auto, be- iitfd door den heer Kuiper uit Rulnerwold. X>ngen werd in bewusteloozen toestand oo- inmon U.44 - Een geneesheer, die onmlddellijk

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5