Een kwart-eeuw armenzorg Wijziging L.O.-wet Minister Deckers het front voor <Ket leed van eiken da$ HOOGE BELANGSTELLING S.D.A.P. HARDLEERSCH RUMOER IN EEN OUDE ZAAK VRIJDAG 17 NOVEMBER De overgangstermijn 1 Verwoestende bandjir Mevr. Bronsveld- Vitringa f Byzetting in het familiegraf Herplaatsing wachtgelders BEVORDERING VAN HET Rede Muller Lulofs MOTORVERKEER NOODWONING IN BRAND Z Rede dr. Slotemaker de Bruine BRUTALE AUTORIJDERS Zij, die vry uitgaan Ministef Deckers „De vyand” der S.D.A.P. „De B.V.L. weer in het geding Oom en neef krijgen hun zin Hoffelijk antwoord aan rood Twee autodieven ge knipt Algemeene Ned. Verheerstederatie opgericht De Wormerveersche brand - stichtingsaf faire Memorie van Antwoord aan de Twééde Kamer Hechte band tusschen verschillen de instellingen tfp het uitge breid terrein van wel dadigheid F De scherpe bepalingen gelden niet voor de godsdienstige marine- organisaties De R.K. en Chr. Marine- organisaties Twee dooden en dertien vermisten Acht kinderen door een raam in veiligheid Rede Mgr. dr. G. van Noort De taak in de toekomst Rechtvaardigheid en naastenliefde eerbiedigen dank bf mag Rede Smissaert jaren Bil in, Jui Bn de Katholieken een kostbaar element in de weer macht zijn. Maar het spreekt vanzelf, dal de Christelijke organisaties, die alleen de geestelijke en aedeljjke belangen barer leden behartigen, niet rallen on der de scherpe bepalingen, die roer de belangen- rereenigingen in het leren geroepen 4Jn. Zün Exc. dr. 3. R. Wotemaker de Bruine be gon zün rede met er op te wljaen, dat onze crisis-dagen met zóóveel nood zeer speciale be zinning en vooral zeer speciale practük op het erf der barmhartigheid vragen. Maar ook bul ten dagen van economische crisis is deze groot- De brand weldra rat leti Met hetzelfde geduld heeft Minister Deckers nog eens zün staatsrechtelijk betoog betreffende de door den vrijwilliger bü de weermacht ook vrijwillig aanvaarde beperking van het recht van vereeniglng en vergadering herhaald, hetwelk hij op 8 Maart van dit jaar zoo voortreffelijk en af doende reeds gehouden bad tegenover den inter- pellant Vliegen. 1 >ch JJ bur bli da lu Bl< 15 wil sa 451 1.1 wei teil Ble kei rat Er ME kei «en au let! Eet pla val als leti be zn 80 wei dm Hei leti nei aax Bk» LIJ bek en dlr WIJ ku de on ar vu 1 hli i* tei hu al v<x rik nr pb Ble vet ricl XJ Ble ou< Ju, uit Doi P n rr F V m El a< v< sr cc dt er nog zün, hl); geschriften waren zij weinig te spre- de Wormerveersche politie en enkele klasse-lnstituut ter bescherming van de bour geoisie” genoemd. Met engelengeduld heeft de Minister maar weer eens voor de aooveelste maai uitgelegd, dat de B. V. L. als onderdeel van het leger alleen optreedt op het bevel van de Regeering. dat dit instituut tegen niemand gericht is. maar alleen optreedt vóór het wettig gezag. Wil dus de S.D.A.P. dat wettig gezag aanranden, zooals in 1918 even het geval was. dan beeft zij bet aan zichzelf te wijten als de B. V. L. front maakt tegen hkAr Grof was Dinsdagavond de sociaal-democraat K. TER LAAN geweest. Hu had bovendien den Minister den vijand genoemd van al wat S.D.A P 'er Is omdat nu eenmaal om de dezer dagen reeds zoo vaak in de Kamer behandelde motieven de bewindsman zich genoopt heeft gezien tot krasse maatregelen tegen de sociaal democraten. De Minister heeft die oorlogsver klaring van de 8.D-A.P. gelaten aanvaard. Waar o DEN HAAG. 16 November 1933 De Minister heeft, alvorens deze tot meer uit gebreid betoog aanleiding gevende kwesties te behandelen, consciëntieus een zeer groot aantal ondergeschikte punten aangeroerd. Wanneer men zich eens wil overtuigen, hoe zeer een Minister zich kan inwerken in de hon derd en één belangen, die onder zjjn departe ment ressorteerendan moet men eens komen luisteren In de Kamer, als Minister DECKERS de sprekers beantwoordt, die terzake van de begroeting van defensie hun opmerkingen ge plaatst, hun critlek geult of hun vragen gesteld hebben. Dathr wordt, wat een volledige beant woording betreft welhaast het volmaakte be naderd. Geen onderdeeltje, hoe pietluttig ook, wordt door dezen bewindsman verwaarloosd. Iedere interruptie is hem een gereede aanlei ding, om in een paraat antwoord nog wat die per op de zaak in te gaan. En uls het erop aan komt een maatregel te verdedigen waarvan hü overtuigd is. dat hij hem terecht getroffen heeft, dan is de vasthoudendheid en de overtuigings kracht. waarmee hij zijn houding weet te recht vaardigen. evenredig aan de hoffelijkheid, waar mede hjj zich richt zelfs tot diegenen, die hem het grofst bejegend hebben. Mgr. wijst in dit verband op een uitspraas in de encycliek „Quadragesimo Anno”, waarin gezegd wordt dat de vruchten van de samen werking tusschen kapitaal en arbeid ten goede moeten komen aan kapitaal en arbeid belde. Ei ontstaat een sociaal onrecht, wanneer aan den arbeid slechts het uiterst noodzakelijke wordt toebedeeid, daar ook opleiding en toekomstzorg onder de arbeidskosten gerekend moeten wor den, die ou een behoorlijke wtnstverwerving vergoeding verdienen. Deze vergoeding zou in den vorm van een hooger loon en sociale ver zekering gerealiseerd kunnen worden en mede daardoor zou veel armoede te ondervangen run die bij een nlet-evenredige verdeeling van de winst zeker zou ontstaan. Wat het ontwerp zelf betreft, zegt de minis ter. dat een plotselinge sterke vermeerdering van het getal leerlingen kan worden voorkomen door den toelatingsleeftüd voor de lagere scho len definitief op zes jaar te stellen. De minis ter zal dit bevorderen Hij acht, gehee! al Ke ilen van de bezuiniging'noodzaak, de grens van zes jaar boven die van 5)4 jaar verkieslijk. Een voorstel om de leerverplichting tot zes jaar terug te brengen, is van den minister niet te verwachten. Het verkorten van den overgangstermijn van de wet van 30 December 1933 kan inderdaad voor enkele schoolbesturen tot moellukheden aanleiding geven. Dit is een van de redenen, welke den mint'ter er toe hebben geleld thans voor te stellen het bepaalde in art. 1 onder b te wijzigen in dezen zin. dat de bjj het gewij zigde artikel 57 der L. O-wet ten aanzien van de scholen voor uitgebreid lager onderwijs ge stelde hoogere elschen niet reeds op 1 Januari 1934 zullen gelden, maar eerst na afloop van het thans loopende schooljaar. Een Nota van Wijziging strekt hiertoe. Wat betreft den termijn, gesteld in de slot woorden van het tweede lid van art. 100 der L. O -wet Is de minister met de leden, die op verkorting daarvan aandrongen, van meenlng, dat die tenrijn zander bezwaar kan warden teruggebracht tot een jaar. Het ontwerp is aangevuld met een daartoe strekkend nieuw artikel V. Tegen het toelaten van op’wachtgeld gestelde onderwijzers als sg. kweekellng met akte over eenkomstig art. 191 der L. O -wel bestaat geen bezwaar. Die toelating mag echter het' aan vaarden van een nleuwe berekklng als onder wijzer elders niet in den weg staan. Naar aanleiding van een door den A N W B, en de KNAC ingediend verzoek, deelt de Bur gemeester van Haarlemmermeer mede, dat door den Inspecteur van de Gemeentepolitie maatre gelen zullen worden genomen om geregelde con- tróle te laten houden inzake een behoorlijke verlichting van rjj- en voertuigen in de avond uren. en dat naar wordtv ertrouwd. dit speciale politietoezicht zal medewerken om de veiligheid van het openbare verkeer in dezen grooten polder gedurende de avonduren te bevorderen. De tegen artikel V van het ontwerp van ver schillende zijden geopperde grondwettelijke en andere bezwaren heeft de minister ernstig overwogen. De thans bi Nota van Wijziging voorgestelde regeling 'eerbiedigt de vrijheid van richting bij de benoeming van onderwijzers en zal voorts naar analogie van den maatregel, welke voor het openbaar onderwas geldt, slechts t<a 1 Ja nuari 1937 van kracht blijven. Mochten att deze regeling andere moeilükheder v oonviv-len. zooals ten aanzien van de scholen, welker leer krachten tot bepaalde congregaties behooren. onder zekere omstandigheden het geval kah zijn, dan biedt de ontheffingsmogelijkheid op grond van gewichtige redenen, aan het slot van bet vierde lid van art- 97 bedoeld, voldoende gele genheid om daaraan tegemoet te komen Tot het uitsluiten van de bevoegdheid der regeering om over de gegrondheid van een be roep of beginselbezwaren te oordeelen. durft de minister overgaan, omdat hem den laatsten tijd herhaaldelijk is gebleken, dat ook in de krin gen van het bijzonder onderwijs de ernstige wil bestaat, om de regeering in ha„r bezuinigtngs- arbeid te steunen Indien dit vrijwillig st leven naar bezuiniging in de door de regeering aan gewezen richting voldoend succes heelt, zal ook verder in hoofdzaak kunnen worden volstaan met het treffen van voorzieningen om te voor komen. dat het zich corformeeren aan het streven der regeering voor de schoolbesturen ernstig nadeel verlies van waarborgsommen e.d. zou opleveren. Eenmaal de noodzakelijkheid van een stren gere reglementeerlng van bet bondsleven aan vaard, moet die reglementeerlng gelijkelijk voor allen gelden Uitzonderingen, maken voos dieo rganisaties, die in het verleden niet te kort schoten, is hoogst bezwaarlijk. den onthutsten politieman, kans het nummer te noteeren de auto eigendom was van Baars. Onmlddellijk werden pogingen aangewend om den auto te achterhalen en inderdaad werd deze nog denzelfden dag door de Utrechtsche politie, komende uit de richting Amsterdam, aangehouden. De inzlltenend hadden intusschen de uniform uitgetrokken, doch de bestuurder, die geen uniform droeg, werd herkend. De auto was bulten voorkennis van den eigenaar ge bruikt voor een tochtje en de bestuurder was totaal niet in het bezit van eenige papieren. Op den auto werd voorloopig beslag gelegd, terwijl de bestuurder werd verbaliseerd. De zaak is in handen gegeven van den Officier van Justitie. Tijdens de ochtendvergadering gaf ook H. M de Koningin Moeder door een persoonlijk be zoek aan het Congres van haar belangstelling blijk. De voorzitter sprak met eenige woorden H M. toe en noemde haar aanwezigheid de bekroning van dit samenzijn. Spr wees erop, dat H.M gedurende het 25- jarig bestaan der vereeniglng voor de derde maal een bijeenkomst daarvan met haar tegen woordigheid vereert. Spr. bracht daarvoor «applaus». «- 1 De beer K. TER LAAN, die wel nooit be keerd en overtuigd zal worden, had opnieuw den Bljzonderen Vrü willigen Landstorm een ..zuiver Het geval van den R.K. Bond JSt. Christo- phorus" heeft de Minister in dit verband tot zijn ware proporties gereduceerd. De hoofdaalmoeze nier van leger en vloot, die daarvoor naar Nleu- wediep is geweest, heeft den Minister gerappor teerd. dat er bij deze organisatie een misverstand is geweest, dat haar in conflict bracht met den commandant der marine. De hoofdaalmoezenier zal bjj de reorganisatie der vereeniglng leidend optreden, en de commandant heeft erkend, dat Een Amsterdamsche autoverhuurder stond Woensdagavond op de automarkt te Amers foort om te probeeren een wagentje te verkoo- pen. toen hu tot zijn groote verontwaardiging twee van zjjn eigen auto's op de markt zag staan, die doodleuk door twee personen te koop werden aangeboden De mannen hadden deze wagen denzelfden morgen van hem te Am sterdam gehuurd. De eigenaar was ook niet van gisteren en stuurde een collega op de pseudo-handelaren af. De transactie vlotte snel en de collega kocht beide auto s voor f 1200. De kooper ver zocht om een kwitantie en kon deze natuurlijk krijgen Het bedrag werd tngevuld. de handtee- kenlng gezet, doch dat werd fataal. Juist op het oogenblik. dat de geteekende kwitantie over handigd werd, voelden beide verkoopers de hand van een agent op de schouders, «ij wa ren geknipt. Jhr mr. H. Smissaert hierna aan het woord, leidde zijn onderwerp in door allereerst te wij zen op den chaotlschen toestand, waarin ons armwezen tijdens de eerste helft der negen tiende eeuw verkeerde, om vervolgens in een interessant overzicht de ontwikkeling van deze kwestie tot in onzen tüd te schei jen De laatste mijlpaal op den afgelegden weg was de oprichting der vereeniglng voor Armen zorg en Weldadigheid als bekroning van het voorafgaande en zonder dat voorafgaande on denkbaar; hier kwamen vele vroeger gescbei- denen bijeen in een genootschap tot wederzijd- sche gedachtenwisseling Dit was bereik*, door dat in vele gemeenten mannen en vrouwen Pit streven sterk hadden gesteund; van d.e velen vees spr. in t bijzonder aan haar, die na hem het woord zou voeren, die thans nog in hel Dageljjksch Bestuur zitting heeft en die als de verpersoonlijking van deze actie mocht gel den. Eén naam mocht niet onvermeld blijven, die van den eersten voorzitter mr. W H de Beaufort, die de netelige taak met volle sym pathie aanvaardde en aan wiens nobele figuur op dezen herdenkingsdag een eeresaluut toe kwam. Spr. verklaarde overtuigd te zijn, dat le geest der Vereeniglng. waardoor zij in deze 25 jaar zooveel mooi werk had verricht, nog in lengte van jaren haar tot zegenrijken arbeid zou lelden Te Dinxper'.o (G.) is de caféhouder H. T. b0 een onbewaakten overweg met zjjn auto doof een trein gegrepen. De man werd op slag gedood; de auto werd geheel vernield. Te Heerlen is de ondergrondsche locomotlef- machinist L. Gorten uit Bom in de laadplaats van de 465 M .verdieping van de staatsmijn .Jdaurits” met het hoofd tusschen twee volge laden wagen beklemd geraakt. Hü be kwam zoodanige verwondingen dat hij eenige uren later aan de gevolgen daarvan is over leden. Het slachtoffer was 25 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. Leniging van de armoede is een plicht der naastenlieide voor e'.k Individu. Voor de bewa ring van orde en rust is er daarbij juist de Overheid iels aan gelegen, om massa-armoede zooveel mogeljjk te verzachten Het schijnbaar politieke element hierbij, mag de gedachte van charltas liet in den weg staan Er bestaat geen rechtsplicht ten aanzien van de bestaansmid delen van let individu, in den zin van plicht ter voorziening in ieders behoeften door de ge- I meenschap. Principieel zou het een onjuist, standpunt zijn, zulks te eischen. Hlertegenovei staat de christelijke naastenliefde als gewetens plicht voor den beter-gesitueerde. Op wel ze wijze hij dien plicht wil vervullen staat nem vrij, mits hjj mede werke aan de zorg dat zeiis de minst gunstig gesitueerde een menschwaar- dlg bestaan hebben. De enkele mensch kan dit ook in vereeniglng met anderen nastreven, het- 1 geen in onze gecompliceerde maatschappij zeiis het meest is aan te beve'en Bij alles wat in dit geval de Overheid reeds doet, blijft de nood zaak bestaan van Armenzorg door de kerkge nootschappen en particuliere instellingen, al is de Overheidsbemoeiing bijna hoofdzaak ge worden. Men dient nooit te vergeten dat al-* liefdadigheid op de naastenliefde gebaseerd moet zijh. Ten slotte sprak de minister van Sociale Za ken, dr. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE, voorzitter van de Federatie van Diaconieën tn de Ned. Herv. Kerk, over „Christelijke barm hartigheid en moderne armenzorg”. steejfir sommige menschen niet in staat pgf^onen van zaken te onderscheiden, legde (ch ook bij de uitlatingen van den Zaan- chen burgemeester neer. Maar zijnerzijds wfnschte hü toch uitdrukkelijk vast te stellen, d t hjj ondanks de gestrengheid, waarmede hij a i Minister op moet treden tegen een deel van oi s volk, als mensch geen enkelen 8_D.A.P.’er al zijn vijand beschouwen kan /Overigens heeft Minister Deckers zjjn optre den tegen de S D AF. nog eens opnieuw gemo tiveerd. Met de statuten der partij, aldus de Minister, had dat optreden niets te maken. Maar wél had het te maken met de gedragin gen van de leden en de pers dier partij, die jarenlang het zaad zaaiden van ontevre denheid, van miskenning van het gezag en van ondermijning van de krijgstucht en die dat be drijf zelfs niet staakten, toen het drama van de „Zeven Provlnclèn" getoond had. waarop dat onvermijdelijk moet ultloopen PROBOLINGO 16 Nov. (Aneta) Bandjir- rende kalis richtten in het Probolingoeche scha de aan. Verschillende Inlandsche huisjes wer den weggespoeld. De Kali Laksoran in het onderdistrlct Kori- pan sleurde vijftien menschen weg van wie twee dood zijn teruggevoriden. en dertien wor den vermist. De desa Pakistadjl staat onder water Heden was het water overal zakkende. aangerar.d en een groot gevaar is voor herha ling of vooitzetting van tiet feit. e Donderdagmorgen werden oom en neef aan gehouden en voorgeleld voor den rechter commissaris, mr. E. J. W. Top. Het zeer langdurig verhoor, dat meer dan vjjf uur in beslag nam, werd bjjgewoond door mr. dr. B. J. Stokvis, die ook in deze zaak «re der als verdediger van de verdachten zal op treden. De smid en zjjn neef ontkenden C n opzet te hebben gehad om te beleedigen, zij beroepen zich op het algemeen belang van hun publicaties. Zij hadden het oogmerk gehad om de oude brandstichtingszaak Weer op het tapijt te brengen. De rechter-commlssaris vond geen termen om dc verdachten in verzekerde bewaring te stel len. HU gaf echter voor een termijn van zes maanden het bevel, dat (je verdachten zich dienen te onthouden van vervaardigen en ten toonstellen van dergeluke publicaties, waar en hoe dan ook. De verdachten beloofden het bevel na te komen, daar zu hun doeleen vervolging, waarbu de oude brandstichtingszaak weer ter sprake komt, hebben bereikt. Binnen niet al te langen tüd zal dus voor de Haarlemsche Rechtbank een vervolg op de eer tijds zoo geruchtmakende „brandstichtlngszasür te Wormeryeer" dienen, een proces, dat wel licht de verschillende Instanties weer zal door- loopen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp tot wijziging van de wet van 30 December 1932 tot wijziging der L. O.-wet wordt ontleend. De toestand van 's lands flnanciJn is zooda nig. dat elke bezuiniging, die mogelijk ia moet worden aangebracht. De bezuiniging, door dit wetsvoorstel beoogd, doet aan het onderwijs niet een zoo belangrijke schade, dat het mogelijk zou zyn. door minder schadelijke maatregelen een voldoende inperking van uitgaven te be reiken- Daarom zün ook deze maatregelen noodig. Het heeft spr. getroffen, dat ook hier de vereeniglng de tijden verstaan heeft. Maar één ding vooral steal wel vast: in on ze dagen hebben wü alle methoden gelükelük noodig. Samenwerking is dus sterke eisch. En eigenlük zal nergens echte hulp worden erva ren zonder dat ook waar aanspraak eh recht en verzekering werken in het geheel van ons aller arbeid iets zich spiegelt van het licht, dat van Christus als den Offeraar uitstraalt. In dien zin moge alle .moderne" arbeid op bet ter rein, dat ons samenbindt, „christelijk" gedrenkt wezen! De voorzitter heeft daarna een woord van dank gesproken tot de sprekers. Na eenige oe- stuursmed-deelingen. werd de vergadering door hem gesloten. De massale nood dreigt ons terug te drijven naar de massale methoden, die het Individueele evenzeer verliezen als het opbeurende en her stellende. De kerkelüke kringen moeten toezien, dat zü het moeizaam gevonden kleinood niet weer verliezen; zij mogen tevens anderen hel pen. om te bewaren wat niet verloren gaan: het hart Laatste spreker in de ochtendvergadering was Mr. J. Everts, Ud van het DagelUksch Bestuur der Vereeniglng. Secretaris van den Armenraad Amsterdam, die een rede hield over de toekom stige ontwikkeling van het Maatschappelijk Hulpbetoon en van de Vereeniglng. Allereerst merkt spr. op. dat uit armenzorg zich verschillende takken van speciale zorg hebben geëmancipeerd, die uitgroeide tot mln of meer zelfstandige complexen. In de tweede plaats wijst spr. op het feit, dat de positie der particuliere Instellingen thans sterker is dan in 1908 Bij de uitvoering van tal van takken van gemeenschapszorg. niet alleen van het maatschappelijk hulpbetoon, kan de overheid particuliere instellingen niet missen en roept zij. waar deze niet bestaan, zelfs meer malen niet-ambtelijke organen tn het leven. U In de derde plaats wust spr. er op dat, ter wijl in 1908 de duizenden Instellingen van wel dadigheid elk geïsoleerd stonden, thans overal verbindingen tusschen deze instellingen noo- dig worden geacht Het vierde feit, dat bet vorige aanvult, is dat deze coördinatie op den duur overal gepaard blükt te gaan met het scheppen van een appa raat en de vorming van een bureau. Spr. wees er vervolgens op. dat de noodzaak om beroepswerkers op het terrein van het maat- schappelük hulpbetoon te laten optreden, is komen vast te staan Ook voor de particuliere instellingen zjjn opgeleide. gespecialiseerde krachten onmisbaar Tenslotte no mde spr. het feit, dat het maat- •chappelljk hulpbetoon niet langer wordt be schouwd als een uitsluitend locaal belang, bü welks regeling, financiering en organisatie al leen de gemeenten elk voor zich betrokken zün. Spr. ging vervolgens na tot welke taak voor de vereeniglng de hiervoor bespreken ontwik keling lelden zal- Het terrein harer werkzaam heid zal zich moeten begrenzen tot het maat- schappelük hulpbetoon: sociale verzekering, ge zondheidszorg huisvesting, onderwijs, hoezeer verwant, liggen bulten haar bestek. Zü zal het bolwerk moeten blüven van het particulier initiatief. Zü zal het instituut der Armenraden moeten bevestigen en beschermen en streven weer een sluitend net van Armenraden in bet lend door de oprichting van dlstriclarmen- raden of -bureaux- De tegenwoordige wetgeving geeft slechts den plaatselüken onderbouw eener goede organisatie. Instelling van een Rüksar- menraad als landelük centrum van samenwer king zal overwogen dienen te worden. Tenslotte behandelde spr. de taak, welke de Vereeniglng ta de toekömst bü dit aliea aal hebben. Hierna werd gepauzeerd. Te Leerdam Is de dienstdoende chef bü Spoorwegen, de heer Elmeren. die aanetew was geweest bü het rangeeren nabü de goede renloods even buiten het station en langs spoorlün liep, door een passaglerstrein, kennen de uit de richting Gorlnchem. gegrepen en gedood. In de middagvergadering heeft Mgr. dr. G C. VAN NOORT. Deken van Amsterdam, het woord geveerd over „Rechtvaardigheid en naas tenliefde in de Armenzorg”. Mgr. ving zün rede aan met de beteekenis van de rechtvaardigheid bü de charltas uiteen te zetten. Armoede zal voorkomen of gelenigd moeten worden, het eerste valt onder de sociais rechtvaardigheid, het tweede is een plicht der naastenliefde. De oorzaken der massa-armoede zün met altüd op te heffen natuurrampen en dergelüke zullen steeds onverwachte armoede tengevo'ae hebben. Gestreefd moet worden naar opheffing der oorzaken, voorzoover zü aan menscheljk toedoen te wüten zün. Zoo ziet men büvoorbeeld de oorzaken der crisis nog te weinig als een gevolg van het onverstand en de baatzucht der menschen. Daarbij moet door voorzorgen van socialen aard getracht worden, het vermüdbare te ondervangen. Ons land neemt in dit opzlch' een goede plaats In. held der weldadigheid door vele draden saam- geweven met ons volksleven. Voorwaaröe voor regenruk werk is dan evenwel wat wü hier be den zien: dat de onderscheiden deelen hun eigen karakter ontvouwen en dat zü tevens samenwerken tot een nationaal geheel. Het schoone van de jubileerende vereeniglng is nu. dat zü een kwart eeuw lang voor die samenwerking met behoud van eigen karakter heeft gepleit, een band gelegd en een brug ge vormd heeft. Hier gaat het om den enkeling, niet om het massale; om opbeuren en verheffen, niet om laten voortbestaan. Erkend moet Intusschen worden, dat men aldus sprekend Inderdaad ..modemspreekt, klanken van een nleuweren tüd doet hooren. Er zün tüden geweest, dat ook in kerkelüken en chrlstelüken kring het massale, het routine werk. de bcdeellng kenmerk vormden voor de barmhartigheid Ook lier moet de vereeniglng met eere en dank worden genoemd. Spr. wüst op het velerlei ontwikkelingswerk Tot het .moderne” behoort ook het besef, dat dilettantisme hier kwaad doet. In onze dagen van crisis en nood verkrügt dit alles nu nog een eigen karakter Meer dan ooit is thans samen werking geboden van de krachten, die en de staat en de maatschappü en de kerk kunnen aandragen voor de leniging van den vollcsnood. Nu dreigen er groote gevaren. Verwarring niet alleen of dubbele arbeid; maar met name het afslüpen van de füne punten In het betrekkelük nog jonge verleden, aldus de Minister, is afdoende bewezen. tot welke krügstuchtelük volkomen ontoelaatbare exces sen een ongebreideld bondsleven bü de weer macht tenslotte voert. Het thans ingevoerde Reglement op de Belangenvereenigingen is trou wens ook In het belang van de leden der orga nisaties zelf. Want komt het tot excessen, dan zün zü. de leden, het, die de dupe worden, ter wijl degenen, die de verkeerde geestesgesteldheid kweekten vrü uitgaan, althans strafrechtelük. Hierna hield mevr. M. O. MuUer-Lulofs een rede over het leven en werken der Vereeniglng. Ook deze spreekster wees op de vele groote moeilükbeden. die overwonnen moesten worden, vooraleer gesproken mocht worden van e«n be- boorlüke toepassing der wet van 1912. Met vreugde kon zü melding maken van het geen de Vereeniguag In den loop der Jaren tot stand heeft we terete brengen. Wanneer wü nu aldus besloot spreeks.er 't terrein der armenver zorging In Nederland van de laatste kwart eeuw als In vogelvlucht overzien, dan zien we, als rüpste vrucht der nieuwe wet. de beide de siderata. die de Vereeniglng daaromtrent koes terde, vervuld, nl: vooreerst de humanlseering van de overheldsarmenzorgen ten tweede de samenwerking. tot stand gekomen in het bloeiend instituut der Armenraden, waarvan ei thans 29 in ons land hun zegenrüken ar- beid verrichten. Dit alles echter betreft slechts de tastbare resultaten van het werk der Vereeniglng. Wie ra. echter doorgronden welke de Invloed, voor al ook op een jongere generatie, Is geweest van den geest, waarin zü altüd is werkzaam ge weest, een geest van verdraagzaamheid en die nende liefde? Wanneer we heden ten dage tal- looze armbezoekers van alle gezindten zich zien scharen onder het vaandel der overheidsarmen- sorg, uitsluitend In het belang der armen, dan meent spreekster dit voor een groot deel te mogen toesehrüven aan den geest van algemee ne naastenliefde door de Vereeniglng 25 jaren lang gepredikt en gekweekt. Te Zaandam brak Donderdagavond half 12 een felle brand uit in een, gemeente-nood woning. gelegen aan de Prinsenstraa 82 b en bewoond door den lompenkoopman M Smit. Toen de bewoner, die zich met in gezin reeds ter ruste had begeven, onraad be-peurde, stond de geheele woning, welke van hout is ópgetrok ken. reeds vol met een verstikkenden rook en moesten de acht kleine kinderen door het raam in veiligheid gebracht worden. De wo ning brandde geheel uit. Omtrent *de oorzaak tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. Donderdagmiddag is ov de R. K Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan in het familiegraf bügezet het stoffelük overschot van mevrouw Bronsveld-Vltrlnga. oud-lld van de Tweede Kamer, die de laatste jaren als Eer waarde zuster Domna Joanna kloosterlinge is geweest in de Orde der Benedictinessen te Hekelgem (België). Aanwezig waren o.m. de Tweede Kamer leden Annie Meüer C. L. V. d. Bilt. Max van Poll en Engels, voorts het oud-kamerlld mr. Bomans, mevr." Wijnaendts FranckenDyae- rinek en dr. E. B F. baron Wittert van Hoog land. voorzitter van den Raad van Arbeid te 's-Oravenhage. Eenige bloemstukken dekten de baar Pater Franco de Wüels O.S.B. uit Affligem (België) verrichtte de absoute en de beaardlng Opgericht is de Algemeene Nederlandsche Verkeersfederatle (A.N.VF.), welke zich ten doel stelt het be*-orderen van de economische ontwikkeling van het verkeer in het algemeen en daarvan In het büzonder het motorverkeer. Tot president der federatie is benoemd prof. Ir H. van Breen, oud-voorzitter der Nederl - Indische Wegenvereeniglng. alsmede van de Regeerlngscommlssle voor Motorverkeer in Ne der landsch - Indlë. Het initiatief tot oprichting dezer verkeers- organisaUe Is genomen door de grooter verkeers- bonden in Nederland: ANWB. Toeristenbond voor Nederland, Bond van Bedrüfsautohouders in Nederland en Koninklüke Nederlandsche Automobiel Club tn samenwerking met de N V. American Petroleum Cy en N.V. Bataafsche Import Maatschappij, verkoopsorganisaties on derscheiden! Uk van de Standard OU Cy en Ko ninklüke Shell. In de met palmen versierde Ridderzaal te Den Haag is gisterochtend het tweedaagsche congres ter gelegenheid van het 25-jarlg be staan der Nederlandsche Vereeniglng voor Ar menzorg en Weldadigheid begonnen, onder voorzitterschap van mr A. J A A baron van Heemstra Aanwezig waren bü de plechtige opening omstreeks 500 dames en heeren. onder wie H. K. H. Prinses Juliana. Beschermvrouwe der Vereeniglng. 1 aronesse van Verschuur, als ver tegenwoordigster van de Koningin en onder scheidene ministers, staatsraden en de bur gemeester van de residentie. De minister van Blnnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, hield een korte rede en deelde o.a. mede, dat H. M. de Koningin de vérdien- stelüke onder-voorzltster der vereeniglng. mevr. M. G. Muller, geb. Lulofs. had benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau 5 En een handige veldwachter De chef-veldwachter van Bodegraven poogde Woensdag een auto aan t? houden, waarin drie jongelui zaten, gekleed in fascisten uniform. De bestuurder gaf aan het duidelük gegeven stop- teeken geen gehoor, doch reed op den veld wachter, die midden op den rijweg was gaan staan. in, zoodat deze nog op het laatste oogenblik oprij moest springen om niet omver gereden te worden. Onmiddellük In de jaren 1930 en 1931 werden de gemoe deren in het overigens rustige Wormeneer in opschudding gebracht door een rechtzaak, die thans een nasleep beleeft. In December 1929 ontstond brand in de sme derij var. A. de B. te WoiTnerveer. was. tamelük onschuldig en werd weldra ge- bluscht. De eigenaar van de smederu. De B werd echter gearresteerd op vermoeden, den brand te hebben gesticht De Haariemsche Rechtbank sprak den man echter vrü. de offi cier. die zün veroordeellng had gevraagd, ging in appél bü bet Hof te Amsterdam. Hier werd A. de B na een grondige behandeling der zaak en na het hooien van een aantal brandweer- deskundlgen veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf De smid hield steeds pertinent zün onschuld vol. De verdediger, mr. dr Benno J. Stokvis, diende een verzoek tot gratie In. dat werd af gewezen. Ook de pogingen om revisie van bet vonnis te krügen strandden. De smid, hierin bügestaan door zün oom J. de B., Heten het er echter niet bü. Zü produ ceerden een groot aantal requesten. verzoek schriften aan den ministerraad, verzonden een adres aan H. M. de Koningin, kortom stelde.. alles in 't werk om de onschuld van den smid die intusschen zün straf reeds heeft ondergaan, duidelük te maken. In vele ken over bandweerdeskundigen. en om hun meenlngen wonden zü geen doekjes. Voor de ramen van de smederü aan den Zagnweg te Wormerveer etaleerden zü hun vloed van geschriften, waarin de voor het publiek gewenschte varia tie werd gebracht. Dit „shbw-venster” dat des avonds door lichtbakken werd verlicht, mocht zich in de onverdeelde belangstelling van de dorpelingen verheugen Den laatsten tüd waren de tentoongestelde pamfletten hoofdzakelük gericht tegen den brandweerdeskundige H. R. M Ook de loco-burgemeester van Wormerveer, P R kwam er minder goed af. Een en ander was. voor deze heeren aanlei ding een klacht wegens beleedlglng tegen den smid en diens oom in te dienen bu de Justitie te Haarlem. De pamfletten e.d. werden In be slag genomen op last van den Officier van Justitie te Haarlem, mr. W. M. Paardekoper Overmans, terwül een vervolging werd Ingesteld wegens eenvoudige beleedlglng tezamen en In vereeniglng. Op het delict beleedlglng staat geen voorlooplge hechtenis, doch in dit geval wenschte de Officier art 540 W v. Strafvorde ring toe te passen, waart>U aanhouding mogelük is gesteld indien de openbare orde ernstig is Wü noemen er enkele: De Katholieke afge vaardigde v. d. Bilt behoeft ten aanzien van de algemeene vorming van de Mann<-officieren niet zoo sceptisch te zün. als hü zich Dinsdag avond toonde, wanl de praktük is tegenwoordig zoo, dat het Koninkluk Instituut als onderbouw een volledige vüf-jarige H.B.8. of gymnasium B heeft. Den liberaal van Kempen volkomen toe gevend. dat een zoo nauw mogelük contact tus schen officieren en minderen van het hoogste belang is. heeft hü den Christelük-Historischen deskundige Tllanus toegezegd, ook administra tief streng te zullen optreden tegen dragers van het gezag aan boord, die in hun taak te kort schieten. Ontkennend was zün antwoord aan den heer Drop, die gevraagd had. of de nagela ten betrekkingen van de gevallenen op de „Ze ven Provinciën" een uitkeering van de Regeering zullen krügen. Dit zal alleen het geval zün voor diegenen, van wie komt vast te staan, dat zü loyaal zün geweest De Katholieke afgevaardigde Schaepman. die erop had aangedrongen, dat in afwachting van het rapport der commlssle-Idenburg geen gel den zullen worden uitgegeven voor den flottlel- jeleider envoor de verplaatsing der Marine kazerne te Rotterdam, kreeg de verzekering, dat het gezond verstand hier den Minister natuur- lük lelden zal. De heeren Tllanus en Duymaer van Twist werden gerustgesteld ten aanzien van de zorg, die de Regeering heeft voor hen, die tengevolge van hun militairen dienst hun betrekking ver liezen Minister Deckers zoekt hiervoor vaak persoonlük contact met de betrokken werk gevers. En de aociaal-democraat K. ter Laan niemand is ten aanzien van defensie hard- leerscher dan deze vasthoudende Groninger kreeg opnieuw uitgelegd, dat in de laatste tien jaar op defensie 35 pet. voor de militaire en büna 49 pet. voor de niet-militaire uitgaven bezuinigd is). Als wü nog vermeld hebben, dat de drempel in de Bcheveningsche visschershaven alleen weggenomen zal kunnen worden, indien daar verdedigingswerken tot afweer van vreemde oorlogsschepen kunnen worden aangelegd, en dat de Minister sympath ek staat tegenover het denkbeeld van de heeren van Kempen en Wes terman, om onder de jeugd onzer middelbare scholen de handleiding van den beschermings- dlenst tegen luchtaanvallen te dlstrlbueeren. kunnen wü gevoegelük sluiten. Het was dit-, maal vüf voor twaalven, toen X einde kwam. gaf de bestuurder »ol gas en verdween in de richting Utrecht. De inzittenden keken triomfantelük door de achterruit naar I}eze zag echter en ontdekte dat den fascisten leider

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 24