Prikkeldraad rs Pensioenen Indischgasten van J Van Katholieke schrijve Nieuwe romans gezonden middenstand Voor een EEN SANEERINGSPLAN REGEERINGSANTWOORD HET STROOPERSDRAMA TE NIEUWKOOP ff DINSDAG 28 NOVEMBER DOÓDEN-GEDACHTEN1S TE BERLIJN De ontbrekende basis Opzet aanwezig geacht Mgr. dr. Th. Verhoeven V estigingseischen Vermeerdering der inkomsten Tegen oneerlijke concurrentie! Spertyd in den detailhandel INDISCHE POSTVLUCHTEN Financieele nood Geen staatscommissie Pensioen uitgesteld loon? PENSIOENKWESTIES Normalisatie ey s- HOOGER LANDBOUW* ONDERWIJS NAAR OVEREENSTEMMING IN DEN AETHER? Curator der Handels- hoogeschool Spoedig ingrijpen ge vraagd Betere regeling voor oud-militairen De noodtoestand van ’s Lands financiën rechtvaardigt de I tijdelijke korting De verdachte veldwachter conform den eisch tot acht maatiden veroordeeld Conferentie belegd onder leiding van den Minister Kindertoelage Geen opcentenheffing Belangrijk program van den ka tholieken bond om te komen tot wettelijke bescherming van het kleinbedrijf Gr oot-ond er neming en Coöperatie I Ier, vm taak tot j Naar wy vernemen, heeft de Minister van Blnnenlandsche Zaken tegen ajs. Vrijdagmid dag een conferentie belegd met de bestturen va nde vier groote omroepvereenlglngen. De conferentie, welke in het gebouw van het hoofdbestuur van den P.T.T. zal plaats vinden en door den minister zal worden gepresideerd, zal ook warden bygewooad door den voorzitter van den Radioraad. Zonder de hulp van Nederland zou de insolventie van Indlë reeds lang een vol dongen feit geweest zijn en zouden de ge penslonneerden zeker voor die ramp niet gespaard gebleven zijn. of van Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot tydeiyke korting der pen sioenen enz. van gewezen Indische landsdie naren, locale ambtenaren en bijzondere leer krachten. Van de Regeering vraagt de Ned. R. K. Mid denstandsbond, teneinde op zoo kort mogeiyken termijn in het bijzonder In den detailhandel tot ordening en saneerlng en binnen dat kader tot bescherming van het zelfstandige mldden- standsbedrfjf te kunnen geraken: Het ligt intusschen In de bedoeling van den minister, om, zoodra de In bewerking zijnde in grijpende herziening van alle pensloenreglemen- ten, welke nauw verband houdt met en daar- ■len op het punt van ordening :bermlng tot in bijzonderheden Vermits het in de bedoeling ligt om bij de aanhangige algemeene salarisherziening aan de kindertoelage-regellng voor Landsdienaren uit breiding te geven In dien zin, dat die toelage reeds wordt gegeven bjj één schoolgaand kind, terwijl daarenboven geen beperking meer aal warden gesteld met betrekking tot het aan tal kinderen, waarvoor een toelage wordt gege ven, heeft de minister termen gevonden in de Nota van Wijzigingen een verandering van bet ontwerp op dit punt op te nemen. i In het Sportpaleis te Berlijn vond Zondag een dooden-herdenking plaats, in aanslui ting waarop bij het gedenkteeken Unter den Linden een krans werd nedergelegd van <U d *or TwM> m Sta<fo- usters «k linnen. a Naar wij vernemen, heeft Z. H. Exc. de Aarts bisschop van Utrecht benoemd tot curator van de R. K. Leergangen en van de R. K. Handels- hoogeschool te Tilburg Mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van het R. K. Centraal Bureau voos Opvoeding en Onderwijs te *s Gravenhage. Het denkbeeld van een staatscommissie heeft niet de instemming van den minister. Beter dan wie ook moet de Indische regeering in staat worden geacht, de noodlge bezuinigingsmaat regelen uit te werken. Een korting op rente en aflossing van de In dische leeningen zou onmlddeliyk ook haar weerslag doen gevoelen op het credlet van het Rijk, zou daardoor de financiering der Indl- De „Ijsvogel” is op de thuisreis te Bagdad aangekomen. De „Snip” (uitreis) is in Djask geland. Daladlers en anderen de mo- gedurende eenige weken aan blijven, AAn bij die van de parlementaire Dezer dagen is het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond bijeengekomen^ teneinde de door den N. R. K. M. noodzakelijk geachte maatregel saneerlng en bescl vast te stellen. sche tekorten ónmogelijk maken en kan in de gegeven omstandigheden geen punt van prac- tlsche politiek uitmaken. De vraag, of niet conversie van de Ned. Indi sche leeningen met hoog rentetype geheel gedeeltelijk de plaats zou kunnen innemen de pensloenkortlng. vindt haar beantwoording In de Memorie van Toelichting bij de onlangs Ingediende wetsontwerpen betreffende de Indi sche begroeting voor 1934. Zooals daaruit blijkt, zal de rentebesparing uit conversie ten volle ge reserveerd moeten worden om het accres op te vangen, dat bij den leenlngsdlenst door conso lidatie van vlottende schuld en bij de pensioenen, als gevolg van verdere sterke afvloeiing van personeel, verwacht wordt. En altijd door blijft een schrikwekkend tekort ons aangrijpen. Met kracht riorde door de overheid ter hand genomen de bestrijding der oneerlijke en der in ruimen zin sociaal-economisch ontoelaatbare concur ren tle-middelen. De wet geve aan den Minister van Economi sche Zaken de bevoegdheid om vestiging In een bedrijfstak, na verloop van den gestelden sper tijd, te binden aan de door de georganiseerde bedrijfsgenooten ontworpen en door hem ge hoord den Mlddenstandsraad, of andere daartoe in te stellen Instantie goedgekeurde normen. Uiteraard zullen de te stellen normen even zeer als voor de klelnondememlng moeten gel den voor afdeelingschefs en fillaalleiders der grootondernemlng en voor de bedrijfsleiders der coöperaties. n Frankrijk is weer eens een Kabinet ten val gebracht. Het had zoo ongeveer drie weken ge- Gedurende het tijdvak, waarin het vestigings verbod geldt, moeten door de georganiseerde bedrijfsgenooten (werkgevers en werknemers» branchegewijs normen worden ontworpen, waar aan nieuwe ondernemers en ondernemingen In de betreffende branches moeten voldoen, alvo rens zij zich in die branche kunnen vestigen. om moeilijk losgemaakt kan worden van de al gemeene salarisherziening, haar beslag zal heb ben gekregen, een weg te zoeken om te geraken tot een zekere normalisatie van alle pensioe nen. Op die wijze zal het wellicht mogelijk zijn een einde te maken aan de bedoelde ongelijk heden. Een stelsel van progressieve korting, gelijk door verscheidene leden wordt aanbevolen als een eenvoudige oplossing om de korting te ba- seeren op de werkelijke draagkracht van de In dische gepenslonneerden, Is voor de regeering niet aanvaardbaar. leefdf Maar hoe kort deze levensduur ook was, het sloeg daarmede geenszins een record. Dit laatste staat, meenen we. nog altijd op naam van het ministerie Ribot, dat juist één dag aan het bewind bleef en bij zjjn eerste op treden voor de Kamer reeds tot heengaan werd gedwongen. En toch was Rlbot het geval speelde zich reeds jaren vóór den oorlog af geenszins een onbeteekende figuur. HU. had meer dan één kabinet*gevormd en geleld, zoodat de President der Republiek meen de een beroep op hem te kunnen doen. Het Fransche Parlement pleegt het echter zijn ministeries niet gemakkelijk te maken. Dat was reeds in ’t verleden zoo, en dat is liet nog altijd. ..Nooit is duidelijker gebleken", schrijft de Parijsche correspondent der „N. R. Ct.”. naar aanleiding van de jongste crisis, „dat in Frank rijk het ministerie een commissie uit het Par lement, vooral uit de Kamer is. Deze delegeert het de uitvoerende macht met mondjesmaat. Als het van zich afbijt en zelfstandlgheidsaan- vechtlngen vertoont, wordt aan de teugels ge trokken. En daar met ongeveer gelijke kracht In tegengestelde richting getrokken wordt, komt het span niet van de plaats en wordt het aanhoudend zonder tastbaar succes gewis seld.” Opwekkend is dit politieke beeld niet. Frankrijk tobt inderdaad sinds jaar en dag met een aan het grillige grenzende veelvuldig heid van regeertngswlsselingen, waarop slechts de oorlogstijd een uitzondering maakte. Ongetwijfeld speelt hierbij het persoonlijk element, het steeds parate verlangen, om toch vooral „carrière” te maken, een rol. Maar al te dikwijls verschuilt zich niet al leen daarginds trouwens achter een leus, en ook achter een beginsel, een belang. Daarnaast echter heeft men in Frankrijk te kampen met het ontbreken van partyverhou- clngen en programs, die in positieven zin hou vast geven, en duurzaamheid waarborgen. „De basis, waarop dit en vorige kabinetten steunden, deugde niet,” schrijft de bovenbe doelde correspondent. „In plaats, dat de man aan het roer begint met een program op te stellen en tot de uitvoering daarvan een meer derheid om zich heen groepeert, passen de Sar- rauta, Boncours, gelijkheden, om te combinaties.” Hier ligt de zwakke plek. En het ergste Is wel, dat er geen krachtige, eensgezinde katholieke partij bestaat, die rich ting en leiding zou kunnen geven. Alles hangt nu van „combinaties" af. welke zoomin een r eë e I e n, als een principlee- 1 e n grondslag hebben. Tot schade van het land, dat in een zoo be wogen en onzekeren tijd, als de tegenwoordi ge. meer nog dan anders behoefte heeft aan bestendigheid In zijn regeering. Tot schade niet minder van het parlemen taire stelsel, dat op deze wijze zijn eigen aan zien verzwakt, om straks wellicht door den een of anderen dictator te worden weggevaagd. ting van een bepaalde groep ambtenaren van den Staat. Erkend moet worden, dat de onbillijkheid, ge legen in de ongelijke pensioenen van in de zelfde functie gediend hebbende personen, het sterkst spreekt ten aanzien van de militaire gepenslonneerden van voor 1930. De sterke aan drang om tegenover de hierbedoelde oud-mili tairen beneden den rang van officier een groo- tere tegemoetkomendheid te betrachten dan in het ontwerp is geschied, heeft den minister ge- reede aanleiding gegeven deze aangelegenheid nog eens nader te overwegen en te zoeken naar een anderen modus, om aan de bezwaren tege moet te komen. Hij meent dezen te hebben ge vonden In de wijziging, welke thans bij Nota van Wijziging In het ontwerp Is aangebracht. De strekking daarvan is. dat voor de voor 1920 ge pensionneerde Europeesche militairen beneden den rang van officier de korting zal worden ver zacht In dien zin, dat het gekort pensioen niet minder zal kunnen bedragen dan het gekort rangpensioen van de na 1 Januari 1920 onder gelijke omstandigheden gepensionneerde rang- genooten, terwijl een gepensionneerde van voor 1920. wiens pensioen ongekort nog minder zou bedragen dan het gekort rangpensioen van den onder gelijke omstandigheden na 1920 gepen slonneerden ranggenoot, buiten de korting valt. Het scheen den minister niet noodig en met het oog op de moeilijkheden, verbonden aan de practische uitvoering, ook niet gewenscht dezen maatregel uit te strekken tot de Inlandsche oud-militairen. Bij het geopperde denkbeed om de pensloen kortlng te vervangen door een progressieve op centenheffing op de ten bate van Indlë geheven wordende Inkomstenbelasting Is blijkbaar alleen gedacht aan hen. die bulten Indlë wonen, ter wijl toch een aanzienlijk aantal gepenslonneer den In Indlë woonachtig is. Daargelaten, dat bet niet aangaat alleen de eerstbedoelde cate gorie met een belastlngverhooging te treffen (welke ongeveer het vjjftlenvoud van de huidi ge heffing zou moeten bedragen op de uit de pensloenkortlng te verwachten bate te verkrij gen), acht de minister het evenmin toelaatbaar om de In Indlë wonende gepenslonneerden aan een hoogere belasting te onderwerpen dan hen, die geen openbaar pensioen trekken. Bovendien zou het resultaat voor de betrokkenen hetzelfde zyn. Dat ook tegen het stelsel van de voorgenomen korting zelf ernstige bezwaren zouden rijzen, was voor den minister geen verrassing. De rege ling, zooals zij thans aan de Kamer is voorge legd, is de vrucht van een zeer langdurig over- eg van de betrokken adviseurs der regeering, waarbij het niet ontbroken heeft aan een minu tieus onderzoek van verschillende middelen om de ongelijkheden, die tusschen de op verschillen de tijdstippen gepenslonneerden bestaan, zoo al niet geheel weg te nemen, dan toch te verzach ten. Een in allen deele bevredigende en prac- tlsch uitvoerbare regeling bleek echter niet te treffen. De regeering kwam aldus na gezette overweging tot de conclusie, dat het niet raad zaam is voor een regeling als de onderhavige, welke bestemd Is niet langer dan twee jaar te werken, zich te begeven in ingewikkelde bo vendien op allerlei punten aanvechtbare ex cepties. De minister van Koloniën zet daarin uiteen, dat de stelling, dat het pensioen gelijk staat met een reeds verdiend salaris, waarop niet meer gekort kan worden, bepaaldelijk in strijd is met de beginselen van de geldende pensioen- wetgevlng. In de Pensioenwet 1922 is overeen komstig het advies der Staatscommlssle-De Meester de stelling, dat pensioen als uitgesteld loon is te beschouwen, bepaaldelijk niet aan vaard. Met deze commissie meende de regee ring in het pensioen te moeten zien: het resul taat van samenwerking van publiek gezag en ambtenaar om dezen by ouderdom en invalidi teit een voldoend levensonderhoud te verzeke ren. Ook voor de Indische wetgeving vervalt elk beroep op een wetteljjk gestaafde vereen- zelvlng van pensioen met reeds verdiend sala ris. De onhoudbaarheid van deze stelling wordt bovendien in het licht gesteld door het frit, dat aan een verbetering van pensioenvoorwaar- den, als in het verleden herhaaldelijk heeft plaats gehad, als regel geen terugwerkende kracht werd verleend. De minister verwerpt evenzeer de stelling, dat de gepensionneerde op één lijn zou staan met vele andere schuldetechers van het land. Ware de verhouding tot de gepenslonneerden zuiver één - van prlvaatrechtelijken aard ge weest, dan zou de verhooglng van alle reeds toegekende penstoenen in 1920 zeker niet heb ben plaats gehad of anders veroordee’d moeten zijn als een moeilijk verdedigbare bevoorrech- nog van kracht zijnde voorschriften omtrent de betaling van collegegeld hebben voldaan of daarvan waren vrijgesteld. Voorts verklaart de minister van Economische Zaken zich bereid om. Indien door verzorgers van een student aannemelijk wordt gemaakt dat zij zich thans genoodzaakt, zouden zien den betrokken student zijn studie te doen onderbreken, een tegemoet koming in ernstige overweging te zullen nemen Ten slotte is hier ook een bepaling voorge steld zoo noodig vreemde studenten te weren. De minister van Blnnenl. Zaken zegt in een nota naar aanleiding van het verslag over de begroeting van het Alg. Burgerlijk Pensioen fonds o. a.: De verhooglng van het maximum weduwen pensioen zou onvermijdelijk een verhooglng van de bijdragen voor het gezinspensioen ten ge volge beoben. Hieraan kan in deze tijden niet worden gedacht. De vorige minister van Financiën heeft reeds overwogen, of het wenschelijk is. de regeling van art. 82a van de Pensioenwet uit te breiden tot de gevallen van ontslag op eigen verzoek. Bij het ontwerpen van de eerstvolgende wijzi ging der Pensioenwet zal hiertoe worden ba- slist. TUdriijke stopsetting van vestiging, of met vestiging gelijk te stellen uitbreiding of bedrijfs- omzettlng, in den detailhandel gedurende twee jaren en wel voor eiken ondememings- en be drijfsvorm, verbruikscoöperaties en filialen niet ultge^puderd. De rechtvaardigheidsgrond van den maat regel ligt intusschen in den noodtoestand van s Lands financiën. Daarover zouden ook be denkingen, verband houdende met het mln of meer academisch vraagstuk van het rechts- karakter der pensioenen, moeten wijken. De meenlng, dat zulk een noodtoestand nog niet geacht kan worden aanwezig te zijn, heeft den minister ten zeerste verbaasd, omdat de cijfers een andere taal spreken. Hieraan doet niets af dat de verslagen der Alg. Rekenkamer nog steeds gewag blijven maken van .groote royaliteit" en „verregaande zorgeloosheid" met betrekking tot ’s Lands gel den. De minister heeft reeds gerulmen tijd geleden te dezer zake bij den gouverneur-gene- raal aangedrongen op afdoende maatregelen om aan het euvel paal en perk te stellen. Juist dezer dagen mocht hij vernemen, dat de in stelling van een speclalen bewakingsdienst tot dat doel in voorbereiding is. De minister set voorts uiteen, dat bij de keuze van een wetteUjken vorm allerminst de bedoeling beeft voorgezeten, een beroep op den rechter uit te schakelen. O. m. gold de over weging, dat daardoor de vaststelling van een aantal afzonderlijke algemeene verordeningen voor de verschillende categorieën van gepen slonneerden kon worden vermeden. Daarnaast gold In niet mindere mate de overweging, dat. waar het hier een zóó diep ingrijpenden maat regel betrof, de gepenslonneerden er zekere aanspraak op mochten hebben, dat de hoogste wetgever ever hun belangen besliste. Met name valt hieronder: a.) Regeling van het ultverkoopwezen. De rechtbank, heden uitspraak doende, heeft verd. conform den eisch veroordeeld, en over woog daarbij dat het verweer van verd. dat hy niet de bedoeling had iemand te treffen, voor haar onaannemelijk is. De verdachte heeft zich van een ontoelaatbaar middel bediend, dat in grijpender was dan het kwaad dat hij bestrij den wilde. Zij besloot voorts rekening te hou den met de ernstige gevolgen van den daad, maar overwoog anderzijds de plaateelQke om standigheden en den staat van dienst, dien ver dachte bij de Rijksveldwacht achter den rug heeft. Veertien dagen geleden stond voor de Utrecht- sche rechtbank terecht de gepensionneerde ma joor van de Rijksveldwacht. die zich te Nieuw koop had schuldig gemaakt aan het veroorza ken van zwaar lichamelijk letsel door schuld Het betrof hier het z.g stroopersdrama, waar bij een visscher door een geweerschot werd ge wond, tengevolge waarvan hij het licht uit bei de oogen verloor. Verdachte zelde bij zijn fui ken een stellage te hebben gemaakt waarop een geweer rustte. Het slachtoffer daarentegen verklaarde dat staande op hem geschoten was. De Officier bij de rechtbank eischte achtmaan den met de ernstige gevolgen van de daad, dediger op. b. ) Algeheel verbod van toepassing van het cadeaustelsel. c. ) WetteliJke regeling van het rabat- en kor- tlngstelsel. d. ) Verwijdering en wering uit de warenhui zen van die instellingen en afdeellngen. welke meer op het verlokken van bet publiek, dan op een voorziening in behoefte zijn ingesteld (lunchrooms en buffetten, postkantoren, kinder speelplaatsen, kapsalons, leesbibliotheken, ten toonstellingen. bagagedepóts enz.). e. ) Uitbreiding van de wettelijke bepalingen op de oneerlijke concurrentie tot een wet tot bestrijding der oneerlijke en ontoelaatbare con currentie in den rulmsten zin des woords. Vooropgesteld wordt, dat elke actie voor in grijpen van buitenaf, om tot verbetering van de positie van de mlddenstandsonderneming te ge raken, gepaard dient te gaan aan het krachtig ter hand nemen van de verbetering van het mlddenstandsbedrij f door den middenstand zelve. Slechts dan zal van een roep om bescherming heil mogen worden verwUcht, wanneer de mid denstand, collectief én als afzonderlijk onder nemer. metterdaad toont te beseffen, dat er ook voor hem een ordenende, en sane erende ligt. Individueel moet aan eiken middenstander de eisch worden gesteld, dat hij toont zijn plaats, welke hij In het economisch leven beschermd wenscht te zien, met recht in te nemen. De ver vulling van zijn economische functie zij zoo danig, dat zij sociaal en economisch aan hooge elschen beantwoordt. Bedrijfsinrichting en bedrijfsbeheer behooren In het mlddenstandsbedryf volkomen op de hoogte van den tijd te zijn of ten spoedigste te worden gebracht. Zoowel stands- als vakorganisatie hebben tot taak haar werkzaamheid ten aanzien van dit punt met kracht voort te zetten. Naast het be vorderen van de activiteit barer leden In de vooromschreven richting, ligt voor hen een bij zonder werkterrein in het propageeren van eco nomische samenwerking tusschen ondernemers in denzeifden tak van bedrijf. Uitzonderingen op dezen regel zullen moeten kunnen worden gesteld door de gemeentelijke overheid. In met name bij de wet te noemen ge vallen, na advies van een plaatselijke permanen te commissie, samen te stellen uit leden aan gewezen door den gemeenteraad. Kamer van Koophandel In het ressort en georganlseerden middenstand. i Als zoodanige uitzonderingsgevallen komen om. in aanmerking: a. ) Vestiging In nleuw-gebouwMe woonwijken of zaken-kwartleren. b. ) Vestiging In bestaande, tijdens het ves tigingsverbod openvallende winkelruimten, voor zoover deze vestiging niet betreft warenhuizen, eenheidsprljsbedrljven, filialen van ondernemin gen, die bereids twee verkoopgelegenheden be zitten of coöperatieve verbruiksvereenlglngen. Deze spertijd is noodzakelijk, niet alleen om verdere ontwrichting der verhoudingen In den detailhandel als gevolg der economische crisis te voorkomen, doch ook om afdoende een verde ren toevloed van buitenlandsche detaillisten te kunnen weren. De vestiging en uitbreiding der grootonderne- mlng In den detailhandel en der coöperatie bul ten het persoonlijk economisch werkterrein der deelnemers worde blijvend gebonden aan een vergunning, af te geven door een plaatselijke Instantie, met dien verstande dat deze vergun ning alleen kan worden afgegeven als de wen- schelijkheld van de betreffende vestiging of uit breiding in sociaal-economisch opzicht positief is aangetoond. Het bedoelde stelsel van vestlglngselschen worde tevens Ingevoerd voor de diverse takken van klein-lndustrieel bedrijf en de In deze be drijfstakken werkzame productie- of bewerkings- coöperaties. Invoering van den vermelden spertijd worde tevens mogelijk gemaakt voor met name te noe men takken van kleln-lndustrleel bedrijf. Een eind worde gemaakt aan de bevoorrech ting van het in N, V. of coöperatieven vorm ge voerde bedrijf boven het bedrijf der natuurlijke persoon, w<elke door de stelsels van D. T. B. en Inkomstenbelasting wordt mogelijk gemaakt. In aansluiting op de voorgaande punten en ter verwezenlijking van de volledige ordening der bedrijfstakken door de georganiseerde bedrijfs- genooten zelf zal de N. R. K. M. zijn actie voor bedrijfsorganisatie op publlekrechtelijken grond slag onverminderd voortzetten. Het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Mid denstandsbond besloot de werkzaamheM der ge- heele stands- en vakbeweging van den katholie ken middenstand zoo krachtig mogelijk te rich ten op de propageerlng en spoedige verwezen lijking van dit Saneerlngsprogram. naast het in September JJ. aan de Regeering aangeboden Urgentleprogram van den N. R. K. M. very te Amsterdam. Van de oude Godenver halen der Edda-boeken af tot de konlngsver- halen van Snorre Stürlasson toe vat hy de Noordeiyke mythen en legenden samen in een duldeiyk, een leerryk overzicht, dat tevens veel schoonheid te genieten geeft. Men vindt in dit boek ook de geschiedenis van Sint Olaf, den heiligen konlng van Noorwegen, die voor het geloof gesneuveld is te Stlklestad. Dit is een boek, dat ontwikkeling en ontspanning tegelyk geeft. Nauweiyks verscheen van Ernes Claes de novelle: „Toen Onze Lieve VrouvAe he uren beeweg deed", of er ligt weer een nieuw boek van den vruchtbaren verteller voor de ruiten, getiteld: „Kobeke”. Het is schalksch en getuigt van een levendige opmerkingsgave, maar een beetje voorbehoud Is by dit werk, mede wegens de plaatjes van Joeef Cantré, toch niet mis plaatst- De Wereldbibliotheek gaf het uit. Een lief boek over kinderen, doch dat een boek voor groote menschen is. schreef Annie Salomons. Het heet: „Een Jongetje en een Meisje". Wat erin verteld wordt, is vooral voor Jonge moedertjes, die geregeld met kleuters omgaan, alleraardigst. Paul Brand te Hilversum gaf het uit. Tot het laatste bewaarden wy den roman „Harten en Brood" van Albert Kuyle, waarover in de kritiek wellicht nog zal worden gestreden, maar dat wy toch als verhaal een meesterlijk werk mogen noemen. Het heeft een sterk een zijdige sociale tendenz, die vaak den indruk wekt, dat de schrUver te veel wil bewyzen, en dan wordt de strekking beslist onaannemelyk. Eigeniyk schuilt de kracht van Albert Kuyle In zyn allerscherpste opmerkingsgave en in zUn diep doordringen tot het wezen van het katho lieke volksgevoel. Het maatschappelijk vraag stuk vereenvoudigt hy tot een schema; alle bezitters zyn slecht, alle arme menschen zyn goed. Wie zich daarover heen kan zetten by het genieten van een schoon voldragen kunst werk. moet .Harten en Brood” lezen, want op alle bladzyden bijna wordt men ontroerd of verrast door prachtige vondsten en hartelyke passages. Was het geschreven zonder program matisch vooroordeel, het zou volmaakt mogen heeten. Nu wordt het voor velen wellicht een teeken tot tegenspraak. Maar het is een mooi geschreven boek. Ook dit werk verscheen te Hilversum by Paul Brand. Het is alleen voor volwassenen geschikt. Men ziet: er is keus voor Sinterklaas! Zal het katholieke publiek er voldoende van profltee- ren? Wy hopen het harteiyk. Ingediend Is een wetsontwerp tot wyziglng en aanvulling der wet van 15 Dec. 1917 tot laatsteWk gewyzlgd by de wet van 39 Juni 1925. Dit wetsontwerp heeft biykens de toelich ting, In de eerste plaats tot doel, de inkom sten van dit onderwijs te vermeerderen. De vooropgestelde wyzlglngen hebben strekking: a. opheffing van de vrystelling van beta ling van collegegeld, nadat dit viermaal is be taald, met dien verstande, dat de vigeerende bepaling, dat de verplichting tot betaling ver valt. wanneer de betrokkene het examen met civiel effect heeft behaald, intact biyft; b. afschaffing van de bepaling, dat in geval van afwyzing voor de eerste herhaling van een examen geen betaling van examengeld wordt gevorderd: c. het openstellen van de mogeiykheid voor onderwysbenoodlgdheden. die aan studenten worden verstrekt, van hen betaling te vorderen. Door het opnemen van een overgangsbepa ling wordt tegemoet gekomen aan de belangen van de studeerenden, die reeds aan de thans De maand November bracht, in afwachting van den goeden Sinterklaas, dit jaar een aeld- aan-groote hoeveelheid oorspronkeiyk-Neder- fcudsche romans op de boekenmarkt en wy mogen ons ernver verheugen, dat daaronder plet minder dan een tiental werken zyn van goede katholieke schrijvers- Tien katholieke romans in een maand! Dat «11 toch wel wat zeggen! Ons publiek, dat tot jmden bekend stond by de Nederlandsche uit gevers wegens zyn gerlngen leeslust, begint zich ja de laatste jaren in dit opzicht te herzien «n schijnt harteiyk te gaan meeleven met de jongste vernieuwing van de katholieke letter kunde. welke Inderdaad vruchtbaarder biykt dan men sedert honderden jaren van de jloomschen” gewend was. Ze heetten immers schteriyk! Tegenwoordig maken zy geen slecht figuur meer in het cultureele leven en juist onder de populaire schryvers zyn de katholie ke de meest vooraanstaande en de meest vruchtbare: denk maar aan Antoon Coolen, aan Herman de Man, aan Felix Timmermans, aan Ernest Claes, aan Kees Meekel. Ze zyn allemaal op het appél, dit jaar. en stellen Sinterklaas in de gelegenheid, een boek van hen te „ryden” In den schoorsteen van den leesgragen geloofsgenoot- Antoon Coolen deed by Nygh en Van Ditmar te Rotterdam een novelle verschynen, getiteld „De man met het Jan Klaassen-spel”, waarin hij de sombere, maar toch niet pessimistische geschiedenis verhaalt van een rondreizend pop- penkast-houder. zyn liefde en zyn bittere svonturen. Het is in zeker opzicht *n zwervers- boek. ofschoon het aansluit by de Peel-romans vin denzeifden auteur. Herman de Man brengt ons weer in kennis met de beide zwervers Sjef en Jochem, die hy ons reeds voorstelde in zyn vroegeren roman: .De kleine Wereld". Thans djn ze passagiers op .Ben stoombootje in de Mist” (zoo heet het nieuwe boek). Dit stoom bootje met .Jas”, een grimmlgen doch goedhar tig» kapitein, loopt onverwachts vast op een nndbank en biyft daar drie dagen steken in den mist. De passagiers moeten die drie dagen mek brengen en vertellen elkaar dus allerhande verbalen, vol bonte afwisseling, waartn de ver schillende karakters goed tot hun recht komen. De« vertellingen dragen eenlgszins de kleur van vertwy teling, berusting en verwachting zaar gelang zy gedaan worden op den eersten dag, als het bootje vastloopt en de bemanning vertwyfeld is. op den tweeden dag. als de pas sagiers berusten in hun somber lot. of op den derden dag, wanneer de dikke mist elndeiyk opklaart en de spoedige bevryding te verwach ten is. Hiernaar is het werk verdeeld in drie stukken, welke leder een geheel eigen sfeer hebben. Een gezonde, volksche humor tintelt door het geheel, dat voor volwassenen zeer ge schikt is, evenals het werkje van Coolen. „Een Stoombootje in de mist" verscheen by de Ne derlandsche Keurboekery te Amsterdam. Kees Meekel, geboren in de Hollandsche klei- s^eek rond Amsterdam, zorgde voor een fik- schen Hollandschen boerenroman, die het licht mg by Veen's ultgeversmaatschappy in de hoofdstad, en die ,De Zonnebrug” heet. Wy zien hier den stryd tusschen twee opeenvolgende, feneratles. De „oude Nol" die het geslacht der vaderen vertegenwoordigt, verzet zich tegen den nieuwen tyd. doch moet zich wel gewonnen ge ven aan het allesverslindende monster, dat de boofdstad is, zich uitbreidend naar alle zyden, zoodat het de landeryen eenvoudig opslorpt. In het byzonder deze figuur van den ouden boer is met krachtige, sobere lynen geteekend en maakt het boek zoo boeiend en zoo men- scheiyk. Een nieuw geluid in de Nederlandsche roman kunst bracht de Jongere Frans van Oldenburg- bmke met zyn verhaal.Bruno Clasius”. nader getiteld. ,De roman van een verregend leven”. Bet te de humorlstisch-vertelde levensgeschie denis van een Jong mensch, dat na genoten onderwijs ,.aan de krant” gaat, doch dat als journalist niet de bevrediging vindt, die zulk •en betrekking scheen te beloven. Over het ge heel hangt de drenzig-wolkige lucht ran ons vaderland en de eenlgszins sobere grimlach van den schryver, die overigens met dit boek be- vyrt, een opmerkeiyk talent te hebben. Uit gever te Teulings te ’s Hertogenbosch. Ook een eersteling is ,De Paradysbloem” door Ton Kerssemakers. die eenige jaren geleden in letterkundige kringen wel van zich deed spre ken, omdat hy toen een maandblaadje uitgaf. -De Paal”, zyn eerste boek vertelt de geschie denis der heilige Lldwlna van Schiedam, naar de oudste bronnen, doch de schryver beheerscht ^ün taal maar matig en gaat ook met zyn god geleerde opmerkingen wel wat makkeiyk bulten de schreef, b.v. wanneer hy vertelt, dat het tedsch Paradijs nog heden op aarde te vin- Nh te en verbiyf biedt aan Henoch en Ellas- Zulke fantasieën zyn nergens goed voor en mis leiden het publiek, terwyi ze de andersdenken den volkomen noodeloos ergeren. Wel beroept de schryver zich op kerkvaders, maar hy biykt kun geschriften onvoldoende begrepen te heb- ben. of uiterst slordig nagekeken. Is het wel W«t. dat een letterkundige zich zonder verdere •chollng, afgaande op zyn gevoel maar waagt **n de weergave van het mystieke leven? Ton Bërmuuakers had beter gedaan door te begln- üen met een bescheiden vertelling, b.v. uit zyn •'boortestreek. Dan had hy wellicht meer talent *n hoogstwaarschyniyk meer kennis van zaken tetoond. Beslist af te raden is zyn boek niet, ■■•r wy kunnen het toch moeiiyk aanbevelen. «treeft naar het hoogste, terwyi bet twyfel- te, of hy het lagere bereiken kan. zyn b°ek werd uitgegeven door ,De Gouden Ring" Tilburg. *»bx Timmermans is als verteller op zyn brit in den verhalen-bundel „Pyp fen Toeback". by bezorgde by P. N. v. Kampen en Zoon Amsterdam. Men mag over hem zeggen wat wU en wyzen op de betrekkelyke beperkt- “•M van zyn talent, maar hy wordt als simpel teller door niemand in onze taal geëvenaard. w«lk 'n natuurlyken humor geniet men by hem schryft hy kleurig en harteiyk. recht <ten man af! Zwaarder doorzwoegd te de waarin Btyn Streuvels ons „IJslandsche ■••en” vertelt, die hy uitgaf by Veen's Ultge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15