w H I l: Trui» 3 I 3 I I I Onder het Roode Imperium Rijksdagbrand- proces I ^««8 Litwinof stuit op moeilijkheden ftn» li Briand-standbeeld vernield MAANDAG 13 NOVEMBER MÜNCHEN HERDENKT 9 NOV. 1923 f>1 Het raadsel van het zakatlasje Uitgeput proletariaat fi I Het Bureau verdaagd Luther-geldstukken Relletjes te Weenen Communisten veroorzaken incidenten Gandhi bekogeld DOODENHERDENKING TE LONDEN i H 1 f Storing in het electriciteitsbedryf Het slachtoffer begraven Nadir Khan’s bijzetting r Wapen stilsta ndsdag in Engeland Andere oplossing •gezocht N.S.D^A.P. in Tsjecho- Slowakije verboden DE MISLEIDING VAN „INTOURIST” Dimitrof wint zich weer zóó op, dat de president hem tot de orde moet roepen" DE PROVINCIE GRONINGEN IN HET DONKER PROEVE PLECHTIGHEID TE UDEN a 5 1 De ontwapeningsconfe rentie Wat thans tn Duitse Mand mogelyk is De ontploffing op de „City of Cairo” Politite moet herhaaldelijk van gummistok gebruik maken f KWARTEEUW ARMENZORG Na het door minister-president Sarraut zou worden onthuld De Sovjetregeering is niet bereid de Kerenski-sclpjlden offi cieel te erkennen Het levenspeil der arbeiders in den Sovjetstaat is lager dan dat van de Europiesche werhloozen X Moskou, Nov. 33 ▼an v iet 1 we der ir ie .j t tot verdaagd 4 I i i r r i f maar voor credieten i k id d. P ik ÏT n stellende duidelijkheid de vo] van het Russische stelsel I men niet aan feiten te vo die zoomaar bewijzen, dat land thans van alle ketten lelden zooals de Europusgti zijn stoutste dioomen nog zijn, die ken een CAIRO, 10 Nov. (V. D.) De ontploffing aan boord van de ..City of Cairo” had plaats in de machinerulmte. Het schip was niet op weg naar Bombay maar voer van Marseille naar Egypte. Er werden 8 man gedood en verschillende perso- nen gewond. De dooden zyn nle, zooals eerst gemeld werd, over boord gezet, maar In Port Bald aan land gebracht, waar ook een zwaar gewond Ingenieur in het ziekenhuis werd opge nomen. E 1 1 i de oen Ita- werk 1 I ig te et Ie n ft. HUW I BERLIJN. 11 Nov. (WB.) Ter herinnering aan den 450sten geboortedag van Luther war den In Dultschland twee- en drlemarketukken geslagen met de beeltenis van den Wittenberg- schen reformator. PRAAG, 11 Nov. (WB.) De regeering heeft he0en de Duitsche Nat.-Soclallstische Party In Tsjecho-Slowakije verboden. BOMBAY, 11 Nov. (Reuter) Voor de eerste maal sedert zijn optreden In het publiek heb ben zich Incidenten voorgedaan op een verga dering, waar Gandhi zou spreken. Een groot aantal rotte eieren werd naar het spreekge stoelte geworpen. LONDEN, 11 November. In geheel Engeland is heden de wapenstilstand herdacht. Te elf uur 's morgens werd de gebruikelijke stilte van twee minuten in acht genomen. Hier en daar vonden .incidenten plaats, die te Oxford en te Cambridge het ernstigst waren. Studenten, die lid zjjn van de communistische Nooit-Meer-Oorlog Beweging, loeiden een be longing en versmorden de stilte, zoodat het tot botsingen kwam met andere sudenten, die de 'communisten bekogelden met eieren, toma ten. bedorven visch enz. De politie maakte van den gummistok gebruik. Te Edinburgh hebben i leden van dezelfde organisatie een tegen-de- inonstratle gehouden. Zij verstoorden de stilte door uitroepen en ook hier verrichtte „de politie arrestaties. Te Londen hebben eenige straat- -kooplui en communisten de stilte verstoord door gefluit of op andere wijze. Na afloop van de twee minuten werden zij door de verontwaar digde menigte afgeranseld. PARIJS, 11 Nov. (V. D.) Heden zou minister president Sarraut op het landgoed van Brland een monument ter herinnering ian den Fran- schen staatsman onthullen. Inmiddels hebben onbekenden in den afgeloopen nacht het stand beeld van Brland te Trebeurden met hamer slagen ernstig beschadigd. DeXneus wetd van het standbeeld afgeslagen, evenals een deel van de snor, terwijl het gezicht zoodanig is bescha digd, dat het werk van den beeldhouwer als vernield kan worden beschouwd. S -. e goeu uccu c champagne en caviaar, zoodat hij aiiiiiin De buitengewone algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Armenzorg en Weldadigheid, welke op 18 November haar zilveren Jubllé viert, zal op 17 November in de Ridderzaal te 's-Oravenhage worden gehouden. Hier zal het woord worden gevoerd door mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, minister Mr. J. A. de Wilde, Jhr. Mr. H. Smlssaert. mevr. M. G. Muller—Lulofs en Mr. Everts. In de middagvergadering sullen als sprekers optreden Mgr. Dr. G. C. van Noort en Minister Dr. J. R. 31otemaker de Bruine. Des avonds zal tn het restaurant „Twee- Steden-Palace" worden opgevoerd ,J5e Schip breuk," cantate in twee deelen van dr. Joh. Wagenaar. Na afloop van dit concert heeft de ontvangst door het Haagsche Gemeentebestuur plaats. Zondagavond van zes tot zeven uur heeft de geheele provincie Groningen door een storing In het Provinciaal Electrlcltetts Bedrijf In het duis ter verkeerd, zeer tot ongerief van zaken en bedrijven. In de stad Groningen trad van zes tot zeven uur, met onderbrekingen van enkele minuten, driemaal een storing op, welke gezocht moet worden In het geiykstroomnet. In hotels x café’s heeft men met kaarsen een noodverlichting moe ten aanbrengen Er werden 225 personen gearresteerd, onder wie ook de >oofdredacteur van het sociaal democratische „Kleine Blatt” en de secreta ris van de Socialistische Arbeiders Interna tionale te Zurich, dr. Friedrich Adler, die ter gelegenheid van de vijftiende herdenking van den sterfdag van zyn vader, Viktor Adler, naar Weenen was gekomen. WEENEN, 12 Nov. Ondanks het verbod heb- tjen de sociaaldemocraten heden toch In de hoofdstraten van Weenen gedemonstreerd. Herhaaldelijk werden zij door de politie met den gummistok uiteengedreven. Naar wl) nader vernemen is de Sovjet-regee- ring weliswaar bereid, aan de Vereenlgde Staten ongeveer twee derden van de Kerensklschulden te betalen, maar zy zou willen vermijden, deze schulden officieel te erkennen, omdat zij dan op grond van het verdrag van Rapallo gedwon gen zou zijn, ook de oude schqlden aan Duitsch- land te erkennen. De Russische regeering wil deze moeilijkheid omzeilen door de Kerenskl- sdhulden niet officieel te erkennen, eventueele nieuwe Ameiikaamche hoogere rente te betalen, waarvan het over schot gebruikt zou worden voor een compensa- tlefonds voor de Kerensklschulden. Na anderhalf uur werden belden weer in vrijheid gesteld. Een aantal personen werd by de botsingen met de politie gewond, onder wie de tweede voorzitter van den Weenschen Land dag. Thaler. De soclaal-democraten hebben op tal van ge bouwen, vooral op de gemeentelijke woning blokken, roode vlaggen geheschen, die door de politie verwijderd werden. Op enkele .plaatsen werden ook Hakenkrulsvlaggen geheschen. Zaterdag is het stoffelijk overschot van den veertien-jarigen Jan Lammers, die Woensdag op zoo tragische wijze om het leven is gekomen, ter aarde besteld. De bzurgery betuigde groote belangstelling. Nadat in de Sint Petrus-kerk een rouwdienst was gehouden, stelde de stoet, waaronder zich behalve talrijke familieleden en bekenden, ook de leerlingen der U. L. O.-achool bevonden, zich by het 8t. Jansgasthuls op. Schoolvriendjes droegen de met bloemen bedekte baar. Langs den weg naar het kerkhof sloeg een dichte menschenmenlgte het voorbijtrekken van den droeven stoet gade. Velen «Uren hun ont roering niet meer meester. Op verzoek van de tamilie werd aan de groeve niet gesproken. MOSKOU. ,11 Nov (V. D.) Uit Kaboel wordt gemeld, dat aldaar gisteren het stoffeiyfc over schot van den vermoorden Afghaanschen Ko- ning Nadir Khan plechtig Is bygeaet. Aan de plechtigheid namen deel de geheele Koninklijke Familie onder leiding van den jongen Konlng, alle leden der regeering. het parlement en het geheele diplomatieke corps Opvallend was het groote aantal leiders van verschillende Afghaan- che stammen, die by de plechtigheid aanwe zig waren en waarschUniyk naar Kaboel zyn ontboden voor een bespreking over den poll- tieken toestand. Donderdag werd te München op feestelijke wijze de Hitler-Putsch herdacht. Op onze foto ziet men den chef der S.A., Roehm, bij de inspectie van het vrij willigerskorps „Schlageter" In de „Oeuvre” wydt de Minister van Bulten- landsche Zaken Paul Boncour een herdenkings artikel aan Brland. Hy schryft. dat da politiek van Brland niet slechts de geheele menschheld ten goede la gekomen, doch vooral groote dlen- steif heeft bewezen aan Frankrijk Door deze politiek heeft FrankrUk zyn rol. die het door de eeuwen heen gespeeld heeft van leidende natte, weer kunnen opnemen. Aan deze politiek dankt het als voornaamste doel zyn veiligheid, die gewaarborgd wordt door vrtendschappe'yke overeenkomsten en verdragen De opvolgers van Brland wenschen ook In de toekomst deze poli tiek voort te zetten. lllllllllllllllllllllllllf zegt er niet by, wat voor winkels tjet met voUe étalages Uggen. Het is mi-S .Kommisslonsgeschüft” en dan wil de t^orraad zeggen, dat al deze goederen door particulieren te koop aangeboden worden om voor de op brengst brood te kunnen koopen. Misschien Is het „Torgsin”, de winkel voor den handel met buitenlanders, die altyd ryk voorzien is met al le waren, die men maar tiedenken kan. Maar men elacht valiyta, vreemd geld voor deze za ken, die een Rus zich niet aanschaffen kan. De enkeling, die vreemd geld krijgt van vrienden of famine In den vreemde, kan er zyn somber bestaan mee rekken. Hy kan voor het vreemde geld alles koopen- Maar tegen welke pryzen! Hy betaalt dan In de z.g. goudroebels. d.w.z. in roebels die tegen over het bultenlandsche geld een vasten koers hebben. De eigenlykè roebel is nameiyk veel minder waard. De goudroebel wordt berekend naar de goudparitelt en daarom etsebt de Rus sische staatsbank voor 1 roebel hfl. 128 maar de sjacheraar in roebels In Berlyn, Moskou of Kharkov geeft voor een vUfmarkstuk gaarne 80 roebel en meer. De roebel is in werkelykheld ongeveer 4 cent waard. Alleen de Russische re geering laat de buitenlanders voor dezer prijs geen roebels koopen Is Iemand zoo gek om roe bels te koopen, dan ken hy hfl. 1.28 betalen voor het waardelooze papiergeld De Rus.' die gewend is in papierroebels de goederen te schat ten. denkt nu dat „Torgsin” goedkoop is. Maar 1 roebel in „Torgsin" wil zeggen hfl 1.28 en een papierroebel 4 cent. Alhoewel Torgsin dus goedkoop iykt, is het in werkelykheld krank zinnig duur. Evenzoo gaat het den buitenlan der. Koopt hy per ongeluk aan de Russische grens roebels, dan betaalt hy voor 1 roebel hfl. 1.28 en alle artikelen In Rusland betaalt hy met roebels, die slechts H 4 cent waard biyken. Daarom laat men hem In valuta betalen. Overal neemt men. en zelfs volgaarne, valuta In ont vangst. De pryzen zyn dan goedkooper, dan wanneer hy in roebels betaalde, maar deson danks zeldzaam duur Dat past ook In de poli tiek der regeering, die de valuta van den bul- tenlandschen toerist noodlg heeft. Een simpel voorbeeld kan dit waarschyniyk verduldeiyken. Een plaats in de opera kost 20 roebel. (Wanneer Ik later de hoogte der Russische loonen be spreek zal men begrypen kunnen, wat dit be- teekenti. Betaalt de buitenlander deze plaats tn roebels, dan heeft hy die gekocht voor hfl. 128 per stuk en de plaats kost hem hfl. 25.60. „Intourist” geeft hem daarom die plaats voor 4 i 5 goudroebel. d wz. hfl. 5,A hfl. 6, Overtreedt de toerist evenwel de regelen der kunst en maakt hy een Rus biy met valuta, waarmede deze by „Torgsin” zijn sebere voeding kan verrijken, dan krijgt hy de papierroebels voor 3 of 4*cent en de plaats komt hem op zes tig cent! Het is evenwel hoogst gevaariyk, al hoewel zeldzaam aanlokkelijk om op deze wyze de Russische pryzen op bun ware hoogte te be talen. Alleen evenwel om de Russen te pleizie- ren, zou men het al gaarne doen. Iedere gulden beteekent voor deze menschen waren uit Torg sin. d.wx voedingsmiddelen, die het gewone volk, hoe schrynend klinkt deze onderscheiding In dezen staat van kameraden!, zelden of nooit ziet. Het beteekent voor hem boter en suiker en misschien wel thee of werkelyke koffie. Mis schien koopt hy er een stuk chocolade of een ei voor. Alles evenwel goederen, die voor den arbeider In het communistenparadijs vrome wenschen zyn. Want dat houde men vooral in het oog. t levenspeil der arbeiders In den Sov jetstaat Is lager dan dat van den Europeeschen werkloooe. Hèt geheele loon van dezen bevryden mensch wordt besteed om de noodzakeiykste levensmiddelen te koopen en daaronder dient men dan te verstaan: brood, aardappelen en een weinig boter. Kan hy eenmaal per week vleesch eten, dan behoort hy al tot de buiten gewoon bevoorrechten, voor de meesten is alt geluk slechts eenmaal per maand weggelegd en ik ontmoette hier’vele menschen. die in geen jaren een stuk vleesch gegeten hadden. Is het wonder, dat dit proletariaat er uit ziet als ver keerde het in een toestand van volledige uit putting? Is het wonder, dat men slechts zelden een gezond mensch in de straten tegenkomt, is het wonder, dat de kinderen in dit land tot een klasse van bleekneuzen behooren. zooals geen enkele achterbuurt in een kapitalistische stad ze opleveren kan, is het wonder dat men onder die omstandigheden van kleedlng maar heele- maal niet spreken moet? Wanneer ik nader hand met ejplge cyfers toelicht wat het loon van den Russischen arbeider beteekent In ver- geiyklng met de pryzen die hy op de vrije markt voor zyn artikelen moet betalen zal men be grypen, hoe het komt dat men zelfs In de steden menschen tegenkomt, die geen schoenen dra gen. maar lappen om de beenen gebonden heb ben. Dan kan men begrypen, waarom de prijs van een goede Jas in de Oekrayne va/ieert van 500 tot 800 roebel en zelfs die allernoodzakeiyk- ste kleedlngstukken moeten de ontketende ar beiders wel verkoopen om zich in het leven te kunnen houden. Met de opbrengst van kleeren heeft men hier brood gekocht, teneinde het verhongeren te ontgaan. Is het te .verwonderen dat in het Donbekken de arbeiders dezen komer by de ingenieurs kwamen bedelen om een paar kopeken om in de cantlne hun karig middag maal te krygen en dient men er zich over te verbasen, dat de menschen hier de onrUpe wor telen, rapen en watermeloenen uit den grond trokken om zich in het leven te houden? Neen, bulten Toeristenrusland is in de U.d. 8.8.R alles mogelyk. Voor enkele jaren was dit nog niet zoo. Toen was er nog meer voedsel en meer kleedlng aanwezig. In de jaren 28 en daarvoor was de toestand nog niet zoo erg. Waarom dan nu dit lijden en ontberen bi- har den arbeid? Waarom dit ultzulgen en uitpersen der arbeiders op de meest perfide manieren? Alles terwllle van de waanidee, die Vyfjarenplan heet. Terwllle van het stoute plan, dat in het hoofd van enkele leiders opkwam, die zelf van het noodige voorzien waren. Terwllle van het groote economische offensief, dat dê vryheid brengen zou voor den slaaf, die arbeider heet. Het Vyfjarenplan Is volbracht. Ja zelfs in vier Jaren, of vier Jaren en enkele maanden. Zoo suggereert men de massa, zoo wenscht men het buitenland te doen gelooven door uitvoerige sta tistieken v. d. vooruit vastgestelden en verwer- keiykten vooruitgang. Leege cyfers, die niets be- Aeekenen, omdat zy naar hun juiste waarde niet kunnen wordep geschat Daarvoor is iets meer noodlg, nj. Inzicht in de waarde van dezen vooruitgang. Welnu het loont de moeite om eens na te gaan wat van deze succesvolle onder neming waariyk deugt, maar daarover een vol genden keer. WASHINGTON. 11 November. Zooals reeds meldden zyn de AmerlkaanschRussi sche onderhandelingen tydeiyk onderbroken, omdat Litwir.of in verband met de Kerenski- schulden. die de voornaamste moeilykheid vor men, nieuwe aanwyzingen uit Moskou moet af wachten. Afgezien van het meeningsverschll omtrent de Kerenski -schulden schynen de onderhande lingen ook nog op andere moeliykheden te stuiten. Roosevelt beeft Litwinof laten weten, dat de regeering der Vereenlgde Staten vóór de offl- cleele erkenning der Sovjet Unie de voornaam ste verschilpunten tussdfteh de belde staten ge regeld wenscht te zien. Deze houding zal in conflict komen met de tot nog toe-' gevolgde politiek der Sovjetregeering, die aich laai samenvatten In de woorden: „Eerst erkenning, daarna onderhandelingen”. Hierbij plaatsen wif het eerste van een serie artikelen over den werke- lijken toestand tn Sovjet-Rusland van een medewerker, die zich door de bedrieglijke listen van de •Jntourisf-organtsatte niet heeft lafen vangen, maar op eigen gelegen heid en met scherp ziende oogen het ..paradijs der arbeiders" heeft bereisd. Dat hij tot een andere en meer betrouwbare conclusie komt, dan Edouard Herrlot, die tn een luxewagon door de wereld van het proletariaat trok en zich t e goed deed aan --~.J na zijn thuiskomst in een kliniek in Zuid-Frankrlfk gecureerd moest wor den; laat zich begrijpen. BERLIJfT 11 Nov. Het proces Inzake de brandstlcnting in het Ryksdaggebouw werd heden voortgezet. In de komende week wil men het getuigenverhoor beClndlgen, waarna te Leip zig het politieke deel van het proces zal wor den gehouden, dat naar schatting 2 i 3 weken zal duren. Als eerste1 getuige wordt heden de justitle- beambte Gast gehoord over het verbiyf van der Lubbe in Beriyn-Hennlgsdorf. Getuige verklaart, dat in 'deze wyk, in ver band met ce groote Industrie vele communisten woonden. Hy heeft evenwel niet vast kunnen stellen waarom van der Lubbe naar Hennigs dorf is gegaan. Wel is van der Lubbe hier ge zien met een zuster van eea communisten leider. Vervolgen.', wordt de liftboy van portaal V van den Ryksdag gehoord, die op 23 of 25 Februari tezamen met afgevaardigde Neubauer en diens zoon ’n man naar beneden heeft gebracht, -dien hy by confrontatie herkende als Dimitrof. Ge tuige biyft by zyn uitspraak, hoewel Dimitrof verklaart sedert 1929 niet meer in den Rijks dag te zyn geweest. Torgler verklaart, dat Dimitrof hier waar schijnlijk verward wordt met den reeds meer genoemden Julius. Deze Jigius Is. naar het O. M. mededeelt, ge vlucht en niet te vinden. Staatssecretaris Huil heeft Washington ver laten en zich naar New-York begeven, waar hy zich zal inschepen op de ..American Legion" om een reis naar Zuid-Amerlka te maken. ces. Is het wonder, dat men in Rusland buitenlander gaarne ziet? Met den si luta, die machines voor Rusland b overschrydt hy de Russische grens; hoofd vol reclame-lmpressies verlaat hy voormalige czarenland. Het recept om dit bereiken is zeer eenvoudig1 Leven Is duur, zelfs schandeiyk duur en de toerist is afhankelyk van „Intourist”, de staatstrust voor 't verkeer van bultenlandsche toeristen, wanneer hy zich iets aanschaffen wil, terwyi hy alleen ttoor bemiddeling van deze staatstrust de objecten, die hy bezichtigen wil, kan u tkle- zer£. Wat het laatste betreft, de Russische machthebbers weten terdege, hoe 1 zyn moest. Aan modelinrichtingen op ieder gebied is geen gebrek en zy staan voor bezichtiging steeds open. Het zyn de enkele instellingen, instituten en organen, die voorbeeldig functlonneeren wel ke den tourist tot in den treure worden voor gezet en de aandachtige bezoeker met den wil om de werkelykheld te ontdekken bez eld. Is tè afhankelyk van toljeen, directeuren en parade- communisten om verder te zien dan deze llcht- zyde. Hy ziet alles aan en meent Rusland te kennen Hy kent slechts de permanente ten toonstelling. die Toei is ten-Rusland heet. Hy ziet slechts de bevoorrechte klasse in dezen heftig gedlscrimlneerenden staat; hy kent slechts het teven van enkele uitgezochten. het leven van den gemiddelden arbeider, voor wien deze staat bestemd is.' blyft voor hem een gesloten boek. Wat weet hy van het lyden der duizenden ongekwalificeerde arbeiders, der duizenden hoofdarbeiders, de minderwaardige .Angestell- ten”, die eerst recht uitgeperst worden op een manier, die In een kapitalistisch land heftig verfoeid zouden worden? Het zou den onder nemer in Europa niet gemakkelyk vallen om zyn arbeiders te laten werken tegen voorwaar den, zooals de almachtige communistische regeering haar onderdanen dwingend oplegt Hoe zouden zich de arbeiders weren tegen de hongerloonen, die door de Sovjet-regeering be taald worden. Hongerloonen in den werkeiyken woordeiyken zin "van het woord. Men hongert •in Rusland. Heusch niet alleen op het platte land, in het bijzonder in de Oekrayne, waar de nood tot voor kort het heftigst was. Men hon gert ook in de steden, men honger in Moskou, Leningrad en Novgorod; er is hongersnood en ondervoeding niet alleen in het Donbekken maar ook in het Noorden. De loonen gaan omhoog, zeggen de statistieken. Inderdaad, zy gaan een weinig omhoog, maar de roebel daalt nog spel ter in waarde. Maar wat zegt "t dalen van den foebel, wat zegt het stygen van den prys. I?e Prys wordt hier eenzydlg vastgezet en geeft in het geheel geen beeld van de verhouding tus- ■chen vraag en aanbod. De prys staat vast, 'naar wat helpt het of de prys aan den in vloed van speculanten onttrokken is? Er is een norm, maar wat te doen, wanneer er in het ge heel geen waren zyn. Wat helpt de norm, wan neer het brood, de boter, de suiker welke zy toestaat tegen vasten prys, op zich wachten te*t. Uitzondering? Regel veel meer. Men zie •lechts de étalages der coöperatieve winkels in Moskou. Niets aanwezig dan brood en aardap pelen en zelfs dat gerantsoeneerd in zulk een mate, dat het teveel is om te sterven en te Weinig om te leven. Men luistere niet naar de oppervlakkige redeneeringen van toeristen, die •elf gezien hebben dat er in Moskou zooveel Finkels zyn met waren, die men vroeger nooit «ag Wat zegt het. dat er vrye winkels zUn met toederen tegen waanzinnige pryzen. „Intourist" De plechtige doodenherdenking aan de Cenotaaf te Londen op den gisteren plechtig herdachten Wapenstilstandsdag Ook een foto van Julius had men niet kunnen krygen. De Ryksdagemplbyé Enke verklaart, dat ka mer 70 op de tweede etage aan Torgler be hoorde. Torgler: Ik heb deze kamer nooit betrokken, daar ik Inmiddels kamer 9 b kreeg. Enke verklaart Torgler dan ook nooit daar te hebben gezien. Toen hy echter ongeveer 14 da gen voor den brand de kamer wilde binnengaan was deze vol heeren. Het gesprek stokte; de zit tende heeren schoven hun stoelen byeen en de staande personen plaatsten zich voor hem. Een anderen keer zag hy in kamer 88 by prof. Halle beklaagde Popof, dien hy enkele dagen te voren In de gang had aangetroffen. By de con frontatie voor den rechter van Instructie had hy Popof herkend. Als Propof op last van den voorzitter opstaat, verklaart getuige na hem te hebben opgenomen: Dat is hem: Popof verklaart hierop nogmaals, dat hy voor zyn arrestatie nooit in den Ryksdag is geweest. Törgler zegt, dat de menschen die de getuige in kamer 70 heeft gezien, waarschyniyk huur ders waren, die met een afgevaardigde over huurkwesties onderhandelde. Getuige had waar schyniyk den Journalist Norden voor Popof aan gezien. Vervolgens wordt gepauzeerd. BERLUN. 11 Nov. Na de pauze wordt de strafgevangene Wihle gehoord. Toen hy in Moabtt in voorarrest zat. werd hy door zyn celgenoot Krause op een man opmerkzaam gemaakt, van wien Krause dienzelfden och tend een portret in de krant had gezien. Krau se heeft Dimitrof. over wien het hier gaat, daarop opmerkzaam gemaakt. Dimitrof was bleek geworden en toonde zich zeer geschrok ken. fc f Ook Krause wordt gehoord en bevestigt de verklaringen van Wihle. Dimitrof ontkent geschrokken te zyn. Hy windt zien op, zoodat de president hem weer tot de orde moet roepen. „Het Is de laatste keer, dat ik u waarschuw, Dimitrof” zegt de president. Dimitrof vraagt dan den getuige, of het misschien mogelyk Is. dat hy op de binnen plaats van de gevangenis tegenover getuige Krause den naam Torgler heeft genoemd. Dr. Werner grypt hier In en vraagt, hoe Dimitrof op den naam Torgler is gekomen. Dimitrof weet hier niet direct een antwoord op te ge ven. Hy meent tenslotte, dat hy had willen weten, of in de krant ook een portret van Torgler verschenen was. Politiecommissaris Dr. Braschwitz brengt dan verslag uit over de huiszoeking in de woning van Dimitrof. Naar aanleiding van een opmerking van den president, dat verdachte Dimitrof beweert, dat hy slechts voor de Bulgaarsche communisti sche party heeft gewerkt, antwoordt getuige, dat de gevonden „aanwyzingen" niet voor een enkel land golden, maar voor alle landen. De agitatorische kracht van Dimitrof was, wat duldeiyk bleek, tegen landen gericht, die van communistisch standpunt uit, fascistisch ge regeerd werden. Uit het verdere verhoor biykt dan, dat op een couvert de naam Ferdl stond. Dat is de bljnaiuj) van een vroeger medelid van de Roode Liga tegen het Fascisme. Deze Ferdl Is Identiek met een zekeren Hussny. wiens telefoonnummer gecodeerd tn een no titieboekje van Dimitrof is gevonden. Getuige lerft vervolgens verklaringen af over het zakatlasje ..Berlin In der Tasche”, dat eerst In Juni 1932 uitgekomen is. Op een van de kaarten waren Ryksdag en Slot door een dunne blauwe Hjn omgeven. Dimitrof heeft beweerd, dat verschillende In beslag genomen stukken zoo merkt de pre- -sident op nooit in zyn bezit zijn geweest. Getuige verklaart dan' met nadruk, dat by de huiszoeking stukken door onbevoegden byge- voegd zouden kunnen zyn. De behandeling wordt dan Maandag. et Russische experiment heeft met vele experimenten gemeen, dat het van een afstand bezien buitengewoon aantrékke- lyk schynt. Klinkt het niet wonderbaariyk, dat verhaal van een mlllioenenvolk. dat zich ge- zameniyk en eensgezind opmaakt tot een groo- ten stryd, tot een onverbiddeiyken stryd met de machine, teneinde op een komend welstands- pell een socialistische maatschappy te stichten? Roert het niet veler gemoed, het geïdeologiseer over die sociale geiykheid in den nieuwen staat, waar eerst recht „alle Menschen Brüder wer den”, waar geen ongeiykheid meer bestaat, waar leder zijns naasten geiyke is en waar elk een deelt in den overvloed en ontbeert zoo er tekort Is? Hoe licht laat dit beeld zich gebrui ken om fyngeyoelige naturen te winnen voor den stryd voor dat doel, hoe gemakkelyk is het om verre van het Roode Imperium zich te ver meien in de vraagstukken en problemen van dit land, die zich zoo gemakkelyk laten bezien In het licht van een vergeesteiykten stryd, die zoon verrassend groote geiykenls hebben met alle vragen, opgeworpen door idealistische stryders voor een betere maatschappy. Die vraagstukken te bespreken en te overwegen moet een voldoening beteekenen voor leder hu maan maar onpractisch denkend mensch. Ja, het is niet gemakkelyk om zich los te breken uit den ban, die op duizenden kilometers af stand dit experiment om de goedgeloovige zie len slaat. Het Is niet zoo eenvoudig om de waarheid te zien In alle berichten, die ons van derwaarts bereiken en het is zeker niet een voudig om zich een beeld te vormen van wat waariyk tot stand gebracht wordt In dit „para dijs der arbeiders". Zeker Is het ook’ niet ge makkelyk om in het land zelve de werkelykheld te doorvorschen. Zoowel het tooneel dat men te Rusland zelve voor de bultenlandsche toeristen heeft opgericht als de sprookjes, welke men hun In hun geboorteland toestuurt, zyn geniaal gefabriceerd en niet alleen Lchtgeloovigen en onverstandigen maar ook argwanenden en twy- felenden weet men zand In de oogen te strooien. Eerst recht gelukt het den bultenlandschen ar beider te doen gelooven In het wonderbaariyke land dat Sovjet-Rusland, de eerste gesociali seerde klasselooze staat, heet. Wat weet men niet aan cyfers te produceeren, die met ont- tomen suprematie tyzen; wat weet chyn te tooveren, arbeiders in Rus- |en bevrijd ’n leven e arbeider zich In niet dorst te wen schen. Met welk een zelfbewustheid en arrogan tie slaan de Moskousche agenten zich’ niet op de borst by bet roemen van hun schepping, hoe overtuigend klinken hun argumenten, hoe dwaas alle tegenwerpingen; welk een land wordt daar in het verre Oosten, twee dagreizen van Nederland verwyderd, toch wel gebouwd en welk een genot moet het toch wel zyn in zulk een land te leven. En het is dezelfde gedachte die alle toeristen by het re zen .door Sovjet land doortrilt: welk een maatschappy wordt hier opgebouwd. Hoe gezond en eeriyk zyn de grondslagen, hoe juist en waar zUn de beweeg- redenen, hoe volkomen en overweldigend 1 suc- den k vol va- iteekenen. met het het te GENèVE, 11 Nov. (V. D.) Het bureau Ontwapeningsconferentie is tot nader order verdaagd. De rapporteurs en de byzondere commissies zullen vóór 29 November het bu reau hun rapporten doen toekomen. In de geheime zitting van heden heeft Itallaansche vertegenwoordiger Soragna— verklaring afgelegd over het principieel” Uaansche standpunt. Hy zelde, dat het der byzondere commissies en der rapporteurs nutteloos Is en dat by de volkomen verander de situatie een voortzetting van het werk zon der beslissing der politieke vraagstukken - on- mogeiyk is. De Itallaansche vertegenwoordi gers In de nieuw gekozen commissies kun nen dus slechts als waarnemers beschouwd worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 19