Onder het roode imperium Of verdediging Weermacht voor der neutraliteit AKKER.UCHETS Koloniaal beleid Von Papen huldigt Hitler RONDOM HET VIJF 0 JARENPLAN Volkenbond absurd WOENSDAG 15 NOVEMBER Steun oud-militairen maar De niet te dempen put De loonvoorstellen te Amsterdam ter- I- Curagao KATHOLIEKE JEUGDZORG Toestand chauffeur bedenkelijk Costuums gestolen Consumptietnelkregeling Contact zoeken GEEN 1 MEI-DAG-VIERING De overwegingen Hollandsche Boot DEN HAAG IN DE CRISIS Een fabel "AKKERTJES" Bij de S.D.A.P. nog geen kentering Felle brand in de Maasstad De vicekanselier benoemd tot volmachtigde voox het Saargebied DEFENSIE ALS EEN MEMORIEPOST Twee studiecommissies over be- langryke vraagstukken Rede van Mussolini in den Raad van Corporaties. De Raad zal de Kamer vervangen Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Schilderijendiefstal te Stockhcdm DE ONTPLOFFING TE ROTTERDAM n k I- GEMEENTERAADSLID GEARRESTEERD k - Verdacht van brandstichting De rad io-pr ij «vraag van het N.C.C. De eigenaar van de zaak geheel over stuur Door ambtenaren- en werklieden organisaties afgewezen ,,Het is de loodzware druk op een uitgemergelde bevolking, tevens hoop en zin van het Sovjet-leven” De klacht over te weinig bezuini ging moet een fabel genoemd worden Kabinetszitting te Berlijn 7 ujöjt Postpakketten voor DuitschlanU S ir Gebruikt dus voortoan uitsluitend i te heeft 3oo- 7 Ka- Geen patsend optreden ege- zaaH DEN HAAG, 14 November 1933. t» acl oi Nodorlandsch troduct een *loo- Am- rius- Generaal Duymaer van Twist heeft lp een vlotte rede, die door den Christelijk-Hlstprlschen deskundige Tilanus goeddeels werd onderschre ven, onder meer bewenen, dat de klacht over te weinig bezuiniging op defensie eenvoudig een fabel is, en verder gewaagd van de wijzigingen. Nolens, betoogd, dat ons leger zóódanig moet zijn Ingericht en uitgerust, dat het ten allen tjjde In de bres zal kunnen springen voor de verdediging onzer neutraliteit. Zijn fractiegenoot K. ter Laan ging tegen den Minister tekeer vanwege diens maatregelen te gen leden der S DA.P. op een wijze, welke hem bjjna in hevig conflict met den derden voor zitter Van Dijk bracht en welke een burgemees ter toch op de laatste plaats past. huldigt: Na de overwinning bind vaster." Hitler dankte zeer bewogen. Gistermorgen is de heer A F.. raadslid van de gemeente Barneveld, gevankelijk voor den l- n I op oren veel nto- f de werp laad met bij end. uit den De toestand van den chauffeur Nüman. die Dinsdag bjj de ontploffing te Rotterdam ern stig gewond werd, is bedenkelijk. De totale schade voor het bedrijf wordt op ongeveer f 50.000.geschat. waren op ver- ïinig oge- het ;pro- i en heb- dat zin* in h Ser ving uit i «n >n*n eren den tden i tn- geen van :1 le den Mar- van eden me- wee- isié" iste- iden den ende voor later en Wel ter- z^jn hier nin- tge- op sties Zee- aand :ers- da stri ven van icht, tuur Dan- •J»- Voorts werd een wet aangenomen tegen de schijnhuwelijken en adoptatles van kinderen. Bedoeld is het tegengaan van huwelijken van verarmden adel alleen om gelddoeleinden. Het zelfde geldt voor het aannemen van kinderen alleen uit geldzucht. Zulke huwelijken en adop tatles worden ongeldig verklaard. ratleve oplossing dringt zich De rede werd met applaus Aan de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer in zake Hoofdstuk XI Koloniën) van de RUksbegrootlng voor 1934 wordt het vol gende ontleend ROME. 14 Nov. De discussie over de nieuwe corporatieve Itallaansche orde in de vergadering van den Natlonalen Raad voor de corporaties Is vanmiddag beëindigd met een door Mussolini uitgesproken redevoering. Straffen voor beroepsmisdadigers werden door nieuwe wetten zeer verscherpt. Zedelükheids- misdadlgers kunnen in de toekomst gesteriliseerd worden. In het vervolg zullen misdaden, in dronken schap begaan, onder de volle verantwoording blijven vallen. Tenslotte werd een wet aangenomen, die elke dlerkwellerjj zwaar bestraft en vivisectie met allerzwaarste straffen bedreigt. P* Ö4.and W«d oden neer E. ZIJ waarschuwde on- hair vader die eenige huizen verder m sigarenwinkel bezocht Toen hjj terug kwam Dinsdagavond omstreeks half acht brak een felle brand uit in perceel Maurltsweg 2 te Rot terdag. waarfh gevestigd is een winkel in Ja- pansche en Chlneesche artikelen van de firma 8 Eliazar. bgpnd ygrd ontdekt door de dochter vai middellijk I éer had de brand, die gretig voedsel vond in het vele brandbare materiaal, reeds zulk een om vang aangenomen, dat hij den winkel niet meer binnen kon treden. Hij geraakte daarop zoo danig van stuur, dat hij bewusteloos neerviel. In emstigen toestand moest hij naar het zie kenhuis aan den Coolslngel worden overge bracht. De brand had zich Inmiddels ook reeds medegedeeld aan een opslagplaats, die achter den winkel gelegen was en aan een opkamertje. De brandweer die het vuur met 2 stralen be streed, kon niet verhinderen dat de winkel en de genoemde vertrekken geheel uitbrandden Omtrent de schade en de verzekering is nog niets bekend- Volgons rocapt »on Apothakor Dumont Aan de overwegingen van het Kon. besluit, waarbij het raadsbestuur der gemeente Zaan dam tot viering van den 1 Mei-dag vernietigd is, cntleenen wij. dat dè 1 Mei-dag in het alge meen als feestdag Iwordt aangemerkt door be volkingsgroepen, wier staatkundig streven, hetzij si gericht tegen het bestaande wettig ge zag. hetzij niet onder alle omstandigheden waarborgen biedt van steun aan dat gezag. Mitsdien doet, aldus de slop-overweglng, een gemeentebestuur, aan den 1 Mei-dag het ka rakter van offclcie^Jen feestdag gevende, aan het wettig gezag afbreuk en handelt in strijd met het algemeen belang. Zonder ook maar eenlgszins aan te voelen de volkomen juiste motieven van ’s Ministers maat regelen, speelde dit lid der roode fractie de ver- mborde onschuld. Er was. zoo zeide hij. niet één plaats tn de statuten van SDA.P. of N.V.V. aan te wijzen, waarop de Minister zijne maat regelen gronden kon. Later heeft de heer Schaepman dezen opgewonden gevoelsmensch eens eenige staaltjes voorgehouden van optre den en uitlatingen van kopstukken zijner partij, waaruit een kind de volstrekte onbetrouwbaar heid van sociaal-democraten in de weermacht kan aflelden. De heer Ter Laan moge jamme ren en zich opblazen, omdat de Minister zoo maar een vierde deel des volks als ..minder waardig” uitstoot, die term „minderwaardig” is veel te algemeen en veel te sterk en bovendien kan de SDA.P onrnJddellljk zorgen, dat zelfs het épitheton. „onbetrouwbaar” op haar niet langer van toepassing is. Indien slechts haar leiders zich voortaan verstandiger en van meer realiteitszin en verantwoordelijkheidsbesef ver vuld toonen dan b.v. de heer Ter Laan in deze vergadering. Na middernacht is nog door niet minder dan negen afgevaardigden het woord gevoerd. Wij noemen den liberaal Van Kempen en den V. D.'er Schllthuis. van wie de eerste thans reeds de vrees uitsprak, dat de bezuiniging op Defen sie te ver zou gaan. Mr. Westerman (Nat. Herstel) bestreed in dezen tijd van toenemende spanning leder be- zuinigingsexperiment met de weermacht, terwijl de katholieke democraat Arts en de christelijke democraat Van Houten een pleidooi hielden voor de nationale ontwapening. Eerst om tien minuten voor half 4 mocht de Kamer van voorzitter Van Dijk naar huls toe. Naar aanleiding van de vele desbetreffende verzoeken wordt den prijswinners der radlo- prysvraag van het Nat. Crisls-comité medege deeld. dat de prijzen persoonlijk zullen warden toegezonden. Prijzenlijsten worden op ^jghrifte- Hjke aanvrage met bijvoeging van 30 cent 'aan postzegels door het bureau Kneuterdijk 20 te "s- Gravenhage, verstrekt. In de gemeen terekenlng over 1932 van t-Gravenhage deelen B. en W mede, dat er een nadeelig slot van ruim 330.000 is. In de vergadering van houders van 6 pet. obligaties Hollandsche Stoomboot Maatschappij is het voorstel der directie om uitstel te ver- leenen voor couponbetallng en aflossing, ver schuldigd op 1 December as., in behandeling gekomen. Het uitstel geldt'tot 1 April 1934 met machtiging aan de trustee om na overleg met de commissie van Advies het uitstel eventueel tusschentyds te doen eindigen. Aanwezig of vertegenwoordigd waren 371® obligatiehouders, rechthebbende op het uit brengen van een overeenkomstig aantal stem men Daar geen der aanwezigen het woord ver langde werd onmlddellljk tot stemming over gegaan. Het voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, voor de periode van 19 tot en met 25 Novem ber de prijs voor het taxe-gedeelte van con- sumptiemelk gekocht op Regeeringscontract voor de verschillende soorten van melk is vast gesteld op 6. 8H en 6J4 cent per liter en dat het bedrag der.-afdracht op andere, in con sumptie gebrachte melk is vastgesteld op lx« ït per liter. De vastgestelde prijzen gelden af boerderij. Te Hengelo is door tot nog toe onbekende personen ingebroken in den manufacturenwin kel van de gebr. Oostvogel. Een zak met tegels was door een etalageruit geworpen, waarna door de gemaakte opening een tweetal costuums zjjn ontvreemd. Op het trottoir den winkel is een schoen gevonden. De Tweede Kamer zit thans volop in haar wln- terschebegrootlngscampagnezü-heeft haar Jaar- Hjksche reeks van avond- en nachtvergaderin- gen ingezet en tot lang na twaalven schijnt tweemaal in de week door de hooge ramenrijen het licht van de volksvertegenwoordiging over het donkere, stille vierkant van het Binnenhof. STOCKHOLM, 14 Nov. (Reuter) De grootste diefstal, die ooit in Zweden is gepleegd, heelt gisteravond plaats gehad, toen twee kostbare schilderijen door een internationale bende uit een particuliere woning werden gestolen. Ook Rembrandt's vermaarde doek .Jeremlas beweent de verwoesting van Jeruzalem", dat ge ëxposeerd was op de Rembrandt-tentoonstelllng van 1933 te Amsterdam, is gestolen. De Zweed- sche verzamelaar Rasch had het schilderij in dertijd voor 400.000 kronen gekocht van graaf Stroganof. Op de Nederlandsche tentoonstelling te Stockholm (1929> kreeg hjj er een bod op van 600.000 kronen, maar sloeg dit van de hand. Door de Interdiocesane Jeugdcommissie sul len. naar de ..Volkskrant” weet mee te deelen. in opdracht van het Hoogwaardig Episcopaat, een tweetal studiecommissies worden ingesteld: eerie om te bestudeeren de voorziening in goede nachtverblijven voor jeugdigen.' ren tweede ter bestudeering van het sportvraagsi.uk in zijn ge beden omvang. Wellicht de slecht werkende arbeiders, die een volkomen gemis aan vakkennis toonen en op de scholen en unlversltelten de geschiedenis der Comm. Partij eeren en te weinig Interesse hebben om goede arbeiders te worden Bij Dnjeprrostrol staat een bultenlandsche specia list aan een baggermachine HIJ staat er al drie jaar en zijn werk bestaat hoofdzakelijk in het beoordeelen van de hardheid van den bo dem in verband met de wegsleepmogfljykheid. Tot nog toe is er nog geen Russische arbeider geweest die hem kon vervangen. Blijft nfj een dag weg dan laat de Rus die de machine be dient de punten van den grijper stukslaan op óen keiharden bodem en dan moet de Duitsche specialist twee maanden door Rusland reizen om de onderdeden die hij noodlg heeft op te ruiken. Behalve de weinige interesse der Rus sen is hiervan de reden dat de menschen zoo slecht betaald worden, dat se bijna niet vast te houden zijn. Al hebben ze ook twee maan den loon tegoed, (men betaalt namelijk bun loon te laat uit om hen vast te houden) bij bet werk blijven ze niet. Daarom heeft de Duit sche specialist nu al minstens 30 Russen hal verwege opgeleid om baggermolenspecialist warden. Verwijzend naar Denemarken, het klassieke roode ontwapeningsmodel. waar Nielsen, de mi litaire expert van de socialistische fractie, open lijk de voorstellen der regeering tot verbetering van het leger goedkeurde, heeft hü de S D A.P hier te lande den raad gegeven, er toch recht voor uit te komen en geen pogingen te doen tot verdoezeling van de tóe te juichen kentering. In verband met de aanstaande feestdagen zullen vermoedelijk weder talrijke postpakket ten naar Dultschland worden verzonden. De aandacht wordt er daarom op gevestigd, dat In Dultschland in het algemeen zéér hooge Invoerrechten worden geheven. Zoo is bijv., veor tabakswaren ongeveer 54 per K.G. en voor kleedlngstukken, handwerken, theemutsen e. d. ongeveer 24 per K.G. verschuldigd. Bjj het aanbieden op de postkantoren van vrij uit te reiken pakketten zal tn het algemeen een waarborgsom worden gevorderd, te ver rekenen met het bedrag van het later In te vorderen invoerrecht. Intusschen is van die kentering in de Kamer zelf nog weinig gebjakgn. De sociaal-democraat Van Zadelhof! hield zjjn pleidooi voor de één zijdige ontwapening op dezelfde droge manier als al tal van jaren. De minister geeft nogmaals te kennen, dat er geen bczorgcheid behoeft te bestaan ten aan zien van de vraag, of hij. naast zijn werkzaam heid als kablnetslelder en internationalen ar beid. Indien bij daartoe geroepen zou worden, aan de kolcniaie aangelegenheden naar den eisch zijn aa.-.dacht kan wijden Pen aanzien van den omvang, welke de werk loosheid op Curasao in de laatste Jaren heeft aangenomen, wordt medegedeeld, dat bl) de in 1931 opgerichte arbeidsbeurs tot eind 1932 in totaal 1694 personen werden ingeschreven. In 1931 kon aan 837 personen en in 1932 aan 694 personen werk worden verschaft. Vele werkloo- zen leggen zich weder op landbouw en veeteelt toe. De vraag, of er termen bestaan om verande ring te brengen in de wijze van samenstelling van den Kolonialen Raad van Curasao, meent de minister te mogen laten rusten tot tijd en wijle de herziening van het regeeringsreglement aan de-orde komt. De minister kan niet inzien, waarom zich steeds eerst bepaalde feiten zouden moeten hebben voorgedaan alvorens de Overheid over gaat tot haf in het leven roepen van preven tieve wettelijke regelingen. De meenlng van verscheidene leden, dat bestaande rechten en vrijheden door de hlerbedoelde verordeningen ..op krasse wjjze” zouden zijn aangetast, kan de minister in geenen deele onderschrijven; die verordeningen strekken slechts om misbruik aan banden te leggen en bandeloosheid tegen te gaan. De Inkrimping van het in Curacao aanwezig detachement mariniers is uitsluitend door de noodzaak tot bezuiniging gedicteerd. Voor de veiligheid van Curacao wordt een detacheme militairen naast de met den politiedienst be- militaire politie, noodzakelijk geacht. In den loop van de zitting werd Von Papen benoemd tot gevolmachtigde der Rjjksregeering voor het Saargebied. Alle ambtenaren die in de verschillende ministeries met aangelegen heden, de Baar betreffende, zijn belast, komen onder zijn onmlddellljke Jurisdictie. Gistermiddag zijn te Amsterdam de vertegen woordigers van de ambtenarenorganisaties In het G.O. onder voorzitterschap van wethouder Kropman bijeengekomen. In stemming werd gebracht het tusschen- voorstel van het Nat. Verbond van Ambtena ren. dat het volgende Inhield: de tVdelljke kor ting van 3% pet. op de salarissen lot 1000 te verhoogen tot 6 pet. Voorts de lijdelijke korting van 7 pet. op de salarissen boven 1000 te verhoogen tot 12 pet. De tljdelUke korting In gaande 1 Januari as. definitief te verklaren, voorts tegen 1 Juli 1934 het Salarlsbeslult op nieuw te herzien. Dit tusschenvoorstel is verworpen met de stemmgn van de A.R.K.A. en het Nat. Verbond vóór en die der overige organisaties tegen Nadat de vertegenwoordigers van verschillen de organisaties een korte verklaring hadden af gelegd. werd het salaris-voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met algemeene stem men verworpen. Om drie uur kwamen de vertegenwoordigers der werklledenorganlsatiea onder Voorzitter schap van wethouder Kropman bijeen Hier waren, geen tusschenvoorstellen, zoodat men onmiddeilljk tot stemming overging, waar bij bet loonvooratel van B en zooals te verwachten was. ook hier met algemeene stem men werd verworpen. Hedenmiddag zal het 0.0. voor de politie eindbeslissing nemen. De Duce handelde vooreerst over de crisis van het kapitalisme, nog gecompliceerder door het politiek vraagstuk. De Volkenbond is met goede beginselen begonnen, doch nu absurd geworden doordat verscheidene landen zich eruit getrok ken hebben en doordat het land dat den stoot gaf voor de oprichting van den bond (Amerika) er geen deel van uilmaakt. Het pact-van-vier daarentegen werd wel door niemand genoemd, doch iedereen denkt er aan Vervolgens verklaarde Mussolini, dat de Kamer na het beëindigen der huidige wetgevende periode zal worden ontbonden en vervangen door den 4taad van corporaties. Laten wü het economisch liberalisme begraven. De corpo- aan de wereld on ontvangen. Het is eigenlijk jammer, dat dit jaar van de verschillende begrootlngshoofdstukken het eerst het defensiehoofdstuk aan de beurt is, omdat de eigenlijke bezuiniging hierop nog moet wor den gevonden door de Commissie-Idenburg. Een belangrijk onderwerp was daarmede van de dis cussies uitgesloten, al kon de katholieke specia list Schaepman niet nalaten, met zekere voldoe ning te constateeren, dat blijkens de Memcrle van Antwoord de commissie vermoedelljk wel komen zal met voorstellen in een richting, door hem Jarenlang bepleit, namelijk inkrimping van het beroepskader en het betrekken van verlofskader in de opleiding der dienstplichtigen. De begroeting zelf kenschetste de heer Schaepman als één groote memorlepost Later, als de Regeering hare beslissing genomen heeft terzake van de voorstellen-Idenburg, zullen in grijpende wijzigingen volgen en zal er gelegen heid genoeg zijn om over de bezuiniging te debatteeren. Wat de taak onzer weermacht betreft, heeft de Katholieke deskundige, zich o.a. beroepend op hetgeen daarover na den oorlog grzegd 13 door mannen als Idenburg, Van Karnebeek en welke zich In sociaal-democratlschen kring vol- ^iiinttiiiiiiiiiiiiiiiiiniutuHtiDiiiDiiiiuut iiiiiiiiniiiiHiiuiiiiiiiiiiiiiie Wij zetten met dit artikel, dat een objectieven kijk geeft op en om het f vijfjarenplan, jnze artikelserie voort j over de toestanden in Rusland aan g de hand van een bijzonderen mede- a werker, die als gewoon handelsman j i het land van Stalin bereist. mMiiiiiiiiiiliiiiiiiiniiiHiiiiniiiiiiiiiiiimiiriiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Officier van Justitie te Utrecht geleid onder verdenking van brandstichting. De op hedenmorgen uitgeschreven vergade ring van den Raad is tengevolge hiervan niet doorgegaan. Toen de voorzitter, de heer J Westrlk. de vergadering op de gebruikelijke wijze had ge opend. vroeg vóór met de afwerklftj'’Van de agenda een aaavang kon worden gemaakt, hei oudste lid van den Raad, de heer Zandbergen tot het indienen van het Laat de Minister van Defensie, zoo ried hl), contact zoeken met zyn collega van Economi sche Zaken, laat hij zich de organisatie van de onder dat departement ressorteerende crisisdiensten ten nutte maken. Van zeer groot nut zal dat kunnen zijn voor tie verzekering van de voedselvoorziening van ons volk in geval van conflict. Naar een WB -berlcht meldt, heeft vice-kan- seller Von Papen RUkskanseller Hitler‘ter ge legenheid van de eerste kabinetszitting na den 12en November in bovenmate hartelijke en eer biedige woorden gehuldigd. Hij prees het genie van den leider, zag in hem den eigenlijken stich ter der Duitsche eenheid, die het klaar had gewonderd, zoo goed als alle Dultschers achter zich te vereenlgen en verklaarde, dat de stralen van 12 November ver over de grenzen van Dultschland zullen gaan ter redding van de Westersche cultuur. Tenslotte zeide Von Papen, dat Dultschland onder Hitler’s leiding vrede wenscht en wil, maar voegde er aan toe: ..WIJ weten, dat u, Adolf Hitler, het parool huldigt: Na de overwinning bind den helm Uitvoerig ook heeft de heer Schaepman be sproken wU stippen slechts hoofdzaken aan de voorbereiding van de economische en industrieele verdediging. Honger zal men de eischen niet moeten opvoeren, o^dat wU alleen staande nooit eucccs zullen kunnen hebben en ook nooit alleen zullen staan. Steeds zullen wü een onderdeel zyn van een der oorlogsvoerende partyen. et econom&ch offensief der Russen heeft onder den naam Vüfjarenplan algemee ne bekendheid. En beruchtheid. Het is de loodzware druk op een uitgemergelde bevolking en tegelükertüd de hoop en de zin van het sov jetleven. Het is de barometer die den stand van de Sovjetaandeelen registreert, het is de on- meedoogerriooze maatstaf voor het slagen van het economisch leven en tezelfdertijd de mach tige hefboom voor de componenten van de sovjetwlrtschaft. Het beteekent strjjd Harden strijd en misschien tevergeefsche strijd Het houdt in de revolutionnaire en reactionnaire ge dachte. Wat is de beteekenls van dit plan? Wat houdt het in, wat is het doel, wat zjjn de midde len om dat doel te bereiken en wat is de beloo- ning? Omvat het alleen het economisch leven, is het waarlijk het eenige doel der Bolschewikl om het land te industrialiseeren. tot een mach tigen zich zelfverzorgenden staat te maken zon der daarbü op de cultureele onf'wlkkelmg te letten of Is het de grondslag van een machti- ger, nog omvangryker verandering die zich in Rusland moet voltrekken? De economische en geestelijke doelstellingen van het Vüfjarenplan zün eng met elkaar ver bonden eh alleen een beschouwing die belde grondslagen behandelt kan de plaats welke het Vüfjarenplan in het Russische staatsbestel in neemt duidelük naar voren brengen, het is voor zulk een beschouwing niet voldoende om de technische doeleinden op te sommen Het is ook niet voldoende om de Innerlüke bedoelin gen die de Communistische Party met dit plan heeft na te gaan, want het vüfjarenplan ont leent zün groote beteekenls aan andere om standigheden. Het is een instrument dat thans het gelieele Russische leven doordrongen heeft en er een onverbreekbaar geheel mee vormt. De beteekenls van dit plan is in alle opzichten voor alle lakken van handel. Industrie en land bouw maatstaf, voor de menschen die in deze bedrüven werkzaam zün is het tevens nog iets anders. Het is Communisme, het is de concrete vorm waarin het communisme zich uit. Niet aan haar planwirtschaftlüke karakter ontleent sjj deze beteekenls Ook een kapitalistische econo mie kan planmatig bestuurd worden, zü bet in eenlgszins anderen vorm. Maar door bet stre ven van partü en regeering (waar zit het ver schil?) is het vüfjarenplan geworden tot den alles beheerschenden factor op ieder maazschap- pelljk gebied, tevens. Het is voor den Russischen arbeider een behoefte geworden om lederen dag in de kranten den stand van het economisch of fensief na te gaan. Zooals voor den Europeaan de kolom Belangrijkste Nieuw de aantrekkelijk heid van de krant beteekent, zoo zün het voor den Rus de berichte» van het arbeidsfront, van den’strijd met de machine. Wat is dan „wel de bedoeling vin dit plan, dat het geheéle land herschapen heeft in een oorlogsvoerend land, immers evenals in oorlogstijd wordt het levens peil tot het minimum teruggebracht en evenals in oorlogstüd wordt de massa kunstmatig in beweging gehouden. De bedoeling is. zoo snel rr.ogelük van het buitenland onafh^nkeiyk- te worden en zoo snel moggUJk-derTmaterleelen welstand der arbeiders te verbeteren. Vooral de eerste beweegreden speelt de hoofdrol. Het la een gevolg van den angst dien de communisten voor het buitenland hebben,, waarvan ze nog zoo afhankelijk zün en aan welks willekeur ze over geleverd zün bü mogelüke interventiepogingen. Eerste doel dus een Industrieel Rusland te scheppen, dat zichzelf van alle benoodigde ge- manufactureerde producten kan voorzien, dat niet meer als voorheen met zün uitvocr van agrarische producten den invoer van industrie producten betaalt. OnafhankebJk te worden van de prüzen op de wereldmarkt, ongevoelig voor alle gebeurtenissen tn de overige deelen der wereld, ja zelfs het oude Europa en het ver ouderde Amerika overvleugelen. Want nog steeds is het doel der communisten de wereld revolutie. Omdat zij het accent meer verlegd hebben op den opbouw in eigen land, daardoor hun socialisme een nationalistisch karakter ge vend. heeft het veelal den schün als bouwt men in Rusland zonder zich om den toestand in het buitenland te bekommeren, maar het program punt wereldrevolutie is nog niet geschrapt. De voorstanders van handelsbetrekklngen met Rus land mogen het in het oog houden! Van over vleugelen is natuuriyk in de eerste tien, twin tig Jaren geen sprake, ja zelfs zal het nog min stens enkele malen zoo lang duren voor de Russische arbeider het welstandsniveau van zün «estelüken nabuur heeft verworven. Men kan dit vaststellen, zonder nochtans uit het oog te verliezen, dat men in Rusland vorderingen maakt. Het ware even onjuist om blind vertrou wen in het slagen te hebben, als leder succes te ontkennen, alhoewel er vele omstandigheden zyn die den nauwlettenden bezoeker toch wel zeer critisch moeten stemmen. Men bouwt in Rusland. En men bouwt met een moordend tempo, alweer om zoo snel mogelyk self-sup porting te worden, om zoo snel mogelijk de grenzen te kunnen sluiten en het is waarschün- lük dat tempo, dat den sovjets nog den nek zal breken, want tot nog toe heeft men dit tempo slechts kunnen volhouden, ten koste van de kwaliteit. Men bouwt te Moskou arbeiderswo ningen. (Vooraf kan men vaststellen dat er veel te weinig gebouwd wordt. Lang niet iedere bewoner van Moskou heeft ook maar een eigen kamer en het zal al jaren duren alvorens iedere Rus een eigen kamer, laat staan een eigen wo ning heeft). Welnu men toonde mij arbeiders woningen, die voor drie jaar gebouwd waren en die haast in elkaar vielen door de slechte kwaliteit van het gebruikte cement, door de brosheid der steenen en door den onsoliden bouw. Denzelfden indruk maken op enkele uit zonderingen na alle nieuwgebouwde huizen, ge bouwen, theaters en clubs. Het is de meest gore revolutiebouw, die geen tien jaar zal staan. De eenige uitzondering was wel l de club der spoorwegarbeiders te Charkov, eert solide en degelük gebouwd huls, dat een vergelüking met een’Europeeschen bouw kan doorstaan. Voor de rest zullen de Russen nog jaren kunnen bouwen voor zü in het bezit zyn van een woning voor alle inwoners. Op deze wüze voortgaande kan men aan het herstellen blüven. Het hoort al weer zoo mooi aan uit de verte, die Sovjets die zoo maar heele steden bouwen en die aan bul tenlandsche architecten opdracht geven om eens even een. heel stadsdeel te ontwerpen. Men moet ze zien dien Russischen nieuwbouw Na enkele maanden valt het cement uit de voegen, klemmen de deuren en komen alle gebreken van slecht gebouwde nieuwe hulzen naar voren. Op de foto's zien ze er natuuriyk goed uit, omdat het daarop lykt als waren de huizen van beton In werkelykheid is het steen met ceinentfaca- de. Meestal ontbreekt die facade nog en aan is het heelemaal treurig om den opbouw in Rus tand te zien. Alles dient hier trouwens zoon alles bedekkende laag te hebben. Bekükt men de zaken nauwkeuriger dan blükt al spoedig de inneriyke voosheid. (AH.) het woord volgende voorstel: „Naar aanleiding van de omstandigheid, dat een van de Ixien van onzen raad aan den vooravond van deze vergadering van zün vrij heid is beroofd en gevankelük is weggevoerd, stel ik den raad voor deze vergadering voor- loopig te schorsen, zonder evenwel iets betref fende de schuld of de onschuld van het be trokken lid, den heer F. te willen zeggen." De stemmen staakten over dit voorstel. Re glementair zou dus in een volgende vergadering over dit voorstel beslist moeten worden. In dit geval zou dit natuurlük slechts een paskwil zjjn geweest, omdat dan toch de ver gadering was doorgegaan. Na eenige discussie deelde de voorzitter ten slotte mede, dat de vergadering tot Vrijdag as. cenVper liter, verdaagd wordt. is da verzuchting van zoo menige vrouw, als zo op gezette tijden weer vap die doffe hoofdpijn te lijden heeft en zich heelemaal zoo onprettig voelt. Neem tegen dien tijd eenz één of twee "AKKERTJES". Ge zult ver baasd staan over de goede werking en in 't vervolg geen klachten meer hebben. Per 12 stuks slechts 50 cent Te Charkov is een groote tractorenfabrlek. Traktorstroj heet het complex, de Ordschonlkld- se de fabriek. (Genoemd naar den Volkscom missaris minister voor de zware industrie). De bezoeker die rondgeleid wordt ziet op de binnenplaats aliüd een aantal tractoren staan die zoo juist afgeleverd zün. Dat zün waar- schünlük al een paar jaar lang dezelfde en ze zün goed. Maar de tractoren die werkeiyk af geleverd worden gaan naar het land, werken een paar maanden en krügen het eerste man kement. Doorgaans bekommert zich dan geen mensch meer om den ka potten tractor om dat er niemand is die er verstand van heeft, omdat reserve-onderdeelen haast niet te krü gen zün en omdat de Rus, en eerst recht de Russische boer zich nu eenmaal niet voor tractoren Interesseert. Zoo kan men doorgaan. Al de mooie shows, die den vreemdeling van de successen van het vüfjarenplan moeten overtuigen hebben wel iets op hun debet staan wat de toerist niet hoort en wat toch van de grootste beteekenls is voor het Juist beoor deelen van de waarde. Tractors en combines, landwerktulgen en andere groote machines warden te duur geproduceerd. Het landbouw- bedrüf wordt er niet loonender door. Nog in het begin van dit Jaar waren de meeeste land bouwbedrijven niet rendabel. De automobiel fabrieken te Novgorord. gelukkig voor de communisten de grootste van Europa, leveren op de modellen die een grooten toer naar Kra- Kum maakten, slechte kwaliteit. Wagens die na enkele weken gebruik al voortdurend in reparatie genomen worden en waarvan alleen oe motor eenlgermate deugt. Staalproductle is niet rendabel, de kolen productie geschiedt op ouderwetsche wjjze en blyft achter bü het plan, van de productie van consumptiegoederen moet men maar hee lemaal niet spreken. De schoenfabricage mo ge als voorbeeld dienen. Er worden schoenen geproduceerd. Schoenen die er vrü goed uit zien. Men zal er waarschünlyk een drie maan den op kunnen loopen en dan kan men weer de gewone dracht der Russen, lompen met een touw om de beenen gebonden moeten terug nemen. Natuurlük geldt dit niet voor de po litie, leger en GJ*.Oe. Die hebben keurige kaplaarzen en ook partyfunctlonarissen plegen van het benoodigde schoeisel te zün voorzien. Kleeren worden nog In absoluut onvoldoende mate gefabriceerd. Dat is niet erg. Daarvoor heeft men het Vüfjarenplan, maar dat de kwaliteit van het geproduceerde allermlsera- belst is, dat is wel erg. In Leningrad werkt de textielfabriek, die daar door de toeristen wordt bezocht met de modernste Engelsche en Duitsche machines, ten deele worden ook machines van Russisch fabrikaat gebruikt, die naar de oordeelen der arbeiders evengoed zyn. Desondanks produ ceert deze fabriek ondergoed zooals het in Hol land geen markt zou vinden. Daarentegen is de fabriek zeer in grootte toegenomen. Dat is best mogeiyk, maar deze fabriek zou onder doeltreffender leiding waarschünlyk heel wat meer presteeren kunnen en heel wat goedkoo- per. Ooedkooper niet ten koste van da loonen, maar wel ten opzichte van de toonen. Nu ma ften daar vrouwelyke arbeiders, die 100 tot. 150 roebel per maand verdfenen sjaals die kósten zullen 30 i 40 roebel, d. w. z. ,1/5 van hun maandloon. Het spreekt vanzelf dat dit een wanverhouding is. Deze dingen konden veel minder kosten wanneer er beter werd gewerkt, wanneer er niet altyd grondstof te kort was en wanneer men de leiding meer interesse aan den stand van zaken kon geven. Desondanks is dit een modelfabriek. Ook wat kwaliteit betreft. De slechte ondergoede ren, sjaals en sokken waren nog van goede kwaliteit in vergeiyking met wat andere fa brieken opleveren en ook wat prüzen betreft bleek deze fabriek model te zün. De produc ten van andere gesocialiseerde bedrijven wa- len over het algemeen nog duurder. De reden? Inderdaad is ditmaal een belangryk ceel van de op de personeelskosten bereikte bezuiniging verkregen door de inkrimping van het perso neel van het Technisch Bureau. Echter mag niet uit hel oog worden verloren, dat het per soneel van het departement in de laatste jaren reeds belangrijk was ingekr’ompen. Bü het Koloniaal Etablissement heeft de tegenwoordige crisis wel geleid tot zekere ver mindering in de werkzaamheden, welke daar plachten verricht te worden, doch daartegen over zün aan de instelling nieuwe werkzaam heden opgedragen, waardoor haar taak aan merkelijk is uitgebreid. Het voortbestaan van het KoL Etablissement is dan ook naar het oordeel van den minister verantwoord te achten. De huidige omvang van werkzaamheden bü bet Commissariaat voor Indische Zaken laat geen verdere inkrimping van personeel toe. In dien vermindering van werkzaamheden verdere bezuiniging op de kosten hiervan mogelyk mocht maken, zal de minister niet nalaten de noodige maatregelen te treffen. Omzetting van het Commissariaat in een Indisch agentschap icht de minister in de tegenwoordige tyds- tmstandigheden niet van primair belang. De steunverleening aan de voor 1920 gepen- sionneerde (gegadigde) militairen, die bulten eigen schuld in moellyke omstandigheden zyn geraakt, geschiedt voor zoover daaraan bepaal delijk behoefte bestaat, terwyl op de besteding van de toegekende gelden voor zooveel mogelük en gewenscht, toezicht wordt ultgeoetend. Dat steun wordt geweigerd. Indien de aanvragers daaraan, althans bulten hun schuld, dringend behoefte' hebben, is den minister niet gebleken. Hy houdt zich gaarne aanbevolen om te wor den ingellcht omtrent klachten, dat met naar redelijkheid of op onjuiste wyze werd gehan deld trekken ten aanzien van het vraagstuk der landsverdediging. Verschillende marine-aangelegenheden zün door den Katholieken afgevaardigde Van de Bilt aangeroerd. Hy had gaarne gezien, dat in de commlssie-Idenburg ook het burgerlük element en een vertegenwoordiging van koopvaardykrin-- gen waren opgenomen. Hü waarschuwde met het Katholieke lid van den Volksraad Monod de Froidevllle, dat men toch in Indie vooral voorzichtig zou zün met de bezuiniging, opdat de veiligheid niet in -t gedrang zou komen Her haald heeft de heer Van de Bilt nog eens zün al eerder geuite klacht over de z. i. onvoldoende, niet algemeen genoeg vormende opleiding der zee-officleren. De driejarige vooropleiding legt geen behooriyke basis en de opleiding aan het Koninkiyk Instituut is te zuiver vakonderwijs.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 17