LIBERAAL OORDEEL Prikkeldraad I 1 I Minister Verschuur voor de sprekende film I Voorheen en thans Het gericht De verschijningen in België 9000 kaarsen voor twee •minuten spreken f. 1 DINSDAG 14 NOVEMBER DE DOOD OP DEN WEG KAPELAAN J. J. HOUDIJK i Ultimatum van directie gaat uitzenden Nirom Plannen der directie aan GEESTELIJKE BEZINNING Hier Polygoon Haarlem Dronken achter het stuur Meisje door tram doodgereden I I Achttienjarige jongen dood gereden R.K. Onderwijzers in het bisdom Haarlem Tijdelijke stopzetting der K.V.W. fabrieken WAT ER IN OCTOBER GESMOKKELD WERD De vervolgcursus van Pater Henrichs /n verband met de plannen tot tabak-accy never hooging De St. Augustinusvereeniging sluit zich aan bij de Federatie der vier overige Bisdommen De staking bij de „Sphinx” Een schryven van het Belgische Episcopaat Uitvaart en begrafenis te Heemskerk -- j wijlen een En verder: t elders Ten slotte: L alle bioscopen f; -! or» aanwezigen Ja zelfs, toen de crisis In hevigheid toenam en iedereen wist, dat zij niet een verschijnsel van korten duur, van spoedig voorbygaanden aard was, ook toen nog Is de Regeering voor ingrijpende bezuinigingen teruggeschrokken. Kort na de botsing tusschen een motor en een autobus op den Rtjksstraatweg in Haarlem-Noord. De gewonden is men bezig te verzorgen. Hoe hevig de botsing is geweest blijkt uit de vernieling van het motorrijwiel. lat het verga- aan 8e- ir, nu de tr maate Het negenjarige meisje H. A. van Tilburg is Zaterdagavond te Rotterdam door een wagen van lijn 13 overreden en gedood. Het ongeluk had plaats In de Oranjeboomstraat. in ji*- ons „De „De dag der republiek in Oostenrijk is een onverwacht groot succes van de arbeiders klasse op de regeering geworden. Niettegen staande het verbod van de regeering en niet tegenstaande het Vrijdagnacht afgekondig- de standrecht, hebben meer dan een kwart millioen arbeiders in Weenen een geweldige demonstratie voor de republiek gehouden. De regeering had de geheele stad in een legerkamp herschapen. Alle stralen waren door de politie afgezet en polttie-auto's met machinegeweren raasden af en aan Dat al les kon echter niet verhinderen, dat de de monstratie geheel overeenkomstig de gegeven aanwijzingen plaats had. Alle straten waren gevuld met arbeiders, die tegen het verbod van de regeering roo^e doeken droegen. Ook de hulzen waren met roode vlaggen versierd. Tijdens de demonstratie werden vele hon derden luchtballons, waaraan een roode vlag was gehecht, opgelaten die overal met den kreet „vrijheid" en afkeurende uitro»pen aan het adres van de regeering werden begroet. Door dit gebrek der Regeering aan vasten wil om te bezuinigen is het te verklaren, dat sedert 1937 de begroetingen der gewone uit gaven een regelmatige stijging hebben ver toond. In millloenen uitgedrukt waren de eindcijfers der begroetingen in gewone uitgaven voor 1937: 559, 1938: 573. 1939: 598, 1930: 608, 1931: 606, 1933 588, 1933 573. Met deze cijfers voor oogen, ben Ik wel wat verwonderd over de bewering der Regee ring op blz. 13 der Memorie van Antwoord, dat zij door haar bezuinigingen In vroegere jaren er in is geslaagd „de gewonen uitgaven ongeveer op hetzelfde peil te handha ven". Tusschen 1937 en 1930 ligt dan toch maar een stijging van 50 millioen I En tevens blijkt uit de genoemde cijfers, dat wjj met de voor het begrootingsjaar 1933 voorgenomen bezuinigingen op een eindcijfer komen, dat nog geen millioen lager is dan dat van 1938 en 13 millioen hooger dan dat van 1937. De Regeering houde mij daarom ten goede, dat ik aan haar beweerde vroegere bezuini gingen niet veel beteekenis kan hechten. Eind 1929 kondigde de crisis haar nadering aan; de kwade tijd was gekomen! De Staat ging dien tijd in zonder de noo- dlge reserves achter de hand te hebben, reser ves, die hadden moeten bestaan in lage belas tingen, welke zonder gevaar voor ons econo misch leven voor verhooging vatbaar waren. Maar de belastingen waren reeds hoog en de bedrijven leefden onder zwaren druk van so ciale lasten en plichten. Ik verlies niet uit bet oog, dat de tegen woordige Minister van Financiën in de vorige parlementaire periode het zijne heeft gedaan om de belastingen eenlgermate te verlagen. Doch dat is mogeljjk geworden doordat de in komsten der schatkist ruim vloeiden; niet door bezuiniging, want de Rijksultgaven na men toe. Daartegen is van liberale zijde voortdurend gewaarschuwd; regelmatig is nu al ruim tien jaren bij de behandeling der begroetingen door de woordvoerders der liberale fractie op be zuiniging op den Staatsdienst aangedrongen, doch te vergeefs. ratie wordt dan 29 stemmen. Hierna volgde nog een bespreking van de salarisactie en van de wetteiyke maatregelen der regeering Inzake het onderwijs. In verband met de heerschende onzekerheid in verband met de plannen der Regeering tot accijnsverhooging en de daaruit volgende stag natie zullen, naar we vernemen, de K. V. W - fabrieken te Roosendaal. Wernhout en Nispen eerrtge weken worden stopgelegd. deele niet bestaat ujt fhen- ï*2* stopzetting betreft alleen de sigaren makers, ongeveer 450 man. Het overige perso- 'heel blijft aan het werk. In totaal zijn onge veer 800 personen aan deze fabrieken werkzaam. Hoelang de stopzetting zal duren, staat nog niet vast, maar maximaal echter vier weken. met een tekort. Thans mogen wy ons, geloof ik gelnkkig prijzen, dat wfj In die Jaren heb ben gehad een tronwen hoeder van de schat kist, die weerstand heeft weten te bieden aan den aandrang, die van alle zijden op hem werd ■itgeoefend, om de uitgaven van de Overheid r”*"r alt te zetten. Indien wjj dat toen had den gedaan dan zouden wij nu veel verder van huis zijn dan op het oogenblik reeds het ge val Is. n de laatste dagen heeft de llnksche pers In het bijzonder de N. R. Ct. nog al kri tiek laten hooren, waarbij men zich wel eens afvragen moest, op grond waarvan men- zich het recht aanmatigde, een hoogen toon aan te slaan; in het verleden toch is het met de liberale partij als leidende kracht in ons staatkundig leven zeker nlel zoo schitterend geweest, dat deze zich thans al dat zedemeesteren over anderen zou kunnen permltteeren. We zullen niet uitweiden over de koersveran- Ueringen van de partij in de Jaren 1918, toen er gevaar dreigde, maar willen alleen maar eens wijzen op het toch wel zeer groote verschil in optreden van de fractieleiders in de Tweede Kamer het vorige Jaar en nu. Het vorige Jaar betoogde de heer Knottenbelt, dat het vertrouwen in het kabinet volkomen ver loren was. Van het flnantieel beleid deugde let terlijk niets. In de handelingen van de Kamer van 9 November lezen we: tegen 10 stemmen; uitgebracht. Hierna werd het statuut In zijn geheel in stemming gebracht, welke stenrfnmg hoofde- Hjk geschiedde. Het voorstel voor ééne Fede-^ aangenomen met 113 tegen De tijd van de fameuze overschotten, waar over in deze Kamer zooveel te doen is ge weest, Is blijkbaar voorgoed voorbij. Indertijd toen het getij scheen te verloopen, in 1931, heb ik mij de vraag veroorloofd of wij na de seven vette Jaren want wjj hadden juist uitgerekend, overschotten gehad In de jaren 1934 tot en met 1930 nu de zeven magere jaren zouden krijgen. Het heeft er allen schijn van. Het volgende jaar 1934 zal het vierde jaar zijn, waarin de begrooting sluit Gelijk met een enkel woord reeds werd be richt, zal eind Maart van het volgend jaar de Ned -Indische Radlo-Omroep-Maatschappy met haar uitzendingen In Indië beginnen. Zooals men weet, is aan de Nirom het uit sluitend recht toegekend in Indië een omroep bedrijf op commercieelen grondslag uit te oefe nen. zoodat de situatie in onze overzeesche ge westen sterk verschilt van die in het moeder land. In Indië zal men een vergunning van Overheidswege noodlg hebben voor het bezitten van een ontvanginrlchtlng en deze vergunning wordt slechts uitgereikt Indien vooraf tegen betaling van een omroepbijdrage, een luister- ove reen komst is gesloten met de Nirom. Even als in vrijwel alle Europeesche landen ouiten Nederland, zullen dus de luisteraars in Indië verplicht zijn tot betaling van een vaste om roepbijdrage, welke In een bepaalde verhouding aan het Gouvernement en de Nirom ten goede komt. De Nirom heeft daaromtegen de verplichting om aanvankelijk over Java en later over den geheelen Archipel een goed hoorbaren omroep te geven Nu Is dit laatste in een tropisch land verre van eenvoudig uit technisch oogpunt, maar door tallooze proefnemingen, waarbij kos ten noch moeiten werden gespaard, hebben de Nlrom-technici een bevredigend inzicht verkre gen in de desbetreffende problemen. Het Is de bedoeling door eenlge radiostations, waarvan de voornaamste zijn of worden op gericht te Batavia (Tandjong Priok), Bandoeng. Semarang en Soerabaja de Nirom-programma's uit te zenden, terwijl de sterke Archlpel-zender. welke de stem van de Nirom door geheel Indië zal doen weerklinken, eveneens te Priok komt. Men is voornemens, geheel overeenkomstig liet verlangen van de Regeering, in Indië een al- Wjj struikelden gistermorgen over een hoe veelheid slangen, draad en allerlei geheimzin nige toestellen, toen wij de anders zoo gezellige tuinzaal van „Brinkmann" te Haarlem binnen traden, waar ZExc Minister Mr. T. J, Verschuur eenlgeminuten voor de geluidsfilm zou spre ken. Er was een zestal lampen opgesteld van het straallamp-formaat en er was ook een lezenaar, terwijl aan een langen staaf daarboven 'n mi crofoon bengelde. Voorts waren alle gordijnen stijf gesloten en was absolute rust voorgeschreven.... Toen wij kwamen, was de Minister er nog niet, maar het dolce far niente duurde voor de aanwezigen niet lang. Weldra trad de Minister binnen, begeleid door den heer B. D. Ochse, directeur van „Polygoon", die de opneming ver zorgde. Iedereen was onmiddeliyk druk in de weer, om de opneming te regelen. „Hoeveel tijd heb Ik?” vroeg de Minister. „Slechts twee minuten!" was het antwoord „Dan kan ik maar een klein stukje lezen," merkte de Minister glimlachend op In overleg met den heer Ochse werd uitge- Gistermorgen heeft de begrafenis plaats ge had van het stoffelijk overschot van kapelaan J. J. Houdljk te Heemskerk. Zondagmorgen om kwart over 6 vond een algemeene H. Communie plaats van de Jeugd- en Sportvereeniglng, waarvrn de overledene di recteur was. Des middags werd het stoffelijk overschot door leden der St. Josephgezellenver- eenlglng anult de pastorie naar de kerk ge dragen, voorafgegaan en gevolgd door Jonge Wachters met omfloerst vaandel. De jeugdver- eenlglngen defileerden langs de baar en brach ten op deze wijze hun ontslapen directeur den laatsten groet. Vervolgens werd door hen af wisselend de wacht betrokken, waarna om 7 uur de metten werden gezongen. Tijdens deze plechtigheid hadden vele geestelijken in het priesterkoor plaats genomen, terwijl de kerk tot in de uiterste hoeken gevuld was. Na afloop dezer plechtigheden maakten zeer vele parochia nen van de gelegenheid gebruik den overleden priester een laatsten groet te brengen Den ge heelen nacht door werd door leden van patro naat en Joscph-geeeJten afwisselend wake ge houden. Gistermorgen onder de H.H. Missen naderden wederom velen tot de H. Tafel. Om half 10 wer den de lauden gezongen, waarna de plechtige Requiemmis een aanvang nam. Ook nu was de parochiekerk tot in de uiterste hoeken gevuld. Op ’t priesterkoor hadden vele geestelijken plaats genomen, waaronder de geestelijken uit de om liggende parochiën, verschillende oud-kapelaans. de Z. Eerw. heer Heydveld. oud-pastoor der parochie de WelEerw. heer H. Duivenvoorde. kaj?elaan te Berkel. zoon der parochie, de bur gemeester en secretaris der gemeente Heems kerk. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door den Hoog Eerv. heer J. M. Lucassen, de ken van Beverwijk, geassisteci door den Wel Eerw. heer Verhoekx, oud-kapelaan der pa rochie, als diaken en den WelEerw heer P. Per- quin kapelaan de. parochie, als subdiaken, ter wijl de WelEerw. heer M. C. de Ruyter uit Naaldwijk als cerer.iontarius fungeerde. De lijkrede werd gehouden door den Z. Eerw. heer J. P. J. Paullssen. pastoor der parochie. Na afloop der plechtigheden verrichtte de Z. Eerw. heer Paullssen de absoute, met dezelfde assistentie als bij de H. Mis. Vervolgens had de teraardebestelling plaats. Voorafgegaan door Jonge Wachters trok de stoet naar Let kerkhof. De kist werd gedragen door leden van de 8t. Jr ephgezellenvereenlglng. Bij den stoet hadden zich aangesloten verschil- lene deputaties met omfloerste vaandels en leden van jeujfdvereenlglngen. De beaardings- plechtlght den werden eveneens door pastoor Paullssen verricht. Zooals wel eenlgermate te voorzien was door den ongewoon grooten toeloop bij de conferen ties van Pater Henrichs voor niet-Katholieken, in Amsterdam, Den Haag, Leiden en Rotterdam, zullen ook de aan deze conferenties aansluitende „vervolgcursussen" door een aantal deelnemers en deelneemsters worden bezocht, hetwelk dat van vorige jaren vérre overtreft. De geestelijke bezinning Hikt wel zeer groot te zijn in dezen angstigen tijd. Volgens de cijfers der comité s in de bovengenoemde vier plaatsen gaven er zich vóór vjjf Jaar in het geheel op voor den vervolg cursus (1928) 157; in 1929 187; In 1930 196; in 1931 206; In 1932 218; en nu in 1933 341. Gemid deld gaat 50 tot 60 pCt. van den „vervolgcursus" over tot de Roomsche Kerk. Den Haag staat dit Jaar bovenaan met 86 dames en heeren. dan volgt Amsterdam met 74. Ongtwjjfeld zullen de broeders en zusters in het geloof den wensch der comité's tegemoet komen, dat er veel gebe den worde, opdat Gods genade steeds op dit grootsch blnnenlandsch missiewerk blijve rus ten. 44 Het Belgische Episcopaat heeft het volgende schrijven gericht tot Geestelijkheid en geloo. i vigen: 1 „De Belgische bisschoppen, .overwegende dat sedert enkele maanden op verschillende plaat sen zekere zoogenaamde verschijningen met mondelinge mededeelingen door de publieke faam tian de H. Maagd worden toegeschreven, meenen, dat het hun plicht is, volgende punten 1 voor te houden, opdat een leder wete wat in 1 dezen de gedachte is van de kerkelijke over- 1 heden I. gezegde verschijningen, visioenen, aanspra- ken of openbaringen, welke ook. en waar ook gebeurd, mogen tot nog toe geenszins beschouwd worden, alsof zij rechtstreeks of onrechtstreeks j door de kerkelijke overheid zouden goedgekeurd of aanbevolen zijn als echt en waar. II Daarom moeten de geestelijken nog slechts de regels van voorzichtigheid nakomen en de i geloovlgen voorhouden de regels, die de Kerk zelf nakomt; waarom overal bevolen is. het bo- i vennatuurlijk karakter dezer raken, al heeten i ze ook wonderlijk, te bevestigen voor en aleer de bovennatuurlijkheid dezer bewezen zij. III. Zonder de toelating van hun blsschop zul- len de priesters geen bedevaart van geloovlgen naar bedoelde plaatsen mogen Inrichten, noch vergezellen. j IV. Wat over de feiten is geschréven en ge- i publlceerd geworden, ook ai werd het aan de i kerkelijke censuur onderworpen geeft alleen de i persoonlijke gedachte weer Van den schrijver Hieromtrent is te bemerken, dat. volgens het canonieke recht, nummer 1385. paragrafen 1 1 en 2. alle geschriften over soortgelijk*- wonder- Hjke zaken, hetzij boeken of vlugschriften, of ook artikelen in dagbladen, zonder kerkeljjke censuur niet mogen worden gepubliceerd, ver- mits het klaarblijkelijk z|jn ..geschriften", waar in iets wordt behandeld dat den godsdienst of de zede bijzonder aangaat." Bijgevolg dienen voortaan boeken en vlug schriften, die over deze zaken ex professo han- delen, als verboden te worden aangezien, indien zij niet uitdrukkelijk het kerkel|jke „Imprima- tur” verkregen hebben. Hetzelfde geldt voor de - beeldjes en voor de prentjes met gebeden. Daar het oordeel over deze feiten geheel niet aan de publieke meening is het te wenschen, dat zij. die iets bijzonders weten hleroi.-.trent, dit aan de kerkelijke overheid mededeelen. alvorens het bij geschrift onder het volk te verspreiden." •w—e uitslag van de meest simplistische ver- I 1 kiezingen, welke er ooit in Duitschland en elders gehouden werden, is voor de bladen der Arbeiderspers een gereede aan leiding om weer eens te demonstreeren met de onvrijhid. welke er in het nieuwe Duitsch- land heerscht en waarvan vooral de socialis ten het slachtoffer zijn geworden. Nou ja! Men kan niet ontkennen, dat er geen openlijke terreur bestond. men kan niet ontkennen, dat de stemming toch eigen- iyk geheim was; om echter het een en ander te kunnen afdingen op het in leder geval ver bluffende resultaat van ruim 93 pCt. pro-Nazl- stemmen wordt erop gewezen, dat ondanks het geheim der stemming deangst heel groot was: men kan nooit weten! misschien hadden de Nazi's wel een geheim Instrumentje in de stembussen aangebracht, waardoor men later precies zou kunnen zien, hoe kiezer of kieseres nummero zooveel gestemd had!! De heeren zullen aan dergeiyke ultvluchtjes zelf wel geen al te groote waarde toekennen, de stemming was geheim; wie „neen" wilde stemmen heeft daartoe zonder doodgeslagen te worden gelegenheid gehad, getuigen de enkele millloenen, die de daad gesteld hebben. Het geschrijf 'over de onvrijheid in Duitsch land schynt ons dan ook juist vandaag niet byzonder ad rem. Maar overigens de roode pers kan duizen den andere feiten aangrypen om zulks te be wijzen overigens is het in Duitschland radi caal gedaan met de sociaal-democratische vrij heid. Dat weten wy uit eigen aanschouwing; dat wordt trouwens ook door niemand ontkend. Maar nu mogen de heeren eens even in zich zelf keeren en zich éfvragen. hoe dat zoo ge komen is Het antwoordt daarop vindt men in hetzelfde nummer van de roode bladen, waarin naar aan leiding van de Duitsche verkiezingen zooveel over de onvryheid in het Derde Rijk te doen is. Men krygt er vlak onder het klachtenre laas een smakelyk verhaal te genieten van wat die dappere en leuke soclaal-democraten in Qostenryk. en vooral in Weenen. tegen Dol- fuss hebben uitgespookt Fyn! De Ooatenryksche regeering ha-1 op 12 November, uit vrees voor onlusten, alle op tochten verboden, maar ondanks T verbod en ondanks het Vrydag afgekondlgde standrecht hebben toch maar een kwart millioen arbeideis in de straten van Weenen gedemonstreerd' De roode redactie gnuift erven: zocht, welk klein gedeelte van de rede het best gelezen zou kunnen worden, en het werd iets, zooals de heer Ochse zei. dat een algemeen, maar toch vertrouweluk karakter droeg. „Jawel", aldus de Minister, „U hebt het ver trouwen nog nooit zoo mooi gevonden, maar t is de vraag, of anderen dat ook zoo mooi vin den." Toen kreeg de Minister allerlei technische raadgevingen en de opneming kon beginnen: de Minister bleek fotogénique te zyn. De proef- opneming begon. Met indrukwekkende stem las de Minister voor (onderwyi de gloeiende hitte der lampen hem onbarmhartig op het gelaat brandde): ..De vorige crisis hebben een storm ontketend, maar deze crisis is een orkaan.... Juist ben dien or kaan weerklonk „Stop", wan*.Kunt U niet wat luider spreken?" vroeg de heer Ochse, die nauwlettend toekeek en lu'sterde. Het kon inderdaad en de Minister gaat ver der: „Overal heerscht ellende en nood, zoodat het beeld, waarvoor de regeering zich ziet ge steld. „zyn de heeren klaar?” vroeg de heer Ochse den zwoegenden operateurs. De proefopneming bleek goed verloopen te zyn en aldra klonk dan het wachtwoord: .Alles stil?" Alles werd stil, maar.... alles was nog niet klaar. Een filmtoestel bleek voor de eer te be danken en moest In orde gemaakt worden. De Minister kortte den wachttijd in met een gesprek over de technische byzonderheden. „t Leek wel een hoogtezon”, zelde hy. doelende op de h'tte der lampen. „Het is een hoogtezonnetje," antwoordde de directeur van „Polygoon". Onder zeer groote belangstelling heeft Zondagmiddag in den Foyer der Stadsgehoor zaal te Leiden een buitengewone algemeene vergadering plaats gehad van de 8t. Augusti- nusvereeniging van byzondere onderwyzers en onderwijzeressen in het Bisdom Haarlem. Deze vergadering was belegd ter behande- Speurt men de onverholen vreugde over het illegale gedoe der Oostenryksche socialisten? 't Is deze mentaliteit, welke de massa op voedt tot de excessen, als gevolg waarvan de vryheld tot.... onvryheid wordt! Menschen die van hun vryheid geen belioor- iyk gebruik kunnen maken, ja, die zelfu tot overtreding en bandeloosheid overgaan met kwajongensachtige voldoening. zulke men schen moeten wel evenals in Duitschland in boeien geslagen worden, hun moet wel alle vryheid ontnomen hebben. Zy hebben het gericht over zichzelf afgeroe pen. ling van de concept-statuten. op welke de Sint Augustinusvereenlging zou moeten besluiten tof aansluiting aan de Federatie der overige vier bisdommen. Tot nu toe was deze aansluiting tot één alge meene federatie gestrand op den wensch der zuidelyke vereenlgingen. die geen wetgevende maar een adviseerende federatle-vergaderlng wenschten. Hiervoor was nu een tusschenweg gevonden, die in de te behandelen concept-statuten was neergelegd en dus zou nu de algemeene ver gadering over al of nlet-aanneming dezer sta tuten, met als gevolg over de al of nlet-aan- slultlng by de overige bisdommen moeten be slissen. De voorzitter, de heer Vreeburg, merkte daar- by op, dat de vergadering werd gesteld voor een der belangrykste beslissingen uit de laat ste 13 Jaren; een beslissing, die van de leden vraagt het laten domlneeren van het verstand en het uitschakelen van het gevoel; een be slissing. welke haar stempel zal drukken op de positie der Haarlemsche D.V. in een eenlgs- zlns lange toekomstige periode; een beslissing, waarvan zal afhangen of Haarlem al dan niet geïsoleerd zal staan ten opzichte der overige diocesane onderwyzers-organisaties; een be slissing tenslotte, die. hoe ze ook ultvalle, door het hoofdbestuur zal worden aanvaard. Spr. ging dan de geschiedenis na der tot standkoming der federatie, waarvan hy de ver schillende phasen behandelde met nu de eind beslissing. waarvoor de vergadering stond. Vervolgens vestigde spr. de aandacht op een werk, dat de D.V., en naast en met haar alle onderwyzersorganlsatles in Nederland onder nomen hebben, nj. de zorg voor de werklooee collega'a wy staan hier, aldus spr„ voor een probleem; door het ontbreken van saneerings- maatregelen by de onderwyzersopleiding en de wetteiyke beperkingsmaatregelen van de regee ring in den vorm van verhoogde leerllngen- schaal en verhooging van den toelatlngsleef- tyd der kinderen tot de school, is er een aan groeiend surplus van onderwyzers. als er nooit voorheen was. De toekomst van weldra duizen den jonge menschen is somber. Duitschland heeft jarenlang zyn „Junglehrernot" gehad, by ons is ze er nu. Collegialiteit en naastenliefde dwingen tot krachtige, daadwerkeiyke hulp, zoolang de re geering zich afzydig houdt. Spr. wyst dan met genoegen op de diocesane commissie, die zoo krachtig het probleem aanvat door een enquête Inzake den omvang van het vraagstuk, door het zich verschaften van gegevens over de diepte van het probleem, door het openen van de mogeiykheid van financieelen steun aan hen, die zulks het meest noodlg hebben. Naast een woord van dank voor den arbeid der commissie, doet spr. een beroep op allen om hun katholiek solidariteitsgevoel te laten spreken in het brengen van geldelyke offers en. zoo mogeiyk, anderszins. Dan vervolgt spr.: De ernst der tyden wordt wel sterk gedemonstreerd door het verbod der regeering om zich van actie tegen haar te ont houden. De taak der regeering is zwaa crisis doorvreet tot in de wortelen Sz schappij. Zelfbeperking in uitingen wc* door geboden. Maar het gevaar dreigt, grondwettig recht van vereenlging en dering tot een aanfluiting wordt. Waakzaam heid naar alle zyden is hier op haar plaats. Moge de regeering daarvan allereerst blijk ge ven als mannen met een bekroihpen gees te- lyken horizon als dominee Kersten het katho lieke volksdeel hoonen. Op dergeiyke onruststokers is eerder dan op ons, aldus spr het besluit van den Minister raad van toepassing. Tenslotte wyst spr. op de geldelyke offers, welke thans weer geëischt worden. Ook wy, zegt spr., moeten voor 15.5 millioen gulden aandee- len nemen in het begrootingstekort. Het gaat in stygeilde lyn en in snel tempo: Maart 1932, Januari 1933, Januari 1934. Omdat wy een tal- ryk gezin zyn. hebben wtf in de goede jaren ons té matig deel gehad. Nu mogen wy broe- deriyk meedeelen met de groepen, die ons in een betere salarieerlng voor waren. By de op- waartsche conjunctuur kwamen wy mylen ach teraan; by deze dalende conjunctuur hebben wy den afstand ingehaald. Intusschen is het overleg gaande. De regeering schynt weex groote plannen te hebben, die evenwel het groote ge zin steeds nader brengen in den toestand van den citroen, die het uitknypingsproces door maakt. 5f£de door de verhooging van allerlei indirecte belastingen. De fout ligt hier ten deele by het Overleg, dat in grooten schen, die het groote gezin als de kern van ÜFrr staat beschouwen. Door deze constellatie zyn we nog ver van de Idee, welke aan den chris- teljjken staat ten grondslag moet strekken. Zoolang alle betrokkenen by het overleg niet ten volle daaraan kunnen deelnemen, zoolang zal het eenlge zoete in dezen bitteren salaris- stryd zyn, dat de loon prestatie-theorie min of meer veilig uit den stryd te voorschijn komt. Spr. wekte tenslotte op tot optimisme én tot actie voor hernieuwing der maatschappy op de grondslagen der pauselyke zendbrieven, waar na hy de vergadering geopend verklaarde. Hierna volgde behandeling der concept-sta tuten. Ben groot aantal sprekers gaf zich op voor de algemeene beschouwingen. Na uitvoerige discussie werd het voorstel in stemming gebracht en aan^enofrien met 116 14 stemmen waren blanco Intusschen waren de operateurs druk in de weer de onwillige machine te verbeteren. „Maar rustig aan. dan breekt het lijntje niet," aldus Polygoon's directeur. Eindelyk was alles in orde en Minister Ver schuur kon voor de echte opname gaan spre ken. Hy citeerde een passage van zyn rede, welke hy de vorige week voor de radio uitsprak. Hy wees op de gevolgen van de crisis voor de be volking. die zoo zwaar onder deze crisis lydt, maar door de crisis zou de volkseenheid hechter gesmeed kunnen worden. Ook sprak de Minister over den nood der boeren In het Oosten des lands en van de landarbeiders, van wie de Mi nister hoorde spreken, dat er by zyn. die f 9. loon verdienen, ook van de tienduizenden, die slechts gedeeltelyk werk hebben en de behoef ten der talryken, die in het geheel niet kunnen werken. Tenslotte gaf de Minister uiting de smart, die hy gevoelt, „telkens als ik noodzaakt ben het leed van alle groepen der be- volk'ng te peilen.” .Slop." zei de heer Ochse, „de twee minuten zijn om." „Zoo, dat was een geheel," merkte Minister Verschuur op. doelende op hetgeen hy zoo Juist had voorgelezen. „Inderdaad, het was een mooi geheel,” derschreef de heer Ochse en alle beaamden dit ten volle. De Minister keek dan de kleine ruimte eens rond. Hy zag de hardwerkende filmoperateurs en hun „vulpen" en vroeg: „Zijn nu al die menschen noodlg?" ..Niet allen", aldus de heer Ochse. „Eén moe ten we uitzonderen en wel den verslaggever van de „Vereenlgde Katholieke Pers". Deze moest uit zyn schuilhoek te voorschijn komen en werd aan den Minister voorgesteld. De Minister gaf nog zyn bewondering te ken nen voor het technisch werk. A.s. Vrydag zal In nagenoeg van ons land een nu aan duizenden bekende stem door den reusachtigen luidspreker op het witte doek klinken en /ie duidelyke roep van „Hier Holland. Polygoon Haarlem" de opne ming van Minister Verschuur voor da spreken de film van „Polygoon" aankondigen. Zondagmiddag kwart over zes is de achttien jarige J. v. E. te Zeist, die zich naar de kerk In de Rozenstraat zou begeven, door een auto «verreden en gedood. Vlug werd nog geesteiyke hulp ontboden Het slachtoffer schynt echter Ba enkele oogenblijcken reeds te zijn overleden De auto werd bestuurd door mr. V„ een ®aagsch advocaat, die dronken achter hét stuur Mt, en met zyn wagen, volgens getuigen, zoo langs den weg slingerde, dat het te verwon deren is, dat er niet meer slachtoffers gevallen *yn. De wagen werd in beslag genomen. De dronken bestuurder is in arrest gesteld. gemeenen omroep te geven. De wenschen van het luisterend publiek zullen zooveel mogeiyk worden bevredigd en daarotfi zal aan de pro gramma’s de uiterste zorg besteed worden. Ont spanning brengt de Nirom en nuttige voorlich ting en wel in de vele en velerlei vormen, waar in zoowel vermaak als leering tegenwoordig millloenen menschen over den omroep bereiken. De heer Bezemer. Indisch bestuursambtenaar, die met verlof hier te lande vertoeft en onlangs benoemd werd als algemeen omroepleider voor de Nirom. maakt in verband met dit alles op het oogenblik studie van de omroeppractyk in Nederland en Europa. By de samenstelling der programma’s wordt, zooals wel vanzelf spreekt, ook de noodlge aan dacht besteed aan de stem uit het moederland er is hiertoe een regeling met de Phohi getrof fen, volgens welke de Nirom voor heruitzending over de Phohl-programma's kan beschikken. Tevens ligt het in de bedoeling belangwekken de gedeelten van de programma’s der andere Europa-zenders. die met hun korte golf Indië bereiken, te relayeeren. De programma's van de Nirom, van de Phohi en van vele buitenlandsche stations zulieti met toelichtenden tekst worden opgenomen in het uit te geven luisterblad de Nirombode. In zekeren zin een noviteit is. dat in de door de Indische Regeering verleende concessie pan de Nirom het exclusief recht is toegestaan re- clame-omroep uit te zenden. Zooals bekend is, wordt de directie van de Nirom gevoerd door de Ned. Telegraaf-Mlj. Radlo-Holland” N V. en de N. V. Handels- vennootschap voorheen Malntz tz Co. en zetelt zy te Amsterdam, Keizersgracht 562. In de maand October hebben de grens- en douanebeambten van het grensdistrict Dussel dorf. by aanhoudingen van smokkelaars de volgende waren in beslag genomen: 3300 sigaretten, 5000 boekjes sigarettenpa pier. 1500 K G. tabak. 500 K G. koffie,'350 K.G. graan. 200 K.G. meelproducten. 1300 eieren en 600 K. G. verschillende waren. Verder werden nog 76 fietsen en 8 vracht auto's in beslag genomen, die voor het vervoe ren van smokkelwaar gebruikt werden In het geheel hadden de beambten van ge noemd district in de efgeloopen maand 12 ge vallen van smokkelen ontdekt. We zullen nu maar stilzwygend het feit voor- bygaan. dat, als de regeering met bezulnigings- voorstellei) kwam by onderwijs en rechteriyke organisatie, het juist de liberalen, de stryders voor bezuiniging waren dietegenstemden. Het lykt ons beter thans alleen maar even aandacht te vragen voor de verklaringen van den nieuwen fractieleider den heer Blerema op Woensdag 8 November jl. In de Handelingen lezen we als Inleiding tot ^heeren Bierema’s rede, dat de toestand van ’s lands financiën uitermate zorgeiyk is: We hebben ann deze huldebetuiging eigenlyk niets toe te voegen. "Dat is wat anders dan op legging van vertrouwen, of het verwyt van ge brek aan vasten wil. Minister de Geer die van Maart 192S tot Juli 1933 de portefeuille van fi nanciën getorst heeft, kan tevreden zyn met dit eerherstel. Hy kon opmerken dat het verkeeren kan in de politiek! Intusschen vragen wy ons af wat er toch voor kracht kan uitgaan van een party die het eene jaar precies het tegengestelde beweert van wat zy het voorgaande jaar beweerde, en toch nog den Indruk wil vestigen, dat zy het weet en de aangewezene is om anderen in den lande de les te lezen. Van de zyde van den modernen bond van opzlchthoudend personeel deelt men „Het Volk' mede, dat de directie van „De Sphinx” alle werkmeester voor Maandagmorgen opgeroepen heeft om te komen werken, zy die dit wen schen, konden van polltiegeleide verzekerd zyn. Allen hebben geweigerd, zich door de politie te laten begeleiden. De wachtmeesters Sullot en Paulussen hebben Zaterdag een ontslagbrief ontvangen, aangezien zy een werk van hun stakende kameraden niet wilden opnemen. Sullot is reeds 33 jaar aan „De Sphinx” verbonden, terwyi het sociaal-democra tische raadslid J. Paulussen reeds 41 jaar op „D, Sphinx" werkzaam is. Zesentwintig jaar had hy mede het beheer over het invalidtteits- en ouderdomsfonds. Sinds 1928 was hy na een ernstige ziekte tot meester bevorderd. De directie van de arbeidsbeurs deelde mede, dat zy iedere bemiddeling ’aan Sphinx" heeft stopgezet. Dit geldt zoowel voor stakers als voor werkgevers. De brief van de vakbonden, over het uit breken van het conflict, is aan alle bevoegde in stanties doorgezonden. De directie was van een pogen om personeel te „werven" niets bekend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5