Gemeenteraad van Bergen t WOENSDAG 15 NOVEMBER MARKTEN n osteliefde ’n Heel stapeltje brieven, bewijzen van VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting van Maandag 13 Nov. voor cipe aangenomen De correspondentie over den tunnel. Het houdt niet op! Dure peultje» en wortelen rS LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE OUDORP SCHERMERHORN Het Heerenwegplan ST. PANCRAS Een onrustig burger iiiiitiiiiimmiiiiiHimmiiiiiiiimii Er zijn nog veul goeie menschen Een bedrijvige bedrijfsleider *n Pakkend requisiet! Een garagehouder in gebreke Ruw aangelegde vischventer en voetbalenthousiast De broederstrijd werd voortgezet De drankvereerende loopknecht Contingenteering van den invoer in verband met de omzetbelasting De kleine oplichter Nog 6000 subsidie voor het B. A. Grondaankoop verbreeding Oosterweg - Waterleiding op Zanegeest Het plan tot verbreeding van den Heerenweg (’t Woud) in prin- .4 dit bü Dekker mevr. kt. Voorschotten overleg Ulvenhout 7 Nov. 33 Venter. ultgeplaant worren toet a voe DR*. Crisis-comité De collecte voor het crisis comité alhier heeft opgebracht f 13073M- Boven dien werd een gift in natura ontvangen. De 33-jarige koopman M. B. VI., verblijf hou dende te Bovenkarspel, was heden de held in niet minder dan drie tegen hem aanhangig ge maakte strafzaakjes In de eerste plaats had hij op een sportnachtfeest te Wijdenes in de zuur kraam van C. Gerver een sler-zuurflesch. die bet interieur van bedoelde zuurkraam een zeker X*- ilac en is n 1 el ir P. 8. Schrijvers en schrijfsters van brieven krijgen allegaar aantwoord. Nog «fkens. heel eikens geduld, aslebUeft. Dré van Ulvenhout. Ke de ir- rd tel an dat ge- lager niet ■ud L sen ins re els □r- J- de de et de Ml 9e re he in en li kt te en >k te ef- ieze 8e- ee- zsr Opdracht Na aanbesteding van een woon huis dqor den bouwkundige den heer Joh. Ooe- terlee voor rekening van den heer A. van Zoo nen aan de Spoorstraat, is deze bouw gegund in totaal aan den heer J. Tromp te Oudkarspel voor f 1755. Een niet verschenen opgeroepene uit Anna Paulowna, met name J. P. T., had de vrijheid genomen eenige door den heer H. op 1 veld gezaaide en opgekweekte peulvruchten en wor stjes baldadlgHJk te vernielen. Blijkbaar be staat er tusschen kweeker en vernieler een of andere onaangename kwestie over huurrecht. Elsch en vonnis 35 boete of 25 dagen en 50 schadevergoeding aan den heer Op X Veld. Kolfbond Het bestuur van den Langendij ker Kolfbond hield een vergadering in „Con cordia” te Noordscharwoude. In de i De 19-jarige expedltleknecht J H„ in dienst schade van 3.90 veroorzaakt van de firma 8. te Hoorn, was zoo vrij geweest de overwinning van z’fi geliefd voetbal-team ter gelegenheid van een zegenrljke kampioenmatch te vieren met 'n paar flesschen brandewijn, die hij uit den voorraad van den patroon had weg genomen. Hij stond thans voor die brutaliteit terecht. Zijn betrekking had hij bereids al inge boet. Elsch f 25 boete of 25 dagen. Uitspraak f 15 boete of 15 dagen. (Ook wjj hebben in Bergen inzage van de correspondentie gekregen; er wordt, zooals de heer Zeiler zei, een verzoek van 1930 om een bijdrage herhaald. Wü hebben tot dusverre sr den nadrux op gelegd, dat er niet over een ojj- drage gesproken was. omdat ons zulks van bevoegde rijde in Alkmaar was verzekerd; had men ons In Alkmaar inzage van de correspon dentie gegeven, dan hadden wjj zeker niet zoo positief verklaard, dat er niet van een bijdrage gesprok°n is. Wij blijver echter van meening. dat er alles zins aanleiding blijft bestaan, om alsnog over deze belangrijke kwestie met Alkmaar te con- fereeren. Verslaggever.) volksspel wel eens motieven geeft tot strafrech terlijk ingrijpen. Ook hier was weer frisch ge knokt op het terrein van den wedstrijd, waar aan de sportieve supporter en vischventer ijve rig deel nam. Hij had bovendien nog ’n kleine pik op de heeren H„ in verband met een vroeger gepleegde mishandeling op den broeder van ver dachte. De vischventer ontkende echter alle animo siteit. Elsch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis conform. De bejaarde heer G P n tot den bedelstaf geraakt landbouwer uit Oudkarspel. thans ver- Aan den garagehouder A. de J. uit Wormer- veer was ten laste gelegd, dat hjj zekeren T. Tesselaar een auto had doen besturen met een onjuiste wegenbelastingkaart. Het was een ta melijk verward gevalletje, volgens veftiachte was de auto niet zijn eigendom, maar van zekeren 'leer Blokland, op wiens naam de kaart stond. Te zaak werd aangehouden tot 27 Nov. ten "inde ook den niet verschenen getuige Tesse- laar alsmede mijnheer Blokland te hooren. vacature, °P 7 Juli gehouden voetbalwedstrijd, welk edel ontstaan door het overlijden van den heer Chr. Olthof, werd de heer 8j. Maakal te Broek op Langendük benoemd. Ten aanzien van de dezen winter te houden kolfwedstrijden besloot men in principe, deze wedstrijden te houden. De beslissing of zij al of niet zullen doorgaan, wordt overgelaten aan de verschillende sociëteiten. Als genoeg korpsen kunnen worden gevormd en er genoeg deelnemers zijn voor den perso- neelen wedstrijd, zal 10 December daarmede worden begonnen en vervolgens eiken Zondag tot en met 25 Februari 1934 worden gespeeld in drie klassen. Kg. De heer Kramer vraagt of de andijvie welke er doorloopt ook valt onder de steunre geling. Hierop kan geen definitief antwoord worden gegeven. In den nacht van Zondag 17 Juli had de be drijfsleider P. v. d. K. te Het Zand ook den politierechter weer werk bezorgd, door den land bouwer H. Bakker uit zijn bed te kloppen ten einde hem eenige stompen tegen het hoofd toe te kunnen dienen. Het was een heele nachte- HJke consternatie in de stille woning.. De heer Bakker had reeds meer last van den bedrijfs leider, die thans terecht stond, ondervonden. De achtergrond van dit drama was een mest hoop! Vonnis 40 boete of 40 dagen. Thans was het weer een broeder van den vo- rigen comparant, de machlnezetter v. d. B. te Hoorn, welke heer op den bewusten 7en Juli ter gelegenheid van de geruchtmakende voetbal match aan den BuitenlUrendijk eveneens aan den algemeenen broederstrijd had deelgeno men en een broeder van den vorigen getuige M. H., genaamd J. H., met een klomp, althans een niet mollig voorwerp op het hoofd had ge mept, zoodat J. H alle sterren van het firma ment ’n two step zag dansen. In het hospitaal voor neergeslagen voetbalmlnnaars werd hij daar op afgewasschen en verder door de eerste'hulp deskundig verzorgd Requisitoir 25 boete of 25 dagen. Vonnis f 15 boete of 15 dagen. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, Oudegracht 182 te Alkmaar, zijn formulieren verkrijgbaar voor X aanvragen van invoaervergunnlngen voor gra- mofoons. radlolampen, luidsprekers, linoleum, paraplules, haarden, onderdeelen voor centr. verwarming, electrlsche apparaten, radiotoe stellen, vleugelpiano’s en brandkasten, waarvan de Invoer vanaf 1 November 1933 tot 1 Januari 1934 is gecontingenteerd. Een 28-jarige Hoomsche vischventer G. v. d. B. maakte zijn complimentje voor den Politie rechter naar aanleiding van het feit, dat hij den getuige M. H. een schop had toegedlënd, die hem bewusteloos deed ineen zinken. Deze ge tuige was thans weer goed bü de pinken en stelde zich voor als loopknecht bij een wassche- rij. Het feit was gepleegd ter gelegenheid van Tn d* Raad voordeel mee kan doen. De VOORZITTER acht het voldoende, het pian ter inzage van den Raad heeft legen. Deze kwestie werd aangehouden tot het be- De 19-jarige C. T. Dr uit Haretfrtgjpel. die te H.-Hugowaard 'n landeljjken ober had betoe terd door hem ter voldoening van een gemaakte vertering een Belgisch 5 fr.-stuk in zijn hand te moffelen, stond in September wegens oplichting terecht en werd nu verder onderhanden geno men met het resultaat, dat hij werd veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen, benevens 'n extra bcnefletje in den vorm van 3 maanden gev. voorwaardelijk met 3 lang niet malsche proef jaren. wa ge daankbaar en mee twee baanden aan mot vatten, zachtjes, veurzlchtig en zurg- vol. Dan mot ‘t gezonde gewas uitgezet. ultgeplaant worren. verspreid over d’n. akker, ver der en verder, om t de gelegenheid te geven z’n eigen breejer en sterker te ontwikkelen tot schut" niet te bevoegder plaatse inlichtingen heeft ingewonnen. Besloten werd het adres te beantwoorden in den geest van den Raad. De heer ZEILER vraagt het plan van den weg ter Inzage te leggen, ter oriënteering van de burgerij, om eventueele verkeerde inzichten weg te nemen. De heer VOÜTE vindt het meer dan voldoen de, dat de pers Inzage heeft gehad De VOORZITTER zegt, dat het publiek ge rust kan zijn. Uit de teekenlngen kan men toch weinig er van zien. 8pr. heeft echter geen be zwaar belangstellenden in te lichten. Mevr. DEKKER meent, dat sommigen nog wel een andere zienswijze kunnen geven, waar Den heer Keeman had hij per briefkaart ver weten. dat hij f 1000 van zijn vrouw had af geperst en den heer N. Kooy had hij te Broek op Langendük ten laste gelegd, dat hü 7 wagens kool van hem had ontstolen en zijn dochter van zün geld dokter was geworden. De heer Keeman vond het optreden van ver dachte zeer onaangenaam. Voortdurend wordt hü door hem lastig gevallen. Hij was alleens ter verantwoording geroepen door mr. Smal, doch na gehouden conferentie had mr. Smal met zün uiteenzetting genoegen genomen. Een zwager van verdachte, de heer v. Riet, getuige i décharge, kon geen verklaring geven omtrent de beleedigingen, doch naar zün meening was verdachte de bedrogen man. De Officier betoogde, dat. wat er ook is voor gevallen. beleedigingen nimmer geoorloofd zün en vorderde tegen dezen onverbeterlüken ouden heer 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak 14 dagen gevangenisstraf. I mot uitgezet iiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim algeheelen ondergaank van t rot. Waant ik heb wel 's d’n Indruk g’ad. de leste jaren. dat er sjuust aandersom „gewerkt" wierf Dat er wel veul meer naar t rotsel. dan naar 1 goei gekeken wlerl Dat er wel te veul gemurmereerd wier, te diep gezurgd, te noode- loos gezurgd okl Ik kan m’n eigen vergissen. Da kan tedere mensch, op teder oogenbllk van den dag. maar wa "k oew nouw schrüven gaal, da ’s gin briefke van 'n invallend gedacht, da s tets waar ik al zoow dlkkels over genrakklzecrd bebl Misschien ben 9 er te veurzlchtlg mee ge wist, misschien hè 'k t te zwaar aangetoeld. misschien, amico, da gij t nle van zoow veul belaank vindt, (misschien ok wel), maar in leder geval: X mot er dan nouw maar van komen, al te t dan, vla de rimmeltlek- brlefkea die T allerwegen ontving. (Tusschen cachet verleende, in een aanval van kwaadaar» digheld stukgegooid, althans beschadigd. Voorts had hü een zekeren heer D. A. R., caféhouder te Enkhuizen, baldadig met een caféstoel ge worpen en pünlük geraakt en ten slotte zou hü den gemeenteveldwachter Th. Baas van Groote- broek eenige laag bü de ‘grondsche scheldwoor den hebben toegevoegd. De heer M. B. V„ Tl stevig gebouwde Westfriesch, had in de verfris- schingsgelegenheid van G. met elkaar een en toonde zich bereid deze schade te vergoeden. De heer Ft- had sich de ontevredenheid van Mathys op den hals gehaald, omdat R. hem ter gelegenheid der kermis te Enkhuizen den toegang tot zün lokaal had geweigerd. R. diende een rekening in we gens beschadigde kleederen tot een bedrag van f 1—, Het bleek later, dat beide heeren nog eens gezellig over den grond hadden gerold. De heer Baas ten slotte verklaarde zich door de ge ïncrimineerde woorden: schorem, ploert en groote bandiet ambtelük beleedlgd te hebben gevoeld. Geen wonder! De Officier requireerde tegen Mathüs 50.— boete of 50 dagen hechtenis ter zake de culit- minatle van strafbare feiten. Uitspraak conform elsch met toewüzlng der vordering van den heer C. Gerver. De heer R greep er naast Medegedeeld werd dat een cheque te binnen gekomen groot J 137.3J7.54, dienende als voor- schotuitkeertng voor vroege aardappelen; 50 ql Veul brieven, Ti heel stapeltje, mocht ik ontvangen van bes te brave lezers en lezeressen. <Ue me stapels middeltjes aan de haand gedaan hebben teugen de rlmmeltlek. En as ik daar mhen brief van deuze week mee begin, dan Is da nle om geregeld over m'nen rimmeitlek te •eeveren, maar om de gelegenheid te hebben, al deuze goeie vrinden en vrlndinnen m’n op rechte dankbaarheid te betuigen I Zukke bewüzen van nosteliefde toonen aan, dat er nog veul goeie, brave menschen in deuze kouwe, verharde weareld zün. Wa-dr’n pla- tearig. "n troostrük gedacht te! Waant.... ge •oudt er somtüen wel "e aan twüfelen. Maar, God zü geloofd en gedaankt, daar •It nog veul goeds tusschen de samenleving Ja, amico. as oew zo'n zekerheid op ’n on- kërwacht oogenbllk in d’n schoot komt vallen, as ge op ’nen goeien mergen plots ziet, dat er in d’n rotten weareidakker nog veul gezonde Plakaten zitten, die op *n oogenbllk 1 rot zui len verdouwen, dan te da-d-iets, da ge zoow nle veurb^ meugt gaan. Pan te da-d-iete, Uitkeerlng Tuinbouw Steunwet. Naar wü vernemen, zal spoedig een uitkeerlng volgens den Tulnbouwsteunwet 1933 worden gedaan en wel als volgt: Deensche wittekool en gele be waar kool voor het geheele seizoen 050, roode bewaarkool van 15 Febr.1 April f 0 25 per vroege roodekool tot 17 Augustus 25 Blüven bü de nonnekes op de groote school en M. U. L. O.-school, of gaan bü de Broeders op de Kostschool, In leder geval, van d'r derde tot d’r achttiende jaar blüven ze onder de lei ding van onze brave nonnekes en broeders, die op èèrde d’n hemel verdienen deur d’r goeie zurgen. aan de kinders besteed! As ge alleen maar ’s denkt, amico, over de z.g. werkbroeders, die ’s nachts om twee uren al aan de gloeiende fornuizen staan, in de kol- lesale keukens van de kostscholen, om daar b v. tweeduuzend vlsschen te bakken teugen d’n aanderen dag 12 uren, omda-d-et ’nen vasten dag te. Die ’s Zondags en op hooge feestdagen tn blauwe schorten en op klompen in de aaam- plge keukens en morsige werkplotsen staan te ploeteren van ’smergens vier, vüf uur tot teu gen d’n avond. Zulke menschen, waar nooit over gesproken of gedocht wordt, staan in de vergetelheid *n heel leven te offeren, uur veur uur. aan 7 welzün van *n aander z’n kinderen, die laanks deuzen zwaren opofferenden arbeid gebrocht motten worren tot kloeke, brave kearete in de motschappü, waar God en menschdom op steu nen kant Maar daar ga-g-et nouw nle over. *t Gaat erom, dat er nooit zóów kollesaal ge werkt wier aan de chrtetelüke opvoeding, as teugeswoorlg. Dat er nooit zoowveul duuzenden menschen eiken Zondag de honderden kerken bezetten, as teugeswoorlg. Dat ge teuges- woorig nle klaar züt, mee Paschen en Kerst mis tot de H. Tafel te gaan. Ééns tn de maanddie da vroeger dee wier nagekeken as ’n wonder van braafheid Achter zoo iemand z’nen rug zeeën we teugen mekaar: „da’s zonen füne, zeg! Elke maand!” Maandelüksche klaanten zün teugeswoorlg gerangschikt bü de gewone, groffere soort, die nog wei méé kan.1 100 K.G., v.oc ct. per 100 K.G. Aardappelen van 29 Mei tot 1 September 50 cent per 100 K.G. treffende agendapunt. N a v. het Ingekomen schrüven van de heeren Zeiler, 3waag en Voüte over contróle op onder-’ wüzend personeel, met het oog op besmettings gevaar, wüst de heer 8WAAG op de notulen van het Rüksschooltoezlcht der inspectie Alk maar, waarin staat, dat onderwijzers met open t. b. c. hun werk blüven vervullen, zonder ge- "brulk te maken van de gunstige ziekteregeling. (Dit geldt niet Bergen; verslagg.). De VOORZITTER zegt, dat B. en W. met een nieuwe bepaling in de instructie voor den schoolarts wachten, tot de nieuwe rijks voor schriften in dezen bekend zün. Ook de correspondentie met Alkmaar over de conferentie inzake de tunnelkwestte had voor de Raadsleden ter inzage gelegen. De heer ZEILER acht het in verband hier mede aok wenschelük, dat het publiek meer in gelicht wordt. Er gaan over deze kwestie praat jes rond, die verkeerd zün. Door verschillende personen is spr. verzekerd, dat er in den brief van Alkmaar niet over een büdrage gesproken is. Spr. wil iets recht zetten. B. en W. hadden gelük; het gaat uitsluitend over de financleele kwestie; er wordt een verzoek van 1930 om een büdrage herhaald. B. en W. van Bergen gaan dus vrü uit. Spr. constateert, dat het dus wel om geld gaat. Mevr. DEKKER erkent, dat B. en W. het recht hadden, de conferentie af te wüzen, doch het te aan den Raad om uit te maken of er geld te of niet. De VOORZi riER acht B. en W. op de eer ste plaats aangewezen om te oordeelen over den financteelen toestand van Bergen; zü hadden in hun antwoord met öe consequentie daar van rekening moeten houden. Spr. sluit hier over de discussie. Im- en laadplaats. De nieuwe gemeen- telüke los- en,laadplaats te thans voltooid; een geheel andere indruk geeft thans dit gedeelte der van ouds genoemde „Wik van Kroonen- burg”. Thans is de wik herschapen in een beklin- kerde oppervlakte met betonnen schoeiing, ge heel vrü van de straat, doordat de opslagplaats lager ligt dan het wegdek, met een oprit naar het Zuiden; een klein stukje vanaf het water Is een verhooging geplaatst, een z.g. rollaag, waartegen de achterwielen van auto's en wa gens kunnen staan, zoodat in het water rij den zoo goed als uitgesloten is; het werd wel meer dan tüd, dat het werk gereed kwam, daar zéér veel andüvie enz., op auto's werd verla den. wat nu noodgedwongen op verschillende plaatsen langs den Twuyverweg werd gedaan. Het bestuur vergaderde Dinsdag. Uit het verslag van het kantoor bleek dat over de maand September was geveild voor een be drag van 73.502.73; over de maand October voor een bedrag van f 5557834. Medegedeeld werd dat over de maand Oct. in hst vorige jaar werd geveild voor een be drag van 86.236.38. Ingekomen was een circulaire van de regee- ringscommlssaris dat de bewaarkool niet aan een bepaald gewicht onderhevig te, betreffen de den mlnimumprüs; dat de minimumprüs van andüvie welke doordraalt vastgesteld is op 25 ct. per 100 krop en voor die welke verkocht worden 50 cent; dat de boerenkool niet voor een minimumprijs in aanmerking komt; dat de minimumprüs voor groene kool bedraagt 40 ct.; dat het te bepalen bedrag voor bübetailng voor Deensche witte kool iedere week wordt vast gesteld, hetwelk voor het binnenland strekt tot een prüs van 160 per wagon; dat aanvoerrege- ling van gewone witte kool, welke, wanneer niet afgenomen voor zuurkool of binnenland voor den vastgestelden prüs, overgeslagen wordt voor exportdat de minimumprüs voor bieten boven 1% pond bedraagt ƒ0.40 per 100 neer het landelijk geregeld werd. Voorzitter deelde te dien opzichte mede dat dit punt reeds de aandacht van den regeerings-commissaris heeft. De secretaris deelde verder mede dat a.s. Vrüdag veiling te van bloembollen uitsluitend plantgoed, welke vallen buiten het raam der saneering. enz. Eveneens werd meegedeeld dat de L. G. O. is aangewezen om de leverbare welke binnen het raam vallen voor de regeering te veilen. De heer Visser (Koedük) vindt de regeling der te veilen gele kool niet goed. Voorzitter zegt dat wel degelük rekening ge houden moet worden met den aanvoer daar, wanneer maar ten volle aangevoerd zou worden in het begin der campagne de mogelük- held open staat, dat de regeerlngs-commtesle de minimumprijzen stop zet. De heer Glas (Broek) vraagt of het de be doeling te. dat, wanneer de witte kool geruimd te. de belasting er dan ook af te. Hierop wordt ontkennend geantwoord. Deze blüft er op, daar toch maar een klein kwantum Deensche witte gebruikt wordt voor het binnenland. Hierna sluiting. Crisiscomité. Vanwege het plaatselük Crisis-comité zal er op bescheiden schaal een uitdeeling van goederen plaats vinden, terwül tuinders, kleine middenstanders enz. hun aan vragen schrlftelük kunnen Indienen bü den secretaris Schelhaas. Mondelinge aanvragen worden niet in behandeling genomen. Werkloosheid. De werkloosheid onder de landarbeiders is hier ter plaatse in dalende lün, daar er nogal enkelen Ujdelük zün geplaatst bü verschillende bouwers om te helpen bü het thuis halen der winterproducten. Aanhoudingen. Door den commies der di recte belastingen en gemeente-veldwachtas hebben Zondag vele aanhoudingen plaats gevon den van personen, welke niet in het bezit wa ren van een rüwielbelastingplaatje. AMSTERDAM. 15 Nov. Veemarkt. Aange voerd werden: 328 vette kalveren. 1ste kw. 54 58 ct.. 2e kw. 42—Ct., 3e kw. 34—40 ct. per Kg. levend gewicht; 17 nuchtere kalveren 58 per stuk; 316 varkens, vleeschvarkens. wegende van 90—110 Kg. 45—46 ct., zware varkens 44 45 ct., vette varkens 4344 ct per Kg. slacht- gewlcht. 3 Wagons geslachte runderen uit Dene marken. Marktverloop: Vette kalveren flinke aan voer, handel in de beste kalveren met vaste prijzen, vlot, andere soorten minder vlot, met prijzen. Varkens, korte aanvoer, handel vlug, prijzen onveranderd vast. BROEK OP LANGENDIJK. 15 Nov. Aan gevoerd werden: 9000 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen 60—70 ct., drielingen 50—60 cU 98000 Kg. roode kool 1—1.70. 51000 Kg. gele kool 100, 9000 Kg Vroege witte kool 1.25. 28000 Kg Deensche witte kool 0.70—1, 17000 Kg. uien: gele uien 130—150, gele drielingen 1^-110. gele nep 2.50, 9200 stuks bloemgool: 1ste soort 230 tot 6.10, idem 2e soort 0 751.50 5800 Kg. ble ten 0.60—1.30. BODEGRAVEN. 14 Nov. Kaasmarkt. A an voer 282 partijen, waaronder 279 met rijksmerk. 1133S stuks, wegende pl.m. 102015 Kg. Prijs: Goudsche kaas met rijksmerk 1ste soort 26—29. idem «2e soort 2325. zwaardere tot 31. Handel matig. BOVENKARSPEL. 14 Nov. De Tuinbouw. Aangevoerd werden: 181 baai uien: grof 1.15. ld. groote gele 1.051 10. Idem drielingen 4045 et- Idem nep 1 15. 149300 stuks bloemkool: 1ste soort 3 308. Idem 2e soort 1.50-3 60. Idem 3e soort 0 751.70. 21375 Kg roode kool 1.10L6O 10850 Kg. gele kool 1 00. 3345 Kg witte kool 0.46125. 6650 Kg bleten: groote 60 ct.. kleine 60 ct.. grot 40 ct.. 66 zak wortelen 0 801 05. ENKHUIZEN. 14 Nov. Vlschmarkt. 42 vaar tuigen 5243 p Z N bot 9.70—12.70, 2 vaartuigen 145 p. Z. N. schol 7.20— 8.05. 4 vaartuigen 1579 pond korbot 8 80—9.65. 4 vaartuigen 346 pond kerschol 4.055 10. 1 vaartuig 25 pond aal 0 24 1 vaartuig 150 pond hoekbot 12.80, (Bot en schol per 100 pond aal per pond) NOORDSCHARWOUDE. 15 Nov. Aangevoerd werden: 36400 Kg aardappelen: Schotsche mui zen 0.701 50, drielingen 8090 ct., Friso 1-80. BI Eigenheimers 2.20. Bevelanders 2.00. 3800 Kg. uien: drielingen 0 801 10. uien 2.402.50. gro ve uien 2.40—2 50. 900 Kg. peen 2.10. 2000 Kg. kroten 60 ct.. 84200 Kg roode kool 11.40. 12700 Kg Deensche witte kool 70—80 ct34700 Kg. gele kool 11.10. PURMEREND. 14 Nov. Coöp. Centrale Eieren- veiling Purmerend G. A. aangevoerd werden: 60 000 stuks eendeneieren. Prils 4.204 35 per 100 40 000 stuks kioeleren. Prils: 70-80 Kg. 6.90 7.10. 65-66 Kg. 6 606 60. 64-64 Kg. 6 206.40. 60-62 Kg. 5 806 30 58-59 Kg 5.806.10, 56-57 K» 5.405 80. 53-55 Kg. <5 105.60. 50-52 Kg. 4 605 20 45-49 Kg 4 205 PURMEREND 14 Nov Kaasbeurs Verhan deld 20 partijen, wegende pl.m. 42000 Kg. Han del matig Hoogste prils 22.oer 100 pond. WOGNUM. 14 Nov. Aardappelen: groote mui zen 3351 ct.. druiven 2737 ct.. witlof 921 ct.. bloemkool 1ste soort 1 503.60, spruitkooi 3 306 50. roode kool 11.10. appelen 611 ct.. peren 5 208 20 WARMENHUIZEN. 14 Nov. Roode kool 1 1 50. Idem 2e soort 1.00. gele kool 11.10. Idem 2e soort 1 00. witte kool 0 401 25. Deensche wit te kool 0.7b—-0.80. bloemkool 3 60. idem 2e soort 1.50. uien 1 702.00. grove uien 2 308.40. peen 2 8O--8. kleine peen 1.10, bieten. 0 400.60 per 100 Kg. «ing een geleidelüken overgang te zoeken, door bü „De Ftanschman" één opening te maken en het rijwielpad om het duin te lelden. Dan komen er niet, zooals B. en W. voorstellen, twee openlngen. De VOORZITTER: het maakt geen groot verschil; na verloop van M> jaren krijgt men weer hetze’fde aspect van thans. - Weth. APELDOORN: als de beplanting goed wordt aangepakt, te "dit al over 4 jaar net gevaL Dr. HEMELRIJK heeft den Indruk gekregen, dat gfoote gedeelten natuurschoon ontsloten worden; de oude weg wordt voor voetgangers, wlelrüders en automobilisten gehandhaafd; vooral in de toekomst zal blüken dat de winst aan natuurschoon niet onbelangrük te. De heer VOÜTE: en door B. en W. te het mogelüke gedaan, om den weg als natuurmo nument te handhaven. Het voorstel van B. en W., om bü Franschman” twee Ingangen te maken, wordt aangenomen met 8 stemmen; tegen Den Das en Miltenburg; mevr. Dekker blanco. Het plaa wordt hierna, wat het tracé be treft, in principe aangenomen; B. en W. wer den gemachtigd het plan uit te werken en een begroeting ervan op te maken. Bü de begroeting komt het financleele punt ter sprake. Mevr. DEKKER stemde tegen. Bü de rondvraag vraagt de heer DINGER- DIS inplaats van den vader den zoon In werk verschaffing te stellen en daarvoor van de verordening af te wüken; het geldt hier een zieken vader. Besloten wordt dit in comité te bespreken. Dr. HEMELRIJK vraagt den wethouder in- lichtlng te geven over het prikkeldraad in de duinen; die inlichtingen hebben spr. bevredigd. Weth. MACDONALD deelt mee, dat 5 H.A omgespit en 3 H.A. beplant wordt, na overleg met Staatsboschbeheer. Er te geen andere wüze mogelük om de beplanting te beschermen, dan deze wüze van omrastering; deze te van tüde- lüken aard. Als het gaat om een bosch in de toekomst, te 3 A 4 jaar wel als tüdelük te be schouwen Na nog een tpeilchtlng aan volgt sluiting der vergadering. Oudste inwoner overleden Alhier is over leden onze MIste -JnWoNer d> hoer Obrrit Nleiiweboer. Irf^en Höógen öndérdom van 96 jaren en 11 mkanden. 2 hokskes: heb Ik lest te veul gezeed. toen "k in ‘n p-s-ke schreef: „adresseer maar ,J>ré Ulvenhout,” da komt altü terecht, waant ons Ulvenhoutsche postkantorke werkt prima"? Ozoo! Alles te nouw terechte gekomen, horre!) Maar genogt, wa ”k dan zeggen wouw is 1 volgende: er is veul ziek, veul roe op d’n wea reld-akker, maar.... menig boerke kweekt er nog. op prachtig gezonde gedeelten. Terwül ze tóch méék lagen I As katholiek man herinder ik m'n eigen, hoe *nen oppassende (katholieke) mensch vroeger as braaf en stipt in T gouwen boek genoteerd stlng, as ie mee Paschen en mee d’n Kerstmis te communie gong, 's Zondags eenen keer naar de kerk en as ie ok z’n kinders prontjes naar de Leering stuurde en na d’r communie naar *t patronaat En T mot zeggen: 1 gong ok allemaal goed Zeker zoow goed as teugeswoorlg. zeker zoow goed! WU hadden bü ons in X Zulen onze pla- zierkes; carnaval en kermis stlng nle mee zwart krüt aan dn balk geschreven en gln- mensch haalde X in z’n hoofd, om daar extra kwaad In te zien! Glnmensch! Lachen was.... gin zonde. Enin die dagen hè Tt menler pastoor nooit, maar ok nooit beuren klagen, da z’n parochie achterultgong. (Wat ie nóg niet doet. Gistermiddag om half vüf kwam de Raad dezer gemeente wederom in - ergaderlng büeen hoofdzakeh ter bespreking van het plan tot verbetering van den Heereweg (X Woud). Vooraf werden echter nog enkele andere punten behan deld. Zoo werd besloten het subsidie voor het Burgerlük Armbestuur te verhoogen met 6000 en alzoo te brengen van f 14000 op 20000- een suppl. begroeting werd dienovereenkomstig vast gesteld. Tengevolge van de tijdsomstandigheden waren nj. de uitgaven voor „Bedeeling in geld” „Verpleegkosten” en „Geneeskundigen büstand resp. geraamd op f 9000. f 1500 en f 2M0 ontoereikend gebleken en worden deze, inge volge dit raadsbesluit verhoogd met resp 4000 1400 en 600. De heer ZEILER vraagt scherp :r toezicht op de gesties van het B. A. De VOORZrTTER acht het niet wenschelük. hierop in ’t openbaar in te gaan; in comité wil hü gaarne over de door den heer». Zeiler be doelde gevallen opheldering geven. Voorts werd besloten tot onderhandschen aan koop van grond voor verbreeding van den Oos terweg, n.l. van mej. Th. Maschmeüer een strook grond op den hoek ->ergerweg van c a 117 M2 voor 3.75 per M2 en elders een strook van 84 M2 voor 2 per M2; van den heer R. Maschmeüer e.s. een strook grond van 37 en een strook van 470 M2 tegen den prüs van 2 per M2. Aan de orde komt hierna een voorstel van B en W. om, ter voorziening van bluschwater op Zanegeest. behoudens neder goedkeuring van de directie van het Provinciaal Waterleiding bedrijf te Bloemendaal, B. en W. te machtigen ten behoeve van den aanleg van een water- leidlngbute in den esterweg, waardoor tevens de bewoners van het huizencomplex Zanegeest. |jgwU|^^ah{cmeen van goed drinkwater waren drinkwaterleiding kun nen worden voorzien, te garandeeren een jaar- lijksche büdrage van het verschil tusschen de aanlegkosten en de opbrengst van waterleiding- abonnementen en voorts tot den aanleg van 2 brandkranen. De koeten van den aanleg der waterleiding worden door het hoofd van het Bükantoor van het P w. N. te Alkmaar geraamd op 2344. de opbrengst der abonnementen op f 2280. zoo dat de garantie kan worden geraamd op ca. 64.-. De koeten van aanleg van 2 brandkranen, welke voor rekening van de gemeente komen, worden geraamd op c a. f 120. Conform z.h.st. besloten. Aan de wed. J. Schut werd overeenkomstig haar verzoek voor 1933 vrijstelling van betaling gegeven van de aan de gemeente verschuldigde jaarlüksche vergoeding ad 76.47 voor het door de gemeente geplaatste eiectrische waterge- maaltje aan den Baakmeerdük. De heer SWAAG wijst er op. dat de gemeente oorzaak is van den toestand ter plaatse; z. 1. behoort de gemeente geen vergoeding van de wed. Schut te vorderen; spr. zag liever, dat deze vergoeding niet meer wordt verlangd. De VOORZITTER en weth. APELDOORN geven een andere voorziening van zaken en zün van meening, dat een vergoeding op z’n plaats is. De heer DINGERDIS kan het verzoek bil lijken. Aan de orde was voorts een voorstel tot vast stelling van. de gemeentelijke vergoeding in gevolge art. 101 der L. D.-wet 1920 over 1931 a. ten behoeve van de R. K. Bljz. school ;Voor UL.O. ,Bt. Anthemius'' op 300; b. ten be hoeve van de UL.O.-school der Berger-School- vereenlging. eveneens op f 300. (In verband hiermee willen we even rectifl- eeeren een stemfnlng\yer het in de vorige week behandelde voorstel, om de rente van de ach terstallige voorschotten ook aan de schoolbe sturen uit te betalen; wü hadden bericht, dat behalve de heeren Voüte. Swaag, Zeiler en Mac donald, ook de heer Hemelrijk tegenstemde; het was niet dr. Hemelrijk, maar de heer Den Das, die mede tegen stemde.) Na een opmerking van den heer VOÜTE, waarop door den secretaris wordt geantwoord X gold de aanvraag van de R K. ULO.- school conform zhst. besloten. De balans en de kasrekening alsmede de be- grooting van de Ussportvereeniging Bergen worden goedgekeurd. Na.v. een schrüven van den Bond „Heem schut" Inzake de plannen tot verbetering van den Heerenweg. merkt de heer ZEILER op, dat „Heemschut” een onjutete. misleidende uitdruk king gebruik door te zeggen, dat dit plan een typisch voorbeeld te, hoe van een ouden slinger weg een rechte autobaan met rijwielpaden wordt gemaakt; dit wekt den indruk dat de Raad, die dit plan serieus heeft bestudeerd, uit een stel letje vandalen bestaat. Spr. wil dit schrijven voor kennisgeving aannemen. Mevr. DEKKER zag gaarne overleg met ^Heemschut” gepleegd, opdat niet overijld te werk wordt gegaan. De heeren VOÜTE en SWAAG: Overijld? Hoe komt u er bü7 De heer ZEILER merkt op. dat „Heemschut” den toestand ter plaatse heeft opgenomen en nadien nog een uitdrukking gebnnkt. als spr. zoo juist weergaf. De heer VOÜTE: Ze begrüpen er niets van. De heer DEN DAS merkt op, dat ..Heem- klaampen, om da vertrouwen niet te verliezen. En da doen onze katholieke en chrlslelüke menschen vandaag beslist. Er ie 'n («bloeiend, ’n gediend geloofsleven te onderkenden, op groote deelén van d’n weareidakker. En as X op münen akker goed gaat, mag ik dan thuis, tegenover Trui de bokkenprutk opzetten, omda-d-et op d’n akker van m’nen collega in Ruslaand b.v„ nle gedüen wil? Ik kan er hun om beklagen, maar ik zelf mag nle klagen over münen eigen akker! Ik' mag, ik mot er Onzenllevenheer om bid den om dieën Russischen boer z’n lapke grond ök te zegenen, maar ik mag er Trui nle om zwaar vallen, da boer Sapperdemallewotsky slecht boert! Ziezoow, da ben Tc ’s kwüt. Tc Ben benuuwd of Ik er wa-d-op heuren zal. In ieder geval: gèren. Waant, zooas Ik al zee, ik begrüP X nle heelegaar en mee mün nog veul aanderen, die X wel en wee ter harte gaat, nie! Waar gezaaid wordt, Tc spreek as boer, as vakman! daar wordt geoogst! Waar gelejen wordt, daar wordt gezegend! En er wordt veul gebejen. En ik zouw dus gèren d’n schoonen oogst nouw en dan erkend zien! Meer nie. (Waar rimmeitlek al nie goed veur is.) Veul groeten van Trui en as altü, gin horke minder van oewen per 100 Kg. Vroege roode kool 25 cent, roode bewaarkool 50 cent, gele bewaarkool 50 cent en Deensche witte 50 cent. Verder werd meegedeeld, dat het in de be doeling ligt om in verband met den heerschen- den nood, de mlnimumprüzen van doorgedraaT0 de producten welke ra of 3 weken in den regel komen, dadelük uit te betalen. De koophandel verzocht de navolgende sor- teering toe te passen voor bieten: van 01 ons, van 1—2% ons, van 54 pond tot 1% pond en daarboven. De heer Visser (Koedük) vraagt of het ook wenschelük is dat namens de prov. commissie de regeering onder het oog gebracht wordt de moellüke toestand, waarin de hypotheekboe- ren verkeeren en zou het billük achten van de regeering dat die menschen geholpen worden. Verschillende afgevaardigden ondersteunen deze gedachte, zoodat aldus werd besloten. Van „de West" Koedük was een voorstel om de trapsgewüze verkiezing van bestuursleden voor de prov. commissie zeaals deze thans gel dend is af te schaffen en daarvoor in de plaats te stellen dat iedere aangesloten vereenlging een lid kan doen plaats nemen In het bestuur waaruit het dageluksch bestuur kan worden gekozen. Hieruit ontspon zich een breedvoerige dis cussie waaruit bleek dat verschillenae afge vaardigden het nut er niet van inzagen, ter wijl daarentegen anderen van meening waren dat het nooozakelük was in verband met het nauwere contact dat iedere vereenlging dan verkreeg door haar afgevaardigde met de prov. commissie. Aldus werd besloten. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Gootjes om den minimumprüs in even redigheid te brengen met den kostprüs, bleek uit de discussie dat zulks niet zoo gemakkelük was in verband met de concurrentie, daar de minlmumprüzen welke toch als afbraakprüzen beschouwd kunnen worden, reeds hoog genoeg zün. Wel zou er iets voor te zeggen zün wan- maarbü ons op ons goeie durpke te alles ok bü X ouwe gebleven!) Teugeswoorlg beuren me niks aanders dan klachten. Klachten over geloofsafval; bü Romsch en bü Protestaant. We lezen da in de statistieken, die.... vroe ger nle bügehouwen wieren! Maar.... en nouw komt, waar ik niks van begrüp: maar.... d’r wieren nooit zoowveul kerken gebouwd as teugeswoorlg! Nle zoow maar veur de aardigheid! Neeë omda ze we- zenlük tekort komen! Ons kinders komen mee d’r drie jaren onder de leiding van de nonnekes op de bewaarschool, blüf houdende in het huis van bewaring, ook al wegens veroordeelingen ter zake beleedigingen van den heer C. Keeman, betaalmeester te Noordscharwoude, stond nu opnieuw terecht wegens aan het adres van de heeren Kooy en Keeman in woord en reschrift uitgebrachte be leedigingen. Aan de orde was voorts het plan tot verbree- dlng van den Heerenweg, dat door den VOOR ZITTER v.ordt ontvouwd (we komen hier nader oo terug). De typische oude weg bluft zoo goed als geheel behouden; de begroeide duinhelling bü „De Fran&hman" blüft intact, omdat het rüwielpad naast den ouden weg komt en de weg, naar links verlegd wordt, waar voldoende opgaand hout staat. Dr. HEMELRIJK acht deze oplossing goed en bruikbaar voor het verkeer; alleen het begin geeft nog enkele moellükheden. Het te mopilük zich voor te stellen, hoe het wordt. De heer MILTENBURG meent, dat van Eg- mond komend, het mooie begroeide duin zicht baar blüft voor bet autoverkeer; echter niet voor het riJwlelverkeer over den ouden weg. De heer ZEILER vindt het ook de beste op lossing. dat de overwelvlng over den ouden weg blüft en er een nieuwe weg naast komt, links van de boomenr'J. Mevr. DEKKER vreest, dat dan het intieme van den weg verloren gaat, als er bü „de Franschman" twee weglngangen komen van 5 en 6 meter. Spr. zou liever een weg door het weiland willen en den weg over het Woud ais wandelweg handhaven. De heer ZEILER wüst er op. dat het gaat om een brulkbaren verbindingsweg. De VOORZITTERals mevr. Dekker haai zin krijgt, zouden Sok Egmond en Castrlcum er een wandelweg van moeten maken. De weg staat op het Provinciaal wegenplan en moet verbeterd worden. Het plan van mevr. Dekker te onuitvoerbaar met het oog op hetgeen in Egmond en Castrl cum gebeurt. De heer DEN DAS vindt het de beste oplos- Kek 's amico, veur jouw staat hierboven gin woord Fraansch I Maar te er dan reden tot klacht, vraag ik m’n eigen af? As X wel te, mot ge X loven, zee ons Moeder altüd en da zouw ik host ok willen zeggen teugen de „boerkes”. die X geluk hebben om op weg nog zo’n vruchtdragend gedeelte van d’n weareidakker te kunnen kweekenl Wü hebben gin kostschool, gin lagere en gin hoogere school, gin jeugdorganisatie en gin congregatie, gin kerk en ginnen bond, of X bloeit en X gedüt allegaar I Allegaar I Toch beur ik dlkkels. veul te dlkkels naar münen zin, mee d’n vüst op d’n prikstoel slaan om ons te vermanen en te onderhouwen over d’n geloofsafval. Over de slechtheid van X menschdom, over de teugelloosheid, enz. *k Zeg: *k heb laank over dit verschijnsel gedacht, alveur ik X ’s opschreef. Laank! En., ik kon er maar nle achter komen. En al ben 'k dan maar Tien eenvoudige, boerenmensch van Ulvenhout, (maar verstaa goed: bü ons te X nog altü bü X ouwe!), tóch weet ik altü gèren. waar Bram z’nen mosterd haalt. Maar da nis alleen! X Leek me zoow kwaad nog nle. in deus dagen van versplintering, van kraken, van barsten en scheuren in alle geleejen, (in Frank- rük te de 8D.AP weer in drie mooten ge hakt....!), om 1 in de kraant. te zeggen: bü ons ga-g-et nog altü hard veurult. "Nen bloeiende, Tien tierende godsdienst te in de weareld nog altü gewist d’n stut en d’n steun van Tl rustig, vredig, welvarend mensch- dom. De tüen zün slecht! Zóów slecht, da ge X vertrouwen In *n Hooger Bestier mee Jwee baanden mot vast-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13