s I De „Postjager” Het geld en.de politiek in Frankrijk D^landbouwsteun JZADIO-PROGRA MM A DINSDAG 28 NOVEMBER Woensdag 29 Nov. 1933 Nog enkele geruchtmakende gevallen Geen tyd Raming en opbrengst levensonderhoud Bijzondere leerstoel MGR. PAClFICUS BOS Museum Scheurleer MGR. G. BRANDSMA Pater Lucien Steger KATHOLIEKENDAG 1934 Gemiddelde snelheid van 300 K-M. EM.-PASTOOR J. <L BOER t Kerstmis in Bethlehem Uitimding van den K.R.O. gedu rende een kwartier De Ex-Kroonprins op Wieringen Door de gemeente Den Haag aangekocht Onderwyt in de algemeens plant kunde te Leiden PASTOOR A. A. OOMEN BEDIEND ke.zersgZÏÏh rs'zo- In de eerste tien maanden ruim vier ton minder dan verleden jaar Bezwaren van de Nederlandsche nijverheid tegen de crisis- maatregelen Een uitstekend geslaagde proef vlucht van seven uren boven ons land Bediend, doch weer herstellende Staatsminister Van Cauwelaert over beider verhouding LEERSTOEL IN HET FRIESCH Stijgende kosten voor Als onderwerp gekozen: Het gezag Nederland en België meer Raad derworpen zullen zijn. wel uitgewerkt moeten w>ar de Kerstviering wordt ge- Lou. Parijs, De Haagsche gemeenteraad heeft Maandag ■onder discussie en zonder stemming goedge keurd bet voorstel tot aankoop van bet muziek historische museum Scheurleer voor 75.000. Tenslotte heeft de Minister doen uitkomen, dat hjj het prlncipieele aard, den L. dan als railsstooten Op 34 December tusschen 8.15 en 8.30 heeft de K-R.O. directe aansluiting met de geboorte-grot - in Bethlehem, wyar’ de Kerstviering wordt ge houden. Deze viering zal gedurende een kwartier wor den uitgezonden. Al kan men nu niet aeggen, dat deze vele millloenen de Fransch-Russlsche verbonds- politiek bewerkt hebben, wel hebben ze er toe bijgedragen, dat het Fransch-Russlsch verbond met een slordige 11 milliard francs leenschuld bezegeld werd. Ware er een onafhankelijke pers geweest, die tijdig gewaarschuwd had, dan zou zeker ce Fransche spaarder niet zoovele nuliar. den aan deze Russische beleggingen verlo ren hebben. Later werd dit voorbeeld van pers-omkoo- ping, zij het op kleinere schaal, gevolgd door andere landen, zooals Polen, Griekenland en andere Balkan-8taten. Ook machtige concerns, zooals bijv, de Standard.Oil groep, trachtten langs dezen weg invloed op en door de pers uit te oefe nen. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OGIDS 4 30 Vocaal concert. 7.50 Oraroo- f 5 502 906 meer minder de De Minister van Economische Zaken heeft een delegatie uit den NUverheldsraad in de gt- legenheld gesteld, de bezwaren die de Neder landse he nijverheid tegen de landbouwcrisis- steunmaatregelen heeft, naar voren te brengen. resultaten gehad, gevens worden. dan Jygroo- Albert nald. door lectuur. Oi d) b< «4 VI <c k Per auto van Doorn gekomen, begaf men zich naar burgemeester Kolff, waar de lunch werd gebruikt Vandaar werd gereden naar den hoefsmid van Wieringen, den heer J. Luyt, terwijl ook een bezoek werd gebracht aan de voormalige pasto rie te Oosterland, destijds de woning van den Puttschen ex-kroonprins. -Tenslotte werden de Zuiderzeewerken op den Oever bezocht, waar Ir. Rlngelingh de gasten rondleidde, terwijl ook de Wleringermeerpol- der een beurt kreeg, om. de dorpen Slootdorp en de Terp. Om ongeveer vijf uur werd van Wieringen vertrokken naar Amsterdam, vanwaar de *Vx- kroonprins met den trein van half acht naar Dultschland terugkeerde. besluiten onder bepaling, dat het reglement voor de oprichting van dezen leerstoel en mo gelijke veranderingen daarin aan de bekrach- vervulde en ook bekend was als schrijver en als tlglng van B. en W., Curatoren gehoord, on- Maandagmiddag heeft de ex-kroonprins van Dultschland Wilhelm, per auto een bezoek ge bracht aan Wieringen. De ex-kroonprins was vergezeld van de heeren Wölck en Coumou; de laatste is opzichter van den Rijkswaterstaat te Amsterdam. Naar wjj vernemen is de zeereerw. heer A. A. Oomen, pastoor der St. Petrus-parochle te Eindhoven -(Woensel), voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Zondagmiddag is na voorzien te zün van de laatste H H. Sacramenten overleden de weleerw. heer J. A. van den Boer em. pastoor van Gas teren. 930 Vocaal concert. 10 50 Orkeetcon- cert. De Minister erkende, dat de landbouwcrisis steunmaatregelen Indien uitsluitend vanuit een economische oogpunt geregeerd werd, anders zouden uitvallen, doch hij wees er op. dat in verband met andere factoren, waarmede hij rekening had te houden, die maatregelen thans niet konden worden gemist. Verder is de prlncipieele vraag behandeld, of het wel Juist is. dat, zooals thans gebeurt, aller lei Industrieele bedrijven bij de landbouwcrisis steunmaatregelen worden betrokken en of er Integendeel niet naar moet worden gestreefd, dit zoo mln mogelijk te doen. Hierbij werd te vens onder de oogen gezien, of de wijze, waar op de landbouwcrisis;teunmaatregelen worden voorbereid, niet in zooverre was te wijzigen, dat die voorbereiding, voor zoover betreft de daarbij betrokken industrieele belangen, meer in overleg met de georganiseerde Industrie zou kunnen plaats vinden, omdat die belangen in het hoofdzakelljk agrarisch milieu, waarin rij worden besproken, onvoldoende tot hun recht kunnen komen. De Minister kon zich in principe met dit voorstel vereenlgen en heeft toegezegd, dat hü den voorzitter van de Centrale Commissie van Advies en Bijstand ex-artlkel 25 van de Land- bouwmachtigingswet zou opdragen na te gaan, of het mogelijk en wenschelük is. om voor maatregelen, waarvoor de vertegenwoordiger van de Industrie in genoemde Commissie het noo- dlg oordeelt, op korten termijn het advies van den NUverheldsraad of de daarvoor door den Raad aangewezen commissie in te winnen. BKII.U5. «19 M. 735 Omroeporkest olv Kkhler *40 Vioolconcert Omroeporkest olv Hans Banda. 8 40 Vioolconcert. 950 Operettet ragmen ten. 1030 Gevari eerd programma. Ten aanzien van het prlncipieele punt, de industrie minder dan tot nu toe het geval was bü landbouwcrisissteunmaatregelen te betrekken, heeft de delegatie doen uitko men, dat alleen die industrieele producten onder den landbouwcrisissteun moesten worden gebracht, die het oorspronkelijk tot crisisproduct verklaarde landbouwartikel kunnen vervangen. Over dit punt meende de Minister zich nog niet uitdrukkelUk te kunnen uitlaten, doch hü verklaarde het aan een ernstig onderzoek te zullen onder werpen. Het toestel was geladen met het maximum- gewicht van 5500 K.G. Het had den maximum- brandstoffenvoorraad van 2050 liter benzine aan boord, waarvan nog een groote hoeveelheid hoeveel precies kon niet onmlddellijk worden nagegaan na de landing over was. Men heeft op verschillende hoogten proeven genomen ten aanzien van snelheid en brandstofverbruik. De door de NB. F. geleverde radio-installatie heeft uitstekend voldaan. Van den grond af heeft men met verschllende bultenlandsche stations kunnen werken. Gedurende de geheele vlucht heeft men het toestel op Schiphol zeer duidelijk gehoord, terwijl de marconist Van Straten niet alleen met alle Nederlandsche grondstations, maar ook met Croydon, Malmö, Hamburg en andere bultenlandsche stations heeft kunnen werken. Algemeen neemt men aan, dat aan een vertrek van den Postjager naar Indië in het midden van de maand December, geen bezwaren meer In den weg zullen staan. KALI'MIHORG. IIM M. 13 06 Strijkor kest oJ.v. Leonard Gyldmark. 330 Strijk orkest olv Teddy Peiersen. 4 30 Gramo- foonmuslek. 733 Fall-concert. 936 Omroeporkest olv Kmlle Hessen. 1030 Dansmuziek. Berst is de Invloed besproken, dien de landbouwsteun in het algemeen op de an dere groepen der bevolking, met name op de industrie uitoefent Daarbij heeft de dek gatle betoogd, dat door dien steun de daling van de kosten voor levensonderhoud In Ne derland wordt tegengehouden, zelfs weer door een stijging is vervangen, met gevolg dat de productiekosten van het Nederland sche bedrijfsleven zich niet snel genoeg aaa die van de bultenlandsche concurrentie kunnen aanpassen. De industrie maakt zich hierover In hooge mate bezorgd, gezien het door den Voorzitter van den Ministerraad in de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal genoemde bedrag van 162 millioen gulden voor landbouwsteun en de in onrustbarende mate toenemende bedrijfsverliezen in de industrie. I componist van verschillende gezangen en lie deren. had er ■taan. Deze omkoopcampagne van de Russen was reeds in het jaar 1904 begonnen. De Fransche rentenier*, die milliarden in Rus sische Staatspapieren hadden belegd, wa ren onrustig geworden, toen zich het Rus sisch -Japansche conflict toespitste, en be gonnen deze papieren te verkoopen. Het Russische ministerie van Flnantiën droeg toen zijn agent te Parijs, Raffalowitsch op, in de Fransche pers artikelen te lanceeren. Hij kreeg daarvoor 200.000 frs. te zijner be schikking. Zoo verschenen vriendelijke ar tikelen In een heele reeks groote Parljsche dagbladen. De schrijvers ervan ontvingen 1 8 2 duizend francs honorarium, en de bla den, die deze artikelen opnamen, nog veel meer. Maar de Russisch-Japansche oorlog brak uit. De voorzitter van de Parljsche Make laarskamer, de Verneull, deelde Raffalo witsch schriftelük mee, dat beursnoteerin- gen voor de nieuwe Russische leeningen on. mögelijk waren. Wanneer niet tijdens den duur van den oorlog maandelijks 200.000 frs ter beschikking van de pers stonden. Zoo werden in 1905 meer dan IK mlllloen Trans in Frankrijk voor propaganda-doeleinden uitgegeven, ten deele als honoraria voor artikelen, grootendeels echter voor de bla den zelf Deze uitgaven werden ook in de volgende jaren voortgezet, omdat Rusland steeds weer met nieuwe leeningen op de markt moest komen. Krantenuitgevers, die tevens lid van Kamer of Senaat waren, werden bijzonder rijk bedacht. Zoo de Senator Per- chót, directeur van „Le Radical”. BO K. B te de stichting „Rijks Universitelta- fonds" gevestigd te Lelden, aangewezen als b-e voegd om bjl de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden een bijzonderen leerstoel te vestigen, opdat door den daarvoor te benoemen hoogleeraar onder wijs wordt gegeven In de algemeene plant kunde. De Pander-Postjager, die zich om tal van redenen mag verheugen in een buitengewone belangstelling, grooter dan wij in ons land ge wend zijn, waar de verschillende nieuwe vlleg- 1 tuigtypen met regelmatige tusschenpoozen wor- den uitgebracht en zonder veel sensatie te ver- wekken, hun taak beginnen met een regel matigheid, die de bewondering der geheele wereld wekt, maar door elk Nederlander lang zamerhand als .gewoon" en „vanzelfsprekend" wordt beschouwd wü doelen natuurlijk in de eerste plaats op de verschillende vliegtuig typen, die elkaar In den loop der laatste jaren op de Europeesche en vooral op de Indlë-route hebben opgevolgd heeft, zooals reeds gemeld werd. Maandag voor de eerste maal een proef- 1 vlucht van langen duur boven ons land gemaakt. De P.H.-OB.T. had tot nog toe slechts proef vluchten in de omgeving der vliegvelden en van korten duur gemaakt. Bestuurd door Asjes en Oeyssendorffer en verder met den mecaniclen- marcontet Van Straten en dr. Ir. H. J. van der Maas, van den RUksstiidled lenst voor de Lucht- Het was In Frankrijk niet, gelijk In Dultschland, noodlg de bladen zelf te koo- pen, men kon volstaan denk aan Ma dame Hanau! met de handels-afdeeling van een blad te pachten. Het kwaad bleef niet bepaald tot de groote pers, ook de kiel, nere bladen werden er door aangetast. Men vergelijkt ze wel vergoelijkend met advo caten, die tegen betaling een cliënt verdedi gen. Maar ’t groote verschil is dit: ieder weet, dat een advocaat daarvoor zijn ho norarium toucheert, maar bij de kranten Is het noodlg om de ontvangen betalingen geheim te houden, anders missen hun ad viezen de noodige uitwerking. Over 't algemeen is de betamelljkheldsop- - vatting bij de Fransche pers een andere dan by de onze. Fransche bladen zien er - JtSI LUXEMBURG 1191 M. 7 50 Luxemburg- sche avond; klndereoncert. 8 40 Concert. Op 75-jarigen leeftijd is Zondag te *s-Gra- venhage overleden pater Lucien Steger, die in verschillende plaatsen des lands laatstelijk te 's-Oravenhage tot 1925 Rijn herderlijk Ambt HUIZEN 1575 M. NCRV 8 uur Schrift- Using en meditatie. 8.16 Morgenconcert. 1Ü.30 Morgendienst door Do. k*. N. Kruye- wyk. 11 uur Myra MeijerVerhoeven, viool. 13 uur Politiebe<. 13.15 Oram - mus. 12.30 Trio v. d. jlorst. Mevr. C. v. RavenswaayMoilenkamp. sang. 3 uur A. de Oreef, piano, speelt met het Royal Hall orkest o.l.v. Sir Landon Ro- 2.30 H uiah oude lijke raadgevingen mei T. Hagenbeek. 3 uur Chr. Jan Krum van K. Lantermans 3.30 Oram.mus. 3 45 Rustpoos. 4 uur Orgelspel door Fred Kloek 5 uur Kin der uurtje. 6 uur Landbouwfraifaurtje door H. Heerlnk: „De winteravonden en ortze jongens. 6.30 Onderwijsfonds voor de binnenvaart 7 uur Polltleber. 7.15 Ned Chr Persbureau 7.30 Dr F J. Krop: „Welke toestanden het 5 Jaren plan In Rusland schiep 8 uur kvangellsatle- samenkomst In de Baptisten kerk te Hen gelo (O 9.30 Vaz Dlas 9 40 Orgel- conS?'?„ Zwart. 10 40 Gram muz. 11.30 Sluiting. is op prijs zou stellen, over —.gelegenheden van Industrieele» aard, den landbouwcrlslaateun betreffende, ad viezen van den Raad te mogen ontvangen Voor aangelegenheden van minder belang zou de Raad zich kunnen wenden tot den ter audiëntie aanwezigen hoofdambtenaar, den heer G. J- Teppema, referendaris aan de afdeeling Handel en Nijverheid, dien de Minister had aangewe zen. om namena hem voor de belangen van 1»* duatrie. handel en verkeer, welke bü de land- bouwcrlaiaateunmaatregelen worden betrokken, te waken. geen been In, betaalde artikelen en berich ten op te nemen, die de lezer dan niet als een advertentie, maar al* de meenlngsult- drukklng der redactie beschouwt. Iets bijzonders hebben In Frankrijk ook de berichten-bureaux. Zoo bijv, het offl- cieuse bureau „Havaa”, en de Agence Na tionale de Publicité," die vooral het adver tentie gedeelte beheeracht, en welker lei der, Léon Ré mier, tevena commlaaarla waa van de „Agence Havaa”. Tenslotte de firma Hachette. die de meeste Parljsche kranten, kiosken bezit, ook op de perron* der stations, en de bladen buiten Parijs verkoopt. Vaste abonné's hebben de Fransche bladen maar weinig. Een Franschman koopt zijn krant op straat. Vandaar de groote macht van Hachette. Weigert deze een blad te verkoo pen, dan 1* het ten doode opgeschreven. Slechts eenmaal werd het monopolie van Hachette gebroken Dit geschiedde door den schatrijken parfumerie-fabrlkant Coty. Deze kreeg politieke eerzucht. Daar politie ke Invloed niet met parfums te verkrijgen valt, moest hjj het door middel van zijn vele millloenen probeeren. Zün poging, om In Corsika tot lid van den Franschen Senaat gekozen te worden, mislukte, doordat, ge lijk we bereids zagen, zijn verkiezing ongel dig werd verklaard, omdat daarbij het geld een al te groote rol gespeeld had. Toen wendde hij zich tot de pers. Hij kocht het belangrijke rechtsche dagblad, de „Figaro”, waarvan hij de politieke leiding op zich nam. Daarna de conservatlef-Katholleke „Gaulols”. Maar met deze bladen kon hij het groote publiek niet bereiken. Daarom stichtte hij in 1928 een nieuw blad: „L'Aml du Peuple”, een volksblad, dat naar den smaak van den kleinen man geredigeerd werd, maar bovendien een extreem reaction- naire, half-fasclstlsche politiek dreef. Het blad kostte maar 10 centimes, terwijl alle andere bladen steeds 25 centimes gekost hadden. Inde irae bij alle kranten.ultge- vers, gesteund door Hachette, die weigerde dezen „Volksvriend” aan den man te bren gen. Coty nam een leger van krantenven- ters In dienst, en binnen weinige maanden bereikte hij een oplage van over het half millioen. Tegen Hachette en de andere krantenuitgevers ging hij een proces aan. Ze werden veroordeeld, hem twee millioen francs schadevergoeding te betalen. Toch is het onjuist, Coty een Franschen Hugen- berg te noemen. Tusschen beiden is wel deze overeenstemming, dat hun politieke neigingen overeenkomen: belden zijn voor de fascistische dictatuur, beiden zijn be wonderaars van Mussolini, tegen sociale wetgeving, tegen het Bolsjewisme. Maar Is Hugenberg een eerste klas politieke organi sator, en tevens een goed zakenman, voor Coty was zün krant wat een renstal is voor een rük man: een politiek succes was voor hem als een overwinning bij de Derby-ren- nen. Toch heeft hü in Frankrijk, trots zijn vele geld, geen grooten polltleken Invloed kunnen krijgen. Met geld alleen is deze in Frankrijk niet te koop. Naast den parfumerie-fabrlkant Coty met zijn „Figaro" en „Ami du Peuple”, en den cognacfabrikant Hennesy met zijn „Quotldlon”, treffen we in Frankrijk nog aan den electrlcitelts-ondernemer cheur, met zijn „Petit Journal” te en „Progrès du Nord” te Rljssel. Hij had grooter politiek succes, en trad meermalen als minister op, al bleef hij als politicus toch steeds een autodidact. Overigens treft men In het Fransche poli tieke leven weinig Industrleelen aan Een groot-lndustrleel als Framjols de Wendel, een wapenfabrikant als Eugène Schneider, zijn als parlementsleden groote uitzonde ringen. In het Fransche economisch leven treft men maar gerlngen wil tot politieke macht aan. Vandaar dat In Frankrijk niet, gelijk In Dultschland, de grootindustrie ernaar streeft met geld Invloed op de pers uit te oefenen. Alleen de economische pu blicaties worden door banken en Industrie- groepen geleld. Zoo heeft het Comité des Forges grooten Invloed op de „Joumée In- dustrielle”; de „Information” behoort aan het bankiershuis Lazare Frères. De „agen ce Economlque et Flnancière” behort aan Henry Bérenger, voorheen gezant te Wash ington, maar In vele finantieele zaken be trokken. De .Agence Coloniale” behoort aan den bankier Octave Homberg. Maar geen van alle zün dit politieke bladen. Hjk vond men tüdens het vliegen altüd eenige dingen, die verbeterd kunnen worden. De genomen proeven hebben alle bevredigende hoewel de verzamelde ge- natuurlük nader De Hoogeerw Pater Provinciaal der Capu- cünen heeft bericht ontvangen, dat zün Hoog eerw Excellentie. Mgr. Pacïflcus Bos. Oud- Apostolisch Vicaris en Apostolisch Admini strator van Nederlandsch Borneo. 5 Nov. jj. voor zien is van de laatste H.H. Sacramenten. Mgr. was. in gezelschap van den Provicaris. den Hoogeerw. Pater Tarcisius, op rel* in het binnenland te Sedjlram. waar hü sulk een hevlgen aanval kreeg van de suikerziekte, waaraan Mgr reeds langen tijd lijdende te. dat toediening van het H. Oliesel wenschelük werd geoordeeld. Den 7 November te Mgr overgebracht naar bet ziekenhuis te Pontianak. De toeteend Is thans zooveel verbeterd, dat Mgr. dezer dagen het ziekenhuis zal kunnen verlaten. HRLMMEL 50 M. 13 20 Oramofjnus 1.30 Max Alexys-orkest. 6.35 Oramoïoon- muziek. 7.20 Oramofoonmuslek. 9.06 Guilbert zingt. In de Belgische Commissie voor Buitenland- sche Zaken schetste de heer Van Cauwelaert de verhouding tusschen België en Nederland als volgt: Onze Commissie te eenparig bezield met het verlangen, zoodra moge'ük, de meest hartelüke en vrlendschappelüke betrekkingen te zien tot stand komen niet alleen tusschen de Belgische en de Nederlandsche regeertngen, maar ook tusschen telde volken. Wij hebben er alle belang bü In beste ver standhouding te leven en elkander te steunen en In de huidige omstandigheden I* het meer dan ooit geboden. Het blüft onze wensch dal de herziening van het Verdrag van 1839 zou geschieden in den geest en op de gronds’agen van wedarzüdsche vriendschap. Onze Commissie heeft des te meer gewicht gehecht aan de opmerkingen welke in haar schoot gemaakt werden, naar aanleiding van verklaringen afgelegd tegenover de Nederland sche Tweede Kamer In verband met de Belgi sche onzüdlgheld. De opheffing van deze on zijdigheid werd niet ernstig betwist door de Nederlandsche Regeering en deze zou er geen stof voor compensatie in kunnen vinden. De Belgische onzüdlgheld waarvan al de verplich tingen welke zü ons oplegde met nauwgezet heid nageKOtnen werden te te niet gedaan door de brutale schending vanwege een van bare garanten. Be’gië heeft zich bü de vredesonderhande lingen kunnen beroepen op de büzondere tttete die zün vroegere onzijdigheid en de heldhaftige trouw waarmede ze het eerbiedigde hem gaven In zake vergoeding, doch de afschaffing van deze onzüdlgheld voor de toekomst scheen aan als de mede-onderteekenaars der verdragen van 1830 een natuurlük gevolg van den oorlog. Ne derland zelf, bü monde van zün Minister van Bultenlandsche Zaken en van zün onderhan delaars, heeft de juistheid erkend van" deze zienswijze en heeft geen enkele opmerking ge maakt noc.i geene enkele aanspraak laten gel den In verband met den wensch van BelglC om voor de toekomst, bevrüd te worden van een statuut dat zoo weinig vexeenlgbaar was met de tragische ervaring die het zoo jutet onder slaan had. Nooit ook beeft Nederland eenig voorbehoud gemaakt betreffende de voorwaar den waarin België lid werd van den Volkenbond en deel nam aan verschillende Internationale verdragen die onvereenlgbaar zün met een ge dwongen cnzüdlgheld zooate wü die gekend hebben. In elk van deze gevallen heeft Neder land Impliciet erkend, dat het Verdrag van 1839 nog niet gewüzlgd werd In zün tekst, ooi bekende redenen, de quaestle van onze onzü dlgheld nochtans reed* opgeloat was. In rechte zoowel als In feite, In de oogen van hen die ze geteekend of gewaarborgd hadden. Trouwen*, wü kunnen niet gelooven dat deze niet ter zake dienende quaestle aanleiding zou kunnen ge ven tot eenig ernstig misverstand tusschen België en Nederland. Het geschreven woord moet slechts In overeenstemming gebracht wor den met de werkelükheid. zoon s minister Hy man* zich uitdrukte en België vraagt enkel daartoe gelegenheid te geven. HI1.VKRKI M Z96 M. VARA 8 uur Oram roos 930 Onze keuken door P. J. Ker» “ur VPRO Morgenwijding. 10 15 VARA Uit» voor de arbeiders in de con tinu bedrijven L. Laguna, vlooi; H Laguna del Valle, niano 13 uur V»ra Klein Or kest olv H de Groot. 3 uur Rustpoos 3.15 Vara Knipcursus olv. Mevr A van BlankenVan Kuyk. 3 uur Voor de kin deren. 5.55 Zenderwlseellng. 6 uur Vara Orkest olv H de Groot 8.30 RVU. H. Cb. O. J. v. d Mandere: „Volkenbond, veiligheid, ontwapening" 7 uur VARA Kapitalisme, socialisme en aoclallsatle Dra. S Kleerekooper: ..De arbeidersbeweging op politiek gebied en vakvereenlglngsgebled tegenover de werkloosheid, crisissen enz. 7 30 De Flierefluiters olv J v d. Horst. 7.40 Slsyphuaarbeld van Ilja Ehrenburg, dooo» Adolf Bouwmeester. 8 uur Herh. SOS-ber. 8 03 Vara Orkest olv. H de Groot 8 50 Va» Dlas en varia. 9 uur Resldentle-orkest olv. Leo Ruvgrok S 45 Socialistische liederen door Kasper Nelles. Daaf Wins a. d. vleugel. 10 uur Resi dentie orkest. 10.30 Kasper Nelles 10 40 Orkeet II uur Orgelspel door Joh. Jong 1130 Oram.muz 13 uur Slui ting. vaart, steeg het toestel Maandagmorgen te 8 25 uur van Schiphol op, om te 15.28 uur op het militaire gedeelte van het vliegveld te dalen. Het toestel was toen precies 7 uur en 3 minuten In de lucht geweest. Het taxiede rechtstreeks de hangar, waarvan de deuren wüd openge schoven waren, binnen, en de eerste die uitsteeg was luitenant Asjes. Lachend zocht hü onder de aanwezigen naar den heer Blot, constructeur van de Postjager, sprong voorzichtig van den vleugel af en drukte hem de hand. „Wat een kistje,” zei hü, „en wat een snelheid.” Wü hadden gelegenheid even met luitenant Asjes te spreken. Hü bleek zeer enthousiast over het toestel te zün. „Het geeft je een idee van snelheid,” zei hü, „als je. zooals wü. in enkele uren zoo over heele ■tukken van het land vliegt. Vlak na ons ver trek zaten wü boven Den Helder. Over de eilan den naar Borkum en dan naar Groningen en Eelde. Enschede, Deventer, Arnhem, Nümegen. het schiet alles onder je weg. Boven Roermond kwamen we In een sneeuwbui te zitten. En be- trekkelük kort na boven Borkum te hebben gezweefd, zaten we laag boven Maastricht. Over Bergen op Zoom en Vlisslngen naar Rotterdam, Den Haag, Lelden, Boesterberg, boven Schiphol, weer naar boven toe langs de Zuiderzeekust, nog eens boven Boesterberg, alsof het geen afstanden zijn.” IIAMHl'RG. 372 M. 11.40 Symph -orkwt ol» Weber. 12 40 Populaire muslek I. 40 Gremofoonmuzlek 8 30 Kleine No- ragorkeet olv Adolf Becker 4 50 Gramo- foonmuzlek. 7 30 Luleterepel. 10 30 Populaire muziek. I.ANGÜSBlXll 473 M. 11.30 Gramofoon- muslek 13.66 Populair concert 3 30 Dansmuziek door den Weetdultecben om roep olv KUhn. UAVENTRV. 1554 M 1330 Orgelconcert. 1 06 Weatern Studio orkeet olv Thomas 1 50 Gramofoonmuzlek 3 35 Concert olv Kahn 8.35 Bymphonie-concert door het BBC. Syymphonle-orkeet o.l.v. Boult. II. 10 Roy Fox en zijn Band. PARIJS (EIFFEL) 448 M. 8 35 Concert >lv E Element. Maar vooral de radicaal.socialistische bladen veerden oppositie tegen de Russisch- gezinde politiek van Poincaré. Om deze bla den gunstiger te stemmen was, naar de gezant Iswolski aan den Minister van Bui- tenlandsche Zaken Sasonow 12 Juli 1^13 schreef, minstens 3 millioen francs noodlg. X Is veel, maar de Turksche Regeering be steedde, om de Fransche pers te beïnvloe den, niet minder d^n 5 mlllloen frs! Zoo ontvingen ,JLa Lanterne”, het tgad van Millerand, „L’Aurore”, het blad van Clemenceau, en een half dozijn andere bla den van de radlcaal-sociallstische richting hun chèques. Maar ook rechtsche bladen als „Figaro” en „Gaulols”, ontvingen regel matig hun cadeautje, sommetjes van 25 en 50 duizend francs. De Minister van Binnen- landsche Zaken, Klotz, die vijftien jaar la ter In de gevangenis terecht kwam wist hiervan, en zorgde ervoor, dat deze gelden eerlijk verdeeld werden. WEENEN 517 M. 6.30 Omrosporkszt. 9 45 Dansmuziek. WAMCHAU. 1411 M. 7.20 Omroepsym- rkMt olv J. Osminskl. 9 35 Dansmuziek. BKROMVN8TER. MO M. 7.10 Opera. PA RIJM R. 1725 M. 8.05 Oramofoonmus. 1235 Oramofoonmuaiek. 12.50 Orgel concert. 1 25 Oramofoosmuziek. 7 40 Populair concert. 9 05 Lamoureux-con cert olv Albert Wolff M»LAAN. 831 M. CZZ Z 6 uur Oramofoonmuzlek. 'oon muziek Het Fransche grootkapitaal vergenoegt zich ermee Invloed te koopen, wanneer dit bijzonder noodzakelijk is. Het wil zaken doen, geen politiek en zeker niet de Regeering beheerschen. Men streeft er niet naar, geld om te zetten in politieke macht. Omgekeerd treft men juist in Frankrijk veel aan, dat arme drommels, journalisten en advocaten, in de politiek gaan, en dan zich een vermogen verwerven. De weg der aardsche goederen in Frankrük loopt met van geld tot macht, maar wel van macht tot geld. Leven we eigenlijk niet in een gelukkig land, waar we van al deze dingen, noch in Ie politiek, noch In de pers, ooit maar Iets bemerken, omdat dit kwaad er bü ons ook utet De snelheden waarmee gevlogen werd, varl- eeren van 350 tot 360 KM. per uur. De ge middelde kruissnelheid kan gerekend worden op 300 KM. per uur. De start had een vlot verloop. Het volbeladen toestel was In 22 secon den los van den grond. De startbaan zal ruim 300 Meter zün geweest. De president der Fransche Acttde mie der Wetenschappen, de beroem'- de physioloog Richet, is trots z(fngi 1een enthousiast aanhanger reizen per vliegtuig. Onlangs tot een zijner vrienden- De diensten der P T en T. hebben over Oc tober 1033 opgebracht: Posterijen: f 3.148 934 (f 45.118 minder dan vorig Jaar en f 96566 minder dan de begroo- n het voorjaar van 1924 publiceerde het communistische dagblad .X'Huma- nité” een aantal in de Russische archie, ven gevonden documenten, waaruit duide- lÜk bleek, dat de Czaristische Regeering in de laatste tien jaren vóór het uitbreken van den wereldoorlog aan de Fransche pers aanzlenlüke geldsommen had doen toeko- men, om daardoor in Frankrük een gun stige stemming voor de Russische staats leningen té wekken. Op de lüst der afge geven chèques stonden de namen van bijna alle groote Parüsche dagbladen. De ..Ma tin” deed de „Humanité" een proces we gens beleediging aan Maar toen bevestig de de vroegere Russische minister .president Kokowzow de echtheid der gepubliceerde documenten. In zün Mémoires gewaagt ook Poincaré van „deze treurige Intriges” van de Rus sen, waaraan zich echter ook de Oosten- rüker* en Italianen schuldig maakten. Hü echter machteloos tegenover ge- ROMK. 441 M. 436 Orkwtmiutek B. en W van Amsterdam leggen den over een brief van Curatoren der Uunlversltolt, waarbü zü voorstellen den Provincialen Onder- wüsraad v»n Friesland toe te laten tot het ves tigen van een büzonderen leerstoel in de Frie- sche taal en letterkunde. B. en W geven den Raad In overweging, overeenkomstig het voorstel van Curatoren te Bezoek ad limina De onlangs gewüde mtesie-bisachop. Z. H Exc. Mgr. Oorgonius Brandsma. zal Donderdag as. naar Rome vertrekken voor zün bezoek ad limina, waarbü Z. H. Exc. verslag zal uitbren gen aan Z. H. den Paus over den toestand in zün missiegebied. Tevens hoopt Z. H. Exc. tegenwoordig te zün bü de heiligverklaring van de Z. Bernadette Soubirous. Op 18 December zal Z. H. Exc. In mis land terug zün, en op 23 December te Wychen tn het klooster .Alverna" de H. Wüdingen toe dienen aan de fraters Franciscanen. jaren van zeide h(j .Jiet vliegtuig is oneindig aangena mer dan de trein, omdat het too goed als geen tusschenstations en geen railsstooten kent. Buitendien gaat het veel sneller. Het kent haast geen afstanden. Op mijn leeftijd heeft men trouwens geen tijd meer te verliezen". Toen iemand opmerk te, dat hif, Richet, reisde als iemand van twintig, antwoordde hij: jn- derdaad, alleen maar 4 X 20." De beroemde oude man heeft zot. komen gelijk, wanneer h(j verklaart dat hij geen tyd meer heeft te ver liezen. Als men 80 jaar telt, pleegt men te voelen, dat de minuten kostbaar zijn. De minuten zyn ech ter altijd kostbaar, helaas ziet de jeugd dit meestal niet in. ting). Telegrafie: f 373 188 (f680 minder dan vorig jaar en f 29 829 meer dan de begrootingl. Telefonie: f 2.091 662 (f 28.804 meer dan vorig Jaar en t 71.463 meer dan de begrootingl. Postchèque- en Girodienst: f 731.963 f43386 minder dan vorig jaar en f 5.563 meer dan de begrootingl. Totaal: f6.346.748 (f60.390 minder dan vorig Jaar en f 10 288 meer dan de begrootingl Voor de eerste tien maanden van 1 Jaar te zamen bedroeg de opbrengst: Posterijen: f 30 122 049 (f 1.016140 dan vorig Jaar en f 1309.151 minder dan begrootingl. Telegrafie: f 3 693 443 (f 157684 minder dan vorig jaar en f 144.303 meer dan de begrootingl. Telefonie: f 30314.794 (f 433 419 meer dan vorig Jaar en f 364 694 mee» dan de begrootlng Postchëque- en Girodienst: (f 303 860 meer dan vorig jaar en f 418.006 dan de begrootingl. 'Totaal: f I» 533.191 (f 436.546 minder vorig Jaar en f 382 249 minder dan de tlngl. Naar schatting heeft bet toestel in de zeven uur dat het In de lucht was, een kleine 3000 KM. afgelegd. Om beurten hebben de piloten Asjes en Oeyssendorffer en Ir. van der Maas gestuurd. Ook Oeyssendorffer toonde zich uiterst tevreden over het vliegen van den Post- J*«er. Ir. van der Maas verklaarde, dat naar zün meenlng het toestel aan alle etechen, die er aan gesteld konden worden, voldeed. Natuur- Bü achrüven van 4 November 1933 gaf het Hoogw. Episcopaat van Nederland aan het hoofdbestuur van den Nederlandachen Katho liekendag opdracht, een vergadering te houden te s-Hertogenbosch op 23 en 24 Juni 1934. Daar zal behandeld worden het zoo actueele onder werp; „Het gezag". Bevoegde sprekers zullen daar over oorsprong en uitoefening van het gezag in Kerk en Staat, in gezin en onderne ming, uiteenzettingen geven. Het hoofdbestuur heeft de voorbereiding krachtig ter hand genomen. Binnenkort zullen nadere büzonderheden warden bekend gemaakt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6