Prikkeldraad H Steun het groote gezin aan D DIAMANT Bak- en Braadvet 45 ets p. pmJ 221 cto p. luJf pwsJ Verhoogde heffing suikeraccijns Ongemotiveerde aanval Onder helderzienden Een aardig succes KATHOLIEKE EISCH B DONDERDAG 23 NOVEMBER GEDENKSTEEN Verheffend is anders Als de N.S.B.-leider ontslag neemt REGEERINGS-PERSIENST De kindertoeslag PASTOOR J. W. THOMPSON BEDIEND nlg sympathiek te geweest." kijn. de der ons kiezerscorps niét verbazen. oogen I d. Bilt Mr. C. P. M. Romme Een redelyk bestaan Op wachtgeld Het Overheidspersoneel te. dat er groote bezwaren ;eUng. volgens welke deel- Een aparte groept de kleine zelfstand igen we van i iets het Noor- In maakt De eenige af doende voorziening zal zijn: De instelling van wetteiyk erkende gezinskas- Er zal wil de regeling goed werken niet te veel aan de vr|j willigheid wm de werkgevers een is Wat het Overheidspersoneel betreft, luidt het oordeel der Commissie als volgt: 1. dat tot de richtlijnen, waarnaar de Regee- ring hare nieuwe bevoegdheid zal behooren te hanteeren. mede zal moeten worden gerekend het doen in acht nemen door de lagere orga nen van den gezinsfactor In hare loon- en sa- larteregellngen, door opneming daarin van een kindertoeslag 3. dat, in aansluiting daaraan, het goed zal wezen om straks in de Ambtenarenwet, naast de in art. 135 genoemde en bovenvermelde on derwerpen, ook op te nemen als onderwerp, waaromtrent een regeling door de lagere orga nen moet worden vastgesteld; den kindertoe slag. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de regeerlng tot chef van den nieuw in te stellen regeeringspersdienst te benoemen den heer A. J. Uevegoed. redacteur der „Nieuwe Rotterdamsche Courant”, docent voor het dag- bladwezen aan de Rijksuniversiteit te Lelden en oud-hootdredacteur van de „Sumatrapost" en ..De Locomotief wèl toegestaan en deze behoeft zich niet uitsluitend bezig te houden met de gees telijke en godsdienstige belangen. Het zelfde is het geval als de redactie later den vlootcommandant laat zeggen. Veel verder was men hiermede niet; de zaak bleef zooals ze was, zy het dan ook, dat de toe zegging werd gedaan, dat de minister zich zou beijveren. Den volgenden dag, 15 November, «eide de beer Fleskens dan ook, eveneens spre kende in tweeden termijn; Op 14 November kwam de heer Aalberae, spre kende in tweeden termijn, dit betoog nog eens onderstrepen, toen hij nog een woord sprak over den kinderaftrek dat te de herziening van de inkomstenbelasting, die door de regeerlng reeds is toegeaegd in den geest als door de Katholieke fractie bepleit ter verlichting van het groote gezin en over den suikeraccijns. HU voegde daaraan toe: „Ik voor mij wensch alleen dit te zeggen: ik reken er stellig op. dat de Regeerlng onze ontlek, ook al wordt ze niet in daverenden vorm geult, toch zeer ernstig zal opnemen, ook al te ae bedoeld als de waar schuwing der vriendschap.” Naar aanleiding van de mededeellng. dat Ir. Mussent onder protest ontslag zou nemen. In- dien men hfm van hoogerhand zou dwingen te kiezen tusschen faseteten-leider of het hoofd- ingemeurschap van den Utrechtschen Provin cialen Waterstaat, deelt men aan de „Volks krant” mede, dat die keuze den heer Mussert wel niet al te zwaar zal vallen, omdat hij tijdig gezorgd zou hebben, dat een fonds te gevormo. waardoor hy voor zyn leven financieel schade loos zal worden gesteld voor het geval hy bo vengenoemde keuze zou moeten doen. Terstond na de verschUnlng van het rapport der Commissie-Romme, welke tot taak had in opdracht van het Bestuur der R.K. Staatsparty het vraagstuk van den reeds zoovele jaren be pleiten kindertoeslag te bestudeeren en daar omtrent van advies te dienen, hebben wU de voornaamste overwegingen en conclusies uit gemeld rapport medegedeeld. Gezien de belangrykheid van dit rapport, dat over enkele dagen een onderwerp van bespre king zal uitmaken in den Partyraad der R.K. Staatspartylaten wy hieronder nog uitvoeri ger eenige citaten van de studie der Commissie- Romme volgen. Pastoor J W. J. Thompson van de Parochie van de H. Cunera te Nlbbixwoud te van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien Pastoor Thompson is reeds gerulmen tyd ly- dende. maar heeft nu weer 'n zoodanigen aan val gehad, dat de toestand gevaariyk moet wor den geacht. Het belangwekkende rapport van de Commissie-Romme voor de R.K. Staatsparty ■te ar inlster Oud. die kort daarna aan het IVI woord kwam, begreep heel goed, dat het T der Katholieke fractie ernst was en toonde zich zeer tegemoetkomend; in zyn ant woord klonk een heel andere toon dan in zyn rede van 10 November en’ In bet verslag van den dag te voren. Sprekende over den suiker- kccüns aeide hy: Ook hier weer juist het omgekeerde, want blijkens de Handelingen zegt de heer v. d. Bilt: „Na hetgeen de minister gezegd heeft over de personeelsorganisaties, de perso- neelsvereeniglngen, heb ik het vertrou wen, dat deze zaak wel in orde zal ko men, al zou Ik misschien ten opzichte van den bekenden brief van den vice- admiraal te Den Helder nog eenige op merkingen kunnen maken.” Voor den op de Avusbaan verongelukte auto-renner Otto Nerz is een gedenksteen onthuld. door den indlvidueelen werkgever van verschil lende loonminima aan elk zyner arbeiders, al naar gelang van hun gezinsbehoeften tot de on- mogelykheden behoort. De menschelyke arbeid te echter van nature ook sociaal, de arbeid des enkelings onderdeel van den gemeenschappelyken totalen arbeid. En zoo komen we tot de beschouwing van de vergelding van den arbeid in zyn sociaal ver band, de vergelding van den gemeenschappe- lyken. den totalen arbeid, waarby niet staat Individu tegenover individu, maar groep tegen over groep en daarenboven elke groep tot elk barer leden als zoodanig en omgekeerd. Die totale arbeid moet beloond worden min stens zoo, dat voor leder van degenen, die tot het geheel van dien arbeid bijdraagt. zijn mi nimum-bestaan. het bestaan van hem en zUn gezin, erin zit. De groep, die den totalen arbeid ontvangt, te verschuldigd het aequivalent van dien totalen arbeid, zijnde minstens het noodige voor het bestaans-minimum van elk dergenen, die tot de arbeidersgroep behooren. d wz. derhal ve voor het bestaans-minimum van hen en van hunne gezinnen. Het aequivalent wordt bijeen gebracht. doordat elk der groepsleden, die van den totalen arbeid mee-ontvangt, zyn evenredig deel daaraan bydraagt; van dat totaal-byeen- gebrachte komt aan elk dergenen. die tot de arbeidersgroep behooren, zijn deel, zyn be staans-minimum ivan hem en zUn gezin) ten goede, doordat naar het beginsel van leder- het-zyne. ieder zyn bestaans-minimum (van hem en zUn gezin), dat totaal-byeengebrachte wordt verdeeld. Jk weet niet welke de uiteindelUke plannen van den Minister zullen xUn. Ik heb nog altyd hoop, kennende zyn streven tot samenwerking met de geheele Kamer, dat hy zich nog eens ernstig zal beraden om ten slotte een weg te vinden, die tot bevrediging van de verschillende Partijen kan leiden. Mynerzyds wil ik den Minister geven de 30 opcenten op het tarief van invoerrechten van alle artikelen. Ik wil den Minister geven de 30 opcenten op het tarief van invoer alleen van die artikelen. Welke hier te lande met worden voortgebracht Dt wil myn volledige medewerking geven aan *en technische herziening van de Tariefwet. Maar ik heb groote bezwaren tegen de be stendiging van de 20 opeen tenheffing op suiker. Ik vertrouw, dat de Regeerlng ernstig reke ning zal houden met de kalme en vooral vrien- •Mlyke. doch daarom niet minder ernstige waar schuwing. welke door den leider mijner fractie hy den aanvang van dit debat in tweeden ter- “Uln aan de Regeerlng te gegeven.” -Maar nu zeg ik mijnerzijds. de zaak louter en •Ueea beziende in de practteche sfeer; zou het „dat hij geen belangenvereeniging duldt bij de marine, ook geen Katholieke, dus jullie hebben je om te vormen tot een zuiver godsdienstige vereen iging, die zich niet meer met de marinezaken be moeit. Ik wil ook niet meer, dat mari nepersoneel daar in het bestuur zit- en ook niet in de redactie van het veree- nlglngsorgaan. „Het Kath. Kamerlid de heer heeft hedennacht, na deze mededeellng van den minister verklaard, dat op dit beleid heel wat aan te merken Is. Inderdaad, men kon het moeilijk zachter zeggen.” Nu de minister van Defensie achteraf zich schaart naast dezen vlootcomman dant, zal deze consequentie desnoods moeten worden uitgebreld. Want als onze Kamerfractie ook hierin weer berust, dan moet men zich over de gevolgen van een dergelijke politiek on- Het gemeentebestuur van Rotterdam beeft thans voor het personeel de gelegenheid open gesteld vrywUlig ontslag te nemen. Indien te weinig vrywilllgers zich aanmelden, zullen de genen, die daarvoor In aanmerking komen, op wachtgeld worden gesteld. BU de stichting van een fonds voor kleine zelfstandigen rUzen de practteche bedenkingen, als gevolg van bet nlet-verpllcht-zyn nog ern stiger. Niettemin acht de Commissie het mo- geiyk dat langs den weg van de organisaties van kleine zelfstandigen een zoodanige groeps vorming wordt gewaarborgd, dat op den grond slag daarvan kan worden opgebouwd een fonds dat uit verzekertngs-technisch oogpunt vol doende wordt geacht en derhalve deelachtig kan worden de wettelUke erkenning met den daaraan verbonden steun. BU het falen van deze andere wUze van voor ziening. acht de Commissie het t best, dat de Staat door middel van een bestemmingsbelas- Ung op ongehuwden, kinderlooze en ktnder- arme gehuwden de noodige gelden byeenbrengt In een zgn. kinder-rentefonds, om daaruit, naar een percentage van het inkoqjen. een kln- derrente ten behoeve van de klnderryke ge zinnen uit te betalen. ienzelfden avond verscheen het verslag over het wetsontwerp en daarin schreef de minister nog, dat het standpunt der Regeerlng met betrekking tot de opcenten op den suiker-accijns uitvoerig te uiteengezet in de Memorie van Antwoord betreffende Hoofdstuk I der Ryksbegrooting voor 1934. Wat hier staat is zuiver fantasie; Katholieke belangenvereniging toch nu practlsch zyn om. terwijl wy staan aan den vooravond van een herziening van het tarief van invoerrechten, op het oogenbllk, wellicht voor enkele maanden, 30 opcenten op het tarief te leggen, om dan straks weer een nieuwe veran dering in ons tarief te brengen? Daarom geloof ik, dat het mogelyk zal moeten zyn, straks by de behandeling van het desbetreffend wetsont werp in nader overleg tot een oplossing te k<> men. die den heer Fleskens zal geven wat hy wenscht. waarby ik hem zal geven dezen waar borg. dat de 20 opcenten op den suikeraccijns niet zullen worden gelykgesteld met de andere tydelyke heffingen en dus niet eenvoudig aan een termyn van 5 jaar zullen worden gebonden Wellicht zullen wy komen kunnen tot een zoo danige oplossing, dat zU voor korten tyd. dus als overbrugglngsmaatregel. zullen moeten die nen. maar dat wy zekerheid zullen kunnen krij gen, dat daarna zal worden voldaan aan het verlangen van den heer Fleskens. dat ik op zich zelf onderschrijf, omdat ook my de verhooging van de opcenten op den suikeraccyns zeer wei- bet eerste hoofdstuk van het rapport de Commissie in een theoretische be schouwing onderscheid tusschen arbeid en iedere andere koopwaar; arbeid moet menscheiyk op gevat worden; de onderste grens van het loon dient te worden gevormd door wat de mensch. de werker, minimaal noodig heeft voor een re delyk en zedeiyk bestaan. Wat wordt nu voor het onderhouden van een redelyk en zedeiyk mlnimum-bertaan veretecht? Het te duidelyk, dat een één-vormig ant woord daarop niet te geven valt. Immers, wat de mensch noodig heeft, om bescheiden maar fatsoeniyk van rond te komen, hangt af van de omstandigheden, waarin die mensch ver keert, niet op de laatste plaats van de omstan digheid of hU. behalve zichzelf, ook een gezin te onderhouden heeft, voor welk geval het on derhouden van het eigen persoonlyk bestaan naar redeiykheld tot de onmogelUkheden be hoort tenzy tegeiykertyd het loon toereikend te voor het onderhouden der gezinsleden. Wil de arbeiders-huisvader met acht kinderen die niet anders heeft gedaan dan overeenkom stig zyn recht en zyn plicht een natuuriyk en redelyk gebruik maken van het huwelijk, dat hU op redelyken leeftyd heeft gesloten toe komen aan datgene, waarop hy minstens recht beeft, met name een loon, waarvan minimaal zyn gezin en hy zelf kunnen bestaan, dan be- teekent dat, dat hU minimaal een hooger loon, moet genieten dan het minimum-loon van den arbeider, die vrouw en twee kinderen heeft. De individueele werkgever heeft er nu voor te zorgen, dat de arbeider inderdaad aan zyn be staansminimum toekomt. Practlsch zal evenwel de werkgever in de in dividueele rechtsorde niet in staat zfjn, om die zorg te effectueeren, wijl practlsch bet ultkeeren Aanstelling van A. J. Lievegoed tot chef insdagmiddag A-^ nomen tot voorlooplge voortzetting heffing van enkele tydelyke Invoerrechten verhoogde Invoerrechten en voor de centen op sommige eveneens „Daar is uiteengezet, dat het allerminst vast staat. dat de herziening van het tarief voor in voerrechten een voldoende bate zal opleveren om het verlies op te vangen, dat de schatkist zou komen te lijden. wanneer zoowel de 30 op centen op een aantal tariefposten als de 20 op centen op den suiker-accyns kwamen te ver vallen. De ondergeteekende wil intusschen gaarne toezeggen, dat hy, indien de opbrengst dier herziening in verband met den algemeenen loop van zaken op bet stuk der middelen zulks zal blijken te veroorloven, zich gaarne zal be- yveren om een vermindering en zoo mogelyk een algeheele afschaffing van deze opcenten te bevorderen. Dat in verband met den loop van zaken in het najaar van 1933 deze opcenten daarvoor in de eerste plaats in aanmerking ko men, erkent hy toch volmondig.” „Het is geenszins de bedoeling geweest van den commandant van de marine om de Katholieke schepelingen te treffen of het Katholieke vereeniglngsicven als zoodanig onmogelijk te maken of ernstig te bemoeilijken. HIJ, die dit zegt cf te verstaan geeft, rechtstreeks of zijde lings, doet onrecht aan den comman dant van de marine. Deze commandant de marine is er nl. met mij van, oveftulgd, dat de militairen, die reeds krachtens hun overtuiging verplicht zijn tot gehoorzaamheid aan de Overheid en onderwerping aan het wettige gezag, een kostelijk bezit vormen voor de weer macht. PrecJ.es wat wij reeds schreven: was de brief, die zooveel stof heeft doen opwaaien, wel taktisch? Maar voor de rest was men volkomen bevredigd. Indien men echter zijn lezers voorlicht als in „Ons Noorden” geschiedde, dan moet men er zich niet over verwonderen, als het eens niet in orde zou komen; maar dan ligt de schuld niet bij den be windsman. Van een bestrijding, als welke dezen te beurt viel vanwege een Katholiek Dag blad, meenen we te moeten zeggen: ver heffend is anders.'/ Intusschen, de geachte afgevaardigde de heer van de Bilt mag te recht ver trouwen, dat de zaak ook in Nieuwediep wel in orde zal komen. Ik heb den hoofd aalmoezenier van leger en vloot uitge- noodigd in zake de reorganisatie van St. Christophorus leidend en helpend op te treden. Ik heb geen enkele reden om aan te nemen, dat dit optreden niet zal leiden tot een gunstigen uitslag. „Er was hier geen misverstand bij den vlootvoogd, aldus de minister, maar bij den Kath. Bond. Die meende, op den ouden voet te kunnen voortleven, on danks het feit, dat hij een belangenver eeniging is En ‘n belangenvereeniging zelfs een katholieke, hoewel deze het gezag hooghoudt en krachtens haar be ginsel tegen elke revolutionnalre pro paganda gekant is, wordt bij de Marine blijkbaar niet meer toegelaten. Als kath. militaire vereeniging, die zich uitsluitend bezig houdt met de geestelij ke godsdienstige belangen der militai ren. mag de Kath Bond blijven be staan. Daartegen heeft de vlootvoogd hoe buitengewoon welwillend van hem geen bezwaar, aldus minister Deckers. De minister heeft na deze woorden zelfs niet gewacht tot de behandeling van het wetsont werp; neen, hy heeft op het departement ge zocht naar een oplossing die de Kamer en in het byzonder de Katholieke fractie zou kunnen bevredigen, terwyi hy toch rekening kon houden met zUn bezwaar betreffende de steeds wyzi- gende tarieven op de Invoerrechten. Twee dagen, nadat hy In de Kamer zyn zeer tegemoetkomen de houding had aangenomen, te hy gekomen met een nota van wijziging. waarby de 30 op centen op de Invoerrechten slechts zouden gel den voor 6 maanden; evenzoo de opcenten op den accijns op suiker. Op 1 Juli 1934 zullen deze dus automatisch vervallen en zal er tevens bestaan een geheel herzien tarief van invoerrechten. De opcenten op de suiker zullen dus maar 6 maanden duren in plaats van vUf jaar. Met erken teiykhe ld voor bet werk van Katholieke fractie. mede ook tot verlichting van de lasten der groote gezinnen by de In komstenbelasting. mogen we zeggen, dat dit een aardig succes te. dat zonder veel ophef, of izooals de heer Aalberse zeide) zonder etechen- stelllng ,Jn daverenden vorm” bereikt te. Dit te méér, nu de geheele Kamer er zonder stemming haar goedkeuring aan hechtte. heeft de Tweede Kamer zonder discussie het wetsontwerp aange- der en op- Invoerrechten en daar mee eveneens dat’ tot tydelyke voorziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rykss. Feltelyk was er over deze wetsontwerpen reeds voldoende gesproken by de schriftelyke en mon delinge behandeling der Rljksbegrooting. maar de oplossing was toen nog niet gevonden, of schoon er in het byzonder van Katholieke zyde groot bezwaar bestond tegen artikel 7 van de tweede wet, waarby de heffing van de opcenten op den suikeraccyns verlengd werd tot en met 31 December 1938, dus voor vyf jaar. Op 9 November zeide de heer Fleskens hier over bU de algemeene beschouwingen: .Men verkeerde bij de leiding van St. Cbristophorus in de meenlng, dat men de oude werkwijze mocht volgen totdat de vereeniging zou zijn gereorganiseerd in den zin van het Reglement belangen- vereenigingen. Men is in die meenlng, naar men zegt, komen te verkeeren op een audiëntie, die ik aan het bestuur van de Katholieke vereenigingen' van le ger en vloot heb verleend. Dat is een misverstand; ik heb dat op die audiën tie natuurlijk niet toegestaan. Voor al le voorzichtigheid er is daar geen stenografisch verslag van opgemaakt is nog eens geïnformeerd bij de man nen van de landmacht, en ook de man nen van de landmacht verzekeren iets dat zeer logisch is, want ik had het eeni ge maanden te voren reeds schriftelijk bepaald dat men zich in afwachting van de reorganisatie der vereeniging moest gedragen naar de beginselen, neergelegd in het Reglement belangen- Men ziet dus hieruit, dat er wel een Ka tholieke belangenvereeniging bij de Ma rine mag bestaan, de minister stelt er zelfs prijs op, hij heeft de besturen bij zich laten komen om dat te vertellen. Alleen toen men op den ouden voet doorging heeft de commandant van de marine gewaar schuwd. Nu kan men er over twisten of dat wel taktisch is geschied, maar daar op is de veroordeeling van het beleid in „Ons Noorden” niet gegrond. De minister zegt trouwens zeer duidelijk in de Kamer: Door Minister de Geer werd het vorig Jaar een wetsontwerp ingediend tot tydelyke heffing van 30 opcenten op het tarief van alle invoer rechten. waarvan de opbrengst werd geraamd op f 30.000.800. Met het oog op bet verdrag van Ouchy erl mede In verband met de destijds aan gaande monetaire en economische conferentie te Londen kwam de heer Colyn hiertegen In verzet en verklaarde, dat de grootst mogeiyke meerderheid van zUn fractie zou tegenstemmen Met het gevolg, dat de beraadslagingen werden geschorst Minister de Geer wyzlgde zUn voorstel In dier voege, dat de voorgestelde opcenten alleen maar gelieven «ouden worden op het tarief van die artikelen, welke hier te lande niet werden voort gebracht. De mindere opbrengst (pijn. 10.000.000) zou gehaald worden uit de heffing van 20 opcenten op den accyns op suiker. De Katholieke Kamerfractie te met de gewy- rigde voorstellen akkoord gegaan, onder uitdruk- kelyk beding, dat de verhoogde opcentenbefflng slechts voor één Jaar zou gelden. Deze voor waarde werd gesteld, door de Regeerlng onvoor- waardelyk geaccepteerd en In de vergadering van 23 November hier In de Kamer nog een.: uiidnikkelyk onderstreept. Onder deze omstandigheden heeft het my In booge mate verwonderd, dat de tegenwLrardlge Minister van Financiën toch nog met een ver lenging van alle tydelyke heffingen te gekomen. Hy kon weten, dat by myn fractie onqverkocne- lyke bezwaren bestaai, tegen handhi^pig van den verhoogden suikeraccyns; dat de» bezwa ren nog beduidend zyn toegenomen na de In grijpende versterkingen der indirecte heffingen, zooate die in de laatste dagen op het Nederland- sche volk zyn gelegd. Ik denk hier vooral aan de Omzetbelasting en aan de nieuwe heffingen op bet vleesch en op de suiker, ten behoeve van het landbouwcristefonds. De Katholieke Kamerfractie heeft dan ook zeer ernstige be zwaren in deze de Regeerlng te volgen, ruet om haar moeilijkheden in den weg te leggen, doch om te voorkomen, dat tegen alle afspraak in een zware last bestendigd blyft. die niet te ver dedigen te. te meer niet waar hy zoo gemakke- lyk door een anderen maatregel kan vervangen worden. Wat dit laatste betreft: we zouden lie ver schrijven, dat als een Katholiek or gaan zijn lezers zóó voorlicht, als wij da delijk zullen aantoonen, men zich met recht mag afvragen, wat de gevolgen zijn voor ons kiezerscorps. De redactie schrijft: de minister heeft gezegd, dat een Katholieke belangen-ver- eeniging bij de Marine niet meer wordt toegelaten; wij lezen: mogen worden overgelaten. Daarom heeft de Commissie de volgende regeling uitgewerkt: Een wettelUke regeling opende de mogeiyk- held. dat een in een bedrijfstak uit het parti culiere Initiatief voortgekomen gezinskas ver plichtend wordt gesteld voor alle bednjfsge- nooten. De gezinskas strekke ertoe, aan de werkne mers In de aangesloten ondernemingen een bepaald percentage van en boven het door hen te verdienen loon uit te keeren voor elk kind beneden den leeftUd van 14 jaar. aanvangende met het vierde kind. De voor de uitkeenng be- noodigde gelden worden, behoudens de inkom sten uit de StaatsbUdrage, verkregen uit de aangesloten ondernemingen, waarby het werk gevers- en het werknemers-element In het be- dryf onderling zullen vaststellen, op welke wyze die premie zal worden opgebracht. De gezinskas worde zooveel mogelyk bedryfs- gewyze opgebouwd. Daarnaast zy echter mo gelyk de oprichting van een gemengde kas. Een algemeene vereveningskas verblnde de verschil lende kassen. Naar de algemeene verplichte aansluiting by een gezinskas worde, vooral met bet oog op de Een wettelUke regeling opene de mogelyk- geiyk gestreefd. Zoolang die algemeene verplichting niet be staat en men derhalve vry is al dan niet toe te treden, worde een daaruit voortvloeiende hoogere premie voor de aangeslotenen by een gemengde kas dan voor de aangeslotenen by een bedryfskas opgevangen door een extra- RUksbydrage. vezeenigingen. Maar de matrozen heb ben dat dan verkeerd begrepen en de commandant van de marine deed zijn plicht, toen hij, constateerende, dat maanden na de vaststelling van het Re glement belangenvereenigingen ,jBt- Christophorus" nog leefde onder de oude bepalingen en zich niet gedroeg, zooveel mogelijk, naar de beginselen, in dat Re glement neergelegd, de vereeniging er op wees, dat men zich moest voegen, ook In afwachting van de reorganisatie, naar de voorschriften van het Reglement be langenvereenigingen.” Voor particuliere loonarbeiders Voor de groepen der particuliere loonarbeiders zal de regeling volgens de commissie slechts van kracht behooren te zyn, voorzoover het loon een bepaalde grens niet overschrijdt; by styging der salarissen komt een grens, waarboven geen spe ciale voorziening meer behoeft te worden ge troffen. De Commissie' meent, dat voor de bepaling van de maximum-loongrens rekening mag wor den gehouden met de gezlnsinkomslen. derhalve ook medegeteld mogen vSarden de Inkomsten der tot het gezin behoorende kinderen. Voorts behoort de hoogte der ultkeering ver band te houden met het ontwikkelingspeil van den arbeider, in dier voege dat, binnen de maximum-loongrens. de ultkeering hooger be hoort te zyn voor hem, die geschoolden arbeid verricht en dus, in het algemeen gesproken, een hooger ontwikkehngs- en beschavingspeil heeft bereikt, dan voor den ongeschoolden arbeider. Intusschen meent de Commissie, dat bet uit practteche overwegingen aanbeveling verdient, zich ertoe te beperken, den toeslag ,in stygende lyn te verbinden aan de, gebrulkelyke, indeehng in toongroepen. De Commissie ei bestaan tegen een neming niet verplicht wordt. Die bezwaren zyn: 1. dat men het gevaar loopt te belemmeren de In-dienstneming van huisvaders met groote gezinnen, en een prikkel schept, dat by de aan stelling ongehuwden en gehuwden met kleine gezinnen den voorrang krygen; 3. dat de toetreding, tot bet fonds, van uit verzekeringsoogpunt slechts risico's d.wjt van ondernemingen, die relatief veel huisvaders met groote gezinnen in dienst hebben sterker zal zyn dan de deelneming van zgn. goede risi co’s, zoodat de dreiging bestaat, dat het fonds een eenzydlg karakter, wat betreft de risico's, gaat vertoonen; 3. dat de baste voor premiebetaling wankeler is dan wanneer de deelneming verplicht te, wijl alleen In het laatste geval het mogelyk zal zyn. om wetenschappeiyk. op den grondslag der sta tistiek, de premies vast te stellen. et is de plicht van de Katholieke pers om de Katholieke belangen te verdedigen, daar waar deze wor den aangevallen of miskend. Hierbij dient evenwel op den voorgrond te staan, dat dit geschiedt met kennis van de juiste feiten, want als de verdediging gevoerd wordt te gen denkbeeldige aanvallen, dan wordt er aan de Katholieke belangen veel groo- ter nadeel berokkend dan door stilzwijgen bij een werkeljjken aanvat Dit alles stellen we voorop, nu zeggen willen naar aanleiding hoofdartikel in het dagblad „Ons den" tan Vrijdag 17 November onder den titel „Minister Deckers stelt teleur”. De schrijver onderneemt een scherpen aanval op den minister, wiens verdedi ging op Donderdagavond hij niet heeft medegemaakt, zoodat hij deze geheel grondt op een verslag in een ochtendblad en verder op eenige voorstellingen, die volslagen in strijd zijn met de feiten. Over oèzen aanval, naar aanleiding van het ge beurde met de Katholieke Marinevet eeni- ging „St. Christophorus”, mag men niet gering denken, de aanval eindigt zelfs met den eisch tot verwijdering van den mi nister, waar de redactie (na aan een eventueelen eisch tot verwijdering van den vlootcommandant te hebben herin nerd) schrijft: De keuze niet zoo moeilyk? Hieruit blijkt tevens, dat geen opdracht is verstrekt aan den vlootaalmoezenler, maar dat de hoofdaalmoeaenier is ultge- noodigd om leidend en helpend op te tre den, teneinde St. Christophorus te maken tot een belangenvereeniging, wat zij nog niet is. Ze is nog een vakvereeniging en gedroeg zich zoodanig naar het inzicht van den commandant. Ten slotte meent de redactie den heer v. d. Bilt als een soort kroongetuige te kunnen aanhalen voor haar gansch ver keerde voorstellingen, waar zij schrijft: Den uitroep, dat dit alles niet helder en verheffend is, heeft de redactie aan het verkeerde adres geplaatst; het tegenover gestelde toch te het geval. Volgens het re glement van de belangenvereenigingen moet het bestuur uitsluitend bestaan uit marinepersoneel en mogen er geen buiten staanders in zitten. Juist het omgekeerde van hetgeen de rtdactle schrijft. Het is dan ook in strijd-jinet de waarheid als in dit artikel geschreven wordt, dat de minis ter den vlootaalmoezenler opdracht heHC' gegeven, de reorganisatie van den katho lieken Marinebond in de richting vaiV^. uitsluitend godsdienstige vereeniging hand te nemen. De minister zou daartoe niet eens de macht hebben. Wat de minis ter gedaan heeft zullen we direct vertellen, als we eerst den bewindsman zelf aan het woord hebben gelaten. Over het voorgevallene met de marlne- vereenlglng 8t. Christophorus is zooveel geschreven, dat we het noodzakelijk ach ten, nu de handelingen verschenen dit woordeljjk weer te geven, want er mag daarover geen misverstand bestaan. De hoofdaalmoezenier van leger en vloot heeft de kwestie onderzocht en deze was het die rapporteerde, dat het z g. conflict berustte op een misverstand. De minister zeide in de Kamer: sen of kindértoeslagfondsen. met verplichte deelneming, waaruit uitkeeringen wt»rden ver strekt vanaf het eerste kind. De vraag rijst, of dit doel op korten termijn bereikbaar te. By de beantwoording dezer vraag stelt de Commissie voorop, dat wy h.L leven in een tyd, waarin morgen noodzakelyk te verwe zenlijken zal moeten zyn wtat gisteren nog on bereikbaar scheen; met betrekking tot de onder- werpelyke materie schynt bet der Commissie toe, dat deze overweging in het byzonder klemt en dat de ontwikkeling der economische en so ciale omstandigneden steeds dringender een af doende voorziening etecht. Daarnaast meent de Commissie evenwel, dat toch ook rekening moet worden gehouden met de mogelykheld. dat aan de verwerkelyking van de afdoende voorziening zal moeten voorafgaan een begin van verwerke lijking daarvan, en wel door de Instelling van wettelyk erkende gezinskassen of kindertoeslag- fondsen, niet met verplichte deelneming, maar met beperkt-vrywillig* deelneming, en waaruit uitkeeringen worden verstrekt niet vanaf het eerste kind maar vanaf het derde of vierde kind. Dit laatste nu wordt uitgewerkt: a. voor particuliere loonarbeiders; b. voor kleine zelfstandigen. ■w-n Zürich te iets verbazend leuks gebeurd I een kluchtspel geiyk en misschien te A het leuks er nóg niet afgeloopen: aan genoemde Zwltsersche stad te de eer te- beurt gevallen een intocht van helderzienden te beleven: van heinde en verre «Un de leden van bet helderziende gilde er tezamengestroomd om te vergaderen en er hun clalrvoyante kunsten te toonen. Een normaal, dus een troebeler-ziend mensch heeft in zoon gezelschap natuuriyk geen le ven: de helderziende dames en heeren kyken hem dwars door z’n lichaam en s’n ziel heen; ze weten precies, wat hU allemaal op z’n kerf stok heeft, wat hy van z’n omgeving denkt en welk lot, welk noodlot veellicht, hem wacht. 1 Moet heel onbehaaglyk zUn, zóó doorgeke ken te worden. Maar terzake: het illustre gezelschap te in Zilrich aan ’U vergaderen en aan ’t expertmenteeren gegaan, en nu zou men veronderstellen, dat In een dergeiyken elltekring crème de la crème ook het ongelooflykste. het phenomenaalste gepraesteerd zou worden: klinkklare wonderen! 1 Is echter excuseer, dat wy u een illusie ontnemen moeten ultgeloopen op rumoer en vechtpartijen tydens de séances toch «rilde de éëne helder ziende Al maar helderziender biyken aan de andere, de wondermenschen trachtten elkaar te overtroeven, met het gevolg, dat er wryving ontstond en de helderzienden elkander uit wraak gingenontmaskeren, ten overstaan van het publiek, dat zich verdiende loon! nu eens duidelyk bedrogen zag; de politie moest eraan te pas komen om de vechtende wonder menschen te schelden en voorlopig heeft de politie verordonneerd, dat er althans geen bul- tenlandsche helderzienden meer toegelaten mo gen worden. Die keken waarschyniyk tè helder en waren wellicht al te kwiek in het ontdekken van de trucjes. Toch niet slim overigens van die helderzien den om In Zürich zulke grootsche séances op touw te zetten: als helderzienden hadden ze immers moeten weten, van wat voor ‘n koüe kermis ze uit Zürich zouden thuis komen! wy voor ons zien echter groot nut in derge- lyke séances, en wU zouden willen voorstel len, ook in Nederland een alles overbluffend helderzieners-congres te organteeeren. waar een ieder het beste van zUn kunnen zou moe ten praesteeren. U zou eens zien: evenals men dieven vangt met dieven, zoo zou ook In Nederland biyken. dat men helder zienden het best en het secuurst vangt met.... helderzienden. En zulk een ontmaskering zou veler openen. ■>4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15