De Partijraadsvergadering Prikkeldraad STEGLA r REGLEMENTSHERZIENIÏÏG Afstraffing DE VERWERKING leed aan eiken dag „Rundvleesch gestoomd in eigen jus” MAANDAG 27 NOVEMBER HULDIGING RECTOR BOONEKAMP Tragische Statististiek ii Een wetsontwerp in voorbereiding Wordt nog niet belet Aankoop door Den Haag? Openingsrede prof. Aalberse SPREKEN VERBODEN KERSTMIS EN NIEUWJAAR Goedkoope telegrammen RATTENPLAAG TE GOUDA Waterleidingbuizen stukgebeten Geen 65-jarigen in dienst houden INVALID1TEITSRENTEN Technische Hooge school Machinisten-examen OP VRIJE VOETEN Wie krygt de biefstuk? Wat er met de Regeeringskoeien gebeurt, welke overal in den lande zyn opgekocht T.B.C.-Besmetting op - school Een commissie van voorbereiding benoemd Het Partij-reglement Emma Goldman over de grens gezet MUZIEK-HISTORISCH MUSEUM SCHEURLEER Rechten ontleend aan Duitsche rentekaarten HÈT BELANG VAN HET ONDERWIJS GOUDEN TIENTJES HAMSTEREN De kindertoeslag Belangrijke rede van Prof. Aalberse y Van de weide naar het conservenblik p. a den de GEEF HEM vereenigt te totaal pe te ge- be- Zwolle, Arnhem en Nijmegen maandelijks Duitsche renten door van dagen Geslaagd voor diploma B de heeren J. O. Prinking, Groningen en H. Feikema. Harlingen, De vergadering van den Partijraad der R K staatspartij te Rotterdam werd Zaterdag te tien uur .onder voorzitterschap van Prof. Mr P. j M. Aalberse, heropend. DELFT. Propaedeutlsch examen voor Electro- technisch Ingenieur: Raden Soedoro, geboren to Wates, (Djokja Karta) en J. T. G. M. Wolsky, Delft. Te Rotterdam werd de 57-jarige Dultscher, A- Wal bel uit Frankfort a. Main by het over steken op de Noordblaak door een auto gegrepen. Met een schedelbretfk werd hy opgenomen in het ziekenhuis aan den Cool- slngel. waar hy later is overleden. Nu zou men geneigd zijn te veronderstellen dat het van het gelukkige toeval af zal hangen, wien van de toekomstige consumenten straks DE ONKREUKBARE DAS BU tweede nota van wijzigingen in het wets ontwerp wijziging lager onderwijswet stelt de minister van Onderwijs. K. en W. alsnog enkele veranderingen voor, ter toelichting waarvan hy het volgende opmerkt: Het is den minister gebleken, dat het nog voorkomt, dat aan lagere scholen onderwijzers worden benoemd, die den leeftijd van 65 jaar reeds hebben bereikt en dat onderwijzers, die reeds 65 jaar zijn, soms nog vetgeheldene jaren in dienst worden gehouden. Het gevolg hiervan kan zijn, dat niet meer volkomen valide leer krachten in dienst blijven. Dit is met het belang van het onderwijs in strijd. Het is daardoor ook in strijd met de bedoeling, waarmede de jaar wedden der verplichte leerkrachten door het Rijk worden vergoed. Na een korte pauze werd vervolgens aan de orde gesteld het rapport van de commlssie- Van Schalk, over het pachtvraagstuk. De heer mr. J. J. A. H. Houben (Breda), die thans voor zitter der commissie is. gaf een korte toelich ting op het verslag, dat reeds eerder gepubli ceerd is. Het tweede deel van dit rapport zal in December as. verschijnen. Op voorstel van voorzitter Aalberse zal het geheele rapport op ae volgende partijraadsvergadering In behande ling genomen worden. Prof. Ch. Raaymakers SJ. (Nijmegen) heeft bezwaar tegen den theoretischen grond slag van den gezinstoeslag. Voorgevende dat dit de leer is van 4. A. stelt het rapport zich op het standpunt, dat de behoefte van den arbei der de voornaamste norm is voor de bepaling van de toonhoogte. Daartegen stelt prof. Raay makers het beginsel, dat het loon equivalent moet zijn aan de waarde van den gepresteerden arbeid. De menscheljjke arbeid nu is zooveel waard, dat een gezin daarvan leven kan, en dit beginsel van het tengang zijn, en Mr Ro m m e. de sprekers beantwoordende, zegt dat de waarde van een toeslagregeling niet onderschat mag worden als middel om In de nooden van het groote gezin te voorzien. Wat den theoretischen grondslag van het rap port betreft, stelt spr. voorop, dat deze niet van de commissie komt, doch door het Partij bestuur als uitgangspunt voor de studie der commissie is gegeven. De theorie, dat het ar beidsloon equivalent moet zjjn aan de waarde van den arbeid wordt door het klndertoeslag- systeem niet aangetast, wanneer men den toe slag beschouwt als een deel van het arbelds- Aan de Memorie van Antwoord inzake begrootlng van het StaatsmuntbedrUf over 1934 is het volgende ontleend: Inderdaad heeft het Nederlandsche Munt- fonds dekking te bieden voor de verliezen, welke kunnen worden geleden op de ontmunting of vermuntlng van munten. Wegens onbekendheid met den omvang der circulatie, het tijdstip eener eventueele ont munting en den zilverprlJs op dat tijdstip, is het niet doenlijk een balans te maken, waar op die verplichtingen in een bepaald bedrag tot uitdrukking worden gebracht. Wel kan met zekerheid worden aangenomen, dat het- fonds op dit oogenbllk nog niet sterk genoeg is. Het fonds behoort daarom nog te acresseeren en daartoe dient de bijschrijving der rente. Inge volge art. 3bis, 1ste lid, laatste zinsnede der Muntwet 1901. Aanmunting van gouden tientjes door parti culieren werkt inderdaad het hamsteren van goud in de hand. Er ware dan ook voor te zeg gen deze aanmuntingen niet toe te laten. Daar toe zou wijziging van art. 3 der Muntwet noo- dlg zijn. Onder de huidige omstandigheden verdient het echter naar de meenlng van den Minister van Financiën geen aanbeveling de Muntwet aan een principieele herziening te onderwerpen. B. en W- van 's Gravenhage hebben by den raad een voorstel ingediend om hen te mach tigen, van de curatoren in het faillissement van dr. C. W. Lunsingh Scheurleer voor een bedrag van 75.000 aan te koopen het aan laatstge noemde toebehoorende Muzlek-historische Mu seum, waaronder mede wordt verstaan de mu ziekbibliotheek. met uitzondering van het ge deelte, dat met tusschenkomst van het comité tot behoud dér Musea-Scheurleer door het Rijk zal worden gekocht. Op den Wouwschen weg bij Bergen op Zoom .werd de zesjarige Marletje B„ die plotseling den -- 2 een auto g«- g r e p e n en levensgevaarlijk gewond. Ook de autobestuurder liep ernstige verwondingen op. Tijdens het remmen slipte de auto en vloog tegen een boom. Ook prof. AALBERSE lichtte het voorstel tot reglementsherzlenlng nog met een kort woord toe, waarbij hij er op wees, dat speciaal de ver houding tusschen den Party-voorzitter en den voorzitter der Kamerfractie in het nieuwe re glement nader zal kunnen worden geregeld. Vrijdagavond omstreeks tien uur brak brand uit in het café annex kruidenierswinkel en handel in rijwlelartikelen van den heer Fr. Drenth te Ftnsterwolde. Het pand brandde tot den grond toe af. De oorzaak is onbe kend. Verzekering dekt de schade. moet leidend zijn bU iedere regeling loonvraagstuk. Volgens dezen gedach- zou kindertoeslag elgehlijk overbodig hU tnag dan ook slechts beschouwd worden als noodzakelijke overgangsmaatregel. Het rapport der commissie -Romme. betref fende het vraagstuk van den kindertoeslag, werd vervolgens aan de orde gesteld. Wegens het laat verschijnen van het rapport stelt prof. Aalberse voor, zich op deze vergadering te beperken tot algemeene beschouwingen, als resultaat waar van het Vartfjbestuur concrete conclusies zou kunnen opstellen, welke op de voorjaarsverga- dering-1934 aan den Partijraad zouden kunnen worden voorgelegd. Engbos P. E. R/NSMA KEIZERSGRACHT 270-AMSTERDAM Emma Goldman, een bekende internationale figuur in de antl-militalrlstlsche beweging, zou Donderdagavond te Apeldoorn voor de Anti- Milltalristische Vereeniging optreden. By haar aankomst aldaar werd haar van politie- wege aangezegd, dat haar op last der regeering het spreken verboden was en zy als ongewensch- te vreemdelinge over de grens moest warden geleld. Hieraan is bereids gevolg gegeven. De corporatieve Staat is niet speci fiek fascisme; hü wordt dit eerst dan, wanneer men hem met den absoluten Staat, doch ook de Staat, begrensd en beperkt, zoo als de katholieken die denken, kan op organischen grondslag zyn inge richt. Nogmaals wijst spreker er op, dat de corporatieve ordening niet van boven af kan worden gedecre teerd. Zü moet in de maatschappü uit eigen kracht groeien. De Staat kan en moet daarby regelend en stuwend optreden. Deze gedachte is ook neergelegd in de be- dryfsradenwet en beheerscht ook zooveel moge lyk de werkzaamheid van den huldigen minister van economische zaken. aanleunen. Te minder, daar er zooals de katholieke afgevaardigde nog zeide als on dergrond „een tikje van wantrouwen zaaien in het beleid van de Overheid” in zit. Er zyn grenzen. Iptusschen kon de heer Llngbeek het ook nu weer met de hem toegediende afstraffing doen Of het baten zal? de nabyheid van het gemeentelyk abattoir zyn twee stallen zoodanig ingericht, dat een flink kwantum runderen een goed onderkomen heeft, om de onvermydeiyke executie af te wachten. De koeien worden thans regelmatig des avonds per trein aangevoerd, brengen dan den nacht in de stallen door en worden dan den anderen ochtend in het slachthuis op de gebrulkeiyke manier om zeep geholpen. Het aantal dat te Beverwyk werd ontvangen, varieerde van 10 tot 15 per dag, een kwantum, dat de Bever wyksche Conservenfabriek gemakkeiyk kan verwerken. Op de plaats van Inlevering hebben de koelen een loodje aan de staart gekregen. Dat is het begin van een zeer scherpe contröle, die ter. doel heeft, er voor te zorgen, dat later het Juiste aantal Kilogrammen is verwerkt, waarvoor het koebeest stond aangeschreven en dat er geen verwisselingen kunnen plaats vinden. Dit is van belang, want biykt by de slachting, dat het rund niet drachtig was. dan ontvangt de eige naar slechts 60 pCt. van het bedrag. Dezelfde korting wordt toegepast, wanneer biykt dat bet dier langer dan 7 maanden drachtig is. Na de slachting wordt het afval aan de daar voor bestemde plaats verzonden. De huiden gaan naar de Huidenclub te Amsterdam, terwyi het krans- en nek-vet naar de crisls-zulvel- centrale gaat. Het vleesch wordt tal vaten naar de conser venfabriek vervoerd, die in Beverwyk uitstekend geoutilleerd is. In de groote moderne fabrieks hal. waar om. ook de sterillseer-apparaten zyn opgesteld, is een aparte ruimte afgescheiden voor de verwerking van het vleeach, dat hier ontdaan wordt van de beenderen enz. en dat vervolgens in stukken wordt gesneden. Terloops zy nog opgemerkt, dat de beenderen aan de Lijm- en Gelatlnefabriek te Delft moe ten worden gezonden. De heer P. Vermeeren te Geertruidenberg, die eenlge weken geleden van zyn rywiel viel en een hersenschudding bekwam, is a a n de gevolgen overleden. Mr. C. P. M. Romme gaf daarop een uiteen zetting van den Inhoud van het rapport. Daar wy van dit rapport reeds by het verschynen in ons blad een uittreksel gegeven hebben, kun nen wy met een vermelding van deze uiteenzet ting volstaan. Na de middagpauze werd een aanvang maakt met de aangekondlgde algemeene schouwingen. De heer Rood (Westblokker) noemt kindertoeslag slechts een klein pleistertje op de wonden van diet groote gezin, en dringt na een uitvoerige uiteenzetting er op aan, dat, wanneer de Regeering geen maatregelen wenscht te nemen, de Kamerfractie dan al het mogeiyke doet om tot een blliyker verdeeling van lasten ten bate van het groote gezin te komen. De heer mr. Brandsma (Zwolle) maakt bezwaar tegen de discriminatie, welke in het rapport gemaakt wordt tusschen het overheids personeel, waaraan een kindertoeslag in het vooruitzicht wordt gesteld, en het gewone ar beidende volk waarvoor een kindergeldverzeke- ring bepleit wordt. Voor beide groepen zou spr een toeslagregeling ontworpen willen zien. De heer W. I. A n d r 1 e s s e, lid der Eerste Kamer, stelt een aantal vragen van theoretischen aard. Om. vreest hy. dat een hooge kindertoeslag op het looüpell zelf zonder toeslag een druk kenden invloed zal uitoefenen. Spr. vraagt zich af of het loon als zoodanig niet zoo hoog moet zyn, dat een normaal gezin daarvan kan be staan. De differentiatie welke volgens ’t rapport voor de hoogte van den toeslag gemaakt moet worden tusschen hooge en lage gezinsinkomens en tusschen geschoolde en ongeschoolde arbei ders, Ujkt spr. practisch volkomen onuitvoer baar. aan de betrokkenen uitbetaald, tot een bedrag van 784 40 R M per maand. ZIJ, die in Duitschland werkzaam zyn weest en een Quittungskarte (Klebekarte) heb ben gehad en zich nog niet in verbinding heb ben gesteld met den Raad van Arbeid Nijme gen, zullen dus goed doen hun papieren "byeen te zoeken en in Nymegen om inlichtingen vragen. meent men nog te moeten en te mogen klagen, in het nationaal belang, naar het heet, over bevoorrechting en protectie van ka tholieken „Men weet, hoe wy in het algemeen met een buitengewone kalmte den heer Llngbeek laten zijn genoegen van jacht-experimenten op Roomsch wild", merkte de heer Goseling iro nisch op. Inderdaad, het deert ons niet. Maar men behoeft zich toch niet alles te laten De achttienjarige P. de B. te Oss. die zich reeds drie en een halve maand in voorlooplg arrest bevond, in verband met den moord op Foto genomen tijdens de huldiging van Rector Boonekamp te Beverwijk, die op zoo voortreffelijke wijze de bedevaart per rijwiel naar Rome voor R. K. werkloozen georganiseerd heeft. In een blok woningen aan den Ridder Catsweg te Gouda hebben ratten dezer een overstroomlng veroorzaakt. Reeds eenigen tyd te voren constateerde een der huurders tot zyn schrik, dat de meter van de waterleiding op onrustbarende wijze vooruit liep. Te geiykertyd was een onafgebroken ge- rulsch waarneembaar. Toen zich voor de hulzen een plas water, die steeds in omvang toenam, ging vormen, staken de bewoners de hoofden bijeen. Algemeen was men van gevoelen, dat er een lek In de waterleiding moest zyn. Weldra bleek, dat een buis van de leiding een groot gat tonode, dat niet aan slytage te wyten kon zyn; de leiding toch was niet lang geleden pas ge legd. Men deedtoen een griezelige ontdekking. Men vond sporen van ratten in de nabyheid en de Indrukken van de tanden dezer lieve huis dieren ontdekte men in de buizen. De bewoners hebben thans de hoofden byeen gestoken om van de rattenplaag verlost te worden .daar zy zich ontsteld afvragen, welke wel de gevolgen zouden geweest zyn. Indien niet de waterleiding, maar een gasbuis ten prooi was gevallen aan de vernielzuchtige dieren. de haas en de biefstuk ten deel zullen vallen en wien het eenvoudige doorregen lapje. Zóó zal het echter niet zyn. Er zal geen sprake zyn van een bof je. De „gleichschaltung" is ook hier streng doorgevoerd. Het vleesch gaat door elkaar en wanneer het in een machine in stuk jes van ongeveer 4 c.M. is gesneden, wordt het nog eens gemengd. Nadat, er 2 pet. zout byge- voegd is. gaat het in de bussen. die verder op de gewone wyze. zooals by andere conserven, worden behandeld. Het sterillseeren geschiedt onder voorgeschreven temperatuur en op zoo danige wyze, dat men later, by het openen, een compacte massa heeft, welke er zeer smakelyk uitziet. De contröle op de verwerking is zeer scherp. Eenmaal in de 14 dagen worden door de Rund- veecentrale monsters getrokken, teneinde het product te controleeren. Bovendien zyn alle 36 fabrieken aangesloten by een contróle-bureaü. dat een controleur uitzendt, die de fabrieken zelf betalen. Dit heeft het voordeel, dat men met één centraal lichaam te doen heeft en dat door alle fabrieken eenzelfde product gemaakt wordt. Tenslotte staan de installaties onder toe zicht van den Ryksveterinairen dienst en de inspectie van de Volksgezondheid. De blikken worden op de fabrieken van een eensluidend etiket voorzien, met het opschrift: .Rundvleesch gestoomd in eigen jus”. Het etiket vermeldt verder een viertal recepten voor de bereiding van gerechten, waarby het vleesch uit de bus kan worden verwerkt. De directie stelde ons in de gelegenheid om elk dezer vier gerechten te proeven en inder daad, het was een smakelyk en tegeiyk krach tig voedsel. Natuuriyk kan het vleesch nog op, tallooze andere manieren tot gerecht verwerkt worden en dat bewyst meteen den verstandlgen opzet van de centrale, om geen gehakt of cor- ned-beef te doen maken. In het eerste geval is er geen keus en in het laatste moet het gebruik zich bepalen tot een plakje op de boterham, waarby de veel duurdere fabricage dan nog maar bulten beschouwing wordt gelaten. De directie van de Beverwyksche conserven fabriek meent overigens, dat de organisatie van deze geheele zaak uitstekend is opgezet. Er zyn inderdaad fouten voorgekomen, maar die ont moet men, wanneer 'n plan In de practyk wordt uitgewerkt, altyd. En wanneer er fouten ge maakt zyn, dan moeten die volgens de di rectie niet steeds gezocht worden by de rundvee-centrale en haar directeur, doch bU de zyn neef te Berghem, is thans op vrye voeten fabrikaten. gesteld. In dezen gedachtengang Is het, dat door de Katholieke kamerfractie is aangedrongen op een staatscommissie, ter voorbereiding van een her ziening der staqtregeling. Nog wil de regeering daar niet aan, doch de katholieken moeten zor gen, dat wanneer het eenmaal zoover gekomen is. zy met klare en uitgewerkte gedachten kun nen komen. Daarom heeft de Staatsparty dit onderwerp in het byzonder in studie gegeven aan de com missie voor het staatkundig beginselprogram en aan den Raad van Studie en Documentatie. Ten slotte wyst spreker op de verhouding van de katholieke fractie tot het extra parlementair kabinet, dat thans zitting heeft. Al wil men het zooveel als mogelyk is, steunen uit plichtsbesef tegenover het volk, men draagt niet de verant- woordeiykheid voor de regeerlngspolitiek. Niet temin heeft spreker een groot respect voor de mannen, die thans de zware regeerlngtaak op zich willen nemen, doch behalve zooveel mogelyk constructieven steun te verleenen aan de regee- ring zal de staatsparty aanhoudend moeten Spr. vertrouwt, dat het vrijheidslievende Ne derlandsche volk de dictatuur zal blyven afwy- zen. Hy waarschuwt tegen zorgeloosheid op dit punt. „wy zullen paraat moeten blyven tot afweer: trouw aaneengesloten, door onwrikbare eenheid sterk, gaan wy de toekomst in met het gevoel, dat de groote opmarsch is begonnen naar een chris tel y ken toekomststaat.” De Min. van Soc. Zaken heeft, naar aanlei ding van de ziektegevallen te Ee (Fr.) verklaard dat de vraag of 'n periodieke keuring van onder wijzend personeel mogelijk zou zyn, in de eer ste plaats te> beoordeeling staat aan den Mi nister van Onderwijs. Blj'-de regeering zyn maatregelen in voor bereiding. die belichaamd zullen worden in een ontwerp vaa wet. Naar aanleiding van hetgeen er den laatsten tyd geschreven is over de behandeling van het drachtige vee, hetwelk door de Crisis-Rundvee- centrale is aangekocht, om te worden afgeslacht en vervolgens verwerkt te worden tot vleesch in blik, had de directie van de Beverwykscne Conservenfabriek ons uitgenoodlgd voor een bezoek aan haar inrichting, teneinde het ver werkingsproces en wat daaraan voorafgaat, in oogenschouw te nemen. De Beverwyksche Conservenfabriek is een van de 36 inrichtingen, die het vleesch van de „crl- sls-runderen’ tot conserven verwerken, waarna het voor lagen prys beschikbaar zal worden ge steld voor hen. die daarvoor in aanmerking komen. Van de plaatsen, waar de inlevering geschiedt, wordt het vee naar de verschalende fabrieken gedirigeerd, die van te voren een opgaaf ont vangen van het aantal runderen, dat haar voor de eerstvolgende week te toegewezen Nu gaat het er maar om te zorgen, dat men een goede gelegenheid heeft om de dieren gedurende den tyd tusschen de aankomst en het slachten, en- der te brengen. in Beverwyk is daarvoor goed gezorgd. In Nadat by acclamatie in beginsel tot deze her zieningen het vaststellen der commissie was be sloten, stelde de voorzitter van het Partijbestuur voor als leden dier commissie te benoemen de heeren Evers, Amsterdam; Kevenaar, Tilburg; Roling, Leeuwarden; Rovink. Almelo; Mr. P Truyen. Roermond; v. d. Velde, Nymegen en mr. de Vink, Utrecht. Terstond wend behandeld de benoeming van een comnflssie van voorbereiding voor de behan deling van de algeheele herziening van het par tij-reglement in den partijraad. Reeds geruimen tyd, aldus lichtte Mr GOSE LING dit voorstel toe, heeft het part’ybestuur een algeheele herziening van bet Reglement in het vooruitzicht gesteld. Een zevenjarige practyk met het vigeerend reglement heeft op verschillende onderdeelen ook op het punt der systematiek, leemten aan het licht gebracht, welke voorzieningen eischen. Ook het partybureau heeft een wyzlgings- onderwerp gereed gemaakt, dat aan het P. B. in eerste lezing is voorgelegd. In dit gevorderd stadium van voorbereiding leek het aangewezen den partijraad in dezen arbeid te betrekken, om uit zyn midden een commissie van voorbereiding te benoemen, welke het project van het P. B. in studie neemt en in overleg met dezen, een definitief ontwerp voorbereidt, dat in de voorjaarsvergadering van den partyraad ter behandeling en vaststelling aan de orde komt. Op deze wijze leek een doelmatige behandeling van dit werkstuk verzekerd. Dygsw^^ldecommlssie uit den partijraad vangen op de grond slagen van het uitgewerkte concept: Ook by de behandeling van de begroe ting van Justitie in de Tweede Kamer kon ds. Llngbeek niet nalaten, even zyn verontrust ge moed tegen Rome te luchten. Er was een benoeming geweest by de rechter lijke macht de benoeming van een katholiek tot advocaat-generaal en daar moest hy bepaald iets over zeggen. Wat is er ook bedenkeiyqer, dan dat ergens een katholiek benoemd wordt! En dan nog wel by de rechteriyke macht I Ergo toonde de heer Llngbeek zich hevig be zorgd, sprak hy „vermoedens” uit, dte hem «(aren medegedeeldstelde hy Roomsch recht en Nederlandsen recht tegenover elkaar, en ver zocht hy ten slotte den minister „ter gerust stelling van onderscheidene ontruste gemoede ren", over de beteekenls van deze benoeming „eenige opheldering" te willen geven. Het bekwam hem slecht. Eerst werd hy door mr. Goseling onder han den genomen kort maar krachtig en daar na op dezelfde manier en zeer afdoende door den minister. Uit hunne opmerkingen bleek, dat de her- vormd-gereformeerde politicus niet voldoende op de hoogte was van het onderwerp, dat hy had aangeroerd, en vervolgens dat er zoomin in het algemeep, als in dit speciale geval sprake kan zyn van bevoorrechting der katholieken. „De geachte afgevaardigde heeft te kennen gegeven,” zeide minister Van Schalk, „dat het feit, dat de benoemde persoon Roomsch-Katho liek te, een factor zou zyn geweest by de benoe ming. Laat ik daarop twee dingen zeggen: dat is ten eerste, dat van de 12 procureurs-generaal en' advocaten-generaal by de gerechtshoven er, vergis ik my niet. Juist één practiseerend ka tholiek was, en van de 7 advocaten-generaal, als ik wel ben ingelicht, geen." Commentaar overbodig. En dan meent men nog te moeten en te ■j- -r lt het feit, dat volgens de statistieken I I meer dan een millioen menschen niet tot eenig kerkgenootschap behooren, mag -- zoo heeft een of andere schrandere geest opgw- merkt niet geconcludeerd worden, dat die menschen ongodsdienstig zouden zyn; zy kun nen toch Immers wel een onbekenden God be- lydenl Is de opmerking juist, dan hebben deze tyd-' genooten het niet verder gebracht dan de hei- densche wijzen op den Areopaag. En dat na 19 eeuwen Christendom! Naast de groep van hen, die tot geen kerk genootschap behooren, treffen wy intusschen ook een categorie aan, welke Ingeschreven staat onder„Onbekende kerkgenootschap pen.” Tengevolge van het door de Hervorming ge preekte vrye onderzoek leggen vele lezers van den Bybel dezen op hun manier geheel Indivi dualistisch uit. Met het gevolg van een ver- bysterende versplintering in Protestantsche sek ten. Reeds dr. A Kuyper sprak van een veel kleurige lappendeken. Onder de officieele opgaven, door het Haagsch Bureau van Statistiek gepubliceerd, komen zelfs sekten voor, bestaande uit een en kel huisgezin of uit één persoon! Het kerkeiyk genootschap „Geloovlgen In Gods Woord" telt slechts vier mannen en vier vrouwen; en slechts één lidmaat tellen geheel onbekende kerkgenootschappen als de „Gemeen schap met het Volk Gods”, „Den Heere God vreezend”, „Ned. ChrOfficleren-kring”, „Pro testantsche Unie”, „Toekomstige Alg. Eenheids- kerk”, „Huishoudelijke Zelfstandige Byeen- komst”, „Zuiver Begrip”, „Maanaanbidders”, „Paulinische Godsdienst” en „Genezing door Ge bed.” Ook de rubriek „Buitenkerkelyke Godsdlen- stigen” onthult veel tragiek, vele geesteiyke wor stelingen van den modernen mensch. Men vindt daar o. m. vermeld „Pantheïsten", één lid van het „Religieus Anarcho-Communisme” en één „Monlst". Opmerkeiyk zyn voorts de kleine getallen van wèlbekende sekten als de Christian Sclentisten, die slechts 882 leden, de Theosofische Vereent- ging, die er 564, de Vrye Kath. Kerk, die er 719 en de Anthroposofische Vereeniging, die er slechts 61 telt. Er is voor de ware beiyders van den waren God nog ontzagiyk veel te bidden en te werken voor de duizenden, die op individueele zielsim- pulsen dwalen om het altaar van den onbeken den God De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Nymegen schryft ons het volgende omtrent de bemiddeling van dezen Raad van Arbeid ten behoeve van personen, die nu of eerlang rech ten kunnen ontleenen aan hun Duitsche rente kaarten. Uit alle deelen van het land kwamen aan vragen binnen en wel tot 1 Oct. J.l. in totaal 625. Hiervan moesten 70 gevallen worden afgewezen, omdat niet geregeld was doorgeplakt. In 15 ge vallen werd rente verkregen, terwyi de overige nog in behandeling zyn of inlichtingen werden verstrekt hoe verder moest worden doorgeplakt. Uiteraard is hiervoor een uitvoerige corres pondentie met de Landesversicherungsanstalten en Knappschaften noodig. doch het resultaat loont voor de betrokkenen wel de moeite. Welwillende medewerking van de Duitsche in stanties en vooral van het Wohlfahrtsamt Cleef in dezen wordt zeer op prys gesteld. Reeds door vier raden en wel die te Amster dam, Zwolle, Arnhem en Nymegen worden maandeiyks Duitsche renten door tusschen- WC1 u komst van den Raad van Arbeid te Nymegen 'weg overstak, door Evenals het vofige jaar zal ook gedurende het n» as. tijdvak van 14 Dec. tot en met 6 Jan. sb de gelegenheid worden opengesteld tot verzen- <ib ding van Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen te gen verlaagd tarief. Deze telegrammen worden onderscheiden in twee soorten. nJ.: A die met vryen inhoud, waarby de afzender zelf den Inhoud kan opstellen; deze mag slechts bestaan uit een Kerst- en/of Nieuwjaarswensen en moet in verstaanbare taal gesteld zyn. zy zyn toegelaten in het blnnenlandsche verkeer (tarief: de helft van dat van gewone telegram men), naar byna alle Europeesche landen (ta rief naar Ned. Indlë en Ned. West-IndU (tarief K), naar Midden- en Zuid-Amerika en de voornaamste bestemmingen in Afrika. Au stralië en Azië (tarief 1/3). alsmede in het ver keer met schepen op zee. Minstens tien woor den worden berekend, behalve voor telegram men, gewisseld met schepen. B: die met vasten Inhoud, waarby de afzender een inhoud kan kiezen uit vooraf vastgestelde Kerst- en/of Nieuwjaars- wenschen in de Nederlandsche, c.q. Engelsche, Spaansche of Maleische taal. Zy zyn toegelaten in het verkeer met 14ed.- indië en Ned. West-Indië 3.25 per telegram), Noord-Amerika 2.50), Mexico 420). Ba- hama-eilanden 5 10), Ned. Schepen op zee 2.20) en Ned. oorlogsschepen op zee 120), voor zoover bereikbaar via Schevenlngen-radlO. Teneinde te voldoen aan desbetreffende ver zoeken. zyn het vorige jaar in het verkeer met .Ned.-Indlë en Ned. West-Indië vier vaste tek sten van godsdienstigen aard ingevoerd, welke ook thans weer gebruikt kunnen, worden en het is vooral deze gelegenheid, waarop we speciaal de aandacht van onzen lezerskring willen ves tigen. Bedoelde teksten luiden: „Gods beste ze geningen m,et Kerstmis en Nieuwjaar" - ..Biyde Kerstmis, 2^tlig Nieuwjaar” „Zalig Kerstfeest, Zalig Nieuwjaar” „Uw goede wenschen wor den met wederkeerige heilbede beantwoord”. Vervolgens nam prof. Aalberse het woord. De voorzitter van den Partyraad wees op de economische crisis, die dit jaar tot een ellendlg- en, maar toch een „vervloekt interesstnten” tyd maakt. Het duidelykst komt deze crisis tot uiting in een alom heerschende ontevredenheid. Wel is deze, wat betreft de staging van het prysnlveau. ten gevolge der regeeringszteunmaatregelen. vaak ongegrond, omdat deze pryzen vaak nog onder den kostprijs der goederen liggen; dit doet aan het feit niets af. dat de ontevreden heid er is en onverklaarbaar is. Dit is de tyd waarin de menschen zich gaan wenden tot po litieke en economische kwakzalvers. Dit is des te gevaariyker, omdat wy niet al leen staan in een economische, doch ook In een staatkundige crisis. Er is een reactie tegen bet algemeene kiesrecht, tegen de verworven positie der arbeiders, tege^de, naar men zegt, veel te ver gaande sociale wetgeving. Met name de critiek op het algemeene kies recht is niet pas van onzen tyd. Reeds in 1850 werd geklaagd over een onvoldoend function- neeren van de Tweede Kamer. Dank zy deze altyd reeds geoefende critiek werkt het par lementair stelsel in ons land, zooals het sedert 1848 steeds in aangevuld en verbeterd, aan merkelijk beter dan in de vorige eeuw en ook beter dan dit stelsel, zooals het in Engeland en in Frankryk bestaat. Verbetering van het parlementarisme in organischen zin werd reeds in het begin dezer eeuw door de katholieken nagestreefd. Die propaganda moest zich der tig jaar lang to; zuivere theorie bepalen, omdat de maatschappij voor een corporatieve orde ning nog geen grondslag bood. Thans echter, nu de organlsatie-ldee zoo diep is dóórgedrongen in onze samenleving, is het tyd geworden tot practische doorvoering der organische Ideeën. Fascisme en natlonaal-so- ciallsme streven beide naar een totalen staat, onder leiding van de oppermachtige dictatuur. Deze staatsalmacht kan een katholiek niet aan vaarden. Ook wyst spreker op de gevaren, wel ke aan dictatuur verbonden zyn, waaraan hy een sombere schildering van de toestanden in Duitschland verbindt. loon, dat pas wordt uitgekeerd wanneer het gezin van den arbeider een bepaalde grootte be reikt. De cornm. heeft geen loon naar behoefte bepleit, doch slechts het bestaansminimum als grondslag voor het rechtvaardig loon aanvaard. Het verschil tusschen kindertoeslag en klnder- geldverzekertng Is volgens spr. voor het meer- endeel een zaak van terminologie. De moeiiyk- heden van practischen aard, waarvoor de heer Andriesse beducht is. zyn volgens spr., in ver schillende bedrijfsregelingen reeds met succes onder de oogen gezien. Na deze discussie werd aan de orde gesteld de wyze waarop de kindertoeslag verwezeniykt dient te wortien. De heer M o o n e n wil den toeslag laten aanvangen by het derde kind. De heer Hemel vestigt de aandacht op de nood- zakeiykheid om by de werkverschaffingen een kindertoeslagregeling in te voeren. Mr. Romme wyst tegenover de eerste op merking op de moeiiykheid die den toeslag by het derde kind zou meebrengen voor de Ryks- ambtenaren. die thans reeds by het eerste kind toeslag genieten. Prof. Aalberse sluit zich ten volle aan by de opmerking van deh heer Hemel over de werkverschaffingen en zegt toe, de aandacht var den betrokken Minister daar op te zullen vestigen. Hiermede zyn de discussies over het verslag- Romme uitgeput. Prof. Aalberse dankt nog maals den heer Romme voor de beantwoording der gedane opmerkingen, waarna rondvraag en sluiting volgt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5