Prikkeldraad Een Nederlandsche Opera I Katholieke spoormannen bijeen Verlaging hypo theekrente I 411 r OM EEN ROYEMENT En het notarieel tarief r Een addertje bij 8 De tweede dag in HET F RUIT MONOPOLIE Een royementakwestie Verlaging van de heffing Politieke beeldstormerij DOEL EN STREVEN SPOORWEGONTV ANGSTEN AMSTERDAM—ROME Passagiersvervoer per K. L. M. Paul Pella II I De „Opera Studio” zal 1 December in den Stadsschouwburg te Amsterdam haar eerste voorstelling geven Na langdurige besprekingen heb ben de afgevaardigden de be groeting aangenomen Voorloopige berekening over de maand October Ie nt ld DE AUTO-ONDERLINGE- GRONINGEN HMndel’s „Julius Caesar” De Crisis-Rundveecentrale de exporteur* 1 [ft ■- I Wt I I I W F van SALlA de op R over i t t r t Na zeer uitvoerige bespreking wordt de be grootlng 1934 ten slotte vastgesteld op 104.015 (vorig'jaar ƒ116077.08). twee men van tot van tot Op 31 Augustus sloot deze Maatschappij haar zesde boekjaar af. De premie-ontvangst ging vooruit met t 13.000, waardoor deze thans f 372.000.bedraagt. Na ruime reserveeringen Is een overschot ge boekt van f 17.500.dat bij de extra-reserve is gevoegd en deze deed stijgen tot f 47.500. Tot meerdere zekerheid bestaat nog een hypo thecaire garantie van f 50.000.De premle-re- serve steeg dit jaar tot f 142.000.terwijl de reserve voor loopende schulden is gesteld f 147.000.—. De beleggingen monteerden van f 221.800. tot f 275 600 Ongeveer 10 pct. van alle verzekerde auto’s hier te lande zijn thans bij deze Maatschappij ingeschreven. De aftredende bestuursleden de heeren J. J Theunlssen, Nijmegen, en B. H. IJsebaert, Ter- neuzen. worden met volstrekte meerderhela herkozen. Over de derde vacature zal alsnog herstemming moeten plaats vinden in een even- tueele vervolgvergadering. -4’ h De Crisis-Rundveecentrale verzoekt personen, welke in de periode, loopende van 1 Januari 1927 tot 1 Juli 1933 geslachte kalveren of run deren In versch of bevroren toestand, uit Neder land hebben geëxporteerd, zich met de Crisis- Rundveecentrale in verbinding te stellen. Formulieren tot het doen van opgave van het het aantal geëxporteerde dieren worden op schriftelljk verzoek door de Crisis-Rundvee centrale toegeaonden. Zooals wij onlangs hebben medegedeeld, on derhandelt de K. L. M. te Rome met de ItaU- aansche luchtvaartautoriteiten om opheffing te verkrijgen van de beperkende bepalingen voor het passagiersvervoer NederlandItalië op de Indlë-route. Deze besprekingen hebben tot bet belangrijke resultaat geleld, dat binnen zeer af- zienbaren tUd passagiers naar en van IJRllë voor de Indlë-vliegtulgen mogen worden geboekt. Spr. stelde voor, dat de raad zich door stem ming over de houding van het hoofdbestuur in deze zaak zou uitspreken. Met slechts enkele stemmen tegen werd het royement gehandhaafd. Ook na deze uitspraak bleef het vooral door het optreden der afdeellng Rotterdam zeer rumoerig; ondanks dat besloten was over de royementakwestie geen discussie toe te staan, verlangde de afdeellng Rotterdam met alle ge weld het woord te voeren. Niettegenstaande herhaalde aanmaningen van den voorzitter, bleef de woordvoerder van Rotterdam, de heer van Vugt, Interrumpeeren Op verzoek van den voorzitter besloot de ver gadering tenslotte den opposant uit de zaal te verwijderen. De heer van Vugt verliet daarna onder pro test de zaal. De raad van afgevaardigden zal In een ver volgvergadering bijeenkomen te Utrecht. Tot besluit hield de scheldende voorzitter een ernstige speech, waarin hy zijn misnoegen te kennen gaf over t onbevredigende verloop der vergadering, dank zij het optreden van eenlge onwillige elementen. Spr. maande nogmaals tot eenheid en elschte vertrouwen in het uestuur dat door de afgevaardigden Is gekozen. Spr. achtte zich dan ook gelukkig te kunnen vast stellen, dat verreweg het grootste gedeelte ach ter de leiding stond. Ook de nieuwe voorzitter, de heer L. H. Wlg- man. betreurde den gang van zaken tijdens deze bijeenkomst. Spr. drong er by allen op aan hun taak even eens te zien als een stuk leekenapostslaat Men roept tegenwoordig om den sterken man. be sloot spr., maar wanneer de organisatie van St. Rafaël blijk mocht geven een sterken ma» noodlg te hebben, dan zou hij trachten dat met Gods hulp te zijn. Er gaat bij niet aan dien disch genooden een hardnekkig gerucht, dat de voorzitter der nieu we Tweede Kamer by haar optreden de partij hoofden (tot en met 8. D. A. P.l) heeft uitge- noodigd zich tot redding van de Democratie maai zander veel tegenstribbelen neer te leggen b(j alle regeeringsvoorstellen. de centrale raadsvergadering, indien noodlg. uit het fonds kan putten ten bate van de in nood verkeerende leden, ongeacht of het spoor- dan wel tramwegmannen zijn. Verschillende afgevaardigden verlangden een verdere bezuiniging op de loonen van de bonds- ambtenaren. Van verschillende zijden rees eveneens verzet tegen het feit, dat op het vakbureau vrouwelijke ambtenaren werkzaam zijn, wenschte er mannelijke krachten voor In de plaats. De penningmeester, de heer Nivard, wees in dit verband op den onbegrensden arbeidstijd van de ambtenaren In dienst van den bond Spr. vraagt vertrouwen In het hoofdbestuur, opdat het ten opzichte van de loonen zelf een bes’lssing neme In verband met de omstandlg- xheden. Spr. verdedigt voorts op goede gronden den vacantletoesiag voor de vrijgestelden. Ont slag van de vrouwelijke bureauambtenaren acht hy ongemotiveerd. Het voorstel van het hoofdbestuur, om op de ambtenarensalarissen een korting van 5 pC’ toe te passen, wordt z- h. st. goedgekeurd. afgevaardigden eere-voorzitter van den Bond. De tweede dag begon met een H. MIs in de Sint Jacobuskerk. Om negen uur werd de vergadering voort gezet. By de behandeling van de begrooting kwam een groot aantal afgevaardigden er tegenop, dat het Steunfonds steeds maar weer wordt versterkt. Terwijl een beroep op dit fonds voor de In nood verkeerehde ontslagen trammannen niet het minste succes gehad heeft. Waarom moet die twee ton opgestapeld blyven? De penningmeester, de heer Nivard uit Rot terdam. verdedigde het beheer van het be stuur. Spr. wees er op, dat het bedrag van het steunfonds nauweiyks f 16 per persoon betee- kende. Onder w -w y e gelooven het niet mis te hebben, als we onderstellen, dat het orgaan van „Nationaal Herstel" met den brullenden leeuw nog altyd wil worden beschouwd als het officleele spreekgestoelte van deze party. Wel Is waar staat er In een noot aan den kop van het blad, dat het opnemen van bydragen in dat orgaan niet Insluit, dat de redactie zich met den inhoud vereenigt. maar daarmede kan een blad van „Invloedrijke en vermogende personen” om met den vertegenwoordiger van de party In de Kamer te spreken toch nooit insinua ties dekken. Verdachtmakingen en achterklap passen een party, die zoo hoog van den toren geblazen heeft en die nu in het parlement eens zal laten zien hoe het moet, niet. Toch schynen deze „invloedrijke en vermogen de personen" dAAr hun kracht In te zoeken. en zoo aanschouwen we hier een manier van strij den, den lystaanvoerder der party, generaal Snyders, onwaardig. In het orgaan van 17 November lezen wij; Met Ingang van 15 December as. zal de hef fing der Nederlandsche Groenten- en Fruit- oentrale op in vaten verpakte appelen worden verlaagd van 4 cent op 2 cent per K.O. bruto gewicht. Nu de voorraden fruit van eigen oogst hier te lande grootendeels zyn geruimd, Is het wenschelyk met het oog op een zoo ruim mo- geiyke voorziening van de Nederlandsche markt het tarief op dit zoo by uitstek gewilde volksartikel te verlagen. Met ingang van heden is de heffing op ge droogde appelschillen met het oog op de be langen van de slroopindustrle, komen te ver vallen. yr-w nze parlementaire redacteur schrijft I ons: Toen In de Kamervergadering 10 November j.l. Dr. Coltfn had medege deeld, dat de Regeering niet bereid is tot een wettelijke verlaging der hypotheek rente, omdat naar hare meenlng die ver laging onder den drang der omstandighe den wel vanzelf tot stand zal komen, heb ben wij, van die mededeeling gewag makend in ons Kameroverzicht, terloops de vraag gesteld: „Of het tarief van de notarissen niet in den weg zal staan aan deze automatische correctie van het rente peil?” Een brief, die ons van zeer geachte betrokken zijde bereikte en waarin ge vraagd wordt, wat wij met deze vraag bedoelden, doet ons nog eens op deze kwestie terugkomen Het feit, dat vanwege den beperkten tijd, waarin hij zijn werk moet doen, de schrijver van het Kamer overzicht zich zoo compact mogelijk poogt uit te drukken, brengt hem uiteraard wel eens in conflict met den eisch van duide lijkheid. Brevis esse laboro, obscurus fio, stamelt hij dan met Horatlus in diens brief aan het trio Piso over de dichtkunst. Met de terloops in ons Kameroverzicht Ingelaschte vraag doelden wij op heit vol gende: Menigeen heeft in dezen tijd een hypo theek loopen tegen te hooge rente. Hij betaalt b.v. 5% pCt., terwijl er voor hypo theken op huizen een aanbod is tegen 4H pCt. De eenige weg, waarlangs hij kan af dalen naar dit lager renteniveau, is de weg van vervroegde aflossing zijner loopende hypotheekschuld. Behalve de extra termij nen aan 5y,% rente, die hem dit kost dat is immers doorgaans de prijs der ver vroegde aflossing moet de aflossende debiteur de verschillende kosten betalen voor het royement der oude hypotheek en voor de acte en de inschrijving daarvan van de nieuwe 4'/,% hypotheek. Deze kosten zullen naar onze meenlng in zeer vele gevallen den hypothecalren schuldenaar maar van vervanging van zijn dure hypotheek door een goedkoopere doen afzien, want, betaalt hij die kosten, dan is het voordeel, voor hem gelegen in het feit, dat zijn nieuwe hypotheek minder rente vraagt al bij voorbaat ten zeerste geredu ceerd. Wij veronderstellen nu nog, dat de betrokkene over de contanten beschikt, om die kosten te kunnen uitleggen. Ook dat is in de meeste gevallen hoogst twijfel achtig. Het behoeft naar onze meenlng geen be toog, dat,‘zoo op een of andere wijze deze hinderpaal voor vervanging van dure hy potheken door goedkoopere zou kunnen worden weggenomen, die maatregel mede een gunstig effect zou sorteeren voor het platteland^ waar welhaast geen hypotheken te krijgen zijn. Daling van het rentepeil van de hypotheken in de steden zou im mers ook de neiging van het aanbod van geld onder hypothecair verband, om zich vrijwel uitsluitend dAAr te concentreeren, verzwakken. toekomst de opera’s in de Nederlandsche taal te geven; reeds zyn hiertoe de eerste stappen gedaan: de heer Werumeus Buning is bereid gevonden den tekst van „Zar und Zimmer mann" van Lortzing in het Hollandsch te ver talen.” Na den heer Polenaar sprak ook Paul Pella eenige woorden. Spr. is er van overtuigd, dat in ons land de bestaansmogeiykheld van een eigen opera aanwezig is. „Toen ik eenige Jaren geleden als gastdiri- gent te Amsterdam en Rotterdam Alban Berg’s „Wozzeck” gegeven heb. heeft my het begrijpen en groote enthousiasme der Neder landers sterk getroffen. Ik vond hier meer waardeering van de zyde van het publiek dan in andere landen. Toen ik thans toevallig met mr. Polenaar in kennis kwam, rypte in ons t plan tot het stichten van een Nederlandsche Opera. En ik heb vertrouwen in de toekomst. Tot het verkrijgen van onze solisten hebben wy ons, buiten met de hier woonachtige kun stenaars, met Ned. zangeressen en zangers in vele steden in het buitenland in verbinding ge steld." Na de woorden van den heer Pella werd door eenige kunstepaars voor de aanwezigen een fragment uit HUndrj? .JUUils Caesar” (het werk dat 1 December a's. -wwrdt uitgevoerd voorgedragen. Daarby vielen vooral op: de dramatische sopraan Else Musselll en de bari ton Eduard Hellmuth. Men putte uit de kleine proef welke geboden werd de meenlng. dat ver trouwen in het werk der „Opera Studio” inder daad gerechtvaardigd is. De door Gerard Hordyk ontworpen, en reeds gedeeltelijk vervaardigde, décors, geven een zeer fraaien indruk, evenals de postuums. Alles wordt in eigen ateliers uitgevoerd: men heeft hiertoe geschikte plaatsruimte gevonden in het gebouw A. T. V. A. aan de Mamixstraat. Er wordt met man en macht hard gewerkt, want deze week beglnpen de schouwburg-repetities. zoodat dan alles voltooid moet zyn. En. zooals gezegd, reeds 1 December as. vindt in den Amsterdamschen Stadsschouwburg de eerste voorstelling plaats. Resumeerendemen werkt alles by alles niet onder ideale financieele omstandighedener moet geschipperd worden, en véél ook. Doch er laait uit dit gezelschap van jonge menschen een geestdrift, een wil, een doorzettendheld, welke tot slagen moet lelden. Men behoeft slechts even een zeer begaafd kunstenaresse als Else Musselll. die de rol van Cleopatra in ..Julius Caesar" vervullen zal. aan het werk te zien, om met zekerheid te weten, dat de „Opera Studio” een uitmuntend niveau kan bereiken. Om met de woorden van den heer Polenaar te besluiten: „als het publiek maar naar de eerste voorstelling komt, dan Is alles in orde; wjj zul len zorgen, dat men met de overtuiging naar huis gaat, dat de „Opera Studio” belangstelling in breeden kring ten volle waardig is.” HENRI TH. STAM der zaak onontbeeriyk. Deze onderneming kan werkelijk zeer belangryk worden; temeer, waar verschillende elementaire bezwaren reeds over wonnen zyn. En wy hebben met groote. zeer groote moeilykheden te kampen gehad; een grondkapitaal moest worden byeengebracht dit is verkregen door het ultkoopen van meer dere voorstellingen, wy hebben geschikte re- petttle-lokalen gezocht: en hier op de Lyn- baansgracht gevonden. het uitvoeren der door Gerard Hordyk ontworpen décors bracht practlsche moeilykheden mee: zy moeten pas send zyn voor verschillende tooneelen, ook in de provincie. Ook hierin zyn wy geslaagd. Wy hebben groote moeilykheden en ook te genwerking ondervonden; doch met echte ty- peerende Hollandsche koppigheid is er doorge zet en thans Is het bestaan der „Opera Stu dio" een voldongen feit. By het door selectie samenstellen van het gezelschap Is gebleken, dat er onder onze land- genooten vele bruikbare krachten zyn. Daar onder hebben wy talentvolle kunstenaars aan getroffen. wien slechts de speciale opera scho ling ontbreekt. Zoodoende besloten wy een opera-klasse op te richten en ook dit is reeds geschied; dank zy de medewerking van het Muzleklyceum bestaat er thans gelegenheid voor begaafde krachten om voor het muziek drama te worden opgeleid. Tevens ligt het in de bedoeling om In de In Frankrijk bestrijdt men elkander tegenwoordig door bet vernielen en bescha digen van.... standbeelden! Eerst werden een paar ter eere van Briand opgerichte monumenten verminkt. En daar na trof, bij wijze van wraakneming naar men zegt, het standbeeld van Paul Dérou lède te Parijs eenzelfde lot. Deze minderwaardige methode van be strijding dateert niet van vandaag of gis teren. Bij elke revolutie in Frankrijk moes ten gedenkzuilen, standbeelden en andere monumenten het ontgelden. In 1848 koelde de menigte haar woede zelfs aan het meu bilair en speciaal aan den troonzetel van den gevluchten koning. Trouwens ook in andere landen deden »ich, bij oproeren en omwentelingen, der- geiyke vandalistische practijken voor. I Maar om even op Déroulède terug te ko-> men, het doet wel eigenaardig aan, dat juist diens beeld aan zulk een schending bloot stond. Niet alleen omdat hij reeds bijna twintig jaren dood is, maar vooral omdat by de man is, die als de verpersoonlijking van het Fransche patrlotisme en nationa lisme kan worden beschouwd.. Dichter en politicus oud-strjjder van 1870 ook was hij de stichter van de aJJgue des Patriotes” en richtte geheel zijn streven zich op de herovering der in 1871 verloren gewesten. De revanche-idee ken de geen vuriger kampioen en propagandist dan Paul Déroulède. Hjj sloot zich daarom ook aan bij de be weging van generaal Boulanger. En hevig was hjj gebeten op Clemenceau, dien hij in een tijd, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië verre van vriendschappelijk waren, beschuldigde te Veel op de hand van Engeland te zijn. „Hij behoort tot het buitepland”, riep hij eens met grimmige verontwaardiging uit in een stormachtige kamerzitting, waar het tot een uiterst scherp woordenduel tusschen heide afgevaardigden kwam. En hoe mach tig de „tyger” ook was, hij moest toch lij delijk het veld ruimen voor Déroulède’s on stuimige aanvallen. In de Kamer kon hij dch niet handhaven Déroulède was trou wens niet zijn eenige bestrijder en In vergaderingen maakte men hem het spre ken vrijwel onmogelijk door hem, zoodra hij den mond opende, met een sarcastisch en verlammend „Oh yes” In de rede te vallen. Bet kostte Clemenceau heel wat moeite en SJ4LA1IINE de vakbonden behoort „8t. Raphaël" tot de financieel zwakke, zoodat men met uit- keeringen uit dit fonds uiterst voorzichtig moet zyn. Intusschen kan het hoofdbestuur niet uit het fonds putten zonder daartoe door den raad van afgevaardigden gemachtigd te zyn. Indien men dus de In nood verkeerende trammannen wil helpen, dan moet deze vergadering daartoe het besluit nemen. Spr. maant echter tot so berheid. In dit verband kwamen in behandeling de voorstellen Eindhoven en Tilburg om het be stuur machtiging te geven om ten bate van de trammannen. die ontslagen zyn. iets uit het fonds te putten. By de replieken werd nog van bestuurszyde aangevoerd, dat men eveneens rekening heeft te houden met de in nood verkeerende ontsla gen spoormannen. Het steunfonds werd tenslotte aldus gewy- zlgd, dat het bestuur, zonder machtiging van De niet aan den disch genooden zyn natuur lijk de eenlingen, waartoe de heer Westerman. Dat gerucht gaat dus by hem en niettegen staande hy beter weet («tont hy ziet het werk in de Kamer), wordt 't toch maar In het party- orgaan vermeld en weergegeven. Lasteren en kwaadspreken is niet dapper en hoogstaande menschen bedienen zich niet van deze vergiftig de wapenen, zelfs niet tot.... nationaal herstelI Het is trouwens heel gemakkeiyk, dergelyke dingen te verkondigen; de partyen toch staan er nog te hoog voor om alléén ter weerlegging van dergelyke, uit de lucht gegrepen beschuldigingen, nu maar eens tegen de regeering te gaan stem men, ongeacht de schade daardoor aan het land toegebracht en ongeacht de antl-nationale daad, die zy zoodoende stellen zouden. We willen parlementair bUJven, en bezigen dus niet de termen, waarin deze verdachtmaking naar de regelen der woordkundige juistheid ge- quallflceerd moest worden. Alleen dit: in den kop van het blad staat een leeuw, een symbool van fierheid; het wordt hoog tyd, dat de leeuw» wyke voor een addertje. Nederland krygt weer een eigen opera-ge- zelschapl Het voorbereidend werk is in vollen gang; er wordt gerepeteerd en gestudeerd, hard en consciëntieus, vol goeden moed en met vast vertrouwen. En Vrydag 1 December as. ver- schynt in den Amsterdamschen Stadsschouw burg als eersteling van ons jonge Nederlandsche vocaal-dramatlsche gezelschap, dat „Opera Stu dio" heet, HAndel’s „Julius Caesar” ten too- neele! Men heeft vele en groote plannen, men is voornemens vast en zeker daden te stellen; kortom: men wil slagen; daar is heel het streven op gericht, daartoe worden bergen van moeilykheden verzet. En men zal ook slagen: want Nederland zal ongetwyfeld daadwerkelyk willen toonen, prijs op een eigen opera te stel len. oog te hebben voor de wyde cultureele perspectieven welke hier geopend worden. Oog te hebben ook voor de c.ntzagUJk groote. mate- rleele bezwaren die overwonnen moeten wor den, wil de „Opera Studio” haar werk op hech ter basis kunnen voortzetten; want, het laat zich licht verstaan: het te In dezen zoo mbei- lyken tyd een zeer gevaariyke onderneming, om te trachten in nationaal beheer de In ons land weinig beoefende vocaal-dramatlsche kunst ten onzent in te voeren. Reeds by de oprichting der „Opera Studio," eenige maanden geleden, hebben wy op het groote belang dez»r instelling gewezen en ons niet eens verklaard met de vry algemeen op gang doende meenlng. dat Nederland geen opera-land is. In dit verband zie men slechts naar de groote belangstelling welke steeds voor de voorstellingen der Itallaansche Opera aan den dag wordt gelegd en naar het succes waar mee de Wagnervereanlglnv werkt. Daarom staat het voor ons vast, dat, zoo men tot goede pres taties In staat zal biyken te zyn. de „Opera Studio” een toekomst heeft. En dat de ver in de voortgezette vergadering van den Ned. R. K Bond van Spoor- en Tramwegperso neel ,jBt, Raphaël” is de aftredende bonds voorzitter. de heer J. Hellemans, wegens zyn ■vele’.è0- groote verdiensten door den raad ^afgevaardigden by acclamatie benoemd In de middagvergadering kwam de roye- mentskwestie Bik (Rotterdam) aan de orde. De heer Bik was in de gelegenheid gesteid een beroep te doen op den raad van afgevaar digden. Spr. zette zyn bezwaren tegen het royement In een uitvoerig betoog uiteen. De secretaris van het hoofdbestuur, de heei Timmermans, ging vervolgens In den breede de redenen na, waarom het hoofdbestuur op voorstel van de overgroote meerderheid het bestuur der afdeellng Rotterdam, royeerlng w as overgegaan. De vergadering was tydens de behandeling dezer kwestie zeer rumoerig, zoodat zelfs de geesteiyke adviseur, de zeereerw. heer Mut- saerts, zich genoodzaakt zag een woord ter kal- meering te spreken. richtingen van dit jonge Nederlandsche gezel- schap op een behooriyk peil zuilen staan zegt ons de naam van den algemeenen leider: Paul i Pella, kunstenaar met een uitstekende artis- i tleke reputatie, die op het gebied der opera een zeer belangryken staat van dienst heeft. Daar- i om kunnen wy met gerechtvaardigd vertrou- i wen de eerste voorstelling op 1 December tege moet zien. I Temeer hebben wy voor dit optimisme reden. waar de voorbereidende werkzaamheden reeds tot goede resultaten hebben geleid. Wy be zochten nameiyk Dinsdagmiddag op ultnoodi- ging van het bestuur der „Opera Studio” de repetitielokalen van het gezelschap, waar ons gelegenheid geboden werd den stand van za- ken van naby op te nemen, met alle aan de „Opera Studio" verbonden artlsten kennis te maken, de ateliers te bezichtigen en de plan nen voor costuums en décors voor „Julius Cae sar” In te zien. Allereerst hield mr. J. H. Polenaar. voorzit ter van den Amsterdamschen Kunstkring voor Allen en een der Initiatiefnemers tot het op richten der „Opera Studio.” voor de tegen woordige journalisten een enthousiaste rede, waarin hy doel en streven van het gezelschap uiteenzette. „In Nederland en speciaal In Am sterdam wordt geregeld een keur van concerten gegeven,” aldus de heer Polenaar. „doch op het gebied der opera zyn wy weinig verwend. En hetgene dat ons aan muzlek-dramatische kunst geboden wordt is uitsluitend uit het buiten land geïmporteerd. De groote belangstelling van het publiek voor deze weinige voorstellin gen deed by ons het plan rUpen tot het weder stichten van een Nederlandsche opera. Het spreekt vanzelf, hoe vruchtbare resul taten een eigen opera voor ons land en volk zal af werpen; het publiek wordt een vaste opvoe ding op dit terrein gegeven, de uitvoerlngsmo- geiykheid van werken van Jonge Hollandsche kunstenaars wordt vergroot, enz., enz. Uit ai deze overwegingen werd de „Opera Studio” ge boren. Wat wy bereiken willen? Het geven van goede voorstellingen In heel het land voor een breed pabllek. Daarby zal gebruik gemaakt worden van zooveel mogelyk Nederlandsche krachten. In de practyk is thans reeds geble ken, dat vrijwel het geheele personeel In al zyn lagen uit Nederlanders te vormen is. Onze voortreffeiyke dirigent, Paul Pella, heeft een groote steun gevonden in den regisseur Abra ham van der Vies; een uitmuntende samen werking is tusschen de twee leiders verkregen. Men is thans met het practlsche werk aan I den gang getrokken. In brandend enthousiasme. doch de steun van het publiek is uit den aard De ontvangsten der Ned. Spoorwegen October 1933 zyn voorlooplg vastgesteld op de volgende bedragen: Reizigers f 4.596.300; Bagage f 75.900; Post f 260 000; Goederen f 4407.400; Lev. dieren t 100.600: Diversen f 206.800; Totaal f 9.647.000. In October 1932 waren de ontvangsten f 11.202.000 een nadeellg verschil dus van onge veer mlllloen. De ontvangsten van 1 Januari 1932 af bedroe gen f 118 228.268 <deflhf&ef) en van 1 Januari 1933 af f 101.199 586 (geschat). tijd zijn verloren Invloed te herwinnen en zijn positie In het Parlement te herstellen. In het jaar 1914, in het oorlogsjaar dus, is Déroulède gestorven. Hij heeft zyn bran dend verlangen naar de hereenlglng van Elzas en Lotharingen met Frankrijk niet verwezeniykt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 29