V!S.KJ Watermans E bebl exp< Pale teru 35 55 AUTONOMIE EN BESNOEIING ief Groot en inp^g. Treinbotsing te Utrecht THERMOGÈNE Bronchitis Mystificatie RADIO-PROGRAMMA IN HET HART VAN LONDEN teere plek voor GEMEENTEN hoe Houdt ge UW PEN VAST? Br ayn vanchlllende Waterman’s pennen om aan elke band te vol doen. Let er op boe Uw vrienden hun pen vasthouden. Dit zal o belpen de juiste Waterman kiezen voor Uw st. Nlcolass. geschenk. Waterman's pen is e# beste pen ter wereld. No. 92 aooals WAAR 'T OM GAAT TWEEDE KAMER L Zaterdag 25 Nov. 1933 DE OLYMPISCHE SPELEN TE BERLIJN Sr. Niemand gedood Spoed bij de uitvoering gevraagd De toestand op Timor 11 Honderdtallen stuks minderwaar- Meer bevrediging UITVOER VAN STEENKOOL MISVERSTAND IN DEN RAAD VAN LEIDEN Een Leeningavooratel tweemaal aangenomen! INDISCHE POSTVLUCHTEN VAN C Leekenapostolaat Levering van rundvee stopgezet Het aantal Christenen aanzienlijk gestegen Nederland by haar heilig verklaring vertegenwoordigd DE ZALIGE BERNADETTE SOUBIROUS Geen deelneming der Vereenigde Staten? overlaadhaven BIJ MAASTRICHT Een nieuwe tijdregeling aanstaande Eb Een waarschuwing van mr. Goseling Drie wagons van stilstaanden trein in elkaar geschoven Onze vrijheid niet prijsgeven Een plan tot nationale voorlichting der katholieke midden- stands-jongeren Het Fransche contingent weer verminderd DE SUCCESVOILE BESTRIJDER HOEST KOUDE R H E U- MATIEK STEKEN IN DE ZIJ Samenvoeging van kleine gemeen ten op groote schaal zou schade toebrengen aan de zelf standigheid -2 J dig vee aangeboden Radioluisteraar», even opgelet! Pastoor H. van den Brink Past dan op. 6.35 Het blad schrift: (Eifel). 1446 M. 7.50 Radio* 8 05 Gra- BKL88EL. 509 XL 12.20 Concert o. 1. prijst.... Memmen Mr. Wende laar Dtaticb. Leiding in kstkc-ieke t het F. O. C. J. M Teulings 1 cAfamneemwr. hoek Leicester Square. W. C. 2 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OG1DS Naar we tot ons leedwezen vernemen, Is de aeereerw. heer H. van den Brink, die. pas kort geleden geïnstalleerd werd tot pestoor te Val burg (O. B.) dezer dagen In een ziekeninrich ting ter verpleging opgenomen. Hierna werd van gedachten gewisseld. In zyn antwoord op de diverse gestelde vragen wees de bondsvoorzitter er op, dat het plan van actie da volle goedkeuring van Z. H. Exc, Mgr. Aeu- Het eerste deel behandelt ..Hoe het niet moet!” het tweede deel „Hoe het moet volgens de Chris telijke beginselen" en het derde deel „De taak van den R. K. Middenstand en die van de K. J M. V. in het blzonder”. In ieder Bisdom zullen hiervoor bekwame sprekers worden aangezocht. Telef. Whitehall 8641 <Tele&r. Heartowest, London Moge dan Gods zegen, rusten op dit werk, dat. zooals én rector Timp én Mr. Goseling zelden een stuk leekenapottolaat is. Naar „Het Handelsblad" verneemt, heelt da Pransche regeerlng t buitenlandsche steenko leninvoercontingent met Ingang op 1 Dec. a* weer verlaagd en gebracht van 68 op 58 5 pCt. altijd het wel MILAAN. 331 M. 4.30 Grsmoloonmu- siek 6.00 Gramoloonmuzlek 7.00 Gramofoonmuziek 7.20 Gramofoonmu- zlek 8 00 Gevarieerd programma 20 Dansmuziek. \W VMKKIIGSAA» SU AZOTH iN 0*00. D van logis kwa Midi tot kers wil May D( weg nisai hebt expe oog waai Midi Vegs over onde is er wo.*c Mbit SU Ame stad Gua! Van Hik Usun Cam: drtns gekei getui vings nog degel Pn er gt staar Mayi aan hier Dr aan ti werk centr Paler schot leken Biet Ti ■ohr Verb Zi Ht Jou Mae *1 H taal «t. dit pb ter mi ‘“I tie Ne üki PARIJS tooneel. PARUS (Radio), 1725 M. mofoonmuziek 9.50 Ccacert o. 1. Gaubert 12.20 Grampfoonmuziek 7.05 idem 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Gevarieerd programma. Tijdens de vergadering sprak Mr. Oosellng nog een kort woord tot het aanwezige kader van de K. J. M. V. Spr. uitte zich op waardeerende wyze over de goed voorbereide en goedgefundeerde voorlichtuigsactie, waarvan hy goede resultaten verwachtte. Verder gaf hy eenige aigemeene ge dachten over den huldigen toestand in verband met de moderne soclaal-polltieke stroomingen Dat deze stroomingen in vele gevallen nu niet zoo bijster modern zijn toonde Mr. Goseling dui delijk aan. De motie van den heer van der Waerden •prak uit, dat onze tijdregeling veranderd moet worden op een wijze, die meer aigemeene be vrediging wekt, en noodigde de regeerlng uit, dit vraagstuk te willen overwegen en „daarby onder meer na te gaan of een oplossing zal kunnen worden gevonden door invoering van een tijdregeling. waarbij gedurende den win ter de West- Europeesche tijd en gedurende den zomer de Mldden-Europeesche tijd zal gelden en waarbij de tijdsovergang zal plaats vinden op hetzelfde tijdstip als waarop in andere lan den van West-Europa tot den zomertijd wordt overgegaan.” WEKNEN. 817 M. 8 50 Weensch Sym- pbonle-orkest o. 1. V. Nlllus 1M Ope rette in drie bedrijven 9.55 Gramofoon muziek. Deze motie is door de Kamer In een stem ming, waarbij de sociaal-democraten, vrUzlnnlg- democraten en liberalen eenstemmig vóór-, de antl-revolutlonnairen eenstemmig tegen- en de andere groote fracties verdeeld stemden, met 46 tegen 29 stemmen aangenomen, waarna ae heer VAN DEN HEUVEL schorsing van ae be handeling van zijn wetsvoorstel vroeg enver kreeg. Een deel van zijn zondenregister vindt men terug Irt’ een op 27 Augustus 1927 in de „Haagsche Post” verschenen artikel, ge titeld: „Een gevaarlijk bedrieger”, terwijl wij voorts oa. ook nog kunnen verwezen naar de „N. R. Ct.“ vgn 21 Juni 1932, avond blad. Daar treft men In de rubriek „Rechts zaken" onder het opschrift „Oplichting” het een en ander aan, dat eveneens een niet bepaald gunstlgen kijk geeft op de be trouwbaarheid van J. O. Bchoup. Het vliegtuig „Snip" van de K. L. M. is hedenmorgen te 8.35 uur van Schiphol naar Ned.-Indlé vertrokken. Twee passagiers worden vervoerd, een naar Bangkok en een naar Bushlr. Het vliegtuig vervoert 368.437 K.G. poet, 46.630 K.G. lading en 30.800 KG. pakketpost. Naar wy vernemen zal de Nederlandsche Na tionale Bedevaart naar Lourdes, overeenkom stig het verzoek van Z. H. Exc. Mgr. Gerlier. Bisschop van-Tarbes en Lourdes, te Rome ver tegenwoordigd zijn bjj de Heiligverklaring van de Zalige Bernadette op 8 December as. De Vereenlging tot Samenstelling van Neder landsche Bedevaarten (VN.B.) heeft daartoe als afgevaardigden aangewezen haren voorzitter Pastoor-Deken H. Meijer, te Asten: haar direc teur jhr. mr. G. Ruijs de Beerenbrouck (Bom' en de Comlté-leden pastoor J. Ingends iMaastricnti en Jos. Stleger (Breda). Deze gegevens, van welk soort er nog meer schijnen te bestaan, maken de verdenking van een geheel uit den duim gezogen mystificatie zóó groot, dat inderdaad, zooals het „HbL" schrijft, den uitgever aangeraden mag worden de publicatie in te trekken totdat ten minste op een of andere wijze de authenticiteit van het geschrift een beteren steun heeft gekregen. WASHINGTON. 23 Nov. (V. D.) Gisteren heeft te Washington het Amerikaansche Olym pisch Comité vergaderd, welke de resolutie heeft aangenomen van de American Athletic Union waarin wordt uitgesproken, dat geen Amen- kaanache ploegen voor de Olympiade 1936 naai Dultschlïnd zullen worden gestuurd, tndlen van Duttsche zijde niet alle beperkingen, die ae Duitsche regeerlng heeft gemaakt voor Jood- sche deelnemers aan de Olympiade, zuilen wor den opgeneven. Practises hebben de Vereenigde Staten daar door besloten, niet aan de Olympiade-1936 te Berlijn en aan de Olympische Winterspelen t» Garmiscn-Partenkirchen deel te nemen. Leemans 8.20 Rabaudconcert -symphonic «orkest o. 1. ’.05 Gramofoonmuziek Zou de Regeerlng inderdaad In de door den heer Van der Waerden overigens in navol ging van de commissie tot onderzoek van de tijdregeling gewezen richting gaan, dan zou daarmede een oplossing kunnen worden ver kregen. die binnenslands meer algemeen be vrediging wekken zou en die ons land voor het geheele jaar bij de West-Europeesche tjjd- zóne en voor het halve jaar ook bjj Duitsch- land zou aansluiten. Voor de Internationale aansluitingen is dit laatste van groot belang Past op wanneer men u Er kunnen voetangels en liggen. Een waardeerend woord op s'p plaats en ge Men meldt ons, dat de Crisis-Rundvee-Cen- trale de levering van drachtig rundvee In de Zuid-Llmburgsche plaatsen Valkenburg en Sittard plotseling heeft stopgezet. Dit houdt verband met gebleken groote knoeierijen. Het staat n.l. vast, dat tallooze vee handelaren in het naburige België zeer min derwaardig drachtig vee met tientallen, zoo niet honderdtallen hebben opgekocht tegen be spottelijk lage prijzen. Deze beesten werden dan over de Nederlandsche grens gesmokkeld en worden In Nederland aangeboden bij de leve ring voor de regeerlng, waarbij dan veel hoo- gere prijzen door het Rijk worden betaald. Wjj vernemen verder, dat de organisatie van dezen grooten smokkelhandel en knoeierijen ook naar andere steden in Nederland is uit gebreid, oa. zou het vee in groote vrachtauto's ook naar 's-Hertogenbosch worden vervoerd. Ook daar evenwel is men gewaarschuwd en overal warden maatregelen genomen om den knoeierijen den kop In te drukken. HUIZEN. 1875 M. KRO 8.00 Qra- mofoonmuzlek 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsd. halfuurtje door pestoor L. H. Perquln 12.00 Politieberichten 12.15 Kro-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. P. Fouwels: „Handenarbeid" 3 30 Kln- deruurtje 4.00 Kro-orkest 1. v. Mar v. 't Woud 4.30 Schriftverbetering door mevr. M. RelberMan 5.00 Verv. Con cert 5.15 8. P. J. Borsten, «port praat Je 6.20 Weekoverzicht door Paul de Waart 6.45 Verv. Concert 7.00 Politieberich ten 7.15 M. J. M. Gemmeke: ..Bommen op Nederland" 7.35 Gramofoonmuziek 8.25 Vaz Dias 8.30 Op laat van den minister afgestaan aan den Vrljz. Demo- cratlschen Bond 10.30 Vaz Dlaa 10.35 De Kro-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 11.15 Gramofoonmuziek 11.30 De Kro- Boys, vervolg 12.00 Sluiting. KALUNDBORG. 1153 M. 12 05 Strijk orkest o. 1. v. Harald Andersen 1.50 Gramofoonmuziek 2.50 Mogens Han sen’s orkest 8.05 Omroeporkest o. 1. v. Launy Gröndahl. HAMBURG. 372 M. 8.20 Noragorkest o. 1. José Klbenschutz 4.50 Gevarieerd programma 7.20 Programma van Ber- Verder wees hij op het groote gevaar, dat wij katholieken vooral loopen bjj een eventueele ge lijkschakeling. Wie meent, dat Wij in een gelijk geschakeld Nederland nog iets te vertellen zou den hebben, kent den werkelijken geest in Neder land niet. Met klem waarschuwde Mr. Goseling ons moeilijk verworven bezit toch niet prijs te geven voor minder dan een bord linzensoep. Ook voor de zoogenaamde „geestelijke" beweging van de N. 8. B. waarschuwde spr., dat deze absoluut on-Chrlstelijk en on-Kathollek is. Mr. Goseling eindigde met te wijzen op het Manifest der Staatspartij, hoe daar het streven naar een ge zond staatsbestel Is aaamgevat aan het slot in drie woorden: God, gezag en vrijheid. mi<idrn V" Wen-End, gkile itraten, kentoren, toch een r s t i g hotel, -- 3 Saneert. Pree huge moderne kamer i, marm en koad ttr, maler, cener. veem. In elke kamer telefoon en Jetiewrmcbt r^dio. ifvetkl Hol land teh, Franseh en Duitich. Leiding in kathc.ieke banden. Mr. inwonend directeur. Logies-ontbgt slechts so sb. 6 d. BERLIJN. 419 ML 720 .Xoeung’. LANGENBERG. 472 XL 5.20 Gramo foonmuziek 10.20 Symphonieconcert. BA VENTRY, 1554 M. 12.20 Western Studio-orkest o. 1. v. Frank Thomas 1.05 Gramofoonmyaiek 1.35 Commodore Grand-orkest o. 1. JcXlJh Muscant 2.40 Gramofoonmuziek 3.20 Orgelcon cert 8.20 Music Hallprogramma 9.55 Radio Militair Orkest o. 1. v. B. Wakton O’ Donneill 10.55 Ambrose en zijn or kest. Hedenmorgen te kwart over tien kwam een personentrein uit Groningen het Centraal station te Utrecht binnenrijden aan het derde perron-Zuidzijde. Doordat het perron daar een flauwe bocht maakt, zag de machinist niet, dat er een roode vlag stond, waarvoor hij moest stoppen. De trein reed te ver door en kwam zoodoende in botsing met een stilstaanden per sonentrein, die 'stond aan het derde perron- Noordzjjde en waarin zich geen menschen be vonden. Drie wagons van den stilstaanden trein werden in elkaar geschoven en leverden een ware ru ïne op. De achterste wagen van den stilstaanden trein, een goederenwagen, werd slechts licht be schadigd. Deze wagon was ontspoord, terwijl de buffers waren ingedrukt. De voorste twee wa gons van den stilstaanden trein waren in de rails gebleven en slechts aan voor- en achter zijde licht beschadigd. De trein uit Groningen bleef geheel In de rails en liep niet de minste schade op. De oor zaak hiervan was, dat de trein uit Groningen uit zwaar materiaal bestond, en de stilstaande trein uit oud en licht materiaal. Passagiers en personeel van den trein uit Gro ningen kregen geen letsel. vlak hg de helanrrgi winkelt en theatert. En daar hei drnkke verkeer het met LUXEMBOURG. 1191 M. 7.50 Pransche avond: orkestconcert 8.30 Causerie door Henrl Peneis 8 40 Vocaal concert 20 Orkestconcert 10.50 Cabaret 11.20 Dansmuziek. BATAVIA, 23 Nov. (Aneta) Aneta had een persgeeprek met den Resident v. Timor, den heer E. H. de Nijs Blk. die mededeelde, dat op Alor het aantal Christenen van 15 000 tot 81.000 is gestegen. Timor is ernstig door de crisis getrof fen. De depressie openbaa.’t zich in *n grooten achterstand bij de inning der belastingen en m een aanzienlijke vermindering van den veehan del. Timor is in den loop der eeuwen ontboscht, doch men is thans druk bezig met den aanleg van een boschreserve. De bevolking legt zich heefdrakeUJk toe op de teelt van voedingsge wassen. Moeilijkheden op politiek gebied doen zich, aldus besloot de heer De Njjs Bik, op Timor niet voor. Onder daverend applaus wordt hierna het plan van actie aangenomen, zoodat binnen eenl- gen UJd over geheel Nederland de middenstands- Jongeren een uitstekend voorbereide voorlichting zullen krijgen over een onderwerp, dat voor vele jongeren in het brandpunt hunner belangstel ling staat, maar waarvan zU meerendeelz on voldoende oi onjuist op de hoogte zijn. Mr. WESTERMAN pleitte een program punt van ir. Mussert voor de samenvoeging van gemeenten Zeker zijn er b.v. op Wal cheren excessen van versnippering op dit gebied te constateeren en zeker Is men in anti-revolutlonnairen kring wel wat al te stroef, waar het de opheffing betreft van zelfstan dige kleine gemeenten, maar van den anderen kant dient men met den Chrlstelijk-Histori- schen afgevaardigde Jhr. Rptgers van Rozen burg te bedenken, dat samenvoeging op groote schaal zooals Mr. Westerman b.v. wil belangrijke schade toebrengt aan het groote goed van autonomie en zelfbestuur. In zijn dankwoord legde de bondsvoorzitter namens de K. J. M. V.-ers de belofte af, dat allen hun best zouden doen het program van actie zóó te doen slagen dat ons land er de rijke vruchten van zal mogen plukken. (Daverend applaus). v. Ludo Langlois 1.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. F. Leemans 5 20 Populair concert door bet Radlo-orkeet o. 1. v. Franz André Gramofoonmuslek 6.50 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. door het omroen-c Rabaud 13,_ 10.30 Dansmuziek. BKROMINSTER, 4«O M. 7.20 Sym- phonleooncert #30 Gramofoonmuziek. De nieuwe leider van den Vrijheidsbond Mr. WENDELAAR heeft geklaagd over de wijze, waarop in sommige gevallen Gedeputeerden by hun toezicht op de gemeentebesturen ge neigd zyn, het belang van provinciale be drijven met het alge meen belang te ver wisselen, als er con currentie dreigt van gemeenteiyke bedry- ven. Op beschaafde wyze. die sterk afstak by de rauwe manier, waarop de communist de Visser later over dit onderséerp te keer ging, beeft de heer Wendelaar ten opzich te van de bestrijding Dan de zedenverwildering erop aangedrongen, dat de Minister gedurig eraan denken zal. dat In grooten kring over badleven en dansen anders gedacht wordt dan in den antl-revolutlonnairen. Excessen, zooals er voorkomen, zal echter de heer Wendelaar ook wel willen weren. Maar is niet het vaak lichtzinnig gemak, waarop in liberale kringen over deze vraagstukken wordt gedacht en ge schreven, juist de kiem, waaruit bij minder verantwoordeiyke menschen de excessen voort spruiten? De soclaal-democraat DREE8 en de Chris- teiyk-Hlstoricus SNOECK HENKEMAN8. eer ste en tweede opvolger van Minister de Wilde in het Haagsche wethouderschap van de fi nanciën, hebben ter sprake gebracht het steeds verder door circulaires Insnoeren van de ge meentelijke autonomie. De circulaire van 23 October was volgens den heer Snoeck Henke- mans in haar gedeelte, dat over de armenzorg handelt, zelfs in stryd met de Armenwet. De sociaal-democraat VLIEGEN bestreed de afwyzing door den Minister van de Haagsche annexatievoorstellen, terwyi de vrifzinnig- democratlsche gedeputeerde van Noord-Hol- land KOOIMAN een pleidooi leverde voor meer toepassing van het in de nieuwe gemeentewet in den breede geregelde Instituut van de ge meentelijke samenwerking. Op wat de andere sprekers opmerkten er waren er inderdaad nog meer; alle goede voor nemens tot matiging van den spreeklust zyn vergeten! komen wy aan de hand van 's Ministers antwoord terug. By de behandeling van de afdeellng „Blnnen- landsch Bestuur” van Minister de Wilde’s be groeting is de gebruikeiyke, bontgeschakeerde menigte van onderwerpen weder ter sprake ge komen. „Te veel om op te noemen", zouden we kunnen zeggen met de velllngsblljetten der notarissen 1 Wy doen een greep: Nadat reeds gisteren de Katholieke afgevaar digde 8CHAEPMAN in een verdiensteUjk be toog den Minister gewezen had op den groei van de fascistische elementen in de burger wachten stelling, heden door mr. Wester man bestreden met den uitroep, dat men te genwoordig alles fascistisch noemt hebben heden van Katholieke zijde het woord gevoerd mr. Teulings, de heer IJsselmulden en we nemen de volgorde van het debat! mejuf frouw Meyer. Mr. TEULINGS besprak de burgemeestersbenoe mingen en drong er op aan, dat ook by her benoemingen de eischen streng zullen worden gehandhaafd, opdat althans voor zoover de Regeerlng daarop Invloed heeft, de verhoudingen tus- schen burgemeesters en gemeenteraden, die nog al eens te wen- schen laten, behoor- lijk blijven. Behalve dat hy Mi nister de Wilde's cir culaire tot bestryding der onzedelykheld harteiyk heeft toege juicht, heeft mr. Teulings ook wyzlglngen in ons kiesrecht bepleit. Vooral de waarborgsom ter beteugeling van het euvel der kleine belan- gengroepjes en de splintei4~tytjea. wier on- ophoudeiyke critlek nooit gevolgd wordt door bet dragen van de verantwoordeiykheld. noemt ROME. 441 Xf. 4.35 Populair concert 8.05 Opera ui taendlng. Ih een Woensdagmiddag gehouden spoedver gadering van den gemeenteraad van Lelden stelde de voorzitter direct aan de orde een voor stel tot het aangaan van een geldleenlng, groot twee millioen gulden. Onmiddeliyk liet de voorzitter daarop volgen: niemand wenscht het woord of hoofdelijke stem ming? Dan is het voorstel aangenomen. Twee raadsleden verzetten zich daartegen, omdat zy van het voorstel niets afwisten. De voorzitter las daarop de mededeellnl voor, die den raadsleden was toegeaonden, be helzende dat het voorstel van B. en W. eenige uren voor den aanvang der vergadering voor de leden ter visie In de leeskamer zou liggen. Na eenige discussie ging de raad In geheime zitting om na heropening het voorstel zJi.s. voor de tweede maal aan te nemen. De radlo-uitzendlng op Zaterdag as, waarby de ministers Marchant en Oud en het Kamer lid Joekes het woord zullep_kgeren, zal niet om acht uur plaats hebben^loch dhfcjjalf negen. is moet waardeeren, doch onderscheidt zéér goed het oprechte hartelijke woord, dat, spontaan u eert en de lofprijzing die naar vleierij richt. Weest immer voorzichtig met lof die u gebracht wordt. ,^Als men mijn lof steekt vraag ik: wat hebt u van me noodig" moet Tijl Uilenspiegel gezegd hebben, en die was een wijs man! Lof is maar al te vaak een wissel die men op u trekt en die ge hono- reeren moet. Lof is maar al te dik wijls een leugen, uit baatzucht of valschheid geboren. Lof is niet steeds de gulle erkenning van werkelijke verdiensten en de prikkelende aan moediging tot meer krachtsinspan ning tn de toekomst. Daarom: past op mei Lof! HILVERSUM. 296 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek VPRO 10.00 Morgen- wydlng VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiden in de continubedryven. In memorlam A. v. Collem. Frans Nlenhuya draagt uit zyn werken voor. De Notenkra kers o. 1. v. Daaf Wins 12.00 Gramo foonmuziek 12.15 Trio Favoriet 2.00 Rustpoos 2.15 Gramofoonmuziek 3 00 Orgelspel door Job. Jong 3.30 Rotter- damsch Ph'.lharmoniach orkest o. 1. v. Ed. Fllpse. Coba Rynek. plano 4.30 Uitzen ding voor den bond van Alg. Handels- en Kantoorbedienden: .De wederwaardigheden van Wakker en Tropendult" 4.50 Verv. Concert 5 40 Letterkundig overzicht door A. M de Jong. Oproerige krabbel van A. B. Kleerekoper 6.00 De Wielewaal o 1. v. P. Tlggers 6 30 The Ramblen o. 1. v. Theo Uden Masman 7.20 Dubbel mannenkwartet „Orpheus” o 1. v. Kees Visser 7.57 Herh. 8O8-berichten 8 00 Uitzending uit het Gebouw voor Kunsten en Wetenschapnen teRotterdam. Vara- orkest o. 1. v. H. de Groot. Marie Vos. colorstuur-sopraan. Marlnus Fllpse. plano 9.15 A dc Vries spreekt 26 Gramo foonmuziek 9.30 Vaz Dias en varia 0 45 Wederaanslultlng met het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. De Flie refluiters o. 1 v. J. v. d. Horst. Krnst Busch, zang P. Collin, zang 11.00 Gra mofoonmuziek 12.00 Sluiting. DEN HAAG, 23 November 1933. Voortzettend de behandeling van de begroo- tlng van Binnenlandsche Zaken, had de Twee de Kamer vandaag allereerst te beslissen over het al dan niet ongedaan blaken van den zon- netyd, waarover gisteren laat In den middag een kort in zeer gehaast debatje had plaats gehad tusschen eenerzyds den eersten onder- W*naar van het betreffend initiatlef-voorstel defckhtl-revolutlonnalr van den Heuvel, diens fractiegenoot zyistra, den Kerstlaan van Dis en den Katholieken afgevaardigde Baron van Voorst toe Voorst en anderzijds de soclaal-de- mocraten van der Waerden en Drees, die het voor den zemertyd, subsidiair voor een meer dere aanpassing aan den tyd onzer nabuur landen, opnamen, den vryzinnlg-democraat lEbels, en den Christen-democraat van Houten, die, hoewel agrariër, net groote belang van den zomert yd voor de stedelyke bevolkings groepen inzien en terecht zich afvroegen, of het van de heeren van den Heuvel en Bakker wel tactisch was geweest, in een tyd, dat de stadsbevolking reeds zooveel hoezeer ook terecht voor de boeren doet, met dit voor stel te komen. Het vraagstuk van den zomer- tyd splitst onmiskenbaar onze bevolking in twee groepen, waarvan even onmiskenbaar de grootste helft voor handhaving van den zo- mertyd is. Maar de heer VAN DEN HEUVEL Is een vasthoudend man en niettegenstaande reeds tweemaal de afschaffing van den zomer- tyd strandde op een „neen” van de Eerste Ka mer, heeft hy opnieuw een poging in het be lang van de boeren althans een deel daar van ondernomen, poging, die noodeloos tegen stellingen verscherpt, poging ook, die sterk con trasteert met de houding, in anti-revolutlon nairen kring in het algemeen aangenomen te genover het recht van Initiatief. Trouwens, ook de Christelük-Historische mede-ondertee- kenaar BAKKER Is anders op dit punt zeer orthodox. Hij gaf daarvan nog biyk, toen In- dertyd In de Kamer het Initiatiefvoorstel van den heer Ebels tot Invoering van de crisis pachtwet een heel wat urgenter materie! In behande'ing was. Door tusschenkomst van den sociaal-demo- craat Ir. VAN DER WAERDEN. die de tus- schenoplossmg, waarvan wij reeds gisteren even gewaagden, in den vorm eener motie goot en die motie aangenomen zag, is het intusschen nog niet tot verwezeniyking van den wensen der heeren van den Heuvel en Bakker geko men. hy onafwysbaar, wil men tot betere parlemen taire toestanden komen. De heer IJ8SELMUIDENN besprak eveneens de burgemeestersbenoemingen, raakte ook even den geldeiyken toestand der provinciën aan en stelde de vraag, of niet de mogelykheid moet worden geschapen, dat In de gemeenten de wethouders kunnen worden gekozen ook van buiten den raad. Ongetwyfeld zou men, be stond die mogelykheid. In menige gemeente deskundiger perionen aan het bewind kunnen hebben. Maar van den anderen kant zou al een groote verbetering worden verkregen, als de politieke partyen ermede rekening hielden, dat tenslotte dé candldaalstelllng ook een candl- daatstelllng voor het wethouderschap is. Ook mejuffrouw Meyer heeft aan Minister de Wilde een woord van hulde en dank ge bracht voor zyn circulaire betreffende de be- stryding van de dreigende zedenverwildering in het strand- en badleven. genent heeft verworven. Verder behoeft men niet bevreesd te zyn, dat de K. J. M. V. zou ont aarden In een politieke organisatie of In te nauw contact zou komen met de Staatsparty. Uit de samenstelling der werkprogramma’s der afdee- ungen biykt overduldelyk dat de voorlichting en vorming hoofdzaak is. Rector Timp awes er op, dat Mgr. Aengenent deze voorllchtingsactie geenszins tot de practl- sche politiek rekent en dat hiervoor ook niet de minste reden bestaat. Mr. Goseling antwoordde op een gestelde vraag, dat het by de staatkundige vorming en voorlichting vanzelfsprekend is, dat een staat kundig instituut, om het zoo eens te formuleeren, als de Staatsparty genoemd moet worden, wil men niet dat de voorlichting een bedenkelyk blaat gaat vertoonen. Rector Timp set nog uiteen, dat deze actie uitsluitend bedoeld is voor de K. J. M. V. en dat men er dus niet andere organisaties by moet betrekken, die geheel bulten de K. J. M. V. staan omwille van eenlg geldeiyk voordeel. Bo vendien is deze voorlichting geheel afgestemd op de speciale behoeften van de mlddenstands- jongeren. Spr. gelooft niet dat anderen op deze wyze bevredigd zouden worden. Hier by komt, dat men dan zyn oorsprónkeiyk standpunt los laat, waardoor de goed opgezette actie gevaar dreigt te verloopen tot nadeel van de K. J. M V Men zou hierdoor een prachtig middel onge bruikt laten om de nog niet georganiseerde mid denstands jongeren tot toetreding te bewegen Spr. hoopt dan ook dat in de afdeellngen voor dit plan van actie intensieve reclame gevoerd zal worden. Uit dit alles Immers blijkt dat de K. J. M. V. geeft wat er van haar verlangd wordt. Dit is het beste bewijs, dat de K. J. M. V. Inderdaad noodig Is. WARSCHAU, 1411 M. 7.20 Concert door het omroeporkest o. 1. v. J. Ozmlnxkl 8 40 Pianorecital 10.25 Dansmuziek. De door den Commissaris der Koningin in Limburg ingestelde commissie, welke onder voorzitterschap van het lid der Tweede Kamer, Ir. Bongaerta. had te onderzoeken of hst ge- wenscht is en noodig. om naby Maastricht tus- schen hst Jullanakanaal en de Maas een over laadhaven te stichten, heeft haar rapport uit gebracht. Na een breedvoerige overweging komt de commissie tot de conclusie, dat ernstig aan de regeerlng dient in overweging gegeven te wor den om naast de andere door haar in uitzicht gestelde werken zonder uitstel uitvoering te geven aan het graven vaagde ontworpen ka- naalverbreedlng benoorden de schutsluis te BorgharenMaastricht en van een havenkom aldaar. Indien verwaarloosd werkt dez* Innusnt* TUdens de oprichtingsvergadering van Nationaal Verbond van K. J. M. V. in Nederland gehouden te Utrecht op Zondag 12 Nov. j.l. kwam de Bond van K. J. M. V. in het Bisdom Haarlem met een plan van actie ter tafel, dat zyn ontstaan te danken had aan de zeer uit voerige discussies, welke op de laatste bondsver gadering van 26 October JJ. gevoerd werden over de kwestie, welke houding de K. J. M. V. dient aan te nemen ten opzichte van het Na- tionaal-sociallsme en Fascisme. Dit plan van actie is door het Nationaal Verbond In beginsel tanvaard. Besloten werd den uitslag van de Haar- lemsche Bondsvergadering af te wachten, alvo rens men definitieve stappen In de richting van een nationale voorlichting der K. J. M. V.-ers zou ondernemen. Op Maandag 20 Nov. j.l. is de Haarlemsche Bond van K. J. M. V. te Leiden in spoedverga dering bijeengekomen Deze vergadering werd bygeiMoond door den voorzitter der R. K. Staats partij, Mr. C. M. J. F. Goseling, het Tweede Kamerlid A. H. J. Engels en Mr. Bach, direc teur van het Centraal Hanzebureau in het Bis dom Haarlem. Voor een stampvolle zaal zette de heer Ton Lohman. Bondsvoorzitter, het plan van actie nader uiteen. Spr wees nadrukkeiyk op het spe ciale karakter van de K. J. M. V. Haar taak is uitsluitend vorming en voorlichting te geven. Op dezen grondslag, waarvan in geen geval afge weken mag worden. Is het plan van actieve voor lichting opgebouwd. Het plan bestaat uit drie deelen. De grondgedachte, die aan deze trilogie van soclaal-polltieke voorlichting ten grondslag ligt, komt tot uiting in den samenvattenden titel: „De opbouw der nieuwe Maatschappij". Bij een bespreking van Sidney Warburg’s boek over „De Geldbronnen van het Nationaal- Socialisme” spraken wy reeds onze door Dr. Henrl Polak’s mededeelingen gestaafde ver denking uit, dat deze heele publicatie tenslotte zou biyken een stuk zwendel te zUn, waarover alleen de vertaler de heer J. G. Sciioup ons uitelndeiyk opheldering kan geven. Even later verscheen een mededeellrg van den uitgever, waarin deze verklaarde, dat de inlichtingen, die de heer Schoup In zijn voor woord verstrekte over den auteur, onjuist wa ren. Sidney Warburg is dus van de baan. HU bestaat niet en hy maakt geen deel uit van het bekende bankiershuis. Sindsdien ontving het „Hbl." enkele nadere E3 een uitgebreide collectie Pnj« f u L Vraag eens de modellen No 52' s m t 10.—; No 03 v a 11 Mo 3#U W 6.—; No. 3XH G-M. a t 1.2 te zien. 92 Vraag Uw Winkelier. SLOAN LTD., Klngsway. London^

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 20