Prikkeldraad a I 1 t. I J- I j ii Het geld ji r- i de politiek in Frankrijk en Zuid-Nederland in geval oorlog van Explosie in een ketelhuis s W r? f,’ 3’ Dure liefhebberijen BRABANT EN LIMBURG SLAGVELD? *’5 1 i 1 --i DINSDAG 14 NOVEMBER NAAR GENEVE TERUG De eenzame oproerige GEEN LICHTPUNT van Groenten vernietigd Chauffeur gewond BENOEMINGEN In het Aartabiadom GEEN 1 MEI-VIERING ALBARDA WEIGERT DEBAT Verdrag van 1839 een vodje papier Waaachery in korten tyd in ruïne herachapen Onder hoofdredactie P. Keratena Hoe Vliegen den terugkeer motiveert NIEUW KATHOLIEK ORGAAN IN INDIË SI 1 Het Zuiden vraagt om de beacher- ming der regeering voor het geval van een conflict tua- achen Frankryk, 'België en Duitachland IL Geruchtmakende gevallen Staking bij de „Sphinx” 5 f 5 n r - Raadsbesluit van Zaandam vernietigd ,é- Millioenencyfera van de veilingen Geen dienst doen bij concur rentiestrijd ks vroege aardappelen. 3 mllloen stuks bloem kool. 3 mlllioen stuks komkommers, 6 mlllioen stuks andyvie. 14 mlllioen kroppen sla en bo vendien nog vee andere sootren groenten In belangrijke hoeveelheden. Verder moet, zoo schrijft de heer Barendse. worden aangenomen, dat behalve deae geregistreerde overproductie, ten gevolge van de afbraakpryzen groote hoe veelheden groenten verloren zyn gegaan by de handelaren en winkeliers, die by het lage prijsniveau steeds goederen overcompleet had den, welke ten slotte ook nog op de vuilnisbelt zyn beland. Nieuw bemiddelingavooratel v - - - I opmer- te voor la 4. z. ft be- ons we be_ An- ,»p .11- te en wat in =h lerijen let onze steden en dorpen zijn, die verbrand, verwoest en platgeschoten zullen worden, of Jjet onze menschen zyn, die doodgebombardeei zullen worden, onze industrie, die v bedryfsleven dat lamgeslagen. on^ kloosters, die ontheiligd zullen wostii X V De heer Vliegen heeft over zijn terugkeer naar Genève het volgende medegedeeld op de gewestelijke bijeenkomst der 8. D. A. P. te Tilburg: Thans Is afgekondlgd een staatsblad met het besluit tot vernietiging van het gemeenteraads besluit van Zaandam d.d. Vrijdag 38 April jX betreffende 1 Mei-viering. Dit besluit vei klaarde den 1 Mel-dag tot offlcieelen feestdag voor het gemeentepersoneel 29 April werd by de Kroon vernietiging van dit besluit aangevraagd, aan welk verzoek op Zondag 30 April nog tot schor sing leidde. In .J3e Tuinderij”, officieel orgaan van het Centraal Bureau van de Veilingen In Neder land. deelt de heer J Barendse. te Poeldijk, cijfers mee omtrent hoeveelheden tuinbouw producten, die in dit jaar aan de veilingen In ons land de vastgestelde minimumprijzen niet konden opbrengen en daarom naar de vuilnis belt gingen. Het ontstellende lijstje vermeldt: meer dan 25 mlllioen kg sluitkoo. 38 millioen o st Internationaal door vele staten •ld van het Hof. dan vragen: Waarom papier niet naar dat vólstrekt niet gezegd zijn, dat fn nalatig zijn geweest, doordat gekozen hebben, maar het is De Indische Katholieke Partij, welke tot dusverre niet over een eigen orgaan beschikte en daarom aangewezen was op het R. K dag blad ..De Koerier", zal, naar de „Java Bode" verneemt, zeer waarschijnlijk reeds per 1 No vember as. een eigen orgaan doen verschijnen. Het orgaan zal heeten ..De Nieuwe Tijd". Het ligt In de bedoeling niet alleen partyzaken hierin te bespreken, doch ook plaats te geven aan politieke artikelen in ruimen zin. De re dactie zal gevoerd worden door den voorzitter van het hoofdbestuur der I. K P, den heer P Kerstens. Het Is bekend, dat de I- K. P. reeds gerul- men tyd deze kwestie In overweging had, ook In verband met het feit, dat niet altyd over eenstemming bestond met de. steeds wisselende, redactie van .J> Koerier". Den laatsten tyd zyn nogal eens geruchten opgedoken, dat zich lichtpunten zouden voordoen ten aanzien van de crisis. Ook voor Nederland werd dan gemeend, dat eenige verbetering te bespeuren viel. De gegevens van de handels- balans over de eerste tien maanden van 1933 logenstraffen deze geruchten achter geheel. In 1932 werd van Januari tot October voor 1087 mlllioen by ons Ingevoerd, over dezelfde maanden In 1933 kwam voor 993 mlllioen by ons binnen. Wie in dien gedaalden import een gunstig teeken voor onze welvaart ziet, wordt al spoedig ontnuchterd by het bestudeeren van de exportcyfers. merkt de ..Standaard" op. Januari tot October 1932 voerden we 706 mlllioen gulden uit, dit jaar slechts voor 610 mlllioen. Verhoudlngsgewyze ging dan ook onze uit voer heel wat sterker naar beneden dan onze invoer. Het percentage van Invoer, gedekt door uit voer, dat voor 1932 nog 65 bedroeg, ging nu omlaag naar 61.4 Vooral de maand October maakte het slecht; terwyi het percent van door uitvoer gedekten invoer in 1932 nog op 69 8 -tond, komt October 1933 niet hooger dan 57.2 Geen wolkje als eens mans hand! -j--y eaer dagen stond er onder het koloniaal I J nieuws in de dagbladpers een vroolyk verhaal over "n onverwoestbaar, gewezen resident, die ook dit jaar, ondanks de belab berde financiën onzer Överzeesche gewesten, etteiyke tienduizenden guldens kreeg toegewe zen. voor het vervaardigen van een Ballneesch- Nederlandsch woordenboek, waaraan deze brave man sedert onheugiyke tyden knutselt. wy behooren niet tot de lieden, die alles tot de laatste dutten herleiden, wyi wy inzien, dat er teveel staatslieden zijn, die het geld een te groote macht toekennen in de maatschappij, vergetend, dat de arbeid de eigeniyke bron van welvaart is. maar wanneer wy zien, dat men schen getroffen worden door de geèlschte be zuiniging en stokpaardjes worden ontzien, dan teekenen wy protest aan. Ook in Nederland zelve valt de neiging tot het voortsukkelen in sleur bU dergelyke geval len dlkwyis waar te nemen, waardoor er nog voor dingen van ondergeschikt belang sommen verteerd worden, die men beter voor iets anders had kunnen aanwenden. Zoo is het velen een ergernis, dat het Cen traal Bureau voor de Statistiek voortgaat zich bezig te houden met allerlei pietepeuterigheid, waarvoor afgedwaald wordt in onderdeelen, wel ke misschien bar Interessant zyn voor neus wijzen. die het naadje van alle kousen willen weten, maar die niemand schaden zouden, als ze In het vergeetboek geraakten. Hoeveel tyd en geld dit allemaal vergt, Is niet na te gaan, omdat het over zooveel schyven loopt: dat het echter beduidende getallen zijn, kan men gerust aannemen. Thans wordt er weer door het Statlstlek- bureau een verslag over de verkeersongevallen in het jaar 1933 gepubliceerd; een nieuwe uit gave omtrent de oorzaken en gevolgen voor ge heel Nederland van die ongelukken. De bedoe ling is. volgens den directeur van het bureau, in de betreffende publicaties omtrent iedere ge. meente afzonderlek te vermelden, het totaal der plaats gehad hebbende verkeersongevallen, waarby die. veroorzaakt door fouten van be stuurders van vervoermiddelen, fouten "van voet gangers, gebreken aan vervoermiddelen, den toestand van den weg ind. slippen en door glijden In even zoovele speciale kolommen zullen worden opgenomen. Vervolgens zullen de verkeersongevallen worden onderscheiden naar de gevallen met doodeiyken afloop, die met een of meer gewonden en die met materteele schade, terwyi mede zal worden vermeld hoeveel per sonen werden gedood en gewond. Tenslotte sullen een drietal tabellen worden opgenomen, waaruit de plaats gehad hebbende botsingen kunnen biyken. Ter verduidelijking van het geheel wordt een kaart van Nederland toegevoegd, waarin alle gemeenten en de be- langrykste verkeerswegen van ons land voor komen. Zoo men ziet; de Duitscbe degelijkheid Is present- Een tweede uitgave zal mogelijk nog kunnen bevatten, hoe de slachtoffers heetten, wat voor vak zy beoefenden, welke kleedlng en schoenen zy droegen en hoeveel geld ze op zak hadden. Doch In ernst: zal bet praktisch nut van zoo n uitgave nu ooit kunnen opwegen tegen de moeiten, welke het bureau zichzelf en dui zend anderen heeft opgelegd en de kosten, voortvloeiend uit een en ander? Dat bestaat Immers niet! De Memorie van Antwoord is thans versche nen en zooals de naam van het Stuk aanduidt, worden hierin ook inderdaad door de Regeering verschillende meeningsuitlngen beantwoord. Ech ter juist de kwestie, waar het op aankomt voor de bevolking van Brabant en Limburg, wordt niet aangeroerd. Acht de Regeering het gevaar vergroot, dat Brabant en Limburg oorlogsgebied zullen wor den? Hierop geeft de Memorie van Antwoord geen uitsluitsel. Het kan het volk bitter weinig schelen of de aanleg van Belgische verdedigingswerken al dan niet bulten verband staat met het verdrag De ontploffing heeft de bewonen tot ver m de omgeving opgeschrikt en aan de nabij gele gen huizen groote schade aangericht. Van de wasschery zyn het oude ketelhuis, het nieuwe ketelhuis en de oude wasschery vernield. Van de oude wasschery werd de gevel geheel weg geslagen. Ook de nieuwe wasschery bekwam veel schade. De hooge schoorsteen brak mid den door. De stukken puin en yzer werden honderden meters ver weggeslingerd en kwa men op groote afstanden terecht. Een vyt- tiental hulzen en vier winkelhuizen, staande tegenover ce wasschery aan den Groene Hllle- dyk, bekwamen In bet byzonder veel schade. Alle ruiten van dit complex werden vernield, de daken werden ernstig beschadigd en de stukken steen vernielden veel aan het meu- MAANDAG werd in het American Hotel te Amsterdam het 25-jarig bestaan herdacht van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden -St. Franciscus van Assjsië*. king kan warden verkregen, doch dat die neu traliteit niet meer door den wil van de weder party geschraagd wordt (m. a. w. het verdrag van 1839 is niets anders meer da.i „een vodje papier") en diezelfde Memorie wijst op den nieuwen waarborg voor onze/ veiligheid, door het tot stand komen van Gerechtshof, en de erkenni van de verplichte bevoegdyé zal een Brabantsche bóer ga je dan met dat vi Gerechtshof toe? Nu wil hiermede vroegere regeering» zy> dien weg niet een beetje al te veel speculeeren op de naïvle- t^lt van het Nederlandsche volk om In éénzelfde étuk de onhoudbaarheid van in een verdrag vastgelegde waarborgen te verkondigen en te Madame Hanau werd gevangen genomen. Haar speculatiedroom was uitgedroomd, en de wreede werkelijkheid kwam ervoor In de plaats. Er vertoonde zich een geweldig groot tekort en een schandaal brak uit. Het bleek nu, welke perscorruptie had plaats gehad, en welke mysterieuze pol’tieke rela ties deze Madame had bezeten. Ook haar bondgenoot, George Anquetll, werd wegeps bedriegeiyke en sterk op afdrijving gelij kende handelingen tot een lange gevange nisstraf veroordeeld. Ook het dagblad „Le Quotidien”, dat zijn handelsafdeeling tegen grove betaling aan Madame Hanau ver pacht had, werd In deze zaak betrokken. Zijn stichter en leider Dumay moest zich te rugtrekken, en de groot-aandeelhouder, de landbouwminister, tevens eigenaar van de beroemde cognac-onderneming, Hennessy, werd onaangenaam getroffen. Vóór die verpachting aan Madame Hanau plaats had, had hij telkens de tekorten op de dagbladexploitatie aangezuiverd. Maar tevens vond men in de boeken van Mada me Hanau een geheim conto voor 62 per soonlijkheden, naar vermoed werd uit de politieke wereld. Ze zouden die bedragen wel niet voor niets gekregen hebben. Maar zjj weigerde absoluut, ook maar één naam te noemen. Zoo bleef deze kant van de zaak onopgehelderd. Maar wel was nu duidelijk geworden, welke financieringsmethode groote politie ke dagbladen gebruikten. Het pikante was wel, dat nu het dagblad „Le Quotidien” zoo nauw by deze zwendelondernemingen betrokken bleek, wijl immers dit dagblad indertijd opgericht was op coöperatieven grondslag, met het geld van 6000 kleine lie den, juist om een van de groote financiers onafhankeiyk, links georiënteerd, dagblad op te richten. Zoo zyn er nog meer gevallen. f bet era en gegast vernield, ons kerken en tien. Of dit alles ons boven het hoofd'hangt, is iets, dat alleen de Voorzienigheid zon kunnen antwoorden, maar dat de gev/ren voor Zuiden zyn toegenomen is iets, waarvan de erkenning door de Regeering hadden mogen verwachten, omdat iedereen dit ziet, die niet met blindheid is geslagen door de waanvoorstel ling, dat de Volkenbond ons hier op aarde den eeuwigen vrede zal brengen, waarop wy eerst De heer Kleerekoper begint zyn jongsten Oproerigen Krabbel in de roode pers als volgt: „Het zal dertig jaar geleden zyn. dat ik de gast was van een bemlnneiyk man”. Anne kerel, die zóó zelden beminnelyke men schen bezocht. Nu begrijpen we ook, hoe hy tot zyn oproerig en meerendeels zuur geschrijf kwam. Zoon eenzame! aldus de „Res. bode”. Toen dit in de Kamer bekend werd, stel den de socialisten voor, een enquête, com missie te benoemen, wat Briand alleen door de vertrouwensquestie te stellen kon voor komen. Maar ook het gerecht bemoeide zich met de zaak. En Berthelot werd voor 10 ja- ren van zyn ambt ontheven. Maar velen zagen in dezen scherpen maatregel een zet van den bureaucratischen Poincaré tegen den scherpzinnlgen diplomaat Berthelot. In 1925 kreeg Berthelot kwy tschelding van straf, en zyn hooge ambt weer terug. Andermaal trad Poincaré op by de niet minder bekende affaire van de „Gazette du Franc", al trof hy ’t wel ongelukkig, dat de politici, die by deze zaak gecompromit teerd werden, wederom zyn politieke te genstanders waren. Allereerst toch werden getroffen degenen, die in betrekking stonden tot het radicaal- socialistische dagblad .Le Quotidien”, onder wie zich bevond de afgevaardigde en land bouwminister Hennesy. In het middelpunt van deze zaak stond een vrouw, een waar zaken-genie, Madame Hanau, een vrouw van bescheiden afkomst, maar die van een rijke vriendin het geld ontving, om daarmee groote zaken te doen, zy stichtte een bank, die voor het publiek van kleine spaarders beursspeculaties uit voerde. Zy betaalde voor die spaargelden een hooge rente; terwyi de gewone banken maar 2 a 3 procent gaven, gaf haar ver trouwenwekkend genaamde bank: „Grou- pement Technique de Gérance Flnancière” aan haar klanten 8 pCt. Als reclame-orgaan voor haar onderneming, maar ook voor de fondsen, waarin zy speculeerde, kocht ze een dagblad „Gazette du Franc”, een dier vele Parijsche beursblaadjes. De klanten stroomden toe. Tegen een aandeel In de winst en de jaariyksche beta ling van 500.000 francs, kocht ze de han- dels-afdeeling van een pas opgericht dag blad „La Rumeur”, waarvan de even ruchte als handige publicist Georges quetil de uitgever was, en ook den „Re veil du Nord” en verschillende kleine beurs blaadjes. Tegen betaling van 280.000 frs. per maand, kocht ze ook de handels-afdeellng van den „Quotidien”. Zoo kon ze alom een breede reclame voor haar groote onderneming maken. Maar haar machtigste wapen bleef toch de „Gazette du Franc”, waarin ze op even handige wyze ook aan politiek deed. Het evenwicht tusschen productie en afzet van tuinbouwproducten is dus wel ernstig ver stoord. Van sommige artikelen is de productie in het afgeloopen seizoen buitengemeen sterk toegenomen. De productie van sla nam. by een inschrompelenden uitvoer, toe met ongeveer 25 mlllioen krop, en de hoeveelheid spinazie ver dubbelde; 12 mlllioen kg. in 1933 en 34 mil lioen kg. in 1933- Groote hoeveeheden druiven van eerste kwa liteit zyn weggegaan voor pryzen van 23 tot 34 cent per kg. Ben het einde van het jaar zal biyken. dat de productie van druiven weer met ongeveer 10 percent is toegenomen, en het nog te wachten aantal drulvenkassen, thans nog voor groentencultuur gebezigd, schat de heer Barendse op 80 H.A., alleen in het Westland. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Deken en Pastoor te Zut- phen den Zeereerw. heer J. H. Scholte op Rei mer; tot Pastoor te Ulft <H.H. Petrus en Pau lus) den Zeereerw. heer H. J. M. Holtslag; tot Pastoor te Harlingen den Zeereerw. heer P. J. Wlrtz en tot Pastoor te Buren den Z.Eerw. heer A. J Leber. De rijksbemlddelaar, prof, dr Josephus Jitta. heeft Maandag te Tilburg ten gemeentehuize partyen In het loonconflict by de NV. „Sphinx” te Maastricht opnieuw gehoord. Er werd een nieuw bemiddelingsvoorstel ter tafel gebracht, waarvan de inhoud echter voorloopig niet zal worden openbaar gemaakt. Afgespro ken werd, dat partyen ulteriyk as. Vrijdag haar antwoord zullen mededeelen. Beserve-majoor H. Mathon schrijft aan de K. W P Nadat ik in de .Limburger Koerier” van Vrydag 3 November schreef, dat in het Voor loopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroeting van Bultenlandsche Zaken zeer te recht wordt gewezen op het groote gevaar, dat een gewapend conflict tusschen Frankrijk en België eenerzyds en Duitschland anderzyds op ons territoriaal zal worden uitgevochten en zulks zelfs voor 90 procent zeker te achten, was ik natuuriyk zeer benieuwd te vernemen, hieromtrent de Nederlandsche Regeering haar Memorie van Antwoord zou zeggen. Door het Parlement is uiting gegeven aan de vrees, die zich in de laatste jaren niet zonder reden in de Zuldeiyke provincies meer en meer „Ik heb den minister gezegd, dat de kwestie voor hem moeiiyker was dan voor my. Maar als ik dat geweigerd had, zouden wy in het ver volg altyd buiten dergeiyke delegatie biyven. Bovendien had ik myn ontslag aan een vorige regeering aangeboden. Trouwens de taak der Conferentie is inmiddels allereerst geworden: den oorlog te voorkomen. Maar van groot belang is ook, dat dit een klap is in het gezicht van mr. Deckers. De sociaal-democraten zyn „onbetrouwbaar”, en.... de regeering stuurt zoo n sociaal-democraat naar Genève! Myn protest, dat Ik in Februari ultte, is van volle kracht gebleven. De regeering is daarvan op de hoogte. Ik hoop in Genève nog een en ander te kunnen doen voor de zaak van de ont wapening.” 5 -g—A erst nog een meer algemeene king. •*-* Al is het waar, dat by de verkie- jingen in Frankryk het geld een veel ge ringer rol speelt dan byv. in Duitschland, en dat dus de Volksvertegenwoordigers na hun verkiezing vrijwel onafhankeiyk zyn van economische machten, toch doet zich ook daar het verschynsel voor, dat de uit de provincie gekozenen hoofdzakeiyk niet-rijke advocaten en journalisten als ze eenmaal omstraald zyn met de glorie van het Kamerlidmaatschap een vrij duur le ven hebben. Geld kunnen ze dus' goed ge bruiken. En ze hebben 't maar voor het op rapen. De industrie streeft ernaar, parlements leden tot commissarissen en directie-secre- tarlssen te maken. Het hoogtepunt in dit opzicht werd wel bereikt in de jaren van het Nationale Blok, in de Aera-Billiet, toen er ongeveer 300 „cu. milards” cumllanten! in Kamer en Senaat zetelden. Na de overwinning in 1924 van het Linksche Kartell daalde dit aantal tot 201. Maar 104 Kamerleden en 97 Sena toren hadden toch tezamen maar eventjes 900 commissariaten of daarmee geiyk te stellen posities. Maar in 1926 kwamen er al weer 12 by, en aan ’t einde van deze legislatieve periode bedroeg t aantal commissariaten, door Ka merleden en Senatoren gevoerd, reeds meer dan 1000. In ’t voorjaar 1930 waren er 144 Kamerleden en 118 Senatoren, die samen 1019 commissariaten hadden. (Zie: „Les Documents Politiques”, Paris, Avril 1930). Hierby valt echter te bedenken, dat juist zy. die het grootste aantal commissariaten hebben, zooals Loucheur en de Wendel. als groot-lndustrieelen in de Kamer gekozen werden en als zoodanig al reeds een groote collectie commissariaten meebrachten. Maar vooral de advocaten in Kamer en Senaat worden pas tot commissaris van een of an dere vennootschap gekozen, nadat (en om dat!) ze lid van de Volksvertegenwoordi ging zyn geworden, en daardoor over poli- tieken Invloed beschikken. Er zyn er zeker bij, die nooit commissaris zouden zijn ge worden, als ze niet in *t Parlement waren getreden. Daarin schuilt een misstand, althans een gevaar. Een gevaar, dat nog grooter wanneer ook ministers commissariaten mo gen hebben. Tusschen haakjes mogen wy hier wel by- voegen, dat het in ons land, zeker sinds 1918, een vaste gewoonte is, dat iemand, die Minister wordt, alle lucratieve commissaria ten neer legt. Zoo kon het voorkomen, dat by de betrekkeiyk lage salarieering, welke by ons Ministers ontvangen in Engeland ontvangen’zé vyfmaal meer! iemand, die Minister werd, aanzieniyk in inkomen ach teruit ging, omdat hy voor enkele lucratie ve commissariaten moest bedanken! Maar keeren we terug naar Frankryk. In de Fransche Kamer werd meermalen scherp geprotesteerd tegen het vervullen van commissariaten door afgevaardigden. In 1921 werd zelfs een door Herriot voorge stelde motie met 435 tegen 15 stemmen aan genomen. waarby de Kamer verklaarde be sloten te zyn „iedere inmenging van de po litiek in het finantiewezen en van het fi- nantiewezen in de politiek te verhinderen door een verbod aan de Kamerleden, de ambtenaren en de Ministers, om als com missarissen in credlet-zaken te functionnee- ren.” Maar deze motie had dit met vele andere moties gemeen, dat ze slechts was een leeg gebaar en geenerlei resultaat opleverde Eerst onder den indruk van het schandaal van de „Gazette du Franc” in December 1928 slaagde de Minister-president Poincaré er in een wet te doen aannemen over de ,4n- comptabilités parlementalres”. Maar er was groote tegenstand, vooral in den Senaat. De vroegere Minister van Financiën Francois Marsal, lid van den Senaat, die zelf maar eventjeg 32 commissariaten vervulde, ver klaarde het te betreuren, dat er in Frankrijk geen nauwere verbindingen bestonden tus schen de politiek en het economisch leven, en dat er zoo weinig leden met de practyk van het economisch leven bekend waren. Maar toch werd, dank zy Polncaré’s grooten invloed het wetsontwerp aangenomen, waarby aan Kamerleden en Senatoren ver boden werd directeur of commissarl» van maatschappyen te zyn. die van den Staat subsidie ontvangen of op andere wyze van hem afhankeiyk zyn; evenzeer werd ver boden, dat zy commissarissen zyn in Cre- diet-maatschappyen, of de prospectussen van particuliere ondernemingen zouden on- derteekenen. Dit was een stap in de goede richting, maar toch ook niet meer dan een stap. Niet verboden werd, dat Kamerleden en Senatoren commissarissen zyn in maat schappyen, die geen staatssubsidie ontvan gen, mits het maar geen crediet-maat- achappyen zyn. Maar eer men dezen stap zette, had men al heel wat bitter leergeld uitgegeven! Zoo was daar, na den oorlog, het schan. daal van de „Banque Industrielle de Chi ne”. President-commissaris van deze bank was de Senator André Berthelot, die een broeder was van den hoogsten ambtenaar •an het Ministerie van Bultenlandsche Za. ken Philippe Berthelot. Toen deze bank in 1921 in moeiiy kheden kwam begon Philip pe Berthelot, buiten weten van zyn Minis ter. Briand, een diplomatieke hulpactie. Hy 8*f aan de Fransche vertegenwoordigers in Zoo deed ze, toen de franc aan t dalen was, een beroep op de vaderlandsliefde van het Fransche volk, dat den franc niet beter kon steunen dan door hun geld in de door Madame Hanau aanbevolen fondsen te ste ken. op welker styglng zy speculeerde. Ze was enthousiast voor den Volkenbond, en zoo groeide uit de „Gazette du Franc” weer de „Gazette des Nations”, zy slaagde er zelfs in, van voorname staatsliéden in het buitenland artikelen voor haar blad te verwerven, zoo van Stresemann, Tschitsche- rin, Mussolini, enz. By de onderteekening van het Keliogg-verdrag gaf zy een feest nummer uit, waarin onderteekende by- dragen voorkwamen van den Minister-Pre sident Poincaré en BriandDaardoor kre gen ook Madame Hanuau’s handelsberich- ten en financiëele beschouwingen een hoo- gere waarde en groot eren invloed. Kort na elkaar stichtte zy vyf financieele maat schappyen voor speculatie-affaires van verschillenden aard. Het gezameniyk kapi taal bedroeg 17 millioen francs. De aandee- len werden door het publiek vlot opgeno men, zelfs ter betaling van vervallen ren- tebedragen. Deze vyf maatschappyen wil den nu gezameniyk een groote obligatiele ning a 8 pCt., uitschrijven, tezamen 170 millioen francs Maar behalve 8 pCt. rente werd ook toegezegd aandeel in de winst, tot 40 pCt. Maar hiermee had Madame Han- nau den boog te strak gespannen: hy knapte. De groote Parijsche pers trad te gen haar op, en plotseling verdween het vertrouwen by het publiek, dat nu de loket ten bestormde, om zyn deposito’s op vragen. Ze moesten gesloten worden 's Heeren Vliegen’s motlveerlng komt ons minder fraai voor en niet geheel van dema gogie gespeend: de voorstelling, dat hy den Minister van Defensie een klap in 't gezicht toebrengt door als sociaal-democraat naar Genève te gaan, schynt ons minder voor den heer Deckers dan voor de roode volge lingen (die zich allicht verbazen over 's hee ren Vliegen's terugkeer naar Genève) be doeld; deze terugkeer behoeft allerminst een klap in het gezicht van den minister te zijn: de minister kan heel goed overtuigd zyn van de onbetrouwbaarheid veler so ciaaldemocraten in leger en vloot en toch den heer Vliegen een zeer betrouwbaar en zeer waardig vertegenwoordiger der Neder landsche regeering ter Ontwapeningsconfe rentie achten. Het een heeft met het ander niets maken. Dat de heer Vliegen naar Genève terug keert, zal de regeering aangenaam zyn. Jammer alleen maar, dat de heer Vliegen zich genoodzaakt ziet, zyn terugkeer tegen over de partygenooten met zulke onwaar achtige en onwaardige argumenteering te moeten goed praten. Hedenmorgen kwart over zeven heeft eei| ontploffing plaats gehad in het ketelhuis van de N. V. Goudsche Kleederbleekerij, gelegen aan den Groene HUledyk 5557 Rotterdam. Het nieuwe ketelhuis van de wasschery werd In een ruïne herschapen zoowel als net oude ketelhuis. Voorts werden de oude en de nieu we wasschery ernstig beschadigd. Op het moment van de ontploffing bevon den rich in de wasschery vier mannn. o.w. de machinist, die den ketel juist had opge stookt. Wonder boven wonder rijn alle vier mannen ongedeerd uit de ruïne te voorschyn gekomen. Op de binnenplaats stond een vrachtauto, waaruit juist de chauffeur, de heer L. Nymans, stapte op het moment dat de ontploffing plaats greep. De auto werd omver geworpen en de chauffeur werd opgenomen en kwam in een yzeren bak terecht, met een gebroken halswer vel is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. I*" inMhl,^„de.-f°[mK1. ,n? bestaand<;'1 wyzen op nieuwe waarborgen, die door Instel- k,-i. -v. j j - j i Gerechtshof verkregen zouden zyn. De struisvogelpolitiek, welke verdere nieuwe waarborgen riet in den Volkenbond, de arbl- tragen-verdragen en het Kellogg-pact, kan moge- iyk voor minder blootgestelde streken heel aan- genam zyn, maar hier In Brabant en Limburg vraagt men geen struisvogelpolitiek, doch erken ning van de gevaren, die ons bedreigen. Ook onze buren zijn lid van den Volkenbond, hebben arbitrage-verdragen en kennen het Kellogg-pact, maar toch vinden zy .iet noodig om zoo te zeggen op hun teenen te gaan staan om den oorlog buiten hun grondgebied te hou den. En daar kunnen wy ze geen ongeiyk m geven, maar wy weten maar al te goed, waar de oorlog dan wél zal worden uitgevochten. Niemand verlangt, voor onze Zuldelyke pro vincies een verdedigingsstelsel, zooals dat wat voor het Belgisch grondgebied Is vastgelegd. Maar wel hebben wy het recht van de Neder landsche regeering de erkentenis te verlangen, dat de gevaren voor onze zuldelyke provincies oy een volgenden oorlog zeer aa imerkeiyk groo ter zlln dan zli waren in 1914. Belgische neutraliteit geschraagd door den wij van België zelf en van de garandeerende M< gendheden. noch of het Belgische Udmaatsc! van den Volkenbond zonder speciaal bed vereenigbaar is met de permanente neutr telt. Waar het voor ons Brabantsch en Limburg volk op aankomt, is het antwoord op de vn of een volgende oorlog hier op onze 1 en akkers zal worden uitgevochten, of van zal om Op een verzoek van J. A. Baars, leider van den Alg. Ned. Faaclstenbond, tot het houden van een openbare debatvergadering. beeft Ir. J. W. Albarda geantwoord, niet op de ultnoo- diging in te willen gaan, omdat hy geen lust heeft, dienst te doen tn den onderlingen con currentiestrijd tusschen verschillende fascisti sche organisaties. Eerst wanneer onze Regeering erkent, dat de Volkenbond ons het tegendeel heeft gebracht van wat wy er van hadden mogen verwachten eerst dan kunnen wy hoop hebben, dat onze vertegenwoordigers te Genèv. iets kunnen uitgaan om den volken te leeren ook met elkanders veiligheid rekening te hou den. Hiér In het Zuiden beschouwt men een Ge rechtshof als een instelling, die recht doet we dervaren aan hem. die een contract heeft loo- pen. „dat niet meer geschraagd wordt door den wU van de wederparty.” Wanneer dus de Memorie van Antwoord eerst betoogt, dat de afschaffing van de Belgische neutraliteit niet zonder Nederland’s medewer- China en Japan instructies, alle ongunstige Cèruchten over deze bank te dementeeren. ®j stelde de financiëele kringen in Lon den en New-York ermee gerust, dat de fransche Regeering by deze bank geinte. tesseerd zou zyn. en dat er reeds een be. •thermings-consortium gevormd was. ook tn de pers by herhaling heeft geopen baard. Wy verheugen ons in het bezit van een Re geering, die het parlementaire stelsel hoog wil houden en dus nauwlettend acht moet slaan op de zorgen die in het volk leven en die langs den weg van het Parlement haar ter kennis worden gebracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15