Nieuwe verschijningen Prikkeldraad Maria te Etikhoven Onze verhouding tot het buitenland Rust in het land l Verdrag van Ouchy JECOVITOL Zal ’t helpen DE BELGISCHE KWESTIE ONVERANDERD ïo. VRIJDAG 10 NOVEMBER BADENSCHE KLEEDERDRACHTEN Onze handelsbalans I Zwerver vermoord te Heesch IS K WERKLOOZEN TERUG UIT ambten ROME De salariskortingen X EEN TYPHOON TEISTERT KAMPONGS »n De betrekkingen met Rusland HULDIGING VAN PRINSES JULIANA Geen cumulatie van Kon ’i morgens niet aan *t werk omdat het hoesten hem ’s nachts zoo had afgemat. verruimt Uw Over de maand October de uitvoer 74 mlllioen. Verhouding met Rusland was I HS t Ver plicht e geheimhouding Nederlanders in Duitschlqnd Openbare orde en rust Leeuwarder boternoteering MOCAOU STHUMAN 4 MAHMAGA Het standpunt van Minister Hymans Op haar vyf-en-twintigsten verjaardag Donderdag te Maastricht aangekomen Aan de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer inzake de begroeting voor Buiten- landsche Zaken wordt het volgende ontleend: Het vraagstuk ten aanzien van de verhou ding tot Sovjet-Rusland wordt door de Re- geering geenszins uit" het oog verloren. <to loor ON- U1S De Leeuwarder boternoteering la vastgeeteld op ƒ0.06 per K.G. De werklooze Rome-pelgrims hebben na een moeilijken, doch sucoesvollen fietstocht. Donder dag de Belgisch-Nederlandsche grens gepasseerd. In Maastricht, waar ze in goede conditie aan kwamen. zijn ze door de bevolking hartelijk verwelkomd. De Minister zegt gaarne toe aan eventueele voorstellen van Gedeputeerde staten van Noord Holland tot vereeniglng van de gemeenten Be verwijk en Wijk aan Zee, al dan niet met wy- Meer dan in andere jaren wordt In het thans uitgebrachte Voorlooplg Verslag aandacht be steed aan benoeming, optreden en gedragingen van burgemeesters. Ten zeerste begrijpelijk. In deze tijden toch is meer dan ooit noodig een krachtige gezagshandhaving. gepaard aan tact en beleid en begrip voor de moeilijkheden, waar mede bijna alle bevolkingsgroepen te kampen hebben. ktMS ROM kolo» h te tn. A n K GEIJKTE LEVERTRAAN 8-z Apothekers Drog<it»e o I 75 p fl De Regeering blijft diligent inzake de positie van onze landgenoo- ten in Duitschland Reuter seint ons uit Brussel, dat minister Hymans aan de leden der Commissie voor bui- tenlandsche zaken uit Kamer en Senaat een uiteenzetting heeft gegeven ovef het verdrag van Ouchy. De minister verklaarde, naar de leden der commissie mededeelden, dat hij het verdrag niet voor uitvoering vatbaar achtte. Men behoefde er niet op te rekenen, dat hij de ratificatie er van door het Belgische parle ment sou vragen. De Minister Is eveneens als vele leden der Kamer, pijnlijk getroffen geweest door het feit, dat door een blijkbare indiscretie van een hem onbekende zijde, In de pers geruchtmakende bespreking plaats vond van zaken, die tot dus ver slechts vertrouwelijk konden worden behan deld. De verplichting tot geheimhouding, die ook voor de Nederlandsche Regeering bestaat, is niet opgeheven. Onder deze omstandigheden kan de Minister geen vrijheid vinden in de Ka mer de gevraagde inlichtingen te verschaffen en tot overlegging van de gevraagde documen ten over te gaan, alvorens de mogelijkheid van opheffing van vorenbedoelde geheimhouding met de vertegenwoordigers van de andere Re- geerlngen te hebben doen bespreken. Wat betreft de combinatie van burgemeester schap en Kamerlidmaatschap, meent de Minis ter In het algemeen, dat de buitengewoon groote toename van bemoeiingen van den bur gemeester. gepaard gaande met den eveneens steeds drukker .wordenden werkkring van Ka merleden, meer en meer bezwaren tegen deze combinatie van functies doen rijzen. Ten aanzien van de kwestie met den burge meester van Koog aan den Zaan, stelt de Mi nister zich op het standpunt, dat met het oog op het vertrouwelijke karakter van Kabinets- bespreklngen, geen verdere openbare mededee- llngen gedaan kunnen worden. Wel moge hij mededeelen, dat hij niet geaarzeld zou hebben den burgemeester aanstonds voor ontslag voor te dragen, wanneer niet een bevredigende open lijke herroeping van de ontoelaatbare daad was gevolgd. Het Hoofdbestuur van de Vereeniglng „De Prlncevlag” heeft In haar laatstgehouden ver gadering besloten, de eerstvolgende algemeene vergadering te houden op 30 April 1934 te Den Haag. Op dezen dag zal met alle afdeelingen een grootsche vlaggenparade worden georganiseerd teneinde H. K. H. Prinses Juliana op haar vjjf- en-twintigsten verjaardag te huldigen. In de commissie van voorbereiding hebben zit ting genomen mr. A. N. M. Allaard te Overschle, J. E. L. Berlott, voorzitter van de afdeellng Den Haag, H. J. Nestelroy, voorzitter der afdeellng Amsterdam en de heer E. J. Woerts, algemeen secretaris der vereeniglng. van den herbergier, die alleen thuis was, waarschuwde dr. van Binsbergen uit Nlstelrode, die spoedig ter plaatse was. Bjj onderzoek bleek, dat de man een levens gevaarlijken steek in de borst had ontvangen. De burgemeester van Heesch, die direct ter plaatse was. stelde ’het parket van Den Bosch met het geval In kennis. Op last van den dokter moest de man naar het ziekenhuis te Den Bosch woeden overge bracht. Onderweg is hij echter overleden. Omtrent de daders en de plaats van het misdrijf tast men in het duister. De Officier van Justitie te Den Bosch leidt persoonlijk het onderzoek. Met betrekking tot den Invloed van het Dult- sche natlonaal-soclalisme op de positie vgn de in Duitschland wonende Nederlanders, moge de Minister opmerken, dat hem uit de aan zijn Departement ontvangen klachten en Inlichtin gen gebleken is, dat verscheidene Nederlanders in het bijzonder Israëlieten onder de revolu tie in Duitschland geleden hebben. Hr. Ms. ge zant te Berlijn is bjj voortduring voor de be langen der getroffen Nederlanders krachtdadig bjj de Duitsche Regeering opgekomen. Volkenbond Het verheugt den Minister, dat tegenover de enkele leden, die van oordeel zijn, dat Neder land zich uit den Volkenbond zou moeten te rugtrekken, vele anderen staan, die deze op vatting met kracht terugwezen. De Minister vraagt zich af of zij, die herzie ning van het Vredesverdrag van Versailles be pleiten, In direct verband met de economische grieven, die zjj tegen dit Verdrag koesteren, een juiste voorstelling hebben van den inhoud er van en de latere ontwikkeling. Immers de eco nomische voorschriften van dit Verdrag zijn geleidelijk vrijwel geheel buiten werking gesteld, en van herziening daarvan kan nauwelijks meer sprake zijn. Incflen thans herziening wordt ge vorderd, geschiedt dit met het oog op de ter ritoriale voorschriften, de bepaling omtrent de aansprakelijkheid voor den oorlog, of de ont- wapenlngsvoorschriften. Onder groote belangstelling werd door de Badensche Vereeniglng te Berlijn een klee- derdrachtenfeest gehouden, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de slacht offers van den grooten brand, die onlangs het dorp Oechelbronn in de asch legde. Omtrent de daders en het motief nog niets bekend De minister besteedt bijzondere aandacht aan het optreden van burgemeesters De Belgische kwestie Naar aanleiding van een gestelde vraag In zake de Belgische kwestie kan de minister me dedeelen, dat sinds de namens zfjn ambtsvoor ganger over een herziening van het verdrag van 1839 c.a. gevoerde besprekingen In Maart 1932 zijn onderbroken, geen dergelijke onderhande- llngen meer hebben plaats gevonden. De zaak is blijven rusten. Het feit, dat. na wel haast vijftien jaren, om trent die herziening nog steeds geen overeen stemming is bereikt, wordt door den minister met leedwezen geconstateerd omdat, zoolang deze herziening nog niet heeft plaats gehad, de betrekkingen tusschen Nederland en België nooit dat gaaf karakter kunnen bezitten, dat onge twijfeld voor belde landen wenschelijk Is en ook door beide landen gewenscht wordt. Al vreest de minister, dat het oogenbllk nog niet nabij is, waarop het complex der vraag stukken. dat op regeling met België wacht zijn oplossing zal hebben gevonden, hij blijft hopen, dat te eenlger tijd een regeling tot stand zal kunnen komen, welke voor beide landen aan nemelijk zou zjjn. Men kan zich moeilijk aan den Indruk ont trekken, dat feitelijk In Duitschland met be trekking tot de aanneming van arbeidskrach ten tusschen Dultschers en Nederlanders een sterk onderscheid wordt gemaakt. Terwijl de werkloosheid onder de Dultschers afneemt, neemt zij onder de Nederlanders toe. Dat door de lagere natlonaal-soclallstische partij-Instan ties druk In dien zin uitgeoefend wordt, moet wel worden aangenomen. Hoewel van een onwelwillend optreden te genover de Nederlanders In het algemeen nim mer sprake is geweest, en er derhalve voor bij zondere maatregelen tot bescherming van de telangen der Nederlanders In Duitschland geen aanleiding heeft bestaan, Is niet te ontkennen, dat er. evenals met betrekking tot In Duitsch land wonende onderdanen van andere mogend heden. een aantal klachten zijn over mishan delingen en gevangennemingen zonder opgaaf van redenen. ziging van de grens tusschen Beverwijk en Heemstede, waarvan naar men meende, onder de bevolking dezer gemeenten algemeen de wen- schelijkheld wordt gevoeld, zijn volle aandacht te zullen wijden. In hare vergaderingen van 12 September en 11 en 37 October jJ. behandelde de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken de voorstellen van de Regeering In zake een nieuwe korting op de salarissen van het Rijkspersoneel, nadat deze voorstellen ook in de militaire commisles van overleg en in die van het doceerend lager en middelbaar onderwijspersoneel waren bespro ken. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer nopens Hoofdstuk V Binnenlandsche Zaken) der rijksbegrooting 1934. Hieraan wordt het Volgende ontleend. Ten aanzien van de opmerkingen betreffen de openbare dansgelegenheden geeft de mi nister de verzekering van een behoorlijke toe passing der desbetreffende bepalingen, waar toe hU de medewerking van zijn ambtgenoot van sociale zaken behoeft. BANDJERMAS8IN. Nov. (Aneta) Gisteren heeft een typhoon de kampongs Wassahoeloe en Oelln In het Kandangauscr.e geteisterd. Ge rapporteerd wordt, dat by de ramp twee per sonen zijn gedood, drie zwaar gewond en drie lichtgewond. Vier huizen werden vernield en zeven hulzen beschadigd. Er zijn honderden boomen omgewaald. De resident heeft den rs- sistent-resldent gemachtigd om de bevolking uit de negrika's te helpen. De grenzen, gesteld aan de vrijheid eens bur gemeesters. van zijn politieke overtuiging te doen blijken, worden aangegeven door de elschen van het door hem vervulde ambt. Nim mer mag een burgemeester uit het oog verlie zen, dat hu plaatselijk drager van het wettig gezag Is en dat heeft te stellen boven eigen op vattingen. die daaraan afbreuk zouden doen. Dit geldt ook voor gedragingen en uitlatin gen in fasclstlschen geest. Dat de vrijwillige burgerwachten en de Bijzon dere Vrijwillige Landstorm zouden zijn te be schouwen als Instellingen, die een mllltairls- tischen geest kweeken en als een soort vrij korpsen. die men niet in de hand heeft, is een zienswijze, die de minister in geen enkel opzicht kan deelen. De overheid duldt in deze organen geen ele menten, die niet volledigen waarborg bieden voor trouw aan het wettig gezag en zij zal niet nalaten In dit opzicht alles In het werk te stellen om eiken misstand tëgen te gaan en de volkomen betrouwbaarheid te verzekeren. Dit geldt voor het platteli nd en voor de groote steden zonder onderscheid. Ook ten aanzien van de politie wordt op dit punt groote waak zaamheid betracht. Voor ongerustheid te dezer zake ziet de minister geen reden. Naar aanleiding van de vraag van verschei dene leden, welk standpunt de minister In neemt ten aanzien van een stelselmatige her ziening van onze gemeentelijke Indeellng, zij medegedeeld, dat hij van zulk een stelselma tige herziening geen heil verwacht. De al dan niet wenachelUkheld van wijziging der ge meentegrenzen hangt van te veel en voor elk zich voordoend geval te zeer varieerende fac toren af, dan dat daarop een systeem zou kunnen worden gebouwd. Tegen de oorspronkelijke voorstellen werden diverse bezwaren geuit, waaraan de Regeering getracht heeft tegemoet te komen door het aanbrengen van verschillende wijzigingen, voor zoover zulks mogelijk werd geacht, zon der het rendement van de beoogde bezuini ging te sterk aan te tasten. Het uitelndelijk voorstel kon echter evenmin de Instemming van de Centrale Commissie ver werven. Wel verklaarden vier van de zes or ganisaties, dat zij hieraan de voorkeur gaven, maar zij maakten daarbij tevens nog enkele verlangens kenbaar. De beide andere In het overleg vertegen woordigde organisaties wenschten zich van eenige uitspraak betreffende voorkeur voor een der voorstellen te onthouden. Het standpunt van den minister met be trekking tot het vraagstuk van de boycot door particulieren tegenover eenig ander land ondernomen, zooals dat blijkt uit het antwoord op de vragen van den heer Lovink. is niet ge wijzigd. De Regeering beschikt op het oogen bllk niet over rechtstreeksche middelen om zoodanige boycot van particulieren tegen te gaan, terwijl voorshands naar het oordeel van den minister voor de Regeering nog geen vol doende aanleiding bestaat om zich zulke mid delen te verschaffen. Daarbij valt In het oog te houden, dat bij eventueele maatregelen op dit gebied de uiterste voorzichtigheid behoort te worden betracht. In het geval, dat by een boycot-actle ge tracht wordt gebruik te maken van openbare gebouwen, straten en pleinen, zal de Regeering indien daartoe de wenschelijkheid blijkt, ech ter den nosdlgen aandrang op de plaatselijke overheid oefenen om haar te bewegen daar tegen met de ten dienste staande middelen krachtig op te treden. Volgens een korte mededeellng van het Cen traal Bureau voor de Statistiek vertoonde de Nederlandsche handelsbalans van October van dit jaar een Invoercüfer (zonder goud en zil ver) van 110 mlllioen gulden tegen 117 mll- 2. De ult ier bedroeg resp. 83 en „Door een verwaarloosde verkoudheid kreeg Ik het op mijn borst, waardoor ik het verschrikkeiyk benauwd had. Ik kon ’s morgens niet naar myn werk gaan, 'omdat ik ’s nachts niet sliep- van be nauwdheid. Na ’t gebruik van Abdysiroop trad een algeheele verandering in. Ik kon weer rustig ’'diep ademhalen, mijn werk verrichten en slapen. Ik voel mij nu zoo goed als nooit tevoren en dank dat mijns inziens alleen aan de Abdy siroop”. Zoo schrijft ons de heer J. H. te B., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. De op byzondere wyze samengestelde Abdijsiroop werkt heerlijk slijmoplossend, verzachtend, hoeststillend; ademhaling en tast Uw hoest in de grond oorzaak aan, vermijdt etterige siymvor- ming en ontsteking. Door Abdysiroop te nemen hebt Oy iets byzonders voor borst en keel en op lederen leeftyd kunt Ge Abdysiroop gebruiken. Thans per flesch 1.1.50, 2.75. Ge bespoedigt Uw genezing door buitenshuis Abdysiroop- Bonbons („gestolde” Abdysiroop) te ge bruiken. 35 cent en 60 cent per doos. Donderdagavond kwam te Heesch de 35-jarige zwerver J. van Boxtel uit Uden, die In den 4oop van den dag met verschillende woonwa genbewoners, die in de buurt een paardenmarkt bezocht hadden, verscheidene café's had afge- loopen, om ongeveer zes uur het café „de Zwaan" te Heesch binnen, roepende: „ik sterf." De vrouw jf Inlster de Wilde heeft thans in een aan l\/| de gemeentebesturen gerichte circulaire •LVA openlijk geconstateerd, dat zich In den afgeloopen zomer zoo waar! In bet strand- en badleven op vele plaatsen excessen hebben geopenbaard, waartegen In het algemeen onvoldoende is opgetreden: olwel aan bestaan de voorschriften werd niet of niet voldoende de hand gehouden, ofwel men verzuimde de noo- dige maatregeleh te nemen. Een leder, die zich In den loop der jaren wel eens op het strand waagde, had deze conclusie reeds terstond dus ook reeds jaren geleden kunnen maken; daar was geen zomerseizoen 1933 voor noodig. noch ook een verergering van het euvel in den vorm van z.g. „natuurbaden", waarop de minister eens extra de aandacht vestigt en waartegen hij een extra- waarschuwend woord laat klinken. De ministerieele bevinding schijnt ons dan ook rjjkeiyk vertraagd, al zyn we kennen de het tempo, waarin hier te lande w^tteiyko maatregelen getroffen of.... niet getroffen wor den tegen maatschappelijke euvelen ook zéér dankbaar en zéér voldaan, dat de minister in de maand November van het jaar 1923 alsnog tot de ontdekking komt, dat zich hier te lande excessen in het strand- en badleven hebben geopenbaard en dat er in het algemeen onvol doende tegen opgetreden is. Nu rijst echter de vraag, of de publicatie van deze ministerieele constateerlngen In een cir culaire aan de gemeenten en het uitspreken van een zeker ministerieel „vertrouwen" In de ge meentebesturen behoorlijk hélpen zal.... De minister „vertrouwt", dat de gemeentebe sturen zich In het vervolg beter van hun taak zullen kwijten en hij geeft hun te verstaan, dat zij niet omwille van de „geldeiyke voordeelen” (b.v. by de exploitatie van ag. „natuurbaden”) excessen zullen dulden. Zal de minister succes hebben met zyn ver trouwen en met zyn zacht vermaan? Sommige heeren gemeentebestuurders mogen het ons niet ten kwade duiden, wanneer wy ons daaromtrent niet volkomen gerust verklaren. Wat is er ook van particuliere zyde, ook van den kant der vereenlgingen tot bestrijding der openbare onzedelijkheid niet sinds jaar en dag geyverd om de gemeentebesturen aan hun plicht te herinneren, tot de uitvoering van hun plicht te brengen? En het resultaat? Zie de ministerieele constateerlngen van No vember 1933! De zaak Is lang niet zoo eenvoudig als de minister haar schijnt te beschouwen. Hy heeft rekening te houden met drie kate- gorieen van gemeentebestuurders: le. dezulken, die de excessen niet zoo erg vin den en zich treurig-principieel tegen zekere onzedeiykheidsbestrydlng verzetten, zich althans uiterst laks daarbij gedragen; 2e. dezulken, die niets méér vreezen dan als preutsch, kleinzielig, benepen aangezien te wor den; en 3e. dezulken, die het materieele zwlaarder laten wegen dan het geesteiyke en het moreele. Tegen al deze kategorleën, waarin natuuriyk allerlei combinaties en nuances mogeiyk zyn, dient de strijd te worden aangebonden. De strijd! Men zy toch niet zoo naïef, te meenen, dat al deze gemeentebestuurders hun beproefde „beginselen" zoo maar pardoes zullen laten varen, omdat de minister zegt te „vertrouwen”, omdat hy een „waarschuwend woord” en een „aanmaning" plaatst. WU vreezen. dat de minister met Anderen aan drang zal moeten komen om elndeiyk eens al thans iets in de goede richting te bereiken. De Regeering is van oordeel dat het stand punt In 1924. inzake het onderhavige vraag- stu klngenomen. alsnog geacht moet worden juist te zyn, ook wat betreft de Russische vóór-oorlogsschulden. Niettemin houdt de Re geering rekening met de rol. die gewyzlgde omstandigheden ten deze hebben te spelen. Dat het herstel der diplomatieke betrekkin gen met de U.S.S.R. In andere inden, waar zulks Is geschied, niet tot moc’JjjKlieden aan leiding gegeven jou hebben is eene bewering, die de minister, In hare algemeenheid niet ver mag te onderschrijven. Het is den minister bekend, dat te Amster dam en te Rotterdam Nederlandse’ ,e vennoot schappen zyn gevestigd, waarin eenige onder danen der UB.S.R. werkzaam zyn en welke vennootschappen beoogen den handel voor namelijk In graan en hout met de Sovjet unie te bevorderen. Van een ander doel het welk deze „centra" zouden hebben, is den mi nister niets bekend. De minister is doordrongen van het groote belang, dat gelegen is In de bestryding van onjuiste berichtgeving nopens Nederland en zyne overzeesche bezittingen, In de bultenland- sche pers. Door het Instellen van den Regeeringspers- dienst zal de mogelykheld vergroot worden om onjuiste berichtgeving tegen te gaan. Hoen In 1 82 mlllioen. In September was de Invoer 111 mlllioen en Over het tijdvak van Januari tot en met October van dit jaar, het Invoercyfer 993 mlllioen en dat van den uitvoer 610 mlllioen, tegen resp. 1087 en 706 In het jaar 1932. Het Invoerpercentage gedekt door uitvoer was In October van dit jaar 57.2 tegen 69.8 in 1932 61.4 van Januari t/m October van dit jaar en 65.0 over hetzelfde tydvak in 1933. De percentagees over de afzonderiyke maanden van dit jaar zyn als volgt: Januari 60 8, Februari 639. Maart 65.6, April 60.8, Mei 62.8, Juni 64.7, Juli 54.0, Augustus 58.7, Sep tember 66.4 en October 57.2. De Invoer van goud en zilver over de maand October 1933 bedr; f 59.797.540. de uitvoer f 13.031.411. fn gezondheid oud worden, "t is een kwestie van vitaminen. Ook U zal JECOVITOL goed doen! Zuivere,’ natuurlijke levertraan, geijkt door een Nederlandsch Professor, teneinde te kunnen waarborgen, dat zij altijd minstens 50 eenheden Vitamine A en 250 prophyL (=125 internationale) eenheden Vitamine D bevat. JECOVITOL geeft meer weerstand tegen Ver. koudheid en infectie-ziekten. p 29 November as. zat het precies 1 een jaar geleden zyn, dat de kinderen Volsln en Degelmbre in den tuin der zusters van de chrlsteiyke leering te Beau- ralng voor het eerst de verschynlng waar namen, die zy meenden te mogen vereen zelvigen met de Heilige Maagd. Sedert dien Is Beauralng een pelgrimsoord geworden, en men is er van plan, den eersten verjaardag der verschynlngen te vieren door de op richting vajj een reusachtig Marla-beeld. Er zal een basiliek worden gebouwd. Men ver wacht dus, dat Bauraing als bedevaarts plaats aantrekkingskracht zal biyven uit oefenen op het katholieke volk. De gronden dier verwachting hebben wy naar best ver mogen onderzocht met behulp van het voorradige materiaal en van de bestaande, reeds zeer uitgebrelde literatuur. Daar is meer gebeurd sedert de eerste feiten te Beauralng. Geheel het jaar is Bel gië in al zyn deelen vervuld geweest van wondergeruchten. wy hebben er bericht van uitgebracht en herhalen dus alleen om wille der overzichteiykheid de belangrykste datums: 29 Nov. 19323 Januari 1933: „Verschy- ningen” aan de kinderen Volsln en Degelm bre te Beauralng in het bisdom Namen. 15 Januari2 Maart: Verschynlngen' aan Marietje Béco te Banneux in het bis dom Luik. 17 Mei en 19 Mei: Verschynlngen” der Heilige Familie met Maria als woordvoerd- ster aan een bejaarde vrouw te Tweebeek in het aartsbisdom Mechelen. v. j 11 Juni15 Augustus: „Verschynlngen” aan Tilman Cóme te Beauralng. 56 Augustus: „Verschynlngen” aan Ge- rad Backx, Rector Stubbe, aalmoezenier Blondeel en andere volwassenen te Beau ralng. Sedert 4 Augustus: „Versdhyningen” aan Leonle van Dyck, verlaten echtgenoote van zekeren De Spieleer te Onkerzele In het bisdom Gent. 23—24 Augustus: „Verschynlngen” aan talrijke personen te Rochefort. Inmiddels schynt vast te staan, dat de laatstgenoemde waarnemingen, te Roche fort dus, berusten op een moedwillig t>edrog, door het RJC. dagblad ,J>e Standaard” op rekening gesteld van het socialistische dagblad „Le Peuple”. De lijst, die overbluft Is merkwaardig ge noeg! Als men bedenkt, dat de feitenreeks te Onkerzele nog niet beëindigd is, kan men concludeeren, dat vrUwel het geheele jaar gevuld is geweest met „verschynlngen”. Thans moeten wy een nieuwe reeks toe voegen aan de reeds door ons beschreven groepen. Tevoren maken wy nog eens het voorbehoud, reeds zoo nadrukkeiyk gemaakt voor Onkerzele, waar de gebeurtenissen voortduren zonder een meer aannemeiyk karakter te vertoonen. De meest waarschyn- lijke veronderstelling lykt ons die van een „zielkundige besmetting” der „zieners". Ook na de feiten te Lourdes en te Pontmain doken allentwege visionnalren op. Zulk een besmetting is dus niet nieuw en ook niet specifiek Belgisch. De nieuwe feiten, die aanspraak maken op de openbare agndacht, doen zich voor te Etikhove, een dorpje van ruim tweeduizend inwoners In de nabyheid van Oudenaarde. Vrijwel alle bewoners zyn van huls uit ka tholiek. Hun gezondheid moet dus afgelezen worden uit de politieke verhoudingen, die te Etikhove gunstig zyn voor een gematigd neutraal liberalisme. In dien zin wordt de gemeente n-1. bestuurd. Te Etikhove woont zekere Omer Eene- man, oud 35 jaar, vijf Jaar geleden gehuwd met een juffrouw van Overmelre, vader van twee kinderen, die zyn brood verdient als huisschilder en zich vervolgens verdiensten verwerft als kerkzanger en har- monika-speler by plechtige gelegenheden. Het dagblad ..De Standaard” stelde vast, dat Omer Eeneman een goeden eetlust heeft, ^geenen kwezelaar” is en in den volksmond bekend staat als „Omer Gosseye”. Deze ge gevens lyken ons onvoldoende om er uit te besluiten tot de betrouwbaarheid of onbe trouwbaarheid van eens menschen inborst of uitspraken. Overigens zyn de gegevens Khilderachtig. Sedert Maandag 9 October meent Omer Eeneman verschynlngen waar te nemen van de Heilige Maagd boven een haag van het landgoed „Het Verbrand Hof”, toebehoo- rend aan den heer Blomme, burgemeester der gemeente, die het verhuurde aan de familie Opsomer. Byna dageiyks doen de verschynlngen zich voor tusschen 7 en 9 uur in den avond. In de eerste dagen werd de man door „een sterke gewaarwording” n**r de plaats der verschynlngen gedre ven, ofschoon hy niet van plan was. er heen te gaan. Ook geloofde hy tevoren niet aan de bovenhatuuriyke herkomst der verschy- tdngen te Beauralng, Banneux en Onker- *ele. Hoe de feiten zich voordoen, verhaalt -De Standaard" als volgt: ••Even vóór 8 uur telt de polsslag nog 80. Een weinig later wordt Omer stilaan on- ^tig- ,4a, ’t zal weer zoo zyn!” zucht hy. begint verdwaald te kyken, alhoewel We er nog wel een glimlach uit krijgen. Zijn antwoorden zyn met ,Ja” of „neen”. H(| draalt en wringt, hy beeft en zucht, hij begint te zweeten, hij krijgt zelfs kou. en trekt een vest aan, daarna een hals doek.. Hy heeft te 8 u. 20 zoo maar 98 jx>ls- Wat later zelfs 102. Hy wordt blee- en krygt een verdwaasd uitzicht De dokters trachten hem langer te doen biy- ,en- Zyn vrouw wil hem naar bed bren- Een paar keeren vraagt hy aan vrien den om te mogen vertrekken. Eindeiyk te 8 B- S5, staat hy op en vertrekt naar de ’oordeur doorheen den schllderwinkel, voorafgegaan door politie en gendarmen, gevolgd door zyn weenende vrouw, doch ters, reporters, enz., die zich mits veel ge- hots en gebote een weg kunnen banen door de 5-0.000 koppige menigte, die er ook dichtby zyn wil. Een veertigtal meters verder, schuins over de straat vóóf de haag van den hof waar de verschynlng plaats heeft, valt Omer op de knieën en bidt met heldere stem vyf Onze Vaders en vyf Weesgegroeten. Na het Glorie zy den Vader valt hy in ver rukking of bezwyming, doch biyft stok- styf. Het dozyn veldwachters en gendar men hebben veel moeite om het volk op afstand te houden.” De „verschynlng” spreekt met Omer Ee neman. Een dier dialogen geven wy hier letteriyk weer. Dit gesprek is gevoerd op Zaterdag 14 October JJ.: Ziener: zyt gy wel O. L. Vrouw? Verschynlng: Ja, ik ben de Moeder van Jezus Christus. Hebt ge wel aan het volk gezegd dat het van Zondag af zooveel mo- geiyk zou biechten en communlceeren? ‘Z.: Ja, ik heb het reeds gezegd, ik zal het herhalen en ik zal zelf ook gaan. V.’ Gy zult aan uw priesters zeggen dat ze zooveel mogelijk de zondaars bekeeren.' Z.: Ja, ik zal het aan myn priesters zeg gen. Daarna zegende de verschynlng het volk en ze verdwenen.” Een wetenschappeiyk onderzoek zou hier zeer gewenscht zyn; het schynt. dat ook de betrokken „vislonnalr” er naar verlangt. Maandag 9 October, de eerste dag der z.g. „verschynlngen” was de dag van den be kenden „sterrenregen” en er Is verband ons uiterst sceptisch tegenóver de gebeurtenis sen. Op Zondag 29 October was de volkstoe- loop gestegen tot 30.000 menschen. Er wer den wonderbare genezingen verwacht, doch er gebeurde niets van dezen aard. Wel nam Omer Eeneman wederom de „verschynlng” waay, die het volk zegende. Na dez^ waar neming was de man lichameiyk geheel uit geput, zooals gewooniyk na zyn visioenen. Zyn reactie op zinneiyke prikkels is tydens den extatischen toestand sterk verminderd: hy voelt geen prik, die hem in armen of kaken wordt toegebracht; wel knipperen zyn oogen voor een plotselinge, schelle be lichting. Evenals In het geval van Leonle van Dyck te Onkerzele, speelt de mentaliteit van het dorp een vrij groote rol in de mededeelin- gen van den „ziener”, die echter minder bevelend schynt op te treden dan deze vrouw. Zoolang een ernstig onderzoek niet komt tot meer betrouwbare resultaten, meenen wy de gebeurtenissen te mogen be schouwen als zuiver natuuriyke gevolgen van den psychlschen Indruk, door de ge ruchten uit Beauralng teweeggebracht. Het- zy een zekere graad van overigens onschul dige hysterie, die wy aanwezig veronder stellen by vrouw van Dyck, hetzy eenig an der zelfbedrog, zal, dunkt ons, niet vreemd zyn aan den oorsprong der verschynselen. Veel belang hechten wy voorlooplg dan ook niet aan de zaak, al trekt zy nieuwsgieri gen genoeg om in aanmerking te komen van de ietwat breedvoerige vermelding die wy gaven. w. A.—s. s -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5