De regeering en de N. S. B fi Ir V ooroefening *■52# T eelt beperking tuinbouw F Brandstichting in Kaatsheuvel OBJECTIEVE REGELEN RADIOPROGRAMMA I 1 R PAK J DONDERDAG 16 NOVEMBER TWEEDE KAMER De zaken gingen slecht De halfslachtige S.D.A.P Dr. H. Colijn Beloften Een voorloopig schema EERSTE KAMER Lange agenda afgewerkt De werkloosheid IN DUITSCHLAND Strenge gedragslijn 1 VERKOOP FONDSEN’ Detentie en S. D. A. P. 1 DE DOODSLAG TE HEESCH Actie ambtenaren Een gearresteerde op vrye voeten 1 1 I LEEMTEN IN BEDRIJFS- RADENWET De onderhandelingen met België Voorstel tot opheffing van hét vooroefeningsinstituut De Koningin verhoogt haar jaar lijkse he gift voor de a.s. feesten De couponbelaating zou daartoe aanleiding geven In de laatste week van October iets gestegen I I I I 1 I I I 1 J i i i Schoenfabrikant, zyn zoon en een zaakwaarnemer ontmaskerd Vraag Uw winkelier bij zonderheden omtrent den Presto alag- zln-wedatrijd met waarde volle prijzen! Ontbrekende bevoegdheid vooral een bezwaar De regeeringscommissaris heeft een plan opgesteld Onverbiddelijk zal worden inge grepen als de Mussert-bewe- ging haar boekje te buiten gaat Vrijdag 17 Nov. 1933 De groote gezinnen 1933 - Het Presto jaar! Een product voordozen tijd! Een prima kwaliteit zeeppoeder voor slechts 7ict. per pak en voor alle doeleinden geschikt! Het beste wat de Neder landsche Huisvrouw dit jaar geboden is! Ook voor UW huishouding* Presto! STEUN HARINGREEDERS De stopzetting der K-V-W- Fabrieken M. Hij f Ij I c DEN HAAO, 15 November ’33 4 de 1 f van Minister Oud aan- om OUD-MINISTEB DE GEER achter heeft dr. Colijn later „uiteraard ontoe laatbaar” genoemd. VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OGIDS tusachen wasc de financieel! De Verdere beperking, waarmede men goed zal doen nu reeds rekening te houden, aal een beperking van de teelt van tulnbouwgewaaaen INOIROAAD ^te.NCDgRLANOaCH FABRIKAAT. m st l i l 1 1 1 1 1 i l 5 I I 1 1 e I I s gegeven mocht essentieele eischert de onderhandelingen met België tot een goed einde te brengen. By het scheppen van de daartoe noodlge goede sfeer wilde de Katholieke afgevaardigde den nieuwen Minister gaarne steunen. doodslag te Heesch op Jn twee zwervers de 32- jartge arbeider J. M en de 27-jarige koopman J- M. S. voor den officier van justitie te ’s Her- togenbosch geleld. 8. is In het huls van bewaring Ingesloten en M, na verhoor, op vrije voeten gesteld. di b< <x m is vc I i te m tx m oi PI di d« m k< dr VI bi H 01 st bi Ook in tweede Instantie heeft dr. Colfjn geen verandering gebracht In zijne meening en zijne houding ten opzichte van de N.S.B. Prof. Aalbene antwoordend, dat alleen de geschiedenis achteraf zal kunnen vaststellen de beteekenis van de fascistische stroomln- gen en dat de regeering de vracht van de studie der R.K. Staatspartij over de groote vraagstukken van dezen tjjd met belang- stetling afwacht, heeft h|j zijn partijgenoot Schouten ten antwoord gegeven, dat de fas cistische beweging bier te lande geenszins door de regeering als een bagatel wordt ge zien en dat zjj betreurt, dat door haar zoo- veien worden meegesleept In een totaal verkeerde richting. In het algemeen zal de teelt van de verschil lende groentensoorten op de beperkte opper vlakte verder vry zyn. In overweging Is nog de vraag of ter voorkoming van ongewenschte om zetting van culturen voor sommige groenten en vroege aardappelen op dezen regel uitzonderin gen moeten worden gemaakt. Maar slechts volgens objectieve regelen mag de regeering tegen volksbewegingen optreden, slechts wanneer deze het gezag aanranden, de openbare orde verstoren of illegale middelen prediken ter bereiking van haar doel. Naar die normen oordeelend, heeft zjj de andere fascisti sche organisaties op de zwarte lijst gezet voor haar ambtenaren en naar diezelfde normen oordeelend, kon zjj tot nu toe nog niet den- zelfden maatregel tegen de beweging van Ir. Mussert nemen. Maar wèl houdt zij voortdurend op de gedragingen dier beweging een scherp oog gericht en, zoodra men ook daar maar even zijn boekje te bulten gaat, zal zij niet nalaten, onverbiddelijk in te grijpen. Dr. Colijn had, die strenge gedragslijn aankondlgend, al een pam flet dier beweging in handen, waarvan nog moest worden onderzocht, of het in botsing kwam met de regelen, door hem genoemd. Prof. Aalberae's wensch omtrent verbindend verklaring van in sommige bedrijven getroffen regelingen omtrent kinderfondsen zal dr. Coljjn aan den minister van Sociale Zaken voor een onderzoek doorgeven, al bekende hij zichzelf pessimistisch ten aanzien van de mogelijkheid daarvan. Bedrijven van 02 h.a. 5 pet. beperking van h. bedrijf die in 1933 met groenten VCtkl 4U UVU R C W ÖOOC U BEHOEFTIGE NEDERLANDERS zijn naar de oppervlakte van het be drijf. Het eerste hoofdstuk der begrooting werd zon der hoofdelUke stemming goedgekeurd en alleen de revolutlonnalre groepen verlangden genoteerd te zien, dat het hunne instemming niet had. Dat de S.D.A.P. dezen wensch niet uitsprak, is op zichzelf niets bijzonders. Zij deed dit zelfs in de achter ons liggende jaren van de felste oppositie niet, want in dit Derate Hoofdstuk Lggen uitgaven besloten, die rechtstreeks op de Grondwet steunen. Maar wèl was een bewijs voor de veranderingen, die zich ook In dien kring aan het voltrekken sUn, het feit, dat dit jaar nu eens geen enkele motie van die zijde in stemming behoefde te komen. Wèl heeft de heer J. ter Laan verleden week hevig gesput terd tegen de salarisverlaging, door de regee ring zoo maar ondernomen zonder daar eerst de Kamer In te kennen een stelling, die MINISTER OUD heden nog eens wuzen deed op het ongeloofelUke wanbegrip, dat bij desen af gevaardigde bestaat ten aanzien van de staats rechtelijke verhouding tusachen Kamer en regee ring maar zelfs dit salarisvraagstuk heeft toch zelfs bij dezen sociaal-democraat niet de neiging gewekt, om nog maar weer eens een uitspraak van de Kamer té vragen. Zeer zakelijk en consciëntieus hebben de MINISTER PRESIDENT en de MINISTER VAN PINANCIEN nog eens nagegaan de verschillen de punten, die in tweeden termijn zich op den vóórgrond van het debat hadden gehandhaafd. opengelaten, deur is zóó dat we er door En ook by de opcenten op den suikeraccljns, die de Minister zelf onsympathiek noemt alt de moeilijkheid in het vinden van een tegen waarde. Het herstel van het ontwerp-de Oeer tot heffing van opcenten op het tarief in zijn oorspronkeljjken vorm blijft minister Oud om practlsche redenen het voor de deur staan van technische herziening van het tarief afwijzen. Maar hij zal onder de tijdelijke hef fingen, die hij van plan is met vijf Jaar te ver lengen, aan de verhooging van den suiker accljns zijn heel bijzondere aandacht te wijden. In verband met den grooten nood, die tegen woordig onder de in Duitschland gevestigde voor 't meerendeel werklooze Nederlanders heerscht, heeft H. M. de Koningin haar jaarlljksche gift voor het St. Nlcolaas- en Kerstfeest van de kinderen in zeer belangrijke mate verhoogd. Hierdoor zal in menig kindergemoed weder een zonnestraaltje van vreugde vallen. Wat de van verschillende zijden bepleite ver laging van de hypotheekrente betreft, heeft dr. Colijn gewaarschuwd tegen luchthartigheid bij het ingrijpen in civielrechtelijke verhoudingen. Zulk een maatregel zou allerlei consequenties met zich brengen de hypotheekbank b.v. blijft zitten met de verplichtingen tegenover de houders harer pandbrieven cn tot de grootste rechtsonzekerheid leiden. Wèl zal de Regeering by de voorbereiding van haar ont werp ter voorkoming van executie de moge- lykheld trachten te scheppen, dat in uitzon- deriyke gevallen de rechter een onredelijk hooge rente zal kunnen reduceeren. «a» In verband met den den zwerver A. v. B. zlji De maatregelen, tegen leden der S.D.A.P. ge troffen op het gebied der defensie, heeft de minister-president opnieuw gemotiveerd met een verwijzing naar df tweeslachtigheid dier partij. Reeds JHR. DE OEER had dezen middag in zijn repliek deze zaak nog eens bekwaam be handeld. De elsch, dien de regeering stelt, n.m. dat de 8.D.A.P. zich nu eens duldelyk uitspreekt in een richting, waar door de regeering on- voorwaardeiyk staat op haar kan maken in ge val van mobilisatie, was door den heer Albarda gekenschetst als 'n druk op zijn party, opdat zy zich vernederen zou. De deur, zoo had hij gezegd, wordt door de regeering voor ons maar die gemaakt, slechts kruipend sullen kunnen gaan. Doch dr. Coljjn legde er Er is een afscheid. Iemand met wien wij jaren zUn omgegaan gaat on» verlaten. Het spijt on», 't Wat een goed kameraad en die worden zeld zaam, dient men daarom in eer» te houden. Handen worden gedrukt, wentchen geuiten beloften gedaan van nog eens te zullen aankomen over en weer, nog eens te schrijven, elkaar niet te vergeten. En wij meenen het, zooals we, wil len we eerlijk blijven, alle» mienes moeten wat wij zeggen. Maar dan als het gebeurd is den ken we aan vorige afscheiden.... van vroeger heengegane kennissen. Hebben we toen niet zoo ongeveer hetzelfde gezegd, gedaan en beloofd? En wat is daarvan terechtgekomen? Hoe vaak hebben wij hen opgezocht, hun geschreven, hoe dikwijls nog aan hen gedacht? Beloften. We doen ze zoo gemak kelijk. Maar houden we ze ook? De Vereenlglng voor den Effectenhandel te Amsterdam, de Vereenlglng van Effectenhande laren te Rotterdam en ie Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie hebben een request aan den Minister van Financiën ge zonden in verband met de voorgestelde Coupon- belastlng. Het staat te vreezen, aldus om. het request, dat aanneming van deze wet tot verzoop van Nederlandsche Staats- en andere fondsen aan leiding zal geven, hetgeen onberekenbare schade zal kunnen toebrengen aan het Nederlandsche Staatscredlet. met het gevolg, dat aan de uit werking van de andere maatregelen, welee door de regeering worden voorgesteld tot erhooglng van dit credlet, kracht wordt ontnomen. Voorts wordt opgemerkt, dat de heffing niet past in ons belastingstelsel, terwyi in overwe ging gegeven wordt, inbreuk op het bankgeheim te voorkomen. Het ligt in de bedoeling deze Inkrimping van de tulnbouwcultuur te verkrUgen door een naar de bedryfsgrootte progressieve vermindering van de in 1933 met warmoeaery gewassen beteelde oppervlakte. Zooals reeds eerder is gepubliceerd, zal de be perking het sterkst kunnen worden toegepast waar een geheele of gedeeltelyke omzetting van de tulnbouwcultuur in de teelt van landbouw gewassen mogeiyk is. De groote bedryven zullen de teelt var. tuln- bouwgewassen geheel moeten laten varen. Intusschen zullen ook de kleinere bedrijven zy het voor een gering percentage, ter verkry- ging van de noodzakeiyke beperking, hebben mede te werken. Onderstaande cyfers moeten worden be schouwd ais een voorloopig schema: indlen de cyfers der tuinbouwregistratie geheel bekend rijn en is vastgesteld welke beperking noodlg wordt geacht, kunnen definitieve percentages worden bepaald: Den Haag, 15 November 1933. Afgezien van een repliek van den communist DE VISSER, waarin een vry ordinaire luid ruchtige uitval voorkwam tegen den nieuwen concurrent op het gebied der agitatie, den in ontwikkeling en welsprekendheid tenminste tegen den leider der communisten opgewassen revolutlonnalr-sociallst SNEEVLIET, had deze middag wel zeer sterk het rustige karakter van een repllekenmlddag in een tijd, dat de grootere partyen in 's lands belang de handen ineen wen- schen te slaan. Iedere uitbreiding van de teelt van warmoe- zerygewaasen naar den toestand van 1933 zal zyn verboden, evenals alle nieuwbouw van kas sen en het aanschaffen van nieuwe ramen. Het repareeren en vernieuwen van kassen en pint glas is toegestaan. Ook de verkoop van conaerven-fabrleken, de z.g. contractteelt, zal aan bepaalde regelen ge bonden zyn, zoodat het wenscheiyk is af te wachten tot de onderscheidene regelingen defi nitief vaststaan en zyn gepubliceerd. De 8D.A.P. zal, zoo betoogden zoowel de leider der Regeering als de voorzitter der Christeiyk-Hlstorische fractie, nu eens defi nitief moeten breken met haar labiele, oppor tunistische, steeds van revolutie naar evolutie en van evolutie naar revolutie zwenkende, onberekenbare en onbetrouwbare houding. de opp. was beteeld. Bedryven van 23 h<. 10 pct. van bovenge noemde oppervlakte. Bedryven van 34 hst. 15 pct. van bovenge noemde oppervlakte. Bedryven van 45 h.a. 20 pet. van bovenge noemde oppervlakte. Bedryven van 58 hs. 25 pct. van bovenge noemde oppervlakte. Bedryven van 5—7 h.a. 30 pct. van bovenge noemde oppervlakte. Bedryven van 710 ha. 35 pct. van bovenge noemde oppervlakte. Bedryven van 10—15 hs. 40 pct. van bovenge noemde oppervlakte. Bedryven van 1520 hs. 50 pct. van bovenge noemde oppervlakte. In bedryven boven 20 hs. geen tulnbouw- ge wassen. Naar we vernemen, moet het voornemen be staan om het Vooroefeningsinstituut geheel >p te heffen, hetgeen op papier een besparing van een millloen zou beteekenen. In werkeiyk- heid sou deze besparing niet boven de IX ton uitgaan in verband met de tractementen. Het blad „De Storm", dat eenlgen tyd niet is verschenen, zal we'dra weer uitkomen als on derdeel van (nJ. opgenomen in) „Allen Weer baar". HUIZEN. 1375 M.: 8 00 KRO: MorRencon- cert. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van da gen. 12.00 Politieberichten. 12 15 KRO-Sextet onder leiding van P Lusten- houwer. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Bretonsche volksliederen In woord en mu ziek door Mevr. 8. Nieuwenhuis-v. d. Rijst en mevr. M. Couperus. A. d. vleugel Fred. Boshart. 4.00 Rustpoos. 4 15 Gramo foonmuziek. 4.30 KRO-Bovs onder lei ding van P. Lustenhouwer. 5.00 Land en Tuinbouwhalfuurtle door Th. Arta. 5.30 De KRO-Bovs onder leiding van P. Lustenhouwer. 8.00 Causerie over: Oos tenrijk. 6.15 Gramofoonmuziek. 7.00 Politieberichten. 7 15 Mr. E Franqui- net ..De ontwikkeling van de Luchtvaart”. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 KRO- orkest onder leiding van Joh. Gerritsen. Mvra Hess, plano. 9.00 Gramofoonmu- riek. 9 15 Oud-hlstorlsche figuren II door H. van der Eerenbeemt. 9.30 Pianorecital door Mvra Hesa. 9.45 Gra mofoonmuziek. 9.50 KRO-orkest onder leiding van Joh. Gerritsen. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Graihofoonmuziek. 10.45 KRO-Bovs onder leiding van P. Lusten houwer. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.30 KRO-Bovs. HILVERSUM. 296 M.: 8 00 VARA: Gra mofoonmuziek. 10 00 VPRO: Morgenwij ding. 10 15 Trio Favoriet. 11.00 A. E. J. de VriesBruins: ..De taak der vrouw voor de sociaal-democratie.” - 11.20 Trio Favoriet. 12.00 AVRO: Gramofoonmu ziek. 12.30 Kovacs Lajos en z^n orkest. 2.30 Modepraatje door mevr. I. de Leeuw van Rees. 3.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Aansluiting met het Carlton Hotel ta Amsterdam. Concert door Cornelius Co- dolban en ziln orkest. 4.00 VARA: Gra mofoonmuziek. 4.50 Een wonderlijk avontuur van Oome Keesje. 5.30 Vara- Klelnorkest opder leiding van H. de Groot. 6.15 De Notenkrakers onder lei ding van Daaf Wins. 7.10 Het Fascisme: Dr. Banning: „Wat Duitschland van het fascisme te wachten heeft.” 7.30 De Flierefluiters onder leiding van P. v. d. Horst Alb. de Boov. zang 8.00 VPRO Cursus religieuze opbouw: „De religieuss motieven.” Bpr Dr. W. Banning. 8.30 Gramófoonmuziek. 9.00 Menschen in dezen tüd. ..De kracht van ons geloof.” Prof. Dr. G. J. Heering. 9.30 Concert. 10.00 Vrtlz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Een nadere beschou wing van Shakespeare's ..KonIng Lear” Bpr. Me|. A. Gevl. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 VARA: Orgelspel door Joh. Jong. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Slui ting. LUXEMBURG, 1191 M.: 7.50 Nederland- sche avond; symphonieconcert. 8.35 Vo caal concert. 9.20 Vioolconcert. 10.15 Concert door het orkest onder leiding van Paul Béky. KALUNDBORG. 1153 M.ï 11J0 Strijkor kest onder leiding van Harald Andersen. 2.20 Carl Rydahl’s orkest. 7.20 Kerk- concert door het Kopenhaagsche mannen en jongerenkoor. 9.50 Mandollnemu- zlek. 10.20 Dansmuziek onder leiding van Otto Ling ton. MINISTER OUD heeft nogmaals aan den ka tholieken deskundige FLE8KENS, die In zyn repliek opnieuw drang uitoefende, te komen tot een ver betering van den kin deraftrek by de in komstenbelasting en tot terugneming van de verlenging van de 20 opcenten op den suiker- accyns, verklaard goeden wil te zyn. Al deed de bewinds man geen toezegging, wy hebben toch den indruk, dat het tot deze van katholieke zyde bepleite maatregelen toch wel komen zal. Wat den kinderaftrek aangaat, schynt de Minister nog te onderzoeken, hoe hy eerje tegemoetkoming compenseeren kan. Hy wyst b.v. een extra belasting voor vrygezellen waaraan overigens zeer groote onblliykheden kleven kunnen 1 niet by voorbaat af. ordenende bevoegheid, welke voor de meubllee- nngsbedryven noodzakelyk werd geacht. Deze bevoegdheid is het Juist, welke aan het beetuur van een algemeenen bedryfsraad in de meubel-, behangers- en aanverwante bedry ven de noodlge macht moet verleenen. om die besluiten te kunnen nemen en uitvoeren, welke voor het algemeen belang en het bedryf nood- aakeiyk syn. Zonder dese bevoegdheid lykt de invoering van deze wet nutteloos Een tweede bezwaar was, dat er werkgevers syn, die zoowel in den handel, als door zich bulten de bepalingen der C.A.O te houden, een dusdanige oneeriyke concurrentie weten te voe ren. dat de bona-flde werkgevers In meerdere gevallen In moeliykheden geraken en bedreigd worden in hun bestaan en tevens dat van hun werknemasa, Daarnaast bestaat in den goed functlonnee- nenden RK. Bedryfsraad de wederzydsche ver plichting, om niet tot staking of uitsluiting over te gaan. Een verplichting, welke van zeer groot belang is voor het geheele bedryf. In de jaren van het bestaan van den RK Bedryfs raad in de meubel-, behangers- en aanverwan te bedryven is in dese richting reeds zéér veel bereikt, hetwelk vooral in de achter ons lig gende moeliyke jaren ten goede kwam aan de samenleving, aan de patroons zoowel als aan de gezellen. Vrij laat in den middag is de Kamer nog aan de begroeting van Buitenlandsche Zaken begonnen. Op wat de leden, die reeds aan het woord waren, de heeren BONGAERT8, 8NOECK HENKEMAN8.LINOBEEK. VLIEGEN en KRIJGER, opmerkten, komen wy morgen terug. De heer Bon&erts bracht hulde aan minister de Oraeff voor diens uitnemend debuut te Genève en hoopte, daflfet dezen bewindsman ónder handhaving van onze de onderhandelingen nadruk op. dat die deur precies even hoog is als voor lederen anderen staatsburger, en jhr. de Geer zag veeleer In den elsch der regeering een elsch tot zelfverheffing In stede van zelf vernedering. De Eerste Kamer heeft in één vergadering ren lange agenda afgewerkt Wy kunnen daar de Tweede Kamer onze aandacht vroeg, op het debat, dat zich vomameiyk concentreerde om de wjjBlring der Ambenarenwrt. die de ge- meentelyke en provinciale salarisregelingen onder de contróle van de Kroon brengt niet uitgebreid ingaan. Genoemd ontwerp werd met 26 tegen II stemmen aangenomen. Behalve de 8. D. A. P en de vryslnnlg-democraten KRANENBURG cn VAN EMBDEN verklaarde zich ook de Ka tholieke wethouder van Rotterdam NIVARD tegen, zyn bezwaar gold vooral het feit, dat deze maatregel niet als van tydelyken aard U opgezet. De Eerste Kamer vereenlgde zich voorts on der meer met de Wettelfjke regeling der huis industrie, met de wyziglng der Arbeidswet, die een algemeen geldend aanvangsuur voor den bakkersarbeld Invoert, met de reorganisatie van de publieke uitvoeringsorganen der sociale verzekering, met de verdragen tot invoering van een Internationaal uniform chèquerecht, met het Nederlandsch-Duitsch douaneverdrag en de bybehoorende wyziglng van het Neder landsch-Duitsch Crediel- en douaneverdrag van 26 November 1925, <net de bezuiniging op de organisatie der rechteriyke macht, met de naasting van de spoorwegen Utrecht-Zwolle, Zwolle-Kampen en Den Dolder-Baarn, met de wyziglng der Crlsisinvoerwet, die naast de pro- portioneele contingenteering een meer op re ciprociteit gebaseerde specifieke contingentee ring Invoert, en met een tweetal contlngentee- ringsmaatregelen, nog onder het oude systeem getroffen. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft aangehouden den 51-jarigen J. W. S„ vroeger eigenaar van een schoenfabriek te Kaatsheu vel, zyn zoon, den 19-jarigen F. G. 8. en den saakwaamemer M. B, welke personen ver dacht worden van brandstichting, valschheld in geschrifte bedriggeiyke bankbreuk, mein eed en poging tot oplichting. Naar wy vernemen komt by de Landbouw- Crials-Commlasie het vraagstuk der beperking van de cultuur van tulnbouwgewaaaen in be handeling. De regeeringscommissaris van den tuinbouw heeft een plan tot teeltbeperking op gesteld. Daarby zal de teelt van pit- en steenvruchten geheel vry kunnen biyven met uitsondering van de drulven-cultuur, maar met een inperking naar het aantal trossen per boom zal moeten worden rekening gehouden. De aardbelen-cultuur zal naar denzelfden maatstaf als groenten worden beperkt. In de glaacultuur zal de slateelt aan de vol gende beperkingen zyn onderworpen. Onder platglas zal geen grooter aantal dan 20 stuks per raam mogen worden uitgeplant. In de kassen en warenhulaen zal de plantafstand met dit getal in overeenstemming moeten zyn. Teelt van sla in peenrijen zal niet worden toe gestaan. Het platte glas zal slechts eenmaal voor de teelt van sla mogen worden aangewend; de teelt van broeisla op warme ryen, welke voor 31 Maart wordt geoogst, biyft vry. Ook sal het verboden syn om In drulvenkaasen ouder dan 6 jaar sla of spinazie te teelen. De teelt van bloemkool en andere groenten in deze kassen biyft vry. Thans Is by beschikking van Woensdag doer den Minister van Economische Zaken het vol gende bepaald Ten behoeve van de Feeders van haringanjf- netvisschersvaartuigen wordt, ten einde een deelte van de Engelsche walharlng uit de mar» te nemen en tljdeiyk op te slaan en daard°“ een te sterke prijsdaling te voorkomen, uit net Landbouw-Crisisfonds aan de Stichting voor de Nederlandsche Harlngvlsschery, gevestigd ts 's-Gravenhage, ten behoeve van deze reedent onder nader door den Minister by overeenkoin vast te stellen voorwaarden, een credlet geopen van 760.000. Voor het bekomen van credlet uit bovenge meld bedrag komen slechts die reeders In aan merking, die aangesloten zyn by genoema stlpliting De aanvoer van haring (pekel- en haring) In Nederland Is verboden bult*n tydvak, aanvangende 15 November en eindige op een nader door den Minister te bep datunx Wat de houding der Regeering tegenover de ambtenaren In het algemeen betreft, heeft jhr. de Geer geopperd, of door dr. Coiyn s verklaring van Vrijdag de bekende circulaire omtrent „agitatie" der ambtenaren tegen het Regeer- beleld nu weer niet Iets te ruim van redactie ge worden was. Hy zou ook „actie" der ambtenaren willen verbieden voorzoover die betreffen zou zaken binnen hun eigen ambteUjk ressort, b.v. actie van een Inspecteur van het onderwUs tegen een onderwljzerzorganisatle. Dergeiyke actie BRVSSEI.. 509 M.: 12.20 Gramofoonmu ziek 1.30 Concert door het kleln-or- keat van het N. I. R. onder leldlnx van P. Leemans. 5 20 Populair concert door bet Radlo-orkest onder leiding v. Frans André. 6 36 Gramofóonmuzlek 8 20 Concert door het Omroepavmohonte-orkest onder leiding van Jean Kumpe. 9.20 Vervolg concert. BERLIJN, 419 M.: 3.55 Orgelconcert. 4.15 Gevarieerd programma. 5.20 Ca- baretprogramma. 7 25 Concert door het omroeporkeat onder leiding van Hans Dör- ner. z HAMBI RG. 37S M.: 8.20 Concert. 8 50 Pianorecital door Gertrud Fischer. 9 40 Populair concert door het Hannoversche Svmphonleorkeet van werklooae musici on der leiding van Otto Ebel von Sosen. I.ANGENKERG. 47« M.: 11.20 Gramo foonmuziek. 12 65 Populair concert. 150 Gramofoonmuziek. 3 20 Concert door het orkeat van den Westdultschen omroep onder leiding van Kühn. 5.55 Omroeporkest onder leiding van Breur. 10 00 Gramofoonmuziek. 10.20 Popu laire en dansmuziek door het orkeet en de danskapel van den Westdultschen om roep onder leiding van KUhn. DAVENTRY. 1554 M.: 12.20 Orgelrecltal 12 50 B. B C.-danaorkest onder leiding van Henrv Hall. 135 Concert door het Northern Studlo-orkeet onder leiding van John. Bridge 3 20 Concert. 4 10 Gra mofoonmuziek. 4 50 Concert door het Metropole Hotelorkest onder leiding van Emlle Colombo. 8 20 ..Matinee", luister spel van Lenox 9 40 Gramofoonmuziek. 10 10 Concert «door het Gershom Par- klngton kwartet. 11.15 Harry Roy en zlfn Band. PARIJS EIFFEL. 1446 M_: 7.50 Pianore cital. Brahmsprogramma 8.35 Concert onder leiding van K. Flament. PARIJS R.. 1725 M.: 8.06 Gramofoonmu ziek. 12.20 Joodsche muziek. 12.50 Gramofoonmuziek 7 40 Gramofoonmu ziek. 9 06 ..Le julf polonals”. MILAAN. 331 M.: 4 30 Kamermuziek 6 00 Gramofoonmuziek. 7.00 Gramo foonmuziek 7.35 Gramotoonmuslek. 8.05 Koorconcert. ROME, 441 M.: 4 35 Vocaal en Instru mentaal concert. 7.35 Gramofoonmu ziek. 8.10 ..Caroline”, biyapel van Her zeg. 9 35 Gevarieerd programma. WEENEN. 517 M.: 9 40 Dansmuziek door de Ferrv Hvde Band. WARSCHAU. 1411 M.: 6.40 Danamuzlek 7.35 Svmnhonleconcert door het Phllhar- monleorkeet van Warschau onder leiding van Horensteln. 10.10 Gramofoonmu ziek. BEROMONSTER. 460 M.: 3.20 Concert door het omroeporkest onder leiding van Henpach. 4.20 Gramofoonmuziek. 4 30 Populair concert door het omroepor kest onder leiding van Scherbaum 5.50 Ponulalr concert. 6 40 Gramofoonmu ziek. Maandag 13 T’ovember j.l. hield de R.K. Be dryfsraad voor de Meubel-, Behangers- en aanverwante Bedryven een bespreking over de Bedril fsradenwet. Aan deze vergadering waren reeds enkele voorafgegaan, teneinde hetzelfde onderwerp te bespreken, aangezien een everjtueele Invoering dier wet In de meubileeringsbedrijven van groo ten invloed zou kunnen zyn. Deze wet is nieuw. De R.K. Bedryfsraad In de meubel-, Lehagers- en aanverwante bedrij ven heeft evenwel reeds van 1919 af In voort durend overleg tusschen de R.K. werkgevers en werknemers gepoogd, door het loeren begrijpen van eikaars moeliykheden. die oplossingen te kunnen vinden, welke inderdaad In het bedryfs- belang noodzakelyk waren. Aan de hand van de opgedane ervaringen maakte deze wet een ernstig punt van beraad uit. Apprecleerende het werk van den Minister voor datgene, wat hy deed voor de Invoering der wet en kennende de moeliykheden. welke er zullen hebben bestaan, om deze wet In het Staatsblad geplaatst te krygen, maakten eenige ernstige leemten een punt vair bespreking uit. Aan deze wet ontbreekt os. de directe ver- van den zomer In Kaatsheuvel afgebrand en eenlgen tyd later werd de eigenaar failliet verklaard. By de boekhouding werd nog een aantal brieven ge vonden. waaruit bleek, dat de fabrikant in contact is geweest met den zaakwaarnemer B De fabrikant was In Rotterdam komen wonen en werd hier door de politie gehoord, evenals zyn 19-jarige zoon. Ten slotte vielen zy door de mand en vertelden dat de fabriek zeer slecht ging en dat men toen contact had gezocht met den zaakwaarnemer Het plan was gerezen, de fabriek tn Kaatsheuvel in brand te steken. Dit geschiedde in den nacht van 7 Juni jj. De va der was tevoren naar Rotterdam gegaan. In men door den brand nog niet uit t moeliykheden. omdat verschil lende schuldelschers beslag zouden leggen op de ultkeering van de verzekeringmaatschappy. Toen heeft men een gefingeerde schuldbekente nis van f 5000 opgemaakt ten name van een Engelschen leverancier. By den brand was zoo genaamd slechts één boeek uit de boekhouding gered en daarin kwam de post van f 5000 voor. De andere boeken, die men evenals de voor raden vóór den brand naar Rotterdam had ge transporteerd en die zoodoende dezer dagen hier werden ontdekt vermelden niets over de schuld van f 5000. By de fallliasementsprocedure die na den brand toch nog is gevolgd, heeft de eigenaar onder eeoe verklaard, dat de schuld van f 5000 Inderdaad bestond. De vader en zoon werden Maandag JJ. In arrest gesteld. Den zaakwaarnemer heeft men te Rotterdam weten aan te houden. Alle drie zullen naar t Huls van Bewaring te Den Bosch worden over gebracht. Naar verluidt, werden verdachten tot die fraude geadviseerd door een advocaat-procureur uit het arrondissement 's-Hertogenbosch. Deze advocaat is thans uit zyn ambt geschorst, van welke beslissing hy hooger beroep heeft ge vraagd. De Rotterdamsche politie Is achter deze af faire gekomen, toen zy de vorige week vemam dat te Rotterdam een party leer onder ver dachte omstandigheden te koop werd aange boden. Dit leer werd In beslag genomen in een pand aan de Oleanderstraat en men wist na te gaan dat het afkomstig was uit een pakhuis in de Mauritsstraat. In dit pakhuis werd een groote party schoen- makersartlkelen, benevens de boekhouding van een schoenfabriek te Kaatsheuvel, toebehoo- rende aan 8., gevonden Deze schoenfabriek is De directie van de Ka-Vee-Wee-slganm» brieken te Roosendaal, Wemhcui qn Nlsp» heeft nader bepaald, dat, de tydeiyke stops® ting der fabrieken niet zal Ingaan op he<w Donderdagavond, doch Maandagochtend as. De Directeur van den Ryksdlenst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 600.000 leden van Ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenlgingen in de week vafrtJ tot en met 28 October 1933 heeft bedragen 344 pet. In de overeenkomstige week van het Jaar 1932 bedroeg de werkloosheid 26.8 pet. Sinds het laatst van Augustus 1933, toen de werkloosheid 20.6 pet. bedroeg, is zy met IJ pet. gestegen. Deze stijging ia minder dan la nor- nfhle tijdsomstandigheden in dit gedeelte van het jaar gewooniyk valt waar te nemen. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 28 October 1933 In totaal 323.067 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 307.334 mannen. In totaal waren werkloos 298JM personen, waaronder 287.615 mannen. Op 14 October bedroeg het aantal Ingeschre ven werkzoekenden by een ongeveer gelijk aan tal organen der openbare arbeidsbemiddeling 316.134. Hiervan waren werkloos 292.394 perso nen. waaronder 280.877 mannen. Het aantal werkzoekenden Is derhalve sedert 14 October 1933 toegenomen met 6933. het aan tal werkloozen met 6904.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16