W erkloozenzorg De radio-omroep RADIO-PROGRAMMA^ JUSTITIEBEGROOTING R.K. BEDIENDENBOND DINSDAG 14 NOVEMBER Ministerieel schrijven Auto te water Verscherpte controle CRISISRUND VEE-CENTRALE NEDERL. SCHAAKBOND DE MOORD TE NUMANSDORP NOOD DER BOOMKWEEKERS Wat gebeurde er bij de marine? Strenge handhaving van orde en gezag DE „CHRISTIAAN HUYGHENS” VERDUISTERING VAN 5000 Contingenteering wat de klok slaat Woensdag 15 Nov. 1933 4 De waarheid dienen nn betreffende Met vijf inzittenden Een nieuwe voorzitter 10.20 Gramofoon- M. 8 50 Automatiseering Kansspelen Waar crisiswerldoosheidslasten Tal van artikelen in i. daar- hoofddeelen de Cassatieberoep verworpen ot Het conflict met den vice-admiraal etmaal maatregelen Ned. Bond van Vogelliefhebbers f Verschillende wettelyke voorzie ningen in voorbereiding 1 Tenslotte zegt bet blad, dat de R. K. Ver. van Marinepersoneel geen militaire belangenvereenl- glng is en het ook nimmer worden zal In den geest van den Vice-Admlraal, die de voornaam ste taak van de Katholieke Organisaties n.l. de behartiging der godsdlenstlg-zedelljke en cul- tureele belangen In strijd acht met de Krijgs tucht. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OGIDS Maanda gis de 35ste Jaarlljksche algemeens vergadering van den R K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, welke te Am sterdam ‘s gehouden, voortgezet. Alkmaar, Doorbraak; Te Amersfoort is opgericht de Nederland- scbe Bond van Vogelliefhebbers, welke ten doel heeft; handhaving van het recht tot het hou den van vogels in doelmatige ruimten en om langs wettelljken weg te geraken tot een ge- aonde vogelbescherming 4.35 Orkestmuziek 8. 30 Operault- WARSCHAU. 1411 M. 5 40 Populair concert 7.35 Populair concert C.-0 Vloolrecltal 9.45 Dansmuziek. mofoonmuzlek P. J. Kers Jr. f. en Als verdacht van het ledigen van offerblok ken in de R K. Kerk te Doetinchem werden te Deventer in een logement aangehouden J. H den H. uit Doetinchem. J. R. E uit Deventer en een meisje F. D. uit Assen. De verdachten, die een koffertje met kleingeld bü zich droe gen. zijn op transport naar Doetinchem ge steld. Wat de regeling van den zendtijd betreft, de minister heeft dit onderwerp in ernstige studie genomen; binnenkort hoopt hij zijn standpunt te bepalen. Voor het oogenblik moet hij zien onthouden, nader op dit onderwerp in te gaan. Wel mofce hij voorop stellen, dat met betrek king tot hetgeen voor uitzending kan worden toegelaten, vooral In de huidige tijdsomstan digheden de ter zake gestelde wettelljke bepa lingen zeer streng moeten worden toegepast De regeering mag niet dulden, dat van den be schikbaren zendtijd misbruik wordt gemaakt om revolutie te prediken, andersdenkenden x hun heiligste gevoelens te beleedigen, het gezag belachelijk te maken, de vriendschappelijke be trekkingen met andere landen in gevaar te brengen enz. en wanneer koeien kunnen worden afgeleverd van schrijven wij Namens den Minister van Econonïische Za ken. maakt de Regeerlngscommissaris voor de uitvoering van de Garantieregeling 1933 ten be hoeve van de Kippen- en Eendenhouderü be kend, dat de ultkeerlng volgens de Garantiere geling is vastgesteld v%n 13 t.m. 18 November 1933 op 40 ets. per 100 stuks uit te voeren ver- sche eieren. Voor kippen-eleren zal geen ultkeerlng plaats vinden. Het schip heeft een vertraging Op de desbetreffende vragen van het Kamer lid Vervoorn. heeft Minister Verschuur o.m. het volgende geantwoord; In verband met de moeilijke omstandigheden, waarin de boomkweeker* verkeeren. worden van Regeeringswege aan die bedrijven, welke daar voor in aanmerking komen, kredieten verstrekt. De kredietaanvragen worden, na door de be treffende Regionale Commissie en door de Centrale Commissie voor boomkweekerskrediet te zijn onderzocht en goedgekeurd, aan den Minister toegezpnden ter betaalbaarstelling van het krediet, waarbij dezerzijds zooveel mogelijk spoed wordt betracht. De Minister Is bereid de spoedige behandeling der kredietaanvragen in alle Instanties zooveel mogelijk te bevorderen. Verdacht van kerkroof Verhooging der Rijksbydrage voor de zwaar getroffen gemeenten De Hooge Raad heeft gister verworpen het cassatieberoep van F. L.. die als een der dader» van den overval met roof te Numansdorp. waarbij de landbouwer J. de R. werd doodge schoten, in den avond van 3 Januari J.I., door het gerechtshof te ’s-Gravenhage is veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. terdam zijn schaakbond. Tot nu toe ligt de beslissing in wat oirbaar moet worden geacht, uitsluitend in handen van de Radlo-Omroep-Contróle-Commlssie. zonder dat een beroepsinstantie is aangewezen, in overeenstemming met adviezen van Radioraad en Contröle-Commissie is thans een regeling ontworpen, welke reeds In een vergevorderd stadium van voorbereiding is. waarbij In deze lacune wordt voorzien en de minister van Bin- nenlandsche Zaken als de eindbeslissing geven de instantie wordt aangewezen, doordat hem de bevoegdheid wordt gegeven desnoodlg be sluiten van de Radiocontrólecommlssie te ver nietigen, met Inachtneming van de in het Ra- dloreglement gestelde normen. Een tweede stap behoort te zijn verscherping van de eischen, die de controle stelt. Deze moet er allereerst toe leiden, om de uitzending van tegen-natlonale, voortdurend herhaalde uitin gen als de Internationale te verbieden. In deze richting zijn en worden reeds de noodige maat regelen getroffen. Voorts lal aan enkele omroepvereenigingen aan het verstand gebracht moeten worden, dat zy zich binnen de perken van de wettelijk ge stelde regelen hebben te houden, op straffe van anders eerst voor een bepaalden termijn en bü herhaling voor goed te worden uitgesloten. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Inzake de Posterjjenbegrooting voor 1934 wordt met betrekking tot het omroep- vraagstuk o m. het volgende medegedeeld: De minister is van meenlng, dat de regeling van den cmroep in Nederland niet tn alle op zichten beviedigend kan worden genoemd. Ampele overweging van de vraag, waaraan dit is toe te schrijven, heeft hem aanvankelijk tot de overtuiging gebracht, dat dit onbevredi gende niet in de voornaamste plaats een ge volg is van de beginselen, waarop de regeling is gebouwd, doch dat het gemis aan samenwer king tusschen de omroepvereenigingen het tref fen van menigen goeden maatregel, die in het kader der huidige regeling tot een meer bevre digenden toestand zou kunnen lelden, tegen houdt. De minister is van meenlng dat de omroep organisaties de radio-vraagstukken te veel zier, als een vereenlglngsbelang en niet als een be lang van het gehcele volk. Hij is voorts van meenlng, dat de beteekenis van den radio-om roep zoo groot is geworden, dat de regeering zich niet kan onttrekken aan het geven van leiding en dat zij op bepaalde onderdeelen van den omroep en binnen het kader van hetgeen historisch te tot stand gekomen, de eindbeslis sing in handen moet hebben. BRUSSEL, 509 M. 13.20 Concert 130 Populair concert door het radloorkest oJ.v. Franz André 5.30 Concert door het om- roepeymphonleorkeet o.l.v. Jean Kumpa 6.35 Concert 8.20 Gramofoonmuziek 8 25 TYeurapel in vjjf bedrijven. KALUNDBORG. 1153 M 12 05 Strijk orkest o.l.v. Arnold Nielsen 220 Gra mofoonmuziek 2.50 Louis Prell-» orkest 7.30-Operettemuziek door het omroep orkest o.l.v. Emlle Reeeen 9.40 Omroep orkest oJ.v. Kmll Reesen 10.30 Dansmuz. o.l.v. Tuxen. De crlsisrundveecentrale biedt gelegenheid aan haar te leveren drachtig rundvee in alle soorten en kwaliteiten (uitgezonderd zullen werden dieren, van welke moet worden aange nomen. dat zij langer dan zeven maanden Bij de heropening der vergadering brengt de voorzitter den afgevaardigden harteUjx dank voor de hem op de feestvergadering van Zon dagavond gebrachte hulde en het hem aan geboden stoffelijk blijk van hulde. In behandeling kwam het voorstel van de afdeeling Maastricht om den post subsidie te laten vervallen en de hierdoor vrijkomende gelden te besteden tot verhooging van het per centage der restitutie aan de afdeellngen. Het bondsbestuur ontraadde aanneming van dit voorstel, omdat dit geen rekening houdt met het groote verschil in de behoeften der verschil lende afdeellngen. Na uitvoerige discussie, waarbij de bondsvoor zitter nogmaals het standpunt van het bestuur uiteenzette, werd dit voorstel verworpen met op een na algemeene stemmen. Een voorstel van de afdeeling Utrecht, om het bondsbestuur zich bij verkiezing van leden voor dit college te laten onthouden van het geven van advies of beïnvloeding dier verkie zingen, werd op aanraden van het bondsbestuur verworpen. In behandeling kwamen voorts een voorstel van de afdeeling Utrecht, om een redactie commissie voor het bondsorgaan bestaande uit drie personen te benoemen en aan deze commissie de redactioneele verzorging van bet vakblad op te dragen en een voorstel der af deeling Arnhem, om maatregelen te nemen om het bondsorgaan regelmatig te doen verschij nen, alsmede den inhoud ervan beter te willen verzorgen. In zijn prae-advfes zegde het ^Owdsbestuur toe met de studie-advleB-commlsste Mo spoedig mogelijk in overleg te sullen treden over de wijze, waarop ruimere medewerking aan bet orgaan kan worden tot stand gebracht. Het voorstel-Utrecht werd door het bonds bestuur ontraden. Het voorstel-Amhem werd na de toezegging van het hoofdbestuur inge trokken Nadat de afdeeling Utrecht haar voorstel had gewijzigd in dien zin, dat de redactle-commte- sie onder leiding van het bondsbestuur zal ko men te staan, werd dit voorstel Bonder hoofde lijke stemming aangenomen. In de mlddagzitting van de bondsvergadering van den Ned. R K Bond van Handels-, Kan toor en Winkelbedienden -St. Pranciscus van Asslslë". gehouden te Amsterdam, werd een nieuw bondsbestuur gekozen, bestaande uit de heeren J. v. Beek te Eindhoven. B. Berendsen te Utrecht, A. Boersma te Amsterdam. A Cornells te Tilburg. H. Dtekstra te Groningen. O Geert je n_s le Maastricht. A. de Graaff te ’sGraven- hage, G. Mujzers te Almelo. P. A. v. d. Ven te Den Bosch. Chr. Wilmer te Delft en mej A Vleugel te Hilversum. De heer A. Cornells werd benoemd tot gesa larieerd bondsbestuurder. In de vacature, ontstaan door het aftreden van den huldigen bondsvoorzitter, den hagt. A. A. v. Hamersveld. werd tot bondsvoorzitter ge kozen de heer A. Cornells, die ook door het be stuur was candidaat gesteld Door de afdeeling Utrecht werd candidaat gesteld de heer A. Boersma. Op den laatste werden 395 stemmen uitgebracht: op den eerste 415 stemmen, zoodat de heer Cornells gekozen was. Met een kort woord van dank sloot de bonds voorzitter om zes uur de vergadering. In de Staatscourant van Maandagavond is afgekondigd een K. B.. waarbij de invoer van de hieronder genoemde artikelen tot de daarbij genoemde percentages worden gecontlngenteerd van den tijd van 1 November tot 1 Januari 1934. Deze contingenteeringsartikelen. welke alle genoemd worden op de b(j de eertang In werking te stellen wet op de omzetbelasting gevoegde tabel A. zal slechts gelden tot 1 Januari as. of zooveel eerder of later als de wet op de om zetbelasting in werking zal zijn getreden en na dien niet worden verlengd. Deze contingentee- ring betreft den Invoer der volgende artikelen: Bovenbedoelde maatregelen beoogen geenszins de vrijheid van meeningsuiting aan banden te leggen, doch wel om voor goed een einde te maken aan uitzendingen, welke met het oog op de wettelijk gestelde normen bij een strenge, doch rechtvaardige toepassing daarvan, ontoelaatbaar moeten worden geacht. De minister houdt zich de bepaling van zijn definitief standpunt ten opzichte van politieke uitzendingen nog voor. De minister is niet van meenlng. dat de Ra- dlo-Omroen-Contróle-Commlssle steeds wille keuriger bij de beoordeelt ng van den Inhoud der programma’s optreedt. Dat de commissi- voortdurend meer bezwaren inbrengt tegen uit zendingen. vooral van de V.A-R.A is een ge volg van het feit, dat deze vereenlging zich n-'g steeds niet kan aanpassen bij de scherpere contröle. die na de in het Radlo-reglement ge geven toelichting van de wettelljke normen, wordt toegepast. reden op. Eén deelde mede, dat hij niet kon medewerken aan een organisatievorm, die noch in het belang der Marine, noch in dat der Ka tholieken bij de Marine is. doch hoopte, dat de tijd spoedig kome zou, dat het hem mogelijk zou zijn, ongestoord te arbeiden aan de gods dienstig-zedelijke en cultureele belangen van het R. K. Marinepersoneel, zooals die door het Doorl Episcopaat van leder Katholiek verlangd wordt. - -* Het andere H.B lid motiveerde zijn bedanken omdat naar zjjn meenlng er bij anderen zoov-el misverstanden blijken te bestaan omtrent -ard en werkzaamheid van de Katholieke Vereenl ging waardoor minder juiste maatregelen tegen hem in persoon konden worden getroffen en hij meende zjjn functie te moeten neerleggen zoolang deze misverstanden niet opgelost zijn.” Bü de’ politie te Leeuwarden heeft zich Maan dag aangemeld zekere Z. te leeuwarden, o» ten nadeele van verschillende vereeniglngen Leeuwarden en elders te zanten een bedrag circa f 5000 heeft verduisterd De politie w» een nader onderzoek in en heeft Z ter bescru king van de justitie gesteld. Mocht de rechter beslissen, dat Je z.g. kans spelen niet vallen onder de strafbepalingen in zake hazardspel, dan zal de Minister een nadere wettelijke voorziening bevorderen. Voor zoover de spelen, ook afgesleo van mo- gei ijken strijd met de strafwet, engewensebt waren te achten, stond het aan de burgemees ters om ze door weigering van de vereischte vergunning t« weigeren. Het wil den Minister voorkomen, dat deze soort spelen ook beter uit de bad plaatsen worden geweerd. Hoewel ook de Minister den Indruk heeft, dat dé politie in sommige gemeenten krachti ger zou kunnen optreden tegen een gevaarlijk en verboden weggebruik, is hü toch van mee nlng, dat in de eerste plaats bü weggebruikers zelf een streven naar veilig verkeer moet wor den aangekweekt. Het automatiseeringsplan van het Inter'ocsue telephoonverkeer zal vermoedelük eind 1948 kunnen zijn voltooid. De in elk jaar be- noodigde uitgaven worden voor het veertien jarig tijdvak 1933 tot en met 1946 op gemiddeld 9 millioen geraamd. De tota'e uitgaven over dat tijdvak zullen dus rond 130 millioen oe- dragen. Op het tijdstip der voltooiing van het autp- matiseertngsplatLdn zijn geheel kan eeo bespa ring van rond ƒ6.500.000 per jaar op de exploi tatiekosten worden geraamd. De automatiseering van het platteland is op genomen in het algemeene plan. Op het werk program 1933 tot en met 1937 komen verschil lende werkzaamheden van dien aard voor, met name het geheele telefoondistrict Arnhem, de omgeving van Heerlen. Leeuwarden, Hilversum. Nijmegen, Leiden en Apeldoorn. Naar aanleiding van de gebeurtenissen bü de Marine schrijft de „Helderache Post" o.m. het volgende 4 ..De waarheid is: le dat drie van de zeven in den Helder aan wezige leden van het Hoofdbestuur van St. Christophorus op vorige week Donderdag bü den Commandant der Marine den Vice-Adml raal waren ontboden, doch het onderhoud werd wegens het motordefect van de M 2 waar door de vice-admiraal niet tüdig in den Hel der kon zün op Vrüdag bepaald. In dit on derhoud werd door den vice-admiraal zijn zienswijze medegedeeld met betrekking tot de katholieke marinebeweglng. Deze zienswijze werd, op schrift gesteld, aan de drie H. B.-leden overhandigd, waarover geen bespreking was toegestaan. De Vlootaalmoezenier die tevens Geestelijke Adviseur is van het Hoofdbestuur kon eerst daarna kennis nemen van den Inhoud van dit schrijven, zoo ook de overige leden van het Hoofdbestuur (waaronder de voorz en secr). 2e. Naar de overtuiging van het Hoofdbestuur mede in verband met een van den minister van defensie ontvangen schrüven en gelet op de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag betreffende de Marinebegrootlng moeten de mededeellngen van den vice-adml- raal op een misverstand berusten. Zoolang dit misverstand niet opgelost is en het Kath. Ver- eeniglngsleven minder juist beoordeeld kan wor den, zouden de militaire hoofdbestuurders moei lijkheden kunnen ondervinden. 3e. Vorige week kwamen bü het Hoofdbestuur twee brieven binnen. Zondag één en in den loop van deze week nog twee waarin achtereenvol gens en leder afzonderlük, vijf Hoofdbestuurs leden bedankten. Dit bedanken geschiedde op verzoek. Drie hoofdbestuursleden gaven geen PARIJS (RADIO), 1725 M. 8.05 Gratno- foonmuziek —«12.35 Gramofoonmuziek 12.50 Orgelrecital 1.25 Gramofoonmur., 7.40 Populair concert 9.05 Lamou reux-concert. De eindbeslissing over de uitzen dingen komt in handen van Minister De Wilde dat zü drachtig zün) te: 27 November. 810 uur, bü de Breda 27 November. 911 uur, veemarkt; Coevorden. 27 November, 810 uur, veemarkt; Gorinchem, 27 November. 810 uur. bü de Korver; Nükerk. Rijssen, Steenwyk en Valkenburg, allen 27 November 810 uur, vee markt; Deventer, Doetinchem. Purmerend, Rotterdam. Sneek, Wijchen, allen 28 November, 810 uur. veemarkt; Apeldoorn, Assen, beiden 29 November 810 uur. veemarkt; Groningen, 29 November 8H uur, veemarkt; ’s-Herto- genbosch 811 uur. veemarkt; Kortgene, 29 Nov. 911 uur, op erf ,J. A. dp Loof"; Lodhem, 29 Nov. 810 uur, veemarkt; Venlo, 29 Nov. 911 uur, bü slachthuis; Wolvega, 29 Nov. 8 10 uur, veemarkt; Gouda, Hoogeveen, beiden 30 Nov. 810 uur, veemarkt; Leeuwarden. 30 Nov. 811 uur. veemarkt; Roermond, 30 Nov. 911 uur. bü slachthuis; Behagen 30 Nov. 810 uur, veemarkt; Zierikzee. 30 Nov. 911 uur, bü huls „Van Nassau." Zutphen, 30 Nov. 810 uur, vee markt: Zwolle 30 Nov. 810 uur, veemarkt; Emmen, 1 Dec. 810 uur, veemarkt; Hengelo, 1 Dec. 810 uur, veemarkt; Lelden, 1 Dec. 8 11 uur, veemarkt; Roosendaal, 1 Dec. 8—11 uur, veemarkt; Utrecht, 1 Dec. 811 uur. veemarkt. Prijzen en voorwaarden als in de voorafgaan de week. De kaarten van aangifte tot levering moeten uiterlük Zaterdag 18 November as. ten kantore van de Crislsrundveecentrale te 's-Gra venhage “zün ontvangen. Kippen- en eendenhouderü Zaterdagmiddag vond te Utrecht de jaarver gadering van den Nederlandschen Schaakbond plaats. Na opening door den voorzitter, den heer, van Troteenburg, werden de notulen voorge lezen. De nieuwe organisatie in onderbonden is nog niet fned te overzien, doch wekt gunstige verwachtingen. Twee nieuwe bonden zijn toe getreden, de Zeeuwsche schaakbond en de schaakbond: Gorinchem en Omstreken. De af tredende bestuursleden. Hartogensis. Egglnk en van der Gevel werden herkozen. De heer Eg ging houdt zün benoeming aan. De financieele toestand gaat vooruit, doch het tekort kan nog niet worden ingeloopen Ir. de Munck vraagt publicatie van cijfers in het tijdschrift, de heer van Harten raadt dit af. Een kascommissie wordt benoemd en de redactie van het tüd- schrlft wordt herbenoemd. De probleemredac teur Hartong bedankt en in zün plaats wordt de heer Nanning met algemeene stemmen ge kozen. Thans komt het belangrijkste punt aan de orde, nl instelling ”an een bondencompe titie. Er zün nog steeds vele sterke spelers, b.v. dr. Pannekoek, Kloosterboer en W. A. F. Meyer, die niet in staat zün mede je spelen aan de eerste klasse-competitle, daar zü niet woonach tig zün tn een van de groote steden met een eerste klas club. Uit dergelijke spelers wil men men thans bondstientalien samenstellen, waar in de deelnemers en reservespelers van de eerste klas-competitie niet mogen worden op genomen. Deze wedstrijden zullen ook op Zon dag gehouden worden. Tevens wordt een^ver- deeling van de tientallen vastgesteld. De win naar zal een wedstrijdspelen met den kampioen van de eerste klas-competitie. Limburg en Ro er tegen, de Stichtsch-Gooische gesteund door Den Haag stelt voor, eerst de clubs te hooren, zoodat dit voor stel aangehouden wordt. Daarna gaat men over tot een volgend be langrijk punt, nl de contributie en het ver plicht stellen van een abonnement op het tijd schrift. Het beste zou zün. de abonnementsgel den in de contributie op te nemen, waardoor ieder automatisch het Ujdschrift verkrügt. In ieder geval wenscht men voortaan slechts nieu we leden aan te nemen, die zich ook op het tijd-schrilt abonneeren. Daarmee is de vergade ring het eens De heer van de Water onder schrijft het plan, het abonnement verplicht te stellen, doch acht het bestuursvoorstel te laat ingediend. De penningmeester van Harten meent, dat het den bond niet tot eer strekt om over een bagatel van vier en tachtig cent zoo lang te discussieeren Hü ambieert zün ambt van penningmeester niet meer, wanneer het voorstel zou vallen. De gedelegeerde van den Am- sterdamschen Schaakbond, mr. v. d. Velden, deelt mede, dat de A S B er vanzelfsprekend voor is. doch hü kan zün stem niet geven, omdat met de ander» bonden geen ruggespraak is kunnen worden gehouden De heer Hartogensis stelt voor in Januari een extravergaderlng over dit punt te houden, ten einde deze zaak nog eens onder de oogen te kunnen zien. Hiermede gaat men accoord en wordt de vergadering na gehouden rondvraag gesloten. Van de züde der stoomvaartmaatschappij „Nederland" deelt men ons mede, dat bet motorschip „Christiaan Huyghens" op de thuis reis van Indië naar Nederland 24 uur vertra ging heeft. Het schip wordt dus niet heden ochtend. -doch Woensdagmorgen te Genua ver wacht. De aansluitende boottrein zal dus Don derdag as. hier te lande arriveeren. Voor de onder 1 genoemde artikelen zün de kosten, verbonden aan het afgeven van een invoervergunning, vastgesteld op H pCt van het bedrag der uit te reiken vergunning, met een minimum van 0.25. Voor radiotoestellen enz is dit bedrag be paald op 0.25 per stuk en voor vleugelpiano's op 2 50 per stuk. Voor brandkasten, kluisdeuren, safeloketten Is verschuldigd 0.10 per 100 K G. met een minimum van 0.10. Bedoelde vergunningen worden afgegeven door het Crisis- In- en Uitvoer-Bureau. fonografen, gramophonen en hiermede gelijk te stellen toestellen, alsmede van hun toebehooren, zooals muziekrollen en platen, b. radio-, versterker- en gelükriehtlampen. al dan niet in radiotoestellen of in andere voor werpen gemonteerd. c. luidsprekers en van. d. alle llnoleiRn. e. parapluies, parasols en wandelstokken, haarden met uitzondering van vulhaarden gashaarden, «voor installaties van centrale verwarming benoodigde onderdeelen, te weten ketels, reser voirs, branders en radiotoren. 2. a. radiotoestellen met in- of aangebouwde gramophonen of luidsprekers en de kasten hiervoor. b. vleugelpiano's, pianola's, fonola's en an dere mechanische piano's, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten 100 van het aantal stuks van die artikelen, dat gemiddeld in de maan den, November en December van de jaren 1931 en 1932 uit dat land is Ingevoerd, 3. brandkasten, kluisdeuren en safeloketten, zoover deze meer bedraagt dan 100 ten 100 van het gewicht, dat gemiddeld in de maan den November en December van de jaren 1931 en 1932 aan die goederen uit dat land is in gevoerd. h. electrische kookapparaten en broodroos ters en voor zoover deze meer bedraagt dan 90 ten 100 van hetgeen gemiddeld van elk dier artikelen in de maanden November en Decem ber van de jaren 1931 en 1932 uit dat land is ingevoerd naar de waarde berekend. MILAAN. 331 M. 3.30 Gramofoonmuz. 6 20 Gramofoonmuziek 7 uurldem- 7 50 Gramofoonmuziek 8 20 Operault- zendlng. ROME. 441 M. 7 20 Gramofoonmuziek zending. BERLIJN. 419 M. 5 10 Olga Blom» zingt liederen van Wagner en Strauss 6.30 Concert 7.35 Concert op electrische instrumenten 8.05 Beethovenconcert door bet omroeporkest. HAMBURG, 372 M. 320 Concert door het kleine Nora orkest q.l.v. Gerhard Maasz 9 40 Populair coneert 10.30 Populair concert. LANGENBERG. 472 1120 Populair concert 12,55 Concert door het omroep orkest o.l.v. Gustav GOrllcht 7.45 Con cert door- leden van het orkest- van den West-Dultschen omroep, sopraan en tenor BAVENTRY. 1554 M. 1320 Orgelcon cert 1.05 Concert door bet Western 8tu- dlo-orkest oJ.v. Frank Thomas 1.50 Gra mofoonmuziek 320 Pianospel 3 35 Concert 5.05 Concert door het stedelijk orkest o.l v. Sir dsn Godfrey 5.05 Con cert 8.35 Concert In de Queens-Hall te Londen 11.05 Roy Fox en zijn Band. PARIJS (EIFFEL), 1446 M. 835 Con cert. Zondagavond reeds de familie Hargers uit Ede per auto van Hoogeveen naar Ede. Bü het Lichtmiskanaal ter hoogte van het plan ken loodsje, gelegen in de gemeente Zwoller- kerspel is de auto te water geraakt. In den auto waren gezeten man, vrouw en drie kin deren. De 16-jarige zoon was zoo kordaat een der ruiten van den auto in te rtagpen, en door te krulpen en alle inzittenden pjSnet droge te brengen. Het laatst echter weroxde moeder uil den auto gehaald; zü bleek Inmiddels reeds te zün overleden. De redder werd door het glas der Ingetrapte ruit ernstig aan een der beenen gewond. Hü is naar het Sofia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waarheen ook het lijk der moeder is vervoerd. De marechaussee stelt een onderzoek in. Ontleend is aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over de begroeting van Justitie; Inzake de nationaliteit der gehnwde vrouw kunnen binnen afzlenbaren tüd de noodige wetsontwerpen worden tegemoet gezien. Daarin zullen maatregelen zün vervat ter voorkoming dat vrouwen. Nederiandsche onderdanen,^ door of ten gevolge van het huwelük met een vreem deling staatloos worden. Een toevoeging omtrent het tijdstip van in diening van de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp, houdende regeling der rechts positie van agenten en reizigers kan nog niet worden gegeven. Hetgeen niet wil zeggen, dat zü buiten bewerking zou blüven. De aangekondlgde maatregelen het executierecht worden voorbereid. Het ligt in de bedoeling der regeering eerlang een wettelljke regeling van het cadeaustelsel aanhangig te maken. De Minister heeft een herziening van het burgerlijke kinderrecht ter hand aenomen. E^^wHsontwerp tot afschaffing van nage- ■■■Mde geheele werkzaamheid der deurwaarder» ■■Rtrafzaken is in voorbereiding. Mocht deze wgeling worden aanvaard en in de practük* voldoen, zoo zal te zijner tüd ook afschaffing van de deurwaardersexploiten in civiele zaken behooren te worden overwogen. De Invoering van het nieuwe regime voor de strafgevangenissen, huizen van bewaring en rijkswerkinrichtlngen. neergelegd in den nieuwen gévangenismaatregel, kan thans op zeer korten termijn worden tegemoet gezien Dit regime omvat mede de zjg. beperkte ge meenschap. Tegenover castratie en sterilisatie op eigen verzoek van sexueele psychopathen, acht de Minister zooal niet een volstrekt afwüzende. dan toch een zeer .gereserveerde houding nood- zakelük. Toepassing van de doodstraf oordeelt de Mi nister in beginsel geoorloofd. Wederinvoering komt hem échter noch noodzakelük, noch doel matig voor. De indiening van het reeds aangekondlgde wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde, welk ontwerp zich ojn. richt tegen excessieve uitingen in woörd en geschrift in de openbare sfeer is spoedig te verwachten. De Minister biüft ook overigens bedacht op strenge handhaving van orde en gezag. Hieronder valt mede de straf- rechtelüke bestrijding en de onderdrukking van propaganda, die ongehoorzaamheid aan de wet ten, des Rüks ten doel heeft. Hü is voornemens het openbaar ministerie nog eens zeer uitdruk kelijk in dezen zin te instrueeren. Aan de O.8.P. is Koninklüke goedkeuring ge weigerd. WEENEN 517 muziek. We moeten allen de waarheid wü- len en de waarheid betrachten zooals „ze is de afstraling van de Eeuwige Waarheid: God. De waar heid van ons geluk. Maar dwaas is het deze waarheid te verwarren met een zucht om lee- lyke werkelijkheid onnoodig bloot te leggen, omdat die werkelijkheid waarheid is. Tot wat die ongezonde zucht leidt, leeren ons b.v. verschil lende Ibsen-stukken, leert ons b.e. „De Wilde Eend". Een huwelijk is gelukkig en de menschen houden van elkaar. Alleen om aan den man de waarheid over het verleden bloot te leggen maakt een jeugdvriend dit gezin ongelukkig en jaagt hij het •eind den dood in. Dwaasheid. Zoo gaat men aan de waarheid ten gronde. De waarheid is dienstig voor ons eeuwig geluk en ook voor de afstraling daarvan op aarde. Maar de waarheid toil geen vernietiging van het geluk en daarom moeten we de waarheid dienen met wijsheid en voorzichtigheid. Naar wü vernemen heeft de Minister BinnenlandSche Zaken het volgend gericht tot de gemeentebesturen, waaraan ojn. het volgend ontleenen: „Nu de gemeenschappelüke beschikking mijn ambtgenooten van Sociale Zaken en Fi nanciën en van mij dd. 23 October j.l. betref fende het verleenen van büdragen uit 's Rüks kas in de gemeentelijke uitgaven voor werk- loosheldszorg ter kennis van de gemeentebe sturen is gebracht, komt het mü gewenschi voor, mede ten behoeve van de opvolging va;> de wenken voor de inrichting van de gemeen- tebegTOOting voor 1934, welke mijn rondschrü- ven dd. 4 dezer inhoudt, dat de onzekerheid. Welke nog kan bestaan omtrent de hoogte der Rüksbüdrage voor 1933. binnen zoo eng mo- gelljke grenzen wordt beperkt. Hierin is voor mü de aanleiding gelegen, om, mede namens mjjn voornoemde ambtgenooten. vooreerst met betrekking tot de toepassing, die wü voor nemens zün aan het bepaalde in artt. 5 en 13. 2de lid, der aangehaal'de beschikking te geven, het volgende te Uwer kennis te bren gen. Ingevolge art. 5 le lid, kan het bedrag der rüksbüdrage, wanneer dit berekend is naar het maximum-percentage der bü de beschik king behoorende schaal, derhalve naar Ta'S, verhoogd worden met ten hoogste 18%. In procenten van de voor de rüksbüdrage in aan merking komende uitgaven uitgedrukt zou de rüksbüdrage derhalve kunnen worden ver hoogd met ten hoogste 13% (afgerond) tot een rüksbüdrage van 89% in totaal. Wü zijn voornemens van. de hier bedoelde bevoegdheid gebruik te maken voor de door de werkloos heidslasten zwaar getroffen gemeenten. De schaal, die als bülage I hierbü is gevoegd en welke als een verlengstuk van de bü meerge noemde beschikking behoorende schaal is te beschouwen, zal hiérbij op de wüze, als in de beschikking ten aanzien van laatst bedoelde schaal is bepaald, tot maatstaf gelden. Een gemeente, wier werkloosheidslasten, uitgedmkt Op de wüze. als is aangegeven in art. 2 2de lid der beschikking een getal van 81.09 of meer aanwijst, zou derhalve In aanmerking kunnen komen voor een verhooging van de rüksbüdrage met 13%, waardoor deze m to taal 89% gaat bedragen; een andere gemeen te, voor welke dit getal büv. 4839 of meer, doch minder dan 51.41 is, zal een verhooging met 8% deelachtig kunnen worden waardoor de totale rüksbüdrage 83% gaat beloopen. Het gebruik, dat van deze bijzondere schaal za. worden gemaakt, is met deze voorbeelden toe gelicht. Toekenning van die verhoogingen zal alleen kunnen plaats hebben, wanneer het ge meentebestuur deze aanvraagt en er naar het oordeel van de Regeering in slaagt aan te toonen, dat het budget in 1933 geen gelegen heid biedt om een grooter bedrag aan werk loosheidslasten te dragen, dan na toekenning van de verhooging het geval zou zün. Indien het gemeentebestuur hierin slechts ten d»ele slaagt, wordt van het bedrag der verhooging een zoodanig gedeelte tekort als gelük staat met het bedrag, waarvoor het budget in 1933 als nog ruimte bood. Aanvragen tot verkrijging van deze verhoo- ~^ging worden door mü voor 1 Maart 1934 Inge wacht. In de tweede plaats opent art 5 der beschikking nog de mogelükheid tot een ver hooging van de Rüksbüdragen, waarop de be schikking aanspraak geeft, met 10 ten hon derd. In tegenstelling met de voorbehouden bevoegdheid tot verhooging van het maximum percentage, waarover hierboven werd gehan deld en waarbü de buitengewone hoogte van de crisiswerlcloosheidslasten den doorsiag geeft welk verschijnsel la een bepaalde groep van gemeenten optreedt zal de thans besproken bevoegdheid, evenals trouwens de mede in het aangehaalde artikel en in art. 13 2de lid begrepen bevoegdheid tot verlaging der rüksbüdrage met 10 terf honderd, slechts in ge vallen, waarin büzondere omstandigheden een bepaalde gemeente daartoe aanl:iduig ge ven, gehanteerd worden. Een uiterst spaar zaam gebruik van de bevoegdheid tot verhoo ging ligt In het voornemen. Met het oog hier op zullen de gemeentebesturen op geenerlei Avljte bü voorbaat met de toekenning van de hier besproken verhooging rekening mogen houden. Om elk misverstand uit te sluiten, acht ik het hier de plaats, mede namens mijn voor noemde ambtgenooten nadrukkelük onder de aaMacht te brengen, dat de nieuwe regeling der Rüksbüdrage voorzoover de kosten van steunverleening betreft alleen betrekking heeft op den steun, verstrekt aan werkloozen, die door de Regeering als crisiswerkloozen zün aangemerkt. De steunuitkeerlngen die zon ge daan aan niet-crisiswerkloozen oefenen noch op het percentage der Rüksbüdrage. noch op het totaal der uitgave, waarover de bijdrage wordt berekend, eenlgen Invloed uit. Inzake het auto-ongeval, dat Zondagavond te Zwollerkerspel is gebeurd, vernemen wü nog nadèr. dat de auto bestuurd werd door den heer Hargers. De heer Harger» werd verblind door de lichten van een tegemoetkomenden auto en reed dientengevolge in het Kanaal. De auto reed slechts met matige vaart en bleef aan den kant liggen. Aanvankelük wisten alle in zittenden zich, dank zü het kranig optreden van den 16-jarlgen inzittenden zoon van de familie Hargers, die een der ruiten van den auto intrapte, op het dak van den auto, dat neg boven water uitstak, te redden. De auto is daarna blükbaar verder weggezakt en tenge volge van de topbelasting omgeslagen. De ge heele familie Hargers geraakte toen opnieuw te water. Inmiddels had een in de nabüheid liggende schipper het ongeval bemerkt. Hü schoot te hulp en heeft alle drenkelingen aan den wal gebracht. Het bleek, dat de moeder, mevr. M HargersKlapwijk, oud 40 jaar. reeds was overleden. Kunstmatige ademhaling had geen resultaat meer. De 16-jarige zoon, die met verwondingen in het Sophia-Ziekenhuis^te Zwolle is opgenomen, maakt het goed. Verpioedelük zal hü over eenige dagen ontslageh kunnen worden. HUIZEN, 1875 M. 8 uur NCRV Schrift lezing en meditatie 8.15 Gramofoon muziek 10.30 Morgendienst door ds. G. J. v. Reenen 11 uur Liederenrecital door Ma ja Reilingh. sopraan 12 uur Pol.her. 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 En semble v. d. Horst 2 uur Yehudln Me nuhin speelV met orkest 2.30 Huishou delijke raadgevingen door mej. T. Hagen beek 3 uur Chr. lectuur 3.30 Chr. da meskoor Sursum Corda. Breukelen. o.l.v. A. H. Willemse 5 uur Kinderuurtje 6 uur Landbouwhalfuurtje. H. Bouma 6.30 Onderwijsfonds voor de binnenvaart 7 uur Pol.berichten 7.15 Ned. Chr. Pers bureau 7.30 Declamatie door mej. A. Vlsch 8 uur Evangelisatie samenkomst in de Evang. Kerk te Deventer: 10 uur Vaz Dlas 10.30 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. 8 uur VARA Gra- 9.30 Onze keuken door 10 uur VPRO Ultz voor de arbeiders in de continubedrijven 12 uur Orgelspel door Cor Steyn 1 uur A; de Vries spreekt 1.05 Gramofoonmuziek 2 uur Rustpoos 2 15 VARA KnipcUT*'-' sus o.l.v. mevr. A, Blanken-van Kuyk 3 uur Voor de kinderen VARA^tooneel o.l.v. W. van Capellen Rollen Numan. versjes. Jo Huy. cello en saxofoon. Ook Henk, vra genuurtje 5 30 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins 6 uur Rustpoos 6.30 RVU H. Ch. G. J. v d Mandere ..Het wezen v. d. volkenbond 7 uur VARA Kapitalisme socialisme en socialisatie. J. W. Matthijsen. Waarom het kapitalisme niet op bevredi gende wijze verbeterd kan worden 7.20 VARA-orkest oJ.v. H. de Groot 8 uur Vaz Dlas, varia, herh. SO8-ber. 8.15 „De Moeder”, leerstuk van Bert Brecht, naar een roman van Maxim Gorki 9 uur J. J de Roode ..De uitslag der verkiezingen in Duitschland” 9 15 VARA-orkest o.l.v, H de Groot 10 uur De roep door den aether, hoorspel door Hanns Minnick, vert, door Kei Bakker. VARA-tooneel o.l.v. W. v. Capellen 10 45 Orgelspel door Joh Jong 11 uur Dr. B. Premsela ..De moeder en haar taak ten aanzien van de voorlichting der kinderen” 11.20 Gramofoonmuziek 12 uur'Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7.50 Luxem- burgsche avond. Kinderconcert 8.40 Con cert. o.a. La. Boheme 8.20 Vocaal concert. 1.50 Orkestconcert. BEROMI.X8TER, 460 M. 2 50 Gramo foonmuziek 3.20 Concert 4.20 Gramo foonmuziek 4.50 Concert 7.IC ,X«a Bohème”, opera van Puccini.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16