s Een burgemeester gedagvaard Nieuwe ordening bedrijfsleven SUIKERBIETENSTEUN TE ALKMAAR BERECHT NIET MEER IN VERRE TOEKOMST? mRADIO-PROGRA mm a A WOENSDAG 22 NOVEMBER Donderdag 2ó Nov. i Zo Voorbehoud boycotactie M De Partai Indonesia STEUN TEXTIELBEDRIJF ARBEIDERS ONTSLAGEN f 200 boete of 60 dagen BOOM EN NIET GESLOTEN Een pertinente leugen Pleidooi Geleefd boven zijn stand Hü zou de eer en den goeden naam van iemand aan getast hebben Aan een reclamecampagne van f 85.000 heeft de medewer king van de zyde van het bedrijfsleven niet beantwoord O Hoe deze verleend wordt F.'. Oogen 1 7.50 Ora- T eelt beperking In de Orkestr Soekarno bedankt als lid Ter herwinning van afzetgebied Voor den tuinbouw Geen werkobjecten in Overijssel? Nederland sche Spoorwegen werkobjecten niet dien boord heeft, kan spr. niet aannemen: hü was sub- thuls van «nee; Het vraagstuk van de economische samen op Een regeling van den arbeidsduur in den Jand en tuinbouw schijnt in verband met de tijds omstandigheden minder aangewezen De aanwijzing van het intemeeringsoord van Ir. Soekarno xal. nu de hoofden van gewestelijk bestuur in de Buitengewesten te Batavia ver toeven, door den directeur van het Departement van Binnenlandsche Bestuur met deze bestuurs hoofden worden besproken. O.a. is gedacht aan een der Kleine Soenda-eilanden. doove secretaris hoort hier niets r 2_. paraat; dat h(j op die vergadering alles den kun De geruchten, dat het landbouwonderwijs sou gaan ressorteeren onder het departement van VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADtOGIDS ROME. 441 M. 4.35 Vocaal en instru mentaal concert 820 Cqpcert. WEENEN. 517 M 6 20 Staatsopera- coor 7 20 Opera-comlque 9 45 Dans muziek. Orkest van - prof. Hof- Programma na- van van de in vraag 1 bedoelde arbeiders is te wachten? aan de provincie maand maand Onderwijs, kan de Minister tegenspreken ’Wel is de vraag, in hoeverre zulks gewenscht is ten aanzien van het Landbouw Hooger Onderwijs, opnieuw aan de orde gesteld. De Minister hoopt, dat het mogelijk zal blij ken, met de beschikbare gelden aan de noo- dige behoeften aan Lager Land- en Tuinbouw- BEROMUN8TER. 460 M. #55 Oramo- loonmuzlek 7.50 Omroeporkest o. 1. V. Neppach 8 30 Kamermuziek. PARIJS. EIFFEL. 1446 M. mofoonmuzlek. PARIJS. RADIO. 1725 M. 8.05 Oramo- toonmuziek 12.50 Idem 140 Oramo- foonmuziek 9 05 Tooneeistuk. Mai achtei nog t Mei breng meen! dit pe van t delde tenslo sie w worde kortir 38 pn BANDOENG. 31 Nov. (Aneta) Ir. Soekarno zal Donderdag as. door den resident van Ban doeng persoonlijk op vraagpunten worden ge hoord. Hierop kan alleen ja of neen geantwoord worden. Beschouwingen kunnen slechts in den vorm van een memorie by den resident worden ingediend. Ove de w meeni woord den li den 1 Er dog i getrol we b« scherj heeft van Sociale Zaken gesteld Dat de be bjj de krach getrof meent ring i was, i gunsti gezag! ter o’ •teller Af di afdoei terie leener heeft Hjj k •is et de Re - O U1U ste van 1 nu h< bij ha steun gezegi druist Mlfiis de he van A trent meent De de 1 en gelul een beke draa bren langi welk door meer het in. t opbr< fondi opcei rekel meer een 1 tot welkt ca pat den begin in M keert gen 1 (gem •eer dan tijdve De thans band gen e ge wee van n ten gi toe. krach Hel fondi op h groot aan Geer kortii verba gekt» een 1 En a toen, Binnt dat d sc hen gebra - Minis waar kortii uit d gemei De vooorbereidende Werkzaamheden tot het .In het leven roepen van een bijzondere organi satie ten behoeve van nijverheid, handel en verkeer, hebben nagenoeg een einde genomen, terwijl de instelling van een dergelijke organi satie ten behoeve van den landbouw een punt' van overweging uitmaakt. de mond fV oogen on» vaak weerzin- Ter bevordering van het gebruik van Neder- landsch fabricaat heeft de regeering in den loop van dit jaar 85.000 ten koste gelegd aan een reclamecampagne. De medewerking daar aan van de zijde van het bedrijfsleven heeft echter niet aan de verwachtingen van de re geering beantwoord. LUXEMBURG, 1191 M. 7 50 Dulteche «vond: symphonleconcert 8.40 üoncert 10.20 Dansmuziek. niets. Spr. neemt aan dat de getuigenverklaringen Is het juist, dat een groot aantal arbei ders uit de gemeente Vriezenveen bij de Rijks- dat verd om geld als was De bindendverklaring van door Jbedrijfsge- nooten getroffen regelingen is in onderzoek. Met betrekking tot den toestand van ons land, in vergelijking met dien van andere lan den welke eerder zün overgegaan tot een stelsel van aanval en verweer, kan de regeering de ongerustheid van enkele leden niet met de cij fers der statistiek in overeenstemming brengen. Voorts kan een vergelijking tusschen verschil lende landen niet aan de hand van enkele ge gevens worden gemaakt. Meer in het bijzonder met betrekking tot de werkloosheid moet, be halve aan valuta-depreciatie, zeer belangrijke invloed worden toegeschreven o.m. aan autar kische en Imperiale tendenzen en de structu- reele positie der onderscheiden landen. In ver band met bet laatste wordt uiteengezet, dat de Industiiéele productie zich aanmerkelijk elasti scher toont dan de agrarische. Naar aanleiding van deze mutatie en het af treden van den heer Gatot als lid van het hoofdbestuur (niet als lid), had In het hoofd bestuur der P. I. een opschuiving plaats, waar door mr B rtono voorzitter werd. Het hoofdbestuur van de P. L deelt verder mede, dat het van den heer Soekarno geen en kel bericht heeft ontvangen omtrent diens nei ging zitting te nemen in vertegenwoordigende colleges, sooals het gerucht wil. Voor de Arrondissements rechtbank te Alk maar stond gister onder groove belangstelling van zijn gemeentenaren terecht de burgemees ter van Groot-Schermer. de 48-jarige C. de Gr. Hem was ten laste gelegd, dat hij in Januan van dit jaar In een bestuursvergadering van de Vereeniging voor Wijkverpleging opzettelijk de eer of goeden naam heeft aangerand van den in die vergadering aanwezigen penning meester dier vereeniging, J. Kuyn, door dezen ten laste te leggen, met het doel daaraan rucht baarheid re geven, dat hjj zich wederrechtelijk ten eigen bete ƒ200 uit de vereenlgingskas had toegeëigend, althans daar gezegd heeft, dat K zich wederrechtelijk ten eigen behoeve 200 uit de kas had toegeëigend. Een credietregeling. bedoeld als steun voor de haringvisscherlj. heeft haar beslag gekregen. Een ontwerp-regellng tot het tegengaan van vernieling van te kleine visch door de trawlers is in overweging. De Minister voelt niet voor een verbod van de opzettelijke pufvisscherjj en van den aan voer van puf. KALUNDBOR0, 1153 M. 11.20 Strijk orkest o.l.v. Arnold Nielsen 3.20 Orkest van „Wlvex" oJ.v. Teedy Petersen 7.30 Omroepsymphonie-orkeet o.l.v. Frits Blech 9.50 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 9.20 Dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 7.20 werklooss musici te Kiel o.l.v. meier 8.40 Noragkoor 9.50 van Berlijn. Verd noemt dat alles een pertinente leugen. Als men in nood is en men moet van twee kwaden kiezen neemt men eerst geld wat men uit andere hoofde onder zich heeft, vóór uit een vereenlgingskas te leenen Als spr. om geld verlegen was geweest, had hü nog niet uit de kas van Wükverpleging behoeven te leenen. Spr. geeft dan een omstandig verhaal, hoe hü aan get. 200 heeft geleend van het geld, dat hü dien morgen juist als zijn eigen salaris ontvangen had. Als de verdediger get. naar zün kasboek vraagt, zegt get. dat verdachte in 1931 herhaal- delük om het kasboek heeft gevraagd voor het afgesloten was; get. heeft zulks geweigerd- Eens liet verd get. een qultantie teekenen van een geïnde post voor de Vereeniging. zonder het geld af te dragen. Hü waJS zoo brutaal te zeggen: dat hou ik nog wel even. De volgende get. de echtgenoote van Kuyn. heeft gezien, dat haar man aan verd. 100 gaf In de huiskamer: verd. vroeg toen hoe het stond met het subsidie van Graft. Verd. noemt ook dit pertinente leugens als de president hem herhaaldelük er op wijst dat deze verklaringen overeenkomen met die van de vorige get. Get. de Geus heeft September 1929 aan verd 1 den; ze zün aannemelijk; dat getuigen door Het voor 1933 voor den tuinbouw beschik baar gestelde bedrag van vüf millioen gulden 1 sekende contingent, is nagenoeg geheel uitgekeerd. Het restant be draagt nog ongeveer 100.000. Wanneer eenlge nog hangende kwesties aangaande de uitkee- ring zijna fgedaan. zal dit bedrag geheel zün besteed. De toestand van ’s Lands financiën laat niet toe, dat het voor 1932 verleende be drag nog wordt verhoogd. De voorbereidingen om tot steunultkeerlngen over 1933 over te gaan zün reeds zoover gevorderd, dat daarmede een aanvang is gemaakt. Het ligt In de bedoe ling het saldo van het Inyoer-monopolie over 1933 te bestemmen om het steunbedrag te ver- hoogen, hoewel moet worden gevreqsd, dat daarmede de richtprüs nog niet kan worden bereikt. Mkt betrekking tot de zeevisscherij kan de Minister meedeelen. dat het rapport der com- missle-Rükens bü hem is ingediend en dat de publicatie daarvan kan worden tegemoet ge zien. Een regeling, waarbü de Invoer van vreem de zeevisch en de aarfVoer van zeevisch recht streeks uit zee door vreemde vaartuigen zullen worden gecontlngenteerd. zal binnenkort in werking kunnen treden. Getracht wordt, met Engeland een «egeling te treffen, waarbü de zekerheid verkregen wordt, dat vreemde visch. die in transito over ons land naar Engeland wordt doorgevoerd, daar te lande niet als Ne- derlandsche visch zal worden beschouwd en op rekening gébracht van het aan Nederland toe- Aan de memorie van antwoord op de be erooting van economische zaken is bet vol gende ontleend: Als men klaagt over achterstelling van de iBdustrie bü den landbouw, moet men in aan merking nemen, dat de prüaen der landbouw producten sneller en dieper zün gedaald dan die der industrleëele. Voorts heeft een scherpe koopkrachtvermlndering der landbouwende be volking een directen terugslag ten gevolge in de omzetmogelükheld vkn Industrleele produc ten op de binnenlandsche markt. Bovendien heeft de regeering aan de door buitenlandschen invoer meest bedreigde industrieën toepassing van de crisisinvoerwet de noodige hulp gebo den. De minister meent dan ook aan de klacht, dat de regeering het economisch leven niet voldoende als één groot ondeelbaar geheel be- schouwt, grond te moeten ontzeggen. Wel hebben enkele crisisheffingen op grond stoffen voor de nüverheid, met name op graan en graanderlvaten,. aanvankelük sommige in dustrieën voor groote moeilijkheden geplaatst. Op tweeërlei wüze wordt getracht, hieraan ten spoedigste tegemoet te komen, nl eenerzüds door crisisheffingen ook op afgewerkte pro ducten, anderzüds door restituties bü uitvoer Bü voortduring vraagt de regeering zich ernstig af. wat zü kan doen om het vraag stuk eener nieuwe ordening van het be- drüfsleven, waarbü de uitvoering van eco nomische wetten aan nieuw in te stellen organen, met verordenende bevoegdheid sou warden opgedragen, tot oplossing te helpen brengen. Zü vindt, ofschoon bet •ogenblik, waarop een dorgelüke ordening haar Intrede zal doen, wellicht niet meer in de verre toekomst ligt, nog menige be lemmering op dit pad, ook waar de over heid stek diepgaand met bet bedrijfsleven moet bemoeien In verband met de crisis. Naar aanleiding van de vraag met betrekking - tot de van zoctaal-democratische züde georga niseerde boycot-acUe van Dulteche waren, moge de minister verklaren, dat hü, hangende het gevoerde interdepartementale overleg. zün Standpunt in deze wenscht voor te behouden. de praatjes In het dorp tot hun verklaringen zün gekomen, schuift spr. van zich af. Dat de bewuste uitroep riet in de notulen staat, daarom kan hü wel gebruikt zün. De doove secretaris hoort hier niets zonder ap paraat; dat hü op die vergadering alles ge- dat zij aan dr Koppen vertelde, dat de burge meester f 200 geleend had uit de kas. Met het denkbeeld van sommige leden, res titutie te verleeneh vsn accünzen en heffin gen, speciaal voor de productie van die arti kelen, welke niet tot de eerste levensbehoeften behooren. omdat daarop het allereerst bezui nigd wordt, ban de minister zich niet ver- eenigen. Onder de gegeven omstandigheden kan de regeering het bestaande productle-apparaat •en zekeren ruggesteun verleenen en de voor waarden verbeteren voor een herstel, doch een hervatting van bet industrialisatieproces kan zü niet foroeeren. Binnen dit kader is de re- ■eering In menig opzibht diligent geweest. Beperking van lederen invoer tot 100 percent acht de minister uit handelspolitiek oogpunt een veel te ruwen maatregel die deels te ver. deels niet ver genoeg sou gaan. absoluut niet in staat een juist beeld der ver gadering te geven; om die notulen geeft spr. De uitvoering van Bestek 1840 BS het vervaardigen, leveren, stellen en verven van den stalen bovenbouw met toebehooren win een op den bestaanden onderbouw te plaatsen nieu we enke'sporige overbrugging van den IJsel te Hattumerbroek en het sloopen van den bestaan den bovenbouw Is door de directie opge dragen aan de Kon. Maatachappü ..De Schel de” te Vllssingen voore een bedrag van 355.709. Het 1» de meenlng van den Minister, dat de productie in den landbouw in de komende jaren meer dan tot nu toe op voorziening van de binnenlandsche behoefte zal moeten zün ge richt. Daarnaast echter wenscht de Minister met nadruk Op den voorgrond te stellen, dat de uitvoer van onze landbouwproducten zooveel mogelük dient te worden bevorderd. Onder de middelen, die de landbouw in de zen tüd van overgang tot steun kunnen zün. behoort ook de teeltbeperking. Het kan niet worden ontkend, dat hiermede eeen moeilijk terrein wordt betreden. Men zal hierbü daarom met groote voorzichtigheid" moeten optreden, rekening houdende met de ervaring, die telkens in de practük wordt opgedaan. Reeds thans zün verschillende maatregelen tot teeltbeperking ge troffen. Voorts zün in voorbereiding teeltbe- onderwüs te kunnen voldoen, perklngen op het gebied van den tuinbouw en van aardappelen. Over de indiening van een ontwerp voor een nieuwe pachtregeüng heeft de Minister overleg gepleegd met zün ambtgenoot van Justitie. De vierde Kamer van zxaagsch gerechts hof behandelde Maandag de zaak In hooger be roep tegen den 26-jarigen gewezen brieven steiier J. C. O., gewezen brievenbesteller te Rot terdam. die door de Rechtbank aldaar is vrijge sproken van de hem bü dagvaarding ten laste gelegde valsche aangifte. Deze saak houdt verband met een wrif» strafzaak, waarbü hü wegens verduistering en valschheid in geschrifte is veroordeeld tot ses maanden gevangenisstraf. Van deze straf heeft v. O. wegens familie-omstandlgheden uitstel ge kregen. Na verloop der zitting van Maandag werd hü evenwel ter zake gevangen genomen. Deze gecompliceerde zaak komt op het vol gende neer. Verdachte, die reeds op 18-jarigen leeftüd gehuwd is. heeft, naar hem ter terecht zitting voorgehouden werd, steeds ver boven zijn stand geleefd, zoodat hü al spoedig in finand- eele moeilijkheden kwam te verkeeren. Daar hü een vaste aanstelling bü het Rük had. gelukte het hem eenlge malen een voorschot van een Bank te krügen, met cessie van salaris. O. kwam evenwel steeds meer in moeilijkheden en ten einde daaruit te geraken vroeg hü wederom een voorschot aan bü de Noord-Nederlandscb* Volksbank te Groningen. Deze instelling wild* hem het gevraagde bedrag slechts verstrekken, indien een gegoede borg zou worden gesteld. Verdachte zon toen op list. HU liet toen door zün neef en collega den brievenbesteller J. O. een formulier invluuen waarin zün buurman de machinist A. Moraal, die eigenaar van eenigs panden is, zich als borg verbond. Dit formulier werd door O. met den naam van M. ondertee- kend. Doch de Bank, die blükbaar eenlge na dere Inlichtingen wenschte, zond een schrijven aan den borg M. De Bank ontving tóen een achrüven terug onderteekend Moraal, welke hahdteekealng evenwel niet door dezen gesteld was. Het voor schot kwam tot stand. G ontving naar ver dachte beweerde 25voor zün bemoeienis en de aflossingen hadden gedurende de eerste maanden geregeld plaats. Toen daarin veran- bedrüfstak heeft reeds gedurende eenlgen tüd 's ministers aandacht. Hü overweegt dé moge- lükheid een regelmatiger contact te leggen met organen uit daarvoor In aanmerking komende bedrüven. Dif contact zou aan gezonde nor men van samenwerking steun en leiding kun nen geven, terwül tevens tegen handelingen, onredelük de vrüheld beperkende, of schadelük voor de gemeenschap, bezwaren zouden kun nen worden ingebracht. Voorts zou de regee ring regelmatig voorlichting en wenschen uit de bedrüven in ontvangst kunnen nemen. Een bedrüf. wellicht voor zulk een stap rüp. zou kunnen zün de schoen- en lederindustrie. De regeering mag echter voor de gestie van eerr bedrüf geen verantwoordelükheid dragen, wel ke zij niet op zich kan nemen. Zekér is bü sommige crisisorganisaties groo te invloed toegekend aan bepaalde belangheb bende personen. Bü dé keuze dezer personen is echter groote voorzichtigheid betracht, ter wijl de instellingen, waarbü zij werkzaam zijn, met zoo groote waarborgen zün omringd, dat objectieve uitvoering der getroffen maatrege len verzekerd is. Een nauwgezette contröle woedt uitgeoefend op de gesties der crislsbureaux. WARSCHAU. 1411 M. 7 20 PopulalV ïorfcert door het omroeporkest o.l.v. Si. Nawrot 835 Indische liederen 9 20 Jramofoonmuzlek. De regeering volgt de werkzaamheid van het eomité, dat zich uit de kringen van belang hebbenden bü den handel op Rusland gevormd heeft met de verruiming van exportmogelük- heid tot doel, ter beoordeeling van de vraag, of zü van haar retorslebevoegdheid dient ge bruik te maken. De regeering is voornemens, met verschillen de landen In onderhandellng te treden over de afsluiting van de clearingverdragen als be doeld in artikel 1 der cleoringwet. Ten aanzien van het verdrag van Ouchy deelt de minister mee, dat, hoewel de vooruit zichten op een verweaenlüklng van de daarin neergelegde beginselen zeker niet gunstiger zijn geworden, de regeering thans den regel volgt om nieuwe meeetbegunstigiqjjsverdragen slechts voor korten tennün aan te gaan, om zoo den weg vrü te houden om, wanneer door middel van verdragen In den geest van Ouchy lot ta riefafbraak op ruimer terrein zal kunnen wor- ivergegaap, tot een gewüzigde situatie te gerakeq Hoewel de bepalingen van het verdrag van Oslo, voor zoo ver zü betrekking hebben op de mededeellng vooraf van voot geno men tariefverhoogtngen. getrouw worden na- eekomen, kan de minister de verdere perspec tieven van dit verdrag niet gunstig noemen. Van den zeer ongunstigen toestand, waarin het textielbedrüf zich bevindt, Is de regeering geheel op de hoogte, zoo geeft de Minister van Economische Zaken in zün memorie van ant woord aan. Naast de voor de Nederlandsche markt getroffen steunmaatregelen, zün ter herwinning van een deel van het vroegere af zetgebied, ernstige stappen ondernomen en het Iaat zich aanzien, dat over de resultaten daar van binnen afzlenbaren tüd nadere mededee- llngen zullen kunnen worden gedaan. Het bie den van hulp in den vorm van toeslagen is in overweging geweest. Afgezien van de prln- cipieele bedenkingen daartegen, moest deze gedachte worden losgelaten met het oog op den omvang, dien een dergelüke steunverlee- ning zou aannemen. LANGENBERG. 472 M. 11.20 Gramo- toonmuzlek 12 55 Omroeporkest o 1. v. Ra- Caspar 2 05 Pianorecital 3.20 Popu- lalre muziek 10.05 Gramofoonmuzlek 10 30 Danskapel van den Wsst-Dultschen omroep o.l.v. Kiihn. DAVENTRY. 1554 M. 12.20 Rutland Square orkest o.l.v. Norman Austla 1.20 Nieuwe gramofoonmuzlek 3.20 Vesper- xmcert 4 25 Midland studio orkest 0.1.v. Frank Cantell. 8 20 Luisterspel 10 u. Concert 11.05 Dansorksst o.l.v. Henry Hall. HUIZEN, 1875 5L 8 uur KRO Gramo- toonmuzlek 10 uur NCRV Gramofoon- nuzlek 10.15 Morgendienst door ds. O. 1. Duyvendak 10.45 Gramofoonmuzlek 11 uur KRO Gramofoonmuzlek 11 30 Gods, halfuui .je door pastoor L. H. Per- juln 12 uur Politieberichten 12.15 KRO orkest o.l.v. Mar. v. 't Woud 2 uur NCRV Cursus fraaie handwAken door mej. 3. Ablü 3 uur Oramofoonmuzlek 3.30 Ruatpoos (I uur Zeemansuurtjs door ds. Joh. Versteegt 5 uur Handenarbeid voor le jeugd door H J. Stelnvoort 530 NC RV Kleln-orkest oJ.v. P. v d Hurk 7 u. Politieberichten 7.15 Gramofoonmuzlek 7.30 Weekoverzicht door C. A. Crayé 1 uur KRO Acis en galatée. Opera van J. B Lully. Het Concertgebouworkest, koor ran de Wagnerver. Koorleider mr. Joh den Hartog 10 uur Vaz Dlaa 10.05 Ora- nofoonmuzlék 10.30 LBeure espagnole. Muzikale comedle in 1 bedrüf van M r_ 'el. Concertgebouworkest o.l.v. P. Monteux teglaaeur P. Chereau 1130 De KRO- loya, o.l.v. P. Luatenhouaver. HILVERSUM. 296 .M. 8 UUT AVRO 3ramofoonmuzlek 10 uur Morgen wil ling 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 hanovoordracht door Egbert Veen 11 lur Voordracht door Willem Hunache 2 uur. Ensemble Rentmeester, afgew. door Tamoroonmuzlek 2.15 Rustpoos 2.30 tanslultlng met het Carltonbotel te Am- iterdam. Concert door Cornelius Codolban en zijn orkest 3 uur Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees 3 45 Gra- ■nofoonmuzlek 4 uur Mevr. Ant. v Dijk ipreekt voor zieken en ouden van dagen 1.30 Zangvoordracht door Anne Marie Boe saard t A. d vleugel Egbert Veen 4 45 □ramoloonmuzlek 5 uur Voor groot ere kinderen. De wonderlüke reis van Tlfer- nand. 'Hoorspel van Charles Vlldrac en Cor Hormus Spelleldlng Kommer Kleyn 6 30 Sportpraatje door H Hollander 7 uur Kovacs Lajoa 7.30 Engelsch voor begin ners door Fred Fry 8 uur Vaz Dlaa 8_O5 Radio-Tooneelultvoerlng van ..Het meisje van Arles” van Alph Daudet. Vert. Balthazar Verhagen. Leiding Kommer Kleyn Muziek van George Bizet. Versterkt omroeporkest o.l.v. Alb. v. Raai te 10.45 Aoggetulge verslag door H. Hollander van ie Zesdaagsche te Amsterdam in het RAI- ;ebouw 11 uur Vaz Dlas 12 uur Sluiting. Dinsdagmiddag te ongeveer kwart voor één werden door büzondere omstandigheden de hoo rnen van den grooten spoorwegovergang ssn den Laarderweg te Hilversum niet gesloten ter wül de sneltrein van 13 47 uit Amsterdam in groote vaart passeerde. - Ongelukken konden echter worden voorkomen. Het geval deed zich als volgt voor: Twee minuten na elkaar, tusachen 13.45 en 12.47 passeeren treinen dezen overweg, de eerste uit Amsterdam, de tweede van het station Hil versum. Toen de trein van het station Hilversum gepasseerd, was de seinhuiswachter In de ver onderstelling, dat ook de trein uit A’dam binnengekomen. Deze was echter vertraagd en kwtun twee minuten na het vertrek van den anderen trein eerst aandenderen. De spoorboomen waren toen geopend. v°*** gangers en verkeer bevonden zich op de spoor baan. Men hoorde gillen en een aanwezige poli tieagent. hierdoor attent gemaakt op de komst van den trein, wist door zeer snel optreden de rails, waarop de trein passeeren moest, vrü maken. Voor deze tegenwoordigheid van geest, waardoor zeer ernstige ongevallen zün voorkte men. komt dezen politieman zeker een woord van lof toe. De machinist van den trein had zelf ook reeds het komende gevaar bemerkt en kon. door remmen plotseling aan te eetten, bewerkstelli gen, dat de trein midden op den overweg tot stilstand kwam. De betreffende seinhuiswachter was zoo onder den indruk van het gebeurde, dat hü d0OT ander moest worden vervangen. De man is reed» jaren In dienst der spoorwegen en een dergeUJ» feit was hem nog niet overkomen. De politie beeft proces-verbaal opgrnna» Verd. vet klaard nimmer die 200 geleend te hebben: óf K. heeft ze aan een ander geleend, óf hü heeft ze voor óch zelf gebruikt. Deze kwestie werd besproken In een be stuursvergadering, waarin ook de wijkverpleeg ster Tienstra verscheen, tegen wie K. verklaard had dat verd. uit de kas 200 geleend had, en van welke vergadering een doove secretaris de notulen had gemaakt, volgens verd. geheel overeenkomstig de feiten. Get. J. Kuyn verklaarde, dat verd. van hem In Juni *32 200 a 300 terleen gevraagd had Er was f 100 in kas, doch eenlge dagen later kwam er 100 subsidie van de gemeente Graft; deze ƒ208 gaf ik hem. Het had veel voeten in de aarde voor get. in Dec. de 200 terug kreeg. Op een daarna gehouden bestuursvergade ring vertelde verd., dat hü vernomen had. dat get. gezegd had, dat hü (verd.) geld In gebruik werking tuseeben ondernemen van denaelfden had van de Wükverpleging; doch dat dit niet Vooralsnog zal de meestbegunstiglng op ta- riefgebled niet worden losgelaten, aangezien daaruit ernstige nadeelen zouden voortvloeien Nu de voordeelen van dit systeem niet vol doende zün gebleken ter bescherming van onze exportbelangen, zal op het gebied der contin- genteering, zoodra de gewüzigde crisisinvoer wet van kracht zal zün geworden, het beginsel van de wederkeerigheld worden toegepas; BATAVIA, 21 Nov. (Aneta Het hoofdbe stuur van de Partal Indonesia deelt mede van Ir. Soekarno een schrijven te hebben ontvangen, waarin deze mededeelt, dat Mj-zich uit de po litieke beweging terugtrekt en verzoekt hem af te boeken als lid* Aan dit verzoek is door hst hoofdbestuur voldaan. waar was en dat hü (get.) het geld gebruikt had; verd. zei toen, je erkent toch dat je ƒ200 van me gehad heeft; daar zei get. „ja” op. Verd. zei toen: de vergadering hoort het, K. heeft f 200 van me geleend. Hü maakte get. uit voor schoft; waarop get. zei: als ik een schoft ben. ben ik een eerlüke schoft en dat ben jij niet. De Pres.: Waarom heeft u zich niet verzet toen verd. om geld vroeg en waarom liet u geen contrabrlefje teekenen? Get.: Ja zlet u hü was voorzitter en de burgemeester. Verd. noemt het verhaal van get. een „echt verhaal” wear niets van waar Is; z.1. Is dit op gemaakt door de wükverpleegster, die sinds Oct. "25 reden meende te hebben mü te ha ten; alles is van haar uitgegaan. De verdediger, mr. C. A. de Groot, legt de rechtbank een afschrift over van de kasboe ken van get., waaruit zou blüken, dat er wel geld in kas was, toen verd. om 100 zou ge vraagd hebben: 12 Juni was er 99.66 van de Boerenleenbank gehaald. Get. zegt den burgemeester bü hem nog 100 te hebben gegeven. voor de garantlebleteA. welke In de maand December 1933 zün geleigertV In de maand Ja nuari 1934. en wel telkens met minstens 80 pqt. van den prijs, bedoeld in het tweede lid van dit artikel: -. b. voor alle garantiebieten. vóór 1 Mei 1934 met het nog niet uitbetaalde gedeelte van den prüs. bedoeld In het tweede lid van dit artikel. Aan het Reglement-Suikerbietensteun 1933 wordt het volgende ontleend: Uit het Landbouw-Crisisfonds wordt ten be hoeve van de telers van suikerbieten, voor zoo ver die bieten op Nederlandschen bodem zün geteeld en aan de Nederlandsche coöperatieve fabrieken of aan de Centrale Suiker Maat- schappü te Amsterdam ter verwerking op sui ker zjjn geleverd, voor volgens dit reglement vastgestelde hoeveelheden aan de labrieken steun (garantie) verleend tot zoodanig bedrag, dat door de fabrieken voor bieten, waarvoor steun wordt verleend (garantiebieten), geleverd op de gebrulkelüke condities aan grootscheeps- vaarwater, gemiddeld ongeveer 11.— per 1000 K.G. netto zal kunnen worden, uitbetaald. Als garantiebieten wordt vóbê Se campagne 1933 per bietenteler aangemerkt een hoeveel heid, overeenkomende met het gemiddelde van: 80 pct. van zün teelt In 1929 80 pct. van zün teelt In 1930 en 100 pct. van zün teelt garantie bieten In 1932 De Commissie voor de uitvoering van de ga rantieregeling kan het recht om garantie-bie- ten te leveren op ruimere schaal toestaan, zoo lang het totaal der ingewllllgde aanvragen het quantum van 1710 mlllióen K G. garantiebieten niet overschrüdt. De Commissie Is voorts bevoegd het recht tot het leveren van garantiebieten te beperken tot een door haar vast te stellen tüdstip. De fabriek verplicht zich de uitbetaling aan de’ leveranciers van garantiebieten te zullen bewerkstelligen, zoo spoedig mogelük na ont vangst van den steun met inachtneming van den tüd, welke voor de administratieve en or ganisatorische maatregelen verelscht wordt. Vcorzoover de getroffen maatregelen en de tijdige uitbetaling van den steun aan de fa brieken dit mogelük maken, zal'de uitbetaling in ieder geval geschieden: a. voor de garantiebieten, welke vóór 1 No vember 1933 zün geleverd, In de maand No vember 1933: voor de garantiebieten. welke in de November 1933 zün geleverd. December 1933: voor de garantlebleteft. welke In de I -j' --- werkverschaffing is ontslagen? 2. Zoo Ja. is dit onslag dan te wijten gebrek aan werkobjecten in Overüssel? 3. Kan de Minister ook mededeelen of be paalde werkobjecten met een zoodanigen spoed worden voorbereid, dat spoedige tewerkstelling van de in vraag 1 bedoelde arbeiders is te ver- Door den heer Hiemstra zijn aan den Minis ter van Sociale Zaken de volgende vragen Spr. heeft primair smaad en subsidiair ge wone beleediging ten laste gelegd; van het primaire wij hü afstand doen, omdat hü opzet niet aanwezig acht. Spr. handhaaft het sldiaire; het Is een beleediging van emstlgen aard, gezien de maatschappelüke functies verd. en get. Kuyn. Spr. requireert f 200 boete of 60 dagen. MILAAN, 331 M. 4.30 Gramofoonmuz. 6 uur Gramofoonmuzlek v7 uur Gra- mofoonmuzlek 7.50 Operaultzendlng. .’.-’LL, 5v9 AL 12.20 Concert door aet kleine orkest van het NIR o.l.v. P. Leemans 1.30 Gramofoonmuzlek 6.20 Fopulalr concert door het radio-orkest >J.v. Karei Walpot 6.35 Gramofoonmuz. 8.20 Populair concert door het radlo- trkest oJ.v’. Karei Walpot 9.20 Vervolg concert. 'elljke karaktertrek verraden. ïchen die onze achting bezaten ien met en in één oogenblik ichtelijk. Terwijl de mond gesloten blijft onthullen oogen ons vaak weerzin- oekkende eigenschappen. Voorzichtig dus! juist zün. Komende tot de kwestie der f 200Kuyn reageerde op de onjuiste, grievende en beleedl- gende beschuldiging, die verd. tot hem richtte: die reactie was natuurlük. want hü was zich van geen schuld bewust. Spr. acht het niet aannemelük, aan Kuyn f 200 leende; hü was zelf verlegen, want leende nog f 50 van Geus; hü leende zonder het noodig te hebben' het een gemeene streek. Van get. Tienstra noemt spr. het verstandig. De verdediger, mr. O. H. de Groot, uit er zün genoegen over, dat de rechtbank alles buiten beschouwing heeft gelaten, waar Groot-Scher mer vol van was. Waar moet het. heen aldus pl. als er stemming gemaakt wordt in de bladen, zooals in dit geval; de”journalistiek van een der plaatselüke bladen is van dien aard, dat daar in Iets geschreven is. waarvoor een fataoenlijk mensch zich geneeren moet het te lezen, of het in de huiskamer te hebben, waar kinde ren zün; de manier, waarop hier geschreven is. is beneden alle peil; dat mag op deze plaats wel eens gezegd worden; want het gevolg er van is, dat een bepaald persoon In een daglicht komt te staan, dat tevoren een zekeren schün tegen hem wekt. De rechtbank bemoeit zich dwar niet het publiek wel. Spr. mzent. dat verd. niet overtreding van art. 266 W. v. 8. ten laste gelegd kan worden. Opzet is niet bewezen. In elk geval is de ge vraagde straf te hoog; de civiele kwestie van f MO laat pl. er buiten; pé. oopcludeert tot vrüspraak. Na repliek, wordt de uitsj?raak bepaald 29 November. We hadden T onlange over oogen Wat kunnen oogen ai niet verra- ien, verbergen oj liegen. Oogen leggen soms een ziel bloot togen onthullen ons vaak meer dan le mond. Oogen brengen geluk en mheil.... In de drukke straat echuifelen nenschen elkander voorbij.... in een '.afé blikken vele vreemde oogen •Vnd. Een huiver bevangt ons by, oijlen als we zoo n blik van een jreemde opvangen in eigen oogen, ot ‘.wee blikken van anderen elkaar zien cruisen. Een ongekende boosheid vordt ons onthuldeen verach- Men- wor- ver. f 3000 geleend: daarvan werd In 1930 600 afgelost; in 1931 niets en in 1933 100; get. leende hem toen weer 50. De pres, noemt het vreemd, dat verd. dag wel 200 aan get. K. kon leenen. Verd.: Toch Is het zoo. De Ambtenaar van het M O vindt het ook vreemd dat verd. tegen De Geus zei mets te hebben, om daarna get. K. 200 te leenen. Verd.: Toch is het zoo; mün verhouding met de Geus was van dien aard Pres.: Dat u hem voor den gek hield (ge lach). Get. de G.: de burgemeester is altjjd tegen over mü zün plichten nagekomen. De volgende getuigen P. Brouwer en G. Ten- ty leggen gelüke verklaringen af als get. Kuyn. Get. C. Tienstra, de wükverpleegster had van get- K. vernemen, dat verd. 200 uit de kas ge leend had. op de bestuursvergadering had verd. tot Kuyn gezegd: Niet ik maar Jü hebt die 200 uit de kas genomen Dat was de eenigste keer, dat get. op de bestuursvergadering was. Get. heeft, toen verd. haar geld te leen vroeg, dit geweigerd. Verd. had haar gezegd, dat de vergadering zou gaan over een 100 1e weinig ontvangen Rükssubsidle. Verd. zegt, dat get. had geconvoceerd in ver band met de beschuldiging van Kuyn, dat deze hem ƒ200 had geleeend Als de doove secretaris get. Slooten, voor komt, blükt, dat deze met een gehoorapparaat weinig en zonder dat ding heelemaal niets hoort; als hü den Pres, niet verstaat, roept de I veldwachter hem dezelfde woorden luide toe. Get. heeft denzelfden avond zelf de notulen van de bewuste vergadering gemaakt. Pres.: Heeft de burgemeester geen beschul diging tegen Kuyn geuit? Get.: Neen. Pres.: Weet u dat zeker, doove man? Get.: Ja Edelachtbare. Get. dr. Koppen verklaarde, dat verd. be zwaar maakte dat get. met andere bestuurs leden de rekening 1931 van de Ver. zou küken. Ook get. heeft de beschuldiging verd. aan het adres van Kuyn gehoord. Spr. heeft altüd den Indruk gehad, dat verd den stokdooven secretaris hielp bü de notu len; door een zeker feit is get. in die meenlng gesterkt. Verd. ontkent nogmaals pertinent gezegd te hebben: Niet Ik maar Jü hebt de ƒ200 uit de kas gebruikt, zooals dr. Koppen en de andere getuigen verklaren; hü acht de getuigen ge suggereerd door de praatjes In het dorp. De get. k décharge P. Kieft heeft bedoelde beschuldiging niet gehoord. De Ambt. h. O. M. mr. G. d. Peen de Lllle wüst er op. hoe tegenover de verklaring van verd. de gelükluidende verklaringen staan van büna alle getuigen. Het gezegde van Kuyn wordt door de meesten bevestigd; woordelük: dat is merkwaardig. Spr. meent, dat aan die gelüke verklaringen waarde gehecht moet wor- derlng kwam, zond de Bank een aanmaning aan M als borg Daarmede kwam het bedrog aan het licht. Het gevolg van een en ander was. dat O. bovenvermelde straf werd opge legd. Nadat bet vonnis was uitgesproken wendde O. zich tot den directeur van het Postkantoor te Rotterdam, met de mededeellng, dat niet hü doch zün neef, voornoemde G„ den brief had verduisterd. Een nauwgezet ondersoek bracht aan het Ucht. dat deze bewering, die door verdachte ook tegen den rechercheur van politie van D had volgehouden, onwaar wm. Nu werd O vervolgd wegens het doen van valsche aangifte en het O. M. bü de Rotter damse he Rechtbank elschte ter zake zes maan den gevangenisstraf De Rechtbank sprak hem evenwel vrü. op grond, dat de valsche aangifte bü de politie niet door verdachte was geschied, doch dat deze door de directie van het post kantoor ter kennis van de polltie was gebrachL Intusschen zü vermeld, dat O. als brieven* besteller een eervol ontslag kreeg, daar ds door hem gepleegde onregelmatigheden niet in dlensttüd hadden plaats gevonden. Zoowel tijdens het vooronderzoek, de behan deling In eerste instantie als de behandeling in hooger beroep gaf de verdachte telkens een andere lezing van de toedracht dezer zaak, zoodat de president den verdachte toevoegde: .Je doet niets dan liegen.” Ook met betrek king tot de beschuldiging door verdachte aan het adres van zün neef en collega noemde de president O ’s gedrag schandalig. ..Hier is een man aldus de president die ter wille van jou een valschheid pleegde om je te hel pen. Je maakt daarvan gebruik Als je niet kunt afbetalen, tracht je den dans nog te ont springen en ga je den man beloonen door hem nog meer te bezwaren.” Mr. baron Speyart van Woerden, die bet O. M. waarnam, ging In zün requisitoir uit voerig de manipulaties van O. na. CJoncludeerende verzocht spr het Hof om het'vrijsprekend vonnis der Rechtbank te ver nietigen en verdachte ter zake te veroordeetan tot een jaar gevangenisstraf. Het Hof zal over 14 dagen arrest wüzen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 30