Het trawlvisscherijbedrijf Een Nederlandsche Opera SI DIAMANT Prikkeldraad o Verlaging hypo theekrente ONGUNSTIGE TOESTAND Bak- en Braadvet Een addertje En het notarieel tarief STEUN AAN RIVIERVISSCHERS HET FRUITMONOPOLIE RIJK EN GEMEENTEN SPOORWEGONTV ANGSTEN AMSTERDAM—ROME ONZE RUNVAARTBELANGEN Politieke beeldstormerij DOEL EN STREVEN Paul Pella DE AUTO-ONDERL1NGE- GRON1NGEN Binnenvisschers vallen buiten de Zuiderzeesteunwet H&ndeI’s „Julius Caesar” Conclusie» Verlaging van de heffing DONDERDAG 23 NOVEMBER 1ERSCHE BLAUWHEM- DEN van over Middelen tot verbetering 45 di p. pond - 22} ets p. half pond moest tot voor loopende schulden la gesteld aatl Een Duitsche circulaire gerecti f iceerd De „Opera Studio” zo/ 1 December in den Stadsschouwburg te Amsterdam haar eerste voorstelling geven Het zou van een oppervlakkig optimisme ge tuigen, wanneer in deze snelle aanpassing lou ter voordeel werd gezien. Voor de Commissie die door haar onderzoek gelegenheid heeft ge- dend Elzas wonnen groote grondkapltaal kregen een blik te werpen op de nadeelen van deze plotselinge reacties op conjunctuur-invloe- den, staat het wel vast, dat in het ongebreideld oprichten van ondernemingen, om zich met de vischvangst bezig te houden, een grondfout gezocht moet worden, waaronder het IJmuider visscherübedrüf gebukt gaat. Post ■'Lev. dieren Toch schijnen deze „invloedrijke en vermogen de personen" déAr hun kracht in te zoeken, en zoo aanschouwen we hier een manier van strij den. den lijstaanvoerder der partij, generaal Snijders, onwaardig. In het orgaan van 17 November lezen wij: Naar aanleiding van de vragen van den heer Duymaer van Twist in de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal op 16 dezer, inzake de achter uitzetting van Nederlandsche bij Duitsche schippers in de Rijnvaart, deelt de Nederland- sche Kamer van Koophandel voor Dultschland mede, dat dadelijk nadat zij heeft vernomen, dat door Duitsche Kamers van Koophandel aan den Rijn een circulaire was verzonden, waarin werd aanbevolen zooveel mogelijk van Duitsche scheepsruimte gebruik te maken, zij zich met de betrokken Duitsche Kamers van Koophandel in verbinding heeft gesteld. Het door de Kamer Ingenomen standpunt, dat een dergelijke aanbeveling geen betrekking Ten einde een leder in de gelegenheid te stellen, zooveel mogelijk van zijne inzichten te doen blijken, besloot de Commissie in verschil lende, daarvoor in aanmerking komende bladen, bekend te maken, dat Inlichtingen, zoowel schriftelijk als mondeling, konden worden ver strekt. Naar aanleiding daarvan werden vele schriftelijke inlichtingen ontvangen en werden overigens verscheidene personen en vereenigin- gen mondeling gehoord. De gevraagde inlich tingen werden, behoudens in twee gevallen, steeds welwillend verstrekt. Een uitzondering maakte het bestuur der IJmuider Vischhandel- vereenlglng, dat. ook na herhaald verzoek, ver klaarde .zich van inlichtingen aan de Com missie vooralsnog te moeten onthouden”. Deze houding is wel teekenend, daar toch aangeno men mag worden, dat deze Vereeniglng bij een goeden gang van het bedrijf een groot belang heeft. Eerst toen de Vereeniglng werd ultge- noodigd te komen in een vergadering, waarin het credietwezen werd besproken, gaf het be stuur aan die ultnoodiging gevolg. Ten einde een juist inzicht te krijgen in het beheer der verschillende reederüen. werden aan deze vertrouwelük inlichtingen gevraagd. De Crisis-Rundveecentrale verzoekt personen, welke in de periode, loopende van 1 Januari 1927 tot 1 Juli 1933 geslachte "kalveren of run deren in versch of bevroren toestand, uit Neder land hebben geëxporteerd, zich met de Crisis- Rundveecentrale in verbinding te stellen. Formulieren tot het doen van opgave van het het aantal geëxporteerde dieren worden op schriftelUk verzoek door de Crisis-Rundvee centrale toegezonden. re en hier op de Lün- het uitvoeren der door Gerard Hordijk ontworpen décors bracht practlsche moeilijkheden mee: zij moeten pas send zijn voor verschillende tooneelen. ook In de provincie. Ook hierin zijn wij geslaagd. Wij hebben groote moeilijkheden en ook te genwerking ondervonden; doch met echte ty- peerende Hollandsche koppigheid Is er doorge zet en thans Is het bestaan der „Opera Stu dio” eei Bij ges gei oi De commissie van onderzoek naar de oor zaken van den ongunstlgen toestand, waarin het trawlvisscherijbedrijf te IJmuiden vet keert, ingesteld bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw van 16 Juli 1931, heeft verslag van haar werkzaam heden uitgebracht. mocht hebben op de Rijnvaart, is door de be doelde Duitsche Kamers van Koophandel aan vaard. De Kamer heeft aan de Duitsche Kamers van Koophandel, waarvan haar bekend was. dat zij een dergelijke circulaire hadden verzonden, verzocht de circulaire in dezen geest te rectlfi- ceeren, aan welk verzoek verschillende Duitsche Kamers van Koophandel, blijkens hun mededee- ling, inmiddels reeds gevolg hebben gegeven. Betreffende middelen tot verbetering van den ongunstlgen' toestand zegt de commissie: Het visscherijbedrijf, zooals dit In IJmuiden wordt uitgeoefend, is blijkens de ervaring meer' dan menig ander bedrijf aan groote schomme lingen onderhevig. Deze conjunctuurbeweging vindt voor een deel haar oorzaak zoowel in den wisselenden rijkdom der vlschgronden als in de grillige marktverhoudingen. Speculatieve elementen, door de snelle ont wikkeling van de visscherü te IJmuiden wakker geroepen, hebben deze zoo men wil ..na tuurlijke" gevoeligheid nog in belangrijke mate geprikkeld. In tijden van slechte marktverhoudingen krimpt de varende vloot gemakkelijk tot een minimum in. doch niet zoodra beloven de vang sten een rijkere opbrengst, of terstond worden een aantal trawlers weer uitgerust en in de vaart gebracht. Bovendien wordt de Umulden- sche vloot dan veelal uitgebreid door aankoop van reeds In de vaart zijnde of geweest zijnde bultenlandsche schepen, die onmlddellük of vrij spoedig aan het bedrijf deelnemen. Perioden van stilstand en snelle uitbreiding hebben el kander zoodoende afgewisseld. Het IJmuldensche bedrijf is vrijwel geheel gespecialiseerd op de Noordzeekwaliteitsvisch. In verband hiermede werd de vraag gesteld, of door deze eenzijdige orienteering de trawlvis- scherij wel In staat Is ook'de andere soorten visch te leveren, waarvoor In het binnen- en buitenland mede plaats Is. Hoewel deze aangelegenheid onder de tegen woordige verhoudingen, in verband met de be staande moeilijkheden en beperkingen In den uitvoer, niet actueel Is. behoort, in het vooruit zicht van meer normale verhoudingen, dit punt' tijdig ernstig onder de oogen te worden gezien. De vraag, of aan motor- of stoomschepen de voorkeur dient te worden gegeven, acht de Com missie niet voor eene bevestigende of ontken nende beantwoording vatbaar, omdat de onder vindingen op dit gebied nog onvoldoende zijn. om de opzettelijke pufvisscherü tegen te gaan moet van grooten invloed geacht worden op den achteruitgang van den stand van de schol en de schar. /voldongen feit. iet door selectie samenstellen van het ap is gebleken, dat er onder onze land- m vele bruikbare krachten zijn. Daar- ier hebben wij talentvolle kunstenaars aan- itroffen, wlen slechts de speciale opera scho ling ontbreekt. Zoodoende besloten wij een öpera-klasse op te richten en ook dit is reeds geschied: dank zij de medewerking van het Muzieklyceum bestaat er thans gelegenheid voor begaafde krachten om voor het muziek drama te worden opgeleid. Tevens ligt het in de bedoeling om in de De Crisis-Rundveecentrale en de exporteurs In Frankrijk bestrijdt men elkander tegenwoordig door het vernielen en bescha digen vanstandbeelden Eerst werden een paar ter eere van Briand opgerichte monumenten verminkt. En daar na trof, bij wijze van wraakneming naar men zegt, het standbeeld van Paul Dérou lède te Parijs eenzelfde lot. Deze minderwaardige methode van be strijding dateert niet van vandaag of gis teren. Bjj elke revolutie in Frankrijk moes ten gedenkzuilen, standbeelden en andere monumenten het ontgelden. In 1848 koelde de menigte haar woede zelfs aan het meu bilair en speciaal aan den troonzetel van den gevluchten koning. Trouwens ook In andere landen deden öch, bij Oproeren en omwentelingen, der gelijke vandalistische practljken voor. Maar om even op Déroulède terug te ko men, het doet wel eigenaardig aan, dat juist diens beeld aan zulk een schending bloot stond. Niet alleen omdat hij reeds bijna twintig jaren dood is, maar vooral omdat hij de man is, die als de verpersoonlijking van het Fransche patriotism; en nationa lisme kan worden beschouwd.. Dichter en politicus oud-strijder van 1870 ook was hij de stichter van de »Ligue des Patrlotes” en richtte geheel zijn streven zich op de herovering der in 1871 verloren gewesten. De revanche-idee ken de geen vuriger kampioen en propagandist dan Paul Déroulède. HU sloot zich daarom ook aan bij de be weging van generaal Boulanger. En hevig was hU gebeten op Clemenceau, dien hü in een tüd. dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Oroot-Brittannië verre van vrlendschappeUJk waren, beschuldigde te veel op de hand van Engeland te zUn. „HU behoort tot het buitenland”, riep hü eens met grimmige verontwaardiging uit in een stormachtige kamerzitting, waar het tot een uiterst scherp woordenduel tusschen beide afgevaardigden kwam. En hoe mach tig de „tUger” ook was, hü moest toch tlj- delUk het veld ruimen voor Déroulède’s on stuimige aanvallen. In de Kamer kon hü kich niet handhaven Déroulède was trou wens niet zün eenige bestrijder en in vergaderingen maakte men hem het spre ken vrijwel onmogelijk door hem, zoodra hU den mond opende, met een sarcastisch en Zooals wij onlangs hebben medegedeeld, on derhandelt de K. L. M. te Rome met de Itali- aansche luchtvaartautoriteiten om opheffing te verkrijgen van de beperkende bepalingen voor het passagiersvervoer NederlandItalië op de Indië-route. Deze besprekingen hebben tot het belangrijke resultaat geleid, dat binnen zeer af- zienbaren tijd passagiers naar en van Italië voor de Indië-vliegtulgen mogen worden geboekt. op ge- oog op de be- De niet aan den disch genooden zijn natuur lijk de eenlingen, waartoe de heer Westerman. Dat gerucht gaat dus bij hem en niettegen staande hij beter weet («tent hü ziet het werk in de Kamer), wordt 't toch maar in het partü- orgaan vermeld en weergegeven'. Lasteren en kwaadspreken is niet dapper en hoogstaande menschen bedienen zich niet van deze vergiftig de wapenen, zelfs niet tot.... nationaal herstelt Het is trouwens heel gemakkelijk, dergelijke dingen te verkondigen; de partijen toch staan er nog te hoog voor om alléén ter weerlegging van dergelijke, uit de lucht gegrepen beschuldigingen, nu maar eens tegen de regeering te gaan stem men, ongeacht de schade daardoor aan het land toegebracht en ongeacht de antl-nationale daad, die zij zoodoende stellen zouden. We willen parlementair blijven, en bezigen dus niet de termen, waarin deze verdachtmaking naar de regelen der woordkundige juistheid ge- quallflceerd moest worden. Alleen dit: in den kop van het blad staat een leeuw, een symbool van fierheid: het wordt hoog tijd, dat de leeuw wijke voor een addertje. Met Ingang van heden is de heffing droogde appelschillen met het langen van de siroopindustrie, komen te ver vallen. Voorloopige berekening over de maand October verlammend „Oh yes" in de rede te vallen. Het kostte Clemenceau heel wat moeite en tUd zUn verloren Invloed te herwinnen en zUn positie In het Parlement te herstellen. In het jaar 1914, in het oorlogsjaar dus, is Déroulède gestorven. HU heeft zUn bran- verlangen naar de hereeniglng van en Lotharingen met Frankrijk niet verwezenlUkt. richtingen van dit jonge Nederlandsche gezel schap op een behoorlijk peil zullen staan zegt ons de naam van den algemeenen leider: Paul Pella, kunstenaar met een uitstekende artis tieke reputatie, die op het gebied der opera een zeer belangrijken staat van dienst heeft. Daar om kunnen wU met gerechtvaardigd vertrou wen de eerste voorstelling op 1 December tege moet zien. Temeer hebben wij voor dit optimisme reden, waar de voorbereidende werkzaamheden reeds tot goede resultaten hebben geleld. WU be zochten namelUk Dinsdagmiddag op uitnoodl- ging van het bestuur der „Opera Studio” de repetitielokalen van het gezelschap, waar ons gelegenheid geboden werd den stand van za ken van nabü op te nemen, met alle aan de „Opera Studio” verbonden artlsten kennis te maken, de ateliers te bezichtigen en de’ plan/ nen voor costuums en décors voor „Julius Cae sar” in te zien. Allereerst hield mr. J. 1 ter van den Amsterdamse! Allen en een der initiatie richten der „Opera Stui woordige journalisten ^waarin hij doel en strei uiteenzette. „In Nederig sterdam wordt geregeld gegeven,” aldus de h< gebied der opera züi hetgene dat ons aan geboden land van het publiek gen deed bü or- stichten van eei Het spreekt taten een elg afwerpen; h< ding op dit/ gelUkheid kunst en aa deze oveij boren, goede breed y publiek, worden van zooveel mogelijk Nederlandsche kraemten. In de practük is thans reeds geble ken, dat vrUwel het geheele personeel in al zijn lagen uit Nederlanders te vormen is. Onze voortreffelijke dirigent, Paul Pella, heeft een groote steun gevonden in den regisseur Abra- ,.nam van der Vies; een uitmuntende samen- werking is tusschen de twee leiders verkregen. Men is thans met het practlsche werk aan den gang getrokken, in brandend enthousiasme, 1 doch de steun van bet publiek is uit den aard Minister Kalff heeft op vragen van den heer van Zadelhoff betreffende het verleenen van steun aan rivlervisschers in verband met de af- Er gaat bü niet aan dien disch genooden een hardnekkig gerucht, dat de voorzitter der nieu we Tweede Kamer bü haar optreden de partij hoofden (tot en met S. D. A. P D heeft uitge- noodigd zich tot redding van de Democratie maar zonder veel tegenstribbelen neer te leggen bjj alle regeeringsvoorstellen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat, nu bü Nota van Wüziging de bedrüfswlnsten uit den draagkracht-factor, opgenomen in 't Wets ontwerp tot korting op de ultkeering ex art. 3 onder B der wet van 15 Juli 1929 zün gelicht, het bedrag der draagkracht van alle gemeen ten des Rüks eveneens wüziging ondergaat. Dit bedrag, dat in de circulaire van 3 Oct. J.l. was gesteld op f 27.49 (met inbegrip der be drijfswinsten) is thans aan te nemen op f 2138 (derhalve zonder de bedrüfswlnsten). Polenaar, voorzit- m Kunstkring voor f nemers tot het op- dlo,” voor de tegen- >n enthousiaste rede, en van het gezelschap id en speciaal in Am- een keur van concerten Polenaar, „doch op het i wü weinig verwend. Eu muziek-dramatische kunst wordt is uitsluitend uit het buiten- geïmpoiteerd De groote belangstelling voor deze weinige voorstellin- >ns het plan rüpen tot het weder e0 Nederlandsche opera. vanzelf, hoe vruchtbare resul- n opera voor ons land en volk zal publiek wordt een vaste opvoe- it/terrein gegeven, de uitvoeringsmo- ran werken van jonge Hollandsche *s wordt vergroot, enz., enz. üit al 'egingen werd de „Opera Studio” ge lat wü bereiken willen? Het geven van orstellingen in heel het land voor een Daarbü zal gebruik gemaakt zooveel mogehjk Zelfs de meest solide ondernemingen hebben een harden strüd om het bü deze chaotische productie-methode vol te houden. Telkenmale wanneer zü zouden kunnen profiteeren van een gunstige conjunctuur, werpen zich outsiders op dit bedrüf. rusten één of meer trawlers uit en wagen hun kans. Gelukt de speculatie, dan werken de onder nemers door, totdat de kansen weder keeren; gelukt zü niet, dan worden deze reederüen meestal Ingeschreven in het lange register van de al dan niet door faillissement geliquideerde visscherü-onderne mingen. Deze wantoestand is een bron van voort durende onzekerheid voor de te IJmuiden ge vestigde goed gefundeerde reederüen. Bü het constateeren van deze feiten ziet de Commissie allerminst voorbü. dat ook in an dere productletakken soortgeHjke toestanden optreden. De wereldcrisis, die sinds eenige ja ren de menschheld teistert, is ongetwüfeld voor een deel ook een periodieke conjunctuur-crlsis. Het beeld van IJmuiden is echter in twee op zichten büzonder; vooreerst brengt de aard van het bedrüf mede, dat de conjunctuur-schom- melingen volstrekt niet altüd samenvallen met de Internationale economische depressies; zü zün in vele gevallen als op zichzelf staand; ge beurtenissen te beschouwen; voorts wordt, hoe wel om een schip ter vischvangst uit te rusten een belangrük bedrag wordt vereischt, deze moeilijkheid verUcht door hulp van derden, als daar zün: banken, fabrikanten en leveranciers van de uitrusting, die de noodige credieten ge ven. Die hulp is in vele gévallen zoo gemakkelük te verkrijgen, dat de natuurlüke rem voor over matige uitzetting in veel geringer mate werk zaam is dan in vele andere ondernemingen. Het is noodig, dat de bedrijven een zeer ster ken flnancieelen grondslag hebben, willen zü de ctiommeiingen kunnen doorstaan. Als bükomstige factoren in de wilde bewegin gen In de IJmuider bedrijvigheid zün in dit rapport reeds genoemd het dikwijls te oude en daardoor in de exploitatie te dure materiaal, waarmee gevaren wordt, de moeilükheden in de arbeidsverhoudingen, het somtijds optredend gebrek aan zorg voor schip, uitrusting en vangst. Gewezen moge ook worden op den druk, wel ke op het bedrüf wordt gelegd door de naar het oordeel der Commissie niet te verdedigen in directe heffing van havenrechten, waardoor het StaatsvisschershavenbedriJf veel te hooge ta rieven berekent en op de bezwarende erfpachts- voorwaarden Het ontbreken van coöperatieve inkoopver- eenigingen en van een onderlinge verzekerings- maatschappü maakt de exploitatie minder eco nomisch. Het uitblijven van Regeeringamaatregelen der zaak onontbeerlük. Deze onderneming kan werkelijk zeer belangrük worden; tèmeer, waar verschillende elementaire bezwaren reeds over- zijn. En wü hebben met groote, zeer moeilükheden te kampen gehad; een worden büeengebracht dit is verkregen door het uitkoopen van meer dere voorstellingen. wü hebben geschikte petitie-lokalen gezocht: baansgracht gevonden. De ontvangsten der Ned. Spoorwegen October 1933 zün voorloopig vastgesteld op de volgende bedragen: Reizigers f 4.596 300; Bagage f 75.900; f 260.000; Goederen f 4.407.400; f 100.600: Diversen f 206.800; Totaal f 9.647.000. In October 1932 waren de ontvangsten f 11302.000 een nadeelig verschil dus van onge veer 1% millioen. De ontvangsten van 1 Januari 1932 af bedroe gen f 118328368 (definitief) en van 1 Januari 1933 af f 101.199.586 (geschat). toekomst de opera’s in de Nederlandsche taal te geven: reeds zün hiertoe de eerste stappen gedaan: de heer Werumeus Buning is bereid gevonden den tekst van „Zar und Zimmer mann” van Lortzing in het Hollandsch te ver talen.” Na den heer Polenaar sprak ook Paul Pella eenige woorden. Spr. is er van overtuigd, dat in ons land de bestaansmogelükheid van een eigen opera aanwezig is. „Toen „ik eenige jaren geleden ais gastdiri- gent te Amsterdam en Rotterdam Alban Berg’s „Wozzeck” gegeven heb. heeft mü het begrijpen en groote enthousiasme der Neder landers sterk getroffen. Ik vond hier meer waardeering van de züde van het publiek dan in andere landen. Toen ik thans toevallig met mr. Polenaar in kennis kwam, rijpte in ons ’t plan tot het stichten van een Nederlandsche Opera. En ik heb vertrouwen in de toekomst. Tot het verkrijgen van onze solisten hebben wü ons, buiten met de hier woonachtige kun stenaars. met Ned zangeressen en zangers in vele steden in het buitenland In verbinding ge steld.” Na de woorden van den heer Pella werd door eenige kunstenaars voor de aanwezigen een fragment uit Handel's .Julius Caesar” (het werk dat 1 December a.s. wordt uitgevoerd) voorgedragen. Daarbü vielen vooral op: de dramatische sopraan Else Musselli en de bari ton Eduard Hellmuth. Men putte uit de kleine proef welke geboden werd de meenlng. dat ver trouwen in het- werk der „Opera Studio” inder daad gerechtvaardigd is. De door Gerard Hordük ontworpen, en reeds gedeeltelük vervaardigde, décors, geven een zeer fraaie^ indruk, evenals de costuums. Alles wordt In eigen ateliers nitgevoerd; men heeft hiertoe geschikte plaatsruimte gevonden in het gebouw A. T. V. A. aan de Mamixstraat. Er wordt met man en macht hard gewerkt, want deze week beginnen de schouwburg-repetlties. zoodat dan alles voltooid moet zün. En, zooals gezegd, reeds 1 December as vindt in den Amsterdamschen Stadsschouwburg de eerste voorstelling plaats. Resumeerende: men werkt alles bü alles niet onder ideale financieele omstandighedener moet geschipperd worden, en véél ook. Doch er laait uit dit gezelschap van jonge menschen een geestdrift, een wil. een doorzettendheld, welke tot slagen .noe t leiden. Men behoeft slechts even een zeer begaafd kunstenaresse als Else Musselli. die de rol van Cleopatra in .Julius Caesar” vervullen zal. aan het werk te zien, om met zekerheid te weten, dat de „Opera Studio” een uitmuntend niveau kan bereiken. Om met de woorden van den beer Polenaar te besluiten: „als het publiek maar naar de eerste voorstelling komt, dan is alles in orde; w zul len zorgen, dat men met de overtuiging naar huis gaat, dat de „Opera Studio” belangstelling m breeden kring ten volle waardig is.” HENRI TH. STAM 5. In verband hiermede herziening van de erfpachtsvoorwaarden en verlaging van de ta rieven. ook voor de uitgifte van gronden in erf pacht en het gebruik der commercieele en an dere inrichtingen van het Staatsvisschersha- venbedrüf; 6 Verleenlng van medewerking door de Re geering voor de stichting van een onderlinge scheepsverzekering 7. Coöperatieve samenwerking op het gebied van den aankoop van diverse benoodigdheden ten behoeve der visscherü en op het gebied van het onderhouden en repareeren van de s-he- pen; 8. Het mechaniseeren van het laden der sche pen met kolen (aanbrengen kolentip) en het lossen der schepen (gebruik van electrische lieren) 9. Bevordering van; a. het binnenlandse!) vischgebrulk door de belanghebbenden, met steun van de overheid; b. de afzetmogelükheden in het buitenland; 10. Instelling van eene Commissie van Advies inzake belangrüke bedrüfsaangelegenheden, als bedoeld in het Verslag van de Commissie van Onderzoek van het StaatsvisschershavenbedriJf te Umuiden, d.d. 1929, pag. 47/48; 11. Bevordering van het vakonderwijs voor dek- en machinepersoneel; 12. Bevordering van permanent contact, even tueel vla de vorming van een Bedrüfsraa’d. tus schen de werkgevers- en de arbeidersorganisa ties, ter verzekering van stabiele arbeidsvoor waarden en rust in het bedrijf. H sluiting van de Zuiderzee het volgende geant woord: 1. De in deze vraag bedoelde vlsschers zün binnenvisschers, wier belangen niet vallen on der de werking der Zuiderzeesteunwet. Met den toestand der op de genoemde wateren uitge oefende visscherij heeft de Minister van Wa terstaat geen bemoeienis en het is hem niet bekend, in hoeverre deze visschers hun bedrüf loonend kunnen uitoefenen. 2. Wat de tweede vraag betreft. kan na overleg met den Minister van Economische Za ken worden medegedeeld, dat de spieringvls- rcherij. die aan de monden en langs het bene dengedeelte van den Gelderschen IJssel In de eerste maanden van het jaar. wanneer de spie ring die rivier optrekt, in den regel goede ver diensten geeft, dit jaar weinig opleverde. Wel waren In'het büzonder met de spieringzegen ruime vangsten te maken, doch de spiering was zeer klein van stuk, zoodat zü slechts wei nig opbracht. De aalvisscherü met kubben is dit jaar slechts op zeer beperkte schaal uitgeoefend kunnen worden, doordat de visschers geen garnalen konden bekomen voor het azen van die visch- tuigen, terwijl de aalvisscherü met fuiken in ernstige mate schade ondervindt als gevolg van de omstandigheid, dat aan de monden van den Geldeischen IJssel en het Zwarte water de bultendüks gelegen landen bü stormweder niet meer overstroomd worden, wat vroeger van gunstigen invloed was op de aal vangsten. 3. Voor zoover de visschers in de vragen, bedoeld op 25 Juli 1918, hoofdmiddel van be staan hebben gevonden in de uitoefening der visscherü op de Zuiderzee en mitsdien belang hebbenden zün in den zin der Zuiderzeesteun wet, ontvangen zü. zoo daartoe de overige i-oorwaarden zün vervuld, geldelüke tegemoet koming ingevolge art. 13 dier wet. Visschers, die niet zün belanghebbenden in den zin dier wet. kunnen op grond van die wet geen tege moetkoming ontvangen. Het ligt niet op den weg van den Minister van Waterstaat, zoo aan een afzonderlijke steunregeling behoefte mocht bestaan, de totstandkoming daarvan te bevor deren. nze parlementaire redacteur schrijft f 1 ons: Toen In de Kamervergadering 10 November jJ, Dr. ColUn had medege deeld, dat de Regeering niet bereid is tot een wettelUke verlaging der hypotheek rente, omdat naar hare meenlng die ver laging onder den drang der omstandighe den wel -vanzelf tot stand zal komen, heb ben wü, van die mededeeling gewag makend in ons Kameroverzicht, terloops de vraag gesteld: „Of het tarief van de notarissen niet in den weg zal staan aan deze automatische correctie van het rente peil?” Een brief, die ons van zeer geachte betrokken züde bereikte en waarin ge vraagd wordt, wat wU met deze vraag bedoelden, doet ons nog eens op deze kwestie terugkomen Het feit, dat vanwege den beperkten tUd, waarin hU zUn werk moet doen, de schrUver van het Kamer overzicht zich zoo compact mogelijk poogt uit te drukken, brengt hem uiteraard wel eens in conflict met den elsch van duide- lijkheid. Brevis esse laboro, obscurus fio, stamelt hU dan met Horatlus in diens brief aan het trio Piso over de dichtkunst. Met de terloops in ons Kameroverzicht ingelaschte vraag doelden wU op het vol gende: Menigeen heeft in dezen tQd een hypo theek loopen tegen te hooge rente. HU betaalt b.v. 5s pCt., terwUl er voor hypo theken op huizen een aanbod is tegen 4% pCt. De eenige weg, waarlangs hU kan af dalen naar dit lager renteniveau, is de weg van vervroegde aflossing zUner loopende hypotheekschuld. Behalve de extra termij nen aan 5K% rente, die hem dit kost dat is immers doorgaans de prüs der ver vroegde aflossing moet de aflossende debiteur de verschillende kosten betalen voor het royement der oude hypotheek en voor de acte en de inschrijving daarvan van de nieuwe 4S% hypotheek. Deze kosten zullen naar onze meenlng in seer vele gevallen den hypothecairen schuldenaar maar van vervanging van zün dure hypotheek door een goedkoopere doen afzien, want, betaalt hU die kosten, dan is het voordeel, voor hem gelegen in het feit, dat zUn nieuwe hypotheek minder rente vraagt al bü voorbaat ten zeerste geredu ceerd. WU veronderstellen nu nog, dat de betrokkene over de contanten beschilct, om die kosten te kunnen uitleggen. Ook dat is in de meeste gevallen hoogst twUfel- achtig. Het behoeft naar onze meenlng geen, be toog, dat, zoo op een of andere wüze deze hindèrpaal voor vervanging van dure hy potheken door goedkoopere xou kunnen worden weggenomen, die maatregel mede een gunstig effect zou sorteeren voor het platteland, waar welhaast geen hypotheken te krijgen zün. Daling van het rentepeil van de hypotheken in de steden zou im mers ook de neiging van het aanbod van geld onder hypothecair verband, om zich vrüwel uitsluitend daar te concentreeren, verzwakken. Nederland krijgt weer een eigen opera-ge- zelschap! Het voorbereidend werk is in vollen gang; er wordt gerepeteerd en gestudeerd, hard en consciëntieus, vol goeden moed en met vast vertrouwen. En Vrijdag 1 December as. ver- schünt in den Amsterdamschen Stadsschouw burg als eersteling van ons jonge Nederlandsche vocaal-dramatische gezelschap, dat „Opera Stu dio” heet, Hindel’s .Julius Caesar” ten too- neele! Men heeft vele en groote plannen, men is voornemens vast en zeker daden te stellen kortommen wil slagendaar is heel het streven op gericht, daartoe worden bergen van moeilükheden verzet. En men zal ook slagen: want Nederland zal ongetwüfeld daadwerkelük willen toonen, prijs op een eigen opera te stel len. oog te hebben voor de wüde cultureele perspectieven welke hier geopend worden. Oog te hebben ook voor de f.ntzaglük groote mate- rieele bezwaren die overwonnen moeten wor den. wil de „Opera Studio” haar werk op hech ter basis kunnen voortzetten; want, het laat zich licht verstaan: het is in dezen zoo moei- lüken tüd een zeer gevaarhjke onderneming, om te trachten in nationaal beheer de in ons land weinig beoefende vocaal-dramatische kunst ten onzent in te voeren. Reeds bü de oprichting der „Opera Studio.” eenige maanden geleden, hebben wü op het groote belang dezer instelling gewezen en ons niet eens verklaard met de vrij .algemeen op gang doende meening, dat Nederland geen opera-land is. In dit verband zie men slechts naar de groote belangstelling welke steeds voor de voorstellingen der Italiaansche Opera aan den dag wordt gelegd en naar het succes waar mee de Wagnervereenigine werkt. Daarom staat het voor ons vast. dat. zoo men tot goede pres tatles in staat zal blüken te zü». de „Ope; Studio” een toekomst heeft. En dat de vt Het bedrag der draagkracht gewyzigd Op 31 Augustus sloot deze Maatschappü haar zesde boekjaar af. De premle-ontvangst ging vooruit met f 13.000, waardoor deze thans f 372.000.— bedraagt. Na ruime reserveeringen is een overschot ge boekt van f 17 500—dat bü de extra-reserve is gevoegd en deze deed stügen tot f 47500.—. Tot meerdere zekerheid bestaat nog een hypo thecaire garantie van f 50 000—De premle-re- serve steeg dit jaar tot f 142.000 terwijl de reserve voor loopende schulden is gesteld on f 147.000.—. wp De beleggingen monteerden van f 221 800 tot f 275.600.—. Ongeveer 10 pct. van alle verzekerde auto's hier te lande zün thans bü deze Maatschappü ingeschreven. Onder voorbehoud, dat eenige leden op som mige punten verder gaande maatregelen nood- zakelük achten, kan de Commissie, in haar ge heel, zich met de navolgende concluslën ver- eenlgen. 1. Beperking van den aankoop van te oude bultenlandsche visschersvaartuigen, door bepa ling, dat deze vaartuigen, voor zoover die 16 Jaar en ouder zün, niet meer onder de Neder landsche wet kunnen worden gebracht; 2. Verbod van den aanvoer van platvischpuf; 3. Maatregelen tegen den aanvoer van kleine schelvisch; 4- Bevrydlng van het Staatsvisschershaven- bedrüf van de kosten van de havens: Met ingang van 15 December as. zal de hef fing der Nederlandsche Groenten- en Fruit- eentrale op tn vaten verpakte appelen worden verlaagd van 4 cent op 2 vent per K G. bruto gewicht. Nu de voorraden fruit van eigen oogst hier te lande grootendeels zün geruimd, is het wenschelük met het oog op een zoo ruim mo- gelüke voorziening van de Nederlandsche markt het tarief op dit zoo bü uitstek gewilde volksartlkel te verlagen. Hiernaast een af beelding van het clubhuis der lersche Blauwhemden, van waar de propaganda voor heel het rijk uitgaat V» Y e gelooven het niet mis te hebben, als we onderstellan, dat het orgaan van „Nationaal Herstel” met den brullenden leeuw nog altüd wil worden beschouwd als het offlcieele spreekgestoelte van deze partü- Wel is waar staat er in een noot aan den kop van het blad, dat het opnemen van büdragen in dat orgaan niet Insluit, dat de redactie zich met den inhoud vereenlgt, maar daarmede kan een blad van .Invloedrijke en vermogende personen” om met den vertegenwoordiger van de partü in de Kamer te spreken toch nooit insinua ties dekken. Verdachtmakingen en achterklap passen een partü. die zoo hoog van den toren geblazen heeft, en die nu In het parlement eens zal laten zien

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5