Prikkeldraad Van Katholieke schrij vers Pensioenen Indischgasten van I n I I ru Nieuwe romans gezonden middenstand Voor een p I De ontbrekende basis EEN SANEERINGSPLAN I REGEERINGSANTWOORD I I 1 H I I WOENSDAG 29 NOVEMBER 1 OPENING DER DUITSCHE BOEKEN-MESSE I Personeelraad wendt zich tot de Regeering 11 I V estigingseischen BURGERS Co:» BANK Tegen oneerlijke concurrentie! Spertijd in den detailhandel Financieele nood voor Geen staatscommissie Pennoen uitgesteld loon? I PENSIOENKWESTIES Normalisatie HOOGER LANDBOUW ONDERWIJS NAAR OVEREENSTEMMING IN DEN AETHER? Bijzondere leerstoel plantkunde te Leiden Loonsverlaging bij de Spoorwegen Spoedig ingrijpen ge vraagd Conferentie belegd onder leiding van den Minister Kindertoelage Betere regeling oud-militairen De noodtoestand van ’s Lands financiën rechtvaardigt de tijdelijke korting Ier inkomsten Ondraaglijke brandwonden De vellen hingen er bij Belangrijk program van den ka tholieken bond om te komen tot wettelyke bescherming van het kleinbedrijf h V 1 i ;fr. 1 q tot Naar wy vernemen, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken tegen ax. Vrijdagmid dag een conferentie belegd met de besturen van de vier groote omroepvereenlglngen. De conferentie, welke In het gebouw van het hoofdbestuur van den P.T.T. zal plaats vinden en door den minister zal worden gepresideerd, zal ook worden bijgewoond door den voorzitter van den Radloraad. Zonder de hulp van Nederland sou de Insolventie van Indië reeds lang een vol dongen feit geweest zijn en aouden de ge pensionneerden zeker voor die ramp niet gespaard gebleven zijn. Vandaag' ïou de, Haagsche Rechtbank behan delen de homologatie van het accoord, dat ge troffen is Inzake het faillissement van de N.V Burgers en Co.’s Bank. De rechtbank beeft deze behandeling uitge steld tot 12 December. Voor de bezetting van den bijzonderen leer stoel in de algemeene plantkunde te Lelden, welke door het „Leidsch Universiteitsfonds" zal warden opgericht, komt, volgens „De Tele graaf", ernstig in aanmerking dr. H. F. C. Went, een zoon van prof. dr. F. A. F. C. Went te Utrecht. Van de Regeering vraagt de Ned. R. K. Mid denstandsbond. teneinde op zoo kort mogelijken termijn in het bijzonder in den detailhandel tot In het Europahuis te Berlijn is Maandag de Duitsche boeken-messe geopend, welke een overzicht geeft van de Duitsche literatuur. De foto werd genomen tijdens de openings- plechtig heid Het. ligt intusschen in de bedoeling van den minister, om, zoodra de in bewerking zijnde in grijpende herziening van alle pensioenregiemen- ten, welke nauw verband houdt met en daar- of van Met kracht vSorde door de overheid ter hand genomen de bestrijding der oneerlijke en der in Vermits bet in de bedoeling ligt om bij de aanhangige algemeene salarisherziening aan de kindertoelage-regellng voor Landsdienaren uit breiding te geven in dien zin, dat die toelage reeds wordt gegeven bij één schoolgaand kind, terwijl daarenboven geen beperking meer zal worden gesteld met betrekking tot bet aan tal kinderen, waarvoor een toelage wordt gege ven, heeft de minister termen gevonden in de Nota van Wijzigingen een verandering van het ontwerp op dit punt op te nemen. n Frankrijk is weer eens een Kabinet ten val gebracht. Het had aoo ongeveer drie weken ge- O 1 K i bh Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot tijdelijke korting der pen sioenen enz. van gewezen Indische landsdie naren, locale ambtenaren en bijzondere leer krachten. nog van kracht zijnde voorschriften omtrent de betaling Van Collegegeld hebben voldaan of daarvan waren vrijgesteld. Voorts verklaart de minister van Economische Zaken zich bereid om, indien door verzorgers van een student aannemelijk wordt gemaakt dat zij zich thans genoodzaakt zouden zien den betrokken student zijn studie te doen onderbreken, een tegemoet koming in ernstige overweging te zullen nemen Ten slotte is hier ook een bepaling voerge- steld zoo noodig vreemde studenten te weren. Het denkbeeld van een staatscommissie heeft niet de instemming van den minister. Beter dan wie ook moet de Indische regeering in staat worden geacht, de noodige bezuinigingsmaat regelen uit te werken. Een korting op rente en aflossing van de In dische leeningen sou onmiddellijk ook haar weerslag doen gevoelen op het credlet van het Rijk, sou daardoor de financiering der Indl- Bij de bespreking tusschen de directie en den Personeelraad der Ned. Spoorwegen, gehouden 28 November, heeft de raad zijn standpunt, reeds eerder in een brief kenbaar gemaakt in zake de mededeelingen dat de regeering loons verlaging voor het spoorwegpersoneel onvermij delijk acht, nader uiteengezet en de directie me degedeeld. dat hij er prijs op stelt, op de aan gevoerde motieven de regeering duidelijk te ma ken. dat verdere loonsverlaging voor het spoor wegpersoneel onredelUk te achten. De Raad zal zich nu tot de regeering wenden. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet van 15 Dec. 1917 tot laatstelijk gewijzigd by de wet van 29 Juni 192S*. Dit wetsontwerp heelt blijkens de toelich ting, in de eerste plaats tot doel, de inkom- ik «i Dezer dagen is het Centraal Bestuur van der. Ned. R. K. Middenstandsbond bijeengekomen teneinde de door den N. R. K. M. noodzakelijk geachte maatregelen op het punt van ordening saneering en bescherming tot in bijzonderheden vast te stellen. Gedurende het tijdvak, waarin het vestigings verbod geldt, moeten door de georganiseerde bedrijfsgenooten (werkgevers en werknemers) branchegewijs normen worden ontworpen, waar aan nieuwe ondernemers en ondernemingen in de betreffende branches moeten voldoen, alvo rens zij zich In die branche kunnen vestigen. om moeilijk losgemaakt kan worden van de al gemeene salarisherziening, haar beslag zal heb ben gekregen, een weg te zoeken om te geraken tot een zekere normalisatie van alle pensioe nen. Op die wijze zal het wellicht mogelijk zijn een einde te maken aan de bedoelde ongelijk heden Een stelsel van progressieve korting, gelijk door verscheidene leden wordt aanbevolen als een eenvoudige oplossing om de korting te ba- seeren op de werkelijke draagkracht van de In dische gepensionneerden, is voor de regeering niet aanvaardbaar. ordening en saneering en binnen dat kader tot bescherming van het zelfstandige mldden- standsbedrfjf te kunnen geraken: TijdeliJke stopzetting van vestiging, of met vestiging gelijk te stellen uitbreiding of bedrijfs- omzetting, in den detailhandel gedurende twee jaren en wel voor eiken ondememlngs- en be drijfsvorm. verbruikscoöperaties en filialen niet uitgezonderd. ting van een bepaalde groep ambtenaren van den Staat. De minister van Binnen!. Zaken zegt in een nota naar aanleiding rza het verslag over da begrootlng van het Alg. Burgerlijk Pensioen fonds o. De verhooging van het maximum weduwen pensioen zou onvermijdelijk een verhooging van de bijdragen voor het gezinspensloen ten je volge heoben. Hieraan kan in deae tijden niet worden gedacht. De vorige minister van Financiën heeft reed* overwogen, of het wenscheiyk is, de regeling van art. 62a van de Pensioenwet uit te breiden tot de gevallen van ontslag op eigen verzoek. B(j het ontwerpen van de eerstvolgende wijzi ging der Pensioenwet aal hiertoe worden be slist. De minister zet voorts uiteen, dat by de keuze van een wettelyken vorm allerminst de bedoeling beeft voorgezeten, een beroep op den rechter uit te schakelen. O. m. gold de over weging, dat daardoor de vaststelling van een aantal afzonderiyke algemeene verordeningen voor de verschillende categorieën van gepen sionneerden kon worden vermeden. Daarnaast gold in met mindere mate de overweging, dat. waar het hier een zóó diep ingrypenden maat regel betrof, de gepensionneerden er zekere aanspraak op mochten hebben, dat de hoogste wetgever ever bun belangen besliste. sten van dit onderwjjs te vermeerderen. De vooropgestelde wyzigingen hebben strekking a. opheffing van de vrystelling van beta ling van collegegeld, nadat dit viermaal is be taald, met dien verstande, dat de vlgeerende bepaling, aat de verplichting tot betaling ver valt. wanneer de betrokkene het examen met civiel effect heeft behaald, intact biyft; b. afschaffing van de bepaling, dat in geval van afwyzing voor de eerste' herhaling van een examen geen betaling van examengeld wordt gevorderd: c. het openstellen van de mogelykheld voor onderwysbenoodigdheden. die aan studenten worden verstrekt, van hen betaling te vorderen. Door het opnemen van een overgangsbepa ling wordt tegemoet gekomen aan de belangen van de studeerenden, die reeds aan de thans ,,’t Gebeurde door kokend heete olie eti mijn rechterhand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondraaglijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Klooster- balsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voor stelling van maken, hoe dat in eens heer lijk verzachtte. Ik geef U de heilige ver zekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon.” Zoo schrijft ons Mevr. H. Fr. te ’s-Gr., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker’s Klooster- balsem kost per pot van 20 gram 60 cent en van 50 gram 1.en is overal ver krijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrijf- mlddel bij rheumatiek, spit en spierpijn. (Adv.) Uitzonderingen op dezen regel zullen moeten kunnen worden gesteld door de gemeenteiyke overheid. In met name by de wet te noemen ge vallen. na advies van een plaatseUJke permanen te commissie, samen te stellen uit leden aan gewezen door den gemeenteraad. Kamer van Koophandel in het ressort en georganiseerden middenstand. Als zoodanige uitzonderingsgevallen komen om. in aanmerking: a. ) Vestiging in nieuw-gebouWde woonwyken of zaken-kwartiefen. b. ) Vestiging in bestaande, tydens het ves tigingsverbod openvallende winkelruimten, voor zoover deze vestiging niet betreft warenhuizen eenheidsprysbedryven, filialen van ondernemin gen, die bereids twee verkoopgelegenheden be zitten of coöperatieve verbrulksvereenlglngen. Deze spertijd is noodzakelijk, niet alleen om verdere ontwrichting der verhoudingen in den detailhandel als gevolg der economische crisis te voorkomen, doch ook om afdoende een verde ren toevloed van buitenlandsche detaillisten te kunnen weren. ruimen zin sociaal-eoonom toch ontoelaatbare concurrentle-mlddelen. sche tekorten onmogelyk maken en kan in ie gegeven omstandigheden geen punt van prac- tische politiek uitmaken. De vraag, of niet conversie van de Ned. Indi sche leeningen met hoog rentetype geheel gedeeltelyk de plaats zou kunnen innemen de pensioenkorting, vindt haar beantwoording in de Memorie van Toelichting by de onlangs Ingediende wetsontwerpen betreffende de Indi sche begroeting voor 1934. Zooals daaruit biykt, zal de rentebesparing uit conversie ten volle ge reserveerd moeten worden om het accres op te vangen, dat by den leenlngsdienst door conso lidatie van vlottende schuld en by de pensioenen, als gevolg van verdere sterke afvloeiing van personeel, verwacht wordt. En altyd door blyft een schrikwekkend tekort ons aangrypen. leefdl Maar hoe kort deae levensduur ook was, bet sloeg daarmede geenszins een record. Dit laatste staat, meenen we, nog altijd op naam van het ministerie Ribot, dat juist één dag aan het bewind bleef en by zyn eerste op treden voor de Kamer reeds tot heengaan werd gedwongen. En toch was Ribot het geval speelde zich reeds jaren vóór den oorlog af geenszins een onbeteekende figuur. Hy had meer dan één kabinet gevormd en geleid, zoodat de President der Republiek meen de een beroep op hem te kunnen doen. Het Fransche Parlement pleegt het echter zyn ministeries niet gemakkelyk te maken. Dat was reeds in t verleden zoo. en dat is het nog altijd. „Nooit is duldeiyker gebleken", schrijft de Parysche correspondent der „N. R. Ct.”, naar aanleiding van de jongste crisis, „dat in Frank- ryk bet ministerie een commissie uit het Par lement, vooral uit de Kamer is. Deze delegeert het de uitvoerende macht met mondjesmaat. Als het van zich afbyt en zelfstandlgheidsaan- vechtlngen vertoont, wordt aan de teugels ge trokken. En daar met ongeveer gelyke kracht in tegengestelde richting getrokken wordt, komt het span niet van de plaats en wordt bet aanhoudend zonder tastbaar succes gewis seld.” Opwekkend is dit politieke beeld niet. Frankryk tobt inderdaad sinds Jaar en dag met een aan het grillige grenzende veelvuldig heid van regeeringswlsselingen, waarop slechts de oorlogstyd een uitzondering maakte. Ongetwyfeld speelt hlerby het persooniyk element, het steeds parate verlangen, om toch vooral „carrière" te maken, een roL Maar al te dikwyis verschuilt zich niet al leen daarginds trouwens achter een leus, en ook achter een beginsel, een belang. Daarnaast echter heeft men in Frankrijk te kampen met het ontbreken van partyverhou- clngen en programs, die in positieven zin hou vast geven, en duurzaamheid waarborgen. ,JDe basis, waarop dit en vorige kabinetten steunden, deugde niet,” schryft de bovenbe doelde correspondent. „In plaats, dat de man aan het roer begint met een program op te Stellen en tot de uitvoering daarvan- een meer derheid om zich heen groepeert, passen de Sar- rauts, Boncours, Daladiers en anderen de mo- geiykheden, om gedurende eenlge weken aan te biyven, één by die van de parlementaire combinaties." Hier ligt de zwakke plek. En het ergste is wel, dat er geen krachtige, eensgezinde katholieke party bestaat, die rich ting en leiding zou kunnen geven. Alles hangt nu van „combinaties” af, welke zoomin een reëel en, als een prlncipiee- 1 e n grondslag hebben. Tot schade van het land, dat in een zoo be wogen en onzekeren tyd, als de tegenwoordi ge, meer nog dan anders behoefte heeft aan bestendigheid in zyn regeering. Tot schade niet minder van het parlemen taire stelsel, dat op deze wyze zyn eigen aan zien verzwakt, om straks wellicht door den een of anderen dictator te worden weggevaagd. De maand November bracht, in afwachting van den goeden Sinterklaas, dit jaar een zeld- zaam-groote hoeveelheid oorspronkeiyk-Neder- jandsche romans op de boekenmarkt en wy mogen ons erover verheugen, dat daaronder niet minder dan een tiental werken zyn van goede katholieke schrijvers. Tien katholieke romans in een maand! Dat Wil toch wel wat zeggen! Ons publiek, dat tot heden bekend stond by de Nederlandsche uit gevers wegens zyn ge ringen leeslust, begint zich tn de laatste jaren in dit opzicht te herzien en schynt harteiyk te gaan meeleven met de jongste vernieuwing van de katholieke letter kunde. welke Inderdaad vruchtbaarder biykt dan men sedert honderden jaren van de „Roomschen” gewend was. Ze heetten Immers achteriyk! Tegenwoordig maken zy geen slecht figuur meer in het cultureele leven en Juist onder de populaire schryvers zyn de katholie ke de meest vooraanstaande en de meest vruchtbare: denk maar aan Antoon Coolen. aan Herman de Man, aan Felix Timmermans, aan Ernest Claes, aan Kees Meekel. Ze zyn allemaal op het appél, dit jaar. en stellen Sinterklaas in de gelegenheid, een boek van ben te „ryden" in den schoorsteen van den Jeesgragen geloofsgenoot. Antoon Coolen deed by Nygh en Van Ditmar te Rotterdam een novelle verschynen, getiteld „De man met het. Jan Klaassen-spel", waarin hU de sombere, maar toch niet pesidmtotur he geschiedenis verhaalt van een rondreizend pop- penkast-houder, zyn liefde en zyn bittere avonturen. Het Is ln zeker opzicht 'n zwervers- boek, ofschoon het aansluit by de Peel-romans van denzelfden auteur. Herman de Man brengt ons weer in kennis met de belde zwervers Sjef en Jochem, die hy ons reeds voorstelde in zyn vroegeren roman: JJe kleine Wereld”. Thans zyn ze passagiers op „Een stoombootje in de Mist” (zoo heet het nieuwe boek). Dit stoom bootje met ,4as”. een grimmigen doch goedhar- tigen kapitein, loopt onverwachts vast op een zandbank en blyft daar drie dagen steken in den mist De passagiers moeten die drie dagen zoek brengen en vertellen elkaar dus allerhande verhalen, vol bonte afwisseling, waarin de ver schillende karakters goed tot hun recht komen. Deze vertellingen dragen eenigszins de kleur- van vertwy teling, berusting en verwachting, naar gelang zy gedaan worden op den eersten dag. als het bootje vastloopt en de bemanning vertwyteld is. op den tweeden dag. als de pas sagiers berusten in hun somber lot of op den derden dag. wanneer de dikke mist eindelyk opklaart en de spoedige bevrydlng te verwach ten is. Hiernaar is het werk verdeeld in drie stukken, welke ieder een geheel eigen sfeer hebben. Een gezonde, volksche humor tintelt door het geheel, dat voor volwassenen zeer ge schikt is, evenals het werkje van Cqolen. „Een Stoombootje in de mist” verscheen by de Ne derlandsche Keurboekery te Amsterdam. Kees Meekel, geboren in de Hollandsche klei streek rond Amsterdam, zorgde voor een fik- schen Hollandschen boerenroman, die het licht zag by Veen’s uitgeversmaatjehappy in de hoofdstad, en die .De Zonnebrug” heet, wy zien hier den stryd tusschen twee opeenvolgende generaties. De „oude Nol” die het geslacht der vaderen vertegenwoordigt, verzet zich tegen den nieuwen tyd. doch moet zich wel gewonnen ge ven aan het allesversllndende monster, dat de hoofdstad is. zich uitbreidend naar alle zyden, zoodat het de landeryen eenvoudig opslorpt. In het byzonder deze figuur van den ouden boer is met krachtige, sobere lynen geteekénd en maakt het boek zoo boeiend en zoo men- scheiyk. Een nieuw geluid in de Nederlandsche roman kunst bracht de jongere Frans van Oldenburg- Ermke met zyn verhaal„Bruno Clasius”. nader getiteld; .De roman van een verregend letëSh”. Het is de humoristisch-vertelde levensgeschie denis van een jong mensclf. dat na genoten onderwijs „aan de krant" gaat, doch dat als journalist niet de bevrediging vindt, die zulk een betrekking scheen te beloven. Over het ge heel hangt de drenzig-wolkige lucht van ons vaderland en de eenigszins sobere grimlach van den schryver, die overigens met dit boek be- wyst, een opmerkelyk talent te hebben. Uit gever is Teulings te ’s Hertogenhofch. Ook een eersteling is ,De Paradijsbloem” door Ton Kerssemakers. die eenlge jaren geleden in letterkundige kringen wel van zich deed spre ken, omdat hy toen een maandblaadje uitgaf. Paal". Zyn eerste boek vertelt de geschie denis der heilige Lidwina van Schiedam, naar de oudste bronnen, doch de schryver beheerscht zyn taal maar matig en gaat ook met zyn god geleerde opmerkingen wel wat makkelyk bulten de schreef, b.v. wanneer hy vertelt, dat het Aardsch Paradijs nog heden op aarde te vin ken is en verbiyf biedt aan Henoch en Ellas. Zulke fantasieën zyn nergens goed voor en mis leiden het publiek, terwyl xe de andersdenken den volkomen noodeloos ergeren. Wel beroept de schrijver zich op kerkvaders, maar hy biykt bun geschriften onvoldoende begrepen te heb ben. of uiterst slordig nagekeken. Is het wel Juist, dat een letterkundige zich zonder verdere •choling, afgaande op zyn gevoel, maar waagt zan de weergave van het mystieke leven? Ton Kerssemakers had beter gedaan door te begin gen met een bescheiden vertelling, b.v. uit zyn geboortestreek. Dan had hy wellicht meer talent en hoogstwaarschyniyk meer kennis van zaken getoond. Beslist af te raden is zyn boek niet, maar wy kunnen het toch moeiiyk aanbevelen. Hy streeft naar het hoogste, terwyl het twyfel- •chlg is, of hy het lagere bereiken kan. zyn boek werd uitgegeven door ,De Gouden Ring” te Tilburg. Felix Timmermans is als verteller op zyn best in den verhalen-bundel „pyp en Toeback", dien hy bezorgde by P. N. v- Kampen en Zoon *e Amsterdam. Men mag over hem zeggen wat ®en wil en wyzen op de betrekkeiyke beperkt heid van zyn talent, maar hy wordt als simpel verteller door niemand In onze taal geëvenaard. Welk 'n na tuur ly ken-humor geniet men by hem •b wat schryft hy kleurig en harteiyk. recht den man af! Zwaarder doorzwoegd is de •tUl. waarin Styn Streuvels ons .JJslandsche Sagen" vertelt, die hy uitgaf by Veen’s Ultge- De minister van Koloniën zet daarin uiteen, dat de stelling, dat het pensioen geiyk staat met een reeds verdiend salaris, waarop niet meer gekort kan worden, bepaaldelyk in stryd is met de beginselen van de geldende pensloen- wetgevlng. In de Pensioenwet 1922 is overeen komstig het advies der 8taatscommlssie-De Meester de stelling, dat pensioen als uitgesteld loon is te beschouwen, bepaaldelyk niet aan vaard. Met deze commissie meende de regee ring In het pensioen te moeten zien: het resul taat van samenwerking van publiek gezag en ambtenaar om dezen by ouderdom en invalidi teit een voldoend levensonderhoud te verzeke ren. Ook voor de Indische wetgeving vervalt elk beroep op een wetteiyk gestaafde vereen- zelving van pensioen met reeds verdiend sala ris. De onhoudbaarheid van deze stelling wordt bovendien in het licht gesteld door bet feit, dat aan een verbetering van pensioen voorwaar den, als in het verleden herhaaldelyk heeft plaats gehad, als regel geen terugwerkende kracht werd verleend. De minister verwerpt evenzeer de stelling, dat de gepensionneerde op één Idn zou staan met vele andere schuldelschers van het land. Ware de verhouding tot de gepensionneerden zuiver één van privaatrechtelyken aard ge weest. dan zou de verhooging van alle reeds toegekende pensioenen In 1920 zeker niet heb ben plaats gehad of anders veroordeeld moeten zyn als een moeiiyk verdedigbare bevoorrech- Vooropgesteld wordt, dat elke actie voor in- grypen van buitenaf, om tot verbetering van de positie van de middenstandsondememlng te ge raken, gepaard dient te gaan aan het krachtig ter hand nemen van de verbetering van het middenstandsbedryf door den middenstand zelve. Slechts dan zal van een roep om bescherming heil mogen worden verwacht, wanneer de mid denstand, collectief én als afzonderiyk onder nemer. metterdaad toont te beseffen, dat er ook voor hem een ordenende en saneerende taak ligt. Individueel moet aan eiken middenstander de elsch worden gesteld, dat hy toont zyn plaats, welke hy in het economisch leven beschermd wenscht te zien, met recht in te nemen. De ver vulling van zyn economische functie zy zoo danig, dat zy sociaal en economisch aan hooge elschen beantwoordt. Bedrijfsinrichting en bedrijfsbeheer behooren in het middenstandsbedryf volkomen op de hoogte van den tyd te zyn of ten spoedigste te worden gebracht. Zoowel stands- als vakorganisatie hebben tot taak haar werkzaamheid ten aanzien van dit punt met kracht voort te zetten. Naast het be vorderen van de activiteit harer leden in de vooromschrev n richting, ligt voor hen een by zonder werkterrein in het propageeren van eco nomische samenwerking tusschen ondernemers in denzelfden tak van bedrijf. Erkend moet worden, dat de onblliykheid, ge legen in de ongeiyke pensioenen van in de zelfde functie gediend hebbende personen, het sterkst spreekt ten aanzien van de militaire gepensionneerden van voor 1920. De sterke aan drang om tegenover de hlerbedoelde oud-mili tairen beneden den rang van officier een groo- tere tegemoetkomendheid te betrachten dan in het ontwerp is geschied, heeft den minister ge- reede aanleiding gegeven deze aangelegenheid nog eens nader te overwegen en te zoeken naar een anderen modus, om aan de bezwaren tege moet te komen. Hy meent dezen te hebben ge vonden in de wyziging. welke thans by Nota van Wyzlging in het ontwerp is aangebracht. De strekking daarvan is. dat voor de voor 1920 ge pensionneerde Europee sc he militairen beneden den rang van officier de korting zal worden ver zacht in dien zin, dat het gekort pensioen niet minder zal kunnen bedragen dan het gekort rangpensloen van de na 1 Januari 1920 onder gelyke omstandigheden gepensionneerde rang- genooten, terwyi een gepensionneerde van voor 1920, wiens .pensioen ongekort nog minder zou bedragen dan het gekort rangpensioen van den onder gelyke omstandigheden na 1920 gepen sionneerden ranggenoot, buiten de korting valt. Het scheen den minister niet noodig en met het oog op de moeliykheden, verbonden aan de practlsche uitvoering, ook niet gewenscht dezen maatregel uit te strekken tot de Inlandsche oud-militairen. De wét geve aan den Minister van Economi sche Zaken de bevoegdheid om vestiging in een bedryfstak, na verloop van den gestelden sper tijd, te binden aan de door de georganiseerde bedryfsgenooten ontworpen en door hem ge hoord den Middenstandszaad, of andere daartoe In te stellen instantie goedgekeurde normen. Uiteraard zullen de te stellen normen even zeer als voor de kleinondememing moeten gel-J den voor afdeellngschefs en filiaallelders der^ groot onderneming en voor de bedrijfsleiders der coöperaties. De rechtvaardigheidsgrond van den maat regel ligt intusschen in den noodtoestand van ’s Lands financiën. Daarover zouden ook be denkingen. verband houdende met het mln of meer academisch vraagstuk van het rechts- karakter eer pepsloenen. moeten wyken. De meenlng, dat zulk een noodtoestand nog niet geacht kan worden aanwezig te zyn, heeft den minister ten zeerste verbaasd, omdat de cyfers een andere taal spreken. Hieraan doet niets af dat de verslagen der Alg. Rekenkamer nog steeds gewag blyven maken van „groote royaliteit” en „verregaande zorgeloosheid” met betrekking tot ’s Lands gel den. De minister heeft reeds geruimen tyd geleden te dezer zake by den gouverneur-gene- raal aangeorongen op afdoende maatregelen om aan het euvel paal en perk te stellen. Juist dezer dagen mocht hy vernemen, dat de in stelling van een specialen bewakingsdienst tot dat doel in voorbereiding is. Geen opcentenheffing By het geopperde denkbeed om de pensioen korting te vervangen door een progressieve op centenheffing op de ten bate van Indlë geheven wordende inkomstenbelasting is biykbaar alleen gedacht aan hen, die buiten Indlë wonen, ter wyl toch een aanzieniyk aantal gepensionneer den in Indië woonachtig is. Daargelaten, dat bet niet aangaat alleen de eerstbedoelde cate gorie met een belastlngverhooging te treffen (welke ongeveer het vyftlenvoud van de huidi ge heffing zou moeten bedragen op de uit de pensioenkorting te verwachten bate te verkrij gen), acht de minister het evenmin toelaatbaar om de in Indië wonende gepensionneerden aan een hoogere belasting te onderwerpen dan hen. die geen openbaar pensioen trekken. Bovendien zou het resultaat voor de betrokkenen hetzelfde zyn. Dat ook tegen het stelsel van de voorgenomen korting zelf ernstige bezwaren zouden rijzen, was voor den minister geen verrassing. De rege ling, zooals zy thans aan de Kamer Is voorge legd, is de vrucht van een zeer langdurig over- eg van de betrokken adviseurs der regeering. waarby het niet ontbroken heeft aan een minu tieus onderzoek van verschillende middelen om de ongeiykheden, die tusschen de op verschillen de tydstlppen gepensionneerden bestaan, zoo al niet geheel weg te nemen, dan toch te verzach ten. Een in allen deele bevredigende en prac- tlsch uitvoerbare regeling bleek echter niet te treffen. De regeering kwam aldus na gezette overweging tot de conclusie, dat het niet raad zaam is voor een regeling als de onderhavige, welke bestemd is niet langer dan twee jaar te werken, zich te begeven in ingewikkelde bo vendien op allerlei punten aanvechtbare ex ceptie*. Ei 7 t ri very te Amsterdam. Van de oude Godenver halen der Edda-boeken af tot de koningsver- halen van Snorre Stürlasson toe vat hy de Noordeiyke mythen en legenden samen in een duidelyk, een leerrijk overzicht, dat tevens veel schoonheid te genieten geeft. Men vindt in dit boek ook de geschiedenis van Sint Olaf, den heiligen korting van Noorwegen, die voor het geloof gesneuveld Is te Stiklestad. Dit is een boek, dat ontwikkeling en ontspanning tegelyk geeft. Nauweiyks verscheen van Ernes Claes de novelle: „Toen Onze Lieve Vrouwke heuren 1 beeweg deed", of er ligt weer een nieuw boek van den vruchtbaren verteller voor de ruiten, getiteld: .Kobeke”. Het is schalksch en getuigt van een levendige opmerkingsgave.' maar een beetje voorbehoud to by dit werk, mede wegens de plaatjes van Jozef Cantré, toch niet mis plaatst. De Wereldbibliotheek* gaf het uit. Een lief boek over kinderen, doch dat een boek voor groote menschen is. schreef Annie Salomons. Het heet: „Een Jongetje en een Meisje”. Wat erin verteld wordt, is vooral voor jonge moedertjes, die geregeld met kleuters omgaan, alleraardigst. Paul Brand te Hilversum gaf het uit. Tot het laatste bewaarden wy den roman „Harten en Brood” van Albert Kuyle. waarover in de kritiek wellicht nog zal wdrden gestreden, maar dat wy toch als verhaal een meesteriyk v^erk mogen noemen. Het heeft een sterk een- zydlge sociale tendenz, die vaak den indruk wekt, dat de schryver te veel wil bewyzeh, en dan wordt de strekking beslist onaannemeiyk. Eigenlyk schuilt de kracht van Albert Kuyle in zyn gllerscherpste opmerkingsgave en in zyn diep doordringen tot het wezen van het katho lieke volksgevoel. Het maatschappelyk vraag stuk vereenvoudigt hy tot een schema; alle bezitters zyn slecht, alle arme menschen zyn goed. Wie zich daarover heen kan zetten by het genieten vap een schoon voldragen kunst werk. moet „Harten en Brood" lezen, want op alle bladzyden byna wordt men ontroerd of verrast door prachtige vondsten en harteiyke passages. Was het geschreven zonder program matisch vooroordeel, het zou volmaakt mogen heeten. Nu wordt het voor velen wellicht een teeken tot tegenspraak. Maar het is een mooi geschreven boek. Ook dit werk verscheen te Hilversum by Paul Brand. Het is alleen voor volwassenen geschikt. Men ziet: er is keus voor Sinterklaas! Zal het katholieks publiek er voldoende van profitee- ren? Wy hopen het hartelyk. Met name valt hieronder: a. ) Regeling van het ultverkoopwexen. b. ) Algeheel verbod van toepassing van bet cadeaustelsel. c. ) Wettelyke regeling van het rabat- en kor» tlngstelsel. d. ) Verwydertng en wering uit de warenhui zen van die Instellingen en afdeellngen, welke meer op het verlokken van het publiek, dan op een voorziening in behoefte zyn ingesteld (lunchrooms en buffetten, postkantoren, kinder speelplaatsen. kapsalons, leesbibliotheken, ten toonstellingen. bagagedepóts enz.). e. ) Uitbreiding van de wettelyke bepalingen op de oneeriyke concurrentie tot een wet tot bestrijding der oneeriyke en ontoelaatbare con currentie in den ruimsten zin des woords. De vestiging en uitbreiding der grootonderne- rning in den detailhandel en der coöperatie bul ten het persooniyk economisch werkterrein der deelnemers worde blijvend gebonden aan een vergunning, af te geven door een plaatseiyke instantie, met dien verstande dat deze, vergun ning alleen kan worden afgegeven als de wen- scheiykheld van de betreffende vestiging of uit breiding In sociaal-economisch opzicht positief is aangetoond. Het bedoelde stelsel van vestiglngselschen worde tevens ingevoerd voor de diverse takken van kleln-lndustrieel bedrijf en de in deze be- dryfstakken werkzame productie- of bewerkings- coöperatles. Invoering van den vermelden spertyd worde tevens mogeiyk gemaakt voor met name te noe men takken van kleln-lndustrieel bedryf. Een eind worde gemaakt aan de bevoorrech ting van het in N. V. of coöperatieven vorm ge voerde bedrijf boven het bedrijf der natuuriyke persoon, w«lke door de stelsels van D. T. B. en Inkomstenbelasting wordt mogelyk gemaakt. In aansluiting op de voorgaande punten en ter verwezeniyklng van de volledige ordening der bedrytstakken door de georganiseerde bedryfs genooten zelf zal de N. R. K. M. zyn actie voor bedrijfsorganisatie op publlekrechtelyken grond slag onverminderd voortzetten. Het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Mid denstandsbond besloot de werkzaamheid der ge- heele stands- en vakbeweging van den katholie ken middenstand zoo krachtig mogelyk te rich ten op de propageertng en spoedige verwezen- lyking van dit Saneeringsprogram, naast het in September jJ. aan de Regeering aangeboden Urgentieprogram van den N. R. K. M.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5