UIT DEN GEMEENTERAAD J. B. Koster, Alkmaar REGENJASSEN Fan DONDERDAG 23 NOVEMBER IN EN OM ALKMAAR Langestraat Magdalenenstraat OFF1CIEELE mededeelingen Openbaar U.L.O. Alkmaar Najaarsvergadering STEUNT DE ORANJE-ACTIE! Wegbeheer B Reeds 200 leden C. O.-Nieuws Begroeting I GUMMI, LAK, LODEN. GABARDINE RECLAME GABARDINE JAS voor f 16.75 Dinsdag 28 November in het Gulden Vlies Wqziging Motor- en rjjwiel- verordening Propaganda-avond in ,,’t Gulden Vliet” GEM. RADIODISTRIBUTIE- BEDRIJF HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER KATHOLIEK FILMFRONT Begrootings-beschouwingen DR. FRANS SCHAEPMAN OVER HET FASCISME „KERN ALKMAAR” VAN DE R.K. STAATSPARTIJ „Köster’s Volkszaak” Inschrijving politiekleeding Alkmaar voor 1934 SLE boods tnond «taan tollig schooi men haald Pakht ten. l J. P J oord Doorr 488 W singel laode. Hoe dekken wij onze tegenvallers hopen crisis tot het verleden behoort. I zeven Vrijdag 34 November kon O n d Na gold hier een kwestie betreffende toe- Q X men wel den niet, omzet - de dat vroeger. Rijksschatkist aangeslagen De ook een Alktn.a Laat 7< Stuarts Buweltj H «ten =ra» van Zu» Tan ■dai (Hu GETR t> v. Nleuwlai der Kim OVER van KIs der Wee der Wal, OEBO ea i. va Petrus Cornelia hannes 1 C. Wendelaar te Alkmaar. d. Peen de LUle. Subst. Offi cier van Justitie te Alkmaar. G. Chr. Dun. Inspecteur L. O. te Alkmaar. Aan een C. O -avond heeft u wat. hiervan geniet men nog dagen na. Het publiek is steeds even enthousiastzorgt u. dat u er den vol genden keer by bent. Als u nog bedenkt, dat t C. O. geen winstgevende onderneming wil zijn, kunt u wel nagaan, dat u bij ons waar krijgt voor uw geld. De tijd is voorbij, dat een Alkmaarder naar Amsterdam moest gaan, om van iets moois te kunnen genieten. Verleden week stor.d In de bladen een recensie, twee kolom groot, van het veertlg-jarig jubileum van Jan Musch. Enthou siast was men over Nederlands grootste ka- rakterspeler 'zoo noemde het N. Holl. Dag blad hemt) Welnu, reeds op 12 Januari as., dus niet op 4 Januari, zooals op de circulaires staat, komt dezelfde Jan Musch met hetzelfde Jubileumstuk „Brand In de stad” en dezelfde décors voor het C. O. in de Harmonie te Alkmaar en ook hier zal Jan Musch gehuldigd worden met zijn veer- tlg-jarig tooneeljubileum. Moeite noch kosten zijn gespaard om dezen schitterenden avond hier voor het C. O. te krijgen. Deze avond is het alleen al waard om een abonnement te nemen op de drie komende C. O.-avonden voor f 3.voor leden van aan gesloten vereenlglngen slechts 230. Nog voor dezen tooneelavond. op 13 Decem ber, komt J C. Mol. directeur der Multlfilm- fabriek, een causerie houden bij de* bijzonder belangwekkende film „De wonderen der Na tuur”. Deze normaalfllm. wordt vanuit de cabine gedraald, zoodat men geen last van een pro- jectletoestel in de zaal zal ondervinden. De datum van den derden avond, de lezing van Z.Exc. Dr. Frans van Cauwelaert over zijn reis door Amerika, wordt nader bekend ge maakt. Aarzelt nu niet langer, maar geeft u direct op by bet propaganda-secretariaat, den heer Will. Vermeulen. Julianastraat 7 (tel. 1105). U kunt hier alle gewenscht inlichtingen krijgen. alle Oranjevereenigingen uit de Westhelft N.-Holland boven het LI, ook alle perio dic bereid zijn in een plaats, waar nog Oranjevereen. bestaat het initiatief tot oprichting ervan te-nemen. Namens de Oranjefederatie boven het IJ. Mr. P. L. J. E. RAMBONNET. voorzitter. M. J. LEENDERT8E, secretaris. Er bestaat een Oranje-Pederatie boven het IJ Het doel dezer Federatie is te bevorderen de getrouwheid aan de Regeering in het algemeen en liefde tot het Koninklijk Huls In het bij zonder. De Federatie meent voor deze oogmerken steun te mogen vragen, belangstelling en sym pathie aan alle ware vaderlanders, die met ons van meening zijn, dat de welvaart, ontwikke ling en het geluk van ons volk slechts gediend worden door orde en een krachtig bestuur. Met ons van schiedenis Huis van Lijn 1 Hilversum. Lijp 2 Huizen. Lijn 3 De ven try van 10.3524. Lijn 4 Langen berg van 10.351920; Luxemburg van 19.2024. Gisten jarig mi poging tingmerl belasting werd aa steld. Te in het van 15 Huis vi werd. Katholieke levensbeschouwing, door de film, uit te dragen. Door het „Katholiek Filmfront” wordt er naar gestreefd dit te kunnen bereiken, hoewel het de daaraan verbonden moeilijkheden, vooral flnan- cieele, zich niet ontveinst. De van talrijke zijden ondervonden spontane medewerking is echter een aansporing te meer om voort te gaan. Maar dan dient geen enkel Katholiek afzijdig te blij ven, een ieder geve zijn volle medewerking aan het" „Katholieke Filmfront” dat geen vereeni- ging is van goed-gesitueerden en critici, maar waarin de massa moet worden georganiseerd. Na een gloedvolle peroratie eindigde de heer van Vonderen zijn' met aandacht aangehoorde enthousiaste rede, waarop een luid applaus volg de. Na de pauze was het woord aan den heer van Domburg, die, onder instemming der aanwezigen mededeelde, dat de nog te stichten afdeellng Alkmaar thans meer dan 200 leden telt. De film, zooals wij die thans kennen, vervlakt het leven in ergerlijke mate. De waarde van de film mag niet worden onderschat, als men bedenkt, dat wekelijks 250 millioen menschen in de schouwburgen er naar kijken, dit zegt boekdee- len. Sor. ging vervolgens de evolutie der film en de zich steeds verbeterende techniek na. besprak de montage, dimensies. Americanlsme enz. op een wijze, die duidelijk aantoonde, dat de spreker zijn onderwerp, tot In de kleinste technische de tails. meester was. Wie veel van de hedendaag- sche films heeft gezien, zonder voldoende weer standsvermogen te bezitten, moet wel gelooven. dat het hoogwt bereikbare in dit leven het kapitaal is, dat men dan pas gelukig kan zijn, als men een zg. „goede huwelljksnartlj” gekozen heeft, dat de vergelding slechts in dit leven te vinden is. In Amerika valt thans een kentering te bespeuren, nu moeten wij onze kans waar nemen. Spr. eindigde met den wensch, dat alle aanwezigen zouden blijken te zijn vrienden van de eerlijke fUmuiting en onverzoenlijke vijanden van de fllm-schund. Na een geanimeerde debat-gelegenheld sloot de voorzitter te ongeveer half 12 deze bijeen komst. met de mededeeling. dat zeer»blnnenkort de definitieve oprichtingsvergadering zal wor den uitgeschreven. Het is aan het streven van het volijverige K. J. M. V.-bestuur en dat van den heer P. Jacobse in het bijzonder te danken, dat gis terenavond in „X Gulden Vlies” een propagan- da-avond kon worden gehouden voor het „Ka tholieke Filmfront”, een beweging die de laatste maanden een groote activiteit onder de Ka tholieken ontplooit om hun de groote gevaren aan de tegenwoordige films verbonden, duide lijk bij te brengen en te wijzen op de noodzake lijkheid om tot een positieve katholieke pro ductie te komen. De voorzitter van de Alkmaarsche K. J. M. V. de heer A. Koster, opende te ongeveer kwart voor 9 de bijeenkomst was uitgeschreven om 8.15 uur met enkele welkomstwoorden, in het bijzonder tot de beide sprekers, de heeren van Vonderen en van Domburg. Deze avond was door de K. J. M. V. geor ganiseerd ter bereiking van het door haar ge stelde doel. n.l. de verhoeging van het gods dienstig en zedelijk peil barer leden. De heer van Vonderen, hierna het woord ver krijgende, zal spreken over het doel en streven van het „Katholiek Filmfront”. De tijd, waar in wij thans leven is er een, die de ergste zorgen baart en dan denkt hij daarbij alleen aan de geestelijke ellende die oveial valt te bespeuren. De menschen eten kilometers celluloid als en in plaats van brood, door de hedendaagsche film wordt de film bevolkt met een menschenge- slacht, van een zieke mentaliteit. Het film vraagstuk gaat dieper, dan velen meenen De mentaliteit, die uit de films spreekt, is verderfelijker dan men vaak kan en wil er kennen. In dit verband herinnerde spr. aan de vertoonlng van de film ..Het teeken des Krulses". Toen eindelijk kwam het tot uitbar sting, men wilde niet langer gehoond worden in dat, wat heilig is. maar toen is ook duidelijk gebleken dat wij, door eendrachtige samenwerking ook wel tot iets in staat zijn. De strijd gaat niet tegen de film op zich zelf, want die is noch goed, noch kwaad, zij is, wat er van gemaakt wordt. Door de samenwerking van alle Katholieken kan zij tot een zegen worden. Voor ons geldt nog altijd de oproen van den Paus om met Hem de wereld te her stellen in Christus. Wjj zullen dan alle midde len dienen aan te wenden, die tot doel leiden, en daartoe behoort ook de film. Spr. wees In dit verband op het gebruik dat de Russen voor het uitdragen van hun ideeën op zoo meester lijke wjjze van de film hebben gemaakt, film kan. vanuit ons oogpunt bezien „bijbel der armen” worden. Als wij de film niet gebruiken voor h et goede, zal zij met des te meer intensiviteit werken voor het kwaad. Alle Katholieken tesamen moeten vormen het „Ka tholieke Filmfront” dat zich ten doel stelt de de grondslag dienstboden. Gedachtig de wijs heid. dat de aanhouder wint, werd opnieuw bi) den Raad geple t. en de heeren Geels en Keys- per waren uitstekende advocaten. Ook nu weer gaf de wethouder de onbillijk heid der huidige regeling toe. maar om dezelfde redenen als vorig jaar meende hij niet te kun nen meegaan. Evenwel werd toegezegd, dat nog vóór 1 Jan. de uiterste termijn, wil men er Iets aan hebben een praeadvies van B. en W zal ko men over het voorstel om deze zaken tenminste voor qpn derde deel vrij te stellen. Het Is moeilijk te voorspellen, hoe dit prae advies zal luiden, maar als we de stemming in den Raad goed gepeild hebben, ligt er ditmaal een meerderheid voor. Het zou ons Inderdaad verheugen, wanneer dit zoo was. Want de onbillijkheid staat vast en het gaat niet aan een onrechtvaardigheid te be stendigen. omdat men de baten ervan moeilijk kan missen, of omdat op ander terrein, ook nog niet alles is, zooals het behoorde te zijn. Wi) kunnen ons die spijt wel voorstellen: het opmaken van appeltjes voor den dorst stemt altijd ietwat droevig. Maar anderzijds moeten we toch óók toegeven, dat reserves bestemd zijn voor den slechten tijd en niet voor den goeden. In dit verband werd gememoreerd het bekende .suikerpotje” van wijlen wethouder Thomsen en zelfs de graanreserves van wijlen neen, laten we onze Christelijke broeders niet ontstemmen en de Bijbelsche vergelijking liever weglaten. Te eerder, wijl die vergelijking niet eens heelemaal opgaat. Immers, de aarts vader Joseph wist precies.' dat er zeven magere laren zouden komen, niet meer en niet minder. Terwijl wij, ondanks de voorspellingen van Wl- baut en Sam de Wolf, er nog niet zoo heel ze ker van zijn, dat over enkele Jaren de huidige „Aüdite et alteram partem” Hoort ook de andere partij. ’Q Men moge over de nieuwe politieke stroif mlng. die zich aandient onder den naam van Fascisme, zeggen, schrijven of denken wat men wil, één ding is zeker, absoluut zekér, dat deze nieuwe beweging staat in het brandend teexen der algemeene be'angstelling. Men kan geen courant of tijdschrift openslaan, of men leest er een verdediging of weerlegging van het Fascisme. Het bestuur van de Contact-Conunissie. de plaatselijke sociale centrale, heeft daarom m. 1. bewezen de teekenen van den tijd juist te ver staan door voor haar leden op den eersten, algemeenen socialen avond dit onderwerp te doen behandelen en wel door den alleszins be voegden dr. Frans Schaepman. schrijver van het bekende standaardwerk over het Fascisme en medewerker van het veelgelezen weekblad „De Nieuwe Eeuw”. De leden van de aange sloten vereenigingen bij de Contact-Commissie kunnen tegen den entréeprüs van 15 cent dezen belangrijken avond bijwonen. Na de gehouden lezing ra! de zeergei. inleider dr. Fr. Schaepman aan alle aanwezigen ruim schoots gek genheid bieden tot het stellen van allerlei vragen omtrent het behandelde onder werp. wat de belangstelling van het publiek ongetwijfeld niet weinig zal prikkelen. Katholiek Alkmaar weet wel, onze moeilijke, verwarde en ontwrichte tijd elscht voor alies bezinning en voorlichting. Gij hebt met een voorbee’digcn ijver aan de Missie deelgenomen., die in uw parochie is gepredikt, maar vergeet niet wat uw sociale Bisschop Z. H. Exc. J. D. J. Aengenent heeft gezegd: „Wie als Katholiek in dezen tijd enkel zijn godsdienstplicht vervult in de kerk, maar zijn socialen plicht verwaar loost. heeft slechts de helft gedaan. We hebben als enkelingen onze p’ichten tegenover God. zeker, maar ook als lid van de maatschappe lijke samenleving tegenover de maatschappij om mede te werken aan een goede ordening der maatschappelijke samenleving. Als we als particulier onzen plicht doen in kerk en gezin zijn we er nog niet, ook als wy onzen maatschappe'Uken plicht vervullen, dan pas hebben wij onzen volledigen plicht gedaan. (17 Nov. 1928). Katholiek Alkmaar, dezer dagen is in uw stad ook over Fascisme gesproken, en ge weet, er waren p.aatsen tekort, velen moesten teleur gesteld worden afgewezen, welnu. Maandag as zal hier wederom over het Fascisme gesproken worden door niet minder bevoegden als toen, denkt aan het wijze woord dat staat geschreven op het Gerechtsgebouw in uw stad: „Audite et alteram partem, hoort nu ook de andere partij” RECTOR C. VIS. Algemeen Adviseur -|~V en der onderwerpen, waarover bij de „pro- loog” eigenlijk niet gesproken had mogen wotden. maar die bij wijze van concessie aan de wegloopers tóch op het tapijt kwamen, was de beruchte korting op de uitkeering uit het gemeentefonds. Het werd een niet onvermakelijke strijd tus- schen de voorz’chtigen, die beweerden: die korting komt er vast en zeker, en de optimisten, die met groote zekerheid verklaarden te weten, dat de Kamers deze onrechtvaardige daad nooit zouden slikken. Party te eenre verdedigde haar stelling met de dwingende noodzakelijkheid van mr. Oud om zijn m'llloentjes voor de Staatskas te behouden en zag zoo noodig reeds een Kamer ontbinding in het verschiet. Partij ter andere echter bouwde op de belofte, dat aan de uit keering in vijf jaar niet zou getornd worden en had als zwaar geschut in stelling het adres der Vereenlging van Ned. gemeenten de grootste organisatie van ons land met millioen leden! Eilacie, ondanks den lofzang door wethouder Westerhof aangeheven op het optimisme In 1 algemeen, hebben voor de zoo veels te maal weer eens de zwartkijkers hier gelijk gekregen. Want zie. nog geen week na deze merkwaar dige debatten heeft de Tweede Kamer,- Recht en adres der Ver. van N^d. gemeenten ten spijt, met overweldigende meerderheid het kortlngs- wetje aanvaard en als wij óók eens mogen voorspellen het komt ons voor, dat nu de weg naar het Staatsblad n'et meer door on neembare hindernissen versperd is. X Is mogelijk, dat momenteel nog niet tot op een halven stuiver te zeggen is. hoeveel deze korting voor Alkmaar zal bedragen, maar voor- loopige berekeningen hebben toch wel'^--uitge wezen. dat dit voor het belastingjaar 1934-1935 pl.m. f 50 000 zal zijn. Hiervan komen voor re kening van het begrootingsjaar 1934 ongeveer f 37.500. Ziehier de eerste tegenvaller. Maar helaas, er is nog méér. Toen in Augus tus j.l. de begroeting werd opgemaakt, was het niet te gewaagd te veronderstellen, dat de bij drage van Rijk en Provincie in de onkosten van werkverschaffing en werkloozenultkeering. op dezelfde basis zou vastgesteld worden als In net loopende jaar. Plotseling echter verscheen voor enkele weken de befaamde circulaire, waarin den gemeenten werd medegedeeld, dat zij hoogstens konden re kenen op 46'75 van de subsidies, die in 1933 werden genoten. Zelden zal een breuk zóóveel ontroering en bittere ontgoocheling over zulk een uitgestrekt gebied hebben gebracht, als deze onnoozele 46 75. De regeering had gemakkelijk praten: ,.*n 1933 kost de werkloosheidsbestrijding f 75.000.000. Voor 1934 hebben wij slechts be- als van eel beknopt hebben we getracht in het bovenstaande saam te vatten, hoe er links en rechts in den Raad geoordeeld werd over zekere en mogelijke tegenvallers. Men ziet, dat we hiermee al lang uit den proloog In De heer JIMMINK betoogt, dat In de begroo- tlng te weinig rekening is gehouden met de crisis in land en tuinbouw. De lasten moeten tot het strikt-noodzakeülkste worden terugge bracht Het onkosten-cijfer van de Hondsbos- sche kan gevoeglijk tot de helft worden geredu ceerd: bij een zuinig beheer behoeft in Jaren geen steen aangekocht te worden, zonder scha de aan den dijk toe te brengen Aan d» Honds- bossche werken 50 5 8*1 man: aan de 100 hoof den tustchen Petten en Huisduinen, blijkens in lichten van het Rijk 50 4 60 gedurende twee derde van X jaar: aan de Hondsbossche werken z.i. te veel arbeiders en hun loon is te hoog. De VOORZITTER zegt, dat doen beter is dan praten over de ensis; daar valt niets nieuw» over te zeggen 6nr wijst op de verlaging der lasten van 7 80 in 1924 tot 390 in 1932. De Hondlsbossche-onkoeten worden steeds minder, ronder tegen valles zal In 1935 volstaan kun nen wonden met den ouden onderhoudspoet van 61.000. De heer DEKKER vindt de wijze van beveili ging met betonnen palen in plaats van houten, aan de Hondsbossche een uitstekende verbete ring; kan dit niet langs den heelen dijk komen? De VOORZITTER zegt, dat het niet overal noodig is. omdat het vzrloaop der glooing elder» anders is. De heer D. DE BOER Dz. vraagt hoeveel KM weg het Rijk en hoeveel het Hoogheem raadschap aan de Hondsbossche heeft. Voorts vraagt spr. naar het resultaat van de overname van wegen; blijkt uit eemge reke ning of er een meevaller is; komen de kosten overeen met de vooraf geraamde kosten? Heeft het Heemraadschap er voordeel van gehad? De Voorzitter wijst er op. dat de Hondsboe- sche. voorzomer bij het Heemraadschap in be heer van grooter belang is, dan dat gedeelte dat bij het Rijk in onderhoud is. Het wegenonderhoud levert geen winst; de rekeningen zijn altijd quitte; overigens komt het behoorlijk uit. De heer v. d. SLUIS, de critiek op het Hoog heemraadschap besprekende, wees op de 50 pCL lastaenvearlagmg over de 11 laatste Jaren; spr. betreurt, dat het reservepot Je voor de verkie zingen is aangesproken moeten worden en de volgende Jaren uit de belasting weer een nieuw verkiezingspotje gevormd moet worden. Spr. zag alsnog gaarne bij de Prov een poging gedaan om meerdere ontheffing van de waters nood lasten De VOORZATTER wil t.o.v. dit laatste een afwachtende houding aannemen in verband met de hiertoe gedane toezegging. De heer ZEEMAN betoogt, dat allen verla ging van lasten willen; waarom was er dan scheiding noodig bij de verkiezingen? Spr. stelt de politiek niet voorop, doch van de samenwer king der politieke groepen in de Staten zal alleen lastenverlaging kunnen komen. Spr. vraagt de loonen van de Hondsbossche arbei ders niet te verlagen. Dé heer D. DE BOER vraagt naar het resul taat der betonnen hoofd-kransen De VOORZITTER zegt, dat Rijkswaterstaat de wijze van txton-vakken heeft verlaten; thans worden sommige hoofden met een beton-blok- constructle omkranst, hetgeen goed voldoet. Hierna wordt de begrootlng artikelsgewijs be handeld. waarna ongewijzigde vaststelling volg de in ontv. en ui tg. voor den gewonen dienst op 1035.390 en voor den kapitaaldienst op f 80970. Het omslag percentage werd van 4.7 tot 39 pCt. verlaagd, hetgeen een belastingverlaging van 17 pCt. beteekent. Besloten werd een kasgeldleening aan te gaan van 750.000 en het bestuur te machtigen dé in de begrootlng voorkomende werken boven de 10.000 in eigen beheer uit te voeren. De VOORZITTER wees er op dat deze ver gadering een 6-Jarig tijdperk besluit en meende dat met voldoening op was in dit tijdperk is tot stand gekomen mag worden teruggezien. Spr. richtte woorden van waardeering en af scheid tot de na 1 Januari niet terugkeerende Hoofdingelanden D. de Boer, J. Groot. C Rood en de plv. de heeren A. Barten. J. Apeldoorn, F. Dekker, J. Kroonenburg. P. Fluister. J. PÖ' per en J. Uitenthuis en dankt hen voor den ondervonden steun, den wensch uitsprekende, dat zij in gezondheid nog lang de gesties van het H. H. mochten gadeslaan. De heer D- DE BOER, de nestor van het college beantwoordde deze afscheidsspeech, waarbij hij de verhouding tot de plaatselijs® persorganen ter sprake bracht. De pers beeft recht op belangstelling en het behoort tot oe taak van het Hoogheemraadschap mede t werken aan het laten voortbestaan van de per^ Nadat als Jongste de heer PLUIsuERo®*. woord had gevoerd, volgde sluiting der vergad ring. nouder kon het geld niet missen? en bovendien waren er wel andere grondslagen, die even eens onbillijk waren, os. in sommige gevallen In het Gemeenlandshuis te Alkmaar werd gistermorgen de najaarsvergadering gehouden van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier. De vergadering was niet voltallig. Ten aanzien van de invordering van den om slag. deelde de penningmeester mede, dat de stand op 20 November J.l. was als volgt: Dienst 1931. Het kohier over dit dienstjaar omvatte 62889 aanslagen tot een totaal bedrag viyi 1.162.62037. Hiervan staan thans nog open 100 aanslagen, tezamen 1319.12. Dienst 1932. Het voor dit dienstjaar vastge stelde kohier omvatte 63504 aanslagen, uitma kende een bedrag van 1.101.197.78. Hiervan staan thans nog open 946 aansla gen. tezamen 11.552.13. Dienst 1933. Het voor het thans loopende dienstjaar vastg-jstelde kohier omvat 63935 aanslagen tot een bedrag van 966.719 99. Tot heden zijn ontvangen 51837 aanslagen, te zamen 755.092.11. De termijn van betaling is gesteld op 1 Octo ber 1933. Aanmaningen zijn nog niet uitgereikt: met de verzending daarvan zal echter spoedig een aanvang worden gemaakt. Voor de benoeming van twee Hoogheemraden wegens periodieke aftreding op 1 Janari 1934 van de heeren J. J Verfallle en J. Versteeg Jr. werd de volgende aanbeveling opgemaakt: J. Verfaille. P. J. Wayboer. G. v. d. Sluys. J. Versteeg Jr. J. Kroonenburg. A. Comman deur. Het komt er dus op neer, dat in twee Jaar een «oort reserve van ruim een ton is opge teerd. Ook dit Jaar kon deze polit'ek niet bij ieder raadsi'd uenade vinden, ondanks de verzekering van den wethouder, dat nog ma»r een of twee gemee-’en ons mooie vroegere systeem toe- punaan Bi) d rechte» van de bij de onzen F in t 1 Heer F «ijk. d Ester 1 HoogU W Opmee Mnillilll Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar nr. 1374 is opgeno. men het besluit van 30 October JI. tot wa ging van hunne besluiten ter uitvoering van de Motor- en Rij wiel verordening inzake de Blee- kersslootbrug. de Costerbrug. de Llndenbrug. de Piersonbrug en de Houtvaartbrug. Dit besluit is heden afgekondigd en gedu rende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing gelegd. Het is aldaar tevens in af druk. tegen betaling der kosten verkrijgbaar Alkmaar. 23 November 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd WENLT.CLAAR, Burgemeester A. KOELMA. Secretaris schikbaar J 46 000.000 Klopt gemakkelijk. we iedere gemeente slechts 46/75 uitkeeren het genotene in 1933.” Dat was een nieuwe tegenvaller, maar een. die evenmin als de eerste, nog precies vastgesteld worden. Toch zal de voorlooptge be rekening van ongeveer f 42.000 wel niet ver be zijden de waarhe'd zijn. Ruw geschat zijn er dus uit hoofde van deze belde tegenvallers alleen reeds f 80.000 minder inkomsten. We zijn er echter hiermee nog lang WaarschVnl Jk zal op 1 Januari as. de belasting in werktng treden. Dat brengt voor de verschillende diensten en ook voor de be drijven. wanneer d’e ze tenminste niet op de verbruikers verhalen nieuwe onkosten mee. Een schatting hiervan is zelfs bij benadering niet te geven. De drie bovengenoemde tegenvallers staan vast, al mag men verschillen In de becijfering van d» «n-ootte. Maar de oppositie waarbij in dezen ook wel de heer Kees^m mag gerekend worden had nog andere nhlen oo haar boog. Zij g'ng zich óók nog verdienen In een materie, waar alles afhangt van ’nricht en schatting. Zoo deed ze een meer heft’gen, dan voed voorbereiden aan val on de schatting der belastlng-opbrengst. Na tuurlijk. ze kon volkomen terecht wijzen op de daling van inkomens en vermogens, en ieder zal ha^- dadehik bijvallen, wanneer ze’ ver kondigt, dat het belastbaar inkomen van 1934 kleiner zal zijn dan in het afgeloopen jaar en de Jaren daarvoor. Maar toch ook weer niet in die mate, dat van een catastrophalen terugval moet gesnroken worden. u In het beroemd geworden persgesprek dat de bona-f'de Alkmaarsche bladen vorige week met den wethouder hadden, heeft deze met de cij fers aargetoond, dat de achteruitgang der in komens in onze stad procentsgewijs lager is dan die in het geheele land. Men mag het met alle verklaringen, die de wethoud-r van dit gelukkig verachHnsel gaf. niet eens zijn, het feit op zich zelf valt n‘et te ontkennen. Dit voor oogen houdende meening zijn ook. dat door een ge- van drie en een halve eeuw het Oranje-Nassau onafscheidelijk ver bonden Is aan ons volk, voor het heden en de toekomst. Met ons van meening zijn, dat Ne derland In zijn Koningin bezit een Vorstin edel van karakter, groot van staatsmanskunde en beminnelijk als persoon, lp elk opzicht een ware en groote nazate van den groeten Zwijger Aan het Inzicht in de beteekenls van het Oranjehuis voor ons land en volk ontbreekt bij velen nog al wat. Daarvaifdaan die lauwheid en onverschilligheid, waar het betreft de din gen, welke met ons Vorstenhuis en geschiedenis verbruid houden. De Oranjefedei atle bedoelt daarin verandering te brengen, ten goede, door het oprichten van plaatselijke afdeelingen voor al, die de viering der nationale hoogtijden or- ganlseeren en vergaderingen beleggen, waarop inzicht wordt gegeven en enthousiasme ge wekt. De Federatie houdt 25 November as. in Kin- heim. Stationsweg 60 Alkmaar nam. 2 uur een vergadering. Daartoe worden uitgenoodigd afgevaardigden van van nen, geen Aan de orde was hierna een voorstel tot overneming van een op het aanvullend wegen- plan voorkomenden weg met daarbij behooren- de bruggen in de gemeente Jisp, in eigendom beheer en onderhoud, tot aankoop van enkele perceelsgedeelten. welke in verband met de ver- breeding bij den weg zijn getrokken, alsmede om Dijkgraaf en hoogheemraden te machtigen tot het aankooapen van nog meerdere perceels gedeelten of perceelen. welke voor deze wegver- breedlng noodig zijn. ‘De heer C. DE BOER, protesteert tegen een voorstel van een overname en uitvoering, als de werkzaamheden reeds gedeeltelijk of geheel zijn uitgevoerd. De heer J. DE BOER bepleit het nut van concentratie van wegenbeheer. Zhst. besloten Evenzoo was er een voorstel tot overneming van de op het aanvullend wegenplan voorko mende wegen, genaamd de Dpen- en Purmer- lander Rijweg, met de daarbij beboerende brug gen in de gemeente Ilpendam resp. van de Bannen. Landsmeer en Purmerend <ln beheer en onderhoud) en van de gemeente Ilpendam <ln eigendom), tot aankoop van enkele per ceelsgedeelten, welke voor de verbreedlng noo dig zullen zjjn. Als voren. Besloten werd tot aankoop van een tweetal perceeltjes grond in verband met de wegver- betcrlng te Obdam en te Hensbroek en D. en H. te machtigen tot aankoop van verdere noo- dlge perceelen voor deze wegverbetenng te Ob dam. Als voren. Hierna was aan de. orde een voorstel tot uit gifte in erfpacht van een gedeelte van den West-Frieschen dijk aan het einde van de Dorpstraat der gemeente Winkel, ten behoeve van het stichten daar van een weegbrug. Alsvoren. Evenzoo werd besloten tot het geven in erf pacht van een gedeelte van den Westerdijk van de Vier Noorder Koggen te Aartswoud aan J. Schermerhorn en J. de Jong te Hoorn ten be hoeve voor het aanbrengen van een weegbrug; als ook tot het geven in erfpacht van het gedeelte van den Wallngsdijk onder Avenhorn. waarop het gemeentelijk transformatorhuisje Is gebouwd aar het PEK Besloten werd voorts tot verkoop van het dijksmagazijn te Durger- dam en tot uitgifte in erfpacht van den onder- grorxj daarvan; tot verkoop van het gebouw „De Tent” te Enkhuizen met het daarbij be- hoorende erf en op dat erf staande dijksmaga zijn. Besloten werd ook tot het aangaan van twee geldleenlngen resp. van 200.000 en f 300.000 tot dekking der kosten van verbetering der over te nemen wegen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar roepen sollicitanten op naar de betrekking van onderwijzer of onderwijzeres aan de U. I» School (Hoofd de heer J. Hoekstra), bij voor keur in het bezit der akten Fransch en Duitsch, terwijl het bezit van meer uJp.-bevoegoheden tot aanbeveling strekt. ZU. die op wachtgeld zijn of zullen worden gesteld, komen in de eerste plaats in aanmer king. Salaris volgens RUksregeling (le klasse.) In functie treding zoo spoedig mogelijk. Solllcitatie-stukken «adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór of op 9 Dec. as. Overlegging van getuigschrit(en) van zedelijk gedrag kan voorshands achter wege blijven. Alkmaar. 21 November 1933. WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. Gisteravond is definitief gevormd de kern Alkmaar van de R. K. Staatspartij. De voor zitter der R. K. Klesvereenlging. Mr. A. J. M Leesberg, had een aantal personen uit alle kringen van het zoo verschelden Katholieke leven aangezocht, en velen waren ter vergade ring verschenen. terwUl anderen bericht van verhindering zonden. Uitvoerig werd door den voorzitter uiteenge zet doel en werkwijze van de kernen, zooals deze besproken waren op de vergadering van Kemleiders. jl. Zaterdag te Utrecht gehouden. Hierna traden alle aanwezigen tot de kern toe. Tot kernleider werd aangewezen Mr. A. J. M Leesberg. Besloten werd Woensdagsavonds om de 14 dagen te vergaderen. Aan de inschrijving voor de levering der politiekleeding 1934 namen de volgende firma’s deel: Firma C. van Hal en zoon te Breda: tunie ken f 3130; pantalons f 16. Firma Jos. van de Wouw en zoon. Tilburg, alsvoren 34 en f 18. Firma A. Grande, den Helder, alsvoren f 36 en f 18. NV. voorheen W. A Hassing, Amersfoort: alsvoren f 3630 en f 18. De levering is gegund aan de firma van Hal en zoon te Breda. moet accepteeren de volgende rédeneering van heer Westerhof: Vorig jaar was de schatting der opcent«*n-onbrengst f 180.000. In werkelijk heid viel dit f 60 000 mee. Is het nu al te ge waard dit jaar de onbrengst op f 180000 te schatten, d. i. 25 pet. lager dan de w e r k e- 1 ii k e opbrengst ven vorig jaar? Dit voor de opcenten op de gemeentefonds belasting. In meerdere of mindere mate geldt deze redeneer'ng ook voor de opcenten op de vermogensbelasting, benevens die op de divi dend- en tantièmebelasting. Kleine verschillen ten gunste of ten ongunste blijven altijd denkbaar, maar in het algemeen zouden we toch niet durven zeggen, dat er hier lichtvaardig geraamd ’s. Een moeilUkheld on heel ander gebied werd gemaakt tegen de oo’itiek der wtnstuitkeeringen uit de bedrUven. Niet tegen die u’tkeerlngen op zichzelf: de tijd, dat hier fel tegen geopponeerd werd ligt al weer ver achter ons. H*er ging bet teven een bepaald systeem. Tot 1932 toe werd in Alkmaar in de begrootlng de bedrijfswinst opgenomen, die gemaakt was 'n X afgeloooen jaar. De begrootlng voor 1933 vertoonde echter een tamelijk groot gat. tuurt Uk had dat gestopt kunnen worden, door belastinwerhoovinv. B en W. vonden toen echter een ander middel. Waarom.” zoo re'den zjj. ..zouden we behalve de winst van het af- geloonen jaar ook nog niet nemen een gedeelte der nog te maken winst uit het begrootingsjaar zelf?” Ondanks het tegenspartelen der opposlt'e keurde de Raad toen deze nolitlek goed en van zelfsprekend rijn B. en W. er voor het niet minder moeilijke jaar 1934 mee doorgegaan. De moeilijkheid zit echter hierin, dat je zoo- lete niet tot in het oneindige kunt doorzetten Na deze twee extra-ultkeeringen is het gedaan en zal men voortaan enkel maar kunnen put ten uit nog te maken winsten. De heer UITENTHUIS opent dé algemeene beschouwingen en meent dat de Hoofdingelan den vóór de ambtenarenbonden gehoord moe ten worden over de voorstellen tot salarisver laging. De VOORZITTER zegt, dat het wettelijk voorschrift is. eerst de organisatie te hooren. alvorens een voorstel gedaan wordt. De heer C. DE BOER acht het wenschelijk dat D. en H. met een voorstel tot salarisverla ging komen, zonder te wachten op eventueel» Regeerlngsmaatregelen. De VOORZITTER zegt, dat dit de bedoeling is. in de Juli-vergadertng komt een voorstel, dat nu alreeds is ontworpen: er zal worden voor gesteld de tUdellJke korting voor 1934 te hand haven en daarna de salarissen te herzien. y yt klinkt wel erg onwaarschUnliik, maar II we moeten als slot van deze financieels A begrootingsbesniegellng óók nog melding maken van een poging, om de gemeentelifke schatkist f 7000 door den neus te boren. Dat deze poging n'et kwam van de ztjde der opti misten. doch van den kant der bezuinigers tenminste in hoofdzaak is dubbel merkwaar dig. Het nersoneele belasting. Men we te. toen deze belasting nog in de vloeide, café’s. restaurants enz. werden voor de volle waarde, in tegenstelling met winkels, die maar voor een derde belast werden. Lang Is hiertegen door belanghebbenden ge protesteerd maar zonder gevolg; de wet luidde au eenmaal zoo. Toen echter de nersoneele be lasting aan de gemeente ten goede kwam, maak te de landswetgever een mooi gebaar. Voortaan konden de gemeenten zélf bepalen, of zij voor café’s enz. ook een gunstige regeling wilden toe passen. Het strijdperk werd alzoo verlegd naar de gemeenteraden. En het Is geen wonder, dat be langhebbenden niet stil zaten en den raad be kogelden met adressen. In Alkmaar is dit vorig Jaar ook gesch'ed, maar zonder succes De wet- WU zUn hiermede aan het einde van ons fl- nanc'eel praatje. In een slotartlkeltje we nog een en ander te behandelen, wat wél met de begrootlng. maar minder met de pecu- niën te maken heeft. de tweede of derde acte zijn overgestapt. Dat is echter niet onze schuld, maar komt h°id Credit der burgemeesterlUke lankmoedig- Hoe kunnen nu de diverse tegenvallers ge dekt worden? De wethouder Westerhof zou Wes- terhof niet zijn, wanneer hU daarvoor niet een plannetje kant en klaar had liggen. Het ge neesmiddel tegen alle gemeentelUke bloedar moede Is heel eenvoudig en tevens universeel. Het heet: boschplan. We kunnen ons levendig indenken, dat menig niet-politlek geschoold lezer zich hier met eeni- gen angst afvraagt, of hU nu waakt dan wel' droomt. Hoe kan nu een plan, dat van de ge meente m'sschien zware offers zal vragen, en dat in het allergunstigste geval in een verre toekomst bescheiden baten zal opleveren, voor 1934 onze begrooting uit den put helpen? Het antwoord op deze vraag is óók al weer eenvoudig: wie zóó redeneert, vergeet het onder scheid bij een begrooting tusschen gewonen en kapitaalsdienst. een ondersche'd. dat heel wat financieels goocheltoeren mogelijk maakt. We moeten trachten deze zaak zoo eenvoudig mogelijk voor te stellen, want anders zal het onzen lezers gaan als den heer Vogelaar 'ieker toch niet de eerste de beste die, toen de heer Westerhof een zondvloed van cijfers over hem heengoot, uitriep: „Och. stopt U toch als X u blieft even, ik kan dat zoo gauw niet ver werken.” Ontdaan van alle gecijfer komt het hier op neer: wann“er het boschplan wordt u'tgevoerd kan de post subsidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon met vele tienduizenden guldens verminderd worden, door het tewerkstellen van velen, die anders gesteund moesten worden X Geld, om al die loonen uit te betalen komt dan op den kapitaalsdienst, d w z. het grootste deel komt te drukken op het grondbedrijf, dat die gelden later uit de verkochte boschgronden weer hoont terug te kriigen. Is dat eenvoud g of niet? Jammer maar, dat niet alle raadsleden zoo veel gevoel voor het eenvoudige toonden te be zitten. dat ze de vondst van den heer Wester hof met gejubel begroetten. Er waren er zelfs, die durfden spreken van een verschuiven der moe'liikheden naar de toekomst. Maar gelukkig behoefde vanwege het pro- loogachtipe karakter van deze begrooting nu nog geen uitspraak gedaan te worden. Wij zeg gen: gelukkig, want het is onze vaste meening. dat het op z’n minst twiifelachtlg ware geweest of een meerderheid in den Raad dit heilbren gend drankje zonder meer had gesl'kt. Er was nu gelegenhe'd voor de oppositioneele leden om aan het college voor de a s. supple- toine wat andere huismiddeltjes ter onderzoek te geven. Heel nieuw waren deze remedies ook al niet: loonsverlaging, vermindering der subsi- d'es. inkrimping van den dienst bU archief en museum. Even werd ook nog voorgesteld de verlaging der electriciteitsprUsen met 1 cent aan dit lijst je toe te voegen, maar dit werd waarschijn lijk na 'n gemoedeliik woordje in besloten zit ting om begrijpelijke redenen teruggenomen. Ook zal men trachten Ged. Staten zóó mild te «temmen, dat deze van een verdere bijdrage ad f 22 000 per jaar in de kanalenplannen, afzien. Laten we daar het beste van hopen! Zooals gezegd, dit alles werd aan B. en W. gegeven ter bestudeering. De resultaten van die studie zullen we te zien kriigen in de supple- toire begrooting. die volgens toezegging van den burgemeester, nog vóór d'ens vertrek, dus vóór 15 Januari as„ zal behandeld worden. Toch werd bij de behandeling der volgnum mers een poking gedaan, om reeds nu van en- ke'e posten wat af te knabbelen. En zoo waar, bil sommige met succes. Goed gerekend is er de kapitale som van f 975.be zuinigd, plus een toezegging van wethouder Klaver om een post van zoowat vijfhonderd gulden voor een afsluitgordijn In het Museum nog eens te bekijken. (Wat volgens 's wethou ders collega Westerhof zeggen wil. dat deze post nu van de baan is). Het begin van dé saneering is er dus. De Kunst kan naar haar subsidie van f 500.flui ten. want de overgebleven f 25.prijken daar alleen ter opluistering. De resteerende 500 guldens werden gevonden op.... de brandweer. Daar moesten aan de nieuwe kazerne, die n.b. een oude school is. nog een paar karweitjes gebeuren, die samen onge veer duizend gulden zouden kosten. In een on bewaakt oogenblik is hier de helft afgeningeld. Dat Is toch elgenlUk centenkramerU. die niet door den beugel kan. Als iets in Alkmaar goed koop werkt, dan is het onze vrijwillige brand weer. Deze mannen hebben letterlijk alles voor hun mooi werk over: hun tUd en soms hun ge zondheid. Hun eenige trots is het prachtige materiaal en sinds vorig Jaar de keurig Ingerichte Ka zerne. Nu gaat men het ónmogelijk maken om de laatste hand aan het nieuwe „home” te leggen. Is dat hu de dank voor alle diensten we’ke aan de burgerU om n'et bewezen worden? Wie herstelt even deze kleine vergissing? Comité van Aanbeveling: Z Exc. C. J.' E. Brntel de la Riviëre, Vlce- Admlraal te Den Helder. Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Ka mer. Mr. W Mr. O. C. B

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12