GEMEENTERAAD REGENJASSEN J. B. Koster, Alkmaar Mr. Wendelaar Alkmaar, 9 Nov. Agenda R.K. Middenstand Fe MARKTEN De vroegbeurs Wisselkoersen DONDERDAG 9 NOVEMBER 5 GUMMI, LAK, LODEN, GABARDINE RECLAME GABARDINE JAS voor f 16.75 Magdalenenstraat Langestraat Radio-programma BEËEDIGD Tegen oneerzame kleed ing Rondvraag Het Botchplan Beurs-thermometer De winkelsluiting Benoeming personeel Gemeen telijke Avondschool voor ger nijverheidsonderwijs De burgemeester kondigt zyn vertrek aan De najaars-Centrale-Raad van de Haarlemsche Hanze Voorziening in een vacature in de Commissie tot wering van schoolverzuim Heeft tegen 15 Januari a.s. ontslag als burgemeester aangevraagd Een ministerieel telegram „Köster’s Volkszaak” Apothekersnachtdienst Ingekomen stukken maaiveldaarde de van van Victoria Theater; „Breng ze levend mee..|* 7.30 uur. VRIJDAG 18 NOVEMBER de kennis- voor we- iyck< weg Oei betu Obda Alkm iiiiimi vaat vast onveren der vast ....beter Bk vaat vast vaat als strop. Bij de rondvraag kwam aan vraag van - J niet zelf een orgaan kan uitgeven tweede vraag, aangaande het geven vergoeding aan de Bollenkweekers, Nederl. plaatsteen prijshoudend Oemeenteleenprijshoudend Youngleentng vaat Philips Unilever Aku Koninklijke UVA Rubber Tabak Amerik. waarden Heden 7 82Ml 59.05 9.7014 34 57H 48.02H vt ge ga de te ikenlieden in iet H.B. door 3500 40 25 39.25 1.56M, 13.05 735 20.75 die ?ude be to well] Alka As peiai den. schel hun stekt diert in at Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag Madrid 11 m ve te lei tig 1 he de djj gei het eer te ing sta voc lan E Pat Au( rac H K5 Aa Nov,; belar legen als ai Alkm recht A begi Di ovei raai me. ƒ391 ƒ25 aan en 1 een Vt den voor Dt blijv Na een schil schil De vast, van halvi besti geste doen zittei verw de g behcx veree door geme Na voors nadei deelt) de b goed Het vend word< Op de p< ƒ500. Nat 1933 I stuurt De Ter voorziening in de vacature van lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, welke zal ontstaan door de periodieke aftreding van het lid mr. G C. B. van der Feen de Ldlle op 24 November 1933, bieden Burgemeester en Wet houders den Raad ter benoeming voor den tijd van drie Jaren, met Ingang van 24 November 1933. de volgende aanbeveling aan: 1. Mr. G. C. B. van der Feen de Lllle; 2. S W. Eijssen. Benoemd wordt de eerstvoorgedragene met 19 stemmen. DONDERDAG, 9 Nov. Vorige slotkoersen. 7.80% 59.06 9.70M 34 58 48.04 34 90 40.30 39.30 158% 13.05 7.35 20.75 Aan de Arrondissementsrechtbank alhier werd heden beëedigd als makelaar in schepen en ma chinerieën de heer J. van Maarleveld, alhier. Vervolgens wefd een vraag van de afd. Bo venkarspel behandeld betreffende advertenties in een intern orgaan; hierin geeft het H.B. advies om een royale houding ten opzichte van eigen afdeelingen aan te nemen. Tenslotte had de afd. Duivendrecht een vraag Ingediend aangaande ventyerordeningen. Het H. B. zal deze aangelegenheid in nadere be handeling nemen. Enkele afgevaardigden voer den het woord nog over de beantwoording, welke door Mr. Bach was gegeven, waarop deze repliceerde. De waarn. Voorzitter sloot hierop de ver gadering van de Centralen Raad, nadat de afgev. van Llsse de heer Van Eerde hun dank gebracht had voor zijn uitstekende leiding. B. en W. stellen den Rard voor, voor het tijd vak van 1 October 1933 tot en met 30 Septem ber 1934 aan de Gemeentelijke Avondschool voor lager nijverheidsonderwijs te benoemen tot tjjdelijk leeraar In: 1. bouwkundig teekenen den heer A. Rauwer- da. leeraar aan de Ambachtsschool alhier; 2. bouwkundig teekenen de heer R. Rauwer- da. leeraar aan de Ambachtsschool alhier; 3. bouwkundig teekenen den heer H. Tauber, lijdelijk opzichter bij het bouw- en woningtoe zicht, wonende te Oudorp; 4. werktuigkundig- en smidsteekenen den heer J. Jongens, leeraar aan de Ambachtschool alhier; 5. electro-teclinlek en electro-technlsch tee kenen den heer G. Vlsschers, leeraar aan de Ambachtsschool alhier; 6. vaktheorie zetten den heer P. A de Munck, wonende te Amsterdam; 7. vaktheorie drukken den heer P Schutte, wonende te Amstelveen. De voorgedragene worden benoemd met alge- meene stemmen. De VOORZITTER zegt voorts met bijzonder leedwezen nog een mededeellng te moeten doen. Toen hij eenlgen tijd geleden zr.g aankomen, dat hem het lidmaatschap der Tweede Kamer boven het hoofd hing, heeft hU zich gereali seerd in welke zeer bijzondere jviaitle bij zcu komen, meer nog door zijn werk buiten als dat in de Kamer. De functie van Tweeae Kamerlid en burgemeester zou voor hem beteekenen, dat hij ontslag zou moeten vragen als burgemeester. Spr.’s vermoeden is niet onjuist gebleken. Om tweeërlei redenen acht hij combinatie van deze twee functies niet wenschelük Als Kamerlid krijgt hjj zeer veel werk, ook zijn er moeilijk heden voor zjjn ambt als burgemeester. Eerstens *aas^,t het Kamerlidmaatschap veel afwezig heid eischt en tweedens, omdat zi. een buige- meester van een plaats van den omvang en samenstelling als Alkmaar geen partijman mag zijn. Vanaf het oogenblik, dat spr. door de om standigheden geleid, wel partijman wordt en wel in zeer sterke mate als dat bij hem het geval is, voelde spr. dat deze functies niet goed samen konden gaan. Reeds aan de wethouders heeft spr. daarom medegedeeld, dat hij te zijner tijd als burgemeester ontslag zal vragen. Dezer dagen heeft spr. zijn ontslagaanvrage aan H. M. de Koningin gezonden en wel met ingang van 15 Januari as. Het ontslag is nog niet verleend, het is echter in de eerstvolgende weken te wachten. Spr. heeft het bijzonder op prijs ge steld, dit op de eerste plaats aan den Raad mede te deelen. De heer GOVERS betreurt het we’, dat de burgemeester gaat vertrekken, doch het was te verwachten. Spr. hoopt, dat de nieuwe werk kring den burgemeester zal brengen, wat hij er van verwacht. Spr. hoopt, dat de Raad ter ge legener tijd officieel afscheid kan nemen. (Ap plaus.) De wethouder WESTERHOF kan niet de hoop deelen, dat de voorzitter in zijn nieuwen werk kring zal slagen (gelach), doch deelt mee, dat eer gelegenheid zal zjjn den voorzitter In een speciale vergadering afscheidswoorden toe te spreken en als burgemeester te huldigen. De afd. Rijswijk verdédigde verder een voor stel: „De Centrale Raad-besluite tot demonstra tief vertoon bij de Regeéring voor de nog steeds weigerachtige houding ten opzichte van de tot in het uiterste toe herhaalde wenschen van den R.K. Middenstandsbond. De heer Hubeek had by de toelichting tot zijn afdeellngsvoorstel in het bijzonder de ur gentie van wijziging van de winkelsluitingswet op het oog. Deze urgentie dient op demonstra tieve wijze te worden aangetoond, opdat nog vóór 1 December ajs de verlangde maatregel door den minister worde getroffen. In het bij zonder voor de banketbakkers Is de sluiting op Zondagen funest. Gistermorgen is in Den Haag de Najaars- Centrale Raadsvergadering begonnen van den R K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem. De apothekers-nachtdienst wordt deze week waargenomen door de ajjotheek van mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Munt 11. In antwoord hierop werd medegedeeld dat stappen bjj de regeering zjjn gedaan; het H.B zal zich telefonisch in verbinding stellen met de aangewezen instanties. De afd. Katwijk aan Zee had een vraag be treffende de positie van veilingen en verkoo- pingen onder de winkelsluitingswet. Speciale gevallen maken, volgens het H. B. nadere in formaties noodlg. Door de afd. Wognum was een vraag ge steld ten aanzien van het verkrijgen van kor tingen bij de winkeliers door den Bond van Groote Gezinnen. Het H.B. zal deze kwestie behandelen. De afd. Rotterdam wilde actie laten voeren ten behoeve van een ..Moederdag", waaraan het H. B. mede wil werken. De vraag van de afd Lutjebroek aangaande het openstellen van de gelegenheid voor kleine zelfstandigen om op genomen te worden in '<fe wettelijke vrijwilli ge ouderdomsverzekering, wordt door het HE. overwogen. De afd. Leiden wenschte verruiming van de loterij wet. Ingeval het attracties betreft voor winkelweken. Hier achtte het H.B. het niet op zijn weg te liggen om op verandering aan te dringen. In de tweede plaats wilde Leiden actie voeren om te verkrijgen dat personen beneden 18 Jaar niet langer dan tot 8 uur In winkels mogen werken. Het H.B. acht een dergeljjke regeling moeilijk te verkrijgen. Ten derde had Lelden gaarne gezien dat verboden werd dat RJjksambtenaren zich in den handel mengen. Het lijkt het H.B. goed een derge lijke regeling Ingevoerd te krijgen. Het staat op 't standpunt dat zulks bereikt moet wor den. De vierde vraag van Lelden betrof de vestiging van bultenlandsche^ ons land. Hier voor Is volgens den Minister reeds een maatregel in voorbe reiding. het geeft alle aandacht overigens aan de kwestie. De afd. Na voortgezette discussie werd besloten een telegram aan den minister van Economische Zaken te zenden, waarin wordt gevraagd, de toegezegde verruiming van de bepalingen der’ winkelsluitingswet voor 1 December ajs. in te voeren. Aan de orde was daarna een voorstel-RlJs- wjjk: „De Centrale Raad besluite tot actie te gen de plannen ten opzichte van de bedrijfs auto's. welke bij de Regeering aanhangig zijn.” De afdeeling meent stelling te moeten nemen tegen de wijze, waarop getracht zal worden de spoorwegen te steunen ten koste van het vracht auto bedrijf, een steun, die hierop neerkomt, dat het tekort van de Spoorwegen wordt ver haald op de vrachtrijders. Het H. B. wees erop, dat onlangs Is opgericht de Ned. R.K. Bond van Expediteurs en trans portondernemers, aangesloten bij den Ned. RK Middenstandsbond. In samenwerking met dezen vakbond voert de R.K. Middenstands bond actie om het betreffende wetsontwerp tot een minder eenzijdige en meer rechtvaardige regeling om te werken Ook ten aanzien van de dreigende vermeerdering van flnancieele lasten op het autovervoer Is de N.R.K.M. dili gent. De afdeeling Rijswijk nam hiermede genoegen. Ten aanzien van twee voorstellen van de afd. Rijswijk inzake verbod van zaken doen voor wachtgelders en gepensionneerden en olnding der vestlglngsmogelijkheld van ondernemingen vereenigde de vergadering zich met het prae- advles van het H. B. dat van meerling is, dat in afwachting van de totstandkoming eener pu- bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie reeds, op een wettelijken grondslag, de vestigingseischen door de overheid zelf In overleg met de vakor ganisaties In de verschillende bedrijfstakken zouden kunnen bepaald. Dit punt zal in het werkprogram van den N. R K. M. worden op genomen. j L2* -1 de orde een de afd. Noordwfjkerhout, of de Bond en een van een voor de bollen die moesten worden vernietigd ter sa- neering van het bedrijf. De afd. Alkmaar stelde tenslotte voor, op maatregelen aan te dringen tegen den verkoop van on.oelaatbare kleeding, zooals aanstoot ge vende avond-toiletten, strandcostuums e.d. Het A. B. ondersteunde dit voorstel. De ka tholieke middenstanders hebben de moraal hoog te houden; in eigen kring kan ten deze reeds veel worden bereikt. Rector Timp drong er bU de R-K- midden standers op aan, vooral te zorgen, dat hun da mes bij avondfeesten enz. welvoegelijk gekleed gaan, daar anders den Jongeren een verkeerd voorbeeld wordt gegeven. De Bondsbegrooting voor 1934 is onveranderd vastgesteld op een bedzag van f 42.800, waarin bgrepen een verhoogde subsidie voor de K. J. M. V. Bij de behandeling der begrootlng drong de heer Bakker, namens de afd. Amsterdam, aan op een verbod van bondsleden op straffe van royement om lid van een fascistische vereeniging te worden. Van bestuurszijde werd geantwoord, dat dit zal worden behandeld In een bestuursvergade ring. Intusschen beval het bestuur aan. brochure van rector ’’ots dienaangaande lezen. Rector Timp dankte voor het subsidie aan de RK Jongerenbeweging en waarschuwde te- 1 gen toetreding tot fascistische of natlonaal-ao- ciallstische organisaties waartoe reeds dul- 1 zenden zich hebben laten verleiden welke de R.K. organisatie in haar arbeid belemmeren. Hierna kwam de verklezln» van drie leden voor het Hoofdbestuur aan de orde. Volgens rooster waren aan de beurt van aftreding de heeren: W. Boon te ‘s-Gravenhage. H. E v. d. Brule te Rotterdam, en A. J. van Rest te Poel dijk; van wie de beide laatsten zich herkiesbaar stelden Als candidaten werden mede gesteld de heeren Th. Dresmé. den Haag en H. Luykx uit den Helder. De verkiezing van een lid van den Middenstandszaad had tot uitslag dat op voor stel van het H. B. daartoe bij acclamatie weder gekozen werd de heer C. J. G. Struycken. In de H. B.-vacatures werden gekozen de heeren v. d. Brule en Dresmé, die hun benoeming aan namen. Vervolgens kwamen aan de beurt de voorstel len van d. afdeelingen De afd. Zaandam wenschte een actie voor toelating van 'n hoo- gere aftreksom voor levensverzekeringspremle bij de Inkomstenbelasting. Het H. B. verklaarde - gaarne een dergelijke actie ter hand te nemen, doch achtte het beter tot een gunstiger tijdstip Llsse maakte bezwaar tegen een bepaalde publicatie in een geïllustreerd orgaan. Het H. B. meende dat dit buiten zijn actiege bied lag. Lijn 1 Hilversum. Lijn 2 Hulzen Lijn 3 Daventry van 10X524.00 Lijn 4 Laugenberg van 10.3519.40 Parijs van 19.4024.00 daar te bouwen. Natuurschoon kan echter ook gemaakt worden. Dat bewezen de voormalige heerschappen van Heiloo en Bergen ook. Wij zijn in de gelegenheid In het polderland schap ook natuurschoon te gaan maken, dank zij het feit, dat de heer Covers ons daar een koopje geleverd heeft. Niemand onzer zou er aan gedacht hebben zoo'n plan uit te voeren waren er geen werkloozen zooals thans. De de- prlmeerende uitwerking van het wel willen maar niet kunnen werken moeten we bestrijden, ook al kost het. Dit plan biedt aan 600 arbeiders 17 weken arbeid. Het is onze taak, aldus spr., als het geen onmogelijke offers viaagt, deze ar beiders werk te geven. In dit parkplan wordt de beter gesitueerden een gelegenheid geboden in de toekomst te kun nen wonen naar hun zin. We zijn na de uit voering van dit plan in staat te kunnen con- curreeren met het z.g Drechterlandsche kwar tier. In Heiloo profiteeren enkele grondbezitters van het groote offer van 100.000 van de ge meente Alkmaar. (De vergadering duurt voort.) (Ongecorrigeerd.) te wachten, waarmee de vergadering zich ver eenigde. De Afd. Delft zou een R.K. Middenstands- fonds willen zien opgericht. Nadat het H. B. mede had gedeeld van mee- ning te zjjn dat de RK. Middenstandsorgani satie op dit terrein niet zelfstandig op moest treden, waarbij de heer Bach een nadere ver klaring gaf, sloot zich de vergadering bij deze meening aan. Daarna volgde nog een voorstel van de Afd. Delft en Rijswijk om de rondvraag met debat weder in té voeren. Het H. B. achtte geen re denen aanwezig om af te wijken van den te- genwoordlgen toestand en adviseerde tot hand having ervan. Dit punt leverde een uitvoerige bespreking op Tenslotte werd een bevredigende oplossing toegezegd. In de namlddagvergadering werd uitvoerig gediscussieerd over een voorstel-Rljswijk om onderling overleg tusschen diverse afdeelingen mogelijk te maken. Het H. B. achtte dit orga nisatorisch niet* juist. Het vorstel werd tenslotte Ingetrokken. m. Een brief d.d. 28 October 1933, van het bestuur van de stichting „Cursus voor winke liers en winkelbedienden?, daarbij mededeelen- de. dat de cursus wegens onvoldoende belang stelling voorloopig is stopgezet. Alsvoren. n. Een brief d.d. 21 October 1933 van O. J. Spiekennan. daarbij verzoekende de twee hoo rnen, staande langs den zijgevel van zijn per ceel Heul hoek Bagijnenstraat in het belang van het verweer te doen rooien. In handen van burgemeester en wethouders ter afdoening gesteld. o. Een adres d.d. 20 October 1933 van het bestuur der commissie voor den legwedstrijd te Beemster, verzoekende voor 1934 wederom een subsidie uit de gemeentekas te mogen ont vangen. Besloten werd dit adres te behandelen bij de gemeente-begrooting .voor 1934. p. Een brief d.d. 5 October 1933 van het be stuur der Centrale Vereeniging voor school- werktulnen met boomplantdagen in Nederland, daarbij verzoekende te willen voldoen aan het verzoek van den kring Noordholland om een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvan gen. Alsvoren. q. Een adres d.d. 15 Aug. 1933 van 1 bestuur van de afdeeling Alkmaar van den Nederl. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, verzoekende bij de heffing van de per- soneele belasting de bedrijfsruimten der café- en restaurantbedrijven gelijk te stellen met winkels of perceelsgedeelten, die gemeubileerd worden verhuurd. r. een brief d.d. 3 November 1933 van het bestuur- der R. K. meisjesscholen, daarbij ver zoekende dc flnancieele medewerking der ge meente, op grond van artikel 72 der L. O.-wet 1920, ten behoeve van de aanschaffing van boe ken. In handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. s. een adres d.d. 6 November 1933 van het Bestuur der R. K. Harmonie „St. Caecilia’ verzoekende voor 1934 wederom een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Te behandelen bjj de gemeentebegrootlng 1934. t. een orief d.d. 6 November 1933 van het be stuur der Vereeniging „St. Joseph", daarbij ver zoekende de flnancieele medewerking der ge meente, op grond van artikel 72 der L. O.-wet 1920, ten behoeve van een nieuw schoolbord en een nieuwe wandkast, noodlg door de splitsing der le klasse der U.L.-school. In handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. u. een adres d.d. 6 November 1933 van het Plaatselijk Arbeiderssecretarlaat, verzoekende de oude steunregeling voor de werkloozen te handhaven of zoodanige maatregelen te tref fen, dat voor hen verdere verslechterngen wor den voorkomen. Vocrgesteld wordt dit adres geving aan te nemen. Wethouder WESTERHOF wil een enkele toe lichting geven. Door B. en W. was aan de regeering verzocht, reeds zes weken geleden, deze verslechtering niet in te voeren. Hij geef daarover bijzonderheden. (Wij gaven dezen reeds in ons artikel van Dinsdag J.L Red. N.H.D.) Er is door den Minister nog geen be slissing genomen en spr. hoopt, dat deze de regeling, door Alkmaar voorgesteld, zal aan vaarden. Aan de orde was hierna het voorstel van B. en W. tot uitvoering in werkverschaffing van het Boschplan, ten W. van den Bergerweg, waarvan wij de uitvoerige bijlage in ons num mer van Maandag J.l. publiceerden. De Minister van Sociale Zaken deelde naar aanleiding van het verzoek om toekenning van RUkssubsidie In de kosten van uitvoering van het boschplan in wertiverschaffing mede, dat hij in beginsel bereid is tot het verleenen van sub sidie. Het ontworpen plan geeft buiten de bebos- sching met vijver gelegenheid voor het maken van 148 kavels bouwterrein voor den bouw van villa's en landhuizen. De uitvoering van het boschplan hebben B. en W. zich gedacht deels in werkverschaffing in eigen beheer, deels in werkverschaffing na aan besteding. terwijl daarenboven bjj een klein ge deelte van het werk, dat als vakkundig werk is te beschouwen, b.v. het bouwen van een brug. de loonen volgens het geldend plaatselijk loon overeenkomstig het collectief landelijk contract zullen behooren te worden betaald. Voor uitvoe ring In eigen beheer (in werkverschaffing) lee- nen zich zeer goed het graven van den vijver (grondverzet 37000 M3.), het boven brengen van de maaiveldaarde (grondverzet 30.000 M3.) en de aanplant van het bosch, terwijl voor aanbeste ding in aanmerking komen de aanvoer van zand (120.000 M3.) en de aanleg van wegen. In totaal Is in het werk een bedrag van 140.000 aan arbeidsloon in werkverschaffing begrejien, waarvoor ongeveer 150 personen gedurende een jaar In werkverschaffing kunnen worden te werk gesteld. Hierbij komt, dat voor de werken overigens aan arbeidsloon (anders dan in werkverschaffing) kan worden geraamd een be drag van rond 32.000 .hetgeen beteekent een arbeid van ongeveer 1300 arbeidsweken, d.l. voor 26 personen gedurende een Jaar of 52 gedurende 'een half Jaar. BARNEVELD, 9 Nov. Eiermarkt Aanvoer 515000 eieren Prijzen 6 007.00. Handel vlug BROEK OP LANGENDIJK. 9 Nov. Aange voerd werden: 450 Kg. Tomaten A 1415, ld, B 1620, idem C 10.20.- idem OC 320. 15600 Kg. Aardappelen: Schotsche muizen 0.60150. 950 Kg. wortelen 3.103.50. idem kleine 1.40, 75000 Kg. roode kool 11.60. 35000 Kg. gele kool 1.00, 45000 Kg. vroege witte kool 1.25130, 7000 Kg. Deensche witte kool 0.701. 12000 Kg. uien: gele uien 1.70250, gele drielingen 11.10, 1700 stuks bloemkool: 1ste soort 5.107.10, idem 2e soort 1.50—2.20. 1300 Kg. bieten 120, 76 Kg. druiven: Alikanters 34 80. 4400 stuks andijvie 025—0 60. GOUDA. Aangevoerd In totaal 1584 stuks, waar van 95 slachtvarkens. Vette van 18%1014 cent p, I pond, levend met 2 pCt. korting. Londensche van I 1617 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. 395 magere varkens. Prijzen van 1622 per stuk. 1120 biggen 711 per stuk. Scldereche 13- per stuk. 6 runderen 150200 per stuk, 36 nuchtere kalveren 48 per stuk. 13 schapen 611 per stuk, 20 bokken en geiten 26 per stuk, alle soorten matig Algemeene-wwskt226 partijen kaas, le kw. met rijksmerk 2729. idem' 2e kwal, met rjjke- merk 2326. Handel matig. 73 ponden boter. Ooe- boter van 8590 per pond; welboter 8085 per pond. Handel vlub. 35000 eieren. Klpeleren 64,75 per 100. kleine 3.754.25 per 100. Eendeleren f 4. Handel willig. Coöperatieve Zuldbollandsche Elervelllng. Aanvoer 20.300 klpeleren. Prijzen 58-60 K G 5.0O__ 6 00 per 100: 60-63 K.G 6—6.10 per 100. 62-44 K.G. 6.106.30 per 100; Bruine 58-68 K G. 590— 6 40 per 100. Kleine eieren 3504.70 per 100 Aan-, - voer 600 eendeleren. Prijzen 3.50 per 100 stuks HOORN, 9 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 39 sta pels. 18634 K.G. Fabr. kl. 23.00. boeren kl ’>1»),,, boeren comm. 24 00. Handel vlug. NOORDSCHARWOÜDE. 9 Nov. Aangevom*. werden: 17200 Kg Aardappelen: Schotsche mui zen 5060 ct.. drielingen 40 ct.. Blauwe Eigen heimers 2.20, Bevelanders 2.10, 7800 Kg. uien: gele nep 2.50. drielingen 1.101.30, uien 2.10— 250, grove uien 2502.70. 6000 Kg, peen 2.60— 250, idem kleine peen 1150. 3100 Kg. kro ten 40—60 ct., 44400 Kg. roode kool 1—190. 101800 Kg. gew. witte kool 0 40—1.25. 15800 Kg. Deensche witte kool 0.80—1.10. 128300 Kg. gele kool 11.20, 110 stuks bloemkool 3, 4200 stuks andijvie 2550 ch 8CHAGEN. 9 Nov. Veemarkt. 5 Paarden 10090 14000. 240 magere Geldekoelen 80 00150.00, 30 vette Geldekoelen 110.00220.00. 4 Kalikoeien 190.00230.00. 56 Vaarzen 60 00125.00. 43 Gras kalveren 30 0050.00. 18 nuchtere Kalveren 300 10.00. 102 Schapen 17.0023.00. 273 Overhou- ders 9.0017.50, 5 magere Varkens 16.00 per st. j 15 vette Varkens oer K G. 0.380.42. 8 Biggen 10.0012.00, 6 Konijnen 0501.25 34 Kippen 0.40050 per stuk. Haantjes 0.300.75. WILNIS. 7 Nov EiervelUng Aan voer 20.134 stuks Klpeleren 530—6.50, Eendeleren 2303.40 per 100 stuks. De rede, waarmede de Najaars-Centrale „Raadsvergadering van den R. K. Middenstand net bisdom Haarlem is geopend, werd, ’Ws ongesteldheid van den voorzitter, den heer sVuyckep»^- wien langs telegrafischen weg herstel van gezondheid werd toege- wensEht voorgelezen door den vice-voor- zltter. den heer E. Stumpel, te Hoorn. Naar aanleiding van een schrijven van den af getreden bondssec retails, die daarin de beste wenschen uitsprak voor den bloei van de Han ze. werd op voorstel van het bestuur bjj ac clamatie en onder luide teekenen van instem ming aan den heer Boon het eere-secretariaat aangeboden. Voorts zal het hoofdbestuur hem een stoffelijk blijk van erkentelijkheid doen toe komen. De wd.-voorzitter herdacht verder het over leden oud-bestuurslld Wjjdeman te Alkmaar Hedenmiddag om 1 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen ^Voorzitter. Mr. W. c. Wendelaar, burgeinees- Aanwezig: mej. Carets en de heeren Govers, yr. Langeveld en Stoutjesdijk (V.B.), Ringers en Vogelaar (C.H.). Hoytlnk (A.R) Van Dru- VaU’ Bulens- Bakker, Bonsema en Westerhof (8 D.A.P.) en Woldendorp Keysjier. Geels, Keesom. Venneker, Klaver en Van Slin gerland (RJC). Afwezig: de heer Sietema, met bericht Verhindering. Secretaris: Mr. A. Koelma. De VOORZITTER opent de vergadering met een woord van welkom en wenscht den heer Venneker geluk met zjjn 12^-Jarig huwelijks feest. Spr. uit den wensch. dat de heer Venne ker nog vele malen den huwelijksdag mag ge denken. (Applaus.) heer VENNEKEk dankt voor deze woor den en den raad voor zijn instemming. Spr. hoopt, dat de raad dezen middag in de goede stemming mag blijven als op dit moment. 'Ge lach.) De VOORZITTER meent voorts in den geest van den raad te handelen door met enkele woorden het jubileum van den gemeente-ont vanger te herdenken. Spr wijst er op, dat deze ambtenaar 40 Jaar met bijzondere plichtsbe trachting voor de gemeente werkzaam is ge weest. hetgeen van niet te zeggen belang is \oor de gemeente. Spr. wenscht den jubilaris In deze officleele bijeenkomst alsnog geluk met dit jubileum. In st ewim ing.) Ingekomen zijn: f a. Een brief d.d. 27 September 1933, nr 153 van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten gelelde van het door hen goedgekeurd raads besluit van 27 Juli 1933, nr. 10 tot eigendoms overdracht van den Hoeverweg aan het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Aangenomen voor kennisgeving. b Een besluit d.d. 4 October 1933, nr. 37 van hetzelfde College, tot verdaging hunner beslis sing omtrent het raadsbesluit van 7 Septem ber 1933 tot aankoop van grond aan en nabij den Bergerweg. Alsvoren. c. Een brief d.d. 18 October 1933, nr. 147 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 5 October 1933, nr. 17, tot verhuur van een perceeltje grond aan den nieuwen toegangsweg naar het sport park. Alsvoren. d. Een brief d.d. 18 October 1933, nr. 147 van hetzelfde College, ten gelelde van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 5 October 1933, nr. 13 tot verhuur van de woning Laat 167. Alsvoign-,. e. Een brief d.d. 18 October 1933. nr. 18 van hetzelfde College, ten gelelde van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 13 Juli 1933, nr. 18 tot wijziging der verordening op de vee markten en daarbij tevens de ontvangst berich tende dezer verordening en mededeelende dat aan deze verordening de Koninklijke goedkeu ring is verleend bij Kon. besluit van 27 Septem ber 1933, nr. 11. Alsvoren. f. Een besluit dd. 25 October 1933, nr. 61 van hetzelfde College, tot verdaging hunner beslissing omtrent het raadsbesluit van 5 Oc tober 1933, nr. 7 tot vaststelling eener verorde ning op het beheer der gemeentebedrijven. Alsvoren. g. Een brief d.d. 25 October 1933 van het zelfde College, ten gelelde van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 5 October 1933, nr. 19 tot het aangaan van een overeenkomst met W. F. J. Krols, met betrekking tot het aan leggen van een steeg ten behoeve van de te bouwen woningen aan de Blaeustraat en om geving. Alsvoren. h. Een brief d.d. 25 October 1933, nr. 105 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 5 October 1933. nr. 1» tot verkoop van bouwterrein, gelegen aan de Blaeustraat. Alsvoren. 1. Een brief d.d. 25 October 1933, nr. 105 van hetzelfde College, ten gelelde van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 5 October 1933, nr. 12 tot verkoop van bouwterrein, gelegen aan de Zuid-Westzijde van den Bergerweg. Alsvoren. j. Een brief d.d. 10 October 1933 van O. A. Verkade, mededeelende zijne benoeming tot lid der Conunissiën van toezicht op het mid delbaar onderwijs en op het gemeentelijk nij verheidsonderwijs, aan te nemen. Alsvoren. k. Brieven d.d. 7 en 9 Oct. 1933 van M. Duln- mayer en J. W. Kraatfo. daarbij mededeelende hunne benoeming resp. tot Ud-werkgever en lid- werknemer van de commissie van toezicht op de gemeentelijke arbeidsbeurs aan te nemen. Alsvoren. L Een brief d.d. 26 October 1933 van de N. V. Autobus-Ondememlng Van Geelen van den Berkhof te Heiloo, daarbij haar dank betuigen de voor het verleend subsidie ten behoeve van den stedsautobusdienst. Alsvoren. De begrootlng van het werk Is als volgt op gezet: Aanvoer van zand 120.000 M3, 108.000. Graven vijver 37.000 M3, ad 150 per M3 f 55.000.—. Het bovenbrengen f 40.000 Wegen en rioleering <30 c.M model buis) en zeer eenvoudige 5 M. breede wegverharding 50.000.—. Graszoden op de 10 M breede wegen brengen (5 M. wordt later behard, zie 4) 1200. Boschaanleg 72.000. Brug naar later te maken teekening 9000. Aankoop grond rond 45.000.met bijkomen de kosten 5000.—, te zamen 50.000.—. Onkosten en onvoorziene uitgaven 14.800.—. Totaal 400.000.—. Het geheele terrein is groot ongeveer 180.000 M2., voor wegenaanleg, kaden en den te graven vijver is ongeveer 70.000 M2, berekend, zoodat een bouwrijpe oppervlakte overblijft van onge veer 110 000 M2. De kostprijs per M2, bouwrijp terrein bedraagt dus 3.64 per M2. De verkoopprijs moet op tenminste 550 per M2, worden vastgesteld, om een exploitatie rekening te verkrijgen, die het risico der ge meente binnen behoorlijke perken houdt. Met verwijzing naar de adviezen van de Com missie van bijstand voor de openbare werken, voor de plantsoenen, voor het grondbedrijf en voor de financiën stellen B en W. voor tot de uitvoering van het boschplan. In de Raadszitting van heden middag deelde de burgemeester, mr. W. C. Wendelaar mede, dat hij aan H.M. de Koningin tegen 15 Januari a.s. ontslag heeft verzocht ais burgemeester van Alkmaar. De VOORZITTER deelt mede, over deze zaak een telegram van den Minister van Sociale Zaken te hebben ontvangen, waarin Z.Exc. zegt weliswaar medewerking te hebben toegezegd, doch nog niet te hebben besloten omtrent het sub.'Vle. Z.Exc. wil eerst meer uitvoerige In lichtingen en bestude ring der begroeting. Hij verzocht dit den Raad mede te deelen. Door het gemeentebestuur is vanmorgen telegrafisch geantwoord, dat bij de bsltsslng van den Raad uitdrukkelijk het voorbehoud zal gemaakt worden, dat voor dit werk Rijkssubsidie wordt gegeven. De heer RINGERS bespreekt het plan. Z. 1. wordt het bosch een recreatie-oord voor de genen. die er komen te wonen. Als het werke lijkheid wordt, wat men zich voorstelt, is alle bosch weer weg en komt er dan open bebou wing op particulier terrein. Het heeft spr. ge troffen, dat men 12 H A. wil bebouwen, 3 H.A. wil beleggen met graszoden, doch geen kosten voor onderhoud heeft geraamd. Als men een afwijking van het uitbreidingsplan vroeg, duurt bet altijd lang voor toestemming am’t. Zou er nu zoo gauw antwoord en toestemming ko men? Komende tot de exploitatiemogelijkheid merkt si>r. op, dat niet gedacht is aan eenige billijke eischen voor een woonwijk; de 10 M. breede weg, die geprojecteerd is. krijgt In het midden een zeer eenvoudige verharding. In plaats van trottoirs krijgt men strooken met graszoden. Is dan de weg voor een villawijk gereed? Hoe moet bc pater weg? Men maakt greppels langs de wegen, doch dit is niet vol doende. Als er 150 woningen staan jen het heeft hard geregend., zal het ingezonden stuk-, ken en adressen regenen over de slechte en' modderige wegen. Spr. heeft het niet over de aesthetischen opze. doch op de begrootlng ont breekt een post van 100.000 onderhoud van wegen, enz. Wat de uitvoering der werken betreft, merkt spr. op, dat voor aanbesteding slechts overbluft het aanvoeren van zand. Ge zien de berichten in de bladen, dat de regee ring bU werkverschaffing ook de aannemers wil inschakelen, zou spr. alsnog willen vragen, zou men niet verder kunnen gaan met de aanbesteding van het werk. Bijvoorbeeld ook het graven van den vjjver ■ML.Zift aanbrengen van maaiveldaarde aan te besteden. Dan zouden ook anderen hier werk kunnen vinden. Dan gaat spr. den exploltatle- opzet na. De verkoopsprijs wordt f 5.50 per M2. Als de wegen worden zooals noodig Is. dan moet die prijs z.i. worden f 6.50 Waar moeten die 150 bewoners vandaan komen, die alleen al f 3500 a f 5.000 voor grond kunnen geven? Spr. wijst op het stuk van J. A. in de bladen van gisterenavond, waarin gewezen werd op het Emma- en Nassaukwartier. waar nu nog grond onbebouwd ligt. In het Blokhovenpark zijn er sinds 1928 elf perceelen verkocht. Waar deze terreinen, die gunstiger gelegenheid bieden en waar het aangenaam wonen is. nog niet be bouwd zijn, lijkt spr. een exploitatie-opzet van 20 jaren niet voldoende. Van de genoemde ter reinen was de prijs f 4. Men moet hie dus lets goedkoopers of iets beters aanbieden. Dit is in het boschplan zl. niet het geval. Sjir. meent te weten, dat de wet houder van het Grondbedrijf het boschplan niet in zijn bedrijf wenschte. Men moet de opzet van het grondbedrijf en de kosten van de werk verschaffing gescheiden houden. Spr. vraagt B. en W. de bijlage terug te nemen en het plan in het grondbedrijf te nemen na een reëele prijs te hebben vastgesteld. De heer GOVERS heeft, toen hjj daar grond voor de gemeente kocht, zich de bestemming van den grond voorbehouden. Na het betoog van den heer Ringers is spr. tot de overtuiging ge komen. dat er van de exploitstieopzet niets overbluft. Spr. herinnert er aan, dat Gd. Staen he bslul van aankoop van den grond nog niet hebben goedgkeurd. Spr. vraagt of de Minister de bUlage heeft ontvangen. Spr. acht de rioleering met buizen van 30 c.M. in een vlllawUk onvoldoende. Spr. vindt het voor het grondbedrijf een groote é- bacle als het op d^ze wijze de zaak aanpekt. De strop, die dit boschplan de gemeente zal brengen kan spr. er niet toe brengen mee te gaan Spr. is voor het voorstel-Ringers tot aan houding. De heer VAN DRUNEN had van den heer Co vers meer preciese cijfers verwacht. Spr. heeft de bUlage met genoegen gezien, omdat de werk gelegenheid voor bouwvakarbeiders gunstiger wordt. Als het plan niet doorgevoerd wordt, zal er langen tUd geen werkgelegenheid zUn. B. en W. hebben reeds rek“nlng gehouden met'den wenschen van den heer Ringers de aannemers in te schakelen. Spr. meent, dat de heer Rin gers meerdere aanbestedingen wil ten voordeelen van zekeren groep; Ut vindt spr. niet juist in dezen malalsetUd. Juist dit plan vraagt saam horigheid. Uitvoering van dit plan zal velen bU Maatschapp.UJk Hulpbetoon vandaan houden. Spr. noemt voorts de handelwUs van den direc teur van Grondbedrijf onjuist, die na een beslis sing in B. en W. anderen een tegengestelde over tuiging trachtte bU te brengen. De contactcom missie in de bouwbedrijven heeft met instem ming van het plan kennis genomen. ZU tast de mogelijkheid van het plan niet aan. De VOORZITTER vindt de oj;enbare verga dering niet de plaats om de handelwUze van den directeur van het Grondbedrijf te beoor- deelen. De heer v. d. VALL betoogt, dat het groote vraagstuk der werkloosheid aanleiding is ge worden tot dit p'an. Van de heeren Ringers en Govers heeft spr. geen andere oplossing van het werkloozenvraagstuk gehoord. De burgeru en de werkloozen hebben er recht op aan de bestrUders van dit plan te vragen wat de pers pectieven van de oppositie zUn om de arbei ders aan het werk te helpen. Alkmaar is een mooie stad, omsloten van alle kanten, behalve ten zuiden, door polders. We moeten uitbreiding zoeken in het polderland. De menschen, die hierkomen wonen, komen niet in Alkmaar, de meer welgestelden gaan naar Heiloo of Bergen. Deze menschen zoeken een woonplekje, in de nabUheld van natuurschoon. In Heiloo wordt drukker gebouwd dan elders. Gemeenteraad Alkmaar IX In Bergen is den laatsten tUd ook druk ge bouwd door menschen. die elders hun werkkring hebben Alkmaar heeft geen natuurschoon ten zij de Hout. Niemand zal er echter aan denken Hoewel gisteren de dollar hier zwak was, liep de Voorbeurs op een wllUge markt te New-York niet vooruit, omdat het betaalmid del den laatsten tUd geen noemenswaardigen Invloed op Wallstreet uitoefent. Nu het devies gisteren te New-York op het laagste punt zijner depreciatie belandde, omgerekend in guldens op 1.57, mocht dit feit op de Amerl- kaansche goederenmarkten niet ongemerkt voorbü gaan, sloegen de prijzen een stijgende richting in en kwam Wallstreet eveneens op verhaal. Er bestond derhalve voor het telefo nisch verkeer van hedenochtend een zekere stimulans, maar men overtuigde zich van de vele wisselvalligheden in de Vereen. Staten, waarom mep zich van een krachtige koopbe- weging onthield. Toch was eenige belangstel ling van de zUde van het publiek waarneem baar in verband met het feit, dat de dollar zeer flauw was en tot 1581.55 terugliep (158*4) et, men hierom hoogere New-Yorksche slotkoersen van vandaag durft te verwachten. BU matigen handel werden Philipslampen i pCt. hooger afgedaan tot 226. monteerde Ko- ninklUke Olie circa 1 pCt. tot 17514. H. V. A 2 A 3 pct. tot 159—160, Unilever 1 pCt. tot 85 en Amsterdam Rubber 1% pCt. tot 93 S pCt- Van Amerikaansche waarden werden alleen Steels verhandeld tot 26% (26) en Anaconda» tot 9' 5/8 (9 pCt.). De Youngleenlng bleef on veranderd op 46 pCt. Opmerkehjk was het Pond Sterling vaster op 780—785 (780)4), waaruit men afleidt, dat andermaal kapltaal-vlucht uit Amerika plaats vindt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 10