I Regeeringsrundvee blik Antoon Coolen9s..Kinderen van ons Volk hy lil l/l Prikkeldraad Handen af! Niet juist Sociale belangen en crisisnood m ni li i’ I li EEN PROEFMAALTIJD ■ÜNDVlf HET GOEDE HART MOET ZWIJGEN I*; 41 WOENSDAG 29 NOVEMBER TWEEDE KAMER LEERSTOEL IN HET FRIESCH dragen De veertig uren-week I *t Klonk alg muziek brandwonden T eelt beperking Eenheid tvleetch De aankoopen Hoe de C.R.C. werkt De verwerking Van onzen politieken leider Bijzondere leerstoel plantkunde te Leiden 11 i. De 40-urige werkweek i V L* III De Minister aan het woord De Rundveecentrale Ondraaglijke De vellen hingen er bij De bedryven hunnen minder dan ooit nieuwe sociale lasten Enkele figuren uit Antoon Coolen s successtuk, waarvan Vr ijdag 1 December in den Hollandschen Schouwburg Amsterdam de vijf en twintigste voorstelling gaal. Men ziet achtereenvolgens Ko van Dijk als Pastoor Vogels; Jetty van Dijk ids Marie Verberne; Frits Bouwmeester als den ouden Sle eghers; Lat* Ezerman als Mr. v. Veldhuizen en Ed. Palmers als Godefridus v. d. Breemortel Voor wat, hoort wat de P. 8. vreemdelingenverkeer de ook in journalisten Ml- Wy leven niet om te eten deze regel gaat voor den mensch algemeen op tot hy journa list wordt. Dan kan zyn onberekenbaar bestaan hem voor gevallen plaatsen waarin de betrek kelijkheid blijkt ook van dezen elementalren regel der welvoeglijkheid en dat het zyn taak, zijn verd plicht is: te eten. En nog meer zal hij zich verbazen over bet uitzonderlijke van zijn beroep, wanneer hy bedenkt dat een dergeiijke plichtmatige maaltijd het uitvloeisel is van.... een crisismaatregel der regeering. Toch is ook in dezen paradoxalen samenhang van feiten een logische draad te ontdekken De allereerste schakel in de keten der gebeurtenis sen is. dat onze export van melkproducten werd belemmerd en de boeren met honderdduizenden groeien. Inderdaad geschiedt op dit gebied hier en daar vrijwillig al iets, dat niet moet worden onderschat. 3 „Zooals te verwachten viel zijn de meeat op vallende wijzigingen op te merken in het be zoek van buitenlanden. De cijfers, welke dit bezoek tot uitdrukking brengen, zijn over het algemeen gedaald. In al de 122 plaatsen teza men. waaruit berichten binnenkwame ver kleven 487.000 (vorig jaar 616.0001 bultenland- sche gasten. Deze vermindering met rond 20 9 oCt. beantwoordt vrijwel nauwkeurig aan oe daling van het logies-cyfer met rond 21.4 pCt. n de ..Frankfurter Zeltung" lezen wjj Inte ressante bijzonderheden over het vreemde lingenverkeer in het nieuwe Dultschland. Verheeld kan niet worden, dat het vreemde lingenverkeer speciaal dat uit het buiten land na de nationale revolutie sterk ver minderd Is, zij het dan ook niet in die mate als „de psychologische werking” der revolutie en de onafhankelijk daarvan in vele landen gegroeide „biyf-ln-elgen-land"-stemming zou den hebben doen verwachten. Wjj vertalen: ten, over verricht wordt en dat er ook medegeoordeeld Er wordt wel eens gezegd, dat algemeenver- bindendverklaring den wil van de meerderheid opdringt aan de minderheid en dat dit ver keerd is. Maar Is het nog niet verkeerder, al dus de heer VAN DER PUTT, dat de meenlng van de minderheid wordt opgedrongen aan de meerderheid, wanneer de pensioenfondsen en andere sociaal zeer nuttige instellingen ten gronde gaan door de afzijdigheid van die min derheid? Klokslag twaalf uur is Minister Slotemaker de Bruine aan het woord gekomen. In den keurigen, ordelijken betoogtrant, waar over deze bewindsman beschikt, heeft bij over alle onderwerpen, die waren aangeroerd, zijn licht doen schijnen. Toezeggingen, die aan de Staatskas geld zou den kosten, waren natuurlijk al bij voorbaat uitgesloten, maar niettemin hoopte de Minister zelfs In dezen tijd nog opbouwend werk te kun nen presteeren, door de bedrijfsorganisatie uit te bouwen. Hij had te dier zake juist zijn program ont vouwd aan de Advies-commissle der Bedryfs- radenwet; door meer ordening te brengen in de sociale wetgeving en door maatregelen tot verlaging van het huurpeil der arbeiders woningen. Het is dadelijk reeds by de afdeeling Ar beid” alweer een lange reeks van sprekers geweest, die den Minister allerlei goeden raad gegeven en allerlei wenschen voorgelegd hebben. Daarbij wordt altijd veel in herhaling gevallen. Wat b.v. de antl-revolutlonnalren AMELINK en SMEENK over de verkorting van de werk week. die naar hunne meenlng eer vermeerde- dering dan vermindering van de werkloosheid brengt, en over de te ruime mate, waarin des Zondags in de havens gewerkt mag worden, op merkten, geleek zóó als twee druppels water op elkaar, dat de heer Smeenk gerust op zijn bankje had kunnen blijven zitten. De sociaal democraat KUPERS heeft zich met vrij groote felheid tegen het standpunt dezer heeren ter zake van de 40-unge werkweek verzet. Een verstandig woord in dit verband sprak de Chris- telijk-Historische afgevaardigde BAKKER, die de kwestie rustig organisatorisch wil laten door- Den Haag. 28 November 1933. Wanneer er één begrootlng is, waarbij de nood der tjjden den betrokken bewindsman aanhou dend afwijzend moet doen staan tegenover al lerlei desiderata, die hij persoonlijk gaarne zou inwilligen, ja, die hij zelf in betere jaren als een toekomstldeaal steeds heeft gezien, dan Is 1 de begrootlng van het thans zuiver sociale departement, dat onder Minister SLOTEMA KER staat. Deze Minister heeft een zeer goed hart en we zeiden het reeds bij de Interpel- atle-Kupers over de vermindering van den werklooeensteun bet doet hem werkelijk per soonlijk leed te moeten Ingaan tegen allerlei wenschen van sprekers, die óók een goed hart hebben, maar die daardoor tezeer het zwijgen doen opleggen aan het gezonde verstand. Na rijp beraad adviseerde het bestuur der C- R. C. den Minister van Economische Zaken tot beschikbaarstelling van het vleesch voor diegenen onder de Nederlandsche bevolking, die als regel van het gebruik van vleesch versto ken zijn. Van bereiding van worst en gehakt moest om technische redenen voorloopig worden af gezien, zoodat de regeering besloot tot het doen verduurzamen van het vleesch In den vorm van grof gesneden vleesch in blik, gestoomd in eigen sap en verwerkt met het eigen vet. In herhaling viel ook maar hier deed dit prettig aan. omdat een werkgeversafgevaardlg- de zich aansloot bij een arbeidersafgevaardlgde uit dezelfde fractie de Katholieke Industrieel VAN DER PUTT, die van harte onderstreepte wat zijn partijgenoot Loerakker al verdienstelijk had opgemerkt over de wenscheiykheld van al gemeen verbindendverklaring van althans die bepalingen uit collectieve contracten, welke b.v. pensioenfonds en en klndertoeslagfondsen re gelen. Dezelfde spreker ook dkarin gevolgd door verschillende anderen wenschte het vraag stuk van de vrouw en het meisje In kantoren en werkplaatsen ook nog eens te bezien In het licht van de crlsls-omstandlgheden. de te voor dit ambt beschikbaar zou zijn, zou haar benoe ming bij mij op niet het minste principieele be zwaar stuiten.” Of men dan door wetwyziging den bestaanden hinderpaal niet spoedig uit den weg kan rui men? Op dit punt toonde mr. Van Schalk zich Iet wat sceptisch met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden en het karakter en de po litiek van het huidige Kabinet. Wij leven nu eenmaal in een abnormalen tijd en medebesllst wordt over b.v. koloniale at maritieme aangelegenheden door afgevaar digden, die van die zaken in het geheel niet op de hoogte zijn. Maar hoe schromelijk overdre ven. Ja, In sommige onderdeden met de wer kelijkheid In flagrante contradictie die klach ten van den heer Van Kempen waren, heeft mr. JOEKES. een man van Geneefsche prac- tijk. later overtuigend aangetoond. Dat de sociaal-democraat HIEMSTRA we derom In het krijt trad voor invoering van de Arbeidswet in land- en tuinbouw en dat zijn fractiegenoot BRAUTIGAM hetzelfde bepleitte voor de binnenvaart en ook aandrong op nu eens eindelijk Invoering van de gewijzigde Stu wadoorswet. het spreekt voor wie Jaarlijks deze debatten over „Arbeid” meemaakt, haast van zelf. Alléén: de bedrijven kunnen nu juist min der dan ooit nieuwe sociale lasten dragen. Al leen wat de chauffeurs betreft, heeft de Minis ter zich eenigszlns bemoedigend in zijne Memo rie van Antwoord uitgelaten. en het huidige Kabinet Is een crlsls-kablnet, welks taak uiteraard begrensd Is. Er zal dus ook ten aanzien van dit desidera tum geduld moeten worden geoefend. Maar ongetwijfeld houdt het woord van den minister een belofte in. en evenzeer een aan moediging. een krachtige aanmoediging zelfs, om. zoodra de omstandigheden gunstiger zijn te trachten den wensch tot werkelijkheid te maken. De uitsluiting der vrouw van de rechtspraak en met name van de kinderrechtspraak, lijkt ons niet juist. Binnenkort zal dit vleesch in blik kunnen worden beschik baargesteld voor steuntrekkenden en anderen, die steun ontvangen ingevolge een door den Minister van Sociale Za ken goedgekeurde steunregeling, dan wel zijn te werk gesteld by een van Rijkswege gesubsidieerde werk verschaffing, alsmede diegenen, die ondersteuning genieten ingevolge de bepalingen vin de armenwet. Tegen inlevering van bons die onder be paalde voorwaarden en regelen worden beschikbaar gesteld, zal te gen betaling van 35 cent een 1 k«. bus worden afgegeven. Gezinnen van twee personen zul len recht hebben op een; zulke van meer dan twee personen op twee bussen per week. Naar ,JDe Telegraaf” verneemt, zullen B. en W. van Amsterdam voor den byzonderen leer stoel In het Frlesch voordragen dr. G. Gosses, leeraar In het Duitsch aan een H. B. 8. te -Gravenhage. Deze leerstoel zal de eerste In het land zyn, daar tot dusver nog slechts een lector (de heer P. Sipmai aan de Groningache universlteit Is verbonden. naar de Nederlanders Wij laten nu rusten, dat de heer Mussert riet alleen In dit citaatje, maar in heet zijn brief blijk geeft niet eens te weten, dat Aal berse. toen hij professor werd, reeds 13 ja ren parlementariër was. Dat heeft hij, die ens volk redden wil, in Delft niet kunnen ontdekken, want de hoogleeraar stond hoog ten spijt van het „onzedeiyk" oarty- systeem en was door de politiek niet n..neer- gehaald”. Dat de heer Mussert echter durft spre ken van de politiek, die een vuile keuken is, en anderen durft verwijten, dat hun voor schoot vuil is„ dat is wel het toppunt! Het was Aalberse, die op 4 November ’SI in de Tweede Kamer sprak: „Wij doorleven een zwaren tijd en wij gaan een hoogst ern- stigen winter tegemoet. Daarom mag er thans een beroep gedaan worden op allen, zonder onderscheid, Regeering en Kamer moeten de handen ineenslaan om ons volk zoo goed mogelijk door dezen zwaren tijd L*"..Y0?I eenheidsvleesch van de Rand- vee-centraleeen versnapering op den „mag er en crisisdisch” Voor de bezetting van den byzonderen leer stoel in de algemeene plantkunde te Lelden, welke door het „Leidsch Universiteltsfonds” zal worden opgericht, komt, volgens „De Tele graaf, ernstig in aanmerking dr. H. F. C. Went, een zoon van prof. dr. R. A. F. C. Went te Utrecht. Wat te doen met de opgekochte beesten? Ex port is natuurlijk de beste oplossing, ook al moet zij tegen abnormaal lage prijzen geschie den. Vernietiging van het overige deel zou ech ter oneconomisch en zelfs immoreel zijn. Om thans geheel en al terug te vallen op de nuchtere feiten: dezer dagen waren we de gast van den heer Bilckmann. regeerings- commlssaris inzake de beperking van den rundveestapel en hebben daar zooals Z. Exc. minister Verschuur, die mede aankat, het geestig uitdrukte een aanvang ge maakt met de destructie van de tweehon derdduizend koelen die ons land helaas! te veel heeft. Vraagstukken als de 40-urige werkweek, ver vanging van vrouweiyke en oudere mannelyke werkkrachten door jonge mannen moet de overheid aan het particulier initiatief zelf over laten. al is de Minlste daarvan ook persooniyk voorstander. Algemeen verbindend verklaring zelfs van de onderdeden van Collectieve Arbeidscontracten moest Minister Slotemaker ook thans afwij zen- Zy zouden in dezen tyd. naar zyn mee- ning, in de praktijk tot zeer groote moeliyk- heden lelden. uitnoodiging: neem en eet. En de hebben, plichtmatig, gegeten.... Van de boltenlandsehe bezoekers .aan Dultschland leverde Nederland, evenals voor heen het grootste contingent (19.9 pCt.). De Vereenigde Staten bleven, ondanks den ach teruitgang op de tweede plaats. Sterk achter uitgegaan is Oostenryk; zyn aandeel daalde tot 5 8 'vorig jaar 9.1 pCt de oorzaken daar van liggen voor de hand; niet becluideno ge daald is het aandeel van Tsjecho-Slowakye, n L tot 7.1 (vorig jaar 7.4) pCt. De Skandlnavi- sche landen zyn van de achtste op de zesde plaats gekomen: zy leverden 7.4 (vorig jaar 5.7) pCt. der bezoekers.” Daarnaast moet zy voorzien in een teeltrege- llng, door welker toepassing verzekerd wordt, dat wanneer het gewenschte evenwicht bereikt is. dit niet na langer of korter tyd verstoord wordt. Hiertoe ligt reeds een stelsel gereed aan welks toepassing te zyner tyd zal worden medege werkt door een sterk gedecentraliseerd systeem van provinciale en plaatseiyke organisatie over het geheele land. Alweer niet volgens de re gels der welvoegiykheld wa gen wy hier openiyk te ver klaren, dat deze crislsdisch op ons allerminst een mage- ren Indruk maakte. Alles was bereid met het vleesch uit de regeeringsblikken en de daarby behoorende Jus zon der eenige toevoeging en wy kunnen getuigen zelden een smakeiyker winterpot ver orberd te hebben. Omtrent de werkwyze van de rundveecentrale en de be reiding van het vleesch deed de voorz.. de heer Tromp v. Holst, ons nog eeni ge mededeellngen. t Probleem waarvoor de or ganisatie zich gesteld ziet, is bet „wegwerken” van tweehonderdduizend stuks vee. die door den verminderden export van melkproducten over tollig geworden zyn. ..t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechterhand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondraaglijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Klooster- balsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hébben. U kunt er zich geen voor stelling van maken, hoe dat in eens heer lijk verzachtte. Ik geef U,de heilige ver zekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon.” Zoo schrijft ons Mevr. H Fr. te 's-Or., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker’s Klooster- balsem kost per pot van 20 gram 60 cent en van 50 gram 1.en is overal ver krijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrjjf- mlddel bij rheumatiek, spit en spierpijn (Adv.) e beer Mussert heeft in het orgaan I 4 van de Nationaal-Socialistische be- weging een „afscheidsbrief geschre- vel aan den hoogleeraar Aalberse; deze toch zou ziedaar de geestigheid door den niets en niemand sparenden kanker der parlementaire verwording in Den Haag. De hoogleeraar behoeft zich over dit af sterven niet te verontrusten en nog veel minder over de kwaal, waaraan hij zou hebben geleden; de doodsoorzaak'immers is vastgesteld door een totaal onbevoegde, door een koetsier, die bij anderen graag ontdekt, datgene waaraan hy zelf in de ergste mate leidende is. De heer Mussert schrijft het zelf in zijn afscheidsbriefhij voelt zich de koetsier, die ons volk door een onherbergzame streek zal voeren naar een veillgen haard. Een koet sier die van zich zelf schrijft, dat hij on verschrokken is en een zweep heeft die meters achter de slede reikt, waarmede hij de hongerige wolven, die tot een horde zyn aangegroeid, van zich afhoudt. Eigenwaan, die den blik benevelt! Hoe is het anders mogeiyk. dat iemand ons land in zyn tegenwoordigen toestand vergeiykt met een onherbergzame streek! Als de koetsier in staat was heel Europa af te zoeken, zou hy geen land vinden dat op het oogenbllk te midden der andere juist herbergzamer is dan Nederland. Wie op deze wijze zyn volgelingen voor licht doet het onjuist. De hoogleeraar en de parlementariër Aalberse waarschuwde dus terecht tegen de gevaren van de voorlich ting des heeren Mussert. Minder dan ande ren kon hy ons volk voeren naar een velli- gen haardmisschien denkt hy kans te zichzelf en enkelen van zyn getrouwen naar een uiterst warmen haard te voeren. Eigenwaan is het ook. die hem doet schrij ven, dat hy nu de leider is en dat ons volk thans een laatste kans geboden wordt om zich te handhaven, zoodat als ons volk nie kans niet grijpt het den ondergang tegemoet gaat. Men moet met zich zelf wel zeer ingeno men zyn om zoo te kunnen voorspellen. Erger dan al de overschatting van eigen grootheid en kunnen is de beschuldiging, de tegen den hoogleeraar Aalberse wordt geuit door zyn oud-lëerling, als deze laat ste schrijft: Trouwens, de heer Van der Putt ontwikkelde meer gedachten, die, door werkgeversmond uit gesproken, by sommige klassenstryders verba zing wekten. Dat hy als katholiek den arbeid der gehuwde vrouw afwyst, spreekt vanzelf, maar dat hy ook meisjes uit de fabrieken we ren wil, dat hy 60-jarigen door jongeren ver vangen wil, dat hy althans voor bedryven. die niet voor den export werken, desnoods van overheidswege de- mechanisatie wil beperken, het klonk, door een werkgever met zooveel overtuiging uitgesproken, sommigen rooden zeer vreemd en den fractiegenoot Loerakker als muziek in de ooren. De derde katholieke spreker, de heer KUI PER. heeft den Minister nadere inlichtingen gevraagd over de uitvoering van de Bedril fs- radenwet. Van liberale syde door den heer VAN KEMPEN Is hevig de staf gebroken over het werk van de Arbeidsconferentle te Genève. Men kan dezen afgevaardigde toegeven, dat daar ten gevolge van den onwil van vele sta- otn later tot ratificatie van conventies te gaan, vaak vry onvruchtbaar werk zeker de tyd niet. Een oppositie, die uit den volksnood politieke munt tracht te slaan is erger dan politieke valschemunterij. Laat de heer Mussert die den hoogleeraar Aalberse thans politieke of parlementaire verwording verwyt, dat zinnetje eens nale zen en dan nagaan, wat hy doet, nu hy profiteerend van den volksnood zich wendt tot slagers, teneinde die te scharen onder zyn vaandel. Slaat hy geen politieke munt uit den volksnood, waar hy zich nu opwerpt als tedder van den middenstand, terwiil hy «eer goed weet, dat hy minder dan anderen beschikt over het toovermiddel om thans den nood van den middenstand te leni- <en. Alles wordt echter overtroffen, als de heer Mussert zich in zyn afscheidsbrief aan den hoogleeraar Aalberse niet ontziet, den dapperen kerels, die in de rimboe van Indië gestreden en geleden hebben als Jan Fuse- her en met een hongerloontje afgescheept runderen „in hun maag” zaten. Vandaar beden «Dn, de gelden van het parlement voor te hulP de regeering. wier aandacht ander- zyds getrokken werd door de rammelende magen uden om hen op die wijze te trekken in yan vele ongeiuggigen die zich de weelde van Zijn beweging. een maaltyd met vleesch zelden of nooit kunnen De voorschoot, dien hy draagt in de poli- permitteeren. De regeering van wie beide par- tteke keuken, waarin hy zich de chef-kok maatregelen tot ondersteuning verwacht- I éx»»-» ziaozl mat in vullro oovallpn ricxr rooaorina ic voelt, is niet alleen niet schoon meer, neen die is nü al! vies, héél vies, en I daarom zeggen wy: Handen af van den leider der Katholieke party! Wanneer men Aalberse aanvalt, heeft men voor alles te Ons vrouwelyk Kamerlid, mejuffrouw I Meyer, beeft by de behandeling der begrootlng van Justitie een punt te berde gebracht, dal reeds meermalen een onderwerp van bespreking uitmaakte, maar nog steeds voorziening ver- elscht. Doelende op bet ambt van kinderrechter gaf de katholieke afgevaardigde haar leedwezen te kennen, dat in ons land de vrouw dit ambt niet kan bekleeden. pluist de vrouweiyke geaardheid beschikt over verschillende eigenschappen, waardoor,” zelde zy terecht, „de vrouweiyke Jurist zich door stu die en toewyding zeker tot een goeden kinder rechter had kunnen ontwikkelen. Hoe voortref- feiyk zy haar taak kan vervullen, toonen ons de voorbeelden uit het buitenland. Daarom be treur ik het, dat de mogelykheid voor de besten onder ons vrouwen is buitengesloten; ik meen zeker, dat haar benoembaarheid de kinder- rechtspraak ware ten goede gekomen.” Dat de spreekster in deze meenlng niet alleen staat, behoeft nauwelijks gezegd. Ga. werd in menig blad reeds jaren geleden op de «enschelykheid gewezen, om dit ambt voor de vrouw open te stellen. Wanneer men haar geschikt acht voor Ju rist, op welken grond onthoudt men haar dan de bevoegdheid, om als rechter, als kinderrech ter. op te treden? En wanneer men van dit optreden tn het bui tenland goede uitkomsten ziet, waarom zou men die dan by ons niet mogen verwachten? De minister van Justitie, die indertyd een der toen nog vry schaarsche katholieken was, by wie het vrouwen-kiesrecht verdediging vond, blykt van het functionneeren der vrouw als kinderrechter evenmin afkeerig te zyn. Hy gaf dit onomwonden te kennen. „Het spyt my zeer," zelde Z. Exc.. ..dat ik op het oogenbllk niet In de gelegenheid ben benoeming van vrouweiyke kinderrechters bevorderen. Als er een geschikte vrouw Wat nu betreft het opkoopen van het vee: op 17 October JX hadden de eerste levenngen aan de Centrale plaats op den grondslag van volkomen vrijwillige leveringsmogeiykheld. Van deze gelegenheid werd in zoo ruime mate ge bruik gemaakt dat tot 25 November meer dan 33 000 stuks vee geleverd waren. Op elke leverlngsplaats worden de geleverde dieren op aanwyzlng van een dierenarts onder zocht op geschiktheid voor menscheiyke con sumptie; wat daartoe niet passend is, wordt naar de vernietigingsinrichtlngen verwezen. De .Frankfurter Zeltung” voegt aan deze be- cyleringen de behartlgingswaardige opmer king toe, dat al moge het buitenlandsche dan ook niet zoo sterk gedaald zyn als gevreesd kon worden daling-van-dlt-jaar toch in ieder geval ernstig genoeg is, om te rechtvaardigen iedere inspan ning. welke het vreemdelingenverkeer naar Dultschland zal kunnen bevorderen. Dat is ook onze bescheiden meenlng. en waar 1 blad openiyk erkennen moet, aat het vreemdelingenverkeer uit Nederland nog steeds het gróótst is (en Dultschland ook in dit op zicht dus aan Nederland den besten klant heeft), daar zou het voor de hand liggen, dat Dultschland op het gebied van het vreemdelingenverkeer ten opzichte van Ne derland ook de meeste egards in ach', neemt. Het tegenovergestelde is echter het geval: Willen Duitschers een bezoek brengen aan ons land, dan mogen zy niet meer dan 200 Mark meenemen om hier uit te geven, ter- wyi zy b.v. naar Zwitserland en België.... 700 Mark meenemen mogen. Het stemt onprettig, dat de Duitsche re geering het heele vreemdelingen-seizoen al weer liet verloopen zonder een voor Neder land we zeggen nog niet eens bevoorrech tende. dan toch gelijkberechtigde regeling te treffen. Dultschland is ten deze sterk achterstal lig en gehoopt en verwacht mag slechts wor den, dat Dultschland aan die achterstalllg- held ten spoedigste een einde maakt. Wy wenschen het Duitsche vreemdelingen verkeer alle goeds, maar.... voor wat hoort wat! de liefde kan niet van één kant ko men! Nederlanders naar da wintersport Beieren, Nederlanders naar de Passie spelen in Oberammergau ons is het wél, maar laat Dultschland dan ook niet verzui men een voor Nederland hatelyke regeling uit den weg te ruimen, een hatelyke re geling, welke wel eens een ernstig obstakel zou kunnen worden op den vreemdelingenweg van Nederland naar Dultschland! In den nacht is de Kamer nog voortgegaan met de behandeling van de afdeeling „Arbei- ders-verzekerlng”, waarby o. a. de Katholieke afgevaardigde v. d. Put Instelling van een kindertoeslagfonds bepleitte en ook de ver eenvoudiging en unificatie der sociale verze kering weer werd bepleit. Donderdagavond antwoordt tilerover de nister. wy komen er dan op terug. ten. deed wat in zulke gevallen der regeering Is zy stichtte een centrale, die op korten termyn maatregelen had te treffen om de overtollige koeien van de al te zwaar belaste maag der boeren over te hevelen (stoute beeldspraak!) In de rammelende magen van crisisslachtolfers, steuntrekkenden en behoeftlgen. Hiermee zou *orgen voor een rein blazoen! genoeg gedaan zfjn ware het niet dat speciaal rijn geen koetsier, die er een lange de regeering aan den weg timmert, en derhalve sweep op nahoudt, maar hy die rich niet ln haar doen en ute“ blootgesteld aan y scherpe kritiek van verschillende al dan niet •“ihamt, om politieke motieven tot een eer- we]wn^n(je zyyen. En overeenkomstig de steeds roover te worden, die de eer zou willen meer veld winnende opvatting, dat zelfs een re- rooven van een man, wlen alle politieke geering het recht heeft, zich te verdedigen, zag verwording juist vreemd is hy zal lede- rij naar middelen om. om tegelykertyd de zui- ren i. I verheid van het crisis-vleesch en van haar be ren eerlijken katholiek - en ook tedereh doellngen tiewymi Dies wendde rii zich met eeriyken nlet-katholiek tegenover richly eerstelingen der eenheldsvleeschprodurile ▼inden met de karwarts.... der verachting! |tot de verzamelde Nederlandsche pers, met de Meer dan ln gewone gevallen betamelyk zou zyn meenen we hier te mogen uitweide» over hetgeen aan dezen „mageren crislsdisch” ter tafel kwam. Vanzelfsprekend was het gekookte rund- vleesch uit de regeeringsblikjes het hoofdgerecht en wellicht had de bekwame kok van „De Twee Steden” het tot de meest exquise gerechten kun nen verwerken. Doch omdat de bedoeling was de deugdelykheld van het vleesch als volksvoed- sel aan te toonen waren de spy zen van een voor beeldige degelykheid. Het begon j-w» een oege- lyke Hollandsche ei wtensoep en voorts hutspot geflankee^ door een Indisch rystgerecht (over leg tusschen Koloniën en Economische Tinken?) en Hollandsche Jachtschotel. Kortom, een maal tijd zooals men zich na een middag schaatsen rijden by tien graden vorst niet beter kan wenschen. „Niet lag rijt Ge professor gebleven; Gy rijt parlementariër geworden. Dit vak be oefent Ge nu reeds sinds Jaren. Reeds aan tienduizenden van myn volksgenooten heb ik kunnen uiteenzetten hoe dwaas, ja hoe onzedeiyk ln vele opzichten het parlemen taire partysysteem is. Hoe het ieder, die daaraan doet, neerhaalt. Hoe oud is reeds het gezegde: politiek is een vuile keuken! In deze vuile keuken hebt Ge nu reeds ja ren de kookmuts gedragen. Het eens witte voorschoot en de eens witte muts zyn er ln ce keuken niet schooner op geworden' dat was te voorzien. Maar ln myn geestesoog was de drager van die vuile kleeren de zelfde gebleven, als dien ik gekend nad in de toga van den hoogleeraar!" Aldus in groote lynen het stelsel der Rund veecentrale. De heer Lletaert Peerbolte, dlrecteur-ge- neraal van Volksgezondheid, sprak aan den maaltyd nog zyn waardeering uit voor de wyze waarop zoowel by de vleeschbereiding als by de destructie van ongeschikt vleesch de voor schriften van hygiënlschen aard ln acht worden genomen. Daarnaast gaf ons prof. Berger, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid een uiteenzetting over de waarborgen die de Cen trale biedt voor de verkrijging van een deug- deiyk producten en over den heilzamen Invloed dien deze afslachting kan hebben voor de kwa liteit van onzen veestapel. En ook wy op onzen beurt willen na gehoord en geproefd te hebben, een woord van lof niet onthouden aan de Crlsis-Rundvee Centrale voor de ernstige wyse waarop zy de oplossing van een der meest dringende en der meest speci fieke moeliykheden van dezen aorgvollen tyd heeft ter band genomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15