Zie ginds komt de stoomb Bi J G H I 81 KNIPPATROON BREIPATROON I 1 en Speel* Kruippakjes De geschenkentijd nadert Rijstgerechten Jurkje voor Meisjes van 10 tot 12jaar a Gebreide baby-sokjes I 5® I a f de Men klopt meisjes we POLA ist ifc V. S. A. T. «•I r. T K L r. i. ETA. DINY het DORA en men ons roe- 3 pa- dik het ■tig be- sht ie r- Heeft ge ren sen. ins. de’ sde te- het ta- tan rii- tn- hou- t fijj men. nde- neld, het die levi- sverd toch ader ook had. >og Ijn x- er- nd 'en ste mo- ink- tten, eur- lan- een den. met erp- hu en een den lan- ?en- ge- vtjf den van ■ug- oog dijk Her ten, om van al. ge en OE WOUW EW HAAR HIUMSlIHIOEOmG k I. sierd met rose bloempjes in den kruissteek. Ingestreken plooien verleenen de noodlge ruimte, terwijl twee rose strikken de zij kanten afwerken. rijst door de het De tasch sluit met een grooten knoop en eqp lusje. Vervolgens zien we twee boekensteunen, meer een mannenwerkje, of iets voor uw grooten zoon. U heeft noodig twee mooie eiken plankjes voor lederen boekensteun. Van de haasjes of hertjes kunt u een teekening krijgen op ware grootte, wanneer u ons 25 cent aan postzegels toezendt. U zaagt van het haasje of hertje twee modelletjes, van multiplex van 1 of IK cM. dikte, of u lijmt en spijkert een plankje vurenhout (van een stjjfselkistje) met aan belde kanten triplex van 3 m.M. Als het goed droog Is, Nog een goede maand, en Sint Nicolaas is daar, met zich mêebrengerfde den tijd van verrassingen en geschenken. Voor velen zal het te slecht zijn om er veel aan te doen, doch een leuk zelfgemaakt geschenkje kost niet zoo veel en is toch o zoo welkom. We beginnen met de portefeuille-tasch. Dezejwordt gemaakt van grofmazlg mate- de moeite willen getroosten om ze zelf maken. Uit een of meerde: een ommezientje zoo’n fleX elkaar getooverd. Onze wat met enkele gekleu jes te bereiken is. No. I is gedacht van crème linnen en ver sierd met roode knoopjes, en een roode ceintuur. Het tweede mouwlooze jurkje be staat uit wit neteldoek en is bewerkt met lichtblauwe bloempjes in den steelsteek. ’n Puntig zakje met een kwastje voltooit de garneerlng. No. III is bizonder aardig. Het laat de schoudertjes geheel vrij, slechts be dekt door een smal lintje. De versiering van het ruime rokje bestaat uit punten vroolijk gekleurde nopjes. Daarnaast komt een heel eenvoudig jurkje aan hals en ar men met een scherpe kleur gefestonneerd en uitgerust met een grooten zak, waarin heel wat schatten een plaatsje kunnen vin den. No. V vertoont een vroolijk gebloemd bovenstuk aan een effen onderdeel. Een meer gekleed jurkje is no. VL Uit wat ka toenen matting vervaardigd, werd het ver- Van alle op deze bladzijde voorkomende modellen, .die aan het mode-album „Winterweelde” ontleend zjjn, kunnen patronen besteld wor den tegen den prijs van 35 ets. voor mantels en japonnen, van 20 ets. voor rokken, blouses, kleine avondjasjes en kinderkleeding. knipt twee strooken van 25 bij 40 c.M. Op een van deze strooken wordt een rechthoek van de zelfde stof gestikt van 19 bij 25 c.M. Op dezen rechthoek wordt een reep gestikt van 10 bij 25 c.M. die in twee vakjes ver deeld wordt. Deze rechthoek wordt vervolgens op den reep gestikt. We laten den bovenkant open, vervolgens stikt u den anderen reep van 2540 c.M. tegen den kant, welke geen op- gestiktë vakjes heeft, of maakt beide deelen aan elkaar met boorband. We laten den bovenkant open, zoodat een lange zak ge vormd wordt. Alvorens dezen kant tegen te naaien, wordt hij met een rand van wol geborduurd, in punten afwisselend van kleur, zooals oranje, zwart, of blauw met geel, enz Dan nog een schattig pakje voor ons dieren vriendje. Op een broekje van rose katoen appliceefen wij een zacht-geel kui kentje. De pootjes en bekje wordt met den steelsteek in bruin bijgewerkt. U ziet dat er met een minimum aan tijd en geld, doch met een groote dosis fantasie, uit heel kleine restjes stof, keurige, practische klee- ding voor onze allerkleinsten te vervaardi gen is. geef hem katoenen waarmee hij zich gewoonlijk tevreden stelt. Op die manier is het geven van practische geschenken niet slechts ’n verschuiven van uitgaven, die tóch gedaan zouden worden, maar heeft ieder cadeautje toch iets har telijks en royaals en bijna luxueus. En op geen der huisgenooten hoeven de kosten al te zwaar te drukken, omdat hij weet, dat hij zelf ook iets zal krijgen, dat hij werke lijk noodig heeft en dat hij op deze manier uitspaart. Met hetzelfde geld, dat het ge zin anders toch zou moeten missen, heb ben allen nu een gezelligen huiseiijken avond. Als de stemming er maar is och, dan is al het andere tenslotte bijzaak! Nie mand zal toch willen beweren, dat hij nu juist uit hebberigheid zoo dol op den strooi, avond is! En wie niet om gedwongen/ bezuiniging zijn Sinterklaas dit Jaar zoo hoeft in te richten: met enkel nuttige geschenken die zou X misschien vrijwillig kunnen doen en het bedrag, dat op de achterwege gela ten luxe-uitgaven bespaard wordt, beste den aan ’n heerlijke surprise voor een nood lijdend gezin. Warm ondergoed, dekens, een partijtje brandstoffen, een paar flinke zakken grutterswaren zou dat alles bij die armsten der armen niet veel meer ge luk en vreugde brengen, dan wijzelf bij mogelijkheid van zoo’n luxe voorwerp kun nen hebben? Een andere vorm van weldoen, waaraan men eigenlijk veel te weinig denkt, is de volgende. Kennen we niet allen de een of andere eenzame ziel zonder familie of goe de vrienden, verlaten op een kamertje wo nend, in Zeer bescheiden omstandigheden, zooal niet behoeftig? Ja, ieder gezin heeft wel zoo’n kennis. Maar hoeveel, gezinnen komen op de gedachte, zoo’n alleen-op-de- wereld-staanden stakker eens bij huiselijke feestjes te betrekken, een klein beetje van hun overvloed aan gezelligheid en warmte met hem of haar te deelen? Hoort men eigenlijk ooit van zooiets? En toch, wat zou meer voor de hand liggen? Maar juist gelukkige gezinnen zijn soms zoo gierig, zoo jaloersch op hun geluk en intimiteit. Houdt men niet van X idee, op zoo’n dag niet „onder elkaar” te zijn er een vreem de'bij te moeten dulden? Maar wat zijn de diverse verloofden der oudere kinderen in den beginne anders dan vreemden? En al zou X een offertje beteekenen, X gaat hier tenslotte ook om een weldaad, niet om een persoonlijk pretje. Wat luikt zoo’n een zame niet op in een harteUJken familie kring, waar hij als een der gezinsleden be schouwd wordt, z’n eigen pakjes vindt, met evenveel vindingrijkheid verzorgd als die der andere huisgenooten! En die kleine extra kosten och, die zijn zoo gemakke- lijk door allen samen te dragen, als de goe de wil er is! Neen, *t „heerlijk avondje” hoeft ons dit jaar niet te ontgaan! X Kan zelfs heerllj- xer en bevredigender zijn dan vorige jaren, voor onszelf en voor anderen ondanks crisis en geldgebrek! gestikt met dikke zijde. Ook kunnen wij deze stukken van een andere bijpassende stof nemen. Dit Jasje, evenals het andere, fig. 848, is voor meisjes van 7 tot 8 jaar. Dit laatste is gemaakt van geruite of melange stof en versierd met opgeknoopte schouderkleppen en een col van bont om den hals. We zetten ook een recht stukje bont op de mouw. Het manteltje loopt een beetje klokkend uit en heeft groote opge stikte zakken. ijstcroquetten1 ons rijst, 30 gr. boter, 1 lepel fijn gehakte ui, 1 lepel fijn gehakte peterselie, 354 d.L. water, een lig soja, Maggi’s aroma of bruin van en zout en peper naar smaak. Verder: t, paneermeel en frituurvet. ui laat men in de helft van de boter tjes fruiten zonder dat ze bruin wordt, ;ewasschen rijst voegt men dan hierbij aat ze even meefruiten, waarna men water er kokend bijgiet, met zout en weinig peper. Men laat de rijst onge- een half uur koken, roert er dan de geschoten boter door, de ■peterselie en oja, aroma of bruin van jus. anneer de massa wat is afgekoeld it men er, op de gewone manier, cro- ten van, haalt die door eiwit, dat men "n weinig water heeft los geklopt en •na door paneermeel. en bakt de croquetten dan mooi bruin ampend heet frituurvet. Jstcroquetten met kaas. Men heeft voor noodig: 125 gram rijst, 30 gram r, h ons geraspte oude kaas, 1 ei, zout, ■r en noot, en verder eiwit, paneer- 1 en frituurvet. rijst wordt op de gewone wijze, in ko- 1 water, gaar en droog gekookt, waar- nen haar koud laat worden. Neemt men vergeschoten rijst voor, dan heeft men van ongeveer 3 ons noodig. boter smelt men en men vormt dan gelijk mengsel van de koude rijst, de lolten boter, de geraspte kaas en het opte ei met peper, zout en noot. to men wil kan men ook nog 'A gehakte ham door het mengsel Men vormt er croquetten van. paneert en bakt ze in dampend heet frituurvet l bruin en knapperig. il men de croquetten dubbel paneeren, wentelt men ze eerst door paneer- l, dan door eiwit en ten slotte weer Rijst-soufflé. Bij 1 Liter melk heeft men hiervoor noodig: I54 ons rijst, 40 gram bo ter, 3 eieren, de dunne schil van een ci troen, een snufje zout en ongeveer 80 gram suiker. Men laat de melk trekken met zout en het xlunne citroenschilletje; als de melk kookt voegt men er de gewasschen bij en laat haar zachtjes door gaar koken. Intusschen dooiers met de suiker en men klopt eiwit zoo stijf mogelijk. Als de rijst gaar is, roert men er, van het vuur, met een houten lepel eerst de boter door, dan de dooiers en tot slot het stijf geklopte eiwit. Men 'vult de massa nu in een met boter ingesmeerden vuurvasten schotel en iaat de rijst in een warmen oven souffleeren en ’n mooi bruin korstje krijgen. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL a Is men zóó bpeit, dat men uitgestre- ken 8 steken krijgt op 2s cM., dan wordt het voetje, volgens onder staande beschrijving, 12K c.M. lang, bovenstukjs ongeveer 18 c.M. hoog. Men begint aan den bovenkant, waar voor men 41 st. opzet. Ie toer: rechts. Voor de stevigheid breit men dezen toer in den achterkant der st. vrouw toevallig een nieuw electrisch strijk ijzer inplaats van het oude, dat óp is, dan geven ze elkaar op pakjesavond plechtig die dingen, die ze anders even goed ieder voor zich gekocht hadden Daar is al héél weinig feestelijks en opwekkends aan. Maar zonder het nu zoo ver te drijven, kunnen we elkander wel dingen geven, die tóch noo dig waren, als we maar zorgen, dat we ze altijd ’n ietsje beter en mooier geven dan de gelukkige ze voor zichzelf gekocht-zou hebben. Vrdagt moeder ’n nieuwe peignoir, en heeft ze gewoonltjk ’n heel bescheiden flanellen, geef haar dan een zuiver wol len, die even practlsch is en veel warmer. Heeft vader zakdoeken noodig, zachte linnen inplaats van de enomen maten: Bovenwijdte 84 cM., lengte 84 cM., mouwL 51 cM. Be- noodigd: 2.35 M. van 90 a 100 cM. breedte, 10 knoopjes, een gespje, 4 druk knoopjes. Van bovenstaand jurkje teekent ge het patroontje op de aangegbven maten, waar na ge het op de vaste lijnen uitknipt. Hierna legt ge de patronen op de stof en wel zóó. dat ge eerst het geheele voorpand, daaronder het rugpand, en daaronder naast elkaar de beide mouwen weg kunt knip pen. Naast het rugpand houdt ge dan de ceintuur, X kraagje en de manchetjes ge makkelijk over. Alles knipt ge met een naad uit, terwijl ge onder aan de jurk nog 6 cM. extra voor een zoom bij rekent. Wanneer alles geknipt 13, begint ge aan den voorkant de 6 cM. breede plooi in te maken, vanuit de taille, waarna ge in het bovenste ge deelte een inslag rijgt, en dit, tegelijk met het inleggen van de plooi, op het voorstuk- je wordt geregen. Aan den linkerkant laat ge 10 cM. vrij voor een splitje, waarna ge verder het geheele stuk en 14 c.M. van de plooi op den kant kunt stikken. Vervolgens verbindt ge schouder-, zij- en mouwnaden, waarna ge aan den onderkant den 6 cM. breeden zoom op de hand innaait. Het kraagje, dat op vorm geknipt is, wordt langs den buitenomtrek gestikt, omge haald en dan door middel van een schuin biesje op de jurk gezet. Het biesje wordt op de jurk plat gezoomd, waartoe ge in de halslijn van het kraagje knipjes geeft. De mouw onderaan rimpelt ge in, waarna ge een manchetje opzet, dat ge 22 cM. lang en 10 cM. breed hebt geknipt. Ge stikt de kleine zijkantjes dicht, waarna ge X man chetje op den goeden kant aanstikt en op den verkeerden kant overzoomt. Het man chetje sluit met een knoop en knoopsgat. Bij het inzetten der mouwtjes neemt ge den mouwnaad 3 cM. meer naar voren dan den zijnaad. Het ceintuurtje knipt ge 85 cM. lang en 10 cM. breed, waarna ge het dub bel stikt, omhaalt en de uit einden puntig bij laat loo- pen. Deze beide einden haalt ge aan weerskanten door X gespje, waarna ge aan één kant een knoopje zet en aan den anderen kant *n knoop je en een drukknoopje. Hierna kunt ge ook op de op de teekening aangegevJn plaatsen de knoopen aan zetten en aan het splitje de drie drukknoopjes. Fig. 546 is een eenvoudige damesmantel van velours met aangezetten kraag van blben». en typische puntmouw. Van voren zoowel als van achteren zien wij de taille uitloopen in een puntig stuk, hetgeen een slank effect maakt. de spijkertjes indrevelen, dichtmaken m^f stopwas (smelten boven een lucifer, de gaatjes vol laten druppelen) en wanneer de was hard Is, afkrabben met een oud scheermesje. Wanneer dit klaar is, wordt hierop het haasje geteekend en uitgezaagd. U kunt zoodoende een mooi dik haasje of hertje vervaardigen. Het triplex aan beide kanten is noodig, om voldoende stevigheid te verkrijgen tegen afbreken. U zaagt het uit met een fijn figuurzaagje, zoodat u weinig heeft bij te a, is X niet of we heel in de verte rookpluim al zien opstijgen? Nog nau welijks een maand, en „met waaiende wimpels” ligt het eeuwenoude vaartuig uit Spanje aan onze reede. Hoe huppelt het paardje het dek op en neer Ach. wat waren dat zorgelooze tijden, toen we dat liedje in de kinderkamer leer den zingen bij de snorrende kachel, waar onder de schoentjes prijkten en het keu rig gemaakte huiswerk, op hoop van ze gen.... Nietwaar, je gaf wat uit Je spaar pot voor de arme kindertjes, die Sint NL klaas niet wist te wonen, en die toch ook ’n plelzierigen avond moesten hebben, en dan was X goed en kon je je met ’n gerust ge weten overgeven aan de weelde der nieuwe aanwinsten voor de speelgoedkast Want al waren er ook toen armen, zóó n el lende. dat men bijna wroeging voelde over X bezit van elk warm stuk kleeren of elk goed maal, heerschte er toen toch niet. Sinterklaas in crisistijd! Zullen we maar de gémakkelijkste oplossing kiezen en kort weg zeggen: we doen er dit jaar niet aan? Dan zouden we onszelf en ons gezin in de zen somberen tijd van. een argelooze vreug de berooven. „Niet aan Sinterklaas doen” dat is geen bezulnlglngs-maatregel, maar een uiting van landerigheid en moedeloosheid. Want het Sinterklaasfeest.... is niet zoo zeer een kwestie van geld, als wel van stemming, vindingrijkheid, intimiteit, har telijke verhoudingen! Het Is minder een uitwisseling van kostbare geschenken dan een vreugdefeest van papier, houtwol, touw, lak, dwaasheden en kreupelrijmen. Voor werpjes van ’n kwartje (er z ij n er, die geen lorren zijn) voorzien van geestige toe spelingen en grappig Ingepakt, kunnen voor X jolijt van den avond bevorderldker zijn dan dure cadeaux. Waarom zouden we dit jaar niet eens uitsluitend „nuttige” geschenken geven, wanneer het anders wat bezwaarlijk voor ons zou worden, aan Sinterklaas te „doen?” Ik bedoel daarmee niet de ongezellige ge woonte, die in sommige gezinnen heerscht. Als het tegen Sinterklaas loopt en de heer des huizes heeft overhemden noodig en zijn Er is bijna niets zoo succesvol als het maken van kinderkleeding. Ten eerste is het natuurlijk veel gemakkelijker dan het naaien voor groote menschen, daar de meeste kinderen nog geen onvolmaaktheden van het figuur vertoonen. We hebben dus maar eenvoudig volgens ons patroon te knippen en als we bij het bestellen den leeftijd of de maat opgegeven hebben, zal het altijd passen. En hoe gelukkig zijn de kinderen niet met een nieuwe jurk of eer. nieuw manteltje! Ook de kleine meisjes doendezen winter mee aan de mode, die de breede schouderlijn voorschrijft. Hier zien dus in fig. 847 een paar kleine schouder- kapjes van bont. De mouwtjes zijn hier Ingezet met eenige plooitjes. De manchet ten en de ingezette puntstukken zijn door- 2e toer: 1 r. 1 aver., eindigend met r. Deze beide toeren herhaalt men nog keer. Dan breit men het volgende j troontje: le toer: r. 2e toer: 1 r., 1 aver., 1 r. Verder telkens: 5 aver., 1 r„ 1 aver., 1 r.fe 1 aver. Ir. De toer eindigt met: 1 r„ 1 aver., 1 r. Deze beide toeren herhaalt men tot men er 10 cM. van heeft. Dan breit men 1 gaat- Jestoer, voor het doorhalen van "n lintje, als volgt: 1 r., 2 samenbrelen, draad om slaan, en verder telkens: 4 r., 2 samenbr., draad ornsl.; men eindigt met 2 r. Verder breit men weer in patroon. In den eerstvolgenden toer na den gaat- Jestoer breit men in patroon dus 28 st. Dan keert men het werk om en op de eerste 15 van deze 28 st. op de middel ste steken van den toer dus breit men 22 toeren. De 13 st. aan weerskanten laat men eenvoudig op de naald staan, men op de middelste 15 st. 22 toeren breid, dan breekt men den draad af. Men begint nu te breien op de eerste 13 st. van den toer en breit verder gewoon rechts. Eerst de 13 st., die waren blijven staan, dan 22 st. opzij van het voorstukje. Dan breit men de middelste 15 st., daarna 22 st. aan den anderen zijkant van het voorstukje en tot slot de laatste 13 st. In het geheel heeft men dan 85 st. op de naald. Hierop breit men 7 toeren zon der minderen. In den 8sten toer begint men te minderen voor het zooltje. De mid delste 5 st. van den toer rekent men voor den teen. Aan weerskanten van- die 5 st. breit men 2 samen en op dezelfde wijze mindert men aan het begin en aan het ein de van de naald, zoodat er dus 4 minde ringen in den toer komen. 1 toer overbreien en dan weer op de zelfde wijze minderen. Men mindert aldus, om den anderen toer, tot men 4 keer ge minderd heeft. Dan blijft men aan weers kanten van de naald op dezelfde manier doorgaan, maar bij de teentjes mindert men in belde eerstvolgende toeren. Dan kant men het werk af. Het tweede sokje wordt precies eender gebreid. Dan naait men de sokjes dicht aan den achterkant en onder de voetjes. Verder heeft men dan krap 1 M. baby- lint noodig, dat men in tweeën verdeelt, door de gaatjestoeren bij de enkeltjes rijgt en van voren vaststrikt. et is van onschatbare' waarde voor onze allerkleinsten, als wij hen ge durende de zomermaanden zooveel mogelijk laten genieten van zon en bui tenlucht. Maar plaats alstublieft uw kleine guit niet keurig aangekleed met wollen broekje of jurkje in den zandbak; neem *n katoenen broekje of jurkje zonder mouw tjes, dat is de aangewezen zomerdracht. In zulke luchtige kleedij kan zon en lucht hun kleine lichaampje bereiken en dat is juist wat zij noodig hebben. Niet keurig, denkt U? O, er zijn zulke lieve broekjes en jurkjes, waarin onze peuters „om te stelen” zijn. En èrg goedkoop zijn deze, als wij ons te testjes is in dingetje in éêkenlng laat zien, Ie steekjes of nop- schuurd. De haasjes worden grijs gebeitst (grijze stopwas gebruiken voor de spïjkergaatjes) en wan neer dit droog is, wórden de rön- dingen van pooten, de binnenkant van het lange oor, enz. met don kerder grijs aangegeven. U mengt daarvoor wat zwarte 4beits door de grijze beits. De oogen en het neus je worden met verf opgeteekend. De reebokken kleurt U elkenkleUr. Bij den reebok-boekensteun krijgt U nog een afgerond plankje met X korte rechte gedeelte tegen het staande plankje. De reebok wordt hier precies midden boven ge plaatst en vastgeschroefd aan bei de plankjes. 'si

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11