Vooroefening De regeering en de N. S. B I d Brandstichting in T eeltbeperking tuinbouw Kaatsheuvel OBJECTIEVE REGELEN L I DONDERDAG 16 NOVEMBER TWEEDE KAMER De zaken gingen slecht buiten gaat 1 i*' De halfslachtige S.D.AJP Beloften Een voorloopig schema EERSTE KAMER Lange agenda afgewerkt I De groote gezinnen De werkloosheid Strenge gedragslijn VERKOOP FONDSEN? DE DOODSLAG TE HEESCH Actie ambtenaren Een gearresteerde op vrye voeten V .PER PAK LEEMTEN IN BEDRIJFS- RADENWET Voorstel tot opheffing van het vooroefeningsinstituut BEHOEFTIGE NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND Onverbiddelijk zal worden inge grepen als de Mussert-bew -A De couponbelasting zou daartoe aanleiding geven In de laat et e week van October iet» gestegen Schoenfabrikant, zijn zoon en een zaakwaarnemer ontmaskerd De onderhandelingen met België De regeeringscommissaris heeft een plan opgesteld 1933 - Het Presto jaar! Een product voor dezen tijd! Een prima kwaliteit zeeppoedervoorslechts 7ict. per pak en voor alle doeleinden geschikt! Het beste wat de Neder- landsche Huisvrouw dit jaar geboden is! Ook voor UW huishouding: Presto! Ontbrekende bevoegdheid vooral een bezwaar w X F t De Koningin verhoogt haar jaar- lijksche gift voor de a.s. feesten De stopzetting der K-V-W- fabrieken STEUN HARINGREEDERS Vrijdag 17 Nov. 1933 s y i M i - z- I DEN HAAG, 15 November 33 de ii Minister Oud I opengelaten. en NUpen. Dergelijke 1 7722 OUD-MINISTER DE GEER echter heeft dr. Colljn later „uiteraard ontoe laatbaar” genoemd. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS zaakwaarnemer dacht i De verdere beperking, waarmede men goed zal doen nu reeds rekening te houden, «al een beperking van de teelt van tuinbouwgewassen aijn naar de oppervlakte v%n bet be drijf. ij T te A aan- om meenen Maar slechts volgens objectieve regelen mag de regeering tegen volksbewegingen optreden, slechts wanneer deze het gezag aanranden, de openbare orde verstoren of illegale middelen prediken ter bereiking van haar doel. Naar die normen oordeelend, heeft zij de andere fascisti sche organisaties op de zwarte Hjst gezet voor haar ambtenaren en naar diezelfde normen oordeelend, kon zij tot nu toe nog niet den- zelfden maatregel tegen de beweging van ir. Mussert nemen. Maar wél houdt zjj voortdurend op de gedragingen dier beweging een scherp oog gericht en, zoodra men ook daar maar even zijn boekje te buiten gaat, zal zjj niet nalaten, onverbiddelijk In te grijpen. Dr ColiJn had, die strenge gedragslijn aankondigend, al een pam flet dier beweging in handen, waarvan nog moest worden onderzocht, of het in botsing kwam met de regelen, door hem genoemd. Ook in tweede instantie heeft dr. Colljn geen verandering gebracht in zjjne meening en zfjne bonding ten opzichte van de N.S.B. Prof. Aalbene antwoordend, dat alleen de geschiedenis achteraf zal kunnen vaststellen de beteekenis van de fascistische stroomin- gen en dat de regeering de vrucht van de stndie der R.K. Staatspartij over de groote vraagstukken van dezen tijd met belang stelling af wacht, beeft hü zijn partijgenoot 'firhoaten ten antwoord gegeven, dat de fas- ’^clstlsche beweging hier te lande geenszins door de regeering als een. bagatel wordt ge zien en dat zjj betreurt, dat door haar zoo- velen worden meegesieept in een totaal verkeerde richting. Prof. Aalberse’s wensch omtrent verbindend verklaring van in sommige bedrijven getroffen regelingen omtrent kinderfondsen zal dr. Colljn aan den minister van Sociale Zaken voor een onderzoek doorgeven, al bekende hij zichzelf pessimistisch ten aanzien van de mogelijkheid daarvan. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft aangehouden den 51-jarigen J. W. S.. vroeger eigenaar van een schoenfabriek te Kaatsheu vel, zjjn zoon, den 19-jarlgen F. G. S. en den B., welke personen ver worden van brandstichting, valschheid in geschrifte, bedriegelljke bankbreuk, mein eed en poging tot oplichting. heden. Donderdagavond, doch Maandagochtend a* In het algemeen zal de teelt van de verschil lende groentensoorten op de beperkte opper vlakte verder vrij zijn. In overweging is nog de vraag of ter voorkoming van ongewenschte om zetting van culturen voor sommige groenten en vroege aardappelen op dezen regel uitzonderin gen moeten worden gemaakt. Iedere uitbreiding van de teelt van warnioe- zerljgewassen naar den toestand van 1933 zal zijn verboden, evenals alle nieuwbouw van kas sen en het aanschaffen van nieuwe ramen. Het repareerei»4en vernieuwen van kassen en plat- glas is toegestaan. Ook de verkoop van conserven-fabrleken, de z.g contractteelt, zal aan bepaalde regelen ge bonden zijn, zoodat het wenschelijk Is af te wachten tot de onderscheidene regelingen defi nitief vaststaan en zijn gepubliceerd. O En ook bij de opcenten op den suikeraccijns, die de Minister zelf onsympathiek noemt zit de moeilijkheid In het vinden van een tegen waarde. Het herstel van het ontwerp-de Oeer tot heffing van opcenten op het tarief in zijn oorspronkeljjken vorm blijft minister Oud om practlsche redenen het voor de deur staan van technische herziening van het tarief afwijzen. Maar hij zal onder de lijdelijke hef fingen, die hy van plan is met vjjf jaar te ver lengen, aan de verhooglng van den suiker accijns zijn heel bijzondere aandacht te wijden. Het eerste hoofdstuk der begrooting werd zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd en alleen de revolutionnalre groepen verlangden genoteerd te zien, dat het hunne instemming niet had. Dat de 8.D.A.P. dezen wensch niet uitsprak, is op zichzelf niets bijzonders. Zij deed dit zelfs in de achter ons liggende jaren van de felste oppositie niet, want in dit Eerste Hoofdstuk liggen uitgaven besloten, die rechtstreeks op de Grondwet steunen. Maar wél was een bewijs voor de veranderingen, die zich ook in dien kring aan het voltrekken zijn, het feit, dat dit jaar nu eens geen enkele motie van die zijde in stemming behoefde te komen. Wél heeft de heer J. ter Laan verleden week hevig gesput terd tegen de salarisverlaging, door de regee ring zoo maar ondernomen zonder daar eerst de Kamer in te kennen een stelling, die MINISTER OUD heden nog eens wijzen deed op het ongeloofelljke wanbegrip, dat bij dezen af gevaardigde bestaat ten aanzien van de staats rechtelijke verhouding tusschen Kamer en regee ring maar zelfs dit salarisvraagstuk heeft toch zelfs bjj dezen sociaal-democraat niet de neiging gewekt, om nog maar weer eens een uitspraak van de Kamer té vragen. Zeer zakelijk en consciëntieus hebben de MINISTER-PRESIDENT en de MINISTER VAN FINANCIËN nog eens nagegaan de verschillen de punten, die in tweeden termijn zich op den voorgrond van het debat hadden gehandhaafd. <-j t' i. Vraag Uw winkelier bij zonderheden omtrent den Presto slag zin -wedstrij d met waarde volle prijzen! Defensie en S. D. A. P. De S.D.A.P. zal, zoo betoogden zoowel de leider der Regeering als de voorzitter der ChristellJk-Historische fractie, nu eens defi nitief moeten breken met haar labiele, oppor tunistische, steeds van revolutie naar evolutie en van evolutie naar revolutie zwenkende, onberekenbare en onbetrouwbare houding. nadruk op. dat die deur precies even hoog is als voor lederen anderen staatsburger, en jhr. Geer zag veeleer in den eisch der regeering een eisch tot zelfverheffing in stede van zelf vernedering. Wat de van verschillende zijden bepleite ver laging van de hypotheekrente betreft, heeft dr. Colljn gewaarschuwd tegen luchthartigheid bij het ingrijpen in Civielrechtelijke verhoudingen. Zulk een maatregel zou allerlei consequenties met zich brengen de hypotheekbank b.v. blijft zitten met de verplichtingen tegenover de houders harer pandbrieven cn tot de grootste rechtsonzekerheid leiden. Wél zal de Regeering bjj de voorbereiding van llaar ont werp ter voorkoming van executie de moge lijkheid trachten te scheppen, dat in uitzon derlijke gevallen de rechter een onredeljjk hooge rente zal kunnen' reduceeren. De Vereenlglng voor den Effectenhandel te Amsterdam, de Vereeniging van Effectenhande laren te Rotterdam en le Bond voor den Geld- ep Effectenhandel in de Provincie hebben een request aan den Minister van Financiën ge zonden in verband met de voorgestelde Coupon belasting. Het staat te vreezen, aldus o.m. het request, dat aanneming van deze wet tot verzeep van Nederlandache Staats- en andere fondsen aan leiding zal geven, hetgeen onberekenbare jehade zal kunnen toebrengen aan het Nederlandache Staatscrediet, met het gevolg, dat aan de uit werking van de andere maatregelen, welxe door de regeering worden voorgesteld tot erhooging van dit crediet, kracht wordt ontnomen. Voorts wordt opgemerkt, dat de heffing niet past in ons belastingstelsel, terwijl in overwe ging gegeven wordt, inbreuk op het bankgeheim te voorkomen. De Directeur van den Rjjksdlenst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt medé, dat de werkloosheid onder de 600.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereeniglngen in de week van .33 tot en met 28 October 1933 heeft bedragen 24.8 pet. In de overeenkomstige week van het jaar 1932 bedroeg de werkloosheid 26.8 pet. Sinds het laatst van Augustus 1933, toen de werkloosheid 20.6 pet. bedroeg, is zij met IJ pet. gestegen. Deze stijging is minder dan tn nor male tijdsomstandigheden in dit gedeelte van het jaar gewoonlijk valt waar te nemen. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 28 October 1933 in totaal 323.067 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 307.334 mannen. In totaal waren werkloos 298298 personen, waaronder 387.615 mannen. Op 14 October bedroeg het aantal ingeschre ven werkzoekenden bij een ongeveer gelijk aan tal organen der openbare arbeidsbemiddeling 316.134. Hiervan waren werkloos 292.394 perso nen, waaronder 280.877 mannen. Het aantal werkzoekenden is derhalve sedert 14 October 1933 toegeriomen met 6933, het aan tal werkloozen met 6904. Het ligt in de bedoeling deze inkrimping van de tulnbouwcultuur te verkrijgen door een naar de bedrljfsgrootte progressieve vermindering van de in 1933 met war moe ze ry gewassen beteelde oppervlakte. Zooals reeds eerder is gepubliceerd, zal de be perking het sterkst kunnen worden toegepast waar een geheele of gedeeltelijke omzetting van de tulnbouwcultuur in de teelt van landbouw gewassen mogelfjk is. De groote bedrijven zullen de teelt van tuin bouwgewassen geheel moeten laten varen. Intusschen zullen ook de kleinere bedrijven, zjj het voor een gering percentage, ter verkrij ging van de noodzakelijke beperking, hebben mede te werken. Onderstaande cijfers moeten worden be schouwd als een voorloopig schema; indien de cijfers der tuinbouwregistratie geheel bekend zjjn en is vastgesteld welke beperking noodig wordt geacht, kunnen definitieve percentages worden bepaald: ordenende bevoegheid. welke voor de meubilee- ringsbedrjjven noodzakelijk werd geacht. Deze bevoegdheid is het juist, welke aan het bestuur van een algemeenen bedrijfsraad in de meubel-, behangers- en aanverwante bedrij ven de noodige macht moet verleenen, om die besluiten te kunnen nemen en uitvoeren, welke voor het algemeen belang en het bedrijf nood- zakelfjk zijn. Zonder deze bevoegdheid Hjkt de invoering van deze wet nutteloos. Een tweede bezwaar was, dat er werkgevers zijn, die zoowel in den handel, als door zich buiten de bepalingen der C-A.O. te houden, een dusdanige oneerlijke concurrentie weten te voe ren. dat de bor.a-fide werkgevers in meerdere gevallen in moeilijkheden geraken en bedreigd worden in hun bestaan en tevens in dat van hun werknemers. Daarnaast bestaat in den goed functionnee- renden R.K. Bedrijfsraad de wederzjjdsche ver plichting, om niet tot staking of uitsluiting over te gaan. Een verplichting, welke van zeer groot belang is voor het geheele bedrijf. In de jaren van het bestaan van den R.K. Bedrijfs raad in de meubel-, behangers- en aanverwan te bedrijven is in deze richting reeds zéér veel bereikt, hetwelk vooral in de achter ons lig gende moeilijke jaren ten goede kwam aan de samenleving, aan de patroons zoowel als aan de gezellen. Maandag 13 November JJ. hield de R.K. Be drijfsraad voor de Meubel-, Behangers- en aanverwante Bedrijven een bespreking over de BedrlJ fsraden wet Aan deze vergadering waren reeds enkele voorafgegaan, teneinde hetzelfde onderwerp te bespreken, aangezien een eventueete Invoering dier wet In de meublleerlngsbedrljven van groo- ten Invloed zou kunnen zijn. Deze wet is nieuw. De R-K. Bedrijfsraad in de meubel-, Lehagers- en aanverwante bedrij ven heeft evenwel reeds van 1919 af in voort durend overleg tusschen de R-K. werkgevers en werknemers gepoogd, door het loeren begrijpen van eikaars moeilijkheden, die oplossingen te kunnen vinden, welke inderdaad in het bedrijfs belang noodzakelijk waren. Aan de hand van de opgedane ervaringen maakte deze wet een ernstig punt van beraad uit. Apprecieerende het werk van den Minister voor datgene, wat hU deed voor de invoering der wet en kennende de moeilijkheden, welke er zullen hebben bestaan, om deze wet in het Staatsblad geplaatst te krijgen, maakten eenlge ernstige leemten een punt van bespreking uit. Aan deze wet ontbreekt os. de directe ver- Er is een afscheid. Iemand met wien wij jaren zijn omgegaan gaat ons verlaten. Het spijt ons. ‘t Was een goed kameraad en die worden zeld zaam, dient men daarom in eere te houden. Handen worden gedrukt, wenschen geuit.... en beloften gedaan van nog eens te zullen aankomen over en weer, nog eens te schrijven, elkaar niet te vergeten. En wij meenen het, zooals we, wil len we eeriyk blijven, alles moeten wat wij zeggen. Maar dan als het gebeurd is den ken we aan vorige afscheiden.... van vroeger heengegane kennissen. Hebben we toen niet zoo ongeveer hetzelfde gezegd, gedaan en beloofd’ En wat is daarvan terechtgekomen’ Hoe vaak hebben wij hen opgezocht, hun geschreven, hoe dikwijls nog aan hen gedacht’ Beloften. We doen ze zoo gemak- kelijk. Maar houden we ze ook’ Bedrijven van 02 ha. 5 pet. beperking van de«opp. v. h. bedrijf die In 1933 met groenten was beteeld. Bedrijven van 23 hjg. 10 pct. van bovenge noemde oppervlakte. Bedrijven van 34 hst. 15 pct. van bovenge noemde oppervlakte. Bedrijven van 45 ha 20 pct. van bovenge noemde oppervlakte. Bedrijven van 56 ha. 25 pet. van bovenge noemde oppervlakte. Bedrijven van 67 h a. 30 pet. van bovenge noemde oppervlakte. Bedrijven van 710 ha. 35 pct. van bovenge noemde oppervlakte. Bedrijven van 1015 ha. 40 pet. van bovenge noemde oppervlakte. Bedrijven van 1520 ha. 50 pet. van bovenge noemde oppervlakte. In bedrijven boven 20 ha. geen tuinbouw gewassen. Naar we vernemen, moet het voornemen be staan om het Vooroefeningsinstituut geheel op te heffen, hetgeen op papier een besparing van een mlllloen zou beteekenen. In werkelijk heid zou deze besparing niet boven de 1J4 ton uitgaan in verband met de tractementen. Het blad ,De Storm", dat eenigen tijd niet is verschenen, zal weldra weer uitkomen als on derdeel van (nJ. opgenomen in) „Allen Weer baar". De Eerste Kamer heeft in één vergadering een lange agenda afgewerkt Wy kunnen, daar de Tweede Kamer onze aandacht vroeg, op het debat, dat zich vornameljjk concentreerde om de wijziging der Ambenarenwet. die dé ge meentelijke en provinciale salarisregelingen onder de contróle van de Kroon brengt, niet uitgebreid ingaan. Genoemd ontwerp werd met 26 tegen stemmen aangenomen. Behalve de 8. D. en de vrljzlnnig-democraten KRANENBURG en VAN EMBDEN verklaarde zich ook de Ka tholieke wethouder van Rotterdam NIVARD tegen. Zijn bezwaar gold vooral het feit, dat deze maatregel niet als van tlidelljken aard U opgezet. De Eerste Kamer vereenjgde zich voorts on der meer met de WetteUJke regeling der huis industrie. met de wy^iflng der Arbeidswet, die een algemeen geldend aanvangsuur voor den bakkersarbeid invoert, met de reorganisatie van de publieke uitvoeringsorganen der sociale verzekering, met de verdragen tot invoering van een internationaal uniform chéquerecht, met het Nederlandsch-Duitsch douaneverdrag en de bljbehoorende wijziging van het Neder landsch-Duitsch Crediet- en douaneverdrag van 26 November 1925. met de bezuiniging op de organisatie der rechterlijke macht, met de naasting van de spoorwegen Utrecht-Zwolle, Zwolle-Kampen en Den Dolder-Baarn, met de wijziging der Crisisinvoerwet, die naast de pro- portioneele contïngenteering een meer op re ciprociteit gebaseerde specifieke contingt ntee- nng invoert, en met een tweetal contingentee- ringsmaatregelen, nog onder het oude systeem getroffen. Wat de houding der Regeering tegenover de ambtenaren in het algemeen betreft, heeft jhr. de Geer geopperd, of door dr. OollJn’s verklaring van Vrijdag de bekende circulaire omtrent „agitatie” der ambtenaren tegen het Regeer- beleid nu weer niet iets te ruim van redactie ge worden was. HIJ zou ook „actie" der ambtenaren willen verbieden voorzoover die betreffen zou zaken binnen hun eigen ambtelljk ressort, b.v. actie van een inspecteur van het onderwijs tegen een onderwljzersorganisatie. Dergelijke actie MINISTER OUD heeft nogmaals aan den ka tholieken deskundige FLE8KEN8. die in zjjn repliek opnieuw drang uitoefende, te komen tot een ver betering van den kin deraftrek bij de in komstenbelasting en tot terugneming van de verlepging van de 20 opcenten op den suiker accijns, verklaard van goeden wil te zjjn. Al deed de bewinds man geen toezegging, wij hebben toch den indruk, dat het tot deze van katholieke zijde bepleite maatregelen toch wel komen zal. Wat den kinderaftrek aangaat, schijnt de Minister nog te onderzoeken, hoe hjj eene tegemoetkoming compenseeren kan. Hjj wijst b.v. een extra belasting voor vrijgezellen waaraan overigens zeer' groote onbillijkheden kleven kunnen I niet bij voorbaat af. BRU8SEI,. 50» M.: 12 30 Gramofoonmu- zlek. 1.30 Concert door het klein-or- keet van het N. I. R onder leiding van F Leemans. 5 30 Populair concert door het Radlo-orkeet onder leiding v. Frans André. 6.35 Gramotoohmuzlek. 8.30 Concert door het Omroepeymphonle-orkeet onder leiding van Jean Kumpe. 9.3Q Vervolg concert. BERLIJN, 41» M.: 3.56 Orgelconcert. 4 15 Gevarieerd programma. 5.30 Ca- baretprogramma. 7 35 Concert door het omroeporkeat onder leiding van Hans Cor ner. HAMBURG. 372 M.: 3.30 Concert. 8.50 Pianorecital door Gertrud nscher. 9.40 Populair concert door het Hannoversche Symphonleorkest van werklooze musici on der leiding van Otto Kbel von Bosen. LANGENBERG. 472 M.: 11.30 Gramo- foonmuzlek. 13.55 Populair concert. 1.50 Gramofoonmuzlek. 3.30 Concert door het orkest van den Westdultechen omroep onder leiding van Kühn. 5.55 Omroeporkest onder leiding van Breur 10 00 Gramofoonmuzlek 1020 Popu laire en dansmuziek door het orkest en de danskapel van den Westdultechen om roep onder leiding van KUhn. I>4VENTRY. 1554 M.: 13.30 Orgelrecltal 13 50 B B. C.-dansorkeet onder leiding van Henry Hall. 1.35 Concert door het Northern Studlo-orkeet onder leiding van John. Bridge. 3.30 Concert. 4.10 Gra mofoonmuzlek. 4 50 Concert door het Metropole Hotelorkest onder leiding van Emlle Colombo 8.30 ..Matinee”, luister spel van Lennx. 9.40 Gramofoonmuzlek. 10.10 Concert door het Gerahom Par- klngton kwartet. 11.15 Harry Roy en zUn Band. PARIJS EIFFEL. 1446 M.t 7.50 Pianore cital. Brahmsprogramma 8.35 Cpncert onder leiding van E. Element. PARIJS R.. 1725 M.: 8.05 G»mofoonmu- zlek. 1220 Joodsche muziek. 12 50 Gramofoonmuzlek 7.40 Gramofoonmu- zlek 0 05 ..Le julf polonals". MILAAN. 331 M.: 4 30 Kamermuziek 6 00 Gramofoonmuzlek. 7.00 Gramo foonmuzlek. 7.35 Gramofoonmuzlek. 8.05 Koorconcert. ROME, 441 M.t 4.35 Vocaal en Instru mentaal concert. 725 Oramofoonmu- zlek. 9.10 ..Caroline", bhlepel van Her zeg. 9 35 Gevarieerd programma. WEENEN. 517 M.: 9.40 Dansmuziek door de Ferrv Hyde Band. WARSCHAU, 1411 M.t 6.40 Dansmuziek. 7.35 Bymphonleconcert door het Phllhar- monleorkest van Warschau onder leiding van Horensteln. 10.10 Gramofoonmu- zlek. BERO.MtlNSTER. 460 M.t 3.30 Concert door het omroeporkest onder leiding van Heppach. 4.30 Gramofoonmuzlek. 4 30 Populair concert door het omroepor kest onder leiding van Scherbaum 5 50 Populair concert. 6.40 Gramotoonmu- zlek. De directie van de Ka-Vee-Wee-slgarenf» brieken te Roosendaal, Wernhout fc— - heeft nader bepaald, dat de lijdelijke st°^* ting der fabrieken niet zal Ingaan op neoet* In verband met den doodslag te Heesch op den zwerver A. v. B. zijn twee zwervers de 32- jarlge arbeider J. M en de 27-jarige koopman J. M. 8. voor den officier van justitie te ’sHer- togenbosch geleid. 8. is in het huis van bewaring Ingesloten en M na verhoor, op vrije voeten gesteld. Thans is bij beschikking van Woensdag door den Minister van Economische Zaken liet vol gende bepaald: Ten behoeve van de Feeders van harlngdrUi- netvlsschersvaattulgen wordt, ten einde een ge deelte van de Engelscbe walharing uit de markt te nemen en tljdelljk op te slaan en daardoor een te sterke prijsdaling te voorkomen, uit bes Landbouw-Crisisfonds aan de Stichting voor de Nederlandsche Haringvlsscherlj, gevestigd te ’s-Gravenhage, ten behoeve van deze reedera, onder nader door den Minister bU overeenkom* vast te stellen voorwaarden, eeq crediet geopend van f 750.000.—. Voor het bekomen van crediet uit bovenge meld bedrag komen slechts die reeders in aan merking. die aangesloten zijn bjj genoemde stichting. De aanvoer van haring (pekel- en ste“r" haring) in Nederland is verboden buiten ne tijdvak, aanvangende 15 November en eindigen op een nader door den Minister te bepalen datum. De maatregelen, tegen leden der S.D.A.P. ge troffen op het gebied der defensie, heeft de minister-president opnieuw gemotiveerd met een verwijzing naar de tweeslachtigheid dier partij. Reeds JHR. DE OEER had dezen middag in sljn repliek deze zaak nog eens bekwaam be handeld. De eisch, dien de regeering stelt, nm. dat de S.D.A.P. zich nu eens duidelijk uitspreekt in een richting, waar door de regeering on- voorwaardelljk staat op haar kan maken in ge val van mobilisatie, was door den heer Albarda gekenschetst als ’n druk op zijn partij, opdat zy zich vernederen zou. De deur, zoo had hy gezegd, wordt door de regeering voor ons maar die deur is zóó gemaakt, slechts 1 De Rotterdamsche politie is achter deze af faire gekomen toen zij de vorige week vernam dat te Rotterdam een party leer onder ver dachte omstandigheden te koop werd aange boden. Dit leer werd in beslag genomen in een pand aan de Oleanderstraat en men wist na te gaan dat het afkomstig was uit een pakhuis in de Mauritsstraat. In dit pakhuis werd een groote partij schoen- makersartikelen. benevens de boekhouding van een schoenfabriek te Kaatsheuvel, toebehoo- rende aan 8.. gevonden. Deze schoenfabriek is van den zomer in Kaatsheuvel afgebrand en eenigen tyd later werd de eigenaar failliet verklaard. By de boekhouding werd nog een aantal bileven ge vonden. waaruit bleek, dat de fabrikant In contact is geweest met den zaakwaarnemer B. De fabrikant was in Rotterdam komen wonen en werd hier door de politie gehoord, evenals zijn 19-jartge zoon. Ten slotte vielen zy door de mand en vertelden dat de fabriek zeer slecht ging en dat men toen contact had gezocht met den zaakwaarnemer. Het plan was gerezen, de fabriek in Kaatsheuvel In brand te steken. Dit geschiedde in den nacht van 7 Juni JJ. De va der was tevoren naar Rotterdam gegaan. In tusschen was men door den brand nog niet uit de flnancleele moeilijkheden, omdat verschil lende schuldeischers beslag zouden leggen op de uitkeering van de verzekcringmaatschappy j Toen heeft men een gefingeerde schuldbekente nis van f 5000 opgemaakt ten name van een Engelschen leverancier. Bij den brand was zoo genaamd slechts één boeek uit de boekhouding, gered en daarin kwam de post van f 5000 voor. De andere boeken, die men evenals de voor raden vóór den brand naar Rotterdam had ge transporteerd en die zoodoende dezer dagen hier werden ontdekt vermelden niets over de schuld van f 5000. By de faillissementsprocedure die na den brand toch nog is gevolgd, heeft de eigenaar onder eede verklaard, dat de schuld van f 5000 Inderdaad bestond. De vader en zoon werden Maandag jl in arrest gesteld. Den zaakwaarnemer heeft men te Rotterdam weten aan te houden, AUe drie zullen naar X Huis van Bewaring te Den Bosch worden over gebracht. Naar verluidt, werden verdachten tot die fraude geadviseerd door een advocaat-procureur uit het arrondissement 's-Hertogenbosch. Deze advocaat is thans uit zyn ambt geschorst, van welke beslissing hy hooger beroep heeft ge vraagd. Vry laat in den middag is de Kamer nog aan de begrooting van Buitenlandsche Zaken begonnen. Op wat de leden, die reeds aan het woord waren, de heeren BONGAERTS, SNOECK HENKEMANS.LINGBEEK, VLIEGEN en KRIJGER, opmerkten, komen wy morgen terug. De heer Bongaerts bracht hulde aan minister de Graeff voor diens uitnemend debuut te Genève en hoopte, dat hat dezen bewindsman gegeven mocht zyn, onder handhaving van onze essentleele eischen de onderhandelingen met België tot een goed einde te brengen. By het scheppen van de daartoe noodige goede sfeer wilde de Katholieke afgevaardigde den nieuwen Minister gaarne steunen. Naar wy vernemen komt by de Landbouw- Crisis-Commissie het vraagstuk der beperking van de cultuur van tuinbouwgewassen in be handeling. De regeeringscommissaris van den tuinbouw heeft een plan tot teeltbeperklng op gesteld. Daarby zal de teelt van pit- en steenvruchten geheel vry kunnen biyven met uitzondering van de drulven-cultuur, maar met een Inperking naar het aantal trossen per boom zal moeten worden rekening gehouden. De aardbeien-cultuur zal naar denzelfden maatstaf als groenten worden beperkt. In de glascultuur zal de slateelt aan de vol gende beperkingen zyn onderworpen. Onder platglas zal geen grooter aantal dan 20 stuks per raam mogen worden uitgeplant. In de kassen en warenhuizen zal de plantafstand met dit getal in overeenstemming moeten zyn. Teelt van sla in peenrijen zal niet worden toe gestaan. Het platte glas zal slechts eenmaal voor de teelt van sla mogen worden aangewend; de teelt van broelsla op wanne rijen, welke voor 31 Maart wordt geoogst, blyft vry. Ook zal het verboden zyn om in drulvenkassen ouder dan 6 Jaar sla of spinazie te teelen. De teelt van bloemkool en andere groenten in deze kassen blijft vrij. In verband met den grooten nood, die tegen woordig onder de in Duitschland gevestigde voor 't meerendeel werklooze Nederlanders neerscht, heeft H. M. de Koningin haar jaariyksche gift voor het 8t. Nicolaas- en Kerstfeest van de kinderen in zeer belangryke mate verhoogd. Hierdoor zal in menig kindergemoed weder een zonnestraaltje van vreugde vallen. Den Haag, 15 November 1933. Afgezien van een repliek van den communist DE VISSER, waarin een vry ordinaire luid ruchtige uitval voorkwam tegen den nieuwen concurrent op het gebied der agitatie, den in ontwikkeling en welsprekendheid tenminste tegen den leider der communisten opgewassen revolutionnair-socialist SNEEVLIET, had deze middag wel zeer sterk het rustige karakter van een repllekenmiddag in een tyd, dat de grootere partyen In ’s lands belang de handen ineen wen schen te slaan. dat we er kruipend door sullen kunnen gaan. Doch dr. Coiyn legde er HUIZEN. 1K75 M.: 8.00 KRO Morgen con cert. 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van da gen. 12.00 Politieberichten. 12 15 KRO-Sextet onder leiding van P. Lusten- houwer. 2.00 Gramofoonmuzlek. 3.00 Bretonsche volksliederen in woord en mu ziek door Mevr. S. Nieuwenhulsv. d. Ritst en mevr. M Couperus. A. d. vleugel Fred. Boshart 4.00 Rustpoos. 4.15 Gramo foonmuzlek. 4.30 KRO-Boys onder lel- p Lustenhovwer. 5.00 Land en Tulnbouwhalfuurtje door Th. Arts. 5.30 De KRO-Boys onder leiding van P. Lustenhouwer. 6.00 Causerie over: Oos tenrijk 6.15 Gramofoonmuzlek. 7.00 Politieberichten. 7.15 Mr E Franqui- net ..De ontwikkeling van de Luchtvaart”. 7.35 Gramofoonmuzlek. 8.00 KRO- orkest onder leiding vad Joh. Gerritsen. Myra Hess, piano. 9.00 Graxnofoonmu- ziek. 9 15 Oud-historische figuren II door H van der Eerenbeemt. 9.30 Pianorecital door Mvra Hess. 9.45 Gra mofoonmuzlek. 9.50 KRO-orkest onder leiding van Joh. Gerritsen. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonmuzlek. 10.45 KRO-Boys onder leiding van P. Lusten- houwer. 11.15 Gramofoonmuzlek. 11.30 KRO-Boys HILVERM M. 296 M.: 8.00 VARA: Gra mofoonmuzlek. 10.00 VPRO: Morgenwij ding. 10.15 Trio Favoriet. 11.00 A. E. J. de vriesBruins: „De taak der vrouw voor de sociaal-democratie.” - 11.20 Trio Favoriet. 12.00 AVRO: Gramofoonmu zlek 12.30 Kovacs Lajos en zij» orkest. 2.30 Mode praat Je door mevr. I. de Leeuw van Rees. 3.00 Gramofoonmuzlek. 3.30 Aansluiting met het Carlton Hotel te Amsterdam. Concert door Cornelius Co- dolban en zlfn orkest. 4.00 VARA: Gra mofoonmuzlek. 4.50 Een wonderlik avontuur van Oome Keesje. 5.30 Vara- Kleinorkest onder leiding van H. de Groot. 6.15 De Notenkrakers onder lei ding van Daaf Wins. 7.10 Het Fascisme: Dr. Banning: ..Wat Duitschland van het fascisme te wachten heeft.” 7.30 De Flierefluiters onder leiding van P. v. d. Horst Alb de Booy, zang 8.00 VPRO Cursus religieuze opbouw: „De religieus® motieven.” 8pr. Dr. W. Banning. 8.30 Gramofoonmuzlek 9.00 Menschen in dezen tUd. „De kracht van ons geloof,” Prof. Dr. G. J. Heering. 9.30 Concert. 10.00 VrMz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Een nadere beschou wing van Shakespeare’s .JConing Lear” Spr. Mej. A. Gevl. 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.00 VARA: Orgelspel door Joh. Jong. 11.30 Gramofoonmuzlek. 12.00 Slui ting. LUXEMBURG, 1191 M.: 7 50 Nederland- sche avond: symphonieconcert. 8.35 Vo caal concert 9 20 Vioolconcert. 10 15 Concert door het orkest onder leiding van Paul Béky. KALI NDBORG, 1151 M.! 11.20 Strijkor kest onder leiding Van Harald Andersen. 2.20 Carl Rydahl’a orkest. 7.20 Kerk- concert door het Kopen haagsche mannen- en jongerenkoor. 9.50 Mandolinemu- ziek. 10 20 Dansmuziek onder leiding van Otto Llngton. .De religieus® in f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6