Crisis ontketende een orkaan Verwoesting; ellende nood en 5 Veranderde gedragslijn der S.D.A.P MINISTER VERSCHUUR VOOR DE RADIO DE VERDEDIGING VAN ONS LAND HERZIENINGSCOMMISSIE RAPPORTEERT WOENSDAG 8 NOVEMBER JACHTSEIZOEN IN ENGELAND E De margarine-industrie L< Wat de regeering deed De scrips” Minister Verschuur Ontwapening ziekenhui* Hoe ver. voor CRISISHEFFING 1NDIË DOOR DE TRAM GEGREPEN Ja Bej aarde man overleden de DIERENMISHANDELING? Het vervoer van regeeringskoeien De deelneming aan een regeering Bussenvleesch werkloozen LEVERING VAN DRACHTIG RUNDVEE Belangenvereenlgingen voor militairen Vleeschvergiftiging te Haelen Nieuwe afzetgebieden moeten worden gezocht, oude met hand en tand vast gehouden Memorie van Antwoord aan Tweede Kamer inzake de Defensiebegrooting voor 1934 Haar meening omtrent de vraag stukken van ontwapening, luchtbescherming en oorlogsgevaar Op uitstel aangedrongen ^uchtbeschern^ing Gezagsverhoudingen Oorlogsgevaar in het verslag wordt ingenomen door de beschouwingen der com missie over de houding der partij bij oorlogs gevaar. Bescherming tegen luchtaanvallen Veertien slachtoffers naar het Te veel aan agrarische producten CS Dt eveneens kan u I a wat technisch en fl- Een belangrijke plaats geen aat lee- nen op de Alleen Vrijdag 10 Not. 1033 v.m. Een opname van de beroemde „Eridge Hunt” in Sussex, welke de eerste groots Par force-)ach.t in Engeland is Drie leden der commissie hebben ver klaard, dat In de tegenwoordige omstan digheden naar hun meening de program- each der nationale ontwapening niet kan worden gehandhaafd. Intusschen heeft hij met voldoening kun nen vaststellen, dat de eerst aan het woord zijnde leden thans, nu naar hun meening door de politieke ontwikkeling In Europa blijkbaar de mogelijkheid op een conflict is vergroot, zijn genaderd tot zijn stand punt, dat bij de huidige internationale ver- lets wor- :'!W ver, ongeveer '<v Met betrekking tot de gemaakte opmerkingen Inzake bet Reglement betreffende de militaire belangenvereenlgingen wordt het volgende me degedeeld. De gebeurtenissen op de vloot In Ned. Indlë hebben doen uitkomen, dat bet ver- eenlgingswezen van beroepsmilitairen geleide lijk meer en meer In verkeerde banen was ge raakt, niet wat alle militaire belangenvereenl gingen betreft, maar ten aanzien van een deel van deze vereenlgingen. Begeerig de met de militaire positie van haar leden verband hou dende materieele belangen te behartigen, heb ben deze vereenlgingen steun gezocht bij die politieke partijen, welke op den grondslag van den klassenstrijd de belangen van de werkne mers voorstaan. Zij zijn er aldus toe gekomen de strydmanieren en de vakvereenlgingsdisci- püne van deze partijen over te nemen en in woord en daad te propageeren. Steeds meer ia daardoor de krijgstucht in het gedrang ge taakt. Het was noodig daaraan paal en perk te stellen door een regeling het Reglement betreffende de militaire belangenvereenlgingen welke beoogt aan de geschetste uitwaaeen, welke de krijgstucht dreigden te ondermanen, een einde te maken. vast, i heden. De Ja eerste Egypt lac zelfde p De sti ter dan de zeer getreden In de kopjes vcrkochi Seld. te ge- ge- expertmenten op monotalr gebied miet zullen worden genomen. r waaj chae gelsc eenv den He gebri roep! door derw Loi hu n iets t kenni mind mora dus e bare moest De Spell! Sir C zware is. uil ZU den o ernstl nale I Er i den. i die in „borot plaats: .Wyn< Jdaud ,.Mobr den ki Maa vindt, het er getarU paliste moe ter ling v< De vatlsmi ontwas der wo schrevc schen heeft 1 een ex Van gezien makke] •envout ?enmaa werk o Schilt de ..sto vergelel zjjn geslacht, is de toekomstige veestapel nu met ongeveer 40.000 stuks verminderd. houdingen allereerst aandacht moet worden geschonken aan de internationale ontwape ning en dat dientengevolge het bezit van een behoorlijk toegeruste weermacht ter bescherming van onze onafhankelijkheid onmisbaar Is. Het onwezenljjke van de theorie der nationale ontwapening is naar zjjn meening door de kennelijke verande ring van zienswijze dezer leden afdoende aangetoond. BATAVIA, 7 Nov. Aneta) Het kollege van Gedelegeerden bij den Volksraad heeft de vraag behandeld of aangedrongen zal worden op ver lenging van den termijn gesteld ten aanzien van de bespreking der ontwerp-ordonnanties nopens invoering van een crisisheffing 1934 en een heffing van 50 opcenten op de aanslagen in de inkomstenbelasting voor uitwonenden. Voorts heeft het College met 11 tegen 5 stem men een voorstel van het lid van Mook aan genomen om by het Gouvernement aan te dringen op uitstel tot uiterlijk 30 Jan. 1934. Aan gesteunde werkloozen zal, voor 35 ets. het K.G. per week 1 K.G. (voor gezinnen 2 K.G. per week) van dit voortreffelijke pro duct, dat ook door behoud van het meeste vet tegemoet komt in de vet-behoefte, wor den beschikbaar gesteld. Vee, dat niet aan a'le eischen voldoet, gaat naar den destruc tor. Daarom Is het bussenvleesch van een gegarandeerde kwaliteit en kan het de be langen der werkloozen uitnemend dienen. Ook In de Industrie worden de ongewenschte werkingen van sommige maatregelen gevoeld. Ik noem slechts als voorbeelden: de verhooging van den sulker-accijns beïnvloedt de suiker verwerkende industrie; de heffing ep graan maakt het anderen industrieën weer moeiiyker. De commissie heeft aan haar behandeling van het ontwapeningsvraagstuk een onderzoek verbonden van de vraag, wat het standpunt der 8D.AT. moet zijn ten aanzien van de bescherming der burgerbevol king tegen het gassengevaar. De grootst mogelijke meerderheid der commissie is tot de slotsom gekomen, dat dit niet een prin cipieel afwijzend standpunt zijn mag. Ook een ontwapend land kan aan het gassengevaar blootstaan en het is geenszins voorbereiden tot oorlogvoeren, wanneer men maatregelen be raamt om dat gevaar te beperken. Dit moet echter worden gezien als de taak van de bur gerlijke overheid en niet als die van Defensie. De kosten der maatregelen dienen door het rijk en niet door de gemeenten te warden ge dragen. De commissie Is overtuigd, dat, zoo wel om technische als om flnancieele redenen, afdoende bescherming van de burgerbevolking onmogelijk is. Zij acht dit echter geen reden om achterwege te laten nancieel mogelyk is. opzicht zich eenige gedragingen mogen ver oorloven. welke hun, uit hoofde van de vrij willig op zich genomen militaire verplichtingen en de daarmede gepaard gaande eischen -van de krijgstucht, niet kan vrijstaan. Indachtig zullen zij voortaan moeten zjjn, dat by het op treden In vereenlglngsverband de militaire ge zagsverhoudingen in alle opzichten gehand haafd moeten blijven en hun geen grootere vrijheden toekomen dan bulten dat verband. Den militairen ambtenaren onder wie o m. de beroeps- en verlofsofflcleren zijn begrepen is het deel uitmaken van, of op eenlgerlei wijze steun verleenen aan groepen of vereenl gingen van personen op fasclstischen grondslag verboden. De Nationaal-Soclalistlsche Bewe ging wordt als een organisatie op fasclstischen grondslag aangemerkt Uitgangspunt is daarbij geweest, dat die ver eenlgingen, welke b|j haar gedragingen en han delingen de eischen van de krijgstucht steeds nauwgezet in het oog hebben gehouden, zullen kunnen voortgaan op dezen weg. tonder van de gestelde regelingen ernstige belemmeringen te ondervinden. Maar den in andere vereenl gingen Reorganiseerden beroepsmilitairen zal door deze regelen moeten worden geleerd, dat zy, als lid van een vereenlging, In geen enkel Nu komen daar echter twee dingen by, welke deze crisis tot een ernstiger verschijnsel stem pelen dan een gewone economische crisis. Voor eerst dan is de bedrijvigheid der geheele wereld na den oorlog opgetrokken op een bodem, wel ke vol zat van verborgen gebreken. In de tweede plaats heeft het Oosten de productie van goe deren ter hand genomen, welke bet vroeger uit het Westen betrok. Jdet groote regelmatigheid heeft b.v. het Japansche textlelgoed ons Twent- sche goed uit Indlë verdrongen. Eerst de goed koopste soorten, dan ook de betere. En dit ernstige verschijnsel dreigt In allerlei Indu strieën, dus niet alleen In de textiel. En het dreigt niet alleen van wege Japan maar van honderden mlllioenen Chineezen en Britsch- Indlërs mede, al is het nog niet in zóó hevige mate. Europa beeft meegeholpen Japan en an dere landen te industriallseeren en deze landen gaan nu in hun eigen behoeften voorzien, heb ben onze goederen niet meer noodig en zij ko men ons zelfs beconcurreeren. Noemden wy alreeds een Industrieel belang waarvoor de regeering moest opkomen, ook overal elders geeft de regeering blijk het alge meen belang niet te vereenzelvigen met dat der boeren. Het is juist geweest door de mo gelijkheden, welke één der agrarische maat regelen bood (ik bedoel de graan-regeling) dat wy zeer onlangs een bevredigende regeling voor de betaling der zoogenaamde .scrips” konden bevorderen. Wel is waar speelde bij deze regeling onze bevoegdheid tot ..clearing” van Duitsche vorderingen op ons land een groote rol. doch de voornaamste praestatle onzerzijds bestond hierin, dat de Nederland- sche Graan Centrale een flinke partij Duit sche rogge kon overnemen. Hoezeer wij voor onzer, export alle krachten zullen inzetten er is niemand die betwijfelt, dat er na de crisis een blijvende vermindering zal moeten geconstateerd worden. Het Tweede Kamerlid, mevrouw Bakker Nort heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het *‘icn Minister bekend, dat het spoor wegvervoer van drachtige koeien, die den laat- sten tijd in groeten getale ter slachtplaats worden gezonden, vaak plaats vindt op een wijze, dat van mlshande'lng dezer dieren kan worden gesproken en zoo den Minister zulks niet bekena mocht zijn, wil hy dan naar de wyze. waarop bedoeld vervoer plaats heeft een onderzoek doen Instellen? Indien den Minister van dierenmishandeling mocht gebleken zjjn of blijken, wil Zijn Excel lentie dan maatregelen nemen, waardoor deze voor het vervolg worde voorkomen? Te Haelen zijn veertien personen het slachtof fer van vergiftiging geworden. Vermoedelijk hebben de patiënten allen zijn naar het Lau- rentlus-zlekenhuls te Roermond overgebracht bedorven vleesch gegeten. Zekerheid heeft men hieromtrent echter nog niet. De toestand van alle veertien de leden van het gezin P. Morren en enkele woonwagenbewoners, die Maandag den maaltijd hadden meegebruikt is bevredigend, doch de stoornissen zijn nog niet geheel geweken. Er wordt een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaak van deze vergiftiging Ingesteld. Aan de rede, welke Minister Verschuur gisteravond v»n 8 uur tot 8.45 uur over de beide zenders (K. R. O. en A. V. R. O.) heeft uitgesproken ontleenen wjj het vol gende: De meerderheid der commissie acht herzie ning der congresuitspraken van 1928 en 1931 noodig. De strijd tegen het oorlogsgevaar moet inter nationaal zijn. Aansluiting by de resolutie der Parysche 8AJ.-conferentie wordt daarom noodzakelijk geacht. De meerderheid der commissie (drie leden wenschen de besluiten van 1938 en 1931 onver anderd te laten) adviseert dus, dat de Party zich zal aansluiten bij de resoluties van I.V.V. en 8A-I. Handhaving van de oude besluiten der Partij acht zij onmogelijk, nu de veronder stelling, dat uitvoering daarvan gepaard zou gaan met een actie der Duitsche arbeidersbe weging, vervallen Is. Het laatste punt, door de commissie behan deld, is de koloniale politiek. zy verklaart eenstemmig dat het koloniaal pro gram der SD.AP vastgesteld In Januari 1930. geen herziening behoeft. Ten einde nog eens nauwkeurig vast te stellen, hoe de Party de erkenning van het recht op nationale onaf- hankeiykheld voor Indonesië opvat, maakt zy dit duldeiyk met groote aanhalingen uit rede voeringen van Stokvis en Albarda, uitgespro ken in 1930. Het rapport eindigt met een hoofdstuk ge titeld .Slotbeschouwingen”, die nog zullen worden gepubliceerd. Men schat dat noodig is eenvermindering van één koe op zeven. In het geheel zullen dus van de 1.400.000 stuks melkvee er 200.000 extra moeten worden opgeruimd. De resultaten dezer opruiming moeten gehandhaafd worden, als zij eenmaal Is uitgevoerd, paarom zal een tceltre- geling onvermydeiyk zUn, waarby elk gewest, elk district. Ja elke onderneming zich heeft te houden aan een bepaald maximum rundvee. Zoo mogelyk zal vee naar elders worden ver kocht; veel uitzicht daartoe bestaat niet Wel kon door conserveering het vleescij^der af slachten runderen aan de belaffèen der i steunde werkloozen worden dienstbaar i maakt. nomlsche crisis. Wat de crisis elgeniyk Is kan men het best begry pen wanneer men er van uit gaat, dat alle productie van goederen plaats vindt om te Worden geruild met andere goederen. Productie duurt tyd en wordt begonnen uit een berekening uit een verwachting, dat n.l. als de goederen klaar zullen zyn, ze van de hand kunnen worden gedaan. Zoolang nu de ver schillende berekeningen of speculaties aan elkander beantwoorden, schragen zy elkander tot één groot bouwsel. Valt een belangryke tak van productie uit de gis, zooals het graan heeft gedaan, dat op de wereldmarkt kwam met een niet te plaatsen, dat wil zeggen niet tegen goe deren te rullen, overproductie, dan wordt uit het kaartenhuis der verwachtingen, der spe culaties er één kaart weggenomen en het we- reldbouwsel stort ineen. Regelmatig komen deze misrekeningen voor. Deze crisissen zyn perio diek. Telkens opnieuw gaan de productle-vor- men weer onverdroten hun nieuwe evenwicht als het ware tastenderwUs zoeken. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Defensiebegrooting voor 1934 ontleenen wy het volgende: De Minister sluit zich aan by het In het voorlooplg verslag by herhaling uitgesproken oordeel, dat, hangende het onderzoek door de cotnmissle-Idenburg, het thans nog niet het Juiste tijdstip is, om een uitvoerige gedachten wisseling van algemeenen aard over de Defen- slebegrooting te houden. De vraag, of deze commissie bedoeld zou zyn als kapstok om de noodige bezuiniging op de militaire uitgaven aan op te hangen, beantwoordt de regeering ontkennend. De Minister sluit zich gaarne aan by de meening der leden, die betoogen, dat. daar aan het onderwerp der nationale ontwapening meer malen uitvoerige beschouwingen zyn gewyd, het geen reden heeft de wederzydsche standpunten opnieuw In den breede uiteen te zetten. Over de talryke andere maatregelen, welke op het gebied van den land- en tuinbouw ge nomen zyn, kan ik niet uitweiden. Ik neem slechts de regelingen voor de groenten, voor de bloembollen, voor het aardappelmeel, voor de suikerbieten, voor het pluimvee en zoo voorts. Gy zult gevoelen voor welke moeiiykheden der- geiyke regelingen ons plaatsen. Al deze rege lingen zyn In den tyd van anderhalf jaar uit den grond gestampt. Vóór een half jaar nog nam ik mU voor, in geen geval de consumptie aardappelen te steunen. Ziedaar echter de oogst komt en valt zeer overvloedig utt. Naar alge meen inzicht zouden de aardappelen wegens den overvloed, ook door afsnyding van den export, de waarde van ongeveer nul cent het mud hebben gehad. Toen heb ik Ingegrepen. De con- sumptle-aardappelen zyn gebonden aan een mlnlmum-prijs en aan een heffing. Deze hef fing komt straks aan de nlet-consumptie-aard- appelen ten goede. Gisternacht Is op den weg Nymegen—Kra nenburg de 70-jarige D. door de tram gegrepen en zoo zwaar gewond, dat hy eenige uren later overleed. flatie of plannen tot inflatie worden stukge slagen. In de Troonrede is duidelijk gezegd, dat gevaarlijke experimenten op monotalr gebied Afgezien van de omstandigheid dat perso nen. die revolutlonnaire beginselen zyn toege daan, uit dien hoofde ongeschikt moeten wor den geacht om een vrywilllg aangegane be trekking in de weermacht te bekieeden en op dien grond uit dat orgaan worden geweerd, meent de Minister, dat de geesteiyke vryheid In het leger en op de vloot volledig is gewaar borgd. Het ligt uit den aard der zaak op den weg van de militaire leiders om hun ondergeschik ten by voorkomende gelegenheden te wyzen op de gevaren, welke de weermacht, en niet in de laatste plaats hen, die daarvan deel uitmaken, bedreigen van de zyde van hen, wier actie er op is gericht de tucht te ondermUnen, bet ge zag der meerderen aan te tasten en In het algemeen de weermacht te ontredderen. Het spreekt vanzelf, dat de dienstplichtigen van tyd tot tyd door hun officieren worden onder richt over de beteekenls van de weermacht. Het standpunt, door de 8. D. A. P. ten opzichte van de weermacht ingenomen, maakt het on- mogelyk, dat by dit ondei licht steeds over die party wordt gezwegen. Vervolgens zet de Minister de noodzakeiyk- held uiteen van de vermindering der bedragen van de geldeiyke ultkeertngen aan de z.g. mo- biltsatle-slachtoffers. Het veelomvattende onderzoek inzake de mul- tery op de „De Zeven Provinciën" verelschte uiteraard veel tyd. Van amnestie kan geen sprake zyn; de ernst der gepleegde feiten elscht vervolging volgens de wet. Het voor arrest op Onrust was ter isoleerlng van de ver dachten noodzakelijk in verband met het on derzoek. Geiyktydig met het besluit tot het laten afvloeien van een aantal officieren is besloten, voor het wapen, waarby afvloeiing plaatsvindt, geen nieuwe cadetten tot de Koninklyke mili taire academie toe te laten. Zoo is dit jaar geen enkele leerling voor de Infanterie hier te lande In opleiding genomen. Het is Inderdaad juist, dat verscheidene of ficieren, op 28 October 1930 benoemd, op 1 April 1933 wegens overcompleet op nonactlviteit zyn gesteld, als gevolg van het feit, dat zy onge huwd waren. Er werd n.l. o. m. rekening ge houden met de economische omstandigheden van de officieren. De Minister heeft het voorstel der belang hebbenden inzake den bevorderlngsgang onder de onderofficieren In handen der commlssie- Idenburg gesteld. Als wy dit goed vatten, dan begrijpen wy, dat vroegere crisissen een storm hebben ont ketend, maar deze crisis een orkaan moet hee ten. AHerwege verwoesting, overal ellende en nood. Ziedaar het beeld waarvoor de Regeering zich ziet geplaatst. Allereerst acht ik het noodzakeiyk, dat niet één bepaalde groep denkt,vdat zy alleen de ge troffene s. Alle groepen der bevolking lyden evenzeer, wy zouden zooveel meer geduld tot dragen voelen ais wy het goed beseften en on ze volkseenheid sou door het gemeenschappelijk lijden hecht worden gesmeed. Hoe staat nu de Regeering tegenover dit beeld van 'algemeene ontreddering? zy mag zich niet aan één groep alleen wyden. maar zy moet het groote geheel overzien. Zy mag wel gevolgen lenigen, maar zy moet toch haar aandacht het meest aan de oorzaken schenken. Ook mag zy in deze ure van beproeving niet ontrouw wor den aan de economische toekomst van ons volk. Zy gevoelt zich by dat al geplaatst voor een taak, die zy alleen, als zy door het vertrou wen des volks gedragen wordt, vervullen kdn. Zy Vernedert zich voor Gods Hand, die de ge schiedenis maakt. En by het lezen der geschie denis van ons vaderland wordt het vertrouwen fa de Voorzienigheid, die ons ook bulten den oorlog hield, onwrikbaar. Het recept voor ons zieke bedryfsleven kan niet eenvoudig in flnancieele hulp van Staats- wege bestaan. Af gezien van de vraag of bet de toekomst van ons bedryfsleven zou redden, als wy de tekorten uit de staatskas bypasten. Is het geld in de staatskas voor toepassing van dit recept op groote schaal niet aanwezig.. De Btaat heeft het geld niet voor het grypen. maar moet al het geld, dat hy uitgeeft, eerst halen uit de zakken der belastingbetalers. En hoe Is onze samenleving verarmd! Men zegt ook wel eens, laat dan de wieriegpnnvar moet in herinnering ge bracht wordeQ, dat de Staat reeds voor veler lei doeleinden een beroep moet doen op de geldmarkt HU, die niet voorzichtig leent, ver liest zyn credlet en krijgt niets meer. Aheen nu vaststaat, dat de Nederlandsche Regeering niet lichtvaardig leent, clvs haar verplichtingen zal kunnen nakomen, biyft de mogeiykheld tot leenen bestaan. Slechts één advies weten som migen nog: den sprong in het duister, de inflatie, d.wx. het verlagen van de waarde van den gulden. Het is echter voldoende, bekend, dat de Regeering dezen sprong niet wil, niet mag en niet zal maken. Wat er nog voor vertrouwen in htl bedrijfsleven over is, vertrouwen, dat noodig is, wil men zaken kunnen doen, aou door ta- Uit de gemaakte schattingen is op te maken, dat wy over 1934 geen plaatsing zullen hebben voor alle ^melkproducten, als de hoeveelheid geiyk biyft. 3- By 1 schrik ni 3. Zy heel zek< 4 zy i «tudeerk. Als Ik weer In teen te v< «e nlchte mynheer 0 duidely Hik leeiyi het licht worth ee een gehe tutscl noemde 2 heer de Worth s n •eet verd v»n den r kwam oi Beonore htepelyk i <Ut al die yooek. i door ande hare in k ■tteer bela •enworth •y» van heelel tad gek •nar de "h-dcar Omtrent de uit de maatregelen ter bescher ming van de bevolking tegen luchtaanvallen voortvloeiende kosten kan de regeering geen gegevens verstrekken, omdat eerst na de tot standkoming van de thans In voorbereiding zynde wetteiyke voorzieningen een overzicht kan worden verkregen van wat in dit opzicht zal moeten 'geschieden. Binnen korten tyd zal het verslag van de interdepartementale com missie. aan welke is opgedragen, van advies te dienen Inzake de wetteiyke voorzieningen, de regeering hebben bereikt. Aan een vruchteloos en bedrlegiyk streven, om de bewapening zooveel mogelyk op te voe ren, mag de party niet meedoen. Tot deelne ming aan een nieuwen ruïneuzen bewapeningz- wedstryd mag zü haar medewerking niet ver leenen. De commissie legt voorts uit. dat de party ook niet kan terugkeeren tot haar vroegeren programelsch van het volksleger. Die elsch is voor de tegenwoordige omstandigheden om verschillende redenen onbruikbaar. De elsch der party biyve dus, dat Neder land, In plaats van over een oorlogsleger. zal beschikken over een veiligheidswacht. „In staat om de verplichtingen der neutraliteit en die, welke uit het Volkenbondsverdrag voort vloeien, behooriyk te vervullen; geschikt, om zoo noodig de grensbewoners te beschermen; geschikt ook. om zoo noodig de democratische staatsinstellingen te verdedigen”. Als voornaamste bezwaar wil Ik bespreken den aanslag, dien de Regeering zeer tot haar leedwezen moet plegen, op de beurs van denJ consument. Geen consument zal er bezwaar te gen maken, dat de pryzen van een al te onzin nig laag niveau worden afgehaald en den hersteld. Het gaat er slechte om: Bij al onze maatregelen houden wy een niveau, als gold In 1913. voor oogen. Al onze maatregelen tezamen, ook de ernstigste. nJ. die in den laatsten tyd genomen zyn ten aanzien van suiker, vleest® en aardappelen hebben, ver geleken by Maart 1932 samen een verhoging veroorzaakt van ruim 3 fïPöéent. Hadden wy de agrarische maatregelen niet genomen, dan zou de het leven, vergeleken by 1929, goedkooper zyn geworden met 19 procent; thans is dat ge schied met: 16 procent. Als men zich goed voor stelt. welke vernietiging in landbouw, veeteelt, tuinbouw, in heel het agrarische leven is voor komen. dan is de afwending van zeer groote rampen toch waarlijk niet te duur gekocïit. Elke crisis-maatregel heeft zUn nadeelen. Telkens weer heeft de Regeering getoond, dat zy de bezwaren tot hun kleinste afmetingen wil terugbrengen en dat daarvoor offers niet wor den geschroomd. Zoozeer hangt het geheele be- drUfsleven aaneen, dat men nooit kan ingrij pen zonder ongewenschte en soms verrassende gevolgen. Zooals te verwachten was, heeft de com missie groote aandacht gewijd aan het vraag stuk van de onlwapening. ZU is tot de slotsom gekomen, dat de pro- gramelsch der party, .ontwapening, nationaal en Internationaal”, onveranderd moet warden gehandhaafd. Maar deze waarheid geldt niet alleen voor agrarische producten. Er Is onder de boeren een hevige campagne gevoerd om de marga rine te verbannen of althans nog verder te beknotten dan reeds geschiedt. Wy kunnen met de cyfers aantoonen, dat het voor de boter niet voordeelig zou zfjn de margarine te ver bannen. Want die laatste brengt reeds nu vele mlllioenen voor de boter op. Doch al ware het eens anders, dan nog heb ik zooveel ver trouwen in de belangstelling van den boer voor de welvaart van het geheele volk (welke trouwens zyn eigen belang weer is) dat hU niet In egoïstische groepseenzydlgheid de ver nietiging zal verlangen eener geheele Industrie. By de margarlne-lndustrle hebben niet alleen duizenden arbeiders een bestaan, doch onze scheepvaart, oas Indië en onze export zyn er met zoo groote bedragen by betrokken, dat op heffing van die Industrie een economische ramp ware. Den boeren tot eere vermeld ik dan ook, dat de organisaties der boeren zich ten deze achter de regeering scharen. De Crisis Rundveecentrale biedt gelegenheid aan haar te leveren: drachtig rundvee in alle soorten en kwaliteiten (uitgezonderd zullen worden dieren, van welke moet worden aange nomen, dat zy langer dan zeven maanden drachtig zyn) te: Eist: Donderdag 9 Nov. 1933 vjn. 7—10 uur veemarkt. Leeuwarden: Donderdag 9 Nov. 1933 vjn. 810 uur veemarkt. Roermond: Donderdag 9 Nov. 1933 vjn. 810 uur veemarkt. Eindhoven: 810 uur by abattoir. Emmen: Vrydag 10 Nov. 1933 vjn. 810 uur naast eierenmerkt. Hengelo (O.): Vrydag 10 Nov. 1933 VJn- 810 uur veemarkt. Utrecht: Vrydag 10 Nov. 1933 v.m. 8—10 uur veemarkt. Prijzen en voorwaarden al* vorige week. gen. Bezwaren moeten worden afgemeten aan het groote algemeen belang, waarop de maat regel Is Ingesteld. Minister Verschuur eindigde met te zeggen, dat hy pet deze toespraak beoogde, tusschen ons volk, dat zwaa: onder zyn zorgen gebukt gaat en de Regeering. in wie al die zorgen als in een middelpunt samenvallen, te bevorderen die sfeer van vertrouwen, welke ooveel bydragen tot het heil der gemeenschap. hui voor ons economisch bestel dat nu eenmaal op export is Ingericht het allerbelangrijkste heeten moet. Voor de toekomst acht de overgroote meer derheid der commissie de handhaving der prin cipieels bereidverklaring eveneens noodzake iyk. den invoer uit Nederland 4te breidelen. Er ont stond in landen als het onze en Denemarken een angstwekkend teveel aan agrarische pro ducten. BU een productie van 85 millioen K.G. boter om een vobrbeeld te noemen, behielden wy in 1928 42 millioen K.G. zelf, doch de rest was over. Deze rest had zich in de crisisjaren te richten naar den wereldmarktprijs, die wel gedaald is tot beneden de 60 ct. de K.G. Mis schien ware ons overschot aan boter nog te plaatsen geweest; zeker is dat niet. Doch in elk geval tegen pryzen. die de helft der kosten nog niet goed maakten. Wat hier te lande gebruikt werd z evengoed niets weer dan den wereld marktprijs opbrengen. TenzU regeeringsmaat- regelen wrden genomen. Wat van den inter nationalen ruilhandel overeind kan blUven, ver dient allereerst onze zorgen. Want <UAr vooral liggen onze toekomst belangen. Nieuwe afzetgebieden moeten worden gezocht, oude afzetgebieden moeten met hand en tand worden vastgehouden. Daarom is het. dat wij ons b.v. in Engeland niet van de markt moch ten laten dringen en met onze boter en met onze bacon present moestene blyven. Ook In tyden, dat het ons groote óffers kostte. Dan zUn er wel critici, die zeggenziet eens. wy zelf eten de boter voor ƒ1.60 (groothandels- prijs) en In het buitenland geeft men ze byna cadeau, voor 60 ct. het K.G. of nog minder Afgezien nog van de vraag, wat er met het overschot aan boter gebeuren moest, was het voor onze agrarische toekomst geboden onze plaats op de buitenlandsche markt te blyven Innemen. Datzelfde gold ook voor de bacon-varkens. Had de Regeering zich onzUdig gehouden, dan ware daarvan het gevolg geweest, dat weldra geen varkens meer zouden worden gekweekt en na zekeren tyd zelfs een schaarschte ware in getreden. Voordat die schaarschte en de loo- nende prijs zouden zyn verkregen, zouden wij in Engeland een tyd lang, b.v. een Jaar, niet meer hebben geleverd. En dit. terwyi in En geland een contingenteerlng op komst was Om voor de toekomst ons een behooriyk contingent in Engeland te verzekeren, moest de export van bacon in stand gehouden worden, tydelyk zelfs hoog opgevoerd worden. Zelfs: koste wat het kost. Terwyi maatregelen werden getroffen, dat de varkensstapel zich ongeveer by de behoefte zou aanpassen, is met groote cyfers de bacon- export naar Engeland in stand gehouden. En het doel is bereikt. Het contingent werd ver kregen. Slechts door de organisatie en den ar beid van de Crisis-Varkens-Centrale kon dit succes worden verkregen. Ook is men „er in ge slaagd een meer regelmatige levering te waar borgen, hetgeen van nut kwam by de onder- handelingen met Duitachland over de levering van spek. Ware het niet, dat Engeland nog nu en dan het contingent, dat reeds voor goed ver kregen scheen, in gevaar brengt (dezer dagen juist moeten wij In een vermindering berusten) dan zou de regeerlngsbemoeling in zake de var kensteen volkomen geslaagd mogen heeten. Dit welslagen is allermeest aan de talenten en aan de toewyding van den heer van Zwanenberg te danken. Export handhaven, waar deze voor de toe komst reden van bestaan heeft, ziedaar wat Na een blik geworpen te hebben op het Jaar^ 1939, het laatste jaar vóór de groote eco- crisis, behandelde spr. het begrip Terugkeerend naar het bedryfsleven kunnen wy constateeren, dat zoodr* de crisis dóór werkte, onze export in het gedrang kwam. El ders was de koopkracht afgenomen; aan alle kenten nemen de regeeringen maatregelen om By de uitvoering dezer extra-afslachting (er zyn tot op heden ruim 30 000 runderen ge slacht) hebben zich enkele byzonderheden voorgedaan, welke door fouten in de organisa tie moeten worden verklaard. Het vee heeft hier en daar te lang en onder te slechte con dities moeten wachten en ook heeft men zich niet voldoende gehouden aan het voorschrift, van den beginne af gegeven, dat geen hoog- drachtig vee zou worden aangeboden. Wel is bet aangewezen en principieel toelaatbaar zoo veel mogelyk het twee-voor-een systeem te vol gen. Doordat reeds 20.000 drachtige runderen In „Het Volk" vervolgt ir. J. W. Albarda zyn mededeellngen over het thans by het party- bestuur der SD.A.P. Ingediend rapport van de commissie, die is Ingesteld om van advies te dienen omtrent de vraag of en zoo Ja, welke veranderingen In program, besluiten en tac tiek der party aanbeveling verdienen, zulks in verband met de gewyzlgde oeconomische en politieke omstandigheden in binnen- en bui tenland. Aan de orde is de kwestie: Deelneming aan de regeering. ZU gaat daarby uit van de principieele be reidverklaring der party, om deelneming te overwegen, welke bereidverklaring van 1918 dagteekent en In 1921. 1925. 1929 en 1933 is bevestigd. Zy stelt de waarde van dat besluit ook voor de tegenwoordige omstandlg- Ook kan een contingenteerlng niet de eéne Industrie helpen, zonder eenlgszins een andere te schaden. WU moeten als één volk, met één gemeenschappeiyk belang deze crisis door. Elke groep, die lydt, heeft de aandacht der Regeering. Doch onvermydeiyke euvels, welke elke regeling aankleven, mogen door de groep, die getroffen wordt, niet oj de overdrevenste wyze tot de publieke opinie worden uitgedra-.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 20