Golven van I welsprekendheid en cijfers Fa.P.Th.YPMA Oppositie verlaat de zaal Kijken is koopen bij CLOECK I ZANGONDERRICHT OP DE SCHOLEN Harmonium voor de WARD-METHODE levert in de gewenschte uit voering en laag in prijs de MERCURIUS HAVERMOUT 25 cent per pondtpok TOCH BEHANDELING DER BEGROOTING VRIJDAG 17 NOVEMBER De begrooting onvoorzien” Een verrassing Oorkonden in de raadzaal Een incident SCHAGEN Steun aan tuinders Algemeens beschouwing A vond verg ad ering WARMENHUIZEN st ZAANDAM Verbreeding van de Bergerbrug r Een onderscheiding voor de Eerw. Broeders der St. Willibrordus- stichting te Heiloo I Te weinig,, Door nagenoeg alle raadsleden aan de algemeene beschou wingen deelgenomen r e iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii zijn, die steun behoeven, zal spr. gaarne weten. per- renie. i beroep Onze I De raad ontving; niet van I van r i o 3 i. wees van B I. Spr. ge- het zal on- Wllllbrordus- Kooy- f o i i r wie dat zijn. De heer GOVERS zal den wethouder dit soonlijk wel mededeelen. Conform besloten. de o Raad er kunnen en (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige op lage.) Vier besluiten van den Raad. Maakten, na heel veel gepraat. De Krebbesteeg tot „winkelstraat Ziet hier in beeld het resultaat. 3 1 I. tl 1 k NEOERLANDSCH FABRIKAAT Om half 8 waren alle raadsleden, behalve de heeren die "s middags vertrokken waren, aan wezig. Om 5 voor 8 opende de VOORZITTER de geschorste vergadering en deelde mede, dat tijdens de geschorste vergadering, onderhande- llngen geschied waren met den heer Vogelaar, die de gegronde hoop vestigden, dat de heeren weer zouden verschijnen. Uit bet laatste be richt van mr. Langeveld maakte spr. op. dat die verwachtingen nog niet zoo stellig zijn. Spr. wil daarom beginnen. De heer VENNEKER wijst op de passage in het V.V^‘ dat de samenwerkende S.D.A.P. en zelfde fouten verweten. Het verwijt is, dat zij RK de regeerkracht missen. Spr. zal bewijzen Onze bibliotheek Wy kunnen mededeelen dat dezer dagen de bibliotheek belangrijk uit gebreid wordt met tal van nieuwe boekwer ken ZoZoals wellicht reeds bekend is. bestaat er wekelijks, des Zaterdagsavonds van 130 uur tot 9 uur. gelegenheid tot het afhalen der boe ken boven in het patronaat. De prijs per deel Is slechts 3 cent. Roodvonk. In de afgeloopen week te alhier een geval van roodvonk geconstateerd. el jió -s Xm vr «1 Gistermiddag had in de plaats ZooaLs onze lezers zich zullen he.-lnneren. werd stichting te Heiloo een treffende gebeurtenis een der paviljoens dezer stichting in den Kerst morgen van het vorig Jaar door »un ernstlgen brand geteisterd. Door de Eerw. Broeders werd daarbij met be- wonderenswaardlge zelfopoffering aan het red dingswerk deelgenomen. Door den brand Hepen nl eenige slaapzalen van verpleegden gevaar. Op verzoek van de Kon Ned. Brandwrerver- eeniging had de commaucant der Alkmaffache de voorstellen van het college bestrijdt. Waar om veroorlooft men zich de weelde van een oppositie, als die de voorstellen van B. en W. niet mag bestrijden? Dat de oppositie niet is t.o.v. het radlobedrijf nu blijkt reeds 10.000 dat er van den Minister komen, als we daar op moeten wach- t maanden kunnen duren. burgemeester en Wethouders stellen den raad voor: a. de Bergerbrug met 6.50 M. te verbroeden overeenkomstig plan A en hun college daarvoor een credlet toe te staan van ten hoogste 37.000; b. de onder a genoemde uitgave nader te regelen bij suppletoire begrooting. De heer COVERS Is voors uider van de ver breeding der brug, doch zag liever den weg over bet oude ziekenhulsterrein, dan vla Zevenhui zen Wethouder KLAVER merkt op. dat deze kwes tie geen verband houdt met de Bergerbrug. De heer GOVERS Wil dan wachten tot de be grooting. De lieer KEYSPER kan in het algemeen zeg gen, dat hij steeds verbeteringen toejuicht. Spr acht deze verbetering wel mooi, maar thans nog niet urgent. Het is voor spr. de vraag of er verbetering daar op deze wijze gezocht moet worden. Spr. vraagt of wegverbreeuing niet eerst aan de orde gesteld moet worden. De neer KEESOM vraagt waarom een finan cieel zoo verstrekkend voorstel met in de be grooting is gelegd. Spr. acht de verbreeding niet urgent, te meer, daar het verkeer uit Bergen verlegd Wordt naar den Helderschen weg. De Appelsteegbrug dient eerder verbeterd te wor den. Dat is wel urgent. De heer WOLDENDORP stelt voor aan belde zijden van de brug een trottoir aan te leggen De verbetering kan zJ. wel later volgen. De heer VAN DRUNEN is het met de vorige sprekers niet eens. Hij vindt de brug voor het verkeer niet voldoende. Deze verbreeding zal eenlgen werkloozen weer Werk geven. Het plan sluit aan op den weg over het oude Ziekenhuls terrein. Wethouder KLAVER dankt den heer Van Drunen x>r den steun aan het college gegeven (De heeren Bulens en Venneker komen ter ver gadering). Het was oorspronkelijk het plan dit verbree- dingévoorstel bij de begrooting te behandelen, doch het bleek, dat het daar te laat voor was Het komt B. en W. voor, nu er bij het verbeteren van de toegangen tot de brug enkele moeilijk heden zijn gerezen, dat de verbreeding dezer brug wel gewenscht is. Wordt de brug verbreed, dan zijn er geen moeilijkheden meer by de ver breeding van den Geesterweg.’Een trottoir aan weerszijden van de bi"Ug kan niet worden aan gelegd. omdat dan de brug te smal zal worden. Dan kragen we hetzelfde als bij de Frieschebrug De raad doet het beste b t voorstel aan te ne men met t oog o pden toegang tot de stad aan de Westzijde. De heer KEYSPER vindt het een zwak motief van den heer Van Drunen de werkverschaffing er bij te halen. Z.l. Is de verbetering van de Appelsteegbrug ook urgenter. Bpr. is niet over tuigd, dat de verbreeding van de brug noooza kelijk is en zal daarom tegenstemmen. De VOORZITTER zou afwijzing van het voor stel zeer betreuren. Ook spr. vindt den toestand van de Appelsteeegbrug zeer moeilijk Als daar de toestand verbeterd kan worden, zou spr. dit toejuichen. Aan de prde Is de gemeentebegrootlng 1934. De heer KEESOM stelt een motie van orde voor om de behandeling der begrooting eenige weken uit te stellen, met het oog op de rogee- De heer v B. en W. en geeft Ij woord ter overden ze keletsen”. Spr. samenwerking In dli gebied van volkshuisvesting en vestigt de aan dacht op den nieuwbouw van „Volkshuisves ting", „Rochdale" en de gemeentewonlngen; op de v. d. Boschstraat; op de verbetering van den Hoenerweg en het boachplan. Er zullen echter ook wenschen moeten worden ingeperkt; ook door de samenwerkende fracties. De oppositie, die het steeds over bezuiniging heeft, kwam met plannen, die geweldige uit gaven zouden meebrengen. In het negatieve te de oppositie sterk: van positief Iets heeft spr nooit Iets bespeurd. Wat de houding van de 8. D. A. P. op 8 Oct. betreft bij het bezoek van Prinses Juliana, merkt spr. op, dat het In het belang zou zijn voor het vorstenhuis, als dit niet steeds werd getrokken binnen den po’ltleken strijd; zooals ook In Engeland en België. De taac der commtesie-Govers te. nu deze bedankt heeft als voorzitter, zonder den voor zitter en de verdwenen stukken, het onderzoek voort te zetten. De ontsiering door verkiezlngsreclame worden tegengegaan; dat juicht spr toe. De toestand wat parkeeren betreft, is houdbaar; het parkeeren in de stad moet ver plaatst worden naar aangewezen terreinen. Spr brengt een woord van groote hulde voor de wijze, waarop Plantsoenen wordt verzorgd, en vraagt het streven van den directeur, om den Hout een aantrekkingskracht te maken voor stadgenoot en vreemdeling, te steunen. De bezuiniging op den keuringsdienst vindt spr. te Ingrijpend, vooral met het oog op den buitendienst. Drie ambtenaren komen vermoe de! ijk op wachtgeld; Is er voor hen geen plaats by een der takken van gemeentedienst? Spr. vraagt of het verkeersobstakel aan den Bergeronerw eg wel zoo erg Is. als In de bladen staat. Spr. heeft nooit langer gewacht dan 10 mi nuten. In Amsterdam en Eindhoven Is het veel erger. Een tunnel is niet allereerst een Alk- maarsch belang; we moeten ook eens denken aan de plannen voor den primalren weg, voor het snelverkeer HaarlemHelder. De beer GOVERS vraagt de reden van de haast met de begrooting. De rekening van het vooorgaande jaar is nog niet eens Ingediend en nu komt de begrooting reeds. Dat de reser ves worden opgemaakt en zelfs nog te maken winst wordt gebruikt, stemt spr- somber. De bydrage aan de kanalisatleplannen acht spr. zonde; spr. bepleit aanleg van een parkeerter rein en een doorgang naar de Molenbuurt. De toegang vla Schermerweg naar de stad vraagt dringend verbetering en verbreeding. Spr. wenscht zich voorts terug te trekken als voor zitter der commissie tot reorganisatie der be dryven, daar de stukken zoek zyn. De heer VOGELAAR wil eerst enkele opmer kingen maken buiten het flnancleele vraag stuk. De opmerkingen in het V.V. over de op positie en de pers doen spr. een fasclstischen geest vermoeden by hen. die deze opmerkin gen deden. Aan de heele oppositie worden de- AIs beide plannen, Bosch- en Bleekersloot- plan worden uitgevoerd, zal spr. In M.H. voor stellen, de begrooting daarvan met 80.000 te verlagen, als zijnde de besparing op ultkeering aan werkloozen. De suppl. gemeentebegrootlng, die In Januari tegemoet kan worden gezien, zal volkomen hierdoor gedekt worden. Spr. handhaaft de meenlng, dat de begroo ting vandaag behandeld moet worden; slechts Arnhem, Enschede, Lonneker en Leiden heb ben de behandeling uitgesteld. Den VOORZITTER lykt 1 ook het beste de begrooting nu te behandelen, zooals ook de groote gemeenten doen; spr. steunt het voor stel-Westerhof. Spr. wil over het voorstel stem men. De motie-Keesom wordt met 11 tegen 9 stemmen verworpen. Voor de O.H.. AH., V.B., mej. Carols en de heeren Keesom en Geels. De VOORZITTER deelt voorts mede, dat te Ingekomen een verzoek van de redactie van het „Npord-Hollandsch Dagblad" om den raad een verrassing aan te mogen bieden. Spr. verwacht dat de raad er zich mede zal amuseeren. De ver rassing bestaat uit twee foto's In map van de Krebbesteeg en de van der Boschstraat met den volgenden tekst: ringsvoorstellen en de al dan niet te verwachten subsidie van ryk en provincie voor de werkver schaffing. Spr. wijst op de mlnisterieele circu laire betreffen de verlaging van de ryksbydra gen In de steun aan crlsiswerkloozen. De minis ter heeft ook een verlaagde ultkeering uit het gemeentefonds in het vooruitzicht gesteld en spr. verwacht niet, dat het adres van de Vereenl- glng van Ned. Gemeenten succes zal hebben. De minister van Financiën kan die 8.5 millloen niet missen, die hl) uit d re verlaging denkt te ha len. De bestaande ongeiykheld Is vergroot door het voornemen om de subsidie voor het nijver heids-, het vakonderwijs en het buitengewoon L. O. te verlagen. Ook de omzetbelasting zal voor de gemeente meer uitgaven vorderen waar nog niet op gerekend te. Hoe zal het voorts af- loopen met de hertaxatle van de gronden In het grondbedrijf? 8pr. wil niet beweren, dat die hertaxatle enkele honderdduizenden lager zal zyn, doch wel zal dit een aanzleniyk bedrag beteekenen Als» het een ton lager wordt, zal dit de ge meente 5 jaar lang 20.000 kosten. Dit te reden te meer de behandeling dezer begrooting uit te stellen ten einde met de consequentie, daaruit voortvloeiend, ook voor 1934 rekening te kun nen houden. Regeerlng en Ged. Staten zullen het ons niet kwalyk nemen a's de begrooting na 1 Januari wordt behandeld. IHIIIIIIIIIIIHIIUMMIlMHimilumHHIDinMUWmitl MAGISCHE KRACHTEN werken in 1. 2. 3 Gij zet de wasch avonds in dn week onder toevoeging van 1. 2. 3. en kookt morgens langzaam op. Ander» niet 1. 2. 3. werkt magische krachten grijpen het vuil aam, weeken bet los, doen het verdwijnen. Het waschgoed zelve blijft onaangetast; rein en sterk komt elk weefsel uit het bad van 1. 2. 3. Hollandache Arbe i d e r s maakten 1. 2. 3. Zij slaagden erin bet U te brengen voor 17S cent per groot pak. Hollandzch e Vrouwen kóópt 1. 2. 3. IX Hangelsport Ver. „De Baan" In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering werd tot lid van het bestuur gekoeen de beer N. Pronk Medegedeeld werd dat een vry groote hoe veelheid pootgoed was uitgezet in bet vtech- water te St- Maarten. By de Nederl. Heidemaatschappy te Arnhem Is een aanzieniyke hoeveelheid snoekbroed In bestelling, dat In het voorjaar van 1934 aal worden uitgezet. De oprichting van een tweede vereeniglng is definitief van de baan. Brandweer, de heer Fr. Ringers, over dit held haftig optreden der Broeders rapport uitge bracht. met hot gvolg. oat het H. B. vac ge noemde vereeniglng besloot den Broeders 'n on derscheiding te doen toekomen. Hiertoe hadden zich in een der zalen van de Stichting een aantal genoodlgden verzameld, nagenoeg alle Eerw. Broeders van de commu- nauteit waren hlerby tegenwoordig; voorts merkten we op Broeder-Overste Junianus, Dr. Barn hoorn, geneesheer-directeur. den comman dant. den heer Fr. Ringers, met een deputatie van de Alkmaareche Brandweer en namens de Kon. Ned. Brandweervereenlglng de heeren Keeman, R’dam. en Hazelhorst, Tilburg. De heer Keeman deelde mede, dat de heer van t Sant, voorz van de Kon. Ned. Ver„ door ambtsbezigheden verhinderd was en herinnerde voorts aan den brand van 25 Dec ”32, waarbij de Broeders groove menschllevendheid aan den dag legden. Dit heeft de aandacht getrokken van de Kon. Ned. Brandweervereenlglng. die direct het plan op zich nam de zeldzame onderscheiding, het ee rek ruls der ver. aan de Broeders te schenken; In dit voornemen werd het H. B. g -sterkt na het rapport van den heer Ringers; het eerokruis is een zeldzame onderscheiding voor moed en zelf opoffering, en is na 1916 slechts viermaal uit gereikt. De broeders toonden rich helden en hebben de bewondering en waardeerlng van heel beschaafd Nederland tot zich getrokken. Ook de commissie van onderzoek was una niem van meenlng. dat deze zeldzame onder scheiding hier verdiend waa Tot haar spUt ver nam het H B dat een onderscheiding door de broeders niet aanvaard kon worden, doch na overleg met den Algemeen Overste te Dongen, kon toch tot een algemeene onderscheiding «or den besloten. De broeders toonden dien Kerstnacht een liefde en toewydlng. als Neder land nog niet aanschouwd heeft. Spr besluit met de gelukwenschen van het H. B. der Kon. Ned Brandweervereenlglng over te brengen, gelukwenschen met het behaalde succes. Spr. ultte daarby den wensch. dat de Broeders van dergeltike rampen In de toekomst bevryd moch ten biyven en dat zy hun leven lang mannen van liefde en opoffering mochten blijven. Onder applaus van de aanwezigen hechtte spr. daarop het eerekruls. als onderscheiding aan heel de congregatie, op de borst van Broeder-Overste; ook de daarby behoorende diploma werd over handigd. ter plaatsing In een der zalen. Br. Junianus dankte namens de Broeders voor de verleende onderscheiding (Applaus.) De Eerw. Br. Herman dankte namens den Br. Provinciaal voor de verleende onderschei ding en beloofde het diploma een eere-plaats te zullen geven Dr. Barnhóorn zegt als geneesheer-dlr. zelf het best In staat te zyn te oordeelen wat er by den brand gebeurd Is; In 3 kwartier A 1 uur werden in de grootste orde 120 patiënten van de slaapzalen vervoerd; dit werk dwingt on- getwyfeld bewondering af. Allee wat hier echter gepresteerd is. ging uit plichtsgevoel en werd door de Broeders niet als Iets byzondere be schouwd en aan een onderscheiding werd tot dusverre nimmer gedacht. AUen hebben hun best gedaan; misschien verdient de broeder, die den brand ontdekte en alarmeerde, byzondere vermelding, doch allen hebben hun plicht ge daan. Na een woord van dank aan de Kou. Ned. Brandweervereenlglng voor de verleende onder scheiding, herinnert spr. ook aan het rtxNings- werk door een aantal patiënten, zoowel van de Stichting, als van het Psychopaiheorasyl; ook die hielpen en zwoegden om anderen te redden en orde te scheppen; een woord van hulde en dank is daarvoor zl. op z'n plaats. (Applaus.) De heer Fr. Ringers, commandant van de Alkniaarsche Brandweer, herinnerde aan den brand, waarby spr. getroffen werd dcor de orde en rust, die er heerschen. Mede dank daaraan, was de brandweer het vuur gauw meester. Spr verheugt zich erover, dat de Kon Ned. Brandweereer, op voorstel van de Alkmaar- sche Brandweer deze hooge onderscheiding heeft toegekend, waarmee spr. de Broeders ge luk wenschte. Spr. besluit met den wensch. dat de Alkm. brandweer nimmer meer hier behoef de op te treden. (Applaus) Na afloop werd een rondgang gemaakt door het gerestaureerde paviljoen. ufwachten, doch constateert, dat het college bewezen heeft tegen zyn taak opgewassen te zyn. Wat de critiek op de pers betreft, noemt spr. de critiek van het N.H.D. steeds opbouwend. De critiek van het andere dagblad acht spr. verre beneden peil. Over wat de redacteur van ,A- a. Zee" schreef over B. en W. zou een kwajongen zich schamen; aan de voorlichting van de AF. wordt niet voldoende aandacht ge schonken; de geruchtmakende artikelen daarin hebben nog geen uitwerking gehad. Spr. hoopt dat dit zoo zal blyven en verwacht in de toe komst een loyale houding van de pers. Spr. was ook tegen ontsierende verklezings- reclame Wat de begrooting betreft, die van 1933 zal volgens den weth. van financiën sluiten; zy, die beweerden dat ze slechts op papier sloot. ervaren uit de praktyk Iets anders. Voor de ontwikkeling der jeugdige werkloozen te geen belangstelling genoeg; ook niet by hen zelf; doch zl moet de gemeente, meer doen voor hun ontwikkeling; een beroep doen b.v. op de onderwyyskrachten. Spr. gaat dan na welke bezuinigingen er kunnen worden aangebracht. Kan het perso neel van het archief b.v. niet zelf de schilde- ryen ophangen? En had dat werk van die 2 tydelyke schryvers niet eens door een j>aar an dere werklooeen gedaan kunnen worden? Spr. zou b.v. ook het presentiegeld van 8.op f 6.willen terugbrengendoch zal geen voor stel hiertoe doen, omdat de Raad hierover una niem moet zyn. De vergoedingen voor gebruik van school lokalen door vereenlglngen zyn z.l. voor som migen te laag. Vacatures, die niet noodzakeiyk aangevuld moeten worden, zag spr. gaarne in deze tyds- omstandlgheden onvervuld. Voorts vraagt spr. of er gemeenteiyke controle wordt uitgeoefend op het werk van den Armenraad: er wordt daar z.l. monnikenwerk gedaan en wie betaalt de kort envan het Orgaan van den Armenraad? Komende tot de radlodistributle vraagt spr. of het personeel wel medewerkt. Sommige wegen, b.v. die rond het postkantoor, vragen om ver betering (De hee De heer KEESOM vervolgt zyn betoog ter verdediging van zyn motie. Ook vroeger was dit het geval met de begroe tingen 1931 en 1927. Spreker heeft ook „De Gemeentewet" van mr. Koelma geraadpleegd, die op blz. 152 er op wyst, dat Ged. Staten de gemeente kunnen machtigen reeds uitgaven te doen, voor de begrooting te behandeld. De VOORZITTER: dat te nu het bezwaar van dergeiyke theoretisch opgezette boeken Hila riteit). De motie-Keesom wordt door de oppositie gesteund. Wethouder WESTERHOF betoogt, by na eiken dag nieuwe circulaires ten. dan zou het De woorden van den heer Keesom wekken den schyn, dat we voor geweldige, onverwachte dingen staan. Dat te niet waar. Als de ver minderde ultkeering gebaseerd te op de crisis- weridoozen, waartoe behooren: metaalbewer kers, sigarenmakers en bouwvakarbeiders, dan loopt die berekening naar ons toe, de werk loozen In Alkmaar zyn voor de helft crisis- werkloozen. Dit weegt op tegen de mindere ultkeering aan den anderen kant. Ate het boschplan wordt goedgekeurd zal dit, evenals het Bleekerslootplan ate dat wordt aangenomen op den kapltaaldlenst komen. Alkmaar slaat er niet het ongunstigste voor wat de ultkeering betreft. Spr. is niet van meenlng. dat de Odlheenten de Regeerlng voor moeten zyn by haar maatregelen. Dan maken zy het de Regeerlng te gemakkelyk. Spr. vraagt den Raad de motie van den heer Keesom niet aan te nemen. dankbaar, dat het zwem bad vraagstuk weer op nieuw te aangepakt en hoopt, dat er een goede oplossing komt. - Wat de byz neutr. school betreft, merkt spr., op. drtt de indruk we! eens wordt gewekt, dat de soc. democraten in de stadsregeering de overhand hebben en alleen maar denken aan de werkloozen. Er is ook een algemeen belang. We moeten ons ook aan de regeerlng houden. Spr. wil graag de autonomie der gemeente gehandhaafd zien, doch by de houding der Re geerlng moeten wy ons thans neerleggen. Wat de houding der s D. A. P. by de ont vangst der Prinses betreft; spr. had het royaal gevonden als zy hun vooroordeel dien dag had- de thuis gelaten; spr. hoopt, dat zy dit in het vervolg zal doen. Spr. dankt den burgemeester voor de wyze, waarop hy dien dag zyn taak vervuld heeft. De bespreking over de begrooting heeft z. 1. weinig zin; hy wil de debatten uitstellen tot Januari, als de Suppl. Begrooting komt. Spr. onderschryft de opmerking van den heer Voge laar ten aanzien van het Gem. Radlobedrijf Deze begrooting brengt moeliykheden, omdat ze topzwaar is door den steun aan de werk loozen. Er zijn ook andere belangen. De renteniers hebben met pachtverlaging te doen en zyn gedupeerd door de tydsomstan- digheden; die hebben loonsverlaging van 40 tot 50 pCt. Spreker verklaart zich op de door hem noemde gronden tegen de begrooting. De VOORZITTER komt nog terug op Incident van zooeven. De speech van den heer Langeveld te het beste bewys ervoor, dat de genen, die weg liepen, ongeiyk hadden, zy gin gen, omdat het volgens hen geen reden had de begrooting te behandelen. Maar de heer Langeveld heeft meerdere pun ten genoenjd. die wel degeiyk besproken kun nen worden. Spr. noemt daar nog meerdere voorbeelden van, aan de hand van het Voor- looplg verslag. Spr. ziet daarom geen schaduw van redeiykheid in het vertrek der oppositie. Weth. WESTERHOF zag gaarne, dat dit of ficieus de oppositie werd medegedeeld. Ook spr. heeft zich, toen hy In de oppositie was, meer malen verongelykt gezien. Wat de begrooting betreft, er zullen maar enkele posten veranderd worden; de heele be grooting kan behandeld worden. Spr. hoopt, dat de heeren van de oppositie straks zullen terugkeeren; spr. weet zich de tolk van allen, als hun dit wordt gevraagd. De heer KEYSPER stelt er namens zyn fractie veel prys op, dat de heeren terugkeeren en mede de begrooting behandelen. De heer BAKKER uit zich in gelyken sin. De VOORZITTER zal zich telefonisch met de heeren In verbinding stellen en schorst de ver gadering. Nadien werd mr. Langeveld nog verzocht be middelend op te treden en werd de vergade ring tot half 8 geschorst. één kam te scheren. Spr. vraagt de meerderheid van het college waarom zy geen taak meende te hebben om H.K.H. Prinses Juliana officieel ten stadhulze te ontvangen. De VOORZITTER: het college. De heer VOGELAAR acht het vry seker, dat het wetsontwerp tot vermindering der ryks- ultkeerlng wordt aangenomen. Het te daarom verstandig met de mogelykheld daarvan In de begrooting rekening te houden; evenzoo te dit het geval met de verminderde ultkeering steun aan werkloozen. Spr. vreest, dat Ged. Staten de hand hou den aan de departementale circulaire en toe zien, dat de gemeenten rekening houden met die vermindering. De VOORZITTER meent, dat de heer Voge laar teruggaat tot het debat over het voorstel- Keesom. Er te uitgemaakt, het eens te zyn met B. en W. en geen rekening te houden met eventueel nog komende circulaires. Spr. wil dit dan ook by de algemeene beschouwingen niet meer aanvoeren. De heer VOGELAAR: dan heeft deze be handeling niets meer te beteekenen en kunnen we stemmen. De VOORZITTER: Dat te voor 9/10 juist. Geroep: Dan gaan we naar huls! <r Hlngers, Vogelaar. Govers, Hoy- ting en Sletama komen ter vergadering). Spr. gaat voorts den flnancleelen opzet der Begrooting na en zegt, dat de mindere ultkee ring 40.000 zal bedragendaar hadden B. en W. rekening mee kunnen en moeten houden. Spr. wyst op de mogelykheld. dat elke bereke ning van werkloozensteun kan veranderen met het oog op het wisselend getal werkloozen. Het Bleekerslootplan acht spr. niet productief. Spr. verwacht niet, dat op 1 Jan. met de werkver schaffing begonnen kan worden; zoo veel onverwachte tegenvallen komen daarvoor te 4000.onvoorzien te kort. De suppletoire begrooting te den wethouder afgedwongen. Aan de personeele belastlngsvoorstellen by de suppl. begr. te doen, zal spr.'s fractie eerst dan voorstemmen, als alle andere mogeiykheden zyn uitgeput. De VOORZITTER onderbreekt even de be raadslaging om de heeren die zyn teruggekeerd even toe te spreken. Spr. betreurt het misver stand. Toen de heeren weg gingen, begreep spr. niet waarom zy dit deden De verklaringen uit de vergadering en van de pers aan spr. gegeven, kwamen niet overeen met de verkla ringen. die tydens de schorsing bekend werden. Spr. had de motie-Keesom verstaan In ver band met de daaraan voorafgegane discussie, waaruit spr concludeerde, dat het de bedoeling van den Raad te, niet meer te spreken over de punten, die bü de discussie ter spmke kwamen. De heeren hadden een andere opinie, nl. dat de motie slechts uitstel beoogde, los van de discussie; daarna kwam h.l. de begrooting weer aan de orde. Spr. heeft In geenendeele de bedoeling gehad neitle te smoren, en uit namens den :yn spyt over het gebeurde, maar zyn verheugenis over het terugkomen van de heeren. Spr. doet het voorstel om de discussie In zoo ruim mogeiyke mate open te stellen: hiertoe werd z. h. st. besloten. De heer VOGELAAR wees er op, dat ook voor de stemming der motie-Keesom spr. geen gelegenheid heeft gehad zyn meenlng te ge ven. Spr. te biy, dat het misverstand Is weg geruimd en vervolgt zyn algemeene beschou wing. Spr. staat op het standpunt, dat de gemeente rekenen moet op de verminderde ultkeering voor den werkloozensteun. Wat de omzetbe lasting betreft, die op de bedryven zal drjikken, merkt spr. op. dat A’dam daar rekening mee houdt. Spr. verwacht uit dien hoofde een min dere winstuitkeering. temeer daar reeds de winst over het loopende jaar wordt gebruikt. Ook met de korting van de Provinciale by drage moet rekening worden gehouden. Haar lem voerde zyn „Onvoorzien" op tot 266.000. Heeft de weth. van financiën zyn cyfers op gebouwd op hetgeen te. of op wat vermoedeiyk komen zal? De verminderde ultkeering uit het Gemeentefonds zal er z.l. zeker komen en als het Boschplan niet doorgaat zal er f 100.000 tekort zyn. Bovendien moeten we afwachten, of de le suppl. begrooting voldoende zal zyn. Ook op de post ..Boventallige Onderwyzers" zal er een tekort zyn. Het ware verstandiger In Juni "33 In dezen reeds maatregelen te nemen, opdat we In "35 gedekt zyn. Ook te het z.l. on zeker, of doorgegaan kan worden met het by- schryven van de rente uit het grondbedryf. De post „reserves voor byzondere doeleinden" te ook 15.000,minder. De provincie heeft een reserve van 1.000.000 en neemt daar geen cent uit. om zich te schikken naar den wensch van de Regeerlng. Zullen daarom Ged. Staten deze vermindering der reserve goedkeuren? De post „Onvoorzien" is z. 1. veel te klein. Vroeger heeft de wethouder zelf een post On voorzien A 17 000 te klein genoemd. Spr. ziet In een verhoogde post Onvoorzien een middel om eventueele tegenvallers op te vangen. Het college raamt de opcenten op het Ge meentefonds even hoog als 1933. Is dat, de om standigheden In aanmerking genomen, niet te laag? Er wordt beschikt over een groot deel der winsten uit de bedryven. Spr. bestrydt het ne men van twee maal winst uit de bedryven. Dit Is een opteren van reserves. Dit alles zou niet zoo erg zyn. ate de crisis spoedig teneinde was. maar de moeiiykste jaren De VOORZITTER biedt voorts den raad een 2-tal oorkonden aan, waarin aan de stad In 1354 en 1425 privilegiën werden verstrekt door resp. Stadhouder Willem en Jacoba van Beieren en geeft hiervan een nadere uiteenzetting. (Wy komen hierop nader terug). De VOORZITTER stelt voor om half 3 met de begrooting te beginnen en de dan nog niet «behandelde punten van de agenda aan te hou- r De VOORZITTER deelt nog mede, dat de toe stand In de v. d. Boschstraat In bet voorjaar verbeterd zal worden ate de heer Lind gaat ver bouwen. optimisttech gestemd te niet zoo vreemd; minder afgeschreven te kunnen worden. De plannen voor dit be- dryf waren onvoldoende voorbereid; het col lege wist de baste niet. Weth. BONSEMA; wel zoo! 4200 abdhné's. De heer VOGELAAR: u hebt geen Inzage van de boeken gehad; de abonné's van Oudorp konden niet meetellen. Weth. BONSEMA: die zyn in mindering op de koopsom gebracht. De heer VOGELAAR: in onze oppositie te gen het zwembadvoorstel heeft men ons van ren. Ook heeft spr. zich ilsatieplannen Inzake het lat het goed ware ge- n toen geulte bezwaren De raad dezer gemeente kwam gistermiddag om 1 uur byeen. De Voorzitter opent de lergadering. Spr. wenscht den heer Klaver geluk met zyn be noeming tot hoofdingeland van t Hoogheem raadschap. (Applaus). De notulen worden conform gearresteerd. voor de gemeente komen nog. Het te niet ver standig door te blyven gaan met het opmaken van de winst over 't loopende jaar. Komen de meerdere kosten voor de bedry ven. Ingevolge de weeldebelasting, ten koste van de afnemers, dan wordt aan twee kanten aan de winst geknabbeld. Kunnen we al besluiten tot tariefsverlaging voor we weten of die meer dere uitgaven ten koste van het bedryf of uit de winst komen? Hoe denkt de wethouder de suppl. begrooting van 150.000 voor M. H. te dekken? Uit de meerdere l*elastlngopbrengst? Ls dat wel zeker? Spr. voorziet de groote mogelykheld, dat er ook een tekort komt op het subsidie van het Ryk voor de criste-werkloozen. Alle factoren by elkaar brengen spr tot de zelfde conclusie ate de heer Venneker. dat we niet door kunnen gaan, alsof er geen crisis te. Spr. vraagt, of het college bereid te mee te werken aan bezuinigingen. Ook op subsidie. Het te z. I. niet gerechtvaardigd 1700 uit te trek ken voor een gesloten kinderbewaarplaats. Aan vereenlglngen, waarvan opheffing nadeel voor de gemeente te. moet subsidie gegeven worden, maar er UJr andere, voor wie het minder van belang te. Als we niet al het mogelyke doen de Begrooting sluitend te maken, zal men ons van hoogerhand wel zeggen, wat we doen moeten. Spr. doet een beroep op een eendrachtige sa menwerking; de oppositie heeft dat vorige week gedaan by bet Boschplan. Onze begrooting moet in het treken des tyds staan en daarom moeten we bezuinigingen doorvoeren, om de werkloozen te kunnen blyven steunen. De heer SIET8MA dringt ook aan op samen werking en vraagt de meerderheid de minder heid niet steeds te negeerep De heer WESTERHOF vraagt bewyzen De heer SIETSMA: die komen wel by de replieken. Het antwoord op de vraag over dc bydrage van Alkmaar aan het Kanalenplan is afwyzend. Is die bydrage wel urgent. Het lykt spr. niet juist, dat de gemeente aan een raadsbesluit In dezen gebonden te. Ook vraagt spr. een duldelyker antwoord over ae vraag Inzake het vliegveld en de toelage aan ambtenaren voor gebruik van een rywlel. Een nieuw politiebureau acht spr. niet urgent. Een parkterverordenlng zou spr. toe juichen: hy vraagt i.aar den stand van zaken over den schoolartsendienst.. Spr. te nog steeds een groot voorstander van het tunnelplan, en hoopt, dat de hervatte oe- spreklngen resultaat zullen brengen. Spr dringt aan op vermindering van het getal boventallige onderwyzers; ook op overleg in dezen met de besturen der byz. scholen. Mej. CARELS wil scholen in aanmerking doen komen voor vastrechttarief voor llcht- verbrulk, evenals winkels. Sommige wegen, als de Bergerweg by de ambachtsschool, moeten beter verlicht worden. Spr. bepleit verhooglng van het subsidie vooi ..Huisverzorging De salarteverhooglng van het personeel van den Armenraad vindt spr. billyk. De heer HOYTINK sluit zich aan by de heeren Vogelaar en Venneker; het college te t< optimistisch en verschuift stelselmatig de moeliykheden naar de toekomst. Het college moet zich aanpassen by de gewyzigde omstan digheden. Hoe denkt het college over de ver laging van de salarissen en subsidies en vraagt het college by dc gestichten, waar armlastigen verpleegd worden, verlaging van verpleeg- gelden te verzoeken. De heer WOLDENDORP meent, dat aan het kanalenplan de verbetering van den Schermer- weg vastzit. Reeds werd besloten de bermen daar af te graven; spr. vraagt het raadsbesluit inzake den nieuwen weg naar den Omval In te trekken en den Schermerweg te verbeteren. Het geven van een rijwleltoeslag In dezen tyd acht spr. niet noodlg Het bureau van politie vraagt z. 1. om een nieuwe huisvesting; Krop holler kan wel een goedkooper plan maken voor het terrein aan de St. Laurensstraat. Spr vraagt meer toezicht op het uitgaan, na slui tingsuur, van de bars. De rloleering aan dën Schenfrierweg te onvöl- doènde; 'vooral Tól] 'regenweer'is het erg: dan <s hek trottoir een kleine bëek De bewoners daar hebben z. 1. recht op een behooriyke bestra ting. De byz. scholen doen wat mogelijk te. om het getal boventallige onderwezers te beperken' getracht wordt er In 1934 te komen zonder bo ventallige onderwyzers. Bpr. zou het toejuichen ate de heer Govers zoorzltter bleef van de commissie tot reorgani satie der bedryven en als hy de verdwenen stukken terugzocht. Spr. vraagt het consultatiebureau voor zuige lingen onder te brengen In de klnderbewaar- plaatsen m de werkloozen en „kindervoeding" In de Doelen te herbergen. d. VALL bespreekt de critiek op l. en W het Friesche spreek- ItHg^pbe je plicht en laat yenrrtvert aan wat door de college bereikt te op het Het voorstel wordt hierna aangenomen met 118 stemmen. Tegen st< de, de heeren Venneker, Rin gers, Vogelaar, Stoutjesdyk, Keesom, Wol- dendorp, Langeveld. Hoytink en Keysper. Stemming Hoogheemraad Hoofdingelan den: Immink, H. J„ 34; Kaan. N., 43; Peere- boom. P J 23; Sluys, C. v. d. G.. 99; Tromp. P.. 93; Zeeman. P., 91. Onwaarde 5. Plaatsvervangers: Blaauboer, P„ 102; man. W.. 41; Nieuwenhulzen. E., 25; Joh. de Veer 90; P. J. Waiboer 66; C. de Wit 29. On waarde 10. hoogerhand gelyk gegev verzet tegen de reorgap onderwijs; nu biykt, fl weest, ate men met zfjr rekening had gehouden. Ta.v. de byzondere neutrale school heeft spr. de wet willen toepassen. Spr. heeft zich nooit schuldig gemaakt aan bemoeliyklng van het Radlobedryf. Het gaat niet aan, de heele oppositie over Onder volgnummer 509 te in de gemeentebe grootlng voor 1933 2500— uitgetrokken w'e- 8ens steun aan tuinders krachtens het raads besluit van 27 Januari 1932. Van dit bedrag te over het tydvax 1 Januari lot en met 27 Mei JJ. 2315.14 besteed, zoodat °og 184.86 beschikbaar is. In verband met een desbetreffend verzoek van den Directeur der N. V. Alkmaars.-he Export- reiling van Land- en Tuinbouwproducten, wiens medewerking by de toepassing van genoemde regeling opnieuw werd verkregen, stonden B. en w. toe. dat voor het komende winterseizoen de eerste ultkeering geschiedde op 21 October JJ. De uitgaaf tot 1 Januari as. zal v/rmoedeiyk ongeveer 1000 bedragen Na aftrek van het nog beschikbare bedrag zal derhalve een extra-crediet noodlg zyn van 800 Burgemeester en Wethouders stellen voor toe te staan dit bedrag zoo noodlg alsnog ten laste van bovenbedoelden begrootlngspost uit te kee- ren. De heer GOVERS vreest, dat dubbel steun genoten zou worden, van Ryk en gemeente. Er tyn wel anderen, die steun behoeven. Wethouder WESTERHOF acht het bezwaar Van den heer Govers onjuist. Ate er anderen Weth. WES1ERHOFals de heeren hande len willen ate kwajongens, moeten ze het self weten. De VOORZITTER; Ut zal wachten tot de heeren weg zyn. De heeren VOGELAAR, RINGERS, HOY TINK, GOVERN en SIETSMA verlaten de ver gadering; de heer RINGERS zegt nog: wy we ten wel, wat we te doen hebben. De VOORZItjeR acht het toch gewenscht verder te gaan, en vooral met de (nog over gebleven) oppositie. -(Mej. Carols, mr. Lange veld en Govers). Spr. te echter van' meenlng dat het voor naamste pas komt by de suppletoire begroo- De heer KEU8PER vindt deze begrooting ook de proloog van de suppl. begrooting. die voor spr. de hoofdzaak is. De heer LANGEVELD betreurt het dat zyn mede-oppositielcden zyn vertrokken. Misschien te dit den overkant-wel aangenaam. k De heer KEIJSPER. zeker niet. De heer WESTERHOF: wy betreuren het ook. Mr. LANGE visuD bespreekt voorts de hou- Spr. heeft geen cyfers te verzwygen; nu nog van Ue oppositie In "t algemeen. Spr. is meer dan anders hebben de gemeentenaren het recht die cyfers te weten; spr. verwyst naar de cyfers In de dagbladen genoemd. Als de werkverschaffing, betreffende het boschplan op den kapitaaldienst wordt ge bracht, zal er, met Inachtneming van de ver minderde ultkeering volgens de breuk 46/75, een verlies zyn van 9000. De kosten van werkverschaffing komen ten laste van den kapitaaldienst (Boschplan). De bydrage moet dan komen ten bate den kapitaaldienst. De In werkverschaffing by het plan te ver werken som te 200 000. Hiervan Is 42 pet. loon van crlsiswerkloozen. Biyft 116.000. Hier van bedraagt de bydrage naar 75 pet. 87.000. Hiervan krygen we ten hoogste 3/5 is rond 52000. Wil men een gedeelte der kosten ate Improductief ten laste van den gewonen dienst brengen, dan kan een geiyke bydrage hiertegen over worden gezet. Wordt het onlangs aangenomen werkver- schafflngsplan niet In 1933 uitgevoerd maar In 1934, dan wordt het beeld weer anders. Van de werkverschafflngsposten blyft dan een niet precies vast te stellen deel staan en zal er dus slechts een deel van de hiervoor genoemde 33.000 beschikbaar blyven, maar er zal dan pl.m. 35.000 minder aan werkloozen worden uitgekeerd. Wordt het Bleekersslootplan uitgevoerd met 50.000 arbeidsloon(het geheel ook kapltaal dlenst evenals het Boschplan) dan wordt hier door pl.m. 35.000 werkloozenultkeering uit gespaard. Deze bedragen kunnen dienen voor de tegen vallers van lagere bedri ;en aan werkverschaf- fings- en werkloozen-uitKëeringssubsidies op te vangen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 3