Regeeren met beleid en kracht I? ft Verblindend licht Sociale Zaken G Het democratisch beginsel RADIO-PROGRAMMA K PER FIETS NAAR ROME DE A.R. LEIDER AAN HET WOORD DONDERDAG 9 NOVEMBER TWEEDE KAMER Staatscommissie niet gewenscht De werkloosheid Regeering W er kloosheidsellende Conflict met den vice- Albert Vogel overleden admiraal Critiek op de S.D.A.P. Die Bedryfsradenwet EERSTE KAMER Feestelijke ontvangst Beperking van vrouwenarbeid Een onrustige logeergast Het spellingvraagstuk CONFLICT TE WACHTEN? Instelling van een commissie Huurverlaging urgent MEEVALLER VAN EEN TON L-/. 60.000 Sweepstake- loten onderschept Hedenmiddag overschrijden de pelgrims by Eysden de Neder- landsche grens Slotbeschouwingen der herzieningscommissie Ernstige aanrijding te Zuidhom, waarby twee vrouwen zyn gedood Voordrachtkunstenaar met wereld vermaardheid heengegaan Stevige argumenten tegen de stroo- mingen van dit onrustig tijdsgewricht Door de Rotterdamsche rivier politie Nieuwe vaststelling van rechts gebied ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE ZAANDAM Toch een experiment? STAKING BIJ „DE SPHINX” Liberalen en Vraagstukken van den dag, die dringend oplossing behoe ven, onder de loupe genomen Het hoofdbestuur van Christopho- rus af getreden? Eenheid tusschen socialisten en communisten uitgesloten Achter de Regeering Vrijdag 10 Nov. 1933 Bedriegen De mentch is toch een eigenaar dig wezen. Er zijn bedriegers die als 't ware geboren bedriegers zijn, maar er zijn ook zuiver eerlijke menschen, die gruwen om anderen ook maar in ‘t minste te bedriegen of bedrie- gelijk te schijnen. En toch. En toch zijn we en allemaal op uit één te bedriegenons zelf. Er zijn maar enkele uitzonderin gen die niet met een, zij ’t ook klein zelfbedrogfe hun geweten pogen hi slaap te sussen. O, dat mag ik nog wel. Dat is voor mij zoo erg niet. Dat zal ik zelf wel uitvechten. We bedriegen o zoo gemakkelijk en maar al te vaak ons zelf met een dooddoener ten einde het verbodens te kunnen doen. I DEN HAAG, 8 November 1933. M8IW VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS van uit met 18 vertegenwoordigers Van experimenten met onzen gulden wil de heer SCHOUTEN niets weten en mr. JOEKES en .dr. Bierema de nieuwe leider der liberalen, vielen hem daarin bij. al stelde de laatste even de vraag, of ook het vasthouden aan den hul digen gulden temidden van allerlei landen met in waarde gezakte munteenheid niet in* zekeren zin een experiment te achten la S P Op 59-jarigen leeftijd is Woensdagavond na een korte ongesteldheid te Den Haag overleden de voordrachtkunstenaar Louis Albert Anthlng VogeL Tschal- 9 20 - 10 1» VOD Men verwacht dat in deze commissie oa zit ting zullen nemen prof. dr. C. G. W. de V o o y s uit Utrecht en prof. dr. Van G 1 n n e k en uit Nijmegen. Van het resultaat van de besprekin gen zal bet afhangen of de minister later nog zal overgaan tot het Instellen van een staats commissie. Ree uit: Wa zee stel teli uiti een lak wei gee: spel voo zijn V ults war ons Dt I woo Als des tc d( ot rli ge pc kl pi wi we aa Wi lei t go 1 de we Da eer de In het voorloonlg verslag over de wetsont werpen houdende nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten, wordt voldoening erover uit gesproken, dat de regeering aan de bezwaren tegen het vorige wetsontwerp grootendeels is tegemoetgekomen. Enkele leden betreurden ech ter nog, dat de regeering niet haar geheele voorstel heeft teruggenomen, want het ressort der rechtbanken te Groningen en Arnhem zal nu voor die colleges te groot worden. Deze le den vertrouwden, dat de regeering de bezuini ging, welke nu niet kan worden verkregen, zoo weinig mogelijk zal trachten te vinden in het niet-bezetten van openvallende rechtersplaat sen. daar anders het gevaar dreigt, dat de over blijvende rechters ten gevolge van overlading met ambtsbezigheden van het maatschappelijk leven zullen vervreemden. Deze leden achtten het getal van 39 kantongerechten, die opgehe ven worden, te groot. Verscheidene kantons zul len te groot worden voor een behoorlijke rechts bedoeling. In *t bijzonder werd hier genoemd het kanton ’s-Hertogenbosch. WEENEN. 517 M.: 6.20 Pianorecital. 7.50 Concert door bet Omroeporkest on der leiding van Joseph Holzer. 9 50 Gra mofoonmuziek. 1.30 Gramofoonmuziek 5.20 Orkestcon- cert onder leiding van Karei Walpot. 6.35 Gramofoonmuziek 6A0 Klelnor- keatconcert onder leiding van Pieter Lee mans. bree kn<x V« pati na Hier wel daar elkai pen. celnt makl uit, t extra alles de 8 de ti deelt het 1 je wc ge 10 verde plooi verbli waan breed kraag langs haald biesje op de halslj mouw een t en 10 kleine chetje den v chetje Bij he mouw rijnaa lang i bel st eindei pen I ge aa gespje kant den a je ei Hierni op de plaats zetten drie c De nieuwe leider der anti-revolutionnaire fractie, de heer SCHOUTEN, heeft bij de algemeene beschouwingen over het regeer- beleid een zeer gelukkig debuut gemaakt. Na in rustig betoog tal van onderdeden van het bewind van dit kabinet te hebben besproken wij komen daar straks op terug heeft hij het slot van zijn rede gewijd aan de stroomlngen van dit onrus tig tijdsgewricht en daarin de kracht zijner welsprekendheid gepaard aan de kracht van stevige argumenten. Zoowel uiterst rechts als de 8 D.A.P. hadden het daarbij hard te verduren. Hjj zal zich hebben eigen te maken, dat het nationaal herstel ten volle kan worden toever trouwd aan de verantwoordelijke bona flde par lementaire partijen en dat, als ook zijn partij daartoe het hare wil bijdragen, hijzelf alle ge- coquetteer met fascisme en natlonaal-soclalls- me zal moeten laten varen. Met den landbouwsteun In den huldigen vorm door kunnen In het belang van de democratie is ook noodig dat de gebreken onzer hedendaag- sche staatsinrichting en die van de werk wijze van parlement, provinciale staten en gemeenteraden, eerlijk worden erkend en spoedig worden verbeterd. Daarbij moeten onaangetast blijven de beginselen der de mocratie. n.l. de vrijheid en de rechtsge lijkheid van alle -staatsburgers en de aflei ding van richting en Inhoud van het staats bestuur uit den wil des volks. BRUSSEL. 509 M.: 12 20 Kleinorkestcon- eert onder leiding van Plet Leemans. Ter bestrijding van den geesel der werkloos heid heeft de heer Schouten sterjf aangedron gen óp het ondernemen van allerlei groove werken. De financieele politiek der Regeering onderschreef hij. wil voor ce analoog aan die, welke voor de agrarische bedrijven getrol- fen Is. lijkt den antl-revolutionnalren woord voerder a’leen reeds dAArom niet aanvaard baar, omdat bu de industrie de belangen veel meer dan bij den landbouw tegen elkaar tn- druischen. De eene tak b.v. heeft behoefte aan een import, dien een andere tak weer gaarne geweerd zou zien. r ROME. 441 M.4 35 Vocaal en Instru mentaal concert. 7 35 Gramofoonmuziek. 8 50 Zangvoordracht. De regeering zal bij haren arbeid niet te veel aandacht aan allerlei agitatie moeten wijden, maar voortdurend moeten Indachtig xün. dat honderdduizenden In den lande geen moties aannemen, geen congressen en demon straties houden, maar met vertrouwen op God naar beste weten dezen zwaren tijd trachten door te worstelen. Bjj die honderdduizenden be rust de ware volkskracht. En daaraan ontlee- ne ook de Regeering de kracht voor een sterk te leid. In tegenstel’lng met den heer Albarda ging hjj er volkomen accoord mede, dat, nu bet Leenlngfonas Is uitgeput, de crisisuitgaven ten laste van den gewonen dienst worden gebracht. In stede var. te leenen. zooals de heer Albarda al weder geopperd had, zou alle kracht gecon centreerd moeten worden op nog verder gaan de versobering. Ten aanzien van de bezulnl- glng-ln-perspectlef op de hoofdstukken Water staat en Defensie stond de heer Schouten eenigszins sceptisch. Daar zouden wel eens te genvallers kunnen komen. Een reden te meer om aan het dekklngsp’an der Regeering niet te wrikken en in leder geval bij bestrijding van eenlg onderdeel dadelijk een evenwaardig ae- quivalent daarvoor in de plaats te stellen. Naar de „Telegraaf” verneemt ligt het In de bedoeling van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zich over het spel lingvraagstuk te laten voorlichten door een commissie, waarvan de instelling dezer dagen te verwachten Is. DAVENTRY. 15M M-: 12.20 Orgelrecltal. 12 50 B. B C.-dansorkest onder leiding van Henrv Hall. 1.35 Concert door het Northern Studlo-orkeat onder leiding van Joban Bridge 3.20 Concert. 4 10 Gra mofoonmuziek 4.50 Concert door het Metronole Hotel-orkest onder leiding van Km lie Colom bo 8 20 Muetcl Hall-pro- gramma. 9.40 Gramofoonmuziek. 11.15 Harry Roy en zltn Band. PARUS EIFFEL. 1446 M.: 7.50 Concert. 8.36 Radiotooneel. bijzonder werd met kracht aangé- op Invoering der Arbeidswet voor zal men bezwaarlijk nog langer gaan. En wat b.v. dr. Kortenhorst industrie rf.l. een steunregeling, Met betrekking tot de staking by de aarde werkfabriek van de N.V. ..De Sphinx' te Maastricht kan nog worden medegedeeld dat de fabriek onder politiebewaking staat. Er wordt aan de fabriek door stakende arbeiders gepost. Alles is rustig. De directie van -De Sphinx” verzoekt ons mede te deelen. dat de tegelfabriek normaal werkt, terwijl alleen in de aardewerkfabriek een partleele staking is uitgebroken Ongeveer de helft van het personeel van deze laatste fabriek, 600 man, zijn In staking. Waarom kan dan niet eens een deskundige commissie inventariseeren, ordenen en sortee- ren, wat er ten aanzien van een meer moderne staatsregeling alzoo leeft In allerlei kring. Het crisiswerk van dezen dag en ook het werk, om met behulp van de Bedryfsradenwet en van artikel 194 der Grondwet alvast meer organi sation de bedrijven te stimuleeren en te con- polideeren, behoeft daardoor geenszins te wor den belemmerd of tegengehouden. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van ’s Rijks schatkist van een onbekende is ontvangen een bedrag van f 100.512.50. Mr. JOEKES heeft met den heer Schouten en met de regeering het idee van de Staats commissie afgewezen. Ook naar zijne meenlng valt voorloopig met de BedriJfsradenwet en met art. 194 van de Grondwet genoeg te be reiken in de richting, waarin de voorstanders van een meer corporatieve ordening streven Dan zal toch eerst het beginsel van de veror denende bevoegdheid, dat In de Bedryfsraden wet tot nog toe alleen nog maar als kiem zon der meer aanwezig is. verder moeten worden uitgewerkt. En dat ons kiesrecht met zijn evenredige vertegenwoordiging allerminst indi vidualistisch is, zooals de heer Joekes aan voerde. moge waar zijn, daarmede heeft het nog geen waarde voor een meer corporatieve orde ning van onze staatsinrichting, sooals die he den ten dage gewenscht wordt. Woensdagavond ongeveer zes uur heeft op den straatweg tusschen Noordhorn en Nlezyl onder de gemeente Zuldhorn een ern stig ongeval plaats gehad, hetwelk aan twee personen het leven heeft gekost. Verdere sprekers waren nog de plattelander VERVOORN en de soclaal-democraat J. TER LAAN, die recht en gerechtigheid aanbeval bü de belastingheffing en uit de op komst zijnde crisisinkomstenbelasting niet minder dan 25 mlllioen wilde halen. Dat aan deze belasting die zal geheven worden van gelijk of nage noeg gelijk gebleven inkomens zeer onbil lijke kanten zullen zitten^ daarover maakt de heer Ter Laan zich geen zorg De heer VER VOORN .everde het gebrulke'jjke landelijke be toog, dat meer dan noodig de tegenstelling tusschen stad en land toespitste en dat qua inhoud, al was det vorm beschaafder, niet zoo veel hooger stond dan wat zjjn partij-antipode Braat altijd te berde bracht. De S.D.A.P. werd door den neer SCHOUTEN vooral gecritiseerd om haar nog steeds hand haven van den klassenstrijd, die een hinderpaal is, om tot een meer solidaristische samenleving van met elkander tot heil van het algemeen samenwerkende groepen te komen. 4 Die houding van de S.D.A.P., alsmede de diep gaande princlpleele verschillen in ons volk en het feit, dat er geen aanknooplngspunten ge noeg zjjn In wat In allerlei kampen te berde wordt gebracht over een meer corporatleven op bouw van maatschappij en staatsinrichting, de den den heer Schouten afwijzend staan tegen over de gedachte der Katholieke fractie, om door een Staatscommissie al deze vragen eens te doen onderzoeken. Er is in die vragen nog zoo weinig concreets, de critiek komt veelal van menschen, die vroeger zich afzijdig en onkundig hielden van alle staatkunde, en bovendien: men heeft toch op het moment wel een meer dade lijk voor de hand liggende taak, aldus de leider der anti-revolutionnaire fractie. Maar al die argumenten ontzenuwen naar ons inzicht kwa lijk de kracht van professor Aalberse’s waar schuwing, om Thorbecke’s voorbeeld van 1840 toch niet In den wind te slaan. PARIJS R.. 1735 M.: 8 05 Gramofoonmu- 12 50 Gramofoonmuziek. 7,40 en 755 Gramofoonmuziek. 9.05 Kamermu ziek. Wat de economische politiek betreft, was de hoofdstrekkin? van het betoog van den heer Schouten, dat er gezorgd dient te worden, dat de overheidshulp tenslotte niet het initiatief en het verantwoordelijkheidsgevoel van de maatschappij zelf verzwakt. Naar wjj vernemen staat het thans vast, dat de kranige werklooze jongens, die per fiets naar Rome trokken, hedenmiddag Inhet va derland zullen terugkeeren. Waarschijnlijk zul len zü tusschen drie en vier uur de Belgisch- Nederlandsche grens nabij Eysden overschrijden. Voor de ontvangst te Maastricht is de vol gende regeling getroffen: Om half vier verzamelt de fietsclub van de Maastrichlsche R. K. Werkliedenvereeniging in ..De Stuers” te Maastricht, en trekt dan met aalmoezenier Llnssen en enkele bestuurders naar de grens, waar ter begroeting aanwezig zjjn rector Boonekamp en, namens het R. K. Werkliedenverbond, de voorzitter en secretaris, de heeren De Bruyn en Schutte. Na de begroeting trekt de karavaan naar Maastricht. In de oude Kruisheerenkerk wordt het bivak opgeslagen voor den nacht. Des avonds zal men gezellig met elkaar in De Stoers verkeeren om den volgenden dag de reis voort te zetten. In Den Helder gaan hardnekkige geruchten dat het hoofdbestuur van de Nederl. R K. Ver een! ging van Marinepersoneel wegens ernstig meenlngsverschll met den vlce-admiraal Brute! de la Rlvlère en bloc zou zjjn afgetreden. Op het verzoek van de „Volkskrant" om In lichtingen aan het secretariaat van het hoofd bestuur weigerde men pertinent dit bericht te bevestigen of tegen te spreken. Men meende dat het onder de huidige omstandigheden niet opportuun was, mededeelingen van welken aard ook te doen. Zich wendend tot enkele hoofdbestuursleden ftersooniyk ontving het blad de mededeelmg, dat zij inderdaad hun functie als hoofdbe- stuurder ter beschikking hadden gesteld, naar zjj zelden „om particuliere redenen". van Sociale Zaken de rijksbemlddelaar Albert Vogel werd den 18en Juni 1874 a Bergen op Zoom geboren. Na de H. B. S. te Haarlem en te Leiden te hebben bezocht, volg de hy aan den hoofdcursus te Kampen de op leiding voor officier. Na zeven jaren actievea dienst als officier ging de thans ontslapens over naar de reserve, waarbij hjj laatstelijk den rang van luitenant-kolonel bekleedde. De heer Vogel was leeraar in welsprekend heid aan de Hoogere Krijgsschool en aan ds Universiten te Leiden. Voorts was hij Kamer- recitator van wijlen Koningin Elisabeth vu Roemenië (Carmen 8ylva>, terwijl hij stichter en algemeen voorzitter was van de Maatschap pij ter Bevordering van de Woordkunst. Nog versch in het geheugen ligt, dat een zijner leer lingen. de jonge Henri van 1 Hooff uit Haar lem, in Amerika het vorig jaar den eersten prijs in welsprekendheid verwierf. Van de hand van den thans ontslapene ver schenen om de volgende werken: Het Japan- sche tooneel (1910); Je Mantiendrai (een boet voor leger en volk) (1917); Voordrachtkunst (1918); Dialogen (1927) en Rhetorica (1931). Welhaast geeiuXQj(fle plaats van eenige be- teekenls in ons land zal Albert Vo(£l bij de menigvuldige tournées, welke hij heeft ge houden, hebben overgeslagen, al moge dan laatste jaren zijn bezoek wat zijn verminderd. Vooral ook in katholieken kring is Alben Vogel herhaaldelijk opgetreden o.a. met Cyrlel Verschaevcs Passieverhaal. Er konden voorts weinige feestelijke herden kingen zijn, waarbij dec’amatie te pas kwam of ook Albert Vogel kwam daaraan te pas. Hy was een bekend vertolker van scènes uit Shakespeare's drama's .Julius Caesar" en ..Co riolanus voorts van Multatull’s „Toespraak tot de hoofden van Lebak”. Ho ging WARSCHAU, 1411 M.: 5 40 Pomilatre mu- ziek. 7.35 Phllharmonisch orkest van Warschau. 10.25 Gramofoonmuziek. Op dat moment n.l reden op den straatweg de ongeveer dertigjarige arbeidersvrouw ds Haan en haar twaalfjarige dochter. Zij werdg» achterop gereden door een auto, bestuurd dooc den heer Sennema uit Leeuwarden. Docr het verblindende licht van een tegenkomer werd den heer Sennema dermate het zicht ontno men. dat hij de belde fietsende vrouwen op den weg niet opmerkte. De wagen reed de belde wielrijdsters aan, die tegen den grond gesmakt werden. Zeer ernstig verwond werden de belde slacht offers opgenomen. In allerijl werd de mare chaussee gewaarschuwd, terwijl ook dr. J. P C. Tichelaar uit Zuidhom spoedig ter plaatse ver scheen. De geneesheer kon slechts den dood b(j beiden constateeren. De ijjken werden in den loop van den avond raar het lijkenhuis je te Zuidhom overgebracht. De marechausse leidde onmiddellijk bet onder zoek, waarbij tegen den bestuurder 3. uit Leeuwarden proces-verbaal werd opgemaakt. De auto werd in beklag genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. 'el hy zijn kracht zocht in forsche zeg- 'as ook het fijnere genre hem niet en declameerde hy byv. ook gaarne «roken" van Henri van Booven. Amerika bewyst. aldus de heer Schouten, in wat voor onzekerheden men zich begeeft met experimenten op het gebied der valuta, al gelieft men die experimenten dan ..beheerschtte noemen En ook mr. Joekes had slechts woor den van mlspryzen voor wie moedwillig de munt waarde op losse schroeven stellen wil. Wat de afzonderiyke punten in het regeer- beleid betreft, welke door den heer Schouten werden aangevoerd, moeten wy ons* de uiterste beperking opleggen. Dit geldt trouwens ook ten aanzien van de andere sprekers. Vooral de nieuwe president der vryzinnig-democratische fractie mr. JOEKES bewees met zyn zeer In détails afdalende rede, In welk een geweldig aantal punten het geheel van het kabinetsbe leid zich over de tien ministers verdeelt. LANGENBERG. 473 M.: 1120 Ponulalr concert door het omroeporkest onder lei ding van Merten. 12.55 Gramofoohmu- zlek. 2.05 Populaire muziek. 7.30 Concert door het orkest van den West- dultachen omroep onder leiding v. Buach- kötter. De heer Schouten heeft zich volkomen ach ter de regeering gesteld en aan het Kabinet slechts In een g^>ed volle peroratie toegeree- pen, dat het zyn kracht zal moeten zoeken In regeeren. Ten derde Is het noodig. dat worde overge gaan tot de uitwerking van een program tot verwezen'yking van het socialistisch einddoel. ..Hoe diep het socialistisch beginsel ook leeit In de overtuiging van honderdduizenden, het zal de bewondering en de instemming van veei grootere massa’s eerst verwerven, als voor zlin practische toepassing de voornaamste lijnen duidelijk geteekend zyn." Voor de volledige verwezeniyklng van het socialisme wordt een Internationale samenwer king op economisch en staatkundig gebied ver- eischt. die In deze jaren meer dan ooit ont breekt. Partiee’.e verwezeniyklng is echter met ónmogelijk. De commissie besluit met een woord van vertrouwen In de toekomst der aoclaal-demo- cratle. Regeeren met beleid, maar vooral ook met kracht. Krachtig vooral zal de houding van het centraal gezag moeten zijn tegen over de lagere organen vooraoover daar een tekort aan bestuurskracht blijkt. En vooral de heer Westerman, van wien wy reeds schreven, dat trots al zyn bezwerlrgen van het tegendeel zyn betoog In de practyk onherroepeiyk op den absolutistischen tota len staat zou uit draaien, kreeg van den antl-revolutlonnairen fractiepresident op niet te weerleggen wijze aan de hand van het program der N.S. B. uitgelegd, dat deze beweging zich als een macht In den Staat wenscht te organ mee ren en een revolution- nair karakter draagt, op grond waarvan ook volgens den heer Schouten de Regeering ook tegenover deze groep de houding zal moeten aannemen die zy In neemt tegenover de andere fascistische groe- peerlngen. De afgevaardigde van Nationaal Her stel zit nu eenmaal In een moeliyk parket. En door zyn neiging tot Interrumpeeren hy on dervond dit hedenmiddag - maakt hy het zich alleen maar nóg moeliyker. Op het Departement heeft Woensdagmiddag prof. mr. A. C. Josephus Jitta, een conferentie gehouden, gebaseerd op art. 51 der Arbeids geschillenwet (het voorkomen van geschillen), met de directie der N. V. Machinefabriek ..Heemaf" te Hengelo en der arbeidersorganisaties. De bespreking Is zonder resultaat gebleven. Dr. BIEREMA. die terecht een woord van hulde bracht aan oud-Mmlstél- de Geer voor het secure beheer, door hem In de afgeloopen jaren over 's Rijks schatkist gevoerd, keurde eveneens het financieel plan van het huidige kabinet goed, al miste hy in de begroeting een behoor'.yk tastbare bezuiniging. Inderdaad heeft de liberale leider niet geheel ongeiyk, als hy nadruk legt op het feit, dat een belangrijk deel van de bezuinigingsmaatregelen eerst veel later effect sorteert, terwyi eveneens geen waarde kan worden ontzegd aan zyn opmer king, dat het gewone jaariyksche begrootlngs- accres ad 10 mlllioen, dat Minister Oud zegt door bezuinigingen te hebben opgevangen, di'. jaar wel eens achterwege kon zjjn gebleven door de daling van allerlei pryzen. Zelfs zou er volgens den liberalen afgevaardigde dit jaar wel eens tengevolge van die oorzaak een auto matisch decres geweest kunnen zyn. In groote lyn stond ook dr. Bierema overigens achter het kabinet. Op door hem geopperde wenschen komen wy by het antwoord der Regeering Vanzelf terug. LUXEMBURG, 1181 M.: 7 50 Ned-rUnd- sche avond. S^mphonieconcert v. kowskv 8A5 Vocaal concert. Vioolconcert door Jan Dömer. Concert door het orkest van Paul D4ky. BEROMtlNSTER. 480 M-: 4 20 GramO- foonmuziek. 4 30 Onerette-fragmenten. 5 20 Gramofoonmuziek. 7.10 Concert door het Omroeporkest 7.45 Concert. 8 30 Gevarieerd programma. MILAAN, 331 M.: 4 30 Kamermuziek. 6.00 Gramofoonmuziek. 7 00 Gramofoon muziek. 7 35 idem 9 20 Dansmuziek De rivierpolitie te Rotterdam heeft Dinsdag avond een groote party Sweepstake-loten in beslag genomen. By aankomst van het Engel- sche stoomschip „Tringa” uit Manchester in de Parkhaven bemerkte de douane In een hut een 55- 8 60-dulzendtal loten, die de Engelsche marconist onder zün berusting had. De marconist deelde, volgens „Het Volk, mede, dat hy de zending van een onbekende in Engeland had gekregen om de party m** te nemen naar Rotterdam, waar de loten zou den worden afgehaald. De man kon daarom niet vertellen, voor wie zy bestemd waren. De rivierpolitie nam de loten In beslag, wat er precies mee gebeuren moet, weet men nog niet. In leder geval zullen zy uit de circulati» worden genomen. Tegen den marconist Is geen proces-verbaal opgemaakt, omdat het vervoeren van de loU» niet strafbaar is. Aan het Voorloopig Verslag over de Be- grooting van Sociale Zaken, wordt het volgen de ontleend: Wderccndrongen verscheidene leden aan op het tot stand brengen van een wetteiyke regeling, die bindendverklarlng van collectieve arbeidsovereenkomsten mogeiyk maakt. Andere leden meenden tegen bindendverkla- ring der collectieve arbeidsovereenkomsten te moeten waarschuwen. Deze zal nietrwe lasten leggen juist op die bedrijven, welke het zwakst staan en welke dientengevolge ten gronde zouden gaan. Sommige leden achtten naast de BedriJfs- radenwet een andere wet noodig. die de econo mische samenwerking tusschen de onderne mers bevordert en zoo noodig voorschrijft. Andere leden zouden tegen een dergeiyke samenwerking uitsluitend van ondernemers bezwaar hebben; zy meenden, dat alle bedrijfs groepen daarin moesten worden betrokken. Vele leden vroegen den Minister, wat diens plannen zyn met betrekking tot een wettelyke verkorting van den arbeidsduur in daarvoor in aanmerking komende bedrijven. Wat is de Regeering voornemens te doen, naar aanlei ding van het daaromtrent door den Hoogen Raad van Arbeid uitgebrachte rapport? Ten einde den demoraliseerenden invloed der werkloosheid zooveel mogelyk te beperken, zouden sommige leden het zelfs geWe tigd achten, In die bedryven. waar dit technisch mogelijk is. de arbeiders zoo noodig om de andere week of halve dagen te laten werken. Deze leden zouden aan de aldus half-werkloos wordende arbeiders In den vorm van een uit- keering by gedeelteiyke werkloosheid een re delijke compensatie willen verschaffen voor het verlies aan Inkomsten, dat zy op deze wyze zouden lyden. In het drongen chauffeurs. Ook voor het kantoorpersoneel werd door verscheidene leden een werktydenregeling ge vraagd. Voorts werd een werktydregeling gevraagd voor de binnenscheepvaart en voor het hotel-, café- en restaurantpersoneel. Opnieuw werd met klem aangedrongen op een wettelyke regeling van den arbeidsduur m den landbouw. Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat huurverlaging van bestaande en bouw van goedkoope nieuwe arbeiderswoning^ nood zakelijk en urgent is. Verscheidene leden achtten het bedrag, uitgetrokken voor het verleenen van bydragen aan werkloozenkassen voor zoover zy meer bedragen dan 10 pct. van de bydragen der leden, onvoldoende. Deze leden vreesden, dal Verscheidene leden waren van oordeel, dat maatregelen genomen moeten worden tot vér gaande beperking van vrouwenarbeid, speciaal van dien van de gehuwde vrouw. Nu de werkloosheid zoo groot is, bestaat daartoe nog te meer reden. Sommige leden zouden zelfs een volstrekt verbod van loonarbeid der ge huwde vrouw wenschen, met uitzondering slechts van kostwinsters. Verscheidene leden bepleitten een verbod van het te werk stellen van meisjes beneden jaar in fabrieken en werkplaatsen. Verscheidene leden drongen met kracht aan op zoo groot mogeiyke beperking van het aan tal overwerkvergunningen. Deze schynen nog vrij veelvuldig en vrij gemakkeiyk te worden verleend. Verscheidene leden drongen aan op Instel ling van een Ryksklndertoeslagfonds. De zware lasten, die in dezen tyd op den consu ment worden gelegd, doen hun druk vooral gevoelen op de groote gezinnen. Daarom moe ten maatregelen worden getroffen om dien ge zinnen. het dragen dier lasten eenigszins ge makkeiyk te maken. by verlaging van 250 tot 200 pet., de verzeke ring niet in stand te houden zal zyn; reser ves zyn thans niet meer aanwezig, zy dron gen er daarom op aan het maximum van 200 pct. vast te houden en eventueel een aanvul lend krediet aan te vragen. Er moet tegen ge waakt worden, dat de Werkloosheidsverzekering tengevolge van de economische crisis in elkaar zou schrompelen. Men kan de contributie der leden ook niet onbeperkt verhoogen. Opnieuw werd aangedrongen op het geven van loontoeslagen, in het bijzonder aan den landbouw, al ware het slechts* in 'bepaalde streken en bepaalde tyden van het jaar. Verscheidene leden klaagden over de lage loonen in de werkverschaffing. In vele ge vallen zyn deze, naar hun meenlng, onvol doende om daarvan op '-eenigsrins behooriyke wyze te kunnen leven; dit geldt vooral voor de plattelandsarbeiders. Vele leden kwamen op voor de belangen der jonge werkloozen. In het byzonder werd den minister gevraagd te willenbevorderen, dat algemeen vormend of vakonderwijs verpiicht worde gesteld voor jonge werkloozen en dat eenige financieele steun worde verleend aan de deelnemers der verplicht te stellen cursus sen. Verscheidene leden drongen aan op verstrek king van goedkoope aardappelen aan werk loozen. Ten slotte vroegen eenige leden, of In de wyze van stempelen niet een verandering kon worden gebracht. ten einde de werkloozen zooveel mogelyk weg te houden uit- de om geving der stempellokalen, die broeinesten zyn van het extremisme. KALl'NDBORG. 1153 M.: 11.20 Strijkor kest onder leiding van Harald Andersen. 2.20 Omroeporkest onder leiding van Fritz Mahler. '7.20 Omroeporkest onder leiding Van Emlle Reesen. 8 20 Gramo foonmuziek. 9.40 Saxofoon- en piano muziek. 10.10 Dansmuziek. BERLIJN. 419 M.: 8 50 Populair concert door het omroeporkest. 9 30 Berichten daarna dansmuziek. HAMBURG. 173 M.: 3.20 Concert 4 20 Gevarieerd programma. 9.40 Populair concert. HUIZEN. 1875 M>: 8 00 NCRV: Herden- klnRsproRramma naar aanleiding van den geboortedag vóór 450 laren van Dr. Maar, ten Luther. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Morgen concert. 10.30 Morgendienst door De. K H Wallen. 11.00 Lezen v. Chris telijke lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramo foonmuziek. 1^2.30 Orgelconcert uit de Evang. Luth. Oude Kerk. Spul, te Am sterdam. door Jac.' Bonset. 2.00 Prof. Mr. J. Loosjes: ,.De geschiedenis van het Lutheranisme in Nederland.” 3.00 Koormuziek (gr. pl.). 3.30» Rustpoos. 4.00 Bijbellezing door Ds. A. Klinkenberg J.A.zn Mej. G. Koeman, sopraan; H. F. Jurjaanz, orgel. 5.00 Het ensemble v. d. Horst. 6.30 Halfuurtje voor de jeugd. Ds. C. Riemers: ..Luthers beteekenis voor het jonge leven.” 7.00 Politieberichten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Li terair halfuurtje. Prof Dr. G. Besselaar: „Afrlkaansche letterkunde als uiting van volkswil en volkskracht." 8.00 Gods dienstoefening ter herdenking van Luther's geboorte (10 Nov. 1483) in de oude Kvang. Luth. Kerk te Amsterdam. 10.00 Gra mofoonmuziek. 10.15 Bespeling van het ■tudio-orgel door L. B’aauw. 11.00 Gra mofoonmuziek. 1130 Sluiting. HILVERSUM. 2M m.: 8 00 VARA: Orgel spel door Cor Stevn. 8 30 Gramofoon muziek 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 VARA: Rollen Numan draagt voor. 10 30 Trio Guaroni onder leiding van Loe Cohen. -11 00 Rollen Numan draagt voor. 11.20 Trio Guaroni. 12.00 AVRO: Gramofoonmuziek. 12.30 Kovacs Lalos en zijn orkest, afgewisseld door gramo foonmuziek. 2 30 Emeïs van Buuren draagt voor. 3 00 Gramofoonmuziek. 4 00 VARA: Vara-Kleinorkest onder leiding van H. de Groot. 4.50 Na schooltijd: Wonderlijk avontuur van Oome Keesje. 5 30 De Flierefluiters onder leiding van J v d Horst. 6 40 Het Fascisme in Italië: J. W Mattitsen. 7.00 Prop*ram_ ma van London Regional. 8 00 VPRO: Qursus Religieuze oobouw: Ds. W. Bann’ng. 8 30 Concert: G. v. d Reness® piano. 9.00 Menschen ir de^en tijd. VTIProf. L. J van Holk. W.30 Vervolg concert. 10.00 Vrljz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dtas. 10.15 Ds F. H G van Tter- sonPraatje over „Tot steun”. 10 45 Gramofoonmuziek. 11.00 VARA: De No tenkrakers onder leiding van D. Wins. 12.00 Sluiting. Toen Woensdagmiddag de reizende koopman J R. v. d. 8-, een 52-jarige man uit Amster dam, aan het volkslogement van Oosterhek aan de Pranschestraat, om logies vroeg en men van h?m verlangde, dat hy den logeerprys voor af zou betalen, werd hy hierover zoo boos, dat hy zyn mes trok en den knecht van den loge menthouder te lyf ging. Deze liep daarby een ernstige verwonding aan het hoofd op. Een der logeergasten, die den knecht te hulp kwam, werd eveneens met het mes bewerkt en kreeg een diepe snede over de wang en aan den arm. De knecht Is daarop met een steekpan op den man afgegaan en heeft hem daarmede een klap op het hoofd gegeven, waardoor hy tyde- iyk bulten gevecht werd gesteld en men hem het wapen kon ontnemen. De drie deelnemers aan den stryd moesten allen In het zlekenhuuls worden verbonden. De Amsterdammer is daarna door de politie achter slot en grendel geplaatst. De herzieningscommissie heeft In geen enkel program en slechts in één besluit der sociaal democratische arbeidersparty verandering c-n- mlddeliyk noodig geoordeeld. „Dit wil echter niet zeggen." zoo leest men in haar slotbeschouwingen, waarover ir. Albarda In ..Het Volk” schrijft, „dat er voor de Party geen reden zou bestaan, zich over haar tactiek zeer ernstig te bezinnen. Een party, die blin de ings de formules van haar programs toe past, zonder zich rekenschap te hebben gege ven van d< economische en flninciejle ge volgen en van de psychische reacties, die daar door te voorschijn kunnen worden geroepen, loopt niet alleen gevaar in het bereiken van haar naaste doeleinden te falen, maar zal bovendien Ir het vo’k stemmingen oproepen, die haar iso'eeren, doordat zy zelfs groepen, die by haar behooren, van haar vervreemden. Zulk een party verschrompelt tot een machtelooze secte." Vervolgens noemt de commissie drie punten van practised politiek: Ten eerste moet de Party duldeiyk haar democratisch karakter vertoonen, niet slechts door congres-besiuiten en polemisch verweer maar meer nog door het voeren van een poli tiek. die eiken twyfel aan haar democratiscne beginselvastheid wegneemt. Daarom moet ook eenheid met de communisten nu uitgesloten warden geacht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14