II* I I i n Conflict met den vice-admiraal Jongen door zijn vriendje gedood den Haag Distributie blik van Juweelendiefstal in vleesch I EEN TRAGISCH DRAMA DE OPSTAND OP CUBA TWEEDE ZESDAA GSC HE iiim in AFGIFTE VAN BONNEN STEUN HARINGREEDERS MACDONALD NOODIGT BERLIJN UIT „CHRLSTOPHORUS" EN HAAR WEEKBLAD ZATERDAG 11 NOVEMBER I OUDE RUÏNE Tegen gelijkschakeling In het vaderland terug Havana nog onveilig Geworgd De moord te Heesch Twee peraonen gearresteerd DOOR TREIN GEGREPEN Weer de onbewaakte overweg Onderzoek en sancties geëischt Dekking van de kosten wyze Ook Belgische onthullingen? In den mist omlaag gestort Hongarije wil contact met Rusland Groote verslagenheid in twee gezinnen te Uden Men moet de waarheid meer lief hebben dan de vriendschap Het Belgische koppel Aerts Loncke „De regeering van Nadir Sjah was een terreurbewind” Ernstige verdenking van misdrijf Nederlandsche Rome-pelgrims hartelyk verwelkomd INI I de te •U j» 1L ft 11 n n n ie „De situatie mag niet zoo blijven** Het fort „Atares” geeft zich aan de regeeringstroepen over In iedere gemeente zullen slagers en eventueel ook gros siers het vleesch verkoopen De getroffen regeling treedt bin nen eenige dagen in werking Wy zullen Duitse he voorstellen op de meest gustige ontvangen Bij opgravingen te Blackbum Lanes werd de ruïne van een kapittelhuis uit de der tiende eeuw bloot gelegd. Hierboven: arbeiders bü het uitgraven der ruïne Drie mannen aangehouden te Ham burg, onder wie althans een der daders Protest FRAUDE DOOR OFFICIER Aman Oellah ver heugd Een Regeeringscrediet van f 750.000 en an- MEI enM een I !Q tot V goedgekeurde t I r er van In verband met den stand van het onderzoek kan de Justitie de motieven welke tot deze daad hebben geleid, niet openbaar maken. Naar men aan „Het Volk" van zekere zijde mededeelt, zou de verslagene zün gewurgd. Men acht misdrijf dan ook geenszins uitgesloten. het van. 7H/V naaai PORTLAND (Oregon), 11 Nov. (Reuter). Een passagiersvliegtuig is in den mist omlaag- gestort. Vier menschen zijn gedood en vier ge wond. Ha. khmM sanh J Q K Jrra MCI I Krijgsraad te Tjimahi een fraudezaak zal be handelen tegen den tweeden luitenant der in fanterie 8. Deze officier, afkomstig uit Moeara Tebo, sou namelijk een fraude hebben gepleegd ten bedrage van ƒ400 i ƒ500 ten nadeele van het Inlandsch Spaar- en Begrafenisfonds. Het bedrag is echter gesuppleerd door de Offlclers- vereenlglng, opdat geen Inlandscbe onderdanen hiervan schade zullen ondervinden. Blsr» PARIJS, 9 Nor. (Reuter) Hedenmiddag wer den er in de Kamer verschillende interpellaties gehouden inzake de buitenlandsche politiek. Van de regeering werd gevraagd of de onder- teekenaars van het Verdrag van Versailles he* Saargebled overlaten aan de geweldplegingen der Nationaal-Socialisten. De radicaal-socta- list Guemit gaf den wensch te kennen dat de besprekingen te Genève in het openbaar ge houden zouden worden. NEW YORK, 10 Nov. (Reuter) De Britsch- Indrsche regeering heeft uit voorzorg bevolen, dat de Khaiber-pas, die toegang geeft Afghanistan, gesloten moet worden. dwalenden liefhebben maar dat ik probee- ren moet de waarheid meer lief te hebben Donderdagnacht is de 37-jarige A. Royakkers. uit Katwijk aan Zee, op den onbewaazten over weg in den Broekpolder, onder de gemeente Oegstgeest. door een trein, komende uit de rich ting Warmond, aangereden. Daarbij werd hem den linkervoet boven den enkel geheel afge reden. De ongelukkige werd later naar het Aca demisch ziekenbus te Lelden overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. De toestand van den man was hedenmorgen hoogst ernstig. „Een schrijver raakt nogal eens „slaags”. Als dit mü overkomt met personen aai dit niet in mijn bedoeling liggen. Slaags raken met levensbeschouwingen zal niet vermeden kunnen worden, en wanneer een persoon meent zóó aan een levensbeschouwing vast te zitten, dat hij zich zelf in den strijd be trokken meent te gevoelen dan is dat .ztyns- en mjjns-ondanks” en dan probeere hjj zich in te denken, dat Ik als christen kan moet en wil: dwalingen bestrijden en HAVANA. 10 Nov. (Reuter). Ook de kanon neerboot „Patria” heeft deel genomen aan het bombardement van het fort „Altares", waarin zich 3000 revolutionnairen hadden teruggetrok ken. De revolutionnairen staakten tenslotte het vuur en gaven zich over. Het fort werd door 15 voltreffers van de „Patria" geraakt. Ongeveer 600 1000 personen werden gevangen genomen. Bü het bombardement werden veertig perso nen gedood. In de straten van Havana gaat het schieten door postende schutters voort. TAMPA (Florida), 10 Nov. (Reuter). In ver band met de onlusten op Cuba Is het Ameri- kaansche oorlogsschip „Wyoming'” naar Ha vana vertrokkeh. De honderd Nederlandse!^ Rome-pelgrims hebben Donderdagnamiddag de Vaderlandsche grens overschreden en werden te Eysden in Limburg met gulle enthousiaste Llmburgsche gastvrijheid begroet. - Men heeft in ons blad reeds kunnen lezen over de geruchten, dat bet hoofdbestuur van de Ned. R. K. Vereenlglng van Marineperso neel ..St. Chrlstophorus” zou zijn afgetreden. Dat er metterdaad iets gaande is blijkt wel uit het laatst verschenen nummer van het R. K. Marlneweekblad ,jBt. Chrlstonhorus". Dit blad zal voortaan heeten ,Jt K. Marineweek- blad”, orgaan ter uiteenzetting der katholieke beginselen onder redactie van vlootaalmoeze- nier H. J M M Alink. Gisteravond hebben de polltiedoktoren dr. Met- trop uit Den Bosch en dr. Nieuwenhuyzen uit Utrecht In het St. Jansziekenhuis, waar bet lijk was heengebracht, sectie verricht. Jan Lammers was een leerling der U. L. O.- school te Uden en was bij zün leeraren en mede scholieren zeer bemind. De verslagenheid in beide gezinnen, die steeds met elkander vrlend- schappelljken omgang hadden, is begrjjpelljker- w'Jze zeer groot. Het vreeselljke gebeuren heeft in het rustige dorp groote beroering teweeg ge bracht. betrouwbare zijden het blad aan het adres van den heer BOMBAY, 9 Nov. (VB.) Volgens een telegram van den correspondent van de Dally Telegraph houdt de Indische regeering rekening met de mogelijkheid van een opstand in Kaboel en ziet men met bezorgdheid de naaste toekomst tege moet, aangezien men het niet voor uitgesloten houdt, dat ontevreden elementen den een of anderen .sterken man" als tegencandidaat van den 22-jarigen zoon van Nadir Khan, die zijn vermoorden vader is opgevolgd, zullen stellen. Hier staat als gunstige factor tegenover, dat de eerste minister, die op het oogenblik niet in de hoofdstad aanwezig is. populair is en een trouw aanhanger geacht mag worden van den nieuwen koning. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat de voorbereiding van de steunmaatregelen ten behoeve van de haring drijf net vlsscherij thans zoover gevorderd is. dat binnen eenige dagen de getroffen regeling in werking zal kun nen treden. Ingikolge deze regeling zal de regeering een rentedragend crediet tot een maximum van 750.000,— ter beschikking stellen van de stich ting voor de Nederlandsche Haring vlsscherij welke uit ilt crediet aan reeders in Nederland sche Haringvisscherijen, die bij de stichting zijn aangesloten, gelden ter leen kan verstrekken tegen eigendomsoverdracht van haring, welke onder den Engelschen wal gevangen is en aan den publieken afslag de vastgestelde minimum prijzen niet kan opbrengen. De in eigendom overgedragen haring mag alleen door oe stichting worden verkocht, door een commissie voor de minimumprijzen vagtge- ueld. Naaf we vernemen hebben ongeveer 90 A 95 Pct. van de haringreeders zich bü de nieuwe stichting aangesloten. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat ingevolge de Landbouwcrisiswet bü beschikking van den Minister van Economische Zaken aanvoer van haring verboden is bulten het tijd vak, liggende tusschen den datum van deze be schikking en een door den Minister te bepalen datum. ROME, 10 Nov. (Reuter). In een interview met Reuter verklaarde ex-kcnlng Aman Oellah, dat de regeering van den eergisteren vermoor den koning Nadir Sjah een terreurbewind Is geweest. „Zoovele van mijn landgenooten heb ben onder zün bewind door moord en terecht stelling het leven verloren, zoo vele jonge man nen zün door deze terreur omgekomen, zoo vele intellectueelen zün gedood, dat ik slechts verheugd kan zün. dat Nadir Sjah is heenge gaan. Het spüt mü dat Nadir een Afghaan was. Ik ben trotsch op mün land en ik ben zeer teleurgesteld over den achteruitgang van mün vaderland. Naar wü vernemen heeft de Minister van Blnnenlandsche Zaken het volgend schrijven gericht tot de gemeentebesturen: Het ligt in de bedoeling van de Crisis-Rund veecentrale gekookt rundvleesch in blik be schikbaar te stellen voor distributie aan steun- trekkenden en armlastigen. De Crlsis-Rund- vee-Centrale stelt zich voor, dat deze distri butie door bemiddeling der gemeentebesturen zou kunnen geschieden Daartoe is aan dezen reeds een schrüven gericht, waarin gevraagd werd opgave te willen verstrekken van het aan tal bussen, dat vermoedelijk voor distributie noodlg zou zün. Het komt mü voor, dat het wenschelük is, dat deze medewerking door de gemeentebesturen verleend wordt. Aan de Cri sisrundvee-Centrale heb ik derhalve verzocht zich inzake de nadere regeling van deze aan gelegenheid rechtstreeks met uw college in verbinding te stellen. Ik acht het wenschelük, dat de distributie binnen de gemeente zooveel mogelük plaats vindt door de in uw gemeente gevestigde slagers. Eventueel zouden daarbü de grossiers in vleesch ingeschakeld kunnen wor den. De Crisis-Rundveecentrale stelt zich voor, dat de regeling ongeveer als volgt zal plaats vinden. Ieder gemeentebestuur geeft aan de Crisis-Rundveecentrale op hoeveel bussen ver moedelijk voor distributie zullen benoodlgd zün. Is men van oordeel, dat de opgegeven aantal len gewüzigd moeten worden, zoo stelt men de Crisis-Rundveecenlrale daarvan in. kennis. Op gegeven moet worden waar en op welken dag of dagen men de bussen wenscht te ontvangen. De verzending geschiedt aan het gemeentebe stuur of aan een door het gemeentebestuur op te geven adres, doch niet rechtstreeks aan de slagers of grossiers, die voor de distributie zorg dragen. De verkoop moet geschieden tegen 35 i buitenlandsche politiek na den oorlog een mis lukking was geworden. I” BRUSSEL, 10 Nov. In de commissie voor Buitenlandsche Zaken had heden een botsing plaats tusschen minister Hymans (liberaal) en den afgevaardigde voor Charleroi. Dorlodot (R.K.). die uiteenzette dat bet Belgische volk misleid was ten opzichte van de herbewapening van Duitschland. In verband hiermede dreigde Dorlodot met be kendmaking van net eindrapport van genera.) Morgan van 28 Februari 1927. Minister Hymans wees er op. dat internatio nale moellükheden konden ontstaan uit een be kendmaken van dit document, dat van vertrou- welüken aard was. waarop Dorlodot antwoord de. dat dan alleen zou bUjken. dat de Belgische o°k Maasbode" heeft naar een en an der informaties Ingewonnen en als waar is. wat van betrouwbare züden wordt medegedeeld, moet het blad aan het adres van den heer Brutel de la Rivière, naar aanleiding van diens optreden tegen de Katholieke Marinevereeni- ging ,Bt. Chrlstophorus'', een ernstige waar schuwing uit de p-m. Indien deze marlne-of- flcler meent, dat wü in Duitschland zün en dat „gelijkschakeling" hier kan bestaan en volgens de ons van meer kanten toegekomen mededeelingen schijnt de heer Brutel dit te meenen willen wü opmerken, dat dit in Ne derland niet zal gaan en dat de Katholieke fractie in de Tweede Kamer zich met kracht zal verzetten tegen de handhaving van een mi litairen ambtenaar, al is hü nog zoo boog, die meent zich te mogen vergrijpen aan de ele mentaire, vrijheden van zün katholieke subal- temen. thans op het handhaven van de samenwerking tusschen Frankrijk. Italië, Groot-Brittannië en de Vereenlgde Staten teneinde in samenwerking al het mogelüke te doen om Duitschland tot ons te brengen en te doen deelnemen aan onze onderhandelingen. De tegenwoordige positie van Duitschland is nóch goed voor het land zelf, nóch voor Europa; zü maakt het niet al leen moellük. doch büna onmogelük om rede lijk en edelmoedig te zün Deze positie mag niet blüven zooals zü thans Is. Von Neurath wees er enkele dagen geleden op. ging MacDonald verder dat zün regeering enkele voorstellen had te doen. Wü zouden ze graag ontvangen; zü zouden onze meest gunstige en onpartüdlge beoordeeling vinden. Het Dultsche probleem is thans niet zoozeer het te boven komen van vüandlgheld als wel zich bü ons te voegen door het verschaffen van de bewijzen, „die méér moeten zün dan woor den”, bewijzen van goeden wil, van het verlan gen betrekkingen van goede nabuurschap te onderhouden en een Invloed van samenwerking uit te oefenen, tot het verdrijven In Europa van de achterdocht en onzekerheid, die ons al len beletten de taak te vervullen, die wü bereid zün te volbrengen, indien de omstandigheden het veroorloven. BANDOENG. 10 Nov. (Aneta) Het AID De Preangerbode kondigt aan, dat binnenkort de Onderwijl werd zün angst voor ontdekking hoe langer hoe grooter en geheel bulten zinnen pakte hü een steen en sloeg daarmede op hel lük In. Daarna begroef nü het nog gedeeltelük onder steenen. De Officier van Justitie uit Den Bosch heeft Het onderzoek inzake den moord, die Don derdagavond te Heesch op den 35-Jarigen J. van Boxtel uit Uden is gepleegd, heeft de Ko- ninklüke marechaussee en de politie van Heesch onder leiding van den Officier van Justitie te 's-Hertogenboech. met kracht voort gezet. Het spoor leidde naar het woonwagen kamp, dat in de nabüheld van het kruispunt der wegen Grave—Oss—Heesch is gelegen, dat geheel werd afgezet. Alle woonwagenbewoners werden aan een streng verhoor onderworpen. Dit leidde tot de aanhouding vin twee bewo ners. M. en 8-, die ervan verdacht worden de misdaad te hebben gepleegd. Beiden zün in de marechaussëe-kazerne te Oeffen opgesloten. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet In zün angst voor ontdekking van wat gebeurd was en zonder aan de gevolgen zün daad te' denken, zocht de jongeman een touw en bond dit om den nek van zün vriendje, waarna hü hem in de schuur ophing, om zoo den schün te wekken dat er niet van een onge luk. doch van zelfmoord sprake was. Daarop ging hü naar huls. Spoedig daarna begreep hü echter, dat hü Iets zeer gevaarlüks nad uitge haald en in grooten angst ging hü weer naar de schuur terug, waar hü het lichaam los sneed en naar bulten droeg. Daar heeft hü het onder een stapel steenen gelegd om zoodoende der schün te wekken dat zün vriendje van het das afgevallen was. komen kathohekea. waaraan Mmen.aar woedt vastgeknoopt, schaden! De vice-admlraal schünt dan ook te ken nen gegeven te hebben al dan niet op last van den minister van Defensie dat hoofdbestuur van de R. K. Vereenlglng Marinepersoneel de uitgave van het orgaan moet staken. Na de beruchte Februari-gebeurtenlssen zün de toestanden bü de Marine nog lang niet .sa le" en momenteel schünt de strüd hoofdzakelük te gaan tegen de katholieken, die hun gods dienstige belangen-verdediging niet willen en mogen prijs geven. In dit licht bezien zün de woorden, die de vlootaalmoezenler in zün meergenoemde ..Film van de Week” schrüft dan ook wel van zeer bü- aondere beteekenls: Inderdaad blükt een tragisch drama ten grondslag te liggen aan het vinden van het lük van den veertlenjarlgen Johan Lammers te Uden. Bij de ondervraging van den jongen L. heeft deze ten slotte toegegeven te weten wat er ge beurd is. Hü heeft, volgens „Het Volk" het vol gende verschrlkkelük relaas gegeven: Hij was den avond tevoren met het slacht offer, naar de schuur achter het huls van den heer L. gegaan om daar scheikundige proeven te nemen, die een van hen belden dien middag op school had geleerd. Nadat zü daarmede eenl- gen tüd bezig wbren geweest, begonnen de jon gens te stoelen. Daarbü ging 't nogal wild toe. Johan Lammers raakte met zün vriend aan het worstelen en deze drukte hem toen de banden om den nek om hem tegen den grond te krügen. Tot zün schrik merkte hü plotseling, dat Johan op -den grond bleef liggen en dat zün gelaatskleur blauwig werd. De zeventienjarige L. begreep, dat er een vreeselük onge.uk was gebeurd. Hij schudde zün vriendje aan de schouders en toen deze geen beweging meer maakte, raakte hü buiten zinnen van opgewondenheid. BOEDAPEST. 10 Nov. (V. D.) In de Parle mentscommissie voor buitenlandsche zaken be pleitte Graaf Bethlen o. a. een economische overeenkomst tusschen Hongarüe en de Sovjet unie. Dit is voor de eerste maal dat van officleele Hongaarsche züde de wensch wordt uitgespro ken. om tot eenlg contact met de Sovjet-Unle te komen. Tot de koppels, die. zonder dat zü aanstonds tot de favorieten behooren. *n goede kans ma ken om bü de eerst-geplaatsten in de Tweede Amsterdamsche Zesdaagsche te komen, behoort ongetwijfeld het Belgische koppel Jean Aerts— Loncke. Zooals men zich herinneren zal. was Jean Aerts de eerste buitenlandsche renner, die voor deze Zesdaagsche geëngageerd werd en hieruit blükt dus wel reeds, dat de directie op het mederüden van dezen jongen Belg prijs stelde. Aanvankeiük lag het in de bedoeling hem te koppelen aan Debaets, met Aerts de meest ge duchte Belgische Zesdaagschen-rijders. Ondanks de groote moeite, die men zich getroost heeft, slaagde men er echter niet in, dezen uit Ame rika, waar hü voor een serie van Zesdaagschen geëngageerd is, „los te maken” en zoo werd als koppelgenoot van Aerts gekozen zün landgenoot Loncke. een renner, die weinig voor Debaets on derdoet. HÜ boekte zün grootste succes op den weg. doch ook op de baan behoort hü tot de meest gevreesde Belgische rijders en tr tempo- rijder in Zesdaagschen kent hü in België zün weerga niet Nochtans zal. naar ons inzien. Aerts in deze Zesdaagsche de grootste rol van het tweetal spelen. En wü baseeren deze meening op het fraaie succes, dat deze jonge, ■ertuch- tige renner vooral de laatste jaren in tal van wedstrijden kon boeken. Over eerzucht gespro ken: Aerts reed dit jaar en niet voor het eerst, hetgeen op zichzelf reeds een onderschei ding voor een jongen renner als Aerts is. ge noemd mag worden in den Tour de France mede. En hü won niet minder dan zes etappen. Zün eerzucht dreef hem er echter toe, voor zün eigen kans en niet meer voor de Belgische ploeg, zooals gebrulkelük en zelfs eisch is. te gaan ruien en het scheelde ten slotte maar een haar, of de leider van de Belgische eqir.pe had hem het verder mederüden verboden. Jean Aerts be gon zün succesvolle loopbaan in 1927, toen hü niet alleen kampioen van België en Brabant, maar ook wereldkampioen op den xeg werd. Het volgend jaar was hü derde in het wereldkam pioenschap. doch wederom veroverde hü de kamploenstrul van zün land en van Brabant en het is begrijpelük. dat hü na dit fraaie be gin naar de beroepsrijders overging en ook daar bü aanstonds een rol van beteekenls ging spelen. Men bezie zün respectabele recordlijst maar eens: 1929; Winnaar van den Grand Prix van Mar tenals, winnaar van den Tour de Prance, win naar van den Tour du Catalogue. 1930: winnaar van de Etappe La Roebelle Bordeaux en van den Tour de France. 1931: Winnaar van Parijs- Brussel, winnaar van het Cirqult du Mid. 1932: Winnaar van ParijsCaen (le etappe van den Tour de France), winnaar van het Criterium des Routiers te Genève, winnaar van den Grand Prix de l Europe in Nice. En in dit jaar won Aerts den grooten weg wedstrijd DüooLyon, de Ronde van België en de zes Etappen van den Tour de France, waar van wü reeds spraken. Is het te veel gezegd, als wü beweren, dat met Jean Aerts niet te verwarren met zün oom Emile, den stayer een renner van bij zondere klasse aan den start komt? Met betrekkingtot de inbraak, welke in den nacht van 30 September op 1 October JX werd gepleegd in het perceel Zoutmanstraat 1 hoek Plet Heinstraat te Den Haag, bü de juwe- llersfirma J. van Willigen 8c Zn. en waarbü voor ongeveer 27000 aan diverse waarden werd gestolen, vernemen wü. dat de politie te Ham burg de vorige maand 'n drietal personen heeft 1 aangehouden, nJ. J. O., H. K. en H. R. Genoemde J. O. had In het begin van October te Hamburg een 25-tal sieraden van de hand gedaan, welke dbor de politie In beslag werden genomen, daar men vermoedde, dat die sieraden van diefstal afkomstig waren, Bü onderzoek bleek, dat bedoelde sieraden door J. O. waren gekocht van laatstgenoemde beide personen, waarop ook dezen werden ge arresteerd. Van toegezonden foto's der sieraden werden er verschillende door de heeren Van Willigen herkend, waarna éën van de heeren Van W. met een Inspecteur der Haagsche politie naar Hamburg reisde en de sieraden alle als zün eigendom herkende. Tijdens het politieonderzoek te 's-Gravenhage, onmlddellük na de Inbraak, werd op de deur van den juwellerswlnkel ëën vingerafdruk gevonden, waarvan thans is gebleken, dat deze afkomstig Is van den aangehouden H. K., zoodat deze al- thans één van de daders van de Inbraak is. j LONDEN, 9 Nov. (Reuter). Het jaar- lüksch banket van den lord-mayor verliep he denavond In de Guild Hall met het gebrulke- lüke ceremonieel. Vele Engelsche ministers, de leden van het diplomatencorps en hoogge plaatste personen waren aanwezig. Sir John Simon sprak het welkom uit aan het adres van de buitenlandsche gezanten. MacDonald, die daarna het woord voerde, sprak eerst over de verbetering van den econo- mlschen toestand van Engeland en seide vervolgens over de ontwapening: Wü moeten nog veel krachtiger pogingen bü de volken aanwenden tot het verdrijven van de vrees en de gefantaseerde onrechtvaardigheden, die ten slotte tot oorlog lelden. De omvang van de ontwapening, die in een Internationale conven tie kan worden neergelegd, hangt af van wat deze volken denken over de gevaren, die zü loopen bü vermindering hunner bewapeningen. Van elke ontwapenlngsconventie moet Duitsch land mede-onderteekenaar zün. Wat belet Duitschland reeds nu ons zün vask voor te leggen? Het zou zich dan wenden tot een hof van mannen, die den vrede willen, die de bevoegdheldverlangen om het alle moge lüke voldoening te geven. Onze politiek blüft een politiek des vredes, onze politiek richt zich Mandei rechts-onafhankelük) vroeg de regeering welke maatregelen zü denkt te ne men tegen het gevaar eener herbewapening van Duitschland. Mandei gaf cüfers betreffen de het oorlogsmateriaal in Duitschland. dat hetgeen dooi de verdragen werd toegestaan, verre overtreft, en toonde aan dat Duitschland in staat 'A binnen enkele dagen zün leger en zün oorlogsfabricatle te mobillseeren. Spreker eischte een onderzoek en de toe passing van sancties. Andere sprekers gingen in den breeds na hoeveel goeden wU Frankrük reeds geuxmd heeft. 5> Nader vernemen wü. dat alle drie personen vreemdelingen zün. K. en R. zün Dultschers en zü worden evenals O., die van heling wordt verdachf, te Hamburg in verzekering bewaring gehouden in afwachting van het justitieel onderzoek, dat aldaar zal worden behandeld. cent per K.G.-bus. Halve kilogram-bussen zul len in verband met de daaraan verbonden kos ten niet beschikbaar gesteld worden. Van deze 35 ets. moet 30 ets. aan de Crisis-Rundveecen trale afgedragen worden. De overblüvende 5 centen kunnen gebruikt worden tot dekking van de distributiekosten. De distributie vindt plaats aan steuntrekkenden en andere armlas tigen. Onder .steuntrekkenden” worden ver staan personen, welke steup ontvangen Inge volge een door den Minister van Sociale Za ken goedgekeurde steunregeling, personen, welke zün te werk gesteld bü een van Rüks- wege gesubsidieerde werkverschaffing en per sonen, welke steun genieten ingevolge de bepa lingen van de Armenwet. Onder „armlastigen" worden verstaan personen, welke niet onder de genoemde steuntrekkenden vallen, doch welke naar uw oordeel nochtans als zoodanig moeten worden beschouwd. Verkoop van de bussen mag uitsluitend geschieden tegen inlevering van door of vanwege uw college afgegeven bonnnen, waaruit blükt, dat de aanbieder recht heeft op het koopen daarvan. Degene, door wlen de verkoop plaats vindt, zal op zün beurt de bon nen in moeten leveren bü een nader door u aan te geven Instantie, opdat nagegaan zal kun nen worden, dat niet meer bussen worden ver kocht dan bonnen zün afgegeven. Aan gezin nen van een en twee personen zullen bonnen afgegeven kunnen worden voor het verkrij gen van 1 Kilogram-bus per week, aan gezin nen van meer dan twee personen bonnen voor het verkrijgen van 2 KG -bussen per week. De afgifte van bonnen zou op de volgende wüze kunnen geschieden. Hoofden van gezinnen zul len voor het verkrijgen van het vleesch In aan merking komen door een daartoe strekkende aanvraag op een door u vast te stellen formu lier bü de daarvoor door u aan te wüzen in stantie. Dit kan zün Maatschappelük Hulpbe toon, Armbestuur of soortgelüke organen. Het ingevulde aanvraag-formulier wordt door deze afgeteekend. Tegen inlevering van het afgetee- kende formulier (cf, voor zoover betreft de ge zinshoofden, die reeds van de verstrekking ge bruik maken, van de oude kaart) ontvangen de gegadigden kaarten met bonnen, welke een half jaar gebruikt kunnen worden en elk, tegen be taling van 35 cent per KG recht geven op ontvangst van 1 K.G.-bus. De afnemers kun nen het vleesch ontvangen tegen inlevering van de afgestempelde bons, welke aan de kaart be vestigd moeten zün. Hü. die een bon zou heb ben verhandeld of het op dien bon verkregen vleesch. wordt voor goed van dezen vorm van ondersteuning uitgesloten. GENèVE, 10 Nov. (Reuter). In Dultsche kringen alhier gaat het bericht, dat de Dultsche regeering begin volgende wee!- concrete voor stellen zal doen voor reorganisatie van den Volkenbond en voortzetting van de ontwape- nings-conferentle onder Dultsche medewerking. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Dultsche voorstellen getemperd zullen worden door een diepen geest van verzoening Zü zullen inhou den het toestaan van z.gn. symbolische herbe wapening (prototypes van verboden wapenen). In een „bericht" zegt de vlootaalmoezenler: „Ondergeteekende beschikt voorlooplg althans over een geheel orgaan, om aan de overal ver spreide katholieken op de vloot alles ter ken nis te brengen wat hü als vlootaalmoezenler meent ter kennis te moeten brengen, en draagt voor al het in dit orgaan geschrévene alleen en alle verantwoordelükheid”. In zün „Film van de week" wüst de schrij ver er op dat hü twee weken geleden dacht zün laatste „Film van de Week” te schrijven „om dat ik, om verschillende redenen hoopte mü van deze op de voor mü van zoo langen duur zünde taak, ontslagen te mogen beschouwen." „Twee weken geleden", zoo schrijft hij ver der. „dacht ik in het geheel niet meer te zullen schrüven, en vandaag kom ik tot de ontdekking in het andere uiterste te zün vervallen, want ik heb besloten, niet slechts mün wekelijksche film weer voort te zetten, maar zelfs de redac tie van een heel orgaan op mü te nemen. Laat ik terstond zeggen, dat ik zulks voorlooplg zal doen. Als gevolg der reorganisatie van het ka tholiek vereenlglngsleven bü de Marine is er momenteel geen katholiek vereenlgingsorgaan". Waar bekend was dat tot nu toe bet hoofd- bestnnr van de R,. K. Vereenlglng van Marine personeel de redactie voerde over het door die vereenlglng uitgegeven orgaan „8t Chrislopho- rus" heeft de ..Vlkskr.” zich om inlichtingen ge wend tot dit hoofdbestuur. Het bleek evenwel niet zoo gemakkelük te zün om den tuisten stand van zaken te vernemen. Men is ten dien aanzien zeer gesloten. Voor zoover het blad kon vernemen, schünt de vice-admiraal com mandant der marine de heer Brutel de la Ri vière van oordeel te zün. dat het hoofdbestuur van genoemde vereenlglng, welke als godsdien stige vereenlglng moet worden beschouwd, geen orgaan mag uitgeven. Volgens hem schünt de bekende gelijkschakeling ook van uw paling ie zün voor de godsdienstige vereenlglng. Deze godsdienstige vereenlglng is voorts naar het in zicht van Z. Exc. niet meer of minder dan een vereenlglng, die staatsgevaarlijk moet werden beschouwd. Verschillende, in dit orgaan geschreven arti kelen zün naar het Inzicht van den vice-adml- raal te beschouwen als in strüd met het regle ment op de krügstucht. Zoo zou os. een een- voudlg» publicatie van het asmtai in dienst ge- den goeden geest de overbrengnig van den zeventien jarigen jon geman naar het Huis van Bewaring in Den Bosch gelast. Het lük is vervoerd naar het St. Janszieken huis. De houding van den verdachte in de uren voordat het lük gevonden werd, is zeer merk waardig geweest, meldt men ons van andere züde. Woensdagmiddag omstreeks vüf uur begonnen de ouders van J. Lammers zich ongerust te ma ken over het wegblüven van hun zoontje. Zü stelden zich in verbinding met den zeventien- jarlgen L„ die geregeld en zeer vrlendschappelük met hun zoon omging. De vriend verklaarde niet te weten waar Jan was. Volgens zün mee ning was hij, naar huls gegaan. Verschillende keeren kwam hü belangstellend bü de ouders vragen of Jan nog niet thuis was gekomen. Hü bracht echter diens flets, schooltasch en jas mede. Onmlddellük toog men erop uit om den ver miste te zoeken. Toen het al later en later werd, stelde men de marechaussee van de vermissing op de hoogte. Met hulp van verschillende bewo ners speurde de politie naar alle kanten, doch men ontdekte nog geen spoor van den vermiste. Totdat elndelük om elf uur 's avonds een slager hevig ontdaan kwam mededeelen. dat hü het lük van Jan had gevonden. De man had met een zaklantaarn nogmaals het erf van den aan nemer nauwkeurig doorzocht. In een machine, waarmee grind wordt gelost, lag het lük van den jongen. Het slachtoffer lag in een zoodanige houding, dat men aanvankeiük dacht dat de knaap uit deze machine naar beneden w*as ge vallen. en op den üzeren balk was terecht ge komen. Het lük vertoonde oppervlakkig verwon- dlngen.aan gelaat en achterhoofd. De jonge L„ die een eigenaardig karakter heeft, staat gunstig, hoewel zonderling, bekend. Hü toöhde zich den heelen avond tijdens bet zoeken, waaraan hü ook meedeed, echter op merkelijk gejaagd en nerveus, hetgeen ook ver schillende personen is opgevallen. Hü verklaar de voortdurend, niet te weten waar Jan geble ven was. Tüdens het verhoor bekende hü ten slotte er meer van te weten. Het weerzien van hun eigen land- en stands- genooten heeft de gebruinde pelgrims, die büna twee maanden de vermoeienissen en vreugden eener heerlüke en gezegende pelgrimage door leefden in het hart getroffen en zulks bleek uit de warme hartelükheid, waarmede aan de grens de ontmoeting plaats vond met den aal moezenier Linssen. den bestuurder H de Ko ning en den heer Schutte, secretaris van het R. K. Werkliedenverbond. Er was dien dag vanaf Hoey in de Borinage onafgebroken en met een verlangend hart naar de Llmburgsche grens gereden en van hier ging de tocht na een kort oponthoud verder naar Maastricht. De stad van 8t. Servaes en de Sterre der Zee ontving de Rome-pelgrims met groote hartelükheid Het viel de pelgrims aan te zien dat hun de Llmburgsche pot terdege goed deed. Trouwens dë ondervindingen op reis" hadden den pelgrims wel geleerd te apprecleeren wat ons eigen land op hygiëne, keuken, doch bovenal ook wat ons eigen katholieke volk aan geloofs beleving biedt. Het is den Maastrichtenaren dan ook uit het hart gegrepen geweest, dat de eerste feestelük* fanfare betoonde tocht der pelgrims door Maastricht zich richtte naar de kapel van de Sterre der Zee. waar Rector A. v. d. Bosch uit Venlo, die zoowel geestelük als zakelük de pel grimage voor een groot deel heeft geleid, de honderd Nederlandsche jongens met hun eerluk open gemoed heeft toegespro£en en allen dankbaar voor het geestelük en lichamelük heil van den tocht aan de MoedermAj^d dank brachten. Beu hooggestemde feestavond had vervolgens MMtrkB de stichting de Stuers.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5