O^SBLAD Eenheid Radio-Record Prijsvraag N.V. Radium, Tilburg 2 van partij en staat I i I <5 k St. Willibrordus Het nieuws van heden vereen ig de katholieke pers HESS EN ROEHM THANS RIJKSMINISTERS NEDERLAND EN BELGIE DE RIJKSDAGBRAND DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Kompassen en ZATERDAG 2 DECEMBER 1933 SCHEEPSBRAND IN DE HAMBVRGSCHE HAVEN Rudolf Hess en Ernst Roehm Geen tollinie met Frankrijk Dimitrof weer in actie De geheime Staatspolitie De huwelijksleeningen De Stalin-dictatuur S. A. Geruchten in de F ranse he pers Verver^ KERSTMIS OP KOMST Litwinof heden te Rome Microscopen Brandstichter ter dood veroordeeld Bevolking vlucht in paniek weg Haven in Turkije ge teisterd Als de prohibitie is afgeschaft Uitbarsting van den vulkaan Izalco De nationaal-socialistische party voortaan een publiek-rechto- lyke organisatie Eigen rechtspleging voor partij en S.A. Vuurgevecht In Marokko Nederlandschewapenen naar Duitschland? Verontschuldiging van Oostenrijk Tusschen nog niet onderworpen stemmen; elf dooden Hy wordt door Mussolini ontvangen Nieuwe munten van de Vaticaansche Stad DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN -> X I '5' Amerika’s alcoholinvoer voor- loopig gecontingenteerd „Wy moeten er ons voor hoeden, dat we een accoord met Neder- Kunst- en Fotohanael Fa} v. d. Horst Lange straat 21 Een hiekteestd bljjft een schitterend - St. NicolaaS-Geschenh - Foto-albams Foto-spiegels Foto-étais Uw pakjes worden St. Nicolaae-avond op den door U gewenschten tijd bezorgd Het Weer' Een pauselijke „medaille van verdienste” 1500 schitterende prijzen, w.o.: Bureaux-ministre, Boeken kasten, Clubfauteuils. Horloges enz., enz. Vraagt inlichtingen bij Uwen Radio-handelaar. en Chemische Wasscherq S. KROM N.V. Langestraat hoek Schoatenstr., telef. 794 Twintig dooden en ISO vermisten by een geweldigen storm 'A^lOEL, 1 Dm. (Reuter) De haven stad Bamsoen aan de Zwarte Zee Is door een geweldigen storm geteisterd. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn min stens twintig personen verdronken, terwijl 150 menschen nog worden vermist. De aan de haven liggende hulken zijn grootendeels vernield of overstroomd. De dakloozen zijn de moskeeën binnengevlucht. Meer dan 30 visscheraschepen zijn gestrand. Reeds 100.000 leeningen verstrekt van gemiddeld 670 Mark Verklaring van ons gezant schap te Parys land verhinderen,” aldus van Cauwelaert N.V. Ntd. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw.242, Tel. 82797 Kapitral- ra Volksverzekering Studenten en Communistische gedetineerden als getuigen gehoord. Was er een opstand voorbereid? 5' NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD r Toenemende Een i West-Indië O 1ST. 4 Va» aawelaeri Kamenef °P eentge pleinen worden Berlijnschs StouS op Zaterdag war v-aa.: 7M s F 'J Gowveraewr Vaa Slobbe Is naar teruggekeerd. Zn de Hamburgsche haven brak dezer dagen brand uit op het es. „Wandra”. groot deel van het schip werd verwoest. i i BERLIJN. 1 DM. <VD) De Rljkslelder ran de Deutsche Studentenschaft en van den Na tionaal Soclalistischen Studentenbond heeft op nieuw een proclamatie uitgevaardigd met be trekking tot het dienst doen van studenten bij de SA Hjj verklaart thans dat de tijd niet meer PARIJS. 1 Dm. (VX).). Op ongeveer 50 KM ten Westen van Akka in Zuld-Marokko is het tot een vuurgevecht gekomen tusschen twM nog niet onderworpen stammen Een der beide stry dende partijen heeft daarbij 11 dooden en 13 ge wonden op het slagveld achtergelaten ROME, 1 Dm. (V. D.) Litwinof aal Zaterdag avond tegen 8 uur te Rome aankomen en door Mussolini worden ontvangen. Maandag cal de Russische Volkscommissaris door den koning van Italië in audiëntie worden ontvangen HIJ aai tot Dinsdagavond te Rome blijven. De bladen wijden groote artikelen aan het »s. bezoek van den Russlschen staatsman nichten, zooeris de In de hierbovenstaande vra gen vermelde, zonder goede gronden worden In omloop gebracht, welke maatregelen denkt hij dan te nemen of te bevorderen, om zulke ge ruchten zoo spoedig mogelijk door openbare weerlegging onschadelijk te maken en verdere verbreiding van onjuiste voorstellingen zcoveel mogelijk te voorkomen? Jaar geschonken als „medaille van moed verdienste" voor hem en de equipage. MEXICO CITY, 1 Dm. (V D.l. Een krach tige uitbarsting van den vulkaan Izalco in Ban Salvador, heeft een paniek veroorsaakt tot ver in de omgeving van den vulkaan. Een breedd lavastroom heeft reeds ses boerenhofsteden In de omgeving van de stad Isalcc weggevaagd en rolt langzaam in de richting van de stad. De geheele omtrek Is door een dichten asch- regen bedekt. De door een paniek aangegre- De Terksche haven Samsoen door ie" zwarea storm geteisterd. Vele slachtoffers. Elf dooden bij een vuurgevecht tusschen op standige stommen in Marokko. HESS EN ROEHM BENOEMD TOT RIJKS- MINISTER ZONDER PORTEFEUILLE. EEN HEID VAN PARTIJ EN STAAT. Van Cauwelaert over de Belgisch-Nederland- sehe betrekkingen. ver af is. dat op de Dultsche Hoogescholen gMn plaats meer is voor lieden, die te voornaam zijn om zich aan te sluiten bij de gemeenschap der SA. De RUksleider zal er naar streven dat de hooge instanties der Studentenschaft nog slechts zullen worden bezet met SA-leiders Door deze straffe organisatie in den sin van den organi sator van het Bruine Leger, garandeeren wij den leider de voortdurende slagvaardigheid en bereidheid der jonge generatie, welke het Dult sche lot draagt. BERLIJN. 1 Dec. (V.D.) De RÜkspresident heeft op voorstel van den Rükskanselier den plaatsvervan- genden leider der NSDAP, Rudolf Hess, zoomede den chef van den staf der SA, Ernst Roehm, benoemd tot leden van de Rijksregeering als Rfjksministers zonder portefeuille. BERLIJN. 1 Dm. (WJB.) Sinds het in kracht treden van de wet op het verstrekken van huwelijkslMnlngen. d wz. sinds 1 Augustus J.l„ zijn in Duitschland naar heden door een hooggeplaatst ambtenaar tijdens een perscon ferentie werd medegedeeld 103 435 dergelijke leenlngen verstrekt. In de maand November al leen bedroef het aantal huwelijksleeningen ruim 33.000. Aan de bedoelde 103.435 paren werd in totaal een bedrag van M 70 101 345 uitge keerd. d wa. gemiddeld <70 mark. Deaer dagen zal een wet worden afgekondigd. volgens welke voortaan nog slechts die echt paren huwelijksleeningen kunnen verkrijgen, die na het in kracht treden der wet in den echt zijn verbonden. Verder zullen in de toekomst nog slechts gemiddeld 'M 000 huwelijksleeningen per maand worden toegestaan. WASHINGTON, 1 Dm. (V.D) Er zijn quota vastgesteld voor den invoer van alcohol. Ieder vreemd land zal slechts naar Amerika hoeveelt^gden alcohol mogen verzenden, welke overeenkomen met den gemiddelden invoer ge durende vier maanden In de jaren van 1910 tot 1914. Deze voorlooplge regeling blijft van kracht totdat het Congres een definitieve regeling zal hebben getroffen. ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 51 BUREAUX; HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie '433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar I 2. Voer buiten Alkmaar 1 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad 10 60 hooger Dagblad uitgegeven door de NV Drukkerij De Spaarnestad Haarlem BERLIJN. 1 December (V.D) De officieele Pruisische persdienst deelt mede, dat het Pruisische Staatsmlnisterie een wet Inzake de geheime staatspolitie heeft ontworpen, waarbij wordt bepaald De geheime staatspolitie vormt een zelfstan dige tak van binnenlandse!) bestuur Haar chef is de minister-president Met de waarneming der zaken is belast de Inspecteur der geheime staatspolitie. In geval van verhindering van den minister-president wordt hij als chef der staatspolitie vertegenwoordigd door den staats secretaris van het staatsmlnisterie. De inspec teur der geheime politie is tegelijkertijd leider van het bureau der geheime politie. Tot de taak der geheime politie behoort de waarneming der zaken van de politieke politie, op het gebied van algemeen en btnnenlandach bestuur De polltieoverheld In de landen, districten en plaatsen moeten In kwesties de geheime stsats- poiitie betreffende, de Instructies opvolgen van het bureau der geheime staatspolitie De Heer I. C. BAKKER is als filiaalhouder niet meer in onsen dienst, en treedt als zoodanig weder op de Heer P. KROON VAN DIENST in ons filiaal De storm woedt onverminderd voort. BERLIJN, 1 Dm. (VB.) Een 33-jarige boe- enknecht is wegens brandstichting tn een met mgstvoorraden gevulde schuur er. in een schuur •n een stal, ter dood veroordeeld op grond van ie wet tegen de politieke gewelddadigheid. De daad sou bedreven zijn op aanstichting van twee communistische functionarissen die PARIJS. 1 Dm. (Reuter) De Nederlandsche legatie verklaart In Mn mededeeling betref fende de kwestie der z.g. wapenzendlngen uit Nederland naar Duitschland. welke kwestie ondanks de vroeger gedane démenti’s nog steeds zekere Franse he bladen bezighoudt het vol gende: Elke uitveer van vuurwapenen of on- derdrelen daarvan is onderworpen aan een spe ciale goedkeuring van den staat. De op het ver voer van deze wapenen uitgevoerde contróle is zeer streng en sluit practisch elke mogelijkheid van angeoorloofden uitvoer uit. Wat betreft de voorraden oud materiaal, die zich in Nederland bevinden, wordt in de mede deeling onderscheid gemaakt tusschen die te Krimpen en die te Martenshoek, welke overi gens belde onder Btaatsconlróle staan De werking vaa de Merapi. De zestigste verjaardag van den Minister van Staat jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Verdacht sterfgeval te Glnneken. Ernstige bezwaren van prof. Aalberee en andere Tweede Kamerleden tegen de voorgestelde kor ting op Indische pensioenen. Bespreking tusschen Minister de Wilde en de vier omroepvereenigingen over het sendervraag- ■tek. Het ledental der Communistische Partjj Hol land loopt snel terug. Belangrijke wijziging in de voorgestelde verheu ging van den tabaksaccijns. Over reorganisatie der, faculteiten Maat nog niets vaat. MOSKOU. 1 Dm. (V. D.) Het Centraal Co mité der communistische porti) heeft besloten, de geruimen tijd geleden wegens hun oppositio neel standpunt geroyeerde communisten Sinof- jew en Boeeharln toe te laten tot het partij congres Blnofjew en Boechartn hebben c.L verklaard, voortaan bereid te zijn, de officieele partijpolitiek te steunen en hun betrekkingen met de oppositie te verbreken. De ultslultlngsmaatregelen tegen en Syrcow blijven van kracht. Nader wordt gemeld: Het Rijkskablnet heeft Vrijdag een wetsont werp goedgekeurd tot veraekering van de een heid van partij en staat Bi) deze wet wordt de NSDAP een publlek-rechtelijke organisatie; ter waarborging van een zeer nauwe samenwerking van partij en SA met de openbare autoriteiten, worden de plaatsvervanger van den „leider" en de chef van den staf der BA. leden van de Rijksregeering Voor de leden der NSDAP en 8A. en de aan haar ondergeschikte organisaties wordt een party- en SA-rechtsplerflng inge voerd. welke behalve de gewone disciplinaire straffen ook gevangenisstraf en hMhtenis kan opleggen, wanneer plichtverzuim jegens de or ganisatie en vergrijpen tegen de orde en de tucht voorkomen. De openbare autoriteiten, dus politie en justitie, moeten de met de uitoefe ning der pary- en 8A-rechtspleging belaste in stanties der party en der SA hulp verbenen. Hierbij wordt geconstateerd, dat de loden dor partij en der SA. aoomede aan haar onder geschikte organisaties, verhoogde plichten bob ben jegens leider, volk en staat. Het Kamerlid Albarda vraagt aan den Mi nister van Justitie het volgende: 1. Is het den Minister bekend, dat onlange In een congres van de Radlcasl-soclallstlache Party in Frankrijk Is beweerd, dat kort geleden uit Frankrijk een 500-tal tanks en een zekere hoeveelheid licht geschut naar Nederland zou den zijn uhgevoerd en dat die tanks en die kanonnen bestemd waren voor Duitschland? Heeft de Minister onderzocht of wil de Minis ter onderzoeken, wat er van die bewering waar ia en wil de Minister den uitslag van dat on derzoek mededeel* n? 3 Heeft de Mli:‘ster kennis genomen van de artikelen van óen heer Charles Reber In het Parijsche blad La République" onder den titel .Le trolstëme Reich réarme" waarin o.a. wordt beweerd dat een zestal hier te lande gevestigde en door den schrijver met name aangewezen ondernemingen, tn verbinding staand met de Handelsmaatachappij ..Biderlus” wapens, mu nitie of werktuigen tot het vervaardigen daar van voor Duitschland maken; dat die fabrieken onder het technisch toezicht staan van een bureau van de ..NV. ïngenieurskantoor voor Scheepsbouw", welke vennootschap in Dultsche handen zou zjjn: dat een van de fabrieken tot het hierboven bedoelde zestal beboerende, n.l. (ie Machinefabriek I M de Munck Keizer, on- langs te Martenshoek, Mn aantsl machines heeft doen Inschepen om te worden vervoerd naar de fabriek van P Smit Jr te Rotterdam, welke goederen echter volgens mededeellngen van andere bladen, naar Duitechland zouden zijn vervoerd: dat herhaaldeiyk wapens, in de bedoelde Nederlandsche fabrieken vervaardigd of uit de daar aanwezige voorraden afkomstig, per schip naar Duitschland zijn vervoerd welk oorlogsmateriaal dan onder den naam van machine-onderdeelen de grens rou overgasn: dat ook langs de Schelde vervoer van wapens en munitie uit België door Nederland naar Duitschland zou plaats hebben? WH de Minister mededeelen of aan deze ge ruchten eenige waarde moet worden toegekend Onze Hom corr meldt ons: Bij een audiëntie van het personeel van den Italiaanschen sioomer „Rex", die onlangs het snelheidsrecord sloeg in de vaart op Noord- Amerika en drager is van den zoog, „blauwen wimpel", heeft de Paus aan den commandant Tarabotto de gouden medaille van het Heilig Jaar geschonken als „medaille van moed en Verwachting: Zwakke tot matigen Noord-Oostelijke tot Oostelfjken wind, nevelig tot half of licht bewolkt, droog weer, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: vorst. Zon op TM - onder 3.49 - Licht op 4.19 V. M. 151 v.m. BERLIJN, 1 Dm (V. D.) Vrijdag beeft de secretarisgeneraal van de Oosténnlksche bondakanselarU een bezoek gebracht aan den Dultachen gezant te Weenen. ten'einde de tor- meele verontschuldiging over te brengen in verband met het incident aan de Dultech-Ooa- tenryksche grens. De vertegenwoordiger der Oostenrijksche re- geerlng heeft daarby bovendien de verklaring afgelegd, dat de by het voorval betrokk-n or- LEIPZIG. 1 Dm. In de zitting van heden van heg Ryksdagbrandprocea werd medegedeeld, dat aangezien het als juist wordt aangenomen, dat verdachte Dimitrof niet identiek is met den man. die veroordeeld Is wegens den bomaanslag op de kathedraal in Sofia, getuigen, die daar over inlichtingen moesten geven, niet gedag vaard zullen worden. Uit de op verzoek van Torgler voorgelezen pohtle-rapporten van verschillende plaatsen biykt, dat spMiale voorbereidingen voor een gewapenden opstand begin 1933 en vóór dien niet zjjn waargenomen. Daarentegen laat de procureur-generaal rapporten voorlezen uit Stuttgart, Hannover en Dortmund, volgens welke de communisten wél Mn opstand hebben vóórbereid, welke eind Februari of begin Maart sou uitbreken. Dimitrof roept den procureur-generaal toe dat hy de hoofdzaken niet uit den weg moet gaan. De president dreigt hierop Dimitrof uit de zaal te laten verwyderen. I Vervolgens worden getuigen gehoord, die mee- rendeeis bij de voorbereidingen van de communis tische party tot 'n gewapenden opstand betrok ken zijn geweest. Een groot aantal dezer getuigen bevindt zich in voorlooplge hechtenta. De eerste getuige is de gedetineerde werkman Kaldenbach. die in het district Annaberg poli tiek instructeur en leider was; hy wordt voor- looplg niet beèedlgd. Kaldenbach deelt mede, dat hy midden Febr. van de party opdracht heeft gekregen, om bet contact met de socialistische arbeiders te her vatten. ter voorbereiding van Mn algemeene staking, die moest lelden tot een gewapenden opstand, zoodra de omstandigheden daarvooi ge- schikt waren. Op instructie van hoogerhand heeft getuige de afdeelingen aangewezen, die zich van wapens moesten voorzien, daar een beslissende stryd te verwachten was in de eer ste dagen van Maart. Toen heb ik echter aldus getuige, de rede van den rijkskanseller gehoord en vernomen, dat deze eigenlijk wilde, waarnaar ook wy streefden. Ik kwam tot de opvatting, dat de overwinning van het nationaal-socialis me reeds beslist was en daarom besloot ik niet meer te werken voor Mn strijd tegen die be weging. Op vragen van Torgler antwoordt getuige ten slotte. dat de party over den Ryksdagbrand heeft verklaard, en dat was ook de meent tig der leden, dat zij met den brand absoluut nlsts te maken had De volgende getuige eveneens gedetineerd, bevestigt de mededeellngen van Kaldenbach. Getuige Loeser, destyds leider van het roode weercorpe In Annaberg. verklaarde dat In Febr in communistische kringen sprake was van Mn opmarsch der B A. naar Berlijn, welke verhin derd moest worden Op 37 Februari heeft ge tuige een dlrMte opdracht gekregen tot het stelen ven springstoffen. De leider Lanzenber ger zou gezegd hebben, dat de communistische party van de gelegenheid gebruik moest maken daar het misschien de laatste zou zijn, om aan de macht te komen. Elster. een werkman uit Schlottau bij Anna berg. verklaart ongeveer hetaelfde. De openbare gebouwen en de verbiyfplaatsen der S A. moest nr.en in de lucht laten springen Er werden ook Instructies gegeven hoe men bommen moest vervaardigen, die In de auto’s der 8.A. zouden worden geworpen. De president deelt mede, dat de procureur- generaal heeft afgezien van het verboor van een aantal getuigen k charge. Dimitrof stelt daarop een geheele serie vra gen. doch de procureur-generaal verzoekt dese niet te doen beantwoorden. Na een kort duel tusschen Dimitrof en den procureur-generaal werd het proces tot Zater dag verdaagd. BRUSSEL. 1 Dm. By de debatten over de bultenlandsche politiek in de Kamer, die giste ren werden voortgezet, elschte de socialist Lxmis Piérard. dat België openlijk de overtreding door Duitschland van de ontwa|>enlngsbepalingen zou bekend maken en den boycot sou toepassen Van Cauwelaert wees dezen elsch scherp af en zeide daarby o.m. dat België niets van zijn aan- zlen zou hebben verloren, wanneer het indertijd verschillende uitvoerihgen van. zekere bepalingen van bet verdrag van Versailles, zooals de bezet ting van het Rynland, alleen aan de groote mo gendheden zou nebben overgelaten België moet een politiek van vrijwillige neutraliteit voeren. Van Cauwelaert bracht ook de betrekkingen met Nederland ter sprake. HU wenschte, ald'is lezen we in de „Telegraaf”, dat de regeering de openbare meenlng beter zal inlichten over de Nederlandsche betrekkingen. „Wy moeten er ons voor hoeden.” zoo zeide hy verder. ..dat we een accoord met Neder land verhinderen; niemand in het Neder landsche parlemen’ denkt er aan te be twisten, dat de Bel gische neutraliteit in derdaad is opgebeven." Van Cauwelaert be treurde bet. dat zekere Nederlandsche bladen tn België correspon- dientan hebben, dia niet onpartijdig over Bélglë schryven en die uims gedurende den oorlog bü bet activis me betrokken zUn. In antwoord op een opmerking van den afgevaardigde Joris zeide de rapporteur, dat de Nederlandsche ministei van Bultenlandsche Zaken een toenadering tus schen beide landen gunstig gezind is en dat men de kansen voor een accoord met Nederland niet moet verzwakken. Herziening der Belgisch-Ne- derlandKhe betrekkingen acht Van Cauwelaert ten slotte onentbeeriyk voor de veiligheid dei beide landen en voor den vrede In Europa. Sprekende over de handelspolitiek verklaarde de minister van Bultenlandsche Zaken. Hymans, dat zUn principe in dezen was de overmatig toe genomen tarlefmuren langzamerhand te verla gen, allereerst door beperkte overeenkomsten van een klein aantal staten. Deze overeenkom sten zouden dan voor andere staten toegankeiy* zyn. De verwerkeiyking van deze gedachte maakt echter de opheffing van de clausule der meest- begnn.itlgmg noodzakelijk De door velen ge- elschte tol-unie met FrankrUk la een plan, dal slechts storende discussies opwekt. Een derge- lyke tol-unie is in stryd met de handelspolltlez van Frankryk en daarom reeds practisch onuit voerbaar. Betreffende de contingenten zullen binnenkort met Frankryk onderhandelingen worden gevoerd. Onze Rom. corr. meldt ons: By wet van 35 Nov. 1933 heeft de Paus be paald dat de munten, die in 1933 zullen wor den aangemunt, in plaats van het pauselijke regeeringsjaar de aanduiding „Jub" van het jubeljaar zullen dragen, benevens de Jaarcijfers 1933—34. Overigens zullen de munten gelijk zijn aan de bestaande serie. Ingevolge deze wet heeft de goevemeur der Vatlcaanzche Stad de aanmuns verorden*- van 50 000 munten van 10 Lire. 50 000 van Lire. 50 000 van 3 Lire. 80 000 van 1 Lire. 80 000 van 0 50 Lire. 80 000 van 0 30 Ure. 90.000 van 0.10 Lire en 100.000 van 0.06 Lire. De gezameniyse waarde van de aanmunt van 1933 bedraagt dus 1 mihoen Ure. Bovendien kunnen gouden munten van 100 Lire worden aangemuns tot een bedrag van hoogstens 10 miUloen Ure. aangeboden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15