Indischgasten Pensioenen van Politiek gewetensonderzoek I Medische kroniek Zendervraagstuk HET GAAT SPANNEN ZATERDAG 2 DECEMBER AMERIK 4ANSCHE STRATOSFEERVL1EGERS ij hij.’ Commissie benoemd Nederland-Oostenrijk I DERDE GROEP MUITERS REGEERINGSPERSDIENST TWEEDE KAMER ft REORGANISATIE DER FACULTEITEN LEEKENPREEKEN I’ Medische sportkeuring Strijdig met grondwet en rechtvaardigheid HOMO SAPIENS. - j Zandfrip van den Amerikaanschen stratosfeerballon geschiedde een moeras. ver- De heer Lievegoed benoemd zit. Burgemeester Cluysenaar Dreigementsd wang Invoer van bladzink PROF. AALBERSE DEN HAAG, 1 Dec. 1933 men Saboteerende communisten Boterprjjs Dr. H. 8CHLICHTTNG. t Professor Aalberse heeft ernstige moreele bezwaren tegen de voorgestelde korting De Regeering wenscht. de appara tuur in één hand drukkelyk waarborgt. En een vierde zeer groot bezwaar lag voor hem in 1 feit, dat de korting In wettelyken vorm gegoten Is. omstandigheid, die een beroep voor den rechter op de Grond wet ónmogelijk maakt. „Rechtvaardigheid is de grondslag der Staten.” By den aanvang der vergadering hadden de belde jarige presidenten, Ruys de Beerenbrouck en van Dijk, vele handen te drukken. De tegenargumenten, door de Regeering in haar Memorie van Antwoord tegen deze stelling aangevoerd, zijn zoowel door Prof. Aalberse als door Jhr. de Geer afgewezen. Dat de waarde van den gulden gestegen is en men dus niet tornt aan den levensstandaard der betrokkenen, dit argument Is volgens Prof. Aalberse in den mond der Regeering eigenlijk publiekrechtelijk onbetameiyk. omdat dit argument, als het vroe ger bjj daling van de waarde van den gulden* voor verhooging van wie pensioenen werd aan gevoerd. werd afgewezen. Dat Minister Colljn tweede argument der Regeering over In solventie van Indië, die alleen door Nederland wordt tegengehouden, gesproken had, noemde Prof. Aalberse niet erg tactisch en trouwens, gezien de onmetelljke rijkdommen van Indië. al verkeert het tydelyk In geldverlegenheid, niet juist. Maar bovendien vond de leider der katholieke fractie, selfs al wks er insolventie, dit feit nog geen reden, om den eenen crediteur b.v. obllgatlehouders te bevoorrechten bo ven den anderen, de pensioengerechtigden. Een derde argument van Prof. Aalberse was art. 177 der Grondwet, dat de verbintenissen van den Staat jegens zijn schuldelschera na- De motle-Drees. die verlaging van de huren der arbeiderswoningen In particulier eigendom. voorstel tot schorsing werd dan ook met de geweldige meerderheid van 61 tegen 19 stem men verworpen en het protocol aangenomen. Dit resultaat, dat Oostenrijk in ieder opzicht tot eer strekt is niet In de laatste plaats te danken aan den Nederlandschen minister van bultenlandsche zaken de Graeff, die tijdens de debatten tweemaal het woord nam en zich op uiterst warme en hartelijke wijze uitsprak voor de deelname van Holland aan de Internatio nale leenlng. welke hij zelfs noemde een eere- plicht voor Holland. Ook minister de Graeff wees met beslistheid iedere Inmenging in de bultenlandsche toestanden van den bevelenden Oostenrykschen Staat af en voegde daaraan toe dat hjj oprechte bewonderiug koesterde voor den heldhaftigen strijd van dit tusschen twee machtige Rijken liggende land voor de instand houding van zijn politieke en economische zelf standigheid, terwjjl hij het zelfs tot een plicht van een staat als de Nederlandsche rekende, Oostenrijk In dezen strijd te hulp te komen. De ..Relchspost". het blad der Oostenrljksche katholieken, schrijft onder den titel „Austro- marxistlsch gewroet In het buitenland", over de beraadslagingen in onze Tweede Kamer betref fende het Oostenrljksche protocol het volgende: De „Reichspost” over onze ver tegenwoord iging dan ooit. Welke is dan onze taak? Te wijzen naar een groot verleden en op de i rijk dom. dien wij. ondanks alles, hebben overge houden; om daaruit te besluiten, dat ook voor de Nederlandsche katholieken In de toekomst een groote taak ligt weggelegd, welke slechts In eendrachtige samenwerking. In geduld en met zelfopoffering van eigen kleine verlangens en begeerten is te bereiken. Wij handhaven de erfenis onzer vaderen, was Schaepman's leus, terwijl hij vooruit keek en bouwde aan de toe komst! De katholieke afgevaardigde VAN POLL heeft zich absoluut tegen verklaard. Hij kan de zaaz niet anders zien dan zoo, dat hier de arbeidende althans gearbeid hebbende mensch ge plukt wordt ten bate van den geldleenenden mensch. De vraag rijst: zijn In deze laatste categorie ook niet velen, die gearbeid hebben? SOERA BA JA, 1 Dec. (Aneta) Voor den Zee- krljgsraad alhier zal 19 December de derde groep muiters van de „De Zeven Provinciën terechtstaan. Deze groep bestaat uit 82 In- landsche beklaagdene zijnde de z.g. .jneeloo- pers”. De Ome foto toont den eersten luitenant V. G. Settle (in de boot) kort na de noodlanding. De agenda Besloten is, de volgende week Woensdag en Donderdag de vergadering des avonds acht uur voort te zetten. De verdere behandeling van Hoofdstuk Xa (dep. van Sociale Zaken) der Ryksbegrooting 1934 wordt voortgezet in de dagvergaderlng na het Xde hoofdstuk (Economische Zaken) dier begrootlng. De voorzitter is voornemens. Woensdag voor te stellen. Hoofdstuk VHb (Financiën) der Rljksbegrootlng 1934. toe te voegen aan de agenda voor de dagvergaderlng en Hoofdstuk IX (Waterstaat) aan de orde te stellen voor Woensdag- en Donderdagavond. Voorts om, wanneer «1 Woensdag het Wets ontwerp tot Wijziging der wet van 4 April 1870 (Hbld. No. 63), houdende bepalingen omtrent de uitgifte van schatkistbiljetten voor openbare behandeling gereed mocht zjjn, in de vergade ring van Woensdag as. voor te stellen, dat ont werp dadelijk te behandelen. De voorzitter deelde mede, dat de Regeering besloten heeft dat de zendapparatuur in één hand behoort te komen, en dat daar voor slechts twee wegen openstaan: een staatsbedrijf of een Gemengd Bedrijf, aan welken laatsten vorm de Regeering de voor keur geeft. Drie van de Omroepvereenigin- gen sloten zich bjj dit standpunt aan. De AVRO had ernstig bezwaar en verklaarde alleen te zullen medewerken, omdat geen andere uitweg werd gelaten. Aan F. Cluysenaar is op zijn verzoek met 1 Januari 1934 eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Wormerveer, met dank betuiging voor de langdurige ^diensten door hem als burgemeester bewezen. Bij K B. is de heer A. J. Lievegoed, benoemd tot administrateur aan het departement van Bultenlandsche Zaken. De heer Lievegoed zal optreden als leider van den aan het departement van Bultenlandsche Zaken In te richten regeerlngs-persdlenst. t i i t?. Over de voornemens staat nog niets vast Met dat citaat besloot prof. Aalberse zijn rede, aan het slot waarvan hij zich voor zijn eigen persoon tegen de korting uit sprak en ten aanzien zijner fractiegenooten ons In groote onzekerheid hulde. Met name is ons niet dui delijk, noe sommige leden der fractie eventueel, naar hl) zelde, op gronden van billijkheid met de korting zouden willen meegaan, maar tot een andere houding zouden neigen, als de Re geering met portefeuille-dreigementen komen mocht. Zulke leden stellen zich toch reeds by voorbaat buiten den kring, waar eventueel dreigementsdwang zou worden geoefend? De knappe rede van jhr. de Geer, waarop wy niet ingaan, omdat zij grootendeels parallel liep met die van prof. Aalberse. gaf weer eens blijk, over welk een parlementair politiek geheugen de heer de Geer beschikt. Namens de anti-revolutlonnaire fractie heeft dr. RUTGERS in een pittig betoog den maat regel verdedigd. Hl) evenals later de heer Kuiper ontleent de geneigdheid, om mee te gaan, aan het feit, dat hij de verhouding tus schen overheid en ambtenaar ook na het einde van de dienstbetrekking en het Ingaan van het pensioen van publlekrechtelljken aard blijft achten. Dat schept dus ook dadelijk een ver schil met andere crediteuren. Onder presidium van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft Vrijdagmiddag in het gebouw van het Hoofdbestuur der P. T. T. te Den Haag de aangekondlgde conferentie met de omroepvereeniglngen over het zender-vraag- stuk plaats gehad. Aanwezig waren met den Directeur-Generaal. den heer Damme, de heeren Boetje van En- serinck (P.T.T.). van Boeyen en Prof. Gerbrandy (resp. voorzitter en lid van den Radioraad), Vogt en Corver (AVRO), Witteman en Schip pers (KRO), van der Deure. Ds- van Leeuwen en Keunlng (NCRV), de Vries en Lebon (VARA) De besprekingen hadden een aangenaam verloop. De berichten over voornemens van de regee ring omtrent de voorziening In eenige vaca ture in een der theologische faculteiten, zoowel als omtrent een reorganisatie van deze of andere faculteiten zjjn van eiken teitelljken grond ontbloot. Ten aanzien van deze voorne mens staat niets vast. De argumenten van den heer Albarda werden door den katholieken afgevaardigde Korten horst en den ..evangelischen Konservatief" Schouten op krachtige wijze weerlegd en als geheel ontoelaatbare inmenging in de binnen- landsche aangelegenheden van een bevriende mogendheid gebrandmerkt. Afgevaardigde Kor tenhorst wendde zich In het bijzonder tegen de tactiek der tweede Internationale om door on ophoudelijke Interventies in het buitenland aan het Oostenrljksche volk zijn zelfbeschikkings recht te ontnemen. Het door Albarda Ingediende De debatten over de Indische pensloenkortlng hebben pas laat een aanvang kunnen nemen doordat er een aantal vrij onbelangrijke wets ontwerpen aan voorafging, waarvan er eet. enkel debat uitlokte. Bovendien werd het werk tempo van de Kamer weer hevig gesaboteerd door overbodige verklaringen van den ceounu- nlst WIJNKOOP, stemming vragen door de communisten en gekrakeel dezer fractie met den concurrent SNEEVLIET, die overigens de demagogische taal der heeren van Moskou danig weet af te straffen. Door niet in de afdeellngen te verschijnen, door geen enkel stuk behoorlijk te bestudeeren en door enkel maar bij teder onderwerp dezelfde gemeenplaatsen uit te kra men heeft volgens Sneevliet de communistische fractie der gemakzucht tot beginsel verheven. korte rede van den heer KUIPER niet al de zijnen achter zich sprak zelfs van ernsti ge moreele bezwaren, die hemzelf volstrekt tegen Jeden zijn. Voor Prof. Aalberse is de vraag, die alles beslist; wat is het we zen van het pensioen? Die vraag beantwoordt hij in dezen zin. dat het pensioen een van de twee gedeelten is het andere is ’t salaris waarin de contra prestatie, door den Staat te stellen tegen over de prestatie van den ambtenaar, uiteen valt. Aan het salaris kan desnoods worden ge raakt, want dan is de ambtenaar volkomen vrjj. om ontslag te nemen. Maar het pensioen is on aantastbaar, omdat de ambtenaar, die pensioen geniet, zijnerzijds volledig aan de van hem geëlschte prestatie heeft voldaan en alleen nog op den Staat de plicht rust, het In vroeger jaren door hem verdiend pensioen uit te keeren. De leider der Christelljk-Historische fractie. Jhr. DE GEER, heeft zich volkomen op het zelfde standpunt gesteld en het aldus uitgedrukt, dat de Staat de arbeidsvoorwaarden niet ver anderen mag. als het werk van den ambtenaar geheel en ten volle Is verricht. Bij de begrootlng van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds heeft MINISTER DE WIL DE aan den heer Suring overweging van ver schillende van diens wenschen toegezegd. En bij het ontwerp tot contlngenteerlng van den Invoer van bladzink was er over de al of niet noodzakelijkheid van dezen maatregel een debatje tusschen MINISTER VERSCHUUR en de heeren KORTENHORST en SCHILTHUI3 De laatste had betoogd, dat de contlngenteerlng eigenlijk niet noodlg was geweest en dat het Nederlandsche bladzinksyndicaat de zaak maar met zijn Belgische en Dultsche concurrenten had moeten uitvechten. Dr. Kortenhorst toonde met de cijfers aan, dat hier van overmatigen Invoer zeker sprake was, en Minister Verschuur deed hetzelfde, maar voegde er aan toe, dat het Nederlandsche syndicaat manoeuvres als het uitkoopen van een fabriek zal hebben na te laten, wil het de contlngenteemg gehand haafd blijven zien. Men moet geen misbruik maken van het feit, dat de Nederlandsche re geering den buitenlandschen invoer beperkt. Ook het wereldje van de perstribune had heden zijn heuglijk feit. Collega Bon van de Residentiebode herdacht den dag. waarop hy vóór 25 jaar voor het eerst het klppetrapje be steeg naar wat populair wel genoemd wordt „de parlement hooizolder” Ook hier ter plaatse mag een gelukwensch en een woord van waar- deerlng voor dezen sympathieken njjveren -n ervaren collega niet ontbreken. Moge Bon met zijn bonhomie nog lang de parlementaire tri bune blijven sieren I Eenigen tijd geleden Is een jonge man, die door het Amsterdamsch Bureau voor medische sportkeuring was goedgekeurd, door de sport beoefening overleden. Hij had zich in Juni aan gegeven. vermeldend, dat hij bloed opgegeven had: daarom werd hjj voor drie maanden weg gezonden, hoewel men geen enkele afwijking bij hem kon constateeren. In September kwam de jongen terug, dezelfde dokter vond niets, en raadpleegde voor de voorzichtigheid nog een anderen arts; ook deze kon niets vinden en de jongen werd goedgekeurd. Drie weken later kreeg hij bjj de sportbeoefening een aanval van zijn blijkbaar toch bestaande ziekte en overleed. Vooraf zy gezegd, dat wij niet twijfelen aan de accuratesse van het bureau. Zjj hebben niet alleeQ artsen, die keuren, zij hepben Jjovendien nog verschillende specialisten aan hun bureau verbonden. Daarover spreken wjj dus niet. Maar er is iets anders. Men moet een goed inzicht hebben in den aard van een keuring. Indien iemand voor een bepaalden tak van sport of voor alle takken goedgekeurd is. beteekent dat dan. dat hjj zonder eenige kans op schade deze sport kan beoefenen? Bijna iedereen zal deze vraag bevestigend be antwoorden. Maar men moet hier toch wel on derscheiden tusschen de theorie en de prac- tyk. In de praktijk is een goed en nauwkeurig onderzoek in staat, om den sportbeoefenaar een degelijke garantie té geven, dat hij door de beoefening van die sport geen schade zal lijden. Maar dit is een practlsche zekerheid, d.wz. dat het zoo goed als altijd uitkomt, doch het is geen theoretische zekerheid: de arts kan niet met wetenschappelijke zekerheid zeggen, dat deze of gene tak van sport voor dezen of genen beoefenaar schadeloos is. Het is nu eenmaal een feit, dat het begin, de kiem van de men- scheljjke ziekten nog niet met zekerheid kan geconstateerd worden. Thans onderzoekt men de urine, den bloed druk, men onderzoekt zelfs het hart met zekere, zeer Ingewikkelde methoden: men geeft thans zjjn oordeel over de geschiktheid met een rede lijke zekerheid: maar er zal een tijd komen, dat men deze methoden niet goed genoeg vindt, in t kort, een volkomen zekerheid heeft men nooit. Indien wjj het heel ruw zouden willen zeg gen, zouden wij het zoo kunnen uitdrukken: de dokter kan wel afkeuren, maar niet goedkeuren. Dit alles geldt voor, laten we zeggen, de ge wone sportbeoefening, voor roeien, athletlek, voetbal; maar dit geldt in het geheel niet voor de top-praestatles. het geldt niet voor een wed strijd over 4C0 M. hardloopen. voor een roel- wedstrljd en dergelijke, waarbij een bepaalden, soms langen tijd de allerhoogste Inspanning ge- elscht wordt; voor zulke gevallen is het eigenlijk in 't geheel niet mogelijk. Iemand goed te keu ren. Dr. van Dieren heeft daarover eens een discussie gehad met prof. Snapper; naar het m;) voorkomt, was het gelijk aan dr. van Dieren. Inderdaad komt het mjj onmogelijk voor,- aan iemand de garantie te geven, dat hij zulke In spanningen zonder schade kan verdragen. Tenslotte gaat het hier weer om een kwestie van praktijk. Degene, die aan zulk een wed- trjjd wil deelnemen, begint zich langzamerhand te trainen. Indien hij nu deze training goed kan uithouden, en langzamerhand zich zoo ver geoefend heeft, dat hjj zonder schade tot de top-praestatle kan komen, dan is het natuurlijk weer vrjj eenvoudig, iemand daarvoor goed te keuren. Het zal nu wel duidelijk zijn, dat er een heel sterke praktische kant aan deze kwestie Is, en daarom doet zich nu de vraag voor, wie het beste In staat Is. een candidaat voor sport te keuren. Op de aanstaande vergadering van de Nederlandsche Maatschappij voor Genees kunst zal Prof. BuytendUk uit Groningen de stelling verdedigen, dat de huisarts geen sport keuring moet verrichten. Men spreekt over deze keuring wel eens min achtend. maar men moet de zaak zuiver stellen. Indien de huisarts aan zulk een sportkeuring evenveel aandacht schenkt als aan een keuring voor een levensverzekering.' dan moet mj. zijn oordeel meer waard zjjn dan het oordeel van een arts, die den candidaat voor de eerste maal ziet. De huisarts Immers kent den candidaat van jongaf aan, heeft hem verschillende malen gezien, en zeker, als de candidaat wel eens ziek geweest Is, weet ook. hoe deze de ziekte, het ambacht of het beroep heeft verdragen. Het lijdt geen twijfel, of het oordeel van den huis arts moet hier een groote waarde hebben. Even wel, In Amsterdam wordt door huisartsen niet voor sport gekeurd; het ideaal zou zjjn dat dit wel geschiedde en daarenboven nog een organisatie van specialisten, die de candldaten In twfjfelachttge gevallen zou nazien. In Amsterdam wordt gekeurd door de artsen van het Bureau voor de Medische Sportkeuring, die tevens over de hulp van specialisten beschik ken; voor de katholieke sportvereenlgingen hebben de meeste R. K. artsen zich beschikbaar gesteld, om deze candldaten kosteloos te keuren. By keuring vindt men vaak afwijkingen, die tot dusverre niet zoo duidelijk waren opgemerkt. Men vindt b.v. een lichten Basedow, de be kende kropziekte, die gekenmerkt Is door een dikken hals, uitpuilende oogen. snelle pols, vaak ook door vermoeidheid, zenuwachtigheid, sterk zweeten. Rust Is voor deze menschen goud waard. De meeste candldaten worden afgekeurd wegens een zwak hart, maar iemand wegens deze reden af te keuren, is vaak een moeilijke be slissing. Vroeger werd er zeer veel waarde gehecht aan de zuiverheid van de harttonen; thans is men kritischer geworden; vroeger hechtte men bijzonder veel waarde aan den bloeddruk; ook dit criterium is onzeker geworden. Tot vóór pl.m. 30 Jaren gold eiwit in de urine als een teeken van nieraandoening; tegenwoor dig weet men. dat er ook een albuminurie be staat, d.w.z. dat er ook een bepaald eiwit In de urine kan voorkomen en wel in hoofdzaak bij jongelieden, wanneer deze langen tijd ach tereen In staande houding verkeerenmen sprak toen van orthostatische albuminurie. Later bemerkte men, dat alleen wanneer de patiënt met een hollen rug stond, dit verschijnsel zich voordeed; men ontdekte zoo dus langzaam aan meteen, dat de patiënt geen patiënt was. En nu zou het toch Jammer zijn, om een jongen om zoo iets af te keuren. De afwijkingen van hart nieren zijn zeker de voornaamste, waarvoor Iemand wordt af gekeurd. Afwijkingen van de oogen zUn in den regel in dit opzicht van weinig belang; by de zwemmers heeft men op de ooren te letten. Merkwaardig is. dat er. voorzoover ml) be kend Is. weinig gelet wordt op afwijkingen van de voeten, wanneer de candidaat voor voetbal wordt gekeurd. Toch kan het niet ontkend worden, dat het vaak gebeurt, dat voetballers een leeljjke manier van loopen krijgen. Hier ligt m.L nog een belangrijk veld van onderzoek voor de orthopedisten. Ook zou er een enkele maal wel eens aanlei ding kunnen zjjn voor een geestelijke keuring; maar die zou van de ouders zelf moeten uit gaan. Zou het opgaan in het spel, in het wed strijdspel vooral, wel altijd even gunstig wer ken op jongelieden, die altijd nummer één wil len zijn, die te eerzuchtig zijn. Maar dit be treft eigenlijk het groote vraagstuk, welke in vloed door de sport wordt uitgeoefend op de geestelijke ontwikkeling, een vraagstuk, waar aan meestal veel te weinig aandacht wordt be steed. Want wij moeten ons toch afvragen, of wij met de tegenwoordige beoefening van de sport wel op den goeden weg zijn. Ook hierover hopen wjj eens onze gedachten te laten gaan. De crislszulvelcentrale maakt bekend, dat. be houdens tusschentydsche wijziging, voor de week van 3 tot en met 9 December de prijs van het ciisisbotermerk op 1 per kg. en die van de verdere vergunning voor bultenlandsche boter op 110 per kg. is vastgesteld Mr. WESTERMAN, wiens houding nog niet vast staat, sprak nogal arrogant over de ge degen betoogen van parlementaire veteranen als de Geer en Aalberse. De soclaal-democratlsche fractie, alsmede de uKra-llnksche partijen zijn tegen. De heer K. TER LAAN heeft dat heden reeds aangekon- digd. De leider der liberalen Dr. BIEREMA sprak alreeds van een gewetensconflict, waar voor hij zich geplaatst zag. Wel honderdmaal zou men zich, zoo drukte hij het uit, moeten bedenken, eer men tomen ging aan pensioenen, verdiend met veel geestkracht, soms in vaak zware, eenzame en gevaarlijke posten Een ge zagvol man als oud-mlnister DE GEER. al heeft hij. blijkens de rede van Jhr. VAN BOETZE- LAER. niet heel zijn fractie achter zich, opper de zeer groote bezwaren en concludeerde dat, nam men deze korting aan. de rechtszekerheid van een zeer groot deel op losse schroeven zou komen te staan en de consequenties ten aan zien van allerlei andere renten ten laste van 's Rijks schatkist vele zouden zijn. De leider der katholieke fractie, Prof. AALBERSE, maar ook hij heeft blijkens de Allereerst verdient de rede van den 8- D. afgev. Albarda vermelding, die van den bin- nenlandschen politleken toestand In Oostenrijk een schildering af. waaruit men duidelijk kan opmaken uit w*lke bron hij zijn inlichtingen geput heeft. Zijn rede geeft in het algemeen weer de meeningen in de leidende kringen der Oostenrljksche sociaal-“emoeratie. die het als een belangrijke taak schijnen te beschouwen hun bultenlandsche geestverwanten onjuist in te lichten en er niet voor terugschrikken ter- willq van liun doctrinair marxistisch standpunt de Oostenrljksche belangen aanmerkelijk te be- nadeelen. v alsmede de Instelling van huurcommlssles vroeg. Is met 47 tegen 31 stemmen verworpen. Met de roode fracties, den heer Arts van de Katholieke Volkspartij en den christen-demo- craat Van Houten stemden van de Katholieke Staatspartij de heeren van Voorst tot Voorst. Engels, IJsselmulden, Kuiper. Loerakker en Hermans voor de motie. Bijzonder opmerkelijk is hierbij dat genoemde Nederlandsche afge vaardigde zich o.m. kon beroepen op de besprekingen in de „Haupt- ausschuss'* van den Nationalen Raad, wiens beraadslagingen naar men weet streng geheim waren, het geen echter voor zyn Oostenryk- sche zegslieden geen befetsel schijnt te zijn geweest om aan buitenland- ders hierover berichten te strekken. drongen. En dan verwonderde men zich, dat er „plotseling” In een ..katholiek land” een kerkvervolging kon uitbreken! Nogmaals: laten wy eeriyk zyn! De emanci patie van het katholieke leven In ons land Is stap voor stap gegaan. Het Is menschenwerk geweest; er is gestreden, ook In eigen gelede ren, tusschen conservatieven en democraten; er is veel tact voor noodlg geweest; er moesten compromissen worden aangegaan; gr zyn fou ten begaan, maar één ding Is onmiskenbaar; er stond In het verleden steeds een Ideaal voorop. En nu achteraf mogen wy zeggen, dat er ont- zagiyk veel bereikt is. Nu, in onze dagen, wordt „de politiek” versmaad; de voormannen wor den verguisd, er wordt om Jets anders” geroe pen. Vast staat, dat de voormanen van thans ever het geheel genomen zeker zoo bekwaam en eeriyk zyn als in een vroeger tydperk Wie anders meent kent geen geschiedenis. En wat beteekent .Jets anders?" Wil het zeggen, dat we onze eenheid moeten opgeven en dat^ iedere groep, iedere stand maar op eigen gelegen heid „politiek” moet gaan voeren, dan geven wy eerst recht te kennen, niets van het verle den noch van de ware politiek te begiypen. Juist met het indringen van den belangFiistryd in onze party is het groote ideaal zoek geraakt. Wanneer leder, de boer, de onderwyzer, de hand arbeider, de industrieel, de middenstander, po litiek ziet als het behartigen van zyn belang, dan is hier van ideaal geen sprake meer en dan moet men alle bittere verwyten, die men tot „de politiek” en „de politici” opstuurt, op de eerste plaats tot zichzelf richten, omdat men zelf het tegengestelde beoogt van het beharti gen van het algemeen belang. Beweert men. dat wy niet in platgetreden paden kunnen doorgaan en dat vooral de jeugd vooruit en niet achteruit wil zien, dan gaan wy gedeelteiyk accoord. Zeker, een nieuwe tyd vraagt een nieuwe marschroute. maar het is dom om blindelings op te trekken en de erva- tlng ,van ouderen te negeeren. Ook de jeugd van thans behoort straks tot de ouderen en zy, die thans als „de ouderen” gesmaad worden waren eens Jonge voorvechters. Iedere bescha ving is opgebouwd; nooit heeft één geslacht een groote cultuur geschapen na eerst al het vroe ger verworvene te hebben afgebroken. Juist het verleden, juist het tot heden door oe ka tholieken in ons land bereikte, wyst ons den weg voor de toekomst: uit verdrukking als min derheid zyn wy door edelmoedlgen strijd tot zelfstandigheid gekomen. In onze zelfstandigheid hebben wy ons tot *n ryk leven omhoog gewerkt. Thans is het onze plicht om aan het nationale leven leiding te geven en in tyden van econo- mischen neergang en maatschappeiyke wan orde met alle kracht er naar te streven heel het volk op te heffen tot nieuwe welvaart, tot zedeiyke verheffing op de eerste, tot stoffelyken voorspoed op de tweede plaats Wie meent, dat wy dit niet zelfstandig kunnen, dat wy daartoe leiding van anderen moeten aanvaarden of in andere partyen moeten opgaan, miskent eigen kracht en miskent nog meer het geweldige be- dat wy door een moeizame emancipatie verworven hebben. Die twyfel en die moede loosheid kunnen by de ouderen slechts aan het neerdrukkende van dezen zwaren tyd geweten worden, nu de stryd om het dagelyksch brood alle idealisme verstikt. By de jeugd echter leeft het verlangen naar Idealen feller T T T ann«er de jeugd van heden weinig of yy niets voelt voor „de politiek” en onze Roomsche jeugd op z’n zachtst on verschillig tegenover de ééne groote politieke party staat, dan dragjm wy. ouderen, daarvan voomameiyk de schuld; aldus schreven wy de vorige week. Een politiek gewetensonderzoek moge daarvoor het bewys leveren. Het is een algemeen menscheiyke en over oude eigenschap om wat voorby is te pryzen en het tegenwoordige te laken. Zoo gaat in alle kringen, ook in den onzen, de fabel, dat voor der tig, veertig Jaar het parlement een hoogstaand college was; de Kamerleden waren aller on baatzuchtige en meer dan middelmatige per- sooniykheden; de politieke stryd was een zui ver prlncipieele en allen leefden mede Geen wonder, dat de katholieke party toen tot een machtige eenheid groeide! Thans echter zyn de politici baantjesjagers; politiek voeren en algemeen belang behartigen zyn twee tegen overgestelde begrippen; de afgevaardigden zyn meerendeels nletsnutters en de zoogenaamde ééne katholieke staatsparty is een reus op lee- men voeten, ’t Wordt tyd, dat er eens een frls- sche wind komt en het heele zaakje uit elkaar waait. En na deze redeneering zet men dan een groote punt. Hoe komt het, dat niet alleen Jongeren, die geen ervaring hebben, maar ook ouderen zoo redeneeren? Omdat zy óf wel in politieke ken nis practisch met de onervarenen gelyk staan, óf wel omdat zy, verblinde pryzers van een ver- ganen tyd. zich een geheel scheef beeld van het verleden hebben gevormd. Wat toch is in het kort de oude geschiedenis? Deze, dat de katholieken in ons land in de vorige eeuw eerst vochten voor hun volmondige erkenning als staatsburger, welke zy slechte naar de letter bezaten. Met de hulp der liberale party moest de erkenning der bisschoppelyke hiërarchie be vochten worden. Dan vragen twee groote za ken byna geiyktydlg de aandacht: de opko mende democratische beweging en de vryheid van het byzonder onderwijs. Dit laatste was al lang een vurige wensch. maar kon eerst een practlsche politieke strydleus worden toen breedzlende politici als Kuyper en Schaepman een gemeenschappelyken grondslag van chris telijke politieke partyen aanwezen. Maar zoo wel voor als na was er noch by de christeiyke protestanten, noch by de katholieken een vol maakte eensgezindheid, wy behoeven slechts maatregelen te noemen als algemeenen dienst plicht, uitbreiding van het kiesrecht en m het sociale leven oprichting van vakbonden, om bet beeld van feilen meeningsstryd onder eigen geloofsgenooten op te roepen. En ook later is het algemeen kiesrecht met het vrouwenkies recht en zyn alle sociale wetten door aller niet met evenveel enthousiasme aanvaard. Evenmin is het omzetten van losstaande kiesvereenigln- gen in één bond en de omvorming van een bond van vereenlgingen tot één politieke party een gemakkelyk werk geweest. Was verder de invoering van het stelsel van evenredige verte genwoordiging voor de katholieken uit een oog punt van het aantal zetels in het parlement van groote beteekenis; voor het partyieven zelf, waren het verlies van den persoonlyken band tusschen district en afgevaardigde; de noodza- keiykheid van het opstellen van lysten met plaatsvervangers; de eenvormigheid van één party-reglement voor de kiezers van een heel land en zooveel meer, zeer ernstige gevolgen. Laten wy eeriyk zyn: was het In den „goeden ouden tyd” niet meestal zóó, dat aan de bit tertafel de candidaat werd gesteld en dat tien of twintig leden eener kiesvereenlging orezen wat de heeren gewezen hadden? Het werken ’oor en het groot maken der party bracht ver hoogde belangstelling en medeleven. Maai daar mee kwamen tevens de moeiiykheden. Iedere kiezer is nu eenmaal voor de stembus geiyk- waardlg; toen de idee van de beteekenis van algemeen kiesrecht doordrong was het te ver wachten, dat iedere groep zyn stem 'n den hoogen raad wilde doen hooren en liefst leder In evenredigheid van de getalssterkte van zyn standgenooten. Zoo kwam by het polities rUp ^worden der massa, de belangstelling in de party. Wanneer wy het verleden overzien, lytt wat gewrocht werd, klein en de resultaten der po litieke opvoeding weinig bevredigend. Zoo gaat bet met alle menschenwerk; men moet de waar de op ’n afstand beoordeelen. Vraagt men van alle dingen afzonderiyk; is algemeen kiesrecht, is vrouwenkiesrecht nu zulk een zegen; was al- gemeene dienstplicht het summum van recht vaardigheid en wysheld; zyn de sociale wetten volmaakt, dan kan dat alles niet volmoncig be vestigend beantwoord worden. Maar neemt men oen halve eeuw christeiyke staatkunde eyeen. dan zien wy, katholieken, als resultaat ons in «en zeer benydenswaardige positie geplaatst in ■n land, waarin wy slechts een derde deel der bevolking vormen. Het vlugge verkeer van heden stelt ons in staat om het kleine grondgebied binnen onze landsgrenzen in weinig tyds te doorkruisen. En telkens weer staat men by zulk een tocht ver steld over de beheerschlng van het ulterHjk as pect van onze steden en dorpen door de katho lieken met hun kerken en scholen, met hun zie kenhuizen en gestichten van allerlei aard. Voeg daarby onze pers en de volkomen erkenning onzer geiykwaardlgheid in het openbare leven thadden wy niet een katholieken minister-pre sident en roomsche voorzitters in Eerste- en Tweede Kamer tegelyk) dan kan men van een wel haast overdadige machtspositie der ka tholieken spreken. De geschiedenis in andere landen leert, dat *“ik een stevigheid niet zonder den steun en de stuwing eener krachtige politieke party t^ vovkrygen is. In zoogenaamd katholieke landen, waar de roomsche bevolking van huis uit in de overgroote meerderheid is, denk aan Oosten- ttlk, Frankryk Spanje, Mexico enz. enz. en •aar niet tydlg voor een krachtige politieke eenheid gezorgd werd, daar kregen kleine, slu we minderheden de leiding van het openbare leven in handen. Daar bemachtigde de vrlimet- •oiary de regeerlngssloelen en speelde de vette baantjes slechte aan geestesgenooien in handen; daar legden de joden beslag op de pers <n daarmee op de publieke meenlng; daal ge- tsakten practiseerende katholieken ongemerkt hit alle leidende functies en werd het geloof h*» de maatechappeiyk zwakken terugge- Besloten werd een commissie te benoemen, welke met bekwamen spoed de juridische, fi- nancieele en technische vraagstukken zal on derzoeken. welke oplossing, elschen en voor stellen zal ontwerpen, welke In een volgende vergadering ter tafel zullen komen. Deze commissie zal bestaan uit negen leden, nl. drie van het P.T.T.-bedryf. twee van den Radioraad en vier van de omroepvereeniglngen. De heer van Boeyen zal als voorzitter op treden. Met de door de Regeering voor gestelde korting Öp de Indische pensioenen, gaat het de volgende week zéér spannen. Zooals op het oogenhlik de stukken staan, moet al een geweldig optimist zyn, om aan de Regeering èen meerder heid te voorspellen. in

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 19