STADSNIEUWS De Sinterklaas is al op pad Alkmaar, 20 Nov. Onze Alkm. vereenigingen in actie Agenda R.K. kernleiders te Utrecht bijeen BEURS VAN AMSTERDAM IHE- I PR( 22 en 30 November Wisselkoersen VRUCHTBAAR SAMENZIJN Alle De vroegbeurs MAANDAG 20 NOVEMBER 1 leder* Alemaria ALC. VICTRIX—D. W. S. Andermaal een 12 nederlaag Ene SCHEI- VEEMARKT Kapotte ruiten Rectificatie Raadsverslag Leelijke val OPBRENGST COLLECTE BURGERLIJKE STAND ALKMAARSCHE BOYS Beurs-thermometer Uw advertentie moet er prima uitzien! Nederl. Staatsleen prijshoadend MAANDAG 20 NOVEMBER 1933 «.Interessante discussie JC maar verschijnt deze aantrekkelijke bijlade. Hoe vroeger U Uw tekst inzendt, hoe beter, want WEDSTRIJD VAN DEN TURN KRING alkmaar en O. Continental OU Shell Onion OU 151M 13.05 7.35 20.25 GESLAAGDE PROPAGANDA- AVOND 14154 w Vam Dert Park Peudawa 6% 37)4 W 143 „De kernen worden de steunpunten van de party,” aldus mr. C. J. M. F. Goseling Met den West-Frieschen Turnlcring Programma Cem. Radiobedrijf 916 19»/, 13% 26?4 5* 13% 15% Youngleentng Philips Unilever Aku Koninklijke H V A tm* te De kosten behoeven tegenwoordig geen bezwaar meer te zijn, om zich het genot van radio te verschaffen. Voor 145. Zoo zaè hem onze teekenaar. Maar ook noè heel anders. Dit is slechis één van de vele aardige „moment-opnamen", die ditmaal het St. Nicolaas-nummer vtin ons blad zullen illustreeren. haald. maar .1 1 het prfjshondend lamel, prijshoudend ■wak prijshoudend luier den een 51 overwinning op Alkm. Victr. C waarmede zü de eerste overwinning hebben be- Bioscoop Harmonie: .JJebe muss verstanden sein Aanvang 730 uur. Gebouw St. WillibroTdua: Ledenvergadering van' den R.K. Bond van Metaalbewerkers, al- deeling Alkmaar. 8 uur. 8% 123 112 8 122 112 173% 12 92 4 35 41 42 Tabak Dell Batavia Oude Dell OoetkuM Senembah 145 69*/* 57 15*/« 8,10 22% 6% 37 11% 8 02% 59.15 9.70 34 55 48.05 35.75 41 3714 403714 11 5X Vorige slotkoersen. Heden 175 12% 92% 3»A IOI14 102% 101H 100% 81*4 81% 49*/. 69 57 15% 8.00 91% 67% 37 26% 24 45 48 1% Banken Koloniale Bank Indische Bank Cqrt. Handel-MJJ. Industrieën ürdlever Calvé Delft Alg. Kunstzüdé Van Berkel’s Pat. Nieuwe Philips Küch. Accoustlek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecot 0. 8. Steel O. 8. Leather Intern. Nickel Stand Brands MQnbouw Boeton Mijnbouw Alg Exploratie Redjang Lebong Petroleum Kon Olie Qaboes Perla k 35% 41 42 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag Madrid De Directeur voomoemd: D. SCHENK 35 85 41 40 40.30 1.51% 13.05 735 20 25 91% 67»/, 37 26% 23% 45% 49 1% 95 90% 17 112% 22 mooi kans< Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Berbadjadl Bllau V. L G. O. Allied Intercoutln. Rubber 67 1% 9% 8% 13*4 2% 13% (B Johr onto Don men Rie« looft Rooi Rend een zoek mu de s dan naar 86 52% 27% H% 230 9% 19% 13% 26% 6% 13% 15AJ 93% 90% 17% 113 Staatsleningen 5 Nederland 1933 4K Nederland 1918 4H Nederland 1917 4 Nederland 1933 454 N. Ind 1926 AB 4% N Ind. 1931 5% Young leen. 1930 Scheepvaart Java Ch. Japan Holl. Amerika HJn Dito Oem Eigend. Kon. Ned. Stoom b Scheepvaart-Unie zg. een 84% 52% 27% 14% 230% 1 142 1017/, 102*/, 101*4 100% 81% 818g 50 Spoorwegen Onion Pacific wïbaab Erie Kansas City South. South Ral'.w Chic MUw Maxwell L. Or. Bü de politie kwamen gisterenmiddag weder om een paar klachten binnen, dat bij bewoners in de Drebbelstraat en Kapelsteeg door de Jeugd met een gummibal en een tol ruiten wa ren ingeworpen. Geboren: Cornelia, d. van Everardus van La tum en Cornelia Machielse Roelof, z. van Jan Herder en Ida Vermeer Cornells, z. van Jan Kooy en Meeuwtje de Rooy Overleden: Jan Pander, 76 J. om den aanwezigen een hartelijk -roepen. heeft t ook nu niet tot een over- 1 te brengen en verloor van DWS Vorige slotkoersen. Heden Voor den K. N. V. B -beker was op bezoek bij het le elftal de 3e klasser Z. R. C. I. Reeds spoedig bleek, dat Z. R. C. gaarne de overwin ning mee naar huis wilde nemen, want het viel terstond krachtig aan. In de Boys-achterhoeda werd nog al eens getalmd met wegwerken, wal dan ook spoedig een doelpunt kostte. Dan gaat de A.-voorhoede er vandoor, doch eenige mooie kansen werden onbenut gelaten. Als dan de Z. R. C.-voorhoede er vandoor gaat, scoort zij nummer 2. Dit wordt den Boys te bar en spoe dig verkleinen zjj den achterstand tot 21. Vlak voor rust doelpunt Z. R. C. nogmaals zoodat de rust Ingaat met 31 voor Z. R. C. Na rust komen de Boys geweldig opzetten en spoedig is de stand 23. Nu gaan de Z. R. C.'ers meer verdedigen, wat hun echter noodlottig wordt, daar de achterhoede thans veel werk krijgt, wat zü bijna niet afkan. Spoedig is de Suiker H. V. A. Jav. Cultuur N L S U Vorstenlanden Action, Idem Dinsdag £1 November Lün 1 Hilversum. Ljjn 2 Hulzen. Lijn 3 Lond. Reg. van 10.3510.50; Daventry van 10.5011.40; Lond. Reg. van 12.2013.35; North. Reg. van 1335— lt20;„MldI Reg. van 1430—1530; Lond. Reg. van 15301630; Daventry van 16.5024. Lljn 4 Langenberg van 10351530; Leipzig van 1530—1930; Parijs van 19.40—24. dat het waren Dindua mocht, en dat sprak ook al weer van zelf. voor zijn optreden een zeer hartelijk ap plaus verwerven, dat volkomen was verdiend. Als extra verrassing trad mevrouw Portegies voor het voetlicht, om een tweetal voordrach ten te houden: „Zijn eerste Gulden" en „De Speelpop” twee gevoelige stukjes, die door me vrouw Portegies op een voortreffelijke wijze voorgedragen werden. De dank dien zij mocht verwerven, was alleszins verdiend. De heer Köhnert. die dien avond druk werk had. bedankte leder gezelschap afzónderlijk voor hunne, op hoogen prijs gestelde, medewerking en bood, namens de vereen! ging, aan de ver- Bij het uitgaan van de uitvoering der Turn kring Alkmaar in de harmonie Zaterdagnacht, kwam een 15-jarig meisje te villen, waardoor zij een .gapende hoofdwond boben haar rechter oog opliep. Het meisje werd door de politie voorloopig verbonden, waarna zij per taxi naar haar woning werd overgebracht. De renvereelnlging Alemaria" hield een rit van 50 K.M. waarin P. Joon zich de sterkste toonde en hiermede een prachtlgen prijs won- 2e A- Zuldam; 3e F. de Haan: 4de J. A. Serpent! Sprint 200 M. voor Junioren: le P. Pierama- 2e Martin; 3e Stroet. 67 1% 13% Zaterdag had er in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een vergadering plaats van de kern leiders der R. K. Staatspartij. De voorzitter, Mr. C. J. M. F. Goseling, sprak 'n kort openings woord. Daarin werd om. het volgende gezegd; Het Is een gewichtige bijeenkomst. We moeten onze taak verstaan en die taak groot zien. Spr. dankt voor de goede opkomst. Het partijbestuur is ook voltallig aanwezig. De gedachtenwisseling zal moeten gaan over het kernwerk, niet over de politiek In het algemeen. Spr. legt den na druk op bet leidende element in de kernvor ming. De kernen worden de steunpunten van de partij. De kernleiders moeten goed geschoold zijn en bezieling kunnen wekken. Politiek leven mag niet alleen verkiezlngsactie zijn. De kern leiders moeten doordrongen zijn van de groote beginselen. Het manifest Is voor hen een prachtige leiddraad. De hoofdzaak Is de maat schappelijke opbouw. Deze moet sociaal, eco nomisch en staatkundig ter hand worden ge nomen. Dit is een grootsche taak. Het werk van de kerneh Is een stuk leekenapostolaat. De kernleiders moeten hun omgeving kunnen be ïnvloeden, door die omgeving met een betere geest te bezielen. Als dat niet gebeurt kan bet partijbestuur niets bereiken. Na het interne werk der kernen komt de uitbouw. We hopen, dat uit de kernen nieuwe leiders zullen voort komen. Het dag. bestuur heeft een ontwerp klaar voor een propagandacampagne. Daaraan zullen de kernen medewerken. De kernen mogen geen openbare vergaderin gen organlseeren en aanvankelijk mogen ze de gemeentepolitiek niet In behandeling nemen. Het partijbestuur houdt toezicht op de samen stelling der kernen en op de leiding. Er moet vertrouwen kunnen zijn In de kundigheid der leiding. Leiders, die hun werk niet kunnen r'cn als leekenapostolaat, kunnen de leiding beter neerleggen. Tot de gedachtenwisseling Werd overgegaan. Enkele sprekers merkten op, dat de samen- Dt dacht »M. of Ik hen daarn Rangsley s ♦oortdureni Carlos en •Prek Ona Vater lani ®ude Rang ■tem te zti Reeds een zeer Oostenrij heidsmas die het fouilleert De vo< Emil Tui wordt ve decka en schen ad Na de Identiteit Weenen vroeger t werd de Dertil tei en overtr In de 1 ■egdOp minuten het Parle van nabij lier dr. I gang wilt Een scl rechter I linkerbors Rudolf D daad gea van oud Dertil. Bondskan krijgen, vt bouw ven of hij per mocht ov< hl) in de Dertil 1 in dien tli zweem va in de hal in de h weerhield af. met plaatse te Dertil 1 uitgang uitgang w van Der beide schc Tot Mei de Infante 174 een na 230. Unttever evrntoo op 8414 ma 86 en H.V A. stelde zlcb 2 t 3 pCt. lager op 143 na 145. Amerikaansche waarden trokken heelemaal geen aandacht en bewogen zich, voor zoover er nog Iets omging, op onveranderde prijzen. Steels 26'4. Beth. Steel 19 3/8 en Anaconda 9 3 A De Youngleenlng was zwakker, plm. 1 pCt. lager op 4914. De Dollar bewoog zich op onge veer de prijzen van Zaterdag JJ. op 1311331» <131K) en het Pond was iets vaster op 8.00— 8.06 (8.00), maar dat oefende geen Invloed uit De gisteren gehouden collecte ten bate van het R. K- Herstellingsoord-Vereenlglng van spoor- en tramwegpersoneel ,J'4gr Mutsaers” heeft f 137.12J4 opgebracht. wel moet vervelen, of althans bij de belangstelling allicht heeft doen Terminderen. Maar de hierboven genoemde vereeniglng beeft blijkbaar en gelukkig nog geen last van een verminderde belangstelling; getuige het feit, dat de groote zaal van de Harmonie tot in de hoeken gevuld was met een groote schare belangstellenden die allen in een uitstekende stemming verkeerden; wat niet te verwonderen valt, als men weet, dat het programma, hetwelk uitgevoerd werd, uitstekend was verzorgd. Alvorens men echter met het uitvoeren van het programma een aanvang maakte.nbeklom de beer Kohnert, de /oorzitler der vêreeniging In 'zijn repliek op het antwoord van den wet houder zei volgens ons verslag de heer GOVERS. dat de stukken van de commissie tot reorganisatie der Bedrijven, bij den secretaris dier commissie zoek waren geraakt. De heer Govers verzocht ons echter te rectlflceeren dat hij gezegd heeft, dat de stukken zoek waren ge raakt nadat de secretaris der commissie ze ver zonde» had. Vóórts staat er een starende fout aan het eind van het verslag: De VOORZITTEJl zegt, dat de Begroeting n u -voorloopig kan worden vastgesteld. We hadden geschreven want dat had de voorzitter uitdrukkelijk gezegd: dat de Begroe ting niet voorloopig kon worden vastgesteld. Voorts heeft Weth. Bonsema bij de replieken niet gezegd, dat hl) „geen bezwaar maakte tegen het bü de suppl. begrooting behandelen van ifêt voorstel tot tariefsverlaging bij het G. E. B." maar dat hij groot bezwaar maakte tegen enz. Het drukfoutenduiveltje heeft verder den bur gemeester latep zeggen, dat in de Langestraat de auto's een half jaar (inplaats van een half uur) mochten parkeeren. schillende medewerker^, en werksters een blpe- ntgnhulde aan. De welgevulde avond, het afwerken van het programma duurde tot precies twaalf uur. werd door den heer Kohnert met een kort woord van djiwekklng en van dank gesloten. Vermelden we nog. dat tijdens de pauze een uitstekend geslaagde verloting plaats vond van een kamerblljart en een keurige fruitmand die belde door eenige weldoeners ter beschik king waren gesteld. Eveneens Is vermeldenswaard, dat zich, tij dens de pauze; niet minder dan 35 nieuwe le den hadden opgegeven. Gemeenteleen«wak Rubber onveranderd Tabakprijshoudend Amerik. waarden vaster stand dan ook gelijk en 5 minuten voor het einde nemea de Boys de leiding met 43, waar door zij in de volgende remde komen. Het 2e verspeelde zijn laatste kans door 3—2 te spelen tegen Uitgeest 2. De adsp. C. behaal- 1 - - - - d. Door de vereeniglng ..Zorg voor leerlingen en oud-leerllngen der school voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar" was VrJJdasnvond in de Harmonie een groote propaganda-avond belegd, met het doel de kas wat te stijven en de Ook DWS Is er in geslaagd Alemaria een kleine nederlaag toe te brengen. Wel heeft Ale maria geprotesteerd tegen het niet toekennen van'een strafschop en werd deze na den wed strijd door Peerebootri benut, maar het resul taat van het protest dient afgewacht te wor den. Voorloopig blijft het een 12 nederlaag. Het wordt haast eentonig steeds weer over de thuis-nederlagen van Alemaria te schrijven Laten we, ondanks deze nederlaag, aanstonds constateeren, dat Alemaria een goeden wed strijd speelde. Vooral voor de rust was het eéh prachtige strijd en toen zat het Alemaria be slist niet me#. Eerst schoot Keppel bij een mooi? kans te hoog, terwijl kort daarop Peere- boom hetzelfde deed. Later bofte DWS hee’.e- maal. toen de bal van den paal In t veld terug sprong. De Alcmaria-acljterhoede hield kranig stand bij de dikwijls gevaarlijke DWS-aanvallen. Jam mer was het daarom, dat de rechtsback even voor de rust talmde met aanvallen, waardoor de gevaarlijke linksbuiten der g^nsterdammers een mooie kans kreeg, welke hij benutte. Na de rust zakte het peil en was er een perio de, waarin DWS domineerde. Bij eep der DWS- aanvallen bracht Ooms op ongeoorloofde wijze een DWS'êr ten val, hetgeen de scheidsrechter met 'n strafschop bestrafte. DWS benutte deze kans niet, want de bal werd naast geschoten. Wij kunnen met deze straf accoord gaan, maar dan had de scheidsrechter ook moeten Ingrij pen. toen Peereboom in het strafschopgebied werd vastgehouden. DWS maakte er met een mooi doelpunt 2-«-0 van. terwijl Alemaria kort voor het einde den achterstand verkleinde tot 12. De pogingen om nog een gelijk spel te for- ceeren mislukten. Bij Alemaria was de achterhoede goed op dreef. Jongmans. die Oude na de rust verving, heeft dat op uitstekende wijze gedaan. De middenlinie heeft hard gewerkt, dient nog wat meer aandacht te schenken aan het plaatsen. Ditzelfde geldt ook voor de voorhoede, voor al het binnentrio. De beste waren hier: Jnid- denvoor en vleugelspelers. DWS beschikt over een goed elftal met een paar uitstekende achterspelers en een hard werkende middenlinie. In de voorhoede vielen de beide vleugelspe lers op. 1 De omstandigheden blijven voor de beun dezelfde en bijgevolg stelde men zich vanoch tend in het telefonisch verkeer niet op een bij zondere markt In. Men wil aannemen, dat In verband met de voortgezette kapitaalvlucht uit Amerika en met de kans, dat Roosevelt de contróle op den dollar zal verliezen, een gansche omwen teling in de Amerikaansche financieele poli tiek zal losbreken, te meer omdat door de Ka mer van Koophandel de terugkeer tot den gouden standaard geëischt wordt. Toch acht men het raadzaam het eyentueele feit en de eerste gevolgen hiervan af te wachten, dan op de toekomst vooruit te loopen, die zich niet laat berekenen. Men hield zich daarom maar weder volkomen kalm en aangezien van Wall street Zaterdag JJ. geen stimulans uitging, on derging de markt weinig verandering. Voor toonaangevende waarden was de ondertoon eerder iets zwakker dan vast, omdat alle koop lust was uitgesloten. Koninklijke Qlie opende 1 pCt. lager en brokkelde nog iets a/3wn tot 173)4Phllipslampen bewogen zIcH oot kleinigheid beneden Zaterdag J1 op 229 De Zaterdagavond In de „Harmonie” gehou den dualmeet voor dames en heeren van den West-Frieschen Turnkring en den Turnkring Alkmaar en omstreken, n ag alleszins geslaagd heeten. De zaal was uitstekend6bezet toen de deelnemende turnsters en turners het tooneel opmarcheerden. Met de vaandels van De Halter en Turnlust werd de gebruikelijke vaandelgroet gebracht, waarna de voorzitter van den Alkmaarschen Turnkring, de heer H. J. Reurslag. naar voren trad en allen namens den kring hartelijk wel kom heette, in het bijzonder de jury en het bestuur van den W. F. Turnkring. Hjj zette het doel van dezen krlngwedstrijd uiteen nJ. het turnpeil hooger op te voeren en de vriend schapsbanden te versterken. Hierna was het woord of liever gezegd de daad aan de turnsters en turners. Aan den wedstrijd werd deelgenomen door 7 dames en heeren van lederen kring; de 6 turnsters en turners, die de meeste punten behaalden, tel den voor den wedstrijd. Degene, die dus de minste punten behaalde, viel af. De dames kampten aanpaard, ringen en brug en de heeren aan: brug, ringen, paard en rek. De dames van den W. F. Turnkring bleken dien van den Alkmaarschen Turnkring glad de baas. Zij waren onbetwist beter en de Alkmaar- sche dames hebben heel wat van hen kunnen leeren, vooral aan paard en brug. Reeds aan het eerste toestel: het paard, behaalden de W. F. dames een fllnken punten voorsprong. De Alk*- maarsche dames zullen wel hebben begrepen, dat ernstige oefening aan dit toestel noodzake- Hjk is. De oefeningen naar keuze leverden nog minder op dan de voorgeschreven oefening. Aan de ringen ging het beter. Wel wisten de W. F.-dames In het voorgeschreven nummer een klein voordeel te behalen (3 punten), maar in de oefeningen naar keuze wisten de Alkmaar. sche dames, mede door 't keurige werk van mej. L. Koning, zulk een voorsprong te behalen, dat het geheele nummer ringen een kleine overwin ning voor de Alkmaarsche dames opleverde (178)4177 punten). Aan de brug werkten de W. F.-dames zoo keurig, dat de Alkmaarsche dames In letter lijken en figuurlijken zin geen been aan den grond kregen. Dit nummer leverde dan ook eer. punten-overwlnnlng op voor de W. F.-dames; vier dezer dames kregen voor de voorgeschre ven oefeningen maar liefst 17 punten: de beste der Alkmaarsche dames behaalde 15 pun ten. Geen wonder, dat de geheele wedstrijd een volkomen verdiende overwinning voor de W. F.- dames werd. Zij behaalden aan paard 181, aan ringen 177 en aan brug 196 punten, In totaal dus 554. De Alkmaarsche jlames behaalden resp. 148. 178 K en 168 punten, in totaal 494 1/2 Bü de W. F.-dames waren O. Rempte met 97, M. Westrate met 95 54 en T. Singer met 93 punten de besten. Bü de Alkmaarsche dames L. Koning met 86, T. van Weelederen met 85 en J. Boulonois met 82 punten. Wanneer wü beweren, dat de W. F.-dames een klasse beter waren, zeker aan paard en brug. dan is dit bedoeld als een aansporing 1 aan de A. T.-dames, om deze vakken op hoo ger peil te brengen. Nu lets over de heeren. Hier waren de rol len juist omgekeerd, de Alkmaarsche heeren waren ongetwüfeld sterker dan de vertegenwoor digers van den W. F. Turnkring. De Alkmaarsche heeren maakten in hun mooi costuum (lange witte pantalon en witte shirt) een keurlgen indruk en waren in dit opzicht ook verre superieur aan de W. F -tumers. Aan de brug behaalden de Alkmaarsche hee ren reeds een punten-voorsprong (178172)4). Aan de ringen ontliepen belde ploegen elkaar echter niet zoo heel veel (179177). Het eigenaardige was hier wel, dat de voor geschreven oefening beter uitgevoerd werd door de Alkmaarsche heeren dan de oefeningen naar keuae. De oefeningen aan paard en rek waren van de Alkmaarsche heeren ongetwüfeld beter en bezorgden hun dan ook een flink puntenvoor- deel. De einduitslag was dat de Alkmaarsche hee ren behaalden aan brug 178, ringen 179, paard 180% en aan het hoogrek 189 punten, In totaal 726 1/2. De W. F.-turners kregen resp. voor brug 172)4, voor ringen 177, voor paard 158 en voor Van den Alkmaarschen Turnkring was J. Schuring de beste met 127 punten, dan J. Jonker met 121% en A. Leeuwangh en F. G. Nol met 121 punten. Bü de West-Frlezen waren J. Koster met 118)4. H; Cordez met 1161/2 en K. Bobeldük met 114 punten de meest op den voorgrond tredende turners. Na afloop sprak de voorzitter de winnende ploegen toe en feliciteerde hen met de behaalde overwinning en als aandenken aan deze over winning bood blf hun een souvenir aan. HU dankte tenslotte allen,, die hadden medege werkt aan het welslagen van dezen wedstrüd. De voorzitter van den W. F. Turnkring kreeg nog even gelegenheid, want het was zeer Iaat geworden, om namens zün turnkring dank te brengen voor de keurige regeling der wedstrü- den. Vermelden we nog. dat de Jury bestond uit de heeren J- Hop en B. Wieland Los van Haar lem en dat de avond geopend werd met keurig uitgeoverde thythmische oefeningen, uitgevoerd door de dames van „De Halter". Met enkele mooie groepen van de ledep van „Turnlust” werd het programma besloten. De Turnkring Alkmaar en Omstreken kan met genoegen op dezen wedstrüd terugzien. MAANDGA, 20 Nov. Vorige slotkoersen. Heden 8.00 59 18 9.70% 34.56% 48.04% koopt men reeds een SUPERapparaat en wel TELEFUNKEN 330 W L. Als U er meer van wilt weten, komt U dan eens zien en h o o r e n b(j pirma YPMA of vraagt prospectus aan. stelling van de kernen nog nader moet worden geregeld. Anderen brachten ter sprake, dat naar hun meenlng het orgaan der partü niet populair genoeg wordt geredigeerd. Een der aanwezigen wees er op, dat er nog te weinig contact is tusschen het bestuur der partü en de groote massa en dat de kernen dit contact tot stand kunnen brengen. Gevraagd werd, of iemand, die geen lid is van een kiesvereenlging, toch lid kan worden van een der kernen. Een kemlelder uit het Zui den des lands merkte op, dat ae centrale or ganen van het katholieke leven bUna allen nun zetel hebben boven den Moerdijk en daardoor het contact zeer moeilijk is te bewaren. Op sa menwerking met de jeugdcentrales werd aan gedrongen. Gevraagd werd om ’n bibliotheek ter beschikking van de kernen te stellen, 'n Andere vraag was of het kemlelderschap vereenigoaar is met het voorzitterschap van een plaatselüke kiesvereenlging. Zün de kiesvereenigingen te kort geschoten of was er een ander motief voor de oprichting der kernen; zün ze opgericht op voorbeeld van het buitenland? Een der sprekers vroeg om een brochure over: „Wat heeft de Staatspartü de laatste tien Jaren gedaan?" Een kemlelder uit een groote ge meente meende, dat een propaganda-orgaan noodzakelijk is. Een ander wilde van de kernen een volks beweging maken om het fascisme te bestrijden en vond een beetje „demagogie” niet heelemaal verwerpelük. Gevraagd werd of de kernen vrouwelüke le den mogen hebben of dat er aparte kernen voor het zwakke geslacht worden opgericht. Om een blad werd gevraagd, dat den strüd aan bindt tegen „Onze Vaan” en tegen fascisten blaadjes. Hoe moeten conflicten tusschen een kern en het bestuur der partü worden opge lost? Is het wenschelük. dat de kernen een geestelüken adviseur hebben? Mr. O. Goseling beantwoordde in het kort de voornaamste vragen. O.a. werd door hem het volgende naar voren gebracht: Onder een be hoorlijke leiding is de kans klein, dat onge- wenschte elementen In de kernen binnenslui pen. Het is moeilijk In een portüblad het juiste midden te houden tusschen populaire en zul- ver-wetenschappelüke voorlichting. Er komt een propagandablad maandblad mag niet verdwünen. Wat de verdere samenstelling betreft, dal mag niet centraal geregeld worden. Het wordt aan de Kernleiders overgelaten mits ze ver standig handelen Ook de grootte der kernen wordt niet van bovenaf geregeld. Wenschelük is dat er 'n iedere plaats niet meer is dan één kern. Ook In de steden mag het kernwerk niet versnipperd worden. De kernen die er al zün, zocht was, gesloten. zün over bet algemeen veelzijdig samengesteld De kernen moeten geen vergaarbak van klach ten worden, maar opbouwend werk leveren. De raad van studie en documentatie Is niet de opperleiding van de kernen, maar beeft een adviseerende taak. In de kernen moeten we bevoegde sprekers laten komen. Jonge men- schen mogen lid worden van de kernen. Dit b> ook heel gewenscht. Het partüreglement wordt In dit verband gewüzigd. De R. K. leeszalen leveren studiemateriaal en ook het partijbureau wil zoo mogelük materiaal verschaffen. Wat bet contact met bet zuiden betreft, de zetel der partü kan niet verplaats worden om dat de zetel der regeerlng In Den Haag is. Het zuiden heeft bovendien afgevaardigden, die :n bet noorden komen. Schriftelük contact Is ooz mogelük. Er moet een permanent contact zün met de Jeugdorganisaties. Er Is nauw verband tus schen het te wekken enthousiasme en den tn- boud der practische politiek. Maar wé moeten de menschen doordringen van deze waarheid dat momenteel geen politiek mogelijk is waar over de massa enthousiast kan worden ge- maakt. In t algemeen is het mogelük dat de voorzitter der kiesvereenlging kemlelder wordt. De kernen zün niet Ingesteld op voorbeeld van bet buitenland. Het doel la over het gehee.e land steunpunten voor de partü te hebben, in iedere plaats De kernen mogen niet zün ver tegenwoordigers van bepaalde stroomlngen. Ieder kernlid moet op het maandblad ge abonneerd zün. De proeve van Schaepman zal worden uitgegeven. Gewenscnt is dat Kamerleden worden ge vraagd als spreker in de kernen om de practi sche politiek uiteen te zetten. Spr. vraagt om vertrouwen voor de fractie, die taal zal door zetten, al wordt ze door andere partüen In den steek gelaten. Een goed Inzicht In de staats inrichting is bet fundament voor een juiste be- oordeeling van staatsrechlelüke vragen. De kernen moeten de vergaderingen der kies vereenigingen op hooger peil brengen. Wat ie vrouwen betreft, die mogen medewerken aan het kernwerk. Afzonderlüke vrouwelüke kernen zün niet gewenscht. Een lid der NS3. mag geen lid worden *4 blüven van een kern. Spr. verwijst In dit ver band near bet manifest. Conflicten tusschen kernen en het partijbe stuur zullen door goede studie en voorlichting worden voorkomen. Spr. heeft opzettelük geen voorbeeld ian een reglement voor een kern ge geven. Ook hier wordt verstandige vrüheld ge laten. Geestelüke adviseurs zün niet gewenscnt in de partü. ook niet In de kernen. Dat ver- elscht het cnkerkelüke karakter der partü. Een geestelüke mag als persoon wel medewerken aan een kern. Spr. hoopt dat de aanwezige kernleiders allen op *n nuttigen dag kunnen terugzien en vraagt om vertrouwen en medewerking. Daarna werd de vergadering, die druk be- belangstelllng voor deze nuttige Instelling vernieuwen en....’ona natuurlük nieuwe leden te winnen. We kunnen hier onmiddellük verklaren, dat deze opzet In alle opdichten geslaagd genoemd kan worden, iets, wat niet van iedere propa ganda gezegd kan worden, misschien, omdat bet tegenwoordig soms wel eens al te bont wordt gemaakt met propaganda, voor wat voor doel (rf* richting dan ook, zoodat het sommige Bienachen bü velen winning wel nret 1—2. Alkmaar I Ahead) WW^yoor den beker op bezoek bü db—Zeemeeuwen In Zandvoort. De Alkmaarders zagen hun verre reis beloond met een 01 overwinning. De Alkmaarsche Boys speelden eveneens voor den beker en wel thuis tegen ZRC. Op het laat ste moment wisten de Boys nog Juist de over winning uit het vuur te sleepen. het tooneel r 2 woord van welkom toe te roepen. Sprwas verheugd^ dat men voor dezen avond een zoo groote belangstelling had getoond, een belangstelling, die de vereeniglng zeer welkom was, daar men die zeer behoefde. Spr. vertelde hierna het een en ander over de moeilükheden die de vereeniglng alsoo heeft door te maken, in het büzonder in den laatsten tüd. nu de crisis velen hun büdragen aan de vereeniglng doet verminderen. De inkomsten worden minder, doch de uitgaven blüven even groot. Het schitterende Idee van de gemeente, om indertüd de school In het Victoriapark te stichtén, is echter niet voldoende; als de leer lingen van de school komen, moet er wat voor ben gedaan worden, teneinde er bruikbare menschen voor de maatschappü van te ma ken. zij- moeten verder worden gebracht, iets nuttigs leeren. De vereeniglng doet daarom alles, om dit doel te bereiken, zoo is er de bekende nazorg- inrichting en een avondschool. Doch boven alles staat er de zorg voor pa tiëntjes, die verpleging behoeven In een sana torium of Iets dergelüks. Zoo zün er op het oogenbllk weer een zestal kinderen, die op uit zending wachten, doch dit kan alleen, wanneer er voldoende geld is. Het is Zeer gewenscht dat die kinderen nu worden uitgezonden, daar zü dan de winterver- pleging mee kunnen maken; en vooral de win- térverpleging Is van groote beteekenls. Spr. deed daarom een beroep op de aariwe- zlgen, om de vereeniglng In haar streven zoo veel mogelük te steunen, hetzü door, te koopen van de Nazorg inrichting (Telefoon 101) of, wat het allerbeste Is, lid te worden Hierna' leidde spr. met een enkel woord hen In. door hun medewerking den avond zouden vullen. Allereerst trad het bekende strükorkest ..Trii'ltas” op, dat onder leiding van zijn di recteur, den heer Ja C. Th. van Engelen den avond opende met een viertal muzieknum mers. Hoewel het hier de plaats niet is, om één’ crltlsche beschouwing te wijden aan hetgeen er op dezen avond door verschillenden is ge daan. meenen wü hier toch te mogen verklaren, dat het optreden van „Trinltas". in het alge meen een uitstekenden indmk vestigde. Vooral ..Zampa" van L. Hérold, ,.Ases Tod” van E. Giiqg en „Ungarische. Tanz" van Joh. Brahms, werden op vaak voortreffelüke wpze vertolkt, vooral als men In aanmerking neemt, hier slechte amateurs en amatrices die dit deden. Zélfs wist men dikwijls met bezieling te spelen, leis wat al een groote verdienste op zich zelf is. Het volgende gezelschap, dat zün medewer king verleende, was het Alkmaarsch Dubbel Mannenkwartet „Zang en Vriendschap.” dat onder leiding van den directeur. Corn. Jonker, eenige liederen ten gehoore bracht. Hiervan mogen In de allereerste plaats wel genoemd worden de twee Engelsche liederen „Wintersong” en .John Peel.” Het is bü dit gezelschap haast overbodig te zeggen, dat het een en ander op sublieme wüze gezongen werd, dat spreekt büna vanzelf. Het heeft zün populariteit niet voor niets te danken r.an z’n kwaliteiten. En dat het gezelschap po pulair is, beweis wel het spontaan applaus, waarmee het voor zün optreden begroet werd en aan het feit, dat het door het publiek als het ware gedwongen werd aan het eind van zün programma nog een nummer extra te geven; in dit geval het welbekende „An der schónen blauen Donau.” Het derde gezelschap was de tooneelvereenl- ging ..Dindua,” die met het blüspel „Arme RÜken” op de planken kwam en daarmee de aanwezigen een klein uur lang in een vroolüke stemming bracht. De wederwaardigheden van deze Arme RÜken wekten herhaaldeli_k den lachlust op. De Directeur van het Marktwezen te Alkmaar brengt ter algerpeene kennis, dat ter gelegen heid van de Schei-veemarkt op Woensdag 22 November as. het vee. hetwelk men niet per vaartuig naar de markt brengt, alleen aange voerd mag worden langs den Helderschenweg. over de Heilooërbrug, de Schermervlotbrug of over de Frieschebrug. Aanvoer van vee over de Bergerbrug. de Em- mabrug. de Nieuwlandersingelbrug of de belde rustieke voetbruggen Is verboden. Het vee. vanaf den Schermerweg naar de markt gebracht, moet over de Schermervlotbrug en den Achterweg worden vervoerd. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee mogen gelost worden aan de Handelskade; de Havenmeester zal de ligplaatsen aanwüzen. In verband hiermede zullen, voorzooveel noo- dlg. de schepen welke een ligplaats aan de Han delskade hebben, op aanwüzing van den haven meester tüdelük worden verlegd Het vee langs den Helderschenweg en per vaartuig aangevoerd aan de Handelskade mag alleen naar de markt worden gebracht over de Korte Nieuwesloot van de Handelskade af. Bü de Schermervlotbrug, de Fneschebrug. de Heilooërbrug en aan de Korte Nieuwesloot zal t aan te voeren vee deskundig worden onder zocht en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14