[35 55 E Tegen extremistische stroomingen Actie en reactie spoeljongen Avonturen van een THERMOGENE DE SUCCESVOLLE BESTRIJDER HOEST KOUDE R H E U- MATIEK STEKEN IN DE ZIJ JtADIO-PROGRAMMA IN HET HART VAN LONDEN HET BLOEMBOLLENVAK CARRIERE IN AMERIKA 2 EX-MINISTER DE GEER AAN HET WOORD TWEEDE KAMER Conclusie D< E Taak van het parlement Een oud verschijnsel gewezen Kwakzalver» in de samenleving Nederlandsch Elftal De vogel is gevlogen Gewijzigde voorhoede Tarief-accoord met Polen De invoer gecontingenteerd WERELDDUURRECORD Een rjxre verzameling ADA De chauffeur ter aarde besteld Het auto-ongeluk te Amersfoort Een magistraal bet Oog, prachtig aansluitend aan de redevoe ringen van den katholie ken en a.-r. leider Smokkelhandel in oude Belgische kalf koeien, die als Neder landach" worden opgeruimd Maatregelen der directie lokken tot uitersten strijd van de arbeiders VERSCHE GROENTEN NAAR FRANKRIJK Resultaat van onder handeling en te Parys Credietverachaffing af- Verscherping van het „Sphinx”-conflïct? Een deputatie uit zes vereenigin- gen op audiëntie by Minister Verschuur Hy had „connecties" met de hoogste kringen, maar lichtte een hotel houder op Zaterdag 11 Nov. 1933 w VRIJDAG 10 NOVEMBER Strydig met onzen volksaard Da begrafenis der slachtoffers Welkom.... VAN Ten 7.8S dit WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOOIDS gulden met de meeste ’Telef. Whitehall 8641 (Teleur. Heartowett, London A. N. Fleskena. •q van het familiebezoek, dit ongeluk op indruk- Anderiesen. (H. V. V>. 1 Zelfs geen perspectief- besparing i 1 Bc B< St Mi i Daar ia vervolgen» de corporatieve gedachte, waarin overigen» nog veel vaags ia. Maar die gedachte heeft al Jarenlang de groote aandacht van anderen en als het fascisme daar thans opvallend mee pronkt, pronkt het met ander mans veeren. Geruimen tüd reeds zoekt de Rotterdamsche politie naar een internationalen oplichter, den ongeveer 33-jarlgen Jaarsma. die zich ook wel noemt B. Putnam. .Deze man heeft een Rotterdamse!) hotelhou der opgelicht en bestolen, waarna hij wist te verdwijnen. Ben waarschuwend verwüaen naar Dultsch- land, Italic, Rusland, waar men tot het staats- absolutlsme kween, gaat niet op, omdat ons volk meer gemeen heeft met het Engelsche, het Zwitsersche, de Scandinavische. Speciaal wat Dultschland aangaat, vergeet men maar al te vaak, dat de democratie daar eigenlijk pas dateerde van 1918 en dat zü baar vuurproef te doorstaan kreeg in een tijd van geestelijke Daar is tenslotte de wjjsgeerige ondergrond, die de geestelijke vrijheid offeren wil aan de eenheid, die andere geestelijke bewegingen on derdrukken wil en staatsabsolutlsme voorstaat. Dit derde element maakt het fascisme tot een nieuwe staatsleer. En die staatsleer Is absoluut verwerpelijk en maakt volgens Jhr. de Geer in het geheel geen kans om in te burgeren in onse natie, „die geboren is met het tegendeel van het fascistisch credo.” Dat derde element aal volgens sommigen in een Nederlandsch fas cisme niet aanwezig behoeven te zijn, maar wie dat zeggen, werpen het essentieele van het fascisme overboord. En wat dan overblijft, is in ons land totaal overbodig. bedenkt, voegde adviseerden. Woensdagmiddag heeft de Minister van Eco nomische Zaken een deputatie uit de zes ver- eeniglngen uit het bloembollenvak ontvangen. VE8KRIK.SAAS ZIJ ATOTH. EN MOG. Er SOI 8ri en nh Bi Sf Bi Men vond boeken met foto’s, handteekenin- gen en opdrachten van verschillende filmster ren, maar voorts ook een boek met handteeke- Ct ph Naar wü vernemen ache wielrenner G. aanval te doen Richard. Wils h verbinding geste ren Unie. bakker aanhoord. is y nc-ssw 4sd TOO,- etb .srt f Opz niet proj een hooi Dier door Duit nem zaan nu e niet zond den. bidd zij n onde nen hanc vind In d wind gen. vervi kon overl een meer Bij bet onderzoek wist men een gedeelte van zijn bagage in beslag te nemen, waaruit geble ken is, dat men te doen had met een interna tionalen avonturier, die zoowel in Amerika als in de hoofdsteden van Europa heeft „gewerkt Deze Jaarsma is in 1916 op 16-jarigen leef tijd toen hij in Rotterdam speeljongen was in een hotel, naar Amerika gegaan om er zijn fortuin te zoeken. In December 1932 kwam hij bij den hotelhouder A. R. te Rotterdam, bij wlen hü zich bekend maakte als de vroegere speeljongen, die in Amerika een groote carrière had gemaakt. HU was in de journalistiek ge gaan en vertelde, dat hü correspondent was geweest van een Nederlandsche courant, waar voor hü de Olympische Spelen had verslagen. De man deed zich buitengewoon goed voor, maakte een keurigen indruk, wist het vertrou- Het nageslacht zal trouwens al zoo gebukt gaan oriljer de feenlpglasten, in dezen tijd ge- 3f> schapen, dat met leerlingen op groote schaal "b voor dat deel zeer voorzichtig sal moeten wor den gehandeld. «Sr. irtintltreet, hoek Leicester Square, W. C. 2 Niet om haar program dus wil Jhr. de Geer maatregelen óók tegen de N. 8 B., maar om de meer dan onverantwoordelijke revolutionnal- re taal van sommige harer leiders Een gedegen financieel betoog heeft heden nog van Katholieke zijde de heer FLESKEN8 gehouden. Wü mogen uit zün rede vooraj vier belangrijke punten naar voren brengen. Het parlement zal minder dan vroeger op den zetel van het centraal gezag moeten plaats nemen en ook steeds den waren aard van z n functie moeten Indachtig zUn. En de oppositie zal moeten leeren, dat ook op héér verantwoor delijkheid rust en dat het partijwezen bedenke lijk wordt toegespitst, als zij zich daarvan niet voortdurend bewust is. aanzien van de Muanertbeweging was de tweede conclusie heeft ook Jhr. de Geer gelijkstelling met de andere faaeisUeche groepen bepleit. Op Zaterdag 4 Maart noodigde hU 's avonds de vrouw van den hotelhouder en nog een paar familieleden uit, om met hem naar de bioscoop te gaan. De hotelhouder was toen op reis. In de bioscoop zei hü. dat hü even moest telefo- neeren, waarna hü verdween. Toen hü maar niet terugkeerde, ging men in bet hotel kü- ken, waar hü was geweest, zün bagage had mee genomen en bovendien f 1000 uit de huiskamer had weten te stelen, benevens eenige sieraden. Van dat moment af is de man zoek geble ven. De politie werd natuurlük direct van een en ander op de hoogte gesteld, maar heeft hem tot dusver nog niet kunnen vinden. Wel bleek, dat hü te Rotterdam omgegaan had met een tooneelspeler, die ook een zeer keurigen in druk van hem heeft gekregen. Bü dezen too neelspeler vond men drie koffers van Jaarsma. Deze koffers werden op het politiebureau na gekeken en men vond er tal van wonderlüke boeken in, die de politie in staat gesteld heb ben den levensloop van den internationalen avonturier te reconstrueeren. Zü zün de kwakzalvers, die in onze zeer zieke samenleving opduiken, nu de gewone me- dlcünen «n de gewone dokters falen. Zü wer ken met tooverformules, die dit gevaar heb ben, dat zü bü velen bet psychisch evenwicht verstoren. wen te wekken, bleef geruimen tijd in het ho tel en werd hier tenslotte meer beschouwd als een betalend logé, dan als een hotelgast. Na een tüd deelde hü mede, een reis naar Griekenland te moeten maken en op dat mo ment geen geld te hebben, waarna hü eenige honderden guldens te leen kreeg, om de reis te maken. Inderdaad is hü toen in Griekenland geweest en na een poos weer in Rotterdam in het hotel teruggekeerd. ernstige boodschap voor den dood Over de huidige ex,r»mistische stroomingen heeft Jhr. de Geer we zelden het reeds op voorbeeldige wü»e zün meenlng ontvouwd. op zondig Waréi te kerkgang zouden versterkt is en er tüdens de middaguren veel volk op de Boschstraat is, behoudt de staking een zeer rustig karakter. Geheel in tegenstelling met de houding der arbeidersorganisaties, welke een periode van wapenstilstand voorstonden, brengt de „Sphinx"- dlrectle het geschil in een geheel andere phase. Er wordt n.l. getracht uit de buitengemeen ten en het platteland ongeschoold arbeidsvolk naar de fabrieken te trekken. Hierdoor hebben de arbeidersorganisaties zich verplicht gezien verscherpte tegenmaatregelen te overwegen, waardoor o. a. opdracht zal worden gegeven, dat de arbeiders der vitale bedrüfsdeelen eveneens het werk zullen neerleggen. Al is er tot dusver nog gewerkt op de neven- bedrüven der ..Sphinx”. o. a. de Bek. zeer waar- schünlük zal ook hier, indien de directie haar voornemen verwerkelükt, het werk worden neer gelegd. Men verzekert ons van de leiding der arbei ders, dat het in dat geval met alle consideratie gedaan is en de strüd met gewettigde, doch harde middelen op de spits zal worden ge dreven. Er staan thans reeds meer dan twaalfhonderd arbeiders bultqp de fabriek. Het is een betreurenswaardig, doch geenszins nieuw of onverklaarbaar verschünsel, aat elk ingrüpen der overheid hoe absoluut noodza- kelük en verantwoord ook! steeds in meer dere of mindere mate ongewenschte reacties en düs kostbare en uitvoerige contröle ten ge volge heeft. De kolossale smokkelhandel in gra nen, boter, margarine enz., ter hand genomen om de aanzlenlüke crisisheffingen te „verdie nen”, Is er een bewüs van. Men importeerde reeds eenige jaren geleden Poolsche en Belgi sche tarwe, om die als Nederlandsch bü de Tarwecentrale voor het dubbele van den prüs in te leveren; men exporteert vaten zand, be dekt met een laagje boter, om „restitutie” van „betaalde” heffing te krügen met behulp van vervalschte papieren; zelfs zün er boeren ge lukkig weinigen die wrak vee laten dekken, om over eenlgen tüd drachtige runderen te kunnen „opruimen” bü de Crlsisrundvcecen- trale Over de biggen, voorzien van oormerken, blükens welke zü nog.... geboren moeten wor den. is ook nog al een en ander te doen ge weest. Thans meldt men aan „Het Handelsblad”, dat op het oogenblik reeds oude Belgische kali koeien naar Brabant en Limburg worden ge smokkeld. om daarna als „opruimingsvee” bü de Crislsrundveecentrale te worden ingeieverd tegen goed geld. Op deze wüze zouden wü dus niet alleen on zen eigen veestapel, doch ook dien van België helpen inkrimpen.... betoog over onzen Calvlnlsilschen staat en was weer vol van de klachten, waartegenover zü- nerzüds nooit eenlg opbouwend Idee gesteld wordt, den communist de Visser werd om zün afdwalingen van het orthodoxe Leninisme ver schrikkelijk de les gelezen door de aan een Re demptorist herinnerende stentorstem van den revolutlonnair-soclallst Sneevliet, Roestam Ef fendi, die binnenkort wegens opruiing 'n maand de gevangenis ingaat, zag zich wegens zün schandelüke taal door president Ruys kordaat het woord ontnomen en als hekkensluiter fun geerde mr. Arts, die zün nieuwe partü, de Ka- thollek-democratlsche. niet veel eer aandeed met een zeer onbelangrük redevoerlnkje, waar in hü alle democraten van Nederland opriep tot de vorming van één groot blok. Het werd bü de vrüzinnlg-democraten en de sociaal-de- mocraten met groote vroolükheid ontvangen. Morgen antwoordt de Regeering. DEN HAAG, 9 November 1933. De derde dag van de algemeene beschou wingen over het regeerlngsbeletd bracht den Voorzitter van de derde rechtsche fractie aan het woord. En oud-mlnlster De Geer, die thans de Christe'ük-Hlstorlschen aanvoert, heeft met de rust en den drogen humor, hem eigen, een magistraal betoog opgezet, dat een prachtig pendant was van de keurig gebouwde, met professorale logica ineensluitende redevoering van mr. Aalberse en het vurige woord van den antl-revolulionnairen leider Schouten. Naar we vernemen, hebben de dato 2 Octo ber aangevangen Poolsche onderhandellngen, welke van Nederlandsche zijde zün gevoerd door den heer Lamping, directeur van den Economischen Voorlichtingsdienst en van Pool sche züde door dr. Lychowskl, directeur van het Ministerie van Handel te Warschau, dato 8 dezer tot de parafeering van een tarief- accoord door genoemde hoofdambtenaren geleid. De tekst van het accoord zal binnenkort be kend worden gemaakt. drüven van den Zondag. T" -Jen gesloten, vechtpartijen plaat Men bericht ons uit Maastricht: Het conflict bij de JBphlnx” te Maastricht dreigt een meer verscherpt karakter te gaan aannemen. De leiding der arbeidersorganisaties had tot dusver geen bezwaar, dat de arbeiders, ver bonden aan de vitale deelen van het bedrüf, het werk bleven doen. Hierdoor kon voorkomen worden, dat de fa briek noodeloos ernstige schade berokkend werd. De strüd der stakers gold Immers niet in de eerste plaats het bedrüf- Dit alles werd dan ook door de directie zeer op prüs gesteld. Solidariteit, dit eerste ver- elschte van de arbeiders, bestaat in hooge mate. De posten blüken hun taak wel te beseffen en den enkelingen, die nog naar het werk gaan, wordt er bescheiden doch nadrukkelük op ge wezen, dat kameraadschap elscht, dat zü de fabriek niet betreden. Het aantal stakers is dan ook aanmerkelük gestegen. Donderdag is aan de stakers het nog verschuldigde loon uitbetaald. Hun werd ech ter verzocht de fabriek direct te verlaten. Ofschoon de politiemacht nog aanmerkelük „Met hartelüke sympathie” stelde Jhr. de Geer zich achter de Regeering en hü gaf haar alleen enkele wenken mede op haar moellüken weg, om verder in een breed opgezet betoog gedachten over het fascisme te ontwikkelen, welke door haar juistheid treffen en welke in extenso nalezing verdienen. HUIZEN. 1878 M. 8.00 KRO Morgen- oonoert 10.00 Gram.mu». 11.30 Godad. Half uurtje door pastoor L. H. Perquln. 13 00 Pol. ber. 13.18 KRO Sextet o.l.v. P. Lusten- houwer 3.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd 3.30 Klnderuurtje door mevr. 8 Nuwenhuls V. d. Rlj’t en mevr. C. Marreev. d. Ven. 4.00 Rustpoos. 4 18 Oram. muz. 430 Schrift verbetering door mevr. R RelberNan 5.00 Gram, muz 8.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten. 5 30 Het KRO Orkest 0.1.v. Mar. van ”t Woud 8 30 Weekoverzicht door Paul de Waart. 8.48 Orkest 7 00 Pol ber 7.15.' Kath. Radio Volksuniversiteit. Voordracht door RoyaardaBandberg. 7.30 Oram muz. 7.48 R K.F. Kwartiertje. 8.00 KRO Orkest 0.1 v. Mar. van ”t Woud. 8.30 Vaz Dtas 8 35 Oram muz 9.00 Optreden van Willy Derby. 9.30 De KRO Boys o.l.v. P. Lustenhouwer. 9.50 Mlcrofoonvertelsel door Jan Nieuwen huls. 10.05 De KRO Boys o.l.v. Plet Lusten houwer. 10.30 Vaz Dlas. 1035 Willy Derby. 10.55 De KRO Boys. 11.30 Gram.muz. 11.40 De KRO Boys. 13.00 Sluiting. ningen en opdrachten vergezeld van zegels, die geplaatst Waren door vooraanstaande auto riteiten in Amerika, zooals gouverneurs, mi nisters en burgemeesters. Deze opdrachten wa ren gericht aan den journalist Putnam. De man had perskaarten in zün bezit en politie penningen, die hü had weten te krügen. om zün journalistiek werk te vergemakkelüken. Intusschen bleek, dat hü nooit in dienst is geweest van een Nederlandsch dagblad. De in troducties van de autoriteiten gebruikte hü om vertrouwen te wekken en zeer vermoedelük heeft hü op deze wüze in het buitenland, even als in Rotterdam oplichtingen gepleegd. Bü de boeken met opdrachten was een verzame ling, die hü aanlegde om aan te bieden aan H. M. de Koningin. Hü had reeds handteeke- nlngen van eenige staatshoofden, o.a. van Hoover en Mussolini en een handteekening van Kardinaal Pacelli en vele anderen. Niet alle van deze zün echt, want de man werkte ook met valsche zegelstempels. Vast staat ech ter, dat er toch wel degelük echte handteeke- nlngên bü zün. In totaal heeft de avonturier zün Rotter damsche hotelhouders voor f 1500 opgelicht. Het signalement van den man is verspreid, maar tot dusver heeft men hem nog niet kun nen arresteeren. verstoring tengevolge van den verloren oorlog, de inflatie, de Ruhrbeaetting en andere hoogst abnormale factoren. De practiache conclusie van dit deel van 't be toog van Jhr. de Geer la tenslotte tweeledig ge weest. Wü sullen ons op staatkundig gebied ten aanzien van verschillende punten opnieuw heb ben te oriënteeren, al wenscht hü ten aanzien van de Staatscommissie die de Katholieken voorslaan, de leiding geheel aan de Regeering te laten. Er zal moeten worden opgetreden te gen hen, die hun eed of belofte van trouw aan de Grondwet niet ernstig nemen. De kiezer zal tot T inzicht moeten worden gebracht, dat hü door middel van zün kiesrecht een publieke functie uitoefent, die niet principieel, doch al leen gradueel verschilt van de Kamerllds- of ae Minlsterfunctie en die hem den plicht op legt, niet naar eigen belang te zien, maar naar het publiek belang. tert de Amsterdam- het voornemen een □p het wereldduurrucord van eft zich hieromtrent reeds in l met de Nederlandsche Wiel* BBUSBEL, 809 M. 13.30 klelnorkastcon- cert o.l.v. P. Leemans-, 8 35 gramofoonmuz 8.30 orkestconcert oJ.v. Frans André. 950 concert. WARRCHAU. 1411 M 4.18 concert 5 40 pianospel: 7.88 Poolsche muziek; 10.30 po pulair programma. REROMUNSTER, 4S0 M. 8 30 gramofoon- muzlek: 8 40 operettefragmenten: 7.50 Jo seph Gron zingt liederen; 9.35 gramofoon- muzlek. Ten aanzien van de financiën heeft de oud- minister vooral op groote voorzichtigheid aan gedwongen. Vergeet niet, zoo sprak hü. dat uw begrootlng toch elgenlük nog niet in evenwicht Is Want de besparingen op waterstaat, defen sie en onderwüs zün In den grond zelfs niet de „perspcctlef-besparingen", die anderen er in zien. Een perspectlef-besparlng is er eene. die zich in de toekomst pas zal effectueeren, maar die gevolg zal zün van een reeds geno men maatregel. Op de genoemde begrootlngs- hoofdstukktn echter moeten zelfs die maat regelen nog gevonden worden. Er bestaan al leen voornemens. De heer de Geer legde bü alle op zün eigen vroeger ambt gegronde besef voor de moelUjke taak der Regeering déArom op dtt punt aoovael nadruk, omdat het kabinet ver klaard heeft, tot de uitvoering van groote pu blieke werken te zullen overgaan zoodra de begrootlng volkomen In evenwicht is. Acht dat moment, zoo waarschuwde hü. niet té spoedig aangebroken En laat het kabinet, dat In zün regeerlngsverklarlng zelde, dat er geen heilige huisjes mochten wezen, aan die vooropzetting vooral ook denken, wanneer het beslist, wat met de verdere Inpoldering van het Ijsselmeer gebeuren gaat. Met betrekking tot het verzojjj^wm vergoe ding op de basis van de mlnimtmlprüzen van de geheele zoogenaamde misschatting” terug te betalen op d* door den Minister bepaalde heffing op beteeld oppervlak en export, werd den Minister mededeellng gedaan van den na vaststelling van het adres bekend geworden voorgenomen maatregel om den veilingen toe te staan het nog aanwezige leverbaar te vellen, mits niet voor export. Uiting werd gegeven aan de ontsteltenis en ongerustheid die dit voor nemen gewekt had. omdat daardoor de goede resultaten tot nu toe onmiskenbaar met de saneerlng verkregen grootendeels te niet zou den worden gedaan, wegens de onmogelükheld van afdoende contróle in verband met den export Met aandrang werd den Minister ver zocht ook vooral wegens deze laatste omstan digheid In te willen gaan op het verzoek tot vergoeding van de geheele „misschatting”, met intrekking van de beperkende bepalingen van het zoogenaamde „raam”, die bovendien uiterst moellük juist toe te passen zouden zün. De Minister zeide op dit verzoek spoedige en ernstige overweging toe. al wenschte hü nog geen definitieve toezegging te geven. weinigen zijn waarlijk welkom bij ons. „Hoe allerleukst, dat u komt” spreekt de mond maar het hart be doelt anders. Sommigen ztfn zoo grof of zoo eerlijk genoeg zoek zelf uit om te beduiden dat ze juist op ’t punt stonden om uit te gaan. En hoe verwenschen we zelf pienig bezoek in het drukste van ons werk of in de stilte van onze rust. Welkom. Laten we heden tenmin ste ons voornemen dat we zóó willen zijn om waarlijk „welkom" aan an deren te wezen. En dat we hartelijk „welkom” heeten met woord en hart hen, die in volle vxriendschap tot ons komen. Donderdagmiddag Is te Baam op indruk wekkende wüze en onder groote belangstelling de laatste eer bewezen aan den chauffeur W. B. Bakker, die Zondag bü dit ongeluk eveneens om het leven is gekomen. Een vüftal kransen dekte de baar. Ter weerszüden gingen zes collega’s te voet. - J met verwanten, de machinisten van den aanrjjdenden trein, de directie van het filiaal der taxi-onderneming uit Baarn. alsmede de hoofddirectie uit Hil versum. t Overal langs den weg, waar de lange stoet doorreed, stond veel publek, dat vol was van het treurig ongeval. De begrafenis had plaats op het algemeene kerkhof aan de Dennenlaan. Op het kerkhof werd gesproken door den di recteur der N. V., den heer A. Pasman, door den heer Bos namens de collega's-chaufleurt en den machinist van ’t Klooster. Een broer dankte voor de belangstelling. Het „Journal Offlclel” bevat een regeerlngs- decreet, waarbü voor invoer van versche groen ten uit Nederland naar Frankrük tot en met 31 December een contingent wordt ingevoerd De contingenten lulden als volgt: voor uien, behalve pootultjes van minder dan 22 m.M. mldUellün. wordt het contingent bepaald op 3600 qulntaux (1 quintal Is 100 KG.) Voor alle andere versche groenten, behalve uien en behalve z.g. witlof, waarvan de Invoer n.l. tot nader order is vrügelaten, bedraagt bet con tingent 2600 qulntaux. droeve plechtigheid ten einde. De politie had uitgebeelde voorzorgen geno men voor de afzetting van het terrein op het kerkhof, terwül de RUkspolltie de overwegen bü den Luwdertscheweg voor deze gelegenheid bewaakte. Bü het verlaten van het kerkhof bemerkten wü duidelük. dat de troostrede van ds. Panne- bakker niet met onverdeelde sympathie was Wanneer men van „Nederlandsch fascis me” spreekt, aldus Jhr. de Geer, en men neemt dan den term „fascisme” In zün vollen volledigen zin, dan spreekt men een tegenstrijdigheid uit. Dit stelsel in zün vol ledigheid zal hier nooit kunnen aarden. Het botst tegen den vrüheidszin van den Nederlander en sluit niet aan bü wat in ons land historisch aan democratie en grondrechten gegroeid is. HILVERSUM. 298 M. 8.00 VARA Gram, muz. 10.00 VPRO Morgenwüdlng, 10.15 VA RA Uitzending voor de arbeiders in de con tinubedrijven. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins 12.00 VARA-Kleln Orkest oJ.v H. de Oroot. 2.00 Rustpoos 2.15 Orim muz. 2.50 Dr. O. Horreus de Haas spreekt over het Onthouders-Radio-Comité oter het boek „Midden in de wereld’’ 3.10 Amsterdamsche orkest ver. onder 1. Frans Diepenbeek 5.50 Letterkundig overzicht door A. M. de Jong. Fontamara, Silppe 6 10 De Wielewaal o.l.v. Piet Tiggers 6 4Q voor hét platteland K. Singer ,.De toestand in de tuinbouwstre ken." 7.10 The Singing, Sinners 7.40 Fre Hut spreekt. 7.50 Vftz Dias. varia, herhaling 8.0.8 berichten 8 00 uitzending vanuit het N V.-Huia te Utrecht. VARA Orkest o.l.v. H. de Groot. Joh. Lammeen, bas. Relnier Bres ser. cello. 9.00 Internationale zwemwedstrij den in de Zweminrichting Heiligeweg. Am sterdam. 100 M vrije slag Intern dames en heeren. Voorbeschouwing, reportage en na- trachting-door J. H. Bannenberg 9.20 Or gels pel ‘«Oor Joh Jong. 9.30 Onze Radio- Vro uwen week, OU-x-lS Nov.). 9.32 Orgelspel door Joh. J<Wïg. 9 40 De ‘Internationale «wem^edstrüden. Heiligeweg. Amsterdam. De 2QQ M estafette, voorbeschouwing, repor tage |n natrachting door J. H. Teeseling en J. H. Bannenberg. 10.00 uitzending uit het N V. Huis te Utrecht. De Flierefluiters o.l.v. J. v d Horst Gaby Ehrhardt, zang Alb de Booy, zang. 11 00 De internationale zwam- wedktrijden. Nabetrachting door J. R. Ban- nei\berg en J. H Teeseling. 11.10 Grama- foonmuz.. 12XX) Sluiting. Ten tweede gaat er een uit van tut graf: „Als ik plots sta, zal ik dan klaar wezen De aanwezigen bü zulk een graf, zü zullen zich bezinnen en wellicht tot inkeer komen. Het hoofd der Chr. school uit Baarn sprak hierna een hartelük en dlep-meevoelend woord, gevolgd door een van de Intiemere bekenden, terwül tenslotte een familielid bedankte voor de bewezen belangstelling. Hiermede was de avond; orkestconcert; 8.30 causerie door Henrl Pensla; 8 40 vocaal concert; 8.30 or- ksatconcert; 10.50 Cabaret, 1120 danamu- zlek In het fescisme ziet de leider der Christelük- HistorUche tractie verschillende samenstellen de deelen eelük ook in het socialisme te on derkennen zün. Is dit laatste samengesteld uit de arbeidersbeweging, waarmee men m groote lün accoord kan gaam, een economische theorie, die men onjuist kan achten zonder haar bepaald verderfelük te moeten noemen en een wüsgeerig systeem, dat zün stempel drukt op bet geheel en daarmede dat geheel absoluut onaannemelük maakt, met het fas cisme staat bet juist zoo. Daar heeft men allereerst de nationale beweging, welke een sterk gezag, eene verdieping van het besef der Rationale saamhoorigheid en een uitroeien van aUerlet misbruiken wil. Die beweging valt toe te juichen, maar wat zü nastreeft, kan ook zonder fascisme bereikt worden. De Keuze-Commiasie van den K. N. V. B. heeft het volgende Nederlandsche A-elftal samengesteld voor den wedstrüd tegen het Rotterdamsche elftal, op Zondag 19 November a. s. op het Spartaveld te Rotterdam om den Gouden Onafhankelükheldsbeker. Doel: Van der Meulen (H. F. C.). Achter; Weber (A. D. O.). Van Run (PB.VJ. Midden: Pelllkaan (Longa), (Ajax), Van Heel (Feüenoord). Voor: Wels (Unltas?, Adam Vente (NeptunuB), Bchoemaker (Quick), Mul ders (Ajaxi. Reserves. Pöttgens (Miranda), Diepenbeek (Ajax), Breitner (A. D. O.), Slot (D. W. 8J. Ten eerste heeft hü .Alle gescharrel met den beslistheid afgewezen”, len treft, die tot ver mindering van de vas te lasten van het be- drüfsleven lelden kun nen. Ten tweede heeft hü naar aanleiding van de door Minister de Wilde tot ae ge meenten gerichte cir culaire over de kosten al acht hü aan het handhaven van de on verkorte waarde onzer munt de consequentie verbonden, dat de Regeering maatrege- der werklooaenverzorging gecritlseerd het feit, dat thans weer nieuwe lasten op de gemeenten worden gelegd, terwijl de Memdrie van Ant woord daarover gezwegen had en de Mtllloenen- nota zelfs constateerde, dat reeds „van vele gemeenten het büna onmogelüke wAdt Bevor derd.” Ten derde heeft hü „hoogst ernstige" bezwa ren aangevoerd tegen de bestendiging van de 20 opcenten op den suikeraccüns. waarmede de Katholieke fractie verleden* jaar uitdrukkelijk slechts voor één jaar accoord ging, toen op dr. Colün's aandrang Minister de Geer die heffing in de plaats stelde van de opcenten op dc in voerrechten op hier te lande geproduceerde goe deren. Waarom niet thans, aldus de heer Fles- kens, nu de Londensche conferentie mislukt is, het ontwerp-de Geer in zün oorspronkelüken vorm hersteld? En op de vierde plaats heeft hü ook alweder in het belang van het groote gezin aange drongen op een verhooging van den kinder aftrek bü de inkomstenbelasting. Deze zaak kan Minister Oud gemakkelük regelen, als binnen kort tóch de wüzlging van het tarief der in komstenbelasting in behandeling komt. De Ka tholieke fractie zal, aldus haar flnancieele des kundige, haar houding tegenover dit ontwerp grootendeels laten bepalen door den graad van bereidwilligheid, waarmede de bewindsman den kinderaftrek tegemoetkomt. De overige redevoeringen waren van weinig Importantie. Dr. van den Tempel vulde het be toog van zün fractievoorzitter met eenige eco nomische opmerkingen van ondergeschikten aard aan. Ds. Kersten leverde zün gebrulkelük VOOR NADERE BIJZONDEjlHEDEN VERWIJZEN Niet, omdat hü haar program revolutionnalr acht, al komt in de toelichting dat woord af en toe voor. Dat men daar de opheffing van zevenhonderd gemeenten b.v. revolutlcnnalr noemt, is rechtaf bespottelük. wanneer men dat reeds jaren geleden hoogst be leden van een Staatscommissie daartoe Unieke 1‘gg‘ng m bet midden van Wett-End, vlak hg de belangrgkite itraten, kantoren, winkelt en tbeateri. En toch een r m t i g hotel, daarfret drukke verkeer het niet paneert, prachtige moderate kamv. worth en kóurd itr. water, epitr. vérw. In elke kamer telefoon en dergewemeht radio, Men jrtqtl MffkjSdich, Tranieh en Duihcb Leiding in hath, ieke banden. Mr. Jenny inwonend directeur. Logiei-ontbUt ilechti to ih. 6 d. Donderdagmiddag heeft te Amersfoort de begrafenis der slachtoffers van het droevig on geluk van j-1. Zondagmorgen plaats gehad- Vanaf het sterfhuis aan de Llendertsche over wegen tot de Algemeene Begraafplaatsen aan den Soerierweg hebben duizenden belangstel lenden den stoet gadegeslagen, begaan met het PAKIJS K. 1725 M. 8.05 gramoloonmuziek; 9.30 concert uit de zaal ven het oude con servatorium; 13.00 gramoloonmuzlek; 7 05 gramoloonmuzlek7.40 gramoloonmuzlek; 9.06 concert o.l.v. Eugene Bigot. MILAAN. 331 M. 4 30 gramotoonmustek; 7.50 gramoloonmuzlek; 8 30 operaultzen- dlng ROME. 441 M. 4.35 orkestmuziek; zangvoordracht; 8.05 -pianospel. WEENEN, 517 M. 4.30 gramoloonmuzlek; 8 30 Protestantse!» kerkkoren o.l.v. Hans Winslow; 8.00 concert door het Volksopera- orkeet o i r. Auderleth; 9.45 populaire mu ziek. Minister hebben gericht dat in ons vorig num mer is opgenomen. De deputatie bestond uit de heeren Ernst H. Krelage (Algemeene Vereenlging voor Bloem bollencultuur), T. M. H. van Waveren (Bond van Bloembollenhandelaren). 8. Schoneveld (Hollanusch Bloembollenkweekers Genootschap) J. W, A. Lefeber (R. K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond), P. v. d. Nouland (Bond van Zuid Holl. Kleine Kweekers). W Vennik (Neu trale Bond van Boeren Land- en Tuinbouwers) Nadat hot adres den Minister was overhan digd werd het door den heer Krelage toegelicht, die daarbjj deed uitkomen, dat het de vrucht is van de samenwerking van zes besturen, ter wül in het voorjaar de meeningen niet zoo eenstemmig waren. Aan de verdere gedachten wisseling met den Minister namen ook de meeste andere leden der deputatie deel. Ten aanzien van het verzoek om persoonlüke credieten te verleenen op den grondslag van het ingeleverde leverbaar, informeerde de Mi nister naar de mogelükheid van een garantie dezer credieten door de organisaties. Geant woord werd dat deze daartoe niet in staat zou den zün; wellicht zou Indien de garantie geza- menlük gedragen werd door Rük. Provincies en Gemeenten, ook het bloembollenbedrüf in zün geheel voor een bescheiden percentage daarin betrokken kunnen worden. De Minister gaf echter geen hoop. dat>rtn het verzoek om credietverschaffing zou kunnen worden voldaan. Er waren acht volgauto’s KALUNDBORIl, 1133 M. 13 06 strijkorkest o.l.v. A. Bendlx; 3.30 Mogens Hansen's in- slrumsntaal ensemble, 430 gramofoonmu- zlek: 7.10 omroeporkest o.l.v. Fritz Mahler; 7.50 koorconcert; 9 35 populaire Weensche muziek door het omroeporkest o.l.v. Fritz Mahler; 10.30 dansmuziek. BERI.IJN. 419 M. 7.25 populair concert; 9 20 berichten; daarna populair concert. HAMBURG, 372 M. 320 populair concert door het kleine Noragorkeet o.l.v. Gerhard Maaaz; 4.50 gevarieerd programma; 9.50 gra- mofoonmuzlek; 1020 dansmuziek. I.ANGENBERII. 472 M. 1120 gramoloon- muzlek; 13.15 populaire muziek; 8 30 pro gramma van Berlijn. DAVENTRY. 1554 M. 1.06 gramofoonmuz. 1.35 concert door het Commodore Grand orkeet o.l.v. Joseph Muscant; 3 40 gramo loonmuzlek: 320 orgelconcert door Ramsey; 3.50 concert; 4.50 concert; 7.50 pianoreci tal; door Cole: 9.56 „We shall remember them" naar werken van Winston. PAKIJS, Ellfbl 1448 M. 730 concert door het orkest oJ.v. E. Flament. LUXEMBURG. 1191 M. 7.50 Fransche u schrikkelük lot van den wanhopigen vader. De twee lükwagens voerden met zich een schat van bloemen, terwül de familie en be- j kenden zich hierachter voegden in een lange rü auto’s. Op het kerkhof hadden zich tegen half twee honderden geschaard om de open groeve. Alle hoofden ontblootten zich, toen de stoet het graf naderde. Voorop mevr. Süberden, daarachter haar beide kinderen, terwül ge steund door zün schoonouders de zwaar be proefde man zün lievelingen wegbracht naar hun laatste rustplaats. Bü de lange rü van familieleden waren als belangstellenden eveneens de heer de Bruin, ingenieur van vervoer 8. 8-, de stationschef van Amer.'foort, de heer Putto benevens een afge vaardigde van de betreffende taxi-onderneming. Nadat achtereenvo’^-ns de moeder mét haar beide kinderen in hel graf waren neergelaten, sprak de predikant va. de Ned. Herv. Kerk te Amersfoort, ds. Panxrbakker, een troostrede, waarin hü om hen bakte, die bü deze begra fenis gekomen wareu louter uit nieuwsgierig heid- Zü toch hebbics van het verdriet dezer familie een kükspul gemaakt Het ware beter, dat zü dit niet georan hadden. In de eerste plaats treft ons het volgende: de vele ongelukken op Zondag. De Maandag- sche bladen bevatten doorgaans drie interes- ru^>r*eltenSport, ongelukken en mls- Wanppj^jjie, kroegen n, er^ zouden minder beter betracht de verkeersongevallen niet zoo talrijk zün. Ware de kerkgang beter betracht, in plaats van het familiebezoek, dit ongeluk zou niet plaats hebben gehad! Aan de huidige maatschappij kleven vele cci>>Kii>bcii ui» «ici uiveunwueu-az fouten, doch wü bloeden uit de wond, dis welker besturen gezamenlük een adres tot den WU self hebben gemaakt. h el Wi b< u Het alleraardigste tooneelstuk „Welkom Vreemdeling" door dr. Wil lem Royaards destijds zoo kostelijk gespeeld, heeft ons het begrip „wel kom” weer helder voor den geest ge bracht. Welkom! Hoe zelden zijn we waar-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 18