De Rijksmiddelen October H DIAMANT in Anno Sancto De nieuwe verkeersbrug geopend r ZATERDAG 18 NOVEMBER BELANGRIJKE SCHAKEL Bak- en Braadvet Een verschil, dat ernstiger lijkt dan het is --- Brutale smokkelaars Mgr. Aengenent spreekt Koperen priesterjubilea GOUD HAMSTEREN? TOBIAS AND THE ANGEL Wat denkt de Minister er van? Bij ’t Groot-Nederlandsch Tooneel R.K. STANDSORGANISATIE Voor den Werknemenden Middenstand SUIKER- EN BIERACCIJNS Feest in het stadje De opening PROVINCIALE BELASTINGEN De B.B.N. in actie NEDERLANDSCH B-ELFTAL Twee bravourstukjes in Zuid-Limburg tfa een arbeid van 2% )aar thans de verbinding by Zalt-Bommel tot stand gekomen Beperking van den heffingstermyn PELGRIMSTOCHT NAAR HET H. LAND =■1 kon rijksmiddelen t der 1 0 genomen de ons over het rtf- achter het toe- de f 45 ets p. pond - 22} ets p. half pond ders wetsontwerp herdacht i 1 ts I rfe* t 875 000 October heeft. t t 1 list Heilig jaar-herdenking door Katholiek Rotterdam i i i i i r i i 10* der van tV er* td enige weken VARA-otnroep uitzenden van 1 van van ort- eeks met eren kto- r<* aak. I In het isch op- gee- isch leid. op- toe- ezag t te toor ster :hts ge- irbU van ooo. dit .llen fes tut ten omt van itotr un» sten ldu« qui- rden i lï*- mn- OP De sts- enl- /er- i op ont- C. «rd. sche nale ge* eest am- ictie het wt). H. leid, ver gee ld- der- eeft igs- uurtje later ’n t passeeren i tevens Een niet minder gedurfd voorval had plaats een vracht- bevracht Voor: 1 Pltinars (DJLC.). (DF.CJ, In den voormiddag was ook de B. B N reeds In actie en verzamelden zich de vele auto’s in de stad. Nadat de brug officieel in gebruik was genomen, vertrokken deze wagens via den Stationsweg naar de overzijde der rivier en dit werd dan eigenlijk het historisch moment van het in gebruik nemen van den weg en de brug voor het verkeer. Deze B. B. N -stoet keerde na eemgen tijd weer terug, meermalen verme nigvuldigd door confraters, die zich te Gel- dermalsen, Waardenburg enz. vereenigd hadden. De geheele optocht van honderden wagens trok door de stad naar hotel Tivoli, om een plaats te vinden op den tot parkeerterrein gedegradeer- deh. maar voordien zoo levendlgen Steenweg. De automobilisten, die aan den Sterrit deelnamen, hielden na aankomst in hotel Tivoli een gezellig samenzijn, terwijl de burgemeester van Zalt- bommel, de heer Cambier van Nooten. in den nam ddag de prijzen, aan den Sterrit verbonden, uitreikte. Bij het Oroot-Nederlandsch Tooneel is, onder regie van Joh. de Meester, in studie: „Tobias and the Angel”, een humoristisch spel in 6 tafe- reelen van den Engelschen auteur James Bridie: De première van dit stuk, waarvoor de décors en de costuums la Perzlschen stijl werden ontworpen door den Belgischen kunstenaar Denis Martin, zal in besloten kring op 30 dezer te Haarlem plaats vinden. Vervolgens zal het Oroot-Nederlandsch Tooneel met Tobias and the Angel” de Hollandsche titel staat nog niet definitief vast een tournee maken door het Zuiden van ons land en door België, waarna de Amsterdamsche première medio December tegemoet kan wor den gezien. De belde titelrollen worden vertolkt I door Frits van Dijk en Joh. de Meester. Heden had de offlcieele opening plaats van de nieuwe verkeersbrug over de rivier De Waal. Te ongeveer half elf hedenmorgen vereenlg- den slfh de gasten in het gebouw der voorma lige openbare school te Waardenbuig Onder dit gezelschap bevonden zich ZExc de Minis ter van Waterstaat mr. Kalff en Z Exc. oud- Mlnister mr. Paul Rejjmer onder wiens bewind met den bouw dezer brug werd begonnen, de Commissaris der Koningin In de provincie Gel derland mr. 8. Baron van Heemstra, de Com missaris der Koningin van de prov. N.-Brabant Mr. Dr. v. Rljckevorsel, de Commissaris der Ko ningin van de provincie Utrecht Dr. s’Jacob, de Directeur-Generaal van den Rijks Water staat Dr. Ir. Ringers, Hoofd-Ingenieur van der Steur, de Burgemeester v. Zalt-Bommel. Waar denburg. de heeren Cambier van Nooten en Baron van Nagell, van Tlel mr. Schattenkerk, den Bosch mr. van Lanschot, Van Elndhov-n de heer Verdijk, van Tilburg, mr. dr. Vonk de Both Utrecht dr. Fockema Andreae, Kerkwijk mr. Verkerk, de Gemeente-secretaris van Zalt- Bommel de heer den Hollander, heeren leden Gedeputeerden der Provincie Gelderland de heeren mr. van der Deure. mr. Everts. Keur- schot, Kronenburg, De Liefde, Jhr. van Nispen tot Pannerden, de heer Griffier der Staten van Gelderland Mr. A. J. Bnoeck Hurgronje, de Hoofd-Ingenieurs v. d. Prov. Waterstaat de hee- ran G. Kempees, Mussert. Kerssenmaekers, de heer Mr. 8. Rink te Tlel, de voorzitter der K. N. A. C. de heer Schiff, van den A. N. W. B. de heer Edo Bergsma, van den B. B. N. de heer ten Hope, de Kamers van Koophandel van Tlel, Utrecht, den Bosch, Tilburg, Eindhoven* Luit. Gen. Staf de heer Sejjffardt, de heer Directeur- Generaal van den Arbeid Dr. ir. Haake, Prov. Vert. der K. N. A. C. de heer C. G. J van Lan schot de secetaris der Philips Fabrieken de heer Spat. Wü merkten ook op de dames van de burgemeesters van Zalt-Bommel en Waardenburg alsmede mevr. Van Pallandt van Neerljnen. Zijne Excellentie, tr. J. A. Kalff heeft ver volgens. na in een rede de totstandkoming van het bouwwerk te hebben geschetst, de groote beteekenis daarvan in het licht te hebben ge steld en allen dank te hebben gezegd, die bü den bouw betrokken zijn geweest, de afslui ting van de brug verbroken, een historisch oogenblik, welks plechtigheid op allen, the daarbij aanwezig waren, grooten Indruk maak te. Hierna wandelde het gezelschap over de brug. Aan de Bommelsche zijde aangekomen, sloven alle Bommelsche vereenlgingen zich by het gezelschap aan. auto met smokkelwaar werd in de nabijheid der gendarmerie onder een opwaart gestald. De smokkelaars hielden zich terdege op de den wensch uit, dat het katholieke geloofsle ven in Rotterdam steeds tot nog grooter bloei moge komen. Op het landhoofd te Zalt-Bommel prijkt het fraaie monument dat de Chamottefabrieken te Geldennalsen vervaardigden en dat uit naam van de Nederlandse!» Nijverheid aan het Mi nisterie wordt aangeboden door de Kamers van Koophandel te Tlel, 's-Hertogenbosch, Utrecht, Tilburg, Eindhoven. Namens het Comité ge vormd uit deze Kamers, bood de voorzitter der Kamer van Koophandel te Tlel. de heer H. C. de Jongh te Ammerzoden dit geschenk aan. Hierna stapte het gezelschap In de circa 50 auto's waarin het te Waardenburg aankwam om een rijtoer te maken over den nieuwen weg via den Rjjksstraatweg naar Zalt-Bommel. waar het Gemeentebestuur de gasten ten Stadhulze ontving, bij welke gelegenheid de Burgemeester, de heer Gambler van Nooten het woord voerde. Van het oogenblik af, aldus spr., dat U op Uw tocht den nieuwen weg verliet en deze voor het „Deze viering”, aldus Mgr Aengenent, ..getuigt ervan dat gU leeft in de gedachte: dit jaar ge heel en al op te gaan in de herdenking van de onwaardeerbare genade die de stervende Christus vóór 1900 jaar aan de wereld heeft ge schonken. De bisschop besloot met er op te wijzen dat de herdenking der Verlossing ons moet vervul len niet slechts met dankbaarheid, maar in deze moeilijke tijden vooral met vertrouwen In de leiding van Gods voorzienigheid, en sprak hoogte waar de auto en de aangehouden waar waren ondergebracht en zoo is het enkele nach ten later gebeurd, dat de poort werd uitge zaagd en de smokkelaars het verbluffende staaltje klaar speelden er met hun wagen en smokkelwaar tusschenult te gaan, de Neder- landsche grens over, waar hun goederen in veilige haven belandden. et déficit ten opzichte der raming in het komende kwartaal zal nog wel iets stijgen, maar toch niet ver bo ven de 10 millloen komen.” In ons overzicht van de rijksmiddelen over September j.l. meenden wij met de noodige restrictie bovenstaande voor spelling te kunnen geven. Wij baseerden deze profetie vooral op de cijfers van de Inkomstenbelasting en de Invoerrechten. Welnu, het is voor een overzichtschrij ver, die al maandenlang gedwongen door de sombere lessen der cijfers als zwart kijker moest fungeeren, buitengewoon prachtig te mogen constateeren, dat zijn eerste ietwat optimistische voorspelling, door de feiten In het gelijk wordt gesteld. Of laten wij het wat voorzichtiger stel len men moet nooit „hei” roepen voor de brug gepasseerd is de eerste maand van het nieuwe kwartaal wijst erop, dat onze voorspelling niet al te gewaagd was. Immers, het tekort op 10/12 der raming, dat op 1 October nog 5% millloen gulden bedroeg, is door de uitkomst van October tot beneden de 4 millloen teruggebracht. Op dezelfde gronden als vorige maand nemen we aan nu met nog meer zeker heid dan toen dat het déficit einde December in geen geval de 10 millloen zal overschrijden. Vermeldenswaardlg is nog, dat vorig jaar 31 October het déficit ten opzichte der ra ming bijna 15 millloen bedroeg. Volledigheidshalve moeten we echter óók vermelden, dat het tekort ten opzichte van de 10 eerste maanden 1932, gestegen is tot ruim 19 millloen gulden. Nu de cijfers. October 1933 bracht op f 33.801.000 tegen October 1932 f 38.093.000. Dit verschil van ruim 4 millloen Ijj k t ernstiger dan het In werkelijkheid is. Dat blijkt alleen reeds uit het feit, dat vorig jaar de Invoerrechten opbrachten 13 millloen gulden, tegen 7'4 millloen nu. Deze teruggang van 6 millioen is belang rijk grooter dan het deficit van deze maand. Waaruit dan volgt, dat de overige middelen gelijk of, in aanmerking nemende de nieuw gecreëerde middelen, maar weinig lager bleven. Wat nu betreft dezen teruggang zélf, die heeft niets onrustbarends. De opbrengst vorig jaar ad 13 millloen was door meerdere oorzaken welke enkel voor die maand golden, tot deze fabelach tige hoogte opgevoerd. Hier tegenover staat dat de tegenwoor dige opbrengst blijkens de cijfers van de vorige maanden, vrijwel normaal is. Zóó beschouwd Is de Octoberopbrengst 1933 niet enkel gunstig ten opzichte der ra ming, maar zelfs ook vergeleken met Octo ber 1932. Zooals reeds gemeld werd, hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant vastgesteld de heffing der belastingen in deze provincie onveranderd te laten, zoodat voor 1934 geheven souden worden 38 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting (gebouwd en ongebouwd) en 14 opcenten op de hoofdsovnmen der Inkomsten belasting en der vermogensbelasting. Naar wij van ambtelijke zijde vernemen, zal bjj aanvaarding dezer voorstellen de belasting heffing in de provinciën in 1934 aldus geschie den. Opcenten op de hoofdsom der grondbelasting: 50 in Friesland, Drente en Zeeland, 40 in Groningen, 32 (ongeb.) en 37 (geb.) in Fries land. 38 In Noord-Brabant. 28 in Utrecht. 30 in Zuld-Holland. Noord-Holland, Gelderland en Limburg. Opcenten op de hoofdsommen der inkomsten en der vermogensbelasting 40 in Drenthe, OveriJsel en Zeeland. 34 In Friesland. 29 in Limburg. 27 in Gelderland, 24 in Groningen, 20 in Noord-Holland, 14 in Noord-Brabant, U In Zuld-Holland en 10 in Utrecht. geleden werd door medegedeeld, dat de Internationale. Een staaltje van geweldig brutalen durf heeft dezer dagen een stelletje smokkelaars uit de omgeving van Lutterade ultgehaaald. Hun auto, zwaar beladen met smokkelwaar, werd te Lanaeken even over de grens, onder den rook van Maastricht, aangehouden door Belgische gendarmen. De bestuurders wisten echter te ontkomen. De door de gendarmen in beslag Dinsdag 21 Nov. as. vieren in het bisdom Haarlem de volgende Eerw. Heeren hun 12 V4- jarig priesterjubileum: J. N. A. Beenakker, geb. te Leiden, rector te Den Haag <8t. Annagestlcht);4. Th. van Bemmeler-^. kapelaan te Delft (8t. HippJJ. A J M Beune. kapelaan te Amsterdam (H-H. Nlc. en Barb.); H. F. Coppens, kapelaan te Amsterdam (O. L. Vrouw Kon. des Vredes); J. P. Doeswyk. kapelaan te Den Haag (St. Ger Maj); J. Duyves. kapelaan te Amsterdam) St. Ger. Maj); J. J. Henneman, prof. a. h. Theo- logicum Warmond; P. J. A. Juffermans (geb. te Lelden), leeraar aan het Sem. Hageveld te Heemstede; N. Moolenaar. kapelaan te Den Haag (St. Lidwina); A. J. v. d. Oudenhoven, kapelaan te Haarlem; P. Poppen, kapelaan te Rotterdam (H. Jos.): G. F. Schneider, kape laan te Amsterdam; Th. van Seggelen, kape laan te hledam (H. Hart); Th. A. Sprenger, kapelaan te Haarlem; J. J. A. Starrenburg, leeraar aan het Seminarie Hageveld; N. M. A. Velzeboer, kapelaan te Rotterdam (N. Nlc.); P. M Verhoofstad. kapelaan te Den Haag <8t Ger. Maj); P. C. Vollebregt. kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. v. L.); J. L. C- Wit kamp. kapelaan te Schevenlngen (O. L. Vr. v. Lourdes). verkeer werd vrijgegeven. Is onze stad een nieuw stadium van haar leven ingegaan. Wij kunnen veilig aannemen, dat van de wording van Zalt- Bommel tot op dit moment, dus 9 of 10 eeuwen lang, een vaste rlvierovergang vóór de stad heeft gelegen en dat al het verkeer, dat van dien overgang gebruik maakte, al die eeuwen door zijn straten is getrokken. Sedert een kwartier is dat anders en op hetzelfde moment dat wü hier staan, gaat voor het eerst de, met de tüden steeds groeiende verkeersstroom bulten zijn centrum. Als ik iets zou moeten zeggen over den nieu wen toestand, dan zou het slechts dit zün: Wü zullen onze beste krachten Inspannen om ons aan te passen aan dien nieuwen toestand. Wü wonen hier aan de rivier en we behooren dus te weten, dat als het getü verloopt, de bakens moeten worden verzet. In ieder geval is het ze ker dat er, ook na vanmiddag één uur, voor Zalt-Bommel tal van factoren gunstig voor zün ontwikkeling zün. Met ten woord van dank voer het bezoek aan zün stadje, besloot de burgemeester zün toe spraak. Vervolgens begaf het gezelschap zich te voet naar den Veerweg, waar de overdracht der V. V. V..-bank plaats had door den voorzitter der Vereenlglng voor Vreemdelingenverkeer, den heer Gualtherie van Weezel aan het gemeente bestuur. De burgemeester van Zaltbommel, de heer Cambier van Nooten, nam deze bank namens het gemeentebestuur van de schenkers over met het uitspreken van den wensch, dat deze bank niet zal dienen om bü de pakken te gaan neer zitten, maar dat zü zal dienen om te rusten na gedanen arbeid. Na het dankwoord en de overdracht werd aan de pint. 80 genoodlgden In het Nutsgebouw een lunch aangeboden, daartoe uitgenoodtgd door het comité der Kamers van Koophandel. De Minister van Financiën heeft een Nota van wüzlglng Ingediend op het tot tüdelükc voorziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des RÜks. Uit hoofde van het verband, dat er bestaat tusschen de opcenten op sommige invoerrech ten, de 20 opcenten op den sulkeraccüns en de 15 opcenten op den bieraccüns. welke alle Ingevolge de wet van 24 December 1933 wor den geheven, komt het den Minister bü na dere overweging wenschelük voor den duur van de heffing van genoemde opcenten op den suiker- en bieraccüns te beperken tot denzelf- den termün, waartoe die ten aanzien van bo- venbedoe'de opcenten op de Invoerrechten wordt beperkt. De 20 opcenten op den sulker- accüns en de 15 opcenten op den bieraccüns zullen nu 1 Juli 1934 vervallen. Hoewel nog slechts enkele maanden na de heroprichting, mag de SCandsorganisatie voor den Intellectueelen Middenstand zich in een groote belangstelling verheugen. Alom In den lande wordt blükbaar meer en meer de nood zakelijkheid van deze Organisatie gevoeld, het geen vooral ■düfcc Jt de vele correspondentie, die bü het Centraal Bestuur te Heerlen bin nenkomt. Het mag zeker als een verblüdend teeken worden beschouwd, dat zoovelen inlich tingen vragen omtrent doei en streven van de W. M. of zich na aanschrüvlng als lid opge ven. Er wordt door het Centraal Bestuur een in tensieve propaganda gevoerd, welke propa ganda zich over het geheele land ultbreidt. Ook de radio zal hier zeer nuttig werk doen. Met welwillende medewerking van den K.R.O. zal Dinsdag 21 Nov. nam. 86 15 uur. de heer K. W C. Kloppenburg, Alg. Voorzitter der W. M.. vla de K R. O.-mlcrofoon aan de Intei- lectueele Middenstanders in Nederland een na dere uiteenzetting geven van het wezen dezer Standsorganlsatle. Na deze radiolezing wordt een nog grootere toename van het ledental verwacht. Het lidmaatschap der W. M. is individueel. Niettemin wordt de propaganda in verschil lende Organlsatie's vtn Intellectueele Midden standers voortgezet en met succes. De R. K. Vereenlging van Administratieve Münbeambten Sint Calllstus besloot in haar laatst gehouden Jaarvergadering met alge- meene stemmen collectief tot den Werknemen den Middenstand toe te treden. Ook is de Standsorganlsatle thans verte genwoordigd in de Diocesane Commissie voor Samenwerking van Standsorganisatle's in het Bisdom Roermond. Alles te zamen genomen, kan het Centraal Bestuur volkomen tevreden zün over de tot lieden bereikte resultaten. Met vertrouwen wordt aan den verderen op- en uitbouw voort gewerkt. weelde te dragen. Prof. Molkenboer wees daar- bü op de groote criminaliteit van het katho lieke volksdeel en op de veel llefdelooze crltiek die de katholieken onderling oefenen. Hü wenschte dat de katholieken toch vooral hun eenheid zouden bewaren en besloot met een citaat, waarin de wensch lag opgesloten dat wü meer en meer de vruchten van de Veriosslng in ons mochten begrüpen. Na een korte pauze werd de herdenking voort- geze.gezet met een uitvoering door het Reslden- tle-orkest van de symphonic ré mineur van Cé sar Franck. den het het de 8. D. A. P„ waarmede alle pro a's besloten werden, voortaan was ver- door de radiocontróle-commissleook de de de VARA het toen de goedkeuring niet Aan het voorlooplg verslag nopens het Wets ontwerp tot vaststelling van de begroeting van het Staatsmunttfedrüf voor het dienstjaar 1934 wordt het volgende ontleend: Enkele leden zagen gaarne de vraag beant woord, of opzet en beheer van het Muntfonds wel in elk opzicht doelmatig zün. Deze leden meenden te weten, dat het fonds bestemd is voor dekking van verliezen, die kunnen wonden geleden bü inwisseling en waardevermindering van muntbestanddeelen. Zü vroegen zich af of het thans bestaande overschot wel voldoende noodig is. Verschillende leden zoudén het op prüs stel len te vernemen, hoe de Minister denkt over vervanging van de zilveren munt door de nik kelen. De Indruk dezer leden is. dat daaruit een belangrijke bate voor 's Rijks schatkist sou zyn te verkrügen. Sommige leden vestigen de aandacht op de opmerkingen inzake de vrüe aanmunting door jiarticulieren van gouden munten De Rüks- muntmeester achtte deze aanmunting te oe- treuren en tevens verwarring stichtend. Het scheen dezen leden niet zonder beteekenis, dat de Minister zich hierover uitsprak. Enkele leden stelden in dit verband de vraag, of de aanmunting van gouden tientjes door particulieren tot een bedrag van 43 millloen gulden het hamsteren niet in de hand werkt. Andere leden zouden willen vragen of de tegenwoordige ontwikkeling op het gebied van de geldmarkt en de goudbeweging niet tot con sequentie heeft, de vrüe aanmunting voor particulieren te verbieden. Katholiek Rotterdam heeft gisterenavond de nieuwe Doelenzaal op grootsche wüze Heilig jaar gevierd, een viering waaraan nog meer plechtigheid werd bügezet door de tegen woordigheid van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen genent. bisschop van Haarlem. Te acht uur betrad Z. H. Exc. in gezelschap van deken van Heeswük de vrüwel geheel ge vulde zaal, waar Dr. Kleipool. voorzitter van het comité „Katholiek Rotterdam” de gasten welkom heette. Terstond daarop werd door het Residentie-orkest onder leiding van den heer Thom Dusch begonnen met de uitvoering van het oratorium ,J)e spiegel van Jezus" van An dré Caplet. Dit bestaat uit vüftlen gedichtjes op de H geheimen van den Rozenkrans, samengesteld door Henrl Ghéon en door den componist ver werkt als motief in een fün borduurwerk van Instrumentale muziek. De „mystères" werden als soli gezongen door mevrouw Bertha Se reen, ondersteund door een koor van andere vrouwenstemmen Hierop nam prof. Cr. B. H. Molkenboer O. F., hoogleeraar aan de Kath. Unlversitett het woord cm de herdenkingsrede uit te spreken. Spr. begon met te herinneren aan de breve, welke Z. H. de Paus op Driekoningen van dit jaar tot de Christenheid heeft gericht om te herdenken, dat vóór 1900 jaar het „consum- matum est” door Christus' stervenden mond is gesproken. Daaraan verbond de Vader der Christenheid den oproep dat allen, zooveel zü konden, op zouden gaan naar de Heilige Stad. Indrukwekkend is het, Je zien, hoe dit woord weerklank heeft gevonden bü de geloovigen. die in breed0 scharen van blende en ver aan 's Pausen roepstem gevolg hebben gegeven. Helaas kan niet leder het verlangen, naar Rome te gaan, bevredigen. Doch tenminste In den geest willen wü ons wenden naar de Hei lige Stad in het bewustzün dat daar de wach ter staat, die vooruitziet en waakt over de Christenheld Onze herdenking, aldus spr., gaat daarbü niét alleen uit naar het feit van Jezus' dood, doch dé Paus heeft in zün breve het geheele samenstel van het verlossingswerk voor ons bewustzün opgeroepen. Herdenking heeft geen zin. als zü niet mee brengt verdieping en verinniging. Wü moe ten onszelf afvragen of wü wel in de geschik te gesteldheid verkeeren om het heil der Ver lossing te genieten. De menschelüke natuur vergeet licht genoten weldaden, doch wü wor den gesterkt door het woord van den Paus. 8pr. schetste voorts de vroegere rechteloos heid der Katholieken, de emancipatie en de opbloei van het katholiek leven die daarop volgde. Thans is de tüd gekomen, om ons af te vragen of wü wel sterk genoeg zün om die ragen, o de strijdzangen werden van een te revo- inalr karakter geacht om de wereldruimte nrden Ingestooten. hoewel mén de woorden nimmer liet hooren, maar zich bepaalde Ie muziek. Niettemin waardeeren wü het it, omdat een Staat, die zich respecteert, t terrein, waar hü iets in te brengen heeft, aansporingen tot oproer In welken vorm zich behoeft te laten Welgevallen- rk is dan ook onze teleurstelling, dat de -autoriteiten niet consequent blüv«“ m Wanneer de noten van een ophitsend lied mtrabande in den aether worden verklaard, moest men directe opruierü. welbewust r vurige woorden gebracht, toch zeker grif i gaan! Tot nu toe gebeurt dit niet. Nog Zondagmiddag heeft zekere Henk Brug* mans voor de VARA-mikrophoon het leven en streven van een viertal min of meer beruchte revolutlonnalre vrouwen besproken en dezelver volksverderfelüke daden doorloopend verheer- lükt. Het geheele van haat gloeiende verweer büvoorbeeld. dat 'n Fransche „petroleuse” voor de rechtbank .hield, met de rebelsche barricade propaganda Incluis, kregen de luisteraars te hooren en al gebrqlkte spreker de woorden van de „heldin” der commune, uit alles bleek niet, dat ze niet ook dé züne waren. De dynamlet-terreur van We ra Figner en Rosa Luxemburg werd den „kameraden” als iets grootsch voorgesteld, als iets, dat niet an ders kón, daarom noodzAkelük was; en om de kroon op het werk te zetten, werd er nog een flacon reukwerk gepresenteerd aan de treurig vermaarde „mevrouw” Kolontay. de salon- bolsjewlste en depothoudster van sovjetmoraal- met-een-luchtje. De opgewonden spreker was nog wel zoo vrtendeUjk. te verklaren, dat de geweldenarüen door deze vrouwen bedreven en gesproken, wel geschikt voor het Oosten waren, doch minder gewenscht voor het Westen. Wü gelooven echter vast en zeker, dat ook de domste 8- D- A. P.-er nog wel zal weten, dat Parijs noch Berlün in het Oosten liggen en dat er onder de slachtoffers van de vloot- multerü in Nederlandsch-Indlè ook Westerlin gen waren. Wanneer wü dergelüke revolutle-bewonde- raars en -bevorderaars bezig hooren. begrüpen wü nooit, waarom deze menschen van anderen verlangen, wat zü self tenslotte niet durven. En wü begrüpen nog minder, dat een radlo-con- tróle-commissie, die op het eene oogenblik zoo bezorgd achünt voor de veiligheid van den Staat en het leven der burgerije. op een ander oogenblik zonder voorbehoud aan Iemand ge legenheid geeft om minstens 25 te verdienen. Met openlüke oproermakerü- Dat klopt toch niet! wagen wel even verplaatsen. De wilden dan licht even op den passen. Nauwelüks zat de man echter stuur of met vol gas stoof de vrachtwagen de grens over. Later op den avond meldde zich den eigenaar van den luxe-wagen, die door den smokkelaar gestolen was. In normale omstandigheden zou de vraag overweging verdienen, of deze verplaatsing van druk van de directe naar de indirecte belastingen geen groote bezwaren mee brengt. Inderdaad kunnen we niet ontkennen, dat een dergeljjke indirecte belasting min der met de draagkracht der bevolking reke ning houdt^ dan de directe inkomstenbe lasting. Evenwel, in de gegeven omstandigheden, nu ons bedrijfsleven in den ruimsten zin, ten dóode zou zijn gedoemd, wanneer de tarieven verlaagd werden, zal geen mensch daartoe het initiatief durven nemen. Nog gezwegen van de tot den hemel rei kende tolmuren, waarmede onze vroegere afnemers hun landen omringd hebben. Onze becijfering hierboven heeft nog niet eens rekening gehouden met de op centen op de Invoerrechten. Deze leverden in 10 maanden op f 13.000.000. Dit verhoogt het totale percentage Invoerrechten tot 24! De Accijnzen zijn verbruiksbelastin gen en ondervinden dus zeer ernstig de ongunst der tijden. Vooral die op genots middelen als wijn, bier, gedistilleerd en tabak ondervinden dat heel erAstig. Wat de accijns op tabak betreft, deze Is al heel erg teruggeloopen. Deze maand werd hierop slechts f 1.600.000 ontvangen, tegenover een raming van f 2.333.000. Dat er zooveel minder gerookt wordt, ge looven we niet, wel dat er goedkoopere u soorten gebruikt worden. Lichtpunten In deze lijst zijn alleen accijnzen op geslacht en suiker. Wat den eersten betreft zullen de Iets hoogere veeprijzen van Invloed zijn ge weest. Wellicht echter zullen de onlangs Ingevoerde crisisheffingen op rundvleesch de consumptie weer in ongunstigen zin beïnvloeden. De Suikeraccljns bracht niet minder op dan f 6.182.000 en de opcenten daarop f 1 >234.000. In totaal werd de suiker in 10 maanden belast met niet minder dan f 51.000.000! Wat we hierboven schreven over hel niet rekening houden met de draagkracht bij de invoerrechten geldt in niet mindere mate voor den suikeraccljns. Suiker is geen genotsmiddel meer, doch een voedingsmid del, hetwelk in de minst draagkrachtige groote gezinnen het meest wordt gebruikt. Als we ons niet al te erg vergissen be draagt de accijns plus opcenten momenteel Te ongeveer half twaalf vertrokken de gas ten van het Departement van Waterstaat naar de brug. waar op het landhoofd aan den Waar- denburgschen kant de begroeting door den burgemeester dier gemeente Baron van Nagell plaats vond. Deze zelde o m., dat door deze verbinding het verkeersprobleem, voor wat de Waal be treft is opgelost en de communicatie van Noord met Zuid een feit Is geworden. Wanneer nu de weg VlanenWaardenburg nog zal zün vol tooid dan is deze laatste gemeente in het snel verkeer opgenomen en zün zoowel Utrecht als 's-Hertogenbosch in korte spanne tüds te be reiken. Hierna herdacht spr. met een kort woord hen. die op dit werk door een ongeluk werden getroffen en die hun leven hebben gelaten, als slachtoffers van hun plicht; evenwel zün ook zü de medewerkers aan een groot en blüvend monument van menachelük kunnen. Na zün rede verzocht de Burgemeester den Minister van Waterstaat de opening der brug te willen verrichten. Tenslotte nam Z. H. Exc de bisschop zelf het woord, om katholiek Rotterdam te danken voor den schoonen avond. Hem in deze herden king bereid. Niet enkel het feit dat Hüzelf uit Rotterdam geboortig Is, niet alleen de herlnnne- ring aan de grootsche huldiging. Hem bü zün tftsschopswüding. thans vüf jaar geleden, door de stad bereid, maakt de katholieken van de Maasstad zoo dierbaar aan hun geestelüken herder: Mgr. zelde. speciaal verheugd te zün omdat zü vanavond gesteld hadden een daad van diepe geloofsovertuiging en van volgzaam heid aan he Hoofd der Christenheid, den plaatsbekleeder van Christus. f 29.25 per 100 K. O. bij een kostprijs van nog geen 8 gulden. Een dergelijke verhouding tusschen kost prijs en accüns moge verdedigbaar zün bü een product als gedistilleerd (waarbij de bestrijding van misbruik een groote fac tor is) bü een volksvoedsel als suiker mag men er terecht bezwaren tegen maken. Van de resteerende middelen vermelden we enkel nog, dat zoowel de zegel—sHs de registratierechten boven de raming kwa men; de laatste zelfs boven de October opbrengst. Ten slotte nog één opmerking over de Loodsgelden. In October werd hierop wel Is waar 30 mille minder ontvangen dan in 1932. per saldo gaven de afgeloopen 10 maknden 137.000 méér dan dezelfde periode 1932. Wat een verheugend felt is, want het toont aan, dat het scheepvaartverkeer zich weer in opgaande lijn beweegt. nkele posten uit den jongsten midde lenstaat vragen nog een kleine lichting. Allereerst iets over de Grondbelas ting. Niet wül deze voor het geheel zoo veel zoden aan den dük zet, maar vooral omdat hier de laatste maanden een kleine verhooging te zien is. Zoodoende Is over de eerste maanden 1933 bijna anderhalve ton méér ontvangen dan in het overeenkomstige tijdvak 1932 en is met precies hetzelfde bedrag het 10/12 der raming overschreden. Wü hebben indertijd al eens betoogd, dat deze gunstige toestand niet enkel kan te danken zün aan een stüging der grond prijzen, maar mede hieraan dat de invor dering dezer belasting met wat strenger hand geschiedt dan voorheen. Juist, zooals wü vorige maand voorspeld hebben, begint de post Inkomstenbe lasting weer een stüging te vertoonen. Op enkele duizenden guldens na wordt deze maand de raming gehaald en het is niet te veel gewaagd, aan te nemen, dat op de aanslagen 1933/1934 in de komende maanden minstens de geraamde f 4.166.000 per maand zullen binnenkomen. Op dit oogenblik is de opbrengst per 10 maanden nog 7 millloen boven de begroe ting en we zün nu niet meer bevreesd, dat hier de minister te optimistisch geraamd heeft. In iets mindere mate geldt wat we hier boven schreven ook voor de Vermogens belasting. Wel is waar zün we deze maand nog 8 ton beneden de raming, doch per saldo waren we op 1 November nog een paar ton boven 10/12 der geschatte opbrengst. Gaarne zouden we hetzelfde zeggen over de D1 v 1 d en d-enTantièmebelas- tlng. Hier is ook de totaalopbrengst per 10 maanden nog 4 ton boven de raming, doch het is niet aan te nemen, dat dit ac- crès in de komende maanden gehandhaafd bUJft. Vrüwel alle maatschappüen en N. V.’s hebben haar winsten reeds onder de aandeelhouders verdeeld, en het Is vrüwel uitgesloten, dat op dit middel in November •n December de raming ad f 875.000 zal Worden gehaald. Wanneer we zien, dat in October nog maar f 477.000 hierop is ontvangen, is het Waarschünlük, dat per 31 December het dégrès op dit middel ongeveer een half mll- lioen zal bedragen. Meerdere malen hebben we hier al ge schreven over de beteekenis der Invoer rechten voor onze staatsfinanciën. Buiten küf is, dat deze post de kurk Is geworden, waarop onze landsmlddelen drü-- Ven. In totaal is nu op dit middel ontvangen t 82.000.000, d. 1. 20 pCt. van het geheel. Stel hier tegenover de inkomstenbelasting ad 48.000.000, dan te dat slechts 15S pCt.! t,. Hieruit concludeeren we nogmaals, dat *élfs een fiscaal tarief, als het onze, een hoofdbron van inkomsten aan zün. op den Bosscherdük. Daar werd auto aangehouden, eveneens zwaar met verboden waar. De vrachtwagen bleef schuin c* vlak staan, den weg versperrend. De bestuurder was aan den haal gèslagen. De konunlezen. die van motoren geen notie hadden, zaten wel eenlgermate met het geval verlegen, vooral toen 'n half L.:„ füne luxe-wagen verscheen, die niet passeeren kon. De bestuurder bleek gehaast, doch "15LnÜnd^r voorkomend. Hü zou den vracht- kommlezen luxe-wagen De Kr use-Commissie heeft het B-elftal, dat Donderdag 28 dezer, des middags om twee uur, onder leldlpg van scheidsrechter Grootmeyer, op het Sparta-terrein te Rotterdam tegen Sparta- Praag een oefenwedslrüd 'zal spelen, als volgt samengesteld: Doel: Pöttgen (Miranda). Achter: Van Diepenbeek (Ajax), Pienter (Be Quick. Groningen). Midden: Vrauwdeunt (Feüenoord), Schoorel (H-B-S.), Graafland (H.B.8.). De Gier (Eindhoven), Slot (D.WJB.), Drok iR.F.C.), Mündera Een bejaarde Beier legde de gelofte af, te voet en een kruis dragend oen pel grimstocht naar het H. Graf te maken. Op onze foto ziet men den pelgrim te Haifa, vanwaar hij de wandeling naar Jeruzalem voortzette.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 19