ONS BLAD Dr. Goebbels als getuige Nieuwe revolutie op Cuba II i Het nieuws van heden HEFTIGE AANVALLEN OP TORGLER KARD. BERTRAM OVER DE A.S. VERKIEZINGEN Nadir Khan ver moord OVERAL WEERKLINKEN GEWEERSCHOTEN DE BAROMETER 2 JOH. LAUWERS rArctor 3 ALKMAAR Scheerkwasten en VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 9 NOVEMBER 1933 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 32 EERE-BURGER VAN BERLIJN De eischen van het Episcopaat Koning van Afghanistan Politiebureau onder GOUVERNEUR BALBO Scheerzeep &- Revolutionnair complot in Spanje ontdekt Mutatie in het Oosten- rijksche kabinet? Het Concordaat met Duitschland Dimitrof in actie Goebbels beweert het tegendeel Verschillende garnizoenen zouden zich reeds by de opstandige beweging hebben aangesloten Het Bruine Huis in beslag genomen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN 5 De communisten hadden vol gens Tor gier belang by rustige verkiezingen „Het staat den stemgerechtigde vry te handelen in overeen stemming met zyn geweten” Het Weer11 Studenten-staking in België Het geduld van den H. Vader zou thans uitgeput zyn ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 machinegeweervuur Nieuwste opname van Balbo in de uni form van luchtmaarschalk 7 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD van de Hitlerpatach te een Wervelstorm in Indo-China vergt 130 dooden. ver- van de Haariemache Albert Vogel te Den Haag overleden. J. Houdijk plotseling te Heemskerk De „Pelikaan” naar Indië vertrokken. knip- 9 en Vrijdag zal er geen zitting zijn. dat „Deze vraag was trouwens (United Press) Thans verheft zich Dimitrof en stelt eenlge België segt tarieven-bestand op. Mutatie in het OostenrlJksche kabinet? Litwinof confereert met Cordell Huil. De delegatie, die onder leiding van Opperburgemeester Sahm (derde van links) Rijkspresident Van Hindenburg het eereburgerschap van Berlijn aanbood GENT, 8 Nov. (Reuter). In verband met de staking aan de unlverslteïten van Brussel en Luik, verschenen ook vele leerlingen van de technische faculteit van Gent niet op college. De stakers jouwden hun kameraden, die niet staakten, uit. Incidenten hadden evenwel niet plaats. ernstige aanrijding te Zuidhom. Twee dooden. Kapelaan overleden. Drie personen aangehouden in verband met de ongeregeldheden te Barslngerhorn. Voorloopig Verslag over de begroo(ing van So ciale Zaken. Hedenmiddag komen de katholieke werklooxen van hun Rome-reis in het vaderland terug. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 758 Vorige stand: 788 het oude parool werd in de straten nog doorgevoerd. v< te gekomen. Bijna 200 menschen dingen op. President Grau San Martin geheele eiland den staat van digd. heeft voor het beleg afgekon- Najaars Centrale Raad Hanze. MADRID, 8 Nov. (Eigen bericht). Aan den vertegenwoordiger der United Press verklaarde een minister, dat de regeering een revolution nair complot ontdekt heeft, dat van plan was nog vóór de verkiezingen een opstand Ae ver wekken. De minister selde. dat men wilde pogen de verkiezingen te verhinderen. De regeering heeft den militairen commandant van Madrid order gegeven iedere revolutlonnalre beweging onmid- deliyk te onderdrukken. By het complot zouden vele soldaten en korporaals betrokken zijn, die ontevreden «Un over hun lage soldij. Nieuwe revolutie op Cuba. Algemeene beschouwingen In de Tweede Kamer over de begroeting. Redevoeringen van de heeren Schouten (A. R.), mr. Joekes (V. D-) en dr. Bierema (V. B.I. zakelijke vragen. HU vraagt of Goebbels in de radio niet W EENEN, 8 Nov. In politieke kringen wordt met alle zekerheid verklaard, dat de minister van financiën dr. Buresch, binnen enkele da gen zal aftreden en benoemd zal worden tot gouverneur der Postspaarkas. 'HAVANA, 8 Nov. (Eigen bericht) Bij den op stand op Cuba zijn 75 personen om het leven liepen verwon- Konlng van Afghanistan, Nadir Khan, moord. Inukal’s moordenaars veroordeeld tot gevange nisstraffen. de familie der volkeren, op den eisch van arbeid in het vaderland en op het behoud 'an den vrede. Zwakke Westo- i wind, later opkla- later WEENEN, 8 Nov. (VX>.) Het Bruine Huls, dat reeds bi) het verbod der nat.-soc. partij door de politie was gesloten, is thans In beslag genomen. Aan de Technische Hoogeschool te Weenen zijn Woensdag op drie plaatsen, t.w. In de aura. In een zijgang bij de aula van het instituut voor electrotechniek en In de gang van de hooge scnoolwacht traangasbommen ontpioit. waardoor oe werkzaamheden in de gebouwen onmogelijk werden gemaakt. Te Koeflach In Stiermarken Is voor het huls van een gendarmerie-officler een met dyna miet en Uzei gevulde bom ontploft. De deur van het huis werd vernield, terwijl 24 ruiten zjjn gebroken. Te Hietzing, een voorstad van Weenen, is vannacht een In een partlcu’iere woning ge houden geheime nationaal-soclallstlsche bijeen komst gesloten. Zeven deelnemers aan de ver gadering zjjn gearresteerd. BERLIJN. 8 Nov. (W.B.). De „Germania" publiceert het volgende schrijven van den Aarts bisschop Kardinaal Bertram Inzake het plebis ciet van 12 Nov.: In wijde kringen van het katholieke volk Is in de laatste twee weken aan de Opperste Her ders der Kerk de vraag gesteld of het Epis copaat het niet nuttig oordeelt, in een verkla ring zijn wenschen bekend te maken omtrent de bet volk aan te bevelen houding bij de ver kiezing van 12 November ts. Voor zoover het de gewone politieke zijde dezer volksstemming en vooral de verkiezingen voor den Rijksdag betreft, staat het den stem gerechtigde vrij te handelen In overeenstem ming met zijn geweten. V^pt den zedelijken plicht betreft der trouwe zorg voor de toekomst van volk en vaderland en vooral de houding ten opzichte van den „Oproep aan het Dultsche volk" geldt eveneens het beginsel van de gewetensvolle uitoefening der verklezlngsvrüheld. Intusschen zal een leder zich daarbij bewust zjjn van zijn plicht om de autoriteit der regee ring naar beste weten en geweten te steunen en het te allen tijde ook door het Episcopaat aangemoedigde streven te ondersteunen dat gericht Is op Dultschlands rechtsgelijkheid In zoon van van Afgha- Het Campo Columbia zou door vliegtuigen gebombardeerd zijn, waarbij het afweergeschut In dit garnizoen een der aanvallers naar om laag haalde. De gezant van de Vereenlgde Staten. Welles, verblijft momenteel in Havana en wordt voort durend op de hoogte gehouden van den stand van zaken. Er bestaat geen gevaar voor het leven van de Amertkaansche burgers, terwijl er tot nog toe nog geen menschenlevens te be treuren zouden zjjn. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. t Per kwartaal voor Alkmaar f 2 Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem VATICAAN-STAD, 8 Nov. (Eigen bericht. Volgens den vertegenwoordiger der „United Press" te Rome, verluidt In Vatlcaansche krin gen, dat het geduld van den H. Vader inzake de uitvoering van het concordaat met Dultscn- land thans, vier maanden na de onderteeke- nlng door Von Papen, Is uitgeput. Kardinaal Pacelll Is voortdurend op de hoogte gehouden van de moeilijkheden der Dultsche katholie ken. Z. H. de Paus zou tenslotte gedreigd hebben In een encycliek de tekortkomingen der Dult sche regeering te publiceeren. (United Press) (We geven bovenstaand bericht onder alle voorbehoud (Red.) BOMBAY, 8 Nov. (Reuter). Volgens een uit Kaboel ontvangen telegram is de koning van Afgha nistan, Nadir Khan, hedenmorgen vermoord. Nadere bijzonderheden over de zen moord ontbreken nog. Hedenmiddag is de Nadir Khan tot koning - nistan uitgeroepen. Het Afghaansche gezantschap te Londen heeft hedenavond bevesti ging ontvangen van het bericht, dat koning Nadir Khan vermoord is. HAVANA, 8 Nov. Op Cuba is een nieuwe revolutie uitgebroken. Het vliegercorps, dat onder lei" ding staat van luitenant Roberto Mendez is aan het muiten geslagen en heeft de cavalerie-kazeme San Ambrozio bezet. By deze actie werd het gesteund door de ABC aanhan- gers van een linksradicale studen tenorganisatie. De op het dak van het paleis van den president, Grau Martin, geposteerde soldaten be stookten met een nMfchinegeweer het hoofdbureau der politie, wasu- by talrijke personen om het leven zyn gekomen. De opstandelingen nemen in aan tal toe. Massale herdenking München. Dit moge de leider zfjn bij het nemen van een beslissing. Daarbij hebben Wy nooit nagelaten en zullen Wy ook nooit nalaten te wijzen op Uien hech ten grondslag van den binnenlandschen vrede, welke gelegen Is In de bescherming van den godsdienst, In de vrije ontwikkeling van alle takken van kerkelijk leven. In het n„s’. reven van allen der christelijke zedelijkheid en In een voor allen gelijke, welwillende behandeling der trouwe vaderlandse!, gezinde onderdanen. Daarop waren en blijven ook In de toekomst de door het Episcopaat gestelde eischen gericht.” De aanhangers der ABC bewearden alle polltiebureaux te hebben bezet en zy voor spellen den spoedlgen val der regeering San Martin. De politie, welke in relatie staat met de ABC aanhangers en het muitende vlieger- oorps, ziet toe zonder In te grijpen. Het paleis van den president Is geheel bezet door soldaten van kolonel Batista. ZU zijn uit gerust met machinegeweren. ABC Heden rijden in auto's door de straten der stad. ZU vuren voortdurend. De revolutlonnalren hebben den BERLIJN, 8 Nov. By het verdere verhoor van dr. Goebbels verzekerde dr. Werner dat de leider der communistische party, Thael- rnann. eens verklaard had. dat de partij het parool: ..Sla de fascisten, waar Je ze raken kunt", vaarwel zelde. Dr. Goebbels: Ik zou dit willen vergelijken met een overeenkomstig geval In de nat. soc beweging. Deze probeerde In November 1923 met gqweld de macht te krijgen, hetgeen mls- de beweging weer op U* ricliteii. VMÏBarde hij: „De party moet van nu af legaal zyn." Dit vond groot verzet in radicale kringen. De leider bleef ech ter consequent en een ieder werd uit de bewe ging gestooten. die er zich niet aan hield. Hadden nu de communisten hetzelfde gedaan, dan was de terreur verdwenen geweest. Thaelmann zelde, dat de terreur verdwynen moest, doch zelde dit slap en met een oogje, zoodat men erover lachte. Kort en goed. en stegen BRUSSEL, 8 Nov. (Reuter). De studenten der poly-technlsche afdeellngen van de Brus- selsche universitelt en van de universitelt te Luik hebben een staking van vier en twintig uur geproclameerd als protest tegen het ko- ninkiyk ueslult, waar by de leerlingen der tech nische scnolen voor het verkrijgen van den graad van Ingenieur ge'yk worden gesteld met die der faculteiten van de unlverslteïten. Incidenten hebben zich tot dusver niet voor gedaan. president en kolonel Batista gesommeerd di rect af te treden Verschillende troependeelen te Havana zyn naar de opstandelingen over- geloopen. De toestand op Cuba is voorloopig nog on zeker. Aangaande de recente omwentelings- poging worden allerlei berichten ontvangen, welke evenwel ten deele met elkander in tegen spraak zyn. De Cubaansche president heeft van het bal- con van zyn paleis af een toespraak gehouden tot het volk en de soldaten, waarby hy ver klaarde. dat de regeering strydt voor de waar digheid en de vryheid van het Cubaansche volk. Hy beweerde, dat de chef der politie van Ha vana zyn loyaliteit heeft verzekerd, en reeds ongeveer 1000 opstandelingen zich heb ben overgegeven. De leiders van den opstand daarentegen ver klaren. dat hun aanhangers alle politiebureaus hebben bezet. Er worden ernstige botsingen verwacht. United Press seint ons nog de volgende bij zonderheden: Op het dak van het presidentieele paleis, als mede op de balcons. zjjn machinegeweren op gesteld, terwyi voor den Ingang een gepantser de auto in gereedheid wordt gehouden. De zoeklichten van het garnizoen Cabanas zochten den geheelen nacht de lucht af naar vyandeiyke vliegtuigen. Om 430 localen tyd was, volgens mededeelin- gen van den correspondent van United Press, het succes van de revolutie nog erg twytelach- tlg en volgens de poUtle-autoritelten te Havana zou de geheele beweging reeds zyn doodge- loopen. Van anderen kant wordt evenwel weer ge meld, dat de politie zich by den opstand heeft aangesloten, en dat het hoofd der politie, Pe- droso, gevangen genomen Is. Dimltroff: „Volgens de procedure van strafproces. De voorzitter, hem onderbrekend: „Nu houdt U uw mond.” Vervolgens krygt de beklaagde Torgler het woord om aan den getuige vragen te stellen. Torgler: „Is het U bekend, dat juist de com munistische party er het grootste belang by had, dat de Ryksdagverklezlngen van 5 Maart zonder wryvingen zouden verloopen, omdat zy haar vooruitzichten buitengewoon gunstig acht te. aangezien zy verwachtte, dat breede krin gen van sociaal-democratlsche arbeiders zich by deze verkiezingen vóór de communistische party zouden uitspreken?” Dr. Goebbels: „Neen, dat is my niet bekend. Ik houd het ook voor volkomen onwaarschijn lijk, De communistische party mocht zooveel sociaal-democratlsche stemmen winnen als zy wilde; zy wist toch zeer goed, dat na de ver kiezingen de nationaal-soclallstlsche party vastbesloten de communistische party met wor tel en tak zou uitroeien." Torgler: „Is het U bekend, dat het parool: „Sla de fascisten dood!” tot 1930 door de K. P. D. werd Uitgegeven, maar dat na de Ryks- dagverklezlng van 14 Sept. 1930 op het beslis sende moment dit parool als volstrekt verkeerd wvrd verworpen en een Intense partycamjjagne daartegen werd gevoerd. Dr. Goebbels: Het Is bekend, dat de praktyk er anders uitzag dan de theorie. Ik heb toch zulk een discussie met uw meest vooraanstaan de vertegenwoordigers geschilderd. Torgler: Is het u niet bekend, dat ernstige pogingen zyn gedaan? Zelf heb ik met nat -so cialisten over de twee wereldbeschouwingen ge- »iaagi 01 LioeoDeis in de radio niet een rede heeft gehouden, waarin hy niet alleen de communisten, doch ook de sociaal-democraten de schuld geeft van den brand. Dr. Goebbels: Ik heb den Indruk, dat Dimi trof voor dit gerecht propaganda voor het com munisme of voor de sociaal -democraten maakt. Ik zou hierop willen antwoorden: ik weet wat propaganda Is en hy behoeft niet te probeeren my door zulke vragen uit myn rust te brengen. Als wy de communisten de schuld geven, hou den wy rekening met de ononderbroken ver binding met de sociaal-democraten. wy hebben niet de burgerlyke grondstelling, dat er een werkeiyk verschil tusschen beiden bestaat. Het onderscheid bestaat .oor ons slechts In taktlek «D tempo, niet in principe Dimitrof: Weet de getuige, dat in Duitschland vele moorden zyn begaan. Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg werden Voorzitter: Halt! Halt! Wy hebben hier op te helderen hoe het Rijksdaggebouw in brand is gestoken. Men kan dus niet zoo ver In het verleden teruggaan. Goebbels:a Het was doelmatiger. wanneer we by Adam en Eva begonnen ivrooiykheid op de tribune). Toen deze moorden plaats hadden, be stond onze beweging nog niet eens en lag Hitler als oorlogsblinde In het veldhospitaal te Pase- wald. Dimitrof: Weet getuige dat Dultsche staats lieden. als Rathenau en Erzberger, door recht- ache kringen De voorzitter onderbreekt. Goebbels: De vermoording van Rathenau en Erzberger Is niet door nat.-soc. kringen ge schied. Destyds was de nat -soc. beweging nog een zeer kleine groep, welke te Muenchen agi tatie voerde. Ik ben nat. socialist en besloten otn alles, wat de nat.-soc. beweging gedaan en nagelaten heeft, te verantwoorden. Dingen, die buiten de beweging zyn gebeurd, mag men haar echter niet In de schoenen schuiven. Dat ik Dimitrof’s vragen beantwoord is. om dat ik hem en de wereldpers geen gelegenheid wil geven om te beweren, dat ik my aan de beantwoording van vragen onttrokken heb. Ik heb anderen te woord gestaan dan dezen kleinen agitator. Ik verzoek daarom de vragen toe te staan.” (Levendige instemming). Dimltroff: „Is het den getuige bekend, dat In Oostenryk en Tsjecho-Slowakye zyn party- genooten ook illegale propaganda moeten voe ren onder valsche adressen en corresponden- Ue?” Dr. Goebbels: „Het schynt, dat U de natio naal-socialistische beweging wilt beleedigen. Ik antwoord U met Schopenhauer: „Iedereen verdient, dat men hem aankykt, maar niet iedereen verdient, dat men met hem spreekt." De voorzitter: ontoelaatbaar." Dimltroff: „Ik draag In dezen samenhang be wijsmateriaal aan.” De voorzitter: „Dat moet U schrifteiyk doen.” Als Dimltroff door wil spreken, roept de voorzitter op scherpen toon: .Then uw bewys- materiaal schrifteiyk in.” dlscussleerd. Goebbels (zeer opgewonden): Ja. u heeft ge discussieerd met onbelangryke SA.-lieden te gen wie u zich opgewassen voelde. Toen u bin nen myn berëik kwam, waagde u het niet te antwoorden, omdat u zich dan in de minder heid voelde. Ik heb u dikwyis genoeg ultgenoo- dlgd, maar u heeft de gelegenheid niet aange grepen. In plaats daarvan hebt ge u met de ellebogen naar vofen gewerkt. Torgler: Ik zou gaarne In tegenwoordigheid van minister dr. Goebbels uitdrukkelyk willen vaststellen, dat Ik op denzelfden toon en met de zelfde woorden als in den Ryksdag ook in de volksvergaderingen heb gesproken, dat Ik nim mer het parool: .Sla de fascisten waar je ze maar raken kunt”, gepropageerd heb en dat Ik my altyd met groote nadrukkeiykheid en groote energie heb ingespannen voor een gedachten wis seling tusschen de belde wereldbeschouwingen. Procureur-generaal: De beklaagde heeft ver klaard, dat hy nooit het parool heeft uitgege ven: .Sla de fascisten waar je ze raken kan". Hy heeft echter volgens het protocol by zyn verhoor vroeger gezegd, bemerkt te hebben dat de stembussuccessen van zyn party steeds daar het grootst geweest waren, waar men de nat.- soc. party het meest intensief heeft bestreden. Verderop In het protocol segt hy dan: Ik trok de gevolgtreklng dat men de nazi's meer dan ooit op de vingers moest kyken en dat men meer dan ooit rekening had te houden met het com munistisch jjarool: „Sla de fascisten maar waar je ze raken kan". Torgler geeft zelf toe dit In de vergadering gezegd te hebben, ook al geeft hy voor daarmee den geestelyken strijd bedoeld te hebben. Dit doet echter niets af aan het feit, dat In die ver gadering propaganda is gemaakt voor het pa rool: „Sla de fascisten waar je ze raken kan.” Torgler: Ik heb uitdrukkelyk toegegeven dat door de communistische party dit parool eenlgen tydlang werd gepropageerd. Het was echter steeds mjjn streven den vergaderden op het hart te drukken dat dit parol slechts betrekking had op den geestelyken stryd. (Gelach op de tri bune). Dr. Goebbels: Het valt zeer te betreuren dat de aanhangers van den heer Torgler hem zoo slecht begrepen hebben. Het is begrypeiyk dat het parool .Blaat de fascisten” op het oogen- bllk wordt voorgesteld als betrekking hebbende op den geestelyken stryd. maar daarmee zyn de vierhonderd slachtoffers van dit parool nog niet aan hun graven ontrukt. Practlsch heeft de communistische party dit parool doorgevoerd tot op het oogenbllk dat ze vernietigd werd en ik acht my-zelven gerech tigd om aan te nemen dat zulks volgens den wil en met instemming der party leiding geschiedde; wanneer er een ander parool werd uitgegeven, dan was dat om zich in den rug te dekken. President: Hoe verklaart u. beklaagde Torg ler, dat de communistische party tot het laat ste oogenbllk wapenen, munitie en springstof fen bleef ophoopen? Hoe verklaart u dit, wan neer de communistische flhrty wars is van alle terreur? Torgler: Dat kan ik niet verylaren. Dimltroff: Getuige minister Goebbels heeft gesproken van de vele communistische overval len op de nazi's. Hadden volgens zyn opvatting de nazi’s wel het recht om zich voor Januari 1933 gewapend tegen deze aanvallen te verdedi gen? (Gelach op de tribune). Dr. Goebbels: De zenuwen der nazi’s werden in die dagen op een zeer harde proef gesteld. Aan den eenen kant traden de communisten ge wapend tegen hen op. aan de andere zijde moes ten wy van onze aanhangers eischen dat zy de wapenen zouden neerleggen. De meesten heb ben dat gedaan, maar de anderen, die in de roode buitenwyken woonden, hadden wel vis- schenbloed in hun aderen moeten hebben of zelfmoordcandldaten geweest moeten zyn om zich niet te verdedigen. Daar juist sprak Ik over de herhaalde dreigbrieven welke ik ontving Ik zei nog niet dat er, voomameiyk van commu nistische zyde, ook aanhoudend aanslagen op my werden beraamd. Ik heb aan het polltie presidium aangevraagd my een wapenvergun- nlg te verleenen. Kenschetsend voor de menta liteit van den toenmaligen polltle-presldem is het dat my dit werd geweigerd, wyi er geen re den voor was. Dimltroff: Hebben de nazi’s zich verdedigd? Goebbels: Natuuriyk! Hadt u verwacht dat wy ons gewillig door u lieten afslachten? Dimltroff schreeuwt: Gelooft u dat ook de communisten het recht hadden zich te velde- digen? President: Halt! Wanneer u zich niet fatsoen- iyk gedraagt. Dimltroff, dan worde u wegens uw manier van spreken uit de zaal gezet. Dr Goebbete: Het komt er slechts op aan wie de aanvaller te en wie de aangevallene. Het is nooit gebleken dat politie agenten of -officieren door nazi’s neergeschoten werden of dat door de partyielding een parool werd uitgegeven van: Blaat de communisten waar j< ze raken kunt Altyd en ook In den stryd was ons parool de le galiteit. Meneer de President. Ik heb getracht de beschuldigingen van het Bruinboek tegen de nart’» en tegen de Dultsche regeering zoo nauw keurig mogeiyk te weerleggen. Tot myn spyt moet ik vaststellen, dat de leugens van het Bruinboek in het buitenland nog steeds verbreid worden. Verwachting: tot matigen. Zuidelijke tot lijken of Noord-Westeljjken betrokken met regen, rend; aanvankelijk zachter, iets kouder. Hoogste stand: 769.2 te Weenen. Laagste stand: 746J te Rost. Zon op 7.11, onder 4.16. Licht .op 1 4.46. 19 November Laatste Kwartier. Ik verwacht van de bultenlandsche pers dat zy nu overeenkomstig deze minutieuze schilde ring der werkeiyke toedracht, ook deze schilde ring met'dezelfde nauwkeurigheid weergeeft. Het gaat niet aan dat de regeering van een eerzaam en eeriyk volk zoo voor de geheele wereld op onwaarachtige wyze verder verdacht wordt ge maakt (Levendig applaus). Volgt de pauze. Na de pauze wordt aan Dimitrof medege deeld, wat er in de dagen zyner afwezigheid behandeld Is. Vervolgens wordt een door het Bulgaarsche ministerie van Justitie verstrekte informatie betreffend^ Dimitrof’s strafregister 'oorgelezen. Hy biykt o.a. in 1926 veroordeeld e zyn tot de galg en verlies der burgerrechten, welke straf door amnestie werd kwytgeschol- den. HU heeft nog uit te boeten een kerker straf van 15 jaar met verlies van de burger rechten voor 20 jaar. Dimitrof: Al deze straffen zyn tydens myn afwezigheid uitgesproken. Ik ben bereid na dit proces naar Bulgarye terug te keeren, om voor het Bulgaarsche gerecht rekenschap af te leg- ?en van myn heele actie en de volle verant woording daarvoor op me te nemen. Hierop wordt het getuigenverhoor over de arrestatie der Bulgaren voortgezet. De kellner Rochmer van café „Bayernhof" verklaart, v. d. Lubbe niet te kennen. Als v. d. Lubbe op last van den rechter opstaat, ver klaart getuige, dat het gezicht hem niet heele- maal onbekend voorkomt. Hy kon echter niet zeggen, dat hy hem ooit in het café gezien had Procureur-generaal: Is het u bekend, dat er ooit iemand in de maatschappy gezien is, die op v. d. Lubbe lykt? Getuige: Neen. De volgende getuige Is Ve kellner Hafemann. eveneens van „Bayernhof”. Deze verklaart v. d. Lubbe nooit In het café te hebben gezien. Voorzitter: En voor den rechter van instruc tie heeft u dat zoo beslist verklaard? Getuige: Nadat ik v. d. Lubbe gisteren en vandaag nog eens gezien heb, weet Ik heel zeker, dat deze man uiet by ons kan zyn ge weest. PopofWat voor Indruk maakten de buiten landers op u? Getuige: Geen verdachten, maar wel een ge- heimzinnlgen Indruk, daar ze steeds zeer zacht met elkaar spraken. Dimitrof: Heeft u In myn tegenwoordigheid een man met een klein gezicht en een grooten haarbos gezien? Getuige: Ja, die was er vaak. Hy had ook kleine handen. Dimitrof: Dat was Jakob Roesner. Getuige Helmer te een groot „dichter". De voorzitter wyst Dimitrof terecht. Vervolgens verklaart ook de kellner Roesch met beslistheid v d. Lubbe nooit in „Bayern hof" te hebben gezien. Ook de kenners Koch, Gessler. Winkel Rehbaum, alsmede de gérant van .Bayernhof”, Muenkner. verklaren dat V. d. Lubbe nooit in Bayernhof geweest Is. Vervolgens wordt de zitting tot Donderdag verdaagd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9