De nood in den landbouw Watermans Man doodgestoken PADIO-PROGRAMMA IN HET HART VAN LONDEN TEELTBEPERKING NOODIG a 1 WAAR T OM GAAT VRIJDAG 1 DECEMBER TWEEDE KAMER ll Minister Verschuur Diamanten gestolen Gebruik van wapenen Het kleinbedrijf I Aanslag op kinderen Jongetje zwaar gewond Merapi in werking VERTREK POST JAGER” Uitbarsting tot 500 meter hoogte &>- CRITIEK OP DE N. C. R. V. Overdreven verhalen CONSUMPT1E-AARDAPPELEN Bewaar loon voor de verbouwers De Minister am *t woord ONTAARDE MOEDER ONGELUKKIGE VAL In het meubelmakersbedrjjf Vóór de tram en daarna overreden Betere regeling voor de landarbeiders Verkoop bijzondere lucht postzegel* Binnenkort zal alle misverstand wel opgeruimd zyn Bjj een ruzie te Vreeswijk tusschen twee stroopers lr' Droesem wees op den droeven toestand, waarin ontelbare gezinnen uit het klein bedrijf verkeeren Juwelierszaak te Amsterdam door inbrekers geheel over hoop gehaald Haar kind met kokend water overgoten CONTÏNGENTEERINGEN VERLENGD COLLECTIEF CONTRACT OPGEZEGD WIE REIKTE PAMFLETTEN UIT? By weigering van bestuurders van motorrijtuigen om te stoppen Zaterdag 2 Dec. 1933 PUZ4 HCTll Een jaar wegen* meineed geëitcht HOE HOUDT GE UW PEN VAST? Kr zijn verschillends WstSHnsak pennen om ssn elke hand te vol doen. Let er op hoe Uw vrienden hun pen vasthouden. Dit vvj d helpen de juiste Waterman ie kiezen voor Uw st. Nico laas, geschenk. Watermen’s pen Is 4e beste pen ter wereld. No. 92 aooels hier afgebeeld. is er slechte een uit een ultgebrelde collectie Prtjs 11—, Vraag eens de modellen No M a I 10.—; No 93 v a 1 11 No. 33U 4 t No. 84H O M. A 7 te zien. Hooge pachten I ■i PARIJS (EIFFEL. 1446 M.) 7.50 Radlo- tooneel. 92 L. noem degelijkheid ‘Teleur. Hearto west.,, London Wï. winkels en theaters. >1 De waard»? St. cMartinestreet, hoek Leicester Square, W. C. 2 ^Telef. Whitehall 8641 VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De agrariërs zijn overigens in het algemeen met het beleid van minister Verschuur Inge nomen. Zij hebben groote bewondering voor zijn werkkracht en dat legt in hunne opmerkingen over détails, die zjj nog gaarne anders zouden wenschen, een toon van warme waardeerlng. DEN HAAG, 30 November 1933. De klacht te weerleggen, dat er voor den land bouw meer gedaan wordt dan voor de indus trie, is een deel geweest van de taak, die de minister van Economische Zaken te verrichten had bjj de beantwoording van de algemeene beschouwingen over zijn begroeting. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur heeft zich op den Lekdijk te Vreeswijk een drama afgespeeld, hetwelk aan een persoon het leven beeft gekost. Niet bereid is de bewindsman tot een cre- dietregellng voor de bloembollen. Dit bedrijf is nu met Regeeringshulp gesaneerd. TTians moet het zichzelf redden. En evenmin kan worden overgegaan tot uitbreiding van den steun aan den tuinbouw. Het volgend jaar zal aan dit bedrijf vanzelf meer toevloeien uit de. opbrengst van het frultmonopolle, terwijl voorts gehoopt moet worden op ver beterden export naar Dultschland en daar naast teeltbeperking noodzakelijk is. ;ebied op de Noord-Westelijke lingen en naar de DJok jasche zegel met De Kamer Is thans gevorderd tot de afdeeling Visscherijen. Tot haar ware proporties heeft de Minister nog eens teruggebracht twee zaken, die den laatsten tijd door onverantwoordelijke groepen geweldig zijn opgeblazen. Op de eerste plaats heeft hij met de cijfers aangetoond, dat de verhalen omtrent de behandeling van de drach tige koelen door de Rundveecentrale dusdanig overdreven zijn geworden, dat het verwijt, als zou het Nederlandsché volk geen fantasie heb ben, na deze actie zeker ongegrond mag heeten En op de tweede plaats heeft Minister Ver schuur tegenover de agitatie, gevoerd tegen den directeur van de Crisisvarkenscentrale, feiten gesteld, die bewijzen, dat deze de heer van Zwanenberg eerder grooten lof dan blaam verdient voor de wijze, waarop hU eigen belang zooveel mogelijk op den achtergrond wist te stellen. De tijd ontbreekt ons, om deze passage uit ’s Ministers redevoering uit te werken. Zij was af doendel Wat de met het Landbouwcrisisfonds te voe ren polities betreft, heeft overigens de bewinds man verklaard, dat leder artikel In principe zijn eigen economie zal hebben, al zal onder linge steun niet bij voorbaat zijn uitgesloten. Derhalve schijnt het den minister wel van belang, dat wordt bepaald, dat bij niet voldoen aan de vordering, in art. 27 der Motor- en RU- wielwet bedoeld, alleen dan van de wapenen gebruik mag worden gemaakt, wanneer de vol gende voorwaarden vervuld zijn: Ten eerste, dat het redelijkerwijse uitgesloten moet worden geacht den bestuurder door min der gevaarlijke middelen te bewegen het mo torrijtuig te doen stilhouden; het gebruik der wapenen blljve met andere woorden een uiter ste mlddeL Ten tweede, dat redelijkerwijze mag worden aangenomen, dat de bestuurder willens en we tens niet aan de vordering voldoet en tevens moet begrepen hebben, dat die vordering werd gedaan door een daartoe bevoegd ambtenaar; en Ten derde, dat er gegronde redenen bestonden om stilhouden van het motorrijtuig te verlan gen. Als zoodanig komt in het bijzonder in aan merking het vermoeden, dat de bestuurder van het motorrijtuig, of wel een andere Inzittende, zich nog aan een ander strafbaar feit schuldig maakt of heeft gemaakt dan het enkele niet voldoen aan de vordering stil te houden. niet den van den den 11 van A veil V na toet en de hou vers kun lans deze voor best, brik; brik: ren. digd van lid. alsdi staal kan gron De deel, moei voort 'van Mint echel De bi aoneel gracht malig I Maatscl het wet Behuwd tellen i huis. t< houtvill luchtov broei ei volg te voedsel stralen Babyspt straat e spoor. Hartdor Hjds he van ƒ7 toren gi sekerinj door h< Ir. W. DROESEM 5 V In gaderli handel belast van b« vraag, behanr meerde verklas verwijl likheir stuur i Bij a om Za vast te Bjj aandac de lede gen va zeide. overwo Eet aanle gend< Eer goede wet 1 om ze vóór land bnpot de in der t Er dr een a by de ongeil de Dj wezigi ingevt fabrik gevoet Het gelilkl wet v redevoeringen gelegd wordt, weet hij te krul den met een humor, die nu en dan, waar het verachtelijke actie van niet kieskeurige belang hebbenden of al dan niet fascistische demagogen betreft, In bitter sarcasme overslaat, terwijl een rechtsche extremist als ds. Zandt eigen lijk een zielige figuur, die voor zijn fractievoor zitter Kersten maar kastanjes uit het vuur kan halen prompt bediend wordt met theo logische argumenten en Bijbelwoorden, waarop deze studeeren kan. Doch terzake Wij puren uit ’s Ministers be toog, wat daarin het belangrijkst was: Het p was in tabrieke dam, be een kok met pltt uit olie te zijn gebruikt vond, ki Meter 11 maakt bet geh: en ook De bran gesteld voor de complex De ho zich nog bevond. Het ond gesteld. Oliefabr dat mei 9.26 KRO-Orkest olv Mar. 9.50 Gram muz. Vermelden wij alleen, dat door alle slachte rijen tezamen tot nog toe 5 ton verdiend is. Dat is iets anders dan 3 mlllioen alleen in het be drijf van een heer van Zwanenberg! Tenslotte dient nog te worden gewag ge maakt van de manier, waarop Minister Ver schuur de sociaal-democraten er nog eens asm herinnerd heeft, hoe zij tegen de drie groote wetten voor den landbouw stemden en hoe toch achteraf wel gebleken is, dat die tientallen mll- lloenen het zijn er, vergissen wij ons niet, wel honderd! onmogelijk anders hadden kunnen zün opgebracht. Donderdagnacht constateerde een agent van politie, dat in een kleine jriwellerszaak. geves tigd aan de Weteringschans bij de Vijselstraat te Amsterdam, de deur open stond. Deze deur geeft toegang tot een klein halletje, dat door een van een glasruit voorziene deur was afge sloten. Deze ruit bleek uitgesneden te zijn. De eigenaar, een Dultscher, heeft aan de politie van het bureau Leidschepleln medegedeeld, dat eemge gezette diamanten, welke een waarde van ongeveer drieduizend gulden vertegenwoor digen. gestolen zyn. Hij vermoedt, dat onbeken den zich in zijn zaak hebben laten Insluiten Het is verder gebleken, dat in de zaak een brandkast met alarmsignaal aanwezig is. waar in bü het sluiten der zaak eventueel alle voor werpen van waarde kunnen worden opgebor gen. In het onderhavige geval was dit echter niet geschied De inbrekers of insluipers heb ben op ergerlijke wijze huisgehouden en alles overhoop gebaald. De winkelier is niet verze kerd. Sinds eenlgen tijd bestond er oneenlgheid In het huishouden van mej. 8. te Haelen. Woensdagmiddag kwam het wederom tot een twist, waarbij juffrouw 8. haar 15-jarig doch tertje een ketel kokend water naar het hoofd wierp. Met hevige brandwonden overdekt vluchtte het meisje naar een woning in de buurt. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De toestand van het meisje, dat over het geheele lichaam met brandwonden is be dekt, is hoogst ernstig. De moeder trok zich van het geheele geval niets aan. De politie heeft het geval in onderzoek. De Sta^^ofurant van Donderdagavond bevat eenlge Koninklijke Besluiten, waarbij de con- tingenteering van den invoer van: bladzink, draadnagels en draadkrammen, ge trokken ijzerdraad en prikkeldraad, bedrukte, geverfde, bont geweven ongebleekte en ge bleekte katoenen manufacturen, tafel- en ser vetgoed, handdoeken en ander huishoudgoed, zoowel afgepast als aan het stuk, beddelakens en sloopen, voor den tijd van drie maanden wordt verlengd. PARIJS (R. 1725 M.) 806 Grsmofoonmu- zlek. 13.30 Gramofoonmuzlek. 7 05 Gramofoonmuzlek. 7 40 Gramofoonmu- zlek. 820 Oratorium. MILAAN 331 M. 7 uur Gramofoonmuz. 8 uur Gevarieerd programma. 9 30 Dans muziek. Giste weer een b Boer’s van de met bli geheim: mode 1 fabriek: de antl-revolutlonnalren AMELINK 'EN HEUVEL, de sociaal-democraat HIEMSTra en de christen-democraat VAN HOUTEN aanvoerden over de noodzakelijk heid, om nog meer van den landbouwsteun, die immers bedrijfssteun is. aan de landarbeiders ten goede te doen komen. v Op dien tijd bevonden zich nabij het peilhuis op den dijk twee personen, Th. van H. en H. O. van S.. beiden inwoners van Vreeswijk. Ver- moedelijk in verband met een stroopersaange- legenheid is oneenlgheid tusschen belde mannen ontstaan. ROME 441 M 4 35 Orkestconcert. 7.35 Gramofoonmuzlek. 8 05 Orkestcoapert. WEENEN 517 M. 720 Weldadigheldsult- sendlng. WARSCHAU 1411 M. 730 Omroeporkest oir St Nawrot. 8.40 Pianorecital. 9 35 Gramofoonmuzlek. BEROMVN8TER 460 M. 6.40 Gramofoon muzlek. 7.30 HollAnderprogramma. 9 35 Gramofoonmuzlek. Deze vraag kan in beginsel moeilijk anders dan bevestigend worden beantwoord. Intusschen moet uitteraard met het gebruik der wapenen groote voorzichtigheid worden betracht. KOTARADJA. 30 Npv. (Aneta). Gistermid dag zes uur is het zevenjarig zoontje van den hoofdonderwyzer De Graaf, dat langs den weg was gezeten, door een Atjeher met een mes in den buik gestoken en onmiddellijk naar het hospitaal vervoerd. De toestand van het kind is zorgwekkend. De aanvaller is hedennacht arresteerd doch nog niet geïdentificeerd. Nader wordt gemeld: De Atjeh-corespondent van het .Nieuws van den Dag v. Ned.-Indië" meldt omtrent den moordaanslag te Kotaradja nog nader dat een met een piso blatl gewapende Atjeher gister avond drie Europeesche kinderen heeft aange vallen. die op de Beunltl speelden. Bij die ge legenheid werd Jan de Graaf levensgevaarlijk gewond. Onmiddellijk werd operatief Ingegre pen en bloedtransfusie toegepast. De andere kinderen liepen slechts onbeteckenende wonden op. De vermoedelijke dader werd door de veld politie in den loop van den nacht ingerekend, hij kon echter door de verwondingen, welke hij tijdens de achtervolging had opgeloopen, nog niet worden gehoord Hedenmorgen was de toestand van het slacht offer J. de Graaf redelijk wel. In een rede, die hij te Arnhem heeft ge houden. heeft Ds. L. J. van Leeuwen, Ned. Herv. Predikant uit Den Haag, tweede voor zitter der Ned. Chr. Radio-Vereeniging, ook de critiek, welke op de N.C.R.V. wordt uitgeoefend, onder de loupe genomen. Het spreekt wel vanzelf, zoo zeide hij o.m., dat in een vereeniging als de N.C.R.V. wel eens strubbelingen plaats vinden. Er worden echter geen bepaalde belangen of personen naar voren geschoven In het hoofdbestuur durft men el kaar heusch wel eerlijk zijn meenlng te zeggen. Er is ook wel critiek in de wereld gebracht door menschen, die boos zijn omdat ze niet voor de microfoon mochten spreken. Er zit wel eens hier of daar een misverstand. Hieromtrent zal binnenkort wel openlijk me- dedeellng worden gedaan, met volledige cijfers db getallen. Spr. is overtuigd, dat dan de mis verstanden zeker voor 90 pet. uit den weg zullen zijn geAiimd. Met Ingang van heden, 1 Dec., moet, naar het „Handelsblad" meldt, voor geleverde partijen consumptie-aardappelen aan verbouwers een bewaarloon worden vergoed van 10 ct. per 100 Kg. voor klelaardappelen en 5 ct. per 100 Kg. voor zandaardappelen. Consumptle-aardappelen mogen dan dus door verbouwers niet worden verkocht en afgeleverd beneden de voor dev ver schillende groepen gestelde minimum richtprij zen plus dit bewaarloon. In verband met bet vertrek van den „Post- jager” op 9 December as. worden van heden af op de postkantoren de bijzondere luchtpost zegels verkrijgbaar gesteld, welke voor de ga- heele of gedeeltelijke voldoening van het lucht recht gebezigd moeten worden. In herinnering wordt gebracht dat met den ..Poet jager" op risico van de afzenders volledig gefrankeerde en aangeteekende brieven, brief kaarten en andere stukken, bestemd voor Ned. Indië vervoerd zullen worden. Stukken waarop het bijzondere voorkomt, worden In geen geval „Poetjager” verzonden. KOE'i ARADJA, 30 Nov. (Aneta.) Nader wordt gemeld dat het zoontje van den heer De Graaf is aangevallen door een man die zich noemt Amat Lhong en die dus vennoedelijk afkomstig 13 uit het Lhongsche. Hij wil verder niets zeg gen. Bij de arrestatie werd hij licht gewond. De Gouverneur, die zich momenteel te Uiong bevindt, telefoneerde vandaar dat de dader in geen geval afkomstig is uit de kampongs Poe- deng of Pasi. De Gouverneur vindt den toestand aldaar vrij gunstig dank zjj de militaire actie. Op de 8t. Annabrug te Nijmegen Is Woens dagnamiddag de bejaarde wielrijder van D. uit Groesbeek, terwijl hy een aanrijding bad met een anderen fietser, van zijn rijwiel gevallen en voor de electrlsche tram terecht gekomen. De man werd overreden en kreeg zware In wendige kneuzingen. Woensdagavond Is hij aan inwendige verbloedlngen overleden. Twee mariniers te Den Helder maakten in het begin van dit jaar de politie er op opmerk* zaam, dat revolutionnalre arbeiders, afkomstig uit Wleringen, opruiende geschriften verspreid den. De politie arresteerde twee personen oe Alkmaarsche rechtbank veroordeelde ben w®’ gens opruiing tot gevangenisstraffen. Op 21 Mel J1 diende de zaak van deze tw-e arbeiders voor het Gerechtshof te Amsterdam. Een geestverwant van de verdachten kwam bier als getuige k décharge verklaren, dat niet zg. maar hij de pamfletten had uitgereikt. De mariniers hielden echter onder eede vol dat het de verdachten wazen geweest, die de pamfletten hadden afgegeven. Het Hof trok zich In raadkamer terug, om te overleggen welke maatregelen tegen den S»~ tuige A décharge moesten worden genomen. Kort na de zitting werd de man. verdacht van meineed, gearresteerd. De Alkmaarsche recht bank veroordeelde den man te dier zake tot een jaar gevangenisstraf. Gisteren stond hy In hooger beroep terecht voor hetzelfde college, dat Indertijd zijn ver- klaring in twijfel trok. De procureur-generaal requireerde bevesti ging van het vonnis (een Jaar). De verdediger, mr. Buiskool pleitte vrijspraak, subs, clementie. Arrest 4 December. onmogelijk aangezien nlsche verbinding Is geraakt tengevolge het vallen van boomen over de lijn. LUXEMBURG. 1191 M. 7.50 Fransche avond. (Jraestconcert. SAO Causerie door Henrl Pensu 8.40 Vocaal concert. 9 30 Orkestconcert. 10.50 Cabaret. 1130 Dansmuziek. Sedert dien is de Afdeeling „Handel en NU- verhéid” afgehandeld. En als men vergelijkt het betrekkelijk weinige, dat bij de toch óók lang durige debatten over deze afdeeling gezegd is over de groote Industrieels belangen, met den waren stortvloed van betoogen, gisteren en heden jgeleverd naar aanleiding van de afdeeling „Landbouw", dan zou men tot de conclusie komen: inderdaad, er 4s voor de agrarische be drijven heel wat meer belangstelling in parle mentairen kring dan voor de Industrie, die toch eigenlijk voor onze economische toekomst en vooral voor de werkgelegenheid van zoo door slaggevende beteekenls is. Dat er zooveel over „Landbouw" gesproken Is, is een gevolg- van het groot aantal agrariërs in de Kamer én van de rantsoeneering van den spreektijd, welke de fracties haast noopt, meer van haar afgevaar digden in het vuur te brengen dan noodlg zijn zou, wanneer de tijdsportles minder krap waren toegemeten. Bovendien wordt het debat op die wijze haast hopeloos verbrokkeld. Bij deze af deeling zou rantsoeneering per fractie wonderen hebben kunnen verrichten. Voor bladzink is de Invoer gecontlngenteerd op 80 pCt. van de hoeveelheid, welke gemiddeld per drie maanden in de jaren 1931 en 1932 is ingevoerd. Voor draadnagels en draadkrammen 1s het contingent vastgesteld op 50 pCt. van de hoe veelheid, welke gemiddeld per drie maanden in de jaren 1931 en 1932 is Ingevoerd. Voor getrokken ijzerdraad, blank gegloeid of verzinkt, al of niet omkleed met onedele meta len en al of niet omwlkkeld en/of omsponnen, is het contingent 80 pCt. van de hoeveelheid, welke gemiddeld per drie maanden in de jaren 1931 en 1933 is ingevoerd. Voor prikkeldraad en puntdraad is het con tingent 100 pCt. van de hoeveelheid, welke ge middeld per drie maanden in de jaren 1931 en 1932 is ingevoerd. Voor bedrukte, geverfde en bontgeweven ma nufacturen is het contingent vastgestelrf op 50 pCt. van waarde van den gemiddelden invoer per drie maanden in de jaren 1929, 1930 en 1931. Voor gebleekte manufacturen is het contin gent vastgesteld op 66 pCt. en voor onge bleekte op 75 pCt. van de waarde van den gemiddelden Invoer per drie maanden in de Jaren 1931 en 1932. Voor tafel- en servetgoed is het contingent vastgesteld op 60 pCt. van de waarde van den gemiddelden drlemaandelijkschen Invoer in 1929, 1930 en 193L Export van vee naar Rusland zal niet wor den nagelaten, mits er een behoorlijk boa komt en er zekerheid ook over de betaling wordt verkregen. BRUSSEL 509 M. 13.30 Kleine orkest van bet NIR olv P. Leemans. 1.30 Primas Sylva-orkest. 5.30 Radlo-orkest olv Karei Walpot. 6.35 Gramofoonmuzlek. 650 Cello-recltal. 7.25 Gramofoonmuzlek 8.20 Radlo-orkest olv Karei Walpot. KALUNDBORG. 1154 M. 13 05 Strijkor kest olv A. Bendix. 3.30 Louis Prerl's or kest. 7.20 Dultsche muziek door het Om- loep kamerorkest olv Frits Mahler. 8.20 Vrooiyke avond. BERI.IJN 419 M. 725 Omroeporkest olv Thierfelder. 920 Berichten en riansw.ii- ziek. HAMBURG. 372 M 10.50 Kleine Omroep orkest 12.40 Populaire muziek. 1.40 Gramofoonmuzlek. 3.30 Concert. 620 Noragorkest olv José Elbenschutz. LANGENBERG. 472 M. 1120 Omroepor kest olv Walter Casper. 13.55 Gramo foonmuzlek. 6.30. Zie Hamburg. 10 05 Gramofoonmuzlek. 10.35 Dansmuziek. 11.20 Gramofoonmuzlek. DAVENTRY 1554 M. 1320 West. Studio- kest olv Frank Thomas. 1 05 Gramofoon- muz. 1.35 Commodore Grand orkest olv Joseph Muscant. 3.35 Gramofoonmuzlek. 3 20 Orgelconcert. 8.20 Jack Hylton en zijn Band. 11.05 Ambrose en zijn orkest. Unieke ligging in bet midden mm Wett-End, vlak by de belangrijkste straten, kantoren, winkels en theaters. En toch een rustig hotel, daar bet drukke verkeer bet niet passeert. Prachtige moderne kamers, wurm en koud str. water, centr. verw. In elke kamer telefoon en desgewenscht radio. Men spreekt Hollandsch, Fransch en Duitscb. Leiding m kathc-ieke banden. Mr. Jenny inwonend directeur. Logies-ontbgt slechts to th. t d. Wat er precies gebeurd is, is nog niet komen vast te staan, doch op een gegeven oogenblik werd van S. met een vijl of een mes in de buikstreek gestoken, waardoor hij levensge vaarlijk werd gewond. De dader vluchtte daarna weg. Van S. kon strompelend en met veel bloed verlies zijn woning bereiken, waar hij ineen zakte. Geneeskundige hulp was spoedig aan wezig, doch in den loop van den avond is het slachtoffer aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. Vóór zijn dood kon 8. nog mededeelen, dat hij door Van H. was neergestoken. De dader is door de politie van Vreeswijk in zijn woning gearresteerd. Vraa* Uw Winkelier. SLOAN LTD., Kingsway, umaea. Engeland Er i» een kunstenares»e ander ons opgetreden met een wereldvermaard heid. In Japan, in Tokio, gaf te avonden achtereen vioolrecitals en in Amerika heeft ze de grootheid van Amerikaansche vermaardheid ver worven. Ze speelde twintig jaar ge leden onder Mengelberg, die haar een internationale toekomst ontsloot en nu is ze terug in ons land, waar ze haar eerste triumfen vierde. Hard heeft ze gewerkt, naar eigen beken tenis om steeds het bereikte te be houden, hetwelk de viool den bespelers steeds tracht weer afhandig te maken. En nu...,? Nu hier terug is men haar ver geten komen nauwelijks twintig menschen op haar concert. Een filmheld die in de handen der reclame is terecht gekomen trekt tienduizen den een waarachtig kunstena- resse veertig Het geval werkt bespiegelend- Wat - is roem waard! Wat is een naam! Een kunstenaar schept om te scheppen voor duizend of voor veertig of voor zich alleen. Edoch honderden hadden kunnen genieten, die nu surrogaat van kunst elders in een bios slikten. Roem, een r.aam.... DJOKJAKARTA. 30 Nov. (Aneta). Heden morgen te vijf uur 29 had een eruptie van de Merapi plaats, die, voor zoover zichtbaar, tot 500 meter boven den kraterrand uitkwam. Uit Babadan wordt gemeld dat een steenen- regen in het to, en Westelijke h< zijde neerviel. De waarnemingspost te Kall-Oerang nam op het tijdstijf van de eruptie eerst gerommel waar dat gevolgd werd door twee doffe slagen. Over de desa Balerante aan den bovenloop van de Woro In het Klatensche viel een korte, lichte aschregen. Van den kant van Solo zijn nog geen be richten binnengekomen. Het berichtgeven is nJ. Bojolali buiten telefo- van HILVERSUM. 296 M. VARA 8 uur Gram.- muz. 10 uur VPRO Morgenwijding. 10.15 VARA Uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven. 12 uur Grem - muz. 12.15 Vara Klein orkest olv H. de Groot. 1 uur De Notenkrakers olv Daaf Wins. 3 uur Rustpoos. 3.15 Gram- muz. 3 uur Vara Mandoline Ensemble olv B. Kok. 4.15 Qramjnuz. 4.30 De Flierefluiters olv J. v. d. Horst. 5 uur F ilmkwartlertje door M. Sluyser. 5.20 Nap de Klijn. viool en Gertrud Wertheim, cembalo. 5.55 Zenderwlseellng. 6 uur Letterkundig overzicht door A. M. de Jong. t.Regeerlng"' van Ben Traven. 620 Or gelspel door Joh. Jong. 7 uur VRO F. Buning: „Prometheus geboeid". 8 uur VARA Herb SOS-ber. 8.15 Vara-orkest olv H. de Groot 9 uur J. W. Lebon: „Laatste ronde 1933". 9.10 J. Mouljjn. liedjes bü de fluit. 9 30 Vara Orkest olv H de Groot. 10.15 Gram.muz. 1020 Vars-Orkest olv H. de Groot. 11.15 Jan Lemaire draagt voor. 11.30. Orgelspel d. Cor Steyn. 11 45 Gram.muz. 12 uur Sluiting. Op het gemeentehuis is hem een voorloopig verhoor afgenomen, waarbij hij bekende de daad te hebben gepleegd. Het onderzoek wordt voortgezet. Het parket van Utrecht kwam in den avond nog ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Zeer terecht is MINISTER VERSCHUUR zijn antwoordrede, welke zeer laat begoa en het program van de journalisten, die ook een avondvergadering voor den boeg hadden, vol komen in de war stuurde, aangevangen met te constateeren, dat de binnenkort In te dienen begroeting van het Landbouwcrisisfonds na het buitengewoon uitvoerig debat van gisteren en heden nu wel ongeveer zonder beraadslaging kon worden goedgekeurd. Want er waren waar lijk nog sprekers geweest, die al hadden aan- gekondlgd, by die gelegenheid nog wel eens op bepaalde onderwerpen te zullen terugkomen! AU men minister Verschuur zoo over den land, en tuinbouw zyn gedachten uiteen hoort zetten, zou men meenen, dat daar iemand aan het woord is, die zelf en wiens voorgeslacht by voortduring, in allerlei streken en op allerlei soort grond het agrarisch bedryf in al zyn onderdeden beoefend heeft, zoo deskundig drukt hij zich uit over de producten en de crisis regelingen, daarvoor getroffen. Daarnaast toont hU zich een veelzydlg econoom, die, in tegen stelling met sommige Kamerleden, ook andere dan landbouwbelangen ziet, en een jurist, die in het debat zyn mannetje staat. En de sub stantie, die op die wijze in zijn meestal lange Het tarweareaal ultbreiden zal moeiiyk gaan. Men zou daarvoor de Duitsche tarwe geheel moeten weren. En zoon autarkischen stap doet de Minister alleen in uiterste noodzaak. De teelt van vlas, waarin veel werkgelegen heid zit, zou alleen kunnen worden uitgebreid, als b. v. de suikerbietenteelt tegelyk kon wor den üigekrompen. Den meesten agrariërs, slaat by die laatste gedachte de schrik om het hart, maar is het niet, zoo luidt Minister Verschuur's klemmende vraag, eigeniyk op den rand economische dwaasheid, voort te gaan met sulkersteun in den huldigen omvang by huldigen wereldmarktprijs? De Minister van Justitie heeft biykens mede- deeling in het Algemeen Politieblad aan de procureurs-generaal, fnd. directeuren van po litie, een aanschrijving gericht, in verband met het feit, dat het vooral in de grensstreken veel vuldig voorkomt, dat bestuurders van motor rijtuigen geen gevolg geven aan het door de politie gegeven bevel te stoppen. De vraag is gerezen, of het den Ryksveld- wachters geoorloofd is eventueel van hun wa penen gebruik te maken, ten einde bestuurders van motorrijtuigen, die niet voldoen aan de be doelde vordering het rytuig te doen stilhouden, daartoe te nopen. Met het probleem van de hypotheek- en de pachtboeren, volgens den heer Van Houten en anderen schandelyk uitgebuit, is de Regeering reeds lang bezig. Maar het is Ingewikkelder dan men meent. De Minister zelf vraagt zich, als hy zoo hoort opgeven over de landeigenaren, wel eens af, hoe het toch komt, dat er niet meer ambitie is voor dien volgens sommigen zoo lucratieven staat! De Jacht commissie Minister Verschuur geeft het den heer van Poll toe heeft inder daad niet Véél aan jachten gedaan. Hy zal die zaak nagaan, want ook naar zyne meenlng be hoeft de Hollandsche deugd van niet tot excessen over te slaan. De Commissies van Vertegenwoordigers van Werkgeversorganisaties in de Meubelmakers-, Stoffeerders- en aanverwante bedryven heeft namens de door haar vertegenwoordigende bonden, n.l. den Bond van Meubelfabrikanten in Nederland en den Ned. R.K Hanzebond van Meubelfabrikanten enz ,j8t. Relnoldus", de col lectieve arbeidsovereenkomst, welke Maart 1934 afloopt, opgezegd. Wat de pachtverhoudingen betreft, wees Ir. DROESEM er op, dat hier alleen met een goed geregeld contlnuatlerecht resultaat zal te be- reiken zyn. Er moet in de toekomst een -em komen tegen het ongemotiveerd opdryven van de pachten. De christen-democraat van Houten, oprichter en president van den bond van land- pachters, denkt over deze zaken radicaler en wenscht eenvouding alle pachtcontracten te ontbinden thans. Ook de hypotheekrente wil hy op staanden voet verlagen. Andere meer a'.gemeene wenschen waren nog, dat meer overleg met de boerenorganisaties zal plaats hebben by de Crisiszuivel- en de Crlsls- rundveecentrale wensch van den anti-revo- lutlonnalr van den Heuvel en dat er nog meer zou worden gedaan voor de voorlichting van de boeren. Dit laatste en ook de vraag, of de Minister eens speciale aandacht aan de drukkende waterschapslasten wyden wil, was het eenlge, wat wy van den vrywel onverstaan- baren liberalen landbouwexpert LOUWE8 ver mochten op te vangen. Dr Burema, thans pre sident der liberale fractie, beschikt over for- scher stemgeluid! Ten aanzien van de landarbeiders heeft de bewindsman thans verklaard, dat de aangeslotenen by de crisisorganisaties be hoor! yke op een collectief contract gegrónde loonregelingen zullen moeten hebben. HUIZEN 1875 M. KRO 8 uur Grammuz. 10 uur Gram.muz. 1130 Godsd. half uurtje door pastoor L. H. Perquln. 12 uur PoUtleber. 12.15 KRO Sextet olv F. Lustenbouwer. 2 uur Halfuurtje voor de rupere Jeugd door mevr. A. Schelfhout v. d. Meulen. 2.30 Klnderuurtje. 4 uur HIRO Uitzending v. d Bond voor Staatspensloneerlng. Oram.muz. 4.10 Da. D. A. v. Krevelen: „Rechts richten'. 4.30 Ultz. v. d. Ned. Vakcentrale. Gram, muziek. 4.40 W. Ch. van Dalen, voorz. van het Verb, van Vakorg. v. Hoofdarb. en Mercurlus: „Het veiligst vaart men cp ons compas5 uur KHO Schriftverbetering door mevr. M. Relber Nan. 5.30 Esperan- tonleuws door P. Hellker. 5.45 Gram.muz. -5.55 Technisch kwartiertje door Hans Schnabel. 6.10 Grammuz. 620 Paul de Waart, weekoverzicht. 6.45 De Kro- Boys olv P. Lustenhouwer. 7 uur Pol - ber. 7.15 KRVU „Medische wetenschap". Het ontstaan van besmettelyke ziekten Dr. R. N. M Eykel. 7.35 De KRO-Boys olv P. Lustenhouwwer. 8 uur Gram.muz. 820 De Bossche revellers In hun report. 8.30 Vaz Dlas. 8.35 KROorkest olv Mar. van 't Woud. 9 uur Mlcrofoonver- telsel door W. Snltker. 9.15 De Bossche revellem 't Woud. 9.50 Gram.muz. 10.20 De Revellers. 10.30 Vaz Dlas. 1025 KRO- Orkest olv Mar. van "t Woud. 11 uur Oram.muz. 12 uur Sluiting. De landbouwvoorlichting kan door concentra tie winnen, wat zy door noodzakelyke bezuini gingen verloor. Overigens wacht zich de Regee ring wel, aan haar buitengewoon groot nut te twyfelen. Een andere wijze van credietregellng voor Aalsmeer wordt overwogen en de druk der wa terschapslasten is in onderzoek. Evenzeer is de Minister bereid, In studie te nemen de crediet- regeling, zooals die in Limburg en Brabant be staat. Afwyzend staat de Minister tegen verdere be perking van den Deenschen vleeschinvoer om dat daartegenover onzerzyds waardevolle uit voer van chemische producten en bloembollen staat. Van Katholieke zijde zijn heden nog aan het woord geweest Ir. DROESEM, die in zyn mai denspeech vooral sterk erop aandrong, dat uit het Landbouwcrisis fonds ook voldoende zou den worden gesteund die bedryfstakken, welker product geen of weinig baten voor het fonds op levert, de heer VAN POLL, die de gestie en de kosten van de Jacht- conunissie aan critiek onderwierp en de heer IJSSELMUIDEN, die T beleid van de Crisis varkenscentrale onder de loupe nam. Ir. Droe sem heeft ook nog eens speciaal de aandacht van den minister gevestigd op den droeven toe stand, waarin nog ontelbare boerengezinnen uit 'het kleinbedryf verkeeren. Zy zouden geholpen kunnen worden, indien het rük eens toepaste den vorm van credletverleening, waartoe in Brabant en Limburg de provincie en de ge meente reeds gekomen zyn. Ten aanzien van de bloembollen en den tuinbouw heeft Ir. Droesem zich by zyn fractiegenooten Loerakker en Groen aangesloten, terwyi hy het met andere afge vaardigden eens is, dat de aardappelen- en bie tenteelt niet te zeer zal moeten worden Inge krompen. wil men niet een belangryk stuk werk gelegenheid te loor doen gaan. Voorts heeft deze nieuwe Katholieke des kundige nog eens herhaald, wat ook anderen heden nog en VAN Dl

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 18