Bond van DE JAARVERGADERING 5ïtterSl%KAR. KRUI5V/EG6ots JUBILEUM PASTOOR NIEMAN ANDIJK BLOKKER BROEK OP LANGENDIJK BUITENVELDERT Ingekomen stukken Installatie geest. adviseur ABCOUDE Het jaarverslag" DE RIJP EDAM van Jtondvraag HEEMSKERK HOOG KARSPEL Financieel verslag Waterschap de Purmer BERGEN HEILOO De feestavond EDAM—VOLENDAM Uitbreiding bestuur BERKHOUT MEDEMBLIK Contributie-voor stellen EGMOND AAN ZEE NIEUWKOOP Interessante bespre» kingen Het plechtig Lof Zondagmiddag Receptie in het Ver eenigingsgebouw M uu tageb damsc op, 4 binne kaam. „De priesters, die goed voorgaan, zal men dubbel in eere houden” In Juni 1934 zal waarschynlyk te Alkmaar het jaarlyksch con cours worden gehouden De plechtige Hoogmis van Zondag PROVINCIAAL NIEUWS hield JUBILEUM BURGEMEESTER een DE GEMEENTE BEGROOTING VEBGADEBING VAN DEN BAAD dat ter te wüsen op dese overbodigheid. Stationschef l- de VriesBonkhorst O.-diploma voor kraam - achten, dat de 51(, pet. pensioenvertiaal met 3 pet. zou worden verhoogd. Daarbij kon wor den genomen een salarisverlaging van 5 pet. Hierdoor zal een 8 pet. korting worden toege past. Den machinist van het gemaal wenschte men bovendien nog t 101 verlaging te geven. Het voorstel van het personeel werd vervolgens langenomen. Na nog eenige bespreking van ondergeschikt belang, volgde sluiting. Na kennisname van een reeks van Ingekomen stukken werd wegens den toestand der ge meen- van R(*«ub«i<t>e. Aan het Wit-Gele Kruis" in W.-Friealand, alhier gevestigd, is ter bestrij ding der t.b.c. over 1933 een rijkssutaldle toege kend van ƒ3108 tegen ƒ2340 in 1932. vol- ver- Jubilaris, een geestige toespraak. Jonge Wacht Hedenavond groepsbijeen komst; Woensdagavond: spreekkoor en mond- harmonicaclub; Zaterdagavond: Groepsbijeen komst in het Patronaat. Opbrengst collecte. De hier gehouden col lecte voor de blinden-lnrichting te Wolfheze heeft 19.85 opgebracht. T< re re oitv siwi Al heer den ging tijde toon ebie Daai slier toon Sec: eotnm hier 1 0 Ged 15 1 te I opP J«b «jas U ko rerpla Pirkzi Al gewea ducter De bande ma g Het bestel Inst Heer midda den H meren »eel r Om cl petton Vies baars karper Pond, die J\ Win kelwei trale langst alleen meest na er Mee Amste maakt tab Eer 1 Ma drie boe de< den tut DW F’1 B Sa eomi word De roert than en N Pat werp behai uiteet ves. De groot belan De slaag: Aan noordt utige i de uit melhe Beide den d den It mate wordei der t oomlta hetwi de we BH Seeds verdie Het Reo I meerd overwl Personalia Mej. behaalde het A 8. 8 verzorgster. De J «ter h Gast ft -Paus wordei Wacht is een personen Zwarte gebruik langs Dist gang worde nmdvï kende; in ai och o schaft ter ge Aan de afd Berkhout van het witte Kruis wordt tot het geven van een moedercursus en een cursus voor eerste hulp bij ongevallen een lokaal der O. L. School afgestaan. Nog wordt ingewillljd etn verzoek om een lokaal der O. L. Schooi beschikbaar te stellen voor het geven van vervolgonderwijs door mej. M. Claü (handwerken) en door de heeren Bergsma en Bos (rekenen en taallessen). Daarna deelde de voorzitter mede, dat met ingang van 9 Nov. JX 7 arbeiders in werkver schaffing zijn geplaatst in den Wlertngenneer- polder en dat van Drechterland bericht is ont vangen, dat niet op medewerking valt te reke nen tot doortrekking van den Zwarten Weg Eten regeling tot verstrekking van goedkoope margarine is bij B. en W. In voorbereiding. Daarna volgde sluiting met de beste wen- schen voor het herstel van het raadslid mevr. KosterClaü. Sluitingsuur winkels St. Nicolaas en Kerstmis De winkels mogen tot en met 5 Dec. geopend zijn tot 10 uur nm.; eveneens van 18 tot en met 34 Dec. Op 6 Dec. as. mogen de winkels ingevolge bekomen vergunning ge- ->pend zijn tot 11 uur nm. Geweldig was hier de toeloop van belang stellenden. w.o. vele oud-parochianen, die den Jubilaris hun gelukwenschen kwamen aanbieden. De sedert kort hier opgerichte zangvereenl- glng zong onberispelijk: ..HU leve lang”, ..Jesu Dulcis” en ,£cce quomodo moritur" De hoogeerw. heer Ed. P. Rengs. Deken van Alkmaar, hield hier een feestrede, waarin hij schetste de uitnemende hoedanigheden van den zeereerw. Jubilaris; ook de voorganger van den de zeereerw. heer Peperkom. hield Brandmeester Door B. en W. is benoemd tot bulten-brandmeester de heer P. A. van Nes in het Gein. swaawp ---- meester dank voor dezen genotvolien avona, welke door talrijke genoodlgden met genoegen Is gevolgd. Onder uitstekende leiding van scheidsrechter W. C R. Kroon hebben VVO en Berdos de puntjes samen gedeeld, wat goed de verhou ding weergeeft. De wedstrijd was er een van het goede soort en werd, ondanks dat er voor belde ploegen heel veel op het spel stond, in goede ver.'tandhouding gespeeld. De wedstrijd had een aeer spannend verloop. Nadat VVO het eerste doelpunt had gemaakt maakte B gelijk om even later met 31 voor te komen, doch voor de rust maakte V. gelijk. Na de thee neemt B. wederom de leiding, doch V. maakt uit een corner gelijk. Wat bei de ploegen ook probe eren er komt geen veran dering meer in den stand. Berdos 3 deed ook goed werk en won van Oranje Wit 3 met flinke cijfers. Rust ging in met 11. In de eerste minuut werd keeper Grol man flink genomen en moest bijgewerkt wor den. Scheidsrechter Schouten hield hierna de teugels flink in handen. Dit werd uitgebracht door den heer F. War- nlk te Hoorn. De Bondsrekenlng vermeldt aan ontvangsten 153.13 en aan uitgaven 33 64. Batig saldo f 118.48. De rekening van bet Bonds- concours vermeldt aan ontvangsten 930.90 en aan uitgaven 1174.98. Nadeelig saldo 344.08. Het avondfeest ontvangen ƒ390.30, aan uitga ven 197.89. Batig saldo 93.51. Ter bestrijding van het nadeelig saldo concours zullen de baten worden aangewend, zoodat ten slotte een tekort in de Bondskas van 33.59 te voldoen over blijft. Voor en na het spel werden door de R. K. Zangvereeniging eenige zangnummers ten ge- hoore gebracht die, door de keurige uitvoering niet weinig tot bet slagen van den avond heb ben bijgedragen. Hiervoor een woord van hulde aan den dlreec- teur, den heer Th. v. Baas. Dit verslag zou niet volledig zijn als daarin geen melding werd gemaakt van een ander ju bileum. waaraan door enkele sprekers ook werd herinnerd, nJ. dat van mej. A. Schermer, de trouwe huishoudster van pastoor Nieman. De zeereerw. heer pastoor, die aan het einde van den avond dank bracht aan allen, die aan dit feest hadden meegewerkt en bijgedragen, 'prees ook haar om hare in dezen tijd zeldzame 25-Jarige plichtsvervulling. In hotel „Het Witte Paard” te Hoorn, hield Zondag genoemde Bond z'n eerste Jaarvergade ring. Van de aangesloten vereenlgingen waren vertegenwoordigd de volgende plaatsen: Wer- vershoof, Goorn, Ooster-Blokker, Westwoud. Kokhuizen Nlbbixwoud, Edam, Weesp, Zaan dam (Zanglust), Alkmaar, Zaandam (St. Cae- dlia). Hoorn, Onderdijk, Medemblik en Wog- num. De zeereerw. heer P. Nieman te Schoor! her dacht zijn 35-jarig pastoraat in deze parochie. Wel bewaarheid zUn geworden de boven aangehaalde woorden van Tlmotheus Een pries ter, die goed voorgaat, hebben wij zeker in on zen pastoor, die als eén werkelijke vader tus- schen zijn kinderen verblijft Wanneer een vader nu Jubileert, zullen zijn kinderen zidti dan niet opmaken, om dat Jubi leum op waardige en passende wijze te vieren? Zulle» de parochianen van Schoorl dan geen feest mogen vieren, nu hun beminden grijzen vader zfjn benoeming van vóór 25 jaar tot pastoor in deze parochie herdenkt? Als men vorige week langs 't vereenigings gebouw wandelde, zag men daar reeds een sta pel dennegroen, wachtende om gevormd te wor den tot een dichte haag, waarlangs de zeer eerw. Jubilaris zou schrijden. Men vergaderde en beraadslaagde; kortom: er zat reeds een feeststemming in de lucht. Zaterdagmiddag echter was het begin van de feestelijkheden. Om half twee arriveerde de zeereerw. jubilaris bij het tramstation, opge wacht door de eere- en feestcommissies. Een twintigtal ruiters te paard stonden keurig op getuigd te wachten. Het fanfarecorps „De Vriendschap" gaf zijn zeer gewaardeerde mede werking. Onder de lustige en feestelijke klan ken van zijn muziek, trok de stoet langs Laan- weg en Heereweg naar de kerk. bü het Ver eenigingsgebouw aangevuld met een twintigtal bruidjes. Hierna celebreerde de zeereerw. jubilaris een plechtig Lof. geassisteerd door twee z. z. e. e paters, w.o. pater Nerius Louter O. F. M. Melkprijzen Aan de leveranciers der N.V. Zuivelfabriek „Hoogkarspel" wordt over de laatste periode van de geleverde melk uitge taald f 596 per 100 KG. of 6.16 per 100 Liter, gemiddelde noteering St. Nicoiaasfeeat. op Zondag 3 December aanstaande des namiddags 3 uur zal In het R. K. Vereenigingsgebouw het 8t. Nlcolaasfeest plaats vinden voor de kinderen van leden van den R. K. Volksbond. Tegen half acht verzamelde zich een talrijke menigte iir het Vereenigingsgebouw. Evenals 's morgens In de plechtige H. Mis. was ook nu het gemeentebestuur vertegenwoordigd door den burgemeester, baron von Prydag en de wet houders BUI en van Lienen. Nadat de zeereerw jubilaris was blnnenge- kotnen en het welkomstlied gezongen was. werd allereerst het woord gevoerd door den voor zitter van het feestcomité, notaris F. J. M Plhxter, die ook namens het kerk- en arm bestuur den eerw. jubilaris complimenteerde en de feestgave der parochie aanbood. Vervolgens sprak ook burgemeester van Frl- dagh, voorz. van het eere-comlté, die in een hartelüke speech getuigde van zUn waardeerlng voor het werk van pastoor Nieman in Schoorl. Daarna werd de Jubilaris nog toegesproken door den weleerw. kapelaans Meereboer. zoon der parochie en den heer Tromp, hoofd der school. Hierna werd door een ensemble, gevormd uit leden van de beide tooneelvereeniglngen in de parochie een mysteriespel opgevoerd. Dit spel: Aanbesteding In het Heerenlogement werd door den bouwkundige O. Kunst aanbesteed het bouwen van een wagenberging nabü bet logement. Ingeschreven Werd als volgt: 1. Jac. Hartog, Edeqa ƒ740- 3. D. de Boer en Joh. Dekker. Edam, f 1032. 3. K. Brouwer, Oosthuizen, 1035. 4. A. B. Salm. Volendam. 1073. 5. K. Doets en A. Kuln. Warder, 1083 6. J. Dekker, Edam, 1110. 7. Kraaijer de Ko- ning, Edam, HIT. Het werk is aan den laagsten inschrijver ge gund. Inmiddels is de weleerw. heer G. P. Regeer, kapeutan te Hoorn, ter vergadering gekomen, die door den voorzitter wordt beroet. De voor zitter deelt daarop mede, dat de Bond in kape laan Regeer zijn Geest. Adviseur mag begroe ten, welke door den hoogeerw. heer Deken Hul- bers als zoodanig is aangesteld. De voorz. wenscht Z.E. geluk met deze benoeming en ■preekt den wensch uit, tot heli van den Bond op prettige wUze met Z.E. te mogen samen werken. (Applaus.) Op dezelfde wijze als des morgens werd naai het altaar opgegaan, en het Lof gecelebreerd met dezelfde assistentie als in de Hoogmis De jubilaris beklom na het ..Magnificat" den kansel en hield, bewogen, een korte toespraak waarin hU voor alles God dankte voor alle wel daden die hu in die 25 Jaar heeft mogen ont vangen en vroeg vergeving voor zUn fouten, zonden en tekortkomingen, evenals hij hoopte dat God hem hiervoor vergiffenis zou schenken Met de aansporing om allen steeds meer hun best te doen, besloot de jubilaris zijn toespraak, waarna het Te Deum werd gezongen. Hierna -vermeldde het programma: De heer E. J. Groot (Westwoud) brengt hier na een zeer uitvoerig jaarverslag uit, waartoe dit eerste afgeloopen Jaar alle aanleiding gaf. Na ernstige voorbereiding werd op 19 Febr 1933 de oprichting van den Bond een voldongen feit. AanvankelUk bedroeg het getal aangesloten vereenigtngen 12. Door krachtige propaganda steeg dit aantal tot 23, welke vereeQigingen alle hebben deelgenomen aan t eerste Bonds- concours te Hoorn, dat uitmuntend slaagde. De aldaar ondervonden medewerking was in alle opzichten een zeer gewaardeerde steun, waar voor het Bondsbestuur erkentelijk blUft Een betreurenswaardlge overtreding van het eoncours-reglement noodzaakte het bestuur ue vereenlglng „Zang en Vriendschap" te Helloo de behaalde prijzen te onthouden. Het bestuur zal met alle haar ten dienste staande middelen trachten, het spook van te werken met ge leende krachten" te bannen uit de organisatie, waardoor de innerlijke kracht van de jonge organisatie zal versterkt worden. De heer O. Nugter uit Zaandam bedankte door omstandigheden als lid van het hoofd bestuur. Na hulde te hebben gebracht aan de veree- niglng „Viribus Unltis" te Hoorn voor de uit nemende wUse, waarop zU het concours heeft verzorgd eindigt het verslag met een opwekking om in harmonieuze samenwerking voort te werken tot uitbouw van de Jonge organisatie, die het doel heeft den volkszang als een volks kunst te verbeffen en te vekedelen. (Applaus.) De voorzitter dankte in een gloedvolle speech den secr. voor zün vele werk voor den Bond verricht. De vereenlglng 8t. Caecilia te Noord- Scbarwoude. welke inmiddels als belangstel lende ter vergadering Ja gekomen, wordt door den voorz. begroet. Het bestuursvoorstel was, de contributie voor dit Jaar te bepalen op 25 cent per lid Het voor stel van Knkhulzen, dat door Nlbbixwoud on dersteund werd om 15 of 30 cent per lid af te dragen, kon het Bondsbestuur niet overnemen. De kaspositie moet zoodanig zijn, dat bij een eventueel tekort op een volgend concours 150 garantie kan gegeven worden, zooals bij regle ment bepaald te. De vergadering, deze overwe ging in aanmerking nemende, aanvaardt bet voorstel. De inning werd bepaald in twee ter mijnen, nX in December en Mei. Op een vraag van den heer Ketelaar (Nlbbix woud) antwoordt de voorzitter, dat volgen* re glement, de vereenlgingen daarenboven nog garant moeten blijven voor 25 cent per lid. bij een eventueel tekort van bet concours. De berekening van het aantal leden per ver- eenlging geschiedt volgens de gegevens van het laatste concours; het 3e halfjaar achter vol gens nieuwe opgave. De bondsvoorzitter, de heer J. A. Spigt, Hoog karspel, opende met een woord van wilkom de vergadering en memoreeroe hoe de jonge R. K. Bond in het afgeloopen eerste bestaansjaar reeds verblUdende teekenen heeft gegeven van zeer opgewekt leven. De beer J. P. J. Wieits, toonkunstenaar en JUry-lid in den Haag, heeft getuigd, dat dit eer ste optreden van den R. K. Bond niet alleen een succes te geworden, maar ook een artistieke prestatie kan genoemd worden, zooals men lel- teljjk niet bad mogen durven verwachten. stationschef Met ingang van 16 December is tot stationschef alhier benoemd de heer Van den Berg, chef van het opgeheven Tooneeluitvoering. Zaterdagavond heeft de Larensche Tooneeiclub „De Papegaai" op ver zoek van den burgemeester, alhier een uitvoe ring gegeven in t Wapen van Medemblik. Op- gevoerd werd het Amerikaansch blijspel ,A1- llngton's Millioenenerfenis". Met recht was dit een smakelük stuk; de vele verwikkelingen oom de erfenis te krUgen waren echt Amerikaansch en een bedaarlijk gelach weerklonk dan ook büna onafgebroken. Het spel was vlot en de types werden juist goed weergegeven. Dese avond was dan ook een succes voor dese club. Na afloop bracht de edelachtb. heer bur5f*“ meester dank voor dezen genotvolien c.-- Een mooi stok werk. Hoewel we tn ons dorp over een goed complex wegen beschikken, worden toch de etechen steeds hooger cesteld en kosten noch moeiten gespaard om een «n ander in steeds beteren staat te stellen. Zoo is men. thans bezig den Middenweg, een onzer irukste verkeerswegen, radicaal te verbeteren, zoodat daaraan, straks als de teerlaag gelegd wordt, het werk er aan af zal zUn voor langen tUd Bovendien te de wegverbetering een mooi werkobject voor de reeds talrijke werkloosen. OostenrUksch priester, dr. Max Gmachl en werd speciaal voor deze gelegenheid in het Ne- derlartdsch overgezet. De schrüver, die als priester in een land, on der sommige opzichten, armer dan het onze, den nood van dezen tUd verstaan heeft, een nood, die zoozeer gelUkt op den toestand der Joden in den tijd van Christus' geboorte, plaatst daar tegenover de eenlg-reddende wer- kelUkheld. n.l. deze, dat God ons eenlg Heil te en dat de H Mensch wording van Gods Zoon nog niets van Haar beteekente en waarde voor ons verloren heeft. Zoo doet de schrijver het geheim nisvolle Kerstgebeuren in enkele tafe- reelen herleven. Maar dit spel doet meer dan die historie van Christus' Geboorte laten her leven, het wUst ons naar het H. Offer, dat ei ken morgen in onze kerker) wordt opgedragen en dat naast de gedachtenisviering van Chris tus' leven en sterven, als waarachtige offer maaltijd de genaden van het nieuwe Heil in rijken overvloed over de geloovlgen uitstort Het is „de priester" die ons aize verbinding tusschen Kerstmysterie en H, Misoffer, op het tooneel laat zien en die de geloovlgen, verbeeld in een kind dat ter kerkt gaat, de geheimen Boringen Dezer dagen zUn langs den Voet- angelweg onder Abcoude, boringen gedaan in verband met den aanleg van den nieuwen weg voor snelverkeer Amsterdam—Utrecht. Men had gedacht den nieuwen weg eerst OostelUk van Ab coude om te leggen, dus zoo pngeveer parallel met den spoorweg. Het schUnt evenwel dat er thans plannerT bestaan voor een andere richting en wel ten Westen van Abcoude c.a. De weg zal dan beginnen bij de Runstraat in Amsterdam-Zuid, vandaar door de Dulven- drechtschen polder, de Nieuwe BullewUk. met een brug over de Holendrecht, dwars door de Waardpolder. de Wlnkeldijk snijdende, verder westeluk langs Baambrugge en Loenersloot naar Utrecht, de dorpen niet rakende. Wordt dit plan werkelijkheid, dan zal de RUks- straatweg. die thans midden door de dorpen loopt, aanmerkelijk verlicht Warden, en zal het verkeer door die dorpen ook in Abcoude tot bjjna nul verminderd worden. van zelf aanleiding toe. Toch zal het concours moeten doorgaan. Door Enkhuizen wordt voor gesteld Alkmaar aan te wijzen voor 1934 De heer Bernards. Alkmaar, «egt, dat wegens het 5-Jarig bestaan zUner vereenlglng, het een mooie gelegenheid zou zUn als het concours In Alkmaar kon gehouden worden. Definitieve toezegging kan spr. echter niet doen daar de mogelijkheid eerst onderzocht dient te wor den. De voorz. wijst op de zeer geschikte plaats van Alkmaar als centrum van Noord-Holland. Daar geen ander advies los komt, hoopt de voorz. op een gunstig besluit van Alkmaar. Zoo mogelijk zal het concours in de maand Juli plaats vinden. Over samehstelling van de Jury volgt uit voerige gedachtenwjasellng. Het bestuur stelt voor, den heer J. P J. Wlerts ook dit Jaar te handhaven, omdat deze zich, en dit niet geheel ten onrechte, mede-oprlchter van den bond voelt. Verder heeft dit Jury-lld steeds zUn werk ernstig opgevat, wat ook uit het critisch verslag spreekt. Ten slotte kent hU zoo langzamerhand de vereenlgingen en kan hij den vooruitgang beter beoordeelen. De vergadering stemt hiermede in. De vraag komt naar voren nu eens drie in- plaats van twee jury-leden te nemen. Met het oog op de meerdere kosten kan het bestuur hier niet terstond mee Instemmen. De vergadering spreekt zich uit om drie jury leden te nemen, wat het bestuur zal vrachten uit te voeren. Candldaten voor de Jury zijn behalve de heer Wlerts. O. Koop. Schafstal, Theo v. d Bijl Het Bondsbestuur krUgt vrU mandaat de .tury vast te stellen. Abcoude"* Belang De vergadering van Ab- coude’s Belang was slechts door 16 leden bezocht. De voorzitter, de beer H. J. Heuvellnk, deelde mede dat een verzoek aan de Ned. Spoorwegen om, bij invoering van den sneldlenst, het aan tal stoptreinen niet te beperken, nog niet be antwoord was. Het bestuur zal zich nu in ver binding stellen met den Prov. Bond van Vereenl gingen In verband met een circulaire betreffende de rattenbestrudlng «Vrd een commissie ad hoe benoemd, bestaande uit de heeren A. van Doorn J. H. v. Gortel. Th. P. Snoek en J. Trouw, die zal onderzoeken wat er tegen de rattenplaeg te doen te. Besloten werd in den winter een Klnder- avond te geven, een we tenschap pe lijken avond met een of ander onderwerp te behandelen door een deskundige en tenslotte een feestavond. Dit jaar zal geen operette gegeven worden daar de kosten te hoog zUn. Een der bestuursleden stelde voor het verga- ’derlngbezoek aan te moedigen door een of an dere attractie. Een gedeelte hiervan is reeds behandeld bU vorige agenda-punten. Blokker stelt voor, het avondfeest te laten vervallen, doch er een eere- weastrUd voor in de plaats te nemen. De voorz. zegt, dat dit voorstel ten nauwste verband houdt met het aantal deelnemende vereenlgingen aan het concours. StUgt het aan tal vereenlgingen, dan zal uitbreiding van het concours tot twee dagen noodig zün. In dat ge val kan eet) eere-wedstrüd plaats vinden Blüft het concours echter tot één dag bepaald, zal tüdgebrek oorzaak zün, dat een eere-wedstrijd niet kan doorgaan. Het Bondsbestuur zal han delen naar omstandigheid Tegen het zelf be stellen van het verplichte werk, waar Enkhui zen prijs op stelt, is geen bezwaar. Na eenige bespreking wordt het voorstel van Zanglust (Zaandam), om ook voor de 4e afdeeling een verplicht werk voor te schrüven, althans dit Jaar met ingewilligd. Medegedeeld wordt dóór Spierdük, dat Excel sior aldaar ontbonden is. Het voorstel Zaandam (8t. Caecilia) om di- recteursprüzen beschikbaar te stellen, wordt afgewezen. Van het Bureau voor Auteursrechten (B.U. M A.) te Amsterdam zün ontvangen de nieuwe condities, waarop contracten kunnen afgeslo ten worden. Ten slotte wordt de quaestle Helloo door den voorzitter op uitvoerige wüze toegellcht Het staat In leder geval vast, dat er met gelegen- heldsleden gewerkt te. De voorzitter wijst nog maals op dit verderfelüke systeem, waardoor de eerlüke concurrentie afbreuk wordt gedaan. De vergadering stemt hiermede ten volle In. Berdos-nieuws Uitslagen van Zondag: VVO 3Berdos 3 33; Berdos 3Oranje Wit Rectificatie raadsverslag. In ons verslag van de vergadering van den raad, op Vrudag JX, dat in ons nummer van Zaterdag voorkwam, kon men de volgende passage aantreffen: .De heer VAHL wilde ook maar direct begin nen, uitstellen was niet volgens de bedoeling van het eertüds genomen raadsbesluit. Ook wilde spr. de tuinders niet naar het Burgerlük Armbestuur verwijzen. Spr. wilde de zelfde steunregeling voor hen toepassen als ver leden jaar.” Dit nu. te niet geheel juist. Inderdaad wilde de heer VAHL direct begin nen. omdat uitstel volgens hem niet in den geest van het eertüds genomen raadsbesluit was. doch het was de heer GREEUW die de tuinders niet naar het B. A. wilde hebben en om dezelfde regeling vroeg als verleden winter gold. Ook de heer Dekker was een der eersten, die voor spoedige Invoering van steun aan de tuin ders pleitte. Het te door het wegvallen van een paar regels, dat de indruk werd gewekt, dat de heer Vahl de regeling van verleden jaar voorstelde, terwijl ook de naam van den heer Dekker was wegge vallen. Onderdük bepleit overweging van een eigen bondsorgaan. Voorz. zegt, dat reeds in dezen geest door het Bondsbestuur gewerkt wordt Slagen de pogingen niet, zal getracht worden het muziektüdschrlft „Euphomia” als bonds orgaan te verkrügen. Meerdere sprekers gaven hier de voorkeur aan. Wognum geeft een meer* geachlkten vergadr- tüd aan, terwül Zaandam 'Zanglust) pleit voor invoering bondsblbllotheek, De heer v. Gasteren (Hoorn) dankt den voorz voor zün uitstekende leiding, waarmede de ver gadering spontaan instemt. In zün slultlngswoord wüst de voorzitter op de vruchtbare vergadering, die onafgebroken van 36 uur duurde. Spr. uit den wensch. dat het Bondsbestuur in de propaganda, die gevoerd is en zal worden, nog veel succes zal behalen en dat nog meardere vereenlgingen zich bü den bond zullen aansluiten. Aftredend van het hoofdbestuur waren de heeren E. J. Groot (Westwoud) en G. Nugter (Zaandam). Deze laatste stelde zich niet her kiesbaar. Het bestuur deed hlerbü het voorstel het Bondsbestuur uit te breiden van vüf op neven leden. Bü eerste stemming werd met aigemeene ■temmen herbenoemd da, heer E. J. Groot, ter- wül eveneens met groote meerderheid voor een bestuursfunctie werden aangewezen de afdee- lingen Weesp, Zaandam (St. Caecilia) en Alk maar. Voor Zaandam werd de heer 8. v. Nug- teren aangewezen, terwül door Alkmaar en Weesp zal beslist worden welke persoon In het hoofdbestuur zal zitting nemen. Kapelaan Regeer, die door andere werkzaam heden de vergadering moet verlaten, wil niet heen gaan zonder zün dank te hebben uitge sproken voor de waardeerende woorden van den voorzitter, t „De Dageraad des HelU£ te geschreven door een .tekas afwüzend beschikt op een verzoek de R. K. Gymnastiekvereenlglng „Voorwaarts" te Goorn. Ingekomen en andere zoolang de doorgetrokken, van het pad van W. Steur Zuidermee om nog niet te mogen maken spoorlijn op Voetbal Hercules I had Alkmaarsche Boys I op bezoek De thuisclub won met 31, na met de rust met 31 te hebben voorgestaan De strüd was spannend en fraai. In dezen wed- strüd boekten de Boys hun eerste nederlaag. Geslaagd De heer Jac Koolman Wz alhier is geslaagd voor het Btaats-practük-dlpkxna boekhouden. R. K Tooneeivereenigtag „St. Ardallo" Bo vengenoemde tooneelvereenlglng gaf in de zaal van hotel „Welgelegen” haar Jaarlüksche uit voering voor leden en donateurs. De zaal was tot In de uiterste hoeken gevuld, toen de Eerw. pater Hoppers, namens den Kare-vocr- sltter, den Zeereerw. heer Kerckhoffs pastoor der parochie, een groet en gelukwensch bracht aan de vereenlglng met haar tienjarig bestaan. Dank werd*gebracht voor alles wat de vereenl glng in de afgeloopen tien jaar had gepresteerd. verzoek te Weg te het pad langs de kosten der gemeente. De Ned. Spoorwegen zün bereid San dese gezinnen een toegangskaart te verstrekken voor 12.50 per gezin en per Jaar. B. en W. stellen voor een tegemoetkoming In die kosten te geven, waartoe de Raad besloot Tot leden van het Burgerlük Armbestuur wer den herbenoemd de heeren J. Bregman en P. Groot en tot leden van de Commissie van Toe zicht op het L. O. mej. v. d. Berge en de heer T Langenberg. De begrooting voor 1934 te met enkele opmer kingen van Ged. Staten terug ontvangen B en W stellen voor aan deze opmerkingen gehoor te geven. De post Onvoorzien wordt daardoor 330133. De Raad besluit hiertoe. Op een verzoek van de afd. Hoorn van den Ned Bond van Hotel- en Caféhouders houden de verzoek oih verlaging der huurwaarde van koffiehuizen voor^K personeele belasting, wordt donateurs de Jub:leerende vereenlglng voor al het mooie wat de vereenlglng in de tien jaar van haar bestaan gepresteerd heeft. Met een daverend applaus stemde de geheels zaal hiermede in. „St. Ardqjio” kan op een wel geslaagden avond terugzien. Vreemdelingenverkeer De V. V. V. hield in de zaal van den heer Mulder haar naje*^ vergadering. Bü de ingekomen stukken bevon den zich eenige dankbetuigingen aan het adres van het bestuur voor zün bemoeiing in eenige zaken, die dank zü het werk van het bestuur een bevredigend einde hadden verkregen. In verband met de samenwerking met V. V. V.’s in Kennemerland enz., deelde de voorzit ter mede, dat thans wordt getracht samenwer king te verkrügen met alle zomerplaatsen In Noord-Holland. Een commissie is reeds ge vormd waarin ook de heer J. G. Bosschaart zitting heeft. De heer Bosschaart deelde vervolgens mede dat het laatste besluit der commissie Is te trachten een lün aan te geven waarin die aa- menwerking zou kunnen geschieden. De heer Roodhart informeerde of het geen groote kosten met zich medebracht. De heer Bosschaart deelde mede, dat 'er jp het oogenblik nog geen besluiten genomen zün. Alleen zoo gauw als de commissie reclame gaat maken, gaat het geld kosten. Maar nu hebben wü ook uitgaven voor reclame en ad vertenties. Hierna werd met aigemeene stemmen beslo ten toe te treden tot de federatie van V V V.'s in Noord-Holland. Weedro mwerd besloten dien gids in 4000 en de badbode In 2000 exemplaren uit te gevat De begrooting 1934 werd aangeboden tot een totaal bedrag van 1.150. De heer Hartman Informeerde welke maat regelen het begtuur dacht te nemen Indien wjj uit den Haag het bericht zouden krügen dat het subsidie niet is toegestaan. Hoewel wü er van overtuigd zün, aldus de heer Bosschaart. dat men-in den Haag het groote belang van een goede V. V. V. voor Eg- mond zal inzien, hebben wü een tweede be- grootlng opgemaakt zonder gemeente-subsidle. Die begint ai met een nadeelig saldo van 360. Verder staat er onder Inkomsten een post: Baten uit buitengewone inkomsten te verkrü gen 450 uitgaven: advertenties f 90.—; drukwerk 30.—; Gids en Badbode nihil. Dit zou een reuze-slag voor Egmond zün, vergelük maar de uitgaven in de andere Jaren voor drukwerk en advertenties. Wü zullen ho pen dat het subsidie op de begrooting van de gemeente wordt gehandhaafd. (Applaus). Uitgeloot, werd aandeel No. 6 van de Tolhuis- leenlng. De aftredende voorzitter, de heer W. van Eenennaam, werd herkozen met 35 van de 40 stemmen. De heer van Eenennaam merkte op. dat het nu acht jaar geleden is. dat hü in het bestuur van de vereenlglng zitting gekregen had, waar van zeven Jaar als voorzitter. Dank zij den ar beid van het bestuur, maar vooral strekte medewerking van alle leden, is eenlging in bloei toegenomen. Doch thans acht spr. den tüd gekomen plaats te maken voor jongere krachten en zal de - benoeming niet aanvaarden. Deze mededeeling kwam zoo on verwacht. dat de vergadering hiermede geen genoegen nam. Doch het mocht niet baten den heer van Eenennaam tot andere gedachten te brengen. Alvorens tot herstemming over te gaan, werd de vergadering geschorst vook het vertoonen :’a van de Hollandialilm van de A. N. V. V Hier- ?d na werd op voorstel van den burgemeester besloten dat de voorzitter nog zitting zou hebben tot de voorjaarsvergadering. Na rondvraag sloot de voorzitter de verga dering onder dankzegging voor de groote me dewerking welke hü In de afgeloopen acht Jaar als bestuurslid van de leden ondervonden heeft. hoogeerw. maar Pater Nerius Louter hield een treffende feestpredicatie met als onderwerp: „Wat is een priester voor zün volk.” Het zangkoor zong op verdienstelüke wüze: de Missa 8. 8. Trinitatis van H. Cuüpers. Na de H. Mis de priestercantate van Haagh. Zaterdagavond vergaderde in het Heerenloge ment. onder presidium van wethouder Konings van Volendam, de afgevaardigden van een 30- tal uitgenoodigde vereenlgingen ter bespreking van de wüze. waarop het 15-jarig ambtsjubi leum van burgemeester Kolfschoten op az Zondag gevierd zou worden Besloten werd uit de afgevaardigden een commissie van drie leden te benoemen en eenzelfde aantal commissie leden uit Volendam hieraan toe te voegen. De afgevaardigden van Volendam zullen zoo spoe dig mogelijk aangewezen worden. Na langdurige bespreking werd besloten dat een stoffelük blijk van waardeerlng der geheele burgerij, zoowel uit Edam als Volendam. aangeboden zou worden. Onder leiding van dükgraaf J. Koning Azn. vergaderden de hoofdingelanden van het Wa terschap De Purmer. Bü de ingekomen stukken bevond zich schrüven van het Prov. Bestuur van Noord- Holland. houdende de benoeming tot dükgraaf van den heer Koning. Dan kwam aan de orde het verzoek om het Dag. Bestuur te machtigen het land in De Purmer (thans nog In huur bü de heeren 8. en O. Beets Hm) weder uit de hand, zoo noodig publiek, te verhuren. Bespreking volgde over een ingekomen verzoek der huurders, om resti tutie van huur en verzoek van den heer C. Beets, oni opnieuw te mogen Inhuren. Het Dag. Bestuur deed het voorstel om het land voor f 60. per morgen af te staan, terwül men zou trachten een restitutie van 25 pet. te verkrijgen. De huurder deed echter een bod van f 50.per morgen. Besloten werd een restitutie op de huur (thans f 90.per morgen te verleenen van 25 pet., los van eventueel verder inhuren: De prüs, die daardoor op f 67.50 per morgen komt, werd redelük geacht. De verht.rlng zal nu openbaar geschieden. Besloten werd de vaceerende betrekking van vast werkman, ontstaan door de ontslagname van KI. Groen, niet meer aan te vullen. In dien dit noodig is, zal een tüdelüke kracht aangenomen worden. Bekrachtigd werd het voorlooplg besluit van het Dag. Bestuur tot verhuring van het gras gewas aan den „Groenen DUk” aan den pol der Katwoude voor f WO.over 1934. Dan kwam aan de orde: bespreking van het wegenonderhoud in het algemeen, naar aan leiding eener te Alkmaar gehouden conferentie met dükgraaf en secretaris van het Hoogheem raadschap N.H. Noorderkwartier. Uit dit onderhoud was gebleken, dat het beste onderhoud van de wegen het voordeellgst was voor den polder. Maakt men de wegen goed in orde dan kost dit f 600 per K.M. en kan een weg van 5 M. breedte worden aangelegd, terwül de verdere kosten door de provincie worden ge dragen. Het zou dus aanbeveling verdienen den Purmerenderweg zoo goed mogelük te maken, b.v. het gedeelte van ..Driesprong” tot de school en in elk geval de helft van dit tra ject Het halve gedeelte zal ongeveer f 10 000 koeten, waarbü dan een 5 Meter weg wordt aangelegd. De provincie stelt prüs op goede wegen, die vallen onder het Prov. wegenpian en geeft daarom het meerdere. Beter wegmateriaal zal wenschelljk zün te gebruiken, daar bü het transport van een der kermlsvermsk“’ülthed»n -ie irrwonr klinkers onder <1e wielen braken Proces-verbaal Door den gemeenteveld wachter is in verband met de evenredige vrachtverdeeling op de binnenscheepvaart proces-verbaal opgemaakt tegen een schipper uit den kring Purmerend. Deze laadde alhier een schuit hooi, bestemd voor veevoeder, het geen verboden is, daar in den kring Alkmaar voldoende schippers aanwezig waren om deze vrach^ te verschepen. Hü gaf er de bral aan. Een onzer tuin- bouwertjes, wlen de laatste jaren de rozen ook niet op de schoenen groeiden, heeft er de brui aan gegeven en is heel, heel onverwacht ver trokken. Toen bakker, slager enz. 's morgens aan de deur kwamen, vonden ze hieraan een briefje: „Verhuisd. Tot wederziens". Als eenig teeken van leven was daar de hond, dien men in het leege huis had achtergelaten. Voorafgegaan door een stoet van bruidjes, betrad de zeereerw. jubilaris het kerkgebouw, om het Heilig Misoffer op te dragen,, geassis teerd door den zeereerw. pater Nerius Louter O. F. M als diaken en den weleerw heer C. P. Meereboer. als sub-dlaken. Ook merkten wü in het priesterkoor op: den heer Deken Ed. P Rengs, van Alk- De begrooting 1934 is aan de raadsleden toe gezonden B. en W. schrijven daarbü o.a.: Deze begrooting sluit met een nadeelig saldo van 31129. Wel is rekening gehouden met de ver minderde ultkeering uit het gemeentefonds voor een bedrag van 650, doch nog niet met de verlaagde bijdrage van het Rük in dq kosten van steunverleening en werkverschaffing, welke verlaging minstens zal bedragen 13824. met welk bedrag het nadeelig saldo dus f 44953 zou worden. Ten einde zooveel mogelük te bezuinigen stelt de meerderheid van het college voor te schrap pen eenige posten: Met aigemeene stemmen wordt besloten met l(>«pct te verlagen de vergoeding voor kleeding der politie, waardoor 7730 bezuinigd wordt. Voorts wil ons college de aandacht van uwen raad vestigen op het besluit in 1933 genomen, ten aanzien van de kermis. Wü meenen den raad te moeten verzoeken in deze een beslissing te nemen, waarbü ook in het financieel belang der gemeente sou kunnen worden besloten tot het vaststellen der kermis van Woensdag tot en met Maandag. Ten slotte meenen wü te moeten wüzen op de kosten van de Binnenvaartachool. welke school wü. nu alhier een ambachtsschool is gevestigd, overbodig achten. Wü geven daarom den raad in overweging het bestuur der school te verzoeken dese op te heffen, c.q den Minis- W. P. J. Bertels bü >ün 35-jarig htfweUJka- feest Was de heer W. P. J. Bertels 1 October IJ. 25 jaar hoofdonderwijzer aan de 8t Jozef school alhier. Vrijdag 24 Nov. herdachten de heer Bertels en mevr. Bertels-Lagerenburg den dag. dat zii 25 jaar geleden In den echt wer den verbonden. Dit feit is Zondag feestelük gevierd. De plechtige Hoogmis werd gecele breerd door Deken Boekhorst met assistentie van kapelaan C. Ouwendük als diaken en frater Gandulphiis. oudsten zoon van het bruidspaar, als subdiaken. Het zangkoor voerde onder lei ding van den heer B Bertels, ook een zoon van het bruidspaar, onderwüzer te Amsterdam een prachtige vierstemmige Veni Creator en een tweestemmige Mis van Perosi zeer verdienste- lük uit. De jongste zoon van het bruidspaar deed aan het hoogaltaar dienst als misdienaar Het bruidspaar hield van twee uur tot half vier, receptie, welke zeer druk bezocht werd pi keurig en fleurig belicht, werd in ademlooze stilte gevolgd en ontroerde nu en dan sterk. 1 Jan. as. met 10 te verlagen. Verder meende de Raad niet te kunnen gaan De vergadering ging tr tenslotte mede coord, dat men. na nadere Informaties, zou overgaan tot het verbeteren van den Purmer- enderweg. Nog werd medegedeeld, dat naar aanleiding van een Verzoek van den heer Tuyl van Seroos- kerken het dagelüksch bestuur met een voor stel kwam, om een salariskorting van 10 pet. toe te passen in 1934. De beambten en overige avond mogen hebben, eindigde spreker zijn in leiding. Hierna werd aangevangen met de opvoering van het drama in 3 bedrüven en 4 tafereelen, dat op uitstekende wüze werd vertolkt. Na dit drama werd nog een luimig stukje ten beste gegeven, dat danig op de lachspieren werkte. Na afloop trad burgemeester Bos van Eg- mond-blnnen naar voren en dankte namen* a. ZONDER. VOOftUITBrf

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2