Prikkeldraad D Het geld blik de politiek in Frankrijk en Jongen door zijn vriendje gedood vleesch Distributie van JECOVITOL EEN TRAGISCH DRAMA AUTO TEGEN EEN BOOM in AFGIFTE VAN BONNEN I. Het Fransche parlement VRIJDAG 10 NOVEMBER DUITSCHE VOLKSKUNST De doode hand Ernstige verdenking van misdrijf PASTOOR F. DE MEULDER t ALBERT VOGEL t In VAALS IN NOOD Dekking van de kosten Overtreding der geldschieters wet WOEKERAARSTER VOOR DEN RECHTER I. i Steun van het Ryk? Families verwittigd Kon morgens niet aan ’t werk omdat het hoesten hem ’s nachts zoo had afgemat. „steenrUke” l I Den stemming Ja* verzachtend, hoeststillend sll er Motorteeken vervallen f Begrafenis Maandag In be- •aOCADU-ST HUMAN 4 PHARMACIA Groote verslagenheid in twee gezinnen te Uden In den ouderdom van 58 jaar is gisterenmid dag ten huize van zijn familie te 's-Oravenhage, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacra menten der Stervenden overjpöen de zeereerw. heer F. de Meulder, sedert 1925 pastoor te Ur sem. en i Herhaaldelyk bleek uit de raadsvergaderingen der gemeente Vaals, dat deze grensgemeente in nood verkeert. De regeerlng dringt aan. tot her stel van bet gebroken evenwicht in de finan ciën, op het invoeren van belastingverhooglngen Een commissie uit den raad heeft Ged. Staten Ingelicht. Het resultaat dezer besprekingen valt af te wachten. Op steun van het Rijk wordt ge rekend. e belasting van goederen in ,,de doode hand" 1* j»lang door een zeker soort publiek naarstig gepropageerd Er werd ontnuchtering hoofdbladen. 19 eenigszlns van mln- Ferdinand Josephus de Meulder werd geboren te Lisse 22 September 1877; priester gewijd 15 Augustus 1901. Achtereenvolgens was hl) kape laan te Zoetermeer, Roelofarendsveen en Naald wijk. Daarna werd hl) pastoor te Oud-Vosmeer en sinds 23 Mei 1925 was hij pastoor te Ursem (N.-H.l. 1 de or N- iedere gemeente zullen slagers en eventueel ook gros siers het vleesch verkoopen Ernstig ongeluk by Reims, waarby een doode en twee zwaar gewonden De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den voordrachtskunstenaar Albert Vogel, oud-voorzltter van den Haagschen Kunst kring, zal Maandag as. plaats hebben te Den Haag op het R. K. Kerkhof aan de Kerkhof- laan. nadat In de Kerk van de H.H. Martelaren van Gorcum een rouwdienst zal zijn gehouden. De stoet vertrekt te 1 uur van de kerk aan de Stadhouders! aa n Gewurgd In verband met den stand van het onderzoek kan de Justitie de motieven welke tot deze daad hebben geleid, niet openbaar maken. Naar men aan „Het Volk” van zekere zyde mededeelt, zou de verslagene zijn gewurgd. Men acht misdrijf dan ook geenszins uitgesloten. Het is heel voorzichtig uitgedrukt, maar het verraadt de stemming van ontgoochelden Met ongekende energie heeft men een put gegra ven om er zélf In te vallen I Examen Godsdienst-Diploma B BU de vermelding van den uitslag van ge noemd ezamen te 's-Oravenhage gehouden op 14 en 20 October, is uitgevallen dat voor Bijbelsche Geschiedenis en Kerkgeschiedenis ook slaagde MeJ. J. M. C. Zaat te Voorburg. De Rotterdamsche rechtbank heeft een zes- en-dertlge Jarige vrouw veroordeeld wegens overtreding van de geldschieterswet. Zjj had dit Jaar het geldschietersbedrljf uitgeoefend zonder daartoe wetteljjk gerechtigd te zijn. De officier van justitie had 50 gulden boete of 25 dagen hechtenis plus zes maanden voor- waardelljke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar geëlscht. De rechtbank veroordeelde haar tot een geldboete van 50 gulden sube 25 dagen hech tenis benevens twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk Onderw'jl werd zijn angst vWr^önMeltxing hoe langer hoe grooter en geheel buiten zinnen pakte hij een steen en sloeg daarmede op het lijk in. Daarna begroef hij het nog gedeeltelijk onder steenen. Vanavond hebben de politiedoktoren dr Met- trop uit Den Bosch en dr. Nieuwenhuyzen uit Utrecht in het 8t. Jansziekenhuls, waar bet lijk was heengebracht, sectie verricht. Jan Lammers was een leerling der U. L. O.- school te Uden en was by zyn leeraren en mede scholieren zeer bemind. De verslagenheid In belde gezinnen, die steeds met elkander vriend- schappeiyken omgang hadden, is begrjjpelljker- w'Jze zeer groot. Het vreeseiyke gebeuren heeft in het rustige dorp groote beroering teweeg ge bracht. ‘jiyfweNp te P^oor borst ld kunt Ge per flesch Ge bespoedigt Uw Abdjjsiroop- In zyn angst voor ontdekking van wat gebeurd was en zonder aan de gevolgen van zyn daad te denken, zocht de jongeman een touw en bond dit om den nek van zijn vriendje, waarna hij hem in de schuur ophing, om zoo den schijn te wekken dat er niet van een onge luk, doch van zelfmoord sprake was. Daarop ging hij naar huis. Spoedig daarna begreep hy echter, dat hij iets zeer gevaarlijks had uitge haald en in grooten angst ging hij weer naar de schuur terug, waar hy het lichaam los sneed en naar buiten droeg. Daar heeft hy het onder een stapel steenen gelegd om zoodoende der schijn te wekken dat zijn vriendje van het dak afgevallen was. getuigde dat o.m. w !n gezondheid oud worden, 't is een kwestie van vitaminen. Ook U zal JECOVITOL goed doen! Zuivere, natuurlijke levertraan, geijkt door een Nederlandach Professor, teneinde te Kunnen waarborgen, dat zij altijd minstens 50 eenheden Vitamine A en 250 prophyL (—125 internationale) eenheden Vitamine D bevat. JECOVITOL geeft meer weerstand tegen ver koudheid en infectie-ziekten. GEIJKTE LEVERTRAAN ®'i Apotheken Dregde* f - 75 p Fl I ondergaan. Br was een sterke stroomlng naar links. En juist de ondersteuning door de „Union” aan de Rechtsche kandidaten het blok van Rechts onder leiding van MUlerand compromitteerde dezen bij vele kiezers. De radlcaal-soclallsten wei gerden die ondersteuning en sloten een kartell met de socialisten. Zoo stonden het blok van Rechts en het kartell van Links scherp tegenover elkaar. Maar Billlet stelde nu dezen tegenzet, dat hij kandidaten van uiterst links, tegenover de kandidaten van het kartell, financieel steunde. Zoo ontving In een der Zuidelijke departementen een communistische kandidaat een chéque van de „Union”. Maar.... het kartell behaalde de overwinning. De overwinnaars vergenoegden zich niet ermee, den leider van het Rechtse he Blok als President van de Republiek ten val te brengen, maar ze rekenden ook af met BUHet’s organisatie. De Kamer benoemde een Enquête-commlssle, die de leiders van de groote ondernemingen voor zich daagde, om getuigenis af te leggen over hun poll- tleke propaganda-werkza^mheid en over hun aandeel in de financiering der ver kiezing. Het eindresultaat was een beetje belachelijk: Billlet werd veroordeeld tot het betalen van een boete, groot.... 300 frs.l wat toen zoo ongeveer beteekende 401 Maar moreel was de „Union” verslagen. Haar macht en invloed waren gebroken. De ambtenaar by het O. M. by het Kanton gerecht ter standplaats Leeuwarden brengt ter algemeenc kennis, dat van het thans vervallen verklaarde nrotorteekei H. 2440 door onbe voegden gebruik wordt gemaakt. Naar Reuter uit Reims bericht is Donderdag- middag op den weg Reims—Vouziers na by Pont Fa verger een zware Nederlandsche per sonenauto tegen een boom aangereden. Voorbykomende automobilisten hebben de drie Inzittenden uit den wagen gehaald. t w.t den chauffeur J. P. Cremer, geboren te Amster dam. in 1901, thans woonachtig in Amsterdam, die op slag gedood werd; den heer O. P. Ver- krooat, geboren te Amsterdam, in 1897, en de Dulteche mej. Lise Koehler, geb. te Reckling hausen in 1909, woonachtig te Bonn. Deze bei den werden naar het ziekenhuis tn Reims ver voerd. zy verkeeren in zeer ernstlgen toestand en hebben talryke verwondingen. De Nederlandsche consul heeft de families van de belde Nederlanders van het geval ver wittigd. Men veronderstelt, dat de tcuristen onderweg waren van Parijs naar Duitschland De plechlge uitvaart zal plaats hebben op Dinsdagmorgen te half 11 in de parochiekerk te Ursem. waarna de teraardebestelling op het kerkhof aldaar. Zn het Kunstnyverhetdsmuseum te Berlijn wordt op het oogenblik een tentoonstelling gehouden van voortbrengselen pan Duitsche volkskunst. De Officier vim Justitie uit Den Bosch heeft de overbrengnlg van den aevenUenjarlgen jon geman naar het Huls van Bewaring in Bosch gelast. Het lyk is vervoerd naar bet Bt. Janszieken huls. De van som vroeger was dat gewoonlijk 5 A 8 duizend francs. Thans nu de Fransche franc maar 'n dubbeltje waard is, zal ’t wel wat meer zijn. Dat geld is niet voor die brave burgervaders be stemd, maar dient om ter plaatse voor een goede propaganda te zorgen. De totale kosten van een verkiezing worden begroot voor de socialistische kandidaten op 15 A 20 duizend goud-francs, en voor de burger lijke kandidaten op 40 A 50 duizend. Maar soms, als de strijd erg scherp is, stijgen deze kosten nog aanzienlijk Maar dooreen- genomen zijn toch deze verkiezlngs-pro- verwijderd zijn dan in alle andere groote, Pkgandakosten in Frankrijk heel wat min der dan die in Duitschland. Ze zijn ook lager, naarmate een candidaat in zijn dis trict meer populair is. Hoe groot *t verschil met Duitschland is, blijkt ook wel uit een na de Mei-verkie- zingen in 1928 opgestelde statistiek, opge nomen o.a. in het dagblad „LTntransige- ant” van 21 April 1928, over de beroepen der gestelde candldaten. Er waren bij: 385 advocaten, 266 Journa listen, 225 arbeiders, 186 boeren, 128 in- dustrleelen, 67 kooplieden, 98 spoorweg beambten, 41 postbeambten, en maar 7 geestelijken en 8 bankiers. De meesten van deze kandidaten kunnen niet zelf de ver- klezingskosten betalen en zijn daarom af hankelijk van de geldelijke bijdragen hun ner politieke vrienden. En nu doet zich ook hier weer een verschil met Duitschland voor. Gelijk we reeds gezien hebben, worden in Duitschland de verkiezingskosten groo- tendeels door de industrleele ondernemingen gedragen, en slechts voor een klein deel door de bankiers. Maar in Frankrijk zjjn het Juist de bankiers, die het scheutlgst zijn, om een flinke bijdrage voor de pro paganda der Kamerkandidaten te schen ken, al zijn er ook wel fabrikanten, die zich niet onbetuigd laten. Zeker is dit, ook in Frankrijk, niet zonder bedenking, maar de lokale controle in de betrekkelijk kleine Fransche kiesdistricten belet toch, dat bij de verkiezingen het geltj een al te overmatige rol speelt. Men koestert vanzelf wantrouwen tegen kandidaten, die al te kwistig met geit omspringen. En ook na de verkiezing worden ze door de kiezers streng op de vingers gekeken. Ook de Kamercommissie, die rapport uitbrengt over de gekozen kandidaten, vóór ze toegelaten worden, vraagt hieromtrent, zoo noodig, rekenschap. Zoo werd in 1924 de verkiezing van een lid der familie Rothschild ongeldig verklaard, omdat deze zijn verkiezing met een slechts kleine meerderheid te danken had aan het uitdeelen van geld onder de kiezers. Om dezelfde reden werd ook de verkiezing tot Senator van den bekenden parfumerie-fabrikant Coty over wlen we nog nader zullen te spreken hebben ongeldig verklaard. Al heeft men dus in Frankrijk niet, als in Engeland, een wette- HJke beperking van de verkiezings-propa- gandakosten, onbeperkt kan toch ook daar het geld bij de verkiezingen niet werkzaam zjjn. Eens echter is er ook in Frankrijk een poging gedaan, om een organisatie te stichten, om de verkiezingen te financieren. De man, van wien deze uitging, was de Senator Paul-Ernest Billlet, en de naam van deze organisatie was; „Union des In téréts Èconomiques”. Deze Union werd in 1910 opgericht als een Iseschermingsverbond vap de Fransche Verzekeringsmaatschappijen tegen het toenmaals geopperde plan tot vorming van een staats-verzekerings-monopolie. Later traden er nog de zware industrie en ver- keers-lichamen, Ja zelfs ook middenstands- en landbouw-organisaties toe. Dat ging dus uit de verte! eenigermate gelijken op het .JReichsverband der Deutschen Industrie”. Onder leiding van Senator Billlet trad nu deze „Union” doelbewust in den politieken strijd op. Bij de eerste verkiezing na den wereldoorlog, herfst 1919, die riog in den overwinningsroes aan het Bloc National van de vereenigd-Rechtsche groepen, een sterke meerderheid bracht, trad de „Union des Intéréts Èconomiques” op als flnan- cleele centrale. Er werd beweerd allicht wat overdreven dat Billlet er toen in ge slaagd was, om 30 millioen francs bijeen te brengen en bij de verkiezingspropaganda te gebruiken. Financieele steun werd alweer typisch Fransch niet verleend aan de partijen, maar aan de afzonder lijke kandidaten, wanneer ze toezegden, bij de belasting-, handels- en sociale poli tiek rekening te zullen houden met de groote economische belangen. Ten aanzien van nlet-economlsche vraagstukken, bijv, over de scheiding van Kerk eRkStaat, werd geen belofte gevraagd. Hoofdzake- lijk Rechtsche kandidaten kregen dezen steun, maar, om in alle groepen vrienden te verwerven, bleven ook vertrouwde link- sche kandidaten niet ongesteund. Bij de Mei-verkiezingen van 1924 proefde Billlet het experiment van 1919 te herhalen. Maar de politieke toestand in Frankrijk had onderwijl een verschuiving met gespannen verwachting naar uitgezien. Het scheen wel, of het vaderland niet eerder gered zou «yn. dan nadat de fiscus zyn grijpende hand in die richting zou hebben uitgestrekt. Men was nameiyk over het algemeen van ge voelen. dat de goederen in de doode hand uit sluitend eigendom waren van de Katholieke kerken en kloosters. Een koude douche ontvingen de geëerde en thousiasten reeds het vorig jaar. toen de sta tistiek uitwees, dat de andere kerkgenootschap pen rijker met vaste goederen gezegend waren dan de Katholieke. De animo was al dadeiyk gedoofd en waarschijnlijk sou er van een be lasting der doode hand nooit iets zyn gekomen, indien de tijdsomstandigheden den minister van financiën niet gedwongen hadden, nieuwe „boortorens" op de bezittingen te bouwen. Het wetsontwerp Is thans Ingediend, ’n Ijzige stilte omgeeft het; geen vreugde-kreet klatert op. Zelfs geen lach als van den spreekwoorde- lyken boer, die klespyn heeft.... Men heeft (vrij wenschen ons zeer netjes uit te drukken» de voeten gebrand en moet nu op de blaren staan. De belasting treft nameiyk niet alleen de godsdienstige lichamen, maar ook. en zeer te recht. de wereldiyke, De voorzieningsfondaen zullen evenzeer moeten betalen als de gefortu neerde vakcentrales; de vereenigingen van be- dryfsgenooten komen met hun pennlnkske in de rij staan naast de dulsterdoende vrymetae- laarsbroederspensioenfondsen, sociëteiten, reis- vereenlgingen, toeristenbonden, heemschutters, dierenbeschermers, wetenschappeiyke genoot schappen. al of niet waschecht. enz. enz.; zfj zullen niet aan den „aanslag" kunnen ontko men. Men begrijpt, dat de neerslachtig is onder hen. die dit paard Troje hebben helpen binnenhalen met nobele bedoelingen. Van de algemeenc ook een der liberale schreef: gevormd. De kandidaten zijn daarom in Frankrijk veel meer dan in Duitschland en bij ons. aangewezen op populariteit in het kiesdistrict en ook al daarom Iran de Invloed van het geld en van economische organi saties bij het stellen van kandidaten niet «oo bijzonder groot zijn. Daardoor te het ook te verklaren, dat het Fransche Parle ment tot den huldigen dag gebleven te een parlement van advocaten. De meest wel bespraakte, gladste en populaire rechts geleerden hebben de grootste kans, om In een verkiezingsstrijd den palm der overwinning weg te halen. Maar natuurlijk, ook in Frankrijk kosten de verkiezingen geld, en ook daar te het spreekwoord, althans practtech, bekend: voor wat hoort wat. Het gebruik wil, de Kamerkandidaten aan de politie* vriende burgemeesters bij het begin de verkiezingscampagne een zekere gelds ter hand stellen; Naar wij vernemen heeft de Minister van Blnnenlandsche Zaken het volgend schrijven gericht tot de gemeentebesturen Het ligt in de bedoeling van de Crisls-Rund- veecentrale gekookt rundvleesch in blik be schikbaar te stellen voor distributie aan steun trekkenden en armlastigen. De Crisis-Rund vee-Centrale stelt zich voor, dat deze distri butie door bemiddeling der gemeentebesturen zou kunnen geschieden. Daartoe is aan dezen reeds een schrijven gericht, waarin gevraagd werd opgave te willen verstrekken van het aan tal bussen, dat vermoedelijk voor distributie noodig zou zyn. Het komt mU voor, dat het wenscheiyk is, dat deze medewerking door de gemeentebesturen verleend wordt. Aan de Cri- sisrundvee-Centrale heb ik derhalve verzocht zich Inzake de nadere regeling van deze aan gelegenheid rechtstreeks met uw college in verbinding te stellen. Ik acht het wenscheiyk, dat de distributie binnen de gemeente zooveel mogeiyk plaats vindt door de in uw gemeente gevestigde slagers. Eventueel zouden daarby de grossiers in vleesch ingeschakeld kunnen wor den. De Crisis-Rundveecentrale stelt zich voor, dat de regeling ongeveer als volgt zal plaats vinden. Ieder gemeentebestuur geeft aan de Crisis-Rundveecentrale op hoeveel bussen ver- moedeiyk voor distributie zullen benoodlgd zyn. Is men van oordeel, dat de opgegeven aantal len gewyzlgd moeten worden, zoo stelt men de Crisis-Rundveecerttrale daarvan in kennis. Op gegeven moet worden waar en op welken dag of dagen men de bussen wenscht te ontvangen. De verzending geschiedt aan het gemeentebe stuur of aan een door het gemeentebestuur op te geven adres, doch niet rechtstreeks aan de slagers of grossiers, die voor de distributie zorg dragen. De verkoop moet geschieden tegen 35 houding van den verdachte in de uren voordat hot lyk gevonden werd, is zeer merk waardig geweest, meldt men ons van andere zyde. Woensdagmiddag omstreeks vyf uur begonnen de ouders van J. Lammers zich ongerust te ma ken over het wegblyven van hun zoontje. Zy stelden zich In verbinding met den zeventlen- jarigen L., die geregeld en zeer vrlendschappeiyk ■net hun zoon omging. De vriend verklaarde niet te weten waar Jan was. Volgens zyn mee- ning was hy naar huls gegaan. Verschillende keeren kwam hy belangstellend by de ouders vragen of Jan nog niet thuis was gekomen. Hy bracht echter diens flets, schooitasch en mede. Omnlddeliyk toog men erop uit om den ver miste te zoeken. Toen het al later en later werd, stelde men de marechaussee van de vermissing ofi de hoogte. Met hulp van verschillende bewo ners speurde de politie naar alle kanten, doch men ontdekte nog geen spoor van den vermiste. Totdat elndeiyk om elf uur ’s avonds een slager hevig ontdaan kwam mededeelen, dat hy het lyk van Jan had gevonden. De man had met een salt lantaarn nogmaals bet erf van den aan nemer nauwkeurig doorzocht. In een machine, waarmee grind wordt gelost, lag het lyk van den jongen. Het slachtoffer lag In een zoodanige houding, dat men aanvankelyk dacht dat de knaap uit deze machine naar beneden «Us ge vallen, en op den yzeren balk was terecht ge komen. Het lyk vertoonde oppervlakkig verwon dingen aan gelaat en achterhoofd. De jonge L„ die een eigenaardig karakter beeft, staat gunstig, hoewel zonderling, bekend. Hy toonde zich den heelen avond tydens hel zoeken, waaraan hy ook meedeed, echter op merkelijk gejaagd en nerveus, hetgeen ook ver schillende personen is opgevallen. Hy verklaar de voortdurend, niet te weten waar Jan geble ven was. Tydens het verhoor bekende hy ten slotte er meer van te weten. Inderdaad biykt een tragisch drama ten grondslag te liggen aan het vinden van het lyk van den veertienjarigen Johan Lammers te Uden. By de ondervraging van den jongen L. heeft deze ten slotte toegegeven te weten wat er ge beurd Is. Hy heeft, volgens „Het Volk” het vol gende verschrlkkeiyk relaas gegeven: Hy was den avond tevoren met het slacht offer, naar de schuur achter het huls van den heer L. gegaan om daar scheikundige proeven te nemen, die een van hen belden dien middag op school had geleerd. Nadat zy daarmede eenl- gen tyd bezig «Uren geweest, begonnen de jon gens te stoeien. Daarby ging 't nogal wild toe. Johan Lammers raakte met zyn vriend aan het worstelen en deze drukte hem toen de handen om den nek om hem tegen den grond te krygen Tot zyn schrik merkte hy plotseling, dat Johan op den grond bleef liggen en dat zyn gelaatskleur blauwig werd. De zeventienjarige L. begreep, dat er een vreeseiyk ongemk was gebeurd. Hy schudde zyn vriendje aan de schouders en toen deze geen beweging meer maakte, raakte hy bulten zinnen van opgewondenheid. Er zijn er nu eenmaal velen, die van de schatten, welke met name by Roomsch-Ka- tholleke Instellingen, als kloosters, enz. in eigendom zouden zyn. zeer overdreven voor stellingen hebben. Uit sommige tot ons ge richte brieven kregen wy wel eens den In druk, dat de schryvers de meening koester den. als zouden door van die goederen be lasting te heffen, vrijwel alle financieele moeiiykheden, waartegen het Ryk te strij den heeR, kunnen worden overwonnen. Nu bet ontwerp en de raming van de opbrengst (drie millioen gulden) der voorgestelde be lasting er zijn, sullen, vreezen wy. degenen die zich van een belasting van de goederen in de doode hand sooveef voorstelden. wel eenlgszlns teleurgesteld zyn. niettegenstaande het ontwerp veel verder gaat, dan alleen toe een belasting van de goederen van kerkeiyke instellingen „Door een verwaarloosde verkoudheid kreeg ik het op mijn borst, waardoor ik het verschrikkelijk benauwd had. Ik kon 's morgens niet naar mijn werk gaan, omdat ik ’s nachts niet sliep van be nauwdheid. Na T gebruik van Abdijsiroop trad een algeheele verandering tn. Ik kon weer rustig diep ademhalen, mijn werk verrichten en slapen. Ik voel mij nu zoo goed als nooit tevoren en dank dat mijns Inziens alleen aan de Abdij siroop”. Zoo schrijft ons de heer J. H. te B., wiens origlneele brief voor leder ter inzage ligt. De op bijzondere wijze samengestelde Abdijsiroop werkt heerlijk slljmoplossend, verruimt Uw ademhaling en tast Uw hoest in de grond oorzaak aan, vermijdt etterige ming en ontsteking. Door Abd nemen hebt Gij Iets bijzondgaf^ en keel en'op lederen l^ml Abdijsiroop gebruiken. Thans 1.—. 1.50, 2.75. genezing door buitenshuis Bonbons („gestolde” Abdijsiroop) ’te gé bruiken. 35 cent en 60 cent per doos. cent per K G-bus. Halve kilogram-bussen zul len in verband met de daaraan verbonden kos ten niet beschikbaar gesteld worden. Van deze 35 ets. moet 30 ets. aan de Cristo-Rundveecen- trale afgedragen worden. De overblyvende 5 centen kunnen gebruikt worden tot dekking van de dlstributiekosten. De distributie vindt plaats aan steuntrekkenden en andere armlas tigen. Onder „steuntrekkenden” worden ver staan personen, welke steun ontvangen inge volge een door den Minister van Sociale Za ken goedgekeurde steunregeling, personen, welke zyn te werk gesteld by een van Ryks- wege gesubsidieerde werkverschaffing en per sonen, welke steun genieten Ingevolge de bepa lingen van de Armenwet. Onder „armlastigen" worden verstaan personen, welke niet onder de genoemde steuntrekkenden vallen, doch welke naar uw oordeel nochtans als zoodanig moeten worden beschouwd. Verkoop van de bussen mag uitsluitend geschieden tegen inlevering van door of vanwege uw college afgegeven bommen, waaruit blijkt, dat de aanbieder recht heeft op het koopen daarvan. Degene, door wien de verkoop plaats vindt, zal op zijn beurt de bon nen in moeten leveren by een nader door u aan te geven instantie, opdat nagegaan zal kun nen worden, dat niet meer bussen worden ver kocht dan bonnen zyn afgegeven. Aan gesin nen van een en twee personen zullen bonnen af gegeven kunnen worden voor het verkrij gen van 1 Kilogram-bus per week, aan gezin nen van meer dan twee personen bonnen voor het verkrijgen van 2 K.G.-bussen per week. De afgifte van bonnen zou op de volgende wyze kunnen geschieden. Hoofden van gezinnen zul len voor het verkrijgen van het vleesch in aan merking komen door een daartoe strekkende aanvraag op een door u vast te stellen formu lier by de daarvoor door u aan te wyzen in stantie. Dit kan zyn Maatschappelyk Hulpbe toon, Armbestuur of soortgeiyke organen. Het ingevulde aanvraag-formuller wordt door deze afgeteekend. Tegen inlevering van het afgetee- kende formulier (of, voor zoover betreft de ge zinshoofden, die reeds van de verstrekking ge bruik maken, van de oude kaart) ontvangen de gegadigden kaarten met bonnen, welke een half Jaar gebruikt kunnen worden en elk, tegen be taling van 35 cent per K.G. recht geven op ontvangst van 1 K.G.-bus. De afnemers kun nen het vleesch ontvangen tegen inlevering van de afgestempelde bons, welke aan de kaart be vestigd moeten zyn. Hy, die een bon zou heb ben verhandeld of het op dien bon verkregen vleesch, wordt voor goed van dezen vorm van ondersteuning uitgesloten. min of meer democratisch geregeerde landen. In Frankrijk ligt de eigenlijke basis van de politiek niet, gelijk in Duitsch land, in Engeland, in de Vereenigde Staten, in het economisch leven. De Fransche poli tiek is niet allereerst economische, maar kultuur-polltlek, en vergeef de ietwat (onderlinge uitdrukking staatkundige politiek. De politieke strijd in Frankrijk gaat allereerst om grond wettelijke vraag stukken, taken van bestuur en politiek regeeringsbeleid, de justitie, de oude revo- lutlonnaire beginselen, de algemeene menschenrechten. Reeds lang voor den oorlog stonden in Duitschland in het mid delpunt der politieke debatten de finan cieele en de handels-politlek, de strijd tus- schen kapitaal en arbeid, de arbeidswet geving en de arbeidersverzekering. In Frankrijk kwamen vooral andersoortige vraagstukken op den voorgrond: de lalci- seerlng, het stellen van het militaire onder het burgerlijk gezag, de scheiding van Kerk en Staat. Niet de financieele groot macht, de Loge oefende op de Fransche politiek in de Derde Republiek den groot- sten Invloed uit. Eerst in de laatste jaren is er in de Fransche politiek meer belang stelling voor het economische bemerkbaar. Het is toch wel opmerkelijk, dat eerst in het tweede Kabinet-Tardieu, in het voor- jaar van 1930, voor t eerst in Frankrijk in het Ministerie optrad, nog niet eens een Minister, maar een onder-staatesecretaris voor „économie sociale”. Zoo was inderdaad, veel meer dan in andere landen, in Frankrijk de politiek buiten-economlsch. In het Fransche econo mische leven vindt men veel minder groe- peering en organisatie dan in Duitschland. Er zijn maar weinig standen-organisaties, die een economischen, en daardoor ook politieken, machtsfactor vormen. Er ont breken economische en financieele groepen, die invloed op de politiek zouden willen uitoefenen. Hoogstens kan men in Frank rijk eenigen politieken Invloed bespeuren bij den landbouw, en vooral bij de wijn boeren. Maar deze oefenen dien invloed niet uit door middel van geld, maar door hun stemrecht. Doch Juist op het Fjansche platteland is de Invloed van het antlclerl- calisme het grootst. Een Fransche boer •temt niet om economische beweegredenen op een practlseerend katholiek ook al omdat hij in hem een, al of niet verkapten monarchist ziet maar op een sociallsti- schen of radicalen logeman. In Frankrijk zijn het vrijwel uitsluitend afzonderlijke personen, die trachten van de politiek te profiteeren, hier een bankier, ter wille van een emissie, daar een paar industrieelen, om een verhoogd invoer recht of een leverantie aan leger of vloot, ginds een hotelhouder, die een speelbank wenscht om zijn onderneming voor een anders dreigend faillissement te behoeden, enz. En zoo staat 't ook bij de député’s. In Duitschland troffen we groepen afgevaar digden aan, die in de jjolltiek gingen, om economische belangen te behartigen. Frankrijk is dit een indlvldueele „zaak”, geen groote strijd om geld en macht. Frankrijk en daardoor ook het parle mentarisme aldaar is bij uitstek indivi dualistisch. Eigenlijk heeft alleen, naar Duitsch model, de socialistische partij een gesloten partij-organisatie. Maar toch heeft •ij, die bij de verkiezingen anderhalf mil lioen stemmen op haar candldaten veree- nigt, toch niet meer dan een honderddui zend leden, waarvan nog maar de helft contributie betaalt! Daarop volgt dan nog de Radicaal-socia- Mstlsche partij die tamely k radicaal en byna heelemaal niet socialistisch is welke groote congressen houdt, echter niet Tan georganiseerde leden, maar van ver trouwensmannen, die over het geheele land verspreid leven, voornameiyk anti-clericale onderwijzers. Dan is er nog een kleine groep met een soort party-apparaat, de groep der royalisten, vereenigd in de -Action Fran?aise”. Ze is echter meer een bulten-parlementaire strydorganlsatie. De overige kamergroepen, van het midden en van rechts, hebben geen zichtbare party- organisatie achter zich. Zoo is er by de burgeriyke partyen ook geen centraal-bureau, van waaruit kandl- daturen worden gearrangeerd. Kandidaten *orden gesteld door plaatseiyke comlté’s, die pas kort voor de verkiezingen worden T -j- oe zonderling het velen ook zal voor- l—l komen, dat wy dit durven neer- J- -*■ schryven, het is toch waar: in Frankryk heeft het geld, en ruimer geno men: het economisch leven, veel minder Invloed op de ix>litiek uitgeoefend dan in Duitschland. Maar werpt men ons tegen vergeet gy niet het beruchte parool onder het burger-koningschap: „Verrijkt ui”, en het Panama-schandaal, en het omkoopen van Fransche dagbladen door de Czaristi- ■che Russische Regeerlng, en de ver schillende politieke schandaal-affaires. laatsteiyk nog de saak-Madame Hanau en de Gazette du Franc? Neen zeker, wy vergeten dit alles niet, en wy zullen het hierna ook nader be spreken. En toch handhaven wy wat wy in den aanhef schreven: in Frankryk heeft het geld, en ruimer genomen: het economisch leven, veel minder invloed op de politiek uitgeoefend dan in Duitsch land. En wy zullen terstond de verklaring van dit verschynsel geven, al (al die verklaring alweer aan velen als een Chestertonsche paradox in de ooren klinken. Die verklaring is, dat in Frankryk eco nomie en politiek veel verder van elkander

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 17